سیاسی اجتماعی فرهنگی اقتصادی
سلام بر محرم

سلام برشعر محتشم

 سلام  بر  دسته و  علم

سلام برمحرم . سلام برمحرم

 

***                                            ***                                        ***

  حلول ماه محرم برهمه مسلمانان وبویژه شیعیان جهان تسلیت باد.

  

   

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

هشداررهبرانقلاب درباره خطر پیرشدن جمعیت
 
کشور ما کشور هفتاد و پنج ميليوني نيست،کشور صدو پنجاه ميليوني است

بنده همچنان معتقدم کشور ما کشور هفتاد و پنج ميليوني نيست، کشور ما کشور صد و پنجاه ميليوني است ، حالا ما دستِ کم را گرفتيم گفتيم صد و پنجاه ميليون؛ بيشتر هم مي شود گفت. قطعاً اين کشور با اين سطح وسيع، با اين تنوّع آب و هوايي، با اين امکانات فراوان زيرزميني، با اين استعداد بالقوّه  علمي که در اين کشور وجود دارد، مي تواند يک کشور پر جمعيّتي باشد و ان شاءا... خودش هم اين جمعيت را اداره کند؛ يعني همچنان  که ما فکر مي کنيم که اگر چهار پنج بچّه افتاد روي دوش يک خانواده وضع زندگي شان چگونه خواهد شد، فکر اين را هم بکنيد که اين چهار پنج بچّه وقتي بزرگ شدند و کاري پيدا کردند و شغلي پيدا کردند چه کمکي مي توانند به پيشرفت کشور بکنند؛ يعني اين را هم بايد فکر کرد. يک نگاه مقلّدانه اي به زندگي غربي يا به زندگي اروپايي وجود داشته که به اينجاها منتهي شده و ميراث آن به ماها رسيده؛ ما هم در يک برهه اي از زمان غفلت کرديم، کاري که بايد انجام بدهيم انجام نداديم. در حالي که امروز در بعضي از همين کشورهاي غربي از کاهش باروري دارند زيان مي بينند، پشيمانند؛ و در بعضي از کشورهاي غربي مطلقاً کاهش باروري وجود ندارد؛ يعني خانواده هاي پر جمعيّت؛ مثلاً خانواده  آمريکايي با ده دوازده بچّه، چطور خانواده  ايراني که مي خواهد از او تقليد کند بايد حتماً يک بچّه داشته باشد يا دو بچّه! که اين الان وجود دارد و گزارش ها و خبرها از اين واقعيّت به ما اطلّاع مي دهد. ان شاء ا... که موفّق و مؤيّد باشيد. والسلام عليکم و رحمة ا...»

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

همه اتهامات انگلیس در ایران از زبان حدادعادل؛
 
حتی آمریکا هم مستعمره بریتانیا شد/
 
 حدس می‌زنم اختلافات میان علما و سران مشروطه کار انگلیس باشد
 
 
مشاور رهبر انقلاب با بیان اینکه با حضور پدیده استعمار، انگلیس از حکومت جزیره‌ای به یک امپراتوری جهانی مبدل شد، گفت: هیچ جای دنیا از استعمار انگلیس آسوده نبوده و حتی آمریکا با وضعیت کنونی خویش روزی مستعمره انگلیس بود.

حتی آمریکا هم مستعمره بریتانیا شد/ حدس می‌زنم اختلافات میان علما و سران مشروطه کار انگلیس باشد

به گزارش جهان به نقل از تسنیم، همایش «کالبدشکافی سیاست انگلیسی‌ها» در ایران امروز هفتم آبان ماه به همت موسسه مطالعات تاریخ ایران معاصر با حضور جمعی کثیری از فرهیختگان حوزه و دانشگاه در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد.

غلامعلی حدادعادل مشاور رهبر انقلاب و رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی یکی از سخنرانان این همایش بود که با موضوع محورهای اصلی سیاست‌های انگلستان در ایران به سخنرانی پرداخت و گفت: جای خوشحالی است که همایش بررسی دانشگاهی و علمی سیاست انگلیس در ایران استمرار پیدا کرده و و به کار خود تداوم بخشیده است؛ زیرا معمولا همایش‌های ما موقتی و مقطعی است. استعمار انگلیس در طول قرن‌های گذشته یک پدیده جهانی بوده و همگی می‌دانیم خواست یکی دو کشور نیست و تنها به ایران اختصاص نداشته است.

وی ادامه داد: با حضور پدیده استعمار، انگلیس از حکومت جزیره‌ای به یک امپراتوری جهانی مبدل شد که به قول خودشان آفتاب در قلمروشان هرگز غروب نمی‌کند. موضوع استعمار انگلیس در ایران بخشی از کل استعمار این کشور در سراسر جهان است که این نکته از دو جهت قابل بررسی است؛ نخست آنکه استعمار انگلیس در ایران امری تصادفی نیست و دوم اینکه از طریق مطالعه استعمار در ایران می‌توان مناظر وسیع‌تری از استعمار انگلیس در جهان را نیز مورد مطالعه قرار داد. ما اگر تاریخ قرن‌های ۱۸، ۱۹ و ۲۰ را مطالعه کنیم خواهیم دید در سرزمین‌هایی همچون چین ، هند، ایران،‌خلیج فارس، خلیج فارس، بین‌النهرین، آفریقا، مصر و آمریکای لاتین ، استعمار انگلیس گسترش یافته و این کشور به هر نقطه‌ای که دستش رسیده مستعمره خود را وسعت بخشیده است.

مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی در ادامه سخنان خود افزود: هیچ جای دنیا از استعمار انگلیس آسوده نبوده و حتی آمریکا با وضعیت کنونی خویش روزی مستعمره انگلیس بوده و با جنگ این کشور را از منطقه خود بیرون کرده است. در این بحث باید به انگیزه‌ها، ابزارها و روش‌های جداگانه توجه کرد که راهبردهای استعماری انگلیس چه بوده است؟ یکی از انگیز‌ه‌های اصلی انگلیس در استعمار ایران مسئله هندوستان بوده بخش مهمی از وقایع با توجه به همین نکته قابل فهم و تبیین است.نفت یکی دیگر از راهبردهای انگلیس در ایران بوده است از زمان کشف ذخایر که در زمان مظفرالدین شاه رخ داد تا امروز همیشه مبنا برای فعالیت‌های استعماری انگلیس در ایران بوده است. موضوع خلیج فارس،‌تسلط بر جزایر این خلیج، سیاست‌های انگلیس در عراق و بین النهرین از جمله راهبردهای انگلیس بوده است. رقابت روسیه. فرانسه در ایران را نیز می‌توان از جمله این موارد دانست.

حدادعادل ساخت ادیان جعلی در ایران و حمایت از فرقه‌های انحرافی را از جمله راهبردهای انگلیس در ایران دانست و توضیح داد: حمایت از فرقه‌هایی که تقویت آنها سبب تضعیف وحدت مذهبی ایران می‌شد از جمله سیاست‌های انگلیس بود که از نمونه‌های آن می‌توان به وجود آمدن بهائیت و حمایت از بهایی‌ها اشاره کرد؛ از سیاست‌های ثابت این کشور طی ۲۰۰ سال گذشته بوده است و امروز همچنان ادامه دارد. از جمله ایستگا‌ه‌ها و مواقف تاریخی در این حیطه می‌توان به عزل و قتل امیرکبیر، تحریم تنباکو، مشروطیت،‌ قرارداد ۱۹۰۷ و ۱۹۱۹، انقراض قاجاریه، روی کار آمدن رضا خان، خلع رضاخان، کودتای ۲۸ مرداد، انقلاب اسلامی ۲۲ بهمن و حوادثی که در این ۳۵ سال میان جمهوری اسلامی ایران و انگلیس اشاره کرد که می‌توان از این میان به نقش انگلیس در تشدید تحریم‌های امروز که بر ملت ایران تحمیل می‌شود، یاد کرد.

رئیس فرهنگستان ادب و زبان فارسی تصریح کرد: ابزارهای مورد استفاده انگلیس در ایران برش دیگری از سیاست‌های انگلیس در ایران است. دست‌های پنهان یکی از این ابزارها است که انگلیس مقاصد خود رابه کمک موسسات، انجمن‌ها، خاندان‌ها و افرادی اجرا می‌کرد که ایرانی بوده و در داخل کشور حضور داشتند مثل انجمن‌های سری که در مشروطه وجود داشت،‌فراماسونری ، جماعاتی که در ایران با افکار ملکم خان تغذیه می‌شدند و یا خاندان‌های حقوق‌بگیر در ایران.

حدادعادل یادآور شد: همچنین وجود برخی از احزاب در ایران که با حمایت‌های مالی از سوی انگلیس به فعالیت می‌پرداختند، از جمله این موارد است. وقتی مجموعه این فعالیت‌ها در طول ۲۰۰ سال درنظر گرفته شود، تصدیق می‌شود که تحقیق درمورد همه این موضوعات اگر به یک پژوهشگاه احتیاج نداشته باشد حداقل به یک پژوهشکده نیاز دارد به اندازه این زخم عمیق است که کار به چند جلسه سخنرانی و همایش ختم نمی‌شود. اگر بخواهیم کار علمی در مورد انگلیس انجام دهیم و صدها مسئله دیگر را بررسی کنیم به یک پژوهشکده احتیاج داریم. حجم مطالب به قدری نیاز است که می‌توانیم یک دایره المعارف و دانشنامه در مورد کالبدشکافی انگلیس در ایران تدوین کنیم که شامل همه مبانی، راهبردها ، وقایع، واکنش‌ها و اشخاص مبارزه گر با استعمار انگلیس شود.

وی اظهار داشت: استعمار انگلیس در ایران یک واقعیت انکارناپذیر در کشور است که برنامه‌ریز‌ی‌هایش همچنان ادامه دارد. شناخت شیوه‌های خاص استعمار انگلیس و تفاوت آن با روش‌های آمریکایی متفاوت است. انگلیسی‌ها اصول استعماری مشخصی دارند. آمریکا بیشتر از قدرت سخت‌افزاری استفاده می‌کند، اما انگلیس کارهای خود را به صورت پنهانی پیش می‌برد. زیرکی خاص انگلیسی‌ها، سابقه حضور در کشورهای بسیاری از جهان، آشنایی با فرهنگ منطقه، گزارش‌هایی که از خاک ایران و مناطق مرزی تهیه کرده است و ... همه باعث شده است که تا یک روش خاص مخصوص استعمارانگلیس به وجود آید که این روش رخنه در عمق جامعه است. اگر سیاست انگلیس‌ اقتضا کند به اعمال قدرت هم روی می‌اورد، اما تا انجا که بتواند این کار را نمی‌کند و سعی دارد با تدبیر و توطئه کار خود را ارزان تمام کند و چهره خشن را فقط در صورتی بروز می دهد که چاره دیگری نداشته باشد.

حداد عادل به تفاوت میان روش استعماری انگلیس وآمریکا اشاره کرد و گفت:‌برای فهم این تفاوت می‌توان به اختلاف برنامه‌های بی‌بی‌سی،‌ وی او ای و صدای آمریکا توجه داشت انگلیس با شناخت از ایران، طراحی های خود را به گونه‌ای تنظیم می‌کند که برنامه‌هایش جاذبه بیشتری داشته باشد. گزارش‌ها و اخبارش از هوشمندی بالایی برخوردار است و از روانشناسی ملت‌ها استفاده می‌کند تا از سنت‌های ملل مختلف علیه همان کشورها استفاده کند. روش تخصصی انگلیس ایجاد اختلاف بین مردم، کشورها، رهبران، سران، مسئولان و حکومت‌ها است. این یکی از شگردهای تاریخی انگلیس است که در آن ورزیدگی بسیاری دارد.

مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی در این بخش از سخنان خود عنوان کرد: من حدس می‌زنم اختلافاتی که از نهضت مشروطیت میان علما و سران مشروطه اتفاق افتاد توسط انگلیس طراحی شده است. این یک احتمال است. محققان تاریخ می‌توانند تحقیق کنند آیا انگلیس‌ها در فاصله‌ای که بین شیخ فضل الله و ایت الله بهبهانی افتاد نقش داشت یا خیر؟ چیزی که مشاهده شد نقش موثر انگلیس در تشدید اختلاف میان آیت الله کاشانی و مصدق بود. اوج قوت نهضت ملی در ۳۰ تیر سال ۳۱ ظاهر شد که دین مذهبی و ملی بدون اینکه مقابل هم قرار گیرند در کنار هم به میدان آمدند و حکومت قوام را سرنگون کردند و شاه را مجبور کردند که مصدق را بر سرکار بیاورد در اسناد هم موجود است که هم در خانه آیت الله کاشانی و هم در خانه مصدق جاسوس وجود داشت با طراحی‌های که صورت گرفت اختلاف میان این افراد شعله ورتر شد و در۱۳ ماه قبل ا ز۲۸ مردادماه بعد از ملی شدن نفت مردم تحریم شدند.

وی در ادامه سخنان خود اضافه کرد: مردمی که از ملی شدن صنعت نفت خوشحال بودند، گرفتار تحریم و مشکلات اقتصادی شدند چیزی شبیه وضع امروز که البته وضع کنونی از پیچیدگی و گستردگی بیشتری برخوردار است؟ انگلیس‌ها بحران اقتصادی را با بحران سیاسی تکمیل کردند کشور به جای اینکه بتواند آرامشی در اوضاع خود برقرار کند و از بحران تحریم نفت عبور کند دچار اختلاف میان آیت الله کاشانی و مصدق شد جامعه از نظر اوضاع سیاسی آشفته بود و از نظر وضع اقتصادی نیز گرفتار و بهم ریخته شد. در نتیجه جامعه متعهد ایران در عرض ۱۳ ماه به کشورهایی مبدل شد که با کودتای چند ساعته پرونده نهضت ملی را بست و مصدق زندانی و آیت الله کاشانی منزوی شد این تنها یک صحنه از برنامه اختلاف انگیزی انگلیس در ایران بود.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی تصریح کرد:انقلاب اسلامی در پاییز سال ۵۷ در شرایطی بود که بی‌بی‌سی مخاطبان بسیاری داشت و می‌خواست از جاذبه‌ای که دارد استفاده کند و انقلاب از ماهیت اسلامی‌اش منحرف شود تا به سوی ماهیت‌های دیگر مانند ملیت‌گرایی سوق دهد. مردم به دعوت علما و مراجع به خیابان می‌آمدند، اما بی‌بی‌سی این کار را از جانب جبهه ملی معرفی می‌کرد. احساس من این است که امروز هم انگلیس برنامه اختلاف‌افکنی خود را دنبال می‌کند تا همان اختلافی که در زمان مصدق به‌پا کرد متناسب با شرایط امروز تکرار شود و تحریم‌هایی وسیع، خشن، ظالمانه، غیرمنطقی، بی‌رحمانه و مشکلات اقتصادی را با دامن زدن در ایران وسعت بخشد و این یک ضلع از اختلاف افکنی‌های انگلیس است.

حدادعادل افزود: تشدید فشار اقتصادی برای مردم جزیی لازم برای رسیدن انگلیس به اهداف خویش است که در کنار این فشار اقتصادی که اصرار دارد به دست آمریکا انجام شود با قوت و زیرکی درصدد تشدید اختلاف سیاسی در بالاترین سطوح ایران نیز است.شاید اشخاص در انگلیس عوض شود اما سیاست آن عوض نمی‌شود. باز طراحی‌ها به گونه‌ای ترتیب داده می ‌شود که مردم دو دسته شده و با تنش و درگیری درمقابل یکدیگر قرار گرفته و در ضمن مشکلات اقتصادی زمینه برای بحران‌های سیاسی آماده شود؛ البته تفاوت اصلی در شرایط امروز و زمان مصدق وجود حکومت دینی و شرعی است در زمان مصدق این حکومت وجود نداشت؛ حال آنکه امروز عنصر مهم، نیرومند و اثرگذار ولایت فقیه در ایران نقش‌آفرین است و صحنه را متفاوت می‌کند. سخنان من به معنای این نیست که انگلیس در تکرار توطئه خود موفق می‌شود به معنای این است که ما باید دشمن را بشناسیم و بدانیم در مقابل تاریخ باید چه عبرت‌هایی گرفته و گذشته را چراغ آینده خویش قرار دهیم.
منبع:جهان نیوز
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

پیروزی تیم فوتبال پدیده شاندیز بر الوند همدان

 میثاقیان سرمربی تیم فوتبال پدیده شاندیز:

به جای پول به بازیکنان شیشلیک میدهیم

 

تیم پدیده شاندیز امتیاز مس سرچشمه را خرید و مسئولین این تیم را به مشهداوردند تا بتوانیم با کمک

 مردم مشهد را در لیگ برتر صاحب نماینده کنیم.

سایت گل-اکبر میثاقیان بعد از جدایی از آلمینیوم هرمزگان حالا پس از 8 سال دوری از مشهد به تیم پدیده شاندیز

 در لیگ آزادگان پیوست.در این زمینه میثاقیان به سایت گل گفت:بله من به خاطر مردم مشهد که دوست داشتند

 من در مشهد کار کنم به این تیم آمدم.اکبر میثاقیان در مورد تیم جدیدش گفت:تیم پدیده شاندیز امتیاز مس

 سرچشمه را خرید و مسئولین این تیم را به مشهد اوردندتابتوانیم باکمک مردم مشهد را در لیگ برتر صاحب

 نماینده کنیم.این تیم تازه تاسیس است و باید جوری کار کنیم که مسئولین این تیم که تازه به فوتبال آمده اند

 فراری نشوند.

ماپول زیادی نداریم امااگر بازیکنان بخواهندبه جای پول می توانیم شیشلیک بدهیم.اکبر میثاقیان در

پایان به سایت گل گفت:باید مطالبه مردم را بدهیم مشهد حقش است که در لیگ برتر باشد و من هم بعد از 8

 سال دوری از خانه به مشهد برگشتم تا این تیم را هدایت کنم.تیم ما جدید است.  

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

نشست دشت مشهدبه مناطق صنعتي ومسکوني رسيد

نشست دشت ها و پيامدهاي ناخوشايند آن سرشتي بازگشت ناپذير دارند و به سختي مي توان آن ها را مهار و کند کرد. خطر نشست زمين بيش از نيمي از دشت هاي کشور را تهديد مي کند. با وجود تغيير اقليم و کاهش بارندگي ميزان هجوم انسان به سفره هاي زيرزميني براي رفع نيازهاي آبي بيشتر شده است که نتيجه اين هجوم به هم خوردن تعادل بين طبيعت و خواسته هاي انسان است.کارشناسان زمين شناسي بارها نسبت به پديده سرطان خاموش (نشست زمين) هشدار داده اند و آن را حتي در برخي موارد از زلزله خطرناک تر مي دانند. نشست زمين مانند سرطان خاموش است که کسي متوجه آن نمي شود و در آن امکان از دست دادن زمين براي هميشه اتفاق مي افتد.

دشت مشهديکي از بزرگ ترين دشت هاي استان محسوب مي شودوخبرهايي که به گوش مي رسد تلخ و ناگوار است، به طوري که نشست دشت مشهد به نواحي صنعتي و مناطق مسکوني قاسم آباد رسيده است. اگرچه نشست دشت ها در ابتدا نگراني هاي کوچکي به صورت موردي ايجاد مي کند که مي توان به هزينه هاي وارده به بخش کشاورزي، زيرساخت ها، شکستن و تخريب لوله جداره چاه ها، کم شدن آبدهي چاه ها، ماسه دهي چاه ها، ايجاد ترک روي زمين و ساختمان ها اشاره کرد و به تدريج هرچه در روي دشت است از بين مي برد ولي نتيجه نشست دشت ها در بلندمدت از دست دادن هميشگي زمين و منابع زيرزميني است.

6 ميليارد متر مکعب بيلان منفي دشت هاي کشور

معاون مالي و نيروي انساني سازمان زمين شناسي و اکتشافات معدني کشور با اشاره به پيامدهاي نشست دشت ها گفت: بهره برداري بي رويه از منابع آب زيرزميني، ساخت سد در بالادست دشت ها و کاهش نزولات جوي همراه با تغيير نوع بارش در سال هاي اخير منجر به پايين رفتن مداوم سطح آب زيرزميني در بسياري از دشت هاي کشور شده است. خروج ذرات ريز خاک همراه با آب به سطح زمين از جمله پديده هايي است که سبب تشديد نشست زمين در اثر استخراج آب زيرزميني مي شود.به گفته وي، ميزان پايين رفتن سطح آب در برخي از دشت ها در مناطق مرکزي ايران مانند استان هاي کرمان و يزد به بيش از ۶۰متر، در جنوب تهران و دشت مشهد بيش از ۴۰متر بوده است و ميانگين حجم افت ساليانه آب هاي زيرزميني در کشور يا همان بيلان منفي کل کشور بيش از۶ميلياردمترمکعب تخمين زده مي شودوبه طور ميانگين افت ساليانه سطح آب حدود يک متر در دشت هاي مهم کشور ثبت شده است. نرخ نشست زمين تابعي از خصوصيات خاک و ميزان افت آب است. معمولا نشست زمين با تأخير زماني بعد از شروع افت آب شروع شده وتا مدت هاحتي بعدازثابت شدن تراز آب نيز ادامه مي يابد.

هر متر افت آب ۵سانتي متر نشست زمين

وي افزود: بر اساس خصوصيات خاک و درجه پوکي آن به ازاي هر يک متر افت آب ۱ تا ۵سانتي متر نشست زمين مي تواند اتفاق بيفتد. ميانگين نرخ فرونشست زمين در جنوب تهران معادل ۱۷سانتي متر در سال و بعد از آن در دشت مشهد معادل ۸سانتي متر در سال گزارش شده است. البته به صورت محلي در برخي نقاط دشت تهران عدد ۳۹سانتي متر نيز گزارش شده است.

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

در حالی که چندی پیش، وزیر صنعت و معدن و تجارت، چراغ سبز افزایش قیمت را به خودروسازان نشان داد، بلافاصله شرکت‌های خودروسازی ‌یک به یک شروع به دورخیز برای افزایش دوباره بهای خودروهای داخلی کرده‌اند، تا جایی که مدیر عامل سایپا از افزایش قیمت تمام محصولات این شرکت خبر داده است.
در حالی که چندی پیش، وزیر صنعت و معدن و تجارت، چراغ سبز افزایش قیمت را به خودروسازان نشان داد، بلافاصله شرکت‌های خودروسازی ‌یک به یک شروع به دورخیز برای افزایش دوباره بهای خودروهای داخلی کرده‌اند، تا جایی که مدیر عامل سایپا از افزایش قیمت تمام محصولات این شرکت خبر داده است.

به گزارش «تابناک» پس از آن که وزیر صنعت و معدن و تجارت به یکباره اقدام به ختم غائله قیمت‌گذاری خودرو کرد و با صراحت هر چه تمام‌تر اعلام نمود که بهای خودرو کاهش نخواهد یافت و با اختصاص یافتن ارز آزاد‌ به خودروسازان باید منتظر افزایش قیمت خودروها باشیم، شرکت‌های خودروسازی بلافاصله با بهره از فرصتی که وزیر صنعت برای آنها آماده کرد، اقدام به دور‌خیز برای افزایش بهای خودرو کرده‌اند.

در این باره باید گفت، پس ‌از آن که مدیر عامل ایران خودرو از افزایش قیمت خودروهای خانواده پژو و رنو خبر داد، مدیر عامل سایپا نیز خبر از آن داده‌ که بهای خودروهای این شرکت افزایش خواهند یافت.

مدنی افزوده است: در گذشته قیمت انواع خودرو با ارز مبادله‌ای محاسبه می‌شد، ولی هم‌اکنون بهای خودرو با ارز آزاد محاسبه می‌شود. به همین منظور، قیمت خودرو باز هم افزایش خواهد داشت، زیرا دیگر ارز مبادله‌ای به خودرو تعلق نمی‌گیرد.

وی ادامه داد: همه محصولات سایپا شامل این افزایش قیمت خواهند بود و ‌خودروهایی که در شرکت خودروسازی سایپا مونتاژ می‌شوند به علت‌ارزبری بیشتری که دارند، احتمالا افزایش قیمت بیشتری هم خواهند داشت.

وی اشاره کرد: ما درخواست‌های افزایش قیمت در تمامی محصولات سایپا را به سازمان حمایت اعلام کرده‌ایم و منتظر پاسخ از سوی این سازمان برای اجرای افزایش قیمت‌ها هستیم.

جالب این ‌که مدیرعامل شرکت‌های خودروسازی، در حالی از تأثیر ارز آزاد بر افزایش قیمت خبر می‌دهد که پیش از این نیز به اذعان خود آنها، ارز مبادله‌ای در اختیار خودروسازان قرار نمی‌گرفت و آنها از بازار آزاد ارز خود را تهیه می‌کردند و این در حالی بود که مسئولان خودروسازی کشور، بارها اذعان کرده بودند که مجبور به تهیه ارز خود از بازار آزاد هستند.

در همین حال نعمت‌زاده در یک اظهار‌نظر جالب گفته بود: از این پس‌ خودروسازان ارز آزاد دریافت می‌کنند و‌ به علت تغییرات پیش آمده، امسال‌ ارز کل خودروهای سواری را به علت سهمیه‌بندی و تقسیم ارز روی ارز متقاضی یا آزاد بردیم و آن چیزی که برای قیمت‌ها قبلا محاسبه شده بود، بر مبنای ارز مبادله‌ای بود.

