سیاسی اجتماعی فرهنگی اقتصادی
مرکز پژوهش های مجلس
 

مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی به وضعیت روابط جنسی در ایران پرداخته است. در این گزارش تاکید شده است که "روابط جنسی نامشروع در حد نگران کننده ای افزایش یافته است." این مرکز یکی از راه حل های مبارزه با این روابط را ازدواج موقت دانسته است.

به گزارش فرارو، مرکز پژوهش های مجلس بازوی تحقیقاتی مجلس شورای اسلامی گزارشی با عنوان "ازدواج موقت وتاثیر آن ر تعدیل روابط نامشروع جنسی" منتشر کرده است. در این گزارش 82 صفحه ای نسبت به وضعیت روابط جنسی در ایران هشدار داده است.

این گزارش "ازدواج موقت را مرهمی بر درد، روابط و رفتار های جنسی خطر ناک" دانسته است. در این گزارش مشکلات روابط جنسی در غرب ذکر شده و حقوق ازدواج در سندهای حقوق بشری بررسی شده است.

در بخشی از این گزارش منع تعدد زوجات در سندهای حقوق بشری مورد نقد قرار گرفته است و آمده است: «حق تعدد زوجات مبتنی بر واقعیتی تکوینی است و نفی آن در گسترش فحشای جنسی در غرب موثر بوده است.»

مرکز پژوهش های مجلس در ادامه گزارش روابط جنسی از منظر دین را بررسی کرده است، در همین راستا ازدواج موقت را به عنوان یک راهکار برای جلوگیری از روابط نامشروع جنسی مطرح می کند. این گزارش می گوید: «شکی نیست که در قرآن و سنت ازدواج موقت امری مشروع وحتی مستحب است.»

مرکز پژوهش ها قواعد فقهی و حقوقی ازدواج موقت را ذکر کرده است.

این گزارش تاکید کرده است که "متاسفانه فرهنگ جوامع اسلامی به واسطه رفت و آمد، وسایل ارتباط جمعی، ماهواره و اینترنت به شدت از فرهنگ غرب تاثیر پذیرفته است." همچنین آورده است "بالارفتن سن ازدواج، تمایل به زندگی مجردی، روابط جنسی آزاد، کاهش ازدواج و افزایش طلاق و ... از تاثیرات فرهنگی غرب بر جوامع اسلامی است."

آمارهایی از روابط جنسی در ایران
مرکز پژوهش ها در سر فصل مهمی از گزارش با عنوان "وضعیت موجود در آیینه آمار" شرایط روابط جنسی در ایران را تشریح کرده است.

اين گزارش با استناد به نامه‌ای از وزارت آموزش و پرورش، نتايج تحقيق بر روی ۱۴۱ هزار و ۵۵۵ دانش آموز دختر و پسر دوره متوسطه در سال تحصيلی ۱۳۸۷-۱۳۸۶ منتشر کرده است.

بر اساس اين تحقيق، ۱۰۵ هزار و ۴۶ نفر دانش آموز يعنی ۷۴.۳ درصد دارای رابطه «غير مجاز با جنس مخالف» بوده‌اند.

همچنين تعداد ۲۴ هزار و ۸۸۹ نفر که ۱۷.۵ درصد دانش آموزان مورد تحقيق را در بر می‌گیرد، همجنس‌گرا بوده‌اند و ۱۱ هزار و ۶۸۲ نفر يعنی ۸.۲ درصد نيز دست به خودارضايی می‌زده‌اند.

اين گزارش همچنين با استناد به آمار مرکز تحقيقات سايبری سپاه و سخنان ابراهيم بيانی، معاون اطلاعات سپاه فجر استان فارس، خبر داده که در زمينه مراجعه به سايت‌های غير اخلاقی در ظهر عاشورا، از بين ۱۸۲ کشور جهان، تهران مقام نخست و شيراز رتبه پانزدهم را به خود اختصاص داده است.

در بخشی با عنوان "بدحجابی خودرایی تحریک کننده" آماری از میزان دستگیری بدحجابان منتشر شده است.

براساس این آمار: از نظر گروه سنی بالغ بر 9.78 درصد زیر 15 سال، 46.9 درصد بین 16 تا 20 سال، 31.5 درصد 21 تا 25 سال و 13.8 درصدشان 26 تا 30 سال داشته اند.

به لحاظ وضعیت تاهل 84.6 درصد مجرد بوده اند 1.3 درصد متاهل و 2.2 درصد مطلقه بوده اند.

به لحاظ وضعیت تحصیلی نیز 46.9درصد دارای تحصیلات متوسطه و دیپلم، 27.7درصد فوق دیپلم و لیسانس، 25.4 درصدشان بالاتر از لیسانس بوده اند.

این گزارش همچنین به تحقیقی از محمود گلزاری روانشناس و استاد دانشگاه علامه طباطبایی اشاره کرده است که تائید می کند 80درصد دختران مورد پرسش در چند دبيرستان دخترانه تهران گفته‌اند که دوستی با جنس مخالف را تجربه کرده‌اند.

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس به نقل از کارشناسان و مسئولين از کاهش سن روسپيگيری به ۱۵ سال خبر داده است. اين گزارش به نتايج تحقيقی اشاره کرده که بر اساس آن، «آمار روسپيگری بين زنان متاهل بيشتر از مجردهاست».

بر اساس آنچه که در اين گزارش ادعا شده است، «۱۱ درصد روسپيان شهر تهران با اطلاع همسران‌شان دست به روسپيگری می‌زنند».

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به تشکيل ۲۸۰ پرونده‌ تجاوز جنسی در چهار ماهه اول سال ۱۳۸۸، از يک تحقيق انجام شده توسط اعضای هيات علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران از زنان ۱۵ تا ۳۵ ساله خبر داده که بر اساس آن، ۱۲.۵ درصد از زنان در مقابل لمس اعضای بدن و ۶۲.۵ درصد در مقابل متلک‌های زننده سکوت می‌کنند، اين در حالی است که بيش از ۶۰ درصد زنان سابقه مواجهه با اين آزارهای جنسی را داشته‌اند.

بیشتر آماری که مرکز پژوهش ها مورد استناد قرار داده است پیش از این رسانه های داخلی کشور منتشر شده اند.

گزارش بازوی پژوهشی مجلس شورای اسلامی با استناد به این آمارها اوضاع رابطه جنسی در ایران را نگران کننده خوانده و تاکید کرده است "تشکيل کانون‌های ازدواج موقت و تبليغ اين روش ازدواج" راه حلی برای این نگرانی است و استدلال های خود را مطرح کرده است.

متن کامل گزارش 82 صفحه مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی را از اینجا دریافت کنید.

منبع: مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

طبيعت پيرامون مشهد، مغلوب ويلاسازي
 
 
خراسان - مورخ یکشنبه 1393/05/19 شماره انتشار 18754

 

جواد حاتمي -طبيعت زيبا و منابع طبيعي اطراف کلان شهر مشهد در ساليان گذشته مورد هجوم قرار گرفت و تا جايي که امکان داشت، تغيير کاربري و ويلاسازي صورت گرفت. اراضي مستعدي که به واسطه خشکسالي هاي متوالي از حيز انتفاع کشت و زرع خارج شده بود، در سايه ضعف قوانين و غفلت سازمان هاي مسئول، مورد هجوم زمين خواران و سرمايه داران قرار گرفت و در کنار «ويلاشهر»، شهرک هاي متعددي در اطراف مشهد به ويژه در محور طرقبه شکل گرفت.حاشيه مشهد قديم از آب و برق تا روستاي وکيل آباد که قلعه اي بيش نبود، با گسترش بي برنامه مشهد، از حالت ييلاقي و اکولوژي و جغرافياي طبيعي خارج شد و در دهه اخير اين ويلاسازي ها و قطعه قطعه کردن اراضي اعم از ملي، موقوفه و منابع طبيعي و اراضي کشاورزي به اوج خود رسيد.سال ۱۳۸۷ خراسان در سلسله گزارش هايي به طرح معضل بزرگ تغيير کاربري اراضي زراعي و باغي و رويش قارچ گونه ويلاهاي کوچک و بزرگ در اطراف شهر مشهد به ويژه محور ييلاقي طرقبه و شانديز، جاده قوچان و آرامگاه فردوسي پرداخت. اگر چه آن روزها دستگاه هاي متولي ورود کردند و در برخي نقاط، تخريب باغ ويلاها و ساخت و سازهاي غيرمجاز با رأي کميسيون ماده ۱۰۰ و ماده ۹۹ رقم خورد.

اما امروز

فرصتي دست مي دهد تا با گشت و گذاري ميداني، به بررسي اوضاع و احوال ويلاسازي ها در اطراف شهر مشهد بپردازم. در انتهاي بولوار وکيل آباد و ورودي بولوار منتهي به طرقبه، وارد اولين فرعي سمت راست مي شوم.بولوار «زعفرانيه»، خياباني است که در دو طرف آن باغ سراهايي پهلو به پهلو با ديوارهاي بلند مشاهده مي شود. زمين هايي هم با ديوار حصارکشي شده و قطعات کوچک و بزرگ بدون درخت رها شده اند.باغ هاي قديم و اراضي کشاورزي ديروز که روزگاري با آب قنات ها و چشمه ها مشروب مي شد، امروز جاي خود را به ويلاها داده اند و تنها درختان توت تشنه که روزگاري در کنار نهرهاي روان، با طراوت ايستاده بودند، امروز در اين محله نفس هاي آخر را مي کشند.

ساخت ويلاهاي شيک

در کنار خيابان درخت هاي از ريشه کنده شده کاج هم به چشم مي خورد که گويا در طرح توسعه ويلاي يکي از اين باغ ها قطع شده است.در بي رونقي بازار ساخت و سازها، تب ويلاسازي هم پايين آمده ولي در ميان باغ ها ساخت ويلاهاي آنچناني با مصالح روز به چشم مي آيد و کارگران زيادي سرگرم کار هستند. شواهد نشان مي دهد که برخي قطعات اين منطقه هم در تصرف ادارات و شرکت هاي دولتي است.در خيابان فرشته يک، قطعاتي از اراضي ۵۰۰ متري و ۱۰۰۰ متري با فنس کشي محصور و قطعاتي هم اخيراً نهال کاري شده است.در يکي از خيابان هاي فرعي که به جاده شانديز منتهي مي شود نيز ديوارهاي تخريب شده باغ هايي که طي سال هاي قبل بعد از تصرف غيرمجاز براي آن ها اعمال قانون شده است، وجود دارد؛ برخي از اين باغ ها هم با درختان تشنه به دليل بي آبي به حال خود رها شده اند.

چشم اندازي نازيبا

انتهاي بولوار زعفرانيه و زعفرانيه ۲۰ بعد از اتمام آسفالت با انبوهي خاک بولوار مسدود شده است، گويا اين اقدام به منظور جلوگيري از تداوم تصرف و تغيير کاربري ها در دامنه اين اراضي انجام شده است.اينجا تا جايي که چشم کار مي کند، زمين هاي ديوارکشي شده ديده مي شود و در دامنه منتهي به ارتفاعات، ويلاهايي مي بينم که طبيعت زيباي منطقه را تحت الشعاع قرار داده است.از ديگر فرعي هاي اين محله هم امکان ورود به اراضي پايين دست وجود ندارد چرا که متوليان در سازمان هاي مربوطه با حمايت فرمانداري طرقبه - شانديز با خاکريز هايي، دسترسي به اين اراضي را ممنوع کرده اند.

چايخانه ها

وارد خيابان امام رضا(ع) ۵ در جاده طرقبه مي شوم. ده ها چايخانه و پاتوق هاي تفريحي در اين محله چفت در چفت هم وجود دارد، اغلب اين ها روزگاري باغ و مزرعه بوده اند که تغيير کاربري سرنوشت آن ها را تغيير داده است و اگر زميني هم در اين محله باقي مانده به پارکينگ مراجعان تبديل شده است. در ميان زمين هايي که روزگاري کشاورزي بوده است انبوه ساختمان هاي کوچک و بزرگ به سکونت گاه تبديل شده است.يکي از خيابان هاي جاده طرقبه به روستاي نوچاه منتهي مي شود، اما نوچاه ديگر روستا نيست، ويلاشهر جديدي است در مقابل ويلاشهر طرقبه، اگر چه اينجا دهياري دارد ولي کانون ويلاها و مجتمع هاي آپارتماني شده است. در تمام کوچه هاي آسفالت شده نوچاه، ساخت و ساز به چشم مي خورد يا ويلا مي سازند يا آپارتمان.در خيابان نياوران و نيلوفر، باغ ويلاهاي متعددي وجود دارد که اغلب آن ها تفرجگاه شخصي شهروندان مشهدي است که آخر هفته مورد استفاده قرار مي گيرد. جالب آن که استخرهاي آب در اغلب آن ها وجود دارد. بعد از روستاي نوچاه، خيابان عريضي به اراضي آستان قدس ختم مي شود. در کنار اين خيابان آسفالت شده اراضي بزرگي درختکاري شده است و کارگران در حال حصارکشي آن هستند، آن طرف هم روي تپه ها را به صورت پلکاني حصارکشي و درختکاري کرده اند و ديگر خبري از طبيعت بکر نيست.اگر چه در امتداد اين جاده، تابلوهاي اراضي موقوفه آستان قدس و ممنوعيت تغيير کاربري آن وجود دارد ولي در سايه غفلت متوليان تا نوک ارتفاعات تصرف شده است.

رويش ويلا در مزارع

اين جاده آسفالته را که ادامه مي دهم، به يک دو راهي مي رسم؛ راهي به مدرسه سوارکاري کاظميان ختم مي شود و راهي هم به يک محله؛ در گودي سمت چپ اين جاده، روستايي با ويلاهاي شيک ديده مي شود. ساختمان هايي که آلاچيق ها و خانه هاي آن با شيرواني هاي قرمز رنگ مسقف شده است، حکايت از ويلايي بودن آن دارد؛ مکاني که تا ديروز باغ و کشتزار بوده است.دوباره به جاده طرقبه برمي گردم و اين بار از بولوار سردار خطيب ديدن مي کنم، انبوه رستوران‌ها، سفره خانه‌ها، باغ تالارها و... دو طرف اين بولوار را احاطه کرده اند.ساخت و سازهاي جديد و مجتمع هاي ۶-۵ طبقه با نماهاي شيک مشهود است اما از کاربري آن اطلاعي ندارم.

خاموشي «پامچال»

وارد خيابان ديگري مي شوم و به تابلوي خيابان «پامچال» مي رسم، خياباني که اصلي و فرعي آن جدول گذاري و تابلوگذاري شده است؛ تا پامچال ۲۰ که پيش مي روم، تعدادي انگشت شمار از قطعات اراضي اين محله ويلاسازي شده و بر درهاي برخي از آن ها برچسب «پلمب شده» ديده مي شود. شواهد نشان مي دهد در سال هاي قبل با اوج گرفتن زمين خواري و تغيير کاربري، اين اراضي براي فروش و واگذاري توسط شرکت هايي در منطقه آماده شد ولي با ورود دستگاه هاي مسئول و کنترل اين تخلف گسترده در سال هاي اخير زمينه ويلاسازي متوقف شده است. البته کارشناسان رکود اقتصادي را دليل اصلي متوقف ماندن ويلاسازي در اين محله مي دانند. در اين محله ويلاها و ساختمان هايي هم وجود دارد که افرادي در آن ساکن هستند و يا در آخر هفته از آن استفاده مي کنند. يک بنگاه املاک هم در محل داير است و روي يکي از ديوارها «مشاوره خريد و فروش قطعات...» که گويا شرکت واگذار کننده اين اراضي است، به چشم مي خورد.از رونق خريد و فروش و ويلاسازي در اين محله خبري نيست اما بسترها فراهم شده و رکود اقتصادي مزيد بر علت شده است.کمي جلوتر در محله «آشتي» چشمم به ساختماني مجلل و باشکوه مي افتد. در کنار يک مجتمع مسکوني، اين ويلاي منحصر به فرد حکايت از حضور سرمايه داران و از ما بهتران دارد. با عبور از کوچه هاي اين محله، ساخت و ساز آپارتماني را بيش از ديگر فعاليت هاي ساختماني مشاهده مي کنم. هزينه هاي سنگين خريد و اجاره خانه در مشهد عده اي را ناچار به مهاجرت به اين مناطق کرده است و مالکان هم باغ ها را به آپارتمان سازي ها اختصاص داده اند.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

کاهش چشم گير توليد محصولات باغي و زراعي در طرقبه شانديز خراسان رضوي -

 مورخ شنبه 1393/05/18 شماره انتشار 18753

شانديز، بخشي زاده -

 شهرستان طرقبه شانديز به لحاظ موقعيت جغرافيايي يکي از قطب هاي توليد محصولات باغي از جمله آلبالو، گيلاس، توت و آلو محسوب مي شود. اين شهرستان کوهستاني به علت وابسته بودن به آب هاي سطحي در صورت کاهش نزولات آسماني با کمبود آب مواجه خواهد شد به همين علت امسال محصولات باغي و زراعي آن با کاهش چشم گيري مواجه بوده است. رئيس اداره توليدات گياهي جهاد کشاورزي طرقبه شانديز کاهش بارندگي، سرمازدگي و تگرگ را از جمله عوامل کاهش محصولات باغي و زراعي در اين شهرستان برشمرد.صالحي افزود: در اين شهرستان حدود ۱۵۰۰هکتار زيرکشت گيلاس است که متوسط برداشت سالانه ۸۸۰۰ تن بوده که اين مقدار امسال ۴۰درصد کاهش داشته است.وي در خصوص محصول آلبالو هم اظهار داشت: ۱۶۸۰ هکتار در اين شهرستان زير کشت آلبالو بوده که از اين مقدار ۱۳۵۰ هکتار آن بارور و ۲۳۰ هکتار ديگر غيربارور مي باشد که نسبت به ميوه گيلاس از کاهش کمتري برخوردار بوده و برآورد مي شود امسال مقدار ۷هزار تن بيشتر برداشت نشود.رئيس اداره توليدات گياهي جهاد طرقبه شانديز با بيان اين که کاهش گندم ديم چشمگير بوده گفت: کاهش بارندگي و سرمازدگي موجب شد که کشت گندم ديم از ۵هزار هکتار به ۴۵۰هکتار برسد که اين کاهش، چشمگير بوده است.مهندس احمد صالحي درباره کاهش توليد گندم آبي هم افزود: سطح کشت گندم آبي در واقع از کمبود بارش ها تاثيرپذير بود و برآورد مي شود که از ۱۱۰ هکتار سطح زيرکشت ۲۷۵ تن برداشت شود که مقدار ۲۰۰تن مازاد بر مصرف کشاورزان به مراکز دولتي تحويل شد.

منبع:روزنامه خراسان 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

حرف‌های عجیب غریب درباره زبان فارسی!

 

چند وقتی است که در فضای مجازی، در پیام‌های کوتاه و پیغام‌های وایبری، متن‌هایی جابه‌جا می‌شود که مدعی هستند تحت تأثیر عرب‌ها، واژه‌های تحقیرآمیزی به زبان فارسی وارد شده‌اند!

به گزارش سایت جهان، برخی از نوشته‌هایی که در فضای مجازی منتشر می‌شوند، به واژه‌هایی مانند «پارس سگ» اشاره می‌کنند و می‌گویند ما در گذشته صدای سگ را «واغ واغ» می‌گفتیم، اما الان می‌گوییم پارس، یعنی نام سرزمین‌مان! یا این‌که ما در گذشته به جای غذا می‌گفتیم «خوراک» اما اعراب ما را بر آن داشتند که بگوییم «غذا» در حالی‌که در عربی «غذا» به معنای «ادرار شتر» است! این‌که این متن‌ها نوشته چه کسانی هستند و افراد چرا آن‌ها را دست به دست می‌کنند، بحثی مفصل می‌طلبد، اما حسن انوشه - واژه‌شناس و استاد زبان فارسی، مترجم انگلیسی و عربی - به ایسنا می‌گوید: «پارس» در صدای سگ یک آواست و به سرزمین پارس هیچ ربطی ندارد. اشاره کردن به این شباهت درست نیست. این حرف را کسانی می‌زنند و تکرار می‌کنند که ضد زبان فارسی هستند و می‌خواهند بگویند زبان فارسی مانند پارس سگ است! او درباره این‌که ممکن است «پارس کردن» از «پاس کردن» و پاسبانی سگ آمده باشد، می‌گوید: این احتمال وجود دارد. در قدیم شب‌ها را به سه پاس تقسیم می‌کردند، وقتی هم می‌گوییم پاسی از شب گذشت به همین معناست، سپاس‌گزاری هم به این معناست که من می‌توانم در پاس دادن شب به شما خدمت کنم، ممکن است «پارس کردن سگ» هم از همین‌جا ریشه گرفته باشد. البته من در این مورد صاحب فتوا نیستم، این موضوع محتمل است، اما هیچ‌گونه ارتباطی میان «پارس سگ» و واژه «پارس» یا «فارس» وجود ندارد. «غذا» هم در عربی اصلا به معنای ادرار شتر نیست. این حرف‌ها از جای دیگری آب می‌خورد. انوشه همچنین توضیح می‌دهد: در زمان امویان، عرب‌ها ایرانیان را تحقیر می‌کردند و آن‌ها را عجم یعنی کسانی که زبان عربی نمی‌دانند و «زبان‌نفهم» هستند، می‌نامیدند، اما ایرانیان با اشاره به آیه قرآن به آن‌ها یادآوری کردند که انسان‌ها برابراند و برتری آن‌ها به پرهیزگاری آن‌هاست. این‌طور جنبش شعوبیه شکل گرفت. بعد از جنگ هشت‌ساله ایران و عراق هم نوعی برتری‌جویی در بین برخی ایرانیان رواج پیدا کرد، تا آن‌جا که عراقی‌ها به ایرانی‌ها می‌گفتند «عنصری» یعنی نژادپرست. بعد از آن در ایران نوعی جنبش شعوبیه جدید ایجاد شده که نوعی نگاه افراطی به زبان دارد.

او در توضیح این‌که چرا این نگاه را افراطی می‌داند، تاکید می‌کند: این‌که بخواهیم زبان از واژه‌های بیگانه پالایش شود، افراطی است. زبانی که تحت تاثیر زبان دیگر قرار نگیرد، می‌میرد. همان‌قدر که ما از عربی واژه گرفتیم، آن‌ها هم از ما واژه وام گرفته‌اند، شخصی به نام «محمد آلتونجی» ۲۰هزار واژه فارسی را استخراج کرده که در عربی کاربرد دارد، حتی در قرآن هم واژه‌های فارسی آمده است، «کنز» به معنای «گنج» و «جُنح» به معنای «گناه» فارسی است.

این استاد زبان فارسی در پاسخ به این‌که آیا این واکنش جامعه نوعی حساسیت در برابر زبان فارسی نیست، می‌گوید: بله، این نوعی حساسیت است و این خوب است که جامعه آماده محافظت از زبان فارسی شده، اما نباید افراط کرد، چه در استفاده افراطی از زبان عربی و چه حذف کامل آن. اما این نوع نگاه در مردم نسبت به زبان عربی به دلیل این هم هست که نگاه دولتی حساسیتی به این موضوع ندارد.

او درباره این‌که چرا فرهنگستان زبان و ادب فارسی واژه‌های عربی را بیگانه نمی‌داند، اظهار می‌کند: فرهنگستان تنها واژه‌های اروپایی را بیگانه می‌داند و واژه‌های عربی را بیگانه نمی‌داند چون فکر می‌کند عربی در کشور ما تاریخ هزارساله دارد و سال‌ها عربی زبان نگاشتن کتاب‌های ما بوده است. از سوی دیگر نوعی نگاه مقدس هم به زبان عربی هست و برخی فکر می‌کنند چون عربی زبان قرآن است، مقدس است، اما این غلط است و ما باید نوعی نگاه میانه‌رو را در پیش داشته باشیم.

منبع: ایسنا

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

عمق فاجعه در غزه را درک کنید

(بسم الله الرحمن الرحیم)
اصابت یکی از موشک های رژیم صهیونیستی به غزه


http://www.mashreghnews.ir/files/fa/news/1393/5/11/670519_528.jpg
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

تفاوت ارزش‌های اخلاقی زنان با مردان

(بسم الله الرحمن الرحیم)
امام علی علیه السلام فرمود: برخى از نيكوترين خلق و خوى زنان، زشت ترين اخلاق مردان است، مانند، تكبر و به خود باليدن، ترس، بخل، هرگاه زنى متكبر باشد، بيگانه را به حريم خود راه ندهد، و اگر بخيل باشد اموال خود و شوهرش را نگهبان است، و چون ترسان باشد از هر چيزى كه به آبروى او زيان رساند فاصله مى گيرد.

متن حدیث:

خِيَارُ خِصَالِ النِّسَاءِ شِرَارُ خِصَالِ الرِّجَالِ الزَّهْوُ وَ الْجُبْنُ وَ الْبُخْلُ فَإِذَا كَانَتِ الْمَرْأَةُ مَزْهُوَّةً لَمْ تُمَكِّنْ مِنْ نَفْسِهَا وَ إِذَا كَانَتْ بَخِيلَةً حَفِظَتْ مَالَهَا وَ مَالَ بَعْلِهَا وَ إِذَا كَانَتْ جَبَانَةً فَرِقَتْ مِنْ كُلِّ شَيْ‏ءٍ يَعْرِضُ لَها

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

وزیراقتصادخبرداد:

حذف تدريجي يارانه 10ميليون پردرآمد

پرونده حذف پردرآمدها از دريافت يارانه، بار ديگر از سوي وزير اقتصاد گشوده شد. طيب نيا بار ديگر از شناسايي 10 ميليون پردرآمد يارانه بگير خبر داد و گفت: اين افراد به زودي و آرام آرام از فهرست يارانه بگيران حذف مي شوند. وي حدود 3 ماه پيش در ميانه ثبت نام و فراخوان انصراف يارانه از شناسايي 10 ميليون پردرآمد يارانه بگير خبر داده بود، اما سخنان وي با واکنش هاي متفاوت در دولت مواجه شد که به نوعي ترديد درباره حذف اين افراد را مطرح مي کرد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 


خدایا…

کمکم کن …

پیمانی را که با تو در طوفان بستم ;

در آرامش فراموش نکنم !


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

پیام نادر سردار سلیمانی برای مقاومت فلسطین؛
 
به وقتش جام خشم خود را بر سر صهیونیست‌ها خالی می‌کنیم
 
خلع سلاح مقاومت توهم است

به وقتش جام خشم خود را بر سر صهیونیست‌ها خالی می‌کنیم

 

سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس، روز چهارشنبه در پیامی نادر برای مقاومت فلسطین، بر حمایت جمهوری اسلامی ایران از مقاومت تاکید کرد.

شبکه خبری المیادین به نقل از سردار سلیمانی اعلام کرد که «قاتلان و مزدوران بدانند که ما لحظه‌ای از دفاع از مقاومت و دفاع از مردم فلسطین کوتاه نخواهیم آمد» و در ادامه این پیام افزود: همه دنیا دنیا بداند که خلع سلاح مقاومت عقیده‌ای باطل است و توهمی است که محقق نخواهد شد.

سلیمانی با بیان اینکه «فلسطین آتشفشانی الهی است که نمی‌توان آن را خاموش کرد، جز با نابود کردن رژیم اشغالگر» تهدید کرد که «در زمان مناسب جام خشم و غضب خود را بر سر صهیونیست‌ها خالی خواهیم کرد».

سلیمانی در ادامه بر مقاومت فلسطین درود فرستاد و گفت: درود بر گردان‌های القسام (شاخه نظامی حماس) و سرایا القدس (شاخه نظامی جهاد اسلامی) و ابوعلی مصطفی و الناصر صلاح الدین و شهداء الاقصی.. درود بر سرداران مقاومت که در مقابل فشارها عقب‌نمی‌نشینند.

