X
تبلیغات
شاندیز
سیاسی اجتماعی فرهنگی اقتصادی
محمد باقر قالیباف شهردار تهران ماند

با رای اعضای شورای اسلامی شهر تهران دکتر محمد باقر قالیباف به عنوان شهردار تهران انتخاب شد.

به گزارش پرتال داخلی شهرداری تهران، در جلسه امروز  شورای اسلامی شهر تهران که به صورت غیر علنی برگزار شد، دکتر محمد باقر قالیباف با کسب 16 رای در مقابل 14 رای محسن هاشمی بار دیگر سکان هدایت پایتخت جمهوری اسلامی ایران را در دست گرفت.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 
سردارشهید محمودکاوه،سرداربزرگ خراسان در دفاع مقدس 
 
 
اوایل جنگ تحمیلی منطقه کردستان در تصرف گروهکهای ضدانقلاب بود ولی جوان 25 ساله مشهدی توانست بسیاری از این مناطق را از دست گروهکها آزاد کند تا آنجا که گروههای ضدانقلاب برای مرده یا زنده اعجوبه جنگهای چریکی (شهید محمود کاوه) جایزه تعیین کرده بودند.
به گزارش خبرنگار مهر، روایتها و داستانهای زیادی از زندگی شهدا و ایثارگران منتشر شده ولی واقعا برخی شهدا هنوز هم ناشناخته مانده اند و نسل امروز اطلاعات چندانی از این قهرمانان وطن ندارند. یکی از این شهدا شهید محمود کاوه است. شاید بهتر باشد روایت زندگی محمود کاوه را اینگونه آغاز کنیم. به قول معروف محمود بچه بازاری بود و بخشی از دوران کودکی اش را در کنار پدر در بازار مشهد گذراند. البته پدر محمود در دوران طاغوت برای مبارزات علیه رژیم شاه با چهره هایی مانند شهید هاشمی نژاد و حضرت آیت الله خامنه ای ارتباطات نزدیکی داشت و گاهی هم پسرش را با خودش به محفلهای سیاسی می برد.

از دبیرستان و حوزه علمیه تا گذراندن دوره های چریکی

این رفت و آمدها ادامه داشت تا اینکه محمود پا به دبیرستان گذاشت و همزمان در حوزه علمیه و پای منبر درس آیت الله خامنه ای دروس حوزوی را فرا گرفت. مبارزات محمود کاوه در دوران دبیرستان و حضور در راهپیماییها وی را یکی از عناصر فعال انقلابی معرفی کرد تا اینکه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مشهد شد. علاقه محمود به جنگهای نامنظم موجب شد تا دوره های سخت چریکی و تکاوری را بگذراند و تخصص این شهید موجب شد تا به دلیل شایستگی که دارد به عنوان مامور حفاظت از بیت رهبری (حضرت امام خمینی ره) از مشهد به تهران منتقل شود.

پس از آغاز جنگ تحمیلی محمود کاوه خود را به نیروهای خراسان رساند و به عنوان مربی در یکی از پادگانها مشغول به خدمت شد. شور و اشتیاق محمود برای حضور در خط مقدم موجب شد تا فرماندهان وی را به منطقه آشوب زده کردستان منتقل کنند که نخستین ماموریت شهید کاوه در این منطقه آزادی بوکان بود. تواناییها و پشتکار محمود موجب شد تا پس از مدتی به عنوان فرمانده سپاه سقز منصوب شود.

شهید کاوه که همیشه عملیاتها و اقداماتش موجب تحیر فرماندهان بود توانست با کمترین نیروی عملیاتی منطقه اشغال شده بسطام را در مدت 24 ساعت از دست عناصر ضد انقلاب آزاد کند.

این اقدام شهید کاوه و تیم عملیاتی اش موجب شد تا گروهکهای ضد انقلاب مستقر در مرزهای ایران برای زنده و یا مرده محمود جایزه بزرگی تعیین کنند. ولی کاوه آرام ننشست و به عنوان فرمانده عملیات تیپ شهدا به فرماندهی شهید ناصر کاظمی به قلب دشمن یورش برد. آوازه حضور محمود کاوه در نوک پیکان تیپ شهدا وحشت در دل منافقان به وجود آورد تا جائیکه این تیپ توانست سد بوکان، صائین دژ، کیله، آشنوزنگ و محور استراتژیک پیرانشهر به سردشت را آزاد کنند.

فرمانده تیپ شهدا/ شهادت در قله 2519

در این عملیاتها فرمانده تیپ به شهادت رسید و در خردادماه سال 62 محمود کاوه به عنوان فرمانده تیپ شهدا منصوب شد. اولین ماموریت تیپ پس از فرماندهی شهید کاوه انجام عملیات برون مرزی والفجر 2 در منطقه حاج عمران بود که همزمانی آن با عملیات والفجر 4 موجب شد تا بخش زیادی از مناطق کردستان و سردشت از وجود ضد انقلاب پاکسازی شود. تا اینکه در تاریخ 11 شهریورماه سال 65 کاوه در جریان عملیات کربلای 2 بر بلندای قله 2519 حاج عمران به شهادت رسید.

تعداد مسئولیتها در دوران انقلاب و دفاع مقدس:

•مربی آموزش نظامی
•مسئول محافظین بیت امام
•مربی آموزش نظامی
•مسئول عملیات سقز
•مسئول عملیات تیپ ویژه شهدا
•فرمانده تیپ ویژه شهدا
•فرمانده لشکر ویژه شهدا
تعداد مجروحیتها:

•اصابت گلوله به ناحیه شکم اسفند ماه ۱۳۶۱ پاکسازی روستای محمد شاه از توابع مهاباد
•اصابت گلوله به ناحیه شانه چپ مرداد ماه ۱۳۶۳ پاکسازی منطقه عمومی دارلک از توابع مهاباد
•اصابت ترکش به ناحیه دست راست وسر بهمن ماه ۱۳۶۳ منطقه عملیاتی بدر
•اصابت ترکش به صورت اسفند ماه ۱۳۶۴ منطقه عملیاتی والفجر
•اصابت ۱۲ ترکش نارنجک به ناحیه سر اردیبهشت ۱۳۶۵ منطقه عمومی حاج عمران عراق موسوم به تک حاج عمران
 
روایت همسر شهید از خواستگاری تا سه سال زندگی با محمود کاوه

همسر شهید محمود کاوه می گوید: آقا محمود را از دو سال قبل از خواستگاری می‌شناختم. چون مددکار سپاه بودم و برای سرکشی به خانواده‌های رزمنده و شهدا می‌رفتم به منزل کاوه هم سر می‌زدم. مادرش گله می‌کرد که محمود نه تلفن می‌زند و نه مرخصی می‌آید. همین رفت و آمدها و به خصوص خواهر بزرگش که مدتی همکار ما بود زمینه‌ای برای آشنایی بیشتر خانواده آن‌ها شد و بالاخره به خواستگاری آمدند. زمان خواستگاری من خجالت می کشیدم و به گلهای قالی خیره شده بودم. بین ما سکوت بود تا اینکه آقا محمود گفت: می‌خواهم دینم کامل شود و قصد من این است ازدواج کنم تا شهید بشوم. البته همیشه آرزویم این بود که با یک سید ازدواج کنم. شاکی بودم از این که محمود سید نبود و من عروس حضرت فاطمه (س) نشده بودم. آن روز گذشت و من شبش فکر کردم که فردا برای خرید و مراسم عقد چه کنم که روز بعد فهمیدم آقا محمود همان شب به کردستان رفته تا هشت ماه از او خبری نشد.
 
خطبه عقد را امام (ره) خواندند
 
خطبه عقد را امام برایمان خواند. آقای آشتیانی رفت نزدیک امام و گفت: دامادمان آقای کاوه ست. محمود کاوه. می شناسیدشان که؟ امام نگاهش کرد و لبخند زد، سرش را گرفت طرف آسمان، چیزی زیر لب زمزمه کرد که به دعا می‌مانست. یک قرآن با خودمان برده بودیم امام امضایش کرد. هنوز یادگار نگهش داشته‌ام.
 
در طول سه سال زندگی تنها 100 روز در کنار هم بودیم
 
همسر شهید کاوه می گوید: در طول سه سالی که با هم بودیم شاید صد روز در کنار هم نبودیم تازه برای هر روز فقط یک تا دو ساعت در خانه بود که اتاق را هم مقر فرماندهی کرده بود. به منطقه تلفن می‌زد یا نیرو جمع می‌کرد، متن سخنرانی را آماده می‌کرد و یا دوستانش را می‌دید حتی موقع خواب هم آرامش نداشت.
 

 زهرا کاوه" فرزند شهید از تصویرش با لباس سپاه می گوید
 
زهرا کاوه، دانشجوی فوق لیسانس رشته حسابداری، متأهل و دارای 2 فرزند است. در مورد پدرش می گوید: پدر را از طریق مادر، عمه‌ها و پدربزرگ شناختم. جالب‌ترین بخش زندگی پدر برای من سن پدر است. اینکه در این سن کم، کسی بتواند  تا این  اندازه پیشرفت‌ کند. من خودم 28 سال سن دارم و هنوز در ابتدای راه هستم. ولی شهید کاوه در 25 سالگی، مدارج بالایی را طی کرده بود. در مورد عکسی که در کودکی با لباس سپاه از او گرفته شده می گوید: این لباس را مادرم به من پوشانده بود. خود مادرم سپاهی و نظامی است و علاقه خاصی به نظام مقدس سپاه دارد. برای همین هم یکی از لباسهای پدرم را به خیاطی دادند تا برایم کوچک کند و ایشان به تنم پوشاندند. ای کاش آن زمان دوربینها زندگی پدرم را به تصویر می کشیدند.  


 
دهم شهريورماه سالروز شهادت سردار بزرگ سپاه اسلام، شهید محمود كاوه است.

 به اين مناسبت مروري می کنیم برزندگي،فعاليت‌ها وچگونگی شهادت شهيد كاوه، به این امیدکه رهرو راهش
 
 باشم و یاریگر ما در روز جزا باشد.

تولد و كودكي

سال ‌١٣٤٠ هجري شمسي در مشهد مقدس متولد شد. پدرش كه از كسبه متعهد به شمار مي‌آمد، در دوران ستمشاهي و اختناق، با علما و روحانيون مبارز، از جمله حضرت آيت‌الله العظمي خامنه‌اي، شهيد هاشمي‌نژاد و شهيد كامياب ارتباط داشت. وي كه براي تربيت فرزندش اهميت زيادي قائل بود، محمود را همراه خود به مجالس و محافل مذهبي و نماز جماعت مي‌برد و از اين راه فرزندش را با مكتب اهل بيت (ع) و تعاليم انسان‌ساز اسلام آشنا مي‌كرد.


 

كاوه دوران تحصيلات ابتدايي خود را در چنين شرايطي سپري كرد. از آنجا كه خواست پدرش به هنگام تولد محمود، اين بود كه وي را در سلك صالحان و پيروان واقعي مكتب اسلام قرار دهد، با علاقه قلبي و مشورت پدر وارد حوزه علميه شد و همزمان، تحصيلات دوران راهنمايي و دبيرستان را نيز ادامه داد.

با شروع جريانات انقلاب، او كه جواني بانشاط، فعال و مذهبي بود با شركت در محافل مساجد جوادالائمه(ع) و امام حسن مجتبي(ع) كه در آن زمان از مراكز تجمع نيروهاي مبارز بود، از هدايتها و تعاليم حضرت آيت‌الله خامنه‌اي بهره‌هاي فراواني برد و ره‌توشه‌هاي همين تعاليم را با خود به محيط دبيرستان و ميان دانش‌آموزان منتقل كرد. او در دبيرستان به عنوان محور مبارزه شناخته مي‌شد. با علاقه وافر، به پخش اعلاميه‌هاي حضرت امام خميني(ره) مي‌پرداخت و فعالانه در راهپيمايي‌ها و درگيري‌هاي زمان انقلاب شركت داشت.فعاليت‌هاي بعد از پيروزي انقلاب اسلامي

با پيروزي انقلاب اسلامي، كاوه جزو اولين عناصر مؤمن و متعهدي بود كه به سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در شهر مقدس مشهد پيوست و پس از گذراندن يك دوره آموزش شش ماهه چريكي، به آموزش نظامي برادران سپاه و بسيج پرداخت. پس از آن براي حفاظت از بيت شريف حضرت امام خميني(ره) در يك ماموريت شش ماهه به تهران عزيمت كرد و با شروع جنگ تحميلي، به همراه تعدادي از نيروهاي خراسان به جبهه‌هاي جنوب اعزام شد. مدتي بعد به علت نياز شديدي كه پادگان به مربي داشت او را براي آماده‌سازي و آموزش نيروها به مشهد فراخواندند.

كاوه در كردستان

علي‌رغم اينكه براي آموزش نيروها اهميت بالايي قائل بود و مسوول مستقيم او زياد تمايل نداشت وي را (كه از مربيان دلسوز و قوي محسوب مي‌شد) به جبهه اعزام كند، اما روح پرتلاطم او به دنبال فرصتي بود تا رودرروي دشمن قرار گيرد و در صحنه‌هاي كارزار انقلاب و ارزش‌هاي آن عملاً دفاع كند. بنابراين در اولين فرصت با جلب رضايت فرمانده پادگان به ديار كردستان (كه در آن زمان توسط گروهك‌ها و عناصر ضدانقلاب دچار مشكلات و آشوب شده بود)، عزيمت كرد.او كه به همراه تعدادي از برادران پاسدار جهت آزادسازي شهر بوكان وارد كردستان شده بود، به دليل لياقت‌ها و مهارت‌هايي كه داشت، در همان ابتدا به عنوان فرمانده يك گروه دوازده نفره انتخاب شد.

كاوه در اين منطقه براي مبارزه با ضدانقلاب – كه از حمايت‌هاي خارجي برخوردار بود و با جناياتي هولناك، توطئه شوم جدايي ان نقطه از ميهن اسلامي را در ذهن مي‌پروراند – شب و روز نداشت و به دليل تلاش بسيار زياد، جديت و پشتكار، شجاعت و روحيه شجاعت‌طلبي كه داشت، در مدت كوتاهي به سمت فرماندهي عمليات سپاه سقز منصوب شد و در اين زمان با ناباوري همگان همراه تعداد كمي نيرو، عمليات آزادسازي منطقه مرزي بسطام را با شهامت غيرقابل وصفي طرح‌ريزي و‌٤٥ كيلومتر جاده مرزي را طي يك مرحله و در عرض ‌٢٤ ساعت در قلب منطقه تحت نفوذ ضدانقلاب آزاد كرد.

ضدانقلاب كه با برخورداري از سلاح و امكانات و نيروي رزمي فراوان،عرصه را براي نيروهاي نظامي و انتظامي تنگ كرده بود و جنايات فجيعي مرتكب مي‌شد، با ورود جوانان دلير و متعهدي چون كاوه به صحنه عمليات،به اين نتيجه رسيد كه ماندن در كردستان برايش سنگين تمام خواهد شد.

كاوه و همرزمانش با عمليات پي در پي، مزدوران استكبار را در منطقه منفعل و مستأصل كرده بودند تا جايي كه ضدانقلاب در اوج استيصال و درماندگي براي زنده يا مرده او جايزه تعيين كرده بود.نقش كاوه در تيپ ويژه شهدا

به دنبال عمليات سرنوشت‌ساز نيروهاي سپاهي در محورهاي مختلف كردستان و همزمان با تشكيل تيپ ويژه شهدا (كه فرماندهي آن بر عهده شهيد ناصر كاظمي بود) كاوه به عنوان فرمانده عمليات اين تيپ انتخاب شد. پس از مدت كوتاهي از فعاليت او در اين مسووليت (كه با آزادسازي بسياري از مناطق همراه بود) آوازه تيپ ويژه شهدا، آنچنان ضدانقلاب‌ها را متحير ساخت كه به كلي روحيه خود را از دست دادند و در مقابل هر يوريش رزمندگان اسلام، فرار را بر قرار ترجيح مي‌دادند و مي‌دانستند كه مقاومت در مقابل اين يگان جز خسارت و نابودي ثمري نخواهد داشت.

آزادسازي سد بوكان و جاده ‌٤٧ كيلومتري آن، آزادسازي جاده صائين‌دژ به تكاب، پاكسازي منطقه كيلر و اشتوزنگ ،آزادسازي محور استراتژيك پيرانشهر به سردشت كه به عنوان مركزيت و نقطه ثقل ضدانقلاب به شمار مي‌آمد و منجر به انهدام مركز راديوئي آنها و فتح ارتفاعات مهم مرزي منطقه «آلواتان» و آزادسازي زندان دوله‌تو و هلاكت بيش از ‌٧٥٠ نفر از ضدانقلاب شد،از جمله نبردهاي تهاجمي بود كه توسط شهيد كاوه و همرزمانش در تيپ ويژه شهدا طرح‌ريزي و به اجرا گذاشته شد. تعداد عملياتي كه بوسيله كاوه عليه ضدانقلاب فرماندهي شد آن قدر زياد است كه ذكر نام تمامي آنها در اين مختصر ميسر نيست.

او كه پس از شهادت سرداران رشيد اسلام، شهيد ناصر كاظمي ، شهيد محسن گنجي زاده وشهيد محمد بروجردي در خرداد‌١٣٦٢ رسما به فرماندهي تيپ منصوب شده بود، با تلاش همه جانبه براي آموزش،سازماندهي و آماده‌سازي نيروها از هيچ كوششي دريغ نمي‌ورزيد.بنا به صلاحديد فرماندهي سپاه در تاريخ ‌٢٩/٤/٦٢ تيپ ويژه شهدا مأموريت يافت تا در عمليات برون‌مرزي والفجر ‌٢ كه در منطقه حاج عمران انجام مي‌گرفت، شركت كند. در اين عمليات، كاوه با هدايت قوي رزمندگان، اهداف از پيش تعيين شده تيپ از جمله ارتفاعات ‌٢٥١٩ را با موفقيت به تصرف درآورد.

همزمان با عمليات والفجر ‌٤ ماموريت پاكسازي محور سردشت از لوث وجود ضدانقلاب (دموكرات‌ها و منافقين) به اين تيپ واگذار شد. رزمندگان غيور و سلحشور نيز ضمن تسلط به ارتفاعات مرزي كوه سير، قوري، تالشو روستاي اسلام‌آباد، مركز راديويي منافقين و مقر دموكرات‌ها را تصرف كردند.

تيپ ويژه شهدا سال ‌٦٣ در عمليات بدر همراه با ساير يگانهاي سپاه، با دشمن تا دندان مسلح جنگيد و در تاريخ ‌٢٣/٤/٦٤ در عمليات قادر (همراه با يگانهايي از ارتش جمهوري اسلامي) در جبهه شمالي سيدكان عراق باعث بر هم زدن آرايش نظامي دشمن شد. همچنين در عمليات پشتيباني والفجر ‌٩ كه در منطقه چوارته عراق انجام گرفت، در انهدام قواي دشمن و تصرف بخشي از خاك آنان نقش مؤثر داشت كه هر كدام نشاني از دلاوري‌ها و حماسه‌آفريني كاوه و يارانش را در خود ثبت كرده است.

ويژگيهاي اخلاقي

صفات ارزنده و ويژگي‌هاي ايماني محمود كاوه باعث شد كه خود را وقف انقلاب كند و با اهميتي كه كردستان براي وي داشت خود را فرزند كردستان معرفي مي‌كرد. روحيه والا و انسان‌دوستي او به قدري در اطرافيان اثر مي‌گذاشت كه با وجود تبليغات سوء دشمنان و ايجاد جو مسموم عليه آن، كاوه و يگان تحت امرش، هنگامي كه به درجه رفيع شهادت نائل شد،مردم مهاباد با پاي برهنه زير پيكر پاك و مطهر سردار بزرگ خود بر سر و سينه مي‌زدند و اشك مي‌ريختند و ضدانقلاب را نفرين مي‌كردند.

او با الهام از سخن خداوند كه در وصف مومنان بيان شده است: «اَشِدّاءُ عَلَي الكُفّار رُحَماء بَينَهم»، در قلب مردم و نيروها جاي گرفته بود و هيچ انگيزه‌اي جز خدمت به انقلاب و احياي ارزشهاي الهي نداشت.


كاوه در عين حال كه تمام اوقاتش را براي مبارزه به كار مي‌بست، از پرداختن به تكاليف ديني و انجام مستحبات نيز غافل نبود. او از مروجين قرآن كريم بود و با عشق خالصانه به اسلام و مكتب، آيات جهاد را تلاوت مي‌كرد و در صحنه جنگ و مقاتله با دشمنان، آن را در عمل تفسير مي‌كرد.

روحيه اطاعت‌پذيري و ولايتي، هوش سرشار و چابكي در عمليات، مسلح بودن به سلاح تقوا و اخلاق حسنه، شجاعت و بي‌باكي، ساده زيستي و صميميت با نيروها از جمله ويژگي‌هاي شخصيتي محمود كاوه است.

با وجودي كه در مقابل ضدانقلاب سازش‌ناپذير، جسور و با شهامت بود، اما در داخل تيپ با نيروهاي تحت امر خود برخوردي بسيار متواضعانه و باصفا و صميمي داشت و همين تواضع او سبب شده بود كه محبوبيت خاصي در بين نيروها داشته باشد. كاوه در قلب نيروهاي بسيجي و سپاهي جاي داشت. او مصداق بارز تلفيق محبت و قاطعيت در امر فرماندهي نظامي بود.

روزي يكي از نزديكان وي به منطقه آمده بود. يكي از برادران تقاضا كرد كه كار مناسبي به او محول كند، كاوه پاسخ داد: همه بسيجي‌ها فاميل من هستند.

در بعد آمادگي جسماني، هيچ‌گاه از ورزش غافل نبود و با تشويق نيروها و حضور در مسابقات ورزشي، آمادگي رزمي نيروها را بالا مي‌برد. همواره براي تشويق بچه‌ها مي‌گفت: موفقيت من در كوههاي بلند كردستان مديون ورزش است. او چريكي زبده بود كه در عمل و جنگ چريك شده بود نه با درسهاي تئوري.

كاوه هميشه راهگشاي عمليات بود، هرجا كه كار گره مي‌خورد او رهگشا بود و هر كجا كه از عزم و اراده رزمندگان كاسته مي‌شد، اراده پولادين او به همه آن عزيزان، روحيه‌اي تازه مي‌بخشيد. او براي اينكه بتواند عمليات را بهتر هدايت كند با سلاح پيشاپيش رزمندگان حركت مي‌كرد.

با اينكه بارها در صحنه‌هاي عملياتي مجروح شده بود، ولي هميشه قبل از بهبودي، به منطقه باز مي‌گشت و در برخي از مواقع نيز نيروها او را با سر و بدن باندپيچي شده مي‌ديدند كه در ميانشان حاضر مي‌شد و آماده پذيرش ماموريت و اجراي عمليات بود.سرتيپ شهيد حسن آبشناسان– فرمانده لشكر ‌٢٣ نوهد – مي‌گويد: اگر در دنيا يك چريك پاكباخته و دل باخته به اسلام و حضرت امام(ره) وجود داشته باشد، محمود كاوه است و هر رزمنده‌اي كه بخواهد خوب پخته و آبديده شود بايد با تيپ ويژه شهدا پيش برود.

او داراي فضايل روحي و اخلاقي ويژه‌اي بود و انجام كار خالصانه و بي‌ريا را سرلوحه زندگي خود قرار داده بود. عموماً كم سخن مي‌گفت و بيشتر عمل مي‌كرد و همواره سعي مي‌كرد وحدت ارتش و سپاه حفظ شود و ارتشيان نيز او را از خود مي‌دانستند.

نحوه شهادت

دهم شهريور ماه ‌١٣٦٥، روزي است كه روح اين سردار شجاع اسلام و سرباز وارسته حضرت بقيه‌الله الاعظم(عج) در عمليات كربلاي ‌٢ بر بلنداي قله ‌٢٥١٩ حاج عمران به پرواز درآمد، دل صخره و كوه، ياد و خاطره شجاعت او را در خود ثبت كرد. آن روز، كاوه مزد جهاد را كه شهات بود، دريافت كرد و به بارگاه عزالهي فراخوانده شد.

ويژگي‌هاي درخشنده او در تمام مدت خدمتش و در تصدي مسئوليت‌هاي مختلف درسي است بس بزرگ براي همه سربازان اسلام و پاسداران انقلاب اسلامي، تا با به كارگيري آنها و آراسته شدن به آن سجاياي اخلاقي، نمونه‌هايي از لشكريان مخلص حضرت بقيةالله العظم(عج) باشند و خود را براي دفاع از حريم اسلام و ارزشهاي متعالي آن، همواره مهيا و آماده سازند.

حركت فرمانده تيپ ‌١٥٥ شهدا به سوي شهادت

طاقت و شدت دشواري كه نيروهاي عمل كننده خواه ناخواه با آن مواجه بودند و سبب شده بود پيروزي را نيز دور از دسترس ببينند، تيپ ويژه ‌١٥٥ شهدا، به خصوص فرمانده آن ، مؤمنانه و شجاعانه در عرصه درگيري وارد شدند. شهيد اميري مقدم، راوي مركز مطالعات و تحقيقات جنگ در اين تيپ، در گزارش خودش از عمليات كربلاي ‌٢، درباره حركت نيروها براي ادامه عمليات و سرانجام آن، چنين روايت كرده است: «تغييرات انجام شده در طرح مانور و عدم موفقيت كامل تيپ ويژه ‌١٥٥ شهدا در عمليات شب گذشته، موجب ترديد در مسئولان، خصوصاً فرماندهان اين تيپ شده بود. اين ترديد اگرچه در خود فرمانده تيپ (برادر محمود كاوه) نيز وجود داشت ولي وي با توجه به حساسيت زمان و مصلحت كل عمليات، اين ترديد را بروز نمي‌داد و به همين دليل تصميم گرفت براي زدودن ترديدها و تقويت روحيه عملياتي در افراد تيپ،به همراه نيروهاي عمل كننده در منطقه درگيري حاضر شود. وقتي كه مسوولان تيپ از اين تصميم آگاه شدند درصدد برآمدند كه وي را از اين عمل باز دارند. فرمانده يكي از گردان‌ها (برادر صلاحي) براي منصرف كردن وي مي‌گويد: «شما اين كار را نكنيد، آتش دشمن زياد است، مسير، بدمسيري است، خداي نكرده طوري مي‌شود. «فرماندهي در جواب مي‌گويد: «خب، اگر اين طور است، ما هم شهيد مي‌شويم. اگر كار مثل شب گذشته بشود، ما هم حاضريم امشب شهيد شويم.» به همان اندازه كه خود وي در رفتن به خط درگيري مصمم بود، ساير مسوولان تيپ مخالف بودند.


راوي تيپ ويژه‌١٥٥شهدا مي‌گويد: «به هنگام اعزام گردان‌ها براي انجام ماموريت،ابتدا گردان امام حسين (ع)، سپس گردان امام سجاد (ع) در حالي كه فرماندهي تيپ ( محمود كاوه ) پيشاپيش آنها قرار داشت، حركت خود را براي تصرف ارتفاع ‌٢٥١٩ آغازكردند. طبق طرح مانور قرار بود گردان امام حسين (ع) پايگاه‌هاي ‌١ و‌٢ و گردان امام سجاد (ع) پايگاه‌هاي ‌٣و‌٤ را تصرف كنند. حساسيت دشمن نيز نسبت به شب اول كمتر شده بود و احتمال جدي نمي‌داد در اين محور مجددا عمليات شود، از اين رو اجراي آتش و پرتاب منور آنها نيز اندكي كاهش يافته بود.

به هر ترتيب حدود ساعت يك بامداد كه نيروهاي پياده پس از پيمودن مسافت فاصله خط خودي تا دشمن به زير اهداف مورد نظر رسيدند تا با هماهنگي آتش خودي درگيري را شروع كنند در همين حين گلوله خمپاره كنار برادر كاوه به زمين اصابت كرد و او در جا شهيد شد.»

راوي‌ قرارگاه‌ حمزه‌ ـ(‌ع) (اسدالله‌ احمدي‌) به ‌ نقل‌ از فرمانده‌ لشكر ‌٥ نصر (محمدباقر قاليباف‌) نوشته ‌است‌: «در مراسم‌ تشييع‌ جنازه‌ شهيد محمود كاوه‌، پدر وي‌ درخواست‌ حجت‌الاسلام‌ طبسي‌ توليت‌ آستان‌ قدس‌رضوي‌ را مبني ‌بر اين ‌ كه‌ پيكر شهيد محمود كاوه‌ در حرم‌ مطهر حضرت‌ رضا(ع‌) و يا در يكي‌ از حجره‌هاي ‌ مخصوص‌ حرم‌ دفن‌ شود نپذيرفت‌ و گفت‌:«پسرم ‌ از ابتدا با بسيجي‌ها بوده‌ و بهتر است‌ در كنار آنها دفن‌ شود.»

 گوشه‌اي از وصيتنامه شهید

دشمن بايد بداند و اين تجربه را كسب كرده باشد كه هر توطئه‌اي را كه عليه انقلاب طرح‌ريزي كند، امت بيدار و آگاه با پيروي از رهبر عزيز، آن را خنثي خواهد كرد. آينده جنگ هم كاملاً روشن است كه پيروزي نصيب رزمندگان اسلام خواهد شد و هيچگاه ما نخواهيم گذاشت كه خون شهيدانمان هدر رود.

 
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 شوراهای اسلامی شهر و روستای(دوره چهارم)آغازبه کارکرد

 

وزيرکشور دستور آغاز به كار چهارمين دوره شوراهاي اسلامي

 

 شهر و روستارا صادر كرد ./

 چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا با پیام وزیر کشور کار خود را آغاز کردند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، عبدالرضا رحمانی فضلی گفت: شوراها به برکت جمهوری اسلامی ایران و خون شهدا در جمهوری اسلامی ایران تشکیل شدند و مردم توفیق پیدا کردند که با انجام انتخابات در امور روستاها و شهرهای خود موثر باشند و در کنار انتخابات مجلس، ریاست جمهوری و خبرگان در تعیین سرنوشت خود مشارکت داشته باشند.


وی افزود: امروز روز مهمی است باید به خاطر لطفی که خداوند به مردم ما داشته است خدا را شکر کنیم و تلاش کنیم این مشارکت مصداق عملی پیدا کند.
وزیر کشور ادامه داد: امروز روز شروع کار شوراها است. قبلا مقدر شده بود یک ماه پس از مستقر شدن ریاست جمهوری شوراها شروع به کار کنند. امروز نیز روز تحلیف و تعیین هیات رئیسه شوراها است. امیدواریم با دلسوزی،‌ تدبیر، درایت و برنامه‌ریزی اعضای شورا مطالباتی که مردم از شوراها دارند به منصه ظهور برسد و بتوانیم مردم سالاری دینی را که در جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک دیدگاه در موازین اسلامی و دیدگاه‌های رهبری معظم وجود دارد را هم در بحث ابعاد مادی و هم ابعاد معنوی جستجو کنیم.


رحمانی فضلی افزود: انشالله این الگو به عنوان یک الگوی مناسب در جهان قرار گیرد و با توجه به تحولاتی که در منطقه داریم تحت عنوان بیداری اسلامی یقینا الگوی جمهوری اسلامی در ابعاد مختلف برای آنها وجود خواهد داشت.
وی ابراز امیدواری کرد که در مدل جمهوری اسلامی همه به آزادی،مشارکت و ابعادمادی و معنوی زندگی برسند و این الگو پاسخ مناسبی برای نیازهای آنها باشد.
در ادامه این جلسه وزیر کشور از طریق ویدئو کنفرانس در جریان مراسم تحلیف و آغاز به کار شوراهای شهر و روستای چند استان کشورمان قرار گرفت و استان‌های سیستان و بلوچستان، زنجان و ایلام به صورت مستقیم گزارش مراسم تحلیف خود را به وزیر کشور ارائه کردند.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

آیت‌الله العظمی سبحانی در پاسخ به سئوال نحوه ازدواج فرزندان آدم و حوا در حالی که همگی خواهر و برادر بوده‌اند را تشریح کرده‌اند.  

به گزارش خبرگزاری حوزه متن سئوال و پاسخ این مرجع تقلید  به شرح ذیل است.

سئوال: ازدواج فرزندان آدم و حوا چگونه صورت گرفته است؟!، در حالى كه همگى خواهر و برادر بودند؟!

پاسخ: در اين مورد در روايات و سخنان دانشمندان پاسخهايى  به آن داده شده كه در اينجا ـ بدون گزينش ـ مطرح مى كنيم:

1. ازدواج آنها با خودشان انجام گرفته و مجوز آن، ضرورت آغاز آفرينش و نبودن همسرى ديگر بوده است.

2. خداوند براى هر يك از پسران و دختران، زوجى از فرشتگان آفريد، و اولاد آنها با يكديگر به صورت پسر عمو و دختر عمو درآمدند و تكثير نسل صورت گرفت.

3. آنها با نسل هاى باقى مانده از انسانهاى پيشين ازدواج كرده اند. درست است كه شجره انسان كنونى به آدم ابو البشر مى رسد، ولى آدم، نخستين انسانى نيست كه بر اين پهنه گام نهاده، بلكه پيش از او انسانهايى در روى زمين زندگى مى كرده و منقرض شده اند([1]); چيزى كه هست، بقايايى از آنها در روى زمين وجود داشت كه به تكثير نسل كمك كرد.

چون مسأله مربوط به ما قبل تاريخ مى باشد اظهار نظر قطعى در باره ى آن بسيار مشكل است.([2])
 
  

  
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

در یک ویدئو که به تازگی در سطح اینترنت منتشر شده و به ویژه در شبکه های اجتماعی بازتاب پیدا کرده، چند تروریست وابسته به گروه القاعده، با متوقف کردن کامیون هایی که به نظر می رسد راننده های آن ها شیعه هستند، به طرز وحشیانه ای این راننده ها را به قتل می رسانند. اتفاقی که از ماهیت شدید فرقه ای درگیری هایی در منطقه حکایت دارد که صدها سال است در زیر سطح امور جریان دارند.
شباهت عجیب تروریست‌های تکفیری با خوارج نهروان + فیلمدر یک ویدئو که به تازگی در سطح اینترنت منتشر شده و به ویژه در شبکه های اجتماعی بازتاب پیدا کرده، چند تروریست وابسته به گروه القاعده، با متوقف کردن کامیون هایی که به نظر می رسد راننده های آن ها شیعه هستند، به طرز وحشیانه ای این راننده ها را به قتل می رسانند. اتفاقی که از ماهیت شدید فرقه ای درگیری هایی در منطقه حکایت دارد که صدها سال است در زیر سطح امور جریان دارند.

به گزارش «تابناک»، این ویدئو توسط گروهی منتشر شده که خود را «دولت اسلامی عراق و شام» می خوانند و فعالیت های خود به طور خاص در نواحی بی ثبات مرزی میان عراق و سوریه متمرکز کرده اند. آن گونه که از اقدامات این گروه برمی آید، اقدام علیه شیعیان و به ویژه تلاش برای تضعیف دولت شیعی عراق، از محورهای اصلی فعالیت های آنان است. این گروه شعار «شمشیر پیروز می شود» را برای خود انتخاب کرده است.

آن گونه که از متن زیرنویس این فیلم برمی آید، هدف اصلی آن ایجاد رعب و وحشت در میان شیعیان منطقه است. در زیر نویس ابتدایی این فیلم آمده: «شیرهای [منطقه] انبار عراق، مسیر کمک رسانی «رافضیان» را از کنترل ... علوی در شام خارج کرده اند». 

در ادامه فیلم، یک عضو این گروه تروریستی، سه کامیون که گویا در مسیر میان عراق و سوریه به کار ترانزیت مشغول هستند را متوقف کرده و آن ها را مورد بازجویی قرار می دهد. این تروریست از سه راننده مذکور اوراق هویتیشان را درخواست کرده و می پرسد «شما شیعه هستید. درست است؟». راننده ها نیز مشخصاً از ترس جان خود منکر شده و می گویند «ما سنی و اهل حمص هستیم». 

در اینجا راننده سوم نیز به دو همکار خود ملحق شده و می گوید: «ما فقط می خواهیم زندگی کنیم. ما برای کسب درآمد برای گذران زندگی اینجا هستیم». فرد تروریست می پرسد: «چه چیزی ثابت می کند که شما سنی هستید؟». آن ها جواب می دهند: «خداوند بزرگ و پیامبر اسلام». 

با این حال، فرد تروریست که آشکارا به دنبال بهانه جویی است، از پاسخ آن ها قانع نشده و از آن ها درباره تعداد رکعات نمازهای یومیه می پرسد. اما راننده ها یا از سر ترس و یا ناآگاهی، نمی توانند پاسخ درستی به سوالات این فرد بدهند. 

