سیاسی اجتماعی فرهنگی اقتصادی

امام خامنه ای :

 پیروزی انقلاب نمونه‌ای اطمینان‌بخش برای تحقق وعده بزرگ ظهور

(بسم الله الرحمن الرحیم)

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ضمن تشکر صمیمانه از تدوین دانشنامه امام مهدی(عج)، آن را هدیه‌ای ارزشمند در آستانه عید بزرگ نیمه شعبان، خواندند و افزودند: موضوع مهدویت و ظهور امام زمان(عج) وعده قطعی الهی است.


به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری در آستانه خجسته سالروز ولادت با سعادت منجی عالم بشریت حضرت صاحب الزمان(عج)، رهبر معظم انقلاب اسلامی امروز (چهارشنبه) از نمایشگاه مجموعه تولیدات علمی و پژوهشی مؤسسه دارالحدیث بازدید کردند. در جریان این بازدید، دانشنامه امام مهدی(عج) که به همت این مؤسسه تهیه شده است، ارائه شد.

رهبر انقلاب اسلامی بعد از این بازدید، در جمع اساتید، محققان، مسئولان و کارکنان مؤسسه دارالحدیث و پژوهشگاه قرآن و حدیث، ضمن تشکر صمیمانه از تدوین دانشنامه امام مهدی(عج)، آن را نمونه برجسته‌ای از شناسایی خلأها و مسئله‌یابی درست، و هدیه‌ای ارزشمند به جامعه اسلامی و جامعه علمی، در آستانه عید بزرگ نیمه شعبان، خواندند و افزودند: موضوع مهدویت و ظهور امام زمان(عج) وعده قطعی الهی است که محقق شدن وعده‌هایی که در طول تاریخ، به بشریت داده شده، در واقع نوعی اطمینان‌بخشی به انسان‌هاست که آن وعده بزرگ نیز حتماً محقق خواهد شد.

ایشان پیروزی انقلاب اسلامی ایران را تحقق یکی از همان وعده‌های اطمینان‌بخش به بشریت دانستند و گفتند: چه کسی تصور می‌کرد در این منطقه بسیار حساس و در این کشور بسیار مهم و در جایی که یک رژیم مورد حمایت کامل قدرت‌های بین‌المللی حضور داشت، انقلابی براساس دین و فقه و شریعت به پیروزی برسد.

رهبر انقلاب اسلامی در همین خصوص به یک نمونه قرآنی نیز اشاره کردند و افزودند: در قرآن کریم هنگامی که داستان کودکی حضرت موسی(ع) نقل می‌شود، خداوند دو وعده به مادر آن حضرت می دهد؛ اول بازگرداندن آن کودکی که به دریا انداخته شده است و دوم رسیدن حضرت موسی(ع) به مقام پیامبری.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: تحقق وعده اول از جانب خداوند متعال، در مدت کوتاهی، در واقع اطمینان‌بخشی برای وعده دوم بود که در سال‌های بعد محقق شد.

ایشان با اشاره به اینکه اعتقاد به امام زمان(عج) و سرانجامِ حرکت کاروان بشریت در این دنیا، یکی از بخش‌های مهم جهان‌بینی ادیان الهی است، افزودند: همه ادیان الهی معتقدند کاروان بشریت در پایان راه، به یک منزلگاه مطلوب و دلگشا و دلنشینی خواهد رسید که مهم‌ترین ویژگی آن عدالت است.

ایشان گفتند: کاروان بشریت از ابتدای خلقت، در حال عبور از پیچ و خم‌های دشوار، خارزارها و لجنزارهاست تا به یک مسیر هموار و باز برسد که این مسیر هموار، همان دوران ظهور حضرت مهدی(عج) است.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه تحقق شرایط مطلوب در دوران امام زمان(عج) بصورت دفعی نخواهد بود، خاطرنشان کردند: در آن دوران نیز تنازع میان خیر و شر در طبیعت بشر ادامه خواهد داشت و در کنار افراد خوب، افراد بد نیز خواهند بود اما شرایط آن دوران به گونه‌ای است که زمینه خوب شدن انسان‌ها و تحقق عدالت بسیار فراهم است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، پایان راه کاروان بشریت را بسیار امیدبخش خواندند و تأکید کردند: انتظار فرج، انتظاری امیدبخش و نیروبخش است و روحیه انتظار یکی از بزرگترین دریچه‌های فرج برای جامعه اسلامی است.

ایشان در پایان از زحمات و تلاش‌های حجت‌الاسلام والمسلمین ری‌شهری و اساتید و محققان مؤسسه دارالحدیث در تهیه دانشنامه امام مهدی(عج) قدردانی کردند.

پیش از سخنان رهبر انقلاب، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی ری‌شهری رئیس موسسه علمی ـ فرهنگی دارالحدیث در گزارشی با اشاره به رونمایی از دانشنامه امام مهدی(عج) در آستانه ولادت آن حضرت، اعتبارسنجی مضاعف منابع، استناد گسترده به منابع شیعه و سنی، نقد و ارزیابی دلایل غیرنقلی مهدویت، جامعیت و گزیده‌نگاری، برخورداری از تبیین و تحلیل و همچنین نقد و بررسی دیدگاه‌های مختلف، تبیین عقاید دیگر ادیان درباره منجی، جمع‌بندی و تحلیل گزارش‌های متعارض، پاسخ‌گویی به پرسش‌ها و شبهات و هشدار درباره خرافه‌گرایی را از مهم‌ترین خصوصیات دانشنامه امام مهدی(عج) خواند.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 درباره حضرت مهدی عج :

سایت جنبش سایبری۳۱۳دربباره حضرت مهدی و...بامطالب متنوعی ازجمله :

مهدویتُ-دین- انتظار-جنگ نرم-شیطان پرستی -ائمه اطهار-آیات وروایات-اخبار- مقالات-نرم افزار-مستند

-عکس و فیلم و انجمهای مخفی جهان-سخنرانی-بزرگان دین اسلام و شیعه-سیاست دین-تاریخ-زندگی

امامان-جهان درآخرالزمان-مفاسد اخلاقی فکری فرهنگی و....درجهان وصدهاموضوع متنوع دیگر مطالب

خوب ومناسبی دارد.که دیدن آنراتوصیه می کنیم

سایت مهم درباره امام زمان که حتی لحظه غیبت تا ثانیه آخررادرج می کند.

نشانی سایت جنبش سایبری ۳۱۳

www.jc313.ir

 

 

 

 

 

(بسم الله الرحمن الرحیم)

آیا همه یاران حضرت مهدی (عج) مسلمان و شیعه هستند؟

پاسخ:

یاران حضرت را سه گروه تشکیل مى‌دهند:

الف. 313 نفر که یاران خاص هستند؛

ب. ده هزار نفر؛

ج. عموم شیعیان و محبان.

 
در روایتى از امام جواد علیه‌السلام آمده است: «پس هنگامى که این تعداد (313 نفر) از اهل اخلاص گرد او (در مکه و به اذن خدا) جمع شدند، خدا امر او را ظاهر کند. پس هنگامى که براى او عقد (ده هزار نفر مرد) کامل شد، به اذن خداى عزوجل خروج مى کند». (1)

یاران گروه اول و دوم، کسانى هستند که ولایت و امامت امام مهدى عجل‌ اللّه‌ تعالى‌ فرجه‌الشریف را پذیرفته و لیاقت سربازى را در خود ایجاد کرده‌اند. اما گروه سوم (شاید برخى از افراد گروه دوم)، هم مى‌توانند از افرادى باشند که قبل از ظهور شیعه بوده و لیاقت یارى امام را پیدا کرده‌اند و هم مى‌توانند از افراد غیر شیعه باشند که با درک ظهور و شنیدن پیام دعوت امام - با توجه به فطرت الهى و عدالت‌خواهى و حق‌طلبى خود - حضرت را بپذیرند و با همه وجود سر به اطاعت ایشان بگذارند.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 
البته با رعایت این نکته ها و کاهش وزن، سلامت شان را دوباره بازخواهند یافت. پس مقدمه را کوتاه می کنیم و سراغ اصل مطلب می رویم.
 
پارسینه: آنها که به اصطلاح هیکل‌ مناسبی دارند از آمدن نوروز ناراحت نمی‌شوند که هیچ، خیلی هم خوشحال می‌شوند. چون براحتی می‌توانند لباس مناسب بخرند و بپوشند و لذتش را ببرند، اما آنها که دچار اضافه وزن هستند، خرید لباس برایشان مصیبت است؛ اما اگر کمی مانده به نوروز به این چند نکته طلایی عمل کنید، حتما می‌توانید خرید دلخواهی داشته باشید.

البته با رعایت این نکته ها و کاهش وزن، سلامت شان را دوباره بازخواهند یافت. پس مقدمه را کوتاه می کنیم و سراغ اصل مطلب می رویم.

1 ـ غذا خوردن سر ساعت: اگر از همین امروز با خودتان قرار بگذارید سرساعت غذا بخورید، اولین قدم را به سوی کاهش و کنترل وزن برداشته اید. به این ترتیب مغز و معده را مقید به پذیرش، هضم و جذب موادغذایی در زمانی مشخص خواهید کرد. علاوه بر این که با گذشتن زمان غذا خوردن، برای سیرشدن ریزه خواری نمی کنید و دچار اضافه وزن نخواهید شد.

2 ـ دوستانی به نام غلات: در دو وعده، یکی صبح و دیگری بعدازظهر به عنوان میان وعده، کورن فلکس رژیمی همراه با شیر بدون چربی بخورید. این خوراکی به دلیل فیبری که دارد، باعث پر شدن حجم معده شده و مانع پرخوری می شود.

3 ـ چربی دریافت کنید: برخلاف تصور عموم، بدن نیازمند دریافت روزانه مقداری چربی مفید است تا بتواند فعالیت های روزانه را بخوبی انجام دهد. برای این منظور روزانه تا پنج عدد زیتون یا دو قاشق روغن زیتون یا آفتابگردان یا کانولا همراه با سالاد مصرف کنید.

4 ـ حذف نکنید: هیچ وعده غذایی را به طور کامل حذف نکنید، اما می توانید آنها را سبک میل کنید. مثلا برای وعده شام به جای خوردن غذای سنگین، تکه ای مرغ بدون چربی همراه با کمی سالاد میل کنید. با حذف هر وعده غذایی، کالری دریافتی روزانه مختل و نیاز بدن از طریق مصرف خوراکی های غیرمفید تامین می شود.

5 ـ آجیل، بهترین میان وعده: صبح و عصر باید میان وعده مصرف کنید. بهترین میان وعده، آجیل خام و بهترین میزان مصرف آن نیز روزانه نصف فنجان است. این مقدار را در دو وعده صبح و عصر تقسیم کنید.

6 ـ آب پز بخورید: هنگام پخت و پز استفاده از روغن را فراموش کنید و تا حد ممکن غذاها را به صورت آب پز مصرف کنید. با کاهش دریافت موادغذایی چرب، وزن بدن کاهش می یابد.

7 ـ سالم خرید کنید: سهم عمده خرید منزل را به خریدهای سالم مانند میوه، سبزی، انواع صیفی جات، غلات، حبوبات و نوشیدنی های سالم مانند گیاهانی که از آنها دم نوش تهیه می کنند، اختصاص دهید. به این ترتیب با جلوگیری از ورود موادغذایی ناسالم به منزل، مصرف آنها نیز متوقف می شود و دچار اضافه وزن نخواهید شد.

8 ـ با دستگاه حرکت کنید: تعجب نکنید، درست شنیدید با دستگاه حرکت کنید. این دستگاه چیزی جز قدم سنج نیست. اگر روزانه ده هزار قدم راه نروید یعنی این که به اندازه کافی حرکت نداشته اید. برای آن که تعداد قدم هایتان به اندازه ای که باید برسد، به هر بهانه ای راه بروید. کافی است در محل کار یا منزل برای برداشتن هر وسیله ای خودتان اقدام کنید. اگر خودروی شخصی دارید، آن را یک کوچه پایین تر از محل کارتان پارک کنید تا مجبور به پیاده روی شوید.

9 ـ قهوه را درست مصرف کنید: اگر اهل خوردن قهوه هستید، چند نکته را رعایت کنید. اگر قهوه را بدون شیر دوست دارید، همراه آن زیاد شکلات نخورید. طبیعی است برای کاهش وزن، خوردن شیرینی و کیک را هم کنار گذاشته اید. اگر قهوه را همراه شیر یا کافی میت دوست دارید، از شیر یا کافی میت بدون چربی استفاده کنید.

10 ـ نان سالم انتخاب کنید: یکی از دلایل اضافه وزن، خوردن نان است. برای کاهش وزن و حذف تدریجی نان از برنامه غذایی، نان پیتا را که سبک، سالم و قابل هضم و کم کالری است، جایگزین نان معمولی مانند بربری و تافتون کنید. این نکته بویژه در زمان خوردن ساندویج بسیار مهم است. بهتر است نان را جایگزین برنج و بتدریج برنج را حذف کنید و پس از آن نیز با حذف نان های سنگین و پرکالری، انواع سبکی مانند نان پیتا مصرف کنید.

11 ـ خوردن بسته آماده: همیشه داخل یخچال خوراکی هایی مانند هویج خردشده، کلم بروکلی شسته و خردشده، خیار، گوجه حلقه شده و... داشته باشید. زمانی که احساس گرسنگی کردید از این خوراکی ها مصرف کنید. این نکته بویژه در زمان عصبانیت که بعضی افراد دچار پرخوری می شوند، بسیار مهم است.

12 ـ غذا را تند بخورید: به هر وعده غذایی تان کمی فلفل بویژه فلفل قرمز اضافه کنید.این خوراکی باعث کاهش اشتها می شود. بنابراین با اضافه کردن فلفل دلمه ای قرمز یا فلفل کبابی قرمز، اشتهای تان را کنترل کنید. علاوه بر این، دو خوراکی یادشده فیبر دارند و مصرف آنها حجم معده را پرکرده و مانع پرخوری می شود.

13 ـ ماهی سالمون بخورید: یکی از راه های کاهش وزن، تغذیه سالم و مفید است. مصرف گوشت قرمز را به حداقل برسانید و به جای آن ماهی سالمون را جایگزین کنید. این ماهی با داشتن اسیدچرب امگا3 به کاهش وزن کمک می کند.

14 ـ پیش غذا نخورید: وقتی رستوران می روید، از خوردن پیش غذا که معمولا چیپس، سیب زمینی پخته، نان و کره و پنیر یا نان، ماست و... است، بپرهیزید. برای این کار از گارسون بخواهید این خوراکی ها را از منوی شما حذف کند. نوشیدن انواع نوشیدنی های پرکالری و مضر را هم باید از برنامه غذایی تان حذف کنید.

15 ـ پیش غذای سالم: قبل از شروع غذای اصلی حتما یک کاسه متوسط سوپ رقیق سبک و کم کالری یا سالاد بدون سس همراه با روغن زیتون و آبلیموی تازه مصرف کنید. خوردن این پیش غذاها باعث می شود اشتهای زیادی برای خوردن غذای اصلی نداشته باشید.به این ترتیب کالری اضافی دریافت نخواهید کرد.

16 ـ بشقاب کوچک بردارید: هرچه بشقاب کوچک تری انتخاب کنید، تصور می کنید غذای بیشتری داخل بشقاب تان کشیده اید و با خوردن همان بشقاب، احساس سیری خواهید کرد.پس بشقاب غذای تان را کوچک انتخاب کنید تا به پیش دستی برای غذا خوردن برسید. این کار یک تاثیر روانی مثبت روی عادت غذا خوردن شماست.

17 ـ خوراکی را از جعبه بیرون بیاورید: بهتر است خوردن خوراکی های داخل جعبه را فراموش کنید چون اغلب مضر بوده و به دلیل ترکیب هایی که دارند باعث اضافه وزن می شوند. اما اگر خواستید هرازگاهی از این خوراکی ها بخورید، مقداری از آن را داخل بشقاب بریزید و نوش جان کنید. اگر از داخل همان پاکت یا جعبه این خوراکی ها را مصرف کنید، تصور می کنید مقدار آن کم است و ممکن است همه خوراکی داخل جعبه را بخورید!

18 ـ دستگاه سوخت و ساز را تحریک کنید: یکی از دلایل اضافه وزن، به هم خوردن تعادل سوخت و ساز یا همان متابولیسم بدن است. برای آن که بتوانید آن را متعادل کنید، یکی از راه ها نوشیدن چای سبز، چای فلفل و چای دارچین است. این نوشیدنی ها سوخت و ساز بدن را فعال می کنند و باعث کاهش وزن می شوند. روزانه تا سه فنجان از یکی از این چای ها مصرف کنید.

19 ـ آرام بخورید: هر چقدر لقمه ها را آرام تر بخورید، پیام سیری از دستگاه گوارش به مغز بهتر و زودتر می رسد؛ بنابراین دیگر پرخوری نخواهید کرد. رمز کاهش وزن آرام خوردن است. هر لقمه را بین 20 تا 25 بار بجوید و بعد قورت بدهید.

20 ـ پیاده روی قبل از غذا: پیش از وعده ناهار یا شام حدود نیم ساعت قدم بزنید. می دانید چرا این پیاده روی باعث کاهش وزن می شود؟ به این دلیل که به لحاظ روانی بعد از پیاده روی دیگر دوست ندارید غذا بخورید تا تاثیر ورزش کردن تان را از بین ببرید. بنابراین کم غذا خواهید خورد. باور نمی کنید؟ امتحان کنید؛ فقط یک بار.

21 ـ ورزش آرام تنی: یکی از بهترین راه ها برای کمک به هضم و جذب موادغذایی، انجام ورزش های آرام تنی است. با این ورزش ها دستگاه های مختلف بدن بویژه دستگاه گوارش بخوبی فعالیت می کنند. بنابراین برنامه تغذیه روزانه نیز منظم شده و پرخوری یا بی اشتهایی اتفاق نخواهد افتاد.

22 ـ به اندازه کافی بخوابید: شاید دوندگی های پایان سال اجازه ندهد راحت و کافی بخوابید. اما سعی کنید خواب تان را تنظیم کرده و به قدر کافی استراحت کنید. خواب کافی باعث تنظیم ترشح هورمون رشد می شود. بنابراین دچار افزایش وزن نخواهید شد. حداقل مدت زمان خواب روزانه شش ساعت و حداکثر آن هشت ساعت است. کمتر یا بیشتر از این میزان، تعادل ترشح هورمون های بدن را به هم می زند.

23 ـ ورزش های استقامتی: این ورزش ها دو تا سه برابر ورزش های عادی چربی اضافی بدن را می سوزانند. بنابراین هر هفته حداقل سه بار به مدت 20 دقیقه ورزش استقامتی انجام دهید. یکی از راحت ترین این ورزش ها، دمبل زدن است.

24 ـ هدف داشته باشید: هرکار هدفمندی به موفقیت ختم می شود. بنابراین برای خودتان هدفی برای کاهش وزن در ذهن ترسیم کنید. بهتر است مدتی را هم برای آن تعیین کنید. این هدف هرچه باشد به شما انگیزه ادامه مسیر برای کاهش و کنترل وزن خواهد داد. یکی از بهترین انگیزه ها سلامت است. اما گاهی این انگیزه شرط لازم است، اما کافی نیست. پس به دنبال انگیزه های جدی تری بگردید تا وزن تان سریع تر و بهتر کاهش یابد.