وی همچنین از صحنه‌های کشتار در فلسطین ابراز تاسف کرد و با بیان اینکه «صحنه‌های دردناک در فلسطین قلب ما را به درد می‌آورد و در سینه خود حزن شدید که همراه با غیظ و غضب است احساس می‌کنیم»، افزود: برای دفاع از انسانیت و اسلامی که هم اکنون در فلسطین آن رامی توان دید سلاح و خون و کرامت را توصیه می‌کنیم.

وی در این پیام افزود:لعنت خدا بر همه ظالمانی که از این رژیم حمایت کرده و می‌کنند.لعنت خدا بر هر کسی که حزن شما و درد و رنج شما را می‌بیند و با سکوتش اجازه می‌دهد که شما کشته شوید.. لعنت خدا بر آمریکا رأس ظلم (واستکبار)جهانی..لعنت خدا بر کسانی که راه کمک‌رسانی به شمارابستندو درجنایت صهیونیست‌هاشریک شدند.
 
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۳:۱۹ -
شب‌ عید فطر بسیار مبارک است و در فضیلت و اهمیت آن همین بس که در بعضی از روایات آمده است، اهمیت آن کمتر از شب قدر نیست و در روایات توصیه به عبادت و احیای این شب شده است.

به گزارش ایسنا برای این شب چند عمل ذکر شده است که در ادامه می‌آید:

اول

غسل است به هنگامی که آفتاب غروب کند.

دوم

این شب را به نماز، دعا و استغفار زنده نگه دارد و در مسجد بیتوته کند، یعنی شب را در آنجا سپری نماید و به عبادت مشغول باشد همانگونه که امام علی بن الحسین (ع) چنین می‌کرد.

سوم

امام صادق (ع) فرمود: پس از نماز مغرب و نماز عشا، نماز صبح و نماز عید، این ذکرها را بگوید:

اللَّهُ أَکْبَرُ اللَّهُ أَکْبَرُ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ وَ اللَّهُ أَکْبَرُ اللَّهُ أَکْبَرُ

خدا بزرگتر است، خدا بزرگتر است، معبودی جز خدا نیست و خدا بزرگتر است، خدا بزرگتر است.

وَ لِلَّهِ الْحَمْدُ الْحَمْدُ لِلَّهِ عَلَی مَا هَدَانَا وَ لَهُ الشُّکْرُ عَلَی مَا أَوْلانَا.

و خدای را سپاس و سپاس خدای را بر آنچه ما را بدان هدایت کرد، و او را شکر بر آنچه به ما ارزانی داشت.

چهارم

طبق روایتی از امام صادق (ع) پس از خواندن نماز مغرب و نافله آن، دست‌ها را به سوی آسمان بلند کند و بگوید:

یا ذَا الْمَنِّ وَ الطَّوْلِ یا ذَا الْجُودِ، یا مُصْطَفِی مُحَمَّدٍ وَ نَاصِرَهُ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ اغْفِرْ لِی کُلَّ ذَنْبٍ أَحْصَیتَهُ وَ هُوَ عِنْدَکَ فِی کِتَابٍ مُبِینٍ.

ای صاحب نعمت و کرم، ای دارای جود، ای برگزیننده محمد و ای یاور او، بر محمد و خاندان محمد درود فرست و بر من بیامرز هر گناهی که شماره نمودی‏‌اش و آن پیش تو در کتابی آشکار است.

آنگاه به سجده برود و صد مرتبه بگوید: اَتوُبُ الَی اللهِ (بازگشتم به سوی خدا).

سپس هر حاجتی که دارد از خداوند طلب کند که ان‌شاءالله برآورده خواهد شد.

پنجم

زیارت امام حسین (ع) در این شب فضیلت بسیار دارد.

به سند معتبر از امام صادق (ع) روایت شده: هرکه در یک شب از سه شب زیر قبر امام حسین (ع) را زیارت کند، گناهان گذشته و آینده‌‏اش آمرزیده شود: شب عید فطر یا قربان یا نیمه شعبان.

چون در این دو شب (عید فطر یا قربان) زیارت آن حضرت را اراده کردی بر در بارگاه بایست و به جانب قبر نظر کن و برای اذن دخول بگو:

یا مَوْلای یا أَبَا عَبْدِ اللَّهِ یا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ عَبْدُکَ وَ ابْنُ أَمَتِکَ الذَّلِیلُ بَینَ یدَیکَ وَ الْمُصَغَّرُ فِی عُلُوِّ قَدْرِکَ وَ الْمُعْتَرِفُ بِحَقِّکَ

ای مولای من ای ابا عبد اللّه، ای فرزند رسول خدا، بنده‌ات و فرزند کنیزت، خوار در برابرت و کوچک ‏شده در برابر بلندی مقامت و اعتراف‏‌کننده به حقت،

جَاءَکَ مُسْتَجِیرا بِکَ قَاصِدا إِلَی حَرَمِکَ مُتَوَجِّها إِلَی مَقَامِکَ مُتَوَسِّلا إِلَی اللَّهِ تَعَالَی بِکَ

پناه‏‌خواه به سویت آمده، آهنگ حرمت نموده‏، رو به سوی مقامت کرده، به وسیله تو متوسل به خدای تعالی است،

أَ أَدْخُلُ یا مَوْلای أَ أَدْخُلُ یا وَلِی اللَّهِ أَ أَدْخُلُ یا مَلائِکَةَ اللَّهِ الْمُحْدِقِینَ بِهَذَا الْحَرَمِ الْمُقِیمِینَ فِی هَذَا الْمَشْهَدِ.

آیا وارد شوم ای مولای من، آیا وارد شوم ای‏ ولی خدا، آیا وارد شوم ای فرشتگان خدا، ای در بر گیرندگان این حرم، ای مأوی گزیدگان در این

زیارتگاه.

سپس پای راست را جلو بگذار و داخل شو و بگو:

بِسْمِ اللَّهِ وَ بِاللَّهِ وَ فِی سَبِیلِ اللَّهِ وَ عَلَی مِلَّةِ رَسُولِ اللَّهِ اللَّهُمَّ أَنْزِلْنِی مُنْزَلا مُبَارَکا وَ أَنْتَ خَیرُ الْمُنْزِلِینَ

به نام خدا و در راه خدا و بر آیین رسول خدا. خدایا مرا در منزلی با برکت فرود آر، که تو بهترین فرود آورندگانی.

آنگاه بگو:

اللَّهُ أَکْبَرُ کَبِیرا وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ کَثِیرا وَ سُبْحَانَ اللَّهِ بُکْرَةً وَ أَصِیلا وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ الْفَرْدِ الصَّمَدِ الْمَاجِدِ الْأَحَدِ الْمُتَفَضِّلِ الْمَنَّانِ الْمُتَطَوِّلِ الْحَنَّانِ

خدا بزرگتر است بزرگتر و سپاس بسیار خدای را و منزه است‏ در هر بامداد شامگاه، سپاس خدای را، خدای فرد، بی‏‌نیاز، بزرگوار، تفضل‏‌کننده،

نعمت‏‌بخش، بزرگوار به بخشش، بسیار مهربان،

الَّذِی مِنْ تَطَوُّلِهِ سَهَّلَ لِی زِیارَةَ مَوْلای بِإِحْسَانِهِ وَ لَمْ یجْعَلْنِی عَنْ زِیارَتِهِ مَمْنُوعا وَ لا عَنْ ذِمَّتِهِ مَدْفُوعا بَلْ تَطَوَّلَ وَ مَنَحَ.

آنکه از بزرگواری در بخشش، زیارت مولایم را به احسانش بر من آسان نمود،

و از زیارتش مرا باز نداشت‏ و از پناهش دورم ننمود، بلکه بر من لطف و احسان فرمود.

آنگاه حرکت کن و پس از رسیدن به میان حرم، مقابل قبر مطهر با حال خضوع و تضرع بایست و بگو:

السَّلامُ عَلَیکَ یا وَارِثَ آدَمَ صِفْوَةِ اللَّهِ

سلام بر تو ای وارث آدم برگزیده خدا،

السَّلامُ عَلَیکَ یا وَارِثَ نُوحٍ أَمِینِ اللَّهِ

سلام‏ بر تو ای وارث نوح پیامبر خدا،

السَّلامُ عَلَیکَ یا وَارِثَ إِبْرَاهِیمَ خَلِیلِ اللَّهِ

سلام بر تو ای وارث ابراهیم دوست خدا،

السَّلامُ عَلَیکَ یا وَارِثَ مُوسَی کَلِیمِ اللَّهِ

سلام‏ بر تو ای وارث موسی همنشین خدا،

السَّلامُ عَلَیکَ یا وَارِثَ عِیسَی رُوحِ اللَّهِ

سلام بر تو ای وارث عیسی روح خدا،

السَّلامُ عَلَیکَ یا وَارِثَ مُحَمَّدٍ صَلَّی اللَّهُ عَلَیهِ وَ آلِهِ حَبِیبِ اللَّهِ

سلام‏ بر تو ای وارث محمد(درود خدا بر او و خاندانش)حبیب خدا،

السَّلامُ عَلَیکَ یا وَارِثَ عَلِی حُجَّةِ اللَّهِ

سلام بر تو ای وارث علی‏ حجّت خدا،

السَّلامُ عَلَیکَ أَیهَا الْوَصِی الْبَرُّ التَّقِی

سلام بر تو ای جانشین نیکوکار باتقوا،

السَّلامُ عَلَیکَ یا ثَارَ اللَّهِ وَ ابْنَ ثَارِهِ وَ الْوِتْرَ الْمَوْتُورَ

سلام بر تو ای خون خدا و فرزند خون خدا و ای تنهای ستمدیده،

أَشْهَدُ أَنَّکَ قَدْ أَقَمْتَ الصَّلاةَ وَ آتَیتَ الزَّکَاةَ

گواهی‏ می‏‌دهم که تو نماز بپا داشتی و زکات پرداختی،

وَ أَمَرْتَ بِالْمَعْرُوفِ وَ نَهَیتَ عَنِ الْمُنْکَرِ

و امر به معروف نمودی و نهی از منکر کردی،

وَ جَاهَدْتَ فِی اللَّهِ حَقَّ جِهَادِهِ حَتَّی اسْتُبِیحَ حَرَمُکَ وَ قُتِلْتَ مَظْلُوما.

و در راه خدا به جهاد برخاستی، جهادی شایسته، تا حرم تو مباح شمرده شد و مظلومانه کشته شدی.

پس با دلی خاشع و چشمی گریان نزد سر مقدس بایست و بگو:

السَّلامُ عَلَیکَ یا أَبَا عَبْدِاللَّهِ السَّلامُ عَلَیکَ یا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ

سلام بر تو ای ابا عبد اللّه، سلام بر تو ای فرزند رسول خدا،

السَّلامُ عَلَیکَ یا ابْنَ سَیدِ الْوَصِیینَ السَّلامُ عَلَیکَ یا ابْنَ فَاطِمَةَ الزَّهْرَاءِ سَیدَةِ نِسَاءِ الْعَالَمِینَ السَّلامُ عَلَیکَ یا بَطَلَ الْمُسْلِمِینَ

سلام بر تو ای‏ فرزند آقای جانشینان، سلام بر تو ای فرزند فاطمه زهرا، سرور بانوان جهانیان، سلام‏ بر تو ای قهرمان مسلمانان،

یا مَوْلای أَشْهَدُ أَنَّکَ کُنْتَ نُورا فِی الْأَصْلابِ الشَّامِخَةِ وَ الْأَرْحَامِ الْمُطَهَّرَةِ لَمْ تُنَجِّسْکَ الْجَاهِلِیةُ بِأَنْجَاسِهَا وَ لَمْ تُلْبِسْکَ مِنْ‏ مُدْلَهِمَّاتِ ثِیابِهَا

ای مولای من، گواهی می‏‌دهم که تو نوری بودی در صلب‌های والا مرتبه و رحم‌های پاکیزه، جاهلیت تو را به ناپاکی‌هایش نیالود و از جامه‏‌های تیره و تارش به تو نپوشانید،

وَ أَشْهَدُ أَنَّکَ مِنْ دَعَائِمِ الدِّینِ وَ أَرْکَانِ الْمُسْلِمِینَ وَ مَعْقِلِ الْمُؤْمِنِینَ وَ أَشْهَدُ أَنَّکَ الْإِمَامُ الْبَرُّ التَّقِی الرَّضِی الزَّکِی الْهَادِی الْمَهْدِی

و گواهی می‏‌دهم که تو از استوانه‏‌های دین و پایه‏‌های مسلمانان و پناهگاه مردم مؤمنی و گواهی می‏‌دهم که تویی‏ پیشوای نیکوکار، باتقوا، خشنودکننده حق، پاک، هدایت‏گر، هدایت‏ شده،

وَ أَشْهَدُ أَنَّ الْأَئِمَّةَ مِنْ وُلْدِکَ کَلِمَةُ التَّقْوَی وَ أَعْلامُ الْهُدَی وَ الْعُرْوَةُ الْوُثْقَی وَ الْحُجَّةُ عَلَی أَهْلِ الدُّنْیا.

و گواهی می‏‌دهم که امامان از فرزندانت‏ پایه‏‌های تقوا و نشانه‏‌های هدایت و دستاویز محکم و حجت بر اهل دنیا هستند.

آنگاه بگو:

إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَیهِ رَاجِعُونَ

ما از خداییم و به سوی او باز می‏‌گردیم

یا مَوْلای أَنَا مُوَالٍ لِوَلِیکُمْ وَ مُعَادٍ لِعَدُوِّکُمْ

ای مولای من، من دوستدار دوست شما و دشمن‏ دشمن شمایم،

وَ أَنَا بِکُمْ مُؤْمِنٌ وَ بِإِیابِکُمْ مُوقِنٌ بِشَرَائِعِ دِینِی وَ خَوَاتِیمِ عَمَلِی

به شما مؤمنم، به بازگشتتان یقین دارم، بر پایه قوانین دین و عواقب عملم،

وَ قَلْبِی لِقَلْبِکُمْ سِلْمٌ وَ أَمْرِی لِأَمْرِکُمْ مُتَّبِعٌ

دلم نسبت به دل شما تسلیم‏ و کارم پیرو کار شماست،

یا مَوْلای أَتَیتُکَ خَائِفا فَآمِنِّی وَ أَتَیتُکَ مُسْتَجِیرا فَأَجِرْنِی وَ أَتَیتُکَ فَقِیرا فَأَغْنِنِی

ای مولای من ترسان به نزدت آمدم، پس مرا ایمنی ده و پناهنده آمدم، پس پناهم ده‏ و تهیدست آمدم، پس بی‏‌نیازم گردان،

سَیدِی وَ مَوْلای أَنْتَ مَوْلای حُجَّةُ اللَّهِ عَلَی الْخَلْقِ أَجْمَعِینَ

آقا و مولای من، تو مولای منی، حجت خدا بر همه خلقی،

آمَنْتُ بِسِرِّکُمْ وَ عَلانِیتِکُمْ وَ بِظَاهِرِکُمْ وَ بَاطِنِکُمْ وَ أَوَّلِکُمْ وَ آخِرِکُمْ

ایمان آوردم به نهان و آشکارتان، به ظاهر و باطنتان و اول و آخرتان،

وَ أَشْهَدُ أَنَّکَ التَّالِی لِکِتَابِ اللَّهِ وَ أَمِینُ اللَّهِ الدَّاعِی إِلَی اللَّهِ بِالْحِکْمَةِ وَ الْمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ

و گواهی می‏‌دهم که تو البته‏ تلاوت‏‌کننده کتاب خدایی و امین خدا و دعوت‏‌کننده به سوی خدا با حکمت و موعظه حسنه‏‌ای،

لَعَنَ اللَّهُ أُمَّةً ظَلَمَتْکَ وَ لَعَنَ اللَّهُ أُمَّةً سَمِعَتْ بِذَلِکَ فَرَضِیتْ بِهِ.

خدا لعنت کند امتی را که به‏ تو ستم کردند و تو را کشتند و خدا لعنت کند امتی را که این حادثه را شنیدند و به آن خشنود شدند.

سپس نزد سر آن حضرت دو رکعت‏ نماز بخوان و چون سلام دادی بگو:

اللَّهُمَّ إِنِّی لَکَ صَلَّیتُ وَ لَکَ رَکَعْتُ وَ لَکَ سَجَدْتُ وَحْدَکَ لا شَرِیکَ لَکَ فَإِنَّهُ لا تَجُوزُ الصَّلاةُ وَ الرُّکُوعُ وَ السُّجُودُ إِلا لَکَ لِأَنَّکَ أَنْتَ اللَّهُ الَّذِی لا إِلَهَ إِلا أَنْتَ اللَّهُمَ‏ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أَبْلِغْهُمْ عَنِّی أَفْضَلَ‏ السَّلامِ وَ التَّحِیةِ وَ ارْدُدْ عَلَی مِنْهُمُ السَّلامَ اللَّهُمَّ وَ هَاتَانِ الرَّکْعَتَانِ هَدِیةٌ مِنِّی إِلَی سَیدِی الْحُسَینِ بْنِ عَلِی عَلَیهِمَا السَّلامُ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ عَلَیهِ وَ تَقَبَّلْهُمَا مِنِّی وَ اجْزِنِی عَلَیهِمَا أَفْضَلَ أَمَلِی وَ رَجَائِی فِیکَ وَ فِی وَلِیکَ یا وَلِی الْمُؤْمِنِینَ.

خدایا برای تو نماز خواندم و برای تو رکوع کردم و برای تو سجده نمودم یکتایی و شریکی نداری، همانا نماز و رکوع و سجود، جز برای تو

جایز نمی‏‌باشد، زیرا تو خدایی که معبودی جز تو نیست. خدایا بر محمد و خاندان محمد درود فرست و برترین‏ سلام و تحیت را از سوی من به

ایشان برسان و سلام ایشان را به من بازگردان. خدایا این دو رکعت هدیه‏‌ای‏ است از جانب من به آقایم حسین بن علی(درود بر ایشان). خدایا بر محمد و بر او درود فرست‏ این دو رکعت نماز را از من بپذیر و بر آن دو رکعت پاداشم ده به برترین امید و آرزویم نسبت به تو و ولی‌‏ات ای ولی مردم مومن‏.

سپس قبر را ببوس و بگو:

السَّلامُ عَلَی الْحُسَینِ بْنِ عَلِی الْمَظْلُومِ الشَّهِیدِ قَتِیلِ الْعَبَرَاتِ وَ أَسِیرِ الْکُرُبَاتِ

سلام بر حسین بن علی مظلوم شهید کشته اشک‌ها، گرفتار غم‌ها و غصه‏‌ها

اللَّهُمَّ إِنِّی أَشْهَدُ أَنَّهُ وَلِیکَ وَ ابْنُ وَلِیکَ وَ صَفِیکَ الثَّائِرُ بِحَقِّکَ

خدایا شهادت می‏‌دهم او ولی تو و فرزند ولی تو و برگزیده تو و قیام‏‌کننده به حق تو است

أَکْرَمْتَهُ بِکَرَامَتِکَ وَ خَتَمْتَ لَهُ بِالشَّهَادَةِ

او را گرامی داشتی به کرامتت و برای او به شهادت ختم کردی

وَ جَعَلْتَهُ سَیدا مِنَ السَّادَةِ وَ قَائِدا مِنَ الْقَادَةِ

و او را آقایی از آقایان‏ و پیشوایی از پیشوایان قرار دادی

وَ أَکْرَمْتَهُ بِطِیبِ الْوِلادَةِ وَ أَعْطَیتَهُ مَوَارِیثَ الْأَنْبِیاءِ

و به پاکی ولادت گرامی‏‌اش داشتی و میراث‌های پیامبران را به او اعطا نمودی

وَجَعَلْتَهُ حُجَّةً عَلَی خَلْقِکَ مِنَ الْأَوْصِیاءِ

و قرار دادی او را حجت بر خلق از میان پیشوایان

فَأَعْذَرَ فِی الدُّعَاءِ وَ مَنَحَ النَّصِیحَةَ وَ بَذَلَ مُهْجَتَهُِ فیکَ

پس در دعوت به خدا، کوتاهی نکرد و در خیرخواهی کوتاهی ننمود و نثار کرد جانش را در راه تو،

حَتَّی اسْتَنْقَذَ عِبَادَکَ مِنَ الْجَهَالَةِ وَ حَیرَةِ الضَّلالَةِ

تا بندگانت را از نادانی و سرگردانی و گمراهی نجات داد،

وَ قَدْ تَوَازَرَ عَلَیهِ مَنْ غَرَّتْهُ الدُّنْیا وَ بَاعَ حَظَّهُ مِنَ الْآخِرَةِ بِالْأَدْنَی وَ تَرَدَّی فِی هَوَاهُ

در صورتی که بر ضدش همدست شدند، کسانی‏ که دنیا فریبشان داد و بهره خود را از آخرت به پایین‏‌ترین چیزی فروختند و خود را در هوای نفس خویش سرنگون کردند

وَ أَسْخَطَکَ وَ أَسْخَطَ نَبِیکَ وَ أَطَاعَ مِنْ عِبَادِکَ أُولِی الشِّقَاقِ وَ النِّفَاقِ وَ حَمَلَةَ الْأَوْزَارِ الْمُسْتَوْجِبِینَ النَّارَ

و تو را و پیامبرت‏ را به خشم آوردند و از میان بندگانت از نفاق اندازان دورو و آنان‏‌که بارکشان گناه و سزاوار آتش‏ دوزخ بودند اطاعت کردند،

فَجَاهَدَهُمْ فِیکَ صَابِرا مُحْتَسِبا مُقْبِلا غَیرَ مُدْبِرٍ لا تَأْخُذُهُ فِی اللَّهِ لَوْمَةُ لائِمٍ حَتَّی سُفِکَ فِی طَاعَتِکَ دَمُهُ وَ اسْتُبِیحَ حَرِیمُهُ

پس با آن‌ها برای تو شکیبایی و به حساب تو جهاد کرد، بدون اینکه از دشمن رو برگرداند، برای تو سرزنش ملامت‏‌گران را به چیزی نگرفت، تا جایی که خونش در طاعت تو ریخته شد و هتک حریمش حلال شمرده شد.

اللَّهُمَّ الْعَنْهُمْ لَعْنا وَبِیلا وَ عَذِّبْهُمْ عَذَابا أَلِیماً.

خدایا آنان را لعنت کن لعنتی ناگوار و سخت‏ و عذابشان کن عذابی دردناک.

آنگاه به سوی قبر علی بن الحسین (ع) (علی اکبر) حرکت کن که در پایین پای امام‏ حسین (ع) واقع است و بگو:

السَّلامُ عَلَیکَ یا وَلِی اللَّهِ السَّلامُ عَلَیکَ یا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ

سلام بر تو ای ولی خدا، سلام بر تو ای‏ فرزند رسول خدا،

السَّلامُ عَلَیکَ یا ابْنَ خَاتَمِ النَّبِیینَ السَّلامُ عَلَیکَ یا ابْنَ فَاطِمَةَ سَیدَةِ نِسَاءِ الْعَالَمِینَ

سلام بر تو ای فرزند خاتم انبیا، سلام بر تو ای فرزند فاطمه، سرور بانوان جهانیان،

السَّلامُ عَلَیکَ یا ابْنَ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ السَّلامُ عَلَیکَ أَیهَا الْمَظْلُومُ الشَّهِیدُ

سلام بر تو ای فرزند امیر مؤمنان، سلام بر تو ای مظلوم شهید،

ِبأَبِی أَنْتَ وَ أُمِّی عِشْتَ سَعِیدا وَ قُتِلْتَ مَظْلُوما شَهِیدا.

پدر و مادرم به فدایت، خوشبخت زندگی کردی و مظلوم و شهید کشته شدی.

بعد از آن به سوی قبور سایر شهدا (رضوان اللّه علیهم) رو می‌کنی و می‌گویی:

السَّلامُ عَلَیکُمْ أَیهَا الذَّابُّونَ عَنْ تَوْحِیدِ اللَّهِ السَّلامُ عَلَیکُمْ بِمَا صَبَرْتُمْ فَنِعْمَ عُقْبَی الدَّارِ بِأَبِی أَنْتُمْ وَ أُمِّی فُزْتُمْ فَوْزا عَظِیما.

سلام بر شما ای دفاع‌‏کنندگان از توحید خدا، سلام بر شما در برابر آنچه که صبر کردید، چه نیکو سرانجامی است خانه آخرت، پدر و مادرم به

فدایتان، به رستگاری رسیدید، رستگاری بس بزرگ.

آنگاه به سوی حرم عباس بن علی (ع) حرکت کن و نزد ضریح شریف آن جناب بایست و بگو:

السَّلامُ عَلَیکَ أَیهَا الْعَبْدُ الصَّالِحُ وَ الصِّدِّیقُ الْمُوَاسِی

سلام بر تو ای بنده‏ شایسته و صدیق همدرد،

أَشْهَدُ أَنَّکَ آمَنْتَ بِاللَّهِ

گواهی می‏‌دهم که ایمان آوردی به خدا،

وَ نَصَرْتَ ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ

و فرزند رسول خدا را یاری نمودی،

وَ دَعَوْتَ إِلَی سَبِیلِ اللَّهِ

و به راه خدا دعوت کردی،

وَ وَاسَیتَ بِنَفْسِکَ

و با جانت به فداکاری برخاستی،

فَعَلَیکَ مِنَ اللَّهِ أَفْضَلُ التَّحِیةِ وَ السَّلامِ.

از جانب خدا برترین تحیت و سلام بر تو باد

سپس بگو:

بِأَبِی أَنْتَ وَ أُمِّی یا نَاصِرَ دِینِ اللَّهِ السَّلامُ عَلَیکَ یا نَاصِرَ الْحُسَینِ الصِّدِّیقِ السَّلامُ عَلَیکَ یا نَاصِرَ الْحُسَینِ الشَّهِیدِ عَلَیکَ مِنِّی السَّلامُ مَا بَقِیتُ وَ بَقِی اللَّیلُ وَ النَّهَارُ.

پدرم و مادرم فدایت، ای یاور دین خدا، سلام بر تو ای یاور حسین صدیق، سلام بر تو ای یاور حسین شهید، از سوی من سلام بر تو باد تا زنده‏‌ام و تا باقی است شب و روز.

آنگاه دو رکعت نماز بالای سر آن حضرت بخوان و پس از آن، دعایی که بالای سر امام حسین (ع) خواندی، یعنی اللَّهُمَّ إِنِّی لَکَ صَلَّیتُ وَ لَکَ رَکَعْتُ وَ لَکَ سَجَدْتُ در اینجا نیز آن را بخوان و آنگاه به سوی حرم امام حسین (ع) برگرد و نزد آن حضرت هر مقدار که خواستی بمان (به گونه‌ای که مزاحمت برای دیگران نشود) و هنگامی که خواستی وداع کنی بالای سر آن حضرت بایست و بگو:

السَّلامُ عَلَیکَ یا مَوْلای سَلامَ مُوَدِّعٍ لا قَالٍ وَ لا سَئِمٍ فَإِنْ أَنْصَرِفْ فَلا عَنْ مَلالَةٍ وَ إِنْ أُقِمْ فَلا عَنْ سُوءِ ظَنٍّ بِمَا وَعَدَ اللَّهُ الصَّابِرِینَ

سلام بر تو ای مولای من، سلام وداع‏‌کننده‏‌ای که او را نه کراهت است نه خستگی، اگر بازگردم از روی ملالت نیست و اگر بمانم نه از جهت

بدگمانی به آنچه خدا صابران را وعده داد،

یا مَوْلای لا جَعَلَهُ اللَّهُ آخِرَ الْعَهْدِ مِنِّی لِزِیارَتِکَ وَ رَزَقَنِی الْعَوْدَ إِلَیکَ وَ الْمُقَامَ فِی حَرَمِکَ وَ الْکَوْنَ فِی مَشْهَدِکَ آمِینَ رَبَّ الْعَالَمِینَ.

