سیاسی اجتماعی فرهنگی اقتصادی
 

نلسون ماندلا درگذشت

نلسون ماندلا، رئیس جمهور پیشین آفریقای جنوبی و قهرمان مبارزه با آپارتاید، در سن 95 سالگی درگذشت. وی که از چند سال پیش تاکنون از بیماری های شدید رنج می برد، اخیراً به طور مستمر در بیمارستان و تحت مراقبت های ویژه قرار داشت. ماندلا در سراسر جهان به عنوان نماد مبارزه با نژاد پرستی شناخته می شود.

به گزارش «تابناک»، نلسون ماندلا ساعاتی پیش و در اثر شدت گرفتن بیماری خود در بیمارستان درگذشت. وی مدتی بود که از عفونت ریه رنج می‌برد.

«بی بی سی» گزارش داده که «جیکوب زوما»، رئیس جمهور آفریقای جنوبی در بیانیه ای تلویزیونی این خبر را اعلام کرد و گفت که آقای ماندلا اکنون «ما را ترک کرده است». نلسون ماندلا در بیمارستانی در شهر پرتوریا در آفریقای جنوبی درگذشت.

زوما گفت که ماندلا در ساعت هشت و ۲۰ دقیقه به وقت محلی درحالی که اعضای خانواده اش در کنارش بودند در آرامش درگذشت. او گفت: «ملت ما بزرگترین فرزند خود را از دست داده است. مردم ما پدر خود را از دست داده اند. تقلای خستگی ناپذیر او برای کسب آزادی احترام جهانیان را برایش به همراه آورد».
ماندلا اولین رئیس جمهوری سیاه پوست آفریقای جنوبی بود که از سال ۱۹۹۴ به مدت ۵ سال این سمت را بر عهده داشت و بسیاری او را پدر آفریقای جنوبی می‌دانند. رهبر پیشین آفریقای جنوبی، علیه آپارتاید (یا حاکمیت اقلیت سفید بر کشور) مبارزه کرد و در سال ۱۹۹۳ جایزه صلح نوبل را دریافت کرد.

نلسون ماندلا، که مدت ۲۷ سال زندانی بود، نقش برجسته ای در برقراری صلح در سایر مناقشات به عهده داشت. ماندلا در ماه‌های اخیر چندین بار به دلیل مشکلات جسمانی در بیمارستان بستری شده بود. او در دهه هشتاد، زمانی که زندانی شده بود، دچار بیماری سل شد.

نلسون ماندلا علیرغم حبس طولانی مدت، دشمنان سابق خود را بخشید و به عنوان رییس جمهوری وقت از تمام نژادها خواست برای دستیابی به آشتی ملی همکاری کنند.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

به بهانه سالگرد شهادت شهیدمدرس و سالگردشهادت میرزا کوچک خان جنگلی

 

قهرمانان مبارزه با استبداد واستعمار  

 

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

بینالود یا طرقبه شاندیز ؟!

بعدازارتقاءبخش طرقبه شاندیزبه شهرستان درسال۱۳۸۶یکی ازمسائلی که بحث مهم دربین شهروندان

 شاندیزی بود انتخاب نام شهرستان جدیدباتوجه به مشترک بودن استثنایی آن بود.

عده ای ازافرادخارج ازاین منطقه تاریخی و عمدتا غیربومی نام بینالودرا به واسطه نزدیکی به رشته

کوههای بینالودبرای این شهرستان انتخاب کردند ولی عموم مردم شهرستان برانتخاب نام طرقبه شاندیز

که  نامی ریشه ای وتاریخی وچندهزارساله  برای این منطقه سرسبز وخوش آب وهواست و ترکیبی ازهردو

شهر است تاکیدداشتند.

آنچه پس از۵سال ازارتقاءهمچنان دربعضی ادارات و سازمانهاوسربرگ کاغذهای بعضی ادارات مشاهده می

 شودهمچنان نام بینالوداست بهتراست درهمین ابتداوشایدخیلی زودترنام طرقبه شاندیز قطعی و تنهانام این

 شهرستان تلقی می گشت تاشاهددوگانگی و ناهماهنگی دراستفاده ازنام این شهرستان نباشیم .

حرف وتوقع منطقی مردم شهرهای شاندیزو طرقبه بکارگیری نام اصیل وتاریخی طرقبه شاندیزکه ترکیبی از

 نام هردوشهراست تاکیدواصراردارندبنابراین همچنان نام منطقه زیباو تاریخی مابطورهماهنگ طرقبه شاندیز

 بماند./

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

زنگ خطر بحرانی شدن ایدز در کشور

از اعتیاد تا رفتارهای پرخطر جنسی؛

 

 برای کنترل ایدز چه باید کرد؟

پاييز سال 89 بود كه وزير بهداشت وقت یعنی مرضیه وحید دستجردی در اقدامي بي‌سابقه در برابر دوربين‌هاي تلويزيوني...
-گروه سلامت: پاييز سال 89 بود كه وزير بهداشت  وقت یعنی مرضیه وحید دستجردی  در اقدامي بي‌سابقه در برابر دوربين‌هاي تلويزيوني و خبرنگاران در حاشيه نشست با مدير اجرايي برنامه مشترك سازمان ملل‌متحد در زمينه «ايدز» اعلام كرد كه آتشفشان ايدز در راه است و با اعداد و ارقام، ادعاي خود را مستند كرد.

وي بيشترين مبتلايان به ايدز را مربوط به معتادان تزريقي عنوان كرد و گفت: «در حال حاضر 7 درصد از مبتلايان به ايدز را افراد در معرض خطر مسائل اخلاقي و رفتاري تشكيل مي‌دهند كه با افزايش رفتارهاي پرخطر در آينده ممكن است با آتشفشاني از بيماري ايدز در كشور روبرو شويم، بنابراين لازم است در اين زمينه اطلاع‌رساني لازم به مردم صورت گيرد.»این اولین هشدار رسمی مسئولین  دولتی در برابر رسانه ها در باره این بیماری پنهان بود.

ابتلاي بيماران تالاسمي و هموفيلي، موج نخست ايدز در كشور بود؛ اگرچه به اعتقاد مسوولان ذي‌ربط اين تنها آمار رسمي است و مبتلاياني كه به آنها دسترسي وجود ندارد، بسيارند. غربالگري فرآورده‌هاي خوني نخستين اقدام كميته كشوري مبارزه با ايدز بود و بيشترين بار اين كميته به دوش وزارت بهداشت، اما امروز نهادهاي ديگري نيز پايشان در کمك‌رساني به مبتلايان به ايدز گير است. از سازمان بهزيستي گرفته تا ستاد مبارزه با موادمخدر هريك در اين امر دخيل هستند.
موج دوم ايدز با ابتلاي معتادان تزريقي از طريق استفاده از سرنگ مشترك آلوده بروز كرد و حالا موج سوم از طريق رفتارهاي پرخطر جنسي جان گرفته است.

آمارهاي وزارت بهداشت نشان مي‌داد موارد ابتلا به ايدز از طريق رفتارهاي جنسي پرخطر رو به افزايش است و مي‌تواند زنگ خطر براي تشديد عواقب ناگوار اين بيماري در جامعه باشد.
بدون شك در اين ميان نقش زنان خياباني پررنگ و برجسته است. زناني كه ميان مجرم بودن و قرباني بودن سرگردانند. چراكه يك روز در رسانه مجرم اعلام مي‌شوند و يك روز قرباني. نيروي انتظامي از عدم همكاري بهزيستي درباره آنها سخن مي‌گويد و بهزيستي از كمبود امكانات و اعتبارات براي رسيدگي به آنها.

حالا نیز در دولت حسن روحانی، معاون بهداشتی وزیر بهداشت است که می‌گوید: «کاهش سن مصرف مواد محرک زنگ خطر ایدز را به صدا درآورده است.»

علی‌اکبر سیاری تاکید می کند : سن مصرف مواد محرک به نوجوانان رسیده؛ سنینی که باعث رفتارهای جنسی مخاطره‌آمیز می‌شوند. آمارها نیز بیانگر همین موضوع است؛ به‌طوری که مشاهده می‌کنیم آمار ابتلا به ایدز از طریق تزریقات با سرنگ مشترک در معتادان به سوی انتقال‌از طریق رفتارهای پر خطر جنسی منتقل شده است.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت  اما از آمار نگران کننده درباره کودکان خیابانی نیز پرده برداشته است.وی ضمن ابراز نگرانی از بروز و شیوع HIV / ایدز در کودکان کار و خیابانی به مطالعه انجام شده بر روی یک هزار کودک خیابانی در شهر تهران اشاره کرده و گفته: بر اساس این مطالعه، شیوع HIV/ ایدز در کودکان مورد مطالعه 5/4 درصد بوده است. این درحالی است که شیوع این بیماری در جمعیت عموم کشور یک دهم درصد است.

بر این اساس می‌توان گفت شیوع HIV/ ایدز در کودکان کار و خیابانی 45 برابر جمعیت عادی است.

سیاری همچنین تاکید کرده: آمار نشان می‌دهد که حدود 2/33 درصد بیماری از طریق روابط جنسی غیرایمن منتقل شده است که از این میان 5/32 درصد مردان و 5/67 درصد را زنان تشکیل می‌دهند. بنابراین در یکی دو سال اخیر میزان ابتلای زنان از طریق روابط جنسی بیشتر شده است.

تا به این ترتیب وی نیز موج سوم شیوع ایدز را که در سال 89 مطرح شد تایید کند.

ذر هر حال آنچه مسلم است، تلاش برای ایجاد تغییرات فرهنگی که بتواند شیوع آسیب‌هایی نظیر روابط نامشروع و در نتیجه ایدز  را کنترل کند ضروری به نظر می‌رسد، اما وقتی از بیماری قابل انتقال مهلک سخن  گفته می شود که تبعات شدید اجتماعی نیز دارد، نمی‌توان تنها به اقدامات فرهنگی زمان‌بر بسنده کرد.

 به عبارت دیگر، اقداماتی که در نهایت جوانان را به ازدواج و تشکیل خانواده ترغیب کند و از برقراری تماس‌های جنسی ناایمن باز دارد، در یک دوره‌ زمانی طولانی‌مدت به ثمر خواهد نشست و تا آن زمان اقدامات دیگری مورد نیاز است. اقداماتی نظیر آگاه کردن جامعه و به خصوص جوانان از تبعات روابط محافظت نشده‌ جنسی.

باید منتظر ماند و دید وزارت بهداشتی ها این بار چگونه عمل خواهند کرد و آیا ایدز در کشور کنترل خواهد شد.

منبع:سایت پارسینه
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

گفت وگو با خانواده شهید حسن طهرانی مقدم؛
می خواست روی موشک هایش بنویسدساخت شیعه!
 
در لبنان بعد از چند بار جابه جایی که انجام دادند ما را داخل یک ساختمان بردند و بعد از مدتی خود سید حسن نصرالله تشریف آوردند و با زبان فارسی با ما صحبت کردند.

می خواست روی موشک هایش بنویسد ساخت شیعه!

رفتیم به خانه شهید حاج حسن طهرانی مقدم تا با خانواده این پدر موشکی گفت وگو کنیم. وارد اتاق که شدیم اولین چیزی که توجه مان را جلب کرد پرچم سرخ رنگ حرم اباعبدالله الحسین(ع) بود که تقریبا با همان اندازه اصلی روی یک قاب چوبی به دیوار نصب شده بود و همین کافی بود برای اینکه حال و هوای خانه، عطر روضه بگیرد. همسر شهید به همراه دخترش نشستند برای مصاحبه اما این جمع دو مهمان دیگر هم داشت.

محمد طاها و حسن، نوه های دوست داشتنی شهید طهرانی مقدم. محمد طاها خاطراتی از قایم باشک بازی کردن و تاب بازی با پدر بزرگ به خاطر داشت. حسن اما بعد از شهادت پدربزرگ به دنیا آمده بود و لبخند، میراث حاج حسن برای او بود.

تلاش کردیم در این گفت وگو زوایای پنهانی از شخصیت این شهید بزرگوار را آشکار کنیم. گفتگوی کیهان با خانواده شهید را بخوانید:

ابتدا بپردازیم به آن چه بعد از شهادت حاج حسن طهرانی مقدم رخ داد.

همسر شهید: به خاطرکار حساس ایشان بخصوص در این چند سال اخیر همیشه این احساس خطر را داشتیم که احتمال خیلی زیادی این حادثه برای ایشان پیش بیاید. خصوصا اینکه خود ایشان در ماه‌ها و روزهای آخر حالت عجیبی داشتند که این حالات حاجی برای من غیر عادی بود و من را به یک دلشوره و اضطراب عجیبی می‌کشاند.

این اضطراب شاید نزدیک به شش ماه طوری بود که وقتی ایشان شب‌ها دیر می‌آمد، من در حیاط منزل دائما راه می‌رفتم و دعا می‌کردم. نه این حس که ایشان قرار است شهید بشود بلکه حس می‌کردم خطری دنبال ایشان هست و یک عده می خواهند او را از جایگاهی که دارد پایین بیاورند. من برای خودم ایشان را یک الگو و نمونه می‌دانستم.

همیشه دعا می‌کردم که حاج حسن کسی است که سال های سال زحمت کشیده، تلاش کرده، از وجود خودش، از زندگی خودش، از بچه های خودش، از هر آنچه دوست داشته گذاشته برای کارش، از خدا می خواستم نتیجه‌اش عاقبت به خیری باشد و آن چیزی که خودش از خدا خواسته برایش فراهم شود.

بعد از نماز مغرب و عشاء بود که خبر شهادتش را آوردند، خدا را شکر کردم، هیچ عکس العمل تندی نشان ندادم و این هم لطف خداست و فقط آیه "انا لله و انا الیه راجعون" به زبانم آمد. همیشه خودشان می گفتند تا وقتی من زنده هستم شما عزت دارید و وقتی من نباشم عزت شما خیلی بیشتر خواهد شد.

من می گفتم ما دوست داریم همیشه شما باشید. مطلبی هم که دائم می گفتند این بود که کاری که ما می کنیم بسیارحساس است و اهمیت دارد و اصلا صرف ایران نیست که از این کار استفاده می‌کند بخصوص برای خودش این مهم بود که می گفت می‌خواهم روی این موشک‌ها بزنم "ساخت شیعه" و اعتقاد داشت این موشک‌ها در واقع اختراع شیعه است و بعدها خواهند فهمید که ما به اذن الله چه کار بزرگی انجام می دهیم همیشه می‌گفت به اذن خدا و کمک اهل بیت(ع) کاری خواهیم کرد که آیندگان خواهند فهمید چقدر اهمیت دارد.

حتی آقا هم که آن روز اینجا تشریف آورده بودند و سه ربع - یک ساعت از شخصیت حاج حسن حرف زدند به این نکته اشاره کردند که حاج حسن در کار خودش آن قدر سریع و تند پیش می رفت که من نگه می‌داشتم و مانع می شدم که جلوتر نروید. واقعیت هم این است که ایشان تلاش می‌کردند تا به نتیجه برسند.

من این طور احساس می‌کردم که با این پختگی که از جنگ و بعد از آن به دست آورده بود، فکرش شده بود فکر خدایی، عملکردها، کارکردها، تمام وجود ایشان شده بود الهی، حتی مقام معظم رهبری اشاره کردند که ایشان خالص و مخلص بودند.

دختر شهید: سراپا اخلاص بودند.
همسرشهید: بله سراپا اخلاص.

با توجهی که ایشان نسبت به وجه بین‌المللی کارشان داشتند ظاهرا خارج از ایران هم شناخته شده بودند. به این واسطه شما هم دیداری با سید حسن نصرالله داشتید. درباره این دیدار بفرمایید.

همسر شهید: بله. ما رفتیم بیروت و با تمام محدودیت‌های امنیتی جایی را قرار گذاشتند و ایشان آمدند دیدن ما. گفتند من به تبعیت از رهبر انقلاب خودم می‌آیم به دیدن خانواده شهید. ایشان خیلی با عظمت و بزرگی از حاج حسن یاد می‌کردند. برای خانواده ما هم غیر قابل باور بود که سید حسن نصرالله کجا، ما کجا! اما خوب با تعریف‌هایی که ایشان کردند...

یعنی وقتی شما می رفتید لبنان نمی دانستید چنین قراری هست ؟

همسر شهید: چرا گفته بودند و دعوت کرده بودند. بعد از شهادت حاج حسن فقط با یک پرواز ویژه از لبنان، برخی از مسئولین حزب‌الله آمدند اینجا برای تسلیت گفتن به خانواده. قبل از چهلم آمدند. آن‌موقع من از کسانی که مسئول این گروه بودند درخواست دیدار کردم. حاج حسن عاشق سید حسن بود و البته دائما هم دیدار داشتند. طوری که سید حسن شخصیت ایشان را کاملا می‌شناخت. به هر حال مقدمات دیدار را آماده کردند تا عید ۹۱ و ترتیبی دادند تا ما برویم لبنان و ایشان را ببینیم.

آن جلسه چطور برگزار شد؟

دختر شهید: در لبنان بعد از چند بار جابه جایی که انجام دادند ما را داخل یک ساختمان بردند و بعد از مدتی خود سید حسن نصرالله تشریف آوردند و با زبان فارسی با ما صحبت کردند. ایشان بسیار نورانی بودند و ما بعد از حضرت آقا چنین روحانیت و عظمتی را در چهره کسی ندیده بودیم. گفتند من خیلی به ایشان ارادت داشتم و اگر ما در جنگ ۳۳ روزه موفق شدیم به کمک موشک‌هایی بود که توسط ایشان ساخته شده بود. از صلابت و همتشان خیلی صحبت می‌کردند.

خیلی به ما تاکید می‌کردند که قدر رهبری را بدانید و می‌گفتند هر صحبت آقا که پخش می شود همان موقع گوش می ‌دهیم و یادداشت می‌کنیم و عمل می‌کنیم. ایشان می‌گفتند عجیب است که در ایران بعضی‌ها به صحبت‌های آقا توجه نمی‌کنند. حتی در ابتدای صحبت مهم ترین ویژگی پدرم را ولایت‌پذیری گفته بودند.

مهم ترین ویژگی حاج آقا این بود که گوش به فرمان رهبری بودند و اگر بعضی وقتها میل و نظر خودشان چیز دیگری بود اما باز به نظر آقا توجه می‌کردند.

جناب سید حسن گفتند در حزب الله حرف‌های آقا مثل گوهر می‌ماند و سعی می‌کنیم به آن خیلی توجه و تکیه کنیم. حاج آقا ضربه سختی به اسرائیل زد و ما باید سعی کنیم کاری نکنیم که فقدان این افراد حس شود و اسرائیل را خوشحال کند.

این پرچم حرم اباعبدالله هم ظاهرا ایشان هدیه داده‌اند ...

دختر شهید: بله. سید حسن از تک‌تک ما دلجویی کردند وگفتند من می‌خواهم بهترین چیزی که دارم به شما هدیه بدهم و دیدم با ارزش‌ترین چیزی که دارم پرچم امام حسین(ع) است که اخیرا برای من از گنبد حضرت اباعبدالله آورده‌اند و من این پرچم را به شما هدیه می‌دهم. ما هم این پرچم را قاب کردیم و گذاشتیم در این اتاق که حالت حسینیه دارد و هر هفته اینجا مراسم داریم. حالا واقعا خود ما همه تکیه گاهمان همین پرچم است.