‌وزیر صنعت به گونه‌ای سخن گفته ‌که گویا ادعاهای پیشین خودروسازان درباره تهیه ارز از بازار آزاد را به کل نشنیده ‌و تهیه ارز آزاد، گویی رویداد جدیدی است که باید بنا بر ‌آن بهای خودرو افزایش یابد!

این در حالی است که هنوز درخواست‌های مشتریان و مصرف‌کنندگان در خصوص افزایش کیفیت خودروهای داخلی و ایجاد یک فضای رقابتی در صنعت خودرو محقق نشده ‌و سیاست‌های وزیر صنعت جدید ـ که گویا به یکباره از دهه 70 به 90 پرت شده است (!) ـ بر خلاف اظهارات پیشین خود وی نه در راستای ایجاد تحرک در صنعت خودرو با تدوین استراتژی‌های جدید، بلکه عملا فراهم کردن میدان تاخت‌و‌تاز برای خودروسازان، حتی بیش از آنچه پیشتر دیدیم، است.

از سوی دیگر، نعمت زاده عنوان کرده بود که از خودروسازان می‌خواهیم ‌قیمت‌ها را زیاد افزایش ندهند؛ اما مدنی از افزایش قیمت 30 درصدی خودروها خبر داده است؛ یعنی حتی بیش از آنچه سال گذشته سازمان حمایت برای افزایش قیمت خودرو مشخص کرده بود. در این باره باید گفت، یا خودروسازان و یا نعمت زاده منظور یکدیگر را از «زیاد» متوجه نشده‌اند!

‌همان گونه که پیشتر نیز گفته ‌شد، انتظار کاهش قیمتی که در بازار خودرو می‌رفت، به یکباره پایان می‌یابد و باید منتظر‌ ماند که تا چند روز دیگر، بهای خودروها دوباره با یک شیب تند میانگین 30 درصدی افزایش یابد. این درحالی است که هیچ اتفاقی در راستای تأمین نظریات مصرف‌کنندگان ـ نه از سوی دولت و نه از سوی مجلس ـ نیفتاده‌ و همچنان حمایت‌های وزیر صنعت از خودروسازان، ‌حاشیه امن تضمینی ‌برای تاخت آنها فراهم کرده است.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

پروتئين و روي دو عامل موثر در افزايش قد

نتايج تحقيقات نشان داده است ويتامين آ، پروتئين و روي بيشترين تأثير را در افزايش قددارد.به گزارش ايسنا، ناهيد برخورداري کارشناس تغذيه با بيان اين مطلب اظهار کرد: دو عامل ژنتيک و محيط تعيين کننده ميزان قد است. از بين اين دو عامل، ژنتيک نقش مهم تري ايفا مي کند. تغذيه مناسب، تمرينات ورزشي و سلامت عمومي  فرد با ميزان رشد قد ارتباط مستقيم دارد.وي افزود: رشد قد فرآيندي طبيعي و به طور عمده موروثي است که مي توان از طرق مختلف به پيشرفت اين روند کمک کرد. فرد بايد اين روش هاي طبيعي را روزانه و مداوم به کار گيرد تا در درازمدت به نتيجه مطلوب برسد.برخورداري با بيان اينکه رشد قد از زمان تولد تا پايان دوران بلوغ ادامه دارد، عنوان کرد: در طول اين مدت از طريق رژيم هاي غذايي مناسب و تمرينات خاص ورزشي مي توان ميزان رشد را افزايش داد.اين کارشناس تغذيه خاطرنشان کرد: در پسرها بيشترين ميزان افزايش قد از ۱۳ تا ۲۰ سالگي و در دختران از ۱۱ تا ۱۸ سالگي است.وي گفت: تمرينات ورزشي مخصوص افزايش قد بايد صبح زود انجام شود. اين تمرينات شامل حرکات کششي، يوگا، آويزان شدن از بارفيکس، شنا و ... است.اين کارشناس تغذيه با اشاره به نقش تغذيه در ميزان افزايش قد گفت: در کنار ورزش، تغذيه مناسب نيز در رشد قد مؤثر است.

منبع :روزنامه خراسان 
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

خراسانُ

 مهدعلم فرهنگ تاریخ هنُرشعر و نخبگان ایران

 

  

http://akisar.ir/wp-content/uploads/FunShad.Com-20091212-f29c21d4897f78948b91f03172341b7b.jpg 

 

 

 و.....

*** 

"خراسان" به معنی سرزمین خورشیداست وبه محل طلوع آفتاب گفته می شود

 دکترعلی شریعتی-عطارنیشابوری-خیام نیشابوری-مولوی-ابن سینا-رودکی-خواجه نصیرالدین توسی-

حکیم ابوالقاسم فردوسی-خواجه نظام الملک توسیُ-پروفسورصادقی-سردارشهید محمودکاوه-

امام محمدغزالی-ابومسلم خراسانی-و....

حامد بهداد-داریوش ارجمند-رضا عطاران-رضاکیانیان -محمدرضا شجریان -

حاج ملاهادی سبزواری-ابوالفضل بیهقی-شیخ حسن جوری-نادرشاه افشار-

پروفسور محمدحسن گنجی-استادشهیدآیت الله مطهری- حضرت آیت ا...سیدعلی حسینی خامنه ای-

 دکترحسن رحیم پورازغدی-رسول وامیررضا خادم-دکتر محمدباقرقالیباف-

 پروفسورجواد توکلیان شاندیز و...-

خُراسان بخشی از ایران بزرگ و از دوران ساسانیان نامی سنتی و کلی برای اشاره به نواحی شرقی ایران است و نام آن از دوران ساسانیان در ایران مرسوم شد. ساسانیان قلمرو خود را به چهار بخش تقسیم کرده بودند که یکی از آن بخشها خراسان به معنای «سرزمین خورشید» بود.[۱][۲] قلمرو تاریخی خراسان شامل استان خراسان در ایران کنونی و بخش‌های عمده‌ای از افغانستان و ترکمنستان امروزی بوده‌است. در مفهوم گسترده‌تر ازبکستان و تاجیکستان و بخش‌هایی از قرقیزستان و قزاقستان را هم می‌توان در قلمرو خراسان بزرگ تاریخی به حساب آورد. برخی نویسندگان همچون علی شریعتی خراسان بزرگ را مهد سیاسی ایران[۳] و برخی دیگر آن را حتی سرزمین مادری زبان و فرهنگ پارسی دانسته‌اند.[۴]

خراسان سرزمینی است که از غرب از دامغان و سبزوار آغاز می‌شود، و در شرق تا بلخ و رود جیحون کشیده شده‌است. از جنوب، تا شمال سیستان و غزنی و از شمال، به بخارا می‌رسد.

خراسان بزرگ شامل چهار بخش بوده‌است[۵] و هر بخش به نام فرمانروای آنجامشهور بوده‌است. هر کدام از این چهار بخش را یک رب یا ربع می‌نامیده‌اند و دربردارنده رب‌های زیر بوده‌است:


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 


 

  

  

 

 به خاطر سه چیز هیچ گاه کسی رو مسخره نکنید؟

 

 

 

  

 

سخن چارلي چاپلين به دخترش:

تا وقتي قلب عريان كسي رانديدي بدن عريانت را نشانش نده! هيچ گاه چشمانت را

براي کسي که معني نگاهت رانمي فهمدگريان مکن قلبت راخالي نگه داراگر هم یه

روزي خواستي كسي رادرقلبت جاي دهي سعي كن كه فقط يك نفر باشدبه اوبگوکه

تورابيش ترازخودم وكمتر ازخدا دوست دارم زيرا كه به خدااعتقاددارم وبه تو نيازدارم

    

 

 

 

 

 منبع:خبرگزاری شهر شاندیز

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

در سوگ چهارده مرزبان شهید؛
تازه هوا تاریک شده بود که بیست و سه تن از سربازان وطن حین جابجایی بین پاسگاه صفر مرزی و هنگ به ناگاه خود را در میان کمین اشراری می‌بینند که در سه نقطه انتظار رسیدنشان را می‌کشیدند؛ امشب چهارده خانواده در خانه پذیرای حزنی فراگیر هستند که از خبر دردناکی سرچشمه گرفته که ساعاتی پیش به دستشان رسیده است.
امشب چهارده خانواده در خانه پذیرای حزنی فراگیر هستند که از خبر دردناکی سرچشمه گرفته که ساعاتی پیش به دستشان رسیده است؛ خبر که نه، دردنامه کوتاهی که تصور شنیدن آن پشت هر پدر و مادری را می‌لرزاند، هر خواهر و برادری را به شوک فرو می‌برد و هر فرزندی را می‌سوزاند، تا هرچه منبع اعلام آن دردنامه موثق هم باشد، باز باور ناپذیر نمود یافته و نشنیدنی باشد. خداوند صبرشان دهد.

به گزارش «تابناک»، تازه هوا تاریک شده بود که بیست و سه تن از سربازان وطن حین جابجایی بین پاسگاه صفر مرزی و هنگ به ناگاه خود را در میان کمین اشراری می‌بینند که در سه نقطه انتظار رسیدنشان را می‌کشیدند؛ آن هم در جاده‌ای به موازات مرز و در کمترین فاصله با خاک کشور همسایه که هرچند داخل خاک کشورمان واقع شده و «ایران» نام دارد، ولی تسلط دشمن بر ایرانیان در آنجا رقم خورده است.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

حقانی در همایش کالبدشکافی سیاست انگلیسی‌ها در ایران:
 
نه «توطئه‌انگاری»را قبول داریم،نه«توطئه‌انکاری» را.
 
 بی‌بی‌سی؛ بازوی انگلیسی‌‌ها علیه ایران
 
نشست خبری همایش بین­المللی «کالبدشکافی سیاست انگلیسی‌ها در ایران» با حضور موسی حقانی، رئیس مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران و رسانه‌های مختلف، امروز پنجم آبان‌ماه در خبرگزاری تسنیم برگزار شد.
 
به گزارش جهان، نشست خبری همایش بین ­المللی «کالبدشکافی سیاست انگلیسی‌ها در ایران» با حضور موسی حقانی، رئیس مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران و رسانه‌های مختلف، امروز پنجم آبان‌ماه در سالن نشست‌های تسنیم برگزار شد.

موسی حقانی، رئیس مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران در این نشست با اشاره به اهداف برگزاری این همایش گفت: ۲۰۰ سال است که با دخالت‌های انگلستان در امور ایران مواجهیم و تاریخ ایران را نمی‌توان بدون بررسی سیاست‌های انگلستان مورد شناخت و بررسی کافی قرار داد. حضور انگلستان در ایران عمیق است و اسناد و مدارک بسیاری از دال بر این امر موجود است.البته تاکنون کتابها و مقالات بسیاری منتشر شده است اما نیاز داریم که شناخت جدی‌تری نسبت به سیاست‌های انگلیسی‌ها در ایران داشته باشیم.

جو ضدانگلیسی در ایران؛ از ۱۳۰۰ تاکنون

حقانی ادامه داد: انگلیسی‌ها از حدود سال ۱۸۰۰ میلادی حساب ویژه‌ای برای ایران باز کردند و مبنای سیاست آنها ابتدا تضعیف و بعد نابودی ایران بود. از سال ۱۳۰۰ شمسی به بعد دست‌شان رو شده بود و ملت ایران نسبت به سیاست‌های انگلیسی‌ها حساس بودند و جو ایران به شدت ضد انگلیسی شده بود. ما اکنون ۱۰۰ سال بعد این حساسیت را نسبت به سیاست‌های انگلیسی‌ها مورد بررسی قرار می‌دهیم و اعتراضات ایرانیان به انگلستان را در اشکال مختلف آن از تظاهرات سال‌های ۱۳۰۰، ۱۳۰۱، ۱۳۰۲ و... گرفته تا نهضت نفت، انقلاب اسلامی، فتنه سال ۸۸ و تا همین امروز را در این همایش تبیین و تحلیل می‌کنیم.

وی با اشاره به جزئیات مقالات ارسال شده به این همایش گفت: استقبال خوبی صورت گرفته و ۳۲۰ چکیده مقاله و ۱۷۵ مقاله کامل به دست ما رسیده که از آن میان ۳۰ مقاله را برگزیده‌ایم و در حاشیه این همایش میزگردها و برنامه‌های جانبی خواهیم داشت.

رونمایی از اسنادی درباره دخالت انگلیسی‌ها در ایران

رئیس موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران در پاسخ به پرسش تسنیم مبنی بر سنخ اسنادی که در این همایش رونمایی خواهد شد، گفت: بخشی از این اسناد، به اوایل ۴۰ و ۵۰ که سال‌های سرنوشت‌ساز برای ایران و شامل سال‌های پایانی رژیم پهلوی و بارقه‌های آغازین انقلاب اسلامی است مربوط می‌شود. بخشی از اسناد هم در حاشیه همایش در قالب نمایشگاهی ارائه خواهد شد.

نه توطئه‌انگاری را قبول داریم و نه توطئه‌انگاری را

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به دو مفهوم «توطئه‌انگاری» و «توطئه‌انکاری» درباره سیاست انگلیسی‌ها در ایران گفت: یکی از مقالات این همایش به همین موضوع پرداخته است. ما هیچکدام از این دو رویکرد را قبول نداریم و معتقدیم با این چارچوب غلط نمی‌توان تاریخ ایران را تحلیل کرد. البته برخی از توطئه‌انگاران انقلاب ایران را محصول سیاست انگلیسی‌ها می‌دانند و انقلاب و ایستادگی مردم در مقابل استکبار را نادیده می‌انگارند.

حقانی تصریح کرد: برخی ساده‌انگارانه نقش و دخالت غرب و از جمله انگلستان در امور ایران را انکار می‌کنند در حالی که در اسناد متعددی بر دخالت آشکار انگلیسی‌ها و مقدرات ایرانیان از جمله دو کودتای انگلیسی ۱۲۹۹ و ۱۳۳۲ تصریح شده است. انگلیسی‌ها حتی با دست‌نشاندگان خود در ایران برخورد مناسبی نداشتند و افرادی مانند خود شاه، علم و دیگران بر این دخالت آشکار تصریح کرده‌اند و متاسفانه در بسیاری از مواقع پذیرفته‌اند که تحقیر شوند.

از دخالت در حاکمیت تا سکولاریته کردن

وی ادامه داد: انگلیسی‌ها غیر از دخالت در حاکمیت، فرهنگ دینی را هم هدف قرار می‌گیرند و دنبال نوعی سکولاریزم در ایران هستند. آنان با استفاده از رسانه‌های خود و به‌ویژه بی‌بی‌سی در پی تغییر سبک زندگی مردم ایران اهستند. در این همایش مقالاتی از کشورهایی چون لبنان، عراق، افغانستان و ارمنستان نیز حضور دارند و در بخشی از مقالات این همایش به نقش انگلستان در حذف زبان فارسی در شبه قاره و فارسی‌ستیزی انگلیسی‌ها اشاره شده است. انگلیسی‌ها نمی‌توانند یک ایران قدرتمند را در منطقه تحمل کنند و بارها به صراحت می‌گفتند که باید برای صیانت از انگلستان در هندوستان ایران را باید در وحوشت و بربریت نگه داشت و هنوز که هنوز است انگلیس‌ها چنین نگاهی به ما دارند.

رئیس موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران اضافه کرد: آنها برای تضعیف ایران اقدام به تجزیه ایران کرده‌اند و طی سیاست‌های آنان بخش‌های بسیاری از ایران جدا شد. براساس این سیاست در سال ۱۹۰۷ ایران را به سه قسمت و در سال ۱۹۱۵ قسمت میانی و باقیمانده آن را نیز با روسیه به دو قسمت تقسیم کردند.

حقانی با اشاره به جزئیات برگزاری این همایش و شخصیت‌های حاضر در آن گفت: افتتاحیه این همایش با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان، مسئول نهاد معظم رهبری در دانشگاه‌ها خواهد بود و غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی از جمله سخنران‌های روز نخست این همایش محسوب می‌شود.

برخی فکر می‌کنند در رابطه با انگلستان تنها با سفارت مواجهیم

وی اضافه کرد: نقش نهادهای پنهان تاثیرگذار در سیاست‌های انگلستان یکی از موضوعات بررسی شده در این همایش خواهد بود. برخی از افراد سعی دارند دخالت انگلیس در ایران را کمرنگ نشان دهند و ما نیز گاهی فکر می‌کنیم که ما در رابطه با انگلستان فقط با سفارت آن مواجهیم و این بینش را در سیاست خارجی خود هم تسری می‌دهیم؛ در حالی که انگلستان از طریق چند کانون در ایران اعمال سیاست می‌کرد که در کنار سفارت، حکومت هند بریتانیا، بانک شاهنشاهی، نماینده وزارت دریاداری و... از جمله این کانون‌ها هستند.

رئیس موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران پیامدهای امنیتی خط دیورانت بر اوضاع ایران، نقش انگلیسی‌ها در غارت نفتی ایران، نقش انگلستان در تحولات بلوچستان و تجزیه آن، پیامدهای اقتصادی حضور انگلیسی‌‌ها در خلال جنگ جهانی دوم، نقش انگلیسی‌ها در تحولات تالش شمالی، نقش انگلیسی‌ها در حمله روسیه به ایران، مسئله اروند و نقش انگلیس در حمله عراق به ایران، قیام‌های انجام شده علیه انگلیسی‌ها، سیاست‌های استعماری در افغانستان و هرات، نفوذ در مطبوعات ایران، مقاومت نهاد مرجعیت در مقابل انگلستان و... را از جمله محورها و موضوعاتی دانست که در این نمایش بررسی خواهد شد.

حقانی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه آیا در این همایش دخالت انگلستان در رویدادهای جدید و اخیر ایران مانند انتخابات ۸۸ و نقش رسانه انگلیسی بی‌بی‌سی در این حوادث بررسی می‌شود، گفت: البته یکی از محورهای مهم این همایش انتخابات سال ۸۸ و اتفاقاتی است که بعد از آن رخ داد و دخالت بارز انگلیسی‌ها در آن مشاهده شد. بررسی این موضوع می‌تواند به خود انگلیسی‌ها در بازشناسی رفتارشان کمک کند و خوب است که آنها بدانند که مردم ایران تحرکات آنها را رصد می‌کنند و وجود بیش از ۹ دهه جو ضدانگلیسی در ایران بیراه نیست.

وی با بیان اینکه بررسی موضوعات می‌تواند مقدمه‌ای برای تجدید نظر انگلیسی‌ها در سیاست‌های آنان در مقابل ایران باشد، گفت: دو مقاله پژوهشی خوب در حوزه نقش سفارت انگلستان و شبکه بی‌بی‌سی در انتخابات ایران در این همایش ارائه خواهد شد. سیاست انگلستان در ایران هنوز تغییر نکرده و آنان هر کاری را برای جلوگیری از پیشرفت ایران انجام می‌دهند و این سیاست به آمریکا و دیگر نقاط اروپا هم صراحت کرده است.

رئیس موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران درباره ویژگی‌های خاص استعمار انگلستان در ایران خاطرنشان کرد: سیاست انگلیسی‌ها در ایران همراه مبتنی بر نفوذ، کسب اطلاع و تاثیرگذاری بوده است و آنان ظرفیت‌های موجود ایران را به خوبی شناخته و به نفع منافع خود استفاده می‌کردند. البته ما رجال برجسته‌ای مانند شهید مدرس و امام خمینی(ره) داشته‌ایم که در مقابل زیرکی انگلیسی‌ها زیرکانه ایستادند و امروز رمز ماندگاری و ایستادگی ما همین افراد هستند.

کارهای بزرگ منطقه، نقشه‌اش از انگلیسی‌هاست و اجرایش از کسی دیگر

وی ادامه داد: روش دیگر آنان این است که آشکارا عمل نمی‌کنند و به قول مرحوم شیخ حسین لنکرانی که ۸۰ سال سابقه مبارزه با انگلیسی‌ها را داشت «معمولا کارهای بزرگی که در منطقه اتفاق می‌افتد نقشه‌اش از انگلیسی‌هاست و اجرایش از کسی دیگر»؛ یعنی نقشه انگلیسی است که توسط روس‌ها و آمریکایی‌ها اجرا می‌شود. همچنان که تشکیلات فراماسونری به طور کامل انگلیسی است اما توسط فرانسوی‌ها در مناطق مختلف جهان پیگیری می‌شود.

همایش بین­المللی «کالبدشکافی سیاست انگلیسی‌ها در روزهای ۷ و ۸ آبان‌ماه در تالار علامه امینی دانشگاه تهران با حضور جمعی از اساتید داخلی و خارجی با هدف واکاوی اسناد تاریخی و بازخوانی سیاست‌های انگلستان در ایران و اثرگذاری این سیاست‌ها در شکل‌گیری فرق و انحرافات مذهبی و سیاسی در کشورمان از سوی مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران برگزار می‌شود. /
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

مسابقه فوتبال بین تیم پدیده شاندیز و پیروزی تهران

 علي دايي گفت: حتي اگر من فردا روي نيمکت نباشم باز هم بازيکنانم نتيجه خواهند گرفت در اين ميان اکبر ميثاقيان هم گفت: شرایطمان خوب است، احتمال دارد عدم حضور دایی روی بازی تأثیر منفی بگذارد.

علی دایی سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس تهران در نشست خبري پيش از بازي با پديده مشهد خصوص بازی تیمش مقابل اين تيم دسته يکي گفت: درست است که پديده تيم دسته يکي است اما ما فردا مقابل اين تيم بازي سختي داريم و مسلماً هر 2 تیم برای کسب پیروزی به این بازی قدم خواهند گذاشت و هر تیمی که در بازی بهتر باشه مسلماً برنده خواهد بود.


وی در خصوص محرومیت و عدم حضورش در اين بازي اظهار داشت: در واقع من خودم نمی‌دانم فردا محرومم یا نه. هنوز چیزی تا این لحظه به من اعلام نشده است ولی این را می‌دانم چه باشم چه نباشم تمام بازيکنانم تلاش خود را مي‌کنند و مطمئنم تيمم نتيجه خواهد گرفت. چون این غیرت، توان و تعصب در بازیکنان دیده می‌شود.

دایی درمورد تیم مشهدی پدیده شاندیز گفت: این تیم لیگ یکی است که قطعاً با انگیزه‌تر از همیشه جلوی ما ظاهر خواهد شد و جام حذفی شرایط خاص خود را دارد و اتفاقات زیادی خواهد افتاد و ما سعی می‌کنیم بازی را به نفع خود رقم بزنیم.

وی در خصوص آماده سازی تیمش نیز عنوان کرد: ما در طول مدت تمرینات ویژه و خوبی انجام داده ایم و تمامی بازیکنان را در اختیار داریم و آماده رویارویی با تیم شاندیز هستیم.


سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس تاکید کرد: مابرای پیروزی به میدان آمده ایم و غیر از این هدفی نداریم و با تمامی قوا در جهت پیروزی مسابقه به میدان خواهیم آمد.

میثاقیان: با تمام قوا در مقابل پرسپولیس بازی خواهیم کرد


سرمربی تیم پدیده شاندیز مشهد در نشست خبري پيش از بازي با پرسپوليس در خصوص بازی تیمش در جام حذفی مقابل اين تيم گفت: بازی سختی فردا مقابل پرسپولیس خواهیم داشتو می خواهیم در این بازی شگفتی ساز شویم و افتخاری را برای تیم پدیده شاندیز کسب کنیم.


وی افزود: هدف ما از حضور در جام حذفی شگفتی سازي و صعود به مرحله بعد است و با تمام قوا در اين بازي خواهیم جنگید تا به آنچه استحقاق ماست دست یابیم.

ميثاقيان در خصوص شرایط جام حذفی اضافه کرد: جام حذفی شرایط خاص خود را دارد که اگر حتي يک بار بازنده شويم حذف خواهيم شد بنابراين مسلماً می آییم که مقابل پرسپپوليسنتیجه بگیریم.

سرمربي تيم دسته يکيپديده مشهد در خصوص تیمش تصریح کرد: خوشبختانه چه از لحاظ روحی، فکری وبدنی شرایطمان خوب است و مصدوم و محروم نداریم و سعی داریم با بازی خوب مقابل پرسپولیس جواب اعتماد مردم خوب مشهد را بدهیم.

ميثاقيان به احتمال عدم حضور دایی اشاره و عنوان کرد: علی دایی، ‌یکی از موفق ترین چهره ها، بازیکنان و مربیان لیگ برتر است و نبودش قطعاً تاثیر منفی خواهد داشت و تاثیر گذار خواهد بود چون حضور این افراد به فوتبال جذابیت فراوانر نزد هوادار می بخشد./
 
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 

بوی خوش بهشت از کنار آن آبگیر، یعنی غدیر عرشیان وبهشتیان،جان ها رامی نوازد این چه بوی خوشی است
 
 که حتی پس ازعبور صدها سال هنوز فضای جان مشتاقان را می نوازد.