ای مولای من، خدا این زیارتم را آخرین‏ بار از زیارتم قرار ندهد و بازگشت به سویت و توقف در حرمت و بودن در مشهدت را روزی‏‌ام کند،( و خطاب به خداوند متعال می‌گویی...) آمین‏ ای پروردگار جهانیان.

در پایان نیز در صورت امکان قبر آن حضرت را ببوس و به طوری‌که رویت به جانب قبر باشد و تا خروج از حرم، پشت به قبر مکن و هنگام خارج شدن بگو:

السَّلامُ عَلَیکَ یا بَابَ الْمَقَامِ السَّلامُ عَلَیکَ یا شَرِیکَ الْقُرْآنِ السَّلامُ عَلَیکَ یا حُجَّةَ الْخِصَامِ السَّلامُ عَلَیکَ یا سَفِینَةَ النَّجَاةِ السَّلامُ عَلَیکُمْ یا مَلائِکَةَ رَبِّی الْمُقِیمِینَ فِی هَذَا الْحَرَمِ السَّلامُ عَلَیکَ أَبَدا مَا بَقِیتُ وَ بَقِی اللَّیلُ وَ النَّهَارُ

و بگو:

إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَیهِ رَاجِعُونَ وَ لا حَوْلَ وَ لا قُوَّةَ إِلا بِاللَّهِ الْعَلِی الْعَظِیمِ.

سلام بر تو ای درگاه مقام، سلام بر تو ای همردیف قرآن، سلام بر تو ای‏ حجت بر اهل دشمنی، سلام بر تو ای کشتی نجات، سلام بر شما ای فرشتگان پروردگارم که بر گرد این حرم هستید، سلام بر تو همیشه، تا زنده‏‌ام و شب‏ و روز باقی است. ما از خداییم و به سوی او باز می‏‌گردیم و جنبش و نیرویی نیست جز بوسیله خدای بزرگ.

قابل توجه اینکه برای این زیارت ثواب عظیمی نقل شده است.

ششم

10 رکعت نماز بخواند.

در شب آخر ماه رمضان، ده رکعت نماز به صورت دو رکعت بخواند، در هر رکعت سوره «حمد»را یک بار و سوره «توحید» را 10 بار و در هر یک رکوع و سجود 10 مرتبه بگوید:

سُبْحَانَ اللَّهِ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ وَ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ وَ اللَّهُ أَکْبَرُ

پاک است خدا و ستایش شایسته اوست و معبودی جز او نیست و خدا بزرگتر است.

و هنگامی‏ که از 10 رکعت فراغت یافت‏ هزار مرتبه استغفار کند و پس از استغفار سر به سجده گذارد و در حال سجده بگوید:

یا حَی یا قَیومُ یا ذَا الْجَلالِ وَ الْإِکْرَامِ یا رَحْمَانَ الدُّنْیا وَ الْآخِرَةِ وَ رَحِیمَهُمَا یا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ یا إِلَهَ الْأَوَّلِینَ وَ الْآخِرِینَ اغْفِرْ لِی ذُنُوبِی وَ تَقَبَّلْ صَوْمِی وَ صَلاتِی وَ قِیامِی

ای زنده به خود پاینده، ای دارای بزرگی و بزرگواری، ای بخشنده دنیا و آخرت و ای مهربان دنیا و آخرت، ای مهربان‏ترین مهربانان، ای معبود گذشتگان و آیندگان، گناهم را بیامرز، و روزه و نماز و شب زنده داری ام را بپذیر.

هفتم

این ذکر را که در شب جمعه نیز گفتنش مستحب است، 10 بار بگوید:

یا دَائِمَ الْفَضْلِ عَلَی الْبَرِیةِ یا بَاسِطَ الْیدَینِ بِالْعَطِیةِ یا صَاحِبَ الْمَوَاهِبِ السَّنِیةِ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ خَیرِ الْوَرَی سَجِیةً وَ اغْفِرْ لَنَا یا ذَا الْعُلَی فِی هَذِهِ الْعَشِیةِ.

ای کسی‏ که جود و بخشش تو به آفریدگان، همیشگی است، ای آن‏که دو دست سخاوت خود را برای عطا گشوده‏‌ای، ای صاحب‏ عطاهای گرانبها، بر محمد و خاندان او، نیکوخوترین مردمان درود فرست و من را ای خدای بلند مرتبه‏ در چنین شبی بیامرز.

هشتم

دو رکعت نماز معروف شب عید را بخواند؛

در رکعت اول بعد از سوره حمد، هزار مرتبه سوره توحید(قل هو الله) و در رکعت دوم؛ پس از سوره حمد،‌ یک مرتبه سوره توحید را بخواند پس از سلام سر به سجده بگذارد و 100 مرتبه بگوید: اَتُوبً اِلَی اللهِ. آنگاه بگوید:

یا ذَا الْمَنِّ وَ الْجُودِ یا ذَا الْمَنِّ وَ الطَّوْلِ یا مُصْطَفِی مُحَمَّدٍ صَلَّی اللَّهُ عَلَیهِ وَ آلِهِ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ افْعَلْ بِی کَذَا وَ کَذَا.

ای دارای نعمت و جود، ای صاحب بخشش‏ و عطا، ای برگزیننده محمد(درود خدا بر او و خاندانش)، بر محمد و خاندانش درود فرست و با من چنین و چنان کن.

بجای افعل "بی‌کذا و کذا" حاجات خود را ذکر کند.

در روایت است که امیر مومنان (ع) این نماز را به همین کیفیت که ذکر شد، انجام می‌داد و سر از سجده برمی‌داشت و می‌فرمود:

"به حق آن خدایی که جانم به دست اوست، هر کس این نماز را بجا آورد، هر حاجتی که از خداوند طلب کند، به وی عنایت خواهد شد و وی گناهان زیادی را از او بیامرزد".

در روایت دیگری از امیر مومنان (ع) به جای خواندن هزار مرتبه سوره قل هو الله، 100 مرتبه آمده است؛ ولی در این روایت آمده است که این نماز را باید بعد از نماز مغرب و نافله آن بجا آورد. (هر دو نماز خوب است).

مرحوم "شیخ طوسی" و "سید بن‌طاووس" این دعای نورانی را بعد از خواندن این نماز نقل کرده‌اند:

یا اللَّهُ یا اللَّهُ یا اللَّهُ یا رَحْمَانُ یا اللَّهُ یا رَحِیمُ یا اللَّهُ یا مَلِکُ یا اللَّهُ یا قُدُّوسُ یا اللَّهُ یا سَلامُ یا اللَّهُ یا مُؤْمِنُ یا اللَّهُ یا مُهَیمِنُ یا اللَّهُ یا عَزِیزُ یا اللَّهُ یا جَبَّارُ

ای خدا، ای خدا، ای خدا، ای مهربان، ای خدا، ای بخشنده، ای خدا، ای فرمانروا، ای خدا، ای پاک، ای خدا، ای‏ سلام، ای خدا، ای ایمنی‏‌بخش، ای خدا، ای چیره‏‌گر، ای خدا، ای عزتمند، ای خدا، ای جبار،

یا اللَّهُ یا مُتَکَبِّرُ یا اللَّهُ یا خَالِقُ یا اللَّهُ یا بَارِئُ یا اللَّهُ یا مُصَوِّرُ یا اللَّهُ یا عَالِمُ یا اللَّهُ یا عَظِیمُ یا اللَّهُ یا عَلِیمُ یا اللَّهُ یا کَرِیمُ یا اللَّهُ یا حَلِیمُ یا اللَّهُ یا حَکِیمُ

ای خدا، ای بزرگمنش‏، ای خدا، ای آفریننده، ای خدا، ای پدیدآورنده، ای خدا، ای صورتگر، ای خدا، ای دانا، ای خدا، ای بزرگ، ای خدا، ای‏ آگاه، ای خدا، ای کریم، ای خدا، ای بردبار، ای خدا، ای فرزانه،

یا اللَّهُ یا سَمِیعُ یا اللَّهُ یا بَصِیرُ یا اللَّهُ یا قَرِیبُ یا اللَّهُ یا مُجِیبُ یا اللَّهُ یا جَوَادُ یا اللَّهُ یا مَاجِدُ یا اللَّهُ یا مَلِی یا اللَّهُ یا وَفِی یا اللَّهُ یا مَوْلَی یا اللَّهُ یا قَاضِی،

ای خدا، ای شنوا، ای خدا، ای بینا، ای خدا، ای نزدیک، ای خدا، ای اجابت‏ کننده، ای خدا، ای سخاوتمند، ای خدا، ای بزرگوار، ای خدا، ای نیرومند، ای خدا، ای وفادار، ای خدا، ای سرپرست، ای خدا، ای داور،

یا اللَّهُ یا سَرِیعُ یا اللَّهُ یا شَدِیدُ یا اللَّهُ یا رَئُُوفُ یا اللَّهُ یا رَقِیبُ یا اللَّهُ یا مَجِیدُ یا اللَّهُ یا حَفِیظُ یا اللَّهُ یا مُحِیطُ یا اللَّهُ یا سَیدَ السَّادَاتِ

ای خدا، ای سریع، ای خدا، ای سخت‏گیر، ای خدا، ای مهربان، ای خدا، ای نگهبان، ای خدا، ای باشکوت، ای خدا، ای نگهدار، ای خدا، ای فراگیر، ای خدا، ای آقای آقایان

یا اللَّهُ یا أَوَّلُ یا اللَّهُ یا آخِرُ یا اللَّهُ یا ظَاهِرُ یا اللَّهُ یا بَاطِنُ یا اللَّهُ یا فَاخِرُ یا اللَّهُ یا قَاهِرُ یا اللَّهُ یا رَبَّاهْ یا اللَّهُ یا رَبَّاهْ یا اللَّهُ یا رَبَّاهْ یا اللَّهُ یا وَدُودُای خدا، ای آغاز، ای خدا، ای انجام، ای خدا، ای آشکار، ای خدا، ای نهان، ای خدا، ای فخرکننده، ای خدا، ای‏ چیره، ای خدا، ای پروردگار، ای خدا، ای پروردگار، ای خدا، ای پروردگار، ای خدا، ای دوست،

یا اللَّهُ یا نُورُ یا اللَّهُ یا رَافِعُ یا اللَّهُ یا مَانِعُ یا اللَّهُ یا دَافِعُ یا اللَّهُ یا فَاتِحُ یا اللَّهُ یا نَفَّاحُ نَفَّاعُ‏ یا اللَّهُ یا جَلِیلُ یا اللَّهُ یا جَمِیلُ یا اللَّهُ یا شَهِیدُ

ای خدا، ای نور، ای خدا، ای بالابرنده، ای خدا، ای بازدارنده، ای خدا، ای دفع‏‌کننده، ای خدا، ای گشاینده، ای خدا، ای بهره ‏رسان، ای خدا، ای‏ با شکوه، ای خدا، ای زیبا، ای خدا، ای گواه،

یا اللَّهُ یا شَاهِدُ یا اللَّهُ یا مُغِیثُ یا اللَّهُ یا حَبِیبُ یا اللَّهُ یا فَاطِرُ یا اللَّهُ یا مُطَهِّرُ یا اللَّهُ یا مَلِکُ،(مَلِیکُ‏)

ای خدا، ای شاهد، ای خدا، ای فریادرس، ای خدا ای حبیب، ای خدا، ای آفریننده، ای خدا، ای پاک کننده، ای خدا، ای پادشاه،

یا اللَّهُ یا مُقْتَدِرُ یا اللَّهُ یا قَابِضُ یا اللَّهُ یا بَاسِطُ یا اللَّهُ یا مُحْیی یا اللَّهُ یا مُمِیتُ یا اللَّهُ یا بَاعِثُ یا اللَّهُ یا وَارِثُ یا اللَّهُ یا مُعْطِی یا اللَّهُ یا مُفْضِلُ

ای خدا، ای نیرومند، ای خدا ای قبض‏‌کننده، ای خدا، ای گستراننده، ای خدا، ای زنده کننده، ای خدا، ای میراننده، ای خدا، ای برانگیزاننده، ای خدا، ای وارث، ای خدا، ای عطابخش، ای خدا، ای فزوین‏ده،

یا اللَّهُ یا مُنْعِمُ یا اللَّهُ یا حَقُّ یا اللَّهُ یا مُبِینُ یا اللَّهُ یا طَیبُ یا اللَّهُ یا مُحْسِنُ یا اللَّهُ یا مُجْمِلُ یا اللَّهُ یا مُبْدِئُ یا اللَّهُ یا مُعِیدُ یا اللَّهُ یا بَارِئُ یا اللَّهُ یا بَدِیعُ

ای خدا، ای نعمت‏دهنده، ای خدا، ای حق، ای خدا،‏ ای آشکار، ای خدا، ای پاکیزه، ای خدا، ای نیکوکار، ای خدا، ای زیباکار، ای آغازگر، ای خدا، ای‏ بازآور، ای خدا، ای پدیدآور، ای خدا، ای نوآفرین،

یا اللَّهُ یا هَادِی یا اللَّهُ یا کَافِی یا اللَّهُ یا شَافِی یا اللَّهُ یا عَلِی یا اللَّهُ یا عَظِیمُ یا اللَّهُ یا حَنَّانُ یا اللَّهُ یا مَنَّانُ یا اللَّهُ یا ذَا الطَّوْلِ یا اللَّهُ یا مُتَعَالِی

ای خدا، ای هدایتگر، ای خدا، ای کفایت‏‌کننده، ای خدا، ای‏ شفابخش، ای خدا، ای بلندپایه، ای خدا، ای بزرگ، ای خدا، ای مهربان، ای خدا، ای نعمت‌‏بخش، ای خدا، ای‏ عطابخش، ای خدا، ای برتر،

یا اللَّهُ یا عَدْلُ یا اللَّهُ یا ذَا الْمَعَارِجِ یا اللَّهُ یا صَادِقُ یا اللَّهُ یا صَدُوقُ، یا اللَّهُ یا دَیانُ یا اللَّهُ یا بَاقِی یا اللَّهُ یا وَاقِی یا اللَّهُ یا ذَا الْجَلالِ یا اللَّهُ یا ذَا الْإِکْرَامِ

ای خدا، ای دادگر، ای خدا، ای صاحب مراتب بلند، ای خدا، ای راستگو، ای خدا، ای راست‌پیشه، ای خدا، ای جزادهنده، ای خدا، ای پایدار، ای خدا، ای نگهدار، ای خدا، ای صاحب بزرگی‏، ای خدا، ای دارای بزرگواری،

یا اللَّهُ یا مَحْمُودُ یا اللَّهُ یا مَعْبُودُ یا اللَّهُ یا صَانِعُ یا اللَّهُ یا مُعِینُ یا اللَّهُ یا مُکَوِّنُ یا اللَّهُ یا فَعَّالُ یا اللَّهُ یا لَطِیفُ یا اللَّهُ یا غَفُورُ یا اللَّهُ (یا جَلِیلُ یا اللّهُ‏) یا شَکُورُ

ای خدا، ای پسندیده، ای خدا، ای پرستیده، ای خدا، ای سازنده، ای خدا، ای‏ یاری‏ده، ای خدا، ای پدیدآورنده، ای خدا، ای پرکار، ای خدا، ای لطیف، ای خدا، ای آمرزنده، ای خدا، ای سپاسگذار

یا اللَّهُ یا نُورُ یا اللَّهُ یا قَدِیرُ (قَدِیمُ‏) یا اللَّهُ یا رَبَّاهْ یا اللَّهُ یا رَبَّاهْ یا اللَّهُ یا رَبَّاهْ یا اللَّهُ یا رَبَّاهْ یا اللَّهُ یا رَبَّاهْ یا اللَّهُ یا رَبَّاهْ یا اللَّهُ یا رَبَّاهْ یا اللَّهُ یا رَبَّاهْ یا اللَّهُ یا رَبَّاهْ یا اللَّهُ یا رَبَّاهْ

ای خدا، ای نور، ای خدا، ای توانا، ای خدا، ای پروردگار، ای خدا، ای پروردگار، ای خدا، ای پروردگار، ای خدا، ای پروردگار، ای خدا، ای پروردگار، ای خدا، ای پروردگار، ای خدا، ای پروردگار، ای خدا، ای پروردگار، ای خدا، ای پروردگار، ای خدا، ای پروردگار،

یا اللَّهُ أَسْأَلُکَ أَنْ تُصَلِّی عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ تَمُنَّ عَلَی بِرِضَاکَ وَ تَعْفُوَ عَنِّی بِحِلْمِکَ وَ تُوَسِّعَ عَلَی مِنْ رِزْقِکَ الْحَلالِ الطَّیبِ وَ مِنْ حَیثُ أَحْتَسِبُ وَ مِنْ حَیثُ لا أَحْتَسِبُ فَإِنِّی عَبْدُکَ لَیسَ لِی أَحَدٌ سِوَاکَ وَ لا أَحَدٌ أَسْأَلُهُ غَیرُکَ یا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ مَا شَاءَ اللَّهُ لا قُوَّةَ إِلا بِاللَّهِ الْعَلِی الْعَظِیمِ

ای خدا، از تو درخواست می‏‌کنم که بر محمد و خاندان محمد درود فرستی و به خشنودی‏‌ات بر من منت نهی و به بردباری‏‌ات از من درگذری و از روزی حلال پاکیزه‏‌ات به من بگستری، از جایی که گمان می‏‌برم و از جایی‌که گمان نمی‌برم، من بنده توام و کسی را جز تو ندارم و نه احدی غیر تو که از او گدایی کنم، ای‏ مهربان‏ترین مهربانان، آنچه را خدا خواهد شود، نیرویی نیست جز به خدای برتر بزرگ.

پس به سجده می‌روی و می‌گویی:

یا اللَّهُ یا اللَّهُ یا اللَّهُ یا رَبِّ یا رَبِّ یا رَبِّ یا مُنْزِلَ الْبَرَکَاتِ بِکَ تُنْزَلُ کُلُّ حَاجَةٍ أَسْأَلُکَ بِکُلِّ اسْمٍ فِی مَخْزُونِ الْغَیبِ عِنْدَکَ وَ الْأَسْمَاءِ الْمَشْهُورَاتِ عِنْدَکَ الْمَکْتُوبَةِ عَلَی سُرَادِقِ عَرْشِکَ أَنْ تُصَلِّی عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أَنْ تَقْبَلَ مِنِّی شَهْرَ رَمَضَانَ وَ تَکْتُبَنِی مِنَ الْوَافِدِینَ إِلَی بَیتِکَ الْحَرَامِ وَ تَصْفَحَ لِی عَنِ الذُّنُوبِ الْعِظَامِ وَ تَسْتَخْرِجَ لِی یا رَبِّ کُنُوزَکَ یا رَحْمَانُ.

ای خدا، ای خدا، ای خدا، ای پروردگار، ای پروردگار، ای پروردگار، ای فرو فرستنده برکات، به عنایت تو هر حاجتی فرود آورده شود، از تو درخواست می‌کنم، به هر نامی که در خزانه غیب نزد توست و نام‌های مشهور در پیشگاهت، که بر سراپرده‏ عرشت نوشته شده، این‌که بر محمد و خاندان محمد درود فرستی و ماه رمضان را از من بپذیری‏ و مرا در شمار واردان به خانه محترمت بنویسی و از گناهان من چشم‏ پوشی و گنج‌های خود را برایم بیرون آوری، ای مهربان.

نهم

14 رکعت نماز بخواند (هر دو رکعت به یک سلام) و در هر رکعتی، سوره حمد و آیةالکرسی و سه مرتبه سوره قل هو الله را بخواند.

در روایت است هر کس چنین کند، خداوند در برابر هر رکعتی ثواب‌های بسیار زیادی به او می‌دهد.

دهم: مرحوم "شیخ طوسی" در "مصباح المتهجد" فرموده است: در پایان شب نیز غسل کن و تا طلوع صبح در مصلایت (محل خواندن نماز) بنشین (و ذکر خدا بگو).
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

بزرگترین سفره افطاری مسلمانان در حرم امام رضا (ع)

بزرگترین سفره افطاری جهان اسلام در حرم منور رضوی پهن می شود که 12هزار روزه دار در هر افطار مهمان امام رضا (ع) می شوند.

محمود ممتاز به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان اظهار کرد: این سفره به طول سه هزار متر در قالب طرح اکرام رضوی و اطعام روزه داران در طول ماه مبارک رمضان در صحن هدایت حرم مطهر رضوی پهن می شود.

وی گفت: طرح اکرام رضوی چند سالی است که در ماه مبارک رمضان در مشهد اجرا می شود و بر اساس آسیب شناسی های انجام شده از اجرای این طرح، امسال توزیع ژتون های افطاری در ایستگاه های اتوبوس و قطار شهری حذف شده و به قید قرعه هر روز در محلات مختلف توزیع می شود.

   

 

 

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 •  بازتاب  راهپیمانی روزقدس دررسانه های جهان
 • بازتاب راهپیمایی روز قدس در رسانه‌های جهان

   

   
  ایرانی‌ها در سرتاسر کشور با شعار «مرگ بر اسرائیل» به خیابان‌ها آمدند.

  به گزارش فرهنگ نیوز، راهپیمایی روز جهانی قدس در گوشه و کنار ایران سلامی با شکوه هرچه تمام برگزار شد تا صدا مردم آزادیخواه و مسلمان ایران را به گوش مظلومان مقاوم غزه برساند. رسانه های خارجی بازتاب این حماسه بزرگ را در میان خبرهایشان منعکس کردند؛

  خبرگزاری رویترز، در گزارش خود در مورد راهپیمایی روز قدس، نوشت صدها هزار نفر از مردم ایران با شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل و با در دست داشتن تصاویر کودکان کشته شده در غزه، در این راهپیمایی شرکت کردند.

  در این گزارش آمده است: «تلویزیون دولتی ایران گزارش کرد که ایرانی‌ها روز جمعه در راهپیمایی‌های گسترده در سرتاسر این کشور شرکت کردند تا با فلسطینی‌ها اعلام همبستگی کرده و آن‌ها را به ادامه مبارزه با اسرائیل، با وجود حمله به غزه، تشویق کنند.»

  این گزارش به بیانیه شرکت‌کنندگان در راهپیمایی تهران و همچنین صحبت‌های امام جمعه موقت تهران در مورد لزوم همبستگی ملت‌های مسلمان برای مقابله با رژیم‌صهیونیستی اشاره کرده است.

  روزنامه صهیونیستی «جروزالم‌پست»، روز جمعه راهپیمایی مردم ایران در روز قدس را، راهپیمایی‌ای «گسترده» توصیف کرده و نوشت مردم ایران فلسطینی‌ها را برای مقاومت در برابر «اسرائیل» تشویق کردند.

  این پایگاه که خبر خود را از خبرگزاری رویترز دریافت کرده، نوشته است که ایرانی‌ها در راهپیمایی خود حمایت آمریکا از اسرائیل و همچنین سکوت کشورهای خارجی در برابر اقدامات رژیم‌صهیونیستی در نوار غزه را محکوم کردند.

  پایگاه صهیونیستی «عاروتص‌شوع»، در گزارشی در مورد روز قدس، نوشته است که ایرانی‌ها در سرتاسر کشور با شعار «مرگ بر اسرائیل» به خیابان‌ها آمدند.

  این پایگاه با اشاره به عدم به رسمیت شناخته شدن رژیم صهیونیستی از سوی ایران، تهران را متحد اصلی حماس دانسته است. عاروتص‌شوع همچنین به عملیات اخیر ارتش اسرائیل در غزه اشاره و نوشته است که «تعدادی» از قربانیان غیرنظامی بوده‌اند. این در حالی است که بیش از 600 تن از 800 فلسطینی‌ای که در حملات صهیونیست‌ها به شهادت رسیده‌اند، غیرنظامی بوده‌اند.

  روزنامه‌ها و پایگاه‌های خبری مصری از جمله روزنامه «مصری الیوم»، «الیوم السابع» و پایگاه خبری مصر لحظه به لحظه با انتشار تصاویر حضور مردم ایران در مراسم بزرگداشت روز جهانی قدس گزارش دادند که مردم ایران در تهران و دیگر شهرهای این کشور با مردم فلسطین و غزه اعلام همبستگی کردند.

  این روزنامه ها همچنین حضور مقامات عالی رتبه کشور از جمله «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران در مراسم بزرگداشت روز جهانی قدس را پوشش دادند.

  خبرگزاری رسمی چین - شینهوا، با اشاره به سخنان حسن روحانی رئیس جمهور ایران در روز قدس نوشت: رئیس جمهوری ایران خواستار پایان یافتن محاصره غزه شد.

  شینهوا در گزارش خود آورده؛ صدها هزار نفر از ایرانیها روز جمعه در سراسر کشور روز قدس را گرامی داشتند و همبستگی خود را با مردم فلسطین به نمایش گذاشتند. آنها همچنین اشغال سرزمینهای فلسطینی و حملات ارتش اسرائیل به نوار غزه را محکوم کردند.

  این گزارش افزود: روز قدس یک روز بین المللی است که هر ساله در آخرین جمعه ماه رمضان برگزار میشود و توسط آیت الله خمینی در سال 1979 بنیان گذاشته شد.

  پایگاه خبری تلویزیون «المنار»، تظاهرات امروز تهران و شهرهای بزرگ ایران اسلامی را «میلیونی» توصیف کرد و افزود: مردم جمهوری اسلامی ایران با برگزاری تظاهرات میلیونی روز جهانی قدس را گرامی داشته و با مردم و مقاومت غزه اعلام همبستگی کردند. امام خمینی (ره) آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را روز جهانی قدس اعلام کرده بود.

  بر اساس این گزارش خیابان‌های جمهوری اسلامی ایران امروز مملو از مردمی بود که در راهپیمایی‌های میلیونی شرکت کرده‌اند. تظاهرات کنندگان ایرانی ضمن اعلام همبستگی با ملت مسلمان فلسطین بر حمایت خود از آزادی قدس شریف از پلیدی‌های رژیم صهیونیستی تاکید کردند.

  خبرگزاری «ترند آذربایجان»، در انعکاس خبر راهپیمایی امروز روز قدس در ایران نوشت: « رئیس جمهور ایرانیان در راهپیمایی روز قدس شرکت کرد»

  ترند نوشت که مردم در گروه‌های بزرگ ده‌ها هزار نفری در تهران و بیش از 700 شهر دیگر از صبح امروز با حمل پلاکاردهایی، شعارهایی را علیه اسرائیل سر دادند.شرکت‌کنندگان در این تظاهرات پرچم اسرائیل را به آتش‌کشیدند.

  «حسن‌ روحانی» رئیس جمهور ایران پیش از این هم خواستار حضور گسترده در راهپیمایی امروز و اعلام همبستگی با مردم فلسطین شده بود.

  روزنامه کویتی «الرای العام»، در مقاله‌ای با عنوان «روز جهانی قدس روز تجلی همبستگی اسلامی» نوشت که امام خمینی (ره)، رهبر انقلاب اسلامی در ایران با نام‌گذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به نام روز جهانی قدس، به خوبی به بزرگی خطر رژیم اشغالگر قدس در سایه توافقنامه‌های ننگین سازش به امضا رسیده با این دشمن صهیونیستی برای امت اسلامی واقف بود.

  امام خمینی حتی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران یعنی زمانی که در خارج از ایران در تبعید به سر می‌برد بخش اعظمی از توجه خود را به قضیه فلسطین اختصاص داده بود و مواضع انقلابی خود را با شجاعت تمام ابراز داشته و در برابر جنایات سریالی صهیونیست‌ها در حق برادران دینی و مسلمان خود در فلسطین ساکت ننشست و با فریاد خود به گوش جهانیان خواستار برچیدن ظلم و رنجی شد که صهیونیست‌های اشغالگر بر ملت مسلمان و مظلوم فلسطین وارد می کنند.

  به نوشته الرای العام با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران امام خمینی قضیه فلسطین را در راس امور قرار داده و از امت اسلامی خواست با قبول مسئولیت خطر صهیونیسم را که با پشتیبانی استکبار جهانی، قدس را تهدید می‌کند درک کنند.