بعد از این است که فرد تروریست سراغ اصل مطلب رفته و از راننده ها می پرسد: «نصیری ها (علویان) با عزت مسلمانان در سوریه چه می کنند؟». راننده ها سوگند می خورند چیزی در این باره نمی دانند. اما این تروریست تکفیری قانع نشده و به اتهام زنی خود علیه علویان ادامه می دهد و راننده ها را «مشرک» می خواند. 

پس از آن، تروریست ها با منتقل کردن این سه راننده به وسط جاده، آن ها را به شکل وحشیانه ای به قتل می رسانند. دردناک تر آنکه این تروریست ها در توجیه اقدام خود به آیات قرآن استناد کرده و در این فیلم که خود آن ها در سطح اینترنت منتشر کرده اند، آیات قرآن بر روی تصویر خوانده می شود.

در پایان، یکی دیگر از تروریست ها بالای سر جنازه ها رفته و می گوید: «بگذار نوری مالکی، پیروان شیعه وی و اهریمنانش ببینند... همان هایی که ادعا می کنند بزرگراه بین المللی میان بغداد، امان و سوریه را تحت کنترل خود دارند». وی می گوید اکنون این جاده بین المللی در دست «دولت اسلامی» و «مجاهدین» است.

این اقدام جنون آمیز و تروریستی، به شدت یادآور اقدامی است که خوارج در صدر اسلام با پیروان حضرت علی (ع) انجام داده و به سبب درک ناصحیح و دیدگاه فرقه گرایانه خود، به قتل همه پیروان آن حضرت اقدام می کردند. به نظر می رسد تاریخ بار دیگر و این بار در بخش دیگری از جهان اسلام در حال تکرار است.

قرار دادن تصاویر اقدام تروریستی اخیر در کنار صحنه هایی از سریال «امام علی (ع)»، اثر ارزشمند داوود میرباقری و اندیشیدن دوباره به محتوای آنچه توسط تروریست ها در سوریه، عراق و دیگر مناطق در جریان است، می تواند به خوبی بیانگر محتوای واقعی اقدامات تروریست های تکفیری باشد. دیدن شباهت میان این دو فرقه خالی از لطف نیست.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

روابط عمومي شهرداري شانديز اعلام كرد :

موزه فرهنگي شانديز براي اولين بار در شانديز افتتاح شد

وي افزود : موزه شانديز با حضور مسئولين شهرستان طرقبه و شانديز و فرهيختگان عرصه خبر شهرستان با هدف جمع آوري و نگهداري اثار باستاني شهر شانديز در محل رستوران دربندپارک جنگلی شهرشاندیز بازگشايي گرديد.


بيدابادي ادامه داد: شهرداري شانديز با همكاري شهروندان فهيم شهر اجناس اتيغه را با نام اشخاص مالك به صورت امانت در اين مجموعه نگهداري خواهد كرد .


ايشان ضمن تشكر از شهروندان عزيز افزود : زين پس كلاسهاي فرهنگي و هنري در اين مكان تشكيل خواهد شد و همشهريان مي توانند از اين كلاسها بهره ببرند.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

رازهاي طول عمر
 

فكر مي‌كنيد چقدر عمر برايتان مناسب است ؟خيلي‌ها دوست دارند عمر طولاني داشته باشند بعضي‌ها هم مي‌گويند 50 سال بس است. پس قبل از آن بهتر است پرونده خود را ببنديم. 
 
اما اگر عمر طولاني و با سلامت و عزت باشد چه باز هم دوست نداريد؟ دانشمندان كه خيلي دوست دارند راز طول عمر را بدانند هر روز چيز‌هاي تازه اي كشف مي‌كنند. دراين گزارش ما سعي كرده‌ايم تمامي‌رازهاي طول عمر را براي شما فاش كنيم.

بد نيست شما هم تا پايان با ما همراه باشيد.

گشاده دست باشيد تا سلامت بمانيد

كينه‌توزي و بخل ورزيدن بر عملكرد قلبي عروقي و دستگاه عصبي افراد تاثير منفي مي‌گذارد.

مايو كلينيك مي‌نويسد: افرادي كه مي‌توانند ديگران را ببخشند و از كينه توزي پرهيز مي‌كنند، از نظر سلامت قلبي عروقي در وضع بهتري قرار دارند.

همچنين بخشندگي تاثير مثبت در ارتقاي سلامت روان و پيشگيري از بروز اختلالات روان دارد.

فكر كنيد تا 15 سال ديگر به دست آوريد

مي‌گويند آدم‌هاي متفكر 15 سال بيشتر از ديگران عمر مي‌كنند چرا كه طول عمر با هوشمندي رابطه مستقيم دارد.بر اساس اين پژوهش، آدم‌هاي زيرك با ژن‌هاي متغير، تا 85 سال زندگي مي‌كنند و آدم‌هاي ممتاز با ژن‌هاي ثابت تا 100 سال زندگي مي‌كنند.

گروه پژوهشگران دانشگاه «كالاباريا» ايتاليا، با تجزيه و تحليل روي 500 نفر مرد و زن كهنسال به اين نتيجه دست يافتند.

آنان همچنين اعلام كردند كه علت درازاي عمر آدم‌هاي متفكر، آهسته آهسته پير شدن مغز آنان است.

14 سال عمر بيشتر فقط با 4 روش

اين همان 4 روش جادويي است كه طبق تحقيقات دانشمندان انگليسي 14 سال ديگر به شما هديه مي‌كند.

ترك سيگار، انجام ورزش منظم، خودداري از مصرف نوشيدني‌هاي الكلي، مصرف ميوه و سبزيجات فراوان حداقل 5 نوبت در روز

100 سال را پر كنيد

مي‌توان با رعايت برخي مسائل بهداشتي متوسط طول عمر را به نود و حتي يكصد سال نيز افزايش داد.

با مسواك و خلال كردن روزانه مي‌توان متوسط طول عمر را 6 سال افزايش داد.

مسواك زدن و خلال كردن روزانه دندان‌ها سبب كاهش تورم لثه‌ها مي‌شود كه كاهش تورم لثه‌ها نيز كاهش مشكلات در سرخرگ‌ها را به همراه دارد.

با مصرف يك قرص آسپرين در هر روز مي‌توان به طور متوسط دو و نيم سال به طول عمر افزود مصرف روزانه آسپرين سبب كند شدن روند پير شدن مي‌شود و از پيرشدن سرخرگ‌ها جلوگيري مي‌كند البته بايد با مشورت پزشك باشد.

با الگوي خواب مناسب مي‌توان 3 سال متوسط طول عمر را افزايش داد.

در صورتي كه ساعت خواب كافي نباشد فرد دچار خستگي مفرط مي‌شود كه اين روند در طولاني مدت بر سلامت وي تاثير منفي قابل توجهي دارد. به گفته پزشكان متوسط ساعت خواب 6 تا 8 ساعت در شبانه روز است. در صورت رعايت اين الگو مي‌توان به متوسط طول عمر افزود.

با خنديدن زياد مي‌توان متوسط طول عمر را 7 سال افزايش داد.

خنده براي افزايش متوسط طول عمر پيشنهاد مي‌شود. خنده علاوه بر كاهش استرس آثار مثبت ديگري دارد.

با مصرف روزانه حدود 30 گرم شكلات سياه مي‌توان متوسط طول عمر را 3 سال و 2 ماه افزايش داد.

به 1000 فكر كنيد

دانشمندان آمريكايي در تحقيقات خود با افزايش 10 برابري عمر نوعي مخمر كشف كردند كه تغييرات كوچك ژنتيكي و يك رژيم غذايي مناسب مي‌تواند راز عمر طولاني سلول‌ها باشد.

گروهي از محققان دانشگاه كاليفرنياي جنوبي موفق شدند بدون عوارض جانبي عمر سلول‌هاي يك نوع مخمر را كه به طور طبيعي يك هفته زندگي مي‌كنند به 10 برابر عمر طبيعي آن افزايش دهند.

براساس گزارش نيوز مديكال تودي در اين تحقيق دانشمندان يك موقعيت مهم را بين ژن‌هاي مرتبط با تنظيم طول زندگي در مخمرها و پستانداران شناسايي كردند و نشان دادند كه 3 فاكتور مهم در افزايش عمر اين ارگانيسم‌ها وجود دارد. تاكنون تصور بر اين بود كه رژيم غذايي بر پايه كالري كم مي‌تواند منجر به افزايش طول عمر شود. اين در حالي است كه عوامل ژنتيكي نيز در اين فرآيند نقش موثري دارد.

در حقيقت اين دانشمندان موفق شدند با ساكت كردن دو ژن به نامهاي2RAS و9SCH و رژيم غذايي مناسب عمر اين مخمرها را افزايش دهند.

اين دو ژن در فرآيند پيري مخمرها و پيدايش تومورها در انسان شركت دارند. اگر ما هم مثل اين مخمر خوش شانس باشيم مي‌توانيم به 1000 سالگي فكر كنيم.

نصيحت‌هاي مرد 256 ساله

او راز طول عمرش را چنين خلاصه مي‌كند: آرامش خود را حفظ كردم. مثل لاك‌پشت نشستم، مثل كبوتر با نشاط راه رفتم و مثل سگ خوابيدم.

اينها راز عمر طولاني لي چينگ يون(Li Ching Yuen ) است كه آنها را در قلب نصيحت به ما مي‌دهد. چيز زيادي در مورد اين مرد مشخص نيست. او در همان روستايي كه به دنيا آمد در سال 1993در 256 سالگي فوت كرد در حاليكه 23 همسرش قبل از وي مرده بودند. وي تا آن زمان 180 فرزندش را بزرگ كرده بود.

خوشبين باشيد شما عمر طولاني داريد

اين چيزي است كه خبرگزاري شين‌هوا اعلام كرده است. افراد خوش بين نسبت به افراد بدبين عمر طولاني‌تري دارند و سالم‌تر زندگي مي‌كنند و پژوهشگران دلايل متعددي را بر اين عامل بيان كرده‌اند:

افرادي كه مثبت انديش هستند، فشار خون كمتري دارند، در صورتي كه بيشتر مردان بدبين حدود 2 برابر بيشتر از افراد خوش بين در معرض بيمار‌هاي قلبي قرار داند.

شايد يكي ديگر از دلايلي كه افراد خوش بين زندگي سالم‌تر و طولاني‌تري دارند اين باشد كه اين افراد روش زندگي سالم‌تري دارند و روابط اجتماعي قوي‌تري با ديگران برقرار مي‌سازند و بيشتر تحت مراقبت‌هاي پزشكي قرار مي‌گيرند.

همچنين، استرس برخي هورمون‌ها را از بين مي‌برد و در نتيجه باعث مشكلاتي از لثه تا قلب خواهد شد، در صورتي كه افراد خوش بين كمتر دچار استرس مي‌شوند.

گاهي اوقات وراثت در برخي افراد خوش بيني را مستعد مي‌كند و همين ژن‌هاي همانند منجر به سلامت و طول عمر مي‌شود.

قسمتي از ناحيه مغز افراد افسرده بخوبي فعاليت نمي‌كند، در صورتي كه اين مشكل در افراد خوش بين وجود ندارد.  

منبع : جام جم آنلاین

.
 
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

جدی شدن حمله به سوریه در پی عدم

توافق ایران و آمریکا

در روزهای اخیر، تهدیدات کشورهای غربی درباره انجام اقدام نظامی علیه سوریه‌، بی‌سابقه‌‌ افزایش یافته است. در این میان، برخی منابع اسرائیلی مدعی شده‌اند در پی ناکامی عوامل واسطه میان ایران و آمریکا برای توافق درباره سوریه، چشم‌انداز حمله نظامی به این کشور از همیشه جدی‌تر شده است.
در روزهای اخیر، تهدیدات کشورهای غربی درباره انجام اقدام نظامی علیه سوریه‌، بی‌سابقه‌‌ افزایش یافته است. در این میان، برخی منابع اسرائیلی مدعی شده‌اند در پی ناکامی عوامل واسطه میان ایران و آمریکا برای توافق درباره سوریه، چشم‌انداز حمله نظامی به این کشور از همیشه جدی‌تر شده است.

به گزارش «تابناک»، پایگاه اینترنتی «دبکا فایل»، وابسته به محافل امنیتی رژیم اسرائیل مدعی شده، تلاش‌های اوباما برای رسیدن به توافق‌ با ایران بر سر سوریه جهت جلوگیری از انجام اقدام نظامی در این کشور‌ ‌ناکام‌ شده و بنابراین، هم‌اکنون نیروهای نظامی کشورهای گوناگون در سراسر خاورمیانه در حالت آماده باش کامل‌اند.

بنا بر ادعای دبکا، رئیس‌جمهور آمریکا دو واسطه را ‌‌ـ موازی ـ مسئول گفت‌و‌گو با ایران کرده بود؛ یکی از این دو، «جفری فلتمن»، معاون دبیر کل سازمان ملل و دیپلمات سابق آمریکایی بود که روز دوشنبه با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

واسطه دیگر، سلطان قابوس، پادشاه عمان بود که برای دیدار با عالی‌ترین مقامات ایرانی به تهران سفر کرد؛ اما به نوشته دبکا، وی نیز نتوانسته ایران را در رسیدن به توافقی درباره سوریه متقاعد کند.

همچنین هشدار آیت الله خامنه‌ای، رهبری جمهوری اسلامی ایران، مبنی بر این که در صورت حمله آمریکا، همه خاورمیانه به آتش کشیده خواهد شد، پاسخی بوده که به سلطان قابوس داده شده است.

به این ترتیب، ارتش آمریکا به مراکز نظامی خود در منطقه مدیترانه و خلیج فارس دستور داده که در ‌آماده باش کامل باشند.

از سوی دیگر، ایران، روسیه و سوریه نیز نیروهای خود را در حال آماده باش قرار داده‌اند. این در حالی است که به واحدهای ارتش سوریه دستور داده شده پایگاه‌های خود را ترک کرده و در سراسر کشور پراکنده شوند.

افزون بر این، مقامات ارشد نظامی ده کشور در امان، پایتخت اردن دیدار کرده و درباره ابعاد حمله نظامی به سوریه ‌بحث کرده‌اند. در این نشست که ریاست آن با «مارتین دمپسی»، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا بوده، فرماندهان ارشد نظامی اردن، عربستان سعودی، قطر، ترکیه، انگلیس، فرانسه، آلمان، ایتالیا و کانادا شرکت داشته‌اند.

بنا بر این گزارش، موضع‌گیری‌های شب گذشته جان کری، وزیر امور خارجه و جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، حاکی از آن بود که دولت اوباما نمی‌خواهد از مواضع قبلی خود مبنی بر نشان دادن واکنش نظامی در صورت انجام حمله شیمیایی در سوریه عقب‌نشینی کند. این دو مقام آمریکایی، ضمن طرح ادعای استفاده دولت سوریه از سلاح شیمیایی، بشار اسد را به انجام جنایت متهم کردند.

به هر حال، مجموعه این تحولات حاکی از آن است که بحث حمله کشورهای غربی به سوریه، این بار بیش از همیشه جدی شده است.

گفتنی است، در آخرین تحولات در این زمینه، جنگنده‌های انگلیسی وارد قبرس شده و در حالت آماده باش قرار گرفته‌اند. از سوی دیگر، یکی از شبکه‌های تلویزیونی رژیم اسرائیل نیز مدعی شده، اوباما تا ۴۸ ساعت آینده، تصمیم نهایی را درباره حمله به سوریه می‌گیرد.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 
فرمانده سپاه قدس گفت: باید در رفتار خود حقیقت شیعه بودن را نشان دهیم و به دنبال شیعه کردن دیگران نباشیم چرا که به طور طبیعی حقیقت شیعه تاثیرهای به‌سزایی دارد.

به گزارش ایسنا سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس عصر چهارشنبه در نشست مقدماتی جوانان و بیداری اسلامی گفت: پس از وقوع حادثه 11 سپتامبر، کشورهای غربی به دنبال مرعوب کردن کشورهای اسلامی بودند. آن‌ها از طریق سازمان ملل متحد و دیگر سازمان‌های بین‌المللی تلاش کردند که کشورهای دیگر را با اهداف خود همراه کنند و آن‌ها را برای همراهی در جنگ عراق و افغانستان تحت فشار قرار دادند.

سلیمانی با اشاره به جنگ 33 روزه حزب‌الله با رژیم صهیونیستی اظهار کرد: این پیروزی خارج از تصور آمریکایی‌ها بود، در واقع حزب‌الله پس از این پیروزی از چارچوب تهدید‌شونده به چارچوب تهدید‌کننده و بازدارنده تبدیل شد و به عبارتی دیگر جنگ 33 روزه در داخل رژیم صهیونیستی اتفاق افتاد.

فرمانده سپاه قدس ادامه داد: در جنگ 22 روزه نیز که در مرز مصر اتفاق افتاد، رژیم صهیونیستی بار دیگر شکست خورد. این دو پیروزی حزب‌الله و دو شکست آمریکا در عراق و افغانستان باعث شد که در نظرسنجی‌های انجام شده تا سال 2006 میزان نارضایتی از آمریکا در منطقه به 85 درصد برسد و بر همین اساس حرکت به سمت اسلامیت شکل گرفت.

او درباره تحرک جدید اسلامی به وجود آمده در منطقه گفت: این تحرکات رفته رفته اسلامی‌تر شده و مثل انقلاب اسلامی ایران با مرور زمان شکل خود را پیدا می‌کنند.

سلیمانی با اشاره به برگزاری کنفرانس بین‌المللی جوانان و بیداری اسلامی اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران بر مبنای یک نیاز این کنفرانس بین‌المللی را برگزار می‌کند. دشمن از روند تحولات غافلگیر شده است و حتی ایران این قابلیت را دارد که این حرکت را ضد دشمن سوق دهد. این در حالی است که این قابلیت در اردن و نه در ترکیه وجود دارد، اما جمهوری اسلامی ایران این قابلیت را دارد که حرکت را سازمان‌دهی و باعث تشکیل حکومت‌های اسلامی در جهت مبارزه با استکبار شود.

وی ادامه داد: دشمنان تلاش می‌کنند این میدان را برای جمهوری اسلامی ایران تنگ کرده و هزینه‌های بسیاری را بر کشورمان تحمیل کنند، اما این اجلاس فرصتی است برای این‌که هزاران جوان موثر در تحرکات بیداری اسلامی به ایران سفر کرده و بدین شکل از حساسیت ایران‌هراسی کاسته شود. جوانان کشورهای دیگر با حضور در ایران می‌توانند یک حکومت اسلامی بر پایه دین را از نزدیک حس کنند.

فرمانده سپاه قدس با بیان این‌که اجلاس بین‌المللی جوانان و بیداری اسلامی تبلیغاتی نیست، ادامه داد: برگزاری این اجلاس می‌تواند به جوانان کشورهای دیگر نشان دهد که چگونه می‌توان بر اساس یک حکومت دینی، توسعه صنعتی و دموکراسی را ایجاد کرد.

وی گفت: ایران اولین و تنها کشوری است که توانسته از هجوم غرب و رژیم صهیونیستی در امان بماند. هم‌چنین ایران در دنیای امروز گسترده‌تر شده است و مرزهای فرهنگی‌اش توسعه پیدا کرده است.

سلیمانی افزود: ایران در جنوب لبنان و عراق نیز حضور دارد. در واقع این مناطق به نوعی تحت تاثیر عملکرد و تفکر جمهوری اسلامی ایران هستند.

او با بیان این‌که توجه به رفتار به عنوان دیپلماسی عمومی در اجلاس بین‌المللی جوانان و بیداری اسلامی بسیار حایز اهمیت است، اظهار کرد: باید در رفتار خود حقیقت شیعه بودن را نشان دهیم و به دنبال شیعه کردن دیگران نباشیم، به طور طبیعی حقیقت شیعه می‌تواند تاثیرات به‌سزایی داشته باشد. همان‌گونه که جمهوری اسلامی ایران در بسیاری از موارد به پیروزی رسیده است و این موضوع باعث برداشت صحیح از ایران می‌شود. در واقع نباید از دروغ و مبالغه درباره‌ حکومت اسلامی ایران استفاده کرد؛ زیرا به اندازه کافی حقیقت وجود دارد که بتواند باعث شناخت کامل شود.

فرمانده سپاه قدس در پاسخ به سوالی درباره‌ تحولات سوریه گفت: مردم سوریه و قومیت‌ها به طور کامل طرفدار حکومت هستند و در اهل سنت نیز بخش مهمی از مردم به تحولات سوریه و دخالت غرب با نگرانی نگاه می‌کنند. هم‌چنین تحرکات اغلب در سوریه در شهرها نبوده است بلکه در روستاها بوده و ادامه دارد. این در حالی است که طرفداران معارضه نتوانستند یک تجمع میلیونی در اعتراض به حکومت بشار اسد ایجاد کنند و پس از ورود ناظران اتحادیه عرب به سوریه باز هم در این کشور اتفاقی نیفتاد. بنابراین مرض سوریه مرضی نیست که حکومت آن را از بین ببرد.

سلیمانی درباره‌ عملکرد اخوان‌المسلمین خاطرنشان کرد: گروه‌های اخوان‌المسلمین در سراسر جهان اسلام پراکنده بوده و بر اساس مفروضات و نیازمندی‌های هر کشوری شکل گرفته است و فرهنگ‌های متفاوتی از یکدیگر دارند به گونه‌ای که گروه اخوان‌المسلمین سوریه با گروه اخوان‌المسلمین مصر متفاوت است، اما اخوان‌المسلمین مرکزی بیش‌تر نقش هماهنگی و رفع اختلا‌ف‌ها دارد.

او اضافه کرد: اخوان‌المسلمین تاکنون فراز و فرودهایی در عملکرد خود داشته است. در روند تحولات بیداری اسلامی برای این‌که با غرب مواجه نشود ملاحظاتی داشته است و این ملاحظه‌ها در ارتباط خود با جمهوری اسلامی ایران نیز مشاهده می‌شود، زیرا این گروه نگران بود که به اتهام ارتباط با جمهوری اسلامی ایران هجمه‌ غرب بر رویش افزایش پیدا کند. اما هرچه اخوان‌المسلمین به حکومت نزدیک می‌شود به همان اندازه، هم در داخل و هم در خارج به اسلامیت نزدیک‌تر می‌شود، با این حال هنوز برای اظهارنظر قطعی در این‌باره زود است.

فرمانده سپاه قدس درباره‌ سفر اخیر الغنوشی، رهبر اسلام‌گرای تونس به قطر، گفت: از ابتدا تحولات بیداری اسلامی قطر سعی کرده است حمایت خود را از کشورهای در حال تحول از طریق رسانه و حمایت‌های مالی نشان دهد و این سفر نیز در همین راستا انجام گرفته است.

سلیمانی در پاسخ به سوالی درباره‌ اخبار منتشر شده مبنی بر ارتباط وی با مقامات آمریکایی گفت: آن‌چه که از سوی جلال طالبانی در رسانه‌ها منتشر شده واضح نبود، اما همواره هشدارهایی درباره پیامدهای اقدامات آمریکایی‌ها به آن‌ها داده می‌شود.

وی در پایان اظهاراتش درباره‌ طرح ترور وی در سنای آمریکا اظهار کرد: خدا کند آمریکایی‌ها این کار (ترور) را انجام دهند. 
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

دشت مشهدسالانه25سانتي مترنشست مي کند

انتقاد از کاشت چمن و آبياري با آب شرب

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه اي خراسان رضوي با انتقاد از هدر رفت آب در برخي حوزه هاي مديريت شهري مشهد گفت: در حال حاضر دشت مشهد سالانه ۲۵ سانتي متر نشست مي کند که اين ميزان بسيار زياد است.

به گزارش خراسان رضوي، عليرضا طاهري در جمع خبرنگاران با بيان اين که از ۳۷ دشت استان، ۳۳ دشت ممنوعه و ۱۵ دشت از اين تعداد بحراني است، افزود: دشت بحراني قابليت بازگشت به حالت اوليه را ندارد، اما دشت ممنوعه مي تواند به حالت اوليه بازگردد.

وي با اشاره به اين که دشـت مشهد در ســــــــال 1348 مــمـــنـــوعـه اعلام شده است، ادامه داد: يک ميليارد متر مکعب آب، توان تغذيه و تخليه از دشت مشهد وجود دارد؛ اما سالهاست که يک ميليارد و 200 ميليون متر مکعب آب از اين دشت  برداشت مي شود.

معاون طرح و توسعه آب منطقه اي استان اظهار داشت: 20 تا 30 سال است که تبليغات صرفه  جويي در کشور انجام مي شود، اما از سال 48 تاکنون سالانه 200 ميليون متر مکعب اضافه برداشت آب از دشت مشهد صورت گرفته است.وي افزود: آبي که طي ميليون ها سال جمع شده بود را طي 45 سال استفاده کرديم !

ضرورت احياي منابع آب زيرزميني

طاهري ادامه داد: اگر در افق ۵ ساله به فکر احياي منابع آب زيرزميني نباشيم، با مشکلات زيادي مواجه مي شويم.

وي گفت: در استان خراسان رضوي 89 درصد آب در بخش کشاورزي، حدود 3 درصد در بخش صنعت و 7 درصد هم در بخش شرب استفاده مي شود.معاون طرح و توسعه آب منطقه اي خراسان رضوي افزود: سرانه مصرف آب توسط هر فرد در مشهد طي يک شبانه روز 240 ليتر است که بايد اين ميزان کاهش يابد.

انتقاد از کاشت چمن با وجود کمبود آب

وي با انتقاد از کاشت چمن در مشهد به دليل نياز به آب زياد، گفت: ما مخالف فضاي سبز نيستيم، اما بايد فضاي سبز در مشهد منطبق بر کوير و گياهاني با ريشه هاي عميق و نياز آبي اندک باشد.او افزود: مردم بايد آموزه هاي زندگي در کوير را ياد بگيرند. مشهد کوير است و ما مخالف فضاي سبز پر آب هستيم و فضاي سبز کم آب را خواستاريم.

طاهري با اشاره به اين که اصلاح مصرف آب در بخش کشاورزي و افزايش راندمان و نيز مديريت مصرف در بخش خانگي، مي تواند بحران دشت هاي استان را تثبيت کند و مانع از توسعه و پيشروي آن شود، خواستار تغيير برخي رويه هاي مديريتي نادرست در حوزه هاي مرتبط با آب شد و اضافه کرد: مديريت فضاي سبز در مشهد يکي از اين حوزه هاست و ما به شدت موافق فضاي سبز کم آب طلب و ديم هستيم، اما فضاي سبز پر آب طلب براي اين شهر آفت است.وي ادامه داد: مشهد با خشکسالي هاي متعدد و کم آبي هاي گسترده و تخليه وسيع دشت و مخازن آب زيرزميني جزو مناطق کويري محسوب مي شود و نيازي به اين فضاي سبز پر آب طلب نداريم.

هر ثانيه ۲ مترمکعب آب براي فضاي سبز

معاون طرح و توسعه آب منطقه اي استان اظهار داشت: هم اينک فضاي سبز مشهد دو متر مکعب در ثانيه آب مصرف مي کند و تقاضاي شهرداري از ما براي تامين سه متر مکعب آب در ثانيه بوده است.

به گفته وي، از اين ميزان 2/1 متر مکعب از چاه هاي خارج از رده مصرف شرب و مابقي هم به نوعي از آب شرب تامين مي شود.طاهري اضافه کرد: همان آبي که شهرداري امروز فاضلاب مي نامد آب چاه هايي است که مقدار نيترات آن اندکي بالا است و تا سال 84 هم در مدار مصرف براي شرب مشهد قرار داشته است.

وي ادامه داد: البته فقط در برخي مناطق شهر که آب زيرزميني شرايط نسبتا بهتري دارد و مراکز جمعيتي دارند، اجازه برداشت از يک لايه بالايي آب داده شده اما نه در همه نقاط، به ويژه در غرب شهر که الان پديده سرطان پوسته زمين اتفاق افتاده و شاهد نشست گسترده زمين هستيم.

مشهد را شبيه آمستردام کرده اند!

معاون طرح و توسعه آب منطقه اي استان تصريح کرد: آبي که اين قدر با کمبود آن مواجهيم را پاي چمن مي ريزيم و اکنون مشهد را شبيه آمستردام کرده اند!وي افزود: درست است که مردم امروز نياز به فضاهاي با نشاط و شاداب در شهر دارند؛ اما چمن کاري چيزي نيست که متناسب با فضاي اين شهر باشد. طاهري با بيان اين که از کشت گياهان کم آب طلب که ريشه هاي عميق دارند و نياز به آبياري نداشته باشند استقبال مي کنيم، ادامه داد: امروز چمن کاري هاي گسترده، خاورميانه را که منطقه اي خشک و بي آب است، فلج کرده است؛ زيرا هر هکتار چمن بالغ بر 50هزار متر مکعب آب در طول دوره رشد خود مي خواهد. بدين مفهوم که هر روز و گاه روزي دو بار بايد آبياري شود.

وي گفت: در مشهد هم اين مشکل جدي است و کاشت درختان کم آب طلب و ديم چون درختان ارس ،پاپيتال ها، گز ،زرشک ، فرز ،رز تزئيني و انواع ديگري از درختان با نياز آبي کم مي تواند اين شرايط را تعديل کند.

اين مقام مسئول در بخش آب افزود: حتي مي توان در برخي از بلوارهاي مشهد گياهان خاص کم آب طلب کاشت و آن بولوارها را با همين نام نيز نامگذاري کرد؛ گياهاني چون خارشتر که ريشه هاي آن 15 تا20 متر عمق دارد.وي ادامه داد: بايد ديد فضاي سبز تاريخي ما چه بوده و دوباره به سراغ کشت آنها رفت.

ميزان مصرف آب بخش کشاورزي در مشهد بايد به ۵۰ درصد کاهش يابد

طاهري در بخش ديگري از سخنان خود تاکيد کرد: بايد ميزان مصرف آب بخش کشاورزي در مشهد به ۵۰ درصد کاهش يابد؛ اما درآمد کشاورزي نبايد کاهش يابد.

وي درباره چاه هاي آب کشاورزي يادآور شد: چاه آب به هيچ کشاورزي داده نشده است مگر کساني که از طريق دادگاه مجوز دريافت کرده باشند.معاون طرح و توسعه آب منطقه اي خراسان رضوي با بيان اين که کشاورزي بايد به سمت گلخانه اي شدن پيش برود، اظهار کرد: کشاورزي در آلمان و هلند به سمت گلخانه رفته است و به طورمثال در يک هکتار زمين 900 تن گوجه فرنگي برداشت مي کنند.وي افزود: مصرف آب در بخش کشاورزي در کل دنيا 70 درصد است، اما در کشاورزي ايران اين رقم در بخش مصرف آب 90 درصد مي باشد.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 

15 راز شگفت انگیز بدن انسان!

1. اثر زبان اثر خطوط و اشکال روی زبان درست همانند اثر انگشت عمل میکند. یعنی هر انسانی خطوطی کاملا منحصر به فرد روی زبانش دارد. از این رو اثر زبان میتواند به عنوان یکی از فاکتورهای تشخیص هویت مورد استفاده قرار بگیرد.

 


2. پوست
 انسان نیز مانند دیگر پستانداران هر لحظه در حال پوست انداختن است. طبق تحقیقات انسان در هر ساعت ۶۰۰ هزار ذره از پوست خود را در فضا پراکنده میکند. این مقدار برابر 700 گرم پوست در هر سال می باشد. به صورت میانگین انسان در سن 70 سالگی تقریبا به میزان پنجاه کیلوگرم پوست اندازی کرده است.

 


3. تعداد استخوان ها
 جالب است بدانید که کودک انسان تعداد بیشتری استخوان نسبت به یک فرد بزرگسال دارد. ما زندگی مان را با ۳۵۰ استخوان شروع میکنیم، اما در طول دوره رشد تا سن بلوغ به علت پیوستن استخوان ها به یکدیگر این مقدار به ۲۰۶ عدد استخوان کاهش پیدا میکند.
 

 


4. تغییرات معده
 هر سه یا چهار روز یکبار تغییراتی در معده شما بوجود می آید. اسیدهای قوی که معده برای هضم غذا به کار میگیرد، باعث تاثیراتی روی خود آن نیز می شود. البته معده مکانیزمی برای جلوگیری از هضم کامل خود دارد.

 


5. حس بویایی
 حس بویایی ما به قدرت حس بویایی سگ سانان نیست و فقط میتوانیم ۵۰ هزار رایحه مختلف را به خاطر بسپاریم.

 


6. طول روده باریک
 طول روده های باریک تقریبا ۴ برابر بلندتر از قد متوسط انسان است. اگر روده های باریک به شکل کنونی خود نبودند، طول آن ها به ۵ تا ۷ متر می رسید.


 


7. باکتری ها
 در هر اینچ مربع از پوست بدن انسان نزدیک به ۳۲ میلیون باکتری زندگی میکنند که بیشتر این باکتری ها بی ضرر هستند.


 


8. بوی پا
 منشا بوی پا غدد عرقی هستند. در یک جفت پا ۵۰۰ هزار غده تولید غرق در حال فعالیت است که میتوانند روزانه نیم لیتر عرق تولید کنند.


 


9. سرعت عطسه
 هوایی که موقع عطسه کردن ازدهان خارج میشودبالغ بر ۱۶۰کیلومتر درساعت سرعت دارد.عطسه کردن فشاربسیار زیادی به بدن تحمیل میکند.محال است که بتوانیدچشمان خود راهنگام عطسه باز نگه دارید.

 


10. مسیر خون
 خون مسیر زیادی رادرهر لحظه دربدنتان طی میکند.تقریبا نزدیک به۱۰۰ هزار کیلومتر مسیر خونی دربدن وجوددارد.قلب این عضو حیاتی و پرکار بدن روزانه دوهزار گالن خون(برابر با۷۵۰۰ لیتر)رادراین مسیرهاپمپاژ میکند.

 


11. مقدار بزاق
 شما مایل به شنادر آب بزاق دهانتان نیستید،اماجالب است بدانید که هر شخص به طور میانگین درطول زندگی اش نزدیک به۲۴ هزار لیتر بزاق تولید میکند.این مقدار برای پرکردن دو استخر شنا کافیست.


 


12. صدای خر و پف
 بعد از سن ۶۰ سالگی ، 60 درصد مردان و 40 درصد از خانم ها شروع به خر و پف خواهند کرد. صدای خر و پف میتواند تا حد کر کردن پیش برود. عموما صدای خر و پف ۶۰ دسیبل است که یعنی به بلندی صدای صحبت کردن معمولی اما این صدا میتواندتا ۸۰ دسیبل نیز پیش برود. ۸۰ دسیبل یعنی صدای یک دریل بادی که درحال نفوذ به بتن است. صدای بالای ۸۵ دسیبل برای گوش انسان بسیار مضر میباشدو ممکن است باعث کری شود.


 


13. رنگ و تراکم مو
 آیا میدانستید تراکم موی سر را از روی رنگ آن میشود تخمین زد؟ به طور میانگین هر انسان ۱۰۰ هزار پیاز مو روی سرش دارد. هرکدام از این پیازهای مو در طول زندگی انسان قادر به تولید ۲۰ تار مو میباشند. افرادی که موهای بلوند دارند از بیشترین میزان پیاز مو در مقایسه با دیگر رنگ ها سود میبرند، در نتیجه این افراد موهای پرپشت تری خواهند داشت. تعداد میانگین پیاز مو برای موهای بلوند ۱۴۶ هزار، برای موهای مشکی ۱۱۰ هزار، برای موهای قهوه ای ۱۰۰ هزار و در آخرین رده برای موهای قرمز ۸۶ هزار عدد میباشد.


 


14. رشد ناخن ها
 اگر ناخن های دست تان نسبت به ناخن پای شما خیلی زودتر رشد میکند این کاملا طبیعی است. ناخن هایی که بیشتر درمعرض استفاده قرار میگیرند زودتر رشد میکنند. ناخن انگشت های بلندتر و دستی که با آن مینویسید بیشترین رشد را دارند. به طور میانگین ناخن ها در هر ماه به اندازه یک دهم اینچ رشد میکنند.


 


15. نیاز به خواب
 شاید بعضی اوقات بگویید که دارم از شدت خواب میمیرم، اما به معنای کلمه توجه نداشته اید. شما بدون خوردن غذا تا هفته ها زنده میمانید،اما بعد از ۱۱ روز نخوابیدن،برای همیشه به خواب خواهید رفت.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

معرفی عجایب هفتگانه جدید جهان

 + عکس

دیوار بزرگ چین ، آرامگاه تاج محل (هند) ، شهر باستانی پترا (اردن) ، مجسمه حضرت مسیح ریودوژانیرو (برزیل) ، ویرانه های ماچو پیکچو متعلق به تمدن اینکا (پرو) ، هرم و بقایای شهر چیچن ایتزا متعلق به تمدن مایا (مکزیک) و کولوسئو رم (ایتالیا) به عنوان عجایب هفتگانه جدید جهان انتخاب شدند.
 