پس شهید طهرانی مقدم در رابطه با حوزه کاری خودش رابطه ی قوی با حزب الله لبنان داشت.

همسر شهید: بله سید حسن نصرالله می‌گفتند هر زن شیعه‌ای که با امنیت در خیابان‌های لبنان قدم می‌زند مدیون حاج حسن و به برکت امثال حاج حسن طهرانی‌هاست.

شما از ارتباط شهید طهرانی مقدم با حزب‌الله اطلاع داشتید؟

دختر شهید: قبل از شهادت پدرم به دعوت شهید عماد مغنیه که معروف به حاج رضوان بود به لبنان رفتیم. من ۱۳ – ۱۴ سالم بود. فکر نمی‌کردیم ایشان نفر دوم حزب‌الله باشند. مثل یک محافظ دنبال ما بودند و جاهای مختلف لبنان را نشانمان می‌دادند.

ارتباط خیلی خوبی با پدرم داشتند. پدرم هم چیزی به ما نگفتند، که ایشان کی هست و چه مسئولیتی دارد. بعد از اینکه عماد مغنیه شهید شد به ما گفتند که ایشان همان کسی بود که در لبنان مهمانش بودیم.

اتفاقا بعد از دیدار با سید حسن رفتیم منزل خانواده شهید عماد مغنیه و یک دیدار خیلی خوب و صمیمانه با آنها داشتیم با وجود اینکه به خاطر اختلاف زبان خیلی نمی‌توانستیم ارتباط برقرار کنیم اما جالب بود که روحیات و اهداف مشترکی داشتیم.

یعنی در مورد فعالیت‌هایشان خیلی در منزل صحبت نمی‌کردند؟

دختر شهید: بچه که بودم می گفتم بابا همه را تلویزیون نشان می‌دهد اما چرا شما را نشان نمی‌دهد. چرا نه خودت هستی که ما به دوستانمان نشانت دهیم نه در تلویزیون هستی.

اما هیچ وقت به ما نمی‌گفت که این کارها که تلویزیون نشان می‌دهد کار ماست تنها چیزی که این اواخر که بزرگ تر هم شده بودیم گفتند این بود که ما کاری داریم می‌کنیم که امیدواریم به واسطه آن مقدمات ظهور فراهم شود، وقتی حضرت بقیه الله تشریف بیاورند شاید از این ابزار استفاده کنند. اگر شما هم صبور باشید در اجر این‌کار شریک خواهید بود.

یعنی یک چیز خیلی بزرگ و آرمانی را برای ما نشان می‌دادند و ما انرژی زیادی می‌گرفتیم. شاید حضورشان در منزل کمیت نداشت اما کیفیت داشت. یعنی به ما انگیزه می دادند و ما هم فکر می‌کردیم داریم کاری انجام می‌دهیم .

این ویژگی خیلی جالبی بود که این‌همه کار انجام دهد به اسم افراد دیگر حالا یک وقت در فضای جامعه است اما در منزل هم حتی وقتی این پیروزی‌ها از تلویزیون نشان داده می‌شد نمی‌گفت در این کار سهم داشتم. ما حسرت می‌خوریم که چرا نمی‌دانستیم ایشان چنین کارهای بزرگی را انجام می‌دهد.

همسر شهید: رفتارشان طوری بود که آدم حس می‌کرد اصلا در جریان نیستند به نظر می‌رسید آن قدر درگیر کارهای تخصصی خودشان هستند که اصلا خبر ندارند در لبنان و در جنگ ۳۳ روزه چه خبر است. بعضا بچه ها از ایشان می‌پرسیدند که بابا لبنان را می‌بینی؟ می‌گفتند بله پیروز می‌شوند و اسرائیل هیچ وقت نمی‌تواند کاری کند. فقط با همین لفظ تمام می‌کردند.

دختر شهید: من از دبیرستان به بعد خیلی دوست داشتم از زندگی شهدا بدانم مدام سوال می‌کردم. می‌خواستم از همت یا باکری تعریف کند. زمان جنگ یک بار همه این فرماندهان را دعوت کرده بودند منزل و من این را از مادر بزرگم شنیده بودم.

این همه با هم بهشت زهرا می‌رفتیم هیچ‌وقت حتی یک خاطره تعریف نکردند که من با شهید همت این کار را کردیم یا با شهید صیاد این خاطره را دارم.

وقتی حضرت آقا فرمودند سراپا اخلاص بود، واقعا همین طور است. یعنی ایشان در منزل هم خیلی این مسائل را مطرح نمی‌کردند. چند وقت پیش در خیابان‌ها عکس ۱۰ تن از این شهدای اسطوره‌ای را زده بودند.

همت، چمران،صیاد،پدرم و... واقعا غبطه خوردم که پدرم همطراز این شهدا بوده ولی هرگز خودشان را مطرح نمی‌کردند و کسان دیگر را نشان می دادند. آنقدر اسطوره های دیگر را با انگشت به ما نشان می‌داد که ما غفلت کردیم از اینکه ببینیم صاحب این انگشت کیست و خودش را هم ببینیم.

یک بعدی از شهید طهرانی مقدم که چندان توجهی به آن نشده توجه ایشان به ورزش بود. چطور با این‌همه مشغله کاری می توانست وقت برای ورزش بگذارد؟

همسرشهید: اتفاقا دانشجویان زیادی می‌پرسیدند از من که چطور ایشان با این همه فعالیت‌هایی که داشتند در هر کاری که وارد می‌شدند نفر اول بودند هم در کار خودشان موفق بودند هم در ورزش. آن هم نه اینکه محدود شود به یک باشگاه رفتن، بلکه؛ کوه می رفتند، آن‌هم به سخت‌ترین شکلش یعنی مشکل‌ترین قسمت کوه را انتخاب می‌کردند.

دماوند، سبلان و تمام قلل و ارتفاعات را می‌رفتند. خارج از کشور هم برای اورست برنامه‌ریزی کرده بود. تمام دفاتر و برنامه‌ریزی‌هایش هست اما از لحاظ امنیتی اجازه نداشت. بعد از سال ۹۰ برنامه ریزی کرده بود که به قله اورست صعود کند.

اینطور نبود که دو ساعت دوچرخه ثابت پا بزنند دائما ورزش می‌کردند گاهی می‌گفتم ورزش را کمتر کن. می‌گفت من با ورزش زنده‌ام، با ورزش نفس می‌کشم اگر جسم خودم را آماده نکنم نمی‌توانم فکرم را راه بیندازم. دو هفته قبل از شهادتشان برف خیلی سنگینی آمد، ایشان تنها رفته بودند کوه وقتی آمدند از شدت سرما تمام صورتش قرمز شده بود. با حال خیلی خسته‌ای برگشتند منزل.

گفتم حاج حسن واقعا انصاف است تنهایی بروید کوه با وجود اینکه این‌همه محافظ دارید، می‌گفت نه مشکلی نیست، این ورزش من را نگه می دارد فکرم آنجا کار می کند. وقتی می‌رفت کوه حتما بعدش یک پروژه سنگین راه می‌انداخت یعنی تمام این مسیر را در باره پروژه‌اش فکر می‌کرد. غیر از کوه‌نوردی، صخره نوردی، یخ نوردی، شنا و دوچرخه سواری هم می‌کردند. تو همین پادگان مدرسی که سانحه رخ داد روزی دو ساعت دور پادگان می‌دوید.

اعتقاد داشت با جسم قوی باید برویم سراغ کارهای بزرگ. اگر مسافرت می‌رفتیم متناسب با آنجا امکانات ورزش را هم همراه می بردند. هر جا بود می‌رفت می‌دوید. اما به هیچ عنوان اهل این که دائم گوشی موبایل دستش باشد و کارها را چک کند نبود.

وقتی وارد خانه می‌شد کار خودش را پشت در می‌گذاشت و می‌آمد. اگر خیلی کار فوری پیش می‌آمد تماس می گرفتند که باز هم تذکر می‌دادند. معمولا آقایانی که خیلی پر کار هستند ۳ تا تلفن همراه دارند.
منبع:جهان نیوز
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

مانورمقابله با زلزله درمدارس طرقبه شاندیز برگزارمی شود  
 
موسی شیرمحمدی در گفتگو  با خبرنگار مهر اظهار داشت:
 
با هماهنگی های بعمل آمده از سوی مدیریت آموزش و پرورش با دستگاه های اجرایی یاعت 10 صبح یکشنبه دهم
 
 آذرماه سال جاری مانور مقابله با زلزله در کلیه مدارس شهرستان برگزار خواهد شد.


وی افزود: این برنامه به صورت پایلوت در شهر های طرقبه و شاندیز به ترتیب در مدرسه های سلمان فارسی حصار
 
و مجتمع شهید باهنر انجام می شود.


شیرمحمدی بیان داشت: آموزش در خصوص زلزله تجربه ای است مبتنی بریادگیری که می تواند عملکرد مردم و
 
علی الخصوص دانش آموزان را سامان دهد.


وی ادامه داد: آموزش زلزله به منظور ایجاد تغییرات به نسبت ماندگاری در رفتار افراد صورت می گیرد تا آنها بتوانند
 
 توانایی های خودشان را برای انجام دادن کارهای مشخص، در هنگام زلزله ، قبل و بعد از آن بهبود ببخشند.


مدیر آموزش و پرورش طرقبه شاندیز مانور را شبیه سازی شرایط بحرانی دانست و افزود: مانور مجموعه ای از تمرین ها
 
و ممارست هاست که برای ارزیابی برنامه های تدوین شده جهت مقابله و مواجهه باحوادث و بلایا علی الخصوص زلزله
 
 در تمامی مکان ها از جمله در مدارس به کار می رود .


وی تصریح کرد: در مانور ها دانش آموزان در شرایط حادثه قرار گرفته و همین امرباعث می شود که شیوه رویارویی
 
با زلزله را که از پیش با استفاده از روش های علمی و نتیجه بخش تدوین شده و مورد ارزیابی نیز قرار گرفته را
 
 بیاموزند و این یافته های تجربه شده را نیز در طول زندگی و در هنگام زلزله مورد استفاده قرار دهند.


وی افزود: به عبارتی آموزه ها و آموخته هایی که در مانور ها در مدارس ارائه و تمرین می شوند، می توانند
 
 گره های به وجود آمده در اوج حادثه ای همچون زلزله را باز کند.


وی ادامه داد:  دانش آموزان با اتکا به این آموزش ها و آموخته ها با آرامش و اطمینان خاطر به استقبال حادثه بروند
 
 و همین آرامش نسبی روانی می تواند تا حد بسیار زیادی از تلفات و آسیب های روحی و روانی در هنگام و بعد از
 
زلزله بکاهد.
 
منبع:سایت فرمانداری شهرستان طرقبه شاندیز
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

مرگ؛ همسايه ديوار به ديوار روستانشينان «دهنو»
 
نويسنده: باقر بخشي زاده

عمليات احداث پل عابر پياده روي جاده پرخطر روستا ۳ماه است به حال خود رها شده است

روستاي دهنو با جمعيتي بيش از هزارو۲۰۰نفر در حاشيه جاده شانديز قرار گرفته و روزانه تعداد زيادي از اهالي اين روستا مجبور به عبور از عرض محور شانديز هستند. به علت نبود پل گذر عابر پياده و سرعت بالاي خودروهاي عبوري نيز تاکنون چند تن از اهالي اين روستا بر اثر برخورد با وسايل نقليه کشته يا زخمي شده اند و اين در حالي است که بنا به درخواست اهالي و پي گيري شوراي اسلامي روستا احداث پل توسط اداره راه و ترابري، مصوب شده اما متاسفانه قطعات فلزي اين پل بيش از ۳ماه است که در حاشيه روستا در محل نصب و جانمايي پل به حال خود رها شده که مشکلات عديده اي براي اهالي اين روستا فراهم آورده است.

چند تن از اهالي اين روستا ضمن گلايه از مسئولان درباره تاخير در احداث اين پل به خراسان گفتند: چند روستا و باغ تالار به ويژه ايستگاه اتوبوس در آن سوي جاده قرار دارد و مردم هر روز مجبورند براي کارهاي روزانه خود از عرض محور عبور کنند.يکي از اهالي مي گويد: تاکنون به علت نبود پل گذر عابر پياده و سرعت بالاي خودروهاي عبوري از محور شانديز چندين نفر از اهالي و چند دانش آموز دبستاني جان خود را از دست داده اند، اما برخي مسئولان در احداث سريع تر اين پل سهل انگاري مي کنند، در حالي که پي ريزي پل هم انجام شده اما بيش از ۳ ماه است که هيچ گونه اقدامي نسبت به تکميل پروژه انجام نمي شود.

دهقاني افزود: احداث پل گذر عابر پياده يکي از خواسته هاي ديرينه مردم روستاست اما نمي دانيم مشکل کجاست که مسئولان هنوز دستور اجرا و احداث آن را صادر نمي کنند.وي اضافه کرد: روستاي دهنو در محل انحناي جاده شانديز قرار دارد و با توجه به سرعت بالاي خودروهاي عبوري به خصوص در تعطيلات عبور و تردد از عرض اين جاده بسيار خطرناک و حادثه ساز مي باشد و به همين دليل مسئولان بايد هر چه زودتر براي احداث اين پل اقدام کنند.

پدر يکي از دانش آموزان که فرزند خود را براي حضور در امتحانات مدرسه از عرض جاده همراهي مي کرد، گفت: ساکن روستاي «درخت بيد» هستم و هر روز فرزندم را براي رفتن به مدرسه در روستاي دهنو همراهي مي کنم تا در هنگام عبور از عرض جاده دچار حادثه نشود.اکبري در ادامه افزود: نبود پل گذر عابر پياده در محدوده روستاي دهنو موجب شده که والدين دانش آموزاني که از روستاي درخت بيد براي تحصيل به دهنو مي آيند هر روز تا برگشتن فرزندانشان دلهره و اضطراب داشته باشند و هر روز که قدري ديرتر برمي گردند فکر مي کنند که اتفاق ناگواري براي آن ها افتاده است.

خواسته ديرينه اهالي

رئيس شوراي اسلامي روستاي دهنو هم احداث پل گذر عابر پياده بر روي محور شانديز را يکي از خواسته هاي ديرينه مردم اين روستا برشمرد و گفت: اين شورا به علت اهميت احداث پل گذر عابر پياده در حاشيه اين روستا که تاکنون نبود آن منجر به کشته يا زخمي شدن تعدادي از اهالي اين روستا شده پي گيري هاي لازم را در اين خصوص انجام و هماهنگي و درخواست مردم را به مسئولان محلي و اداره راه و ترابري ارجاع داده است.

«محمدعلي افشاري پور» افزود: با درخواست شوراي اسلامي روستا و پي گيري فرماندار طرقبه شانديز موضوع احداث پل در دستور کار اداره راه و ترابري قرار گرفت و مصوب شد که تا قبل از سال ۹۱ اين پل احداث و به بهره برداري برسد.وي تصريح کرد: پل قبل از سال ۹۱ ساخته و عمليات پي ريزي آن انجام شد در حالي که مدت بيش از سه ماه است براي اين پل در حاشيه روستا هيچ گونه اقدام عملي براي نصب آن نشده که مشکلاتي را براي مردم فراهم کرده و هر روز مردم شاهد حوادث ناگواري مي باشند.رئيس شوراي اسلامي دهنو در ادامه گفت: روستاي دهنو با بيش از هزارو۲۰۰ نفر جمعيت استحقاق ساخت سريع تر اين پل را دارد.

رئيس پليس راهنمايي و رانندگي طرقبه شانديز هم احداث پل گذر عابر پياده در چندين نقطه از محور شانديز- مشهد را از ضروريات برشمرد و گفت: شهر ييلاقي شانديز به علت توريستي بودن هر ساله به خصوص در ايام تعطيلات پذيراي جمع کثيري از گردشگران و مجاوران است که به علت همين امر شاهد حجم بالايي از تردد خودروها در اين محور مي باشيم.«عليرضا رحيمي» افزود: در حاشيه محور اين شهر ييلاقي چندين روستاي پرجمعيت و واحدهاي تجاري قرار دارد که مردم براي انجام کارهاي اداري و تجاري خود مجبور به عبور از عرض جاده مي باشند و گاه به علت سرعت بالاي خودروهاي عبوري و مخصوصا نبود ديد کافي در شب شاهد حوادث دلخراش بوده ايم.وي اذعان کرد: احداث چند پل گذر عابر پياده در تقاطع پرجمعيت اين محور يکي از ضروريات است تا خسارت ها به حداقل برسد و اين اداره پي گيري هاي لازم را انجام و به گوش مسئولان رسانده است و تاکنون يک پل در عرض محور شانديز در منطقه ويراني نصب شده و به بهره برداري رسيده است که احداث چند پل ديگر هم در اين منطقه ضروري است.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

رئیس جمهور گزارش۱۰۰ روز اول دولت را ارائه کرد

 

 

 

رئیس جمهور گزارش صد روز اول دولت را ارائه کرد

 

 

ارائه گزارش رئیس جمهور با یک ویدئو آغاز شد و سپس شهیدی‌فر، سپانلو و احمدی، مجریان صداوسیما اجرای این گفت‌وگوی زنده تلویزیونی را برعهده گرفتند. دومین گفت‌وگوی زنده رییس‌جمهور با مردم در طول مدتی که مسئولیت ریاست دولت یازدهم را بر عهده گرفته حدود یک صد و ده دقیقه طول کشید.
 
ارائه گزارش رئیس جمهور با یک ویدئو آغاز شد و سپس شهیدی‌فر، سپانلو و احمدی، مجریان صداوسیما اجرای این گفت‌وگوی زنده تلویزیونی را برعهده گرفتند. دومین گفت‌وگوی زنده رییس‌جمهور با مردم در طول مدتی که مسئولیت ریاست دولت یازدهم را بر عهده گرفته حدود یک صد و ده دقیقه طول کشید.
 گزارش «تابناک»، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی قرار است در این گفت‌وگوی زنده که از شبکه یک سیما (و همزمان از رادیو ایران) پخش می‌شود، به ارائه گزارشی از واقعیت‌های کشور و عملکرد دولت در این 100 روز بپردازد.

امروز صد و یکمین روزی کاری دولت تدبیر و امید پس از تشکیل اولین جلسه هیأت دولت است.

روحانی سخنان خود را با سلام و درود بر امام حسین(ع) و یاران و اصحابش و همچنین درود بر بسیجیان دلاور و مردم دلاور و مهربان ایران آغاز کرد و با گرامیداشت هفته بسیج افزود: همان طور که در ایام تبلیغات انتخاباتی به مردم بزرگ وعده داده بودم، قرار شد علاوه بر برنامه 4 ساله دولت تدبیر و امید، برنامه کوتاه 100 روزه نیز داشته باشیم.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

تیم فوتبال اروگوئه هرچند در بازی برگشت برابر اردن در مرحله پلی‌آف جام جهانی 2014 به تساوی رضایت داد اما به لطف برتری پرگل در بازی رفت، آخرین تیم راه یافته به جام جهانی 2014 برزیل لقب گرفت.