غدیرتکرار اولین است در کلام آخرین، همان کلام نورانی که در اولین پیام، علی را به برادری و وصایت خواندو
 
 درغدیر،اعلام ولایت و امامت او را فرمود.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

بعد از مفاخر، حالا نوبت چنگ اندازی همسایگان به دیگر میراث سرزمین‌مان رسیده؛
تا لباس‌ها کمی تغییر می‌کنند و رنگ و لعابشان عوض می‌شود، هر کس از منظری به نقد آن می‌پردازد چراکه همه این ویژگی‌های ریز و درشت هستند که با قرار گرفتن در کنار هم، هویت جامعه را شکل می‌دهند اما ایراد کار زمانی آشکار می‌شود که گاه مولفه‌های قدرتمند هویتی‌مان تاراج می‌شود ولی از میان این همه ناظر حتی یک نفر هم صدایش در نمی‌آید!
-
تا لباس‌ها کمی تغییر می‌کنند و رنگ و لعابشان عوض می‌شود، هر کس از منظری به نقد آن می‌پردازد؛ یکی پای تهاجم فرهنگی را میان می‌کشد، دیگری از نابود شدن سنت‌ها می‌گوید، بعدی نوآوری به خرج داده و لغتی مثل تبرج خلق می‌کند و... ؛ نه تنها لباس، که دیگر تغییرات جامعه هم مرتب رصد شده و واکنش‌های متفاوتی را سبب می‌شوند چراکه همه این ویژگی‌های ریز و درشت هستند که با قرار گرفتن در کنار هم، کلیتِ هویت جامعه را شکل می‌دهند اما ایراد کار زمانی آشکار می‌شود که گاه مولفه‌های قدرتمند هویتی‌مان تاراج می‌شود ولی از میان این همه ناظر حتی یک نفر هم صدایش در نمی‌آید.

چه زمان جواب غارتگران تاریخ و فرهنگ ایرانی را خواهیم داد؟!به گزارش «تابناک»، به فاصله کوتاهی از ثبت سازهای ایرانی در مجموعه میراث ناملموس جهانی به نام همسایه شمالی کشورمان و اندکی پس از تلاش برای مصادره مشاهیری همچون نظامی، این بار جست‌وجوی سران جمهوری آذربایجان برای یافتن لعبتی در تاریخ ایران زمین، به «چوگان» ختم شده است تا ثبت این میراث باستانی در سازمان علمی فرهنگی ملل متحد، یونسکو در دستور کار ایشان قرار گیرد.

چوگان (برگرفته از چوب+گان / چولگان به معنای منسوب به چول یا چوله که خمیده معنا می‌دهد)، نخستین ورزش گروهی و به روایتی کهن ترین ورزش جهان است که تدارک برگزاری رقابتهای آن، موجب خلق نخستین میدان رقابت ورزشی در پهنه تمدن بشری شده و حتی گفته می‌شود که گاه با رقابت بین ملل (مثل رقابت ایرانیان و تورانیان) بازیگر عرصه های سیاسی نیز بوده ولی اینقدر به مرور زمان گرد و غبار فراموشی روی آن را فراگرفته که هرچند هنوز جهانیان آن را به پیشینه ایرانی‌اش می‌شناسند، جامعه ایرانی کمترین شناختی نسبت به آن ندارد.

بدین ترتیب گوهر خودی آن قدر مهجور می‌ماند که وقتی بیگانگان در پی سفتن آن بر می‌آیند، تازه متوجه می‌شویم که چه لعبتی در اختیار داشته و قدرش را ندانسته‌ایم؛ درست مثل عقیق، جواهری که خاستگاه ایرانی داشته و از این بوم به جهانیان معرفی شده ولی چون در تجارت جاده ابریشم به دست اعراب در عرصه‌های جهانی عرضه شده «آگات»، نام ایرانی آن برای اغلب ایرانیان ناشناخته باشد و عجیب آنکه خیلی‌هایمان انگشتری عقیق به دست می‌کنیم!

این در حالی است که قرن‌ها پیش راه ابریشم فروریخته و تجارت با محصولات دیگر سرزمین‌ها رنگ و بوی دیگری گرفته تا در کنار رایج شدن پدیده‌های چون جعل صنایع بومی، توسعه صنعت گردشگری و گردش‌ میلیاردی منجر به تاراج میراث فرهنگی و گاه بقایای ناملموس دیگر تمدن‌ها شده تا رقابتی در عرصه ثبت میراث مشترک شکل بگیرد که هیچ دورنمای خوشی ترسیم نخواهد کرد.

اما نکته نغز ماجرا اینجاست که اگر در ماجرای ثبت تار ایرانی به نام همسایه شمالی کشورمان بتوان به سردمداران آذربایجان به نوعی حق داد که اگرچه مدعی مالکیت سازی با نام پارسی هستند، ولی نوعی از این ساز (که به نام تار آذری معروف است) را بسیار عزیز می‌شمارند ولی در رابطه با ورزش چوگان، اگر سهم هندی ها در آموزش این ورزش استراتژیک به استعمارگران خودپ و نقش انگلیسی‌ها در شناساندن این ورزش به جهانیان را نادیده گرفته و فراموش کنیم که تا حرف از خم و قوس در شعر شعرای گران سنگ این زادبوم بوده، «چوگان» بار معنایی کلام را به دوش کشیده و معنای تمام و کمالی را به ذهن مخاطب منتقل کرده، حتی سهم کوچکی از این ورزش باستانی نصیب قفقازی‌های دور مانده از موطن اصلی خود نخواهد شد.

چه زمان جواب غارتگران تاریخ و فرهنگ ایرانی را خواهیم داد؟!
میدان نقش جهان اصفهان در دهه های نخست پس از احداث و شاید بیشتر، احتمالا زیباترین میدان چوگان جهان بوده است اما یادآوری این پیشینه از این رو جالب توجه تر می‌نماید که وضعیت فعلی این میدان، آینه تمام نمای وضعیت چوگان در کشورمان به حساب می‌آید

بدین ترتیب اگرچه در حکایت تار، برخی دوستان داخلی حق را به جمهوری آذربایجان می‌داده و تنها خطای صورت گرفته را لحاظ نشدن نام کشورمان در این پروسه ثبت جهانی می‌دانستند و حتی در ماجرای پارسی زدایی از مقبره حکیم نظامی، بعضی به گنجه‌ای بودن این شاعر ایرانی اشاره کرده و بی توجه به رویکرد دشمنانه همسایه شمالی کشورمان، ارج نهادن ایشان به مقام این حکیم را ارجح بر عنوان کردن هویت وی می‌دانند، در ماجرای درخواست رسمی جمهوری آذربایجان به یونسکو برای ثبت چوگان هیچ توجیهی نمی‌توان یافت الا کوتاهی مسئولان داخلی.

به عبارت بهتر، ارتباط آذربایجان با چوگان تا آن اندازه دور از واقعیت است که در سایه پیگیری آن می‌توان ثابت کرد خط سردمداران جمهوری آذربایجان از ثبت انحصاری تار یا ایرانیت زدایی از مقبره نظامی،  صرفا بر پایه عداوت و دشمنی ایشان بوده و بر مبنای جعل تاریخ بنیان گذارده شده تا شاید در این رهگذار، مثل همسایه آسیایی-اروپایی‌شان، گردشگری شان رونق بگیرد.

توجه به این گزاره، تهدید بوجود آمده درباره ثبت جهانی چوگان را به فرصتی بی نظیر تبدیل خواهد کرد که می‌توان در سایه آن به دستاوردهای بسیاری دست یافت و نه تنها دست این دشمن کوچک را از مصادره چوگان کوتاه کرد، بلکه تاراج دیگر میراث‌تاریخی مان به دست ایشان را وارد فاز حقوقی کرده و آنچنان ضرب شصتی به ایشان نشان داد که دیگرانی هم که قصد دارند به تاریخ و فرهنگ ما دست دراز کنند، نگران عواقب کار خود باشند.

اما این مهم هنگامی دست یافتنی خواهد شد که پیگیری تاراج میراث گرانبهای‌ پیشینیان‌مان از جایی آغاز شود؛ به عبارتی بهتر، زمانی که دست درازی بیگانگان به بازماندگان این آب و خاک به مسئولی برخورده و یا حتی برخورنده بودن این دست اقدامات منجر به شکل گیری واکنش مردمی شده و در ادامه مسئولان را مجبور به پیگیری درخواست‌ها و مطالباتشان کند؛ اقداماتی از جنس حراست از جزایر ایرانی خلیج فارس نه از جنس تعللی که پس از جعل نام خلیج فارس بروز کرد و تبعات آن هنوز ادامه دارد.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

روند افزایش جراحی بینی درایران

رکوردهای تاسف بار

 ايران از نظر تعداد متقاضيان جراحي زيبايي بيني در دنيا اول است

 
ايران از نظر تعداد متقاضيان جراحي زيبايي بيني در دنيا اول است و سن اين متقاضيان نيز رو به کاهش است.

به گزارش فارس، عليرضا زالي رئيس سازمان نظام پزشکي ديروز در چهارمين کنگره راينولوژي در مرکز همايش هاي رازي به تعداد متقاضيان جراحي بيني در ايران که در رده اول دنيا هستند، اشاره کرد و افزود: اگر چه جراحي بيني و زيبايي به مايه هاي فرهنگي بر مي گردد اما کيفيت بالاي جراحي و راينولوژي باعث شده است که مردم به اين قبيل جراحي ها متمايل شوند.

وي افزود: اگرچه تعداد متقاضيان جراحي زيبايي بيني في نفسه مذموم نيست و نشانه زيبايي خواهي ايرانيان است اما پزشکان متخصص بايد در انتخاب بيمار دقت کنند.

وي به پزشکان متخصص اين رشته توصيه کرد که در انتخاب بيمار توجه کافي داشته باشند و با متانت و صبر و حوصله کافي و مصاحبه روان شناختي به بيمار توجه کنند.

هشدار در مورد استفاده از بوتاکس چيني

دبير انجمن راينولوژي ايران نيز در حاشيه اين کنگره در مورد استفاده از پرکننده هاي غيراستاندارد هشدار داد و افزود: متاسفانه بسياري از بوتاکس هاي موجود در بازار ايران، از طريق غيرقانوني و قاچاق وارد کشور مي شود که استفاده از آنها عوارض جدي براي پوست صورت به همراه دارد.

دکتر ابوالحسن قيصري گفت: بوتاکس با تاثير روي عضله محل تزريق، باعث کاهش فعاليت يا از بين رفتن فعاليت الياف عضلاني و در نتيجه سبب رفع چين و چروک هاي ناشي از انقباض هاي عضلاني در صورت مي شود.

قيصري با عنوان اين مطلب که بسياري از بوتاکس هاي توزيع شده در بازار ايران که از طريق غيرقانوني و قاچاق وارد کشور مي شود، ساخت کشور چين است که به دليل قيمت ارزان از آنها در مراکز غيرمعتبر استفاده وسيع مي شود، در مورد استفاده از اين قبيل محصولات غيرمعتبر هشدار داد و گفت: حساسيت موضعي، تغيير حالت عضلات صورت، افتادگي پلک و ابرو و حتي شوک، از عوارض استفاده از بوتاکس چيني است.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

مراقب حقه های اینترنتی باشید

چند سالی می‌شود که گوگل به جزء جدایی ناپذیر زندگی امروزه کاربران تبدیل شده است. تا جائیکه نتایج جستجوی آن پاسخ اکثر سوالات آن‌ها را در هر زمینه‌ای می‌دهد. اما همین فناوری به شدت پیچیده می‌تواند دردسرهای جدی هم به لحاظ امنیتی برای کاربران فراهم کند.


کاربران اینترنت معمولاً برای یافتن عکس‌ها، ویدئوهای خنده دار، مقالات علمی و... خود در گوگل جستجو می‌کنند اما ممکن است در خلال همین جستجوها به یکباره سیستم آن‌ها با مشکلات جدی روبرو شود. بسیاری از متخصصان امنیتی، محیط مجازی را به میدان مین تشبیه کرده‌اند چراکه درست زمانیکه شما فکر می‌کنید همه جوانب امنیتی را رعایت کرده‌اید، به بدافزارهای کلاهبرداری آنلاین آلوده می‌شوید.

از این رو به تازگی وزارت امنیت داخلی امریکا اقدام به بررسی درجه و میزان خطرآفرینی هر یک از محیط‌های مجازی در فضای اینترنت کرده و براساس رنگ، درجه خطر هر یک را طبقه بندی کرده است. این گزارش همچنین شش نقطه پرخطر را در اینترنت معرفی و در نهایت راه مقابله و محافظت از کاربران را در هر یک از این فضاها عنوان کرده است.


براساس طبقه بندی وزارت امنیت داخلی امریکا، وب سایت‌ها در پنج سطح آبی، سبز، زرد، نارنجی و قرمز از ایمن تا خیلی خطرناک دسته بندی شده‌اند.

بر این اساس سطح آبی شامل وب سایت‌هایی است که کاملاً امن بوده و امکان وجود هیچ گونه خطر امنیتی در آن‌ها وجود ندارد.

سطح بعدی سبز رنگ است که اگر کاربری به دنبال ریسک‌های امنیتی باشد، شاید بتواند نوع خفیفی از آن را پیدا کند اما به هیچ عنوان آسیب جدی به حساب نمی‌آید.

سطح زرد رنگ وب سایت‌های خطرناکی را در بر می‌گیرد که به خودی خود آلوده نیستند اما لینک‌های رد و بدل شده در آنها می‌تواند آلوده باشد و یک کلیک کاربر می‌تواند او را با مشکلات جدی روبرو کند.

سطح نارنجی وب سایت‌های خطرناک را در بر می‌گیرد. در این وب سایت‌ها آلودگی به کاربر بسیار نزدیک بوده و بهتر است کاربر اصلاً به آن‌ها مراجعه نکند .

در نهایت سطح قرمز وب سایت‌های بسیار خطرناک و آلوده را شامل می‌شود که کاربر به محض بازدید از آن‌ها قطعاً آلوده خواهد شد.


براساس این گزارش، وزارت امنیت داخلی امریکا به بررسی موقعیت‌های خطرناک و همچنین محیط‌های ناامنی پرداخته است که کاربران در مواجهه با این محیط‌ها و موقعیت‌ها باید هوشیاری بیشتری به خرج داده و بیشتر از قبل نکات امنیتی را رعایت کنند. در ادامه به بررسی هر یک از این موقعیت‌ها می‌پردازیم:

 

- موقعیت اول: فایل‌های مخرب فلش
محیط خطرآفرین: وب سایت‌های حاوی فایل‌های فلش
طی سال‌های اخیر نرم افزارهای گرافیکی ادوبی فلش به هدف مطلوب بدافزارها تبدیل شده‌اند. بطوریکه این شرکت به طور مداوم در حال انتشار اصلاحیه های امنیتی است! اما آنچه در این نرم افزار محل خطر است، کوکی‌های فلش است که به سازندگان آن این امکان را می‌دهد تا تنظیمات کمتری بر روی فلش اعمال کنند و از این طریق سایت‌هایی که شما بازدید کرده‌اید را ردیابی کنند. بدتر از آن زمانیست که حتی با حذف کوکی‌های مرورگر، باز هم کوکی‌های فلش در پشت صحنه باقی می‌مانند.

پس اگر شما از یک وب سایت حاوی فلش بازدید کردید، به منظور حفاظت در برابر حملات مبتنی بر فلش، پلاگین فلش مرورگر خود را بروز نگه داشته و قبل از هرگونه دانلود آن را با تنظیمات مرورگر خود بررسی کنید.

 

- موقعیت دوم: لینک های کوتاه شده
محیط خطرآفرین: توییتر
از زمان ایجاد توییتر، کلاهبردان اینترنتی سعی می کنند تا با استفاده از لینک های کوتاه شده کاربران را برای کلیک بر روی لینک های مخرب ترغیب کنند. چراکه پنهان کردن بدافزارها پشت لینک‌های کوتاه کار بسیار ساده تری است.

پس هر زمان که به سایت توییتر سر زدید به هیچ وجه بر روی هیچ لینکی کلیک نکنید. اگر هم می خواهید لینک های مخرب را از سالم تشخیص دهید از برنامه Tweet Deck که دارای ویژگی نمایش کامل لینک ها قبل از ورود به سایت است، استفاده کنید.

 

موقعیت سوم: ایمیل‌ها و فایل‌های پیوست
محیط خطرآفرین: Inbox ایمیل شما
اگرچه کلاهبرداری های فیشینگ و حملات مخرب به ایمیل‌ها اتفاق تازه ای نیست اما روش‌های این کلاهبرداری ها دائماً در حال تحول است. بطوریکه این روزها پیام‌های عادی از پیام‌های مخرب قابل تشخیص نیستند.

به همین دلیل به کاربران توصیه می‌شود به هرآنچه که به Inbox شان وارد می‌شود، اعتماد نکرده و به جای کلیک بر روی لینک‌های ارسال شده به صورت مستقیم به وب سایت مربوطه مراجعه کنند.

 

موقعیت چهارم: موزیک‌ها، ویدئوها و نرم افزارها
محیط خطرآفرین: وب سایت‌های دریافت (Download) موزیک، ویدئو و نرم افزار
سایت‌های دریافت (Download) موزیک، ویدئو و نرم افزار، گنجینه ای از نرم افزارهای مخرب در لباس مبدل هستند! بسیاری از متخصصان امنیتی معتقدند وب سایت‌های این چنینی یکی از خطرناک‌ترین محیط‌ها برای بازدید هستند. چراکه اغلب این وب سایت‌ها یک مدل مشخص از کسب و کار و همچنین اعتبار امنیتی کافی ندارند.

اگرچه بهتر است به دلیل محتوای غیرقابل اعتماد این وب سایت‌ها به طور کامل از بازدید آن‌ها صرف نظر کنید اما اگر به هر دلیلی به این وب سایت‌ها سر زدید، بهتر است به منظور حفاظت از سیستم اصلی خود، از یک سیستم دوم با یک آنتی ویروس کاملاً بروز استفاده کنید. در نهایت فایل‌های دانلود شده را اسکن کرده و یکی دو روز بعد آن‌ها را باز کنید. چراکه نرم افزارهای مخرب به محض باز شدن به همه سیستم شما رسوخ می‌کنند اما با تاخیر در باز کردن آن‌ها، به آنتی ویروس اجازه می‌دهد مجوزهای لازم را مورد بررسی قرار دهد.

 

موقعیت پنجم: بدافزارهای پنهان در فیلم‌ها و تصاویر غیراخلاقی
محیط خطرآفرین: وب سایت‌های نامشروع
سایت‌های نامشروع به خودی خود نسبت به سایر سایت‌های فعال و عمومی از درجه امنیت کمتری برخوردار هستند. اما این فرضیه تمام داستان نیست. اگرچه بازدید از این وب سایت‌ها به دلیل محتوای آن‌ها، بطورکلی مخرب است اما به دلیل اینکه هیچ خط مشی امنیتی مشخصی ندارند علاوه بر محتوای مخرب می‌توانند حاوی برنامه‌های آلوده و بدافزار هم باشند.

از این رو کاربران بهتر است به هیچ دلیلی به هر یک از این وب سایت‌ها وارد نشوند.

 

موقعیت ششم: ویدئوهای آنلاین
محیط خطرآفرین: وب سایت‌های به اشتراک گذاری ویدئو
شاید برای شما پیش آمده، در حال تماشای یک ویدئوی آنلاین هشداری نمایش داده می‌شود مبنی بر اینکه برای دانلود این ویدئو نیازمند نرم افزار خاصی هستید. چراکه نرم افزار فعلی شما فایل مربوطه را پشتیبانی نمی‌کند.

قانونی بودن نرم افزار معرفی شده به اعتبار وب سایتی که شما در حال بازدید از آن هستید بر می‌گردد. اگر در حال تماشای ویدئو از یک وب سایت نا آشنا هستید بهتر است به پیغام داده شده اعتنا نکرده و نرم افزار را دانلود نکنید. اما بطورکلی بهتر است برای تماشای ویدئوهای آنلاین به وب سایت‌های شناخته شده ای مثل Vimeo و یوتیوب مراجعه کنید.

 

در نهایت اینکه اگرچه امروز اینترنت فاصله‌ها را کم و دسترسی‌ها را آسان کرده است اما هر لحظه از حضورمان در این فضا می‌تواند موقعیت مناسبی را در اختیار سودجویان قرار دهد. شش موقعیتی که توسط وزارت امنیت داخلی امریکا مورد بررسی قرار گرفت اگرچه ممکن است خطرآفرین باشند اما تمام پهنه گسترده اینترنت را شامل نمی‌شوند. از این جهت به نظر می‌رسد تنها راه حل مطمئن برای مقابله با کلاهبردان و نفوذگران، هوشیاری کاربران و استفاده به جا از ابزارهای امنیتی مناسب است.

منبع:iranvij.ir+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 
انتخابات شوراي شهرستان طرقبه شانديز برگزار شد

انتخابات شوراي شهرستان طرقبه شانديز برگزار شد. به گزارش خبرنگار ما در پايان اين انتخابات، حسين ثابت

 گلستاني به عنوان رئيس اين شورا ، جهان پناهي به عنوان نائب رئيس شوراي شهرستان،اکبريان به عنوان

خزانه دار و علي همايوني فر به عنوان نماينده اين شورا در شوراي استان انتخاب شدند.

 
افتتاح ۲ مدرسه خيرساز در طرقبه شانديز

طي مراسمي با حضور خيران و مسئولان استاني و شهرستان، آموزشگاه «فاطيما» در شهر شانديز و آموزشگاه

«ماني» در روستاي نغندر طرقبه که توسط خيران ساخته شده اند به بهر ه برداري رسيد. مسئول آموزش و

 پرورش شهرستان طرقبه شانديز در گفت وگو با خبرنگار ما افزود: مدرسه ۱۰ کلاسه فاطيما در شهر شانديز با

 اعتباري حدود ۵۴۰ ميليون تومان از محل اعتبارات دولتي اداره کل نوسازي مدارس خراسان رضوي و مشارکت

 يک خير با زير بناي ۱۰۰۰ مترمربع احداث شد. «شيرمحمدي» خاطرنشان کرد: مدرسه ۵ کلاسه «ماني» هم

در روستاي نغندر با اعتباري حدود ۲۸۰ ميليون تومان از محل اعتبارات دولتي اداره کل نوسازي و مشارکت يک

خير در زير بناي ۳۷۵ مترمربع احداث و به بهره برداري رسيد.

***

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

10 عکس برتر زمین از فضا

بشر ماموریت های زیادی – هم ماموریت های روباتیک و هم ماموریت های انسانی – به منظور کشف اجرام آسمانی اطرافمان به آنسوی سیاره زمین داشته است. تحقیقات بی باکانه در بعضی موارد تصاویر گیج کننده و در بیشتر موارد تصاویر بسیار جذاب و تفکر برانگیزی را برایمان فراهم آورده است. در ادامه مقایسه ای از ده تصویر برتر تاریخ که از سیاره زمین گرفته شده است خواهیم داشت. 

 

 

10- یک تصویر تمثیلی از بالا آمدن زمین. جزء اولین تصاویر در نوع خود می باشد. این تصویر زمانی که فضانوردان آپولو مشغول چرخش در نواحی دوردست ماه بودند توسط یکی از آنها گرفته شد. تصویر نمایش داده شده در این جا درست در همان فرم، جهت و زاویه اصلی می باشد. شما می توانید از همان زاویه ای که تصویر گرفته شده است به آن نگاه کنید.

 

 

 

 9- این تصویر رنگی از زمین در تاریخ 11 سپتامبر 1990 توسط فضاپیمای گالیله (Galileo) گرفته شده، زمانی که سفر سه ساله خود بسوی ژوپیتر را آغاز نمود. در قسمت پایین تصویر قطب جنوب دیده می شود و سپیده بر فراز اقیانوس آرام در حال بالا آمدن می باشد.

  

 

 

 

 

8- این تصویر از زمین و ماه در یک فریم گرفته شده و اولین تصویر در نوع خود می باشد که تا کنون توسط یک فضاپیما تهیه شده است. این عکس در 18 سپتامبر 1977 توسط وویجر I ناسا (Voyager 1) و در فاصله 25/7 میلیون مایلی از زمین گرفته شده. به دلیل اینکه زمین چندین برابر روشن تر از ماه می باشد، در این تصویر با کمک تجهیزات کامپیوتری ماه به طور مصنوعی نسبت به زمین سه برابر روشنتر شده تا هر دو جسم به طور واضح دیده شوند.

 

 

 

 

7- این تصویر مادون قرمز در عملیات روزتا (Rosetta) به مدیریت آژانس فضایی اروپا، در اوایل مارچ 2005 زمانی که در مسیر خود به دنبال ستاره دنباله دار Comet 67P/Churyumov-Gerasimenko بود تهیه شد. تصویر مذکور این شانس را به تیم روزتا داد تا تجهیزات خود را با یک جسم فضایی واقعی تنظیم کند و مطمئن شود که همه چیز به درستی کار می کند.

   

 

 

 
 
 
 
 
 
 
6- در این عکس، فضانورد هاریسون اسمیت (Harrison Schmitt) خلبان مدول قمری آپولو 17، در کنار پرچم ایالات متحده به تصویر کشیده شده. این آخرین عملیات فرود بر روی ماه از سری پروازهای آپولو بود.

  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

5- کنترل زمینی مسنجر (MESSENGER) در 2 آگوست 2005 نه تنها مسیر فضاپیما به عطارد را هدایت و تنظیم نمود بلکه به تیم فضاپیما اجازه داد تا چندین مورد از تجهیزات و دستگاه های موجود بر روی آن را نیز تست کند. دوربین طوری طراحی شده تا قادر به اندازه گیری مواد معدنی که سطح عطارد را تشکیل داده اند، باشد. عکس سمت چپ، مرکب از سه باند، با استفاده از "تصویربرداری با چندین طول موج" گرفته شده و نواحی قاره ای را به رنگ قرمز نشان می دهد. که خود نتیجه بازتاب بالای پوشش گیاهی در این مناطق می باشد.