 

چیچن ایتزا

چیچن ایتزا اثری باستانی از تمدن مایا است که در کشور مکزیک واقع شده است. این اثر جزو میراث جهانی یونسکو به شمار می‌رود. در سال ۲۰۰۷ میلادی، این اثر به همراه ۶ اثر دیگر در یک رای گیری جهانی به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جدید معرفی شدند.

محوطه (سایت) چیچن ایتزا شامل چندین ساختمان سنگی است که قبلاا به عنوان قصر، معبد، حمام، مغازه و ... به کار می‌رفته اند. مطرح ترین قسمت های آن عبارتند از

* El Castillo (قلعه)
o مهمترین اثر این مجموعه، El Castillo ( به معنای قلعه در اسپانیولی) است که عبارتست از هرمی پلکانی که از هر چهار طرف دارای پله‌هایی تا بالای هرم است. این معبد، متعلق به خدای آسمان بوده است.

* معبد جنگجویان
* محوطه بازی
* سایر سازه ها
o معابد و سازه‌های دیگری نیز در محوطه اثر تاریخی چیچن ایتزا قرار دارند.
 
 

 
 

 
 


 مجسمه حضرت مسیح برزیل
 

 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
مجسمه مشهوری که در برزیل در شهر Rio de Janeiro قرار دارد و بسیاری از مردم آن را در تلویزیون دیده اند در حقیقت مجسمه مسیح منجی است. این مجسمه با 125 فوت ارتفاع در سال 1926 و در ارتفاع ۷۱۰ متری نوک کوه Corcovado ساخته شده است. مجسمه مذکور حالت ایستاده عیسی مسیح را در حالیکه دستان خود را کاملاً باز کرده است نشان می دهد که این حالت نشان دهنده پذیرش همه انسانها در آغوشش است. مجسمه عیسی مسیح نشانه برزیل است که امروزه شهرتی جهانی پیدا کرده است.
 
توریستهایی که از برزیل دیدن می کنند حتماً به دیدن این مجسمه نیز می روند. دست چپ این مجسمه به سمت شمال شهر Rio de Janeiro و دست راست آن به سمت جنوب شهر اشاره می کند. مناظر بسیار جذابی را می توان از آنجا مشاهده کرد که نفس را در سینه تماشاچی حبس می کند. این مناظر شامل شهر Rio، خلیج، کوه Sugarloaf و ساحل رودخانه های Copacabana و Ipanema می شود. علاقمندان به فوتبال نیز می توانند منظره ای از استادیوم را مشاهده نمایند.
 
 


 
کولوسئوم
 

Coliseum معروفترین آمفی تئاتر دایره وار(بیضی) عظیم تاریخی که تعداد ردیف‌های صندلی آن به تعداد پنجاه هزار ودارای ۸۰ در ورودی است. واژه کلوسئوم به معنی «جایگاه بزرگ» نام دیگر آن آمفی تئاتر فلاویوسی(amphitheaterum flaviusi) است. ساخت کولوسئوم توسط Vespasian (وسپاسین)امپراطور سالهای ۶۹ تا ۷۰ روم پایه گذاری شد، پس از آن پسرش Titus (تیتوس)در سال ۸۰ بعد از میلاد آنرا بنا کرد، که نهایتا توسط Domitian (دومتین)برادر Titus که در سال ۸۱ بر وی غلبه کرد و بر جایگاه امپراطور روم نشست، کامل شد و به پایان رسید. کولوسئوم به عنوان اولین آمفی تئاتر دائمی و ماندگار ساخته شده در روم، در زمین‌های باتلاقی ما بین تپه‌های Esquiline(اسکوئیلین) و Caelian(کائلین) واقع شده بود.
 
در این مجموعه امپراطور روم شاهد فجیع ترین جنایات به شکل کشتار بردگان و مسیحیان بوده‌است نبرد‌های خونین بر سر مرگ و زندگی گلادیاتور‌ها یکی از سرگرمی‌های روزانه امپراطوران و اشرافیان روم بوده‌است قدمت تاریخی و شکوه و جلال این عمارت از یک سو و کارامدی آن برای اجرای نمایش و امکان کنترل جمعیت، از سوی دیگر، باعث شد این سالن یکی از بزرگترین بناهای معماری روم باستان به شمار می‌رفت.
 
پلان این مجموعه به شکل بیضی به قطر‌های ۱۸۸ و ۱۵۶ متر زیر بنای آن حدود ۶ جریب می‌باشد ارتفاع آن تقریبا به اندازه یک ساختمان۱۵ طبقه می‌رسد(حدود۴۸متر) کف صحنه چوبی است و در زیر آن مجموعه‌ای از اتاقها و گذرگاهها برای عبور حیوانات وحشی و سایر تدارکات لازم جهت راه اندازی و اجرای نمایش قرار گرفته‌است. تعداد ۸۰ دیوار به عنوان تکیه گاه برای طاق‌های گنبدی شکل، گذرگاهها، پلکان و ردیف‌های صندلی، روی صحنه قرار گرفته‌است. لبه بیرونی طاق‌های متوالی باعث اتصال طبقات مختلف و پلکان بین آنها به یکدیگر شده‌است. نمای داخلی Coliseum از بالا سه ردیف طاق‌های گنبدی شکل رو در روی ستون‌ها و سر ستون‌ها قرار گرفته‌اند،
 
در ستون‌های طبقه اول سبک معماری دوریک (Doric)، در طبقه دوم سبک ایونیک (Ionic)، و در طبقه سوم سبک قرنتی (Corinthian) که نزدیک به سبک کلاسیک یونان بود، به کار رفته‌است.این بنا به دلیل عبور و مرور آسان جمعیت به داخل و خارج میدان یکی از شاهکار‌های مهندسی است در بالای این سه طبقه اصلی، طبقه زیرشیروانی شامل ستون‌های مستطیل شکل سبک قرنتی قرار دارد، فضای بین ستون‌ها با ۴۰ عدد پنجره کوچک مستطیل شکل پر شده‌است.
 
در قسمت بالا، دیوارکوب‌ها و بندگاههایی وجود دارد که تیرک‌هایی را که سایه بان‌ها به آنها آویزان است، نگه داشته‌اند. در ساخت عمارت با دقت بسیاری از انواع ترکیبات ساختمانی استفاده شده، برای فونداسیون از بتون و برای ستون‌ها و طاق‌ها از سنگ آهک (تراورتن) استفاده شده، در ستون‌های به کار رفته برای دیوار دو طبقه زیرین، از نوعی سنگ متخلخل به نام توفا (Tufa) استفاده شده‌است. برای طبقات فوقانی و اکثر طاق‌ها از آجر بتونی استفاده شده‌است.

 
 
 
 

 
 
 
 
 

 


 
دیوار چین 
 
دیوار چین که یکی از هفت اعجاز جهان شمرده می شود، در جهان به لحاظ زمان ساخت طولانی ترین و بزرگترین مهندسی تدافعی نظامی در قدیم است .
 
این دیوار در نقشه جغرافیایی چین ۷۰۰۰ کیلومتر امتداد یافته است. این اثر سال ۱۹۸۷ در "فهرست میراث جهانی " ثبت شد. تاریخ ساخت دیوار چین به قرن ۹ قبل از میلاد باز می گردد.
 
حکومت وقت چین برای جلوگیری از حملات ملیت های شمالی ، برجهای آتش برای خبر رسانی و یا قلعه‌های مرزی برای حصول اطلاعات دشمن را در ارتباط با دیوار و بر روی آن ایجاد کرد .
 
در دوره حکمرانی سلسله‌های بهار وپاییز و کشورهای جنگجو ،میان دوک ها جنگ بر پا شد و کشورها با استفاده از کوه‌های مرزی به ساخت دیوار پرداختند تا سال ۲۲۱ قبل از میلاد ،امپراتور چین شی خوان پس از به وحدت رساندن چین ، دیوارهای دوک ها را به هم متصل کرد که به صورت دیوار بزرگ در مرزهای شمالی بر روی کوه‌ها در آمد . او می خواست با این کار از حملات دشمن به مراتع شمالی جلوگیری کند.
 
در این زمان طول دیوار چین به ۵۰۰۰ کیلومتر می رسید. در سلسله خان پس از سلسله چین طول دیوار به ۱۰ هزار کیلومتر رسید. در تاریخ دو هزار و اندی ساله چین، حکمرانان دوران مختلف به ساخت دیوار چین پرداختند . تا اینکه طول دیوار به ۵۰ هزار کیلومتر رسید. این میزان معادل گردش به دور کره زمین است .
 
دیواری که اکنون مردم مشاهده می کنند ، دیوار متعلق به سلسله مینگ (سال ۱۳۶۸ – سال ۱۶۴۴ ) است از غرب به دروازه " جایو گوان " در استان گان سو چین و از شر ق به ساحل رود یالو جیان در استان لیائو نینگ در شمال شرقی چین منتهی می شود و درمیان آن ۹ استان- شهر و ناحیه خود مختار به طول ۷۳۰۰ کیلومتر وجود دارد و مردم انرا دیوار طولانی می نامند.
 
دیوار چین به عنوان پروژه تدافعی بر روی کوه‌ها ساخته می شد از بیابان ها مراتع و لجنزارها عبور می کرد . کارگران طبق عوارض زمینی ،ساختار متفاوتی برای ایجاد دیوار در نظر گرفتند که درایت و عقل نیاکان چین را نشان می دهد. دیوار بر مسیر کوه‌های پر فراز و نشیب امتداد یافته است . در بیرون دیوار پرتگاه‌های بلند دیده می شود . در واقع کوه و دیوار به یکدیگر پیوند خورده اند . لذا دشمن به هیچوجه قادر به نفوذ به این دیوار نبود . دیوار چین معمولا با آجرهای بزرگ و سنگ مستطیل ساخته شده و در وسط ان خاک و خرده سنگ ریخته شده و ارتفاع ان ۱۰ متر است در پهنای دیوار برای عبور چهار اسب کافی است و در یک ردیف عرض آن ۴ -۵ متر است تا در زمان انتقال غلات و سلاحها مشکلی ایجاد نشود .
 
طرف درونی دیوار، نرده سنگی و در وجود دارد که به آسانی حرکت می کند . در فاصله معیینی سکوی دیواری ویا برج آتش برای خبررسانی ساخته شده است . سکوی دیواری برای ذخیره سلاحها و غلات و استراحت سربازان است و در جنگ مخفیگاه بوده است . هنگامی که دشمن دست به حمله می زد برج های آتش روشن می کردند و سراسر کشور از حمله آگاه می شدند .
 
اکنون مقاومت دیوار چین به عنوان یک مانع نظامی از بین رفته است. اما زیبایی معماری مخصوص آن دیدنی است . زیبایی دیوار چین پر ابهت ، و باعظمت است. از دور دیواری بلند و پر پیچ و خم بر روی کوه‌ها همانند اژدهایی در حال حرکت به چشم می خورد و صحنه‌ای شکوهمند ایجاد شده است . از نزدیک ، دروازه‌های پر ابهت ، دیوار ها ، سکوهای دیوار ی،برج های دیده بانی، برج های آتش هماهنگ با عوارض زمینی آکنده از دلربایی هنری است. دیوار چین دارای اهمیت تاریخی و فرهنگی و ارزش دیدنی است. چینی ها می گویند : " کسی که به دیوار چین صعود نکرده باشد ، قهرمان نیست ".
گردشگران چینی و خارجی از پیمودن دیوار احساس افتخار می کنند . حتی سران بسیاری کشورهای خارجی نیز فرصت دیدار از این اثر بزرگ را از دست نمی دهند .
 
برخی از بخش های دیوار چین بخوبی حفظ شده است از جمله دیوار "بادلینگ " در نزدیکی بیجنیگ دیوار " سی ما تای " ، دیوار " موتیان یو " ، دروازه شان حای گوان در انتهای شرقی دیوار چین است که نخستین دروازه چین نامیده می شود و دروازه "جایوگوان" در انتهای غرب در گان سو ،این بخش ها همچنین از مکان های بسیار مشهور و دیدنی دیوار است و گردشگران زیادی در تمام سال از آنها بازدید می کنند .

دیوار چین تجسم درایت و رنج و زحمت میلیونها چینی در دوره باستان چین است . این اثر پس ازهزاران سال از بین نرفته و دارای دلربایی فناناپذیر و سمبل روحیه ملیت چین است . سال ۱۹۸۷ میلادی دیوار چین به عنوان "سمبل ملیت چین در فهرست میراث جهانی ثبت شد.
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 


 
ماچو پیچو (به اسپانیایی: Machu Picchu)،
 
ماچو پیچو (به اسپانیایی: Machu Picchu)، به معنی قلهٔ قدیمی، از آثار دورهٔ اینکاها می‌باشد که در ارتفاع ۲٬۴۳۰ متری از سطح دریا در دامنهٔ کوه در بالای درهٔ اوروباما در کشور پرو و در ۷۰ کیلومتری شمال کوسکو قرار گرفته‌است. اغلب اوقات از آن به‌عنوان «شهر گمشدهٔ اینکاها» یاد می‌شود. ماچو پیچو احتمالأ شناخته شده‌ترین نماد امپراتوری اینکاها می‌باشد.

این شهر در حدود سال ۱۴۵۰ میلادی ساخته‌شده‌ و صدها سال پیش در زمان فتح اینکاها توسط اسپانیایی‌ها متروک شده‌است. برای قرن‌ها فراموش شده‌بود و به جز عده‌ای از مردم محلی کسی از آن نامی به خاطر نداشته است. این اثر در سال ۱۹۱۱ میلادی توسط هیرام بینگهام، تاریخ‌شناس آمریکایی به جهانیان معرفی‌شد. پس از آن، ماچو پیچو به یکی از مناطق جذب توریست تبدیل ‌شد و در سال ۱۹۸۱ میلادی در فهرست آثار کشور پرو و در سال ۱۹۸۳ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. این اثر هم اکنون به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جدید شناخته می‌شود.

ماچو پیچو با دیوارهای سنگی جلا داده‌شده مطابق با معماری کلاسیک اینکاها ساخته شده‌است. اولین بنای این مجموعه این‌تی‌هوآتانا (به اسپانیایی: Intihuatana)، معبد خورشید که اطاقی با ۳ پنجره و در منطقه‌ای از ماچو پیچو که باستانشناسان آن را منطقهٔ مقدس می‌نامند، می‌باشد. در سال ۲۰۰۳ میلادی تعداد توریست‌های این شهر باستانی ۴۰۰٬۰۰۰ نفر بوده‌است. در سپتامبر ۲۰۰۷ میلادی، پرو و دانشگاه ییل به توافقی مبنی بر استرداد صنایع دستی برداشته‌شده از ماچو پیچو در اوایل قرن بیستم میلادی توسط هیرام بینگهام دست یافتند
.
تاریخچه

این‌تی‌هوآتانا (به انگلیسی: ‎Intihuatanais ‏)، تصور می‌شود یک ساعت نجومی است که توسط اینکاها طراحی و ساخته شده‌است.

ماچو پیچو در حدود سال ۱۴۵۰ میلادی در ارتفاعات امپراتوری اینکاها ساخته شده‌است. این شهر در حدود ۱۰۰ سال بعد در پی پیروزی امپراتوری اسپانیا متروک شد.

این دژ در ۵۰ مایلی کوسکو، پایتخت اینکاها قرار دارد و به همین دلیل هرگز مانند سایر شهرهای اینکاها پیدا و ویران نشده‌است. در طول قرنها، جنگل‌های اطراف این مجموعه رشد کرده و آن را پوشانده است و به همین دلیل از نظرها پنهان مانده‌است و تنها عدهٔ معدودی از وجود آن اطلاع داشته‌اند. در بیست و چهارم ژوئیهٔ سال ۱۹۱۱ میلادی، ماچو پیچو به‌وسیلهٔ هیرام بینگهام، تاریخ‌شناس آمریکایی در یک سخنرانی‌ در دانشگاه ییل به دنیای غرب معرفی شد. او به‌وسیلهٔ راهنمایی محلیانی که گهگاه به سایت مراجعه می‌کردند به آنجا هدایت شد. بینگهام مطالعات باستان‌شناسی را انجام داد و تحقیقاتش را دربارهٔ آن محل کامل کرد و آن را «شهر گمشدهٔ اینکاها» که نام اولین کتابش نیز بود، نامید. او هرگز اعتباری برای کسانی که او را به آن محل راهنمایی کردنند قائل نشد و آن را یک شایعهٔ محلی نامید.

بینگهام در حال جستجو برای یافتن شهر ویکتوس، آخرین پناهگاه و موضع ایستادگی اینکاها در دوران تسلط اسپانیا بر پرو بود. در سال ۱۹۱۱ میلادی، بعد از سال‌ها کاوش و سفر در حوالی منطقه، او توسط کو‌اِن‌چو‌آنز (به اسپانیایی: Quechuans) که در ماچو پیچو و در زیرساخت‌های اصلی شهر زندگی می‌کرد به دژ هدایت شد. او چندین سفر دیگر انجام داد و حفاری‌هایی را نیز در سایت در حوالی سال ۱۹۱۵ میلادی هدایت کرد. او کتاب‌ها و مقالاتی دربارهٔ کشف ماچو پیچو نوشت.

سیمون ویسبارد، کاوشگر قدیمی کوسکو، مدعی می‌باشد که انریک پالما، گابینو سانچز و آگوستین لیزاراگا که اسمامی‌شان بر روی یکی از صخره‌ها در آنجا در تاریخ ۱۴ ژوئیه سال ۱۹۰۱ میلادی حک شده‌است قبل از بینگهام آنجا را کشف کرده‌بودند. همچنین، در سال ۱۹۰۴ میلادی یک مهندس به نام فرانکلین ظاهراً اشاره‌ای به خرابه‌ها از فاصلهٔ دور داشته‌است. بنا بر ادعای خانوادهٔ پِین، او به توماس پِین، مبلغ مذهبی که در آن مکان زندگی می‌کرده است، دربارهٔ این محل گفته است. در سال ۱۹۰۶ میلادی، پین و مبلغی دیگر به نام استوارت ای مک نارین (۱۸۶۷ تا ۱۹۶۵ میلادی) ظاهراً به محل خرابه‌ها صعود کرده‌اند.

در سال ۱۹۱۳، این مکان بعد از اینکه انجمن جغرافیای ملی (به انگلیسی: ‎National Geographic Society ‏) بحث‌های ماه آوریل را بطور کامل به آن اختصاص داد شهرت بسیاری پیدا کرد. در سال ۱۹۸۱ میلادی منطقه‌ای به وسعت ۳۲۵.۹۲ کیلومتر مربع که ماچو پیچو را احاطه کرده‌بود جزء میراث تاریخی پرو به ثبت رسید. این منطقه تنها به این خرابه‌ها محدود نمی‌شد بلکه شامل مناظر طبیعی منطقه‌ای نیز می‌شود.

ماچو پیچو به‌عنوان میراث جهانی یونسکو در سال ۱۹۸۳ میلادی به ثبت رسید. و این منطقه «یک شاهکار خالص معماری و نشانه‌ای منحصر به فرد از تمدن اینکاها» نامیده شد. این اثر هم اکنون به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جدید شناخته می‌شود.

منطقهٔ جغرافیایی

ماچو پیچو در ۷۰ کیلومتری شمال غربی کوسکو، در بالاترین نقطهٔ کوه ماچو پیچو، ۲٬۳۵۰ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده‌است. این اثر از مهم‌ترین آثار باستانشناسی در آمریکای جنوبی و پربیننده‌ترین جاذبهٔ توریستی کشور پرو می‌باشد.
از سمت بالا، در صخرهٔ ماچو پیچو، یک صفحهٔ سنگی عمودی ۶۰۰ متری قرار دارد که در انتها به رودخانهٔ اوروباما می‌رسد. مکان این شهر جزء اسرار نظامی بوده‌است.

توریسم

ماچو پیچو که جزء میراث ثبت شدهٔ یونسکو می‌باشد به‌عنوان پر بازدیدترین مکان توریستی کشور پرو و مهم‌ترین منبع درآمد، بطور پیوسته در معرض خطرهای اقتصادی و تجاری قراردارد. در اواخر ۱۹۹۰ میلادی، دولت پرو اجازهٔ ساخت ماشین کابلی و یک هتل لوکس همراه با رستوران و مجموعهٔ توریستی را در خرابه‌های سایت صادرکرد. این تصمیم با مخالفت دانشمندان و عموم مردم پرو روبرو شد. آنها معتقد بودند که تعداد زیاد توریست در سایت امکان اعمال خطر را بر آن افزایش می‌دهد.
توریست‌های ماچو پیچو همه ساله در حال افزایش می‌باشد و در سال ۲۰۰۳ میلادی معادل ۴۰۰٬۰۰۰ نفر بوده‌است. [۱] به این منظور، اعتراض‌های شدیدی برای ساختن پل جدید در این سایت صورت گرفته است و یونسکو این سایت را در لیست آثار در معرض خطر قرار داده‌است.

در هنگام استفاده از این سایت صدماتی به آن وارد شده‌است. در سپتامبر سال ۲۰۰۰ میلادی، ساعت آفتابی این‌تی‌هوآتانا به علت سقوط یک جرثقیل ۴۵۰ کیلوگرمی به شدت صدمه دید. این جرثقیل توسط یک شرکت تبلیغاتی که آگهی برای یک مدل آبجو می‌ساخت استفاده می‌شد.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 پترا به عربی ( البتراء ) شهری تاریخی در کشور پادشاهی اردن
 
این شهر باستانی در ۲۶۲ کیلومتری جنوب شهر عمّان پایتخت اردن ودر غرب راه اصلی بین شهر عمّان وشهر عقبه واقع شده‌است. شهری است به کمال که همهٔ آن در کوه و در تخته سنگهایی به رنگ گل سرخ یا رنگ صورتی تراشیده شده‌است. از اینجاست که نام این شهر زیبا پترا نهاده شده‌است. کلمه (پترا) به زبان یونانی به معنی (صخره) است وچون این شهر باستانی تماماً در سنگ (صخره) کنده شده‌است آنرا پترا نامیده‌اند. همچنین این شهر تاریخی وزیبا را به خاطر گل سرخ گون بودنش بنام ( المدینة الوردیة ) نیز نامیده شده‌است، در سال ۱۹۷۸ میلادی کتابی در این مورد نوشته شده‌است که از تاریخ بنای این شهر باستانی سخن می‌گوید ، مؤلف نام کتاب را (الأسرار المَدینَة الوَردِیَة) نامگذاری نموده‌است. نام قدیم این شهر سلع بود، یعنی (صخره) رومیان نامش را به زبان خودشان ترجمه نموده‌اند. ، درقرن اول قبل از میلاد ودر عهد شاه غسانی حارث سوم درخشید.
حدود کشور نَبَطی‌ها

حدود کشور نَبَطی‌ها از ساحل شهر عسقلان در غرب فلسطین و در امتداد صحرای شام در سمت مشرق ادامه می‌یافت. شهر پترا حلقهٔ اتصال بین تمدن سرزمین میان‌رودان (یا بین‌النهرین) و سرزمین شام و شبه‌جزیره عربستان و مصر بوده‌است. این شهر که پایتخت کشور نَبَطی‌ها بود توانسته‌بود کنترل و زمام راه‌های تجارتی مناطق اطراف خود بدست گیرد، کاروانهای تجارتی از جنوب شبه‌جزیره عربستان و غزه و عسقلان و صور و دمشق از راه پترا پایتخت کشور نَبَطی‌ها می‌گذشته‌اند و این شهر از رونق خاصی برخوردار بوده‌اند.
پایان حکومت نَبَطی‌ها

پایان حکومت نَبَطی‌ها و خرابی پایتخت شهر پترا بدست رومیان در سال ۱۰۵ میلادی بوده‌است، قشون رومیان در سال ۱۰۵ میلادی سرزمین نَبَطی‌ها را محاصره می‌کنند وآب را به روی ساکنان شهر می‌بندند و سرانجام بعد از مدتی آن شهر را اشغال می‌کنند و به حکومت نَبَطی‌ها خاتمه می‌دهند.
بیرون آمدن پترا از دست رومیان

در سال ۶۳۶ میلادی عربها توانستند شهر پترا را از نفود رومی‌ها برهانند. ساکنان پترا پس از آن به کشاورزی اشتغال ورزیدند. اما زلزله‌ای که درسالهای ۷۴۶ و ۷۴۸ به این شهر وارد آمد، ساکنان پترا را وادار نمود تا به مناطق اطراف کوچ کنند. آثار این شهر باستانی همچون دُّری در کوه می‌درخشد و یادگاری از دوران نَبَطی‌ها بجا مانده‌است که بسیار تماشایی است.
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
تاج‌محل (به هندی: तIज महल، به اردو: تاج محال)
 
آرامگاه زیبا و باشکوهی است که در نزدیکی شهر اگرا و در ۲۰۰ کیلومتری جنوب دهلی نو پایتخت هند واقع شده‌است. این بنا به دستور شاه جهان، امپراتور گورکانی هند به منظور یادبود از همسر ایرانی محبوبش ممتاز محل که در سال ۱۶۳۱ (میلادی) به‌هنگام وضع حمل فوت کرد بنا شده‌است. شاه تصمیم گرفت پس از مرگ همسرش با ساخت بنایی زیبا، مجلل و عظیم، همسرش را جاودانه کند. از این‌رو آرامگاهی زیبا بر روی قبر او بنا نهاد.

همانطور که مشخص است، نام این بنای زیبا ایرانی می‌باشد. این ساختمان بر پایه مخلوطی از معماری ایرانی، هندی و اسلامی تأسیس شده‌است و در ساخت آن ۲۰،۰۰۰ هنرمند و معمار از نقاط مختلف آسیا به‌خصوص ایران، شبه قاره هند، آسیای میانه و آناتولی شرکت داشته‌اند.

آغاز ساخت تاج‌محل سال ۱۶۳۲م (۱۰۴۲ ش) بود و در سال ۱۶۴۷م (۱۰۵۷ ش) تکمیل شد.

احمد معماری لاهوری و برادرش استاد حمید لاهوری (سده یازدهم هجری) سرمعماران ایرانی سازنده تاج محل در هندوستان بوده‌اند. در برخی متون نیز از عیسی خان شیرازی و امانت خان شیرازی طغرانویس، که هر دو ایرانی بوده‌اند نام برده شده‌است، که گویا خطاطی‌های روی در و دیوارهای تاج محل به امانت خان واگذار شده‌بوده‌است.
 
نماد وفا و عشق ابدی

تاج محل بنایی مُجَلَّل و رمز عشق ابدیست که سه قرن و نیم از بنای آن می‌گذرد. اخلاص به عشقی رومانسی، از دوران بسیار دور همچون: «لیلی و مجنون»، «رومئو و ژولیت» و یا «بخت‌النصر» که باغ‌های معلق بابل را به نشان وفاداری برای همسرش ساخت که یکی از عجایب هفتگانه دنیاست، تاج محل نیز یکی از عجایب هفتگانه جدید دنیاست، تاج محل آرامگاه «ارجمند بانو بیگم» ملقب به ممتازمحل همسر محبوب «شاه‌جهان» پنجمین پادشاه گورکانی بود که در هند به پادشاهی رسید. این بنا به دستور شاه‌جهان برای نشان دادن عمق علاقه و عشق خود به ممتاز محل ساخته‌است.
 
داستان بنای این مجموعه عمارات مجلل که در وسط آن گنبد تاج محل چون نگینی می درخشد، بر ارزش تاریخی این شاهکار هنری افزوده است. تاج محل، در واقع، باشکوه ترین هدیه یک شاه به همسر از دست رفته اش است و پایه‌های آن بر عشق وافر شاه جهان گورکانی به ممتاز محل ایرانی تبار استوار است. شاید اگر در سال ١٦٠٧ میلادی شاهزاده خرم، که بعدا با نام شاه جهان شناخته شد، ارجمند بانو بیگم را، که بعدا به ممتاز محل ملقب شد، نمی دید، امروز از تاج محل خبری نبود.

ارجمند بانو دختر یکی از اشراف ایرانی با نام عبدالحسن آصف خان و متولد شهر آگرای هند بود. نور جهان، عمه ارجمند بانو همسر محبوب جهانگیر، پدر شهزاده خرم و شاه گورکانی وقت بود که در سیاست و دولتداری هم نقش بارزی داشت. شاهزاده خرم که در آتش عشق ارجمند بانو می سوخت، بنا به ضوابط سلطنتی با دو زن دیگر ازدواج کرد که اولی از بستگان دربار صفوی ایران بود. خرم پس از پنج سال انتظار به وصلت ارجمند بانو رسید.

او پس از مراسم عروسی اعلام کرد که عروس تازه از سایر زنان دربار برتر و "ممتاز محل" است. ازآن به بعد ارجمند بانو با همین نام و پسوند "بیگم" خطاب می‌شد. به نوشته یک تاریخ نگار دربار گورکانی هند که با نام "قزوینی" از او یاد می‌شود، پیوند شاهزاده با دو همسر دیگرش تنها حکم زناشویی معمولی را داشت و "خرم" هیچ زن دیگری را شایسته محبت و شیفتگی ای که نثار ممتاز محل می‌کرد، نمى دانست. سال ١٦٢٨ شاهزاده خرم بر تخت طاووس هند نشست و به "شاه جهان" ملقب شد. ممتاز محل نمى خواست به مانند عمه قدرتمندش در امور اداری و سیاسی دستی داشته باشد. در عوض فهرست نام های زنان بیوه و کودکان یتیم را ترتیب می‌داد و از شوهرش می خواست که به نیازهای آنها رسیدگی کند و برای خانواده‌های بینوا نفقه تعیین می‌کرد. او نیز مانند شاه جهان به هنر معماری علاقه داشت و در ساماندهی یک باغ کرانه رود یامونا در شهر آگرا، جایی که سرانجام محل آخرت او شد، نقش داشت.
 
درگذشت ممتاز محل و وصیت او
 
ممتاز محل همسر دوم شاه‌جهان در ۱۷ جون ۱۶۳۱ میلادی در هنگام تولد فرزند چهاردهمش جان باخت. شاه جهان و ممتازمحل در سال ۱۶۱۲ ازدواج کردند و ۱۸ سال با یکدیگر زندگی کردند و ثمره این ازدواج ۱۴ فرزند بود که هفت تن زنده ماندند و بزرگ شدند. در یکی از حمله‌های جنگی ممتاز محل همراه شاه‌جهان بود. او باردار و در ماهای آخر بارداری بود و در اثر وضع حمل جان باخت، این نوزاد چهاردهمین فرزندی بود که از ممتاز محل زائیده و دختر بود که نامش را گوهره‌بیگم گذاشتند. هنگام وفات «ممتاز محل» ۳۹ سال بیش نداشت او از شوهرش درخواست کرد که پس از وی زنی نگیرد و برای او مقبره‌ای بسازد که بدان نام وی جاوید بماند.

مرگ ناگهانی «ممتاز محل» پادشاه را دچار غم و اندوه ساخت. شاه داغدیده پس از تفکر و تدبر تصمیم گرفت بنائی بر مزار محبوبش بسازد تا شاهدی بر عشقش باشد، از اینرو طراحان، مهندسان و استادکاران را از گوشه و کنار دنیا گرد آورد تا آرامگاهی را بسازند که آخرین دستاورد معماری گورکانی گردد.

به نوشته تاریخ نگاران، شاه جهان در پی درگذشت محبوب ترین همراه زندگی اش خلعت شاهانه اش را به عبای سفید عوض کرد و یک سال سوگوار بود. شاهی که قبلا برای توسعه دامنه سلطنتش خون فراوانی ریخته بود، گوشه نشین شد و برای مدتی دخترش جهان آرا به امور دولتداری پرداخت. روایت حاکی است ک موهای سیاه شاه جهان طی یکی دو ماه سوگواری سفید شد.

شاه جهان، تا از چنگ رخوت رها شد، در اجرای وصیت ممتاز محل بهترین معماران و خوشنویسان را از سراسر هند و بیرون از آن فرا خواند تا بنای یادبود محبوب ازدست رفته اش را در شهر آگرا، پایتخت امپراتوری گورکانی، بسازند.
تاریخ نگاران آن دوران، از این بنای یادبود با نام "روضه ممتاز محل" یاد کرده اند و برخی بر این نظراند که "تاج محل" مخفف "ممتاز محل" است. "پیتر ماندی"، جهانگرد اروپایی سده ١٧ میلادی نیز در نوشته‌هایش از "تاجِ محل، ملکه دربار گورکانی" نام می‌برد.

خود شاه جهان هم که سال ها بعد، به دست پسرش اورنگزیب شکست خورد و مدتی در زندان لعل قلعه به سر برد، پس از درگذشت کنار ممتاز محل زیر گنبد تاج محل به خاک سپرده شد.
 
معماری باغ و ساختمان تاج محل

شاه‌جهان جایگاهی را در کنار «رود جمنا» برای این بنای بزرگ برگزید. تاج محل مقبره‌ای است با ۵۸ متر بلندی، ۵۶ متر پهنا که در نزدیکی اگرا در ایالت اوتار پرادش هندوستان بر روی یک تخته عظیم ۱۰۰ متر × ۱۰۰ متر مرمرین ساخته شده‌است. این بنای بزرگ، در یک باغ پهناور ۱۸ هکتاری قرار دارد، که در مرکز این یک باغ نهر آب طولانی وجود دارد و به شیوه چهارباغ‌های ایرانی ساخته شده‌است.

شاه‌جهان قصد داشت برای خود نیز آرامگاهی در کران دیگر «رود جمنا» و برابر آن بسازد و این دو بنا را با پلی به یکدیگر متصل سازد به‌نشانه آنکه پیوند او و همسرش از جریان زمان هم در می‌گذرد. قرار بود که بر خلاف نمای تاج محل که از مرمر سفید است، آرامگاه شاه از مرمر سیاه باشد. اما سرنوشت بر این شد که آرامگاه دوم هرگز برپا نشود و شاه در کنار همسرش آرام گیرد.

تاج محل از سال ۱۹۸۳ جزو میراث جهانی یونسکو درآمده و در نظر سنجی بزرگ جهانی در سال ۲۰۰۷ میلادی که در ۸ ژوئیه همان سال نتیجه آن اعلام گردید این بنا در شمار یکی از عجایب هفتگانه جهان در دوران حاضر شناخته شد.
در دو طرف بنای اصلی دو بنای کوچکتر و قرینه به‌چشم می‌خورد که در سمت غرب یک مسجد سه‌گنبدی وجود دارد که از ماسه‌سنگ (قهوه‌ای مایل به قرمز) ساخته شده و در شرق بنایی است که زمانی به مثابه مهمان‌سرا به کار می‌رفته‌است.

گیوین هامبلی، نویسنده کتاب "شهرهای هندوستان گورکانی"، می‌نویسد که ریشه‌های ایرانی تاج محل، نخستین و پایدار ترین برداشتی خواهد بود که یک دانش پژوه رشته معماری اسلامی با دیدن این بنای یادبود حاصل می‌کند. به نظر او، تاج محل یک نمونه از معماری صفوی است و در واقع، نمایانگر حد اعلای نبوغ ایرانی در هنر معماری در خاک هند است.
 
هامبلی با استناد به سخنان هرمان گوتز، کارشناس تاریخ هنر، می افزاید: "تاج محل از بهترین نمونه‌های معماری است که با ذوق و سلیقه صفوی انجام شده است ... در تاج محل موارد معدود انحراف از ارتدکسی هنری صفوی را می‌توان مشاهده کرد که شامل "چتری های راجپوتِ" پیرامون گنبد و تفاوت هایی در تناسب میان گنبد و پایه آن می‌شود. گلدسته‌ها هم که احتمالا با الهام از آرامگاه "محمود خلجی" در "ماندو" ساخته شده اند، اندکی متفاوت اند. از غرایب روزگار است که که یکی از "عجایب جهان" که کمترین ارتباط را با هنر گورکانی (مغولی) دارد، به نمونه کلاسیک و نماد تمدن گورکانی تبدیل شده است."
 
معمار و طراح تاج محل

در متون تاریخی به نام معمار این مجموعه اشاره نشده‌است اما در برخی از متن‌های متأخر، به شخصی به نام استاد احمد لاهوری اشاره شده‌است. بنا به یک دستنویس بازمانده از سده ١٧ میلادی، سرمعمار تاج محل و لعل قلعه (قلعه سرخ) دهلی همین استاد احمد لاهوری بوده است.

علاوه بر این، در برخی از متون از شخصی به نام استاد عیسی نام برده شده که بعضی او را اهل شیراز و عده‌ای وی را اهل استانبول دانسته‌اند. برخی از پژوهشگران نیز به یک نسخه خطی اشاره کرده‌اند که در آن به «استاد عیسی شیرازی نقشه نویس» و « امانت خان شیرازی طغرانویس» اشاره شده‌است.جدای افراد نامبرده از فردی به نام جرونیمو ورونئو اهل ونیز هم نامبرده شده است. عبدالحق شیرازی که سال ١٦٠٩ از شیراز به هند مهاجرت کرد و به خاطر استعداد فوق العاده‌اش در هنر خوش نویسی از سوی شاه جهان به "امانت خان" ملقب شد. به احتمال قریب به یقین، تمام خطاطی‌های روی در و دیوارهای تاج محل به امانت خان واگذار شده بود، چون تنها نام اوست که به شکل "امانت خان الشیرازی" زیر یکی از خطاطی ها در ایوان جنوبی تاج محل حک شده است. امضای او حاکی از مقام بلند امانت خان در دربار گورکانیان نیز هست. آنچه مسلم است خط ثلث کتیبه‌های تاج محل که به رنگ مشکی بر زمینه مرمر سفید نشسته اثر امانت خان شیرازی است.