25 ـ آب بنوشید: شاید باورتان نشود، اما گاهی تشنگی با گرسنگی اشتباه می شود و فرد زمانی که تشنه است، احساسی شبیه گرسنگی را تجربه و ریزه خواری می کند؛ بنابراین روزانه تا پنج لیوان آب بنوشید. با نوشیدن آب اولا پوست سالم می ماند و ثانیا خطر اشتباه شدن گرسنگی با تشنگی وجود نخواهد داشت.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

PostHeaderIcon فرهنگستان زبان و ادب فارسی" ، نهادی برای پاسداشت زبان پارسی

"تایر بی تویی " ُ " تویی " ، " قدرت سپاری " ، "دولت ملت جو" ، "قطبیت" و "انزواطلبی" .
اینها واژه هایی هستند که در ماههای اخیر از سوی فرهنگستان زبان و ادب فارسی به ما ایرانیان پیشنهاد شده است و این واژه ها به ترتیب جایگزین واژه های عمومی یا علمی " تیوبلس " ، " تیوب " ، " دولوشن "، " نان استیت نیشن "، "پُلاریتی" و "آیزولیشنیسم" می شوند.

 کاربرد واژه ها در هرزبان وفرهنگی مساله ای مهم و قابل توجه است و دلسوزان هر فرهنگ و ملتی تلاش می کنند تا زبان خود را به گونه ای پیرایش کنند که کمترین کاربرد لغات خارجی در محاوره و نوشتار مردمانشان باشد.اما چرا واژه های ابداعی برای کلمات مصطلح خارجی در زبان فارسی در سال های اخیر ، رایج نمی شود و در زبان و محاورات و نوشته ها جا نمی افتد؟

دلایل این مساله را می توان درموضوعات مختلف و متنوع دسته بندی کرد،این که بیشتر ما ایرانی ها نه بلدیم آن گونه که باید خوب حرف بزنیم ونه خوب بنویسیم(حتی همین مطلب و نوشتار نیز خالی از ایراد و خطاهای دستوری و آرایه ای نیست  مساله ای عمومی است.ازخانواده هاومدارس گرفته تادبیرستان ودانشگاه،اهمیت درس ادبیات فارسی بسیار کمتر از دروسی چون ریاضی ، فیزیک و... است و وقتی دانش آموزی در ادبیات نمره پایینی کسب می کند ، والدین بر او نهیب می زنند ، که "حتی" درادبیات فارسی هم نمره پایینی آورده است. البته این سرزنش والدین از سرناآگاهی ، ناظر براین پیش فرض است که زبان و ادبیات ملی درسی راحت و آسان است و دانش آموز باید این درس آسان و البته غیر مهم را حتما "20 " بگیرد!این نوع نگاه در کنار نگاه کلان و کلیشه ای رایج شده درمدارس (که عموما برخوار کردن و خفیف دانستن علوم انسانی متمرکز است ) نتیجه اش همین مشکلاتی می شود که امروز در گفتار و نوشتار ما وجود دارد که حتی بسیاری از اساتید دانشگاه ها و نخبگان ما در گفتار و نوشتار سهو می کنند و نمی توانند آن گونه که شایسته یک شخصیت نخبه و باسواد است حرف بزنند و یا بنویسند.روزنامه های ما پر است از واژه ها و ترکیب بندی های ناصواب و خطا و در بسیاری از موارد هیچ الگوی مورد اجماعی بر ادبیات نوشتاری ما حاکم نیست.

حال در چنین آشفته بازاری ، فرهنگستان زبان و ادب فارسی در تلاش است تا زبان فارسی را منزه سازد و به مبارزه با واژگان بیگانه بپردازد . این ، البته اقدام و رویکرد خجسته ای است اما نکته این است که فرهنگستان ما به قول معروف " صبر یک روزه اش یک سال طول می کشد "!

بدیهی است تحقق هر کاری زمان خود را می طلبد و هنگامی که پدیده های جدید در اجتماع ظاهر می شوند،به همان عنوان وارداتی نامیده می شوند و مردم ماهها و سال ها به کاربرد واژه اصلی پدیده جدید در زبان سازنده آن پدیده یا کالا و.. عادت می کنند و پس از طی ماه ها و گاه سال های متمادی، تازه فرهنگستان ما از خواب برمی خیزد و واژه ای – که باید دعا کنیم کاربرد آن آسان باشد – پیشنهاد می دهد که عموما این واژه پیشنهادی هم جا نمی افتد و فقط از سرتکلیف در برخی مکاتبات اداری یا رسمی و دولتی و... کاربرد پیدا می کند و درهمان حدمیماندوجنبه عمومی پیدا نمی کند.(حال بماند واژه هایی که دستمایه بگو و بخند مردم می شوند!)

این یک نکته درباره واژه سازی فرهنگستان .

اما نکته دیگر نیز آن است که فرهنگستان زبان و ادب فارسی که موظف به حفظ زبان فارسی است ، در واژه گزینی های خود ، عنایت وِیژه ای به زبان عربی دارد و در ساخت کلمات جدید ، بعضاً تنها کاری که می کند این است که یک کلمه عربی را به جای کلمه انگلیسی به زبان و ادب فارسی پیشنهاد می کند ، حال آن که نه آن انگلیسی،فارسی است و نه آن عربی! مثلاً همین واژه "انزوا طلبی" را ببینید که از دو واژه عربی تشکیل شده و انشاء الله قرار است به جای "آیزولیشنیسم" وارد زبان فارسی شود !

اصلاً اگر قرار است کلمه ای غیر فارسی به عنوان معادل معرفی شود ، چرا همان کلمه اصلی را استفاده نکنیم و به جایش کلمه ای از زبانی دیگر را برگزینیم؟ مگر فرهنگستان زبان و ادب فارسی ، مسوول تبدیل کلمات انگلیسی به عربی و وارد سازی آنها در قاموس زبان فارسی است؟
البته در این که عربی ، زبان دین و کتاب آسمانی ماست ، سخنی نیست ولی وظیفه فرهنگستانی که نام "فارسی" را یدک می کشد ، حفظ این زبان است نه خدمت به زبان عربی.

جایی نوشته بودند:"استفاده کلمات عربی اکیداً ممنوع"؛حالا حکایت فرهنگستان زبان و ادب فارسی است!


برگرفته از : عصر ایران


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

به مناسبت سالگرد رحلت حضرت امام خمینی(ره)

 شمه ای از سیره اخلاقی و عملی امام خمینی

 

امام خمینی (ره) از دیدگاه مقام معظم رهبری

درست است که ما منازل امثال آن بزرگوار را نمى‏توانیم بفهمیم؛ اما از همین پایین که انسان نگاه مى‏کند، اوج آن باز بلندپرواز را مى‏بیند. خدا شاهد است که بعد از هر ماه رمضان، گاهى که خدمت امام مى‏رسیدم، برایم محسوس بود که در این ماه رمضان، امام نسبت به گذشته بالاتر رفته، پرواز کرده و از مادّه دورتر شده است. روزبه‏روز جلوتر مى‏رفت و خودش را کاملتر مى‏کرد. انسان مؤمن، این است. «من ساوى یوماه فهو مغبون». اگر دو روزمان مثل هم باشد، سرمان کلاه رفته است. مغبون، یعنى فریب خورده، سرکلاه‏رفته. و کسى که فردایش از امروزش بدتر باشد، «فهو ملعون»؛ یعنى طرد شده است.(فرازی از بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با فرماندهان و جمعی از سپاهیان و اعضای کمیته انقلاب اسلامی ... 29/11/69.)

سیره امام خمینی (ره) در خانه

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gifخوش خُلقی با همسر : همسر، فرزندان و خدمت گزارانی که سالیانی دراز در کنار امام خمینی بودند، همگی به حُسن رفتار امام راحل در محیط خانواده گواهی داده اند. همسر امام در این باره می گوید:

امام، احترام ویژه ای برای من قائل بودند و حتی در اوج عصبانیت نیز هرگز نسبت به من بی احترامی و اسائه ادب نمی کردند. همیشه جای خوب را به من تعارف می کردند و همیشه تا من سر سفره نمی آمدم، شروع به خوردن غذا نمی کردند. به بچه ها هم می گفتند: صبر کنید تا خانم بیاید.

امام خمینی در بیان قدردانی از همسر خویش چنین گفته است: «فداکاری ای که خانم در زندگی کرده اند، هیچ کسی نکرده است. همسر امام در پاسخ به این پرسش که امام چگونه همسری است و در طول سال های زندگی با شما چگونه رفتار کرده است، می گوید:رفتار ایشان با من، بسیار خوب بوده است. من از ایشان، خیلی راضی هستم. همیشه احترام مرا داشته اند. هیچ وقت با تندی صحبت نمی کنند. اگر لباس و حتی چای بخواهند، می گویند: ممکن است، بگویی به من فلان لباس را بدهند! حتی گاهی خودشان چای خودشان را می ریزند. امام، محیط زندگی را و احترام به همسر و فرزندان را، بخشی از سلامت و سعادت جامعه آینده می دانند.

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gifدختر بزرگوار امام (ره) نقل می کردند که: امام با افراد خانواده بسیار گرم و مهربان بودند و در عین اینکه ما به خاطر جذبه ای که داشتند حساب می بردیم ولی در همان حال خیلی با پدر، گرم و مهربان و صمیمی بودیم. امام همه اولادشان را به یک نظر نگاه می کنند و به همه به یک اندازه محبت دارند به طوری که بعد از این همه سال ما هنوز متوجه نشدیم امام کدام فرزندشان را بیشتر دوست دارند.

احترام به کودکان

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gifعلی بر دوش امام :حاج سید احمد آقا خمینی: بارها شده بود که من وارد اتاق می شدم و امام مرا نمی دیدند.می دیدم که امام به زانو روی زمین نشسته اند و پسرم علی روی دوش شان سوار است. خیلی دلم می خواست از آن صحنه ها فیلم یا عکس بگیرم، اما می دانستم که امام نمی گذارند. صمیمیت و صداقت امام با بچه ها و مادرم خیلی عجیب بود.

آیت اله مظاهری می فرمایند : من سی سال با رهبر عظیم الشان انقلاب بودم ، به جان این شخصیت بزگوار قسم میخورم مطلبی که شبه غیبت باشد از ایشان ندیدم.

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gifعطوفت با کودکان : آیت اللّه معرفت: من به کربلا مشرف شده بودم که امام تشریف آوردند... . من دیدم که در بالای سر امام حسین علیه السلام نشستند و مشغول نماز شدند. رسم مردم بغداد این است که می آیند و شیرینی یا شکلات یا خرما و از این چیزها، تقسیم می کنند.امام آنجا نشسته بودند.بنده در نزدیکی ایشان نشسته بودم. بنده زاده هم با من بود که خیلی کوچک بود.آقایی شیرینی آورد و جلوی من و امام و دیگران گذاشت. امام شیرینی را برداشت و با کمال مهربانی به بنده زاده داد، زیرا به او شیرینی نداده بودند و ایشان در چنین جایی به این مسئله توجه کردند.

اجتناب از غیبت

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gifحتی شبهه غیبت نشنیدم :آیت اللّه مظاهری: من سی سال با استاد بزرگوارم رهبر عظیم الشأن انقلاب بودم، به جان این شخصیت بزرگوار قسم می خورم، مطلبی که شبه غیبت باشد، از ایشان ندیدم. غیبت که نه شبهه غیبت هم ندیدم.

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gifحجت الاسلام و المسلمین توسلیمی گویند : هیچ امری امام را بیشتر از غفلت اوامر الهی متغیر نمی کرد، به خصوص اگر کسی در محضر ایشان قصد غیبت شخص یا قصد اهانت به بزرگان دین را داشت.روزی بنده حاضر بودم.شخصی نسبت به یکی از علما و مراجع مطلبی گفت که بوی اهانت در آن بود. امام او را مورد عتاب شدید قرار دادند و بر او برآشفتند؛ با اینکه شخص گوینده از مخلصین امام بود.ایشان در تکلیف الهی هیچ گاه ملاحظه اشخاص را نمی کردند.اگر نزدیک ترین افراد به ایشان می خواستند در محضر ایشان خبری بگویند که غیبت یا اهانت بود، جرئت نمی کردند؛ چون امام می فرمودند: «حاضر نیستم این مطلب را بشنوم».

سیره امام خمینی درتدریس و تربیت شاگردان

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gifاز خصوصیات درسی حضرت امام که بر جاذبیت درسشان نیز می افزود تذکرات اخلاقی ایشان بود . گاه این تذکرات را به مناسبتهایی در موقع شروع درس و یا در ایامی که منجر به تعطیلات می شد، می فرمودند ... . گاه این تذکرات آنچنان نافذ و مؤثر بود که بعضیها در درس امام به گریه می افتادند و بعضیها هم از حال می رفتند

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gifیکی از یاران امام رحمه الله می گوید: من یازده سال در نجف خدمت امام بودم . هرگز حوادث و رویدادهای بزرگ سیاسی موجب آن نشد که امام از برنامه های حوزه ای و تدریس فقه اسلام باز بمانند و یا با سردی و بی نشاطی این برنامه ها را انجام دهند .

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gifامتیاز درس امام ارج نهادن فراوان به روایات اهل بیت علیهم السلام بود ... . امام عملا به روایات عنایت داشتند

احترام به فقها و علما

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gif امام هنگام صحبت از استادشان می فرمودند: «شیخ عارف کامل ما شاه آبادی » و در دنباله آن نیز، «روحی فداه: جانم فدای او باد» را اضافه می کردند . مرحوم آیة الله مطهری می گفت: «من هرگز از حضرت امام نشنیدم که اسم مرحوم شاه آبادی رحمه الله را بیاورند و بدنبال آن، "روحی فداه" را نگویند .»

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gif حضرت امام نه تنها به استادان خود احترام می گذاشتند، بلکه از تمام علما و دانشمندان به نیکی یاد می کردند . یکی از شاگردان حضرت امام خمینی رحمه الله می گوید: در یکی از نوشته های خود، درباره مطلب کسی، نوشته بودم که سخن وی «ظاهر الفساد» است . ایشان هنگام مطالعه نوشته من، در کنار آن مرقوم داشتند: «احترام مشایخ و بزرگان پیوسته باید مراعات شود .»

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gifیکی دیگر از شاگردان حضرت امام خمینی رحمه الله می گوید: عصرها امام در مسجد سلماسی قم درس اصول می گفتند . به ایشان اطلاع داده بودند که در مجلس درس بعضی از محققین نسبت به ملا صدرا رحمه الله اهانت شده است . ایشان با حال عصبانیت و در مقام موعظه و نهی از جسارت کردن به بزرگان دین فرمودند: «وما ادریک ملاصدرا: تو چه می دانی که ملاصدرا کیست؟ مسائلی را که بوعلی سینا از حل آنها عاجز مانده، ملاصدرا حل نموده است . چرا مواظب زبانمان نیستیم؟»

همسر امام خمینی (ره) می فرمایند :

امام احترام ویژه ای برای من قائل بودند و حتی در اوج عصبانیت نیز هرگز به من بی احترامی و اسائه ادب نمی کردند . همیشه جای خوب را به من تعارف می کردند و همیشه تا من سر سفره نمی آمدم شروع به غذا خوردن نمی کردند .

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gifاحترام نسبت به بیت آیت الله بروجردی (ره) :خانم آیت الله...بروجردی مریض شده بود ،خانم آمدند ،به آقا گفتند : ایشان مریض شده اند ،اقا گفتندحتما ایشان را دعوت کنید بیاید تهران. و ایشان آمدند تهران و به بیمارستان و دکتر رفتند و فکر کنم یک هفته ای هم خانه خانم مهمان بودند،خیلی رفتار امام نسبت به خانواده آقای بروجردی برایم جالب بود. به هرحال خانم آقای بروجردی کسی بود . هر روز امام پایین پله میایستادندچون اتاق خانم بالا بود. یکی از ماها واسطه میشدیم. میگفتند به خانم سلام برسانید. بگویید: حالا شما خوب است؟ کاری ندارید؟ به خاطر حرمتی که برای آقای بروجردی قائل بودند و خانم آقای بروجردی هم میآمدند بالای پله میایستادند. ایشان هم خیلی تعارفی بودن با کلماتی که خیلی ادیبانه بود بین اینان رد و بدل میشد. سایه عالی کم نشود و ظل عالی مستدام و از این تعارفها به هم میکردند. بعد هم امام به ما میگفتند این مدتی که ایشان این جا هستند شما سعی کنید حتماً بیایید. ناهار و شام بیایی( نقل از فاطمه طباطبائی ؛ عروس امام خمینی )

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gifاحترام برادر بزرگتر در حد یک استاد : بارها و بارها شاهد احترام بیش از حد امام نسبت به آیت الله پسندیده بودیم. ایشان به عنوان برادر بزرگتر و استاد امام در دوران کودکی و نوجوانی در حد یک استاد و شبیه یک پدر، مورد احترام امام قرار می گرفت. مجلس انس امام با برادر بزرگترشان به دور از مسائل سیاسی و رهبری جهان اسلام، احوالپرسی و تفحص از مشکلات احتمالی برادر بود.

احترام به والدین در سیره امام خمینی

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gifاحترام به والدین در نزد امام خمینی ( رحمه الله) نیز از اهمیت خاصی برخوردار بود که برای نمونه به بیان چند مورد از سیره ی حضرت ایشان می پردازیم: یک بار یکی از مسؤولان مملکتی برای انجام کارهای جاری به خدمت امام رسید، همراه او، پدر هم دیده می شد . پس از این که از خدمت امام بازگشت، گفت: «وقتی می خواستم به حضور امام برسم، من جلو افتاده بودم و پدرم از شت سر می آمد . پس از تشرف; پدرم را به امام معرفی کردم . امام نگاه می کردند و فرمودند: این آقا پدر شما هستند؟ پس چرا شما جلوتر از او راه افتادی و وارد شدی؟»

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gifدکتر فاطمه طباطبائی در مورد احترام کودکان به والدین در سیره ی حضرت امام خمینی چنین نقل می کنند: «یادم است که پسر کوچکم وقتی با تندی جوابم را داد، آقا جدا از رفتار او با من ناراحت می شد . بعدا او را جداگانه می خواستند و می گفتند: تو رفتارت با مادرت خیلی بد بود . به من می گفتند: نباید رفتارش این گونه باشد . یعنی از کنار این قبیل مسائل به ظاهر ساده هم راحت رد نمی شدند»

منبع:http://www.tebyan.net

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

اعضای تیم ملی فوتبال ایران درجام جهانی ۲۰۱۴برزیل

کی روش اعلام کرد:

کارلوس کی روش-سرمربی تیم ملی فوتبال اسامی 24 بازیکن تیم ملی اعزامی به رقابتهای جام جهانی 2014 برزیل را در حالی اعلام کرد که فردا بعدازظهر و پس از دریافت آخرین وضعیت پزشکی هاشم بیگ زاده، بازیکن بیست و سوم از بین بیگ زاده و خانزاده اعلام خواهد شد اما در عین حال و در صورت انتخاب هاشم بیگ زاده نیز محمدرضا خانزاده به برزیل سفر می کند.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
اسامی بازیکنان دعوت شده برای حضور در رقابتهای جام جهانی 2014 برزیل توسط کارلوس کی روش اعلام شد.