  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

4- دوربین MRO در 15 آگوست 2005 پس از گذشت سه روز و طی مسافتی بیش از 727000 مایل موفق به گرفتن این تصویر شد. مهمترین هدف این مریخ نورد، که به دست آوردن تصاویر کاملی در زمینه هواشناسی مریخی به طور روزانه بود، به تعویق افتاد تا در به دست آوردن اندازه گیری دقیق حساسیت تجهیزات به تیم علمی "تصویرگر رنگی مریخ" یا " Mars Color Imager" کمک نموده و عدم بروز تداخل و آلودگی در دوربین در طول پرتاب را برسی نماید.

 

  

 

3- این تصویر توسط دوربین زاویه باز فضاپیمای کاسینی (Cassini) در 15 سپتامبر 2006، در فاصله 3/1 میلیون مایلی از زحل و حدود 930میلیون مایل از زمین گرفته شده. قمر انکلادوس (Enceladus) نیز در سمت چپ دیده می شود.

 

 

   2- این اولین تصویری است که تاکنون از سطح یک سیاره دورتر از ماه از زمین گرفته شده، این عکس توسط مریخ نورد تحقیقاتی اسپیریت (Spirit) و یک ساعت قبل از طلوع آفتاب در 63مین روز مریخی ماموریتش تهیه شد.

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

1- در اینجا قسمتی از اولین "عکس فامیلی" از منظومه شمسی که در 1990 توسط وویجر I (Voyager 1) گرفته شده نمایش داده شده است. این تصویر از زمین در فاصله ای بیش از 4 میلیارد مایل گرفته شده. در این تصویر زمین تنها به صورت یک نقطه 12/0 پیکسل دیده می شود. کارل ساگان (Carl Sagan) یکی از اعضای وویجر چنین می گوید: "....نقطه ای تنها در کیهانی پوشیده در تاریکی. صحبت درباره پیچیدگی های بزرگ جهانی تاریک است. از دیدگاه من این نکته مسئولیت ما را برای برخوردی مهربانتر و مشفق تر نسبت به یکدیگر و نیز تلاش برای نگهداری و گرامی داشتن این نقطه آبی کم رنگ، تنها خانه ای که تاکنون شناخته ایم، تاکید می کند."

  

 

 

 

 

 

 

منبع : سایت نجوم ایران

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

جزئیات اخراج ۶ قاضی از دستگاه قضا
 
قضات باید کت‌وشلوار بپوشند
 
 
رئیس دادگاه های انتظامی قضات جزئیات اخراج ۶ قاضی و نحوه برخورد با قضات سیگاری را تشریح کرد.
به گزارش جهان به نقل از مهر، حجت الاسلام نیری در حاشیه سفر رئیس قوه قضائیه به ارومیه در جمع خبرنگاران گفت: مسئله قضا از حساسیت زیادی برخوردار است، قاضی نمی تواند خودش به تنهایی در صف نان بایستد و نان بگیرد، این موضوع کسر شان است یا اینکه قاضی نمی تواند بدون کت و شلوار در دادگاه حاضر شده و یا در هر مجلس و عروسی شرکت کند، این کارها تخلف است اما تخلفی نیست که باعث شود از دستگاه قضا بیرون رود.

 

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

ناراحتی نتانیاهو ازممنوعیت!پوشیدن شلوار جین در ایران!

روزنامۀ فرانسوی لزاکو:
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : 

ایرانی‌ها باقراردادن عکس هایشان با شلوار جین در توئیتر به نخست وزیر اسراییل خندیدند.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامۀ فرانسوی لزاکو، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه موجی از خنده را در میان ایرانی ها در شبکه توئیتر به راه انداخت. وی در مصاحبه ای تلویزیونی گفته بود اگر در جمهوری اسلامی ایران ممنوعیت وجود نداشته باشد، مردم می توانند شلوار جین بپوشند.
نتانیاهو در این مصاحبۀ تلویزیونی باز هم درخواست اسراییل مبنی بر توقف برنامه های هسته ای ایران را تکرار کرد. وی افزود: من فکر می کنم اگر ایرانی ها آزاد باشند، جین می پوشند و موسیقی غربی گوش می کنند و می توانند انتخابات آزاد داشته باشند.این رونامۀ فرانسوی در ادامه می نویسد: این در حالیست که ایرانی ها هرچند که حجاب دارند، اما می توانند در ایران شلوار جین بپوشند. اظهارات نتانیاهو سبب شد تا بسیاری از ایرانی ها عکسهای خودشان را با شلوار جین بر روی صفحات توئیترشان بگذارند.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

حذف3 دهک پردرآمد تصویب شد

یارانه نقدی۱۰میلیون نفرقطع می شود

 

اقتصاد > اقتصاد کلان - روزنامه شرق نوشت:

 درجلسه کمیته اقتصادی کمیسیون برنامه وبودجه مجلس که عصر روزدوشنبه باحضورنمایندگان دولت برگزار شد؛
 
 حذف سه دهک پردرآمد به تصویب رسید.
 
این طرح قرار است ابتدا در کمیسیون برنامه و بودجه بررسی شده و سپس در صحن علنی به رای گذاشته شود.
 

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

شیر ، کامل ترین غذا (انسان ,تغذیه ,سلامتی)
 
 

 

«تنها چیزی که می تواند جای آب و غذا را کاملاً پر کند، شیر است.»پیامبر اکرم(ص)

مطالعات در زمینه باستان شناسی بیانگر این امر هستند که اهلی کردن دام از جمله گاو، گوسفند و بز، یکی از مراحل مهم در تاریخ زندگی و ادامه حیات انسان روی کره خاکی بوده است. بدین ترتیب بشر توانست در مناطقی که از نظر کشاورزی و دامپروری مناسب بودند، ساکن شود و پایه های تمدن و زندگی اجتماعی را بنا گذارد. دانشمندان تخمین می زنند که اهلی کردن دام توسط انسان به حدود 6000 سال قبل باز می گردد و از همان زمان نیز استفاده از شیر برای مصارف انسانی شروع شده است. ترکیب عمومی شیر بسیار شبیه خون است زیرا ماده اولیه برای ساختن شیر در بدن، خون می باشد. جدول زیر ترکیب شیر کامل، از لحاظ آب و مواد مغذی ارائه شده است.

ی اصلی مقدار متوسط (در 100 گرم)

ب (گرم)

5/87
نرژی (کالری) 66
پروتئین (گرم) 4/3
چربی (گرم) 9/3
لاکتوز (قند شیر) (گرم) 8/4
کلسیم (میلی گرم) 115
فسفر (میلی گرم) 92
ویتامین «آ» (میکروگرم) 52
ویتامین «د» (میکروگرم) 03/0
ویتامین «ب1» (میلی گرم) 04/0
ویتامین «ب2» (میلی گرم) 2/0

 

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

تبليغات کم رمق و ناشناخته ماندن جاذبه هاي گردشگري ايران

  تبليغات در عصر ارتباطات جايگاه ويژه اي دارد تا جايي که اگر شما بهترين خدمات را ارائه دهيد يا بهترين کالا را توليد کنيد ولي نتوانيد درباره آن تبليغ مناسبي انجام دهيد و آن را به نحو مناسب نزد مشتريان معرفي کنيد بايد بازار را به رقبايي واگذار کنيد که سطح کيفي خدمتشان يا کيفيت کالاي توليدي شان نه تنها ممکن است در حد و اندازه شما نباشد بلکه شايد در تراز پايين تري نيز قرار داشته باشند. صنعت گردشگري نيز از اين قاعده مستثنا نيست و چه بسا از ديگر صنايع به اطلاع رساني و معرفي و تبليغ نياز بيشتري دارد چرا که جلب و جذب گردشگران و توجيه آن ها براي قبول رنج سفر و هزينه مسافرت نيازمند معرفي و شناساندن جاذبه هاي گوناگون و خدمات و امکانات متنوع مقصد است.

آيا تبليغات هزينه است؟

حتماً شما هم اين جمله را زياد شنيده ايد که «تبليغات هزينه نيست، سرمايه گذاري است». امروزه در دنياي رقابتي، تبليغات از يک انتخاب ساده به يک اجبار تبديل شده است. با نيم نگاهي به دنياي اطرافمان اين نکته را درمي يابيم که ما تنها شرکت ها و محصولاتي را به ياد مي آوريم که هميشه تبليغ مي شوند. يک کارشناس در اين باره به خراسان مي گويد: نگاه قديمي که تبليغات را در رديف هزينه هاي يک سازمان يا شرکت قرار مي داد مدت هاست که تغيير کرده و اکنون در دنيا تبليغات را سرمايه گذاري براي رسيدن به اهداف مهمتر و بالاتر مي دانند. وي مي افزايد: در بازار رقابتي امروز مهم اين است که شما زودتر و مبتکرانه تر کالا يا خدماتتان را به يادماندني کنيد. قنبري کارشناس گردشگري ادامه مي دهد: تبليغات در واقع سرمايه گذاري درازمدتي است که يک سازمان يا شرکت انجام مي دهد تا در طول زمان از آن بهره برداري کند.

 تعيين بازار هدف

تبليغات به عنوان بهترين و کارآمدترين ابزار معرفي و شناساندن جاذبه هاي طبيعي، فرهنگي و باستاني هر کشور نيازمند نگاهي علمي، کارشناسانه و تخصصي است.

در صنعت گردشگري به تناسب بازار هدف و نوع گردشگري بايد تبليغات مناسب آن صورت گيرد. کارشناس مديريت بازاريابي گردشگري در گفت وگو با خراسان در اين باره مي گويد: قبل از هرگونه تبليغي ما بايد هدف گذاري درستي داشته باشيم.

به عبارت ديگر بازار هدف است که نوع تبليغ ما را مشخص مي کند. وي ادامه مي دهد: مثلاً اگر قرار است ما گردشگري مذهبي را تبليغ کنيم بايد به گونه اي عمل کنيم و اگر قراراست گردشگري سلامت را معرفي کنيم روش ديگري را بايد اتخاذ کنيم. محمد علي پور خود گردشگران را نيز يکي از بازارهاي هدف مي داند و اظهار مي کند: وقتي قرار است جاذبه هاي کشورمان را براي يک فرانسوي معرفي کنيم بايد از روش ها و ابزارهايي متناسب با فرهنگ اروپايي استفاده کنيم در حالي که براي تبليغ همين جاذبه ها براي يک عرب يا آسيايي بايد از شيوه ها و ابزارهاي ديگري بهره گرفت.

 پيش نياز جاري تبليغات

هر تبليغي بايد متناسب با توانمندي ها وامکانات موجود باشد. تبليغات ابزاري است که با استفاده از آن آگاهي هاي لازم در مورد جاذبه ها و امکانات هر منطقه به گردشگران داده مي شود تا باعث ايجاد انگيزه شود وآن ها را متقاعد به سفر کند. معصومي نژاد تحصيل کرده مديريت جهانگردي و مدير يکي از تورهاي گردشگري دراين باره مي گويد: ما قبل از اين که به فکر تبليغات باشيم بايد زيرساخت هاي لازم براي ورود و استقرار گردشگران را فراهم کنيم. وي ادامه مي دهد: من وقتي هم وطنانم را به يک تور خارج از کشور مي برم مطمئن هستم آن چه در بروشورها و سايت ها در مورد امکانات و جاذبه هاي آن منطقه تبليغ و معرفي شده واقعاً  وجود دارد و گاهي حتي خدماتي فراتر از انتظار نيز ارائه مي شود ولي در تورهاي داخلي و در مورد ميهمانان خارجي هميشه اين نگراني را دارم که نبود امکانات و خدمات مناسب و گاه حداقلي در آن مکان ممکن است موجب نارضايتي و واکنش منفي شرکت کنندگان در تور شود و آن ها رااز سفر مجدد به آن منطقه باز دارد.

 تصويرسازي مثبت رسالت تبليغات

صنعت گردشگري داراي سه عنصر اساسي: گردشگر، جاذبه ها و عرضه کنندگان خدمات است و تبليغات نقش پيش قراول و نوک پيکان اين صنعت را دارد و به گفته کارشناسان تبليغات گردشگري اگر مجموعه صنعت گردشگري را مانند يک تيم فوتبال در نظر بگيريم تبليغات نوک حمله و مهاجم اين تيم است.

قنبري کارشناس گردشگري در اين باره مي گويد: تبليغات بايد به گونه اي طراحي شود و آن چنان جاذبه ها را توصيف کند که افراد را جذب و مجاب کند که به آن منطقه سفر کنند. وي ادامه مي دهد: با توجه به تبليغات منفي که طي ساليان گذشته عليه کشورمان در سطح دنيا انجام گرفته است وظيفه اصلي تبليغات به ويژه در بخش دولتي زدودن چهره منفي ايران در دنيا و ارائه چهره اي مثبت و البته واقعي از آن است. وي اظهار مي دارد: کشور ما با داشتن انبوهي از جاذبه هاي متنوع گردشگري اعم از طبيعي، باستاني، مذهبي،فرهنگي و... نيازمند تبليغات کارآمد است تا ايران را آن گونه که هست به جهانيان معرفي کند.

 راهبرد مشخص و ثابت

توسعه صنعت جهانگردي و تبليغات پيوند تنگاتنگي با يکديگر دارند و ميزان سرمايه گذاري و افزايش جذب جهانگردان بستگي به حجم و شيوه فعاليت هاي تبليغاتي دارد. محمدعلي پور کارشناس ارشد مديريت بازاريابي گردشگري معتقد است وجود يک راهبرد مشخص در سطح کلان و توجه به برنامه هاي درازمدت نظير چشم انداز ۱۴۰۴ مي تواند راهگشاي ما باشد مشروط بر اين که با تغيير دولت ها و مديران، برنامه ها دستخوش تغييرات اساسي نشوند. وي اظهار مي دارد: مثلاً يک آژانس مسافرتي در غرب تهران با توجه به شعاع عملکردش و هدف گذاري که انجام مي دهد راهبرد مشخصي را دنبال مي کند و ممکن است به تبليغي در يک بيلبورد يا يک روزنامه اکتفا کند .در سطح ملي هم ما بايد با توجه به هدف گذاري که انجام مي دهيم راهبرد مشخصي براي خودمان تعريف کنيم.

 نمادسازي

در دنياي امروز، تبليغات و بازاريابي به مراتب از توليد وعرضه خدمات مهم تر است و اگر کشوري صرفاً به جاذبه ها و امکانات گردشگري خود بسنده کند و روش هاي مناسبي براي تبليغات و معرفي اين ظرفيت ها نداشته باشد موفق نخواهد بود. قنبري کارشناس گردشگري در اين مورد مثالي مي زند.

وي مي گويد: وقتي اسم فرانسه را مي شنويم بلافاصله تصوير برج ايفل در ذهنمان نقش مي بندد. به اين کار در عرصه تبليغات «برندسازي» مي گويند. در تمام دنيا سعي بر اين است که کشورشان با يک نام يا جاذبه اي که برروي آن تبليغات وسيع انجام مي دهند معروف شود و جهانگردان و گردشگران را با آن «برند» جذب کنند. وي مي افزايد: ولي متاسفانه کشور ما با وجود اين همه جاذبه در موضوعات مختلف گردشگري هنوز در جهان با هيچ نشانه و نمادي شناخته شده نيست. وي ادامه مي دهد: خود اين موضوع به خوبي بيانگر ناآگاهي مسئولان و دست اندرکاران اين صنعت است و نشان مي دهد ما از افراد متخصص و متبحر در اين زمينه استفاده نکرده ايم. در حالي که مي توانيم مثلاً در گردشگري مذهبي بارگاه ملکوتي ثامن الحجج(ع) را نمادسازي کنيم يا در اکوتوريسم گرم ترين نقطه دنيا در دل کوير يا درياچه اروميه به عنوان بزرگ ترين درياچه شور جهان و ديگر «ترين ها» که در کشور ما کم نيستند را به عنوان نشانه و نماد ايران به جهانيان معرفي کنيم.

 ابزارهاي تبليغاتي

براي معرفي و شناساندن جاذبه هاي گردشگري مي توان از ابزارهاي گوناگون استفاده کرد.

قالب اين تبليغات مي تواند نوشتاري، ديداري يا شنيداري باشد و هر کدام در مرحله اي از برنامه هاي گردشگري تاثيرگذار باشد. يک کارشناس گردشگري در اين باره به خراسان مي گويد: اهميت تبليغات در کشورهاي موفق در زمينه گردشگري به حدي است که شهرداري هاي برخي شهرهاي سياحتي همچون پاريس، رم و... بر سر معرفي شهرهاي خود به گردشگران بين المللي از انواع تبليغات نوشتاري، صوتي و تصويري و الکترونيکي استفاده مي کنند. احمد ديناري کارشناس ارشد گردشگري اظهار مي دارد: امروزه در دنيا، از بازاريابي مستقيم يا الکترونيکي به خوبي استفاده مي شود و کشورهاي موفق داراي سايت هاي اينترنتي قوي و چندزبانه و به روز هستند و همچنين از شبکه هاي گوناگون ماهواره اي براي معرفي جاذبه هاي گردشگري کشورشان بهره مي برند.

محمد علي پور ديگر کارشناس گردشگري معتقد است بهترين و کارآمدترين ابزار تبليغاتي امروز تبليغات «دهان به دهان» است.

وي مي گويد: هر گردشگري که پا به ايران مي گذارد همانند يک ابزار تبليغاتي عمل مي کند يعني اگر از ديدن جاذبه ها و همچنين اقامت در هتل و ارائه خدمات راضي باشد و آن چه دريافت مي کند مطابق انتظارش باشد وقتي به کشور خودش باز مي گردد به بهترين ابزار تبليغ تبديل مي شود ولي اگر ما نتوانيم انتظارات او را برآورده کنيم هر چقدر در زمينه تبليغات هزينه کرده باشيم سرمايه مان را به هدر داده ايم.

 درايران چه مي گذرد

پنجمين کشور از نظر جاذبه هاي طبيعي و دهمين کشور به لحاظ جاذبه هاي فرهنگي و باستاني هنوز نتوانسته است خود را آن چنان که بايد و شايسته است به جهانيان معرفي کند. اين عبارتي است که مورد اتفاق تقريبا تمامي کارشناسان و نخبگان حوزه گردشگري است و در همين چند روز پيش آقاي دکتر روحاني به اين مسئله اذعان کرده اند. حال مشکل کجاست؟ کارشناسان مشکل اصلي را پس از فراهم نبودن کامل زيرساخت ها ، نبود تبليغات موثر و کارآمد و اطلاع رساني به روز و بين المللي مي دانند. احمد ديناري کارشناس ارشد و مدرس گردشگري و هتل داري در اين زمينه مي گويد: متاسفانه درک درست و منطقي از ارزش هاي تبليغات در حوزه گردشگري چه در بخش دولتي و چه در بخش خصوصي وجود ندارد و چه بسا سازمان هاي متولي نظير دفتر بازاريابي و تبليغات که در سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري قرار دارد رسالت اصلي خود را که همانا معرفي توانمندي هاي گردشگري کشور است از ياد برده اند و به واسطه بوروکراسي هاي اداري مشغول کار اجرايي و تاسيساتي شده اند و برنامه ريزي، راهبري و اجراي برنامه هاي تبليغاتي گردشگري در حاشيه قرار گرفته است.

وي ادامه مي دهد: در حالي که در شرح وظايف اين دفتر اين موارد به چشم مي خورد؛ شناسايي بازارهاي هدف گردشگري کشور به تفکيک استان ها، نظرسنجي از گردشگران داخلي و خارجي به منظور ارائه خدمات مطلوب، راه اندازي دفاتر اطلاع رساني گردشگري در داخل و خارج از کشور، برنامه ريزي جهت شرکت در نمايشگاه هاي داخلي و خارجي، تدوين شيوه نامه ها و دستورالعمل هاي تشويقي و حمايتي براي بخش خصوصي همچون جوايز صادراتي، پرداخت ۵۰ درصد هزينه هاي تبليغات تورهاي ورودي و... .مي توان گفت از بيشتر اين موارد غفلت شده و اين به دليل نبود درک حرفه اي و درست از ارزش هاي کار تبليغات در حوزه گردشگري است.

وي اظهار مي دارد: استفاده نکردن از ظرفيت هاي بخش خصوصي، موازي کاري ها، تفکر غلط هزينه  بر بودن تبليغ، نبود برنامه جامع تبليغات در سطوح داخلي و خارجي نيز مزيد بر علت است و اکنون اين سوال باقي است که آيا صرف نظر از فراهم نمودن زيرساخت ها و امکانات و تسهيلات مورد نياز، بدون اطلاع رساني و تبليغات مي توان به هدف جذب ۲۰ ميليون گردشگر خارجي در سال ۱۴۰۴ دست يافت؟

 چه بايد کرد

امروز در برخي کشورهاي دنيا، اين درآمد گردشگري است که اقتصاد و بازار را مي چرخاند. ايران نيز با توجه به ظرفيت بالقوه فراواني که در اين عرصه دارد مي تواند يکي از مقاصد اصلي گردشگران در دنيا باشد. اما چه بايد کرد. کارشناسان بر اين باورند که اگر ما به نحو شايسته و مقتضي جاذبه هاي کشورمان را به دنيا معرفي و تبليغ کنيم قطعاً گام موثر و بلندي برداشته ايم.

احمد ديناري کارشناس گردشگري در اين باره مي گويد: بايد در جهت نهادينه کردن تبليغات گردشگري و استفاده حداکثري از اين ابزار ارزشمند اقدامات موثري صورت گيرد و ادامه مي دهد: به عنوان نمونه مي توان به اين موارد اشاره کرد:

-واگذاري امتياز تبليغات به بخش خصوصي که در اين مورد مي توان به جلسه مورخ 88.8.17هيئت وزيران اشاره کرد که به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسي امتياز تبليغات گردشگري سلامت از جمله تبليغ توريسم درماني کشور در شبکه هاي مختلف ماهواره اي به کانون جهانگردي و اتومبيل راني جمهوري اسلامي وابسته به سازمان ميراث فرهنگي واگذار شد تا با تشکيل مجموعه تخصصي براي معرفي امکانات و تجهيزات درماني اقدام کند.

-تهيه و پخش تيزرهاي کوتاه تبليغاتي در شبکه هاي ماهواره اي به زبان هاي گوناگون

-راه اندازي شبکه تلويزيوني گردشگري يا راديوگردشگري

-فعاليت رايزن هاي گردشگري در سفارتخانه هاي کشورهاي بازار هدف

-ايجاد سايت هاي قوي اينترنتي و به روز به زبان هاي مختلف

-تدوين برنامه جامع تبليغات گردشگري

-تقويت و توجه ويژه به بخش بازاريابي و تبليغات در سازمان ميراث فرهنگي

-ايجاد شوراي هماهنگي تبليغات گردشگري در برخي مقاصد گردشگري کشور مانند مشهد

- نمادسازي و طراحي شعار تبليغاتي اثربخش

-استفاده و بهره برداري هدفمند از شبکه هاي اجتماعي اينترنتي

-حمايت از رسانه هاي نوشتاري و مجلات گردشگري و...

-طراحي، چاپ و توزيع هدفمند اقلام تبليغاتي گوناگون و متناسب با بازارهاي هدف داخلي و خارجي به زبان هاي مختلف(بروشور، لوح فشرده، کاتالوگ، کتابچه، کارت پستال، نقشه راهنماي گردشگري و...)

و خيلي موارد ديگر

به هر حال و به اذعان همه کارشناسان تبليغات يکي از ابزارهاي ضروري و توانمند در راه معرفي جاذبه هاي گردشگري و رساندن ما به هدف (۲۰ميليون گردشگر در سال ۱۴۰۴) خواهد بود مهم اين است که با کدام هدف گذاري و کدام راهبرد و از کدامين ابزار براي تبليغات مي خواهيم بهره ببريم

منبع: روزنامه خراسان

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

نمایشگاه عکس زیبایی های شاندیز به پایان رسید

نمایشگاه عکس زیبایی های شاندیز که به همت شهرداری وشورای اسلامی شهر شاندیز برگزارشده بود

به پایان رسید./

به گزارش خبرنگارسایت شاندیزما این نمایشگاه که باعنوان زیبای های شاندیز وبه مدت یک هفته توسط

 یکی ازعکاسان شهرشاندیزبه نام هادی افشارشاندیزوباهمت شهرداری وشورای اسلامی شهرشاندیز

برگزارشده بوددرمیان استقبال بی نظیر همشهریان و مسافران به اتما م رسید.