وجود یک معمار لاهوری در طراحی تاج محل به معنی فقدان یک یا چند معمار ایرانی نیست. زیرا می‌توان اظهار داشت که طراحی و ساخت این مجموعه عظیم و با شکوه، تنها توسط یک معمار صورت نپذیرفته‌است و به احتمال زیاد چند نفر معمار و عده کثیری هنرمند در این کار مشارکت داشته‌اند.

به گفته تاریخدان آمریکایی "میلو بیچ"، در این مورد می‌توان تنها گمانه زنی کرد که معمار اصلی تاج محل چه کسی بوده، اما این نکته روشن است که خود شاه جهان به هنر معماری علاقه داشت ولابد در طراحی تاج محل نیز دستکم نقش یک رایزن را داشته است.

گفته می‌شود برای ساخت این بنا بیست هزار کارگر، استادکار، معمار، سنگ‌تراش، نقاش، فلزکار و جواهرتراش به‌مدت بیست و دو سال کار کرده‌اند.
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
  

عجایب هفتگانه جدید جهان شنبه شب 7 ژوییه در یک مراسم رسمی در استادیوم لوز شهر لیسبون ، پایتخت پرتغال و با حضور چهره های مشهور جهانی معرفی شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه ، در خاتمه یک رای گیری که توسط یک بنیاد سوئیسی برگزار شد و در جریان آن نزدیک به 100 میلیون نفر از طریق اینترنت یا تلفن به فهرستی شامل 20 نامزد نهایی کسب عنوان عجایب هفتگانه جدید جهان رای دادند ، برگزارکنندگان این رای گیری شنبه شب فهرست نهایی عجایب هفتگانه جدید جهان را در لیسبون معرفی کردند.

دیوار بزرگ چین ، آرامگاه تاج محل (هند) ، شهر باستانی پترا (اردن) ، مجسمه حضرت مسیح ریودوژانیرو (برزیل) ، ویرانه های ماچو پیکچو متعلق به تمدن اینکا (پرو) ، هرم و بقایای شهر چیچن ایتزا متعلق به تمدن مایا (مکزیک) و کولوسئو رم (ایتالیا) به عنوان عجایب هفتگانه جدید جهان انتخاب شدند.

البته اهرام ثلاثه مصر آخرین بازمانده عجایب هفتگانه قدیم جهان کماکان مقام خود را حفظ کرده است.

رای گیری برای انتخاب عجایب هفتگانه جدید جهان بسیار جدل برانگیز بود ، زیرا هر فردی هر اندازه که مایل بود می توانست به مکان مورد نظر خود رای دهد. به طوری که براساس آمار حدود 2 میلیون اردنی از مجموع جمعیت 6 میلیونی این کشور به شهر باستانی پترا رای داده اند.

از سوی دیگر سازمان یونسکو از این طرح استقبال نکرد و آن را تنها امری مربوط به افرادی که در رای گیری شرکت کردند، دانسته است.

عجایب هفتگانه قدیم جهان عبارتند از ، اهرام ثلاثه مصر، باغ های معلق بابل ، مجسمه زئوس کوه المپ ،معبد آرتمیس ، معبد هالیکارناس ، مجسمه هرکول جزیره رودس و فار اسکندریه که از میان آنها تنها اهرام ثلاثه مصر تا روزگار ما باقی مانده است.
 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

داستانی شگفت انگیز از ادیسون!

ادیسون درسنین پیری پس ازکشف لامپ،یکی ازثروتمندان به شمار میرفت ودرآمد سرشارش را تمام وکمال درآزمایشگاه مجهزش که ساختمان بزرگی بود هزینه می‌کرد.

ادیسون در سنین پیری پس از کشف لامپ، یکی از ثروتمندان به شمار میرفت و درآمد سرشارش را تمام و کمال در آزمایشگاه مجهزش که ساختمان بزرگی بود هزینه می‌کرد. این آزمایشگاه، بزرگترین عشق پیرمرد بود. هر روز اختراعی جدید در آن شکل می گرفت تا آماده بهینه سازی و ورود به بازار شود در همین روزها بود که نیمه های شب از اداره آتش نشانی به پسر ادیسون اطلاع دادند، آزمایشگاه پدرش درآتش می سوزدوحقیقتا کاری ازدست کسی بر نمی آیدوتمام تلاش ماموان فقط برای جلوگیری از گسترش آتش به سایرساختمانها است!
آنها تقاضا داشتند که موضوع به نحو قابل قبولی به اطلاع پیرمرد رسانده شود...
پسر با خود اندیشیدکه احتمالا پیرمرد با شنیدن این خبر سکته می‌کند ولذا از بیدار کردن اومنصرف شدوخودش را به محل حادثه رساندو با کمال تعجب دیدکه پیرمرددرمقابل ساختمان آزمایشگاه روی یک صندلی نشسته است و سوختن حاصل تمام عمرش را نظاره می‌کند!!!
 پسر تصمیم گرفت جلو نرود و پدر را آزار ندهد.اومی‌اندیشیدکه پدردر بدترین شرایط عمرش بسر می‌برد.ناگهان پدر سرش را برگرداند و پسر رادیدو باصدای بلندوسر شاراز شادی گفت:پسر تو اینجایی؟میبینی چقدر زیباست؟!!رنگ آمیزی شعله‌ها را میبینی؟!!حیرت آور است!!!
من فکر می‌کنم که آن شعله‌های بنفش به علت سوختن گوگرد درکنار فسفر به وجود آمده است! وای! خدای من، خیلی زیباست! کاش مادرت هم اینجا بودواین منظره زیبارامی‌دید.کمتر کسی درطول عمرش امکان دیدن چنین منظره زیبایی راخواهد داشت! نظرتوچیست پسرم؟!
پسرحیران وگیج جواب داد: پدر تمام زندگیت در آتش می‌سوزد وتو از زیبایی رنگ شعله‌ها صحبت می‌کنی؟!!!!!!
چطورمیتوانی؟! من تمام بدنم می‌لرزد وتو خونسرد نشسته‌ای؟!
پدر گفت: پسرم از دست من و تو که کاری بر نمی آید. مامورین هم که تمام تلاششان را می کنند.در این لحظه بهترین کارلذت بردن از منظره ایست که دیگرتکرار نخواهد شد...!
در مورد آزمایشگاه و باز سازی یا نو سازی آن فردا فکر می‌کنیم! الآن موقع این کار نیست! به شعله‌های زیبا نگاه کن که دیگر چنین امکانی را نخواهی داشت!!!
توماس آلوا ادیسون سال بعد مجددا در آزمایشگاه جدیدش مشغول کار بود و همان سال یکی از بزرگترین اختراع بشریت یعنی ضبط صدا را تقدیم جهانیان نمود. آری او گرامافون را درست یک سال پس از آن واقعه اختراع کرد.

 

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

نتیجه جریان سازش؛ همیشه شکست بوده است/

 دولت اعتدال به افراد تندرو میدان عمل ندهد

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: هر خطی که در راستای سازش باشد نتیجه ای جز شکست برای کشور در پی ندارد.


به گزارش صبح توس، محمد دهقان، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، در جمع تعدادی از پیشکسوتان سپاه پاسداران شهرستان طرقبه شاندیز با ابراز تأسف از وضعیت موجود در کشور مصر اظهار داشت: یکی از نکاتی که در حوادث مصر از ابتدای انقلاب روشن بود ناراحتی آمریکا از مخالفت دولت مصر علیه اسرائیل بود و در هیچ صورت آمریکا حاضر نبود که حکومتی بر علیه اسرائیل شکل بگیرد.

 

عدم وجود رهبر جامع، علت اصلی ضربه انقلاب مصر


عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: اتفاقات امروز مصر حاصل مشکلات داخلی و خارجی این کشور در طول چند ماه گذشته بود که میتوان بیشترین علت ضربه به انقلاب را عدم وجود رهبر جامع در این کشور دانست.


نماینده مردم طرقبه شاندیز و چناران افزود: عدم مدیریت صحیح مرسی و عمل نکردن به شیوه ها و تجربیات جمهوری اسلامی ایران باعث شد نقشه های دشمنان مصر گریبانگیر انقلاب نوپای مصر گردد.


دهقان تأکید کرد: با آزادی حسنی مبارک و دستگیری رهبر اخوان المسلمین به صورت ظاهری انقلاب مردم مصر را باید پایان یافته دانست.


وی یکی دانستن دوست و دشمن در کشور مصر توسط محمد مرسی را از دلایل موثر این اتفاق دانست و گفت: مرسی می توانست با تکیه و عمل بر تجربیات انقلاب اسلامی، انقلاب مصر را با قدرت پیش برده تا امروز شاهد این حوادث تلخ در مصر نباشیم.


عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به مسائل سوریه، افزود: ورود جمهوری اسلامی به مسائل این کشور باعث شد حکومت بشار اسد که نیمی از کشور را از دست داده بود و در تصرف شورشیان بود را پس گرفته و امروز با قدرت کار را پیگیری نماید.


نماینده طرقبه شاندیز تأکید کرد: هدف از حضور سلفی ها در سوریه، در انتها به جنگ و هرج و مرج در عراق و ایران می انجامید اما با درایت هوشمندانه ایران و مقاومت مردم سوریه این اتفاق عملی نشد.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

تصویری دیدنی از انفجار شهاب‌سنگ در جو زمین


تصویری دیدنی از انفجار شهاب‌سنگ در جو زمین
تصویری دیدنی از انفجار شهاب‌سنگ در جو بالایی زمین

در جریان بارش شهابی پرساوشی اخیر، یک عکاس و طراح آمریکایی بطور تصادفی توانسته صحنه انفجار یک شهاب‌سنگ در جو بالایی زمین را ثبت کند.

مایکل چانگ که روز 12 اوت(21 مرداد) از باغچه خانه خود در کالیفرنیا در حال تصویربرداری از بارش شهابی پرساوشی بود، ابتدا تصور کرده بود که یک شهاب‌سنگ منفجر شده و بقایای آن توسط وی ثبت شده اما در حقیقت وی لحظه پاره شدن بدنه سنگ را در جو بالایی زمین به تصویر کشیده بود.

در این حالت، شهاب‌سنگ منفجر شده اما بقایایی از خود بجای نگذاشته بود. در عوض یک حلقه در حال گسترش از گاز داغ درخشان موسوم به یک قطار مداوم از این انفجار باقی ماند.

گاز باردار در پی تراکم بوجود آمده توسط شهاب‌سنگ داغ شده و الکترون منتشر کرده بود. انفجارهای اینچنینی شهاب‌سنگها نسبتا زیاد بوده اما کمتر ثبت می‌شوند.

به گفته چانگ این رویداد تقریبا 20 دقیقه طول کشید. وی با استفاده از یک دوربین دیجیتال تک لنزی رفلکس 18 مگاپیکسل کنون 7D این انفجار را ثبت کرده است.


+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

برنامه تلویزیونی «یاد خدا»/1
این رفتار كه به شدت در روحیه و اندیشه ما مؤثر است، آنقدر اهمیت پیدا می‌کند که اولین دستوری که از هفت سالگی برای تربیت فرزندان داده شده است، امر کردن آنها به نماز خواندن است.
حجت الاسلام علیرضا پناهیان، چهارشنبه‌ها ساعت 19 تا 20 با حضور در برنامه تلویزیونی «یاد خدا» که به صورت زنده از شبکه قرآن پخش می‌شود، در گفتگوی تلویزیونی با موضوع «یاد خدا» شرکت می‌کند. بخش‌هایی از مطالب مطرح شده در اولین برنامه را در ادامه می‌خوانید:

رفتارها صرفاً «محصول» نیستند/ عادت‌های رفتاری، بر طرز تفکر ما  تأثیر می‌گذارد / از نقش سازندۀ رفتار در عقاید و شخصیت خود غافل نشویم

ما در مسایل دینی گاهی از اوقات به معارف و اعتقادات دینی آنقدر اهمیت می‌دهیم که اهمیت بُعد رفتاری به فراموشی سپرده می‌شود. این توجه به درون البته در ادبیات فارسی هم زیاد دیده می‌شود مانند این شعر که : «ما درون را بنگریم و حال را/ نی برون را بنگریم و قال را»

اعتقاد و تفکر اصالت دارند ولی نباید از نقش سازندۀ رفتار در عقاید و شخصیت خود غافل شویم. عمل برای ایجاد صفات، روحیات و شخصیت انسان بسیار سازنده است. نباید رفتارها را صرفاً به عنوان «محصول» دید، رفتارها می‌توانند روحیات ما را تغییر دهند. اگر به رفتاری عادت کنیم، طرز تفکر ما هم تعیین خواهد شد. رفتار ما صفات درونی ما را تغییر خواهد داد. حتی تا این حدّ که بگوییم: «شما بگو چگونه زندگی می‌کنی، تا معلوم شود چه شخصیتی پیدا کرده‌ای، شما بگو چگونه زندگی می‌کنی، تا معلوم شود چه مقدار ایمان به خدا، قیامت و معاد پیدا کرده‌ای».

چگونه می‌توانیم با رفتارمان، ایمان و اعتقادمان را تقویت کنیم؟/كم اثر بودن اعتقاد‏، با عمل انسان برطرف می‌شود
خیلی‌ها می‌پرسند چه کار کنیم که اعتقادمان به معاد افزایش پیدا کند و شوق به بهشت در درون ما قرار بگیرد؟ این افراد اگرچه معتقد به قيامت و بهشت و دوزخ هستند، ولی از این اعتقاد‏، تأثیر زیادی در روح خود احساس نمی‌کنند.

فردي از پيامبر اكرم(ص) سؤال كرد: «اي رسول خدا! چرا من مرگ را دوست ندارم؟ پيامبر(ص) پرسيدند آيا مالي داري؟ آن فرد گفت: بله. پيامبر(ص) پرسيدند آيا آن را برای آخرتت پیش فرستاده‌اي؟ گفت: خیر. حضرت فرمودند: به همين دليل است كه مرگ را دوست نداري؛ چون قلب انسان نزد مال و اموالش است؛ جَاءَ رَجُلٌ إِلَى رَسُولِ اللَّهِ ص فَقَالَ مَا لِي يَا رَسُولَ اللَّهِ لَا أُحِبُ‏ الْمَوْتَ‏؟ فَقَالَ‏ لَهُ‏ أَ لَكَ‏ مَالٌ‏؟ قَالَ نَعَمْ. قَالَ فَقَدَّمْتَهُ؟ قَالَ لَا قَالَ فَمِنْ ثَمَّ لَا تُحِبُّ الْمَوْتَ لِأَنَّ قَلْبَ الرَّجُلِ عِنْدَ مَتَاعِهِ‎» مستدرک الوسلئل/2/95). يعني اگر شما یک عمل بزرگ و خوب برای آخرت بفرستید، به معاد علاقمند مي‌شوید. اين حديث نشان مي‌دهد كه عمل چه تأثيري بر افزايش ايمان به معاد دارد. مشکل كم اثر بودن اعتقاد‏، با عمل انسان برطرف می‌شود.

بسیاری اوقات «رفتار ما» از  «یادگیری» و «علم ما»  در سازندگی ما مؤثرتر است
رفتار کردن، در مقایسه با یادگرفتن، مؤثرتر است. ما آگاهی‌هایی داریم، و همان‌ها برای سعادتمندی ما در مراحل ابتدایی کافی است. این مطلب در مورد ایمان هم درست است. در مرحله اولِ ایمان، وقتی تسلیم می‌شویم و می‌پذیریم که پشت پرده واقعاً خبری هست و عالم باطنی دارد و وراء این ظاهر، خدایی نظاره می‌کند، خداوند می‌فرماید: «ای کسانی که ایمان آورده‌اید، ایمان بیاورید؛ يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا آمِنُوا»(نساء/136) این ایمان دوم، ایمانی است که در قلب انسان نفوذ می‌کند و به واسطه «عمل» حاصل می‌شود. به عمل باید اهمیت داد. عمل آینده ما را می‌سازد. البته نیت، گرایش‌ها، افکار و آگاهی‌ها نیز مؤثر هستند، ولی گاهی از اوقات اثر علم بسیار کمتر از عمل است.

اگر عمل مطابق آگاهی‌های صحیح انجام شود، قدرت روحی شما افزایش پیدا می‌کند. مثلاً برای علاقمند شدن به اهل‌بیت (ع) چه کار باید کرد؟ یک مقدار کتاب خواندن لازم است ولی بیشتر از آن عمل لازم است. این عمل، شخصیت و روحیات شما را به اهل‌بیت (ع) نزدیک خواهد کرد.

سبک زندگی در اسلام خیلی اهمیت دارد چون زندگی مجموعه‌ای از رفتارهای ما است؛ مجموعه‌ای از رفتارهای دائمی که به آداب و عادات تبدیل شده‌اند. سبک زندگی اگر چه از عقیده نشأت گرفته است ولی بیش از اینکه به تفکر انسان برگردد، به رفتار و عمل انسان برمی‌گردد؛ خصوصاً رفتاری که دائمی شده است و عادت و برنامه است.

الف) «نماز» يكي از كليدي‌ترين عناصر سبك زندگي/ تغییر سبک زندگی، اولین دستور دینی برای تربیت فرزند

 این رفتار كه به شدت در روحیه و اندیشه ما مؤثر است، آنقدر اهمیت پیدا می‌کند که اولین دستوری که از هفت سالگی برای تربیت فرزندان داده شده است، امر کردن آنها به نماز خواندن است. یعنی نماز که یکی از کلیدی‌ترین عناصر سبک زندگی است را باید از همان 7 سالگی وارد زندگی کرد. (قال رسول الله(ص) مخاطبا لأولياء الأطفال: امروا أولادكم بالصلاة و هم أبناء سبع و اضربوهم عليها و هم أبناء عشر؛ عوالی اللآلی/ج1/ص328 و علِّموا أولادَكُمُ الصَّلاةَ إذا بَلَغوا سَبْعا ، و اضرِبُوهُمْ علَيها إذا بَلَغوا عَشْرا؛ کنزالعمال/45330)

نماز در طول روز حداقل سه بخش از روز ما را به طور ثابت می‌گیرد و در عین حال خودش سبک زندگی طراحی می‌کند؛ لباس باید پاک باشد، وضو باید بگیریم، موانع وضو را باید برطرف کنیم و همین مقدمات، آنقدر جزئیات دارد که رعایت آن‌ها تأثیر خاصی بر سبک زندگی انسان می‌گذارد.

وقتی قسمتی از سبک زندگی با نماز اصلاح شد، انسان تعادل روحی براي كسب معارف پیدا می‌کند

این اهتمام اسلام به نماز خواندن فرزندان، قبل از این است که آموزش عقیدتی جدی یا آگاهی‌های دیگری از محیط به فرزندان ارائه شده باشد. نظر اسلام این است که فعلاً و ابتداءً باید عنصر مهمی به نام نماز در سبک زندگی او وارد شود، بعد از این عمل است که جای اندیشه باز می‌شود. وقتی یک قسمت از سبک زندگی با نماز اصلاح شد، فرزند ما تعادل روحی پیدا می‌کند، و آنگاه می‌توان در مورد سایر معارف دین با او حرف زد. ما هنوز این مسائل را جدی نگرفته‌ایم و مثلاً نماز را به عنوان یک عامل تأثیرگذار در رشد علمی نمی‌دانیم، بلکه فقط برای نماز احترام قائل هستیم.

کدام مدرسه به دانش‌آموزان اعلام می‌کند: اگر نماز نخوانید، نمی‌توانید خوب درس بخوانید؟/شکوفایی همۀ استعدادها نیازمند تعادل روحی است/نماز عامل تعادل روحی
 
کدام مدرسۀ ما به دانش‌آموزان اعلام می‌کند که اگر نماز نخوانید، نمی‌توانید خوب درس بخوانید؟ مدرسه‌ای که چنین مطلبی را بگوید، می‌توان گفت توسط مدیراني فهمیده اداره می‌شود. با نماز است که می‌توان از تمام استعدادها استفاده کرد. بدون نماز می‌توان از حداقل استعداد استفاده کرد و حتي نمره 20 هم گرفت، ولی حیف است که همۀ استعدادهای دانش‌آموز شکوفا نشود. اگر بخواهیم همه استعدادها شکوفا شود، باید تعادل روحی ایجاد شود که این کار با نماز است.

عادات و آداب رفتاری، کف و سقف پروازی ما را تعیین می‌کند 
ما باید به عمل خیلی اهمیت بدهیم. نه تنها عمل‏، بلكه عادات رفتاری هم مهم هستند و نه تنها عادات رفتاری، بلکه آن چیزی که در جامعه تبدیل به آداب شده‌اند هم بسیار مهم هستند. آداب، بسیار مهم هستند و سقف و کف پروازی ما را تعیین می‌کنند. این آداب بخشی از فرهنگ را شکل می‌دهند. اهمیت عمل، اهمیت عادات و اهمیت آداب اجتماعی باعث اهمیت یافتن سبک زندگی از نظر اسلام شده است.

ب) «ادب‏»، يكي از مفاهيم مرتبط با سبك زندگي است
چه مفاهیم ديگري را هم‌خانواده یا مترادف سبک زندگی می‌توان در دین سراغ گرفت؟ ادب‏، يكي از مفاهيم مرتبط با سبك زندگي است. امام صادق(ع) می‌فرماید: «بهترین چیزی که پدران و مادران برای فرزندان خود به ارث می‌گذارند، ادب است؛ إِنَّ خَيْرَ مَا وَرَّثَ‏ الْآبَاءُ لِأَبْنَائِهِمُ الْأَدَب‏»(کافی/ج8/ص150)

ادب یعنی مجموعه رفتارهایی که به‌هنجار هستند و ما خود را به آن عادت داده‌ایم. ادب‏، حسن خلق را به دنبال دارد. ادب جزء رفتارهای حیاتی و ضروری برای حیات انسان به شمار نمی‌آید، ولي مجموعه مفاهیمی که ذیل آداب مطرح می‌شوند، در سبک زندگی نقش و اثر محوری دارند. اصل غذا خوردن بین انسان‌ها مشترک است ولی اینکه چه غذایی و چه ساعتی و چگونه خورده شود، به آداب مربوط است. آداب عبادی، سبک عبادت ما را تعیین می‌کند. آداب لباس پوشیدن، سبک لباس پوشیدن و همینطور آداب حرف زدن، آداب چیدمان زندگی و ... در آداب تعریف می‌شوند.

ج) تقوا، از دیگر مفاهیم مرتبط با سبک زندگی است/ تقوا‏، ستون خیمه سبک زندگی اسلامی است
یکی دیگر از مفاهیم هم‌خانواده یا مترادف با سبک زندگی کلمه کلیدی «تقوا» است که کاملاً با سبک زندگی مرتبط است. چون تقوا، یک رفتار دائمی است که تبدیل به ملکه می‌شود. تقوا که به معنای یک مراقبت دائم است، نه تنها یک عنصر در سبک زندگی است، بلکه به عنوان ستون خیمۀ سبک زندگی اسلامی مطرح است.

د) بسیاری از دستورات دینی نقش مهمي در تعيين سبك زندگي دارند
غیر از این دو مفهوم کلی و کلان (یعنی ادب و تقوی)، بسیاری از دستورات دینی در زمینه‌های مختلف، تعیین‌کنندۀ نوع سبك زندگي هستند. به نظر می‌رسد یک دستور کلی در مورد سبک زندگی وجود داشته که این موارد برای پر کردن جزئیات آن دستور کلی هستند. اين دستورات به نوعی هستند که سبک زندگی ما را طراحی می‌کنند.

مهمترین ویژگی‌های سبک زندگی خوب و مناسب
 مجری: یک سبک زندگی خوب و مناسب چه ویژگی‌هایی دارد؟
1. مفيد بودن (انطباق با منافع) /اطعام مالی توسط داغدیده، برخلاف سبک زندگی اسلام
وقتی یک سبک زندگی شکل می‌گیرد یا طراحی می‌شود، باید به الگویی برسیم که چند ویژگی مهم داشته باشد.

یکی از ویژگی‌ها این است که عناصر سبک زندگی باید مفید باشند، نه مضر. نباید عنصری در سبک زندگی ما باشد که ما را از منافع خود دور کند و به ما ضرر بزند. بلکه باید در سبک زندگی به دنبال این باشیم که به خود و دیگران نفع برسانیم.

به عنوان مثال، یکی از رسم‌های غلطی که ما داریم این است که وقتی کسی از دنیا می‌رود، در کنار داغ مصیبت و لطمه روحی که براي بازماندگان دارد، یک لطمه مالی هم باید به آنها وارد شود و دیگران را اطعام کند، در حالی که سبک زندگی اسلامی اینطوری نیست. پس اولین ویژگی سبک زندگی خوب این است که باید منطبق با منافع باشد.

2. زيبا بودن‏/ خرج برای عطر
دومین ویژگی سبک زندگی خوب این است که باید زیبا باشد و زندگی را دل‌چسب قرار دهد. باید بین این دو ویژگی جمع کرد. نه باید آنقدر منفعت‌پرست شد که هیچ پولي خرج زیبایی نکنیم و مثلاً پول عطر ندهیم و نه اینکه آنچنان به دنبال زیبایی برویم که کار به تجمل بکشد. زیبایی و آراستگي ظاهری در سبک زندگی بسیار مهم است.

3. محبوب بودن
عنصر دیگری این است که سبک زندگی باید محبوب انسان باشد. انسان به سبک زندگی‌اش باید عشق بورزد.

4. پُر نشاط بودن/پرخوری شب مانع نشاط روز
ویژگی دیگر نشاط آور بودن سبک زندگی است. سبك زندگي بايد نشاطی در انسان ایجاد کند که انسان به خدا و نعمت‌های خدا عشق بورزد و با سرزندگي بيشتري به زندگي بپردازد. نباید عاداتی داشته باشیم که نشاط ما را از بین ببرد.

به عنوان مثال، مثلاً پرخوری در شب و دیر بیدار شدن صبح که باعث می‌شود در روز و به هنگام کار نشاط لازم را نداشته باشیم، سبك زندگي مناسبي نيست.

به عنوان مثال دیگر، در گفتار بايد توجه کنیم که چگونه سخن بگوییم که دیگران به نشاط بیایند؛ از کلمات نیش‌دار و كنايه‌آميز استفاده نکنیم، یا اگر به کسی علاقه داشتیم، به او ابراز کنیم. همۀ این موارد نشان می‌دهد اسلام به دنبال طراحی و تحمیل یک سبک زندگی خشک و تلخ نیست.

برای رسیدن به سبک زندگی صحیح، یک ارادۀ جمعی نیاز است
برای رسیدن به سبک زندگی صحیح، یک اراده جمعی نیاز است. همه باید با همدیگر همکاری کنند تا سبک زندگی خودمان را تغییر دهیم. همه باید بنا داشته باشیم که سبک زندگی خود را تغییر دهیم. هم یک اراده و بنای عمومی لازم است و هم یک ارادۀ فردی لازم است. اگر هر فرد تصميم به اصلاح سبك زندگي خودش داشته باشد‏، در كنار آن عزم جمعي؛ سبك زندگي بهبود پيدا مي‌كند.

 
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 
«ایران» با رای مردم دنیا در مسابقه گردشگری اول شد!
 
مردم جهان با رأی به پوسترهای گردشگری کشورهای عضو UNWTO (سازمان جهانی جهانگردی) «ایران» را در صدر کشورهای دنیا قرار دادند.
 
به گزارش جهان، منوچهر جهانیان، معاون گردشگری کشور در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: سازمان جهانی جهانگردی مسابقه پوستر گردشگری برگزار کرده است که بخشی از داوری این مسابقه بر عهده مردم کشورهای جهان است.

وی افزود:‌ این مسابقه مربوط به پوسترهای گردشگری کشورهای عضو سازمان جهانی جهانگردی است که ایران نیز با پوستر « ایران؛ دروازه ملل» در این مسابقه شرکت کرده است. تصویر این پوستر دروازه ملل تخت جمشید است.

معاون گردشگری کشور گفت: در این مسابقه، مردم جهان بیشترین رأی را به پوستر ایران داده‌اند که بر اساس نتایج اعلام شده، ایران، رتبه اول و بعد از آن، کشورهای ارمنستان و بوتان قرار گرفته‌اند.


جهانیان ادامه داد: در حین برپایی مجمع جهانگردی (یکم تا هفتم شهریور در زیمباوه) نیز هیئتی درباره این پوسترهای برگزیده اعمال نظر می‌کنند و نتیجه نهایی اعلام می‌شود.

وی در پاسخ به اینکه برگزیده شدن ایران در این مسابقه چه مزایایی دارد؟ گفت: از جمله مزایای برتری در این مسابقه این است که به مدت یک سال بر دیوارهای سازمان جهانی جهانگردی این پوستر نصب می‌شود و در بروشورها، وب سایت و تبلیغات سازمان جهانی جهانگردی، پوستر کشور برگزیده استفاده می‌شود و در معرض دید جهانیان قرار می‌گیرد.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

جایگاه اعتدال در اسلام

یکی از ویژگی های بارز دین مقدس اسلام که آن را از ادیان دیگر متمایز می سازد، اعتدال و میانه روی است. قرآن مجید، امت اسلامی را (امت وسط) نامیده است: (و کذلک جعلناکم امة وسطاً؛3 ما شما را امتی وسط قرار دادیم). و در آیه ای دیگر، امت اسلامی را بهترین امت پدید آمده از میان مردم می داند. [1]
 
امام صادق(ع) در تبیین بهترین امت می فرماید: آنها امتی هستند که خداوند در بین آنها و از میان آنها و به سوی آنها برانگیخت و آنها مردمی میانه رو هستند؛ از این رو بهترین امتی هستند که برای مردم فرستاده شده اند. [2]
 
جایگاه اعتدال با نمونه های زیر روشن تر می شود:
 
1 اعتدال، شیوه معصومان: در فرهنگ دینی پیشوایان دین، اعتدال به حدی مورد توجه است که به داشتن آن افتخار نموده و در مقام تعریف، خویشتن را با آن معرفی می کنند. امام باقر(ع) می فرماید: (نحن الامة الوسط؛[3] ما امت وسط و میانه هستیم.)
 
2 اعتدال، بهترین خط مشی: از نظر اسلام تعادل و اعتدال، یکی از دوست داشتنی ترین و بهترین امور محسوب می شود. رسول اکرم(ص) می فرماید: (خیار الامور اوسطها و لیکن احب الامور الیک اوسطها فی الحق؛[4] بهترین کاره، معتدل ترین آنهاست و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، معتدل ترین آنها در کارهای حق باشد.)
 
3 اعتدال، صفت مؤمن: امام علی(ع) یکی از صفات مؤمن را اعتدال در زندگی می داند و می فرماید: (المؤمن سیرته القصد؛[5] شیوه مؤمن، میانه روی است.)
 
4 اعتدال، هدیه الهی: از روایات معصومین بر می آید که همه افراد نمی توانند خود را به صفت اعتدال بیارایند، بلکه تنها شامل کسانی می شود که از لطف الهی برخوردارند. امیرمؤمنان علی(ع) می فرماید: زمانی که خداوند متعال اراده کند به بنده اش خیری برساند، میانه روی و تدبیر را به او الهام می کند و بی تدبیری و زیاده روی را از او دور می سازد[6].
 

پی نوشت:
[1] آل عمران(3) آیه 110.
[2] بحار الانوار، ج 24، ص 153.
[3] همان، ج 22، ص 441.
[4] مستدرک الوسائل، ج 8، ص 255.
[5] غرر الحکم و درر الکلم، ج 1، ص 388.
[6] همان، ج 3، ص 175.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

افتتاح خانه فرهنگ شاندیز

درروزخبرنگارخانه فرهنگ شاندیزدرمحدوده پارک جنگلی شهرشاندیز افتتاح شد.این اقدام فرهنگی

 باتغییرکاربری رستوران حاشیه رودخانه صورت گرفته است و درآن فعلا"عکس هایی ازشاندیزوطبیعت

 و مردم آن و ... مشاهده می شودکه به سایرامکانات فرهنگی درآینده تجهیزخواهدشد.

   

 به گزارش ما جلسه تقدیر از خبرنگاران طرقبه شاندیز در حالی برگزار شد که 5 روز از روز خبرنگار گذشت.                                  

 این مراسم به همت انجمن صنفی خبرنگاران شهرستان طرقبه شاندیز و حمایت های شهرداری های طرقبه و شاندیز در پارک جنگلی شاندیز با حضور معاون فرماندار، رؤسای ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی، مخابرات شهرستان ،بخشدار و شهردار شاندیز و نیزاعضای منتخب شوراهای اسلامی دو شهر ساعت 21 بیست و یکم مرداد ماه جاری برگزار شد.

 قبل از شروع این مراسم خانه فرهنگ شهر شاندیز با حضور مسئولین و خبرنگاران شهرستان افتتاح شد.

 در این برنامه محمد عابد خراسانی با اعلام اینکه در سال 91 انجمن تشکیل و تنها چند جلسه برگزار شد و کار خاصی برای خبرنگاران صورت نپذیرفت افزود: امیدواریم در سال جاری با افتتاح دفتر انجمن در طرقبه شاهد اتفاقات خوبی برای این قشر پر تلاش باشیم.

 سپس قاسم رفیعا مدیر مسئول دو هفته نامه چشمه عسل برخی مشکلات و موانع کار خبرنگاران را در سطح شهرستان مطرح نمود و خواستار توجه بیش از پیش به این قشر زحمت کش شد.

 در ادامه مراسم محمد رشید معاون فرماندار طرقبه شاندیز ضمن تبریک روز خبرنگار از تلاش های بی شائبه اصحاب رسانه تقدیر کرد و گفت: خبرنگاری جزو مشاغل سخت و زیان آور است و دارای مخاطرات فراوان و اعلام آمادگی برای گذاشتن جلسه ای با خبرنگاران و بیان مسائل شان را کرد.

وی خبرنگار را قلم و زبان گویا و حلقه واسط بین مردم و مسئولین دانست و افزود: اطلاع رسانی دقیق و در زمان مؤثر می تواند در شناساندن شهرستان زیبای طرقبه شاندیز بسیار مفید باشد.

 گفتنی است در پایان مراسم سرپرست اداره فرهنگ وارشاد اسلامی طرقبه شاندیز برخی نکات و مطالبات دوسویه مسئولین و خبرنگاران را متذکر شد و گفت: مسئول روابط عمومی فرمانداری طرقبه شاندیز طی نامه ای برخی خواسته های خبرنگاران را اعلام داشته اند و با دستوری که جناب فرماندار به اینجانب داده اند تلاش خواهیم داشت در اجرایی کردن آن ها همت بگماریم.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه حتماً رئیس‌جمهور انتظار ندارد مجلس چشم‌بسته به کابینه پیشنهادی رأی دهد، گفت: مجلس نمی‌تواند نسبت به افرادی که در فتنه ۸۸ نقش ایفا کردند، بی‌تفاوت باشد.

 

 

 

 

 

 

 

  محمد دهقان نماینده مردم طرقبه شانديز و چناران در مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس با اشاره به کلیت کابینه پیشنهادی رئیس جمهور، اظهار داشت: بنای اکثریت قریب به اتفاق نمایندگان مجلس بر تعامل با دولت جدید است.

وی افزود: به همین دلیل هم با اینکه امکان دارد نقص‌هایی در هر یک از وزرای پیشنهادی مشاهده کنند اما مجلس به اکثریت کابینه پیشنهادی رأی اعتماد خواهد داد چرا که مجلس به دنبال بهانه‌جویی و بهانه‌تراشی نیست.

دهقان اضافه کرد: این طور نیست که مجلس بخواهد ایراداتی که ممکن است برخی وزرای پیشنهادی داشته باشند، مستمسک قرار داده و به خاطر آن ایرادات به کابینه پیشنهادی رأی ندهد و این اتفاق نمی‌افتد.

وی در این خصوص توضیح داد: بالاخره هر انسانی ایرادی دارد و مجلس از بعضی ایرادات طبیعی و جزئی اغماض می‌کند اما در کنار این موضوع نمایندگان مجلس چند دغدغه دارند که آن دغدغه‌ها ایراد جزئی نیستند بلکه آنها خط قرمز مجلس هستند.