  با اعلام روز جهانی قدس حضرت امام خمینی به طور علنی جانبداری انقلاب اسلامی از فلسطین و قدس را اعلام کرد و جمهوری اسلامی ایران طرف اصلی و راهبردی در معادله مناقشه با قدرت‌های‌ متخاصم با اسلام و بخصوص صهیونیست ها دشمن نخست امت عربی و اسلامی قرار گرفت

  این مقاله تاکید کرد: بنابراین پیروزی انقلاب اسلامی در ایران بیش‌تر از یک انقلاب بود و بلکه تحولی جهانی و نقطه عطفی تاریخی در حد فاصل دوره انحطاط و دوره بیداری و ما بین حق و باطل بود.

  به نوشته الرای العالم حضرت امام خمینی تنها یک روحانی دینی نبود و بلکه با تجربه و درایت خود توانست مهم‌ترین محور استکبار جهانی و ابزار دست آنها در ایران را نابود کند و دولت اسلامی نوینی را بنا کند و قضیه فلسطین را در صدر اولویت‌های ایران قرار بدهد.

  بنا بر این گزارش، هدف حضرت امام خمینی از اعلام روز جهانی قدس این است که مسلمانان جهان را که در قبله نخست خود با یکدیگر مشترک هستند زیر پرچم اسلام برای مقابله با قدرت های صهیونیستی و همه حامیان آن گرد هم آورد.

  این روزنامه کویتی تاکید کرد: اعلام روز جهانی قدس، تشکیل ائتلاف اسلامی موازی با ائتلاف استکبار جهانی در مقابله با توطئه‌ها و خطرات دشمنان در منطقه که مقاومت امت اسلامی را هدف گرفته است، ضروری می کند تا امت اسلامی با تحکیم وحدت خود غده سرطانی اسرائیل را از قلب منطقه در فلسطین ریشه کن کرده و سرزمین های عربی و اسلامی هم به طور کامل از شر وجود صهیونیست ها خلاص شود و به حول الهی کشور فلسطین به مرکزیت قدس شریف تشکیل شود.

  الرای العام در پایان مقاله خود آورد: در روز جهانی قدس مردم ایران با برپایی تظاهرات و راهپیمایی‌های میلیونی خشم و انزجار از دشمن اصلی خود یعنی رژیم اشغالگر اسرائیل را به نمایش می‌گذارند و ملت‌های مسلمان در اقصی نقاط جهان هم با ملت ایران همراه شده و صدای خود را به گوش ملت فلسطین می‌رسانند و حقیقتا باید گفت که روز قدس روز پیروزی مستضعفین بر استکبارگران است.

  + نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

  چالش یارانه بگیری
  چالش حذف یارانه بگیران پردرآمد همچنان برای دولت مسئله ساز است هر چند دولتی ها می گویند ابزارهای مناسبی برای شناسایی پردرآمدها دارند و از آن استفاده کرده اند. با وجود اظهارات مسئولان اقتصادی کشور مبنی بر انجام عملیات شناسایی پردرآمدها، هیچ یک از این ابزارها هنوز رونمایی نشده اند.
  پارسینه-سرویس اقتصادی: چالش حذف یارانه بگیران پردرآمد همچنان برای دولت مسئله ساز است هر چند دولتی ها می گویند ابزارهای مناسبی برای شناسایی پردرآمدها دارند و از آن استفاده کرده اند.

  با وجود اظهارات مسئولان اقتصادی کشور مبنی بر انجام عملیات شناسایی پردرآمدها، هیچ یک از این ابزارها هنوز رونمایی نشده اند. انچه مسلم است نه کمپین "نه به یارانه نقدی" و درخواست نخبگان جامعه از مردم، نه اظهارات دولتی ها و نه تهدید آنها مبنی بر جریمه نقدی شدن یارانه بگیرهای پر درآمد موثر واقع نشده اند.

  در این میان هر چند علی طیب نیا، وزیر اقتصاد در همان روزها روزهای آغاز ثبت نام برای یارانه نقدی، قاطعانه در صحن علنی مجلس از شناسایی 10‌میلیون‌نفر از افراد پردرآمد خبر داده بود که در صورت ثبت‌نام برای دریافت یارانه، توسط دولت حذف خواهند شد اما بعد از آن مواضع خود را تغییر داد.

  او در پاسخ به این سوال که راستی‌آزمایی ثبت‌نام‌کنندگان برای دریافت یارانه نقدی در گام دوم اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها چه زمانی انجام‌ می‌شود، گفت : "مبنای دولت خوداظهاری مردم است و دولت به مردم اطمینان دارد."

  چند هفته پیش نیز معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رييس جمهور اعلام کرد: فقط در ماه گذشته 25 هزار نفر ديگر به سايت رفاهي مراجعه کرده و انصراف خود را از يارانه نقدي اعلام کرده‌اند.

  وي در مورد اين‌که دولت قرار بود براي شناسايي متقاضيان نيازمند راست‌آزمايي انجام دهد، گفت: از همان زماني که ثبت‌نام‌ها انجام شد اين کار را آغاز کرده‌ايم و با توجه به پايگاه‌هاي اطلاعاتي که در اختيار داريم اطلاعات ثبت شده را تطبيق مي‌دهيم تا براساس مستندات يارانه به افراد متقاضي نيازمند تعلق بگيرد.

  دولت در برنامه دیگری وزارت کار را مامور کرد تا از طریق اطلاعات درآمدی ارائه شده برای فازدوم هدفمندی یارانه ها، لیست جدید مشمولان دریافت بسته های غذایی را با درآمد حداکثر یک میلیون تومان مشخص کند که می توان گفت کارگران، زنان سرپرست خانوار، ساکنان مناطق محروم و مرزی و روستائیان و ... در لیست دوم قرار گیرند.
  به تازگی نیز، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از مهلت یک ماهه مجلس به دولت برای ارزیابی منابع هدفمندی و اجرای صحیح قانون خبر داده و گفته: کسری 7000 میلیاردی حتمی است.
  غلامرضا تاجگردون با اشاره به اظهارات وزیر اقتصاد در مورد حذف افراد پردر آمد از دریافت یارانه نقدی گفت: اظهارات ایشان به معنای اظهار نظر دولت نیست.

  نماینده مردم گچساران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نوبخت در کمیسیون بودجه اعلام کرد که سیاست دولت بر این است که با روشی آرام اجرای قانون هدفمندی را جلو ببرد. دولت آماری از تعداد پر در آمد ها برای حذف آن ها ندارد این ادعای 10 میلیون هم از اظهارات آقای طیب نیا است اما دولت تلاش دارد که روند حذف پر در آمدها را با احتیاط انجام دهد.

  تاجگردون تاکید کرد: دولت برای اجرای قانون هدفمندی کسری اعتبار دارد در جلسه با نوبخت هم بر این امر تاکید شد، نتیجه گیری جلسه این بود که یک ماه دیگر هم مجلس به دولت برای اجرای این قانون فرصت دهد.

  وی ادامه داد: دولت معتقد است باید منابع قانون هدفمندی به روز تر شود زیرا هنوز قیمت های جدید خودش را نشان نداده است و مردم هنوز از سوخت 400 تومانی استفاده می کنند. مقرر شد یک ماه دیگر ارزیابی مجددی از منابع هدفمندی داشته باشیم و بعد تصمیم گیری کنیم.

  این سخنان اما در حالی است که هنوز معلوم نیست دولتی ها از چه طریقی می خواهند به شناسایی پر درامدها و کم درآمدها بپردازند چرا که بسیاری از کارگران و زنان سرپرست خانوار هستند که نه بیمه ای دارند و نه فیش حقوقی و نه تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند.

  باید منتظر ماند و دید دولتی ها در این خصوص چگونه عمل خواهند کرد و نتیجه چه خواهد بود.

  منبع:پارسینه
  + نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

  چرا ژاپنی ها موفق هستند ؟

   

  چرا ژاپنی ها موفق هستند ؟

   

  سلامت نیوز : در این مقاله ۱۱ مورد از معروف‌ترین صفات ژاپنی‌ها را عنوان می‌کنیم.

  ۱- ادب

  می‌توان گفت ژاپنی‌ها مودب‌ترین ملت دنیا هستند. چیزی که باید به آن دقت کنیم این است که مفهوم «ادب» در کشورهای مختلف متفاوت است. منظور از «ادب» در این مقاله به فلسفه آسیای شرقی از ‫کنفوسیوس، هارمونی اجتماعی، برمی‌گردد.

  کنفوسیوس می‌گوید:

  «دولت وجود دارد، وقتی که شاهزاده، شاهزاده است، وزیر وزیر است، وقتی پدر پدر است و وقتی پسر پسر است.»

  به عبارت دیگر، هر فرد باتوجه به کسی که با او در ارتباط است، موقعیت اجتماعی متفاوتی دارد: بعنوان بچه در ارتباط با والدین و بزرگتران. بعنوان بزرگتر در ارتباط با خواهر و برادرها، دانش‌آموزان و دیگران.

  آموزش هارمونی اجتماعی به خوبی در جامعه ژاپنی بهتر از هر کشور آسیای شرقی دیگر، حفظ شده است (کره نیز هارمونی اجتماعی بسیار قوی دارد اما کمی با ژاپن متفاوت است).

  ۲- وقت‌شناسی

  شکی نیست که ژاپنی‌ها وقت‌شناس‌ترین ملت دنیا هستند. (البته ممکن است بعضی از آنها اینطور نباشند، اما وقت‌شناس بودن یکی از هنجارهای بسیار قوی اجتماعی در ژاپن است).

  به قطارهای ژاپن نگاه کنید. ۵ دقیقه دیر رسیدن در ژاپن برای خیلی از ژاپنی‌ها مثل حکم اعدام دادن به آنهاست. اما در مالزی حتی اگر قطاری یک ساعت دیر برسد چیزی مثل حکم اعدام نخواهد بود.

  ۳- مهربانی

  خیلی‌ها ژاپنی‌ها را بخاطر رفتار دوستانه، ملاحظه‌کار بودن و مهربان بودنشان تحسین می‌کنند. ژاپنی‌ها همیشه حواسشان قبل از خودشان به دیگران است و از همه مراقبت می‌کنند.

  حتی در دنیای آکادمیک فلسفه، طرز تفکر ژاپنی (جمع‌‌گرایی) درمقابل طرزفکر امریکایی (فردگرایی) قرار می‌گیرد.

  ۴- سخت‌کوشی

  ژاپن ازلحاظ طولانی بودن ساعات کاری در رده دوازدهم جهان قرار دارد. درواقع، اضافه‌کاری‌هایی هم در بین ژاپنی‌ها وجود دارد که در اسناد رسمی قید نمی‌شود. ژاپنی‌ها همیشه نماد سخت‌کوشی بوده‌اند.

  ۵- احترام

  ژاپنی‌ها یک هنجار اجتماعی “内と外” (روابط داخلی و بیرونی) دارند. آنها سعی می‌کنند در برخورد با روابط بیرونی خود (غریبه‌ها) همیشه با احترام و ادب رفتار کنند. حتی در روابط داخلی (خواهر و برادرها و دوستان) باز با احترام رفتار می‌کنند.

  ۶- خجالت

  ژاپنی‌ها گاهی اوقات افرادی خجالتی خوانده می‌شوند. این می‌تواند بخاطر فرهنگ «هارمونی اجتماعی» آنها باشد. البته ژاپنی‌های زیادی هم هستند که با غریبه‌ها خجالتی نیستند اما اکثریت آنها اینطور می‌باشند.

  ۷- هوش

  از دیدگاه غربی‌ها، آسیایی‌ها باهوش خوانده می‌شوند. بعنوان مثال، آنها در ریاضیات، زبان، بیزنس و امثال آن بسیار خوب هستند.

  یکی از دلایل باهوش خوانده شدن ژاپنی‌ها مهارت شنیداری آنهاست. ژاپنی‌ها قبل از اینکه حرف خودشان را بزنند، بسیار با دقت به حرف‌های دیگران گوش می‌دهند. فرایند گوش دادن باعث می‌شود حرف خودشان بسیار جامع‌تر و کامل‌تر باشد.

  ۸- کار گروهی

  اولویت ژاپنی‌ها گروه است نه فرد. به عبارت دیگر، ژاپن نماد بسیار خوبی از جمع‌گرایی است که از جنبه‌های بسیاری با کشورهای فردگرا متفاوت است.

  ۹- رسمی بودن

  ژاپنی‌ها بخاطر هنجار هارمونی اجتماعی در روابط اجتماعی خود بسیار رسمی برخورد می‌کنند. فقط در روابط داخلی خود است که می‌توانند کمی غیررسمی باشند (اما در عین‌حال رفتاری توام با احترام دارند).

  ۱۰- پاکیزگی

  دستشویی‌های ژاپن از هر کجای دیگر در دنیا تمیزتر است. به سختی می‌توانید تکه آشغالی کنار خیابان ببینید زیرا هیچکس در ژاپن زباله‌های خود را در خیابان نمی‌اندازد.

  ۱۱- بی علاقگی به قدرت و تمایل زیاد به خدمت

  ژاپنی ها دغدغه رسیدن به قدرت ندارند و هیچگاه از قدرت برای رسیدن به منافع شخصی و کسب ثروت سوء استفاده نمی کنند و اگر احساس کنند پست و مقامی که به آنها داده شده است از عهده و توانایشان خارج است به سرعت استعفا داده و بخاطر قصور و اشتباهاتشان در کمال خضوع و خشوع عذر خواهی می کنند و هرگز تقصر را به گردن دیگران نمی اندازند و در جهت جبران اشتباهات خود تلاش می کنند و مسئولیت آن خطاها را بطور کامل می پذیرند. ژاپنی ها تمای سعی خود را می کنند تا کشورشان پیشرفته تر و توسعه یافته تر شود.

  تحقیقات این مقاله نشان می‌دهد که مردم دنیا تصویر بسیار خوبی از ژاپنی‌ها دارند. در کنار صفاتی که در بالا عنوان شد، می‌توانیم به صفات «صادق» و «جدی» بودن نیز از خصوصیات ژاپنی‌ها اشاره کنیم.

  شما ژاپنی‌ها را با چه خصوصیات دیگری می‌شناسید؟

  منبع : سایت مردمان

   
  + نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

  شماره تلفن‌های خراسان رضوی اول مرداد۹۳ تغییر می‌کند

   

  آغاز طرح هم کدسازي از ساعت ۲۲ امشب
   
  خراسان رضوي - مورخ چهارشنبه 1393/05/01 شماره انتشار 18742
   
  طرح هم کدسازي تلفن هاي ثابت در استان خراسان رضوي از ساعت ۲۲ امشب آغاز مي شود و عدد ۳ به ابتداي تمام شماره تلفن هاي شهرهاي مشهد، طرقبه، شانديز و توابع آن افزوده مي شود.
  مديرعامل مخابرات استان خراسان گفت: به اول تمام شماره تلفن هاي شهرستانهاي قوچان،کاشمر،سرخس، تايباد، بجستان، بردسکن، خليل آباد چناران، درگز، جغتاي، سبزوار، نيشابور، جوين، خوشاب و فيروزه عدد ۴ و به ابتداي شماره تلفن هاي شهرستانهاي تربت حيدريه، زاوه، مه ولات، تربت جام، باخرز، خواف و رشتخوار عدد ۵ اضافه خواهد شد.
  + نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

  مرکز آمار ایران اعلام کرد:

  هرخانواده شهری ماهانه یک میلیون و 700 هزار تومان خرج دارد

  اقتصاد > اقتصاد کلان - ایرنا نوشت:

  مرکز آمار ایران اعلام کرد: متوسط هزینه سالانه یک خانوار شهری 21 میلیون تومان که این رقم ماهانه اندکی بیش از 1.7میلیون تومان است.
  نتایج بررسی متوسط هزینه یک خانوار شهری در سال 92 که از سوی مرکز آمار ایران انتشار یافته است، متوسط هزینه خالص سالانه یک خانوار شهری 206 میلیون و 34 هزار ریال است که نسبت به رقم مشابه سال قبل 25.4 درصد افزایش نشان می دهد.

  همچنین از کل هزینه سالانه خانوار شهری 54 میلیون و 934 هزار ریال با سهم 26.7درصد مربوط به هزینه های خوراکی و دخانی و 151 میلیون و 100 هزار ریال با سهم 73.3 درصد مربوط به هزینه های غیرخوراکی است.

  در بین هزینه های خوراکی و دخانی بیشترین سهم با 21.9 درصد مربوط به هزینه گوشت و در بین هزینه های غیرخوراکی بیشترین سهم با 45.2 درصد مربوط به مسکن بوده است.

  متوسط درآمد اظهار شده سالانه یک خانوار شهری 204 میلیون و 410 هزار ریال بوده که نسبت به سال قبل 22.2 درصد افزایش داشته است.

  منابع تامین درآمد خانوار شهری نشان می دهد که 25.9 درصد درآمد از مشاغل مزد و حقوق بگیر ی، 16.6درصد از مشاغل آزاد کشاورزی و غیرکشاورزی و 53.5 درصد از محل درآمدهای متفرقه خانوار تامین شده است.

  متوسط کل هزینه خالص یک خاتنوار روستایی 129 میلیون و 610 هزار ریال بوده که نسبت به سال قبل 19.8درصد افزایش نشان می دهد. از کل هزینه سالانه خانوار روستایی 56 میلیون و 103 هزار ریال با سهم 43.3 درصد مربوط به هزینه های خوراکی و دخانی و 73 میلیون و 507 هزار ریال با سهم 56.7 درصد مربوط به هزینه های غیرخوراکی بوده است.

  در بین هزینه های خوراکی و دخانی بیشترین سهم با 24.8 درصد مربوط به هزینه های آرد رشته، غلات،نان و فرآورده های آن و در بین هزینه های غیرخوراکی بیشترین سهم با 27.7 درصد مربوط به مسکن بوده است.

  متوسط درآمد اظهار شده سالانه یک خانوار روستایی 120 میلیون و 955 هزار ریال بوده که نسبت به سال قبل 19.4درصد افزایش داشته است.

  منابع تامین درآمد خانوارهای روستایی نشان می دهد که 27.4 درصد از مشاغل مزد و حقوق بگیری ،29.3درصد از مشاغل آزاد کشاورزی و غیرکشاورزی و 43.3 درصد از محل درآمدهای متفرقه خانوار تامین شده است.

  براساس نتایج طرح آمارگیری هزینه و درآمد خانوار سال 92 ضریب جینی در مناطق شهری 0.3513 و در مناطق روستایی 0.3243 و در کل کشور 0.3650 است.

  یادآور می شود، طرح یادشده بزودی در سایت مرکز آمار ایران قابل دسترسی می باشد

  + نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

  امام زمان (علیه السلام) و سرانجام یهود

  (بسم الله الرحمن الرحیم)
  یکی از دشمنان خطرناک حضرت مهدی(علیه السلام)و یارانش، یهود است خداوند تبارک و تعالی
   
  می فرماید:

  «همانا شدیدترین مردم، در دشمنی با آنان که ایمان آورده اند، یهودیان و مشرکان هستند.»

   امام زمان (علیه السلام) و سرانجام یهود

  چنان که از بعضی روایات استفاده می شود، سفیانی سخت ترین دشمن امام زمان (علیه السلام) از جانب غربی ها و یهود حمایت می شود. اساساً سفیانی را برای حمایت از مرزهای اسرائیل و سرکوب نیروهای انقلابی، روی کار می آورند تا اربابان او از خطر حمله سپاه خراسانی و یاوران مهدی (علیه السلام) که برای آزادی «قدس»، به حرکت درآمده اند، در امان باشند. در آیاتی از سوره مبارکه «اسرا» چنین آمده است:
  «ما به بنی اسرائیل در کتاب (تورات) اعلام کردیم که دو بار در زمین، فساد خواهید کرد و برتری جویی بزرگی خواهید نمود. هنگامی که نخستین وعده فرا رسد، گروهی از بندگان پیکارجوی خود را بر ضدّ شما می انگیزیم (تا شما را سخت در هم کوبند؛ حتی برای به دست آوردن مجرمان)، خانه ها را جست و جو می کنند و این وعده ای است قطعی، سپس شما را بر آنها چیره می کنیم و شما را به وسیله دارایی ها و فرزندانی کمک می کنیم و نفرات شما را بیشتر قرار می دهیم. اگر نیکی کنید، به خودتان نیکی می کنید و اگر بدی کنید، باز هم به خود می کنید و هنگامی که وعده دوم فرا رسد، آن چنان بر شما سخت خواهند گرفت که آثار غم و اندوه در صورت هایتان ظاهر می شود؛ داخل مسجد (الاقصی) می شوند، همان گونه که بار اول وارد شدند و آنچه را زیر سلطه خود می گیرند، در هم می کوبند.» (1)
  امام صادق (علیه السلام) در تفسیر جمله «بندگان پیکارجوی خود را علیه شما برمی انگیزیم» فرمودند:
  «آنان کسانی هستند که خداوند، قبل از ظهور قائم، آنها را برمی انگیزد و آنان، دشمنی از دشمنان آل پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) را فرا نمی خوانند؛ مگر اینکه او را به قتل می رسانند.» (2)
  عیاشی در تفسیر خود، از امام باقر (علیه السلام) روایت کرده که حضرت، پس از تلاوت آیه «بعثنا علیکم عباداً لنا» فرمودند:
  «او، قائم و یاران اویند که دارای قوّت و نیروی زیادی هستند.» (3) از امام صادق (علیه السلام) نقل شده که آن حضرت، آیه شریفه فوق را تلاوت فرمودند، یکی از یاران عرض کرد:
  فدایت شوم! اینها چه کسانی هستند؟ حضرت سه مرتبه فرمودند: «به خدا قسم! آنان اهل قم هستند.» (4)
  بنا به ظاهر روایات موجود، در منابع شیعه و سنّی، مراد از نبرد مسلمانان با یهود در آخرالزّمان، همین نبرد است؛ چنان که از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) نقل شده که فرمودند:
  «قیامت برپا نمی شود؛ مگر آنکه بین مسلمانان و یهود، کارزاری رخ می دهد، به گونه ای که مسلمانان، همه آنها را به هلاکت می رسانند تا جایی که اگر شخصی یهودی (محارب) در پشت صخره یا درخت، پنهان شود، آن سنگ و درخت به صدا درآید و گوید: ای مسلمان! این یهودی (محارب) است که در پناه من مخفی شده، او را هلاک کن!» (5)
  از روایات یاد شده، به دست می آید که خداوند، به وسیله ایرانیان، زمینه ظهور را فراهم می کند و مقاومت یهود در برابر مسلمانان، در چند نوبت است و نابودی نهایی آنان، به دست حضرت مهدی (علیه السلام) است.
  بیرون آوردن «تورات» اصلی، از «غار انطاکیه» و کوهی در «شام» و «فلسطین» و «دریاچه طبریّه»، توسط حضرت مهدی (علیه السلام) و استدلال آن حضرت بر یهودیان نیز، نمونه ای از برخوردهای فرهنگی است که در مقام ارائه برهان، از آن استفاده می شود. از پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) نقل شده که فرمودند:
  «تورات و انجیل را از سرزمینی که انطاکیه نامیده می شود، بیرون می آورد.» (6)
  و نیز فرمودند:
  «صندوق مقدس، از دریاچه طبریّه به دست وی آشکار می شود و یارانش آن را آورده و در پیشگاه او، در بیت المقدس قرار می دهند و چون یهودیان آن را مشاهده نمایند، جمعیت زیادی از آنها اسلام می آورند که حدود سی هزار هستند.» (7)

  پی نوشت ها :

  1. سوره مائده (5)، آیه 83.
  2. تفسیر نورالثقلین، ج 3، ص 138.
  3. همان.
  4. بحارالانوار، ج 60، ص 216.
  5. مسند احمد، ج 2، ص 417؛ معجم احادیث الامام المهدی، ج 1، ص 312.
  6. بحارالانوار، ج 51، ص 25.
  7. معجم احادیث الامام المهدی (علیه السلام)، ج 1، ص 344؛ الملاحم و الفتن، ص 69.

  منبع مقاله :
  شفیعی سروستانی، اسماعیل؛ (1391)، دانشستان سرزمین های درگیر در واقعه ی شریف ظهور، ج 1، تهران: موعود عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، دوم

  + نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

  غزه در آتش و خون

  (بسم الله الرحمن الرحیم)
  بعد از گذشت ۱۲ روز از آغاز تهاجم اسرائیل به نوار غزه این رژیم همچنان حملات خود را از زمین، هوا و دریا به غزه ادامه می‌دهد که تاکنون بنابراعلام وزارت بهداشت فلسطین بیش از ۳۳۹ فلسطینی به شهادت رسیده‌اند.
  در طول 12 روز تجاوز دریایی، هوایی و زمینی ارتش اسرائیل به نوار غزه بیش از 239 فلسطینی شهید و بیش از 2391 تن دیگر زخمی شده‌اند که بیش از 72 تن از قربانیان کودک است.

  بر اساس اعلام سازمان ملل بیش از 77 درصد این قربانیان غیر نظامی هستند و بیش از 50 هزار نفر بر اثر حملات اسرائیل به غزه آواره شده‌اند.   
  شوق قبل ازجنایت
   سربازان رژیم  کودک کش صهیونیستی در تدارک حمله زمینی به نوار غزه

  تلاش پزشکان برای نجات جان کودک فلسطینی در بیمارستان غزه

  http://www.mashreghnews.ir/files/fa/news/1393/4/28/657242_557.jpg

   
  چهارکودکی که درساحل غزه هدف گلوله قایقهای رژیم کودک کش قرار گرفتند.http://www.mashreghnews.ir/files/fa/news/1393/4/28/657328_546.jpg
   
   

   
   
   
   

  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

  تازه‌هاي مطبوعات
   
   
  کيهان

  اين روزنامه در بخش هايي از يادداشت روز خود درباره مذاکرات هسته اي نوشت: دولت اوباما بيش از ما از شکست مذاکرات ضرر مي کند. آن ها حتي اگر تحريم بيشتري در چنته داشته باشند که ندارند، با فشار براي تحريم بيشتر، تنها حلقه ائتلاف متحدان خود را از هم خواهند گسيخت. اما اگر تهديد به ترک مذاکره مي کنند و براي اصل ادامه مذاکره ـ نه حتي توافق ـ دريافت امتياز را شرط مي گذارند، در حقيقت به مثابه به مرگ گرفتن و به تب راضي کردن است. فرضا که مذاکرات با شکست مواجه شود و ايران به غني سازي ۲۰درصدي روي آورد و آمريکا هم تحريم ها را تشديد کند، نتيجه اش چه مي شود؟ غير از اين است که آمريکا به هيچ وجه آمادگي جنگيدن در اوضاع پرغوغاي خاورميانه را ندارد؟ بنابراين تنها راهي که براي دو طرف باقي مي ماند، اين است که از طريق ديپلماسي و با نگاه آشتي جويانه موافقتنامه جامع را امضا کنند.

  شرق

  حامد قادرمرزي نايب رييس فراکسيون دانشگاهيان در گفت وگو با اين روزنامه از نام 10نماينده مجلس در ميان فهرست بورسيه هاي غيرقانوني خبر داد. وي گفت که اين اسامي را وزير علوم به تازگي افشا کرده است. قادرمرزي افزوده برخي از همين نمايندگان پاي نامه استيضاح وزير را امضا نکرده اند و از وزارت علوم قول گرفته اند تا در صورت افشاي اسامي، نامي از آن ها برده نشود.

  شرق

  اين روزنامه در مطلبي به سخنان اخير آيت ا... مصباح يزدي پرداخته و نوشته موضع گيري هاي وي اندک اندک شبيه هشت سال رياست جمهوري سيدمحمد خاتمي مي شود آيت ا... محمدتقي مصباح يزدي در جديدترين اظهاراتش، با بيان اينکه «برخي دولتمردان تنها رفع احتياجات دنيايي مردم را وظيفه خود مي دانند» گفت: «آنها برداشتن تحريم ها، رفع تورم و حل معضل بيکاري را مهم ترين دغدغه خود مي دانند اما حتي همين کارها را نتوانستند انجام دهند.»