دراین نمایشگاه عکس هایی ازمناظرطبیعی وزیبای شهردیدنی شاندیزبه نمایش درآمده بود./

***                                                         ***                                        ***

وبلاگ شاندیز برای آقای هادی افشار شاندیزُ هنرمندعکاس شهر شاندیز و پدیدآورنده این آثار زیبا

 آرزوی توفیق دارد./

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

قهرماني نوجوانان شانديزي در مسابقات فوتسال

شانديز، بخشي زاده/ در مسابقاتي که با حضور ۵۴ تيم از محلات مختلف در سالن ثامن الائمه(ع) طرق برگزار شد، تيم فوتسال نوجوانان پديده شانديز پس از ۱۰ بازي بدون شکست قهرمان مسابقات شد. به گزارش خبرنگار ما در تيم نوجوانان پديده شانديز، فرهاد رسولي نسب، حسين عابديني، عليرضا احمدي، محمدرضا جودي، مرتضي توکلي، اميرمحمد شباني، مهدي فرخان ملکي، عليرضا حقيقي، مهدي عباس زاده، محمدرضا قاسم زاده، محمد هاديزاده توپ مي زدند. سرمربي: مهدي زامهران. مربي: احسان اسفندياري.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

این شرایط برای ژاپن نه به واسطه نشستن و به نفت و گاز و ثروت ملی خیره شدن و دل بستن و سهم خواستن، که با مطالعه و مطالعه و مطالعه و سختکوشی و سختکوشی و سختکوشی تحقق یافته و اگر این تلاش عمومی نبود، مردمان کشوری که به واسطه محدودیت جغرافیایی، از محدودیت دسترسی به مواد اولیه رنج می برند و سالیانه بیش از 600 میلیارد دلار واردات دارد، دیگر توان برپایی دوباره تمدن شان را نداشتند...
پس از انتشار گزارش «تابناک» پیرامون قیمت بالای کتب به عنوان انگیزه اصلی مردم برای کاهش گرایش به این محصول کلیدی، نقدی اساسی از سوی برخی منتقدان تیزبین به این موضوع وارد آمد و آن هم قیاس وضعیت ایران با دیگر کشورهای توسعه یافته و میزان مطالعه و خرید کتاب در این کشورها بود؛ موضوعی اساسی که نشان می‌دهد شاید بی انگیزگی مردم برای هزینه در حوزه کتاب، به مراتب پراهمیت تر از افزایش شدید قیمت کتب باشد.

به گزارش «تابناک»، تردید نداشته باشید که اگر نسبت متوسط سطح مطالعه عمومیِ «واقعی» در کشورهای مختلف با میزان توسعه یافتگی علمی و صنعتی این کشورها قیاس نمود، ارتباطی مستقیم را شاهد خواهیم بود، بدین معنا که هرچه میزان توسعه یافتگی علمی-پژوهشی و صنعتی یک کشور بالاتر باشد، سرانه مطالعه روزنامه ها و کتب در این کشورها بیشتر است و بارزترین مصداق در این زمینه ژاپن است؛ کشوری که کتب برای مردمانش یکی از «کالاهای ضروری» است و همان نوع رفتار مردمان ایران زمین برای تهیه کالاهای اساسی شان را ژاپنی‌ها در قبال کتاب انجام می‌دهند.

هنوز صف شیر شیشه‌ای را فراموش نکرده‌ایم که در بامداد و پیش از روشن شدن هوا یا در پاسی از شب، صف‌های طولانی برای خرید بطری‌های شیشه‌ای شیر مقابل مغازه ها برقرار می‌شد و شاید بتوان این رفتار را نه برای خوراک که برای یک محصول خواندنی در ژاپن تماشا کرد و اگر در آمریکا برای آیفن صف کشیده می‌شود، این اتفاق در ژاپن برای کتاب می‌افتد و در سرزمین آفتاب تابان امری غریب نیز محسوب نمی‌شود. یکی از مشهورترین این صف‌ها برای آخرین کتاب موراکامی رخ داده بود که به در نوع خود اتفاق منحصر به فردی محسوب می‌شد.


صف‌های مستمر خریداران کتاب «سوکورو تازاکی بی‌رنگ و سال‌های زیارتی‌اش /Colorless Tsukuru Tazaki and His Years of Pilgrimage  色彩を持たない多崎つくると、彼の巡礼の年» که در سراسر ژاپن مقابل کتاب‌فروشی‌ها برقرار شده بود، باعث شد یک هفته کتاب فروشی‌ها تعطیل نکنند و به صورت شبانه روزی در حال فروش کتاب باشند تا بدین ترتیب «بونگیشونجو» یکی از بزرگترین ناشران ژاپنی اعلام کند که تیراژ این کتاب از یک میلیون نسخه عبور کرده و جالب اینکه چنین تیراژ با تک نسخه فروشی به دست آمده و حاصل اتفاقاتی نظیر خرید چند هزار نسخه‌ای کتاب توسط دستگاه های مختلف ژاپن نبوده است!

این اتفاق البته چندان تازگی نیز ندارد و «1Q84» دیگر اثر موراکامی که در آوریل 2010 منتشر شد نیز با اتفاق مشابهی همراه بود و کتاب فروشی ها برای فروشش به صورت شبانه روزی باز بودند و البته این موضوع درباره نویسنده ای که فروش کتاب «جنگل نروژی» اش تنها در ژاپن بیش از 10 میلیون نسخه بوده، اتفاق عجیبی نیست و ژاپنی ها ثابت کرده‌اند برای کتاب به اندازه خوراک، پوشاک و مسکن شان ارزش قائل هستند و از سر شکم سیری نیز در پی کتاب نیستند که اگر بودند، می‌توانستند به سادگی و به صورت آنلاین کتابها‌هایش را خریداری کنند.

آنها برای کتاب حرمت قائلند، کما اینکه برخی از فرزانگان و پیشینیان ما نیز برای کتاب حرکت قائل بودند و اینچنین است که وقتی یک ژاپنی نخستین نسخه از کتاب موراکامی را می‌خرد، با فلاش صدها دوربین مواجه می‌شود که رفتاری شبیه به قهرمان ها یا فاتحان یک قله مرتفع را با او داشته‌اند و کتاب خوانی چنین ارزش والایی در شرقی ترین سرزمین قاره دارد که وقتی نام ژاپنی این کتاب را جست و جو کنید، با سیل عظیمی از تصاویر مواجه می‌شوید که ژاپنی‌ها با این کتاب و دیگر کتب ثبت کرده‌اند و دقیقاً انگار با یار مهربانی عکس یادگاری گرفته ‌و به اشتراک گذاشته‌اند.
همین ماجرا در کشور خودمان نیز رخ می‌دهد و برخی کتب چهره های مطرحی همچون احمدرضا احمدی به دو هزار نسخه و بسیار از نویسندگان مطرح دیگر به 500 نسخه نیز نمی‌رسد، چه رسد به آنکه برای خرید یک جلد کتاب صفی برپا شود و یا در جلسه نقد و بررسی کتابی مهم، سیل جمعیت، امکان نفس کشیدن را دشوار کرده باشد! طبیعتاً چنین انتظاراتی در جامعه‌ای که کتاب به عنوان یک عنصر حیاتی به بهانه هایی همچون گرانی کاغذ وارداتی، خریده نمی‌شود حکم رویا را دارد و اگر چنین غلغله ای نیز برپا شود، نه برای خودِ کتاب برای دیدن و امضاء گرفتن و پز روشنفکری دادن عده ای تحت عنوان کتاب خوان است.

شاید برخی بگویند باید نسخه های الکترونیک کتب توسعه یابد و یا محصولات دیگر، کارکرد کتاب را در دنیای کنونی محدود کرده اند. آیا کتب الکترونیک و حتی کتابخوان های الکترونیک در ایران یک هزارم ژاپن توسعه یافته و یا آیا توسعه دیجیتال و سهولت و سرعت دسترسی به اطلاعات در ایرانی، دهم ژاپن شده است؟ پس چرا ژاپنی‌ها همچنان یک میلیون نسخه کتاب چاپی را ظرف یک هفته می‌خرند و نسخ الکترونیک نیز طبیعتاً فروش خود را دارند و چرا در مملکتی که نسخه الکترونیک بسیار محدود منتشر می‌شود و لاجرم به خرید نسخ چاچی هستیم، کتب با تیراژ یک دوهزارم ژاپن منتشر می‌شود؟!

پاسخ را شاید در فرهنگ‌ها (و نه تمدن و پیشینه و تاریخ و افتخارات) خودمان جست. مردمان ژاپنم 70 سال پیش و در پی جنگ جهانی و سپس بمباران اتمی کشورشان تقریباً با خاک یکسان شد، بخش اعظمی از قلمرو ژاپن از جمله کره جدا شد و این کشور به جزایری که مجموعاً کمتر از یک چهارم ایران وسعت دارند محدود شد و طبیعتاً اگر ایران هفتاد سال پیشین یک خرابه بدون ثروت ملی به نام نفت نیز بود و حتی در گوشه ای از این جهان و نه در منطقه ای سوق الجیشی قرار داشت، امروز می‌بایست به همت مردمانش همتراز ژاپن یا حداقل کره در حوزه علمی، صنعتی و اقتصادی باشد اما چنین نشد.

چرا مردم ایران مثل ژاپنی‌ها برای کتاب صف نمی‌کشند؟!+فیلمچرا مردم ایران مثل ژاپنی‌ها برای کتاب صف نمی‌کشند؟!+فیلم

امروز ژاپن با 127 میلیون جمعیت، سومین اقتصاد بزرگ جهان را از نظر تولبید ناخالص داخلی در اختیار دارد و با صادرات حدود 800 میلیارد دلار در هر سال، چهارمین صادرکننده بزرگ جهان است و امروز درآمد سرانه ژاپنی‌ها بیش از 33 هزار دلار و درآمد سرانه ما ایرانی ها حدود چهار هزار دلار گزارش شده که مقایسه این اعداد به خودی خود نشان می‌دهد فاصله دو کشور چقدر عمیق است و این قیاس‌ها وقتی که در حوزه‌های علمی و صنعتی پیش می‌آید، فاصله‌ای عجیب تر می‌شود و در برخی حوزه ها، کشورهایی همچون آمریکا نیز از ژاپن عقب می‌مانند.

این شرایط برای ژاپن نه به واسطه نشستن و به نفت و گاز و ثروت ملی خیره شدن و دل بستن و سهم خواستن، که با مطالعه و مطالعه و مطالعه و سختکوشی و سختکوشی و سختکوشی تحقق یافته و اگر این تلاش عمومی نبود، مردمان کشوری که به واسطه محدودیت جغرافیایی، از محدودیت دسترسی به مواد اولیه رنج می برند و سالیانه بیش از 600 میلیارد دلار واردات دارد، دیگر توان برپایی دوباره تمدن شان را نداشتند. ژاپنی‌ها بر روی مغزهایشان سرمایه گذاری کردند و استفاده شبانه روزی از «کالایی اساسی» تحت عنوان کتاب را لحظه‌ای فراموش نکردند تا امروز سرآمد توسعه یافتگی باشند. تردید نداشته باشید که ژاپنی ها امروز کتاب خوان نشده اند و آن زمان که درآمد سرانه شان بسیار اندک بود، کتاب خوان بودند و اساساً کتاب خوانی رابطه مستقیمی به سرانه بالای درآمدی ندارد که اگر داشت، کویتی و قطر و دیگر کشورهای ثروتمند در رتبه نخست کتاب خوانی قرار داشتند یا در هند، سرانه مطالعه بسیار اندک بود!

آیا روزی فراخواهد رسید که هر خیاط، نجار، کفاش، مکانیک و... حداقل همواره کتبی درباره حرفه اش روی میز کارش باشد و مطالعه برای دانشجوی مملکت مان به کتاب ارائه شده توسط استاد راهنما محدود نشود؟ آیا روزی فراخواهد رسید که کلان سرمایه داران کشور به طمع سود کلان حوزه کتاب، در عوض ساخت مسکن، در پی ساخت کتاب فروشی‌های زنجیره‌ای برآیند و آیا روزی فرا خواهد رسید که درهای کتاب فروشی برای فروش یک کتاب تازه نشر یافته، تنها یک ساعت - نه یک شبانه روز یا یک هفته - دیرتر بسته شود؟ آیا این خودخواهی است که چنین آرزویی را «رویای ایرانی» خواند؟

منبع: تابناک
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 

شهردار شاندیز ابقاء شد

شانديز، مهندس جواد رجب زاده شهردار منتخب شوراي سوم مجدداً شهردار شانديز شد. به گزارش خبرنگار ما، سرانجام شوراي چهارم شهر شانديز پس از برگزاري جلسات متعدد درباره انتخاب شهردار براي شهر گردشگري شانديز و بررسي گزينه هاي مختلف اعضاي اين شورا بر سر انتصاب شهردار بومي يا غيربومي در نهايت مهندس جواد رجب زاده، با رأي اعضاي شوراي اسلامي شهر شانديز دوباره بر مسند شهرداري اين شهر نشست.

رئيس شوراي شهر شانديز در اين باره به وبلاگ شاندیزگفت: اعضاي شورا به اين نتيجه رسيدند که فردي توانمند و قوي و ولايت مدار که بتواند شهر را به سمت توسعه و عمران هرچه بيشتر سوق دهد انتخاب کنند که مهندس رجب زاده با توجه به سابقه کاري گذشته مناسب تشخيص داده شد.«شفقتي» افزود: اميدواريم با همکاري متقابل شهرداري و شوراي شهر بتوانيم در توسعه اين شهر گردشگري بکوشيم.

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

ولادت امام رضا(ع)

زندگینامه امام علی بن موسی الرضا(علیه السلام)

مقدمه:

امام علی ‌بن موسی‌الرضا (علیه السلام) هشتمین امام شیعیان از سلاله پاک رسول خدا و هشتمین جانشین پیامبر مکرم اسلام می‌باشند.

ایشان در سن 35 سالگی عهده‌دار مسئولیت امامت و رهبری شیعیان گردیدند و حیات ایشان مقارن بود با خلافت خلفای عباسی که سختی‌ها و رنج بسیاری را بر امام رواداشتند و سر انجام مأمون عباسی ایشان را در سن 55 سالگی به شهادت رساند. در این نوشته به طور خلاصه، بعضی از ابعاد زندگانی آن حضرت را بررسی می‌نماییم.

 نام، لقب و کنیه امام:

نام مبارک ایشان علی و کنیه آن حضرت ابوالحسن و مشهورترین لقب ایشان "رضا" به معنای "خشنودی" می‌باشد. امام محمد تقی (علیه السلام) امام نهم و فرزند ایشان سبب نامیده شدن آن حضرت به این لقب را اینگونه نقل می‌فرمایند: "خداوند او را رضا لقب نهاد زیرا خداوند در آسمان و رسول خدا و ائمه اطهار در زمین از او خشنود بوده‌اند و ایشان را برای امامت پسندیده‌اند و همینطور (به خاطر خلق و خوی نیکوی امام) هم دوستان و نزدیکان و هم دشمنان از ایشان راضی و خشنود بود‌ند."

یکی از القاب مشهور حضرت "عالم آل محمد" است. این لقب نشانگر ظهور علم و دانش ایشان می‌باشد. جلسات مناظره متعددی که امام با دانشمندان بزرگ عصر خویش، بویژه علمای ادیان مختلف انجام داد و در همه آنها با سربلندی تمام بیرون آمد دلیل کوچکی بر این سخن است، که قسمتی از این مناظرات در بخش "جنبه علمی امام" آمده است. این توانایی و برتری امام، در تسلط بر علوم یکی از دلایل امامت ایشان می‌باشد و با تأمل در سخنان امام در این مناظرات، کاملاً این مطلب روشن می‌گردد که این علوم جز از یک منبع وابسته به الهام و وحی نمی‌تواند سرچشمه گرفته باشد.

 پدر و مادر امام:

پدر بزرگوار ایشان امام موسی کاظم (علیه السلام) پیشوای هفتم شیعیان بودند که در سال 183 ﻫ.ق. به دست هارون عباسی به شهادت رسیدند و مادر گرامیشان "نجمه" نام داشت.

 تولد امام:

حضرت رضا (علیه السلام) در یازدهم ذیقعدﺓ الحرام سال 148 هجری در مدینه منوره دیده به جهان گشودند. از قول مادر ایشان نقل شده است که: "هنگامی‌که به حضرتش حامله شدم به هیچ وجه ثقل حمل را در خود حس نمی‌کردم و وقتی به خواب می‌رفتم، صدای تسبیح و تمجید حق تعالی و ذکر "لااله‌الاالله" را از شکم خود می‌شنیدم، اما چون بیدار می‌شدم دیگر صدایی بگوش نمی‌رسید. هنگامی‌که وضع حمل انجام شد، نوزاد دو دستش را به زمین نهاد و سرش را به سوی آسمان بلند کرد و لبانش را تکان می‌داد؛ گویی چیزی می‌گفت."(2)

 نظیر این واقعه، هنگام تولد دیگر ائمه و بعضی از پیامبران الهی نیز نقل شده است، از جمله حضرت عیسی که به اراده الهی در اوان تولد، در گهواره لب به سخن گشوده و با مردم سخن گفتند که شرح این ماجرا در قرآن کریم آمده است.(3)

 زندگی امام در مدینه:

حضرت رضا (علیه السلام) تا قبل از هجرت به مرو در مدینه زادگاهشان، ساکن بودند و در آنجا در جوار مدفن پاک رسول خدا و اجداد طاهرینشان به هدایت مردم و تبیین معارف دینی و سیره نبوی می‌پرداختند. مردم مدینه نیز بسیار امام را دوست می‌داشتند و به ایشان همچون پدری مهربان می‌نگریستند. تا قبل از این سفر، با اینکه امام بیشتر سالهای عمرش را در مدینه گذرانده بود، اما در سراسر مملکت اسلامی پیروان بسیاری داشت که گوش به فرمان اوامر امام بودند.

 امام در گفتگویی که با مأمون درباره ولایت عهدی داشتند، در این باره این گونه می‌فرمایند: "همانا ولایت عهدی هیچ امتیازی را بر من نیفزود. هنگامی که من در مدینه بودم فرمان من در شرق و غرب نافذ بود و اگر از کوچه‌های شهر مدینه عبور می‌کردم، عزیرتر از من کسی نبود. مردم پیوسته حاجاتشان را نزد من می‌آوردند و کسی نبود که بتوانم نیاز او را برآورده سازم مگر اینکه این کار را انجام می‌دادم و مردم به چشم عزیز و بزرگ خویش، به من مى‌نگریستند."

 امامت حضرت رضا (علیه السلام):

امامت و وصایت حضرت رضا (علیه السلام) بارها توسط پدر بزرگوار و اجداد طاهرینشان و رسول اکرم (صلی الله و علیه و اله) اعلام شده بود. به خصوص امام کاظم (علیه السلام) بارها در حضور مردم ایشان را به عنوان وصی و امام بعد از خویش معرفی کرده بودند که به نمونه‌ای از آنها اشاره می‌نماییم.

 یکی از یاران امام موسی کاظم (علیه السلام) می‌گوید: «ما شصت نفر بودیم که موسی بن‌جعفر به جمع ما وارد شد و دست فرزندش علی در دست او بود. فرمود: "آیا می‌دانید من کیستم؟" گفتم: "تو آقا و بزرگ ما هستی." فرمود: "نام و لقب من را بگویید." گفتم: "شما موسی بن جعفر بن محمد هستید." فرمود: "این که با من است کیست؟" گفتم: "علی بن موسی بن جعفر." فرمود: "پس شهادت دهید او در زندگانی من وکیل من است و بعد از مرگ من وصی من می‌باشد."»(4) در حدیث مشهوری نیز که جابر از قول نبى ‌اکرم نقل می‌کند امام رضا (علیه السلام) به عنوان هشتمین امام و وصی پیامبر معرفی شده‌اند. امام صادق (علیه السلام) نیز مکرر به امام کاظم می‌فرمودند که "عالم‌ آل محمد از فرزندان تو است و او وصی بعد از تو می‌باشد."

 اوضاع سیاسی:

 مدت امامت امام هشتم در حدود بیست سال بود که می‌توان آن را به سه بخش جداگانه تقسیم کرد:

 ده سال اول امامت آن حضرت، که همزمان بود با زمامداری هارون.

1-      پنج سال بعد از‌ آن که مقارن با خلافت امین بود.

2-      پنج سال آخر امامت آن بزرگوار که مصادف با خلافت مأمون و تسلط او بر قلمرو اسلامی آن روز بود.

 مدتی از روزگار زندگانی امام رضا (علیه السلام) همزمان با خلافت هارون الرشید بود. در این زمان است که مصیبت دردناک شهادت پدر بزرگوارشان و دیگر مصیبت‌های اسفبار برای علویان (سادات و نوادگان امیرالمؤمنین) واقع شده است. در آن زمان کوشش‌های فراوانی در تحریک هارون برای کشتن امام رضا (علیه السلام) می‌شد تا آنجا که در نهایت هارون تصمیم بر قتل امام گرفت؛ اما فرصت نیافت نقشه خود را عملی کند. بعد از وفات هارون فرزندش امین به خلافت رسید. در این زمان به علت مرگ هارون ضعف و تزلزل بر حکومت سایه افکنده بود و این تزلزل و غرق بودن امین در فساد و تباهی باعث شده بود که او و دستگاه حکومت، از توجه به سوی امام و پیگیری امر ایشان بازمانند. از این رو می‌توانیم این دوره را در زندگی امام دوران آرامش بنامیم.

اما سرانجام مأمون عباسی توانست برادر خود امین را شکست داده و او را به قتل برساند و لباس قدرت را به تن نماید و توانسته بود با سرکوب شورشیان فرمان خود را در اطراف و اکناف مملکت اسلامی جاری کند. وی حکومت ایالت عراق را به یکی از عمال خویش واگذار کرده بود و خود در مرو اقامت گزید و فضل ‌بن ‌سهل را که مردی بسیار سیاستمدار بود، وزیر و مشاور خویش قرار داد. اما خطری که حکومت او را تهدید می‌کرد علویان بودند که بعد از قرنی تحمل شکنجه و قتل و غارت، اکنون با استفاده از فرصت دو دستگی در خلافت، هر یک به عناوین مختلف در خفا و آشکار عَلم مخالفت با مأمون را برافراشته و خواهان براندازی حکومت عباسی بودند؛ به علاوه آنان در جلب توجه افکار عمومی مسلمین به سوی خود، و کسب حمایت آنها موفق گردیده بودند و دلیل آشکار بر این مدعا این است که هر جا علویان بر ضد حکومت عباسیان قیام و شورش می‌کردند، انبوه مردم از هر طبقه دعوت آنان را اجابت کرده و به یاری آنها بر می‌خواستند و این، بر اثر ستم‌ها و نارواییها و انواع شکنجه‌های دردناکی بود که مردم و بخصوص علویان از دستگاه حکومت عباسی دیده بودند. از این رو مأمون درصدد بر آمده بود تا موجبات برخورد با علویان را برطرف کند. بویژه که او تصمیم داشت تشنجات و بحران‌هایی را که موجب ضعف حکومت او شده بود از میان بردارد و برای استقرار پایه‌های قدرت خود، محیط را امن و آرام سازد. لذا با مشورت وزیر خود فضل بن سهل تصمیم گرفت تا دست به خدعه‌ای بزند. او تصمیم گرفت تا خلافت را به امام پیشنهاد دهد و خود از خلافت به نفع امام کناره‌گیری کند، زیرا حساب می‌کرد نتیجه از دو حال بیرون نیست، یا امام می‌پذیرد و یا نمی‌پذیرد و در هر دو حال برای خود او و خلافت عباسیان، پیروزی است. زیرا اگر بپذیرد ناگزیر، بنابر شرطی که مأمون قرار می‌داد ولایت عهدی آن حضرت را خواهد داشت و همین امر مشروعیت خلافت او را پس از امام نزد تمامی گروه‌ها و فرقه‌های مسلمانان تضمین می‌کرد. بدیهی است برای مأمون آسان بود در مقام ولایتعهدی بدون این که کسی آگاه شود، امام را از میان بردارد تا حکومت به صورت شرعی و قانونی به او بازگردد. در این صورت علویان با خشنودی به حکومت می‌نگریستند و شیعیان خلافت او را شرعی تلقی می‌کردند و او را به عنوان جانشین امام می‌پذیرفتند. از طرف دیگر چون مردم حکومت را مورد تایید امام می‌دانستند لذا قیامهایی که بر ضد حکومت می‌شد جاذبه و مشروعیت خود را از دست می‌داد.

 او می‌اندیشید اگر امام خلافت را نپذیرد ایشان را به اجبار ولیعهد خود می‌کند که در اینصورت بازهم خلافت و حکومت او در میان مردم و شیعیان توجیه می‌گردد و دیگر اعتراضات و شورشهایی که به بهانه غصب خلافت و ستم، توسط عباسیان انجام می‌گرفت دلیل و توجیه خود را از دست می‌داد و با استقبال مردم و دوستداران امام مواجه نمی‌شد. از طرفی او می‌توانست امام را نزد خود ساکن کند و از نزدیک مراقب رفتار امام و پیروانش باشد و هر حرکتی از سوی امام و شیعیان ایشان را سرکوب کند. همچنین او گمان می‌کرد که از طرف دیگر شیعیان و پیروان امام، ایشان را به خاطر نپذیرفتن خلافت در معرض سئوال و انتقاد قرار خواهند داد و امام جایگاه خود را در میان دوستدارانش از دست می‌دهد.

 سفر به سوی خراسان:

مأمون برای عملی کردن اهداف ذکر شده چند تن از مأموران مخصوص خود را به مدینه، خدمت حضرت رضا (علیه السلام) فرستاد تا حضرت را به اجبار به سوی خراسان روانه کنند. همچنین دستور داد حضرتش را از راهی که کمتر با شیعیان برخورد داشته باشد، بیاورند. مسیر اصلی در آن زمان راه کوفه، جبل، کرمانشاه و قم بوده است که نقاط شیعه‌نشین و مراکز قدرت شیعیان بود. مأمون احتمال می‌داد که ممکن است شیعیان با مشاهده امام در میان خود به شور و هیجان آیند و مانع حرکت ایشان شوند و بخواهند آن حضرت را در میان خود نگه دارند که در این صورت مشکلات حکومت چند برابر می‌شد. لذا امام را از مسیر بصره، اهواز و فارس به سوی مرو حرکت داد.ماموران او نیز پیوسته حضرت را زیر نظر داشتند و اعمال امام را به او گزارش می‌دادند.