عضو هیئت رئیسه مجلس نهم، اولین دغدغه نمایندگان را داشتن سلامت اقتصادی وزرای پیشنهادی و اطرافیان آنها دانست و گفت: کسی که می‌خواهد بخشی از اداره امور کشور را بر عهده بگیرد، باید سابقه، تجربه و گذشته‌ خود و اطرافیان نزدیکش پاک باشد.

دهقان افزود: البته برخی افراد از لحاظ مالی خودشان دارای سلامت هستند اما ممکن است به خاطر اینکه می‌خواستند در قدرت بمانند به افراد ناپاکی باج داده باشند که این موضوع محل اشکال است.

وی اضافه کرد: افراد می‌فهمند که اگر خودشان ناپاکی اقتصادی داشته باشند با آنان برخورد می‌شود اما به خاطر اینکه برای‌شان قدرت از ثروت دنیا هم شیرین‌تر است، به خاطر ماندن در قدرت حاضرند به اصحاب قدرت و ثروت باج دهند که مجلس این موارد را بررسی می‌کند.

نماینده طرقبه شاندیزوچناران در مجلس گفت: نمایندگان مجلس روی موارد اینچنینی یا اخباری که درباره این موضوعات پخش می‌شود، حساسیت دارند و ارزیابی می‌کنند که این مطالب چقدر صحت دارد.

دهقان متذکر شد: منظورمان از طهارت اقتصادی این نیست که خود وزیر پیشنهادی صرفاً پاک باشد بلکه منظور این است که افراد ناپاک اطراف او تجمع نکنند و به‌نظرم این موضوع برای اکثریت نمایندگان حساسیت دارد.

وی با بیان اینکه هیچ‌یک از نمایندگان بر اساس توهم نظر نمی‌دهد بلکه بر اساس گذشته و سابقه مکتوب و مضبوط افراد نظر می‌دهند، تصریح کرد: نکته بعدی کارآمدی وزرای پیشنهادی است که تأکید داریم کسی که می‌خواهد بخشی از اداره امور کشور را به دست گیرد، باید فردی توانمند و کارآمد باشد.

دهقان ادامه داد: وزرای پیشنهادی باید با وزارتخانه‌هایی که برای تصدی آنها معرفی شده‌اند، ارتباط و نسبت به آن شناخت و تخصص داشته باشد و اگر کسی فاقد این ویژگی ضروری باشد، نمایندگان به این مسأله هم به عنوان نقطه منفی نگاه می‌کنند.

وی با یادآوری اینکه حتماً سوابق، توان و گذشته افراد نسبت به اینکه مجلس به او رأی دهد یا ندهد کمک می‌کند، خاطر نشان کرد: ما وزارتخانه تشکیل دادیم که فرد کارآمدی برود و مشکلات مردم را حل کند وگرنه اگر قرار باشد یک فرد ناکارآمد سکان وزارتخانه‌ای را بر عهده گیرد، قطعاً با مشکل مواجه می‌شویم.

«وزیر ناکارآمد و ناتوان، معاونانی از جنس خودش انتخاب می‌کند و طبعاً این وظیفه مجلس و نمایندگان ملت است که نسبت به این مسأله توجه ویژه‌ای داشته باشند».

نماینده طرقبه و چناران در مجلس در ادامه به بیان دغدغه سوم نمایندگان مجلس پرداخت و گفت: نکته سوم، در اصل برای نمایندگان معیار اول و آن هم وفاداری به نظام اسلامی است.

دهقان افزود: کسی که می‌خواهد وزیر جمهوری اسلامی ایران شود، باید به نظام و هنجار‌های آن وفادار بوده باشد؛ این وفاداری هم به سخن گفتن نیست بلکه در سابقه افراد این موضوع سنجیده می‌شود.

«یکی از شاخصه‌های وفاداری یا عدم وفاداری به انقلاب اسلامی، مواضع فرد پیشنهاد شده در جریان فتنه 78 و 88 است؛ کسی که در فتنه‌ 78 و 88 به این نظام و انقلاب وفادار نبوده، ممکن است در فتنه‌هایی که دشمنان در آینده برای ما ایجاد کنند، نقش ایفا کند و لذا ما نمی‌توانیم به فردی که قبلاً وفاداری خود را به اثبات نرسانده، اعتماد کنیم و او را در صدر بخشی از نظام اسلامی قرار دهیم».

دهقان با تأکید بر اینکه وفاداری کارگزاران نظام برای ما از همه چیز مهم‌تر است و موضوع فتنه هم یک مسأله سیاسی، جناحی یا گروهی نیست، اضافه کرد: ما می‌فهمیم که آقای روحانی رئیس‌جمهور ایران شده و کسانی هم که قرار باشد انتخاب شوند، طبعاً باید هم‌تراز فکری با او باشند.

وی ادامه داد: ما در این موضوع تردید و توقعی نداریم که یک فرد از جناح دیگر در کابینه حضور داشته باشد و اصلاً مجلس انتظار ندارد آقای روحانی وزیری از یک جناح دیگر معرفی کند ولی مجلس توقع دارد افرادی که قرار است وزیر جمهوری اسلامی ایران شوند، انسان‌های وفادار به این انقلاب و البته وفاداری‌شان به انقلاب را هم در گذشته ثابت کرده باشند.

دهقان متذکر شد: اگر فردی در فتنه 78 که ماجرای کوی دانشگاه اتفاق افتاد، نه تنها وفادار نبوده بلکه عکس منافع نظام عمل کرده، مجلس حتماً نسبت به این فرد حساسیت نشان خواهد داد.

این عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه ملت کاملاً می‌فهمند که در فتنه 88 چه خبر بود، گفت: فتنه 88 برای قرار دادن مردم در مقابل یکدیگر و ایجاد یک جنگ داخلی و نابود کردن نظام اسلامی بود.

دهقان افزود: کسانی که در آن فتنه نه‌تنها وفاداری خودشان به نظام را ثابت نکردند، بلکه نقش منفی هم ایفا کردند، طبعاً مجلس نسبت به این افراد نمی‌تواند بی‌تفاوت باشد.

وی با تأکید بر اینکه آقای رئیس‌جمهور حتماً توقع ندارد مجلس چشم‌بسته به کابینه پیشنهادی او رأی دهد، گفت: ما هم احترام آقای رئیس‌جمهور را خواهیم داشت و هم قصد تعامل و برخورد مثبت با وزرای پیشنهادی را و به دنبال خُرده‌گیری و مچ‌گیری و بهانه‌ جویی نیستیم.

این عضو هیئت رئیسه مجلس در عین حال تصریح کرد: مسائلی کلان و اساسی وجود دارد که حتماً اگر با آقای رئیس‌جمهور هم گفت‌وگو شود، نسبت به آنها حساسیت خواهد داشت ولی ما الآن باید خودمان تصمیم بگیریم؛ آن‌هم نه بر اساس نگاه‌های سیاسی و گروهی یا سلایق شخصی.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 

GPS مغز انسان کشف شد

به گزارش خبرگزاری مهر، این سلول شبکه ای که نام خود را از الگوهای شبکه ای سه گوش گرفته که طی آن این سلول موقعیت یابی را فعال می کند درمیان سایر سلولهای مغز مشخص است چرا که فعال شدن آن نشان دهنده چندین نقطه دیگر است. این رفتار شیوه ای است که سلولهای شبکه ای به مغز امکان ضبط سرنخهای موقعیت یابی است. این نوع موقعیت یابی ادغام مسیر نامیده می شود.
دکتر جاشوا جاکوبز استادیار دانشکده مهندسی زیست پزشکی دانشگاه دریکسل که محقق اصلی این پروژه بود، گفت: مسئله مهم این است که این الگوی شبکه ای بسیار دارای استحکام است چرا که نشان می دهد چگونه مردم می توانند نقاطی که در آن حضور داشته اند را حتی در یک محیط جدید به خاطر بسپارند. محققان توانستند برای تشخیص این سلولها فرصت نادری برای مطالعه آمار مغز بیماران مبتلا به صرع با الکترودهای کاشته شده در اعماق مغزشان به عنوان بخشی از درمان بدست آورده بودند.
آنها نتایج تحقیقات خود را در آخرین شماره مجله عصب شناسی منتشر کردند. در طی این تحقیقات، 14 بیمار یک بازی ویدئویی انجام دادند که آنها را برای رسیدن از یک نقطه به نقطه دیگر و به دست آوردن برخی اشیاء و یادآوری بازگشت به نقطه ای که هرکدام از اشیاء بود، به چالش کشیده شدند. این تیم با این آزمایش رابطه بین موقعیت یابی داوطلبان در بازی ویدئویی و فعالیت نورونها را بررسی کردند.
جاکوبز گفت: هرکدام از سلولهای شبکه ای به چندین موقعیت فضایی که به شکل یک شبکه مرتب شده اند، پاسخ می دهند. این الگوهای مثلثی یک الگوی مغزی است که نقش مهمی در موقعیت یابی ایفا می کند. بدون این سلولهای شبکه ای به نظر می رسد که انسان اغلب راه خود را گم می کند و صرفا به مشخصه های مسیر اتکا خواهد کرد. از این رو سلولهای شبکه ای برای حفظ حس موقعیت در یک محیط حائز اهمیت است.
این سلولها پیشتر در موشها کشف شده بود اما نتایج این گروه تحقیقاتی نشان می دهد که الگوهای شبکه ای این سلولها در انسانها رایج تر از موشها است چرا که این سلولها نه تنها در قشر درون بینی مغز قرار گرفته بلکه در قشر کمربندی مغز نیز مشاهده شده است.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 

اگراصول‌گرایان ائتلاف می‌کردند،انتخابات در

مرحله اول پایان نمی‌یافت .

 

یک عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس ضمن بررسی فرآیند پیروزی حسن روحانی، رییس جمهور منتخب به تحلیلی از چرایی شکست اصولگرایان در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری پرداخت.

 

 

 

  

 

 محمد دهقان در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با تاکید بر اینکه سازوکار انتخابات در کشور سازوکاری بسیار دموکراتیک و در جهان بی‌بدیل است، گفت: تا دو روز قبل از زمان برگزاری انتخابات هیچکس نمی‌توانست پیش‌بینی دقیقی از نتیجه انتخابات داشته باشد شاید حتی تا روز برگزاری انتخابات نیز تمامی کاندیدا‌ها و طرفدارانشان به این نتیجه رسیده بودند که انتخابات به مرحله دوم خواهد رسید و نتیجه در یک مرحله مشخص نخواهد شد.

وی افزود: این پیش‌بینی در بین همه وجود داشت و کسی این برداشت را نداشت که انتخابات در دور اول تمام می‌شود، البته به دلیل چارچوب دموکراتیک حاکم بر جمهوری اسلامی و ساز و کار محکم در انتخابات و همچنین پنهان بودن آرای مردم نتیجه اینگونه رقم خورد.

این نماینده اصولگرای مجلس با تاکید بر اینکه نظام جمهوری اسلامی پاسدار آرای مردم است، گفت: اگر آقای روحانی 250 هزار رای را کسب نمی‌کرد این انتخابات به دور دوم کشیده می‌شد که آن زمان نتیجه قابل پیش‌بینی نبود. بنابراین این موضوع خود گواه آن است که نظام، مسوولان و سازوکار انتخابات همیشه برپایه حفاظت از رای مردم بوده است.

این عضو هیات رییسه مجلس در ادامه درتوضیح چرایی اقبال مردم به حسن روحانی گفت: آقای روحانی تا قبل از پشتیبانی علنی آقای هاشمی و آقای خاتمی و همچنین وحدت اردوگاه اصلاح‌طلبان رای بالایی نداشت، موضوعی که در تمام نظرسنجی‌ها به وضوح مشخص بود.

وی افزود: البته بخشی از رای آقای روحانی رای بخشی از متدینین جامعه بود که چون به تن ایشان لباس روحانیت و لباس پیغمبر (ص) را دیدند، رای دادند. چون این بخش از جامعه هیچ نگاه سیاسی به مسائل ندارد و شاید به سابقه فعالیت سیاسی افراد نیز توجه نمی‌کنند، این تعداد از مردم وقتی دیدند فردی روحانی در میان کاندیدا‌های غیرروحانی وجود دارد ترجیح دادند به این فرد رای دهند.

دهقان اضافه کرد: ‌این بخش از جامعه، روحانیت، نظام و انقلاب را قبول دارند و طبیعتا روحانی بودن رییس جمهور برای آنها اولویت دارد. بر این اساس آرای آقای روحانی در شهرستان‌ها به ویژه روستاها بیانگر این واقعیت است که بخشی از رای آقای روحانی رای سیاسی اصلاحات نبوده و رای متدینین روستاهاست که به لباس پیغمبر بر دوش آقای روحانی رای داده‌اند.

وی تاکید کرد: آقای روحانی قبل از آنکه رای خود را مرهون آقای هاشمی و آقای خاتمی بداند باید آن را مرهون لباس پیغمبری بداند که بر دوش خود انداخته است. این موضوع به خوبی با نگاهی به آرای کسب شده آقای روحانی در روستاها و برخی شهرها به ویژه در بین قشر روحانی سنتی قابل اثبات است.

این عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس با بیان اینکه در شهرهای کوچک، عمدتا روحانیت سنتی به آقای روحانی رای دادند، گفت: این افراد چون آقای روحانی را فردی معمم و مزین به لباس روحانیت دیدند، به ایشان رای دادند.

دهقان در ادامه یادآور شد: از طرف دیگر آقای روحانی در زمان اعلام کاندیدا‌توری‌اش تاکید کرد که به طور مستقل در عرصه انتخابات حضور یافته، حتی در نامه‌ای به آقای خاتمی گفت که نماینده هیچ جریان سیاسی نیست و می‌خواهد دولتی اعتدالی از اصولگرایان، اصلاح‌طلبان و تمامی سلایق تشکیل دهد این شعار در جلب نظر بخش مهمی از مردم که گرایش سیاسی ندارند، تاثیرگذار بود.

وی در عین حال گفت: ‌البته نباید استقبال و پشتیبانی آقای هاشمی و آقای خاتمی را در جلب نظر مردم برای رای به آقای روحانی نادیده گرفت چون بعد از این اعلام حمایت سیاسیون اصلاح‌طلب از سراسر کشور برای جمع کردن رای به نفع آقای روحانی تلاش کردند.

این نماینده اصولگرای مجلس در ادامه با بیان اینکه بخشی از رای آقای روحانی ناشی از عدم وحدت اصولگرایان بود، گفت: حدود 20 تا 30 درصد مردم تا شب و یا حتی روز انتخابات، کاندیدا‌ی موردنظرشان را انتخاب نمی‌کنند. این فرهنگ در بین این بخش از جامعه جاافتاده است که رای‌شان را تنها در سبد کاندیدا‌ی پیروز بیندازند به همین دلیل وقتی می‌بینند موجی به سمت فردی راه افتاده است با آن موج همراه شده و به آن کاندیدا رای می‌دهند.

دهقان ادامه داد: این افراد وقتی دیدند که اقبال مردم به آقای روحانی در روز پنجشنبه افزایش پیدا کرده، حدس زدند که ایشان پیروز میدان خواهند شد به همین دلیل این 30 درصد مردم رای‌شان را در سبد آقای روحانی ریختند، رای‌ای که در انتخابات تعیین کننده بود و به دلیل عدم وحدت اصولگرایان به سمت آقای روحانی سوق پیدا کرد.

وی تاکید کرد: اگر اصولگرایان وحدت می‌کردند این بخش از جامعه که به آقای روحانی رای دادند به کاندیدا‌ی متحد اصولگرایان رای می‌دادند طبیعتا در چنین شرایطی انتخابات در مرحله اول به پایان نمی‌رسید.

این عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس درارزیابی از چرایی عدم وحدت و اجماع اصولگرایان بر یک کاندیدا‌ی واحد گفت: اصولگرایان از لحاظ فکری، تنوع سلایق دارند؛ به طوری که سلایق متعددی در بین اصولگرایان وجود دارد هرچند این تنوع سلایق در بین اصلاح‌طلبان نیز هست، اما در بین اصولگرایان تنوع سلایق مدیریت نمی‌شود. اتفاقی که دربین اصلاح‌طلبان توسط آقای هاشمی و آقای خاتمی مدیریت شد و توانستند به وحدت برسند.

دهقان اضافه کرد:‌ بخشی از بزرگان اصولگرا که باید با مدیریت سلایق موجود در این اردوگاه وحدت ایجاد می‌کردند از یک کاندیدا‌یی که کمتر در بین اصولگرایان رای داشت حمایت کردند که این موضوع قابل تامل است و باید چرایی آن مورد بررسی قرارگیرد.

وی خاطر نشان کرد: بخش دیگری از اصولگرایان تصور دقیقی از انتخابات نداشتند. آنها فکر می‌کردند که در مرحله اول پیروز انتخابات هستند و جریان دیگر از اصولگرایان به خاطر دیدگاه نسبت به سایر اصولگرایان و تحلیل نسبت به وضعیت کشور راجع به کاندیدا‌توری خود دچار تعصب شده و توجهی به سایر کاندیدا‌های اصولگرا نکرد.

دهقان ادامه داد: یکی از کاندیدا‌های اصولگرا که رای بیشتری داشت و می‌توانست برای اجماع مورد توجه سایر اصولگرایان قرار گیرد به خاطر توجه کمتر به این اردوگاه نتوانست نظر شخصیت‌های مرجع و موثر اصولگرا را با خود همراه کند و در وسط میدان تنها ماند.

این نماینده اصولگرای مجلس تصریح کرد: در این بین نه تنها جریان موثر سیاسی از این فرد حمایت نکرد بلکه همه شروع به تخریب این کاندیدا‌ کردند. به طوری که رای این فرد که در نظرسنجی‌ها 25 تا 30 درصد بود براثر تخریب‌ها به حدود 17 درصد رسید که بررسی چرایی این اتفاق قابل تامل است.

وی اضافه کرد: تفرقه بین اصولگرایان و وحدت بین اصلاح‌طلبان در پیروزی آقای روحانی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری موثر بود، اما این به معنی پیروزی اصلاح‌طلبان و بالا بودن رای آنها نیست.

دهقان توضیح داد: در انتخابات شوراها با وجودی که اصلاح‌طلبان در اکثر شهرهای بزرگ لیست واحد داشتند و اصولگرایان از لیست چندگانه‌ای برخوردار بودند اما اصولگرایان پیروز انتخابات شدند.

این نماینده اصولگرای مجلس افزود: این موضوع خود دلیل بر این است که رای آقای روحانی، رای اصلاح‌طلبان نیست چون اگر اصلاح‌طلبان رای بالایی داشتند طبیعتا باید در انتخابات شوراها نیز پیروز می‌شدند اتفاقی که رخ نداد و آنها در اکثر شهرها بزرگ پیروز نشدند.

منبع:سایت دکترمحمددهقان نماینده شهرستان طرقبه شاندیز وعضوهیات رئیسه مجلس

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

جلسه مشترک مدیران دستگاه های اجرایی و مقامات قضایی شهرستان طرقبه شاندیز در

 محل شهرداری  طرقبه برگزار گردید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش ما، این جلسه که با حضور محمد دهقان، نماینده مردم طرقبه شاندیز و چناران در مجلس شورای اسلامی برگزار گردید مسئولین اجرایی شهرستان با ذکر برخی موانع و مشکلات خواستار پیگیری و اجرای سریع احکام قضایی در خصوص پرونده های خاص شدند.


دکترمحمد دهقان در این دیدار با تأکید بر برخورد با متخلفین اظهار داشت : متأسفانه شهرستان طرقبه شاندیز مورد هجوم ساخت و سازهای غیر منطقی قرار گرفته است و ظلم زیادی به آینده این شهر و فضای سبز آن شده است.


عضو هیئت رئیسه مجلس نشان کرد : باید از ساخت ساختمان های بزرگ و خشن در باغات منطقه و همچنین ساخت بنا در زمین هایی که کاربری مسکونی ندارند جلوگیری کنیم.


وی تأکید کرد : باید با رعایت قانون و استفاده از ظرفیت های موجود نگذاریم برخی افراد قدرتمند و صاحب نفوذ در ادارات به این شهرستان خیانت کنند.


در ادامه این جلسه دادستان شهرستان طرقبه شاندیز افزود : در بسیاری از ساخت و سازهای غیر مجازدر

 این شهرستان مسئولین مصمم به جلوگیری و برخورد با متخلفین نیستند.


طاهری منش تصریح کرد : هرگاه مسئولین برای برخوردبامتخلفین مجوزی ازماخواستندبه سرعت صادرکرده

ایم و سعی در همراهی با مسئولین برای اجرای قانون داشته ایم.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

حضور ۳ خراساني در کابينه دولت يازدهم
 

محمد جواد رنجبر/ با آغاز به کار رسمي دکتر حسن روحاني به عنوان رئيس جمهوري از روز شنبه هفته گذشته، بخشي از اعضاي کابينه دولت يازدهم مشخص شدند که در اين ميان، تاکنون ۳ تن از اعضاي کابينه و هيئت دولت خراساني هستند. به گزارش خراسان رضوي، روز يکشنبه هفته گذشته و در جريان مراسم تحليف رئيس جمهور، دکتر روحاني فهرست 18 وزير پيشنهادي خود را براي کسب راي اعتماد تقديم مجلس کرد که در اين ميان سه وزير پيشنهادي رئيس دولت يازدهم، خراساني هستند.

وزارت کشور

در اين ميان، «عبدالرضا رحماني فضلي» که به عنوان وزير پيشنهادي براي تصدي وزارت کشور معرفي شده است، خراساني است. "عبدالرضا رحماني فضلي" متولد ۱۳۳۸ در شيروان و داراي دکتراي جغرافيا گرايش برنامه ريزي و کارشناس ارشد جغرافياي سياسي از دانشگاه تربيت مدرس است.

وزارت آموزش و پرورش

محمد علي نجفي نيز که به عنوان وزير پيشنهادي آموزش و پرورش از سوي رئيس دولت يازدهم به خانه ملت معرفي شده است، خراساني است.محمد علي نجفي که گفته مي شود متولد کلات است، در موسسه فناوري ماساچوست (M.I.T) آمريکا دوره کارشناسي ارشد را طي کرد، اما به دليل فعاليت هاي مربوط به پشتيباني از حرکت انقلاب اسلامي در ايران، دوره دکتراي خود را ناتمام گذاشته و به ايران بازگشت.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي

ديگر خراساني در ميان وزراي پيشنهادي دکتر روحاني به مجلس، دکتر «سيد حسن قاضي زاده هاشمي» به عنوان وزير پيشنهادي بهداشت، درمان و آموزش پزشکي است. سيد حسن قاضي زاده هاشمي متولد 1338 در فريمان، متخصص چشم پزشکي و فوق تخصص جراحي قرنيه و فارغ التحصيل دانشگاه علوم پزشکي مشهد و استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران است.

حضور احتمالي يک خراساني ديگر در هيئت دولت

اين گزارش مي افزايد: در حالي که رئيس جمهور تاکنون فقط چند تن از معاونان و مسئولان بخش هاي مختلف را منصوب کرده، اخبار غيررسمي حکايت از انتصاب حجت الاسلام علي عسکري نماينده مردم مشهد و کلات در مجلس هفتم به عنوان معاون پارلماني دکتر روحاني دارد که در صورت انتصاب رسمي وي به اين سمت، وي چهارمين خراساني عضو کابينه دولت يازدهم خواهد بود. عسکري در زمان تبليغات انتخابات، مسئول ستادهاي انتخاباتي دکتر روحاني در استان هاي خراسان بود.

منبع:روزنامه خراسان

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

اجراي طرح هاي مختلف در طرقبه-شانديزبايدطبق ضوابط باشد

معاون هماهنگي امور عمراني استاندار خراسان رضوي گفت :

 واگذاري اراضي دولتي و منابع طبيعي براي اجراي طرح هاي کشاورزي و غيره در منطقه طرقبه -شانديزبا توجه به بعد گردشگري آن و بايد بر اساس ضوابط و محدوديت هاي موجود منطقه انجام شود.

محمد حسن واحدي در جلسه کارگروه تخصصي امور زيربنايي و شهرسازي استان با اشاره به انجام طرح هاي ناحيه اي و تصويب آنها گفت : در استان سه ناحيه تعريف شده که بر اين مبنا طرح هاي ناحيه اي آنها تهيه و مصوب شده و فقط سبزوار هنوز ابلاغ نشده است.

 وي اظهار داشت : بر اساس طرح هاي ناحيه اي و کارشناسي مشخص مي شود در چه پهنه هايي مجاز به فعاليت آن هم از نوع مشخص هستيم و درچه پهنه هايي برخي فعاليت ها محدود است و درچه محدوده هايي انجام فعاليت ها مشروط است . وي افزود: منطقه طرقبه - شانديز بر اساس طرح هاي ناحيه اي که تهيه شده نقش غالب آن گردشگري است که عموما گردشگري طبيعي مي باشد و از مناطق شاخص با اين ويژگي ها در شرق کشور است.

 وي با تاکيد بر حفظ ويژگي هاي طبيعي آن گفت : انجام ساير فعاليت ها چون کشاورزي و صنعتي در اين منطقه با بعد گردشگري آن منافات ندارد اما بر اساس طرح ، صنايع دستي و کوچک و کشاورزي و دامپروري هم در شکل سنتي و روستايي آن تعريف شده است.

وي در اين جلسه که مختص به بررسي امکان اجراي 10 طرح اقتصادي شامل کشاورزي و صنعتي در منطقه طرقبه - شانديز بود ، گفت : نمي توان سليقه اي عمل کرد و طرح ناحيه اي و ساير طرح هاي بالادستي را ناديده گرفت.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 

اعتدال در اسلام

 اعتدال و میانه روی، همان گونه که از نامش پیداست، به معنای پیمودن و گزینش راه میانه و وسط و عدم تمایل به دو طرف افراط و تفریط می باشد . این واژه در منابع اسلامی، با الفاظی مانند «قصد» ، (1) «اقتصاد» ، (2) «وسط » ، (3) استعمال شده است . با پژوهشی ژرف و عمیق می توان دریافت، همان گونه که اصل توحید در تار و پود احکام و مقررات اسلام و آیات و روایات و سیره ائمه ( علیهم السلام) پیچیده شده، اصل اعتدال نیز در تشریع احکام لحاظ گردیده است . قرآن کریم، امت اسلام را امت میانه و وسط می نامد و می فرماید: «و کذلک جعلناکم امة وسطا لتکونوا شهداء علی الناس و یکون الرسول علیکم شهیدا» ; (4) و این چنین شما را امتی میانه (معتدل) ساختیم تا بر مردمان گواه باشید و پیامبر (صلی الله علیه و آله) هم بر شما گواه باشد .

معنای آیه بالا این است که در آیین اسلام، هیچ گونه افراط و تفریط وجود ندارد و مسلمانان برخلاف سایر فرقه ها، از مقرراتی پیروی می کنند که قانونگذار آن، به تمام نیازهای فطری بشر آگاه بوده و همه جهات زندگی جسمی و روحی او را در نظر گرفته است .

اصل اعتدال، که در قرآن کریم به آن عنایت فراوانی شده است، در زندگی پر برکت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) و ائمه هدی ( علیهم السلام) و در کلیه اعمال و رفتارشان به روشنی دیده می شود . آنان هرگز در هیچ امری از اعتدال و میانه روی خارج نشدند . سیره رسول خدا (صلی الله علیه و آله) در همه وجوه، سیره ای معتدل بود . همان طوری که حضرت علی ( علیه السلام) در مورد آن حضرت فرموده است: «سیرته القصد» ; (5) رسول خدا، سیره و رفتارش میانه و معتدل بود .

رسول خدا (صلی الله علیه و آله) در رفتار فردی، در خانواده و اجتماع، در اداره امور و سیاست، در رویارویی با دشمنان و حتی در میدان نبرد، اعتدال را پاس می داشت و از افراط و تفریط در هر کاری پرهیز می کرد و تاکید فراوان داشت که امتش از او پیروی کنند و در زندگی میانه روی پیشه سازند . از این رو، می فرمود: «یا ایها الناس علیکم بالقصد، علیکم بالقصد، علیکم بالقصد» ; (6) ای مردم! بر شما باد به میانه روی، بر شما باد به میانه روی، بر شما باد به میانه روی .

متاسفانه، بیشتر افراد و بسیاری از جوامع، در حیات خود فاقد این اصل بوده و هستند . از این رو، یا به دامن افراط افتاده، و یا در تفریط غلتیده اند و از مسیر صحیح و طریق کمال و هدایت خارج شده اند . ریشه بسیاری از انحرافات فردی و اجتماعی را می توان در عدم رعایت اصل اعتدال جست .

اصولا شان عقل، اعتدال است و شان جهل، عدم اعتدال، یعنی انسان عاقل انسانی متعادل است و انسان جاهل غیر متعادل . علی ( علیه السلام) درباره انسان جاهل همین شان را بیان می فرماید: «لاتری الجاهل الا مفرطا او مفرطا» ; جاهل را نمی بینی، مگر این که یا افراط می کند و یا تفریط . (7)

قلمرو اعتدال و میانه روی در اسلام

اعتدال و میانه روی از دیدگاه اسلام، قلمرو وسیعی دارد و در همه جا به عنوان یک اصل خلل ناپذیر اسلامی مطرح می گردد و ابعاد فردی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، عقیدتی را از جزئی ترین تا مهم ترین موضوعات در برمی گیرد . ابعاد گوناگون «میانه روی » در اسلام که به صورت اشاره بیان می شود، عبارت است از:

1 . اعتدال در امور فردی

اسلام اعتدال را در زمینه امور فردی و شخصی، اعم از عبادت، گفتار، رفتار و ... منظور داشته و بر آن تاکید می ورزد که امور ذیل به عنوان نمونه ذکر می شود:

الف) اعتدال در عبادت: با این که عبادت از شریف ترین مقولات محسوب می شود، اسلام اعتدال و میانه روی در آن را امری مهم منظور داشته است . رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) می فرماید: «ان هذا الدین متین فاوغلوا فیه برفیق و لاتکرهوا عبادة الله الی عباد الله فتکونوا کالراکب المنبت الذی لا سفرا قطع و لاظهرا ابقی » ; (8) این دین محکم و متین است; پس با ملایمت در آن درآیید و عبادت خدا را به بندگان خدا با کراهت تحمیل نکنید تا مانند سوار درمانده ای باشید که نه مسافت پیموده و نه مرکبی به جا گذاشته است (به سبب زیادی سرعت، مرکبش در میان راه از رفتن بازمانده و خودش هم به مقصد نرسیده است) .

آنان که اندازه نمی شناسند و در هر امری زیاده روی یا کوتاهی می کنند، به مقصد نمی رسند . دینداری نیز اعتدال می طلبد و برای سیردادن آدمیان به مقاصدی که دین مشخص کرده است، باید ملاحظه استعداد و مرتبه وجودی آنان را نمود و تدرج را در تربیت رعایت کرد .

بسیاری از والدین و مربیان، این اصل (اعتدال در عبادت) را رعایت نمی کنند و نه تنها از تلاش خود نتیجه ای نمی گیرند، بلکه گاهی رفتارشان سبب واکنش و نتایج منفی می شود . در آموزش تعالیم اسلامی به فرزندان، شرط اساسی رعایت اعتدال و ملایمت است; زیرا زیاده روی در عبادات و تحمیل آن بر دیگران، رویگردانی آنان را از عبادت و دین، در پی خواهد داشت .

این گونه افراطها، هم برای افراط کننده و هم برای کسانی که ناظر این گونه روش ها هستند، زیان آور است . برای افراط کننده مضر است، زیرا روش افراطی قابل دوام نیست و دیر یا زود خسته می شود و از زیر بار وظایف اصلی هم شانه خالی می کند . برای ناظران زیان بخش است، زیرا آن ها را از گرایش به مذهب و پذیرش تکالیف دینی باز می دارد و آن ها گمان می کنند که اگر کسی بخواهد بنده خدا باشد و به وظایف دینی قیام کند، باید از زندگی خود دست بکشد و خود را از هر نوع کار و لذت و آسایش محروم سازد تا بتواند مسلمان باشد و وظیفه شناس . ولی اگر مردم ببینند که مسلمانان، هم به امور زندگی خود می رسند و هم به عبادت و وظایف دینی، بدون تردید به سوی مذهب گرایش پیدا می کنند و به سعادت و نیک بختی دنیا و آخرت نائل می شوند .

ناگفته روشن است که تندروی در عبادت، کسانی را شامل می شود که غیر از انجام عبادات واجب، آن قدر به عبادات استحبابی می پردازند که زندگی آنان فلج می شود و از کار و زندگی و سایر وظایف باز می مانند و این طبقه در جامعه معاصر کمتر دیده می شوند و متاسفانه اکثریت مردم (خصوصا اقشار جوان با سرگرمی هاو حربه هایی که استعمار گران تدارک دیده اند)، در امر عبادات، گرفتار واماندگی هستند که حتی به انجام عبادات واجب نیز توجه نمی کنند .

ب) اعتدال در راه رفتن: با این که به حسب ظاهر، راه رفتن، مساله جزئی و پیش افتاده ای است، اما قرآن اعتدال را در همین مورد، مورد توجه قرار داده و می فرماید: «و اقصد فی مشیک » ; (9) در راه رفتن میانه رو باش .

در جای دیگر اولین نشانه عباد الرحمن (بندگان خاص الهی) را تواضع در راه رفتن می داند و می فرماید: «و عباد الرحمن الذین یمشون علی الارض هونا» ; (10) بندگان شایسته خدا کسانی هستند که روی زمین با تواضع راه می روند .

ج) اعتدال در سخن گفتن: سخن و بیان از نعمت های بزرگ الهی و مهم ترین عامل نقل و انتقال مکنونات ضمیر آدمی است که خداوند آن را مایه امتیاز انسان از موجودات دیگر قرار داده است، و می فرماید: «الرحمن علم القرآن خلق الانسان علمه البیان » ; (11) خداوند رحمان، قرآن را تعلیم فرمود . انسان را آفرید و به او بیان را آموخت .

با این حال، اگر حرف زدن از حد اعتدال خارج شد و به پرگویی مبدل گشت، به جای نعمت، نقمت خواهد شد . از این رو، دانشمندان علم اخلاق در غیر موارد ضروری، سکوت را اولی از کلام می دانند . حضرت علی ( علیه السلام) می فرماید: «الکلام کالدواء قلیله ینفع و کثیره قاتل » ; (12) سخن گفتن مانند داروست; کم آن نفع می رساند و زیاده روی در آن کشنده و مهلک است . باز آن حضرت در جای دیگر می فرماید: «من کثر کلامه کثر خطاؤه » ; (13) کسی که بسیار سخن می گوید، خطا و اشتباهش بسیار خواهد بود .

کم گوی و گزیده گوی چون در

کز اندک تو جهان شود پر (14)

بنابراین، سخن باید عاقلانه، حکیمانه، سنجیده و دور از افراط و تفریط باشد تا انسان در گرداب زیان های اخلاقی و اجتماعی گفتار فرو نیفتد .

د) تعادل در خوراک: مساله خوردن و آشامیدن نیز از مسائلی است که بسیاری از مردم درباره آن دو، گرفتار افراط و تفریط می شوند، و البته بیشتر در جانب افراط .

تردیدی نیست که انسان، برای زنده ماندن، احتیاج به غذا دارد و باید به سلول های بدن، غذا برسد تا بتوانند به حیات خود ادامه دهند . ولی مطلب مهم این است که مقدار غذای مورد احتیاج یک انسان چقدر است و آیا زیاده روی در غذا به سود او است یا به زیان او؟

امام رضا ( علیه السلام) می فرمایند: بدان که بدن انسان همانند زمین پاکیزه ای است که برای آباد کردن آن، اگر اعتدال در آن رعایت شود و آب به مقدار لازم به آن داده شود، نه آن اندازه که زمین زیر آب غرق شود و نه آن اندازه کم که تشنه بماند، چنان زمین، آباد می شود و محصول فراوانی می دهد . ولی اگر از رسیدگی صحیح غفلت شود، آن زمین فاسد و تباه می گردد . بدن انسان نیز چنین است . با توجه و مراقبت در خوردنی ها و نوشیدنی ها، بدن سلامت و صحت می یابد و نعمت و عافیت را به دست می آورد . (15)

در زمان هارون الرشید، خلیفه عباسی، یک پزشک نامدار مسیحی در بغداد زندگی می کرد که او را بختیشوع می نامیدند . روزی این پزشک از دانشمند معاصر خود، به نام واقدی، پرسید: آیا در قرآن شما، درباره طب هم چیزی هست؟ واقدی گفت: آری، یک جمله کوتاه «کلوا و اشربوا و لاتسرفوا» (16) که خداوند در این آیه به مسلمانان دستور می دهد: از خوردنی ها و آشامیدنی ها استفاده کنند، ولی در خوردن و نوشیدن زیاده روی و اسراف ننمایند .