دیدار برگشت از مرحله پلی‌آف جام جهانی بین نمایندگاه آمریکای جنوبی و آسیا که آخرین تیم راه یافته به برزیل را مشخص می‌کرد، بامداد امروز پنجشنبه بین تیم‌های اروگوئه و اردن برگزار شد که دو تیم به تساوی بدون گل در این مسابقه حساس رضایت دادند.

در این بازی که با قضاوت یوناس اریکسون از سوئد و در ورزشگاه مونته‌ویدئو سنتناریو برگزار شد، دیه‌گو گودین از اروگوئه و عدنان حسن، عدی زهران و محمد الادمیری از تیم اردن از داور مسابقه کارت زرد دریافت کردند.

تیم اروگوئه که در بازی رفت و در زمین اردن موفق به کسب پیروزی 5 بر صفر شده بود، در مجموع دو بازی رفت و برگشت و با همین نتیجه به برتری دست یافت و به عنوان سی و دومین تیم جواز حضور در جام جهانی برزیل را بدست آورد.

بر این اساس فهرست تیم‌های راه یافته به جام جهانی 2014 به شرح زیر مشخص شد

میزبان: برزیل

آسیا: ژاپن، استرالیا، ایران و کره‌جنوبی

اروپا: هلند، ایتالیا، بلژیک، سوییس، آلمان، اسپانیا، روسیه، انگلستان، بوسنی و هرزگوین، پرتغال، فرانسه، یونان و کرواسی

آمریکای شمالی و حوزه دریای کاراییب: آمریکا، کاستاریکا، هندوراس و مکزیک

آمریکای جنوبی: آرژانتین، کلمبیا، شیلی، اکوادور و اروگوئه

آفریقا: نیجریه، ساحل عاج، کامرون، غنا و الجزایر
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

هفتمین شماره آوای شاندیز انتشار یافت . 

 می توانید در این شماره علاوه بر اخبار شهرستان با صفحه باقیات الصالحات (اهدای کمک های نقدی و غیر نقدی به مراکز عمومی) ، با استادکاران ، ورزش بومی ، مشکلات ورزش شهرستان ،گفتگو با سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و... مطالعه نمایید. برای تهیه آن به وبلاگ نشریه   avashandiz.blogfa.comمراجعه شود.


+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، محمدحسن واحدی صبح امروز در بیست و هفتمین جلسه کمیته ایمنی، حمل و نقل و سوانح رانندگی خراسان‌رضوی اظهار کرد: محور مشهد- شاندیز به سبب حجم بالای تردد گردشگران و مسافران، حایز اهمیت است.

وی افزود: طرح جامع ایمنی این محور، با مشارکت دبیرخانه‌های اداره کل راه و شهرسازی، پلیس راهور، پلیس راه استان و با بهره‌گیری از تجربیات سازمان ترافیک مشهد تدوین شده و پس از بررسی در شورای ترافیک شهرستان طرقبه شاندیز، در جلسه آینده کمیته ایمنی استان ارائه می‌شود.

واحدی با اشاره به اینکه در این محور 12 کیلومتری، پنج دوربرگردان وجود دارد، گفت: لزوم نصب علایم راهنمایی و رانندگی، دستگاه‌های کنترل سرعت و مقابله با استقرار دستفروشان به منظور ارتقای ایمنی و کاهش تصادفات و تلفات جاده‌ای ضروری است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان‌رضوی به بررسی راهکارهای افزایش روشنایی این محور پرداخت و خاطرنشان کرد: با مکانیزم‌های پیشنهادی توسط ادارات کل راه و شهرستازی و سازمان حمل و نقل و پایانه‌های استان اقدامات لازم برای روشنایی این محور انجام می‌شود.

واحدی با بررسی راهکارهای گوناگون تامین اعتبار برای اجرایی شدن این پروژه افزود: با بهره‌گیری از ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و با مسئولیت شهرداری، توانایی لازم برای اجرایی شدن پروژه فراهم می‌شود.


+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

این روز‌ها و شب‌ها، بزرگداشت بسیج و بسیجی است. روزگاری در این مملکت انسان‌هایی ظهور کردند که آنان را بسیجی نامیدند. افرادی که سرآمد روزگار بودند در اخلاق، در معنویت، در جهد و کوشش و جهاد، در گذشتن از نفس، در فداکاری بر خلق، در اخلاص عمل... چنین انسان‌هایی را چگونه بسازیم، پیدا کنیم یا... با هم در این باره گفت‌و‌گو کنید. تابناک گفت‌و‌گوی شما را ‌به صورت برخط (‌آنلاین) در قالب پیام بیننده منتشر می‌کند.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

دولت زمین بازی اقتصاد را عوض کند
متأسفانه فرصت‌طلبان اقتصادی در دوران دولت دهم به انباشت بی‌سابقه‌ای از سرمایه رسیده‌اند و امروز هر گونه تغییر در رفتارهای اقتصادی دولت را بر‌نمی‌تابند و با شیوه‌های گوناگون به دنبال این هستند تا در ‌روی‌‌ همان پاشنه بچرخد و آن‌ها بتوانند زیاده‌خواهی و رانت‌خواری‌ها خود را ادامه دهند.
-
وضعیت اقتصادی کشور در سال‌های اخیر نسبت به همه دوران پس از انقلاب از حیث تورم و گرانی سرسام‌آور ‌شدت و سختی بیشتری ‌داشته ‌و طبیعی است که دولت تدبیر و امید، سازماندهی فوری مشکلات اقتصادی را در دستور کار خود قرار دهد. البته رسیدن به نتیجه مقدماتی دارد که باید فراهم باشد و در کنار آن‌، زمانی هم لازم است که باید به دولت داده شود.

به گزارش «تابناک»، انتظار این است که دولت به بحث اقتصاد به طور جدی بپردازد. امروز با افزایش قیمت کالاهای مورد نیاز مردم مواجهیم. در مورد یارانه‌ها نیز باید گفت که برای دهک‌های بالای جامعه، بود و نبود یارانه اهمیتی ندارد و تنها فشاری بر دولت وارد می‌کند و فرصت ساماندهی و اصلاح امور و کمک به دهک‌های پایین‌تر را از دولت گرفته است.

غلام محمد زارعی‌ در توضیح این ‌که دولت گذشته، مردم را محلی برای تأمین درآمد و کسب نقدینگی می‌دانست و زمانی که در تنگنا قرار گرفت، فشارهای اقتصادی را بر مردم تحمیل کرد و دولت جدید نیز درصدد اصلاح این روند کاری نکرده است، ‌گفت: بر کسی پوشیده نیست تصمیمات اشتباهی که در گذشته گرفته شد، هم ملت و هم دولت را در شرایط باتلاقی قرار داده است. فرصت چندانی برای اصلاح روند گذشته و بیرون آمدن از این شرایط نداریم، چرا که این موضوع نارضایتی عمومی را به دنبال داشته است. اگر کارکردهای گذشته اقتصادی ادامه پیدا کند، شاهد افزایش تورم و قیمت‌ها خواهیم بود و به سمت اقتصادی خواهیم رفت که در آن چشم‌اندازی برای بهبود شرایط زندگی مردم وجود ندارد و باید گفت، اگر کسانی همچنان بر ادامه این راه اصرار دارند در اشتباه هستند. دیگر نباید شاهد آزمون و خطا در عرصه‌های گوناگون به ویژه ‌در اقتصاد باشیم.

وی افزود: در حوزه اقتصادی بخشی از مشکلات مرتبط با مسائل بین‌المللی ماست. در حوزه بین‌الملل هر گامی که برمی‌داریم تأثیر بسزایی در حوزه اقتصاد دارد و این نشان می‌دهد که بهبود روابط بین‌المللی می‌تواند پایه‌ای برای بهبود شرایط اقتصادی کشور و افزایش قدرت پول ملی ما باشد.

این نماینده گفت: متأسفانه فرصت‌طلبان اقتصادی در دوران دولت دهم به انباشت بی‌سابقه‌ای از سرمایه رسیده‌اند و امروز هر گونه تغییر در رفتارهای اقتصادی دولت را بر‌نمی‌تابند و با شیوه‌های گوناگون به دنبال این هستند تا در ‌روی‌‌ همان پاشنه بچرخد و آن‌ها بتوانند زیاده‌خواهی و رانت‌خواری‌های خود را ادامه دهند. این شجاعت می‌خواهد که دولت از این شرایط خارج شود. این کار علاوه بر جلوگیری از ثروت اندوزی و رانت خواری عده‌ای خاص، فشار را از مردم بر‌می‌دارد و امید را افزایش می‌دهد و در نتیجه با بهبود شرایط کسب وکار و رونق اقتصاد، ضمن ایجاد اشتغال «رکود تورمی» موجود را از شرایط رکود خارج خواهد شد؛ هرچند که همچنان با تورم همراه باشد.

نماینده کهگیلویه و بیراحمد گفت: بد‌ترین شرایط اقتصادی «رکود تورمی» است که از سال‌های گذشته تاکنون بوده است. اگر در این حالت ‌بمانیم و همچنان از روش‌های گذشته پیروی کنیم، دیپلماسی خود را فعال نکنیم و به دنبال بهبود فضای کسب و کار و تولید نباشیم، تورم افزایش خواهد یافت و ارزش پول ملی بیشتر از گذشته کاهش خواهد یافت.

وی گفت: توصیه من به دولت این است که تحت تأثیر حاشیه‌سازی‌ها و فشارهای فرصت‌طلبان اقتصادی قرار نگیرد و بر ‌تئوری‌هایی که راهکاری برای خروج از بحران اقتصادی دارند به اجماع برسد و آن را دنبال کند.

فرصت طلبان برای اینکه دولت را مجبور به پیروی از خواسته‌های خود کنند، راه‌های گوناگونی را می‌روند و با توانی که به دلیل ضعف سیستم به دست آورده‌اند بازار را با کمبودهایی مواجه می‌کنند. دولت اگر خود را تجهیز کند می‌تواند با آن‌ها رقابت کند و با مدیریت هوشمندانه می‌تواند آن‌ها را به حاشیه ببرد و جلوی این وضع را بگیرد. اگر دولت ‌ناخواسته در زمین رقیب بازی کند، وضعیت تغییری نخواهد کرد. فرصت طلبان قدرتمند‌تر و دولت‌ها ضعیف‌تر خواهند شد و مردم نیز در فشار اقتصادی بیشترخواهند بود.

این نماینده در پایان تأکید کرد: دولت باید برنامه‌ای شفاف داشته باشد؛ با نگاه به ویژه‌خواران اقتصادی که به دنبال طراحی مسیر اقتصادی دولت هستند. نقشه راه اقتصاد کشور را باید دولت طراحی کند، نه آنهایی که به دنبال منافع شخصی و گروهی هستند. متخصصین می‌توانند در این میان ایده‌های خود را در اختیار دولت قرار دهند و با اجماع و توافق است که می‌توان نسخه‌ای برای بهبود اقتصاد پیچید. دولت باید در عرصه اقتصاد شجاعت داشته باشد و خودش نقشه راه را تعیین کند و نباید به ویژه خواران اجازه زیاده خواهی دهد. به عبارت دیگر دولت نباید در زمین بازی ثروت اندوزانی که در دولت قبل فربه شده‌اند، بازی کند و ‌باید بکوشد زمین بازی را خودش تعریف کند.

بار‌ها شنیده‌ایم که بخش عمده‌ای از ثروت جامعه در اختیار اقلیت محدودی است. این فاصله طبقاتی، اشرافی‌گری را دامن زده است. نباید اقلیتی ثروت اندوز، برای اکثریتی که در عرصه‌های مختلف وفاداری خود را به نظام‌ اثبات ‌و سهم خود را ادا کرده‌اند، تعیین تکلیف کند. دولت باید منافع اکثریت را برآورده سازد.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

واکنش نصرالله به حمله تروریستی به سفارت ایران در بیروت
 
حمله تروریستی به سفارت ایران در بیروت بی‌پاسخ نمی‌ماند
 
دبیرکل حزب الله لبنان در واکنش به انفجار تروریستی مقابل سفارت ایران در بیروت گفت: این اقدام تروریستی بدون پاسخ باقی نخواهد ماند.

واکنش نصرالله به حمله تروریستی به سفارت ایران در بیروت

به گزارش جهان، تسنیم به نقل از الرای کویت نوشت: سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در تماسی تلفنی با مسئولان عالی‌رتبه سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت ضمن محکومیت اقدام تروریستی حمله به ساختمان سفارت ایران در بیروت و ابراز همدردی با بازماندگان این حادثه گفت: این اقدام تروریستی بی‌پاسخ باقی نخواهد ماند.

وی همچنین شهادت شیخ ابراهیم انصاری رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به همراه ۴ نفر دیگر از نگهبانان سفارت را به مقامات ایرانی و ملت این کشور تبریک و تسلیت گفت.

براساس اطلاعات به دست آمده دبیرکل حزب الله لبنان همچنین این حادثه تروریستی را به سفیر جمهوری اسلامی ایران در بیروت و به خانواده عزیزانی که بستگانشان را در این حمله تروریستی از دست دادند تبریک و تسلیت گفت و اعلام کرد: این اقدام تروریستی به مجازات و پاسخ باقی نخواهد ماند.
 
منبه:جهان
 
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

عزاداری روزتاسوعاوعاشورادرشهرشاندیز-محرم ۱۴۳۵قمری(سال۱۳۹۲خورشیدی)

منبع:سایت شاندیز ما

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

از امام حسین (ع) بیاموزیم :

همیشه در مسیر حق باشیم .

ظلم پذیر نباشیم .

اهل ایثار و از خودگذشتگی باشیم .

آزاد مرد باشیم.

صادق باشیم .

اهل امربه معروف و نهی ازمنکر باشیم .

پاسدار ارزشهاباشیم .

یار و یاور مظلوم باشیم .

ازبدی ها وزشتی ها بازبداریم

برای اصلاح جامعه اسلامی تلاش کنیم .

در راه رضای خدا از همه چیز خودحتی مال وجان خود گذشت کنیم .

و...

 

 

 

 

  

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

سلام بر محرم

سلام برشعر محتشم

 سلام  بر  دسته و  علم

سلام برمحرم . سلام برمحرم

 

***                                            ***                                        ***

  حلول ماه محرم برهمه مسلمانان وبویژه شیعیان جهان تسلیت باد.

  

   

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

هشداررهبرانقلاب درباره خطر پیرشدن جمعیت
 
کشور ما کشور هفتاد و پنج ميليوني نيست،کشور صدو پنجاه ميليوني است

بنده همچنان معتقدم کشور ما کشور هفتاد و پنج ميليوني نيست، کشور ما کشور صد و پنجاه ميليوني است ، حالا ما دستِ کم را گرفتيم گفتيم صد و پنجاه ميليون؛ بيشتر هم مي شود گفت. قطعاً اين کشور با اين سطح وسيع، با اين تنوّع آب و هوايي، با اين امکانات فراوان زيرزميني، با اين استعداد بالقوّه  علمي که در اين کشور وجود دارد، مي تواند يک کشور پر جمعيّتي باشد و ان شاءا... خودش هم اين جمعيت را اداره کند؛ يعني همچنان  که ما فکر مي کنيم که اگر چهار پنج بچّه افتاد روي دوش يک خانواده وضع زندگي شان چگونه خواهد شد، فکر اين را هم بکنيد که اين چهار پنج بچّه وقتي بزرگ شدند و کاري پيدا کردند و شغلي پيدا کردند چه کمکي مي توانند به پيشرفت کشور بکنند؛ يعني اين را هم بايد فکر کرد. يک نگاه مقلّدانه اي به زندگي غربي يا به زندگي اروپايي وجود داشته که به اينجاها منتهي شده و ميراث آن به ماها رسيده؛ ما هم در يک برهه اي از زمان غفلت کرديم، کاري که بايد انجام بدهيم انجام نداديم. در حالي که امروز در بعضي از همين کشورهاي غربي از کاهش باروري دارند زيان مي بينند، پشيمانند؛ و در بعضي از کشورهاي غربي مطلقاً کاهش باروري وجود ندارد؛ يعني خانواده هاي پر جمعيّت؛ مثلاً خانواده  آمريکايي با ده دوازده بچّه، چطور خانواده  ايراني که مي خواهد از او تقليد کند بايد حتماً يک بچّه داشته باشد يا دو بچّه! که اين الان وجود دارد و گزارش ها و خبرها از اين واقعيّت به ما اطلّاع مي دهد. ان شاء ا... که موفّق و مؤيّد باشيد. والسلام عليکم و رحمة ا...»

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

همه اتهامات انگلیس در ایران از زبان حدادعادل؛
 
حتی آمریکا هم مستعمره بریتانیا شد/
 
 حدس می‌زنم اختلافات میان علما و سران مشروطه کار انگلیس باشد
 
 
مشاور رهبر انقلاب با بیان اینکه با حضور پدیده استعمار، انگلیس از حکومت جزیره‌ای به یک امپراتوری جهانی مبدل شد، گفت: هیچ جای دنیا از استعمار انگلیس آسوده نبوده و حتی آمریکا با وضعیت کنونی خویش روزی مستعمره انگلیس بود.

حتی آمریکا هم مستعمره بریتانیا شد/ حدس می‌زنم اختلافات میان علما و سران مشروطه کار انگلیس باشد

به گزارش جهان به نقل از تسنیم، همایش «کالبدشکافی سیاست انگلیسی‌ها» در ایران امروز هفتم آبان ماه به همت موسسه مطالعات تاریخ ایران معاصر با حضور جمعی کثیری از فرهیختگان حوزه و دانشگاه در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد.

غلامعلی حدادعادل مشاور رهبر انقلاب و رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی یکی از سخنرانان این همایش بود که با موضوع محورهای اصلی سیاست‌های انگلستان در ایران به سخنرانی پرداخت و گفت: جای خوشحالی است که همایش بررسی دانشگاهی و علمی سیاست انگلیس در ایران استمرار پیدا کرده و و به کار خود تداوم بخشیده است؛ زیرا معمولا همایش‌های ما موقتی و مقطعی است. استعمار انگلیس در طول قرن‌های گذشته یک پدیده جهانی بوده و همگی می‌دانیم خواست یکی دو کشور نیست و تنها به ایران اختصاص نداشته است.

وی ادامه داد: با حضور پدیده استعمار، انگلیس از حکومت جزیره‌ای به یک امپراتوری جهانی مبدل شد که به قول خودشان آفتاب در قلمروشان هرگز غروب نمی‌کند. موضوع استعمار انگلیس در ایران بخشی از کل استعمار این کشور در سراسر جهان است که این نکته از دو جهت قابل بررسی است؛ نخست آنکه استعمار انگلیس در ایران امری تصادفی نیست و دوم اینکه از طریق مطالعه استعمار در ایران می‌توان مناظر وسیع‌تری از استعمار انگلیس در جهان را نیز مورد مطالعه قرار داد. ما اگر تاریخ قرن‌های ۱۸، ۱۹ و ۲۰ را مطالعه کنیم خواهیم دید در سرزمین‌هایی همچون چین ، هند، ایران،‌خلیج فارس، خلیج فارس، بین‌النهرین، آفریقا، مصر و آمریکای لاتین ، استعمار انگلیس گسترش یافته و این کشور به هر نقطه‌ای که دستش رسیده مستعمره خود را وسعت بخشیده است.

مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی در ادامه سخنان خود افزود: هیچ جای دنیا از استعمار انگلیس آسوده نبوده و حتی آمریکا با وضعیت کنونی خویش روزی مستعمره انگلیس بوده و با جنگ این کشور را از منطقه خود بیرون کرده است. در این بحث باید به انگیزه‌ها، ابزارها و روش‌های جداگانه توجه کرد که راهبردهای استعماری انگلیس چه بوده است؟ یکی از انگیز‌ه‌های اصلی انگلیس در استعمار ایران مسئله هندوستان بوده بخش مهمی از وقایع با توجه به همین نکته قابل فهم و تبیین است.نفت یکی دیگر از راهبردهای انگلیس در ایران بوده است از زمان کشف ذخایر که در زمان مظفرالدین شاه رخ داد تا امروز همیشه مبنا برای فعالیت‌های استعماری انگلیس در ایران بوده است. موضوع خلیج فارس،‌تسلط بر جزایر این خلیج، سیاست‌های انگلیس در عراق و بین النهرین از جمله راهبردهای انگلیس بوده است. رقابت روسیه. فرانسه در ایران را نیز می‌توان از جمله این موارد دانست.

حدادعادل ساخت ادیان جعلی در ایران و حمایت از فرقه‌های انحرافی را از جمله راهبردهای انگلیس در ایران دانست و توضیح داد: حمایت از فرقه‌هایی که تقویت آنها سبب تضعیف وحدت مذهبی ایران می‌شد از جمله سیاست‌های انگلیس بود که از نمونه‌های آن می‌توان به وجود آمدن بهائیت و حمایت از بهایی‌ها اشاره کرد؛ از سیاست‌های ثابت این کشور طی ۲۰۰ سال گذشته بوده است و امروز همچنان ادامه دارد. از جمله ایستگا‌ه‌ها و مواقف تاریخی در این حیطه می‌توان به عزل و قتل امیرکبیر، تحریم تنباکو، مشروطیت،‌ قرارداد ۱۹۰۷ و ۱۹۱۹، انقراض قاجاریه، روی کار آمدن رضا خان، خلع رضاخان، کودتای ۲۸ مرداد، انقلاب اسلامی ۲۲ بهمن و حوادثی که در این ۳۵ سال میان جمهوری اسلامی ایران و انگلیس اشاره کرد که می‌توان از این میان به نقش انگلیس در تشدید تحریم‌های امروز که بر ملت ایران تحمیل می‌شود، یاد کرد.

رئیس فرهنگستان ادب و زبان فارسی تصریح کرد: ابزارهای مورد استفاده انگلیس در ایران برش دیگری از سیاست‌های انگلیس در ایران است. دست‌های پنهان یکی از این ابزارها است که انگلیس مقاصد خود رابه کمک موسسات، انجمن‌ها، خاندان‌ها و افرادی اجرا می‌کرد که ایرانی بوده و در داخل کشور حضور داشتند مثل انجمن‌های سری که در مشروطه وجود داشت،‌فراماسونری ، جماعاتی که در ایران با افکار ملکم خان تغذیه می‌شدند و یا خاندان‌های حقوق‌بگیر در ایران.

حدادعادل یادآور شد: همچنین وجود برخی از احزاب در ایران که با حمایت‌های مالی از سوی انگلیس به فعالیت می‌پرداختند، از جمله این موارد است. وقتی مجموعه این فعالیت‌ها در طول ۲۰۰ سال درنظر گرفته شود، تصدیق می‌شود که تحقیق درمورد همه این موضوعات اگر به یک پژوهشگاه احتیاج نداشته باشد حداقل به یک پژوهشکده نیاز دارد به اندازه این زخم عمیق است که کار به چند جلسه سخنرانی و همایش ختم نمی‌شود. اگر بخواهیم کار علمی در مورد انگلیس انجام دهیم و صدها مسئله دیگر را بررسی کنیم به یک پژوهشکده احتیاج داریم. حجم مطالب به قدری نیاز است که می‌توانیم یک دایره المعارف و دانشنامه در مورد کالبدشکافی انگلیس در ایران تدوین کنیم که شامل همه مبانی، راهبردها ، وقایع، واکنش‌ها و اشخاص مبارزه گر با استعمار انگلیس شود.

وی اظهار داشت: استعمار انگلیس در ایران یک واقعیت انکارناپذیر در کشور است که برنامه‌ریز‌ی‌هایش همچنان ادامه دارد. شناخت شیوه‌های خاص استعمار انگلیس و تفاوت آن با روش‌های آمریکایی متفاوت است. انگلیسی‌ها اصول استعماری مشخصی دارند. آمریکا بیشتر از قدرت سخت‌افزاری استفاده می‌کند، اما انگلیس کارهای خود را به صورت پنهانی پیش می‌برد. زیرکی خاص انگلیسی‌ها، سابقه حضور در کشورهای بسیاری از جهان، آشنایی با فرهنگ منطقه، گزارش‌هایی که از خاک ایران و مناطق مرزی تهیه کرده است و ... همه باعث شده است که تا یک روش خاص مخصوص استعمارانگلیس به وجود آید که این روش رخنه در عمق جامعه است. اگر سیاست انگلیس‌ اقتضا کند به اعمال قدرت هم روی می‌اورد، اما تا انجا که بتواند این کار را نمی‌کند و سعی دارد با تدبیر و توطئه کار خود را ارزان تمام کند و چهره خشن را فقط در صورتی بروز می دهد که چاره دیگری نداشته باشد.

حداد عادل به تفاوت میان روش استعماری انگلیس وآمریکا اشاره کرد و گفت:‌برای فهم این تفاوت می‌توان به اختلاف برنامه‌های بی‌بی‌سی،‌ وی او ای و صدای آمریکا توجه داشت انگلیس با شناخت از ایران، طراحی های خود را به گونه‌ای تنظیم می‌کند که برنامه‌هایش جاذبه بیشتری داشته باشد. گزارش‌ها و اخبارش از هوشمندی بالایی برخوردار است و از روانشناسی ملت‌ها استفاده می‌کند تا از سنت‌های ملل مختلف علیه همان کشورها استفاده کند. روش تخصصی انگلیس ایجاد اختلاف بین مردم، کشورها، رهبران، سران، مسئولان و حکومت‌ها است. این یکی از شگردهای تاریخی انگلیس است که در آن ورزیدگی بسیاری دارد.

مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی در این بخش از سخنان خود عنوان کرد: من حدس می‌زنم اختلافاتی که از نهضت مشروطیت میان علما و سران مشروطه اتفاق افتاد توسط انگلیس طراحی شده است. این یک احتمال است. محققان تاریخ می‌توانند تحقیق کنند آیا انگلیس‌ها در فاصله‌ای که بین شیخ فضل الله و ایت الله بهبهانی افتاد نقش داشت یا خیر؟ چیزی که مشاهده شد نقش موثر انگلیس در تشدید اختلاف میان آیت الله کاشانی و مصدق بود. اوج قوت نهضت ملی در ۳۰ تیر سال ۳۱ ظاهر شد که دین مذهبی و ملی بدون اینکه مقابل هم قرار گیرند در کنار هم به میدان آمدند و حکومت قوام را سرنگون کردند و شاه را مجبور کردند که مصدق را بر سرکار بیاورد در اسناد هم موجود است که هم در خانه آیت الله کاشانی و هم در خانه مصدق جاسوس وجود داشت با طراحی‌های که صورت گرفت اختلاف میان این افراد شعله ورتر شد و در۱۳ ماه قبل ا ز۲۸ مردادماه بعد از ملی شدن نفت مردم تحریم شدند.

وی در ادامه سخنان خود اضافه کرد: مردمی که از ملی شدن صنعت نفت خوشحال بودند، گرفتار تحریم و مشکلات اقتصادی شدند چیزی شبیه وضع امروز که البته وضع کنونی از پیچیدگی و گستردگی بیشتری برخوردار است؟ انگلیس‌ها بحران اقتصادی را با بحران سیاسی تکمیل کردند کشور به جای اینکه بتواند آرامشی در اوضاع خود برقرار کند و از بحران تحریم نفت عبور کند دچار اختلاف میان آیت الله کاشانی و مصدق شد جامعه از نظر اوضاع سیاسی آشفته بود و از نظر وضع اقتصادی نیز گرفتار و بهم ریخته شد. در نتیجه جامعه متعهد ایران در عرض ۱۳ ماه به کشورهایی مبدل شد که با کودتای چند ساعته پرونده نهضت ملی را بست و مصدق زندانی و آیت الله کاشانی منزوی شد این تنها یک صحنه از برنامه اختلاف انگیزی انگلیس در ایران بود.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی تصریح کرد:انقلاب اسلامی در پاییز سال ۵۷ در شرایطی بود که بی‌بی‌سی مخاطبان بسیاری داشت و می‌خواست از جاذبه‌ای که دارد استفاده کند و انقلاب از ماهیت اسلامی‌اش منحرف شود تا به سوی ماهیت‌های دیگر مانند ملیت‌گرایی سوق دهد. مردم به دعوت علما و مراجع به خیابان می‌آمدند، اما بی‌بی‌سی این کار را از جانب جبهه ملی معرفی می‌کرد. احساس من این است که امروز هم انگلیس برنامه اختلاف‌افکنی خود را دنبال می‌کند تا همان اختلافی که در زمان مصدق به‌پا کرد متناسب با شرایط امروز تکرار شود و تحریم‌هایی وسیع، خشن، ظالمانه، غیرمنطقی، بی‌رحمانه و مشکلات اقتصادی را با دامن زدن در ایران وسعت بخشد و این یک ضلع از اختلاف افکنی‌های انگلیس است.

حدادعادل افزود: تشدید فشار اقتصادی برای مردم جزیی لازم برای رسیدن انگلیس به اهداف خویش است که در کنار این فشار اقتصادی که اصرار دارد به دست آمریکا انجام شود با قوت و زیرکی درصدد تشدید اختلاف سیاسی در بالاترین سطوح ایران نیز است.شاید اشخاص در انگلیس عوض شود اما سیاست آن عوض نمی‌شود. باز طراحی‌ها به گونه‌ای ترتیب داده می ‌شود که مردم دو دسته شده و با تنش و درگیری درمقابل یکدیگر قرار گرفته و در ضمن مشکلات اقتصادی زمینه برای بحران‌های سیاسی آماده شود؛ البته تفاوت اصلی در شرایط امروز و زمان مصدق وجود حکومت دینی و شرعی است در زمان مصدق این حکومت وجود نداشت؛ حال آنکه امروز عنصر مهم، نیرومند و اثرگذار ولایت فقیه در ایران نقش‌آفرین است و صحنه را متفاوت می‌کند. سخنان من به معنای این نیست که انگلیس در تکرار توطئه خود موفق می‌شود به معنای این است که ما باید دشمن را بشناسیم و بدانیم در مقابل تاریخ باید چه عبرت‌هایی گرفته و گذشته را چراغ آینده خویش قرار دهیم.
منبع:جهان نیوز
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

پیروزی تیم فوتبال پدیده شاندیز بر الوند همدان

 میثاقیان سرمربی تیم فوتبال پدیده شاندیز:

به جای پول به بازیکنان شیشلیک میدهیم

 

تیم پدیده شاندیز امتیاز مس سرچشمه را خرید و مسئولین این تیم را به مشهداوردند تا بتوانیم با کمک

 مردم مشهد را در لیگ برتر صاحب نماینده کنیم.

سایت گل-اکبر میثاقیان بعد از جدایی از آلمینیوم هرمزگان حالا پس از 8 سال دوری از مشهد به تیم پدیده شاندیز

 در لیگ آزادگان پیوست.در این زمینه میثاقیان به سایت گل گفت:بله من به خاطر مردم مشهد که دوست داشتند

 من در مشهد کار کنم به این تیم آمدم.اکبر میثاقیان در مورد تیم جدیدش گفت:تیم پدیده شاندیز امتیاز مس

 سرچشمه را خرید و مسئولین این تیم را به مشهد اوردندتابتوانیم باکمک مردم مشهد را در لیگ برتر صاحب

 نماینده کنیم.این تیم تازه تاسیس است و باید جوری کار کنیم که مسئولین این تیم که تازه به فوتبال آمده اند

 فراری نشوند.

ماپول زیادی نداریم امااگر بازیکنان بخواهندبه جای پول می توانیم شیشلیک بدهیم.اکبر میثاقیان در

پایان به سایت گل گفت:باید مطالبه مردم را بدهیم مشهد حقش است که در لیگ برتر باشد و من هم بعد از 8

 سال دوری از خانه به مشهد برگشتم تا این تیم را هدایت کنم.تیم ما جدید است.  

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

نشست دشت مشهدبه مناطق صنعتي ومسکوني رسيد

نشست دشت ها و پيامدهاي ناخوشايند آن سرشتي بازگشت ناپذير دارند و به سختي مي توان آن ها را مهار و کند کرد. خطر نشست زمين بيش از نيمي از دشت هاي کشور را تهديد مي کند. با وجود تغيير اقليم و کاهش بارندگي ميزان هجوم انسان به سفره هاي زيرزميني براي رفع نيازهاي آبي بيشتر شده است که نتيجه اين هجوم به هم خوردن تعادل بين طبيعت و خواسته هاي انسان است.کارشناسان زمين شناسي بارها نسبت به پديده سرطان خاموش (نشست زمين) هشدار داده اند و آن را حتي در برخي موارد از زلزله خطرناک تر مي دانند. نشست زمين مانند سرطان خاموش است که کسي متوجه آن نمي شود و در آن امکان از دست دادن زمين براي هميشه اتفاق مي افتد.

دشت مشهديکي از بزرگ ترين دشت هاي استان محسوب مي شودوخبرهايي که به گوش مي رسد تلخ و ناگوار است، به طوري که نشست دشت مشهد به نواحي صنعتي و مناطق مسکوني قاسم آباد رسيده است. اگرچه نشست دشت ها در ابتدا نگراني هاي کوچکي به صورت موردي ايجاد مي کند که مي توان به هزينه هاي وارده به بخش کشاورزي، زيرساخت ها، شکستن و تخريب لوله جداره چاه ها، کم شدن آبدهي چاه ها، ماسه دهي چاه ها، ايجاد ترک روي زمين و ساختمان ها اشاره کرد و به تدريج هرچه در روي دشت است از بين مي برد ولي نتيجه نشست دشت ها در بلندمدت از دست دادن هميشگي زمين و منابع زيرزميني است.

6 ميليارد متر مکعب بيلان منفي دشت هاي کشور

معاون مالي و نيروي انساني سازمان زمين شناسي و اکتشافات معدني کشور با اشاره به پيامدهاي نشست دشت ها گفت: بهره برداري بي رويه از منابع آب زيرزميني، ساخت سد در بالادست دشت ها و کاهش نزولات جوي همراه با تغيير نوع بارش در سال هاي اخير منجر به پايين رفتن مداوم سطح آب زيرزميني در بسياري از دشت هاي کشور شده است. خروج ذرات ريز خاک همراه با آب به سطح زمين از جمله پديده هايي است که سبب تشديد نشست زمين در اثر استخراج آب زيرزميني مي شود.به گفته وي، ميزان پايين رفتن سطح آب در برخي از دشت ها در مناطق مرکزي ايران مانند استان هاي کرمان و يزد به بيش از ۶۰متر، در جنوب تهران و دشت مشهد بيش از ۴۰متر بوده است و ميانگين حجم افت ساليانه آب هاي زيرزميني در کشور يا همان بيلان منفي کل کشور بيش از۶ميلياردمترمکعب تخمين زده مي شودوبه طور ميانگين افت ساليانه سطح آب حدود يک متر در دشت هاي مهم کشور ثبت شده است. نرخ نشست زمين تابعي از خصوصيات خاک و ميزان افت آب است. معمولا نشست زمين با تأخير زماني بعد از شروع افت آب شروع شده وتا مدت هاحتي بعدازثابت شدن تراز آب نيز ادامه مي يابد.

هر متر افت آب ۵سانتي متر نشست زمين

وي افزود: بر اساس خصوصيات خاک و درجه پوکي آن به ازاي هر يک متر افت آب ۱ تا ۵سانتي متر نشست زمين مي تواند اتفاق بيفتد. ميانگين نرخ فرونشست زمين در جنوب تهران معادل ۱۷سانتي متر در سال و بعد از آن در دشت مشهد معادل ۸سانتي متر در سال گزارش شده است. البته به صورت محلي در برخي نقاط دشت تهران عدد ۳۹سانتي متر نيز گزارش شده است.

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

در حالی که چندی پیش، وزیر صنعت و معدن و تجارت، چراغ سبز افزایش قیمت را به خودروسازان نشان داد، بلافاصله شرکت‌های خودروسازی ‌یک به یک شروع به دورخیز برای افزایش دوباره بهای خودروهای داخلی کرده‌اند، تا جایی که مدیر عامل سایپا از افزایش قیمت تمام محصولات این شرکت خبر داده است.
در حالی که چندی پیش، وزیر صنعت و معدن و تجارت، چراغ سبز افزایش قیمت را به خودروسازان نشان داد، بلافاصله شرکت‌های خودروسازی ‌یک به یک شروع به دورخیز برای افزایش دوباره بهای خودروهای داخلی کرده‌اند، تا جایی که مدیر عامل سایپا از افزایش قیمت تمام محصولات این شرکت خبر داده است.

به گزارش «تابناک» پس از آن که وزیر صنعت و معدن و تجارت به یکباره اقدام به ختم غائله قیمت‌گذاری خودرو کرد و با صراحت هر چه تمام‌تر اعلام نمود که بهای خودرو کاهش نخواهد یافت و با اختصاص یافتن ارز آزاد‌ به خودروسازان باید منتظر افزایش قیمت خودروها باشیم، شرکت‌های خودروسازی بلافاصله با بهره از فرصتی که وزیر صنعت برای آنها آماده کرد، اقدام به دور‌خیز برای افزایش بهای خودرو کرده‌اند.

در این باره باید گفت، پس ‌از آن که مدیر عامل ایران خودرو از افزایش قیمت خودروهای خانواده پژو و رنو خبر داد، مدیر عامل سایپا نیز خبر از آن داده‌ که بهای خودروهای این شرکت افزایش خواهند یافت.

مدنی افزوده است: در گذشته قیمت انواع خودرو با ارز مبادله‌ای محاسبه می‌شد، ولی هم‌اکنون بهای خودرو با ارز آزاد محاسبه می‌شود. به همین منظور، قیمت خودرو باز هم افزایش خواهد داشت، زیرا دیگر ارز مبادله‌ای به خودرو تعلق نمی‌گیرد.

وی ادامه داد: همه محصولات سایپا شامل این افزایش قیمت خواهند بود و ‌خودروهایی که در شرکت خودروسازی سایپا مونتاژ می‌شوند به علت‌ارزبری بیشتری که دارند، احتمالا افزایش قیمت بیشتری هم خواهند داشت.

وی اشاره کرد: ما درخواست‌های افزایش قیمت در تمامی محصولات سایپا را به سازمان حمایت اعلام کرده‌ایم و منتظر پاسخ از سوی این سازمان برای اجرای افزایش قیمت‌ها هستیم.