    سايت نوانديش نوشت

  صداوسيما که مدعي اخلاق اسلامي است و حتي در بخش هاي مختلف خبري احاديث مربوط به فضيلت روزه داري در گرما را منتشر مي کند، بايد دست کم در اين يک ماه در سياست هاي جذب و پخش آگهي خود نيز متناسب با ماه رمضان تغييراتي صورت دهد نه اينکه در اين گرماي تابستان با پخش آگهي هايي با صداي « يخ و ريختن آبميوه هاي مختلف در ليوان»، عطش روزه داران تشنه را تحريک کند.

  صراط نيوز خبر داد

  دوشنبه شب جمعي از اصحاب رسانه با هاشمي رفسنجاني ديدار کردند که حضور «مهدي خزعلي» در اين ديدار جاي بسي تامل و تاسف است. وي که ظاهرا از گردانندگان جلسه ديروز بوده است، پس از به کما رفتن آيت ا... مهدوي کني، طي يادداشتي موهن، مسائل توهين آميز متعددي را به رئيس مجلس خبرگان رهبري نسبت داده بود.

  عصر خبر مدعي شد

  در آرشيو کنوني سايت رياست جمهوري اخبار تمام سال هاي رياست جمهوري احمدي نژاد وجود دارد اما به دليل حذف کامل اخبار زمان سيد محمد خاتمي، بارگذاري اين اطلاعات وجود ندارد همچنين اکنون خبرهاي مربوط به دوره رياست جمهوري ادوار گذشته در سايت رياست جمهوري وجود ندارد که از جمله مي توان به دوره هاي رياست جمهوري بني صدر، محمد علي رجايي، آيت ا... خامنه اي، اکبر هاشمي رفسنجاني و سيد محمد خاتمي اشاره کرد. ناگفته نماند در زمان دولت نهم پس از حذف اطلاعات سايت رياست جمهوري برخي رسانه ها نسبت به اين اقدام اعتراض کرده و اعلام کرده بودند که سايت president.ir سايت شخصي نيست و دولت ها حقي براي حذف اطلاعات گذشته ندارند .

  جهان نيوز نوشت

  در حالي که تيم مذاکره کننده هسته اي ايران در وين حضور دارد تا امور را از يک دريچه واحد به سرانجام برساند، "حسين فريدون" برادر رئيس جمهور به وين رفت تا شائبه موازي کاري در سياست خارجي در دولت يازدهم رنگ و بويي جديد بگيرد! به نظر مي رسد تکرار شيوه هاي غلط احمدي نژاد در حوزه خارجي، اين بار در دولت يازدهم تکرار مي شود تا همچنان ايران از داشتن يک سياست و سر منشاء يکسان براي پيگيري امور در عرصه بين الملل محروم باشد!

   

   منبع: روزنامه خراسان - مورخ پنج‌شنبه 1393/04/26

  + نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

  اقتصاد به زبان ساده

  فاینانس چیست؟

  حتماً در اخبار وقتی حرف از پروژ‌ه‌های بزرگ عمرانی به میان می‌آید، نامش را شنیده‌اید.یکی ازاصلی‌ترین تسهیلات برای اجرای طرح‌های کلان یک کشور که در ادامه بیشتر با آن آشنا می‌شوید.

  گروه اقتصاد کلان؛ بازارخبر - آن‌گونه که متداول شده، فاینانس به تأمین منابع مالی موردنیاز اجرای پروژه‌ها و خرید تجهیزات طرح‌های تولیدی (سرمایه‌ای) و هم‌چنین خدمات فنی و مهندسی پروژه‌ها با استفاده از تسهیلات اعتباری خارجی میان‌مدت و وفق قراردادهای مالی منعقده با اعتباردهندگان خارجی اطلاق می‌شود.در حقیقت فاینانس به معنی تأمین منابع مالی طرح‌های تولیدی توسط مؤسسات مالی نظیر بانک‌هاست که علی‌الاصول بازپرداخت آن‌ها به اعتباردهنده توسط شرکت‌های بیمه اعتبار صادرات تضمین و تأمین‌شده است. این روش که نوعی اعتبارخریدمحسوب می‌شود،در قالب اعتبارات میان‌مدت است که بانک‌های اعتباردهنده به خریداران اعتبار اعطاء می‌کند. به عبارتی دیگر، درمواقعی که فروشنده کالا حاضر به قبول اعتباراسنادی مدت‌دار نمی‌شو‌د و خریدار به خاطر فقدان نقدینگی قادر به افتتاح اعتبار اسنادی نیست معمولاً خریدار از یک موسسه مالی درخواست می‌کند که وارد معامله شود و وجه معامله را به فروشنده نقداً پرداخت کند.معمولاً این تسهیلات بلندمدت است.قرارداداین نوع اعتبارات در صورت وجود خط اعتباری فعال، بین بانک ایرانی و خارجی(اعتباردهنده)وتحت نظارت بانک مرکزی منعقدمی‌شود.بانک خارجی تا ۸۵درصد مبلغ پروفرما را به متقاضی برای پرداخت وجه اسناد گشایش‌یافته تخصیص می‌دهد. ازنظر فروشنده/ذینفع، این نوع اعتبار دیداری (نقدی) است.خلاصه آنکه قراردادهای فاینانس بدین مفهوم هستند که یک بانک یا موسسه تجاری خارجی وامی را به‌منظور عملیات معینی به کشور و یا شرکت مشخصی پرداخت کرده و درواقع کنترلی روی هزینه کردن آن ندارد و لذا تعهدی نیز برای به ثمر نشستن طرح نداشته و در سررسیدهای تعیین‌شده‌ای اصل‌وفرع آن را از طرف قرارداد و یا بانک تضمین‌کننده قرارداد دریافت می‌کند.

  آیین‌نامه اجرایی شامل نکات زیر است

  پیش‌پرداخت: خریدار خارجی باید قبل از حمل کالا نسبت به پرداخت پیش‌پرداخت و میان پرداخت معادل 15درصد ارزش قرارداد اقدام کند. بقیه یعنی 85درصد فاینانس شده و باید در قسط‌های متوالی 6 ماهه بازپرداخت شود. (هرسال 2 قسط)

  نرخ بهره: نرخ بهره قابل‌اعمال برای اعتبارات صادراتی به طبقه‌بندی کشور خریدار بستگی دارد. کشورهای خریدار یا نسبتاً ثروتمند هستند یا نسبتاً فقیر.

  دوره اعتبار: حداکثر دوره اعتبار صادراتی به کشورهای نسبتاً ثروتمند تا 5 سال و نسبتاً فقیر تا 10 سال است.

  نکات ضعف:

  اخذ وثایق سنگین توسط بانک‌ها

  گران تمام شدن استفاده از تسهیلات فاینانس

  عدم مشارکت بانک‌ها در تأمین ریال

  عدم آگاهی سرمایه‌گذاران صنعتی از فاینانس

  ضعف آموزشی که در ناتوانی کارشناسان متبلور است

  عدم هماهنگی بین دستگاه‌های مختلف دولتی متصدی فاینانس

  فقدان کتب، نشریات، فیلم و نوار در خصوص فاینانس

  فقدان بازار سلف ارز

  نکات قوت

  استفاده از تسهیلات فاینانس به‌مثابه وام‌های نظارت‌شده

  حق انتخاب فنّاوری روز و مناسب توسط مجریان طرح‌های صنعتی

  امکان استفاده از منابع مالی بین‌المللی

  ریفاینانس چیست؟

  به صورت خلاصه، استفاده از تسهیلات کوتاه‌مدت بین‌بانکی (معمولاً یک‌ساله) را ریفاینانس می‌گویند. نوعی گشایش اعتبار اسنادی است که فروشنده/ذینفع در زمان معامله اسناد طبق شرایط اعتبار وجه اسناد را به‌صورت نقد از بانک کارگزار دریافت می‌کند و خریدار با توجه به قرارداد منعقده با بانک درزمان تعیین‌شده در قرارداد اقدام به پرداخت وجه اسناد می‌کند.حداکثر مهلت خریدار برای پرداخت وجه اسناد یک سال است.کلیه واردکنندگان کالا و خدمات می‌توانند اقدام به گشایش اعتبارات اسنادی با استفاده از خطوط اعتباری بین‌بانکی کنند. واردکننده ایرانی می‌تواند نسبت به خرید کالا به‌صورت مدت‌دار اقدام کند و وجه کالای وارداتی را به‌صورت اقساطی پرداخت کند. درحالی‌که فروشنده، وجه کالای خود را به‌صورت نقدی در زمان ارائه اسناد حمل دریافت می‌کند.

  تفاوت بین تسهیلات فاینانس و ریفاینانس

  1- حداکثرمدت جهت اعطای تسهیلات ریفاینانس تا یک سال و برای فاینانس بیش از یک سال است.

  2- بازپرداخت تسهیلات به بانک‌های خارجی در ریفاینانس توسط بانک‌های تجاری و در فاینانس توسط بانک مرکزی تضمین‌شده است.

  3- از تسهیلات فاینانس برای خرید و احداث پروژه‌های سرمایه‌ای و تجهیزات، ماشین‌آلات خطوط تولیدی و خدمات اعم از نصب و راه‌اندازی، آموزش ودانش فنی استفاده می‌شوددرحالی‌که ازتسهیلات ریفاینانس برای ورودکالاهای خاصی است که بانک تعیین می‌کند، استفاده می‌شود.

  4- استفاده‌کنندگان از تسهیلات فاینانس شامل اشخاص حقیقی، اشخاص حقوقی، وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی هستند اما درتسهیلات ریفاینانس علاوه بر اشخاص حقیقی و حقوقی، شرکت‌ها و سازمان‌های وابسته به دولت، چنانچه ازمنابع بودجه عمومی کشور به‌طورکلی ویا برای ثبت سفارش خاصی استفاده نمیکنندمشمول استفاده ازاین تسهیلات خواهند بود.

  منابع: مالی پرس -ویکی پی‌جی- ذی حسابان

   

  + نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

   
   
  اعتماد

  اين روزنامه در مطلبي با عنوان «تکدر بي فايده رئيس جمهور» نوشته: افزايش رسمي قيمت خودرو اين روز ها به يکي از سوژه هاي داغ کشور تبديل شده و نه تنها خاطر مشتريان را آزرده، بلکه اهالي دولت را هم مکدر کرده است. در گزارش آمده مکدر شدن دولت البته گرچه تاحدي مردم را بابت گراني رسمي خودرو آرام و اميدوار مي کند، اما قطعا چاره کار نيست و دولتي ها اگر بخواهند تجربه گذشته تکرار و ماجراي قيمت خودرو را به اصطلاح ريش سفيدي حل و فصل کنند، چيزي جز رکود و سرگرداني و آشفتگي براي مردم و خودروسازان و بازار، از دل آن بيرون نخواهد آمد.

  کيهان

  محمدعلي ابطحي معاون خاتمي در دولت اصلاحات مي گويد، خاتمي و هاشمي و مجمع روحانيون به خاطر منافع خودشان از موسوي پس از انتخابات حمايت کردند.

  ايران

  شعبه 28 دادگاه انقلاب هشت جوان فعال در فيس بوک را به اتهاماتي از جمله اجتماع و تباني عليه امنيت ملي، فعاليت تبليغي عليه نظام، توهين به مقدسات، توهين به سران قوا و توهين به اشخاص مجموعاً به حدود 127 سال حبس محکوم کرد.

  رسالت

  اين روزنامه درسرمقاله خود با تيتر «پروژه تغيير حاکميت از درون» هشدار داده که اکنون دشمن در تدارک و بازتوليد فتنه اي ديگر است. هدف از اين فتنه، تست هوشياري و هوشمندي و بصيرت نسل چهارم انقلاب است. اين روزنامه در ادامه به ضيافت افطار رئيس جمهور با حضور اصلاح طلبان در سالگرد ۱۸ تير ۷۸ اشاره و انتقاد کرده است.

  منبع :روزنامه خراسان - مورخ سه‌شنبه 1393/04/24 شماره انتشار 18736

   

  + نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

  جام‌جهانی فوتبال
  آلمان با گل دقیقه ۱۱۳ بازیکن جوان و ۲۲ ساله‌اش ستاره چهارم را بر پیراهن خود دوخت. آن‌ها جام رویایی خود را با قهرمانی در برزیل به پایان رساندند تا اولین تیم اروپایی باشند که در آمریکای جنوبی قهرمان جهان شده باشند.
   
  آلمانی‌ها با گل دقیقه ۱۱۳ بازیکن جوان و ۲۲ ساله‌اش ستاره چهارم را بر پیراهن خود دوخت. آن‌ها جام رویایی خود را با قهرمانی در برزیل به پایان رساندند تا اولین تیم اروپایی باشند که در آمریکای جنوبی قهرمان جهان شده باشند.

  به گزارش تابناک، آلمان با تک گل ماریو گوتزه در وقت اضافه دوم بازی توانست بار دیگر آرژانتین را در فینال جام‌جهانی ناکام بگذارد و قهرمان بیستمین دوره جام‌جهانی فوتبال شود.

  همه اتفاقاتی که چهار سال پیش در فینال جام‌جهانی ۲۰۱۰ رخ داد بار دیگر در فینال جام‌جهانی ۲۰۱۴ رخ داد تا آلمان مانند اسپانیا ۲۰۱۰ در وقت اضافه دوم قهرمانی را از آن خود کند.

  اگر آلمانی‌ها قهرمانی خود در جام بیستم را مدیون تیم خوب و درخشان خود هستند در مقابل هم آرژانتنی‌ها از دست دادن عنوان قهرمانی در فینال را بی‌شک مدیون بازیکنان ضعیف خود هستند. جایی که به جز مسی و ماسکرانو سایر بازیکنان این تیم از جمله سه مهاجم این تیم هیگواین، پلاسیو و آگرو بسیار ضعیف ظاهر شدند و موقعیت‌های عالی گلزنی را یکی پس از دیگری از دست دادند.

  پیش از بازی هم می‌شد حدس زد که نبرد یوآخیم لوو و سابیا را مربی آلمانی از آن خود کند و در ۱۲۰ دقیقه بازی مشخص شد که این لوو بود که با تعویض‌های عالی خود قهرمانی را به آلمانی‌ها هدیه کرد. گل المان روی همکاری آندره شورله و ماریو گوتزه دو بازیکن تعویضی یوآخیم لوو زده شد و در مقابل این سابیا بود که با تع.یض‌های بی‌ثمر خود سرعت خوب آرژانتین نیمه اول را گرفت تا سرانجام آن‌ها بازنده فینال بیستم باشند.
  + نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

  چگونه تا 100 سالگی عمر کنیم؟

  استفاده از نخ دندان فوایدی فراتر از تمیزی دندان‌ها دارد چرا که این عمل تمام باکتری‌هایی را که سبب التهاب لثه‌ها می‌شوند از بین می‌برد. این مسئله همچنین خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی وبروزسکته مغزی را کاهش می‌دهد.
  به گزارش شيعه آنلاين به نقل از ايسنا، هیچکس دوست ندارد به پیری فکر کند اما باید واقع بین بود و با این پدیده طبیعی و اجتناب‌ناپذیر کنار آمد.

  در حقیقت عادت‌های امروز ما نقش بسیار مهمی در اینکه چقدر از این گذر عمر را واقعا زندگی کرده‌ایم ایفا می‌کنند. «الکساندر ایمیچ» لهستانی، مسن‌ترین مرد جهان به تازگی در سن 111 سالگی درگذشت. مرکز کنترل و پیشگیری امراض آمریکا (CDC) میانگین عمر و امید به زندگی در آمریکا را 76 سال اعلام کرده که بدین ترتیب ایمیچ بسیار بیشتر از این میزان عمر کرده است. اگرچه خود وی شرط طول عمر خود را داشتن ژن خوب اعلام کرده اما با این حال برخی عادت‌های سالم زندگی به شما کمک می‌کنند که ضمن طول عمر بیشتر، زندگی شادتر و سالمتری نیز داشته باشید.

  برخی از این عادت‌های مفید زندگانی شامل موارد ذیل می‌شوند:

  یافتن سرگرمی

  پیدا کردن یک سرگرمی دلخواه به انسان حس خوش موفقیت و تهذیب نفس داده و به کاهش استرس کمک می‌کند.

  استفاده مرتب از نخ دندان

  استفاده از نخ دندان فوایدی فراتر از تمیزی دندان‌ها دارد چرا که این عمل تمام باکتری‌هایی را که سبب التهاب لثه‌ها می‌شوند از بین می‌برد. این مسئله همچنین خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و بروز سکته مغزی را کاهش می‌دهد.

  سفر

  استراحت و فاصله گرفتن از کار ضمن کاهش خطر بیماری‌های قلبی یک تا دو سال به عمر شما می‌افزاید.

  خواب کافی

  بدن در طول خواب سلول‌های خود را ترمیم می‌کند. پس خساست در خوابیدن هیچ سودی برایتان ندارد. علاوه بر این خواب کافی بر کیفیت زندگی تاثیر مثبتی می‌گذارد. پس در هر شبانه روز حداقل هفت تا هشت ساعت بخوابید.

  حفظ روابط زناشویی صمیمانه

  داشتن روابط زناشویی خوب و با حس مثبت منجر به آزاد شدن هورمون «اکسی‌توسین» که یک هورمون کاهنده استرس است می‌شود. مطالعات محققان دانشگاه کبک در کانادا نشان می‌دهد.

  اجتماعی بودن

  افراد اجتماعی 50 درصد بیش از افراد منزوی عمر می‌کنند. این یافته‌ها که در سال 2010 میلادی کشف شده تاثیر منفی انزوا و نداشتن دوست را با سیگار کشیدن برابر می‌داند.

  تغذیه صحیح

  انسان باید با خوردن غذاهای سالم به بدن خود سوخت‌رسانی کند تا بتواند زندگی سالمی داشته باشد. مصرف غذاهای پرچرب و شور را محدود کنید. همچنین در خوردن قند و شکر که خطر بیماری‌های قلبی، چاقی و سایر امراض مزمن را افزایش می‌دهد، امساک کنید. در عوض به دنبال خوردن غذاهای مقوی و مفید که سرشار از ویتامین‌ها، مواد معدنی، فیبر و پروتئین هستند، باشید.

  ورزش و باشگاه

  ورزش نه تنها برای قلب مفید است بلکه سبب افزایش ترشح هورمون اندروفین می‌شود. این ترکیب شیمیایی که کاهنده درد است سبب بهبود خلق و خو و نشاط نیز می‌شود. پس به طور میانگین هفته‌ای 150 دقیقه ورزش کنید.

  دوری از استرس

  نتایج یک مطالعه که در نشریه «Clinical Endocrinology & Metabolism» منتشر شده نشان می‌دهد افزایش هورمون استرس موسوم به «کورتیزول» سبب افزایش خطر مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی می‌شود. پس لزوم انجام ورزش‌های آرامش بخش نظیر یوگا و مدیتیشن را فراموش نکنید.

  ترک سیگار و مشروبات الکلی

  ایمیچ که خود سابق بر این سیگار می‌کشیده سیگار و مشروبات الکلی را به کلی کنار گذاشته بود. سیگار به تنهایی در آمریکا عامل یک پنجم مرگ و میرها است. این آماری است که CDC اعلام کرده است. همچنین مصرف الکل سبب بروز مشکلات جدی کبدی و حتی مرگ و میر ناشی از آن می‌شود.
   
  منبع:شیعه آنلاین
  + نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

  دکترمحمددهقان  نماینده شهرستان طقبه شاندیزدر گفتگوی تفضیلی با خبرگزاری مهر:
  علل تاسیس سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی/
   تا رییس قوه قضائیه ورود نکند رسیدگی به پرونده مفاسد اقتصادی به جریان نمی افتد
  محمد دهقان عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون حقوقی و قضایی  ونماینده مردم شهرستان طرقبه شاندیز در گفتگوی تفضیلی با خبرنگار پارلمانی مهر در مورد طرح تشکیل «سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی» توضیحات مبسوطی را ارائه کرد. وی گفت: تا امروز هیچ پرونده فساد بزرگ اقتصادي در کشور به نتیجه نرسیده است الا مواردی که رئیس قوه قضائیه یا دادستان کل کشور خودشان مستقيم وارد شده اند.

  به گزارش خبرنگار مهر، این طرح شامل 4 فصل و 48 ماده است که شامل سر فصل های مهم مانند ارکان و وظایف سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی ، اعضای شورای راهبردی سازمان،مرکز آمار و اطلاعات جرائم اقتصادی،مصادیق جرائم اقتصادی و کشف جرائم و پیگرد مجرمان اقتصادی می شود.

   


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

  در بحبوحه جدی ترین مذاکرات، نخی که از دگمه پیراهن طرف مقابل آویزان است را گوشزد کند: به جزئیات توجه کند.
   
  یک سیاستمدار خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟‌ این سوالی است که بسیاری از سیاستمداران ایرانی ،‌بی پاسخ به آن ، وارد گود سیاست شده اند و بسیاری از مردم نیز بی توجه بدان ،‌ به سیاستمداران رأی داده اند.

  ۳۰ ویژگی سیاستمدار را چنین برشمرده اند.
  1- اول تحصیلات خود را تکمیل کرده باشد و بعد کار اجرایی قبول کند و نه بالعکس.

  2- تا آنجا که مقدور باشد، از روی متن سخنرانی کند.

  3- کانون انرژی خود را در مدیریت، در بخش های فکری، تولیدی و فن آوری کشور متمرکز کند.

  4- به طور دائمی، همه را متوجه "آینده" و "تحقق افق ها" نماید.

  5- عصبانیت او با محاسبه قبلی باشد.

  6- ظرفیت صبر و خویشتن داری تا سه سال برای پاسخ به مخالفان خود را داشته باشد.

  7- جلسات را در راس ثانیه آغاز کند.

  8- ارتباط خود را با تمامی اقشار جامعه به صورت مستمر و سازمان یافته حفظ کند.

  9- از کوچک ترین تا استراتژیک ترین اقدامات در روابط خارجی را صرفا برای افزایش قدرت کشور بداند.

  10- وقتی اشتباه کرد، عذرخواهی کند.

  11- همه را متوجه "کشور"، "مصالح کشور" و "قدرت کشور" کند.

  12- قبل از رسیدن به قدرت، حداقل به چهل کشور سفر کرده باشد.

  13- یک روز درمیان، دو ساعت ورزش کند.

  14- با دست خط خود، یادداشت های تقدیرآمیز برای افرادی که برای کشور زحمت می کشند ارسال، کند.

  15- به طور واقعی و با رفتارهای تقویت کننده، به "اصل مقدس رقابت" معتقد باشد.

  16- به یک زبان روز خارجی مسلط باشد.

  17- پدر و مادر اصیلی داشته باشد.

  18- برنامه ریزی و مدیریت او، با واقعیت ها و مقدورات سنخیت داشته باشد.

  19- حداقل دو کار مهم عمرانی و دو چرخش بزرگ فکری که به نفع زندگی مردم باشد، از خود به جا گذارد.

  20- در بحبوحه جدی ترین مذاکرات، نخی که از دگمه پیراهن طرف مقابل آویزان است را گوشزد کند: به جزئیات توجه کند.

  21- زیرمجموعه او از هوش ذهنی، هوش عاطفی و هوش اجتماعی برخوردار باشد.

  22- در هر شرایطی و با هر کسی، مودب باشد.

  23- از اسلحه "سکوت" نهایت بهره برداری را کند.

  24- در سخنرانی و اقناع مخاطبان، تا می تواند از آمار و ارقام استفاده کند.

  25- توجه به زیبایی ها اعم از طبیعت، رنگ های شاد، لبخند، محبت، جزئی از زندگی روزانه او باشد.

  26- اخلاق و مدنیت او قبل از مواضع سیاسی اش نمود داشته باشد.

  27- قبل از آنکه به قدرت برسد، در حد معمول، خوب زندگی کرده باشد.

  28- حداقل 200 بیوگرافی خوانده باشد.

  29- از یک نظام فکری منسجمی برخوردار باشد ولی با داده های جدید، آمادگی تعدیل و اصلاح فکر خود را پیدا کند.

  30- مسئولیت قدرت را بپذیرد و پاسخگویی به مردم را، جدی، حقوقی و مقدس بشمارد.

  + نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

  یکی از بی شرمانه ترین تصاویر قرن/
   
   
  این تصویر عجیب و دردآور را می توان از شرم آورترین تصاویر قرن دانست،تصویری که تا ابد در کارنامه رژیم نژادپرست  وترئوریست اسرائیل غاصب باقی خواهد ماند.
  یک صهیونیست با انتشار عکسی در صفحه توئیتر خود از حضور ساکنان سرزمین های اشغالی در ساحل برای تماشای بمباران غزه خبر داد. وی نوشت که با هر بمبی که به غزه اصابت می کنند صهیونیستها دست می‌زدند و شادی می کنند!!!

  Allan Sorensenor یک خبرنگار دانمارکی این تصویر رو از شهر سدروت اسرائیل روی تیوترش منتشر کرده و نوشته که مردم اینجا انگار که بخواهند فیلم سینمایی تماشا کنند، صندلی گذاشته اند و بمباران غزه را تماشا می کنند.
  این تصویر را می توان از شرم آورترین تصاویر قرن دانست. تصویری که تا ابد در کارنامه رژیم نژادپرست اسرائیل باقی خواهد ماند.
   
  + نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

  اختصاصی باشگاه خبرنگاران/
  عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات گفت: طبق گفته وزیر اقتصاد فرآیند حذف یارانه نقدی دهک‌های بالا درآمدی آغاز شده است.
  به گزارش خبرنگار پارلمانی باشگاه خبرنگاران؛ حذف یارانه نقدی دهک‌های بالای درآمدی، امری مهم است که از آبان ماه سال گذشته و در آستانه بررسی بودجه 1393 کل کشور مطرح شد.

  این موضوع که از سوی نمایندگان کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی مطرح شده بود، در جلسات مختلف بررسی و قرار شد در متن قانون بودجه 93 لحاظ شود.

  از این رو نمایندگان در جریان بررسی لایحه بودجه 93 در قالب تبصره 21 ماده واحده این لایحه دولت را مجاز کردند نسبت به حذف یارانه نقدی افراد پردرآمد اقدام کند، اما علی رغم گذشت حدود 4 ماه از اجرای قانون بودجه 93 این موضوع تاکنون عملیاتی نشده و منجر به واکنش برخی نمایندگان نسبت به عدم اجرای نص صریح قانون شده است.

  علی محمد احمدی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات امروز در گفتگو با خبرنگار پارلمانی باشگاه خبرنگاران گفت: موضوع حذف یارانه نقدی افراد پردرآمد را از وزیر اقتصاد و امور دارایی پیگیری کرده است.

  وی به نقل از وزیر اقتصاد گفت: فرآیند حذف یارانه نقدی دهک‌های بالای یارانه نقدی آغاز شده است.

  نماینده دهلران گفت: بر این اساس قرار است ابتدا سقفی را در نظر بگیرند و با استناد به آن افراد پردرآمد را شناسایی و نسبت به حذف آنها اقدام کنند.

  همچنین احمد امیرآبادی فراهانی دیگر عضو کمسیون برنامه بودجه و محاسبات در گفتگو با خبرنگار پارلمانی باشگاه خبرنگاران، گفت: ضروریست دولت هرچه سریعتر نسبت به حذف یارانه دهک‌های بالایی درآمدی اقدام کند.

  نماینده قم تصریح کرد: در صورت عدم اجرای کامل بودجه 93 مجلس نسبت به ابزارهای نظارتی خود روی خواهد آورد.

  بنابراین در حالی که نمایندگان، کارشناسان و مردم انتظار دارند تا یارانه افراد پردرآمد حذف شود که تاکنون این اقدام صورت نگرفته و طبق گفته وزیر اقتصاد فرایند آن آغاز شده است.