پزشک مسیحی پرسید: آیا پیامبر شما درباره طب چیزی گفته است؟

واقدی گفت: آری، پیامبر (صلی الله علیه و آله) فرمود: «المعدة بیت کل داء و الحمیة راس کل دواء» ; (17) معده جایگاه و خانه تمام دردها و امساک و خوردن، سرآمد همه درمان هاست . پزشک مسیحی گفت: قرآن و پیامبر اسلام، چیزی برای جالینوس در طب باقی نگذاشته اند و اساسی ترین پیشگیری و درمان بیماری ها را با کوتاه ترین عبارات بیان نموده اند . (18)

سعدی فرمود:

نه چندان بخور کز دهانت درآید

نه چندان که از ضعف جانت برآید

ادامه دارد ...

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 

خداحافظ ای ماه غفران و رحمت

 

ام" ایها الذین امنوا کتب علیکم الصی

.... سپاس خدايی را سزاست كه ماه خود، رمضان را، ماه صيام و روزه و ماه اسلام و ماه تزكيه و ماه تصفيه و پاک كردن (از گناهان)، و ماه قيام و ايستادن (برای نماز در شب‌ها يا به پا خاستن در احيای اسلام و جهاد در راه خدا) را يكی از آن راه‌های احسان قرار داد، آنچنان ماه ای كه قرآن در آن فرو فرستاده شد، در حالی كه برای مردم راهنمای از گمراهی و نشانه‏های آشكار رهبری و جدا كننده ميان حق و باطل است.

 

 ***                                          ***                                         *** 

 

حضور خیل عظیم نمازگزاران تهران

نماز پرشکوه عید فطر به امامت رهبر معظم انقلاب اقامه شد

 نماز پرشکوه عید فطر به امامت رهبر معظم انقلاب اقامه شد 


 

 

به گزارش خبرنگارما ورودی‌های دانشگاه تهران بعد از نماز صبح برای حضور نمازگزاران عید باز شده و خیل عظیم جمعیت از خیابان های مختلف منتهی به دانشگاه وارد محل اقامه نماز شدند.
 
برنامه رسمی نماز عید فطر از ساعت 7:30 شروع شده و بعد از تلاوت قرآن و ادعیه، نماز پرشکوه عید فطر به امامت ولی امر مسلمین جهان اقامه شد.
 
این گزارش می‌افزاید، با پر شدن فضای داخلی دانشگاه، نمازگزاران در خیابان های اطراف مستقر شدند.
 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ساعت 8:25 وارد محل اقامه نماز شده و بلافاصله نماز عید فطر را اقامه فرمودند.
 
حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهور، آیت الله آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی، آیت الله مهدوی کنی رییس مجلس خبرگان، آیت الله هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان، محمود احمدی‌نژاد رییس جمهور سابق، سردار سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه، سرلشکر صالحی فرمانده کل ارتش به همراه دیگر فرماندهان نیروهای مسلح، وزرا، نمایندگان مجلس و دیگر مسئولان نظام جمهوری اسلامی در مراسم اقامه نماز عید به امامت رهبر معظم انقلاب اسلامی حضور دارند.
 
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی با صدور حکمی آقای دکتر محمود احمدی نژاد را به عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب کردند.

متن حکم رهبر معظم انقلاب به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دکتر محمود احمدی نژاد دامت تأییداته

با توجه به تلاش با ارزش هشت ساله جنابعالی در مسئولیت خطیر ریاست جمهوری اسلامی ایران و تجارب فراوانی که در این مورد اندوخته اید، شما را به عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب می نمایم.

توفیقات جنابعالی را از خداوند متعال خواستارم.

سیّدعلی خامنه ای

13 مرداد ماه 1392
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 


روزنامه «خراسان» ۶۵ساله شد
نخستین شمارهٔ روزنامه خراسان در ۱ تیر ۱۳۲۸ و به صاحب امتیازی و مدیرمسئولی محمدصادق تهرانیان در چهار صفحه و در قطع کوچک منتشر شد. شعار رسمی روزنامه در آن زمان این بود:

برادر جان خراسان است اینجا
سخن گفتن نه آسان است اینجا

پیش از این تاریخ، دو روزنامهٔ دیگر نیز با عنوان مشابه خراسان چاپ می‌شدندکه مدت انتشار آن‌ها

چندان طولانی نبود

مراسم جشن ۶۵سالگي انتشار «روزنامه خراسان» و همچنين جشن تولد روزنامه «خراسان رضوي» روز گذشته با حضور مديرمسئول، خبرنگاران و ديگر دست اندرکاران روزنامه  وریاست مجلس دکترلاریجانی در تحريريه خراسان برگزار شد.

کورش شجاعي مديرمسئول روزنامه خراسان در اين مراسم در سخناني بسيار کوتاه از کليه پرسنل موسسه فرهنگي- هنري خراسان تشکر کرد و گفت: در موفقيت روزنامه همه پرسنل نقش دارند و من از همه همکاران چه آنهايي که اکنون شاغل اند و حتي تا پاسي از شب در روزنامه مشغول به فعاليت هستند و چه آن هايي که سال هاست بازنشسته شده‌اند، تشکر مي کنم. وي سپس با تبريک تولد روزنامه خراسان رضوي از دست اندرکاران اين روزنامه خواست تا کيک جشن تولد روزنامه خراسان و خراسان رضوي را برش بزنند.

در اين مراسم غلامرضا بني اسدي معاون سردبير روزنامه خراسان رضوي نيز با اشاره به گذشت حدود ۸سال از انتشار اولين شماره ويژه نامه خراسان رضوي گرفتن مجوز روزنامه براي اين ويژه نامه را به تمامي خبرنگاران اين روزنامه تبريک گفت و از همه افرادي که در تمام اين سال ها در اين روزنامه زحمت کشيده اند قدرداني کرد.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

قلمها بـ تپش افتادند تا حقیقت آینه های بی غبار را برای فردا و فرداها بگویند
 
 
 
 
 
 

 برادران شهید! به یاد خدا باشید. و در راه او قدم بردارید.شهید اسماعیل كاظمى

********************

...و تقوا راپیشه كنید كه خدا را خشنود سازید. شهید محمود قاینى

********************

اگر اعمالتان خوب باشد، عاقبت شما هم خوب خواهد شد. پس به یاد خدا باشید.  شهید عباسعلى آورجه

********************

 بیشتر به فكر خدا باشید كه یاد خدا، تسكین دهنده ى دردهاست. شهید حسن نصرآبادى

********************

مادران و خواهران، باید پیام رسان خون شهیدان باشند. شهید فرامرز حسینى    

  

************************

 

 اى خواهران عزیز! همچون زینب(ع) راه برادر خویش را ادامه دهید. شهید ابوالفضل نعمتى       

 

************************

 

اگر فرزندم پسر شد، نامش را ابراهیم بگذارید تا ابراهیم ‏وار راه مرا ادامه دهد، لباس‏هاى رزم بپوشد و راه من را ادامه دهد. شهید رمضان عبدالعلى زاده

      

 

این جنگ را تازمانی به پیش ببرید تا تمام پایهای ظلم و فساد از بین برود و پرچم توحید را درسراسر گیتی به اهتزاز درآورید و راه شهیدان را ادامه دهید که مبادا خون شهیدان پایمال شود. شهید حسین یادخواه

 

************************

پس شما افتخار کنید که همچنان فرزند درراه خدا می رود و به برادرانم بگوئید که راه خداوند را ادامه بدهند و امام عزیزمان را تنها نگذارند و راهش را پیش کنند. شهید حسن محمدزاده

 

************************

پس اگر شما پدر مرا روانۀ کربلا کردید تا درراه اسلام و خدا جان خود را فدا کنم پس دیگر ناراحتی ندارد، دیگر بی تابی ندارد، چه افتخاری بالاتر از اینکه کسی فرزندش را فدای اسلام حسین(ع) کرده باشد. شما باید تداوم بخش راه خون شهیدان باشید و با رفتار خوب جامعه را بسازید و استمراردهندۀ خدا باشید و ولایت فقیه که همان خداوند است باشید. شهید حسین محمدزاده

برادران! راه شهدا و هدف آنان را هیچ گاه از یاد نبرید، كه راه و هدف اینان همان راه و هدف حسین و اولیاى خداست. شهید حسن پارسا

************************

راه************************

 برادرانم! پرچم به خون ایستاده مرا در برگیرید و به پیش بتازید كه نعره آسمان و نعره شیر در هم آمیخته و شما در معركه مى‏تازید، چون وعده‏ ى خدا نزدیك است. شهید احمد برنده 

************************

برادرانم! راه مرا ادامه دهید. شهید عبدالحسین توكلى      

************************

مادران و خواهران عزیز، شما باید پیام رسان خون شهیدان باشید. شهید فرامرز حسینى  

************************

شهدا انتظار آن را دارند كه راه آنان را ادامه دهید. شهید عباس حسین یاقوتى 

************************

دوستان و همكلاسان  عزیز، من راهى را رفتم كه حسین(ع) رفت. جان دادم كه تا جانان بماند. از شما مى‏خواهم كه راه مرا ادامه دهید و نگذارید كه تفنگم بر زمین بماند. شهید محمدحسین حقانى ولى پور       

************************

مردم شهید پرور ایران! از شما خواهانم كه همان طور كه سلاح رزمندگان كه در جبهه‏ ها شهید شده ‏اند به زمین نیفتاده، نگذارید كه به زمین بیفتد. شهید محمدرضا صالحى      

************************

 برادران و خواهرانم، شما امید آینده ‏ى انقلاب اسلامى هستید وارثان خون حسین (ع) و خون شهیدان. و راه شهیدان را ادامه دهید، همچنان كه تا حالا ادامه دادید. شهید فرهاد حسن زاده     

************************

************************

 دیگر برادرانم را همچون من تربیت كنى تا راه برادرشان را ادامه دهد و نگذارند كه سنگر برادرشان خالى باشد و اسلحه به زمین افتاده برادرانشان را به دوش كشند و راه شهیدان را ادامه دهند. شهید على احمدزاده      

 

************************

 دوستانى داشته ‏اید كه یا شهید و یا اسیر و یا معلول شده ‏اند، چشمشان به شما است كه چگونه راه آن‏ها ادامه خواهید داد. آیا آن‏ها را فراموش كرده ‏اید؟ شهید نوراله احمدیان   

    

************************

 آرى اى امت قهرمان و شهیدپرور، همان طورى كه امام عظیم ‏الشأن فرموده است تا مستكبر است مستضعف باید خون بدهد. اینك بر هر فرد مسلمان واجب است كه این راه گلگون كفنان و به خاك خفتگان ابدیت كه خود راهشان را انتخاب كرده ‏اند ادامه داده. شهید نبى ایوبى راد

 

  منبع:http://www.navideshahed.com

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

آیا تا به‌ حال حسرت دوستانی را خورده‌اید که با وجود خوردن زیاد کیک و شکلات و تحرک کم باز هم لاغر هستند؟ اگر پاسخ‌تان مثبت است باید بدانید که راز لاغر ماندن این افراد، سوخت و ساز مناسب مواد غذایی در بدن‌شان است.
سوخت و ساز به بیان ساده به معنی مقدار غذایی است که پس از خوردن در بدن می‌سوزد و انرژی آزاد می‌کند.
 
به گزارش تورنتونیوز، در این مقاله چند روش متفاوت و جالب و البته آسان برای افزایش سطح متابولیسم و تسریع سوخت و ساز مواد غذایی در بدن ارائه شده که عبارتند از:
 
- آناناس بخورید. این میوه حاوی نوعی ترکیب آنزیمی است که مستقیما روی دستگاه هاضمه تاثیر می‌گذارد و به جذب ریزمغذی‌ها کمک می‌کند. این ترکیب موسوم به «بروملاین» اغلب برای درمان اختلالات معده‌ای و روده‌ای تجویز می‌شود. بروملاین موجود در آناناس به سلول‌های غده لوزالمعده کمک می‌کند که مواد غذایی را تجزیه کنند و این امر به تسریع سوخت و ساز غذاها در بدن کمک می‌کند.
 
- ادویه مصرف کنید. غذاهای تند، فلفلی نیز سرعت سوخت و ساز مواد غذایی در بدن را افزایش می‌دهند. مطالعات نشان می‌دهد ماده‌ای موسوم به «کاپسایسین» که در اثر مصرف غذاهای ادویه‌دار و تند در بدن تولید می‌شود، لایه‌های چربی را اکسیده می‌کند. غذاهای ادویه‌دار ضربان قلب را بالا برده و انرژی بدن را افزایش می‌دهند و در عین حال باعث هضم مواد غذایی می‌شوند که نتیجه آن سوختن کالری بیشتر است.
 
- چای سبز بنوشید. آزمایشات نشان می‌دهد ترکیباتی موسوم به کاتچین‌ها که در چای سبز یافت می‌شوند می‌توانند متابولیسم و سوخت و ساز بدن را تقویت کرده و در نتیجه شاخص توده بدنی را که شاخص نشان‌ دهنده چاقی و اضافه وزن است، کاهش دهد. چای سبز هم‌چنین به کاهش سطح کلسترول بد کمک می‌کند.
 
- دوش آب سرد بگیرید. شاید بسیاری از شما تاکنون از تاثیر دوش گرفتن با آب سرد برای کاهش وزن اطلاع نداشته‌اید. پس خوب است بدانید که با گرفتن دوش آب سرد می‌توانید به راحتی چندین کلیو وزن خود را کاهش دهید. وقتی آب سرد روی بدنتان می‌ریزد، شروع به لرزیدن می‌کنید و عضلات شما منقبض می‌شود که حاصل این تغییرات فیزیکی افزایش سوخت و ساز بدن است. از آنجا که زیر دوش آب سرد بدن تلاش می‌کند تا دمای طبیعی خود را تنظیم کنید و گرم بماند، سیستم دفاعی فعال می‌شود و در واکنش تعداد بیشتری گلبول سفید رها می‌کند. این تکنیک در عین حال روی سیستم لنفاوی نیز تاثیر می‌گذارد و مایع لنفاوی را در سراسر بدن به جریان وا می‌دارد. بعلاوه گرفتن دوش آب سرد برای بهبود گردش خون نیز موثر است.
 
- متخصصان می‌گویند 100 بار خندیدن از ته قلب به اندازه 10 دقیقه ورزش «پارو زدن ثابت» و یا 15 «دقیقه دوچرخه سواری ثابت» انرژی بدن را مصرف می‌کند. خندیدن موجب کاهش هورمون‌های استرس می‌شود و در نتیجه به سوخت و ساز بهتر مواد غذایی در بدن کمک می‌کند. همچنین خنده تاثیر شگفت‌انگیزی در تقویت سیستم دفاعی بدن دارد.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 
محمود سریع القلم - هشت سال است که علاقه‌مند بودم در ارتباط با این موضوع، دانسته‌ها و دیده‌های خود را ‌روی كاغذ بیاورم. خرسندم كه امروز، فضای بهتر فكری این فرصت را فراهم كرد. نزدیک دو قرن است كه سیاستمداری، تخصص است. از زمانی كه در غرب اروپا و شمال آمریكا، حزب شكل گرفت و تولید ثروت به ثبات سیاسی و عقلانیت نیاز پیدا كرد، سیاستمدار شدن نیز تخصصی شد.

اما چون در ایران هنوز حزب شكل نگرفته و عرصه سیاست عمدتا بر حس و مزاج و تمایلات فردی استوار است، آنچه سیاسی است، بیشتر حالت تصادفی دارد، واقعه و شانس است، به تلفن‌ها و روابط وابسته است و با دوستی‌های قدیمی شكل می‌گیرد. قاعده و قانون و متن و آیین‌نامه یا نیست یا جنبه تزیینی دارد. چون خواسته‌ها و منافع آدمیان ملاك است و به معنای علمی كلمه، سیستمی در كار نیست، فضا پیوسته مبهم و بی‌ثبات است.

بنابراین، موضوع بسیار ساده و شفاف است. مادامی‌ كه صحنه‌گردان سیاست نزد احزاب نیست، میدان سیاست پر از آشوب و هرج و مرج بوده و حالت سینوسی خواهد داشت. از این ‌روی، سیاستمداری در درون نظام حزبی ارزش حقیقی پیدا می‌كند. اما سیاستمدار چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

در زیر‌ این ویژگی‌ها از منظر یك دانش‌پژوه علم سیاست، به ترتیب اولویت تبیین می‌شود:

1. دانش: مهمترین ویژگی یك سیاستمدار حرفه‌ای، دانش او از وضعیت كشورش و همچنین از محیط بین‌المللی است. منظور از دانش، مواد خام نیست. مواد خام باید تجزیه و تحلیل شود و با استنباط حرفه‌ای و عقلی و منطقی همراه باشد. این استنباط به آسانی به دست نمی‌آید و با مطالعه روزنامه‌ها، بولتن‌ها و شبكه‌های خبری دست‌یافتنی نیست.

یكی از دلایلی كه در كشور ما، اشتباه و سعی و خطا فراوان است، به موجب درس خواندن تكه‌تكه و بدون دقت و تمركز افراد، پس از سال‌ها كار اجرایی است. شمار كسانی كه اول درست درس خوانده و سپس كار اجرایی را پذیرفته‌اند، بسیار محدود است. فهم چندبعدی و عمیق مسائل یك كشور و محیط بین‌المللی كار آسانی نیست.

بهترین رشته‌ها برای تحقق چنین هدفی، رشته‌های علوم انسانی هستند به ویژه اقتصاد، حقوق و مدیریت. طی دو دهه اخیر، 250 دانشكده اقتصاد و مدیریت در چین تأسیس شده تا نیروی انسانی لازم برای دستگاه هیأت حاكمه چین با همكاری دانشگاه‌های برتر جهان تربیت كند. كسانی كه این رشته‌ها را می‌خوانند و استاد می‌بینند و متون می‌خوانند، رقم و آمار می‌فهمند و به‌ طور طبیعی از تخیل، خرافات و وارونه نشان دادن واقعیت‌ها فاصله می‌گیرند. كسی كه اقتصاددان است، تفاوت كهكشانی میان نیم درصد رشد اقتصادی با هشت درصد را می‌فهمد. كسی كه حقوق خوانده، از واژه‌ها و مفاهیم و عبارات و حتی حروف اضافه با دقت استفاده می‌كند و «مسئولیت» سخن خود را بیشتر می‌پذیرد.

با اطمینان می‌توان گفت كه در كشورهای قابل اعتنای جهان، 80 درصد سیاست‌مداران یا اقتصاد خوانده‌اند یا حقوق. این دو تخصص باعث می‌شود تا فرد در شناخت محیط داخلی و بین‌المللی كشورش، با واقعیت‌ها،‌ مسائل را ارزیابی كند و از خیال‌بافی، جزمیت و حتی خودخواهی فاصله گیرد.

در تحقیق‌ در دانشگاه كمبریج، 92درصد بنیادگرایان در خاورمیانه یا مهندسی و علوم پایه خوانده‌اند یا پزشكی. دلیل تناسب میان این رشته‌ها و جزمیت، ذهن دوتایی (Binary) و یا سیاه و سفید است. انسان‌های عمیق كه با مطالعه دست‌کم پنج هزار‌ كتاب به مرحله استنباط می‌رسند، دارای مدارهای خاكستری در ذهن و تجزیه و تحلیل هستند. سخن گفتن دقیق عمدتا هنر و توانایی حقوق‌دانان است و بی‌دلیل نیست كه در تاریخ آمریكا نزدیك به 90 درصد سیاستمداران، حقوق‌دان هستند. فهمیدن متن در مورد مسائل داخلی یك كشور و تحولات بیرونی خود یك تخصص است و نمی‌توان در این عرصه خودآموزی كرد.

2.‌ ابزار تصمیم‌گیری: تصمیم بر اساس واقعیت ضمن در نظر گرفتن افق‌ها و آرمان‌ها مهمترین مهارت یك سیاستمدار است. او برای ‌تصمیم‌های عقلایی هم خود باید ظرفیت‌های تحلیلی و منطقی از واقعیت و امكانات داشته باشد و هم گروهی كه دایره نخبگان فكری و نخبگان ابزاری او را تشكیل می‌دهند، از چنین قوه‌هایی برخوردار باشند.

در كشورهای قابل اعتنای جهان، كسانی كه اطراف یك سیاستمدار كلیدی قرار می‌گیرند به مراتب از خود او تواناترند، كما اینكه كیسینجر از نیكسون، چوئن لای از مائو، جك استرا از تونی‌بلر، تیمور تاش از رضا شاه، گنشر از هلموت كل و داوداوغلو از اردوغان به مراتب تواناتر بودند و هستند. یكی از روش‌های شناخت یك سیاستمدار و سنجش ظرفیت‌های او، دقت در اطرافیان اوست. هیلاری كلینتون، احترام در داخل آمریكا و تقدیر جهانیان را به عنوان وزیرخارجه كسب نمود.

حضرت امیر در فرمان مالك اشتر توصیه می‌كنند: كسانی را به كار بگمار كه آنها در نزد مردم به بهترین‌ها شناخته می‌شوند. سیاستمدار كسی است كه می‌خواهد مسائل را حل كند و مشكلات را تخفیف بخشد و نگرانی‌ها را بكاهد، نه آنكه با جهل و بی‌دانشی و حُبّ نفس خود،‌ مشكلات را ‌‌تصاعدی گسترش دهد. سیاستمدار فردی ایدئولوژیك و یا جزمی نیست كه به ذهنیت‌های بسته، غیرواقعی و غیرقابل دستیابی، محصور بماند؛ سیاستمدار هم قدرت را درك می‌كند و هم محدودیت‌های آن را.

او به پیامد سخنان و تصمیم‌های خود آگاه است؛ برای نمونه،‌ سیاستمدار دانش‌محور كه به یك گروه مشورتی مجرب وابسته است، تلاش می‌كند پرونده هسته‌ای ایران در وین و در آژانس بین‌المللی هسته‌ای باقی بماند تا آنكه به شورای امنیت سازمان ملل در نیویورك برود، زیرا این سیاستمدار سرنوشت پرونده‌های ارجاعی به شورای امنیت را در تاریخ خوانده است و تعهد كاری و وطن‌دوستی مشاوران او مقدم بر جهل و چاپلوسی آنهاست تا افق را ببینند و مانع از تصمیم‌گیری‌های نادرست شوند.

سیاستمدار حرفه‌ای در عصر جهانی شدن به چند زبان تسلط دارد، نه آنكه آشنایی كلی داشته باشد و یا مانند برخی به اصطلاح مدیران در حدّ (Yes) و (No) باشند.

سیاستمدار مدیریت گزینشی ندارد بلكه مشكلات به صورت هرمی در ذهن او و زیرمجموعه او شكل گرفته‌اند و تقدم و تأخر دارند. سیاستمدار اولویت‌بندی داشته و از مسائل یك كشور و حتی نظام بین‌الملل، فهم شبكه‌ای دارد. او تمركز دارد و دچار ذهن پریشانی و رفتار پریشانی نیست. سیاستمدار حرفه‌ای هر روز در رسانه‌ها نیست، چون نیازی به خودنمایی ندارد بلكه به ضرورت ظاهر می‌شود و اثر می‌گذارد. تصمیم‌گیری یك سیاستمدار حرفه‌ای برای رضایت فرد و گروهی نیست بلكه برای كل كشور و سعادت و آینده آن است. عقلانیت سیاستمدار حرفه‌ای آنجا بروز می‌كند كه چهل سال پس از تصمیم‌گیری، پیامدهای مثبت آن نمایان شود.

3.‌ خلقیات: خوبی نظام حزبی این است كه دو یا سه دهه طول می‌كشد تا عامه مردم و نخبگان، افكار و خلقیات فردی و سیاسی او را بشناسند و بتوانند در مورد او، قضاوت‌های دقیقی انجام دهند. این وضعیت را مقایسه كنید با شرایطی كه ‌23 روز فرصت برای قضاوت كردن هست. بعد هم طیف وسیعی از افراد، پشیمان می‌شوند، چون ایرانی ظاهر مودب دارد، لایه‌های پنهانی او دیرتر شناخته می‌شود. بگذریم از اینكه شناخت ایرانی (در مقام مقایسه با تركیه‌ای یا ژاپنی) اگر نگوییم محال بلكه بسیار دشوار است.

سیاستمدار حرفه‌ای كسی است كه از غرایز (كینه، عقده، حسد، طمع و امثالهم) عبور كرده است: او كسی است كه غذای خوب خورده، در حد متعارف زندگی كرده است، ‌مهربانی و احترام را تجربه كرده است، سفر رفته و حتی از هوس نیویورك رفتن هم عبور كرده است. ریچارد نیكسون معتقد بود سیاستمدار حرفه‌ای از هر ده دعوت، شاید یك دعوت را قبول كند.

مهمترین خصلت خُلقی سیاستمدار این است كه با رقیب و مخالف خود، انسانی و در فرهنگ ما با اخلاق اسلامی رفتار كند. در گذشته ایرانی‌ها مؤدب‌ترین ملت‌ها بودند اما در معرض كارگزارانی قرار گرفتند كه سخیف‌ترین رفتارها و واژه‌ها را استفاده كردند. شخصیت سیاستمدار باید هم‌وزن افكار او باشد و هر دو كفه با هم رشد كرده باشند. او باید در حدی خودسازی كرده باشد كه عصبانیت خود را مدیریت كند و واكنش‌های خود را سال‌ها به تأخیر اندازد.

همچنین‌ نه ‌‌رسمی و تصنعی بلكه ‌‌واقعی به شخصیت و افكار انسان‌ها احترام بگذارد. متعادل بودن، هم یك بعد آموزشی و فكری دارد و هم یك ركن تربیتی و شخصیتی. این تعادل با سهولت به دست نمی‌آید. اعتدال‌گرایی به مثابه یك چارچوب فلسفی در سایه یك نظام اجتماعی و تربیتی متعادل تحقق پیدا می‌كند. طبیعی است كه نباید اینگونه افق‌ها را سهل انگاریم.

یكی از روش‌های شناخت یك سیاستمدار حرفه‌ای و معقول، درجه توجه او به جزییات است: آیا این شهامت را دارد كه به خاطر پنج ثانیه تأخیر از عده‌ای عذرخواهی كند؟ آیا رنگ جوراب او با رنگ لباسش سنخیت دارد؟ آیا در كنار فكر، ‌تجزیه و تحلیل، عقلانیت در تصمیم‌گیری و مدیریت، آداب راه رفتن، غذا خوردن و معاشرت را می‌داند؟ این گونه جزییات را می‌توان تا صدها مورد شمرد.

تربیت رفتاری و فكری در خانواده، مدرسه، دانشگاه و محیط اجتماعی در رشد شخصیت سیاستمدار تعیین‌كننده‌اند. مانع و ترمز اصلی در مقابل سوءاستفاده‌ها، دزدی‌ها، اختلاس‌ها و حرام‌خوری‌ها قبل از آنكه فكر و قانون باشد، شخصیت و اصالت فرد و سیاستمدار است كه پس از سال‌‌ها بلكه دهه‌ها عملكرد در عرصه سیاست قابل شناخت است.

4. نكته آخر: سیاستمداری و عرصه سیاست گذرگاه عمومی نیست كه هر كسی در آن ورود و خروج داشته باشد. پس از هزاران سال تاریخ ایران و تولید حجم چشمگیری از متون به موازات تجربیات گسترده، اكنون لازم است برای تضمین ظهور سیاستمداران حرفه‌ای از یك طرف، نظام حزبی را جدی بگیریم و از طرف دیگر، ارتباط جامعه با سیاست، از حسی و كوتاه‌مدت به عقلایی و درازمدت تقویت شود. به خاطر داشته باشیم كه تجربه دو قرن اخیر بشر نشان می‌دهد كه همیشه مسائل و مشكلات در ساختارها حل می‌شوند.
منبع: آسمان
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

بي تحرکي،عامل۷۰ درصد بيماري ها

«سند فعاليت بدني» نقشه راه جلوگيري از کم تحرکي و مرگ زودرس

«حدود 2 ميليون نفر در جهان به علت انجام ندادن فعاليت هاي فيزيکي جان خود را از دست داده اند»،«بيش از 60 درصد جمعيت جهان که بيشتر آنان را زنان و دختران تشکيل مي دهند، به ميزان لازم براي ارتقاي سلامت تحرک فيزيکي ندارند»،«70 درصد از بيماري ها در اثر بي تحرکي به وجود مي آيد» اين آمار و اطلاعات نتايج بررسي ها و تحقيقات جهاني است و البته در ايران هم تحقيقات از بي تحرکي حدود 45 درصد از ايرانيان حکايت دارد. علاوه بر کارشناسان چندي پيش وزير سابق بهداشت و درمان نيز اعلام کرد بيش از 28 درصد مردم ايران که دچار بي تحرکي هستند از بيماري هاي قلبي، عروقي، فشار خون، ديابت و حتي برخي سرطان ها رنج مي برند.

60 درصد مردم فعاليت بدني لازم را ندارند

شايد بهترين و مهم ترين راهکاري که بتوان براي مقابله با 70 درصد بيماري ها انجام داد ترويج فعاليت بدني براي افراد باشد. راهکاري که روشي سودمند براي پيش گيري از بيماري هاي مزمن و اقدامي مقرون به صرفه براي ارتقاي سلامت جامعه است. به ويژه آن که بررسي هاي علمي نشان مي دهد، فعاليت بدني منظم، براي همه مردم در همه سنين و شرايط حتي براي ناتواني هاي جسمي، طيف وسيعي از فوايد سلامت جسماني اجتماعي و فکري را فراهم مي  کند. شايد ضرورت توجه به اين موضوع باعث شد تا سرانجام سند ملي فعاليت بدني به تصويب برسد. سندي که هدف از تصويب آن افزايش تحرک بدني در بين تمام مردم بوده است. معاون وزير بهداشت با اعلام تصويب سند ملي تربيت بدني بر ضرورت شناسايي و رصد عوامل خطر بيماري هاي غير واگير در کشور مي گويد: لازم است به منظور جلوگيري از شيوع گسترده بيماري هاي غير واگير عوامل خطر اين بيماري ها را در کشور کاهش بدهيم و يکي از اين عوامل خطر، مسئله نداشتن فعاليت بدني است. به نحوي که در کشور ما حدود 60 درصد از جمعيت به ويژه زنان خانه دار فعاليت بدني لازم را ندارند و آماري که از سال 84 تا کنون رصد کرده ايم هيچ تغييري نداشته و در روند آن بهبودي حاصل نشده است. دکتر فاطمه رخشاني ادامه مي دهد: گسترش فعاليت بدني فقط در حوزه وزارت بهداشت جاي نمي گيرد بلکه اين وزارتخانه وظيفه سياست گذاري و تشويق و آموزش مردم را برعهده دارد درحالي که وظيفه ايجاد محيط مناسب براي داشتن فعاليت بدني و امکانات و فرهنگ سازي در گروه هاي سني مختلف به سازمان ها و دستگاه هاي مختلف بستگي دارد. وي با اشاره به تصويب سند ملي فعاليت بدني مي گويد: از همه دستگاه هاي مرتبط تقاضا کرديم وظايفي را که در حيطه کاري آن ها قرار دارد و مي توانند براي ارتقاي فعاليت بدني در بين ايرانيان انجام بدهند تهيه کنند. وي خاطرنشان مي کند: پس از مشخص شدن احکام مربوط به سند ملي فعاليت بدني در مورد وظايف دستگاه هاي مختلف تعيين تکليف صورت مي گيرد و اين احکام به همه دستگاه ها ابلاغ مي شود. به عنوان مثال مشخص مي شود که وزارت آموزش و پرورش، وزارت ورزش و جوانان، وزارت کشور در حوزه شهرداري ها چه وظايفي برعهده دارند و براي تحقق اهداف سند ملي فعاليت بدني چه اقداماتي بايد انجام بدهند. سپس براي وظايف دستگاه هاي مرتبط تعيين تکليف شده و سعي مي شود زمينه هاي قانوني، سياسي، محيط فيزيکي و حتي محيط اجتماعي و فرهنگي براي انجام اين مسئله آماده شود.

معاون وزير بهداشت تصريح مي کند: تلاش مي کنيم احکام اين قانون را طي ۶ ماه تهيه کنيم و بعد از آن تمام دستگاه ها موظف مي شوند اقداماتي را که بر عهده آن ها گذاشته مي شده اجرايي کنند. اين احکام توسط دستگاه ها براساس امکانات و شرح وظايفي که دارند تهيه مي شود و وظيفه نظارت و هماهنگي نسبت به اين که آيا اقدامات دستگاه ها به منظور بهبود وظايف فعاليت بدني انجام شده يا نحوه اجراي صحيح آن ها، بر عهده وزارت بهداشت است.کارشناس پيش گيري و کنترل بيماري هاي قلبي- عروقي وزارت بهداشت و درمان نيز با اشاره به تصويب سند ملي فعاليت بدني در آخرين جلسه شوراي عالي سلامت و امنيت غذايي، افزايش تحرک بدني افراد جامعه را هدف از تصويب اين سند ذکر مي کند و مي گويد: با توجه به خطرات ناشي از فعاليت بدني ناکافي، هشدار جدي داده شد تا بتوانيم با همکاري بخش هاي مختلف جامعه برنامه ملي را با عنوان "سند فعاليت بدني" طراحي کنيم و به اين ترتيب بتوانيم با مشارکت سازمان ها و نهادهاي مربوطه، فعاليت بدني قشرهاي مختلف جامعه را افزايش دهيم. اين امر در کاهش بار بيماري هاي غير واگير و از جمله بيماري هاي قلبي– عروقي در جامعه ما بسيار موثر است.

آمار، هشدار مي دهد

اهميت تدوين و تصويب سند ملي فعاليت بدني و پي گيري مسئولان وزارت بهداشت براي اجرايي شدن اين سند شايد بيشتر از هر موضوعي از آن جا شکل مي گيرد که آمار و ارقام از شرايط هشدار دهنده اي خبر مي دهند که نبود فعاليت بدني در کشور ايجاد کرده است. موضوعي که باعث شده تعداد زيادي از افراد جامعه به بيماري هاي مختلف مبتلا شوند. به گفته دکتر محمد مرادي بيماري هاي غيرواگير سالانه حدود 36 ميليون نفر مرگ را در دنيا با خود همراه دارند و مطمئنا تا سال 2020 اين تعداد به بيش از 94 ميليون نفر در سال مي رسد. اين کارشناس پيش گيري و کنترل بيماري هاي قلبي - عروقي وزارت بهداشت و درمان در گفت وگو با ايسنا با اشاره به جزئيات اين آمار ادامه مي دهد: حدود 48 درصد از مرگ و مير ناشي از بيماري هاي غيرواگير، به بيماري هاي قلبي و عروقي، 31 درصد به سرطان ها، 12 درصد به بيماري هاي انسدادي ريه و ۳ درصد به ديابت قندي مربوط است ضمن آن که فشار خون بالا، کلسترول بالا، مصرف ناکافي ميوه و سبزي، اضافه وزن و چاقي، فعاليت بدني ناکافي و همچنين مصرف دخانيات مهم  ترين عوامل خطر زمينه  ساز بيماري هاي غيرواگير هستند. وي خاطرنشان مي کند: ۵ مورد از عوامل خطر بيماري هاي غيرواگير ارتباط بسيار خاصي با فعاليت بدني ناکافي و تغذيه نامناسب دارند، به طوري که بيش از 14 درصد مرگ و مير جهان را مي توان به فعاليت بدني ناکافي نسبت داد. همچنين علت 20 تا 25 درصد سرطان سينه و سرطان کولون، 27 درصد موارد ديابت و 30 درصد موارد بيماري هاي قلبي – عروقي نيز کم تحرکي است.

رئيس اداره قلب و عروق وزارت بهداشت نيز مي گويد: کم تحرکي، به تنهايي باعث 22 درصد بيماري هاي ايسکمي قلبي است و باعث مسدود شدن عروق کرونر مي شود. اين انسداد باعث سکته قلبي يا کاهش خون رساني به عضله قلب مي شود. دکتر طاهره سماوات ادامه مي دهد: کم تحرکي باعث چاقي و چاقي زمينه بسياري از بيماري ها مانند قند و افزايش فشارخون مي شود. وي تاکيد مي کند: کم تحرکي باعث چاقي و ديابت مي شود و چاقي نيز زمينه بروز بسياري از بيماري ها را فراهم مي کند. ضمن آن که برخي از سرطان ها در اثر کم تحرکي ايجاد مي شوند. وي با بيان اين که بيماري هاي قلبي-عروقي در کشور ما بسيار شايع است خاطرنشان مي کند: يک سوم از مرگ هايي که در کشور ما رخ مي دهد در اثر بيماري هاي قلبي عروقي و شامل هر دو گروه زنان و مردان است. يک فوق تخصص قلب و عروق نيز با بيان اين که آمار کم تحرکي در دانش آموزان 60درصد است مي افزايد: با اين شرايط آمار کم تحرکي در جامعه به  دليل وجود قشر سالمند که طبعا تحرک کمتري نسبت به قشر نوجوان دارند بالاتر است. دکتر محمد حسني مي گويد: همه آحاد جامعه بايد از يک ميزان تحرک برخوردار باشند؛ البته تحرک يک کلمه کلي است زيرا حرکت فردي از يک اتاق به يک اتاق ديگر نيز تحرک نام دارد، اما منظور از تحرک به معناي اخص آن داشتن يک برنامه ورزشي روزانه منظم است. بر اين اساس افراد بايد حداقل هفته  اي ۳ روز و به طور ميانگين در هر هفته يک ساعت ورزش کنند. وي ادامه مي دهد: وقتي تحرک فرد از حداقل ميزاني که کارشناسان درنظر دارند کمتر شد، به اصطلاح گفته مي شود فرد دچار کم تحرکي است. اگر معناي تحرک و کم تحرکي به  طور دقيق براي مردم تعريف نشود آن ها نخواهند فهميد زماني که سخن از تحرک به معناي فعاليت ورزشي به ميان مي آيد، منظور دقيقا چيست. به  طور کلي فرد بايد ۳ روز در هفته و هر روز به  مدت 30 دقيقه ورزش کند و نه ورزش به قصد تفريح و درصورتي که فرد از اين ميزان کمتر ورزش کند کم تحرک محسوب مي  شود.