به گزارش «انتخاب»، کارلوس کی روش-سرمربی تیم ملی فوتبال اسامی 24 بازیکن تیم ملی اعزامی به رقابتهای جام جهانی 2014 برزیل را در حالی اعلام کرد که فردا بعدازظهر و پس از دریافت آخرین وضعیت پزشکی هاشم بیگ زاده، بازیکن بیست و سوم از بین بیگ زاده و خانزاده اعلام خواهد شد اما در عین حال و در صورت انتخاب هاشم بیگ زاده نیز محمدرضا خانزاده به برزیل سفر می کند.

اسامي بازيکنان به شرح زير است:

دروازبانان:

رحمان احمدی-علیرضا حقیقی-دانیل داوری.

مدافعان:

مهرداد بیت آشور-هاشم بیگ زاده- پژمان منتظری-سیدجلال حسینی-امیر حسین صادقی-احمد آل نعمه-مهرداد پولادی-حسین ماهینی.

هافبک ها:

آندارنیک تیموریان-جواد نکونام-قاسم حدادی فر-رضا حقیقی-بختیار رحمانی-احسان حاج صفی.

مهاجمان:

خسرو حیدری- اشکان دژاگه-مسعود شجاعی-رضا قوچان نژاد-علیرضا جهانبخش-کریم انصاری فرد.


 با توجه به توضیح فوق محمدرضا خانزاده به همراه تیم به مسابقات جام جهانی اعزام خواهد شد.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 
ﺑﺮﺧﯽ ﺍﺯ ﻏﺬﺍﻫﺎ ﺑﺴﯿﺎﺭ ﺧﻮﺷﻤﺰﻩ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﺍﻣﺎ ﻋﻮﺍﺭﺽ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺧﻮﺭﺩﻥ ﺁﻧﻬﺎ ﺑﺴﯿﺎﺭ ﻧﺎﺭﺍﺣﺖ ﮐﻨﻨﺪﻩ ﺍﺳﺖ.
 
 ﺍﺯ ﺟﻤﻠﻪ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﻪ ﺑﻮﯼ ﺑﺪ ﺩﻫﺎﻥ ﯾﺎ ﺑﻮﯼ ﺑﺪ ﺑﺪﻥ ﺍﺷﺎﺭﻩ ﮐﺮﺩ. ﻫﯿﭻ ﮐﺲ ﺩﻭﺳﺖ ﻧﺪﺍﺭﺩ ﮐﻨﺎﺭ ﻓﺮﺩﯼ ﺑﻨﺸﯿﻨﺪ ﮐﻪ
ﺑﻮﯼ ﺗﺨﻢ ﻣﺮﻍ ﮔﻨﺪﯾﺪﻩ ﻣﯽ ﺩﻫﺪ. ﺑﻨﺎﺑﺮﺍﯾﻦﺗﺮﺟﯿﺤﺎ ﻣﺼﺮﻑ ﻏﺬﺍﻫﺎﯼ ﮐﻪ ﻧﺎﻡ ﺑﺮﺩﻩ ﺍﯾﻢ ﺭﺍ ﺗﺎ ﺣﺪ ﺍﻣﮑﺎﻥ ﮐﺎﻫﺶ ﺩﻫﯿﺪ ﺗﺎ ﺩﯾﮕﺮﺍﻥ ﺍﺯ ﺑﻮﺩﻥ ﺩﺭ ﮐﻨﺎﺭ ﺷﻤﺎ ﺁﺯﺭﺩﻩ ﻧﺸﻮﻧﺪ.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

رضا حقیقی شاندیز

تنها خراساني تيم ملي فوتبال درجام جهاني

دست پرورده فوتبال شانديز

 

 

رئیس اداره تربیت بدنی شهرستان طرقبه شاندیز گفت:

درحال حاضر تنها خراساني تيم ملي فوتبال درجام جهاني آينده«رضا حقيقي شانديز»است که

 دست پرورده فوتبال همين منطقه وعضو تيم«پرسپوليس تهران» است.

به جز وي«فرزاد زامهران»هم که عضو تيم هاي ملي پايه درهمين رشته و باشگاه «پديده» است،در

همين شهرستان پرورش يافته است.

اين در حالي است که درمنطقه شانديزحتي يک زمين خاکي وجود ندارد!؟

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

دستیابی به آرامش و آسایش با استفاده از چند روش

بسم الله
سلام
ﺑﺎ ﺩﺳﺘﻬﺎﯼ ﺧﺎﻟﯽ ﺑﻪ ﺩﻧﯿﺎ ﺍﻣﺪﯾﻢ ﻭ ﺑﺎ
ﺩﺳﺘﻬﺎﯼ ﺧﺎﻟﯽ ﺍﺯ ﺩﻧﯿﺎ ﺧﻮﺍﻫﯿﻢ ﺭﻓﺖ ﻧﮕﺮﺍﻥ
ﭼﯿﺰﻫﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺍﺭﺍﻣﺶ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺗﻮ ﻣﯿﮕﯿﺮﻧﺪنباش! 

1. برای دستیابی به آرامش بیشتر، میوه و سبزی خام بخورید. ماست ، شیر، تخم مرغ ، دانه های خوراكی، حبوبات ، فندق و بادام نیز مصرف كنید.

2. بیشترین تنش از سر آغاز می شود نه از تن. پس دراندیشه های خویش سخت گیر مباش.

3. بوی خوش موجب افزایش سروتونین در مغز و پدید آورنده آرامش است.

4. نیایشگاه ها آرام ترین مكان ها هستند. بی توجه به باورهای خویش ، به مسجد ، معبد ، كلیسا و ... روی آور، جایی برای نشستن پیدا كن و در آرامش این مكان ها فرو شو.

5. فك به هنگام استرس سفت می شود. برای رهایی از تنش فك ، سقف دهان را با زبان فشار دهید.

6. پره های آسیاب بادی را تصور كنید كه می چرخند. با دستان خویش حركت پره ها را تقلید كنید و با این كار به آرامش دست یابید.

7. كف دستان خود را بر دو جانب چهره خود قرار دهید ، از لب تا چشمان . بینی خود را بیرون بگذارید و دستان خود را به نرمی بر چهره بفشارید تا آرامش فرا رسد.

8. در جستجوی نكته ای باشید كه شما را به خنده وادارد. اگر نیفتادید ، تظاهر كنید كه یافته اید و بخندید.

9. مشكلات و تشویش های خویش را بنویسید و ببینید كه چگونه موقع خواندن آن ، مشكل شما حل یا ناپدید می شود.

10.در انجام كاری كه شما را سخت نگران كرده ، با خود قرار بگذارید كه آن را در زمانی دیگر انجام دهید. چنین تدبیری شما را از تشویش می رهاند.

11.تمركز بر یك جنبش ، صدا ، تصور یا یك اندیشه ، بدون استرس و بدون هراس از پراكندگی ، مراقبه است.

 

12.اگر بتوانید مسائل كوچك زندگی را سهل بگیرید ، در حل مسائل پیچیده موفق می شوید. در این كار آرامش نهفته است.

13.برای رهایی از استرس دو راه وجود دارد : تغییر نگرش شما به مشكل و تغییر مشكل. تغییر نگرش موجب روشن شدگی است.

14.حواس را تربیت كنید . از گوش برای شنیدن بهترین اثر موسیقی ، از چشم برای دیدار برترین زیبایی و.... بهره بگیرید.

15.به هنگام استرس ، به تماشای درختی بلند و زیبا بنشینید .

16.كلام یا صدایی بی معنی اما خوش نوا برگزینید. در مكان های آرام و به هنگام آرامش ، آن كلام یا نوای انتخابی را كه راز شماست ، بی صدا بر زبان جاری سازید.به هنگام اضطراب- گه گاه و نه همیشه- چشم های خود را ببندید و كلام راز انگیز را بر زبان جاری سازید.

17.زمانی را به تماشای قالی ها و كاشی كاری های زیبای ایرانی اختصاص دهید؛ این كار را تكرار كنید. از میان این نقش ها، نقشی را كه با جان شما سازگارتر است برگزینید و آن را با دقت به خاطر بسپارید. به هنگام استرس چشمان را ببندید ؛ سه بار آرام تنفس كنید و جز بدان نقش ، به چیزی دیگر نیندیشید.

18.نهایتِ داشتن ، داشتن آرامش باطنی و بردباری است .

19. در گذشته زندگی كردن ، شما را از " حال " و توجه به آینده ‌باز می دارد . زمانی كه نیاز به شادی دارید اكنون است .

20.بسیاری از ناراحتی های ما ناشی از این است كه خود را در كارهای یكنواخت محبوس كرده ایم ، كارهایی كه مرتب باید تكرار كرد . به دنبال تنوع و تغییر بگردید تا از كسالت و افسردگی نجات یابید .

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

فرصتها تهدیدات نقاط قوت وضعف 

 اینترنت شبکه جهانی

 منبع:ویکی پدیا

 

طرحی محاسباتی از بخش کوچکی از شکل شبکه اینترنت. نقطه‌ها در تصویر نشانگر آدرس‌های آی‌پی، و خطوط میان آن‌ها نشانگر خط ارتباط بین دو آی‌پی می‌باشد.

اینترنت (به انگلیسی: Internet) ( مخفف interconnected networks شبکه‌های به هم پیوسته ) را باید بزرگ‌ترین سامانه‌ای دانست که تاکنون به دست انسان طرّاحی، مهندسی و اجرا گردیده‌است. ریشهٔ این شبکهٔ عظیم جهانی به دههٔ ۱۹۶۰باز می گردد که سازمان‌های نظامی ایالات متّحدهٔ آمریکا برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی برای ساخت شبکه‌ای مستحکم، توزیع شده و باتحمل خطا سرمایه گذاری نمودند. این پژوهش به همراه دوره‌ای از سرمایه گذاری شخصی بنیاد ملی علوم آمریکا برای ایجاد یک ستون فقرات جدید، سبب شد تا مشارکت‌های جهانی آغاز گردد و از اواسط دههٔ ۱۹۹۰، اینترنت به صورت یک شبکهٔ همگانی و جهان‌شمول در بیاید. وابسته شدن تمامی فعّالیت‌های بشر به اینترنت در مقیاسی بسیار عظیم و در زمانی چنین کوتاه، حکایت از آغاز یک دوران تاریخیِ نوین در عرصه‌های گوناگون علوم، فن‌ّآوری، و به خصوص در نحوه تفکّر انسان دارد. شواهد زیادی در دست است که از آنچه اینترنت برای بشر خواهد ساخت و خواهد کرد، تنها مقدار بسیار اندکی به واقعیت درآمده‌است.

اینترنت سامانه‌ای جهانی از شبکه‌های رایانه‌ای بهم پیوسته‌است که از پروتکلِ «مجموعه پروتکل اینترنت» برای ارتباط با یکدیگر استفاده می‌نمایند. به عبارت دیگر اینترنت، شبکه‌ی شبکه هاست که از میلیون‌ها شبکه خصوصی، عمومی، دانشگاهی، تجاری و دولتی در اندازه‌های محلی و کوچک تا جهانی و بسیار بزرگ تشکیل شده‌است که با آرایه وسیعی از فناوریهای الکترونیکی و نوری به هم متصل گشته‌اند. اینترنت در برگیرنده منابع اطلاعاتی و خدمات گسترده ایست که برجسته‌ترین آنها وب جهان‌گستر و رایانامه می‌باشند. سازمان‌ها، مراکز علمی و تحقیقاتی و موسسات متعدد، نیازمند دستیابی به شبکه اینترنت برای ایجاد یک وب‌گاه، دستیابی از راه دور وی‌پی‌ان، انجام تحقیقات و یا استفاده از سیستم رایانامه، می‌باشند. بسیاری از رسانه‌های ارتباطی سنتی مانند تلفن و تلویزیون نیز با استفاده از اینترنت تغییر شکل داده‌اند ویا مجدداً تعریف شده اند و خدماتی جدید همچون صدا روی پروتکل اینترنت و تلویزیون پروتکل اینترنت ظهور کردند. انتشار روزنامه نیز به صورت وب‌گاه، خوراک وب و وب‌نوشت تغییر شکل داده‌است. اینترنت اشکال جدیدی از تعامل بین انسانها را از طریق پیام‌رسانی فوری، تالار گفتگو و شبکه‌های اجتماعی بوجود آورده‌است.

در اینترنت هیچ نظارت مرکزی چه بر امور فنّی و چه بر سیاست‌های دسترسی و استفاده وجود ندارد. هر شبکه تشکیل دهنده اینترنت، استانداردهای خود را تدوین می‌کند. تنها استثنا در این مورد دو فضای نام اصلی اینترنت، نشانی پروتکل اینترنت و سامانه نام دامنه است که توسط سازمانی به نام آیکان مدیریت می‌شوند. وظیفه پی بندی و استاندارد سازی پروتکل‌های هسته‌ای اینترنت، IPv4 و IPv6 بر عهده گروه ویژه مهندسی اینترنت است که سازمانی بین‌المللی و غیرانتفاعی است و هر فردی می‌تواند در وظایفشان با آن مشارکت نماید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

اختراع تلفن

 

۱۸۷۶ م. اختراع تلفن
يک فيزيکدان آمريکائى چارلز پيچ (Charles Page) در سال ۱۸۳۷ توانسته بود به‌وسيله مغناطيسى کردن متوالى و سريع ميله‌اى از آهن خالص توليد اصوات کند. همکار او به ‌نام اگوست دلاريو (August dela Rive) اهل ژنو توانست در اين دستگاه اصلاحاتى به‌عمل آورد و اصوات خوش‌آهنگ ايجاد کند. اين کار در سال ۱۸۴۳ انجام گرفت. در سال ۱۸۶۱ فيزيکدان آلمانى فيليپ رايس وارد صحنه گرديد و اين شخص را مى‌توان به حق و در واقع اولين مخترع تلفن اوليه دانست. قسمت اساسى دستگاه رايس عبارت بود از پرده ديافراگم که در نتيجه ايجاد صوت به ارتعاش درمى‌آمد و اين ارتعاشات با سرعت بسيار جريان برقى را متصل و منفصل مى‌کرد. رايس از دانشمندانى که ارزش بين‌المللى داشتند محسوب نمى‌شد و به اندازه هم‌وطن و معاصر خود هلم‌هولتز (Helmholtz) شهرت نداشت. بدون ترديد استاد جوانى از اهالى ممالک متحده آمريکا که برحسب اتفاق در اين اوقات به تجسسات متشابهى اشتغال داشت از اکتشافات او خبردار نبود.
اين استاد جوان گراهام‌بل نام داشت. او در سوم مارس ۱۸۴۷ در اديمبورگ متولد شد و فرزند مردى بود که به تدريس فن خطابه و اداء صحيح تلفظ اشتغال داشت. گراهام‌بل همچون پدر خود به موضوع فن تلفظ علاقمند شد و در سازوکار 'حرف زدن' مطالعاتى مى‌نمود و آنگاه به مسئله ناشنوايان توجه کرد. اين اشتغالات موجب شد که وى به مطالعه يکى از کتب مشهور هلم‌هولتز به ‌نام تئورى وظايف‌الاعضائى موسيقي، مبنى بر مطالعه احساسات شنوائى بپردازد. در نتيجه مطالعه اين کتاب آموخت که چگونه مى‌توان دياپازون (Diapason) را تحت اثر مغناطيسى الکتريکى قرار داد و ايجاد صوت کرد و اين اطلاع وى را واداشت ک به مطالعه در الکتريسيته بپردازد.
اين استاد جوان گراهام‌بل نام داشت. او در سوم مارس ۱۸۴۷ در اديمبورگ متولد شد و فرزند مردى بود که به تدريس فن خطابه و اداء صحيح تلفظ اشتغال داشت. گراهام‌بل همچون پدر خود به موضوع فن تلفظ علاقمند شد و در سازوکار 'حرف زدن' مطالعاتى مى‌نمود و آنگاه به مسئله ناشنوايان توجه کرد. اين اشتغالات موجب شد که وى به مطالعه يکى از کتب مشهور هلم‌هولتز به ‌نام تئورى وظايف‌الاعضائى موسيقي، مبنى بر مطالعه احساسات شنوائى بپردازد. در نتيجه مطالعه اين کتاب آموخت که چگونه مى‌توان دياپازون (Diapason) را تحت اثر مغناطيسى الکتريکى قرار داد و ايجاد صوت کرد و اين اطلاع وى را واداشت ک به مطالعه در الکتريسيته بپردازد.
در سال ۱۸۷۲ به آمريکا مهاجرت کرد و سال بعد از آن به سمت استاد وظايف الاعضاء تارهاى صوتى در دانشگاه بوستون به تدريس مشغول شد، اما به هيچ‌وجه نقشه خود را که مطالعه در احوال ناشنوايان بود تغيير نداده بود حتى با دختر جوان ناشنوائى ازدواج کرد. به منظور پيدا کردن روشى براى معالجه ناشنوايان بود که در سال ۱۸۷۵ دياپازونى را که با کمک دستگاه تلگرافى به ارتعاش در مى‌آورد طرح کرد. اما يک روز به جاى دياپازون چند تيغه فلزى مغناطيسى اختيار کرد و ملاحظه کرد که يکى از آنها پيش رفت و به مغناطيس الکتريکى اتصال يافت و در اثر اين برخورد صداى خشکى حاصل شد. در نتيجه اين حادثه ناچيز الهامى ناگهانى در او به‌وجود آمد. وى تيغه‌هاى فلزى را کنار گذاشت و پرده ديافراگم را جانشين آن کرد و مجموعه را به يک دوره مسدود جريان الکتريسيته که مقاومت آن بر حسب شدت و ضعف نوسانات ديافراگم تغيير مى‌کرد اتصال داد و آنگاه دستيار خود را که در سر ديگر سيم قرار داشت و به‌کار مشغول بود صدا زد 'Mr. Watson Come here I want you' آقاى واتسون Watson اينجا بائيد من به شما احتياج دارم' واتسون به حريت بسيارى به‌سوى او آمد؛ وى صداى استاد خود را به‌وسيله تلفن شنيده بود. اين حادثه در روز دهم مارس ۱۸۷۶ اتفاق افتاد و بدين وسيله تلفن اختراع شد. نام اين دستگاه را نيز مانند ماشين رايس تلفن گذاشتند به‌طورى که ويليام تامسون دانشمند شهير، آن را عالى‌ترين چيزى که در آمريکا وجود دارد ناميد. حتى به تصور ما در نمى‌آيد که آن تا چه اندازه بدوى و مقدماتى بوده است.
اين دستگاه با هيچ‌گونه عامل مولد برق بستگى نداشت و فقط تغييرات ميدان مغناطيسى در دستگاه فرستنده صوت بود که جريان القائى ايجاد مى‌کرد و اين جريان در داخل سيم انتشار مى‌يافت و مغناطيس الکتريکى را که در دستگاه شنونده وجود داشت به‌کار مى‌انداخت از اين رو به‌خوبى معلوم مى‌شود که به چه دليل ميدان عمل آن از دوازده کيلومتر تجاوز نمى‌کرد در سال ۱۸۷۶ تامس اديسن دستگاه مزبور را اصلاح اساسى او اين بود که پيل الکتريکى به دستگاه فرستنده صوت متصل ساخت و در نتيجه قدرت ارسال صوت را به‌طور قابل ملاحظه‌اى افزايش داد.
آنگاه در سال ۱۸۷۸ هوگز با کربن سخت ميکروفون (Microphone) را اختراع کرد که به نسبت فوق‌العاده‌اى اصوات حاصل از نوسانات ديافراگم را شدت مى‌داد. مسلماً يک چنين اختراع خارق‌العاده‌اى در نيويورک صداى دوستى را که در بوستون حرف مى‌زند شنيد! ايجاد سر و صداى بسيار کرد جمعى به استهزاء و تمسخر پرداختند در گروهى کينهٔ شديد ايجاد شد، آتش حسادت بالا گرفت و کار به محاکمه رسيد اولين شکايت به محکمه از طرف اين بهترين صنعتگران آمريکائى به‌نام اليشاگرى (Elisha Gray) بود که هيچ‌کس در ارزش فن او ترديد نداشت. چنين به‌نظر مى‌رسد که اين شخص که جستجوکننده‌اى خود آموخته و منزوى بود و در همان وقت که گراهام‌بل تلفن را اختراع کرد نيز به همين اختراع توفيق يافته بود. اما از بخت بد دو ساعت ديرتر از خود به دفتر ثبت اختراعات مراجعه کرد. همين ۱۲۰ دقيقه تأخير موجب شد که همه محاکم دادگسترى رأى به حقانيت گراهام‌بل دادند و ادعاى گرى را وارد ندانستند و گراهام‌بل اختراع خود را در تاريخ ۷ مارچ ۱۸۷۶ ثبت نمود. هنگامى که گراهام‌بل اختراع خود را به يکى از کمپانى‌هاى بزرگ تلگرافى به‌نام وسترن يونيون (Western Union) ارائه داد، کمپانى مزبور از قبول آن خوددارى کرد، آنگاه خود او در سال ۱۸۷۷ شرکت تلفن بل (Bell Telephon Asso Ciation) را تأسيس کرد. سرانجام استفاده از تلفن رواج يافت و سيم‌هاى آن از شهرى به شهر ديگر مى‌رسيد و دو قاره اروپا و آمريکا تحت محاصره شبکه‌اى در مى‌آمد که لحظه به لحظه گسترش مى‌يافت.
A - نخستين دستگاه ارسال صوت و صدا به‌وسيله گراهام‌بل در سال ۱۸۷۵
B - نخستين ارسال مکالمه با دستگاه بوقى شکل توسط گراهام‌بل ۱۸۷۶
C - نخستين دستگاه ارسال مکالمه که با ارتعاش ديافراگم کار مى‌کرد ۱۸۷۷
در سال ۱۸۸۰ هشتادوپنج شهر از شهرهاى آمريکائى داراى مراکز تلفن بودند و روى‌هم هفتادهزار مشترک داشتند. روز چهارم اوت سال ۱۹۲۲ که گراهام‌بل در هاليفاکس (Halifax) وفات يافت ارتباط تلفني، مدت يک دقيقه، برروى شبکه وسيع آمريکائى و کانادائى که مجموعاً داراى هفده ميليون تلفن بودند قطع گرديد.
شرکت (بل تلفن) امروزه بزرگ‌ترين کمپانى تهيه تلفن در جهان مى‌باشد و به‌طور کلى يکى از قوى‌ترى مؤسسات سرمايه‌دارى جهان است و فعاليت آن فقط به ساختن تلفن محدود نمى‌شود. اين کمپانى در عين حال يکى از مهم‌ترين مؤسسات تحقيقات علمى را در جهان به‌وجود آورده است و بسيارى از فيزيکدانان درجه اول در آن به‌کار و تحقيق مشغول هستند. شهر هاليفاکس بندرى است در کانادا در کنار اقيانوس اطلس.
شرکت (بل تلفن) امروزه بزرگ‌ترين کمپانى تهيه تلفن در جهان مى‌باشد و به‌طور کلى يکى از قوى‌ترى مؤسسات سرمايه‌دارى جهان است و فعاليت آن فقط به ساختن تلفن محدود نمى‌شود. اين کمپانى در عين حال يکى از مهم‌ترين مؤسسات تحقيقات علمى را در جهان به‌وجود آورده است و بسيارى از فيزيکدانان درجه اول در آن به‌کار و تحقيق مشغول هستند. شهر هاليفاکس بندرى است در کانادا در کنار اقيانوس اطلس.