 حدیث سلسلة الذهب:

در طول سفر امام به مرو، هر کجا توقف می‌فرمودند، برکات زیادی شامل حال مردم آن منطقه می‌شد. از جمله هنگامیکه امام در مسیر حرکت خود وارد نیشابور شدند و در حالی که در محملی قرار داشتند از وسط شهر نیشابور عبور کردند. مردم زیادی که خبر ورود امام به نیشابور را شنیده بودند، همگی به استقبال حضرت آمدند. در این هنگام دو تن از علما و حافظان حدیث نبوی، به همراه گروه‌های بیشماری از طالبان علم و اهل حدیث و درایت، مهار مرکب را گرفته و عرضه داشتند: "ای امام بزرگ و ای فرزند امامان بزرگوار، تو را به حق پدران پاک و اجداد بزرگوارت سوگند می‌دهیم که رخسار فرخنده خویش را به ما نشان دهی و حدیثی از پدران و جد بزرگوارتان، پیامبر خدا، برای ما بیان فرمایی تا یادگاری نزد ما باشد." امام دستور توقف مرکب را دادند و دیدگان مردم به مشاهده طلعت مبارک امام روشن گردید. مردم از مشاهده جمال حضرت بسیار شاد شدند به طوری که بعضی از شدت شوق می‌گریستند و آنهایی که نزدیک ایشان بودند، بر مرکب امام بوسه می‌زدند. ولوله عظیمی در شهر طنین افکنده بود به طوری که بزرگان شهر با صدای بلند از مردم می‌خواستند که سکوت نمایند تا حدیثی از آن حضرت بشنوند. تا اینکه پس از مدتی مردم ساکت شدند و حضرت حدیث ذیل را کلمه به کلمه از قول پدر گرامیشان و از قول اجداد طاهرینشان به نقل از رسول خدا و به نقل از جبرائیل از سوی حضرت حق سبحانه و تعالی املاء فرمودند: "کلمه لااله‌الاالله حصار من است پس هر کس آن را بگوید داخل حصار من شده و کسی که داخل حصار من گردد ایمن از عذاب من خواهد بود." سپس امام فرمودند: "اما این شروطی دارد و من، خود، از جمله آن شروط هستم."

 این حدیث بیانگر این است که از شروط اقرار به کلمه لااله‌الاالله که مقوم اصل توحید در دین می‌باشد، اقرار به امامت آن حضرت و اطاعت و پذیرش گفتار و رفتار امام می‌باشد که از جانب خداوند تعالی تعیین شده است. در حقیقت امام شرط رهایی از عذاب الهی را توحید و شرط توحید را قبول ولایت و امامت می‌دانند.

 ولایت عهدی:

باری، چون حضرت رضا (علیه السلام) وارد مرو شدند، مأمون از ایشان استقبال شایانی کرد و در مجلسی که همه ارکان دولت حضور داشتند صحبت کرد و گفت: "همه بدانند من در آل عباس و آل علی (علیه السلام) هیچ کس را بهتر و صاحب حق‌تر به امر خلافت از علی بن موسی رضا (علیه السلام) ندیدم." پس از آن به حضرت رو کرد و گفت: "تصمیم گرفته‌ام که خود را از خلافت خلع کنم و آن را به شما واگذار نمایم." حضرت فرمودند: "اگر خلافت را خدا برای تو قرار داده جایز نیست که به دیگری ببخشی و اگر خلافت از آن تو نیست، تو چه اختیاری داری که به دیگری تفویض نمایی." مأمون بر خواسته خود پافشاری کرد و بر امام اصرار ورزید. اما امام فرمودند:‌ "هرگز قبول نخواهم کرد." وقتی مأمون مأیوس شد گفت: "پس ولایت عهدی را قبول کن تا بعد از من شما خلیفه و جانشین من باشید." این اصرار مأمون و انکار امام تا دو ماه طول کشید و حضرت قبول نمی‌فرمودند و می‌گفتند: "از پدرانم شنیدم، من قبل از تو از دنیا خواهم رفت و مرا با زهر شهید خواهند کرد و بر من ملائک زمین و آسمان خواهند گریست و در وادی غربت در کنار هارون ‌الرشید دفن خواهم شد." اما مأمون بر این امر پافشاری نمود تا آنجاکه مخفیانه و در مجلس خصوصی حضرت را تهدید به مرگ کرد. لذا حضرت فرمودند: "اینک که مجبورم، قبول می‌کنم به شرط آنکه کسی را نصب یا عزل نکنم و رسمی را تغییر ندهم و سنتی را نشکنم و از دور بر بساط خلافت نظر داشته باشم." مأمون با این شرط راضی شد. پس از آن حضرت، دست را به سوی آسمان بلند کردند و فرمودند: "خداوندا! تو می‌دانی که مرا به اکراه وادار نمودند و به اجبار این امر را اختیار کردم؛ پس مرا مؤاخذه نکن همان گونه که دو پیغمبر خود یوسف و دانیال را هنگام قبول ولایت پادشاهان زمان خود مؤاخذه نکردی. خداوندا، عهدی نیست جز عهد تو و ولایتی نیست مگر از جانب تو، پس به من توفیق ده که دین تو را برپا دارم و سنت پیامبر تو را زنده نگاه دارم. همانا که تو نیکو مولا و نیکو یاوری هستی."

 جنبه علمی امام:

مأمون که پیوسته شور و اشتیاق مردم نسبت به امام و اعتبار بی‌همتای امام را در میان ایشان می‌دید می‌خواست تا این قداست و اعتبار را خدشه‌دار سازد و از جمله کارهایی که برای رسیدن به این هدف انجام داد تشکیل جلسات مناظره‌ای بین امام و دانشمندان علوم مختلف از سراسر دنیا بود، تا آنها با امام به بحث بپردازند، شاید بتوانند امام را از نظر علمی شکست داده و وجهه علمی امام را زیر سوال ببرند که  شرح یکی از این مجالس را می‌آوریم:

 "برای یکی از این مناظرات، مأمون فضل بن سهل را امر کرد که اساتید کلام و حکمت را از سراسر دنیا دعوت کند تا با امام به مناظره بنشینند. فضل نیز اسقف اعظم نصاری، بزرگ علمای یهود، روسای صابئین (پیروان حضرت یحیی)، بزرگ موبدان زرتشتیان و دیگر متکلمین وقت را دعوت کرد. مأمون هم آنها را به حضور پذیرفت و از آنها پذیرایی شایانی کرد و به آنان گفت: "دوست دارم که با پسر عموی من (مأمون از نوادگان عباس عموی پیامبر است که ناگزیر پسر عموی امام می‌باشد.) که از مدینه پیش من آمده مناظره کنید." صبح روز بعد مجلس آراسته‌ای تشکیل داد و مردی را به خدمت حضرت رضا (علیه السلام) فرستاد و حضرت را دعوت کرد. حضرت نیز دعوت او را پذیرفتند و به او فرمودند: "آیا می‌خواهی بدانی که مأمون کی از این کار خود پشیمان می‌شود." او گفت: "بلی فدایت شوم." امام فرمودند: "وقتی مأمون دلایل مرا بر رد اهل تورات از خود تورات و بر اهل انجیل از خود انجیل و از اهل زبور از زبورشان و بر صابئین بزبان ایشان و بر آتش‌پرستان بزبان فارسی و بر رومیان به زبان رومی‌شان بشنود و ببیند که سخنان تک ‌تک اینان را رد کردم و آنها سخن خود را رها کردند و سخن مرا پذیرفتند آنوقت مأمون می‌فهمد که توانایی کاری را که می‌خواهد انجام دهد ندارد و پشیمان می‌شود و لاحول و لا قوه الا بالله العلی العظیم." سپس حضرت به مجلس مأمون تشریف ‌فرما شدند و با ورود حضرت، مأمون ایشان را برای جمع معرفی کرد و سپس گفت: "دوست دارم با ایشان مناظره کنید." حضرت رضا (علیه السلام) نیز با تمامی آنها از کتاب خودشان درباره دین و مذهبشان مباحثه نمودند. سپس امام فرمود: "اگر کسی در میان شما مخالف اسلام است بدون شرم و خجالت سئوال کند." عمران صایی که یکی از متکلمین بود از حضرت سؤالات بسیاری کرد و حضرت تمام سؤالات او را یک به یک پاسخ گفتند و او را قانع نمودند. او پس از شنیدن جواب سؤالات خود از امام، شهادتین را بر زبان جاری کرد و اسلام آورد و با برتری مسلم امام، جلسه به پایان رسید و مردم متفرق شدند. روز بعد حضرت، عمران صایی را به حضور طلبیدند و او را بسیار اکرام کردند و از آن به بعد عمران صایی خود یکی از مبلغین دین مبین اسلام گردید.

 رجاء ابن ضحاک که از طرف مأمون مامور حرکت دادن امام از مدینه به سوی مرو بود، می‌گوید: «آن حضرت در هیچ شهری وارد نمی‌شد مگر اینکه مردم از هر سو به او روی می‌آوردند و مسائل دینی خود را از امام می‌پرسیدند. ایشان نیز به آنها پاسخ می‌گفت و احادیث بسیاری از پیامبر خدا و حضرت علی (علیه السلام) بیان می‌فرمود. هنگامی که از این سفر بازگشتم نزد مأمون رفتم. او از چگونگی رفتار امام در طول سفر پرسید و من نیز آنچه را در طول سفر از ایشان دیده بودم بازگو کردم. مأمون گفت: "آری، ای پسر ضحاک! ایشان بهترین، داناترین و عابدترین مردم روی زمین است."»

 اخلاق و منش امام:

خصوصیات اخلاقی و زهد و تقوای آن حضرت به گونه‌ای بود که حتی دشمنان خویش را نیز شیفته و مجذوب خود کرده بود. با مردم در نهایت ادب تواضع و مهربانی رفتار می‌کرد و هیچ گاه خود را از مردم جدا نمی‌نمود.

 یکی از یاران امام می‌گوید: "هیچ گاه ندیدم که امام رضا (علیه السلام) در سخن بر کسی جفا ورزد و نیز ندیدم که سخن کسی را پیش از تمام شدن قطع کند. هرگز نیازمندی را که می‌توانست نیازش را برآورده سازد رد نمی‌کرد در حضور دیگری پایش را دراز نمی‌فرمود. هرگز ندیدم به کسی از خدمتکارانش بدگویی کند. خنده او قهقهه نبود بلکه تبسم می‌فرمود. چون سفره غذا به میان می‌آمد، همه افراد خانه حتی دربان و مهتر را نیز بر سر سفره خویش می‌نشاند و آنان همراه با امام غذا می‌خوردند. شبها کم می‌خوابید و بسیاری از شبها را به عبادت می‌گذراند. بسیار روزه می‌گرفت و روزه سه روز در ماه را ترک نمی‌کرد. کار خیر و انفاق پنهان بسیار داشت. بیشتر در شبهای تاریک، مخفیانه به فقرا کمک می‌کرد."(5) یکی دیگر از یاران ایشان می‌گوید: "فرش آن حضرت در تابستان حصیر و در زمستان پلاسی بود. لباس او در خانه درشت و خشن بود، اما هنگامی که در مجالس عمومی شرکت می‌کرد، خود را می‌آراست (لباسهای خوب و متعارف می‌پوشید).(6) شبی امام میهمان داشت، در میان صحبت چراغ ایرادی پیدا کرد، میهمان امام دست پیش آورد تا چراغ را درست کند، اما امام نگذاشت و خود این کار را انجام داد و فرمود: "ما گروهی هستیم که میهمانان خود را به کار نمی‌گیریم."(7)

 شخصی به امام عرض کرد: "به خدا سوگند هیچکس در روی زمین از جهت برتری و شرافت اجداد، به شما نمی‌رسد." امام فرمودند:" تقوی به آنان شرافت داد و اطاعت پروردگار، آنان را بزرگوار ساخت."(8)

 مردی از اهالی بلخ می‌گوید: "در سفر خراسان با امام رضا (علیه السلام) همراه بودم. روزی سفره گسترده بودند و امام همه خدمتگزاران حتی سیاهان را بر آن سفره نشاند تا همراه ایشان غذا بخورند. من به امام عرض کردم: "فدایت شوم بهتر است اینان بر سفره‌ای جداگانه بنشینند." امام فرمود: "ساکت باش، پروردگار همه یکی است. پدر و مادر همه یکی است و پاداش هم به اعمال است."(9)

 یاسر، خادم حضرت می‌گوید: «امام رضا (علیه السلام) به ما فرموده بود: "اگر بالای سرتان ایستادم (و شما را برای کاری طلبیدم) و شما مشغول غذا خوردن بودید بر نخیزید تا غذایتان تمام شود. به همین جهت بسیار اتفاق می‌افتاد که امام ما را صدا می‌کرد و در پاسخ او می‌گفتند: "به غذا خوردن مشغولند." و آن گرامی می‌فرمود: "بگذارید غذایشان تمام شود."»(10)

 یکبار غریبی خدمت امام رسید و سلام کرد و گفت: "من از دوستداران شما و پدران و اجدادتان هستم. از حج بازگشته‌ام و خرجی راه را تمام کرده‌ام اگر مایلید مبلغی به من مرحمت کنید تا خود را به وطنم برسانم و در آنجا معادل همان مبلغ را صدقه خواهم داد زیرا من در شهر خویش فقیر نیستم و اینک در سفر نیازمند مانده‌ام." امام برخاست و به اطاقی دیگر رفت و از پشت در دست خویش را بیرون آورد و فرمود: "این دویست دینار را بگیر و توشه راه کن و لازم نیست که از جانب من معادل آن صدقه دهی."

 آن شخص نیز دینارها را گرفت و رفت. از امام پرسیدند: "چرا چنین کردید که شما را هنگام گرفتن دینارها نبیند؟" فرمود: "تا شرمندگی نیاز و سوال را در او نبینم."(11)

 امامان معصوم و گرامی ما در تربیت پیروان و راهنمایی ایشان تنها به گفتار اکتفا نمی‌کردند و در مورد اعمال آنان توجه و مراقبت ویژه ای مبذول می‌داشتند.

 یکی از یاران امام رضا (علیه السلام) می‌گوید: «روزی همراه امام به خانه ایشان رفتم. غلامان حضرت مشغول بنایی بودند. امام در میان آنها غریبه‌ای دید و پرسید: "این کیست؟" عرض کردند: "به ما کمک می‌کند و به او دستمزدی خواهیم داد." امام فرمود: "مزدش را تعیین کرده‌اید؟" گفتند: "نه هر چه بدهیم می‌پذیرد." امام برآشفت و به من فرمود: "من بارها به اینها گفته‌ام که هیچکس را نیاورید مگر آنکه قبلا مزدش را تعیین کنید و قرارداد ببندید. کسی که بدون قرارداد و تعیین مزد، کاری انجام می‌دهد، اگر سه برابر مزدش را بدهی باز گمان می‌کند مزدش را کم داده‌ای ولی اگر قرارداد ببندی و به مقدار معین شده بپردازی از تو خشنود خواهد بود که طبق قرار عمل کرده‌ای و در این صورت اگر بیش از مقدار تعیین شده چیزی به او بدهی، هر چند کم و ناچیز باشد؛ می‌فهمد که بیشتر پرداخته‌ای و سپاسگزار خواهد بود."»(12)

 خادم حضرت می‌گوید: «روزی خدمتکاران میوه‌ای می‌خوردند. آنها میوه را به تمامی نخورده و باقی آنرا دور ریختند. حضرت رضا (علیه السلام) به آنها فرمود: "سبحان الله اگر شما از آن بی‌نیاز هستید، آنرا به کسانی که بدان نیازمندند بدهید."»

 مختصری از کلمات حکمت‌آمیز امام:

امام فرمودند: "دوست هر کس عقل اوست و دشمن هر کس جهل و نادانی و حماقت است."

امام فرمودند: "علم و دانش همانند گنجی می‌ماند که کلید آن سؤال است، پس بپرسید. خداوند شما را رحمت کند زیرا در این امر چهار طایفه دارای اجر می‌باشند: 1- سؤال کننده 2- آموزنده 3- شنونده 4- پاسخ دهنده."

امام فرمودند: "مهرورزی و دوستی با مردم نصف عقل است."

امام فرمودند: "چیزی نیست که چشمانت آنرا بنگرد مگر آنکه در آن پند و اندرزی است."

امام فرمودند: "نظافت و پاکیزگی از اخلاق پیامبران است."

 شهادت امام:

 در نحوه به شهادت رسیدن امام نقل شده است که مأمون به یکی از خدمتکاران خویش دستور داده بود تا ناخن‌های دستش را بلند نگه دارد و بعد به او دستور داد تا دست خود را به زهر مخصوصی آلوده کند و در بین ناخن‌هایش زهر قرار دهد و اناری را با دستان زهر‌آلودش دانه کند و او دستور مأمون را اجابت کرد. مأمون نیز انار زهرآلوده را خدمت حضرت گذارد و اصرار کرد که امام از آن انار تناول کنند. اما حضرت از خوردن امتناع فرمودند و مأمون اصرار کرد تا جایی که حضرت را تهدید به مرگ نمود و حضرت به جبر، قدری از آن انار مسموم تناول فرمودند. بعد از گذشت چند ساعت زهر اثر کرد و حال حضرت دگرگون گردید و صبح روز بعد در سحرگاه روز 29 صفر سال 203 هجری قمری امام رضا (علیه السلام) به شهادت رسیدند.

 تدفین امام:

به قدرت و اراده الهی امام جواد (علیه السلام) فرزند و امام بعد از آن حضرت به دور از چشم دشمنان، بدن مطهر ایشان را غسل داده و بر آن نماز گذاردند و پیکر پاک ایشان با مشایعت بسیاری از شیعیان و دوستداران آن حضرت در مشهد دفن گردید و قرنهاست که مزار این امام بزرگوار مایه برکت و مباهات ایرانیان وبویژه خراسانیان ایرانیان است.

 پاورقی‌ها:

منتهی الآمال.

منتهی الآمال.

سوره مریم، آیه 30.

عیون اخبارالرضا، جلد 1، صفحه 21.

اعلام الوری، صفحه 314.

اعلام الوری، صفحه 315.

اصول کافی، جلد 6، صفحه 383.

عیون اخبارالرضا، جلد2، صفحه 174.

اصول کافیفحه 230.

اصول کافی، جلد 6، صفحه 298.

مناقب ابن شهر آشوب، جلد 4، صفحه 360.

اصول کافی، جلد 5، صفحه 288.

 

 
 پاورقی شماره 3
 
 

متن اصلی تصنیف

آمدم ای شاه ، پناهم  بده
خط امانی ز گناهم بده
ای  حَرمَت  ملجأ  در ماندگان
دور مران از در و ، راهم بده
ای گل بی خار گلستان عشق
قرب مکانی چو گیاهم بده
لایق وصل تو که  من  نیستم
اِذن به  یک لحظه نگاهم  بده
ای که حَریمت به  مَثَل  کهرباست
شوق وسبک خیزی کاهم بده
تاکه ز عشق تو گدازم چو شمع
گرمی جان سوز به آهم بده
لشگرشیطان به کمین من است
بی کسم ای، شاه پناهم بده
از صف مژگان نگهی کن به من
با  نظری ، یار و سپاهم  بده
در  شب  اول که  به  قبرم  نهند
نور  بدان شام  سیاهم  بده
ای که عطا بخش همه عالمی
جمله ی حاجات مرا هم بده

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

مسئولین چه می کنند؟!
 
 
«حیازدایی» دشمن با حمله لشکر ساپورت ها!
 
 
دخترکی با آرایشی غلیظ وموهایی افشان باساپورتی مشکی خودنمایی میکردچراکه بافونت نستعلیق سایز
 
 ۹۰و سفیدروی ران هاوساق پاها...
 
به گزارش وبلاگستان پایگاه خبری انصارحزب الله،‌ مهران موزون در وبلاگ شنود نوشت:البته این ازخاصیت های
 
جامعه ی آوانگاردومدپرست است که برای ذایقه سازی وهویت بخشی به پدیده های نو و گاهاناسازبا فضای
 
عمومی، اقدام به نامگذاری خاص بر روی آنها می کنند.


این تصاویر در فضای عمومی تهران براحتی قابل مشاهده است


اینکه چرا و چه کسی نام «جوراب شلواری» های سابق را «ساپورت» نهاده و اصلا این نام از خارج کشور همراه
 
با این جوراب شلواری های رنگ آمیری شده وارد شده یا خیر، موضوع بحث ما نیست.

داستان از این قرار است که اززمستان ۱۳۹۱ برخی زنان خیابانی تهران در حرکتی کاملا مشکوک و سیستماتیک
 
 اقدام به پوشیدن جوراب شلواری هایی نمودند که منظره ی بدن نمای از زانو به پایین این پوشش ها قدری عجیب
 
می نمود.متاسفانه اقدامی در برخوردبا این پوشش(که عملا شلوار را از زیر مانتو حذف کرده بود)از سوی
 
هیچکدام از مبادی مسئول صورت نگرفت.

یکی ازتحلیل های محتمل نیز این بود که حساسیت فضای پیش از انتخابات ریاست جمهوری وبهانه جویی
 
دشمن برای شبطنت رسانه ای، دلیل جدی نگرفتن این آسیب اجتماعی می توانست باشد.

بهار ۱۳۹۲از راه رسیدوچشم مردم تهران منور به کوتاه تر شدن مانتوهایی شدکه زیر آن هیچ برتن صاحبش
 
 نبودجز جوراب شلواری های سابق (که حالا نام ساپورت به خودگرفته بودند)و آرام آرام با حرکتی خزشی این
 
 ساپورت ها نه تنها آفتاب بیشتری به خود می دیدندبلکه رنگ ها ونقوش بیشتری را براندام باربی های تهرانی
 
 تجربه می کردند.گاهی یک ساپورت «رنگ پا»بیننده رابه اشتباه می انداخت که نکندفقط یک پیراهن برتن فلان
 
 زن است ودیگر  هیچ!

به هر روی..

پس از اعلام نتایج انتخابات خرداد۹۲ ، آمار ساپورتهایی که صاحبانشان مانتوها رانیز به کناری نهاده وپیراهنی
 
کِشی و چسبان را روی ساپورت ها برتن می کردند شیب تندی به خود گرفت.


حالا این روزها..

ساپورت های رنگارنگ در حال فتح خیابانهای تهران است.

اکنون به وفور دختران و زنانی در سطح شهر تهران دیده می شوند که پیراهنی کشی و مجلسی را (که هیچ
 
ربط و شباهتی به مانتو ندارد و صرفا پیراهنی است که تا نیمی از نشیمنگاه امتداد دارد) بر تن داشته و پوشش
 
 تمامی نیم تنه ی تحتانی بدن را برعهده ی ساپورت نازک و گاها رنگ بدن خویش گذاشته اند.

روز گذشته برای دیدن فیلم «هیس!..دختر ها فریاد نمیزنند» به سینما پردیس رفته بودم تایکی دیگر از فیلمهای
 
 سینمای مولف را ببینم.

انبوه زنان و دختران ساپورت پوشی که مردانشان با عضلات ستبر وبدنسازی شده (مردانی که حکماًبه اندازه
 
 ی جوجه خروس هم غیور نبودند)دیده میشد و در این میان دخترکی با آرایشی غلیظ و موهایی افشان با
 
ساپورتی مشکی خودنمایی می کرد چرا که با فونت نستعلیق سایز ۹۰ و سفید روی ران ها و ساق پاهای
 
 خویش(بر روی ساپورت) اشعاری مورب و حالت ابر و باد ادبیاتی نوشته شده بود.

هرچه کردم نتوانستم قید خواندن اشعار بزنم.

دقیق تر شدم.

نوشته بود : شوش..جوادیه...راه آهن..شوش..میدان راه آهن...ترمینال جنوب..

نمی دانستم بخندم یا عصبانی شوم.

طراحی ابلیس کار خودش را برای کسانی که نمی خواهند به ساپورتها چشم بدوزند کرده بود..

چشم ها کنجکاو خواندن اشعار می شوند.

بعید نیست درآینده ی نه چندان دورکه جدول متقاطع کلمات رابرروی برجستگی بدن زنان ودختران ایرانی در
 
فضاهای عمومی شاهد باشیم.

نگرانم..

نگران شهرستان هایی که قرار است مورد حمله ی ساپورت ها قرار گیرند.

پروژه ی «حیازدایی» دشمن همچنان ادامه دارد و ما همچنان در غار اصحاب کهف خوابیم.


+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

ورود روسپی‌های ترک به خط جهاد زنا
 
با فرار جهادگران زنا!ازسوریه درپی تشدیداوضاع امنیتی این کشور،فرماندهان شورشیان سوری ازروسپی‌های ترکیه برای این منظور استفاده می‌کنند.
 
به گزارش جهان به نقل از مشرق با تشدید بحران در سوریه و فرار زنان سوری منتسب به ارتش آزاد سوریه و برخی دیگر از زنان کشورهای خارجی و سعودی که به عنوان شبکه‌های جهاد نکاح در این کشور فعالیت می‌کردند، هیاهوی شدیدی بین شورشیان ایجاد شده و آنها از مقامات خود خواسته‌اند تا برای رفع شهوت جنسی آنها کاری کنند. در این میان عناصر جبهه النصره با اجرای فتوای ناصر العمر مفتی سعودی در جواز زنا با محارم مشکل خود را تا حدی بر طرف کرده‌اند، اما اوضاع عناصر ارتش آزاد سوریه همچنان نابسامان است.
 