فعاليت بدني مهم تر از تغذيه

تحقيقات حاکي از آن است که مديران و کارمندان به علت يکنواختي کار در معرض انواع بيماري هاي گوناگون قرار دارند. باز هم نتايج بررسي هاي دانشمندان نشان مي دهد مهم ترين و شناخته شده  ترين آفت سلامت برخي مديران و کارمندان، ورزش نکردن، تغذيه نامناسب و نداشتن استراحت کافي است. معاون وزير بهداشت در اين باره با بيان اين که فعاليت بدني از تغذيه هم مهم تر است مي گويد: فعاليت بدني به اندازه اي که گردش خون افراد را بالا ببرد و به ترميم بخش ها و سيستم بدن اعم از ماهيچه ها و استخوان ها کمک کند، مانع بروز بيماري هاي غيرواگير مي شود. بيماري هايي مانند فشار خون، ديابت ، چربي خون، قلب و عروق و انواع سرطان ها. حتي سرطان هايي که به نظر مي رسد ربطي به فعاليت بدني ندارد. به ويژه پوکي استخوان که هم اکنون مشکلات زيادي را ايجاد کرده است. همه اين بيماري ها به فعاليت بدني افراد طي روز مرتبط است. رخشاني خاطرنشان مي کند: بيشترين بار بيماري ها در ايران ابتدا به بيماري هاي قلب و عروق برمي گردد و به دنبال آن انواع سرطان و ديابت. بيماري هايي مثل فشار خون نيز از عوامل خطر بيماري هاي غيرواگير است که رتبه دوم را بين تمام بيماري ها دارد. بنابراين ما در حال رصد کردن اين بيماري ها هستيم. وي تاکيد مي کند: متاسفانه شاهد هستيم که طي سال هاي اخير، گسترش اين گونه بيماري ها هيچ روند کاهشي نداشته است پس بايد به شدت کار کنيم تا بتوانيم مانع گسترش بيماري ها شويم. وي با بيان اين که شاهد افزايش برخي از بيماري ها از جمله فشارخون و چاقي هستيم مي گويد: طي ۳۰ سال اخير و در هر ۱۰ سال زنان ايراني 20 درصد و مردان ايراني 10 درصد چاق تر شده اند و متاسفانه عوامل خطر همچنان در حال افزايش است و به همين ميزان هم بايد توقع داشته باشيم که بيماري هاي غير واگير افزايش پيدا کند. وي خاطرنشان مي کند: ۳ عامل در افزايش اين بيماري ها موثر هستند تغذيه ، فعاليت بدني و مصرف دخانيات. اگراين ۳ مورد کنترل شود مي توان 60 تا 75 درصد بيماري هاي غير واگير را کنترل کرد.

به گفته کارشناس پيش گيري و کنترل بيماري هاي قلبي- عروقي وزارت بهداشت و درمان نيز فعاليت بدني ناکافي از عوامل خطر جدي بيماري هاي قلبي – عروقي در ايران است. وي مي گويد: متاسفانه شهرنشيني، تعداد ناکافي بوستان ها و کم بودن فضاهاي ورزشي و تفريحي مناسب، سبب شده که زندگي غيرفعال و ساکن را در افراد شاهد باشيم؛ به طوري که در کشور ما حدود 39 درصد جمعيت بالاي 15 سال فعاليت بدني کافي ندارند و اين امر زنان کشور را بيشتر از مردان تهديد مي کند. مرادي مي گويد: ترويج فعاليت بدني در جامعه راه  حلي عملي و اثربخش است که مي تواند بار بيماري هاي غيرواگير را کاهش دهد. بر همين اساس سازمان جهاني بهداشت نيز يکي از راهکارهاي مناسب و اثربخش براي بيماري هاي غيرواگير را فعاليت بدني دانسته است. در اين راستا بسياري از کشورها با تحرک بدني مناسب افراد 50 درصد شيوع بيماري هاي قلبي – عروقي را کاهش داده اند. همچنين کشور استراليا با فعاليت بدني افراد به مدت 30 دقيقه در روز توانسته  است 1.5 ميليارد دلار از هزينه هاي درماني بيماري هاي ناشي از فعاليت بدني ناکافي را کاهش دهد.

زنان کمتر از مردان شرايط ورزش دارند

اين نکته که زنان فعاليت بدني کمتري نسبت به مردان دارند موضوعي است که همواره از سوي آن ها نيز مورد انتقاد قرار گرفته است. مريم رضوي در اين باره مي گويد ساعت کاري بيشتر باشگاه ها و حتي استخرهاي مربوط به زنان تا اولين ساعت عصر، مختص به زنان است وبعد از آن، مردان امکان استفاده از اين امکانات را دارند. وي ادامه مي دهد: به همين دليل زنان شاغل از انجام ورزش و داشتن تحرک و فعاليت بدني محروم هستند و شايد بهتر باشد مسئولان به جاي دادن آمار و اطلاعات به دليل کمبود فعاليت ورزشي زنان براي تامين خواسته هاي ورزشي آن ها در همه ساعات اهتمام بيشتري داشته باشند. سماوات نيز در اين باره معتقد است زنان کمتر از مردان شرايط ورزش دارند. وي مي گويد: کارمندان دولت به دليل اين که پشت ميز مي نشينند بيشتر درمعرض خطرند ضمن آن که زنان، کمتر از مردان، شرايط و موقعيت ورزش را دارند و به همين دليل بيشتر در معرض بيماري هاي مختلف قرار مي گيرند. وي توضيح مي دهد: زنان يا کارمند هستند و کارهاي منزل و بيرون از خانه به عهده آن هاست و يا خانه دارند که باز هم تمام امور مربوط به منزل را برعهده دارند و کمتر به خودشان توجه مي کنند به همين دليل بيشتر در معرض خطر قرار مي گيرند. رئيس اداره قلب و عروق وزارت بهداشت تاکيد مي کند: اگر چه برخي از کارهاي منزل مانند جارو کردن ، باغباني و انجام کارهاي خانه در ايجاد فعاليت بدني کمک کننده است ولي اين گونه فعاليت ها راه حل اصلي نيست و باعث کاهش کم تحرکي نمي شود. البته به گفته سماوات در سند ملي فعاليت بدني به موضوع تحرک بدني براي همه قشرهاي جامعه و همه دستگاه ها پرداخته شده است. حتي براي زنان خانه دار هم به کمک سازمان هاي مختلف برنامه هايي در نظر گرفته شده است که به ويژه با کمک شهرداري ها که زيرمجموعه وزارت کشور هستند اين برنامه ها اجرايي خواهد شد.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

حجت‌الاسلام ماندگاری در گفت‌وگو با مشرق:
هر کسی که می‌خواهد از دنیای خود به‌خوبی استفاده کند و این دنیا را معبر خوبی برای آخرت خود قرار دهد، کاتالوگی، سبکی و مدلی بهتر از سبک زندگی دینی پیدا نمی کند، چرا که خالق دین و دنیا یکی است. آن کسی که دین را خلق کرده، دنیا را هم خلق کرده است.
گروه فرهنگی مشرق - حجت‌الاسلام و المسلمین محمد مهدی ماندگاری متولد سال 1343 در مشهد است. او در سال 1362 وارد حوزه علمیه قم شده و درس را تا سطح خارج فقه ادامه داده است. ماندگاری همچنین در سال 1379 تحصیل خود در رشته علوم سیاسی - اندیشه سیاسی را در دانشگاه باقرالعلوم آغاز کرد و پس از چندسال موفق شد مدرک کارشناسی ارشد خود را از این دانشگاه اخذ کند. "خط و مشی های سیاسی نهج البلاغه" موضوع پایان نامه حجت الاسلام ماندگاری بوده است. ماندگاری چند سالی هست که با حضور در برنامه پرمخاطب "سمت خدا" مورد توجه بسیاری از خانواده‌ها قرار گرفته است. مشکلاتی که شاید بسیاری از ما در زندگی خود داریم ناشی از سبک زندگی کردن ما و مواجهه ما با محیط پیرامونی است. از حجت الاسلام ماندگاری خواستیم تا در این خصوص با ما به گفتگو بنشیند که ماحصل آن مقابل دیدگان شماست.


*در مقوله سبک زندگی، اگر ما معتقدیم دارای سبک زندگی ای هستیم، که بر سبک زندگی ملل دیگر، به خصوص سبک زندگی غربیان برتری دارد، چرا از نظر پیشرفت های ظاهری از آنها عقب‌تر هستیم؟
حکایت ما حکایت آن آیه قرآن است که می فرماید: «نومن ببعض و نکفر ببعض». و به قول حکایت های فارسی، از اینجا رانده و از آنجا مانده‌ایم. نه رومی روم بودیم و نه زنگی زنگ. علت پیدایش این مشکل این است که ترکیبی و مخلوطی شدیم از سبک زندگی غربی و سبک زندگی اسلامی. نمازهای مان اسلامی است، مسجد می رویم، خمس می دهیم و زکات می دهیم، اما عروسی های مان اسلامی نیست، بازار و اقتصادمان اسلامی نیست. در نتیجه نه بهره سبک زندگی غربی را می بریم، چرا که مسلمانیم، و نه بهره سبک زندگی اسلامی را؛ چرا که مقلدِ غرب هستیم. ما باید خودمان باشیم. حتی اعتقاد دارم با سبک زندگی اسلامی، ان‌شاء‌الله می توانیم در صورت عملکرد صحیح، بهترین الگوی سبک زندگی برای اروپائیان و آمریکا و غرب باشیم. آنهایی که اهل دقت و فهم هستند می گویند این زندگی زندگی زیباتری هست، چرا که سبک زندگی اسلامی ضمن اینکه به آسایش فکر می کند، (تاکید می کنم که سبک زندگی اسلامی به آسایش هم نظر دارد) ولی آرامش از آسایش برایش مهم تر است. برای سبک زندگی غربی، آسایش از آرامش مهم تر است. لذا بحران اصلی آنها بحران آرامش است و بحران معنویت. الحمدالله رب العالمین آرامش ما خیلی بهتر از آنهاست. 


 
*ضرورت مقید بودن به سبک زندگی اسلامی در چیست؟  
ببینید، هر کسی که می خواهد از دنیای خود به خوبی استفاده کند، و این دنیا را معبر خوبی برای آخرت خود قرار دهد، کاتالوگی، سبکی و مدلی بهتر از سبک زندگی دینی پیدا نمی کند، چرا که خالق دین و دنیا یکی است. آن کسی که دین را خلق کرده است دنیا را هم خلق کرده است. پس او از آنجایی که بهترین شناخت را نسبت به دین و دنیا دارد، سبک زندگی ای به عنوان بهترین آموزه و برنامه استفاده از دنیا برای آخرت قرار داده است. "ان الدین عندالله الاسلام"

*در سبک زندگی اسلامی استفاده از تکنوژی های روز، فناوری های پیشرفته چه جایگاهی دارد؟
وقتی صحبت از سبک زندگی می شود، برخی قالب زندگی را در نظر می گیرند و طبیعتا زمانی که قالب زندگی را در نظر می گیرند، با خود می گویند محیط زندگی ما با محیط زندگی اهل بیت (ع) هم فاصله مکانی دارد، هم فاصله زمانی دارد و هم فاصله جغرافیایی دارد، لذا ما نمی توانیم از سبک زندگی اهل بیت (ع) پیروی کنیم. و از این طرف ادامه اشتباه در نظر و نگاه این است که میان برخی از مردم این دیدگاه وجود دارد که سبک زندگی غربیان، سبک زندگی ای است که می تواند الگو باشد، در صورتی که نگاه آنها به قالب زندگی است.

می گویند غربیان از امکانات دنیوی، بهترین استفاده را می برند و بهترین لذت ها و آسایش ها را هم دارند، و از آنجایی که از لحاظ شرایط زمان و مکان به ما نزدیک تر هستند،(اینکه می گوئیم از نظر مکان نزدیک هستند، با توجه به این است که با وجود پیشرفتها در عرصه ارتباطات فاصله ها نزدیکتر شده است) می توانیم سبک زندگی آنها را ببینیم، پس می رویم سراغ سبک زندگی غربی و اروپایی. این نقطه اساسی، اشتباهی است که در تعریف و توضیح سبک زندگی وجود دارد. لذا مردم ما به یک بحران مبتلا می شوند که به اعتقاد بنده بزرگترین بحران زندگی ما این است. در این بحران مردم ضمن اینکه دین، معصومین(ع)، قرآن و اهل‌بیت(ع) را دوست دارند، حس می‌کنند نمی‌توانند و نمی‌شود به سبک زندگی آنها زندگی کرد. از آن طرف این احتمال را می‌دهند که به سبک زندگی غربی زندگی کردن آنها را از اهل‌بیت(ع) دور می‌کند. این اصل اول است. 

*برای برون رفت از این مشکل که مردم در انتخاب سبک زندگی شان دچار بحران نشوند باید چه کرد؟  
می بایست معنای سبک زندگی را درست تبیین کرد. سبک زندگی فقط قالب زندگی نیست. سبک زندگی قالب و محتواست. روح و جسم زندگی است. ظاهر و باطن زندگی است. سبک زندگی عبارت است از: اولا نگاه به زندگی و عالم هستی(یعنی افکار و عقاید) ثانیا احساس نسبت به زندگی که همان حب و بغض ماست نسبت به افراد نسبت به افعال و نسبت به اشیاء. ثالثا سبک زندگی یعنی برنامه ها و روش ها و رفتارهای ما. مجموعه اینها را می گوئیم سبک زندگی. نگاه، ناشی از افکار و باورهاست، و حب و بغض ها، ناشی از احساسات و علاقه هاست، و برنامه ها و روشها و رفتارهای زندگی.

اگر این را به عنوان تعریف سبک زندگی در نظر بگیریم، در این صورت امام زمان (عج) به‌روز ترین بشر می‌باشند. عمر مبارک شان حدود 1200 سال است، یعنی از زمان معصومین بوده اند تا به امروز، همه تحولات را دیده اند، همه پیشرفت ها را دیده اند، ولی همین شخصیت والا مقام که به‌روز ترین و عالم ترین افراد بشر است، حرف روزشان این است که "وَ لِی فی رسول‌الله اسوة حسنة" الگوی من (امام زمان عج) که هم به‌روزترین انسان هستم، و هم منجی عالم بشریت هستم که قرار است دنیا را به اذن الهی نجات بدهم، رسول الله(ص) است. الگوی من مادرم فاطمه زهرا(س) است. از آن طرف در آیات قرآن است که "لکم فی رسول الله اسوة حسنة".خدایی که خالق دیروز و امروز و فرداست، و یعنی هنوز پیشرفت‌هایی را که نیامده است خبر دارد، با این حال می فرماید الگوی سبک زندگی شما باید پیغمبران و به ویژه پیغمبر خاتم باشد. خدا می فرماید باید الگوی زندگی شما قرآن و عترت باشد. معلوم می شود خدای تبارک تعالی، نیز معنایی که از سبک زندگی در نظر گرفته است، معنای پروردگار عالمیان از تعریف سبک زندگی، معنای قالبی سبک زندگی نیست، چرا که اهل بیت در بحث قالب زندگی، ما را مامور کرده‌اند که فرزند زمان خود باشیم، نگرانی در میان مردم است با این تذکر اهل‌بیت که فرزند زمان خود باشید بر طرف می شود.

*اهل بیت فرموده اند فرزند زمان خود باشیم؟ لطفا بیشتر توضیح دهید.
ببینید، اگر در زمان پیغمبر اکرم(ص)، اهل‌بیت(ع) برای مسافرت کردن، سوار بر اسب و شتر می شدند که قالب مسافرتها در آن زمان اینگونه بود، امروز دیگر توصیه نمی شود که برای مسافرت از اسب و شتر استفاده کنید؛ چرا که مسافرت قالبی دارد، که در آن روز اسب و شتر بود و بعد تبدیل شد به ماشین و امروز هم هواپیماست. می گویند فرزند زمان خودتان باشید، یعنی از پیشرفت های زمان خود، تکنولوژی، صنعتی علمی حتما استفاده کنید اما روح زندگی تان روح فاطمی باشد.

*پس نتیجه اینکه، در عرصه قالبهای زندگی (صنعتی، علمی، تکنولوژی های روز و ...) فرزند زمان خود باشیم، ولی روح زندگی‌مان همان روح فاطمی(س) و اهل‌بیتی(ع) باید باشد، تعریفی که از روح زندگی می توان داشت چیست؟
نگاه، جهان بینی، دیدگاه ما و فکرمان به عالم هستی و به موضوعات زندگی مان است که باید فکر فاطمی باشد، فکر توحیدی باشد. فکر توحیدی باشد یعنی چه؟ یعنی نه مادی باشیم نه التقاطی. نگاه امروز سبک زندگی غربی نگاه اومانیستی است. آنها به زندگی نگاه الحادی دارند، نگاه بی خدایی و خداگریزی دارند.

سبک زندگی فاطمی داشته باشیم بدین معناست که شما بیایید در همه مقوله های زندگی تان نگاه تان را توحیدی کنید. اقتصاد بی خدا می شود یا اقتصادی کمونیستی، یا اقتصاد سرمایه داری، که هر دو اینها رفت و به زباله‌دان تاریخ پیوست. سیاست بی خدا می شود سیاست پدر سوخته بازی و دو دوزه بازی. این سیاست، یا استبداد است، یا لیبرالیسم و پلورایسم و اباحی گری که همه اینها دارند به بن بست می خورند. نگاه تان به اقتصاد می بایست نگاه الهی باشد. لذا از همه ابزاری که دارید استفاده کنید. نگاه تان در سیاست باید نگاه الهی باشد، حکومت الهی و اقتصاد توحیدی باشد. نگاه تان در فرهنگ اباحی گری نباشد. فرهنگ توحیدی و دینی داشته باشید. نگاه تان در معماری، نگاه در مدیریت، در اشتغال، در تحصیل و در تمام امور روزمره، فکر، باور و نگاه تان توحیدی باشد. این یعنی سبک زندگی فاطمی. اگر خدا و قیامت را از نگاه و فکرمان حذف کردیم، لذا "إتقوا الله"هایی که قرآن می گوید را هم عمل نکردیم، که اولین "إتقوا" های قرآن راجع به افکارمان هست، که می فرماید اتقوا الله، بدین معنا که در افکار مواظب خداوند هم باش و افکارت را الهی کن. خدا دیده نمی شود ولی تو باید در افکار خودت مراقب باشی. یا می فرماید "اتقوا یوما لا تجزی نفس عن نفس و لا تجزی شی عن شی" با چشم قیامت دیده نمی‌شود ولی باید در باورمان قیامت را ببینیم. 

*اقتصادهای کمونیسمی و سرمایه‌داری به زباله‌دان تاریخ پیوستند، سؤال این است اقتصاد الهی در سبک زندگی انسان‌ها چه ویژگی دارد که از اقتصادهای سرمایه داری و کمونیسمی برتری دارد؟
اقتصادی که در آن قیامت دیده شود، در آن نزول صورت نمی گیرد. اقتصادی که در آن قیامت را ببیند، در آن بی انصافی و حرام خوری وجود نخواهد داشت. یا سیاستی که در آن قیامت دیده شود به هر قیمتی قدرت را به دست نمی گیرد، چرا که بناست در قیامت جواب پس دهد. در قرآن باز هم اتقوا وجود دارد، در جایی که می فرماید اتقوا فتنه، مراقب شیطان باشید، چرا که شیاطین به چشم دیده نمی شوند ولی شما باید مراقب باشید. اینها مربوط به حیطه باور است و به چشم دیده نمی شود. شما باید باور کنید که خدا هست، شیطان هست و مکر و حیله شیطان هم هست. اینها را اگر باور کردی نگاهت می شود توحیدی، زهرایی، حسینی، مهدوی و اولین پایه سبک زندگی این است که نگاه توحیدی در تمام امور داشته باشیم. حتی در همین کارهای روزمره هم باید نگاه توحیدی باشد.

کارگری هم که سرکار می رود، نگاه توحیدی داشته باشد. نگاه توحیدی یعنی از تو حرکت از خدا برکت. خدا را در کارکردن ببین. ما الان در سیستم رزق و روزی مان خدا را گم کرده ایم، سبک زندگی دینی یعنی مواظب باش خدا را در افکارت گم نکنی، مکر و حیله شیطان را هم فراموش نکنی. این اولین پایه سبک زندگی است. در زندگی پیامبران و امامان و اولیاء الهی اگر بخواهیم بگوئیم زندگی شان چگونه بود می گوئیم "خدا بود و خدا بود و خدا بود." قیامت بود و قیامت بود و قیامت بود." شیطان گریزی بود و شیطان گریزی بود و رمی به شیطان بود."

*این سه عنصر که در تعریف چگونگی جریان سبک زندگی دینی در زندگانی اولیاء و انبیا و ائمه وجود داشت را می توان در این نسل نیز مشاهده کرد؟
بله، همین زندگی در هشت ساله دفاع مقدس موجود است. این سه عنصر در باورهای بچه ها وجود داشت. خدا را مردم باور کردند و خدا خرمشهر را آزاد می کند. قیامت بود که بچه های جنگ پا در عرصه میدان میم گذاشتند. شیطان گریزی بود که توانست این حب و بغضهای دنیوی را به سمت جهتهای الهی سوق دهد. پس امروز هم می شود در قالب کار امروز و امکانات امروز در قالب های امروز زندگی کرد؛ اما با نگاه توحیدی. مثلا در هواپیما بشینید، ولی سفرتان توحیدی باشد. پای غذای لذیذ بنشینی ولی غذا خوردنت توحیدی باشد. یعنی خدا شیطان و قیامت یادت نرود.این نکته اول. نکته دوم سبک زندگی دینی، اسلامی و فاطمی، این است که حب و بغضهای ما حب و بغضهای دینی باشد. ما در زندگی مان سه پدیده داریم نسبت به محیط پیرامون خود، یا گرایش داریم، یا اقبال داریم و یا ادبار داریم نسبت به افعال، اشیاء و اشخاص. برخی از افراد را دوست داریم و برخی را دوست نداریم، برخی از افعال را دوست داریم و برخی را دوست نداریم. برخی از اشیاء اجناس و جمادات را دوست داریم و برخی را دوست نداریم. سبک زندگی دینی یعنی خط کش حب و بغض این باشد، که نه حب و بغض مردمی داشته باشی، و نه نفسانی، سلیقه ای هم نباشد و حزبی هم نباشد. حب و بغض باید الهی باشد.

*یعنی حتی این انگشتری را هم که در دست دارم، و تمایلی که نسبت به این دارم نباید از روی علاقه شخصی و سلیقه ای خودم باشد؟
احسنت، بله هیچ تفاوتی ندارد. چه در امور شخصی چه در امور خانوادگی و چه در امور اجتماعی، حب و بغض من نباید نفسانی و سلیقه حزبی، سلیقه مردمی و غیره باشد. دنبال پست و قدرت و اینها هم نباشم. خط کش من خدا باشد و اهل بیت. همان که می گوئیم تولی و تبری. دوست دار آن چیزی باشم که خدا گفته است دوست داشته باش و دشمن آنچه را که خدا گفته است دشمن بدار باشم. مبداء حب و بغض مان الهی باشد، و مقصد حب و بغض هم باید الهی باشد. یک مثال در زندگی روزمره بزنم، خدا می گوید رفیقت را دوست داشته باش، تا کی؟ تا زمانی که با خدا باشد. بعضی ها می گویند ما با این رفیق‌مان 20 سال است که رفیق هستیم، در مسجد هم با هم رفیق شدیم، پس حب و بغض هم الهی بوده است؛ لذا نمی توانیم حب و بغض مان را به هم بزنیم، حتی با این وجود که او ضد انقلاب شده است. نه خداوند گفته تا زمانی که در خط دین بود دوستش داشته باش ولی زمانی که از خط دین رفت کنار او را هم بگذار کنار.

رکن دوم سبک زندگی دینی این است که حب و بغض ما گرایش و عدم گرایش ما، چه با انسانها چه با کارها و چه با اشیاء، چه در زندگی فردی و چه در زندگی اجتماعی، خط کشی که دارد نباید غیر از خط کش الهی باشد. المؤمن من کان حبه لله و بغضه لله. مومن کسی است که حب و بغضش برای خدا باشد. لذا ما در زندگی اهل بیت داریم که پیغمبر از عموی خود قطع رابطه کرد، چرا که عمویش خدایی نبود. امام زمان(عج) عموی خود، جعفر کذاب را کنار گذاشت، چرا که خدایی نبود. برادر را گذاشتند کنار، همسر را گذاشتند کنار و به حضرت نوح خداوند فرمود فرزند را بگذار کنار، چرا که خدایی نیستند. اما از آن طرف افراد غریبه ای که خدایی هستند را با آغوش گرم پذیرفتند، چرا که خدایی بودند.

*از انبیاء مثالی زدید و لطفا از زندگی نسل امروز نیست که حب و بغض شان در راه خدا بوده است مثالی بیاورید.
 در جبهه های ما هم همین گونه، برخی رفیق خود را، کار خود را که خدایی نبودند کنار گذاشتند. این یعنی سبک زندگی دینی. در سبک زندگی دینی خط کش حب و بغض من سلیقه ای و نفسانی و حزبی نیست. می گوید این هم حزب ماست، چون هم حزب ماست با ما است و لو نماز نخواند.رکن سوم  سبک زندگی دینی، این است که چه در برنامه های کلان و چه در رفتارهای جزئی مان اقتدا به دین بکنیم. اقتدا به دین یعنی چه؟ یعنی انجام واجبات و ترک محرمات، در هرکاری فردی خانوادگی اجتماعی. مثلا برنامه مدیریت رسانه داریم، برنامه 5 ساله یا 20 ساله ما، باید به گونه ای چیده شود که خط کش انجام واجبات و ترک محرمات باشد. خط قرمز های خدا را باید رعایت کنیم. چهارچوب خدا باید رعایت شود. چطور در بازی فوتبال دور تا دور زمین خط می کشند و می گویند اگر توپ از این خط رد شود اوت است، در زندگی دینی هم همین گونه است.

خداوند خط کشیده و فرموده این واجب است و آن حرام است. بین دختر و پسر وقتی محرم باشند، نگاه مستحب است و ثواب هم دارد. اما به محض اینکه نامحرم شدند و طلاق گرفتند، با این وجود که قبلا زن و شوهر بودند دیگر به یکدیگر نامحرم می شوند. معصومین گل سر سبد این سبک زندگی هستند، در مرتبه پائین تر علماء و در مرحله پائین تر شهداء الگوهای این سبک زندگی هستند. از آنجایی که علماء و شهداء در زمان ما هستند نشانگر این است که ما هم می توانیم سبک زندگی دینی درستی داشته باشیم. از همین جا اعلام می کنم، ای مردمی که اهل‌بیت عصمت و طهارت را دوست دارید، فکر نکنید چون با آنها فاصله دارید پس با آنها نمی شود زندگی کرد. اتفاقا با آنها می شود زندگی کرد. چرا که سبک زندگی، روح زندگی است نه قالب زندگی. امکان دارد در قالب زندگی و آداب و رسوم محلی تفاوت هایی وجود داشته باشد، اما همگی با روح اسلامی زندگی می کنند. مانند همین ایران ما که 30 استان هست با 30 آداب و رسوم مختلف ولی همگی روح اسلامی دارند. لذا اگر روح زندگی اسلامی رعایت شود، شکل قالب زندگی را هم اسلامی می کند.
منبع:مشرق
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

نگاهی به بیانات مقام معظم رهبری درباره آرمان فلسطین؛
 
روز قدس روزِ بین‌المللىِ اسلامى است/ همه مردم آزاده به خیابانها بیایند
 
 
 
روز قدس در پیش است. روز قدس، یک روزِ به معناى حقیقى کلمه، بین‌المللىِ اسلامى است؛ روزى است که ملت ایران می تواند با کمک ملتهاى مشتاق دیگر یک حرف حقى را فریاد کند که براى پنهان کردن آن حرف حق و خاموش کردن آن فریاد، شصت سال است که دستگاه استکبار دارد سرمایه‌گذارى می کند.
 
به گزارش جهان، روز قدس از ابتکارات بی نظیر امام خمینی(ره) رهبر کبیر انقلاب اسلامی بود که توانست، یاد و خاطره ملت فلسطین را تا همیشه جاودانه کند تا هر بار این طوفان عظیم الهی با قدرتی بیشتر برای در هم کوبیدن خانه عنکبوت صهیونیستی به جلو حرکت کند.

امسال نیز روز قدس می رود تا تبدیل به حماسه ای ماندگار شود و توطئه های دشمن را خنثی کند. فرا رسیدن روز قدس بهانه ای شد تا نگاهی به سخنان مقام معظم رهبری داشته باشیم تا یادآور آنچه باشد که ما در انقلاب اسلامی برای قدس کرده ایم.

*فشار بر فلسطینیان مظلوم همه جا هست

« فشار بر فلسطینیان مظلوم در همه جا هست - و دم برنمی‌آورند، دفاع هم می‌کنند، از صهیونیستها حمایت هم می‌کنند. دنیای اسلام را مقابل این حادثه تلخ بایستی حرف خودش را بزند، نظر خودش را نشان بدهد، جایگاه خودش را مشخص کند و روز قدس، روز مناسبی برای این کار است.

رحمت و رضوان خدا بر امام بزرگوار ما که این روز را به عنوان روز دفاع از ملت فلسطین معین کردند. ان‌‌شاءالله روز قدس همه مردم ما و امیدواریم بخش عظیمی از مردم کشورهای اسلامی از این فرصت استفاده کنند و حق مردم فلسطین را ادا کنند و ان‌شاءالله دولت‌های مسلمان هم به وظیفه بزرگ خودشان که کمک به دولت حماس در فلسطین و کمک‌ به ملت فلسطین است، عمل کنند.»

خطبه‌های نماز جمعه تهران؛ ۳۰ شهریور ۸۵

*روز قدس را فراموش نکنید

«جمعه آخر ماه، روز قدس را داریم که حالا احتمال دارد در ماه رمضان امسال یک جمعه جلوتر بیفتد، برای اینکه همه کشورها اسلامی بتوانند شرکت کنند. حالا این مسئولیتش با مسئولینی است که این کارها را تدبیر می‌کنند. جمعه قدس را به یاد داشته باشید و فراموش نکنید. ان‌شاءالله همه ما بتوانیم از فرصتهای این ماه حداکثر استفاده را بکنیم».

خطبه‌های نماز جمعه تهران ۲۳ شهریور ۸۶

*قیام عظیم ملت فلسطین بار دیگر این شعله را در دنیا برافروخته کرد

«اولین مطلبی که در خطبه دوم باید عرض کنم، سپاس فراوان از ملت ایران به خاطر راهپیمایی روز قدس است. حقیقتاً باید گفت: درود بر ملت ایران! عظمت ملی خود را، عظمت جایگاه اسلامی خود را، عزت خود را به دنیا نشان دادید. نقش این راهپیماییها بسیار زیاد است. استعمارگران از وقتی فلسطین را اشغال کردند، هدفشان این بود که نام و یاد فلسطین را به فراموشی بسپارند؛ اصلاً مردم دنیا و نسلهای بعدی فراموش کنند که روزی یک سرزمینی در دنیا بوده است، یک کشوری بوده است به اسم فلسطین؛ هدفشان این بود.

بعد که نتوانستند و این قیام عظیم ملت فلسطین - چه در انتفاضه اول و چه در انتفاضه مسجدالاقصی- بار دیگر این شعله را در دنیا برافروخته کرد و دلهای ملتها و آحاد مردم و منصفان عالم را به خود متوجه کرد، راه علاج را این دانستند که مجموعه عرب فلسطینی را در گوشه‌ای از این سرزمین، در واقع زندانی کنند؛ محصور کنند و کشور آباد پرنعمت فلسطین و منطقه حساس فلسطین را به طور خالص در اختیار صهیونیستها و با هویت صهیونیستی نگه دارند و عربها را به طرف غزه و ساحل غربی برانند.»

خطبه دوم نماز عید فطر ۲۱ مهر ۸۶

*روز قدس برای دفاع از فلسطین و علیه رژیم غاصب صهیونیست است

آن کسی که برای انقلاب، برای امام، برای اسلام کار می‌کند، به مجردی که ببیند حرف او، حرکت او موجب شده است که یک جهت‌گیری‌ای علیه این اصول به وجود بیاید، فوراً متنبه می‌شود. چرا متنبه نمی‌شوند؟ وقتی شنفتند که از اصلی‌ترین شعار جمهوری اسلامی - «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» - اسلامش حذف می‌شود، باید به خود بیایند؛ باید بفهمند که دارند راه را غلط می‌روند، اشتباه می‌کنند؛ باید تبری کنند. وقتی می‌بینند در روز قدس که برای دفاع از فلسطین و علیه رژیم غاصب صهیونیست است، به نفع رژیم غاصب صهیونیست و علیه فلسطین شعار داده می‌شود، باید متنبه بشوند، باید خودشان را بکشند کنار، بگویند نه نه، ما با این جریان نیستیم.

دیدار با جمعی از طلاب و روحانیون ۲۲ آذر ۸۸

* راهپیمایی روز قدس مربوط به هیچ دولت و جریانی نیست؛ برای نظام است

«راهپیمایى بیست و دو بهمن و راهپیمایى روز قدس. این راهپیمایى‌ها مربوط به نظام است؛ مربوط به هیچ دولتى، مربوط به هیچ جریان خاصى نیست؛ مال نظام است. شما ببینید مردم در این حرکت عظیم چه می‌کنند؛ در سرماى بیست و دوى بهمن، در ماه رمضان با دهان روزه؛ چه اوقاتى که هوا سرد بود، چه حالا که هوا گرم است.

ان‌شاءالله خواهید دید روز قدس باز مردم چه عظمتى را از خودشان نشان می‌دهند. این نشان دهنده علاقمندى و دلبستگى مردم به نظام است.»

دیدار با مسئولان نظام ۱۶ مرداد ۹۰

* هر نفرى که روز قدس توى خیابان مى‌آید، به امنیت کشور کمک می کند

روز قدس در پیش است. روز قدس، یک روزِ به معناى حقیقى کلمه، بین‌المللىِ اسلامى است؛ روزى است که ملت ایران می تواند با کمک ملتهاى مشتاق دیگر، که امروز خوشبختانه تعدادشان هم متعدد و زیاد شده، یک حرف حقى را فریاد کند که براى پنهان کردن آن حرف حق و خاموش کردن آن فریاد، شصت سال است که دستگاه استکبار دارد سرمایه‌گذارى می کند - البته حداقل شصت سال است، یعنى از زمان تشکیل دولت غاصب؛ والّا از مقدماتش شاید صد سال هم بیشتر است - شصت سال است که دارند سعى می کنند فلسطین را از نقشه‌ جغرافیاى جهانى حذف کنند. البته تا حدود زیادى هم موفق شده بودند. انقلاب اسلامى زد توى دهن اینها. ایجاد نظام جمهورى اسلامى و اعلان روز قدس و تبدیل سفارت رژیم غاصب به سفارت فلسطین در تهران، حرکت هشدار دهنده و متوقف کننده و مهاجمى بود که در مقابل این نقشه‌ استکبارى ایستاد. امروز خوشبختانه این حرکت، روزبه‌روز توسعه پیدا کرده.

روز قدس پشتوانه‌ امنیت کشور ما هم هست. این را همه‌ آحاد مردم عزیز ما بدانند؛ هر یک نفرى که روز قدس توى خیابان مى‌آید، به سهم خود دارد به امنیت کشور و امنیت ملت و حفظ دستاوردهاى انقلابش کمک میکند. روز قدس روز بزرگى است.»

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

زیباکلام:
 
روحانی 90 درصد اصولگرا و 10 درصد اصلاح‌طلب است/
 
باید با چماق بالای سر او بایستیم
 
«80 یا 90 درصد روحانی متعلق به جریان اصولگرایی است و مثلاً 20-10 درصد اصلاح‌طلب است».
 