 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

به مناسبت عیدمبعث رسول خدا ص

هنر پیامبر این بود که از دشمنانش دوست می ساخت

 6 گفتار درباره پیام آور اخلاق، مهربانی و نیکویی

فرهنگ > دین و اندیشه - حضرت محمد (که درود خدا بر او باد) را به خلق نیکو و نرم خویی ستوده اند، پیامبری که با سیره اخلاقی اش توانست دل مشرکان و کافران را متغیر کند و به سوی خداوند یکتا بازگرداند.

خداوند نیز پیامبرش را به خوش اخلاقی می ستاید، به خلق عظیم و خوی و منش بزرگ. و نیز به نرمی خویی و پرهیز از خشونت در رفتار و گفتار با دیگران. پیامبر این گونه بود که رسالتش را به تمامی تکمیل کرد و از پیروانش خواست که جز به نیکی با دیگران رفتار نکنند.

در سالروز مبعوث شدن پیامبر مهربانی ویژگی های اخلاقی او را از زبان محققان و نویسندگان دین و اندیشه مرور می کنیم. گلچین خبرآنلاین از سخنانی درباره سیره اخلاقی پیامبر و فاصله جامعه اسلامی با ایشان را در ادامه می خوانید.

منبع:خبرآنلاین


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

ابقاي دو نماينده استان در جمع اعضاي هيئت رئيسه مجلس

 دو نماينده استان خراسان رضوي درجمع اعضاي هيئت رئيسه مجلس شوراي اسلامي ابقاء شدند.

 به گزارش «خراسان رضوي»، انتخابات هيئت رئيسه مجلس شوراي اسلامي روز گذشته برگزار شد و طي آن علي لاريجاني براي سومين سال پياپي در مجلس نهم، به عنوان رئيس و حجت الاسلام ابوترابي و باهنر به ترتيب به عنوان نواب اول و دوم رئيس انتخاب شدند.

 همچنين حجت الاسلام حسين سبحاني نيا نماينده مردم نيشابورونيزمحمددهقان نماينده چناران

وطرقبه شانديز به عنوان ۲ تن از ۶ دبير هيئت رئيسه مجلس شوراي اسلامي انتخاب شدند.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

شرکت پديده شاندیز بي درنگ فعال است

 به گزارش روابط عمومي شهرداري شانديزشرکت پديده شاندیزكماكان درحال پيشبرد پروژ هاي خود

مي باشد.

این خبر در پی اظهارات مسولین جهادکشاورزی کشور مبنی برتصرف زمینها و تغییرکاربری غیرمجاز اراضی

دربخش خبری20:30 شبکه دوم سیما درتاریخ سوم خردادماه1393مطرح گردیده است.

 تبلیغاتی که به اعتماد مردم به صدا‌و‌سیما خدشه وارد می‌کند/درسی که

*********

خبرمندرج درروزنامه خراسان را نیز بخوانید :

توسعه پديده شانديز با دخالت وزارت جهاد کشاورزي متوقف شد؟؟؟ !!!

تسنيم-رئيس سازمان امور اراضي گفت:در ماه هاي دي و بهمن سال گذشته شوراي عالي شهرسازي تصويب کرد مجوز جديد براي توسعه ساخت و ساز پديده شانديز صادر نخواهد شد اما اين مصوبه اجرا نشده است و اين طرح با دخالت وزارت جهادکشاورزي متوقف شد.

قباد افشار در جلسه خبري ديروز با اشاره به اينکه سه طرح پديده شانديز، شهرک تماشا و شهرک محموديه در اراضي کشاورزي اجرا شده است درباره توقف طرح پديده شانديز در حومه شهر مشهد افزود: در ۶ ماه گذشته پرونده اين طرح دوبار به شوراي عالي شهرسازي و معماري رفت و در نهايت قرار شد اراضي زراعي و باغي محدوده اين طرح حفظ شود ، در غير اين صورت ساخت و ساز متوقف مي شود. رئيس سازمان امور اراضي کشور گفت: در ماه هاي دي و بهمن سال گذشته شوراي عالي شهرسازي تصويب کرد مجوز جديد براي توسعه ساخت و ساز پديده شانديز صادر نخواهد شد اما اين مصوبه اجرا نشده است و اين طرح با دخالت وزارت جهادکشاورزي متوقف شد.

افشار افزود: متاسفانه طرح هاي ساخت و ساز باوجود اينکه به تاييد شوراي عالي شهرسازي استان نرسيده است ، آغاز و تخريب اراضي زراعي و باغي محدوده طرح پديده شانديز انجام شد که اين اقدام غيرقانوني است. وي گفت: سازمان امور اراضي کشور از روند تخريب اراضي کشاورزي محدوده پديده شانديز گزارشي تهيه و به قوه قضائيه ارسال کرد و رئيس قوه قضائيه دستور رسيدگي صادر کرد و قرار است اين مسئله در کميسيون اصل ۹۰ و شوراي عالي حفظ حقوق بيت المال نيز مورد بررسي قرار گيرد.

وي افزود : مسئولان طرح ساختماني پديده شانديز فقط براي ۹ هکتار مجوز تغيير کاربري داشتند اما ۵۵ هکتار اراضي زراعي و باغي را بدون مجوز قانوني از وزارت جهادکشاورزي تخريب کردند.

منبع:روزنامه خراسان

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

سيرت امام زمان (عج)

1- زهد
پيامبر اکرم صلّي‌الله‌عليه‌وآله‌سلّم در اين‌باره مي¬فرمايند:
«لايَضَعُ حَجَراً عَلی حَجَر»؛26 « سنگي بر سنگي بنا نمي¬دهد. (از مقام دنيا چيزي برنمي¬گيرد)»
امام صادق (عليه السلام) نيز مي¬فرمايند:
«ما لِباسُهُ إلاّ الغَليظ و لاطَعامُهُ إلاّ الجَشِب»؛27 «به خدا سوگند، لباس مهدي (عليه السلام) جز پوشاکي درشت و خوراک او جز غذايي ساده نيست.»
2- تقوا
امام رضا (عليه السلام) در اين‌باره مي¬فرمايند:
«يَکون ... أتقَی النّاسِ»؛28 «او پرهيزگارترين مردم است.»
3- عبادت
امام کاظم (عليه السلام) مي¬فرمايند:
«يَعتادَهُ مَعَ سَمرَتِه صَفرَةً مِن سَهرِالليلِ، بأبي مَن ليلةٍ يَرعَی النُّجومَ ساجداً و راکعاً»؛29 «مهدي (عليه السلام) بر اثر تهجّد و شب زنده‌داري، رنگش به زردي متمايل است، پدرم فداي کسي باد که شب¬ها در حال سجده و رکوع، طلوع و غروب ستارگان را نظاره مي¬کند.»
4- سخت‌کوشي و جهاد
امام رضا (عليه السلام) مي¬فرمايند:
«الجَحجاحُ المُجاهدُ المُجتُهد»؛30 « او شتابنده به سوي نيکي¬ها و بزرگواري¬هاست، او مبارز و سخت¬کوش است.»
5- عدالت
يکي از سلام‌هايي که در زيارت صاحب الامر به امام مي-دهيم اين است:
«السّلامُ عَليکَ يا عَدلَ المُشتَهَر»؛31 «سلام بر تو اي عدل شناخته شده و مشهور.»
امام باقر (عليه السلام) مي¬فرمايند:
«يَعدِلُ فِي خَلقِ الرَّحمانِ، البِّر مِنهُم و الفاجِر»؛32 «با بندگان خدا - چه نيکوکار و چه بدکار ـ عدالت مي-ورزد.»
6- سخاوت
امام صادق (عليه السلام) مي¬فرمايند:
«المهدي سمحٌ بِالمالِ»؛33 «مهدي (عليه السلام) بخشنده¬اي است که مال را به وفور مي‌بخشد.»
همچنين امام رضا (عليه السلام) در مورد سخاوت ايشان مي¬فرمايند:
«يکونُ ... أسخی النّاسِ»؛34 «با سخاوت¬ترين مردمان است.»
7- خشوع
امام رضا (عليه السلام) در اين‌باره مي¬فرمايند:
«خاشِعُ للهِ کَخُشوعِ النَّسرِ لِجِناحِه»؛35 «مهدي (عليه السلام) در برابر خداوند فروتن است، همچون عقاب در برابر بالش.»
ايشان در حديثي ديگر مي¬فرمايند:
«يَکون ... أشَدُّ النّاسِ تواضعاً لله عزّ و جل»؛36 «مهدي (عليه السلام) در برابر خداوند از همه متواضع¬تر است.»
8- موضع¬گيري در برابر بدعت¬ها
«لايَدَعُ بِدعَةً إلاّ أزالها»؛37 «بدعتي نمي‌ماند جز آن که آن را از بين برد.»
در دعاي ندبه چنين مي‌گوييم:
«أينَ المُنتَظَرُ لِإقامَةِ الأمتِ وَ العِوَج»؛ «کجاست آن مورد انتظار براي اصلاح نقايص و برقراري راستي و درستي؟»
9- نصيحت و خيرخواهي
در زيارت صاحب الامر (عليه السلام) آمده است:
«السّلام عَليکَ ايها الولي النّاصح»؛ «سلام بر تو اي ولي نصيحت کننده.»
10- صبر و بردباري
امام صادق (عليه السلام) مي¬فرمايند:
«عَلَيه کمالُ موسَی و بهاءِ عيسَی و صبر أيوب»؛38 «او داراي کمال موسي، شکوه عيسي و شکيبايي ايوب است.»
و در حديثي ديگر از امام حسين (عليه السلام) آمده است:
«تَعرِفونَ المَهدي بالسَّکينَةِ و الوِقارِ»؛39 «مهدي را با سکينه و وقار، خواهيد شناخت.»
آن حضرت سرآمد همه¬ در علم و دانش و وجود نازنينشان چشمه‌سار برکت و پاکي است. ايشان اهل قيام و جهادند. رهبر جهاني انقلابي بزرگ، منجي نهايي و مصلح موعود بشريت است. به هنگام ظهور بر کعبه تکيه زده، پرچم پيامبر صلّي‌الله‌عليه‌وآله‌سلّم را در دست گرفته و با قيام خود، دين خدا را زنده و احکام خداوند در سراسر گيتي جاري مي¬کند. جهان را پر از عدل و داد مي¬گرداند، پس از آن که از جور و بيداد پر شده باشد.
 
منبع:سایت جنبش سایبری ۳۱۳ امام زمان عج
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

طبیعت

            الهام بخش اختراعات مهم بشری

 

 اختراع هواپیما از روی حرکت سنجاقک ها

اختراع زیردریایی ازروی حرکت وال ها در دریا

اختراع رایانه از روی مغزانسان

اختراع بیل مکانیکی ازروی حرکت دست انسان

و...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

هشدار ُهشدارُ هشدار!!!

رشدصعودی ایدزدر ایران وخاورمیانه

 
eids5.jpg

رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران با بیان اینکه "در حال حاضر ایدز در ایران و منطقه خاورمیانه رشد صعودی دارد"، اظهار کرد: متأسفانه شیوع ایدز در ایران از طریق تماس جنسی رو به افزایش است.

به گزارش سرویس سلامت ایسنا، دکتر مینو محرز رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران، متخصص بیماری‌های عفونی و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه افزود: ایدز در افراد زیر 30 سال و در مردان بیشتر دیده شده و در زنان نیز در حال افزایش است و اگر در این خصوص فکر اساسی نشود تعداد نوزادانی که با ایدز متولد می‌شوند هر روز بیشتر خواهد شد.

وی نداشتن آگاهی کافی مردم از ایدز، شیوع و راه های پیشگیری آن را از بزرگترین معضلات جامعه ایران دانست و گفت: مردم ایران و به خصوص نوجوانان از ایدز اطلاعات کافی ندارند و به جد می گویم رسانه‌ها و آموزش و پرورش نقش عمده‌ای در آگاه کردن مردم می توانند داشته باشند.وی افزود: ولی متأسفانه به دلیل قبح مسئله، در مدارس و رسانه‌های کشور ما شفاف سازی نمی شود و مهارت زندگی به نوجوانان و جوانان در اینکه به اعتیاد و بی بندوباری نه بگویند آموزش داده نمی شود تا کمتر دچار آسیب‌های زندگی شوند.

دکتر محرز با اشاره به فعالیت‌های مرکز تحقیقات ایدز، گفت: مرکز تحقیقات ایدز ایران از نقشی محوری درایران و منطقه جهت بالا بردن و پیشبرد سطح آگاهی در زمینه HIV/AIDS برخوردار است. به همین منظور، با همکاری دیگر مراکز تحقیقاتی و با کمک پژوهش، آموزش و توسعه برنامه های الگویی هدف‌هایی چون افزایش طول عمر افراد مبتلا، جلوگیری از انتقال HIV و بالا بردن سلامت افرادی که با HIV/AIDS زندگی می‌کنند را دنبال می‌کند.

منبع:همشهری

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

با اولین وتنهامنطقه نمونه بین المللی گردشگری ایران بیشتر آشناشویم

***

شاندیز شهرباغهای گیلاسُ ویلا جنگل و رودخانه زیبا ومناطق سرسبزی و آب وهوای خوش و سرد

شاندیزشهرغذاهای بی نظیر مثل شیشلیک شاندیز و کباب شاندیز

شاندیزشهرسرداران شهید مسعود افشاریان -سردارعلیرضا گیلاسی وسردار رضا خضرایی راد

شاندیزشهرمردم مذهبی و متدین و مومن با معنویت و بافرهنگ

شاندیز شهری زیبا و دیدنی وتوریستی دراستان خراسان ایران

و..

شاندیزاولین منطقه نمونه بین المللی گردشگری ایران طبق مصوبه دولت درسال۱۳۸۴

 

 

  

 

 

 

 

  

  

  

  


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

ولادت امام علی ع  وروز مرد مبارک باد

ویژگی‌های شخصیت حضرت امام علی(ع)
یکی از مهم‌ترین و محوری‌ترین جلوه‌های شجاعت حضرت امام علی (ع) "شجاعت در عدل" است. این موضوع، خود دارای شاخه‌هایی است که یکی از آنها "شجاعت در مبارزه با سارقین از بیت‌المال مسلمین" می‌باشد. حضرت امیرالمومنین(ع)‌که در همه ارزش‌ها از جمله شجاعت، الگوی کامل زمامداران است،‌ در شجاعت اقتصادی و مقابله با اختلاس‌گران و چپاول‌کنندگان ثروت‌های کلان نیز باید الگوی زمامداران باشد، تا جایی که اموال غارت شده را همچنان که آن پیشوای معصوم(ع) اعلام کرد، به جایگاه اولیه خود برگردانند و کوچک‌ترین ملاحظه و سستی و مصلحت‌اندیشی را جایز ندانند.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

ماهواره عامل۵۰درصد جنایات خانوادگی

تاثیرات ماهواره بر روی خانواده چگونه است

ترويج بدحجابي و كمرنگ شدن عفاف در جوامع اسلامي بدترين پيامد و تاثير استفاده از ماهواره است.