بر اساس گزارش الخبر، بعد از اینکه سفر شورشیان سوری به خارج از این کشور برای مرخصی و تمتع جنسی منع شده، تعداد زیادی از این گروه‌ها و فرماندهان میدانی آنها اعتراض کرده و خواستار حل مشکلات جنسی شورشیان شده‌اند.

در همین راستا یکی از افسران ارتش آزاد به نام "أ.س." که ارتباط قوی با دستگاه جاسوسی ترکیه دارد، به این کشور سفر کرده و در یکی از شهرهای معروف آن نشستی را با مدیر یکی از شبکه های روسپی گری در کافه‌های ترکیه داشته است. این شبکه بیش از 150 روسپی در اختیار دارد.

 در این نشست دو طرف توافق کردند که برای مرحله اول 33 روسپی به مدت یک ماه به سوریه اعزام شوند و به صورت متناوب این زنان تغییر کنند، ‌البته نرخ فعالیت‌های جنسی این روسپی‌ها در سوریه بسیار بیشتر از ترکیه است تا آنها تشویق به حضور در این کشور شوند. قرار است برای هر فعالیت جنسی از این روسپی‌ها بین 200 تا 500 دلار هزینه شود، البته نیمی از این مبلغ به مدیر این مرکز تعلق خواهد گرفت.

 بر اساس این گزارش این افسران ارتش آزاد مبلغ 20 هزار دلار به عنوان پیش پرداخت به مدیر این مرکز داده و قرار است همین مقدار نیز بعد از مرحله یک ماهه اول پرداخت شود.

 بعد از این توافق افسر ارتش آزاد با عناصر جاسوسی ترکیه به توافق رسیده که این دختران را وارد سوریه کند، وی 5 هزار دلار نیز بابت این اقدام به سازمان جاسوسی ترکیه پرداخت کرده است و این دختران به این ترتیب وارد سوریه شده و بین فرماندهان گروه‌ها تقسیم شده‌اند.
 
منبع:جهان نیوز 
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 


عکس   فرج من نزدیک است، دعا کنید...

افسوس که همه براى برآورده شدن حاجت شخصى خود به مسجدجمکران مى روند و نمى دانند که خود آن حضرت چه التماس دعایى از آنها دارد که براى تعجیل فَرَج او دعا کنند!

 

فرج من نزدیک است، دعا کنید بَدا حاصل نشود

 

آیا نباید در فکر این باشیم که از کسى "حضرت اباصالح المهدى(عجّ)" که خداوند براى اصلاح جامعه قرار داده بخواهیم که بیاید؟! خود او در مسجد سهله، جمکران، در خواب و بیدارى در گوش افرادى از دوستانش بدون اینکه او را ببینند، فرموده است: "فرج من نزدیک است، دعاکنید." یا به نقلى فرموده: "فرجم نزدیک شده، دعا کنید بَدا تأخیر مقدّر نشود.حاصل نشود." (۱)

 

چرا به مسجد جمکران نمى آیى؟
عدّهاى از پاکان و نیکان با حضرت صاحب(عجّ) سؤال و جواب مى کنند و حاجت مى طلبند و جواب مى گیرند و در مسجد جمکران، صداى آن حضرت را مى شنوند!
آقایى را که در بیدارى دیده بودم، در خواب به من فرمود: چرا به مسجد جمکران نمى آیى؟ (۲)

 

حضرت حجّت(عجّ) از ما التماس دعا دارد!
آقایى که زیاد به مسجد جمکران مى رود، مى گفت: آقا(حضرت غائب(عجّ) را در مسجد جمکران دیدم، به من فرمود: به دل سوختگان ما بگو براى ما دعا کنند، و یک مرتبه از نظرم غائب شد، نه اینکه راه برود و کم کم از نظرم غائب شود!
همین آقا هفته ى قبل از آن هم، حضرت را در خواب دیده بود. ولى افسوس که همه براى برآورده شدن حاجت شخصى خود به مسجدجمکران مى روند و نمى دانند که خود آن حضرت چه التماس دعایى از آنها دارد که براى تعجیل فَرَج او دعا کنند!

 

چنان که به آن آقا( شیخ ابراهیم حایرى ـ رحمه اللّه ـ در حال اعتکاف در مسجد کوفه) فرموده بود: اینها که به این جا آمده اند، دوستان خوب ما هستند، و هر کدام حاجتى دارند: خانه، زن، فرزند، مال، اداى دین؛ ولى هیچ کس در فکر من نیست!
آرى، او هزار سال است که زندانى است، لذا هر کس که براى حاجتى به مکان مقدّسى مانند مسجد جمکران مى رود، باید که اعظم حاجت نزد آن واسطه ى فیض، یعنى فَرَج خود آن حضرت را از خدا بخواهد.(۳)

 

حسین! مرا نشناختى؟!
پیرمردى قمى که آدم راستگویى بود، چهل سال قبل( البته حضرت استاد ـ رحمه الله ـ این داستان را بیش از پانزده سال پیش نقل فرموده اند.) براى ما نقل کرد که خیلى میل داشتم مسجد جمکران را سفید کنم. از آن جا که بسیار به این کار تمایل داشتم به حرم حضرت معصومه(س) رفتم و از آن حضرت خواستم از خدا بخواهد که من به این کار موفّق شوم. تا اینکه در خواب و یا بیدارى به من فرمودند:
به فلان تاجر یا کاسب مراجعه کن، به او مراجعت کردم، او هم موافقت کرد. همراه با چهار کارگر به آن جا رفتیم. در خواب به من فهمانده بودند که گچ و لوازم کار و ترتیبات مصالح را مهیّا مى کنند. و گفته بودند که سه روز و نصف کار دارد، و گچ را از فلان جا روزى ۱۵ مَن مى آورند و این که با آن گچ ها، مسجد و حجره ى خادم را نیز سفید کنید. تا این که پیرمردى را دیدم که محاسن سفید و پارچه ى سفیدى بر سر داشت. او

 

گفت:این جا سه روز و نصف کار دارد، از این باغ کنار مسجد هر روز ۱۵ من گچ مقابل مسجد مى ریزم، و مشغول کار مى شوید، و صبحانه و نهار شما هم با من باشد. گفتم: چه طور حساب مى کنید، کجا شما را پیدا کنیم؟ گفت یک جورى حساب مى کنیم، گفتم کجا شما را ببینم؟ گفت فلان جا در هر حال، آن مرد هر روز ۱۵ من از باغ کنار مسجد گچ مى آورد و مقابل مسجد مى ریخت و صبحانه و نهار هم مى آورد.

 

پس از پایان کار به رفقاى کارگر گفتم: این جا باشید، و رفتم با آن شخص تصفیه حساب کنم، ولى دیدم آن جا مسکونى نیست، به آبادى نزدیک جمکران رفتم و سراغ آن مرد را گرفتم و نیز گفتم: آیا کسى به این قیافه را در این جا مى شناسید؟ گفتند: چنین کسى این جا نیست. گفت: بیچاره شدم، کارگرها هم منتظر، از شدّت ناراحتى با صداى بلند گفتم: اى کسى که مرا سرگردان کردى، به حقّ فلان بیا حساب ما را تصفیه کن و ما را از سرگردانى نجات بده. صدایى را شنیدم ولى کسى را ندیدم که گفت: حسین، مرا نشناختى؟! مثل اینکه حضرت خضر(ع) بود، فهمیدم متعارف نیست با خود گفتم: اگر عمله ها گفتند چرا دیر کردى، جواب آن ها را چه بگویم؟ ولى وقتى به آن ها رسیدم دیدم مى گویند چه خوب زود آمدى! با این که هر هفته به جمکران مى رفتیم، گویا در آن مدّت خواب بودم و با آن چه قبلاً مى دیدم کاملاً متفاوت بود، زیرا در آن مدّت در کنار مسجد باغ بود و اطاقى مقابل مسجد که آن آقا گچ را در آن جا مى ریخت، در حالى که قبلاً پهلوى مسجد باغى نبود که از آن باغ گچ بیاید، و نیز هیچ اثرى از اطاق روبروى مسجد که گچ را در آن جا مى ریخت دیده نمى شد ولى در این میان سفید کارى شدن مسجد یقینى بود و خواب و خیال نبود، و واقعا مسجد سفید شده بود. حتى هفته بعد رفتم ببینم آیا راستى مسجد را گچ کارى کرده ام یا در خواب بوده، دیدم سفید شده و حتى حجره خادم هم سفید است .(۴)

 

نماز خواند، اما چه نمازى و با چه صداى دلنشینى!
آقایى که اهل علم بود مى گفت: بنده و یک شخص دیگر و یک پیرمرد شب جمعه ى گذشته (حضرت استاد ـ رحمه الله ـ این مطلب را در اواخر دهه شصت فرمودند) به مسجد جمکران رفتیم، ساعت دوازده شب بعد از خواندن نماز و توسّل و روضه خوانى سیّدالشهدا(ع)، رفیقمان براى رسیدن به خدمتش(خدمت حضرت ولى عصر(عجّ) خیلى اظهار اشتیاق کرد. سپس آقایى را دیدیم که آمد و دم محراب مسجد ۴ رکعت نماز خواند، اما چه نمازى و با چه صداى دلنشینى! من از یک طرف و آن رفیقمان از پشت سرش، صداى قرائتش را مى شنیدیم، تا اینکه آقا(عجّ) بعد از نماز بلند شد و به طرف درِ مسجد حرکت نمود، و من نتوانستم از هیبت او از جا بلند شوم؛ ولى رفیقمان تا دم درِ مسجد از پشت سرش رفت و آقا از مسجد خارج شد و من تا دمِ در ایشان را مى دیدم. سپس رفتم و از درِ مسجد به طرف راست و چپ نگاه کردم، دیدم غایب شده است و او را ندیدم. (۵)

 

پی نوشت ها:

 

۱_(در محضر بهجت جلد یک نکته ۱۵۸)

 

۲_(در محضر بهجت جلد۲، نکته ۱۲۴)

 

۳_(در محضر بهجت نکته ۱۷۶)

 

۴_(در محضر بهجت جلد سوم، نکته۲۹۷)

 

۵_(در محضر بهجت نکته ۳۷۵)

 


منبع : مرکز تنظیم و نشر آثار آیت الله بهجت

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

مديرکل ارشاد خراسان رضوي مطرح کرد :

اعتبارات قطره چکاني و وضعيت مبهم ۱۳ مجتمع فرهنگي هنري‌در استان

ايجاد مجتمع هاي فرهنگي استاندارد در هر شهرستان در توسعه فرهنگي، انجام فعاليت هاي فرهنگي و هنري و دلگرمي اهل فرهنگ و هنر نقش بسزايي دارد. به خصوص اگر اين شهرستان ها، در نقاط محروم و مرزي و در خطر انواع آسيب هاي فرهنگي باشد، احداث اين مجتمع ها براي جذب جوانان بيش از پيش احساس مي شود. همين موضوع هم موجب شد که دولت نهم در سال ۸۶ کلنگ ساخت مجتمع هاي فرهنگي در حدود ۱۵ شهرستان را به زمين بزند و بر اساس برنامه زمان بندي، قرار شد اين پروژه ها در سال ۸۹ افتتاح شود. درگزارشي که پيش از اين منتشر شد مسئولان ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان هاي خراسان رضوي از اختصاص اعتبار قطره چکاني به اين پروژه ها و روند کند يا متوقف شدن ساخت اين پروژه ها گلايه کردند.در اين گزارش درباره تأخير در بهره برداري از اين پروژه ها، با مديرکل ارشاد اسلامي استان و يکي از معاونان وي گفت وگو کرده ايم.

در ارتقاي بخش به شهرستان از ضرورت ها غفلت شده است

سيدسعيد سرابي در پاسخ به سوالي درباره ضرورت وجود مجتمع هاي فرهنگي هنري در شهرستان ها به خصوص شهرهاي محروم و مرزي مي گويد: ايجاد اين مجتمع ها در شهرستان ها يک ضرورت فرهنگي است البته هنگامي که در تقسيمات کشوري مي خواهيم بخش را به شهرستان ارتقا دهيم بايد ايجاد زيرساخت هاي حداقلي را در آن بخش در نظر بگيريم. پس از ايجاد اين زيرساخت ها که مجتمع هاي فرهنگي نيز از اين قبيل زيرساخت هاست بايد بخش به شهرستان ارتقا يابد. وي ايجاد مجتمع هاي فرهنگي را باعث توسعه فعاليت هاي فرهنگي و سامان دهي امور انجمن هاي فرهنگي و هنري برشمرد به خصوص که در شهرستان ها ظرفيت هاي فرهنگي و هنري خوبي وجود دارد اما متأسفانه از خيلي از شهرستان ها از ايجاد اين مجموعه هاي فرهنگي غفلت شده است و ابتدا بخش به شهرستان تبديل و سپس ضرورت هاي شهرستان بررسي مي شود.وي يادآور مي شود: وقتي در يک بخش جمعيت ۲۰ هزار نفري وجود دارد نمي توان در خصوص ايجاد حداقل امکانات فرهنگي و هنري آن بخش بي تفاوت بود و بخش ها و شهرها را هر چقدر هم که محروم و مرزي باشند، از وجود اين امکانات محروم کرد حتي اگر بخش به شهرستان تبديل نشده باشد.

اهتمام دولت نهم و دهم به تکميل پروژه هاي ناتمام

مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان درباره پروژه هاي ناتمام مجتمع هاي فرهنگي هنري که از سال ۸۶ عمليات اجرايي آن آغاز شده است، مي گويد: دولت نهم و دهم نسبت به تکميل پروژه هاي ناتمام اهتمام جدي داشت و به همين دليل اعتبارات خوبي به اين پروژه ها اختصاص يافت و برخي از اين پروژه ها طي سال هاي ۸۳ تا ۸۷ افتتاح شد که افتتاح مجتمع فرهنگي خواف از آن جمله است.وي مي افزايد: بر اساس تقسيمات کشوري حدود ۱۰ بخش به شهرستان ارتقا يافت. هم چنين به اين دليل که ساخت مجتمع هاي فرهنگي يک ضرورت محسوب مي شد کلنگ تعداد زيادي از اين مجتمع ها به زمين زده شد که البته اين اتفاق في نفسه بسيار خوب بود. در يکي، ۲ سال اول نيز اعتبارات خوبي به اين موضوع اختصاص يافت اما در سال هاي ۹۰، ۹۱ و ۹۲ وضعيت اعتبارات عمراني بسيار نامطلوب بوده است و کمبود اعتبار به عنوان يکي از دلايل عمده تأخير در بهره برداري از اين پروژه ها مطرح شده است.

يک تصميم و ايجاد ۲ مشکل

آن طور که سرابي مي گويد يکي ديگر از تصميمات استانداري درباره اين مجتمع ها باعث کند شدن روند احداث اين مجتمع ها شده است. وي در اين باره اين چنين توضيح مي دهد: از سال ۸۹ معاونت عمراني، پروژه هاي ساخت و احداث مجتمع هاي فرهنگي و هنري را از وظايف اداره کل مسکن و شهرسازي استان اعلام کرد و با تصويب اين موضوع، اداره کل ارشاد را به عنوان بهره بردار دانست که اين موضوع باعث ايجاد ۲ مشکل در پروژه هاي فرهنگي و هنري شد. وي مشکل اول را اولويت بندي پروژه هاي عمراني از نظر اداره کل مسکن و شهرسازي بيان مي کند و مي گويد: از نظر اين اداره کل پروژه هاي ساخت مدرسه، راه و مسکن مهر و احداث مجتمع هاي فرهنگي اولويت خاصي دارد و اعتبارات نيز به همين پروژه هاي داراي اولويت اختصاص يافت يا اعتبارات ناچيزي براي ساخت مجتمع هاي فرهنگي در نظر گرفته شد. اعتباراتي که در حد نگهداري و حفظ ساختمان هاي نيمه کاره مجتمع هاي فرهنگي بود.وي به پروژه ناتمام مجتمع فرهنگي و هنري تربت حيدريه اشاره مي کند و مي گويد: همين پروژه بزرگ ۱۲ هزار مترمربعي براي اين که پس از ۳ سال افتتاح شود به ۱۰ ميليارد ريال اعتبار نياز دارد در حالي که اداره کل راه و شهرسازي به اين پروژه يک ميليارد و ۵۰۰ ميليون تومان اعتبار اختصاص داده است و اداره کل راه و شهرسازي اين پروژه را داراي اولويت نمي داند.

۶ شهرستان و ۲۵ مجتمع فرهنگي و هنري

اکبري مي گويد:به جزباخرز، تحت جلگه، جغتاي، جوين، چناران، خوشاب، زاوه، طرقبه - شانديز،کلات ومه ولات ۱۶ شهرستان ديگر استان مجتمع فرهنگي هنري دارد.وي مي افزايد: ۱۳ مجتمع فرهنگي هنري ديگر نيز در دست احداث است.وي درباره هدفگذاري برنامه ۵ ساله استان براي مجتمع هاي فرهنگي هنري مي گويد: بر اساس برنامه بايد همه شهرستان ها مجتمع فرهنگي هنري داشته باشند و منابع استان بايد به طور خاص به پروژه هاي فرهنگي و هنري که خواسته مردم، مسئولان و اهل هنر است، اختصاص يابد.

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

محمد باقر قالیباف شهردار تهران ماند

با رای اعضای شورای اسلامی شهر تهران دکتر محمد باقر قالیباف به عنوان شهردار تهران انتخاب شد.

به گزارش پرتال داخلی شهرداری تهران، در جلسه امروز  شورای اسلامی شهر تهران که به صورت غیر علنی برگزار شد، دکتر محمد باقر قالیباف با کسب 16 رای در مقابل 14 رای محسن هاشمی بار دیگر سکان هدایت پایتخت جمهوری اسلامی ایران را در دست گرفت.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 
سردارشهید محمودکاوه،سرداربزرگ خراسان در دفاع مقدس 
 
 
اوایل جنگ تحمیلی منطقه کردستان در تصرف گروهکهای ضدانقلاب بود ولی جوان 25 ساله مشهدی توانست بسیاری از این مناطق را از دست گروهکها آزاد کند تا آنجا که گروههای ضدانقلاب برای مرده یا زنده اعجوبه جنگهای چریکی (شهید محمود کاوه) جایزه تعیین کرده بودند.
به گزارش خبرنگار مهر، روایتها و داستانهای زیادی از زندگی شهدا و ایثارگران منتشر شده ولی واقعا برخی شهدا هنوز هم ناشناخته مانده اند و نسل امروز اطلاعات چندانی از این قهرمانان وطن ندارند. یکی از این شهدا شهید محمود کاوه است. شاید بهتر باشد روایت زندگی محمود کاوه را اینگونه آغاز کنیم. به قول معروف محمود بچه بازاری بود و بخشی از دوران کودکی اش را در کنار پدر در بازار مشهد گذراند. البته پدر محمود در دوران طاغوت برای مبارزات علیه رژیم شاه با چهره هایی مانند شهید هاشمی نژاد و حضرت آیت الله خامنه ای ارتباطات نزدیکی داشت و گاهی هم پسرش را با خودش به محفلهای سیاسی می برد.

از دبیرستان و حوزه علمیه تا گذراندن دوره های چریکی

این رفت و آمدها ادامه داشت تا اینکه محمود پا به دبیرستان گذاشت و همزمان در حوزه علمیه و پای منبر درس آیت الله خامنه ای دروس حوزوی را فرا گرفت. مبارزات محمود کاوه در دوران دبیرستان و حضور در راهپیماییها وی را یکی از عناصر فعال انقلابی معرفی کرد تا اینکه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مشهد شد. علاقه محمود به جنگهای نامنظم موجب شد تا دوره های سخت چریکی و تکاوری را بگذراند و تخصص این شهید موجب شد تا به دلیل شایستگی که دارد به عنوان مامور حفاظت از بیت رهبری (حضرت امام خمینی ره) از مشهد به تهران منتقل شود.

پس از آغاز جنگ تحمیلی محمود کاوه خود را به نیروهای خراسان رساند و به عنوان مربی در یکی از پادگانها مشغول به خدمت شد. شور و اشتیاق محمود برای حضور در خط مقدم موجب شد تا فرماندهان وی را به منطقه آشوب زده کردستان منتقل کنند که نخستین ماموریت شهید کاوه در این منطقه آزادی بوکان بود. تواناییها و پشتکار محمود موجب شد تا پس از مدتی به عنوان فرمانده سپاه سقز منصوب شود.

شهید کاوه که همیشه عملیاتها و اقداماتش موجب تحیر فرماندهان بود توانست با کمترین نیروی عملیاتی منطقه اشغال شده بسطام را در مدت 24 ساعت از دست عناصر ضد انقلاب آزاد کند.

این اقدام شهید کاوه و تیم عملیاتی اش موجب شد تا گروهکهای ضد انقلاب مستقر در مرزهای ایران برای زنده و یا مرده محمود جایزه بزرگی تعیین کنند. ولی کاوه آرام ننشست و به عنوان فرمانده عملیات تیپ شهدا به فرماندهی شهید ناصر کاظمی به قلب دشمن یورش برد. آوازه حضور محمود کاوه در نوک پیکان تیپ شهدا وحشت در دل منافقان به وجود آورد تا جائیکه این تیپ توانست سد بوکان، صائین دژ، کیله، آشنوزنگ و محور استراتژیک پیرانشهر به سردشت را آزاد کنند.

فرمانده تیپ شهدا/ شهادت در قله 2519

در این عملیاتها فرمانده تیپ به شهادت رسید و در خردادماه سال 62 محمود کاوه به عنوان فرمانده تیپ شهدا منصوب شد. اولین ماموریت تیپ پس از فرماندهی شهید کاوه انجام عملیات برون مرزی والفجر 2 در منطقه حاج عمران بود که همزمانی آن با عملیات والفجر 4 موجب شد تا بخش زیادی از مناطق کردستان و سردشت از وجود ضد انقلاب پاکسازی شود. تا اینکه در تاریخ 11 شهریورماه سال 65 کاوه در جریان عملیات کربلای 2 بر بلندای قله 2519 حاج عمران به شهادت رسید.

تعداد مسئولیتها در دوران انقلاب و دفاع مقدس:

•مربی آموزش نظامی
•مسئول محافظین بیت امام
•مربی آموزش نظامی
•مسئول عملیات سقز
•مسئول عملیات تیپ ویژه شهدا
•فرمانده تیپ ویژه شهدا
•فرمانده لشکر ویژه شهدا
تعداد مجروحیتها:

•اصابت گلوله به ناحیه شکم اسفند ماه ۱۳۶۱ پاکسازی روستای محمد شاه از توابع مهاباد
•اصابت گلوله به ناحیه شانه چپ مرداد ماه ۱۳۶۳ پاکسازی منطقه عمومی دارلک از توابع مهاباد
•اصابت ترکش به ناحیه دست راست وسر بهمن ماه ۱۳۶۳ منطقه عملیاتی بدر
•اصابت ترکش به صورت اسفند ماه ۱۳۶۴ منطقه عملیاتی والفجر
•اصابت ۱۲ ترکش نارنجک به ناحیه سر اردیبهشت ۱۳۶۵ منطقه عمومی حاج عمران عراق موسوم به تک حاج عمران
 
روایت همسر شهید از خواستگاری تا سه سال زندگی با محمود کاوه

همسر شهید محمود کاوه می گوید: آقا محمود را از دو سال قبل از خواستگاری می‌شناختم. چون مددکار سپاه بودم و برای سرکشی به خانواده‌های رزمنده و شهدا می‌رفتم به منزل کاوه هم سر می‌زدم. مادرش گله می‌کرد که محمود نه تلفن می‌زند و نه مرخصی می‌آید. همین رفت و آمدها و به خصوص خواهر بزرگش که مدتی همکار ما بود زمینه‌ای برای آشنایی بیشتر خانواده آن‌ها شد و بالاخره به خواستگاری آمدند. زمان خواستگاری من خجالت می کشیدم و به گلهای قالی خیره شده بودم. بین ما سکوت بود تا اینکه آقا محمود گفت: می‌خواهم دینم کامل شود و قصد من این است ازدواج کنم تا شهید بشوم. البته همیشه آرزویم این بود که با یک سید ازدواج کنم. شاکی بودم از این که محمود سید نبود و من عروس حضرت فاطمه (س) نشده بودم. آن روز گذشت و من شبش فکر کردم که فردا برای خرید و مراسم عقد چه کنم که روز بعد فهمیدم آقا محمود همان شب به کردستان رفته تا هشت ماه از او خبری نشد.
 
خطبه عقد را امام (ره) خواندند
 
خطبه عقد را امام برایمان خواند. آقای آشتیانی رفت نزدیک امام و گفت: دامادمان آقای کاوه ست. محمود کاوه. می شناسیدشان که؟ امام نگاهش کرد و لبخند زد، سرش را گرفت طرف آسمان، چیزی زیر لب زمزمه کرد که به دعا می‌مانست. یک قرآن با خودمان برده بودیم امام امضایش کرد. هنوز یادگار نگهش داشته‌ام.
 