جالب این ‌که مدیرعامل شرکت‌های خودروسازی، در حالی از تأثیر ارز آزاد بر افزایش قیمت خبر می‌دهد که پیش از این نیز به اذعان خود آنها، ارز مبادله‌ای در اختیار خودروسازان قرار نمی‌گرفت و آنها از بازار آزاد ارز خود را تهیه می‌کردند و این در حالی بود که مسئولان خودروسازی کشور، بارها اذعان کرده بودند که مجبور به تهیه ارز خود از بازار آزاد هستند.

در همین حال نعمت‌زاده در یک اظهار‌نظر جالب گفته بود: از این پس‌ خودروسازان ارز آزاد دریافت می‌کنند و‌ به علت تغییرات پیش آمده، امسال‌ ارز کل خودروهای سواری را به علت سهمیه‌بندی و تقسیم ارز روی ارز متقاضی یا آزاد بردیم و آن چیزی که برای قیمت‌ها قبلا محاسبه شده بود، بر مبنای ارز مبادله‌ای بود.

‌وزیر صنعت به گونه‌ای سخن گفته ‌که گویا ادعاهای پیشین خودروسازان درباره تهیه ارز از بازار آزاد را به کل نشنیده ‌و تهیه ارز آزاد، گویی رویداد جدیدی است که باید بنا بر ‌آن بهای خودرو افزایش یابد!

این در حالی است که هنوز درخواست‌های مشتریان و مصرف‌کنندگان در خصوص افزایش کیفیت خودروهای داخلی و ایجاد یک فضای رقابتی در صنعت خودرو محقق نشده ‌و سیاست‌های وزیر صنعت جدید ـ که گویا به یکباره از دهه 70 به 90 پرت شده است (!) ـ بر خلاف اظهارات پیشین خود وی نه در راستای ایجاد تحرک در صنعت خودرو با تدوین استراتژی‌های جدید، بلکه عملا فراهم کردن میدان تاخت‌و‌تاز برای خودروسازان، حتی بیش از آنچه پیشتر دیدیم، است.

از سوی دیگر، نعمت زاده عنوان کرده بود که از خودروسازان می‌خواهیم ‌قیمت‌ها را زیاد افزایش ندهند؛ اما مدنی از افزایش قیمت 30 درصدی خودروها خبر داده است؛ یعنی حتی بیش از آنچه سال گذشته سازمان حمایت برای افزایش قیمت خودرو مشخص کرده بود. در این باره باید گفت، یا خودروسازان و یا نعمت زاده منظور یکدیگر را از «زیاد» متوجه نشده‌اند!

‌همان گونه که پیشتر نیز گفته ‌شد، انتظار کاهش قیمتی که در بازار خودرو می‌رفت، به یکباره پایان می‌یابد و باید منتظر‌ ماند که تا چند روز دیگر، بهای خودروها دوباره با یک شیب تند میانگین 30 درصدی افزایش یابد. این درحالی است که هیچ اتفاقی در راستای تأمین نظریات مصرف‌کنندگان ـ نه از سوی دولت و نه از سوی مجلس ـ نیفتاده‌ و همچنان حمایت‌های وزیر صنعت از خودروسازان، ‌حاشیه امن تضمینی ‌برای تاخت آنها فراهم کرده است.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

پروتئين و روي دو عامل موثر در افزايش قد

نتايج تحقيقات نشان داده است ويتامين آ، پروتئين و روي بيشترين تأثير را در افزايش قددارد.به گزارش ايسنا، ناهيد برخورداري کارشناس تغذيه با بيان اين مطلب اظهار کرد: دو عامل ژنتيک و محيط تعيين کننده ميزان قد است. از بين اين دو عامل، ژنتيک نقش مهم تري ايفا مي کند. تغذيه مناسب، تمرينات ورزشي و سلامت عمومي  فرد با ميزان رشد قد ارتباط مستقيم دارد.وي افزود: رشد قد فرآيندي طبيعي و به طور عمده موروثي است که مي توان از طرق مختلف به پيشرفت اين روند کمک کرد. فرد بايد اين روش هاي طبيعي را روزانه و مداوم به کار گيرد تا در درازمدت به نتيجه مطلوب برسد.برخورداري با بيان اينکه رشد قد از زمان تولد تا پايان دوران بلوغ ادامه دارد، عنوان کرد: در طول اين مدت از طريق رژيم هاي غذايي مناسب و تمرينات خاص ورزشي مي توان ميزان رشد را افزايش داد.اين کارشناس تغذيه خاطرنشان کرد: در پسرها بيشترين ميزان افزايش قد از ۱۳ تا ۲۰ سالگي و در دختران از ۱۱ تا ۱۸ سالگي است.وي گفت: تمرينات ورزشي مخصوص افزايش قد بايد صبح زود انجام شود. اين تمرينات شامل حرکات کششي، يوگا، آويزان شدن از بارفيکس، شنا و ... است.اين کارشناس تغذيه با اشاره به نقش تغذيه در ميزان افزايش قد گفت: در کنار ورزش، تغذيه مناسب نيز در رشد قد مؤثر است.

منبع :روزنامه خراسان 
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

خراسانُ

 مهدعلم فرهنگ تاریخ هنُرشعر و نخبگان ایران

 

  

http://akisar.ir/wp-content/uploads/FunShad.Com-20091212-f29c21d4897f78948b91f03172341b7b.jpg 

 

 

 و.....

*** 

"خراسان" به معنی سرزمین خورشیداست وبه محل طلوع آفتاب گفته می شود

 دکترعلی شریعتی-عطارنیشابوری-خیام نیشابوری-مولوی-ابن سینا-رودکی-خواجه نصیرالدین توسی-

حکیم ابوالقاسم فردوسی-خواجه نظام الملک توسیُ-پروفسورصادقی-سردارشهید محمودکاوه-

امام محمدغزالی-ابومسلم خراسانی-و....

حامد بهداد-داریوش ارجمند-رضا عطاران-رضاکیانیان -محمدرضا شجریان -

حاج ملاهادی سبزواری-ابوالفضل بیهقی-شیخ حسن جوری-نادرشاه افشار-

پروفسور محمدحسن گنجی-استادشهیدآیت الله مطهری- حضرت آیت ا...سیدعلی حسینی خامنه ای-

 دکترحسن رحیم پورازغدی-رسول وامیررضا خادم-دکتر محمدباقرقالیباف-

 پروفسورجواد توکلیان شاندیز و...-

خُراسان بخشی از ایران بزرگ و از دوران ساسانیان نامی سنتی و کلی برای اشاره به نواحی شرقی ایران است و نام آن از دوران ساسانیان در ایران مرسوم شد. ساسانیان قلمرو خود را به چهار بخش تقسیم کرده بودند که یکی از آن بخشها خراسان به معنای «سرزمین خورشید» بود.[۱][۲] قلمرو تاریخی خراسان شامل استان خراسان در ایران کنونی و بخش‌های عمده‌ای از افغانستان و ترکمنستان امروزی بوده‌است. در مفهوم گسترده‌تر ازبکستان و تاجیکستان و بخش‌هایی از قرقیزستان و قزاقستان را هم می‌توان در قلمرو خراسان بزرگ تاریخی به حساب آورد. برخی نویسندگان همچون علی شریعتی خراسان بزرگ را مهد سیاسی ایران[۳] و برخی دیگر آن را حتی سرزمین مادری زبان و فرهنگ پارسی دانسته‌اند.[۴]

خراسان سرزمینی است که از غرب از دامغان و سبزوار آغاز می‌شود، و در شرق تا بلخ و رود جیحون کشیده شده‌است. از جنوب، تا شمال سیستان و غزنی و از شمال، به بخارا می‌رسد.

خراسان بزرگ شامل چهار بخش بوده‌است[۵] و هر بخش به نام فرمانروای آنجامشهور بوده‌است. هر کدام از این چهار بخش را یک رب یا ربع می‌نامیده‌اند و دربردارنده رب‌های زیر بوده‌است:


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 


 

  

  

 

 به خاطر سه چیز هیچ گاه کسی رو مسخره نکنید؟

 

 

 

  

 

سخن چارلي چاپلين به دخترش:

تا وقتي قلب عريان كسي رانديدي بدن عريانت را نشانش نده! هيچ گاه چشمانت را

براي کسي که معني نگاهت رانمي فهمدگريان مکن قلبت راخالي نگه داراگر هم یه

روزي خواستي كسي رادرقلبت جاي دهي سعي كن كه فقط يك نفر باشدبه اوبگوکه

تورابيش ترازخودم وكمتر ازخدا دوست دارم زيرا كه به خدااعتقاددارم وبه تو نيازدارم

    

 

 

 

 

 منبع:خبرگزاری شهر شاندیز

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

در سوگ چهارده مرزبان شهید؛
تازه هوا تاریک شده بود که بیست و سه تن از سربازان وطن حین جابجایی بین پاسگاه صفر مرزی و هنگ به ناگاه خود را در میان کمین اشراری می‌بینند که در سه نقطه انتظار رسیدنشان را می‌کشیدند؛ امشب چهارده خانواده در خانه پذیرای حزنی فراگیر هستند که از خبر دردناکی سرچشمه گرفته که ساعاتی پیش به دستشان رسیده است.
امشب چهارده خانواده در خانه پذیرای حزنی فراگیر هستند که از خبر دردناکی سرچشمه گرفته که ساعاتی پیش به دستشان رسیده است؛ خبر که نه، دردنامه کوتاهی که تصور شنیدن آن پشت هر پدر و مادری را می‌لرزاند، هر خواهر و برادری را به شوک فرو می‌برد و هر فرزندی را می‌سوزاند، تا هرچه منبع اعلام آن دردنامه موثق هم باشد، باز باور ناپذیر نمود یافته و نشنیدنی باشد. خداوند صبرشان دهد.

به گزارش «تابناک»، تازه هوا تاریک شده بود که بیست و سه تن از سربازان وطن حین جابجایی بین پاسگاه صفر مرزی و هنگ به ناگاه خود را در میان کمین اشراری می‌بینند که در سه نقطه انتظار رسیدنشان را می‌کشیدند؛ آن هم در جاده‌ای به موازات مرز و در کمترین فاصله با خاک کشور همسایه که هرچند داخل خاک کشورمان واقع شده و «ایران» نام دارد، ولی تسلط دشمن بر ایرانیان در آنجا رقم خورده است.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

حقانی در همایش کالبدشکافی سیاست انگلیسی‌ها در ایران:
 
نه «توطئه‌انگاری»را قبول داریم،نه«توطئه‌انکاری» را.
 
 بی‌بی‌سی؛ بازوی انگلیسی‌‌ها علیه ایران
 
نشست خبری همایش بین­المللی «کالبدشکافی سیاست انگلیسی‌ها در ایران» با حضور موسی حقانی، رئیس مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران و رسانه‌های مختلف، امروز پنجم آبان‌ماه در خبرگزاری تسنیم برگزار شد.
 
به گزارش جهان، نشست خبری همایش بین ­المللی «کالبدشکافی سیاست انگلیسی‌ها در ایران» با حضور موسی حقانی، رئیس مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران و رسانه‌های مختلف، امروز پنجم آبان‌ماه در سالن نشست‌های تسنیم برگزار شد.

موسی حقانی، رئیس مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران در این نشست با اشاره به اهداف برگزاری این همایش گفت: ۲۰۰ سال است که با دخالت‌های انگلستان در امور ایران مواجهیم و تاریخ ایران را نمی‌توان بدون بررسی سیاست‌های انگلستان مورد شناخت و بررسی کافی قرار داد. حضور انگلستان در ایران عمیق است و اسناد و مدارک بسیاری از دال بر این امر موجود است.البته تاکنون کتابها و مقالات بسیاری منتشر شده است اما نیاز داریم که شناخت جدی‌تری نسبت به سیاست‌های انگلیسی‌ها در ایران داشته باشیم.

جو ضدانگلیسی در ایران؛ از ۱۳۰۰ تاکنون

حقانی ادامه داد: انگلیسی‌ها از حدود سال ۱۸۰۰ میلادی حساب ویژه‌ای برای ایران باز کردند و مبنای سیاست آنها ابتدا تضعیف و بعد نابودی ایران بود. از سال ۱۳۰۰ شمسی به بعد دست‌شان رو شده بود و ملت ایران نسبت به سیاست‌های انگلیسی‌ها حساس بودند و جو ایران به شدت ضد انگلیسی شده بود. ما اکنون ۱۰۰ سال بعد این حساسیت را نسبت به سیاست‌های انگلیسی‌ها مورد بررسی قرار می‌دهیم و اعتراضات ایرانیان به انگلستان را در اشکال مختلف آن از تظاهرات سال‌های ۱۳۰۰، ۱۳۰۱، ۱۳۰۲ و... گرفته تا نهضت نفت، انقلاب اسلامی، فتنه سال ۸۸ و تا همین امروز را در این همایش تبیین و تحلیل می‌کنیم.

وی با اشاره به جزئیات مقالات ارسال شده به این همایش گفت: استقبال خوبی صورت گرفته و ۳۲۰ چکیده مقاله و ۱۷۵ مقاله کامل به دست ما رسیده که از آن میان ۳۰ مقاله را برگزیده‌ایم و در حاشیه این همایش میزگردها و برنامه‌های جانبی خواهیم داشت.

رونمایی از اسنادی درباره دخالت انگلیسی‌ها در ایران

رئیس موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران در پاسخ به پرسش تسنیم مبنی بر سنخ اسنادی که در این همایش رونمایی خواهد شد، گفت: بخشی از این اسناد، به اوایل ۴۰ و ۵۰ که سال‌های سرنوشت‌ساز برای ایران و شامل سال‌های پایانی رژیم پهلوی و بارقه‌های آغازین انقلاب اسلامی است مربوط می‌شود. بخشی از اسناد هم در حاشیه همایش در قالب نمایشگاهی ارائه خواهد شد.

نه توطئه‌انگاری را قبول داریم و نه توطئه‌انگاری را

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به دو مفهوم «توطئه‌انگاری» و «توطئه‌انکاری» درباره سیاست انگلیسی‌ها در ایران گفت: یکی از مقالات این همایش به همین موضوع پرداخته است. ما هیچکدام از این دو رویکرد را قبول نداریم و معتقدیم با این چارچوب غلط نمی‌توان تاریخ ایران را تحلیل کرد. البته برخی از توطئه‌انگاران انقلاب ایران را محصول سیاست انگلیسی‌ها می‌دانند و انقلاب و ایستادگی مردم در مقابل استکبار را نادیده می‌انگارند.

حقانی تصریح کرد: برخی ساده‌انگارانه نقش و دخالت غرب و از جمله انگلستان در امور ایران را انکار می‌کنند در حالی که در اسناد متعددی بر دخالت آشکار انگلیسی‌ها و مقدرات ایرانیان از جمله دو کودتای انگلیسی ۱۲۹۹ و ۱۳۳۲ تصریح شده است. انگلیسی‌ها حتی با دست‌نشاندگان خود در ایران برخورد مناسبی نداشتند و افرادی مانند خود شاه، علم و دیگران بر این دخالت آشکار تصریح کرده‌اند و متاسفانه در بسیاری از مواقع پذیرفته‌اند که تحقیر شوند.

از دخالت در حاکمیت تا سکولاریته کردن

وی ادامه داد: انگلیسی‌ها غیر از دخالت در حاکمیت، فرهنگ دینی را هم هدف قرار می‌گیرند و دنبال نوعی سکولاریزم در ایران هستند. آنان با استفاده از رسانه‌های خود و به‌ویژه بی‌بی‌سی در پی تغییر سبک زندگی مردم ایران اهستند. در این همایش مقالاتی از کشورهایی چون لبنان، عراق، افغانستان و ارمنستان نیز حضور دارند و در بخشی از مقالات این همایش به نقش انگلستان در حذف زبان فارسی در شبه قاره و فارسی‌ستیزی انگلیسی‌ها اشاره شده است. انگلیسی‌ها نمی‌توانند یک ایران قدرتمند را در منطقه تحمل کنند و بارها به صراحت می‌گفتند که باید برای صیانت از انگلستان در هندوستان ایران را باید در وحوشت و بربریت نگه داشت و هنوز که هنوز است انگلیس‌ها چنین نگاهی به ما دارند.

رئیس موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران اضافه کرد: آنها برای تضعیف ایران اقدام به تجزیه ایران کرده‌اند و طی سیاست‌های آنان بخش‌های بسیاری از ایران جدا شد. براساس این سیاست در سال ۱۹۰۷ ایران را به سه قسمت و در سال ۱۹۱۵ قسمت میانی و باقیمانده آن را نیز با روسیه به دو قسمت تقسیم کردند.

حقانی با اشاره به جزئیات برگزاری این همایش و شخصیت‌های حاضر در آن گفت: افتتاحیه این همایش با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان، مسئول نهاد معظم رهبری در دانشگاه‌ها خواهد بود و غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی از جمله سخنران‌های روز نخست این همایش محسوب می‌شود.

برخی فکر می‌کنند در رابطه با انگلستان تنها با سفارت مواجهیم

وی اضافه کرد: نقش نهادهای پنهان تاثیرگذار در سیاست‌های انگلستان یکی از موضوعات بررسی شده در این همایش خواهد بود. برخی از افراد سعی دارند دخالت انگلیس در ایران را کمرنگ نشان دهند و ما نیز گاهی فکر می‌کنیم که ما در رابطه با انگلستان فقط با سفارت آن مواجهیم و این بینش را در سیاست خارجی خود هم تسری می‌دهیم؛ در حالی که انگلستان از طریق چند کانون در ایران اعمال سیاست می‌کرد که در کنار سفارت، حکومت هند بریتانیا، بانک شاهنشاهی، نماینده وزارت دریاداری و... از جمله این کانون‌ها هستند.

رئیس موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران پیامدهای امنیتی خط دیورانت بر اوضاع ایران، نقش انگلیسی‌ها در غارت نفتی ایران، نقش انگلستان در تحولات بلوچستان و تجزیه آن، پیامدهای اقتصادی حضور انگلیسی‌‌ها در خلال جنگ جهانی دوم، نقش انگلیسی‌ها در تحولات تالش شمالی، نقش انگلیسی‌ها در حمله روسیه به ایران، مسئله اروند و نقش انگلیس در حمله عراق به ایران، قیام‌های انجام شده علیه انگلیسی‌ها، سیاست‌های استعماری در افغانستان و هرات، نفوذ در مطبوعات ایران، مقاومت نهاد مرجعیت در مقابل انگلستان و... را از جمله محورها و موضوعاتی دانست که در این نمایش بررسی خواهد شد.

حقانی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه آیا در این همایش دخالت انگلستان در رویدادهای جدید و اخیر ایران مانند انتخابات ۸۸ و نقش رسانه انگلیسی بی‌بی‌سی در این حوادث بررسی می‌شود، گفت: البته یکی از محورهای مهم این همایش انتخابات سال ۸۸ و اتفاقاتی است که بعد از آن رخ داد و دخالت بارز انگلیسی‌ها در آن مشاهده شد. بررسی این موضوع می‌تواند به خود انگلیسی‌ها در بازشناسی رفتارشان کمک کند و خوب است که آنها بدانند که مردم ایران تحرکات آنها را رصد می‌کنند و وجود بیش از ۹ دهه جو ضدانگلیسی در ایران بیراه نیست.