 

به گزارش پایگاه عدالت خواهان گلستان "ترويج بدحجابي و كمرنگ شدن عفاف در جوامع اسلامي بدترين پيامد و تاثير استفاده از ماهواره است.

در روزها و ماه های اخیر بحث پیرامون شبکه های ماهواره ای خارج از کشور، آسیب های اجتماعی- فرهنگی آن برای جامعه وراهکارهای مقابله با تاثیرات مخرب آن، از مسائل مهم و اساسی مورد بحث در میان اندیشمندان، سیاسیون و به خصوص مجریان نهادهای دولتی ذیربط بدل شده است.ابعاد و اثرات کوتاه مدت و دراز مدت ماهواره به عنوان یکی از فراگیرترین و موثرترین وسایل ارتباط جمعی، همیشه دارای اهمیت بوده اما با گذشت زمان و تغییرات اساسی در شرایط اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کشور و جهان، هرروز به این ضرورت افزوده می شود. اگر در گذشته فقط چند شبکه ماهواره ای فارسی زبان مانند بی بی سی یا صدای آمریکا با جهت گیری و اهداف سیاسی خاص و هدایت شده از سوی دولت های انگلیس و آمریکا وجود داشت؛ اما در چند سال اخیر شبکه های با اهداف کاملا متفاوت مانند من و تو1 و2، فارسی one،pmc و... بوجود آمده اند و در مدت زمان بسیار محدود مخاطبان بسیاری در بین مردم وبه ویژه کانون های خانوادگی به خود اختصاص داده اند. بنابراین جنگ نرم رسانه ای بر ضد جامعه ایرانی در ظاهر و محتوا گسترده تر شده و ابعاد بسیار وسیعی پیدا کرده است. شبکه های کمتر سیاسی جدید بیشتر به مسائل فرهنگی - اجتماعی تکیه کرده و خانواده و روابط انسانی به عنوان بزرگترین سرمایه جامعه را هدف قرار داده اند. به عنوان مثال برخی از شبکه های ذکر شده با پخش فیلم و سریال های شبانه روزی اهداف زیر را دنبال می کنند:

- ترویج خانواده های بی سامان و لجام گسیخته در مقابل ساختار سنتی خانواده

- ترویج و عادی جلوه دادن خیانت زن به همسرر و البته شوهر به زن

- بی اهمیت جلوه دادن احترام به والدین

- عادی جلوه دادن رابطه جنسی دختر و پسر قبل از ازدواج تا حد باردار شدن دختر خانواده

- هویت زدایی از مفهوم خانواده به عنوان کوچکترین واحد اجتماعی مستقل و مؤثر

- عادی جلوه دادن سقط جنین برای دختران قبل از ازدواج به عنوان راه حلی طبیعی برای

رفع دلهره های احتمالی در روابط جنسی دختر و پسر

- تعصب زدایی از کانون خانواده و ترویج بی تفاوتی نسبت به حریم خانواده

- ترویج مفهوم زندگی با دیگران به جای ازدواج ( جالب است بدانیم این مفهوم سالهاست در

برخی تولیدات روتین تلویزیونی خودمان هم تبلیغ می شود).

- ترویج فمینیسم و کم رنگ کردن نقش مرد در جامعه در حد کسی که تنها جهت رفع

 نیازهای جنسی زن خلق شده است!

- مخدوش نمودن رابطه فرزندان پسر و دختر در خانواده

- افزایش تأثیر پذیری جنسی و خشونت در جوانان و نوجوانان بخصوص از طریق پخش

 موزیک ویدئوهای خاص

- پی ریزی و ایجاد آمادگی ذهنی تفکر شیطان پرستی در نوجوانان و جوانان


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

محسن پهلوان مقدم  مدیرعامل شرکت پدیده شاندیز درگفتگوباهفته نامه نخست چاپ مشهدمقدس:

تیم پدیده شاندیز پدیده لیگ سال۹۳-۹۴می شود


درحالیکه همه نگاه خراسانی ها به ابومسلم بود این تیم نوظهور پدیده شاندیزبودکه به

 لیگ برترکشور راه یافت .

حالا مدیرعامل شرکت گردشگری و تیم فوتبال پدیده شاندیز از پدیده شدن این تیم در اولین حضورش

وباتوجه به سابقه کم حضورش درفوتبال ایران، درفصل آینده فوتبال کشور خبرداده است .

حاج محسن پهلوان مقدم که مدیریت تیم ۸ماهه پدیده رابرعهده دارد وخلافیت زیادی درکارآفرینی

وسرمایه گذاری های بخش توریسم در منطقه زیبای شاندیزخراسان دارد قول داده است که این تیم

 که افتخاراستان خراسان رضوی است بتواند پدیده لیگ برتر۹۳-۹۴شود./

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

سردار شهیدهمت اسوه تقوا و اخلاص

 

ويژگي هاي اخلاقي شهیدهمت :

حاج همت با وجود برجستگي هاي نظامي, عارفي وارسته بود كه به خدا و رضاي حق به چيزي نمي انديشيد. اخلاص در عمل, از ويژگي هاي بارز او بود. شهيد بزرگوار محلاتي, در اين باره مي گويد : (( او انساني بود كه براي خدا كار مي كرد و بالا ترين اعمال را داشت و فضيلت هر انسان مومني, اين است كه اين دو وژگي را داشته باشد يكي اخلاص و ديگري عمل .))

او همواره خود را خدمتگزار بسيجيان مي دانست و به عشق آنان نفس مي كشيد. خاكسار بسيجيان بود آنان هم با تمام وجود به او عشق مي ورزيدند. همت,تنها,فرماندهشان نبود مرادشان بود. در يك كلمه حاجي يك بسيجي رزمنده و يك پاسدار نمونه بود. او اهل ولايت بود و پيروي از ولايت را بر خود واجب مي دانست و به ولايت اعتقاد داشت. شهيد عباس كريمي مي گويد:((او واقعا به امر ولايت اعتقاد كامل داشت و حاضر بود در اين راه جانش را بدهدكه عاقبت هم چنين كرد. ولايتي بود و هميشه سفارش مي كرد كه: دستور هاي فرماندهان را بايد مو به مو اجرا كرد. اينها مر ولايت است.))

حاجي مصداق روشن (( اشداء علي الكفار رحماء بينهم )) بود.

سردار رحيم صفوي مي گويد:((حاج همت مثل مالك اشتر بود كه در عين خضوع و خشوعي كه در مقابل خدا و در برابر برادران دلاور بسيجي داشت, در مقابله با دشمن كافر, همچون شير غرنده و همچون مشير برنده بود.))

جان كلام آنكه آنچه خوبان همه داشتند او يكجا داشت.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

آشنایی کوتاهی باشهرشیراز

 شهرشعرای بزرگی مثل سعدی و حافظ

 شهر گل و بلبل و باغ

شهری گرم با مردمانی گرمتر و مهربان

 با جاذبه های شهر شیراز 

پایتخت تمدن، فرهنگ و هنر ایران بیشتر آشنا شویم .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

hafezieh 03 180x180 حافظیه شیراز   آرامگاه حافظ شاعر و عارف قرن هشتم

 

 

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

با سلسله افشاریه و نادرشاه افشار بیشتر آشنا شویم

نادرشاه افشار دوران۱۱۱۴ تا ۱۱۲۶ خورشیدی


۱۱۴۸ تا ۱۱۶۰ (۱۲ سال)نام کامل نادرقلی یا نَدَرقلی لقب(ها)نادرقلی بیگ تهماسب قلی خان

نایب‌السلطنه نادر شاه زادروز :دوشنبه ۲ آذر ۱۰۶۷خورشیدی

۱۱۰۰ (قمری)زادگاه ابیورد ( درگز کنونی )مرگ بامداد یکشنبه۱۱ جمادی‌الثانی۱۱۶۰ قمری

۲۸ خردادیا۳۰ خرداد ۱۱۲۶ خورشیدی(۶۰ سالگی)محل مرگ: قوچان (شمال خراسان)

آرامگاه  و موزه نادرشاه:مشهدمقدس-چهارراه شهدا-نزدیک حرم امام رضا علیه السلام

پیش ازعادل‌شاه افشارپس ازشاه عباس سوم همسران رضیه خانم ستاره و...دودمان بنیانگذار

سلسله افشاریه پدرامامقلی فرزندان رضاقلی میرزانصراللّه میرزاو...دین اسلام(تشیع)

نادرقلی ملقب به تهماسب‌قلی خان و نادر شاه از ایل افشارخراسان از ۱۱۱۴ خورشیدی تا ۲۸ خرداد[یا ۳۰ خرداد۱۱۲۶ خورشیدی، پادشاه ایران و بنیانگذار دودمان افشاریه است.او از مشهورترین پادشاهان ایران پس از اسلام است و بسیاری از مورخین او راقدرتمندترین پادشاه ایرانی بعد اسلام می دانند[نیازمند منبع] که سرکوب افغانها و بیرون راندن عثمانی و روسیه از کشور و تجدید استقلال ایران و نیز فتح هندوستان و ترکستان و جنگهای پیرزومندانه او سبب شهرت بسیارش گشت. به او در اروپا لقب «آخرین جهانگشای شرق»، «ناپلئون ایران» و «اسکندر دوم» نیز داده‌اند. شعر معروف نادر که در زمان تاجگذاری، دستور ضرب آن بر سکه هارا داد، به شرح زیر است:سکه بر زر کرد نام سلطنت را در جهاننادر ایران‌زمین و خسرو گیتی‌ستان
۱ کودکی تا مشهور شدن در خراسان۲ پیوستن به تهماسب دوم و شکست اشرف افغان۳ برکنار کردن تهماسب دوم و نایب‌السلطنگی۴ پادشاهی۵ تعقیب افغانها و حمله به هندوستان۶ تغییر اخلاق نادر و ستمگری بر مردم ایران و مرگش۷ ایران در دورهٔ نادرشاه۸ جانشینان نادرشاه۹


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: 90 درصد ثبت نام کنندگان در سامانه دریافت یارانه نقدی درآمد خود را زیر یک میلیون تومان اعلام کرده اند که از این میان 60 درصد در آمد خود را زیر 600 هزار تومان اعلام کرده اند.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت:
90 درصد ثبت نام کنندگان در سامانه دریافت یارانه نقدی درآمد خود را زیر یک میلیون تومان اعلام کرده اند که از این میان 60 درصد در آمد خود را زیر 600 هزار تومان اعلام کرده اند.

به گزارش مهر جعفر قادری در مورد اطلاعات در آمدی مردم در ثبت نام برای دریافت یارانه نقدی گفت:دولت در این خصوص آمار و ارقام رسمی را منتشر نکرده است اما بر اساس اطلاعات موجود 90 درصد مردم در آمدشان را زیر 1میلیون تومان و از این میان 60 در صد مردم هم در آمد شان را زیر 600 هزار تومان اعلام کرده اند.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی به دولت توصیه کرد برای حذف مردم از دریافت یارانه نقدی شفاف اطلاع رسانی کرده و با مردم صحبت کند.او با تاکید بر اینکه اطلاعاتی که مردم در سامانه دریافت یارانه اعلام کرده اند نمی تواند ملاک عمل دولت برای حذف خانوار ها از دریافت یارانه نقدی قرار گیرد گفت: دولت باید از پایگاه های اطلاعاتی اش استفاده کند تا بتواند بر اساس واقعیات تصمیم گیری کند.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس، از تصویب گزارش شور دوم طرح انتقال پایتخت در کمیسیون متبوعش خبر داد و گفت: همدان،‌ سمنان و پردیس تاکنون به عنوان ‌گزینه‌های انتقال پایتخت سیاسی کشور طرح هستند.
-
 رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس، از تصویب گزارش شور دوم طرح انتقال پایتخت در کمیسیون متبوعش خبر داد و گفت: همدان،‌ سمنان و پردیس تاکنون به عنوان ‌گزینه‌های انتقال پایتخت سیاسی کشور طرح هستند. 
به گزارش ایسنا،‌ امیر خجسته از تصویب گزارش شور دوم طرح انتقال پایتخت در کمیسیون متبوعش خبر داد و گفت: پس از تصویب نهایی طرح انتقال پایتخت در مجلس و اخذ نظر مثبت شورای نگهبان این طرح برای اجرا به دولت ابلاغ خواهد شد. نماینده مردم همدان، فامنین و قهاوند در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه گزارش شور دوم طرح انتقال پایتخت در حال حاضر در نوبت قرائت و تصویب در صحن علنی مجلس قرار دارد، گفت:‌ انتقال پایتخت در شرایط کنونی کشور اجتناب ناپذیر بوده و برای ساماندهی امور باید صورت بگیرد.این نماینده مردم در مجلس نهم، تمرکز‌زدایی و ساماندهی قطعی کشور را در انتقال پایتخت دانست و گفت: با وجود اینکه ضرورت انتقال پایتخت بر کسی پوشیده نیست اما باید این طرح با جدیت و کارشناسی دقیق‌تری بررسی شود.او درباره گزینه‌های پیشنهادی مطرح شده برای انتقال پایتخت سیاسی کشور، گفت: گزینه‌هایی چون همدان،سمنان،پردیس به عنوان گزینه‌های انتقال پایتخت مطرح هستند اما باید با انجام بررسی‌های کارشناسانه مکان مناسبی را برای انتقال در نظر گرفت.خجسته با تاکید بر اینکه باید در جریان بررسی طرح انتقال پایتخت در شورای عالی انتقال پایتخت نحوه انتخاب اعضای کارشناس نیز باید اصلاح شود، گفت: در جریان بررسی شور دوم این طرح در صحن علنی مجلس کم‌ و کیف اعضا نیز مشخص خواهد شد.لازم به ذکر است؛ کلیات طرح انتقال پایتخت در 3 دی‌ماه سال گذشته به تصویب مجلس رسید.
منبع:سایت تابناک
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

۳خلاقیت داشتن در کار به تنوع کاری کمک می کند. گاهی اوقات یکنواختی محیط باعث کندشدن روندکاری می شود. خلاقیت داشتن خود به ایجاد ایده های کاری کمک می کند.سه روش ساده برای افزایش خلاقیت در کار وجود دارد. این سه روش به شما کمک می کند تا با افزایش خلاقیت در بازار کار بدرخشید.اولین کاری که باید برای افزایش خلاقیت انجام دهید تصویر سازی ذهنی است. به عنوان یک کارفرما یا کارمند برای اینکه همیشه یک قدم جلوتر از دیگران باشید باید قدرت تصویر سازی ذهنی خود را بالا ببرید.بتوانید تصور کنید این قدرت تصور بالا باعث شکل گیری ایده های بزرگ می شود وقتی ذهن به اندازه کافی پتانسیل داشته باشد میتواند ایده های بزرگتری را در خود بپروراند. اگرمیخواهیدبه طراحی محصولات جدیدیا ایجادیک بازار جدید اقدام کنید باید تصویر سازی ذهنی خود را بالا ببرید.خلاقیت به ما کمک میکند به آن چیزهایی که عادت کردیم و از آن پیروی کنیم فاصله بگیریم و چیزهایی جدیدتری را در ذهن خود قرار دهیم به این صورت که با پیشرفت تکنولوژی ذهن خود را آماده می کنیم تا این چیزهای جدید را یاد بگیریم.باری استیو مشاور روانشناسی در دانشگاه کالیفرنیا معتقد است انسان باید بتواند ذهن خود را آنقدر آماده کند تا بتواند آنچه که در آینده به وجود می آیدرا پیش بینی کنددر اصل یک کارآفرین بایدبتواند آنچه که در بازار کار به وجود می آیدرا پیش بینی کند.برای این کار باید تمام چیزهایی را که باعث عدم تمرکز می شود را از ذهن دور نمود. یک فردخلاق ساعت هاممکن است به یک ایده کاری فکرکندو آن را در ذهن طراحی کنداین کار خودمستلزم وجودتمرکز است.برای اینکه ذهن را برای ایجاد خلاقیت آماده کنیم باید از سه روش زیر استفاده کنیم.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

وزير اقتصاد:
 
بررسي ها براي حذف يارانه غيرنيازمندان آغازشده است
 
  
کاهش تورم به معناي ارزاني نيست

وزير امور اقتصادي و دارايي با بيان اينکه کاهش نرخ تورم به معناي کاهش قيمت ها نيست، از آغاز بررسي هاي دولت براي حذف يارانه نقدي غيرنيازمندان براساس مصوبه مجلس شوراي اسلامي خبر داد و اعلام کرد: در 6 ماه گذشته براي 8 ميليارد دلار منابع مالي خارجي گشايش اعتبار کرديم و تا 22 ميليارد دلار نيز آماده گشايش اعتبار هستيم.طيب نيا تاکيدکرد:باوجود اصلاح قيمت حامل هاي انرژي امسال حتماً به نرخ تورم 25 درصدي خواهيم رسيد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

وقتی ارتقاء سیاسی اداری منطقه طرقبه شاندیز تحمل نشود؟!

اظهارت غیرمنطقی ودرجهت خلاف منافع شهروندان شاندیزو طرقبه ازسوی برخی مدیران درمرکز

استان خراسان رضوی متاسفانه دراین۶سالی که ازارتقاءاین منطقه می گذردهرچندوقت یکبار

به گوش می رسد!!!گویا علاقه ای به حفظ طبیعت ومنابع طبیعی ندارند واهداف خاص را مدنظردارند!

با ارتقاء این منطقه  که گمان میرفت باخیرخواهی ومحبت مدیران درمشهد مقدس مواجه شودُ گویا

 با تنگ نظری و حسادت روبرو گشته است !؟

***

اظهارات شهردارمشهدکه قبلا نیزمعاون سیاسی وزارت کشوربوده است رادر روزنامه  وزین  ومعروف

خراسان مورخه۱۵ اردیبهشت ۹۳بخوانید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

روشی سریع برای مخترع شدن

دکتر «آلبرت اس گئورگی» برنده ی جایزه ی نوبل می گوید: «اکتشافات، نگریستن به آن چیزی است که همه می بینند و اندیشیدن درباره ی آن به گونه ای که همه نمی اندیشند.»آیا اگر انسان، فرایندِ اختراع و اکتشاف را بداند می تواند مخترع شود؟ آیا می توان درسِ مخترع شدن را همانند درس ریاضی و فیزیک در دبیرستان ها و دانشگاه ها تدریس کرد؟ «جنریچ آلتشولر» دانشمندی که هیچ گاه نامش از ذهن بشر فراموش نمی شود نیز سعی کرد تا به همه بفهماندکه برای اختراع کردن حتماً هوش و استعداد لازم نیست و دیدگاه ها و ایده های این دانشمند بزرگ به تکوین نظریه ی حل ابتکاری مسأله ی (TRIZ) منجر شد.  
در زیر چند اصل از 40 اصل TRIZ و روش هایی برای مخترع شدن را آورده ایم:


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 

مشاهیر و نوابغ خراسان بزرگ

اهمیت وتعداد مشاهیرونخبگان خراسانی ایران درطول تاریخ کشورایران به قدری است

که اگراسامی آنهارا ازنخبگان ایرانی حذف کنیم تقریبا"چیزی برای ایران عزیزمان باقی

 نمی ماند.حال به ذکرنام برخی ازآنان اشاره کوتاهی می شود:

 

حکیم ابوالقاسم فردوسی توسی (زنده نگهدارنده زبان پارسی ایرانیان)

خواجه نصیرالدین توسی (پدرمهندسی ایران)منجم دانشمند ریاضی دان بزرگ

ابوعبدالله جعفر بن محمد بن حکیم بن عبدالرحمن بن آدم متخلص به رودکی و مشهور به استاد شاعران (زادهٔ ۲۴۴، رودک تاجیکستان کنونی - درگذشتهٔ ۳۲۹ هجری قمری) نخستین شاعر مشهور ایرانی-فارسی حوزه تمدن ایرانی در دورهٔ سامانی درسدهٔ چهارم هجری قمری و استاد شاعران این قرن در ایران است.)