  باید منتظر ماند و دید دولت تدبیر و امید به طور کامل نسبت به اجرای تاکیدات قانون در مورد هدفمندسازی یارانه‌ها اقدام خواهد کرد یا به روال دولت قبلی بر مدار گفته‌های خود خواهد چرخید؟

  + نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

  شورای رقابت یا شورای رفاقت!
   
  هنوز از یادها نرفته است که همزمان با آزاد سازی قیمت‌ها در بهمن ماه سال 91 در دولت محمود احمدی نژاد و متعاقب آن افزایش قیمت بی‌سابقه برخی از خودروها، تیراژ تولید بنا به تعهد خودروسازان افزایش یافت.
   
  پارسینه-گروه اقتصادی: هنوز از یادها نرفته است که همزمان با آزاد سازی قیمت‌ها در بهمن ماه سال 91 در دولت محمود احمدی نژاد و متعاقب آن افزایش قیمت بی‌سابقه برخی از خودروها، تیراژ تولید بنا به تعهد خودروسازان افزایش یافت.

  این در شرایطی بود که شرکت‌های سازنده خودرو پیش از افزایش قیمت‌ها با این ادله که هزینه تولید روند صعودی داشته و آنها دیگر قادر به ادامه تولید نیستند، تیراژ بالا را منوط به افزایش قیمت‌ها خوانده بودند.

  هر چند شرکت‌های مذکور با پا درمیانی محمدرضا رحیمی معاون اول رییس جمهور مجبور به کاهش پانصد هزار تا يك میلیونی قیمت خودروهای تولیدی خود شدند اما ورود شورای رقابت به عرصه قیمت‌گذاری، آنها را نسبت به روند تازه شکل گرفته افزایش تولید در روزهای پایانی سال 91 ناامید کرد.

  در واقع در ان روزها با دستورالعملی که شورای رقابت برای تعیین قیمت خودروها تعیین کرد، قیمت‌ها بازهم کاهش یافت اما نه کاهش چشمگیری که منجر به رضایتمندی مشتریان خودرو شود.

  در نهایت هم قیمت اعلامی از سوی شورای رقابت، قیمتی توافقی بین شورای رقابت و خودروسازان بود که واکنش منفی برخی از سازمان‌های حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و متقاضیان خودرو را دربرداشت.

  کش مکش ها اما بر سر قیمت گذاری خودرو ادامه دار شد و دامنه این کش مکش ها به سال 92 رسید.

  در سال 92 نیز پس از تعلل‌های بسیار دستور العمل قیمت گذاری خودروهای داخلی توسط شورای رقابت اعلام شد اما در انتهای آن به خودروسازان اجازه داده شد تا پس از اجرای این دستور العمل در صورت ارائه گزارش‌هایی از میزان ارزبری خود حق تجدید نظر در آن را داشته باشند.

  باگذشت چندین ماه از اعلام دستور العمل قیمت‌گذاری و اعتراضات خودروسازان مبنی بر آنکه آنها با قیمت گذاری های جدید با ضررهای زیادی روبه رو می شوند شورا را بر آن داشت تا با دریافت گزارش عملکرد خودروسازان تجدید نظرهایی را بر تعیین قیمت گذاری خودرو انجام دهد.

  اما نکته قابل تأمل در این رابطه روی کار آمدن دولت روحانی و اظهارات نعمت زاده به عنوان سکان دار جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت بود زیرا از همان روزهای نخست فعالیت خود با اعلام مواضعی ورود شورای رقابت به قیمت گذاری خودرو را غیر معقول دانست و از تلاش خود برای تعیین تکلیف این موضوع خبر داد اما او نیز پس از گذشت چند ماه با چرخشی قابل توجه شورای رقابت را مسؤل قیمت گذای خودرو اعلام کرد.

  بلاتکلیفی مستمر قیمت گذاری خودرو و امید خریداران در کاهش قیمت اما با تغییر دستور العمل قیمت گذاری خودرو در نهایت با اظهارات وزیر صنعت مبنی بر اینکه خودرو ارزان نخواهد شد تبدیل به نامیدی شد و همه به نوعی امید خود را برای ارزان شدن خودرو از دست داند.

  البته وزیر صنعت هم از حضور خود در جلسات شورای رقابت برای تعیین تکلیف قیمت گذاری خودرو نیز خبر داده بود که البته در روزهایی ابتدایی سال 93 نتیجه ای در بر نداشت.در این میان خودرو سازان هم که بازار را برای سود بیشتر مناسب می دیدند روز به روز به بهانه های مختلف از تحریم گرفته تا هزینه های جانبی، خودروهای تولید داخل را گران کردند و حتی به دلالان پیوستند تا نرخ خوردو در سایت شرکت های خودرو سازی و بازار آزاد تفاوت 2 تا 8 میلیونی داشته باشد و از این طریق خودروسازان سود میلیاردی به جیب بزنند. تا اینکه سرانجام شورای رقابت با رئیس جدی خود رضا شیوا، فرمولی را برای تعیین قیمت خودرو رسانه ای کرد.
  سوم خرداد ماه بود که رئیس شورای رقابت خبر از فرمولی داد که خودروها بر طبق آن قیمت گذاری می شدند. به گفته رضا شيوا، رئیس شورای رقابت فرمول قيمت خودرو به شرح زير بود: (متغير تورم بخشي + متغير بهره‌وري+متغير کيفيت- +)×قيمت خودرو در سال92 + قيمت خودرو در سال92=قيمت خودرو

  فرمولی که ارزانی خودروهای تولید داخل را به همراه داشت و رضایت خودروسازان از گرانی خودرو در سال جدید را تامین نمی کرد و به همین دلیل بود که اعتراض خودروسازان به شورای رقابت آغاز شد.

  در نهايت شوراي رقابت در روز 21 خرداد ماه افزايش 3/7 تا 6/ 9 درصدي قيمت خودرو را تصويب كرد تا شاید انتقادهای بی پایان خودرو سازان را مهار کند اما اين قيمت‌ها هم مورد اعتراض خودروسازان قرار گرفت و در نهايت قرار شد قيمت جديد خودروها از سوي شوراي رقابت اعلام شود.

  طبق اين فرمول عوامل قيمت خودرو در سال 1392، تورم اين صنعت در سال 1392، درصد تغيير قيمت خودرو از محل تغيير كيفيت و جريمه بي كيفيتي و همچنين عامل بهره‌وري از اصلي ترين شاخص هايي بود كه در تعيين قيمت خودرو مورد محاسبه قرار گرفت. آنها معتقد بودند كه طبق قانون، شوراي رقابت تنها بايد فرمول قيمت‌گذاري را ابلاغ كند و حق تعيين قيمت‌ها را ندارد.

  اين اختلافات باعث شد تا جلسات متعددي بين خودروسازان و شورا برگزار شده و در نهايت در روز 29 خرداد ماه، خودروسازان و شوراي رقابت در خصوص قيمت خودروهاي داخلي به توافق برسند.

  بر اساس اين توافق اعلام شد كه قيمت‌هاي تعيين شده از سوي شوراي رقابت بدون احتساب هزينه‌هايي چون بيمه، شماره‌گذاري، ماليات بر ارزش افزوده و ساير عوارض مربوطه بوده و اين هزينه‌ها به قيمت‌هاي نهايي اضافه خواهد شد.حالا هم با اعلام فرمول جدید، قيمت‌ها به گفته رضا شيوا به‌طور متوسط 5/5 درصد نسبت به سال گذشته افزايش يافته است.

  البته رئیس شورای رقابت تعلام کرده اين قيمت‌ها در صورتي اعمال خواهد شد که خودروسازان پنج شرط شوراي رقابت را رعايت کرده باشند.اين شروط که موردتاييد خودروسازان قرار گرفته عبارتند از: ميزان توليد خودرو در سطح قابل‌قبول (موردتاييد شوراي رقابت) قرار گيرد، آپشن‌هاي نصب‌شده روي خودروها به‌هيچ‌وجه اجباري نباشد، طرح‌هاي فروش به‌نحوي که دريافت‌کننده خودرو، مصرف‌کننده نهايي آن باشد، اجرا شود، بازار حاشيه از ميان برداشته شود و فرمت قراردادها طبق نظر شوراي رقابت (به‌نحوي منصفانه) اصلاح شود.

  با این حال تجربه نشان داده که خودرو سازان همیشه حرف خود را به کرسی می نشانند و این مردم هستند که باید بار گرانی خودرو را بر شانه های فرو افتاده خود از تورم و گرانی تحمل کنن
  + نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

  پرده‌برداری حزب‌الله

   ازنقش ترکیه ونقشه‌های عربستان درعراق

   حزب‌الله لبنان با دقت به تحولات هشدارآمیز عراق پرداخته است و دلایل مناسبی برای ارتباط ترکیه با گروه‌های تکفیری – بعثی در عراق و سوریه دارد. حرکات این گروه‌ها در عراق همچنین بخشی از سناریوی عربستانی‌ها پس از ناامیدی از ساقط کردن حکومت سوریه و برای تاثیرگذاری بر سرنوشت توازن نظامی در منطقه است. کد خبر: ۴۱۴۱۴۸تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۳ - ۱۶:۲۰ - 07 July 2014 منابع نزدیک به حزب‌الله لبنان به ال‌مانیتور تاکید کرده‌اند که حزب‌الله لبنان کاملا بر حوادث عراق متمرکز شده است و در حال ارزیابی اقدامات گروه‌های تکفیری- بعثی که اخیرا به دولت اسلامی تغییر نام داده‌اند بر آینده سوریه و لبنان هستند. به گزارش «تابناک»، ژان عزیز خبرنگار لبنانی در مطلبی در این باره نوشته است که رهبر اصلی‌ترین و قدرتمندترین گروه شیعه لبنان و منطقه در دو هفته اخیر به مطالعه حوادثی پرداخته است که در شمال غربی عراق اتفاق افتاده است تا چگونگی وقوع آن و دلایل مستقیم و غیرمستقیم آن را شناسایی کند و بتواند اقدامات متناسب را اتخاذ کند. شرایط شکننده داخلی عراق در دوره پس از سقوط صدام، اختلافات و شکاف‌های داخلی، فساد در بغداد، تصمیم آمریکایی‌های برای انحلال ارتش پیشین عراق و تلاش‌های بعدی برای بازسازی ارتش و سرانجام انحلال شوراهای بیداری بعد از علاکت ابومصعب الزرقاوی به جای ادغام آنها در ارتش از جمله عوامل داخلی این حوادث از نگاه حزب‌الله است.

   اما منابع حزب‌الله نقش مهمی برای نیروهای خارجی در حوادث اخیر عراق قائل هستند. برای مثال ترکیه نقش پناهگاهی امن و انبار لجستیک داعش را بازی کرده است و انکار این موضوع در رسانه‌ها تنها برای فریب مخاطبین است. برای مثال بیشتر کمپ‌های داعش در نزدیکی مرز ترکیه قرار دارند و در حالی که این گروه به طور سیستماتیک همه بناهای مذهبی و مقبره‌ها را تخریب می‌کند، به بناهای مورد نظر ترکیه که به حکومت عثمانی مربوط هستند و در مناطق تحت کنترل داعش قرار داده‌اند آسیبی نزده است. همچنین موضوع شهروندان و دیپلمات‌های نرکیه که در ابتدای حمله گروه‌های تروریستی به موصل به گروگان این گروه درآمدند ناگهان از رسانه‌ها حذف شد و حتی در مواضع رسمی مقامات ترکیه نیز به سکوت کشانده شده است. بنا به گفته منابع نزدیک به حزب‌الله، ترکیه به نوعی در اقدامات اخیر داعش دخیل بوده است. به گفته آنها به نظر می‌رسد که انکارا این موضوع را با مقامات دولت خودمختار کردستان در اربیل هماهنگ کرده است تا هر دو بتوانند از ان بهره‌برداری کنند: اردوغان نخست‌وزیر ترکیه امیدوار است تا با اقدامات خود رای کردهای ترکیه را در انتخابات ریاست جمهوری به دست آورد و در مقابل بارزانی هم شهر کرکوک و احتمالا استقلال را به دست خواهد آورد. از نگاه حزب‌الله محاسبات و منافع عربستان نیز در این موضوع روشن است و آنها از طریق اقدامات داعش تاکنون به دو هدف اصلی دست یافته‌اند: نخست این که داعش به دولتی حمله‌ور شده است که در نتیجه انتخابات سال 2010 و علی‌رغم میل عربستان در عراق بر سر کار امده است. اکنون در عراق گزینه‌های مختلفی برای نخست‌وزیری وجود دارد که از تغییرات در دولت ولی با حفظ مالکی تا برداشته شدن مالکی از نخست وزیری را در بر می‌گیرد. دومین و مهم‌ترین هدفی که عربستان از طریق اقدامات داعش به آن دست یافته، قطع کردن خطوط ارتباطی ایران با ساحل شرقی دریای مدیترانه است یعنی مسیر استراتژیکی که تهران به تدریج و با سختی فراوان ایجاد کرده است. این پل ارتباطی از طریق عراق و به خصوص مناطقی در غرب عراق که اکنون به اشغال داعش در امده، ایران را به سوریه و لبنان وصل می‌کند. عربستان پس از ناکامی در از بین بردن حکومت سوریه، تلاش کرده است که ارتباط ایران و سوریه را قطع کند تا آسیبی جدی به اتحاد دو طرف بزند. آن چه که در تحولات میدانی در موصل، صلاح‌الدین و الانبار اتفاق افتاده است نه تنها ارتباط لجستیک بین تهران و حزب‌الله را قطع کرده است، بلکه توازن نظامی را در عراق، سوریه و لبنان به هم خواهد زد.

   حزب‌الله اکنون مجبور شده است که نقشه زمینی ارتباطی از غرب عراق تا بیروت را مورد بازبینی قرار دهد. این مسیر از حمص در سوریه و پس از آن از مناطقی در شمال شرقی لبنان می‌گذرد. حزب‌الله از ماه می سال 2013 به بعد در نبردهایی سخت درگیر بود تا تروریست‌های افراطی را از این مسیر ارتباطی دور نگاه دارد و با پیروزی در القصیر در استان حمص در ژوئن 2013 و یبرود در قلمون در ماه مارس 2014 در این راستا توفقیقاتی کسب کرد ولی اکنون به نظر می‌رسد که داعش رویای عربستانی‌ها را محقق کرده است. همه سلول‌های خفته این گروه بیدار شده‌اند و فعالیت خود را از سر گرفته‌اند. منابع حزب‌الله به شواهد مختلفی اشاره می‌کنند: بازگشت بمب‌گذاری‌های انتحاری به بیروت و به ویژه مناطق شیعه‌نشین شهر، بازگشت ناآرامی به شمال لبنان که همجوار سوریه است، بازگشت درگیری‌ها به قلمون پس از دوره‌ای از آرامش و از همه مهم‌تر شکننده شدن مذاکرات آتش‌بس با صدها تن از عناصر مخالف در مناطقی از حمص. همه این شواهد زنگ هشدار را برای حزب‌الله به صدا در آورده است.

  حزب‌الله در حال انجام اقدامات احتیاطی برای مقابله با حرکت جدی احتمالی داعش از کریدور بیابانی است که الانبار در عراق را از مسیر سوریه به لبنان متصل می‌کند. منابع آگاه مدعی هستند که حزب‌الله در بالاترین سطح هشدار امنیتی و نظامی قرار دارد و این وضعیت تا زمانی که نبرد در عراق به شکلی قاطع پایان پذیرد ادامه خواهد یافت.

  منبع:تابناک

  + نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

  به ياد شهداي ماه مبارك رمضان؛

   چه مبارك سحري بود و چه فرخنده شبي ...!

  شهدای رمضان که با زبان روزه و در حال عبودیت به دیدار خدا شتافته‌اند، از سرافرازانی هستند که شهادت در ضیافت‌الله را کسب کرده و نامشان در ردیف روزه‌داران شهید می‌درخشد.

   شهدایی که در ماه مبارک رمضان، جاودانه شدند، پیروان حقیقی مولای پرهیزکاران امام امیر‌المومنین علی (ع) هستند که در ماه خدا و خانه خدا به تیغ دشمنی کینه توز به خون خویش غلتیدند.

    ماه مبارک رمضان، ماهی است که دل‌ها با خدا پیوند می‌خورند و جان‌ها آسمانی‌تر می‌شوند. ‌تقوی و پرهیزکاری که غایت روزه‌داری است، حضور در بارگاه قرب الهی را آسان‌تر می‌کند. خوشا به حال آنان که با بهره‌برداری از این معرفت به جایگاه والای تقرب می‌رسند. ... و شهیدان مقرب‌ترین بندگان خداوند متعال‌اند و شهدای رمضان که با زبان روزه و در حال عبودیت به دیدار خدا شتافته‌اند، از سرافرازانی هستند که شهادت در ضیافت الله را کسب کرده و نامشان در ردیف روزه‌داران شهید می‌درخشد؛ شهدایی که در ماه مبارک رمضان، جاودانه شدند، پیروان حقیقی مولای پرهیزکاران امام امیر‌المومنین علی (ع) هستند که در ماه خدا و خانه خدا به تیغ دشمنی کینه‌توز به شهادت رسید. خوشا به حال آنان که بوی وصال را از دور استشمام کردند و بی ‌سر و پا به آتش شوق گام نهادند و به سوختنی از جنس جاودانگی رسیدند. ‌شهدای رمضان؛ اسناد تابناکی‌اند از حقانیت نهضت اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره) و مظلومیت مردمی که برای دفاع از نظام نوپای خود و حفظ دستاورهای انقلابشان و نیز پاسداری از کیان و وطن خویش، به ضیافت الهی بار یافتند. شهید محراب آیت‌الله صدوقی در کنار امام خمینی (ره) در نگاهی اجمالی به فهرست ‌۱۴۷۰۰ شهید ماه مبارک رمضان، می‌توان آنان را به چند گروه بخش‌بندی کرد

  ؛ ‌ ۱ ـ شهدای دوران انقلاب اسلامی همانند شهید مبارز سید علی اندرزگو ۲ ـ شهدای ترور مانند شهید محراب آیت‌الله صدوقی (امام جمعه نستوه دارالمومنین یزد) ۳ ـ شهدای دفاع مقدس شامل شهدای جبهه‌ها و جنگ شهر‌ها بی‌گمان چهره‌های درخشانی که در ماه مهمانی خدا به نام جاودانه «شهید» افتخار یافته‌اند هر کدام می‌توانند نمونه‌ای از حقانیت و مظلومیت ملتی باشند که برای رسیدن به استقلال و پیشرفت، سخت‌ترین تهاجمات را دیده و بیشترین استقامت‌ها را ورزیده است. ‌آنچه‌ این چهره‌های نورانی را ماندگار‌تر کرده، ‌پیوندی است که با ضیافت بزرگ رمضان دارند؛ ضیافتی که معبود برای بندگان خویش فراهم دیده و آنان را به شهر پرهیزکاری و تقوی فراخوانده است؛ کارت دعوتی که حضرت حق برای اهل ایمان به ندای یا ایهاالذین آمنوا کتب علیکم الصیام.... فرستاده است. به مهری از محبت و غفران مزین شده ‌و اما دعوت نامه شهدای رمضان از جنس دیگر است؛ دعوتنامه‌ای که به وعده دیدار دوست و وصال حق متبرک شده و از آن روی بود که آن بزرگمردان و شیرزنان در روزهای واپسین زندگی خاکی، بی‌قرار‌تر و رها‌تر بودند؛ بی‌قرار دیدار و رها‌تر از خویشتن. بی‌تابی شهید مبارز و روحانی خستگی ناپذیر سید علی اندرزگو که سال‌ها آواره شهر‌ها و بیابان‌ها بود و حسرت یک آخ را بر دل نظام ستمشاهی پهلوی نهاد، در این ماه هنوز هم به ما درس ایمان و فداکاری می‌دهد؛ شهید روز نوزدهم ماه مبارک رمضا ن سال ۱۳۵۶. چه کسی می‌تواند بی‌قراری شهید محراب آیت الله صدوقی (شهید روز دهم ماه مبارک رمضان سال ۱۳۶۱ بعد از ادای فریضه جمعه) برای شهادت را انکار کند؟ یاد شهیدانی همچون مهندس علی انصاری (استاندار گیلان) و معاونش شهید مهندس علیرضا نورانی در صبحی زیبا از رمضان به گلوله نفاق هرگز از یادها محو نخواهد شد. خاطره نوجوان شهید حمید رضا روغنی در ذهنم زنده می‌شود که می‌گفت: من جای دو برادر شهیدم را خالی نمی‌گذارم، لباس رزم آن‌ها را می‌پوشم و سلاح دستشان را به دست می‌گیرم و راهشان را ادامه می‌دهم. او خود در ماه مبارک رمضان از جبهه پیچ انگیزه به دیدار برادران شهیدش شتافت. شهید عبدالحسین خبری در کنار شهید محمد علی افروشه پیش از عملیات رمضان گویی شهید عملیات رمضان سید هبت الله قاضی را می‌بینم که زمزمه می‌کند: خداوندا بر این بنده گناهکار رو سیاه رحم کن و از گناهانم در گذر که تو ارحم‌الراحمینی. خداوندا رحمتی کن تا در لحظه مرگ فقط به یاد و فکر آرام بخش تو باشم. الهی العفو الهی العفو… آمین یا رب العالمین.

  در این شب‌ها و روزهای بندگی به یاد این جمله شهید عبدالحسین خبری هستم که: امیدوارم شیعه علی ـ علیه‌السلام ـ باشید. شیعه علی و گناه؟! فاصله مغارب و مشارق است. از گناه دوری کنید تا شهیدان را درک کنید. سرلشکر شهید خلبان عباس دوران رشادت و بی‌باکی سرلشکر شهید خلبان عباس دوران (شهید روز ۲۸ ماه مبارک رمضان سال ۱۳۶۱) هنوز هم در تاریخ ایران دفاع مقدس ما می‌درخشد. در میان شهدای رمضان، عزیزانی هستند که بر اثر بمباران یا موشکباران دشمن متجاوز بعثی در دوران دفاع مقدس، در اوج مظلومیت‌ به مقام والای شهادت نایل آمدند. سفره افطار مردم دزفول در ۲۱ خرداد ۱۳۶۳ را که به خون آنان رنگین شد و پیکرهای خونین ۴۴ شهیدی که در کنار آن سفره‌ها افطاری به خون کردند، هرگز نمی‌توان از کتاب جنایات حکومت بعث عراق پاک کرد. ۲۸ شهید روزه‌دار و مؤمن روز قدس اندیمشک در ۲۴ خرداد ۱۳۶۴ و ۷۰ زن و مرد و کودک بی‌پناه که در ایستگاه هفت تپه خوزستان در ۲۴ اردیبهشت ۱۳۶۵ هدف بمباران هواپیماهای دشمن قرار گرفتند، به خاک و خون غلتیدند، نشان از دشمنی متجاوزین بعثی با آرمان‌های اسلامی ما بود. مادری همچون بانوی شهید مهری سلطانی و چهار فرزندش که پیکرهای خونینشان را در بهشت آباد اهواز به خاک سپرده شدند، اسناد دیگری از جنایات رژیم بعث عراق در ماه مبارک رمضان هستند. فراموشمان نمی‌شود خواهر فاطمه سلطان ساکی که عاشق شهادت بود و در انفجاری بزرگ در ماه ضیافت الهی به برادر شهیدش که در عملیات بیت المقدس به شهادت رسیده بود، پیوست. *** *** ***

   این روز‌ها که کلام وحی زمزمه لبان خشک و ترک بسته روزه‌داران است، شایسته است به یاد شهدای بزرگ رمضان که جان بر سر پیمان با خداوند نهادند، بخشی از تلاوت کلام پروردگار را به آنان هدیه کنیم و فراموشمان نشود که آن‌ها مهمانان خدا بودند که با بال شهادت در آسمان وصال حق بال گشودند. یادشان گرامی باد.

  منبع:تابناک

  + نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

   راه‌ مقابله با مشکل کبد چرب

    مشکل کبد چرب مصرف بی اندازه غذاهای چرب و گنجاندن انواع فست فودها و غذاهای آماده در برنامه و رژیم اعضای خانواده این روز ها به عنوان یکی از شایع ترین دلایل ابتلا به بیماری کبد چرب گزارش شده که ابتلا به آن در میان افراد کم تحرک و چاق در مقایسه با دیگر مردم بیشتر است. در این بیماری ذرات درشت و بزرگ چربی در سلول های کبد رسوب می کنند و به این ترتیب موجب بروز اختلال هایی در عملکرد کبد و ابتلا به بیماری های مزمن کبد می شود که از میان آنها می توان به استعداد ابتلا به عفونت ها، خونریزی های دستگاه گوارش و اختلال در سطح هوشیاری اشاره کرد. از آنجا که بیماری کبدچرب از جمله بیماری های خاموش و بی نشانه است، پیشگیری از ابتلا به آن از جمله اولویت ها قرار می گیرد، زیرا این بیماری معمولا زمانی خود را نمایان می کند که ذرات چربی بخش زیادی از سلول های کبدی را به خود درگیر کرده اند. کبد چرب پس از درگیر کردن کبد با علائمی مانند ضعف، خستگی و احساس سنگینی و فشار در ناحیه فوقانی و راست شکم بروز می کند. خوشبختانه در میان شیوه های طبیعی درمان در سراسر جهان، راهکارها و تکنیک هایی وجود دارد که می توان از آنها برای پیشگیری از ابتلا به کبدچرب اقدام كرد. در اینجا برخی از کاربردی ترین و ساده ترین این شیوه ها را با هم مرور می کنیم. درمان گیاهی کبد چربAds درمان کبد چرب با افشره گیاهی پاپـریکــــــا ... اطلاعات بیشتر ... پیشگیری از تجمع چربی ها در کبد نوشیدن چای سبز یا استفاده از عصاره این گیاه دارویی تاثیر زیادی در پیشگیری از تجمع و رسوب چربی ها در اطراف کبد دارد، ضمن آنکه می تواند به تسریع روند درمانی کبد چرب نیز کمک کند. افرادی که احتمال و استعداد ابتلا به این بیماری در آنها زیاد است مانند افراد چاق و کم تحرک می توانند با گنجاندن چای سبز در رژیم غذایی روزانه خود از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنند، به شرط آنکه در کنار نوشیدن چای سبز، رژیم غذایی سرشار از سبزیجات و میوه ها را در برنامه غذایی خود بگنجانند. علاوه بر این، درمانگران چینی بر این باورند که نوشیدن این چای گیاهی به صورت مستمر می تواند از ابتلا به سرطان کبد نیز پیشگیری کند. کاهش جذب چربی با خارمریم گیاه خارمریم یکی دیگر از گیاهان دارویی است که از آن برای درمان و پیشگیری از بیماری های کبدی استفاده می کنند. این گیاه از آنجا که ترکیبی به نام سیلی مارین دارد، می تواند در کاهش میزان جذب چربی به ویژه چربی بد (LDL)، تری گلیسیرید و کاهش جذب کلسترول موثر باشد. به همین دلیل بسیاری از درمانگران، این گیاه را از جمله موثرترین گیاهان دارویی برای درمان کبد چرب می شناسند و مصرف دمنوش یا خشک این گیاه همراه غذا را در این زمینه موثر می دانند. مصرف این گیاه با مشورت متخصص طب سنتی می تواند به بهبود عملکرد کبد کمک کرده و سرعت تولید دوباره سلول های کبدی را افزایش دهد. با زنجبیل متابولیسم بدن را افزایش دهید یکی دیگر از شیوه های کاهش جذب چربی در جریان گردش خون و اندام های داخلی گنجاندن زنجبیل در برنامه غذایی هفتگی است. افرادی که در طول هفته 2 تا 3 بار زنجبیل استفاده می کنند، می توانند از خواص درمانی آن در افزایش میزان متابولیسم و سوخت و ساز بدن و کاهش جذب چربی ها بهره مند شوند.