به گزارش جهان، این مطلب را صادق زیباکلام در مصاحبه با روزنامه هفت صبح عنوان کرد.

وی درباره نوسان و چرخش فراوان تحلیل‌هایش از جمله درباره انتخابات ریاست جمهوری می‌گوید: بله شما راست می‌گویید. از مهر 91 تا 24 خرداد 92 خیلی اتفاقات افتاد. چه کسی فکر می‌کرد که یک روز اکبر هاشمی رفسنجانی را رد صلاحیت کنند؟ بله من اشتباه کردم در همان مهر و آبان سال گذشته ولی آیا اگر کسی تا قبل از خرداد 92 می‌گفت که آیا می‌شود هاشمی را رد صلاحیت بکنند؟ شما سر گران‌ترین شیء زندگی‌تان شرط نمی‌بستید که او تأیید می‌شود؟ چه کسی باور می‌کرد که احمدی‌نژاد این قدر قرص و محکم پای رحیم مشایی بایستد؟ چه کسی باور می‌کرد که بعد از رد صلاحیت رحیم مشایی، احمدی‌نژاد عکس‌العمل خاصی نشان ندهد و آب از آب تکان نخورد؟


وی در پاسخ این سؤال که شما در مقطعی گفتید باید از قالیباف حمایت کنیم. این نظر تناقض آشکاری با عقاید و سبقه اصلاح‌طلبی شما نیست؟ اظهار داشت: من همان موقع هم گفتم که محال ممکن است که بگذارند یک اصلاح‌طلب رئیس جمهور بشود. خب مگر به غیر از این شد؟! به صورت علنی گفتند که اگر خاتمی کاندید بشود او را رد صلاحیت می‌کنند و با کسی هم شوخی ندارند. من گفتم که اصلاح‌طلبان بدانید که نمی‌گذارند کسی از شما رئیس جمهور بشود. بنابراین گفتم در این چنین وضعیتی از کسی حمایت کنیم که حداقل بتواند 10 یا 20 درصد خواسته‌های ما را برآورده کند. به همین خاطر تز حمایت از قالیباف و حتی ناطق نوری را مطرح کردم.


زیباکلام می‌افزاید: من همان موقعی که از این دو نفر نام بردم از آقای روحانی هم نام بردم. گفتم اگر کسانی مانند آقای روحانی هم آمدند ما اصلاح‌طلب‌ها باید از او حمایت کنیم چون اگر بمیریم هم نامزد مورد نظر ما را سر کار نمی‌آورند! ولی اگر کسی مثل روحانی که 80 درصدش اصولگراست و مثلاً 20 درصد اصلاح‌طلب است سر کار بیاید باید کلاه‌مان را هم بالا بیندازیم.


خبرنگار می‌پرسد «حالا واقعاً آقای روحانی 80 یا 90 درصد اصولگرا است؟ در حالی که به گفته خودتان او بیشترین رأی خود را از مردمی دارد که به نظر می‌رسد از جریان اصولگرایی خسته شده‌اند» و زیباکلام پاسخ می‌دهد: بله به نظر من 80 یا 90 درصد ایشان متعلق به جریان اصولگرایی است. اما همان 10 یا 20 درصدی از او که نزدیک به آقای هاشمی است کافی است.


زیباکلام در ادامه این مصاحبه با بیان اینکه «طبیعی است اصولگرایان اعلام کنند که شکست نخورده‌اند و طبیعی است که اصولگرایان سعی خواهند کرد که مطمئن شوند آقای روحانی حتی یک اصلاح‌طلب را وارد کابینه‌اش نکرده باشد و به هر قیمتی جلوی معاون اولی آقای محمدرضا عارف را در کابینه بگیرند»، اذعان می‌کند: نباید با آمدن روحانی هر کس به دنبال امور روزمره خود برود. اگر بگویم روحانی می‌داند که چرا او را انتخاب کرده‌ایم و خواسته‌هایمان را بر دوش ایشان رها کنیم هیچ کدام از خواسته‌های ما جامه عمل نمی‌پوشد. باید با چماق بالای سر آقای روحانی بایستیم و در روزنامه‌ها و سخنرانی‌ها و مصاحبه‌ها و افراد نزدیک به ایشان مطالبات خود را بخواهیم.


وی در بخش دیگری از این مصاحبه درباره سرنوشت روحانی گفت: مطمئناً عده‌ای 4 سال بعد پشیمان خواهند بود از رأیی که چهار سال پیش به آقای روحانی داده‌اند و عده‌ای هم راضی‌اند و دوباره به او رأی خواهند داد. ببینید 8 سال آقای خاتمی رئیس جمهور بود و واقع مطلب این است که خیلی‌ها در آن 8 سال رضایت نداشتند و در پایان هشت سال نیامدند و به آقای معین و آقای هاشمی رأی بدهند و نتیجه آن شد که آقای احمدی‌نژاد با 17 میلیون رئیس جمهور شد.


یادآور می‌شود زیباکلام همچنین در مصاحبه با نشریه امید جوان مدعی شد: روحانی عنوان فعلی‌اش [ریاست جمهوری] را مرهون هاشمی و خاتمی است.


تظاهر زیباکلام به اینکه خاتمی را خیلی مهم می‌داند در حالی است که وی چند ماه پیش خاتمی را با تیرآهن 14 یکی دانسته و گفته بود من بارها این مطلب را گفته‌ام و باعث دلخوری اصلاح‌طلبان شده، اما من معتقدم اگر در انتخابات دوم خرداد 76 به جای خاتمی تیرآهن 14 هم بود، رأی می‌آورد.
 
منبع: جهان نیوز
من
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

اعضای کابینه رئیس‌جمهور منتخب برای معرفی به مجلس به مرحله نهایی نزدیک شدند.

به گزارش گروه سیاسی «خبرگزاری دانشجو»، منابع نزدیک به رئیس جمهور منتخب، اسامی وزرا و اعضای کابینه دولت یازدهم را به این ترتیب اعلام کردند:

 1-معاون اول رئیس جمهور: اسحاق جهانگیری

2- وزارت کشور: عبدالرضا رحمانی فضلی

 3- وزارت نفت: بیژن نامدار زنگنه

 4- وزارت علوم، تحقیقات و فناوری: رضا مکنون

5- وزارت جهاد کشاورزی: محمود حجتی

 6- وزارت اطلاعات: سید محمود علوی یا محسن قمی

 7- وزارت اقتصاد: محمد طبیبیان

 8- وزارت امور خارجه: محمدجواد ظریف

 9- وزارت مسکن: عباس آخوندی

 10- وزارت بهداشت: سید حسن قاضی‌زاده هاشمی

 11- وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات: سید ابوالحسن فیروزآبادی

 12- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: علی جنتی

 13- سازمان میراث فرهنگی و گردشگری: رضا صالحی امیری

 14- وزارت آموزش و پرورش: محمدعلی نجفی

15- وزارت صنعت و معدن: محمدرضا نعمت‌زاده

 16- وزارت ورزش و جوانان: مسعود سلطانی‌فر

 17- وزارت کار، رفاه و امور اجتماعی: علی ربیعی

 18- وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح: احمد وحیدی

 19- وزارت نیرو: حمید چیت‌چیان

 20- سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی: محمدباقر نوبخت

 21- رئیس دفتر رئیس‌جمهور: محمد نهاوندیان

22- دبیر شورای عالی امنیت ملی: محمد فروزنده

 23- معاون پارلمانی: تیمور علی‌عسگری

 اگرچه تا روز تحلیف و معرفی اعضای کابینه دولت یازدهم هنوز چند روز دیگر باقی است، اما نزدیکان روحانی پیش‌بینی می‌کنند اسامی وزرای پیشنهادی با کمترین تغییر به مجلس معرفی شوند.

 

منبع: مشرق

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

تأکيد نمايندگان استان بر ضرورت استفاده از نخبگان خراساني
 
در کابينه دولت يازدهم

کمتر از يک هفته به برگزاري مراسم تحليف حجت الاسلام والمسلمين دکترحسن روحاني رئيس جمهور منتخب در مجلس شوراي اسلامي و نيز معرفي کابينه دولت يازدهم باقي مانده است. در اين ميان، سه تن از نمايندگان مردم استان خراسان رضوي در مجلس شوراي اسلامي در گفت وگو با «خراسان رضوي»، بر ضرورت بهره گيري و استفاده از نخبگان و مديران استان در کابينه دولت آينده تأکيد کردند.

درخواست از رئيس‌جمهور منتخب

نماينده مردم درگز در مجلس شوراي اسلامي روز گذشته در گفت وگو با «خراسان رضوي» اظهار کرد: بنده امروز (ديروز) در نطق ميان دستور به صراحت از رئيس جمهور منتخب درخواست کردم تا از نخبگان و مديران توانمند خراساني در کابينه دولت يازدهم استفاده شود.

حسين محمدزاده افزود: در اين نطق از رئيس جمهور منتخب خواستم که با توجه به وجود ظرفيت هاي ويژه اي که در ابعاد مختلف ملي و مذهبي در خراسان رضوي وجود دارد، از مديران کارآمد در کابينه دولت يازدهم بهره گرفته و سهم خراسان رضوي در نظر گرفته شود.

نماينده مردم درگز در مجلس اظهار داشت: در ادامه نطق ميان دستور اعلام کردم که خراسان با بيشترين خدمات در عرصه ايثار و فداکاري و مبارزات انقلاب اسلامي و دفاع مقدس ، امروز از شاخص هاي پايين‌تري برخوردار است که اسباب تشديد مشکلات فراروي خطه خورشيد شده و کمترين سهم سرمايه گذاري ملي و دولتي در بخش بنگاه هاي اقتصادي و توليدي و کمترين سرانه اعتبارات تملک دارايي هاي سرمايه اي در کشور از مصاديق آن است که اميد است مورد عنايت ويژه قرار گيرد.

وي از انجام رايزني هايي براي حضور نخبگان خراساني در کابينه دولت يازدهم خبر داد و افزود: بنده يک سوم وقت خود را اختصاص داده ام که وزير جهاد کشاورزي از استان خراسان رضوي انتخاب شود. محمدزاده ادامه داد: به دنبال اين هستيم که دکتراسماعيل نيا، نماينده مردم کاشمر، بردسکن و خليل آباد و رئيس سابق سازمان جهاد کشاورزي خراسان رضوي که داراي مدرک دکتراي کشاورزي است، به عنوان وزير جهاد کشاورزي کابينه دولت آينده مطرح شود. وي با اشاره به تخصص و مطلع بودن دکتراسماعيل نيا از مسائل بخش کشاورزي و ديگر مسائل کشور اضافه کرد: وي طي 1.5سال گذشته با ارائه راهکاري، بحث توليد تخم مرغ و مرغ کشور را ساماندهي کرد. نماينده مردم درگز در مجلس افزود: تمام ۱۸نماينده خراسان رضوي بايد وارد عرصه شوند و کمک کنند تا از وجود نخبگان خراساني در کابينه دولت يازدهم بهره گرفته شود.

ضرورت استفاده از نخبگان استان در کابينه دولت آينده

نماينده مردم مشهد و کلات در مجلس شوراي اسلامي نيز در گفت وگو با «خراسان رضوي»، بر ضرورت استفاده از نخبگان استان در کابينه دولت آينده تأکيد کرد و گفت: اسامي از افراد خراساني در گمانه زني ها و ليست هاي احتمالي کابينه دولت آينده وجود دارد؛ اما نمايندگان استان تصميم گيري جمعي براي معرفي افرادي از استان براي کابينه دولت آينده نداشته اند.

سيدهاشم بني هاشمي افزود: معمولا در دوره هاي گذشته افرادي از خراسان در کابينه دولت ها حضور داشته اند؛ اما مجمع نمايندگان استان برنامه ريزي خاصي براي معرفي افراد نداشته است.

وي ابراز اميدواري کرد: از وجود نخبگان و نيروهاي ارزشمند خراسان رضوي، در کابينه دولت يازدهم استفاده شود.

نماينده مردم مشهد و کلات در مجلس اظهار کرد: قطعا اگر در فهرست اعضاي کابينه دولت آينده دکترروحاني، افرادي از استان خراسان رضوي حضور داشته باشند، نمايندگان استان انگيزه بيشتري براي رأي اعتماد دادن به آنان دارند؛ اگرچه توانمندي افراد و مسائل کشور براي نمايندگان در اولويت قرار دارد.

رايزني هايي درباره اعضاي کابينه دولت يازدهم

نماينده مردم تربت حيدريه، مه ولات و زاوه در مجلس هم در گفت وگو با «خراسان رضوي»، با اشاره به موضوعات مطرح شده درباره اعضاي کابينه دکترروحاني و پيگيري هايي که براي انتخاب اعضاي کابينه انجام مي شود، اظهار کرد: تلاش مي شود که شعار عقلانيت و تدبير و اعتدال وي، در عمل در کابينه تحقق يابد. خسروي افزود: دکترروحاني بايد بداند که در مقابل مردم شريفي که حماسه سياسي مدنظر رهبر فرزانه انقلاب را تحقق بخشيدند، امتحان بزرگي پيش رو دارد و اين شعار بايد در کابينه اش کاملا نمود پيدا کند. وي با اشاره به وعده دکترروحاني درباره استفاده از اصولگرايان و اصلاح طلبان معتدل، فرهيختگان و اهل انديشه و خردمندان، ابراز اميدواري کرد که اين وعده در عمل هم تحقق پيدا کند. نماينده مردم تربت حيدريه، مه ولات و زاوه در مجلس با تأکيد بر ضرورت بهره گيري از نخبگان خراساني در کابينه دولت يازدهم، ادامه داد: نمايندگان خراسان رضوي نيز بايد تلاش کنند تا از افراد توانمند استان براي تصدي وزارتخانه ها استفاده شود و در اين راستا رايزني هايي نيز صورت گرفته است. وي اظهار کرد: اميدوارم سهم استان خراسان رضوي در همه زمينه ها و نيز در کابينه دولت دکترروحاني تحقق يابد.

منبع:روزنامه خراسان

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

تسليت شهادت امام علي (ع) و شب قدر
خداوند متعال در چهارمین آیه سوره مباركه قدر می‌فرماید:

تنزّل الملائكة و الرّوح فیها بإذن ربهّم من كلّ أمرٍ؛ فرشتگان و روح، در آن شب به دستور پروردگارشان با هر فرمانی (برای تقدیر هر كاری) فرود آیند. (1)

فعل مضارع «تنّزل» دلالت بر تكرار و بقاء «لیلةالقدر» دارد، و در آیات سوم و چهارم سوره دخان نیز:

فیها یفرَق كلّ أمرٍ حكیم(2) ؛ در آن شب، هر فرمانی، بر حسب حكمت صادر می‌شود.

دلالت بر تجدد و دوام دارد. زیرا هیأت نحوی باب «تفعّل» دلالت بر پذیرش یا تكلف یا هر دو می‌نماید. ظاهر این فعل‌ها، خبر از تفریق و تنزل امر در لیلةالقدرهای آینده می‌دهد.

این امر كه در زمان رسول خدا به آن حضرت نازل می‌شده‌است، و در هر شب قدر دیگر، باید بر كسی نازل و تبیین و تحكیم یا كشف شود كه به افق نبوت نزدیك و پیوسته باشد.

قبول اصل وصایت رسول اكرم صلی الله علیه و آله و امامت، ناشی از این معنی و مبتنی بر همین اساس است.

امام سجاد علیه السلام فرموده‌اند:

ای گروه شیعه، با سوره «انا انزلناه فی لیلة القدر» با مخالفین امامت ائمه معصومین علیهم السلام مخاصمه و مباحثه (و اتمام حجت) كنید تا كامیاب و پیروز شوید، به خدا كه آن سوره، پس از پیغمبر اكرم صلی الله علیه و آله حجت خدای تبارك و تعالی است بر مردم، و آن سوره آقای دین شماست و نهایت دانش و آگاهی ماست. ای گروه شیعه، با «حم و الكتاب المبین؛ انا انزلناه فی لیلة مباركة انا كنا منذرین» مخاصمه و مناظره كنید، زیرا این آیات مخصوص والیان امر امامت بعد از پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله است.

كسی كه قرآن را به عنوان كلام خدا پذیرفت به این معنی است كه همه سوره‌ها و آیات آن را پذیرفته است و یك مسلمان واقعی هم كسی است كه تسلیم همه آیات قرآن باشد، پس هر مسلمانی الزاماً باید سوره قدر، و از آن سوره، شب قدر، و استمرار آن را تا قیامت بپذیرد و لازمه پذیرفتن آن، آیه (تنزّل الملائكة...) كه هر فرد با ایمانی ناگزیر از قبول آن است. باید بپذیرد كه در شب قدر فرشته‌ها و روح از جانب پروردگار با هر امری فرود می‌آیند و این امر یك متولی و ولیّ می‌خواهد كه متولی و ولیّ آن امر باشد. این كه خداوند در آیات سوم و چهارم سوره دخان می‌فرماید:

در آن شب هر فرمانی، بر حسب حكمت صادر می‌شود. فرمانی از جانب ما، و ما همواره فرستنده آن بوده‌ایم.

دلالت بر تكرار و تجدید و ارسال در آن شب دارد و به این معنا كه آن شب، فرشتگان و روح، در هر سال، دائماً نازل می‌شوند؛ پس باید به طور مدام شخصی به عنوان «ولیِّّ» این امر باشد كه به سوی او نازل و ارسال گردند كه او همان ولیّ جهان و جهانیان خواهد بود؛ و هم اوست كه اطاعتش بر همگان واجب است.

به همین سبب، هر كس ادعا كرد كه من ولیّ امر هستم، باید ثابت كند كه این امر توسط فرشتگان و رو ح بر او نازل شده و می‌شوند، و چون هیچ كس جز پیامبر و اوصیاء معصوم علیهم السلام نمی‌توانند مدعی این امر باشند و اساساً هم نیستند، باید از اوصیاء و پیامبر همواره كسی باشد كه در شب قدر توسط روح و فرشتگان از جانب یزدان هر امری بر او نازل شود.

شب قدر

آیه مورد بحث، یكی از مستدل‌ترین آیات قرآن كریم بر ضرورت وجود همیشگی یك ولی امر از جانب خداست كه امین بر حفظ و اجزاء و اداء امر الهی باشد، و آن همان امام معصوم است.

و هر كس نزول پیوسته فرشتگان و روح را در شب قدر بپذیرد كه اگر به قرآن ایمان دارد باید بپذیرد، ناگزیر باید ولی امر را هم بپذیرد وگرنه كافر به بعضی از آیات قرآن خواهد بود، كه در آن صورت چنین كسی بنابر بیان خود قرآن كریم كافر واقعی است.

از رسول اكرم صلی الله علیه و آله نقل شده است، كه به اصحابشان فرموده‌اند:

به شب قدر ایمان بیاورید، زیرا آن شب برای علی بن ابی‌طالب علیه السلام و یازده نفر از فرزندان او پس از من خواهد بود.

چنان كه خداوند در آیات 150 و 151 سوره نساء می‌فرماید:

"إنّ الّذین یكفرون بالله و رسله و یریدون ان یفرّقوا بین الله و رسله و یقولون نؤمن ببعض و نكفر ببعض و یریدون أن یتّخذوا بین ذلك سبیلاً ٭ أولئك هم الكافرون حقّاً و أعتدنا للكافرین عذاباً مهینا؛ كسانی كه به خدا و پیامبران خدا كافر شده‌اند و می‌خواهند بین خدا و رسولانش جدایی اندازند و می‌گویند به برخی ایمان می‌آوریم و به بعضی كافر می‌شویم و می‌خواهند در این میان (بینابین) اتخاذ كنند، اینان حقا كافرند و ما برای كفركیشان عذاب خواركننده‌ای مهیا كرده‌ایم.

و می‌بینید كه خداوند، كسانی را كه پاره‌ای از آیات خدا را بپذیرند و برخی را نپذیرند، كافر حقیقی می‌داند.

بنابراین مؤمن حقیقی كسی است كه هم استمرار لیلةالقدر را تا قیامت پذیرا باشد و هم وجود حجت زمان و ولیّ امر، و امام معصومی كه امر الهی را دریافت می‌كند و امین بر آن در جهت پاسداری، به ‌كار بستن و اداء باشد، قبول كند؛ یعنی همان بزرگواری كه در زمان وجود مقدس بقیةالله الاعظم حضرت مهدی(عج) می‌باشد و به همین سبب پیامبر خاتم صلی الله علیه و آله بنابر آنچه شیعه و سنی از آن حضرت نقل كرده‌اند، فرمودند:

"من أنكر المهدی فقد كفر (3) ؛ كسی كه وجود مهدی را انكار كند، رهسپار دیار كفر شده است."

و در كتب شیعه، از این قبیل احادیث فراوان است، و از آن جمله، از امام صادق علیه السلام و آن حضرت از پدر ارجمندشان و از آن طریق از جدّ عالیقدرشان و از پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله نقل شده كه فرموده‌اند:

"القائم من ولدی اسمه إسمی و كنیته كنیتی و شمائله شمائلی و سنّته سنتی یقیم النّاس علی ملتّی و شریعتی و یدعوهم إلی كتاب الله عزّوجلّ، من أطاعة أطاعنی و من عصاه عصانی، و من أنكره فی غیبته فقد أنكرنی، و من كذبه فقد كذّبنی، و من صدّقه فقد صدّقنی، إلی الله اشكو المكذّبین لى فى أمره، و الجاهدین لقولی و المضلّین لأمتّی عن طریقته و سیعلم الذین ظلموا ایّ منقلبٍ ینقلبون(4)؛

قائم از فرزندان من است اسم او اسم من «محمد» و كنیه او، كنیه من «ابوالقاسم» و سیمای او سیمای من و سنت او سنت من است، دین و آیین و ملت و شریعت مرا در بین مردم بر پا می‌دارد و آنان را به كتاب خدای عزوجل فرامی‌خواند. كسی كه او را طاعت كند، مرا پیروی ‌كرده و كسی كه او را نافرمانی كند، مرا نافرمانی كرده است و كسی كه او را در دوران غیبتش انكار كند، تحقیقاً مرا انكار كرده و كسی كه او را تكذیب كند هر آینه مرا تكذیب كرده و كسی كه او را تصدیق كند، هر آینه مرا تصدیق كرده است. از آنها كه مرا درباره او تكذیب كرده و گفتار مرا در شأن او انكار می‌كنند و امت مرا از راه او گمراه می‌سازند، به خدا شكایت می‌برم. به‌ زودی آنها كه ستم كردند و می‌دانند كه بازگشتشان به كجا است و سرنوشتشان چگونه است (و چگونه در دگرگونی‌ها، مجازات ستمگری‌های خود را در دنیا و آخرت خواهند دید."

در این حدیث شریف انكار و تكذیب امام عصر، اروحنا فداه، انكار و تكذیب پیامبر به حساب آمده است، و در نتیجه همه پیامبران را انكار كرده، كه همان رهسپاری به وادی كفر خواهد بود.

علی بن ابراهیم قمی در تفسیری درباره نزول فرشتگان و روح، در شب قدر می‌گوید:

 فرشتگان و روح القدس، در شب قدر، بر امام زمان(عج) نازل می‌شوند و آنچه را از مقدرات سالانه بشر، نوشته‌اند، به او تقدیم می‌دارند.

و همین محدث مورد وثوق از حضرت امام باقر علیه السلام نقل كرده، كه وقتی از حضرتش پرسیدند: آیا شما می‌دانید كه لیلة القدر كدام شب است؟ حضرت فرمودند:

چگونه ندانیم، و حال آن‌كه در شب قدر فرشتگان بر گِرد ما طواف می‌كنند. (5)

از حضرت صادق علیه السلام نقل شده كه فرموده‌اند:

«ما قرآن را در شب قدر فرو فرستادیم»، «شب قدر» فاطمه و «قدر» خداست، پس كسی كه فاطمه(علیهاالسلام) را آنگونه كه باید، بشناسد، شب قدر را درك كرده است.

حضرت امام سجاد علیه السلام، در این باره، می‌فرمایند:

همانا سال به سال در شب قدر تفسیر و بیان كارها، بر ولی امر (امام زمان) فرود می‌آید.

شب قدر

و نیز آن حضرت فرموده‌اند:

ای گروه شیعه، با سوره «انا انزلناه فی لیلة القدر» با مخالفین امامت ائمه معصومین علیهم السلام مخاصمه و مباحثه (و اتمام حجت) كنید تا كامیاب و پیروز شوید، به خدا كه آن سوره، پس از پیغمبر اكرم صلی الله علیه و آله حجت خدای تبارك و تعالی است بر مردم، و آن سوره آقای دین شماست و نهایت دانش و آگاهی ماست. ای گروه شیعه، با «حم و الكتاب المبین؛ انا انزلناه فی لیلة مباركة انا كنا منذرین» مخاصمه و مناظره كنید، زیرا این آیات مخصوص والیان امر امامت بعد از پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله است.

همچنین از رسول اكرم صلی الله علیه و آله نقل شده است، كه به اصحابشان فرموده‌اند:

به شب قدر ایمان بیاورید، زیرا آن شب برای علی بن ابی‌طالب علیه السلام و یازده نفر از فرزندان او پس از من خواهد بود.

از آنچه كه نگارش یافت، استفاده می‌شود كه شب قدر تا قیامت باقی است و در هر شب قدر هم ولی امر و صاحب امری هست كه آن امر را دریافت دارد، كه در زمان ما صاحب آن امر صاحب بزرگوار ما حضرت حجة‌ بن الحسن المهدی، ارواحنا فداه است و برای آن‌ كه بهتر بدانیم كه لیلةالقدر بیانگر مقام شامخ ولایت اهل بیت علیهم السلام و امامت آنان تا روز رستاخیز می‌باشد؛ حدیثی را هم كه در بخش فضیلت‌های حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام است، ملاحظه می‌كنیم كه در آن به طور كنایه از آن بانوی عظیم القدر تعبیر به لیلةالقدر شده است و آن در تفسیر فرات بن ابراهیم از حضرت صادق علیه السلام نقل شده كه فرموده‌اند:

«ما قرآن را در شب قدر فرو فرستادیم»، «شب قدر» فاطمه و «قدر» خداست، پس كسی كه فاطمه(علیهاالسلام) را آنگونه كه باید، بشناسد، شب قدر را درك كرده است.

و این اشاره به مقام ولایت آن بانوی معصوم نیز دارد.

و از طرفی، همان‌گونه كه در شب قدر امر حق بر امام به حق فرود می‌آید، نزول‌گاه نور پاك امامان معصوم نیز وجود مقدس فاطمه زهرا علیهاالسلام است؛ كه حقیقتاً هر كس آن بانو را شناخت و به عظمت مقام فرزندان معصومش و همسر مظلوم و معصومش پی‌ برد، شب قدر را درك كرده است.

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

کشتار خونین در مصر

 

جمعه خونين مصر رقم خورد. پس از فراخوان ارتش براي حضور مردم در تظاهرات روز جمعه، روز خونين ديگري در صفحات تاريخ مصر رقم خورد. گزارش‌هاي اخوان‌المسلمين حاكي از كشته شدن 200 تن و زخمي شدن هزاران تن ديگر است.

به گزارش «جوان»، مصر كه نتوانست حضور يك رئيس‌جمهور قانوني را پس از سال‌ها نظامي‌گري تحمل كند، اين روزها گرفتار آشوب‌هاي خياباني است. اگر چه كوتاهي‌هاي دولت اخواني محمد مرسي سبب نارضايتي مردم مصر شده بود، اما زبان اعتراض در مصر هيچ سنخيتي با «دموكراسي» ندارد. مردم مصر اين روزها گرفتار آشوب‌هاي خياباني شده‌اند كه نتيجه‌اي جز كشته شدن‌شان ندارد. يك روز مرسي با يك دولت اخواني بر سر كار است و مخالفانش در خيابان‌اند و شعار مي‌دهند، يك روز هم مرسي با يك كودتا كنار گذاشته مي‌شود و حاميان مرسي براي برگرداندن وي به خيابان‌ها مي‌ريزند. آنچه مسلم است رويارويي دو گروه با سلايق مختلف سياسي است كه تا كنون حاصلي جز كشتار و صدمه نداشته است.

در چنين فضايي به نظر مي‌رسد دموكراسي به معني واقعي كلمه، گمشده اين روزهاي مصر است. اما نكته‌اي كه در اينجا جالب توجه است كمك ارتش مصر به تقابل گروه‌هاي مخالف در خيابان‌هاست! درگيري‌هاي روز جمعه مصر تا ديروز كه طبق آمار اخوان‌المسلمين به كشته شدن 200 تن و زخمي شدن 4هزار و 500 تا 5 هزار تن ديگر انجاميد، پس از صدور بيانيه ارتش و درخواست از مردم براي حضور در خيابان‌ها اتفاق افتاد. همچنين وزير كشور مصر اعلام كرده بود كه به شيوه‌هاي قانوني به تظاهرات طرفداران مرسي پايان مي‌دهد. روزنامه امريكايي واشنگتن پست در گزارشي با اشاره به فضاي غبارآلود مصر، قضاوت درست درباره عملكرد رئيس‌جمهور بركنار شده و رهبران اخوان‌المسلمين را بعيد دانست و نوشت: در اين ميان، دولتمردان امريكايي مايل به حمايت از ارتش مصر هستند تا تنبيه آن. ويليام هيگ، وزير امور خارجه انگليس هم شنبه استفاده از زور عليه تظاهركنندگان در مصر را محكوم كرد.

35 ميليون تظاهرات‌كننده

اين در حالي است كه وزارت بهداشت مصر هنوز آمار اعلام شده از سوي اخوان‌المسلمين را تأييد نكرده است. ديگر منابع خبري تعداد كشته‌شدگان را 120 تا 140 تن اعلام كردند. بي‌بي سي در گزارش خود درباره حال و هواي خيابان‌ها و كشته‌شدگان مصري از لفظ «حمام خون» استفاده كرد. شبكه تلويزيوني الاقصي روز گذشته اعلام كرد هزاران نفر در اسوان، ساختمان استانداري اسوان را به محاصره خود در آوردند. اين شبكه تعداد زخمي‌شدگان حوادث روز جمعه را 4 هزار و 700 نفر اعلام كرد. رئيس هيئت كمك‌رساني و امداد مصر اعلام كرد كه به منظور كمك‌رساني به زخمي‌ها و آمادگي كامل در همه ميدان‌هاي اين كشور حدود 1979 آمبولانس در قاهره و ساير استان‌ها مستقر شد.

اداره مركزي آمار مصر شمار شركت‌كنندگان در تظاهرات حاميان ارتش مصر در روز جمعه را 35 ميليون نفر اعلام كرد. در تظاهرات روز گذشته برخي از حاميان ارتش تصاويري از «ولاديمير پوتين» رئيس‌جمهور روسيه را در كنار «عبدالفتاح السيسي» به دست گرفته بودند. ارتش مصر نيز تمام ورودي‌هاي ساختمان وزارت دفاع را به منظور هرگونه اقدام احتمالي اخوان‌المسلمين بست. نيروهاي ارتش و پليس نيز به منظور تأمين امنيت تاسيسات و ساختمان‌هاي مهم مصر در ورودي‌هاي ميدان التحرير و راه‌هاي اصلي منتهي به كاخ رياست جمهوري تجمع كردند. شيخ الازهر نيز در بيانيه‌اي از مردم مصر خواست تا به مسالمت آميز بودن تظاهرات پايبند باشند. وي اعلام كرد كه اطمينان دارد دعوت ارتش براي برگزاري تظاهرات با هدف تحقق وحدت و همبستگي در مصر است.

كشتار با سلاح‌هاي نظامي!

نكته قابل توجه ديگر در حوادث ديروز مصر نوع كشتن تظاهرات‌كنندگان مصري بود. لحن خبرگزاري رسمي مصر با بنگاه‌هاي خبري متفاوت بود. آسوشيتدپرس نوشت: اين درگيري‌ها در نزديكي مسجد رابعه العدويه در شرق قاهره رخ داد. محل درگيري‌ها يعني مسجد رابع العداويه نشان مي‌دهد بيشتر كشته‌شدگان بايد اخواني باشند، چرا كه اين ميدان محل تجمع اخواني‌ها بود. دكتر يحيي مكيه، يكي از مقام‌هاي بيمارستاني در نزديكي مكان حادثه، با تأييد شمار كشته‌شدگان گفت كه ممكن است بعضي از قربانيان به بيمارستان‌هاي ديگر منتقل شده باشند. وي افزود: بسياري از كشته‌شدگان، بر اثر برخورد گلوله سلاح‌هاي نظامي يا ساچمه سلاح‌هاي شكاري جان باخته‌اند. اما خبرگزاري رسمي مصر ديروز تأكيد كرد كه نيروهاي امنيتي از سلاح گرم استفاده نكرده و تنها گاز اشك‌آور را براي جلوگيري از درگيري ميان مخالفان و ساكنان محل به كار برده‌اند. وزارت كشور مصر استفاده از گلوله‌هاي جنگي عليه طرفداران مرسي را تكذيب كرد. وزارت كشور مصر همچنين مسئوليت خشونت‌هاي اخير در اين كشور را برعهده اسلامگرايان مصري دانست.

ادامه تظاهرات

تظاهرات و كشتار اما به روز جمعه ختم نشد. وزارت بهداشت مصر گزارش داد كه در درگيري‌هاي بامداد ديروز در مسير «النصر» 20 نفر كشته و 177 تن زخمي شدند. مسير «النصر» يكي از بزرگ‌ترين محورهاي عبوري شهر قاهره به شمار مي‌آيد كه نام ديگر آن «اتوستراد» و بسياري از مراكز مهم تجاري و تاريخي مصر را در خود جاي داده است.

رئيس‌جمهور موقت مصر در اولين سخنان خود در خصوص تظاهرات ميليوني مصري‌ها در حمايت از ارتش اين كشور خطاب به كشورهاي خارجي گفت: آيا اين انقلاب است يا اراده مردمي؟ پايگاه اينترنتي بوابه الاهرام خبر داد كه عدلي منصور، رئيس‌جمهور موقت مصر خطاب به كشورهاي خارجي گفت: به شبكه‌هاي ماهواره‌اي و خبرگزاري‌ها نگاه كنيد، مصري‌ها مقابل شما هستند آيا اين كودتا است يا اراده مردمي؟ زماني كه مردم سخن مي‌گويند، همگان ساكت مي‌شوند. رئيس‌جمهور موقت مصر عنوان داشت: دولت مصر هيچ گونه ناامني، بستن خيابان‌ها و پل‌ها را نخواهد پذيرفت و دولت بايد مجدداً حاكميت خود را اجرايي كند. وي تأكيد كرد: رئيس‌جمهور متعلق به همگان بوده و رئيس‌جمهور يك گروه يا دسته خاص نيست و اختلاف ميان ما اختلاف‌هاي ديني نيست.

اخوان‌: گفت‌وگو غير ممكن است

اخواني‌ها در چنين شرايطي كه به گفته خودشان 200 قرباني در يك روز پرتلفات داشته‌اند، حاضر به عقب نشيني نيستند. سخنگوي حزب آزادي و عدالت - شاخه سياسي اخوان‌المسلمين مصر - در گفت‌وگو با شبكه العالم، گفت و گو با مخالفان محمد مرسي رئيس‌جمهور بركنار شده را غير ممكن دانست و تنها راه ممكن براي آشتي ملي را بازگشت مرسي به قدرت دانست. «محمد زيدان» خواستار به رسميت شناختن قانون اساسي و پذيرش دموكراسي مبتني بر نتيجه انتخابات گذشته شد و گفت: مردم مصر آزادانه پاي صندوق‌هاي رأي حاضر شدند و آراي خود را در صندوق انتخابات رياست جمهوري و مجلس مصر ريختند. آيا مي‌توان نظر به اين روشني مردم را ناديده گرفت و آيا براي تصميم‌گيري‌هاي سياسي بايد از طريق به خيايان كشاندن مردم عمل كرد؟
 
ارتش مصر محافظ سفارت سعودي‌ها
 نيروهاي ارتش و پليس مصر تلاش شبانه گروهي از هواداران اخوان‌المسلمين براي حمله به سفارت عربستان در قاهره را ناكام گذاشتند. اين گروه سعي داشتند در واكنش به مواضع عربستان عليه اخوان‌المسلمين و كمك‌هاي مالي و نفتي اين كشور به مصر در پس از سقوط محمد مرسي از سمت رياست جمهوري، به كاركنان سفارت عربستان در قاهره حمله و سفارتخانه را به آتش بكشند. به گزارش خبرگزاري فلسطيني معا از قاهره، مداخله ارتش و پليس در حمايت از سفارتخانه سبب شد هواداران اخوان‌المسلمين از اطراف سفارتخانه عقب‌نشيني و نيروها با استقرار گسترده در كوچه و خيابان‌هاي منتهي به سفارت، امنيت منطقه را تأمين كنند.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  |