مولوی(شاعربزرگ پارسی):

جلال‌الدین محمد بلخی معروف به مولوی و مولانا و رومی(‎۶ ربیع‌الاول ۶۰۴،بلخ– ۵ جمادی‌الثانی ۶۷۲ هجری قمری، قونیه) (۱۵ مهر ۵۸۶ - ۴ دی ۶۵۲ هجری شمسی) از مشهورترین شاعران ایرانی‌تبارپارسی‌گوی استنام کامل وی «محمد ابن محمد ابن حسین حسینی خطیبی بکری بلخی» بوده و در دوران حیات به القاب «جلال‌الدین»،«خداوندگار» و «مولانا خداوندگار» نامیده می‌شده‌است. درقرن‌های بعد (ظاهراً از قرن ۹) القاب«مولوی»،«مولانا»،«مولوی رومی» و «ملای رومی» برای وی به کار رفته‌است و از برخی از اشعارش تخلص او را «خاموش» و «خَموش» و «خامُش» دانسته‌اند. زبان مادری وی پارسی بوده است.[

عطارنیشابوری( شاعروعارف بزرگ پارسی)

بایزید بسطامی

ابوالحسن خرقانی

ابوسعیدابوالخیر

خواجه نظام الملک توسی

حکیم خیام نیشابوری( شاعر بزرگ پارسی)

شیخ توسی(عالم بزرگ شیعی درعصرامام صادق(ع) )

حکیم دانشمند ابونصرمحمدبن فارابی (زاده در۲۶۰هجری درفاراب خراسان وفیلسوف بزرگ )

شیخ حسن جوری (رهبرمبارزه علیه مفولان درسبزوار و رئیس سربداران)

نادرشاه افشار (موسس سلسله افشاریه)

دکتر علی شریعتی(اندیشمندوروشنفکراسلامی معاصر)

آیت الله شهیدمرتضی مطهری(فیلسوف ودانشمنداسلامی معاصرونویسنده بزرگ)

پروفسور محمدحسن گنجی (پدرعلم جغرافیادرایران-زاده بیرجندخراسان)

پروفسورکاظم معتمدنژاد (پدرعلم ارتباطات  ایران- زاده بیرجندخراسان)

پروفسورشمس شریعت تربقان)پدرعلم پاتولوژی وچهره ماندگارپزشکی-زاده درکاشمر)

سردارشهید محمود کاوه سردار رشیداسلام و فرمانده لشگر خراسان دردفاع مقدس

سردارسرتیپ اسماعیل سرتیپ احمدی مقدم (فرمانده کل نیروی انتظامی کشور)

تیمسار عطاء الله صالحی (فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران)

سردارلشگرحسن فیروزآبادی (رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران )

جابربن حیان توسی :او که حیان بن عبداللّه کوفی توسی نام داشت درفلسفه کیمیاگری ریاضی، هیئت و نجوم استادبودودر قرن دوم وسوم هجری درتوس بدنیا آمدازآثاراو می توان به ارض الاحجار،اصول کیمیا،الجفرالاسود اشاره کرد.(۱۲۰- ۱۸۰ ه-)

محمد کاظم آخوند خراسانی:عالم امامی و محقق برجسته مشهدی (۱۲۵۵- ۱۳۲۹). آخوند خراسانی به علت نوآوریهایش در علم اصول شهرت عظیمی کسب کرد.گروه کثیری ازعلماومراجع بعدی ازمکتب درس اوبهره مندبودند.آثار :۱) کفایه الاصول در اصول فقه ۲) الاجتهاد و التقلید۳) حاشیه بر اسفار ملا صدرا ۴) حاشیه بر رسائل شیخ مرتضی انصاری

نورالدین عبدالرحمان جامی:شاعر و عارف ایرانی در قرن نهم هجری است ولی در خرگرد جام متولد شده است. از آثار اومی توان از دیوان اشعار، بهارستان، هفت اورنگ و نفحات الانس یاد کرد.

پوریای ولی:ازچهره های نامی فرهنگ ایران است نام اصلی وی محمود قتالی خوارزمی است.وی عارف شجاع و پهلوان بود که در فنون ادب دست داشت و شعر می سرود. (۶۴۵- ۷۲۲)

ابوعبداللّه محمد بن احمد جیهانی:ازوزرای دستگاه سامانی بود وی برای تدوین قانون مدون از اکناف جهان قوانین کشورداریفراهم آوردو کتاب مالک الممالک،آیین و الزیادات از جمله آثار اویند.

استادمحمدرضا حکیمی خراسانی :متفکر، نویسنده ایرانی و اسلامی که از وی با عناوینی چون «علامه» و «فیلسوف عدالت» یاد می‌شود

شیخ محمدتقی بهلول گنابادی.

حضرت آیت الله واعظ طبسی

حضرت ایت الله سیدعلی حسینی خامنه ای(زاده وبزرگ شده درمشهدمقدس-تیرسال ۱۳۱۸)

آیت الله حسین وحید خراسانی (مرجع تقلیدبزرگ شیعه)

ایت الله محمد عبایی خراسانی

دکترحسن رحیم پور ازغدی

دکترسعیدجلیلی

دکترمحمدباقرقالیباف

محمد واعظ زاده خراسانی

 استادمحمدحکیمی خراسانی

هنرمندان  و ورزشکارانی بزرگی مثل:

داریوش ارجمند-رضا عطاران-محمدرضا شجریان-همایون شجریان-رضا کیانیان-هنگامه

قاضیانی-استادحمیدسبزواری-ماشالله شاهمرادی-مهدی صباغی-برزو ارجمند -

استادعمادخراسانی-مهدی صباغ زاده -حامدبهداد-رسول خادم و امیررضا خادم-جواد

شمقدری-حشمت مهاجرانی-رضا قوچان نژاد-وحیدجلیلی-امیرتوکلیان-بهروز شعیبی

خدادادعزیزی- مصطفی صابرخراسانی(شاعرمعاصر) ُجواد فروغی(قاری معروف قرآن)و...

شیخ الرئیس ابوعلی سینا:متولدافشنه دربخارا عالم درمنطق،هندسه،نجوم،طب وعلوم طبیعی

ومابعدالطبیعه،موسیقی،ریاضی وفلسفه.

ازتألیفات وی میتوان به شفا،قانون،اشارات،دانشنامه علایی وکتاب النجاه اشاره کرد.(۳۷۰- ۴۲۸)

خوارزمی:ریاضی دان ستاره شناس فیلسوف جغرافیدان و مورخ شهیرایرانی زاده درخوارزم خراسان

اسدی توسی،شاعروحماسه سرای ایرانی در قرن پنجم هجری ومعاصر بافردوسی(۴۶۵)

ادیب نیشابوری،(ادیب ثانی)شاعر ومدرس مذهبی(۱۳۱۵- ۱۳۹۶هـ.ق)

ادیب صابرترمذی،شاعرمعروف عصرسلاجقه (۵۴۷)

اثیرالدین اخسیکتی،ازشعرای پارسی گوی عراق عجم دارای دیوان اشعار(۵۷۷ )

ابومنصور موفق هروی،پزشک و داروشناس (سده ۴ و ۵)

ابومسلم خراسانی،که نام اصلی وی بهزادان بوده است.رئیس سیاه جامگان خراسان که طومار

بنی امیه رادرهم پیچیدوبدست منصوردومین خلیفه عباسی کشته شد.(۱۰۰- ۱۳۷)

ابوشکوربلخی،ازشعرای بزرگ عصر سامانی (۳۳۰)

ابوبکرسورآبادی نیشابوری،ازمفسران بزرگ ومعاصربا الب ارسلان تفسیرسورآبادی ازآثاراوست.

ابوالقاسم حکیم سمرقندی،حکیم و عالم حنفی (اواخر سده ۳)

عبدالسلام بن صالح هروی خراسانی،معروف به خواجه اباصلت،محدث امامی وخادم حضرت رضا

ابن یمین فریومدی،متولد فریومد ازتوابع بیهق،شاعرشیعی مذهب(۷۶۹ هـ-ق)

ابن بکران،جغرافیدان فاضل توسی(قرن ششم و هفتم)

کمال الدین بهزاد:وی از مردم هرات بود و بزرگترین و مشهورترین مینیاتور ساز و نگارگر ایرانی است.

اودرخط وشعرنیزدستی داشت از آثار وی می توان از تصویرگری خمسه نظامی یادکرد.(۸۴۴- ۹۴۲)

ابوالفضل بیهقی:درحارث آباد بیهق بدنیاآمدوی حوادث دوره غزنویان رادرتاریخ عظیمی مشتمل

بر۳۰جلد نوشت که امروزه به نام تاریخ بیهقی یا تاریخ مسعودی معروف است.(۳۸۵- ۴۷۰)

مهدی اخوان ثالث:شاعرنامدار معاصرکه درمشهدولادت یافت استادسرودن اشعاربه سبک نیمایی

 و قدیم است.

ابوریحان بیرونی:ریاضیدان،جغرافیدان و فیلسوف ایرانی است که درقصبه ی بیرون ازتوابع خوارزم

بدنیاآمد.ازآثارروی میتوان ازکتب آثارالباقیه عن القرون الحالیه تحقیق مالهند،قانون مسعودی،الجماهر

فی معرفه الجواهرو التفهیم یادکرد.(۳۶۲- ۴۴۰)

سید خراسانی درآخرالزمان  :

قیام خراسانی اشاره به یکی از نشانه های ظهور مهدی از دیدگاه شیعیان دارد.بنابرنوشته های نویسندگان وروحانیان شیعه مانندشیخ توسی و نعمانی، در آخرالزمان،فردی ازجانب خراسان،برای یاری مهدی و جنگ با سفیانی قیام خواهد داد.بنابر دیدگاه شیعه، پيش از ظهور مهدی، معترضی در ميان پارسيان،ظاهر شده و رهبرى سياسى مردم معترض را به عهده مى گيرد.شعيب بن صالح نيز رهبرى نظامى ايرانيان را برعهده می‌گیرد. به عقیده شیعه، او نقش بزرگی پیش از ظهور و قیام مهدی ايفاء مى كند.اوجنگ رادرخاورمیانه هدایت می کند.روايات شیعه،او را ازنسل علی ابن ابی طالب(امام اول شیعیان)معرفی می کنند.روایاتی،او را داراى خالهایی برگونه راست توصیف کرده اند.اما رواياتى كه درمنابع حديث درجه اول شيعه،مانند غيبت نعمانى و طوسى، در خصوص اين شخص وارد شده است،احتمال داردکه ايشان رابه ياورخراسانيان يارهبراهالى خراسان يافرمانده لشكری ازخراسان تفسيركرد.


وهزاران دانشمندشاعراندیشمند،فیلسوف،عارف،هنرمند،ورزشکار،نخبه ونوابغ خراسانی

 دیگر ...

***                       ***                            ***

درودبرخراسان وخراسانیان بزرگ ونخبه پرور ایران عزیز

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

سی ویژگی انسان عقلانی از نظر دکتر سریع‌القلم 

سی ویژگی ازانسان عقلانی  به شرح زیر است:

 یک انسان عقلانی باید...

۱. در روز حداقل یک بار بگوید «من نمی‌دانم‌».
۲.کمترازکسی تقاضایی داشته باشدوعمدتا”به همت،فکر،برنامه‌ریزی وزحمات خوداتکاکند.
۳. در موضوعاتی که اطلاعات کلی دارد،اظهار‌نظر نکند.
۴. دغدغه کانونی زندگی او، بهترین عملکرد در حرفه‌اش باشد.
۵. به استقبال کسی برود که با او تفاوت یا حتی تضاد فکری دارد.
۶. بدون اجازه قبلی از کسی، سخن او را به شخص دیگری بازگو نکند.
۷. زباله را به خیابان و از اتومبیل به بیرون پرت نکند.
۸. با رعایت حروف اضافه و با ‌‌‌نهایت دقت، «نقل قول» کند.
۹. دائما در حال تغییر و بهتر شدن باشد، به طوری که اطرافیان تغییر را حس کنند.
۱۰.ازاینکه دیگران رابه خودوافکار خوددعوت کند،چه مستقیم چه غیرمستقیم‌ پرهیز کند.
۱۱.برای محیط جنگل که به مه،نم نم باران ورنگ‌های زنده طبیعت آمیخته شده،وقت بگذارد.
۱۲.این ظرفیت رادرخودایجادکندکه واکنش به دیگران راحتی تاپنج سال به تأخیر اندازد.
۱۳. حدود۱۰درصدازوقت،انرژی وتخصص خودرا‌‌رایگان‌ صرف جامعه کند.
۱۴.درحرفه‌ای که تخصص ندارد،مسئولیت نپذیرد.
۱۵.خوشبختی را با راحتی ومصرف‌گرایی مساوی نداند.
۱۶.هردوسال یک بار،باارزیابی کار‌هاورفتارهای خود‌به اشتباهات گذشته پی برده و خودرااصلاح کند.
۱۷. باعبارت«من اشتباه کردم» به صلح دائمی برسد.
۱۸. حریم شهروندان رارعایت کند:درنظم صفوف،خود‌پرداز بانک، پارک کردن، نزاکت عمومی،عابر پیاده، صحبت آرام.
 ۱۹. آنقدربر قوای فکری و روحی خود وقت گذاشته باشدتا نیاز به تایید و تمجید دیگران درخود را،در یک دوره پنج ساله به صفر برساند.
۲۰. ازرفتن به تئا‌تربه عنوان منبعی برای رشدوشکوفایی خوداستفاده کند،چون تئا‌ترقدرت مند‌ترین نمایش توانایی‌های انسان‌هاست.
۲۱.درهرنوع تصمیم‌گیری ازخریددمپایی تامسائل جدی حرفه‌ای،راه‌های مختلف رامکتوب کند،مطالعه کند،مشورت کندوبادقت۹۰ درصدی به نتیجه برسد.
۲۲.باعمل خودبه دیگران نشان دهد،تفاوت میان هشت وهشت ویک دقیقه رامی‌داند.
۲۳. درروزحداقل ازپنج نفرقدردانی کند:به خاطر نزاکت،اخلاق،دانش و خلاقیت آن‌ها.
۲۴. قبل ازقضاوت کردن در موردفردی،حداقل ده ساعت با اوتعامل فکری رودرروبرقرارکندتاباجهان اوآشنا شود.
۲۵.«ناراحت شدن»ازتوانایی‌ها،ظرفیت‌هاوبرتری‌های دیگران رادرخودبه تعطیلی بکشاند.

۲۶. اجازه دهدافراد،سخن خودراتمام کنند.
۲۷. به موسیقی به عنوان یک منبع تمرکز،آرامش وخوداکتشافی نگاه کند.
۲۸. حداقل۲۰ درصدوقت خودراصرف توسعه فردی،فکری،اخلاقی ومدنی نماید.
۲۹.درصحبت کردن،یک سوم سؤال کندودوسوم قضاوت.بعدازپنج سال،پنج ششم سؤال ویک ششم قضاوت.
 ۳۰. حداقل یک ساعت درروز مطالعه کند.

 شما هموطنان عزیز چقدر واقعا این مسائل رارعایت می کنید؟!

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 
آیا کسی به فکرحفظ طبیعت زیبای منطقه شاندیزهست؟!

بامقایسه عکس های هوایی۵۰سال پیش با عکس های هوایی سال ۱۳۹۲کاملا مشخص می شود

بخش زیادی ازباغات وفضاهای سبزموجوددرمنطقه درسایه سوء مدیریت ازبین رفته است وادارات

مسول مثل شهرداری شاندیز،استانداری خراسان  رضوی،اداره راه وشهرسازی،اداره منابع طبیعی

جهادکشاورزی،میراث فرهنگی و گردشگری و فرمانداری شهرستان طرقبه شاندیز،شورای اسلامی

شهرشاندیز و بخشداری شاندیز اهمیت زیادی  به این موضوع بسیارمهم نمی دهند؟؟!!درحالی که

همه این ادارات وظایف نظارتی،کنترلی، اجرایی و..دراین خصوص دارند که با سهل انگاری وفرار از

مسولیت نمیتوان این چالش جدی راحل نمود.

یادمان نرود گردشگران برای دیدن طبیعت زیبای شاندیز به این منطقه می آیند،نه دیدن ساختمانهایی

که بسیارمتنوع تر ومدرن ترش رادرکلانشهرهای بزرگی مثل تهران مشهد اصفهان و...دیده اند!!!؟؟

درخانه اگر کس است یک حرف بس است ...


   رودخانه شاندیز- چهل بازه-  عکس هوایی ۱۳فروردین ۱۳۹۳

 

حفظ منابع طبیعی ضامن توسعه پایدار در کشور است


طبیعت یک منبع لازم برای زندگی است. نیروی زندگی بخش است که در یطن همه ی ایده ها ،خلاقیت ها و سلامت انسان وجود دارد.درک طبیعت و ارتباط با آن،خداشناسی رادر انسان تقویت میکند و به زندگی انسان معنا می بخشد. تحقیقات نشان داده است که ارتباط با طبیعت باعث نزدیکی بین انسان ها می شود.با توجه به وضعیت زیست محیطی کنونی شهرها و نیز عنایت به آینده شهر و شتاب روند شهر نشینی در ایران تجدید نظر در شیوه های طراحی پارکهای شهری بسیار ضروری به نظر می رسد.در شهر های مملو از جعیت آینده زندگی آپارتمان نشینی رواج بیشتری خواهد یافت و تعداد کسانی که ساعات آزاد خود رادر حیاط ،کنار حوض و باغچه مورد علاقه ی خود می گذارنند،به سرعت رو به کاهش خواهد نهاد. به همین ترتیب هر چه به فاصله موجود میان و انسان و عناصرطبیعی افزوده می شود نیاز انسان به نزدیکی با طبیعت فزونی می یابد و پس شهرهای آینده باید از هم اکنون برای رفع چنین نیازهایی مجهز شوند.

 برخی افراد ،شهر و طبیعت را کاملاً در مقابل هم می بینند بطوریکه نمی توانند با هم یکی شوند با این دیدگاه ،توسعه به عنوان یک تحمیل بر محیط طبیعی دیده می شود در حالیکه توسعه بر زمین با توجه به شکل زمین ، منظر طبیعی و حس ذاتی مربوط به ان منطقه و موقعیت شکل می گیرد باید این مطلب را در نظر گرفت که شهر به محیط طبیعی و زمینه طبیعی اضافه شده است و نه بالعکس فهمیدن این نکته ساده ،نحوه برخورد کاملاً  متفاوتی را با نقش طبیعت در شهر به دنبال دارد طبیعت شکل می گیرد که برای هر دو سودمند است.