   برای این منظور می توانید یک تکه زنجبیل را درون یک کاسه ماست رنده كرده و آن را بعد از صرف وعده های غذایی میل کنید. به اعتقاد برخی از درمانگران شیوه های طبیعی درمان نوشیدن دمنوش زنجبیل نیز در کنترل بیماری های کبد به ویژه کبد چرب موثر است. نوشیدن این دمنوش می تواند به کاهش جذب چربی در اطراف کبد کمک کرده و مانع از ابتلای افراد مستعد به این بیماری شود. مصرف دمنوش زنجبیل یا ماست کم چرب حاوی زنجبیل به ویژه در وعده هایی که غذای چرب خورده اید بسیار اهمیت دارد. یک ترکیب گیاهی کاملتر برای درمان کبد چربAds بیماری کبد چرب در طب نوین درمان اختصاصی ندارد اما با استفاده از پاپریکا ، حتی کبد چرب گرید 3 هم به سادگی درمان می شود. پاپریکا یک افشره گیاهی است که اختصاصا جهت درمان کبد چرب در نظر گرفته شده و عملکرد بسیار موفقی داشته است. مشاهده راه حل سویا را با گوشت قرمز عوض کنید یکی از مهم ترین عواملی که می تواند از رسوب چربی ها در بافت کبد جلوگیری کند، اصلاح رژیم غذایی است. به گفته محققان جایگزین کردن سویا و پروتئین گیاهی به جای پروتئین حیوانی به ویژه گوشت قرمز می تواند تاثیر زیادی در کاهش جذب چربی و تری گلیسیرید در بافت کبد داشته باشد. از این رو، درمانگران به افراد مستعد ابتلا به کبد چرب و التهاب کبد توصیه می کنند در طول هفته برای تهیه غذاهای خود از گوشت قرمز و سویا کنار هم استفاده کنند و مصرف گوشت قرمز را به حداقل برسانند. دور این غذاها را خط بکشید اگر به اضافه وزن مبتلایید، اگر کم تحرک هستید و احتمال ابتلا به کبدچرب را دور نمی بینید به شما پیشنهاد می کنیم از مصرف غذاهایی مانند غذاهای فریز شده و یخ زده، ترشیجات، ماست پرچرب، سس، نمك زیاد، غذاهای فست فود، انواع شیرینی ها، پیتزا، انواع سرخ كردنی ها مانند سیر داغ، پیاز داغ، چیپس، پفک، غذاهای چرب و نوشابه های گازدارپرهیز كرده و تا می توانید به جای آنها از میوه های تازه، سبزیجات مختلف به ویژه کاهو، خیار، هویج و غذاهای سالم و طبیعی استفاده کنید. رعایت این رژیم در تمامی دوره های سنی به پیشگیری از ابتلا به کبد چرب و دیگر بیماری های کبد کمک می کند. آبلیمو را فراموش نکنید نوشیدن یک لیوان آب که در آن عصاره یک لیموترش تازه وجود دارد در آغاز روز می تواند بهترین دارو برای پیشگیری از ابتلا به کبد چرب باشد. از آنجا که لیمو سرشار از ویتامین C است و به عنوان یک آنتی اکسیدان می تواند نقش موثری در هضم و جذب مواد مفید در بدن داشته باشد، قابلیت زیادی در پیشگیری و درمان کبد چرب دارد. از زردچوبه غافل نشوید به تازگی محققان دانشگاه «سنت لوئیس» از تاثیر زردچوبه بر کنترل بیماری کبد چرب در افراد چاقی که به این بیماری مبتلا هستند خبر داده اند. بر اساس این تحقیقات مشخص شده، افرادی که از زردچوبه به عنوان یک چاشنی در برنامه روزانه خود استفاده می کنند کبد مقاوم تری در برابر ابتلا به بیماری کبد چرب دارند و احتمال ذخیره شدن ذرات چربی در کبد آنها کمتر است. از این رو این محققان به مردم توصیه می کنند مصرف زردچوبه را به عنوان یک ادویه موثر و درمانگر در برنامه هفتگی و حتی روزانه خود بگنجانند. عرقیات گیاهی بنوشید عرق گیاهی شاه تره، خارشتر و کاسنی از جمله داروهای گیاهی موثر در کنترل و درمان کبد چرب به شمار می آیند. این نوشیدنی های گیاهی از آنجا که طبعی سرد و تر دارند موجب کاهش میزان کلسترول خون می شوند و در عین حال به پاکسازی کبد و بدن از سموم و مواد زائد هم کمک می کنند. به اعتقاد درمانگران، نوشیدن یك تا 2 لیوان ازیکی از عرقیات شاه تره، کاسنی و خارشتر یا ترکیبی از آنها می تواند تاثیر زیادی در پیشگیری از ابتلا به بیماری های کبد به ویژه کبد چرب و سیروز کبدی داشته باشد و احتمال ابتلا به این بیماری ها را به صفر برساند. چه افرادی استعداد ابتلا به کبد چرب دارند؟ به گفته درمانگران، افراد چاق و دچار اضافه وزن که کمترین میزان تحرک را دارند اصلی ترین گروه ها برای ابتلا به بیماری کبد چرب هستند. اما در کنار این گروه، گروه های دیگری هم وجود دارند که بیشترین آمادگی را برای ابتلا به این بیماری دارند. از طرفی افراد بی تحرک و علاقه مند به غذاهای آماده و فست فودها نیز در گروه افراد مستعد ابتلا به کبد چرب هستند، بنابراین باید هوشیار باشند و با مشورت پزشک خود آزمایش های لازم در این زمینه را انجام دهند. به گفته برخی از متخصصان، مصرف بی رویه و بی قاعده ویتامین A نیز می تواند یک عامل محرک برای ابتلا به بیماری کبد چرب باشد که در نهایت فرد را با خطر رسوب چربی در بافت های کبد و اختلال در عملکرد این عضو رو به رو کند.

  منبع:مجله سیب سبز

  + نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

  حرف و حدیث ها درباره بدهکاران بانکی ادامه دارد
   
  بازگشت سرمایه به بانک ها مهمترین موضوعی است که بر روی بانک ها و مشتریانشان تاثیر مستقیم می گذارد و بازگردان این مطالبات نقش موثری در فعالیت بانک ها دارد. این در حالی است که موضوع مطالبات معوق بانکی....
  پارسینه-گروه اقتصادی: بازگشت سرمایه به بانک ها مهمترین موضوعی است که بر روی بانک ها و مشتریانشان تاثیر مستقیم می گذارد و بازگردان این مطالبات نقش موثری در فعالیت بانک ها دارد.

  این در حالی است که موضوع مطالبات معوق بانکی طی سالهای اخیر به یکی از معضلات بزرگ نظام بانکی کشور تبدیل شده است. بر اساس اخبار ، رقم معوقات بانکی اکنون به ۸۰ هزار میلیارد تومان رسیده است و این در حالی است که کل رقم بودجه سال ۱۳۹۳ مبلغ ۷۸۳ هزار میلیارد تومان اعلام شده است وقرار دادن رقم معوقات بانکی در کنار این عدد کاملا معنادار است.

  به تازگی اما محمد نهاوندیان ، رئیس دفتر روحانی اعلام کرده: با تاکید رییس‌جمهور، باید فرقی میان آن دسته از واحدهای تولیدی که به‌خاطر قصور و تقصیر دچار مشکل شده‌اند و واحد تولیدی که نهایت تلاش خود را در این فضای اقتصادی به عمل آورده‌اند، قائل شد؛ بنابراین چنانچه عوامل خارج از اراده، باعث ایجاد مشکل در ادامه کار بنگاه‌های تولیدی شده است، دولت با آنها همکاری لازم را به عمل خواهد آورد.

  رییس‌دفتر رییس‌جمهور ادامه داد: با همکاری بین بانک‌ها از سویی و وزارت صنعت، معدن و تجارت از سوی دیگر و اتاق‌های بازرگانی و صنایع و معادن سراسر کشور، بدهکاران بانکی در دو دسته مذکور تفکیک خواهند شد و آنهایی که قصور نداشته‌اند، حتما مورد حمایت قرار می‌گیرند.

  نکته اما اینجاست که بانک ها ترجیح می دهند این موضوعات درون سیستم بانک پیگیری شود تا اینکه عناصر خارج از بانک وارد حساب و کتاب سیستم بانکی شوند.

  ترجیح بانک ها این است که اداره وصول مطالبات که در زیرمجموعه بانک ها است و اداره حقوقی آن ها پیگیری موضوع را بر عهده داشته باشند و دستگاه های دیگر نظیر قوه قضاییه به آن ورود نکنند.

  ورود دستگاه های دیگر هم هزینه بانک ها را برای وصول مطالبات افزایش می دهد چراکه باید درصدی از مبالغ را برای دادرسی هزینه کنند و هم ممکن است توافقاتی که در سیستم قضایی با بدهکاران می شود، مورد قبول بانک ها نباشد.

  موضوع دیگر این است که روند بررسی در سیستم قضایی معمولا طولانی است و نکته مهمتر این است که ممکن است سیستم قضایی در ورود به پرونده ها، غفلت و اهمال بانک ها در ارائه برخی تسهیلات را آشکار سازند که این موضوع نیز برای بانک ها خوشایند نیست.

  به همین دلیل گفته می شود که بانک ها اطلاعات کافی در اختیار نهادهای دیگر قرار نمی دهند و تمایلی برای پیگیری آن در دستگاه های خارج از بانک ندارند.

  در هر حال کارشناسان بر این نظرند که شکل گیری بدهی های بانکی از دو عامل عمده ی درون سازمانی یعنی ضعف کیفی، ضعف نظارتی و ارزیابی مشتریان و برون سازمانی یعنی فاصله ی نرخ سود بانکی از بهره ی بازار، تفاوت نرخ تورم و نرخ سود بانک ها، تغییرهای نرخ ارز، ساختار اقتصاد دولتی و نگاه دستوری به بخش اعتباری، بی ثباتی سیاست های مالی و پولی و تغییرهای پیاپی قانون ها و مقررات، تاثیر می پذیرد.

  در این میان می توان گفت، دخالت دولت در سیاست های پولی و امور بانکی، مهمترین عامل شکل گیری و انباشت بدهی های بانکی از نظر بسیاری از کارشناسان است.

  حسین راغفراقتصاددان و عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه الزهرا مهمترین دلیل شکل گیری و انباشت معوقه های بانکی در سال های گذشته را مداخله ی قدرت یا سیاست در نظام بانکی کشور دانسته است .

  از نظر این کارشناس اقتصادی، دولت در سال های گذشته به صورت برنامه ریزی شده با دخالت در امور بانک ها، زمینه ی تضعیف استقلال و نظارت بانک مرکزی، نقض قوانین و مقررات بانکی و در نتیجه ایجاد بدهی های بانکی را فراهم کرد.

  سعید لیلاز اقتصاددان دیگر نیز به همین موضوع اشاره می کند .از نظر لیلاز تصدی و دخالت دولت در اقتصاد بر اساس سناریویی برنامه ریزی شده افزایش یافت و غارتی سازمان یافته و از پیش تعیین شده در اقتصاد ایران رقم زده شد.

  همچنین دخالت دولت و نهادهای بالادستی در تخصیص اعتبارات بانکی موجب شد که حجم زیادی از منابع بانکی در سال های گذشته به صورت سفارشی در اختیار افرادی خاص قرار گیرد.

  از سوی دیگر، دریافت وثیقه های نامتناسب با تسهیلات اعطایی نیز از عوامل مهمی است که به رشد بدهی های بانکی در سال های گذشته دامن زده است. به طوری که گروهی از بدهکاران بانکی را کسانی تشکیل می دهند که از پشتوانه های لازم برای گرفتن تسهیلات برخوردار نبوده اند، اما به دلیل ضعف سازوکارهای نظارتی، کوتاهی برخی کارشناسان اعتبارات بانکی یا مدیران بانک ها وام هایی را دریافت کرده اند و نسبت به بازپرداخت آن اقدام نمی کنند.

  به این ترتیب می توان راهکارهای مطرح در مورد رویارویی با بدهی های بانکی را می توان در 2 گروه طبقه بندی کرد.

  گروهی از کارشناسان باز پس گیری بدهی های بانکی موجود را اولین قدم در مبارزه با این پدیده می دانند ودر همین ارتباط پیشنهاد اتخاذ ترکیبی از سیاست های تنبیهی و تشویقی از سوی بانک مرکزی برای وصول بدهی های بانکی مطرح می شود.

  از این رویکرد، تقویت پشتوانه های قانونی برای تسهیل نقد کردن وثیقه های بدهکاران از طریق حقوقی و قضایی برای بانک ها لازم و ضروری است.

  در همین ارتباط قوه ی قضاییه نیز می تواند با پیگیری موارد تخلف فاسدان اقتصادی و افراد مسوول در نهادهای بالادستی که زمینه های دریافت وام برای این افراد را فراهم آورده اند، مجازات کند و بدهکاران را مورد تعقیب قضایی قرار دهد.

  اما گروه دیگری از کارشناسان مانند لیلاز مبارزه با فساد را مهمتر از مبارزه با فاسد می دانند و راهکارهای خود را بر مبارزه با اصل فساد متمرکز می کنند.

  همانطور که گفته شد مساله ی فساد اقتصادی و بدهی های بانکی چالشی ملی و فراجناحی است که رویارویی با آن نیازمند عزم و همکاری قوای سه گانه و همه ی نهادهای حکومتی است.
  این در حالی است که از دید کارشناسان فقدان این همراهی و همدلی، اقدامات یک نهاد و دستگاه برای مقابله با این پدیده را به تلاشی ناکارآمد تبدیل می کند. از این رو اتخاذ و ابلاغ سیاستی راهبردی به قوای سه گانه و همه ی نهادهای حکومتی در خصوص مبارزه با فساد اقتصادی می تواند کارآمد باشد.

  راغفر بر این باور است که اقتصاد ما نیازمند یک نهضت ضد فساد است؛ نهضتی که تنها به تدبیر رهبری می تواند شکل بگیرد؛ اگر رهبری فرمانی در خصوص رسیدگی به بحث بدهی های بانکی به قوای سه گانه ابلاغ کند و رییسان سه قوه ی مقننه، مجریه و قضاییه عزم خود را برای مقابله با بدهی های بانکی جزم کنند، می توان این معضل را ریشه کن کرد.

  با این تفاسیر می توان گفت یک نظام بانکی مستقل و غیر دولتی یعنی یک بانک مرکزی مستقل از دولت و مبارزه با فساد درون بانکی مهترین عوامل در مدیریت و بازپسگیری بدهی های بانکی خواهند بود.

  بانک مرکزی با استقلال خود می تواند از ارائه تشهیلات دستوری جلوگیری کند و بدهکاران بانکی را مدیریت کند.امری که تا امروز محقق نشده و باید دید در دولت یازدهم محقق خواهد شد یا خیر.

  + نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

  تازه‌هاي مطبوعات
   
  روزنامه خراسان - مورخ پنج‌شنبه 1393/04/12 شماره انتشار 18726
   
   
  ايران

  "محمد جواد ظريف" وزير امور خارجه هنگام بازگشت از آخرين نشست وين در هواپيما براي خبرنگاران تعريف کرد در جريان يکي از ديدارهايش با کاترين اشتون به فتواي مقام معظم رهبري درباره حرام بودن توليد سلاح هسته اي اشاره مي کند اما اشتون از وي سند محکم تري مي خواهد. ظريف در پاسخ به وي مي گويد: «در اين سالن خبرنگار و عکاسي وجود ندارد.طبق اطلاع شما بنده در کشور آمريکا زندگي کرده ام و درس خوانده ام و با سبک زندگي شما آشنا هستم. پس مي توانم به راحتي به دور از هر اطلاعي از ديگران و رسانه ها با شما مصافحه داشته باشم اما از اين کار به دليل ديني اجتناب مي کنم. اين مورد همان دليل ما مسلمانان بر پيروي کردن از فتواي مرجع تقليد تشيع است».

  شرق

  گزارش سفر هيات پارلماني ايران براي نظارت بر انتخابات سوريه به روحاني ارسال شد.

  جمهوري اسلامي

  داوود احمدي نژاد با اشاره به سخنان قبلي خود در مورد قطع رابطه احمدي نژاد و مشايي مي گويد: من اين خبر را باور نکردم و مطمئن هستم که اين اتفاق نمي افتد. برادر رئيس جمهور سابق مي افزايد: اين دو چون ليلي و مجنون مي مانند که جدايي شان از يکديگر به معجزه خداوند نيازمند است. داوود احمدي نژاد همچنين درباره امکان حضور برادرش در انتخابات مجلس اظهار مي کند که "او فعاليت هاي سياسي خود را همچنان ادامه مي دهد و احتمال حضور وي در انتخابات مجلس دور از ذهن نيست."

  وطن امروز

  دکتر محمداسماعيل اکبري، رئيس پژوهشکده سرطان دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي در گفت و گو با اين روزنامه تاکيد کرده است :پارازيت سرطان زا نيست.

  ايران

  پرونده ادعاي «رانت 650 ميليون يورويي» که به عنوان «نخستين پرونده فساد اقتصادي در دولت يازدهم» مطرح شده بود، با نظر کميسيون اصل 90 مجلس بسته شد. «مصطفي افضلي فرد» سخنگوي اين کميسيون گفت: «با نظر کميسيون پرونده 650 ميليون يورويي به قوه قضائيه ارجاع نشده است زيرا هم بانک مرکزي و هم شرکت مربوطه اعلام کردند اين رانت پرداخت نشده است. بنابراين، اين قضيه منتفي است».

  منبع:روزنامه خراسان

  + نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 


  توصیه های غذایی برای روزه داران


  اگرچه برای روزه داران واقعی فواید روزه و آثاری كه بر جسم آنها دارد هدف اصلی نیست ، اما به هرحال در روایات بر این نكته تاکید شده است كه گذشته از آثار معنوی، روزه ماه رمضان در سلامت جسمی روزه داران هم مؤثر است. اما نباید فراموش كرد كه تنها در شرایطی می توان انتظار داشت كه روزه دار سلامت جسم و روح را به دست آورد كه مطابق اصول صحیحی باشد. مثلاً روزه می تواند با كاهش وزن بدن، سبب كاهش فشار بر مفاصل استخوانی پا، كمر و سایر اندام شود؛ البته در صورتی كه شخص روزه دار در خوردن افطاری و سحری طوری زیاده روی نكند كه بعد از پایان ماه رمضان اضافه وزن پیدا كند. رعایت توصیه های زیر می تواند به یك روزه داری سالم كمك كند.

   توصیه هایی برای افطار

  1 –بیشتر انرژی بدن باید با خوردن سحری تامین شود. پس افطار را سبك بخورید تا شكم سنگین نشود.

  2 – غذای افطار باید سبك و پركالری بوده و سریع هضم شود. مثل: خرما ، شله زرد ، مقداری كمی شیر و چای كمرنگ. شما هم حتماً از غذاهای كم حجم استفاده كنید تا به معده فشاری وارد نشود.

  3 – بهتر است با چای شیرین و خرما روزه خود را باز كنید و حتی المقدور از نوشیدن آب زیاد بپرهیزید؛ چون این كار باعث بی حالی، ضعف و درد معده خواهد شد.

  غذای افطار باید سبك و پركالری بوده و سریع هضم شود. مثل: خرما ، شله زرد ، مقداری كمی شیر و چای كمرنگ.

  4 – موقع افطار مایعات زیادی مصرف نكنید؛ چرا كه مصرف مایعات در این زمان، سبب سوء هاضمه میشود، اگرچه در ساعات بعد از افطار نوشیدن آب زیاد مفید است.

  5 – در زمان افطار و سحر از خوردن غذاهای پرچرب خودداری كنید.

   توصیه هایی برای سحری

  1 – فراموش نكنید كه پرخوری در هنگام سحر نه تنها از احساس گرسنگی در ساعات انتهایی روز جلوگیری نمی كند، بلكه در ساعات ابتدایی بعد از سحر، فشار زیادی را به معده و دستگاه گوارشی فرد وارد می كند كه سبب بروز علائمی نظیر سوء هاضمه، درد و نفخ معده می شود.

  2 – در ماه رمضان سعی كنید شب ها زود بخوابید تا بتوانید سحر به موقع ( تقریباً 5/1 ساعت قبل از اذان صبح ) بیدار شوید. با این روش از ورود مقدار زیادی غذا و مایعات به معده و تجمع آنها جلوگیری می كنید و هضم غذا نیز راحت تر خواهد بود.

  3 – بیدار نشدن برای سحری كاملاً اشتباه است و در طولانی مدت سبب ضعف و بی حالی روزه داران خواهد شد.

  4 – در سحر از مواد غذایی پروتئین دار ( تخم مرغ ، حبوبات ، لبنیات و گوشت ) استفاده كنید و به جای نوشیدن آب زیاد، میوه های آب دار بخورید.

  5 – مایعات توصیه شده برای سحری باید به تدریج نوشیده شوند. یك لیوان آب میوه و یك لیوان شربت عسل یا قند اثر مفیدی خواهد داشت.

   در سحر از مواد غذایی پروتئین دار ( تخم مرغ ،حبوبات ، لبنیات و گوشت ) استفاده كنید و به جای نوشیدن آب زیاد، میوه های آب دار بخورید.

  6 – رژیم غذایی سحر بهتراست شامل مواد غذایی متنوع باشد. این نكته برای نوجوانان اهمیت بیشتری دارد و باید از مواد غذایی قندی، پروتئین دار و پر انرژی استفاده كنند.

  7 – از مصرف نمك زیاد خودداری كنید، چون نمك زیاد سبب دفع مایعات از بدن و احساس تشنگی در ساعات روز خواهد شد. با یك رژیم غذایی معمولی، نمك كافی به بدنتان خواهد رسید و نیازی به مصرف نمك اضافی نیست.

  8 – بعد از خوردن سحری حتی الامكان نخوابید، چون وضعیت درازكش، سبب برگشت مواد به مری و ترش كردن می شود و گذشته از آن فردای آن روز احساس خوبی نخواهید داشت. این كار در دراز مدت باعث سوزش سردل و بیماری " رفلكس معده و مری " می شود. در این بیماری غذا از معده و مری بر می گردد و به اصطلاح احساس " ترش کردن" را گویند.

   توصیه هایی دیگر برای روزه داران

  1 –اول ساعات بعد از سحری و سپس ساعات بعد از افطار به ترتیب برای مطالعه دانش آموزان و دانشجویان وقت مناسبی است.

  2 – ورزشكاران در ماه رمضان نسبت به افراد عادی نیاز بیشتری به پروتئین ، قند و ویتامین ها دارند. باید حدود 3 ساعت بعد از افطار ورزش را شروع کرد تا غذای مصرف شده فرصت هضم پیدا كند. بین خوردن غذا و شروع ورزش باید فاصله ای باشد كه جریان خون بتواند به راحتی به عضلات بدن برسد.

  3 – درماه رمضان تمرینات ورزشی سبك تر باشد، زیرا بدن نمك و آب زیادی در جریان ورزش از دست می دهد و در ورزش های شدید منجر به ضعف شدید بدن می شود. ورزشكار باید تا سحر به تدریج مایعات زیادی مصرف كند كه نیازهای بدنش تامین شود.

  4 – خرما ، سوپ، سبزیجات و شیر برای افطار ورزشكاران توصیه می شود.

  5 – در صورتی كه فردی بعد از افطار قصد تمرین ورزش سنگین یا مسابقه ورزشی را دارد بهتر است قبل از شروع مسابقه، هنگام افطار از گوشت، زرده تخم مرغ و ماهی استفاده كند. مصرف مایعات فراوان از جمله آب میوه ها قبل از ورزش هم مناسب است.

  6 – میزان انرژی تامین شده از پروتئین در ورزشكاران باید حدود 15 درصد و حداكثر 20 درصد باشد؛ چون پروتئین زیاد، مناسب نیست و سبب تولید مواد زاید در خون و احساس خستگی در حین ورزش می شود.

  منبع : ماهنامه دنیای تغذیه

  + نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

  رضا حقيقي شانديز:
   
   دلم براي امام رضا(ع) تنگ شده بود
   
  خراسان رضوي - مورخ یکشنبه 1393/04/08 شماره انتشار 18722

   

  هافبک شانديزي تيم ملي فوتبال که به تازگي از جام جهاني برزيل بازگشته است،ميگويد:دلم براي امام رضا(ع) خيلي تنگ شده بود.به گزارش ايسنا،«رضا حقيقي شانديز» پس از بازگشت تيم ملي از برزيل درجمع خبرنگاران اظهار کرد: در جام جهاني بيشتر از توانمان مايه گذاشتيم.هافبک خراساني تيم ملي اظهار کرد: به محض ورود قصد دارم به زيارت امام رضا(ع)بروم چراکه وقتي ازاين امام بزرگواردور ميشوي،بيشتر قدر ايشان رامي داني.
  «رضاحقيقي شانديز»افزود:عملکردمان در بازي مقابل نيجريه و آرژانتين، بسيار خوب بودوبا تمام توان بازي کرديم اما در بازي مقابل بوسني به لحاظ بدني خسته بوديم و نتوانستيم بازي هميشگي خود را به نمايش بگذاريم.

  + نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

  به کارگيري اسامي بيگانه در طرقبه شانديز ممنوع شد
  خراسان رضوي - مورخ شنبه 1393/04/07 شماره انتشار 18721

   ممنوعيت به کارگيري اسامي بيگانه در دوازدهمين جلسه شوراي فرهنگ عمومي شهرستان طرقبه شانديز تصويب شد.به گزارش خراسان دراين جلسه که به رياست امام جمعه طرقبه تشکيل شد حجت الاسلام ايزدي امام جمعه و رئيس شوراي فرهنگ عمومي شهرستان با تاکيد بر وظيفه دستگاه هاي مسئول در ارائه مجوز به واحدهايي که از نام هاي غيرايراني استفاده مي کنند گفت: نبايد با گذاشتن اسامي بيگانه روي مجموعه هاي تفريحي و تجاري، هويت فرهنگي و ديني خود را به خطر اندازيم. وي در جمع اعضاي شوراي فرهنگ عمومي شهرستان اظهار کرد: در جهان بيني قرآن، انسان خليفه خدا بر روي زمين است و خداوند متعال اسامي فراواني دارد که قرآن به آنها اشاره کرده است. امام جمعه طرقبه خاطرنشان کرد: بايد ما انسان ها که جانشين خداي متعال بر روي زمين هستيم در انتخاب نام براي فرزند يا نامگذاري مکان، سنخيت ميان خداي متعال و جانشيني او را رعايت کنيم.

  + نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

  مدير عامل آب و فاضلاب استان خواستار شد
  20 درصد صرفه جويي براي جلوگيري از نوبت بندي آب
  خراسان رضوي - مورخ یکشنبه 1393/04/01 شماره انتشار 18716
  نويسنده: علي بياتA.bayat@khorasannews.com

   

  مديرعامل آب و فاضلاب استان خراسان رضوي گفت: اگر مشترکان آب شرب ۲۰درصد صرفه جويي داشته باشند، با موفقيت از اوج مصرف عبور خواهيم کرد.مهندس طاهري در نشست خبري با اصحاب رسانه افزود: با نوبت بندي آب در شرايط کنوني موافق نيستم؛ چون اين روش صدماتي به شبکه توزيع و آب رساني وارد مي کند. وي با اشاره به ۳۴ دشت بحراني از ۳۸دشت استان متذکر شد:چاه هاي تامين آب استان در دشت هاي استان قرار دارد و با توجه به خشکسالي و برداشت بي رويه و افت سطح آب ها در هر چاهي به طور متوسط با يک تا 1.5ليتر کاهش آب مواجه هستيم.وي از واگذاري ۳۵هزار انشعاب جديد آب در هر سال خبر داد و گفت: براي واگذاري انشعابات جديد هم بايد سالانه آب تامين کنيم و نياز به منابع آبي جديد داريم.