وی با بیان اینکه بررسی موضوعات می‌تواند مقدمه‌ای برای تجدید نظر انگلیسی‌ها در سیاست‌های آنان در مقابل ایران باشد، گفت: دو مقاله پژوهشی خوب در حوزه نقش سفارت انگلستان و شبکه بی‌بی‌سی در انتخابات ایران در این همایش ارائه خواهد شد. سیاست انگلستان در ایران هنوز تغییر نکرده و آنان هر کاری را برای جلوگیری از پیشرفت ایران انجام می‌دهند و این سیاست به آمریکا و دیگر نقاط اروپا هم صراحت کرده است.

رئیس موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران درباره ویژگی‌های خاص استعمار انگلستان در ایران خاطرنشان کرد: سیاست انگلیسی‌ها در ایران همراه مبتنی بر نفوذ، کسب اطلاع و تاثیرگذاری بوده است و آنان ظرفیت‌های موجود ایران را به خوبی شناخته و به نفع منافع خود استفاده می‌کردند. البته ما رجال برجسته‌ای مانند شهید مدرس و امام خمینی(ره) داشته‌ایم که در مقابل زیرکی انگلیسی‌ها زیرکانه ایستادند و امروز رمز ماندگاری و ایستادگی ما همین افراد هستند.

کارهای بزرگ منطقه، نقشه‌اش از انگلیسی‌هاست و اجرایش از کسی دیگر

وی ادامه داد: روش دیگر آنان این است که آشکارا عمل نمی‌کنند و به قول مرحوم شیخ حسین لنکرانی که ۸۰ سال سابقه مبارزه با انگلیسی‌ها را داشت «معمولا کارهای بزرگی که در منطقه اتفاق می‌افتد نقشه‌اش از انگلیسی‌هاست و اجرایش از کسی دیگر»؛ یعنی نقشه انگلیسی است که توسط روس‌ها و آمریکایی‌ها اجرا می‌شود. همچنان که تشکیلات فراماسونری به طور کامل انگلیسی است اما توسط فرانسوی‌ها در مناطق مختلف جهان پیگیری می‌شود.

همایش بین­المللی «کالبدشکافی سیاست انگلیسی‌ها در روزهای ۷ و ۸ آبان‌ماه در تالار علامه امینی دانشگاه تهران با حضور جمعی از اساتید داخلی و خارجی با هدف واکاوی اسناد تاریخی و بازخوانی سیاست‌های انگلستان در ایران و اثرگذاری این سیاست‌ها در شکل‌گیری فرق و انحرافات مذهبی و سیاسی در کشورمان از سوی مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران برگزار می‌شود. /
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

مسابقه فوتبال بین تیم پدیده شاندیز و پیروزی تهران

 علي دايي گفت: حتي اگر من فردا روي نيمکت نباشم باز هم بازيکنانم نتيجه خواهند گرفت در اين ميان اکبر ميثاقيان هم گفت: شرایطمان خوب است، احتمال دارد عدم حضور دایی روی بازی تأثیر منفی بگذارد.

علی دایی سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس تهران در نشست خبري پيش از بازي با پديده مشهد خصوص بازی تیمش مقابل اين تيم دسته يکي گفت: درست است که پديده تيم دسته يکي است اما ما فردا مقابل اين تيم بازي سختي داريم و مسلماً هر 2 تیم برای کسب پیروزی به این بازی قدم خواهند گذاشت و هر تیمی که در بازی بهتر باشه مسلماً برنده خواهد بود.


وی در خصوص محرومیت و عدم حضورش در اين بازي اظهار داشت: در واقع من خودم نمی‌دانم فردا محرومم یا نه. هنوز چیزی تا این لحظه به من اعلام نشده است ولی این را می‌دانم چه باشم چه نباشم تمام بازيکنانم تلاش خود را مي‌کنند و مطمئنم تيمم نتيجه خواهد گرفت. چون این غیرت، توان و تعصب در بازیکنان دیده می‌شود.

دایی درمورد تیم مشهدی پدیده شاندیز گفت: این تیم لیگ یکی است که قطعاً با انگیزه‌تر از همیشه جلوی ما ظاهر خواهد شد و جام حذفی شرایط خاص خود را دارد و اتفاقات زیادی خواهد افتاد و ما سعی می‌کنیم بازی را به نفع خود رقم بزنیم.

وی در خصوص آماده سازی تیمش نیز عنوان کرد: ما در طول مدت تمرینات ویژه و خوبی انجام داده ایم و تمامی بازیکنان را در اختیار داریم و آماده رویارویی با تیم شاندیز هستیم.


سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس تاکید کرد: مابرای پیروزی به میدان آمده ایم و غیر از این هدفی نداریم و با تمامی قوا در جهت پیروزی مسابقه به میدان خواهیم آمد.

میثاقیان: با تمام قوا در مقابل پرسپولیس بازی خواهیم کرد


سرمربی تیم پدیده شاندیز مشهد در نشست خبري پيش از بازي با پرسپوليس در خصوص بازی تیمش در جام حذفی مقابل اين تيم گفت: بازی سختی فردا مقابل پرسپولیس خواهیم داشتو می خواهیم در این بازی شگفتی ساز شویم و افتخاری را برای تیم پدیده شاندیز کسب کنیم.


وی افزود: هدف ما از حضور در جام حذفی شگفتی سازي و صعود به مرحله بعد است و با تمام قوا در اين بازي خواهیم جنگید تا به آنچه استحقاق ماست دست یابیم.

ميثاقيان در خصوص شرایط جام حذفی اضافه کرد: جام حذفی شرایط خاص خود را دارد که اگر حتي يک بار بازنده شويم حذف خواهيم شد بنابراين مسلماً می آییم که مقابل پرسپپوليسنتیجه بگیریم.

سرمربي تيم دسته يکيپديده مشهد در خصوص تیمش تصریح کرد: خوشبختانه چه از لحاظ روحی، فکری وبدنی شرایطمان خوب است و مصدوم و محروم نداریم و سعی داریم با بازی خوب مقابل پرسپولیس جواب اعتماد مردم خوب مشهد را بدهیم.

ميثاقيان به احتمال عدم حضور دایی اشاره و عنوان کرد: علی دایی، ‌یکی از موفق ترین چهره ها، بازیکنان و مربیان لیگ برتر است و نبودش قطعاً تاثیر منفی خواهد داشت و تاثیر گذار خواهد بود چون حضور این افراد به فوتبال جذابیت فراوانر نزد هوادار می بخشد./
 
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 

بوی خوش بهشت از کنار آن آبگیر، یعنی غدیر عرشیان وبهشتیان،جان ها رامی نوازد این چه بوی خوشی است
 
 که حتی پس ازعبور صدها سال هنوز فضای جان مشتاقان را می نوازد.

غدیرتکرار اولین است در کلام آخرین، همان کلام نورانی که در اولین پیام، علی را به برادری و وصایت خواندو
 
 درغدیر،اعلام ولایت و امامت او را فرمود.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

بعد از مفاخر، حالا نوبت چنگ اندازی همسایگان به دیگر میراث سرزمین‌مان رسیده؛
تا لباس‌ها کمی تغییر می‌کنند و رنگ و لعابشان عوض می‌شود، هر کس از منظری به نقد آن می‌پردازد چراکه همه این ویژگی‌های ریز و درشت هستند که با قرار گرفتن در کنار هم، هویت جامعه را شکل می‌دهند اما ایراد کار زمانی آشکار می‌شود که گاه مولفه‌های قدرتمند هویتی‌مان تاراج می‌شود ولی از میان این همه ناظر حتی یک نفر هم صدایش در نمی‌آید!
-
تا لباس‌ها کمی تغییر می‌کنند و رنگ و لعابشان عوض می‌شود، هر کس از منظری به نقد آن می‌پردازد؛ یکی پای تهاجم فرهنگی را میان می‌کشد، دیگری از نابود شدن سنت‌ها می‌گوید، بعدی نوآوری به خرج داده و لغتی مثل تبرج خلق می‌کند و... ؛ نه تنها لباس، که دیگر تغییرات جامعه هم مرتب رصد شده و واکنش‌های متفاوتی را سبب می‌شوند چراکه همه این ویژگی‌های ریز و درشت هستند که با قرار گرفتن در کنار هم، کلیتِ هویت جامعه را شکل می‌دهند اما ایراد کار زمانی آشکار می‌شود که گاه مولفه‌های قدرتمند هویتی‌مان تاراج می‌شود ولی از میان این همه ناظر حتی یک نفر هم صدایش در نمی‌آید.

چه زمان جواب غارتگران تاریخ و فرهنگ ایرانی را خواهیم داد؟!به گزارش «تابناک»، به فاصله کوتاهی از ثبت سازهای ایرانی در مجموعه میراث ناملموس جهانی به نام همسایه شمالی کشورمان و اندکی پس از تلاش برای مصادره مشاهیری همچون نظامی، این بار جست‌وجوی سران جمهوری آذربایجان برای یافتن لعبتی در تاریخ ایران زمین، به «چوگان» ختم شده است تا ثبت این میراث باستانی در سازمان علمی فرهنگی ملل متحد، یونسکو در دستور کار ایشان قرار گیرد.

چوگان (برگرفته از چوب+گان / چولگان به معنای منسوب به چول یا چوله که خمیده معنا می‌دهد)، نخستین ورزش گروهی و به روایتی کهن ترین ورزش جهان است که تدارک برگزاری رقابتهای آن، موجب خلق نخستین میدان رقابت ورزشی در پهنه تمدن بشری شده و حتی گفته می‌شود که گاه با رقابت بین ملل (مثل رقابت ایرانیان و تورانیان) بازیگر عرصه های سیاسی نیز بوده ولی اینقدر به مرور زمان گرد و غبار فراموشی روی آن را فراگرفته که هرچند هنوز جهانیان آن را به پیشینه ایرانی‌اش می‌شناسند، جامعه ایرانی کمترین شناختی نسبت به آن ندارد.

بدین ترتیب گوهر خودی آن قدر مهجور می‌ماند که وقتی بیگانگان در پی سفتن آن بر می‌آیند، تازه متوجه می‌شویم که چه لعبتی در اختیار داشته و قدرش را ندانسته‌ایم؛ درست مثل عقیق، جواهری که خاستگاه ایرانی داشته و از این بوم به جهانیان معرفی شده ولی چون در تجارت جاده ابریشم به دست اعراب در عرصه‌های جهانی عرضه شده «آگات»، نام ایرانی آن برای اغلب ایرانیان ناشناخته باشد و عجیب آنکه خیلی‌هایمان انگشتری عقیق به دست می‌کنیم!

این در حالی است که قرن‌ها پیش راه ابریشم فروریخته و تجارت با محصولات دیگر سرزمین‌ها رنگ و بوی دیگری گرفته تا در کنار رایج شدن پدیده‌های چون جعل صنایع بومی، توسعه صنعت گردشگری و گردش‌ میلیاردی منجر به تاراج میراث فرهنگی و گاه بقایای ناملموس دیگر تمدن‌ها شده تا رقابتی در عرصه ثبت میراث مشترک شکل بگیرد که هیچ دورنمای خوشی ترسیم نخواهد کرد.

اما نکته نغز ماجرا اینجاست که اگر در ماجرای ثبت تار ایرانی به نام همسایه شمالی کشورمان بتوان به سردمداران آذربایجان به نوعی حق داد که اگرچه مدعی مالکیت سازی با نام پارسی هستند، ولی نوعی از این ساز (که به نام تار آذری معروف است) را بسیار عزیز می‌شمارند ولی در رابطه با ورزش چوگان، اگر سهم هندی ها در آموزش این ورزش استراتژیک به استعمارگران خودپ و نقش انگلیسی‌ها در شناساندن این ورزش به جهانیان را نادیده گرفته و فراموش کنیم که تا حرف از خم و قوس در شعر شعرای گران سنگ این زادبوم بوده، «چوگان» بار معنایی کلام را به دوش کشیده و معنای تمام و کمالی را به ذهن مخاطب منتقل کرده، حتی سهم کوچکی از این ورزش باستانی نصیب قفقازی‌های دور مانده از موطن اصلی خود نخواهد شد.

چه زمان جواب غارتگران تاریخ و فرهنگ ایرانی را خواهیم داد؟!
میدان نقش جهان اصفهان در دهه های نخست پس از احداث و شاید بیشتر، احتمالا زیباترین میدان چوگان جهان بوده است اما یادآوری این پیشینه از این رو جالب توجه تر می‌نماید که وضعیت فعلی این میدان، آینه تمام نمای وضعیت چوگان در کشورمان به حساب می‌آید

بدین ترتیب اگرچه در حکایت تار، برخی دوستان داخلی حق را به جمهوری آذربایجان می‌داده و تنها خطای صورت گرفته را لحاظ نشدن نام کشورمان در این پروسه ثبت جهانی می‌دانستند و حتی در ماجرای پارسی زدایی از مقبره حکیم نظامی، بعضی به گنجه‌ای بودن این شاعر ایرانی اشاره کرده و بی توجه به رویکرد دشمنانه همسایه شمالی کشورمان، ارج نهادن ایشان به مقام این حکیم را ارجح بر عنوان کردن هویت وی می‌دانند، در ماجرای درخواست رسمی جمهوری آذربایجان به یونسکو برای ثبت چوگان هیچ توجیهی نمی‌توان یافت الا کوتاهی مسئولان داخلی.

به عبارت بهتر، ارتباط آذربایجان با چوگان تا آن اندازه دور از واقعیت است که در سایه پیگیری آن می‌توان ثابت کرد خط سردمداران جمهوری آذربایجان از ثبت انحصاری تار یا ایرانیت زدایی از مقبره نظامی،  صرفا بر پایه عداوت و دشمنی ایشان بوده و بر مبنای جعل تاریخ بنیان گذارده شده تا شاید در این رهگذار، مثل همسایه آسیایی-اروپایی‌شان، گردشگری شان رونق بگیرد.

توجه به این گزاره، تهدید بوجود آمده درباره ثبت جهانی چوگان را به فرصتی بی نظیر تبدیل خواهد کرد که می‌توان در سایه آن به دستاوردهای بسیاری دست یافت و نه تنها دست این دشمن کوچک را از مصادره چوگان کوتاه کرد، بلکه تاراج دیگر میراث‌تاریخی مان به دست ایشان را وارد فاز حقوقی کرده و آنچنان ضرب شصتی به ایشان نشان داد که دیگرانی هم که قصد دارند به تاریخ و فرهنگ ما دست دراز کنند، نگران عواقب کار خود باشند.

اما این مهم هنگامی دست یافتنی خواهد شد که پیگیری تاراج میراث گرانبهای‌ پیشینیان‌مان از جایی آغاز شود؛ به عبارتی بهتر، زمانی که دست درازی بیگانگان به بازماندگان این آب و خاک به مسئولی برخورده و یا حتی برخورنده بودن این دست اقدامات منجر به شکل گیری واکنش مردمی شده و در ادامه مسئولان را مجبور به پیگیری درخواست‌ها و مطالباتشان کند؛ اقداماتی از جنس حراست از جزایر ایرانی خلیج فارس نه از جنس تعللی که پس از جعل نام خلیج فارس بروز کرد و تبعات آن هنوز ادامه دارد.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

روند افزایش جراحی بینی درایران

رکوردهای تاسف بار

 ايران از نظر تعداد متقاضيان جراحي زيبايي بيني در دنيا اول است

 
ايران از نظر تعداد متقاضيان جراحي زيبايي بيني در دنيا اول است و سن اين متقاضيان نيز رو به کاهش است.

به گزارش فارس، عليرضا زالي رئيس سازمان نظام پزشکي ديروز در چهارمين کنگره راينولوژي در مرکز همايش هاي رازي به تعداد متقاضيان جراحي بيني در ايران که در رده اول دنيا هستند، اشاره کرد و افزود: اگر چه جراحي بيني و زيبايي به مايه هاي فرهنگي بر مي گردد اما کيفيت بالاي جراحي و راينولوژي باعث شده است که مردم به اين قبيل جراحي ها متمايل شوند.

وي افزود: اگرچه تعداد متقاضيان جراحي زيبايي بيني في نفسه مذموم نيست و نشانه زيبايي خواهي ايرانيان است اما پزشکان متخصص بايد در انتخاب بيمار دقت کنند.

وي به پزشکان متخصص اين رشته توصيه کرد که در انتخاب بيمار توجه کافي داشته باشند و با متانت و صبر و حوصله کافي و مصاحبه روان شناختي به بيمار توجه کنند.

هشدار در مورد استفاده از بوتاکس چيني

دبير انجمن راينولوژي ايران نيز در حاشيه اين کنگره در مورد استفاده از پرکننده هاي غيراستاندارد هشدار داد و افزود: متاسفانه بسياري از بوتاکس هاي موجود در بازار ايران، از طريق غيرقانوني و قاچاق وارد کشور مي شود که استفاده از آنها عوارض جدي براي پوست صورت به همراه دارد.

دکتر ابوالحسن قيصري گفت: بوتاکس با تاثير روي عضله محل تزريق، باعث کاهش فعاليت يا از بين رفتن فعاليت الياف عضلاني و در نتيجه سبب رفع چين و چروک هاي ناشي از انقباض هاي عضلاني در صورت مي شود.

قيصري با عنوان اين مطلب که بسياري از بوتاکس هاي توزيع شده در بازار ايران که از طريق غيرقانوني و قاچاق وارد کشور مي شود، ساخت کشور چين است که به دليل قيمت ارزان از آنها در مراکز غيرمعتبر استفاده وسيع مي شود، در مورد استفاده از اين قبيل محصولات غيرمعتبر هشدار داد و گفت: حساسيت موضعي، تغيير حالت عضلات صورت، افتادگي پلک و ابرو و حتي شوک، از عوارض استفاده از بوتاکس چيني است.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

مراقب حقه های اینترنتی باشید

چند سالی می‌شود که گوگل به جزء جدایی ناپذیر زندگی امروزه کاربران تبدیل شده است. تا جائیکه نتایج جستجوی آن پاسخ اکثر سوالات آن‌ها را در هر زمینه‌ای می‌دهد. اما همین فناوری به شدت پیچیده می‌تواند دردسرهای جدی هم به لحاظ امنیتی برای کاربران فراهم کند.


کاربران اینترنت معمولاً برای یافتن عکس‌ها، ویدئوهای خنده دار، مقالات علمی و... خود در گوگل جستجو می‌کنند اما ممکن است در خلال همین جستجوها به یکباره سیستم آن‌ها با مشکلات جدی روبرو شود. بسیاری از متخصصان امنیتی، محیط مجازی را به میدان مین تشبیه کرده‌اند چراکه درست زمانیکه شما فکر می‌کنید همه جوانب امنیتی را رعایت کرده‌اید، به بدافزارهای کلاهبرداری آنلاین آلوده می‌شوید.

از این رو به تازگی وزارت امنیت داخلی امریکا اقدام به بررسی درجه و میزان خطرآفرینی هر یک از محیط‌های مجازی در فضای اینترنت کرده و براساس رنگ، درجه خطر هر یک را طبقه بندی کرده است. این گزارش همچنین شش نقطه پرخطر را در اینترنت معرفی و در نهایت راه مقابله و محافظت از کاربران را در هر یک از این فضاها عنوان کرده است.