 

 بعضی از عوامل ایجاد کننده حس مکان عبارتند از:

1- دسترسی آسان ، شبکه های ارتباطی مناسب ورودی های مشخص خوانا بودن فضا دسترسی پیاده

2- فعالیت های متنوع ، توانایی انجام فعالیتهای مختلف ، شادبودن و مناسب بودن فعالیتها

3- احساس آسایش؛ امن بودن ، جذاب بودن ، سبز بودن ، داشتن فضاهای راحت برای نشستن و تعامل با دیگران

4- اجتماعی بودن ؛ دعوت کننده بودن ،ایجاد حس تعامل و دوستی ،ایجاد احساس راحتی داشتن آرم هایی با شعار «با هم می توانیم »

     ویژگی های پارک و فضای سبز آمانی

1)    تنوع فضايي ؛ تجارب مختلف فضايي

پوشش گياهي متنوع

2)    استفاده از آب به صورت‏هاي مختلف : فواره ، حوض ، درياچه ، بركه و ...

3)    استفاده از بو و رنگ در حس دادن به فضا

4)    داشتن فضاي بازي

5)    داشتن تسهيلات رفاهي (نيمكت ، آلاچيق و سرويس بهداشتي)

6)    امنيت

7)    ديد و منظر وسيع ؛ كه خفه نباشد از نظر امنيتي نيز بهتر است .

8)    حضور موجودات زنده در مكان .

 

  اهميت پارك و فضاي سبز شهري

برخي ازرابطة انسان باطبيعت را قط به صورت يك منبع براي برطرف كردن نيازهاي مادي انسان مي‏دانند.

در حاليكه انسان براي برطرف كردن نيازهاي روحي ، رواني و عاطفي خود ، نياز به طبيعت و فضاي سبز دارد . افرادي كه در اطراف خانه يا محل كار به محيط طبيعي دسترسي دارند سالم‎تر از افراد ديگر هستند . اثر در دراز مدت و غير مستقيم طبيعت اطراف شامل افزايش رضايت از خانه ، كار و زندگي است . شواهد نشان مي‏دهد كه ارتباط با طبيعت باعث كاهش فشار خون ، كلسترول ، استرس و افزايش اميد به زندگي مي‎شود .  مشاركت در فعاليتهاي گروهي در فضاهاي سبز و پارك‏ها باعث افزايش حس خودشناسي و هويت‏بخشي ، حس جزئي از يك گروه بودن و تنها نبودن ، وحدت طبيعت ، بيدار شدن حس وظيفه‏شناسي و مسئوليت نسبت به جامعه و رها شدن از مشغله روزمره مي‎شود .با افزايش ادراك نسبت به محيط طبيعي و اثرات مخرب فعاليتهاي انساني بر سامانه‏هاي طبيعي ، ديدگاهي آگاهانه‎تر نسبت به رابطة بين انسان و محيط پديدار شده است . اين ديدگاه مشخص مي‏كند كه گياهان ، حيوانات و انسانها ماهيت مستقلي ندارند بلكه جزئي از سامانه‎هاي زيستي پيچيده ، مرتبط و كاملا وابسته به هم هستند . پس انسان مانند گياهي ، جزئي از يك كل است كه همة اجزاي اين كل به هم وابسته‏اند. دسترسي همگان به پارك و فضاي سبز با كيفيت ، مسئله‎اي در زمينه عدالت اجتماعي است. 

 

بررسی نقش و اهمیت فضای سبز در زندگی شهری

امروزه مفهوم شهرها بدون وجود فضای سبز موثر در اشکال گوناگون آن قابل مقایسه نیست. شهر ها به عنوان کانون های تمرکز فعالیت و زندگی انسان ها برای اینکه لتوانند پایداریخود را تنظیم کنند چاره ای جز پذیرش ساختار و کارکردی متاثر از سیستم های طبیعی ندارند. در این میان فضاهای سبز شهری به عنوان جزء ضروری و لایفنک پیکره یگانه شهر ها در متابویلسم آنها نقس اساسی را دارا می باشد که کمبود آنها می توانند اختلالات جدی در حیات شهرها به وجود آورد. از اهداف مقاله ارزیابی کیفی و تدوین نقش فضای سبز در بهبود زندگی شهروندان و ایجاد آرامش خاطر در آنهاست.روش پژوهش از نوع کتابخانه ای و اسنادی است.نتایج پژوهش نشان می دهد که فضاهای سبز شهری دارای بازدهی اجتماعی و اکولوزیکی هستند که مهمترین اثر فضای سبز در شهرها ، کارکردهای محیط زیستی ، یا بازدهی اکولوزیکی آنهاست که شهر ها را برای زیستم مساعد می سازد و با آثار مخرب گسترش صنعت و حمل و نقل مقابله می کند و موجب ارتقای کیفی در زندگی شهروندان می شود . اهمیت فضاهای سبز شهری تا بدان حد است که امروزه وجود این کاربری به عنوان یکی از شاخص های توسعه یافتگی جوامع به حساب می اید.

و...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 
مدارا کردن با مردم از خصلت‌های‌ پسندیده‌ای است که اسلام بر آن تاکید زیادی کرده است و توجه به این دستور الهی علاوه بر اینکه باعث می‌شود انسان به قرب الهی برسد در رسیدن به آرامش روح انسان نیز تاثیرگذار است.

به گزارش ایسنا، مدارا در لغت به معنای ملاطفت و نرمی و ملایمت و احتیاط کردن آمده است و در پرتو مدارا، نیروی غلبه بر نفس و خویشتن داری تقویت می‌شود.

رسول اکرم (ص) فرمودند: پروردگارم، همان گونه که مرا به انجام واجبات فرمان داده، به مدارا کردن با مردم نیز فرمان داده است.

پیامبر(ص) در حدیث دیگری می‌فرمایند: مدارا با مردم، نیمی از ایمان و نرمش با آن‌ها، نیمی از زندگی است.

امام علی (ع) نیز می‌فرمایند: حکیم نیست آن کس که مدارا نکند با کسی که چاره‌ای جز مدارا کردن با او نیست.

امام حسین (ع) نیز در حدیثی گهربار می‌فرمایند: هر کس فکرش به جایی نرسد و راه تدبیر بر او بسته شود، کلیدش مداراست.

امام صادق (ع) فرمودند: کمال ادب و مروت در هفت چیز است: عقل، بردباری، صبر، ملایمت، سکوت، خوش‏ اخلاقی و مدارا.

امام محمد باقر(ع) نیز می‌فرمایند: هر چیزی قفلی دارد و قفل ایمان مدارا کردن و نرمی است.

امام باقر(ع) در حدیث دیگری می‌فرمایند: هر کس رفق و مدارا داشته باشد، از ایمان برخوردار است. دلیلش آن است که در پرتو مدارا، نیروی غلبه بر نفس و خویشتن داری تقویت می‌شود و از خشونت و تندی و عصبانیت که سرمایه‌های ایمان را بر باد می‌دهد اجتناب می‌گردد.

منابع:

کافی(ط-الاسلامیه) ج2، ص117، ح4

تحف العقول ص218 - بحارالأنوار(ط-بیروت) ج75، ص57، ح121

اعلام الدین فی صفات المومنین ص298 - بحارالأنوار(ط-بیروت) ج75، ص128، ح11

معدن الجواهر و ریاضة الخواطر ص59

کافی (ط-الاسلامیه) ج2 ، ص118 ، ح1
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

تازه‌هاي مطبوعات
 
 
منبع:روزنامه خراسان 
 
 
هفت صبح نوشت

شبکه 2 نروژ به نقل از پليس امنيت اين کشور از اخراج و تحقيق درباره ۶۴ دانشجوي ايراني مقطع دکترا و فوق ليسانس در اين کشور خبر داده است. طبق اخبار غيررسمي بعضي از اين دانشجويان بازداشت شده اند. به ادعاي پليس امنيت نروژ اين دانشجويان براي تحصيل در رشته هاي مرتبط با توليد سلاح هاي کشتار جمعي به نروژ رفته اند. اين اقدام غيرمتعارف آن هم بعد از توافق ژنو و سير مثبت مذاکرات ايران با غرب کمي غيرمنطقي به نظر مي رسد.اين اولين بار نيست که يکي از دولت هاي اروپايي با دانشجويان ايراني چنين برخوردي مي کند. پيش از اين دولت هلند هم يک مرتبه در سال 87 و بار ديگر در سال 91 قوانين ويژه اي براي محدود کردن تحصيل دانشجويان ايراني در اين کشور وضع کرده بود. در سال 91 اداره مهاجرت هلند با بخش بين المللي برخي دانشگاه هاي هلندي مکاتبه کرده و به آنها اعلام کرده بود هرگونه تصميم براي صدور ويزاي اقامت کوتاه مدت (بالاي 90 روز) و صدور و تمديد اجازه اقامت اتباع ايراني به ويژه دانشجويان در حين تحصيل به حالت تعليق درآمده است.

قانون

دکتر رناني بابيان اينکه «سه ابهام هدفمندي را تهديد مي کند» به اين روزنامه گفت: اجراي درست برنامه هدفمندي يارانه ها، پروژه اي فرا تر از توان يک دولت است و بايد کل نظام سياسي براي آن همت و هزينه کند، اما هم اکنون به نظر مي رسد کل قوا و بخش هاي ديگر قدرت پشت دولت نيستند. وي با اشاره به اينکه ابهام دوم در خود دولت است، اضافه کرد: اين دولت با مردم و حکومت رودربايستي دارد ولي لازم است در برخي موارد با حکومت بي پرده چانه زني کند. وي با بيان اينکه ابهام سوم نيز در رفتار مردم است، اضافه کرد: مردم ما بسيار کم صبرند و خيلي سريع نظرات و تصميمات خود را عوض مي کنند.

جمهوري اسلامي

روزنامه السفير لبنان در گزارشي به نقل از يک منبع ديپلماتيک اعلام کرد که آمريکا در خصوص مسا ئل منطقه پيشنهادي هفت  بندي به ايران ارائه کرده اما طرف ايراني آن را نپذيرفته است. اين روزنامه اعلام کرد که آمريکا پيشنهادي بسيار مهم به ايران ارائه کرده که يک بند آن درباره اسکان آوارگان فلسطيني است و با اين که امتيازات خوبي براي ايران داشته است، ايران آن را رد کرده است.

مردم سالاري

عضو جامعه روحانيت مبارز در واکنش به موضع گيري يکي از اعضاي کميسيون ماده 10 احزاب که گفته بود جامعه روحانيت مبارز مجوز فعاليت ندارد گفت: کسي که اين حرف را زده يکي از اين اصلاح طلب هاي چپ تندرو است و ما آنها را قبول نداريم. اينها چطور مي خواهند جامعه روحانيت مبارز که سال ها براي انقلاب زندان رفتند و مبارزه کردند و امام آنها را قبول داشته در اتاق احزاب و اين جور چيز ها جمع کنند.

کيهان

جمعي از اعضاي پارلمان اروپا با وجود طرح دعاوي حقوق بشري، رئيس گروهک تروريستي منافقين را در جمع خود پذيرفتند.سازمان تروريستي منافقين بيش از 17 هزار شهروند ايراني اعم از مسئول و شهروند عادي را در جنايت هاي متعدد تروريستي به شهادت رسانده  است.

جوان

در حالي که بر اساس رأي مرجع قضايي پروانه فعاليت حزب مشارکت به واسطه عملکرد ساختارشکنانه در فتنه 88 باطل و از هرگونه فعاليت سياسي منع شده است، برخي خبرها از بازگشت خزنده اين جريان افراطي به عرصه سياسي حکايت دارد. بر همين اساس گفته مي شود، دفاتر استاني اين حزب منحله در بسياري از استان ها به صورت غيررسمي داير شده است.

ابتکار

سعيد ليلاز در گفت و گو با اين روزنامه هشدار داده  که رانت خواران براي شکست هدفمندي کيسه دوخته اند. وي در اين باره گفت: افرادي که در فرآيند اخذ سوبسيد، انحصار ايجاد کرده اند، کساني که فعاليت هاي تجاري و يا توليدي آنان از نظر بهره وري در سطح پاييني است و با رانت ، عملکرد خود را مطلوب و مناسب جلوه داده و سودهاي نامشروع و کلان به دست مي آورند و در   نهايت همه واسطه ها و دلالان که سوبسيد دريافت مي کنند از شکست هدفمندي يارانه ها سود خواهند برد. اين در حالي است که کل اقتصاد کشور به تبع اين مسأله به شدت متضرر مي شود.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

افشاگري پسر قلعه‌نويي درباره قرارداد پدرش
 
سرمربي استقلال برنامه 3 ساله دارد
 
پیشنهادسه میلیاردی پدیده شاندیز به امیرقلعه نویی مربی تیم استقلال
 
 

پسر قلعه‌نويي در صفحات اجتماعي از قرارداد ۳ ساله پدرش با استقلال به جاي ۳ ميليارد پديده پرده برداشته است. به گزارش افکارنيوز، امير قلعه‌نويي چند وقت پيش طي مصاحبه‌اي اعلام کرد که ديگر علاقه‌اي به ماندن در استقلال ندارد اما اين گفته سرمربي آبي‌پوشان قبل از ديدار استقلال مقابل تراکتورسازي آنقدر بار منفي برايش داشت تا مجبور شد چند ساعت بعد حرف خود را تصحيح کند و بگويد که منظورش اين بوده که علاقه‌اي به عوض کردن هر ساله تيم خود ندارد و مي‌خواهد براي فصل بعد هم در استقلال بماند. پس از اين اتفاق بود که سرمربي آبي‌پوشان در 2 مصاحبه بعدي خود به صراحت از ماندن در جمع آبي‌پوشان سخن گفت و مدعي شد که اگر هواداران و هيئت مديره او را بخواهند در استقلال مي‌ماند اما حالا پس از اين صحبت‌ها شاهد افشاگري پسر قلعه‌نويي در صفحات اجتماعي هستيم. محمد هوتن قلعه‌نويي در صفحه منتسب به خود به اين موضوع اشاره کرد که پدرش پيشنهاد ۳ ميلياردي از پديده شانديز دارد ولي مي‌خواهد براي بار دوم يک برنامه 3 ساله رو کند و به شرط اجرا شدن برنامه‌هايش قرارداد خود را با استقلال تمديد کند. اولين‌باري که قلعه‌نويي از قرارداد 3 ‌ساله خود پرده برداشت زماني بود که ميانگين سني استقلال بسيار بالا رفته بود و سرمربي آبي‌پوشان به بهانه برنامه 3 ‌ساله تعدادي بازيکن جوان را به تيم ملحق کرد و در پايان برنامه خود توانست با همين نفرات استقلال را قهرمان ليگ برتر کند. حالا نيز شرايط به همين‌گونه است و ميانگين سني بازيکنان استقلال بسيار بالا رفته است. به اين شکل مي‌توان گفت که اگر افشاگري پسر قلعه‌نويي در مورد برنامه 3 ‌ساله پدرش درست باشد، اين مربي مي‌خواهد بار ديگر تحولي عظيم در استقلال به‌وجود بياورد و با بيرون کردن نفرات پا به سن گذاشته تيم و جذب نفرات جوان‌تر شرايط را براي اجراي برنامه‌هايش فراهم کند. گفته مي‌شود قرارداد ۳ ساله سرمربي استقلال اين‌بار بالاي ۲ ميليارد تومان است. خبر تمديد قرارداد امير قلعه‌نويي با استقلال هنوز تاييد نشده و رسميت نيافته است. در صورتي که اين خبر از سوي باشگاه استقلال تاييد شود آن‌گاه بايد قلعه‌نويي را گران‌ترين مربي تاريخ ليگ برتر ايران معرفي کرد. او به نخستين مربي 2 ميلياردي تاريخ ليگ برتر ايران تبديل مي‌شود. اين در حالي است که گفته مي‌شود قلعه‌نويي تلاش مي‌کند به هر شکل ممکن جلوي استعفاي فتح‌ا...زاده را بگيرد تا اين مدير نيز در استقلال بماند.

خراسان ورزشي - مورخ پنج‌شنبه 1393/01/28 شماره انتشار 18664
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 


مرور روزنامه‌های چهارشنبه بیست‌و‌‌هفتم فروردین‌ماه
سفر رئیس‌جمهور به سیستان‌و‌بلوچستان به فرصتی برای پرداختن به مسائل سیستان و بلوچستان و هم‌وطنان اهل سنت تبدیل شده است. در حالی که رئیس جمهور در تهران نبوده، دو وزیر وی به مجلس رفته و خبرساز شده‌اند. روزنامه‌های طرفدار دولت ترجیح داده‌اند، جلسه دیروز مجلس را نماد انزوای رسایی به سبب رفتارش بدانند؛ آن‌ها از کنار موضوع کرسنت گذشته‌اند و روزنامه‌های اصولگرا از کنار همه ماجرای دیروز.

سفر رئیس‌جمهور به سیستان‌و‌بلوچستان به فرصتی برای پرداختن به مسائل سیستان و بلوچستان و هم‌وطنان اهل سنت تبدیل شده است. در حالی که رئیس جمهور در تهران نبوده، دو وزیر وی به مجلس رفته و خبرساز شده‌اند. روزنامه‌های طرفدار دولت ترجیح داده‌اند، جلسه دیروز مجلس را نماد انزوای رسایی به سبب رفتارش بدانند؛ آن‌ها از کنار موضوع کرسنت گذشته‌اند و روزنامه‌های اصولگرا از کنار همه ماجرای دیروز.

هدفمندی یارانه‌ها؛ از حذف ده میلیون ثروتمند تا هشدارهای تند اقتصاددانان

فریبرز رئیس‌دانا، اقتصاددان چپ از جمله کسانی است که به سخنان وزیر اقتصاد در مورد ده میلیون ثروتمند یارانه‌بگیر پرداخته و در یادداشتی در روزنامه آرمان نوشته: گزارش دیروز وزیر اقتصاد و ارائه آمارهای ایشان در مجلس حاوی نکات بسیار مهمی بود. باید دانست که کاربرد آمار‌ها در تحلیل‌های اقتصادی، اجتماعی یا اقتصاد سیاسی کاربردی حیاتی است. برای رسیدن به این آمار‌ها نیازمند اطلاعاتی هستیم که به‌هنگام و البته دقیق باشد. هر قدر دولت به اطلاعات، آمار و ابزارهای تحلیلی روز مجهز باشد راحت‌تر می‌تواند درباره اقتصاد و آینده اقتصادی‌اش تحلیل کند. پربیراه نیست که بگوییم درباره تحلیل‌ها عنصر اصلی، نقد گذشته است. هیچ اقتصاددان و برنامه‌ریزی بدون نقد سیستم موجود نمی‌تواند برای سیستم آینده طرحی را تهیه کند.

در صورت داشتن آمار مستدل، طراحی و برنامه‌ریزی شبیه کار هنرمندانه می‌شود یعنی خلاقیت در برنامه‌ریزی جای خود را به واقع‌نگری می‌دهد. باید دانست خلاقیت بدون داشتن آمار درست یک تخیل و آفرینش هنری است. در شرایط حاضر برنامه‌ریزی در اقتصاد ایران شبیه آفرینش‌های هنری است. اگر در زبان رسمی وزیر اقتصاد اسم آن را می‌گذارد نداشتن اقتصاد شفاف؛ بدین معناست که دولت آمار و اطلاعات معتبری ندارد بدین‌ترتیب امکان تحلیل و نقد گذشته و برنامه‌ریزی برای آینده محدود می‌شود. به عنوان مثال شما در کویری قرار دارید قطعا بدون قطب‌نما و راهنما قادر نیستید که راه خود را پیدا کنید. آمار و اطلاعات به‌هنگام نقش قطب‌نما را برای یک دولتمرد بازی می‌کند. در نتیجه دولت باید یک مرکز آمار یا یک سازمان تقریبا مستقل را برای جمع‌آوری اطلاعات و آمار شهروندان ایجاد کند. در شرایط حاضر آمارهای اشتغال در کشور ناکافی و بسیار نارسا هستند.