  4 شهر با بحران کمبود آب روبرو هستند

  مهندس طاهري با اشاره به شرايط بحراني براي تامين آب در برخي شهرهاي استان افزود: شهرهاي تربت حيدريه، گلبهار، مُلک آباد و بينالود با شرايط بحراني آب شرب مواجه هستند و حدود ۲۲شهر در استان هم براي تامين آب در شرايط سر به سر قراردارد که مي توان به شهرهاي بزرگ مانند سبزوار، نيشابور، قوچان، چناران، فريمان، گناباد، بردسکن و طرقبه و شانديز و ... اشاره کرد.وي با اشاره به ۲۰روش صرفه جويي آب بر لزوم فرهنگ سازي درخصوص مديريت آب تاکيد کرد و افزود: هفته گذشته در ديدار با استاندار خراسان رضوي مسائل و مشکلات را به وي منتقل کرديم و به جمع بندي رسيديم که استان توانمندي بالاي آبي ندارد.وي تصريح کرد: در جمع بندي با استاندار خراسان رضوي و وزارت نيرو، مطالعات اجراي طرح آب هاي ژرف را در دستور کار قرار داده ايم و اين طرح در وزارت نيرو به تصويب رسيده است.وي انتقال آب از ساير مناطق به استان را از اهداف ديگر آب و فاضلاب استان برشمرد و گفت: ۷درصد آب در بخش شرب، ۳درصد در بخش صنعت و ۹۰درصد در بخش کشاورزي مصرف مي شود.

  جداسازي آب شرب

  وي جداسازي آب شرب را از ديگر مصارف يک ضرورت دانست و اظهار کرد: جداسازي آب شرب از ساير مصارف به عنوان پايلوت در بجستان آغاز شده است که در دو ماه آينده اين طرح به بهره برداري مي رسد. وي در ادامه اين بحث تصريح کرد: فقط ۱۰درصد آب شرب صرفاً براي شرب به مصرف مي رسد.وي درصد جمعيت تحت پوشش آب شرب شهرها را صددرصد اعلام کرد و گفت: ۵۷هزار نفر جمعيت روستايي را هم تحت پوشش آبرساني قرار داديم و به عبارتي ۹۱ روستاي استان هم از آب شرب ۷۲ شهر در استان بهره مند مي باشند.

  488 حلقه چاه براي تامين آب استان

  مهندس طاهري تعداد مشترکان آب استان تا پايان سال ۹۲ را ۵۷۷هزار انشعاب اعلام کرد و افزود: ۴درصد انشعابات آب و فاضلاب کشور را در خراسان رضوي داريم.وي با اشاره به منابع تامين آب استان گفت: ۴۸۸حلقه چاه، ۱۱دهنه چشمه و ۱۳رشته قنات از مهم ترين منابع تامين آب استان مي باشد. وي گفت: ۹۵درصد آب شرب استان از طريق منابع زيرزميني و چاه ها تامين مي شود و در مجموع در سال ۹۲ حدود ۱۴۵ميليون مترمکعب آب برداشت کرده ايم. وي طول شبکه توزيع آب را حدود ۵هزار و ۴۰۰کيلومتر اعلام کرد و افزود: طول خطوط انتقال آب هزار و 760 کيلومتر و تعداد مخازن ذخيره آب شرب استان هم ۲۵۶ مخزن مي باشد.

  اين مقام مسئول يادآور شد: بايد براي هر مشترک حداقل در هر شبانه روز ۷ دهم مترمکعب آب ذخيره شود و با احتساب ۵۷۷هزار مشترک آب حداقل ۴۰۰هزار مترمکعب مخزن ذخيره آب داشته باشيم.

  وي کيفيت آب در استان را ۹۹درصد مطلوب ارزيابي کرد و افزود: در استان ۲۰واحد آزمايشگاه آب داريم که همه روزه آب مصرفي را رصد مي کنند و حدود ۱۱۰ايستگاه تاسيسات کلرزني آب داريم.

  70 پروژه تامين آب مسکن مهر

  وي در خصوص پروژه هاي مسکن مهر در استان گفت: پروژه هاي مسکن مهر استان در بخش آب ۷۰پروژه مي باشد که عمليات اجرايي ۵۱ مورد به پايان رسيده و ۱۹ پروژه ديگر هم در حال اجراست.وي تصريح کرد: پروژه هاي فاضلاب مسکن مهر هم در شهرهاي گلبهار، سبزوار، گناباد، طرقبه و شانديز و تربت حيدريه در دست اجرا است.وي با بيان اين که از مهرماه سال ۹۲ تا پايان خردادماه سال جاري ميزان بارندگي ۱۴۱ميلي متر گزارش شده است گفت: اين رقم در مدت مشابه 2 سال قبل ۲۱درصد کاهش داشته است.وي با اشاره به اعتبارات تخصيص يافته براي پروژه هاي آب و فاضلاب استان افزود: حدود ۳۴درصد تخصيص اعتبارات محقق شده است.

  وي کل اعتبارات طرح هاي فاضلاب را در استان ۳۰ميليارد تومان اعلام کرد و گفت: از کل اعتبار ۲۵ميليارد تومان را طرح هاي فاضلاب و ۵ميليارد تومان را هم طرح هاي آب رساني تشکيل مي دهد.

  منبع:خراسان

  + نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

  آرژانتين يک- ايران صفر
   
   
   
  بهت۹1 دقيقه​اي ياران مسي مقابل يوزهاي ايراني
   
   
  نويسنده: گزارش اختصاصي خبرنگار اعزامي خراسان به برزيل

   

  [عکس اختصاصي عکاس اعزامي خراسان به برزيل]
  گل: ليونل مسي 91

  ورزشگاه مينيه‌رو شهر بلوهوريزونته برزيل، ماکت کوچکي از ايران در مصاف با آرژانتين پرستاره و پرادعا به حدس و گمان پيش‌بيني‌ها و بنگاه‌هاي شرط‌بندي هيچ شانسي براي برد برابر آلبي سلسته مشهور نداشت. سوت شروع بازي توسط داور پراشتباه صرب آغاز استرسي کشنده و طولاني بود براي تک‌تک ايرانيان حاضر در ورزشگاه و ميليون‌ها ايراني که پاي‌گيرنده‌ها نشسته بودند و شايد عده‌اي براي بد نباختن دعا مي‌خوانند و ذکر مي‌گفتند. ملي‌پوشان اما با اعتماد به نفس و انگيزه بالا و بدون ذره‌اي ترس و استرس برابر ليونل مسي نامدار و يارانش قد علم کردند. حقيقي با 2 واکنش عالي در نيمه اول ضربات هيگواين و آگرو را مهار کرد و ملي‌پوشان جانانه ‌جنگيدند و دفاع ‌کردند تا نيمه اول بدون گل تمام شود. نيمه دوم ايران مردانه‌تر از هميشه جنگيد؛ آنقدر جانانه و تحسين‌برانگيز که لحظاتي ورزشگاه پر از تماشاگر آرژانتيني از سکوت کر شد! ضربه سر ديدني قوچان‌نژاد دقيقه 50 لرزه به تن ياران مسي انداخت. 3 دقيقه بعد دژاگه در محوطه جريمه با خطاي محرز مدافع آرژانتين سرنگون شد اما داور صرب پنالتي نگرفت. ضربه ديدني دژاگه دقيقه 67 با نوک انگشتان دروازه‌بان آلبي سلسته به کرنر رفت و در دقيقه 85 پاس زيباي جهانبخش به گوچي رسيد و ضربه خوب توسط دروازه‌بان دفع شد. در دقايق پاياني بازي که بازيکنان ايران با جان و دل از دروازه دفاع مي‌کردند تا يک امتياز از تاريخي‌ترين ديدارشان بگيرند مسي زهرش را ريخت و تير خلاص را با کمک داور پر اشتباه به قلب يوز زد اما دنيا به افتخار ملي‌پوشان ايران کلاه از سر برداشت و هورا کشيد.

  حاشيه

  قبل از شروع بازي چند هوادار برزيلي با پرچم‌هاي ايران براي آرژانتيني‌ها کري مي‌خواندند.

  چند بانوي محجبه ايراني‌ها هم در اطراف ورزشگاه بودند و با لباس و پرچم ايران ديده مي‌شدند.

  صداي آرژانتيني‌ها در اطراف ورزشگاه کر‌کننده بود.آن‌ها تا طرفداران ايران رامي‌ديدندسريعا شروع به تشويق تيم ملي کشورشان مي‌کردند.

  جوانان آرژانتين تعدادشان بسيار زياد بود و حتي يک لحظه هم سکوت نميکردند. آن‌ها البته بارها با ايراني‌ها عکس يادگاري هم انداختند.

  جواد نکونام، کاپيتان تيم ملي در اين بازي نقش بسيار پررنگي داشت. او از همان شروع بازي تا توانست بازيکنان را رهبري مي‌کرد.

  کي‌روش بارها به رضا قوچان‌نژاد گفت که بايد از سمت راست آرژانتين به تو بزند.

  کي‌روش در کنار زمين آرام بود و سعي مي‌کرد اين آرامش را به تيم هم منتقل کند.

  ليونل مسي ديروز مدام در وسط زمين و چپ خط دفاع ايران ديده مي‌شد. او مدام جا عوض مي‌کرد.

  مسعود شجاعي 2 بار با دريبل‌هاي خود براي آرژانتين موقعيت ضدحمله درست کرد که اين موضوع با اعتراض طرفداران مواجه شد.

  بازيکن آرژانتين در يک صحنه خيلي عجيب تمارض کرد. حاج‌صفي يک لحظه دست خود را روي سينه گاگو گذاشت که او به شکل کاملا عجيبي خود را به زمين انداخت که داور توجهي به آن نکرد.

  روي کاشته آرژانتين در دقيقه 36 به شدت مدافع‌هاي ايران معترض بودند. آن‌ها اعتقاد داشتند مهاجم‌هاي آرژانتين روي آن‌ها خطا کرده‌اند ولي داور چنين اعتقادي نداشت.

  عليرضا حقيقي ديروز محبوب‌ترين بازيکن ايران بود چراکه بارها از سوي هواداران تشويق شد.

  آرژانتيني‌ها از دقيقه 30 به بعد کمي عصبي نشان دادند. آن‌ها باور نمي‌کردند که نتوانند دروازه ايران را باز کنند.

  جواد نکونام مدام نکاتي را که کي‌روش کنار زمين مي‌گفت به بازيکنان انتقال مي‌داد. کي‌روش 2 بار در نيمه اول از او خواست که تيم را جلو بکشد. ايران خيلي عقب بازي مي‌کرد و اين زياد براي تيم ملي خوب نبود.

  دژاگه نشان داد که از نظر قدرت بدني چيزي از آرژانتيني‌ها کم دارد.

  نکونام با قطع کردن يک پاس مهم باعث تشويق هواداران شد. تشويق ايران، ايران از دقيقه 40 به بعد خيلي بيشتر شد.

  اولين ضربه جدي به سمت دروازه آرژانتين توسط سيدجلال حسيني زده شد که واقعا نفس همه را حبس کرد. ضربه او فوق‌العاده خطرناک بود.

  منبع:خراسان

  + نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

  

  فواید روزه برای سلامت بدن

   

  روزه فواید جسمی و روحی فراوانی برای انسان در بردارد و روزه داری، شفا بخش جسم و همچنین توان بخش، جان انسان است. تحقیقات ثابت می‌کند روزه داری درست که با کاهش 20 تا 30 درصد مصرف غذا همراه است، نتایجی چون کم شدن چربی‌های ذخیره، کم شدن میزان چربی خون و کلسترول و نیز فعال شدن سیستم ایمنی بدن را به دنبال دارد.

   سفره افطار در رمضان

  به گفته پزشکان، در مدت روزه داری، دستگاه گوارش برای چندین ساعت خالی می‌ماند و در واقع این دستگاه و سایر دستگاه‌هایی که به گونه‌ای در هضم و جذب مواد غذایی دخالت دارند، استراحت کرده و پس از روزه داری به شیوه بهتری اعمال خود را انجام خواهند داد.

  روزه در حقیقت باعث استراحت معده می‌شود. در حالت روزه، اسید معده به جای غذا به وسیله صفرا، خنثی می‌شود و زخم معده ایجاد نمی‌شود. به همین دلیل افراد روزه دار باید بدانند که پرخوری، خود موجب زیان‌های چشم گیری برای دستگاه هاضمه می‌شود.

  پیروی از یک برنامه غذایی صحیح در ایام ماه مبارک رمضان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است تا هم بتوان عادات غذایی غلط را اصلاح کرد و هم از برکات معنوی این ماه بهره برد.

   روزه داری و چربی خون بالا

  طی مطالعات صورت گرفته روزه گرفتن برای افراد مبتلا به چربی خون بالا مفید است و میزان چربی‌های نامطلوب موجود در خون را تنظیم کرده و موجب افزایش میزان چربی مفید خون در بدن می‌شود.

  برخی از بیماران مبتلا به دیابت نوع دوم تحت نظر پزشک معالج و یک متخصص تغدیه می‌توانند روزه بگیرند و از اثرات مفید روزه بهره‌مند شوند.

  روزه داری در اغلب بیماری‌هایی که عادات غلط غذایی، چاقی و افزایش وزن در بروز آن‌ها دخالت دارد نقش موثری در بهبودی این نوع بیماری‌ها دارد.

  سالمندان هنگام روزه گرفتن باید مراقب کاهش میزان آب بدن و کاهش قند خون باشند چرا که این عوامل منجر به ایجاد سرگیجه در این افراد می‌شوند.

  زنان باردار که در ماه‌های اول بارداری هستند نیز باید مراقب مشکل کمبود غذایی در ماه مبارک رمضان باشند.

  افراد دارای مشکل زخم معده و بیماری‌های گوارشی حتما باید با نظر پزشک معالج خود روزه بگیرند.

  بیماران دیابتی نوع یک (وابسته به انسولین) قادر به روزه داری نیستند. دیابتی‌های نوع یک به دلیل داشتن برنامه و وعده‌های غذایی با فاصله معین و منظم قادر به گرفتن روزه نیستند. برخی افراد میانسال که دیابت نوع دو خفیف و کنترل شده دارند، می‌توانند زیر نظر پزشک در روزهای کوتاه سال روزه بگیرند.
  روزه داری نباید موجب پرخوری به هنگام سحر و افطار و بی نظمی در خواب شب شود و در صورت رعایت این مسایل، روزه داری صحیح به کاهش استرس‌ها منجر می‌شود

  مصرف نشاسته و پروتئین در ماه مبارک رمضان، انرژی بدن را تامین می‌کند. غذاهای گوشتی می‌تواند پروتئین مورد نیاز بدن را در ماه رمضان تامین کند. روزه داران از خوردن غذاهای شور در این ماه پرهیز کنند و حتی الامکان در این ماه، نمک را با احتیاط مصرف کنند. مصرف نمک و غذاهای شور فقط عطش روزه دار را بیشتر خواهد کرد. هموطنان روزه دار باید بدانند که استفاده از انواع میوه و سبزیجات، می‌تواند جایگزین مناسبی برای مواد غذایی پرنمک باشد. همچنین مصرف شیر فراوان نیز سبب رفع تشنگی می‌شود. استفاده از غذاهایی که آسان هضم می‌شود و باعث جذب انرژی لازم در بدن می‌شود، به روزه داران توصیه می‌گردد. روزه داران در این ماه از افراط در مصرف مواد غذایی پرهیز کنند.

  استفاده از آب کافی در ماه رمضان برای سلامت پوست و بدن ضرورت غیر قابل انکاری دارد. استفاده از کرم‌های مرطوب کننده همزمان با نوشیدن آب کافی در فواصل افطار و سحر، روش مکملی برای حفط سلامت پوست است. در صورت عدم رعایت این موضوع، کم آبی در پوست و بدن تنها با جذب آب فراوان رفع می‌شود.

  استفاده از کرم‌های مرطوب کننده استاندارد، باعث ایجاد طراوت و نشاط در پوست‌های خشک می‌شود.

  روزه داران مصرف میوه و سبزیجات تازه را در برنامه غذایی خود قرار دهند تا بتوانند شادابی و تازگی پوست خود را حفظ کنند.»

   روزه داری اسلامی وکاهش استرس

  «براساس آخرین یافته‌ها و تحقیقات علمی، روزه داری اسلامی موجب کاهش استرس و اضطراب در بین افراد می‌شود.

  روزه داری اسلامی همان روزه داری صحیح و اصولی است و با روزه داری برای ترس از عسر و حرج و روزه داری برای رژیم لاغری متفاوت است.

  روزه داری نباید موجب پرخوری به هنگام سحر و تغییرات بی نظمی در خواب شود و در صورت رعایت این مسایل، روزه داری صحیح به کاهش استرس‌ها منجر می‌شود.

  پژوهش‌های علمی نشان می‌دهد در طول ماه مبارک رمضان کاهش کامل و صد درصدی خودکشی‌ها و کاهش نسبی جرایم عمومی مانند جرایم راهنمایی و رانندگی و جرایم خاص می‌شود.

  غذاهای سحر روزه داران باید کم حجم و خواب آن‌ها نیز متناسب باشد و روزه داران از خوابیدن پس از خوردن سحری اجتناب کنند.

  روزه داری موجب امتناع افراد حتی از خوردن مواد حلال مانند آب می‌شود و این امتناع از حلال‌ها نیز اراده انسان را قوی می‌کند.

  عصبانیت‌های برخی از افراد به هنگام روزه داری به علت پرخوری آن‌ها به هنگام سحر است که بدن را در طول روز برای جذب آب فعال می‌کند.»
  منبع:tebyan.net

  

  + نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

  تغذیه درفصل گرم تابستان

   

   کارشناسان تغذیه بهترین رژیم غذایی را برای روزهای گرم تابستان روزانه معادل ۴/۵ فنجان میوه، سبزی و صیفی و سه وعده لبنیات بدون چربی یا کم چربی می دانند.

  به این ترتیب مواد غذایی کم کالری طبیعی غنی از فیبر، کلسیم و سایر مواد مغذی مورد نیاز بدن مانند ویتامین ها به میزان کافی به بدن می رسد. شخص تا چند ساعت بعد از خوردن غذاهای سرشار از فیبر احساس سیری می کند و به این ترتیب احساس سیری موقت و بلافاصله احساس گرسنگی کنترل می شود. خوردن مواد غذایی سرشار از فیبر همچنین به کنترل قند خون از طریق کاهش سرعت هضم و پیشگیری از سرازیر شدن قند به خون کمک می کند.
  بسیاری از این پیشکش های تابستانی برای بدن منافعی دارند که شاید از آنها آگاه نباشید. میوه و سبزی آنتی اکسیدان دارند که پیری را به تاخیر می اندازد، از انسان در برابر سرطان و سکته محافظت می کنند، فشار خون را تنظیم می کنند، قلب را سالم نگه می دارند و نیز چون کالری پایینی دارند از بروز چاقی جلوگیری می کنند که خود نشانه ای از سلامتی است.
  ایرانی های دیزی خور قدیم در فصل تابستان تغییر ۱۸۰ درجه ای در رویه غذا خوردن خود می دادند و از چربی و گوشت به آب دوغ خیار روی می آوردند که در این فصل بهترین غذا است.

  راهنمایی های عمومی زیر در انتخاب خوردنی و آشامیدنی های مناسب تابستان به شما کمک می کند:

  ● آب بهترین نوشیدنی برای فرونشاندن عطش

  آب مهمترین عامل خنک نگه داشتن بدن است. اگر سطح رطوبت بدن بالا باشد عرق زود بخار نمی شود و همین امر باعث می شود گرمای بدن به روش مطلوبی آزاد شود و بدن را خنک کند.
  به همین دلیل لازم است در روزهای گرم تابستان حتی اگر تشنه نیستید مدام آب بخورید. به کسانی که بیرون از خانه زیر آفتاب داغ کار می کنند یا حتی اگر برای خرید بیرون می روند توصیه می شود هر یک ربع یا ۲۰ دقیقه یک لیوان آب بنوشند چون گرمای هوا باعث افزایش ضربان قلب می شود و مکانیسم خنک کننده بدن از طریق فرستادن خون بیشتر به ماهیچه ها به کار می افتد. تحقیقات نشان می دهد بدن در این فرآیند هر ساعت حدود یک لیتر آب از دست می دهد. پس اگر زیر آفتاب می روید حتما همراه خود آب ببرید و حتی اگر احساس تشنگی نمی کنید، مدام آب بنوشید.

  ● آب لیمو و شیر بی چربی بنوشید

  برای تامین مجدد مواد مغذی که از طریق تعرق از بدن دفع می شوند آب لیموی رقیق شده، شیر بدون چربی، دوغ یا سایر آب میوه های کاملا طبیعی را در رژیم غذایی روزانه خود جای دهید.

  ● میوه و سبزی زیاد بخورید

  انواع سبزی، صیفی و میوه در فصل تابستان به وفور یافت می شوند. آنها را به شکل سالاد سرد به جای وعده غذایی روزانه میل کنید. می توانید میوه ها را در مخلوط کن با شیر به صورت میلک شیک درآورید، اما به آن شکر اضافه نکنید. توجه داشته باشید سبزی و میوه های گرم برای این فصل مناسب نیستند و باید مصرف آنها را به حداقل برسانید. موز، خرما، اسفناج، فلفل تند، پیاز و سیر از این دسته اند. میوه های خشک شده را هم فعلا از برنامه غذایی خود کنار بگذارید و به جای آن میوه تازه و آب میوه بیشتر بخورید.

  ● از خوردن مواد غذایی شیرین بپرهیزید

  در فصل تابستان مواد غذایی خیلی شیرین به خصوص عسل و شیره انگور یا خرما نخورید و به همان قند طبیعی میوه ها بسنده کنید.

  ● غذای سبک، مغذی و کم چرب بخورید

  خوردن چربی و روغن باعث گرم تر شدن بدن می شود. در این فصل خوردن غذاهای سرخ کردنی مانند کتلت و کوکو، سیب زمینی سرخ کرده، چیپس و سمبوسه را به حداقل برسانید.

  ● خوردن غذاهای تند، پر ادویه و شور را محدود کنید

  بدن نمک مورد نیاز خود را به صورت طبیعی از میوه و سبزی تامین می کند. اگر نمک اضافی به بدن وارد شود در جریان هضم از بدن خارج می شود. به همین دلیل است که هرگاه غذای شور می خورید پس از آن احساس تشنگی می کنید و باید مدام آب بخورید. همچنین نمک زیاد باعث بالا رفتن فشار خون می شود.

  ● پروتئین حیوانی را با حبوبات و لبنیات جایگزین کنید

  پروتئین حیوانی میزان متابولیسم بدن را افزایش می دهد و همین امر موجب افزایش گرمای بدن می شود. بنابراین سعی کنید در تابستان خوردن پروتئین حیوانی را به حداقل برسانید. انواع حبوبات سرشار از مواد مغذی در تابستان جایگزین مناسبی برای گوشت هستند. لوبیاها، عدس، لپه، لپه باقالی و نخود همه منابع غنی پروتئین، فیبر و آهن هستند.
  فیبر موجود در آنها باعث می شود مدت بیشتری احساس سیری کنید و به این ترتیب در برابر وسوسه خوردن غذاهای پرچربی بیمه می شوید. حبوبات چربی ندارند یا خیلی کم دارند و نسبت به گوشت هنوز خیلی ارزان ترند. کالری و چربی اشباع شده ای که از طریق حبوبات به بدن می رسد خیلی کمتر است و هیچ کلسترولی هم ندارند. فیبر قابل انحلال موجود در حبوبات همچنین به تنظیم کلسترول موجود در خون کمک می کند.
  پروتئین لبنیات به خصوص ماست هم در گرمای تابستان جایگزین مناسبی برای گوشت است که هم به خنک شدن بدن و هم به لاغری کمک می کند. ماست ترکیب شگفت انگیزی از پروتئین، کلسیم و کربوهیدرات است که هم احساس سیری می آورد و هم حاوی میکرو ارگانیسم های فعالی است که قدرت سیستم ایمنی بدن و معده را افزایش می دهند. در روزهای گرم تابستان وعده های غذایی را به تعداد بیشتر و حجم کمتر تقسیم کنید.

  ● مراقبت های غذایی در پیک نیک

  تعطیلی مدارس در تابستان برای خانواده ها فرصتی به وجود می آورد که به دشت و صحرا بروند و یک روز داغ را زیر سایه درختان کنار رودخانه بگذرانند.
  شاید مهمترین بخش این سفرهای یک روزه فرآیند آماده سازی و خوردن غذا باشد. با گرم شدن هوا حتی در خانه هم باید برای جلوگیری از فساد مواد غذایی مراقبت های ویژه به عمل آورد و این امر در بیرون از خانه اهمیت بیشتری هم پیدا می کند. برای اینکه تفریح شاد تابستانی شما به مسمومیت و دوا و دکتر ختم نشود موارد زیر را رعایت کنید:

  ● مواد غذایی سرد را سرد و گرم را گرم نگه دارید

  اگر غذا را در خانه آماده می کنید و با خود می برید باید آن را تا موقع خوردن گرم نگه دارید. دمای غذای گرم باید حداقل ۶۰ درجه سانتیگراد باشد. برای این منظور ظرف غذا را خوب با پارچه بپیچید و در ظرف عایق بندی شده بگذارید. مواد غذایی خام که به طور معمول در یخچال نگهداری می شوند را باید در تمام طول راه خنک نگه دارید.
  برای این منظور از یخدان، یخ و بسته های سرمازا استفاده کنید تا دمای آن زیر چهار درجه سانتیگراد بماند. نوشیدنی ها و موادغذایی فاسدشدنی را در یخدان های جداگانه بگذارید.
  گوشت، مرغ و ماهی به صورت یخ زده مدت طولانی تری خنک می مانند. آنها را همان طور یخ زده در یخدان بگذارید، اما آنها را طوری بسته بندی کنید که وقتی در طول راه یخ آنها به تدریج باز می شود آبشان با سایر مواد غذایی به خصوص سبزی و میوه ها آغشته نشود.
  اگر می خواهید به گوشت، مرغ یا ماهی ادویه یا سسی بزنید این کار را در خانه و پیش از فریزکردن انجام دهید. به این ترتیب طعم بیشتری به خود می گیرند. مضاف براینکه در پیک نیک شرایط بهداشتی مناسب این کار فراهم نیست. به یاد داشته باشید یخدان را در طول مسیر در جایی از خودرو بگذارید که نسبتا خنک تر باشد و نور آفتاب مستقیم به آن نتابد. همچنین باز کردن در آن را تا جایی که ممکن است محدود کنید.

  ▪ سبزی و میوه را پیش از آنکه در یخدان بگذارید خوب بشویید و ضدعفونی کنید.
  ▪ میوه و صیفی جاتی که پوست سفتی دارند را زیر آب شیر با فرچه مخصوص بشویید. آنها را با حوله کاغذی یا پارچه ای خشک کنید و سپس در یخدان بگذارید. شست وشو را هیچ گاه به آب رودخانه مقصد موکول نکنید.

  ▪ بهداشت غذایی با شستن دست ها پیش از هر کاری آغاز می شود .
  ▪ در پیک نیک هم این کار را با آب و صابون انجام دهید و دستتان را با دستمال کاغذی خشک کنید. می توانید از دستمال مرطوب هم استفاده کنید.
  ▪ در طول تهیه غذا مواظب باشید بشقاب و سایر ابزار آشپزی و غذا خوردن کثیف نشوند.
  ▪ اگر در بشقابی گوشت، مرغ یا ماهی خام گذاشتید دیگر در آن غذای آماده نگذارید، مگر آنکه پیش از آن، ظرف را با آب گرم و مایع ظرفشویی بشویید.
  ▪ اگر کباب درست می کنید مراقب باشید. در مدت مناسب دمای لازم به تمام قسمت های گوشت یا مرغ یا ماهی برسد. نه اینکه سطح آنها برشته شود و داخل شان خام بماند.

  گردآوری شده توسط گروه هفت گنج

  منبع : روزنامه کارگزاران


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  |