براساس طبقه بندی وزارت امنیت داخلی امریکا، وب سایت‌ها در پنج سطح آبی، سبز، زرد، نارنجی و قرمز از ایمن تا خیلی خطرناک دسته بندی شده‌اند.

بر این اساس سطح آبی شامل وب سایت‌هایی است که کاملاً امن بوده و امکان وجود هیچ گونه خطر امنیتی در آن‌ها وجود ندارد.

سطح بعدی سبز رنگ است که اگر کاربری به دنبال ریسک‌های امنیتی باشد، شاید بتواند نوع خفیفی از آن را پیدا کند اما به هیچ عنوان آسیب جدی به حساب نمی‌آید.

سطح زرد رنگ وب سایت‌های خطرناکی را در بر می‌گیرد که به خودی خود آلوده نیستند اما لینک‌های رد و بدل شده در آنها می‌تواند آلوده باشد و یک کلیک کاربر می‌تواند او را با مشکلات جدی روبرو کند.

سطح نارنجی وب سایت‌های خطرناک را در بر می‌گیرد. در این وب سایت‌ها آلودگی به کاربر بسیار نزدیک بوده و بهتر است کاربر اصلاً به آن‌ها مراجعه نکند .

در نهایت سطح قرمز وب سایت‌های بسیار خطرناک و آلوده را شامل می‌شود که کاربر به محض بازدید از آن‌ها قطعاً آلوده خواهد شد.


براساس این گزارش، وزارت امنیت داخلی امریکا به بررسی موقعیت‌های خطرناک و همچنین محیط‌های ناامنی پرداخته است که کاربران در مواجهه با این محیط‌ها و موقعیت‌ها باید هوشیاری بیشتری به خرج داده و بیشتر از قبل نکات امنیتی را رعایت کنند. در ادامه به بررسی هر یک از این موقعیت‌ها می‌پردازیم:

 

- موقعیت اول: فایل‌های مخرب فلش
محیط خطرآفرین: وب سایت‌های حاوی فایل‌های فلش
طی سال‌های اخیر نرم افزارهای گرافیکی ادوبی فلش به هدف مطلوب بدافزارها تبدیل شده‌اند. بطوریکه این شرکت به طور مداوم در حال انتشار اصلاحیه های امنیتی است! اما آنچه در این نرم افزار محل خطر است، کوکی‌های فلش است که به سازندگان آن این امکان را می‌دهد تا تنظیمات کمتری بر روی فلش اعمال کنند و از این طریق سایت‌هایی که شما بازدید کرده‌اید را ردیابی کنند. بدتر از آن زمانیست که حتی با حذف کوکی‌های مرورگر، باز هم کوکی‌های فلش در پشت صحنه باقی می‌مانند.

پس اگر شما از یک وب سایت حاوی فلش بازدید کردید، به منظور حفاظت در برابر حملات مبتنی بر فلش، پلاگین فلش مرورگر خود را بروز نگه داشته و قبل از هرگونه دانلود آن را با تنظیمات مرورگر خود بررسی کنید.

 

- موقعیت دوم: لینک های کوتاه شده
محیط خطرآفرین: توییتر
از زمان ایجاد توییتر، کلاهبردان اینترنتی سعی می کنند تا با استفاده از لینک های کوتاه شده کاربران را برای کلیک بر روی لینک های مخرب ترغیب کنند. چراکه پنهان کردن بدافزارها پشت لینک‌های کوتاه کار بسیار ساده تری است.

پس هر زمان که به سایت توییتر سر زدید به هیچ وجه بر روی هیچ لینکی کلیک نکنید. اگر هم می خواهید لینک های مخرب را از سالم تشخیص دهید از برنامه Tweet Deck که دارای ویژگی نمایش کامل لینک ها قبل از ورود به سایت است، استفاده کنید.

 

موقعیت سوم: ایمیل‌ها و فایل‌های پیوست
محیط خطرآفرین: Inbox ایمیل شما
اگرچه کلاهبرداری های فیشینگ و حملات مخرب به ایمیل‌ها اتفاق تازه ای نیست اما روش‌های این کلاهبرداری ها دائماً در حال تحول است. بطوریکه این روزها پیام‌های عادی از پیام‌های مخرب قابل تشخیص نیستند.

به همین دلیل به کاربران توصیه می‌شود به هرآنچه که به Inbox شان وارد می‌شود، اعتماد نکرده و به جای کلیک بر روی لینک‌های ارسال شده به صورت مستقیم به وب سایت مربوطه مراجعه کنند.

 

موقعیت چهارم: موزیک‌ها، ویدئوها و نرم افزارها
محیط خطرآفرین: وب سایت‌های دریافت (Download) موزیک، ویدئو و نرم افزار
سایت‌های دریافت (Download) موزیک، ویدئو و نرم افزار، گنجینه ای از نرم افزارهای مخرب در لباس مبدل هستند! بسیاری از متخصصان امنیتی معتقدند وب سایت‌های این چنینی یکی از خطرناک‌ترین محیط‌ها برای بازدید هستند. چراکه اغلب این وب سایت‌ها یک مدل مشخص از کسب و کار و همچنین اعتبار امنیتی کافی ندارند.

اگرچه بهتر است به دلیل محتوای غیرقابل اعتماد این وب سایت‌ها به طور کامل از بازدید آن‌ها صرف نظر کنید اما اگر به هر دلیلی به این وب سایت‌ها سر زدید، بهتر است به منظور حفاظت از سیستم اصلی خود، از یک سیستم دوم با یک آنتی ویروس کاملاً بروز استفاده کنید. در نهایت فایل‌های دانلود شده را اسکن کرده و یکی دو روز بعد آن‌ها را باز کنید. چراکه نرم افزارهای مخرب به محض باز شدن به همه سیستم شما رسوخ می‌کنند اما با تاخیر در باز کردن آن‌ها، به آنتی ویروس اجازه می‌دهد مجوزهای لازم را مورد بررسی قرار دهد.

 

موقعیت پنجم: بدافزارهای پنهان در فیلم‌ها و تصاویر غیراخلاقی
محیط خطرآفرین: وب سایت‌های نامشروع
سایت‌های نامشروع به خودی خود نسبت به سایر سایت‌های فعال و عمومی از درجه امنیت کمتری برخوردار هستند. اما این فرضیه تمام داستان نیست. اگرچه بازدید از این وب سایت‌ها به دلیل محتوای آن‌ها، بطورکلی مخرب است اما به دلیل اینکه هیچ خط مشی امنیتی مشخصی ندارند علاوه بر محتوای مخرب می‌توانند حاوی برنامه‌های آلوده و بدافزار هم باشند.

از این رو کاربران بهتر است به هیچ دلیلی به هر یک از این وب سایت‌ها وارد نشوند.

 

موقعیت ششم: ویدئوهای آنلاین
محیط خطرآفرین: وب سایت‌های به اشتراک گذاری ویدئو
شاید برای شما پیش آمده، در حال تماشای یک ویدئوی آنلاین هشداری نمایش داده می‌شود مبنی بر اینکه برای دانلود این ویدئو نیازمند نرم افزار خاصی هستید. چراکه نرم افزار فعلی شما فایل مربوطه را پشتیبانی نمی‌کند.

قانونی بودن نرم افزار معرفی شده به اعتبار وب سایتی که شما در حال بازدید از آن هستید بر می‌گردد. اگر در حال تماشای ویدئو از یک وب سایت نا آشنا هستید بهتر است به پیغام داده شده اعتنا نکرده و نرم افزار را دانلود نکنید. اما بطورکلی بهتر است برای تماشای ویدئوهای آنلاین به وب سایت‌های شناخته شده ای مثل Vimeo و یوتیوب مراجعه کنید.

 

در نهایت اینکه اگرچه امروز اینترنت فاصله‌ها را کم و دسترسی‌ها را آسان کرده است اما هر لحظه از حضورمان در این فضا می‌تواند موقعیت مناسبی را در اختیار سودجویان قرار دهد. شش موقعیتی که توسط وزارت امنیت داخلی امریکا مورد بررسی قرار گرفت اگرچه ممکن است خطرآفرین باشند اما تمام پهنه گسترده اینترنت را شامل نمی‌شوند. از این جهت به نظر می‌رسد تنها راه حل مطمئن برای مقابله با کلاهبردان و نفوذگران، هوشیاری کاربران و استفاده به جا از ابزارهای امنیتی مناسب است.

منبع:iranvij.ir+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 
انتخابات شوراي شهرستان طرقبه شانديز برگزار شد

انتخابات شوراي شهرستان طرقبه شانديز برگزار شد. به گزارش خبرنگار ما در پايان اين انتخابات، حسين ثابت

 گلستاني به عنوان رئيس اين شورا ، جهان پناهي به عنوان نائب رئيس شوراي شهرستان،اکبريان به عنوان

خزانه دار و علي همايوني فر به عنوان نماينده اين شورا در شوراي استان انتخاب شدند.

 
افتتاح ۲ مدرسه خيرساز در طرقبه شانديز

طي مراسمي با حضور خيران و مسئولان استاني و شهرستان، آموزشگاه «فاطيما» در شهر شانديز و آموزشگاه

«ماني» در روستاي نغندر طرقبه که توسط خيران ساخته شده اند به بهر ه برداري رسيد. مسئول آموزش و

 پرورش شهرستان طرقبه شانديز در گفت وگو با خبرنگار ما افزود: مدرسه ۱۰ کلاسه فاطيما در شهر شانديز با

 اعتباري حدود ۵۴۰ ميليون تومان از محل اعتبارات دولتي اداره کل نوسازي مدارس خراسان رضوي و مشارکت

 يک خير با زير بناي ۱۰۰۰ مترمربع احداث شد. «شيرمحمدي» خاطرنشان کرد: مدرسه ۵ کلاسه «ماني» هم

در روستاي نغندر با اعتباري حدود ۲۸۰ ميليون تومان از محل اعتبارات دولتي اداره کل نوسازي و مشارکت يک

خير در زير بناي ۳۷۵ مترمربع احداث و به بهره برداري رسيد.

***

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

10 عکس برتر زمین از فضا

بشر ماموریت های زیادی – هم ماموریت های روباتیک و هم ماموریت های انسانی – به منظور کشف اجرام آسمانی اطرافمان به آنسوی سیاره زمین داشته است. تحقیقات بی باکانه در بعضی موارد تصاویر گیج کننده و در بیشتر موارد تصاویر بسیار جذاب و تفکر برانگیزی را برایمان فراهم آورده است. در ادامه مقایسه ای از ده تصویر برتر تاریخ که از سیاره زمین گرفته شده است خواهیم داشت. 

 

 

10- یک تصویر تمثیلی از بالا آمدن زمین. جزء اولین تصاویر در نوع خود می باشد. این تصویر زمانی که فضانوردان آپولو مشغول چرخش در نواحی دوردست ماه بودند توسط یکی از آنها گرفته شد. تصویر نمایش داده شده در این جا درست در همان فرم، جهت و زاویه اصلی می باشد. شما می توانید از همان زاویه ای که تصویر گرفته شده است به آن نگاه کنید.

 

 

 

 9- این تصویر رنگی از زمین در تاریخ 11 سپتامبر 1990 توسط فضاپیمای گالیله (Galileo) گرفته شده، زمانی که سفر سه ساله خود بسوی ژوپیتر را آغاز نمود. در قسمت پایین تصویر قطب جنوب دیده می شود و سپیده بر فراز اقیانوس آرام در حال بالا آمدن می باشد.

  

 

 

 

 

8- این تصویر از زمین و ماه در یک فریم گرفته شده و اولین تصویر در نوع خود می باشد که تا کنون توسط یک فضاپیما تهیه شده است. این عکس در 18 سپتامبر 1977 توسط وویجر I ناسا (Voyager 1) و در فاصله 25/7 میلیون مایلی از زمین گرفته شده. به دلیل اینکه زمین چندین برابر روشن تر از ماه می باشد، در این تصویر با کمک تجهیزات کامپیوتری ماه به طور مصنوعی نسبت به زمین سه برابر روشنتر شده تا هر دو جسم به طور واضح دیده شوند.

 

 

 

 

7- این تصویر مادون قرمز در عملیات روزتا (Rosetta) به مدیریت آژانس فضایی اروپا، در اوایل مارچ 2005 زمانی که در مسیر خود به دنبال ستاره دنباله دار Comet 67P/Churyumov-Gerasimenko بود تهیه شد. تصویر مذکور این شانس را به تیم روزتا داد تا تجهیزات خود را با یک جسم فضایی واقعی تنظیم کند و مطمئن شود که همه چیز به درستی کار می کند.

   

 

 

 
 
 
 
 
 
 
6- در این عکس، فضانورد هاریسون اسمیت (Harrison Schmitt) خلبان مدول قمری آپولو 17، در کنار پرچم ایالات متحده به تصویر کشیده شده. این آخرین عملیات فرود بر روی ماه از سری پروازهای آپولو بود.

  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

5- کنترل زمینی مسنجر (MESSENGER) در 2 آگوست 2005 نه تنها مسیر فضاپیما به عطارد را هدایت و تنظیم نمود بلکه به تیم فضاپیما اجازه داد تا چندین مورد از تجهیزات و دستگاه های موجود بر روی آن را نیز تست کند. دوربین طوری طراحی شده تا قادر به اندازه گیری مواد معدنی که سطح عطارد را تشکیل داده اند، باشد. عکس سمت چپ، مرکب از سه باند، با استفاده از "تصویربرداری با چندین طول موج" گرفته شده و نواحی قاره ای را به رنگ قرمز نشان می دهد. که خود نتیجه بازتاب بالای پوشش گیاهی در این مناطق می باشد.

  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

4- دوربین MRO در 15 آگوست 2005 پس از گذشت سه روز و طی مسافتی بیش از 727000 مایل موفق به گرفتن این تصویر شد. مهمترین هدف این مریخ نورد، که به دست آوردن تصاویر کاملی در زمینه هواشناسی مریخی به طور روزانه بود، به تعویق افتاد تا در به دست آوردن اندازه گیری دقیق حساسیت تجهیزات به تیم علمی "تصویرگر رنگی مریخ" یا " Mars Color Imager" کمک نموده و عدم بروز تداخل و آلودگی در دوربین در طول پرتاب را برسی نماید.

 

  

 

3- این تصویر توسط دوربین زاویه باز فضاپیمای کاسینی (Cassini) در 15 سپتامبر 2006، در فاصله 3/1 میلیون مایلی از زحل و حدود 930میلیون مایل از زمین گرفته شده. قمر انکلادوس (Enceladus) نیز در سمت چپ دیده می شود.

 

 

   2- این اولین تصویری است که تاکنون از سطح یک سیاره دورتر از ماه از زمین گرفته شده، این عکس توسط مریخ نورد تحقیقاتی اسپیریت (Spirit) و یک ساعت قبل از طلوع آفتاب در 63مین روز مریخی ماموریتش تهیه شد.

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

1- در اینجا قسمتی از اولین "عکس فامیلی" از منظومه شمسی که در 1990 توسط وویجر I (Voyager 1) گرفته شده نمایش داده شده است. این تصویر از زمین در فاصله ای بیش از 4 میلیارد مایل گرفته شده. در این تصویر زمین تنها به صورت یک نقطه 12/0 پیکسل دیده می شود. کارل ساگان (Carl Sagan) یکی از اعضای وویجر چنین می گوید: "....نقطه ای تنها در کیهانی پوشیده در تاریکی. صحبت درباره پیچیدگی های بزرگ جهانی تاریک است. از دیدگاه من این نکته مسئولیت ما را برای برخوردی مهربانتر و مشفق تر نسبت به یکدیگر و نیز تلاش برای نگهداری و گرامی داشتن این نقطه آبی کم رنگ، تنها خانه ای که تاکنون شناخته ایم، تاکید می کند."

  

 

 

 

 

 

 

منبع : سایت نجوم ایران

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

جزئیات اخراج ۶ قاضی از دستگاه قضا
 
قضات باید کت‌وشلوار بپوشند
 
 
رئیس دادگاه های انتظامی قضات جزئیات اخراج ۶ قاضی و نحوه برخورد با قضات سیگاری را تشریح کرد.
به گزارش جهان به نقل از مهر، حجت الاسلام نیری در حاشیه سفر رئیس قوه قضائیه به ارومیه در جمع خبرنگاران گفت: مسئله قضا از حساسیت زیادی برخوردار است، قاضی نمی تواند خودش به تنهایی در صف نان بایستد و نان بگیرد، این موضوع کسر شان است یا اینکه قاضی نمی تواند بدون کت و شلوار در دادگاه حاضر شده و یا در هر مجلس و عروسی شرکت کند، این کارها تخلف است اما تخلفی نیست که باعث شود از دستگاه قضا بیرون رود.

 

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

ناراحتی نتانیاهو ازممنوعیت!پوشیدن شلوار جین در ایران!

روزنامۀ فرانسوی لزاکو:
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : 

ایرانی‌ها باقراردادن عکس هایشان با شلوار جین در توئیتر به نخست وزیر اسراییل خندیدند.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامۀ فرانسوی لزاکو، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه موجی از خنده را در میان ایرانی ها در شبکه توئیتر به راه انداخت. وی در مصاحبه ای تلویزیونی گفته بود اگر در جمهوری اسلامی ایران ممنوعیت وجود نداشته باشد، مردم می توانند شلوار جین بپوشند.
نتانیاهو در این مصاحبۀ تلویزیونی باز هم درخواست اسراییل مبنی بر توقف برنامه های هسته ای ایران را تکرار کرد. وی افزود: من فکر می کنم اگر ایرانی ها آزاد باشند، جین می پوشند و موسیقی غربی گوش می کنند و می توانند انتخابات آزاد داشته باشند.این رونامۀ فرانسوی در ادامه می نویسد: این در حالیست که ایرانی ها هرچند که حجاب دارند، اما می توانند در ایران شلوار جین بپوشند. اظهارات نتانیاهو سبب شد تا بسیاری از ایرانی ها عکسهای خودشان را با شلوار جین بر روی صفحات توئیترشان بگذارند.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

حذف3 دهک پردرآمد تصویب شد

یارانه نقدی۱۰میلیون نفرقطع می شود

 

اقتصاد > اقتصاد کلان - روزنامه شرق نوشت:

 درجلسه کمیته اقتصادی کمیسیون برنامه وبودجه مجلس که عصر روزدوشنبه باحضورنمایندگان دولت برگزار شد؛
 
 حذف سه دهک پردرآمد به تصویب رسید.
 
این طرح قرار است ابتدا در کمیسیون برنامه و بودجه بررسی شده و سپس در صحن علنی به رای گذاشته شود.
 

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

شیر ، کامل ترین غذا (انسان ,تغذیه ,سلامتی)
 
 

 

«تنها چیزی که می تواند جای آب و غذا را کاملاً پر کند، شیر است.»پیامبر اکرم(ص)

مطالعات در زمینه باستان شناسی بیانگر این امر هستند که اهلی کردن دام از جمله گاو، گوسفند و بز، یکی از مراحل مهم در تاریخ زندگی و ادامه حیات انسان روی کره خاکی بوده است. بدین ترتیب بشر توانست در مناطقی که از نظر کشاورزی و دامپروری مناسب بودند، ساکن شود و پایه های تمدن و زندگی اجتماعی را بنا گذارد. دانشمندان تخمین می زنند که اهلی کردن دام توسط انسان به حدود 6000 سال قبل باز می گردد و از همان زمان نیز استفاده از شیر برای مصارف انسانی شروع شده است. ترکیب عمومی شیر بسیار شبیه خون است زیرا ماده اولیه برای ساختن شیر در بدن، خون می باشد. جدول زیر ترکیب شیر کامل، از لحاظ آب و مواد مغذی ارائه شده است.