آمارهایی که در حال حاضر از اقتصاد داریم دولت‌گرا هستند یعنی می‌خواهند از ماهیت دولت‌ها دفاع کنند نرخ بیکاری که مرکز آمار ارائه می‌دهد با نرخی که به صورت واقعی وجود دارد بسیار فاصله دارد. به گمان تحلیلگران ۵/۱۸درصد بیکار داریم در حالی که آمارهای ارائه شده ۱۳درصد را حکایت می‌کنند. همین آمارهای ضعیف تصمیم‌گیران را دچار مشکل می‌کند. به تعبیری می‌توان گفت این ۵/۵درصد به خاطر اشتباه در روش آمارگیری است البته این ادعا بدان معنا نیست که روش آمارگیری ما نسبت به استاندارد جهانی بسیار فاصله دارد ولی می‌توان ادعا کرد که روش ما در جمع‌آوری اطلاعات غلط است. درباره نرخ تورم، دو مرکز آمارگیری در ایران یعنی مرکز آمار ایران و بانک مرکزی آمارهای متفاوتی را ارائه می‌دهند.

باید دانست ۴ یا ۵درصد در سرنوشت مردم جامعه بسیار نقش حیاتی ایفا می‌کند. همین ۴ یا ۵ درصد سطح فقر را در جامعه جابه‌جا می‌کند؛ این ۵درصد‌ها گاهی موجب مرگ و میر اطفال می‌شود. به یک معنا می‌توان گفت آمار نادرست از وضعیت اشتغال و درآمد افراد موجب جابه‌جایی خط فقر و در ‌‌نهایت نداشتن آماری صحیح از وضعیت جامعه می‌شود. به هر روی نداشتن آمارهای دقیق، دولت را وادار می‌کند به ابزارهای شکل‌گرایانه برای تشخیص نیازمندان متوسل شود. این در حالی است که ما بیش از هر چیز به آمارهای ساختارگرایانه نیاز داریم. باید بفهمیم و بدانیم که پدیده‌ای به نام طبقه کارگر وجود دارد. دولت باید آمار درستی از گروه محرومان شهری و تهیدستان روستایی و زنان سرپرست خانوار ارائه دهد. اگر بتوانیم تمام گروه‌های اجتماعی را با ساختارهای طبقاتی و تقسیم‌بندهای اقتصادی آن‌ها شناسایی کنیم به خوبی قادر خواهیم بود طبقه‌ یارانه‌بگیر واقعی خود را شناسایی کنیم.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 


پوست چيني پوست «پوستين دوزي» طرقبه شانديز را کنده است
خراسان رضوي - مورخ چهارشنبه 1393/01/27 شماره انتشار 18663
نويسنده: بخشي زاده
عکس: بخشي زاده

پوستين دوزان طرقبه شانديز روزهاي خاکستري اين صنعت را تجربه مي کنند.صنعت پوستين دوزي از قديم در طرقبه شانديز بعد از دامداري و کشاورزي يکي از مشاغلي بود که مردم اين ديار با توليد انواع تن پوش به اين حرفه مشغول بودند اين صنعت به قدري رونق داشت که زنان اين منطقه هم در کنار خانه داري و تربيت فرزندان با نقش و نگار انداختن و ابريشم دوزي روي پوست امرار معاش مي کردند اين در حالي است که طي سال هاي اخير به گفته فعالان اين حرفه گران شدن پوست و مواد اوليه توليد و فرآوري آن و شايد بي مهري مسئولان به اين صنعت سنتي رغبت توليد را از فعالان اين صنعت گرفته است.

رئيس اتحاديه صنايع دستي و اشياي قديمي طرقبه شانديز در اين باره به خراسان گفت: پوستين دوزان طرقبه شانديز اين حرفه را منتسب به حضرت امام جعفر صادق(ع) مي دانند و از قديم در شب شهادت آن حضرت با برپايي دسته هاي عزاداري و دادن غذا ارادت خود را به آن حضرت ابراز مي داشتند و فرداي آن روز هم دست از کار مي کشيدند و عزاداري مي کردند.

نمکيان افزود: برخي مي گويند اين حرفه از طريق آلماني ها و روس ها به اين منطقه آمده اما طبق مطالعات با توجه به موقعيت و اقليم خراسان مردم اين ديار از قديم با توليد انواع تن پوش از پوست گوسفند براي گرم نگه داشتن خود استفاده مي کردند و به اين حرفه مشغول بوده اند.

محمد نمکيان اظهار داشت: اين صنعت در طرقبه شانديز در ۲ دوره از رونق بالايي برخوردار بود يکي در زمان هايي که پوستين دوزان را وادار مي کردند براي گرم شدن جنگجويان تن پوشي از پوست تهيه کنند و ديگري در زمان جنگ تحميلي و دفاع مقدس که از افتخارات همکاران من اين بود که داوطلبانه براي رزمندگان مناطق سردسير پالتو و جليقه مي دوختند و به جبهه ها مي فرستادند.

رئيس اتحاديه صنايع دستي و اشياي قديمي طرقبه شانديز با عنوان اين مطلب که ورود پوست هاي بي کيفيت و مصنوعي يکي از دلايل رکود اين بازار شده است گفت: در سال هاي اخير چرم و پوست هاي مصنوعي و بي کيفيت زيادي از چين و ديگر کشورها وارد بازار اين صنعت شده که به علت ارزان تر بودن آن اجناس و گراني پوست توليد ايران موجب رکود و بيکاري تعداد زيادي از فعالان اين حرفه شده که بسيار آزاردهنده است.

محمد نمکيان همچنين گفت: طرقبه شانديز با توجه به ييلاقي بودن بعد از غذا، صنايع دستي آن يکي از جلوه ها و سوغات اين شهرستان است و گردشگران هم عاشق اشياي سنتي و صنايع دستي بوده که بازديدکننده زيادي دارد اما به علت گران شدن پوست هاي طبيعي با رکود مواجه شده ايم.

نمکيان اذعان کرد: هم اکنون حدود ۹۹ مرکز توليد و فروش و توزيع صنايع دستي در انواع پوست، ارغوان بافي، سفال، گليم بافي، مرصع کاري، خراطي و... در طرقبه شانديز فعال است که نسبت به چند سال قبل به علت رکود و گراني پوست و کارگر کاهش داشته در صورت ادامه همين روند و نبود حمايت دولت از اين قشر هنرمند فعالان اين هنر بومي و دستي ديگر رغبتي به ادامه کار ندارند.

رئيس اتحاديه صنايع دستي و اشياي قديمي افزود: اگر اداره صنايع دستي و گردشگري فعالان اين حرفه را همچون ديگر حرفه ها که از تسهيلات گردشگري برخوردارند مانند تخفيف ماليات و عوارض شهرداري مورد لطف قرار دهد بسيار تأثيرگذار خواهد بود و موجب دلگرمي آن ها مي شود.

يکي از فعالان اين حرفه نيز گفت: صنايع دستي و پوستين دوزي از جمله مشاغلي است که با مردم طرقبه شانديز عجين شده است و در چند سال گذشته تعداد زيادي از راه پوستين دوزي با انواع تن پوش امرار معاش مي کردند به طوري که آثار هنري آن ها جزو سوغات اين شهرستان محسوب مي شود.

حسن زمزمي افزود: متأسفانه چند سالي است که اين صنعت مورد بي مهري قرار گرفته و هنرمندان ديگر رغبتي به توليد اين صنايع ندارند در صورتي که اگر اين قشر هنرمند و زحمتکش مورد حمايت قرار گيرد براي بسياري از جوانان و حتي بانوان بازار کار فراهم خواهد شد.

اين فروشنده صنايع دستي پوستين را سمبل اين شهرستان مي داند. او مي گويد: بيش از ۲۰۰ سال است که مردم در اين زمينه به فعاليت اشتغال دارند. وي گفت: اگر هنرمندان اين صنعت دستي قبلاً به دوخت کت و پالتو بسنده مي کردند هم اکنون بيش از ۵۰ نوع تن پوش، روتختي، پادري و غيره... توليد مي کنند که تنوع خاصي در توليدات اين حرفه پديدار شده است.

وي اظهار داشت: بعضي از افراد با معامله چند سهم و يا خريد و فروش املاک در يک ماه به اندازه زحمت ۵ ساله ما درآمد کسب مي کنند اما توليدکنندگان صنايع دستي نه از سوي دولت حمايت مي شوند و شايد در بعضي از موارد حتي ما براي آويزان کردن اجناس خود که موجب زيبايي شهر و به نمايش گذاشتن زحمات هنرمندان است با مشکل مواجه مي شويم.

به طوري که در صورت نبود حمايت مسئولان در چند سال آينده با توجه به ورود پوست هاي مصنوعي ديگر توليد کنندگان اين هنر دستي رغبتي براي فعاليت نخواهند داشت.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

نُه چيز زشت است، اما از نه گروه زشت‌‏تر...


(بسم الله الرحمن الرحیم)

امام علی علیه‌السلام فرمودند: نُه چيز زشت است، اما از نه گروه زشت‌‏تر:

درماندگى و ناتوانى از دولتمردان؛

بخل از ثروتمندان؛

زود خشمى از دانشمندان؛

حركات بچگانه از ميانسالان؛

جدايى حاكمان از مردم؛

دروغ از قاضيان؛

بيمارى كهنه از پزشكان؛

بدزبانى از زنان

و سختگيرى و ستمگرى از سلاطين.


متن حدیث: 

تسْعَةُ اَشْياءَ قَبيحةٌ وَ هِىَ مِنْ تِسْعَةِ اَنـْفُسٍ اَقبَحُ مِنها مِنْ غَيْرِهِمْ: ضيقُ الذَّرْعِ مِنَ الْـمُلوكِ وَ الْبُخْلُ مِنَ الاَغْنياءِ وَ سُرْعَةُ الْغَضَبِ مِنَ الْعُلَماءِ وَ الصِّبا مِنَ الْكُهولِ وَ الْقَطيعَةُ مِنَ الرُّؤوسِ وَ الْكِذْبُ مِنَ الْـقُضاةِ وَ الزَّمانَةُ مِنَ الاَطِبّاءِ وَ الْبَذاءُ مِنَ النِّساءِ وَ الطَّيشُ مِن ذَوِى السُّلْطانِ.
***************************************

چه چيز ايمان را قوى و چه چيز ايمان را ضعيف مى كند؟!


(بسم الله الرحمن الرحیم)
از امام سجاد عليه السلام مى پرسند: چه چيز ايمان را قوى و چه چيز ايمان را ضعيف مى كند؟ حضرت مى فرمايد: ورع ، ايمان را قوى و طمع ، ايمان را ضعيف مى سازد.

چه چيز ايمان را قوى و چه چيز ايمان را ضعيف مى كند؟!

 

آدمى پيش خودش انتظار دارد كه فلان شخص بايد كار مرا اصلاح كند، بايد به من قرض دهد، رفع نياز مرا بنمايد و نظايرش .


از همان اول انسان موحد بايد مشكل گشا و كارساز را خدا بداند و بس . و اسباب را تا مقدارى كه خداوند اراده اش تعلق بگيرد مؤ ثر بداند. اگر خدا نخواهد، از هيچ سببى كارى برنمى آيد. موحد كسى است كه تمام خيرات را از خدا بداند بيده الخير، مخلوق را مجارى خير خدا بداند، اگر كسى نزد مخلوقى برود و همه نظرش به او باشد كه كارش را اصلاح كند، خود اين حال ، شرك است .

 

من اگر مسلمان و موحدم بايد حالم اين طور باشد: خدايا! من به اميد تو نزد اين شخص مى روم ، اگر براى من مقدر فرموده باشى ، به دست او اين كار حل شود.

 


منبع: سایت جنبش سایبری 313 امام زمان (عج)

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | امروزه برخي دورهم بودن‌هاي خانوادگي تبديل به ديدن سريال هاوفيلم هاي ماهواره اي شده است وپيام هايي كه اين سريالها به مخاطب ميدهندمناسب ودر شان يك خانواده ايراني نيست.

به گزارش جوان آنلاین، گوهر يسنا انزانی در خصوص مضرات ماهواره بر خانواده هاي ايراني اظهارداشت: برنامه هايي كه در ماهواره پخش مي شود به دليل آنكه با باورهايي كه در كشور ما متفاوت است در خور ديدن نيست زيرا هر كشور و هر جايي براي خودش باورها، ارزش ها و سنت هايي دارد كه آنها نيز برنامه هايي را شامل كارتون، فيلم ها و غيره براي تهاجم به فرهنگ بيگانه تدارك مي بينند.

به گفته وي، اين برنامه ها در ايران پخش مي شود و به دليل آنكه برخي از خانواده ها از ماهواره استفاده مي كنند و حتي در جاهاي دورافتاده و روستاها كه باورهايشان با زندگي شهرنشيني نيز خيلي متفاوت است، خانواده ها ماهواره مي بينند بنابراين فرهنگ بيگانه به راحتي در سبك زندگي شان اثر مي گذارد.


وي با بيان اينكه رفتارهايي كه در مرحله اول در كودكي اتفاق مي افتد بحث كارتون هاي كودكان است، گفت: حتي كارتون هايي كه در گذشته مانند سيندرلا و سفيد برفي پخش مي شد يك سري باورهايي را در نسل گذشته دختران مانند اينكه يك شاهزاده اي مي آيد و ازدواج مي كنم و آدمي مي آيد كه من را خيلي خوشبخت مي كند ايجاد كرده بود اما امروز آن كارتون ها جاي خود را به كارتون هايي داده است كه توام با پرخاشگري‌ست.

انزاني افزود: در كارتون هاي جديد خيلي موارد راحت تر بيان مي شود و چنين مواردي باعث مي شود كودكاني كه هنوز در آنها رفتاري شكل نگرفته و پيامد چيزي را نمي دانند با ديدن اين كارتون ها بخواهند رفتارهاي آنها را انجام دهند.

رئيس كميته اجرايي انجمن بازي و ورزش كودكان ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر فيلم ها و سريال هاي ماهواره اي مخاطب بيشتري از ديد والدين دارد و وقتي پدر و مادر وابستگي شديد به ديدن اين سريال ها كه از شبكه هاي مختلف پخش مي شود، دارند، فرزندان نيز ناخودآگاه پا به پاي آنان والدين را همراهي مي كنند.

اين كارشناس ارشد روانشناسي تصريح كرد: اكثر اين سريال ها با موضوعاتي نظير خيانت، مصرف مواد مخدر، مصرف الكل و نيز بحث خشونت است كه به شكل گسترده اي در سريال ها وجود دارد و كودكان نيز اين برنامه ها را مي بينند؛ در حاليكه كودكان بين 10 تا 12 ساله طبق نظريات روز دنيا پيامد درك رفتار را ندارند و در ناخودآگاهشان اين مسائل مي ماند.

وي اظهار كرد: در دوره بلوغ نيز كه در حال حاضر سن آن در كشور كاهش داشته است، غريزه جنسي فعال تر مي شود و يك سري مواردي را كه از سريال ها گرفته اند و در ناخودآگاهشان نقش بسته است برايشان مشكل آفرين مي شود.

انزاني گفت: متاسفانه به دليل عدم آگاهي والدين از بلوغ فرزندانشان شرايط خاصي براي ديدن برنامه هاي ماهواره صورت نمي گيرد و باعث مي شود مواردي مانند خشونت و لجبازي در فرزندان بيشتر خود را نشان دهد. از سوي ديگر والدين وقت زيادي را براي بودن با فرزندانشان نمي گذارند و در حقيقت مهارت هاي ارتباطي در خانواده هاي ايراني بسيار كاهش يافته است.

اين آسيب‌شناس اجتماعي ادامه داد: در گذشته خانواده ها به همراه هم به پارك و محل تفريحي مي رفتند و غذايي با هم مي خوردند اما امروزه اكثر اين دور همي ها تبديل به ديدن سريال ها و فيلم هاي ماهواره اي شده است و پيام هايي كه اين سريال هاي به مخاطب مي دهند مناسب و در شان يك خانواده ايراني نيست.

وي عنوان كرد: در گروه نوجواني نيز وقتي بچه ها وارد مي شوند به گونه اي مي شود كه هر حرفي همسالانشان بزنند برايشان حجت است كه يكي از اين موارد مي تواند وجود ارتباط جنسي با هر كسي باشد كه از طريق همسالان براي فرد مطرح مي شود و اينكه هيچ مشكلي در اين زمينه وجود ندارد.

اين كارشناس ارشد روانشناسي افزود: الان اين مسئله يك مقدار در نوجوانان ما باب شده است. همچنين اطلاعي درباره مواد مخدر ندارند و اين در حاليست كه مواد مخدر به اشكال مختلف حتي شبيه داروهاي گياهي و لاغري عرضه مي شود كه با شعار زودتر لاغرشدن است و مي بينيم به دليل آنكه اين مواد آب بدن را زود تخليه مي كند حتي باعث مرگ افراد مي شود.

انزاني ادامه داد: از سوي ديگر در ماهواره ها شاهد تبليغ بيش از حد داروهاي ترك اعتياد هستيم و وقتي نوجوانان اين تبليغات را در ماهواره مي بينند كه خيلي راحت مي شود لاغر كرد يا خيلي آسان مي توان مواد مخدر را ترك كرد چون قدرت تجزيه و تحليل درستي ندارند شايد پيش خود بگويند كه ما مي توانيم همه اين كارها را انجام دهيم و سپس اقدام به ترك آن ها بكنيم.

وي تصريح كرد: وقتي ما در كلينيك ترك اعتياد با اين طيف از نوجوانان مواجه مي شويم مي بينيم كه مراجعه كنندگان بر خلاف عرف احساس كرده اند كه مي توانند راحت معتاد يا چاق شوند و بعد هم با اين داروهاي ماهواره اي مي توانند ترك اعتياد كنند يا لاغرشوند.

وي هشدار داد: چنين تبليغاتي سبب مي شود كه يك سري رفتارهاي اعتيادي نيز در افراد شكل بگيرد مانند عادت بازي با موبايل، عادت اس ام اس دادن به ديگران يا عادت صحبت كردن طولاني با ديگران كه متاسفانه در خانواده هايي كه مهارت هاي ارتباطي وجود ندارد خيلي زودتر در حال شكل گرفتن است.

به گفته انزاني، اين مسئله به دليل آن است كه خانواده درگير فيلم ها و سريال هاي ماهواره اي است و در حقيقت اعتياد به اين فيلم ها پيدا كرده است و نتوانستند آن ارتباط كافي را با فرزندانشان داشته باشند بنابراين مهارت هاي زندگي را آموزش نمي دهند و همين مسئله سبب متلاشي شدن بنيان بخشي از خانواده ها شده است كه به عنوان نمونه مسئله خيانت را خيلي قوي در خانواده ها مشاهده مي كنيم.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  |