ی اصلی مقدار متوسط (در 100 گرم)

ب (گرم)

5/87
نرژی (کالری) 66
پروتئین (گرم) 4/3
چربی (گرم) 9/3
لاکتوز (قند شیر) (گرم) 8/4
کلسیم (میلی گرم) 115
فسفر (میلی گرم) 92
ویتامین «آ» (میکروگرم) 52
ویتامین «د» (میکروگرم) 03/0
ویتامین «ب1» (میلی گرم) 04/0
ویتامین «ب2» (میلی گرم) 2/0

 

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

تبليغات کم رمق و ناشناخته ماندن جاذبه هاي گردشگري ايران

  تبليغات در عصر ارتباطات جايگاه ويژه اي دارد تا جايي که اگر شما بهترين خدمات را ارائه دهيد يا بهترين کالا را توليد کنيد ولي نتوانيد درباره آن تبليغ مناسبي انجام دهيد و آن را به نحو مناسب نزد مشتريان معرفي کنيد بايد بازار را به رقبايي واگذار کنيد که سطح کيفي خدمتشان يا کيفيت کالاي توليدي شان نه تنها ممکن است در حد و اندازه شما نباشد بلکه شايد در تراز پايين تري نيز قرار داشته باشند. صنعت گردشگري نيز از اين قاعده مستثنا نيست و چه بسا از ديگر صنايع به اطلاع رساني و معرفي و تبليغ نياز بيشتري دارد چرا که جلب و جذب گردشگران و توجيه آن ها براي قبول رنج سفر و هزينه مسافرت نيازمند معرفي و شناساندن جاذبه هاي گوناگون و خدمات و امکانات متنوع مقصد است.

آيا تبليغات هزينه است؟

حتماً شما هم اين جمله را زياد شنيده ايد که «تبليغات هزينه نيست، سرمايه گذاري است». امروزه در دنياي رقابتي، تبليغات از يک انتخاب ساده به يک اجبار تبديل شده است. با نيم نگاهي به دنياي اطرافمان اين نکته را درمي يابيم که ما تنها شرکت ها و محصولاتي را به ياد مي آوريم که هميشه تبليغ مي شوند. يک کارشناس در اين باره به خراسان مي گويد: نگاه قديمي که تبليغات را در رديف هزينه هاي يک سازمان يا شرکت قرار مي داد مدت هاست که تغيير کرده و اکنون در دنيا تبليغات را سرمايه گذاري براي رسيدن به اهداف مهمتر و بالاتر مي دانند. وي مي افزايد: در بازار رقابتي امروز مهم اين است که شما زودتر و مبتکرانه تر کالا يا خدماتتان را به يادماندني کنيد. قنبري کارشناس گردشگري ادامه مي دهد: تبليغات در واقع سرمايه گذاري درازمدتي است که يک سازمان يا شرکت انجام مي دهد تا در طول زمان از آن بهره برداري کند.

 تعيين بازار هدف

تبليغات به عنوان بهترين و کارآمدترين ابزار معرفي و شناساندن جاذبه هاي طبيعي، فرهنگي و باستاني هر کشور نيازمند نگاهي علمي، کارشناسانه و تخصصي است.

در صنعت گردشگري به تناسب بازار هدف و نوع گردشگري بايد تبليغات مناسب آن صورت گيرد. کارشناس مديريت بازاريابي گردشگري در گفت وگو با خراسان در اين باره مي گويد: قبل از هرگونه تبليغي ما بايد هدف گذاري درستي داشته باشيم.

به عبارت ديگر بازار هدف است که نوع تبليغ ما را مشخص مي کند. وي ادامه مي دهد: مثلاً اگر قرار است ما گردشگري مذهبي را تبليغ کنيم بايد به گونه اي عمل کنيم و اگر قراراست گردشگري سلامت را معرفي کنيم روش ديگري را بايد اتخاذ کنيم. محمد علي پور خود گردشگران را نيز يکي از بازارهاي هدف مي داند و اظهار مي کند: وقتي قرار است جاذبه هاي کشورمان را براي يک فرانسوي معرفي کنيم بايد از روش ها و ابزارهايي متناسب با فرهنگ اروپايي استفاده کنيم در حالي که براي تبليغ همين جاذبه ها براي يک عرب يا آسيايي بايد از شيوه ها و ابزارهاي ديگري بهره گرفت.

 پيش نياز جاري تبليغات

هر تبليغي بايد متناسب با توانمندي ها وامکانات موجود باشد. تبليغات ابزاري است که با استفاده از آن آگاهي هاي لازم در مورد جاذبه ها و امکانات هر منطقه به گردشگران داده مي شود تا باعث ايجاد انگيزه شود وآن ها را متقاعد به سفر کند. معصومي نژاد تحصيل کرده مديريت جهانگردي و مدير يکي از تورهاي گردشگري دراين باره مي گويد: ما قبل از اين که به فکر تبليغات باشيم بايد زيرساخت هاي لازم براي ورود و استقرار گردشگران را فراهم کنيم. وي ادامه مي دهد: من وقتي هم وطنانم را به يک تور خارج از کشور مي برم مطمئن هستم آن چه در بروشورها و سايت ها در مورد امکانات و جاذبه هاي آن منطقه تبليغ و معرفي شده واقعاً  وجود دارد و گاهي حتي خدماتي فراتر از انتظار نيز ارائه مي شود ولي در تورهاي داخلي و در مورد ميهمانان خارجي هميشه اين نگراني را دارم که نبود امکانات و خدمات مناسب و گاه حداقلي در آن مکان ممکن است موجب نارضايتي و واکنش منفي شرکت کنندگان در تور شود و آن ها رااز سفر مجدد به آن منطقه باز دارد.

 تصويرسازي مثبت رسالت تبليغات

صنعت گردشگري داراي سه عنصر اساسي: گردشگر، جاذبه ها و عرضه کنندگان خدمات است و تبليغات نقش پيش قراول و نوک پيکان اين صنعت را دارد و به گفته کارشناسان تبليغات گردشگري اگر مجموعه صنعت گردشگري را مانند يک تيم فوتبال در نظر بگيريم تبليغات نوک حمله و مهاجم اين تيم است.

قنبري کارشناس گردشگري در اين باره مي گويد: تبليغات بايد به گونه اي طراحي شود و آن چنان جاذبه ها را توصيف کند که افراد را جذب و مجاب کند که به آن منطقه سفر کنند. وي ادامه مي دهد: با توجه به تبليغات منفي که طي ساليان گذشته عليه کشورمان در سطح دنيا انجام گرفته است وظيفه اصلي تبليغات به ويژه در بخش دولتي زدودن چهره منفي ايران در دنيا و ارائه چهره اي مثبت و البته واقعي از آن است. وي اظهار مي دارد: کشور ما با داشتن انبوهي از جاذبه هاي متنوع گردشگري اعم از طبيعي، باستاني، مذهبي،فرهنگي و... نيازمند تبليغات کارآمد است تا ايران را آن گونه که هست به جهانيان معرفي کند.

 راهبرد مشخص و ثابت

توسعه صنعت جهانگردي و تبليغات پيوند تنگاتنگي با يکديگر دارند و ميزان سرمايه گذاري و افزايش جذب جهانگردان بستگي به حجم و شيوه فعاليت هاي تبليغاتي دارد. محمدعلي پور کارشناس ارشد مديريت بازاريابي گردشگري معتقد است وجود يک راهبرد مشخص در سطح کلان و توجه به برنامه هاي درازمدت نظير چشم انداز ۱۴۰۴ مي تواند راهگشاي ما باشد مشروط بر اين که با تغيير دولت ها و مديران، برنامه ها دستخوش تغييرات اساسي نشوند. وي اظهار مي دارد: مثلاً يک آژانس مسافرتي در غرب تهران با توجه به شعاع عملکردش و هدف گذاري که انجام مي دهد راهبرد مشخصي را دنبال مي کند و ممکن است به تبليغي در يک بيلبورد يا يک روزنامه اکتفا کند .در سطح ملي هم ما بايد با توجه به هدف گذاري که انجام مي دهيم راهبرد مشخصي براي خودمان تعريف کنيم.

 نمادسازي

در دنياي امروز، تبليغات و بازاريابي به مراتب از توليد وعرضه خدمات مهم تر است و اگر کشوري صرفاً به جاذبه ها و امکانات گردشگري خود بسنده کند و روش هاي مناسبي براي تبليغات و معرفي اين ظرفيت ها نداشته باشد موفق نخواهد بود. قنبري کارشناس گردشگري در اين مورد مثالي مي زند.

وي مي گويد: وقتي اسم فرانسه را مي شنويم بلافاصله تصوير برج ايفل در ذهنمان نقش مي بندد. به اين کار در عرصه تبليغات «برندسازي» مي گويند. در تمام دنيا سعي بر اين است که کشورشان با يک نام يا جاذبه اي که برروي آن تبليغات وسيع انجام مي دهند معروف شود و جهانگردان و گردشگران را با آن «برند» جذب کنند. وي مي افزايد: ولي متاسفانه کشور ما با وجود اين همه جاذبه در موضوعات مختلف گردشگري هنوز در جهان با هيچ نشانه و نمادي شناخته شده نيست. وي ادامه مي دهد: خود اين موضوع به خوبي بيانگر ناآگاهي مسئولان و دست اندرکاران اين صنعت است و نشان مي دهد ما از افراد متخصص و متبحر در اين زمينه استفاده نکرده ايم. در حالي که مي توانيم مثلاً در گردشگري مذهبي بارگاه ملکوتي ثامن الحجج(ع) را نمادسازي کنيم يا در اکوتوريسم گرم ترين نقطه دنيا در دل کوير يا درياچه اروميه به عنوان بزرگ ترين درياچه شور جهان و ديگر «ترين ها» که در کشور ما کم نيستند را به عنوان نشانه و نماد ايران به جهانيان معرفي کنيم.

 ابزارهاي تبليغاتي

براي معرفي و شناساندن جاذبه هاي گردشگري مي توان از ابزارهاي گوناگون استفاده کرد.

قالب اين تبليغات مي تواند نوشتاري، ديداري يا شنيداري باشد و هر کدام در مرحله اي از برنامه هاي گردشگري تاثيرگذار باشد. يک کارشناس گردشگري در اين باره به خراسان مي گويد: اهميت تبليغات در کشورهاي موفق در زمينه گردشگري به حدي است که شهرداري هاي برخي شهرهاي سياحتي همچون پاريس، رم و... بر سر معرفي شهرهاي خود به گردشگران بين المللي از انواع تبليغات نوشتاري، صوتي و تصويري و الکترونيکي استفاده مي کنند. احمد ديناري کارشناس ارشد گردشگري اظهار مي دارد: امروزه در دنيا، از بازاريابي مستقيم يا الکترونيکي به خوبي استفاده مي شود و کشورهاي موفق داراي سايت هاي اينترنتي قوي و چندزبانه و به روز هستند و همچنين از شبکه هاي گوناگون ماهواره اي براي معرفي جاذبه هاي گردشگري کشورشان بهره مي برند.

محمد علي پور ديگر کارشناس گردشگري معتقد است بهترين و کارآمدترين ابزار تبليغاتي امروز تبليغات «دهان به دهان» است.

وي مي گويد: هر گردشگري که پا به ايران مي گذارد همانند يک ابزار تبليغاتي عمل مي کند يعني اگر از ديدن جاذبه ها و همچنين اقامت در هتل و ارائه خدمات راضي باشد و آن چه دريافت مي کند مطابق انتظارش باشد وقتي به کشور خودش باز مي گردد به بهترين ابزار تبليغ تبديل مي شود ولي اگر ما نتوانيم انتظارات او را برآورده کنيم هر چقدر در زمينه تبليغات هزينه کرده باشيم سرمايه مان را به هدر داده ايم.

 درايران چه مي گذرد

پنجمين کشور از نظر جاذبه هاي طبيعي و دهمين کشور به لحاظ جاذبه هاي فرهنگي و باستاني هنوز نتوانسته است خود را آن چنان که بايد و شايسته است به جهانيان معرفي کند. اين عبارتي است که مورد اتفاق تقريبا تمامي کارشناسان و نخبگان حوزه گردشگري است و در همين چند روز پيش آقاي دکتر روحاني به اين مسئله اذعان کرده اند. حال مشکل کجاست؟ کارشناسان مشکل اصلي را پس از فراهم نبودن کامل زيرساخت ها ، نبود تبليغات موثر و کارآمد و اطلاع رساني به روز و بين المللي مي دانند. احمد ديناري کارشناس ارشد و مدرس گردشگري و هتل داري در اين زمينه مي گويد: متاسفانه درک درست و منطقي از ارزش هاي تبليغات در حوزه گردشگري چه در بخش دولتي و چه در بخش خصوصي وجود ندارد و چه بسا سازمان هاي متولي نظير دفتر بازاريابي و تبليغات که در سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري قرار دارد رسالت اصلي خود را که همانا معرفي توانمندي هاي گردشگري کشور است از ياد برده اند و به واسطه بوروکراسي هاي اداري مشغول کار اجرايي و تاسيساتي شده اند و برنامه ريزي، راهبري و اجراي برنامه هاي تبليغاتي گردشگري در حاشيه قرار گرفته است.

وي ادامه مي دهد: در حالي که در شرح وظايف اين دفتر اين موارد به چشم مي خورد؛ شناسايي بازارهاي هدف گردشگري کشور به تفکيک استان ها، نظرسنجي از گردشگران داخلي و خارجي به منظور ارائه خدمات مطلوب، راه اندازي دفاتر اطلاع رساني گردشگري در داخل و خارج از کشور، برنامه ريزي جهت شرکت در نمايشگاه هاي داخلي و خارجي، تدوين شيوه نامه ها و دستورالعمل هاي تشويقي و حمايتي براي بخش خصوصي همچون جوايز صادراتي، پرداخت ۵۰ درصد هزينه هاي تبليغات تورهاي ورودي و... .مي توان گفت از بيشتر اين موارد غفلت شده و اين به دليل نبود درک حرفه اي و درست از ارزش هاي کار تبليغات در حوزه گردشگري است.

وي اظهار مي دارد: استفاده نکردن از ظرفيت هاي بخش خصوصي، موازي کاري ها، تفکر غلط هزينه  بر بودن تبليغ، نبود برنامه جامع تبليغات در سطوح داخلي و خارجي نيز مزيد بر علت است و اکنون اين سوال باقي است که آيا صرف نظر از فراهم نمودن زيرساخت ها و امکانات و تسهيلات مورد نياز، بدون اطلاع رساني و تبليغات مي توان به هدف جذب ۲۰ ميليون گردشگر خارجي در سال ۱۴۰۴ دست يافت؟

 چه بايد کرد

امروز در برخي کشورهاي دنيا، اين درآمد گردشگري است که اقتصاد و بازار را مي چرخاند. ايران نيز با توجه به ظرفيت بالقوه فراواني که در اين عرصه دارد مي تواند يکي از مقاصد اصلي گردشگران در دنيا باشد. اما چه بايد کرد. کارشناسان بر اين باورند که اگر ما به نحو شايسته و مقتضي جاذبه هاي کشورمان را به دنيا معرفي و تبليغ کنيم قطعاً گام موثر و بلندي برداشته ايم.

احمد ديناري کارشناس گردشگري در اين باره مي گويد: بايد در جهت نهادينه کردن تبليغات گردشگري و استفاده حداکثري از اين ابزار ارزشمند اقدامات موثري صورت گيرد و ادامه مي دهد: به عنوان نمونه مي توان به اين موارد اشاره کرد:

-واگذاري امتياز تبليغات به بخش خصوصي که در اين مورد مي توان به جلسه مورخ 88.8.17هيئت وزيران اشاره کرد که به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسي امتياز تبليغات گردشگري سلامت از جمله تبليغ توريسم درماني کشور در شبکه هاي مختلف ماهواره اي به کانون جهانگردي و اتومبيل راني جمهوري اسلامي وابسته به سازمان ميراث فرهنگي واگذار شد تا با تشکيل مجموعه تخصصي براي معرفي امکانات و تجهيزات درماني اقدام کند.

-تهيه و پخش تيزرهاي کوتاه تبليغاتي در شبکه هاي ماهواره اي به زبان هاي گوناگون

-راه اندازي شبکه تلويزيوني گردشگري يا راديوگردشگري

-فعاليت رايزن هاي گردشگري در سفارتخانه هاي کشورهاي بازار هدف

-ايجاد سايت هاي قوي اينترنتي و به روز به زبان هاي مختلف

-تدوين برنامه جامع تبليغات گردشگري

-تقويت و توجه ويژه به بخش بازاريابي و تبليغات در سازمان ميراث فرهنگي

-ايجاد شوراي هماهنگي تبليغات گردشگري در برخي مقاصد گردشگري کشور مانند مشهد

- نمادسازي و طراحي شعار تبليغاتي اثربخش

-استفاده و بهره برداري هدفمند از شبکه هاي اجتماعي اينترنتي

-حمايت از رسانه هاي نوشتاري و مجلات گردشگري و...

-طراحي، چاپ و توزيع هدفمند اقلام تبليغاتي گوناگون و متناسب با بازارهاي هدف داخلي و خارجي به زبان هاي مختلف(بروشور، لوح فشرده، کاتالوگ، کتابچه، کارت پستال، نقشه راهنماي گردشگري و...)

و خيلي موارد ديگر

به هر حال و به اذعان همه کارشناسان تبليغات يکي از ابزارهاي ضروري و توانمند در راه معرفي جاذبه هاي گردشگري و رساندن ما به هدف (۲۰ميليون گردشگر در سال ۱۴۰۴) خواهد بود مهم اين است که با کدام هدف گذاري و کدام راهبرد و از کدامين ابزار براي تبليغات مي خواهيم بهره ببريم

منبع: روزنامه خراسان

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

نمایشگاه عکس زیبایی های شاندیز به پایان رسید

نمایشگاه عکس زیبایی های شاندیز که به همت شهرداری وشورای اسلامی شهر شاندیز برگزارشده بود

به پایان رسید./

به گزارش خبرنگارسایت شاندیزما این نمایشگاه که باعنوان زیبای های شاندیز وبه مدت یک هفته توسط

 یکی ازعکاسان شهرشاندیزبه نام هادی افشارشاندیزوباهمت شهرداری وشورای اسلامی شهرشاندیز

برگزارشده بوددرمیان استقبال بی نظیر همشهریان و مسافران به اتما م رسید.

دراین نمایشگاه عکس هایی ازمناظرطبیعی وزیبای شهردیدنی شاندیزبه نمایش درآمده بود./

***                                                         ***                                        ***

وبلاگ شاندیز برای آقای هادی افشار شاندیزُ هنرمندعکاس شهر شاندیز و پدیدآورنده این آثار زیبا

 آرزوی توفیق دارد./

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  |