در طول سه سال زندگی تنها 100 روز در کنار هم بودیم
 
همسر شهید کاوه می گوید: در طول سه سالی که با هم بودیم شاید صد روز در کنار هم نبودیم تازه برای هر روز فقط یک تا دو ساعت در خانه بود که اتاق را هم مقر فرماندهی کرده بود. به منطقه تلفن می‌زد یا نیرو جمع می‌کرد، متن سخنرانی را آماده می‌کرد و یا دوستانش را می‌دید حتی موقع خواب هم آرامش نداشت.
 

 زهرا کاوه" فرزند شهید از تصویرش با لباس سپاه می گوید
 
زهرا کاوه، دانشجوی فوق لیسانس رشته حسابداری، متأهل و دارای 2 فرزند است. در مورد پدرش می گوید: پدر را از طریق مادر، عمه‌ها و پدربزرگ شناختم. جالب‌ترین بخش زندگی پدر برای من سن پدر است. اینکه در این سن کم، کسی بتواند  تا این  اندازه پیشرفت‌ کند. من خودم 28 سال سن دارم و هنوز در ابتدای راه هستم. ولی شهید کاوه در 25 سالگی، مدارج بالایی را طی کرده بود. در مورد عکسی که در کودکی با لباس سپاه از او گرفته شده می گوید: این لباس را مادرم به من پوشانده بود. خود مادرم سپاهی و نظامی است و علاقه خاصی به نظام مقدس سپاه دارد. برای همین هم یکی از لباسهای پدرم را به خیاطی دادند تا برایم کوچک کند و ایشان به تنم پوشاندند. ای کاش آن زمان دوربینها زندگی پدرم را به تصویر می کشیدند.  


 
دهم شهريورماه سالروز شهادت سردار بزرگ سپاه اسلام، شهید محمود كاوه است.

 به اين مناسبت مروري می کنیم برزندگي،فعاليت‌ها وچگونگی شهادت شهيد كاوه، به این امیدکه رهرو راهش
 
 باشم و یاریگر ما در روز جزا باشد.

تولد و كودكي

سال ‌١٣٤٠ هجري شمسي در مشهد مقدس متولد شد. پدرش كه از كسبه متعهد به شمار مي‌آمد، در دوران ستمشاهي و اختناق، با علما و روحانيون مبارز، از جمله حضرت آيت‌الله العظمي خامنه‌اي، شهيد هاشمي‌نژاد و شهيد كامياب ارتباط داشت. وي كه براي تربيت فرزندش اهميت زيادي قائل بود، محمود را همراه خود به مجالس و محافل مذهبي و نماز جماعت مي‌برد و از اين راه فرزندش را با مكتب اهل بيت (ع) و تعاليم انسان‌ساز اسلام آشنا مي‌كرد.


 

كاوه دوران تحصيلات ابتدايي خود را در چنين شرايطي سپري كرد. از آنجا كه خواست پدرش به هنگام تولد محمود، اين بود كه وي را در سلك صالحان و پيروان واقعي مكتب اسلام قرار دهد، با علاقه قلبي و مشورت پدر وارد حوزه علميه شد و همزمان، تحصيلات دوران راهنمايي و دبيرستان را نيز ادامه داد.

با شروع جريانات انقلاب، او كه جواني بانشاط، فعال و مذهبي بود با شركت در محافل مساجد جوادالائمه(ع) و امام حسن مجتبي(ع) كه در آن زمان از مراكز تجمع نيروهاي مبارز بود، از هدايتها و تعاليم حضرت آيت‌الله خامنه‌اي بهره‌هاي فراواني برد و ره‌توشه‌هاي همين تعاليم را با خود به محيط دبيرستان و ميان دانش‌آموزان منتقل كرد. او در دبيرستان به عنوان محور مبارزه شناخته مي‌شد. با علاقه وافر، به پخش اعلاميه‌هاي حضرت امام خميني(ره) مي‌پرداخت و فعالانه در راهپيمايي‌ها و درگيري‌هاي زمان انقلاب شركت داشت.فعاليت‌هاي بعد از پيروزي انقلاب اسلامي

با پيروزي انقلاب اسلامي، كاوه جزو اولين عناصر مؤمن و متعهدي بود كه به سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در شهر مقدس مشهد پيوست و پس از گذراندن يك دوره آموزش شش ماهه چريكي، به آموزش نظامي برادران سپاه و بسيج پرداخت. پس از آن براي حفاظت از بيت شريف حضرت امام خميني(ره) در يك ماموريت شش ماهه به تهران عزيمت كرد و با شروع جنگ تحميلي، به همراه تعدادي از نيروهاي خراسان به جبهه‌هاي جنوب اعزام شد. مدتي بعد به علت نياز شديدي كه پادگان به مربي داشت او را براي آماده‌سازي و آموزش نيروها به مشهد فراخواندند.

كاوه در كردستان

علي‌رغم اينكه براي آموزش نيروها اهميت بالايي قائل بود و مسوول مستقيم او زياد تمايل نداشت وي را (كه از مربيان دلسوز و قوي محسوب مي‌شد) به جبهه اعزام كند، اما روح پرتلاطم او به دنبال فرصتي بود تا رودرروي دشمن قرار گيرد و در صحنه‌هاي كارزار انقلاب و ارزش‌هاي آن عملاً دفاع كند. بنابراين در اولين فرصت با جلب رضايت فرمانده پادگان به ديار كردستان (كه در آن زمان توسط گروهك‌ها و عناصر ضدانقلاب دچار مشكلات و آشوب شده بود)، عزيمت كرد.او كه به همراه تعدادي از برادران پاسدار جهت آزادسازي شهر بوكان وارد كردستان شده بود، به دليل لياقت‌ها و مهارت‌هايي كه داشت، در همان ابتدا به عنوان فرمانده يك گروه دوازده نفره انتخاب شد.

كاوه در اين منطقه براي مبارزه با ضدانقلاب – كه از حمايت‌هاي خارجي برخوردار بود و با جناياتي هولناك، توطئه شوم جدايي ان نقطه از ميهن اسلامي را در ذهن مي‌پروراند – شب و روز نداشت و به دليل تلاش بسيار زياد، جديت و پشتكار، شجاعت و روحيه شجاعت‌طلبي كه داشت، در مدت كوتاهي به سمت فرماندهي عمليات سپاه سقز منصوب شد و در اين زمان با ناباوري همگان همراه تعداد كمي نيرو، عمليات آزادسازي منطقه مرزي بسطام را با شهامت غيرقابل وصفي طرح‌ريزي و‌٤٥ كيلومتر جاده مرزي را طي يك مرحله و در عرض ‌٢٤ ساعت در قلب منطقه تحت نفوذ ضدانقلاب آزاد كرد.

ضدانقلاب كه با برخورداري از سلاح و امكانات و نيروي رزمي فراوان،عرصه را براي نيروهاي نظامي و انتظامي تنگ كرده بود و جنايات فجيعي مرتكب مي‌شد، با ورود جوانان دلير و متعهدي چون كاوه به صحنه عمليات،به اين نتيجه رسيد كه ماندن در كردستان برايش سنگين تمام خواهد شد.

كاوه و همرزمانش با عمليات پي در پي، مزدوران استكبار را در منطقه منفعل و مستأصل كرده بودند تا جايي كه ضدانقلاب در اوج استيصال و درماندگي براي زنده يا مرده او جايزه تعيين كرده بود.نقش كاوه در تيپ ويژه شهدا

به دنبال عمليات سرنوشت‌ساز نيروهاي سپاهي در محورهاي مختلف كردستان و همزمان با تشكيل تيپ ويژه شهدا (كه فرماندهي آن بر عهده شهيد ناصر كاظمي بود) كاوه به عنوان فرمانده عمليات اين تيپ انتخاب شد. پس از مدت كوتاهي از فعاليت او در اين مسووليت (كه با آزادسازي بسياري از مناطق همراه بود) آوازه تيپ ويژه شهدا، آنچنان ضدانقلاب‌ها را متحير ساخت كه به كلي روحيه خود را از دست دادند و در مقابل هر يوريش رزمندگان اسلام، فرار را بر قرار ترجيح مي‌دادند و مي‌دانستند كه مقاومت در مقابل اين يگان جز خسارت و نابودي ثمري نخواهد داشت.

آزادسازي سد بوكان و جاده ‌٤٧ كيلومتري آن، آزادسازي جاده صائين‌دژ به تكاب، پاكسازي منطقه كيلر و اشتوزنگ ،آزادسازي محور استراتژيك پيرانشهر به سردشت كه به عنوان مركزيت و نقطه ثقل ضدانقلاب به شمار مي‌آمد و منجر به انهدام مركز راديوئي آنها و فتح ارتفاعات مهم مرزي منطقه «آلواتان» و آزادسازي زندان دوله‌تو و هلاكت بيش از ‌٧٥٠ نفر از ضدانقلاب شد،از جمله نبردهاي تهاجمي بود كه توسط شهيد كاوه و همرزمانش در تيپ ويژه شهدا طرح‌ريزي و به اجرا گذاشته شد. تعداد عملياتي كه بوسيله كاوه عليه ضدانقلاب فرماندهي شد آن قدر زياد است كه ذكر نام تمامي آنها در اين مختصر ميسر نيست.

او كه پس از شهادت سرداران رشيد اسلام، شهيد ناصر كاظمي ، شهيد محسن گنجي زاده وشهيد محمد بروجردي در خرداد‌١٣٦٢ رسما به فرماندهي تيپ منصوب شده بود، با تلاش همه جانبه براي آموزش،سازماندهي و آماده‌سازي نيروها از هيچ كوششي دريغ نمي‌ورزيد.بنا به صلاحديد فرماندهي سپاه در تاريخ ‌٢٩/٤/٦٢ تيپ ويژه شهدا مأموريت يافت تا در عمليات برون‌مرزي والفجر ‌٢ كه در منطقه حاج عمران انجام مي‌گرفت، شركت كند. در اين عمليات، كاوه با هدايت قوي رزمندگان، اهداف از پيش تعيين شده تيپ از جمله ارتفاعات ‌٢٥١٩ را با موفقيت به تصرف درآورد.

همزمان با عمليات والفجر ‌٤ ماموريت پاكسازي محور سردشت از لوث وجود ضدانقلاب (دموكرات‌ها و منافقين) به اين تيپ واگذار شد. رزمندگان غيور و سلحشور نيز ضمن تسلط به ارتفاعات مرزي كوه سير، قوري، تالشو روستاي اسلام‌آباد، مركز راديويي منافقين و مقر دموكرات‌ها را تصرف كردند.

تيپ ويژه شهدا سال ‌٦٣ در عمليات بدر همراه با ساير يگانهاي سپاه، با دشمن تا دندان مسلح جنگيد و در تاريخ ‌٢٣/٤/٦٤ در عمليات قادر (همراه با يگانهايي از ارتش جمهوري اسلامي) در جبهه شمالي سيدكان عراق باعث بر هم زدن آرايش نظامي دشمن شد. همچنين در عمليات پشتيباني والفجر ‌٩ كه در منطقه چوارته عراق انجام گرفت، در انهدام قواي دشمن و تصرف بخشي از خاك آنان نقش مؤثر داشت كه هر كدام نشاني از دلاوري‌ها و حماسه‌آفريني كاوه و يارانش را در خود ثبت كرده است.

ويژگيهاي اخلاقي

صفات ارزنده و ويژگي‌هاي ايماني محمود كاوه باعث شد كه خود را وقف انقلاب كند و با اهميتي كه كردستان براي وي داشت خود را فرزند كردستان معرفي مي‌كرد. روحيه والا و انسان‌دوستي او به قدري در اطرافيان اثر مي‌گذاشت كه با وجود تبليغات سوء دشمنان و ايجاد جو مسموم عليه آن، كاوه و يگان تحت امرش، هنگامي كه به درجه رفيع شهادت نائل شد،مردم مهاباد با پاي برهنه زير پيكر پاك و مطهر سردار بزرگ خود بر سر و سينه مي‌زدند و اشك مي‌ريختند و ضدانقلاب را نفرين مي‌كردند.

او با الهام از سخن خداوند كه در وصف مومنان بيان شده است: «اَشِدّاءُ عَلَي الكُفّار رُحَماء بَينَهم»، در قلب مردم و نيروها جاي گرفته بود و هيچ انگيزه‌اي جز خدمت به انقلاب و احياي ارزشهاي الهي نداشت.


كاوه در عين حال كه تمام اوقاتش را براي مبارزه به كار مي‌بست، از پرداختن به تكاليف ديني و انجام مستحبات نيز غافل نبود. او از مروجين قرآن كريم بود و با عشق خالصانه به اسلام و مكتب، آيات جهاد را تلاوت مي‌كرد و در صحنه جنگ و مقاتله با دشمنان، آن را در عمل تفسير مي‌كرد.

روحيه اطاعت‌پذيري و ولايتي، هوش سرشار و چابكي در عمليات، مسلح بودن به سلاح تقوا و اخلاق حسنه، شجاعت و بي‌باكي، ساده زيستي و صميميت با نيروها از جمله ويژگي‌هاي شخصيتي محمود كاوه است.

با وجودي كه در مقابل ضدانقلاب سازش‌ناپذير، جسور و با شهامت بود، اما در داخل تيپ با نيروهاي تحت امر خود برخوردي بسيار متواضعانه و باصفا و صميمي داشت و همين تواضع او سبب شده بود كه محبوبيت خاصي در بين نيروها داشته باشد. كاوه در قلب نيروهاي بسيجي و سپاهي جاي داشت. او مصداق بارز تلفيق محبت و قاطعيت در امر فرماندهي نظامي بود.

روزي يكي از نزديكان وي به منطقه آمده بود. يكي از برادران تقاضا كرد كه كار مناسبي به او محول كند، كاوه پاسخ داد: همه بسيجي‌ها فاميل من هستند.

در بعد آمادگي جسماني، هيچ‌گاه از ورزش غافل نبود و با تشويق نيروها و حضور در مسابقات ورزشي، آمادگي رزمي نيروها را بالا مي‌برد. همواره براي تشويق بچه‌ها مي‌گفت: موفقيت من در كوههاي بلند كردستان مديون ورزش است. او چريكي زبده بود كه در عمل و جنگ چريك شده بود نه با درسهاي تئوري.

كاوه هميشه راهگشاي عمليات بود، هرجا كه كار گره مي‌خورد او رهگشا بود و هر كجا كه از عزم و اراده رزمندگان كاسته مي‌شد، اراده پولادين او به همه آن عزيزان، روحيه‌اي تازه مي‌بخشيد. او براي اينكه بتواند عمليات را بهتر هدايت كند با سلاح پيشاپيش رزمندگان حركت مي‌كرد.

با اينكه بارها در صحنه‌هاي عملياتي مجروح شده بود، ولي هميشه قبل از بهبودي، به منطقه باز مي‌گشت و در برخي از مواقع نيز نيروها او را با سر و بدن باندپيچي شده مي‌ديدند كه در ميانشان حاضر مي‌شد و آماده پذيرش ماموريت و اجراي عمليات بود.سرتيپ شهيد حسن آبشناسان– فرمانده لشكر ‌٢٣ نوهد – مي‌گويد: اگر در دنيا يك چريك پاكباخته و دل باخته به اسلام و حضرت امام(ره) وجود داشته باشد، محمود كاوه است و هر رزمنده‌اي كه بخواهد خوب پخته و آبديده شود بايد با تيپ ويژه شهدا پيش برود.

او داراي فضايل روحي و اخلاقي ويژه‌اي بود و انجام كار خالصانه و بي‌ريا را سرلوحه زندگي خود قرار داده بود. عموماً كم سخن مي‌گفت و بيشتر عمل مي‌كرد و همواره سعي مي‌كرد وحدت ارتش و سپاه حفظ شود و ارتشيان نيز او را از خود مي‌دانستند.

نحوه شهادت

دهم شهريور ماه ‌١٣٦٥، روزي است كه روح اين سردار شجاع اسلام و سرباز وارسته حضرت بقيه‌الله الاعظم(عج) در عمليات كربلاي ‌٢ بر بلنداي قله ‌٢٥١٩ حاج عمران به پرواز درآمد، دل صخره و كوه، ياد و خاطره شجاعت او را در خود ثبت كرد. آن روز، كاوه مزد جهاد را كه شهات بود، دريافت كرد و به بارگاه عزالهي فراخوانده شد.

ويژگي‌هاي درخشنده او در تمام مدت خدمتش و در تصدي مسئوليت‌هاي مختلف درسي است بس بزرگ براي همه سربازان اسلام و پاسداران انقلاب اسلامي، تا با به كارگيري آنها و آراسته شدن به آن سجاياي اخلاقي، نمونه‌هايي از لشكريان مخلص حضرت بقيةالله العظم(عج) باشند و خود را براي دفاع از حريم اسلام و ارزشهاي متعالي آن، همواره مهيا و آماده سازند.

حركت فرمانده تيپ ‌١٥٥ شهدا به سوي شهادت

طاقت و شدت دشواري كه نيروهاي عمل كننده خواه ناخواه با آن مواجه بودند و سبب شده بود پيروزي را نيز دور از دسترس ببينند، تيپ ويژه ‌١٥٥ شهدا، به خصوص فرمانده آن ، مؤمنانه و شجاعانه در عرصه درگيري وارد شدند. شهيد اميري مقدم، راوي مركز مطالعات و تحقيقات جنگ در اين تيپ، در گزارش خودش از عمليات كربلاي ‌٢، درباره حركت نيروها براي ادامه عمليات و سرانجام آن، چنين روايت كرده است: «تغييرات انجام شده در طرح مانور و عدم موفقيت كامل تيپ ويژه ‌١٥٥ شهدا در عمليات شب گذشته، موجب ترديد در مسئولان، خصوصاً فرماندهان اين تيپ شده بود. اين ترديد اگرچه در خود فرمانده تيپ (برادر محمود كاوه) نيز وجود داشت ولي وي با توجه به حساسيت زمان و مصلحت كل عمليات، اين ترديد را بروز نمي‌داد و به همين دليل تصميم گرفت براي زدودن ترديدها و تقويت روحيه عملياتي در افراد تيپ،به همراه نيروهاي عمل كننده در منطقه درگيري حاضر شود. وقتي كه مسوولان تيپ از اين تصميم آگاه شدند درصدد برآمدند كه وي را از اين عمل باز دارند. فرمانده يكي از گردان‌ها (برادر صلاحي) براي منصرف كردن وي مي‌گويد: «شما اين كار را نكنيد، آتش دشمن زياد است، مسير، بدمسيري است، خداي نكرده طوري مي‌شود. «فرماندهي در جواب مي‌گويد: «خب، اگر اين طور است، ما هم شهيد مي‌شويم. اگر كار مثل شب گذشته بشود، ما هم حاضريم امشب شهيد شويم.» به همان اندازه كه خود وي در رفتن به خط درگيري مصمم بود، ساير مسوولان تيپ مخالف بودند.


راوي تيپ ويژه‌١٥٥شهدا مي‌گويد: «به هنگام اعزام گردان‌ها براي انجام ماموريت،ابتدا گردان امام حسين (ع)، سپس گردان امام سجاد (ع) در حالي كه فرماندهي تيپ ( محمود كاوه ) پيشاپيش آنها قرار داشت، حركت خود را براي تصرف ارتفاع ‌٢٥١٩ آغازكردند. طبق طرح مانور قرار بود گردان امام حسين (ع) پايگاه‌هاي ‌١ و‌٢ و گردان امام سجاد (ع) پايگاه‌هاي ‌٣و‌٤ را تصرف كنند. حساسيت دشمن نيز نسبت به شب اول كمتر شده بود و احتمال جدي نمي‌داد در اين محور مجددا عمليات شود، از اين رو اجراي آتش و پرتاب منور آنها نيز اندكي كاهش يافته بود.

به هر ترتيب حدود ساعت يك بامداد كه نيروهاي پياده پس از پيمودن مسافت فاصله خط خودي تا دشمن به زير اهداف مورد نظر رسيدند تا با هماهنگي آتش خودي درگيري را شروع كنند در همين حين گلوله خمپاره كنار برادر كاوه به زمين اصابت كرد و او در جا شهيد شد.»

راوي‌ قرارگاه‌ حمزه‌ ـ(‌ع) (اسدالله‌ احمدي‌) به ‌ نقل‌ از فرمانده‌ لشكر ‌٥ نصر (محمدباقر قاليباف‌) نوشته ‌است‌: «در مراسم‌ تشييع‌ جنازه‌ شهيد محمود كاوه‌، پدر وي‌ درخواست‌ حجت‌الاسلام‌ طبسي‌ توليت‌ آستان‌ قدس‌رضوي‌ را مبني ‌بر اين ‌ كه‌ پيكر شهيد محمود كاوه‌ در حرم‌ مطهر حضرت‌ رضا(ع‌) و يا در يكي‌ از حجره‌هاي ‌ مخصوص‌ حرم‌ دفن‌ شود نپذيرفت‌ و گفت‌:«پسرم ‌ از ابتدا با بسيجي‌ها بوده‌ و بهتر است‌ در كنار آنها دفن‌ شود.»

 گوشه‌اي از وصيتنامه شهید

دشمن بايد بداند و اين تجربه را كسب كرده باشد كه هر توطئه‌اي را كه عليه انقلاب طرح‌ريزي كند، امت بيدار و آگاه با پيروي از رهبر عزيز، آن را خنثي خواهد كرد. آينده جنگ هم كاملاً روشن است كه پيروزي نصيب رزمندگان اسلام خواهد شد و هيچگاه ما نخواهيم گذاشت كه خون شهيدانمان هدر رود.

 
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 شوراهای اسلامی شهر و روستای(دوره چهارم)آغازبه کارکرد

 

وزيرکشور دستور آغاز به كار چهارمين دوره شوراهاي اسلامي

 

 شهر و روستارا صادر كرد ./

 چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا با پیام وزیر کشور کار خود را آغاز کردند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، عبدالرضا رحمانی فضلی گفت: شوراها به برکت جمهوری اسلامی ایران و خون شهدا در جمهوری اسلامی ایران تشکیل شدند و مردم توفیق پیدا کردند که با انجام انتخابات در امور روستاها و شهرهای خود موثر باشند و در کنار انتخابات مجلس، ریاست جمهوری و خبرگان در تعیین سرنوشت خود مشارکت داشته باشند.


وی افزود: امروز روز مهمی است باید به خاطر لطفی که خداوند به مردم ما داشته است خدا را شکر کنیم و تلاش کنیم این مشارکت مصداق عملی پیدا کند.
وزیر کشور ادامه داد: امروز روز شروع کار شوراها است. قبلا مقدر شده بود یک ماه پس از مستقر شدن ریاست جمهوری شوراها شروع به کار کنند. امروز نیز روز تحلیف و تعیین هیات رئیسه شوراها است. امیدواریم با دلسوزی،‌ تدبیر، درایت و برنامه‌ریزی اعضای شورا مطالباتی که مردم از شوراها دارند به منصه ظهور برسد و بتوانیم مردم سالاری دینی را که در جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک دیدگاه در موازین اسلامی و دیدگاه‌های رهبری معظم وجود دارد را هم در بحث ابعاد مادی و هم ابعاد معنوی جستجو کنیم.


رحمانی فضلی افزود: انشالله این الگو به عنوان یک الگوی مناسب در جهان قرار گیرد و با توجه به تحولاتی که در منطقه داریم تحت عنوان بیداری اسلامی یقینا الگوی جمهوری اسلامی در ابعاد مختلف برای آنها وجود خواهد داشت.
وی ابراز امیدواری کرد که در مدل جمهوری اسلامی همه به آزادی،مشارکت و ابعادمادی و معنوی زندگی برسند و این الگو پاسخ مناسبی برای نیازهای آنها باشد.
در ادامه این جلسه وزیر کشور از طریق ویدئو کنفرانس در جریان مراسم تحلیف و آغاز به کار شوراهای شهر و روستای چند استان کشورمان قرار گرفت و استان‌های سیستان و بلوچستان، زنجان و ایلام به صورت مستقیم گزارش مراسم تحلیف خود را به وزیر کشور ارائه کردند.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

آیت‌الله العظمی سبحانی در پاسخ به سئوال نحوه ازدواج فرزندان آدم و حوا در حالی که همگی خواهر و برادر بوده‌اند را تشریح کرده‌اند.  

به گزارش خبرگزاری حوزه متن سئوال و پاسخ این مرجع تقلید  به شرح ذیل است.

سئوال: ازدواج فرزندان آدم و حوا چگونه صورت گرفته است؟!، در حالى كه همگى خواهر و برادر بودند؟!

پاسخ: در اين مورد در روايات و سخنان دانشمندان پاسخهايى  به آن داده شده كه در اينجا ـ بدون گزينش ـ مطرح مى كنيم:

1. ازدواج آنها با خودشان انجام گرفته و مجوز آن، ضرورت آغاز آفرينش و نبودن همسرى ديگر بوده است.

2. خداوند براى هر يك از پسران و دختران، زوجى از فرشتگان آفريد، و اولاد آنها با يكديگر به صورت پسر عمو و دختر عمو درآمدند و تكثير نسل صورت گرفت.

3. آنها با نسل هاى باقى مانده از انسانهاى پيشين ازدواج كرده اند. درست است كه شجره انسان كنونى به آدم ابو البشر مى رسد، ولى آدم، نخستين انسانى نيست كه بر اين پهنه گام نهاده، بلكه پيش از او انسانهايى در روى زمين زندگى مى كرده و منقرض شده اند([1]); چيزى كه هست، بقايايى از آنها در روى زمين وجود داشت كه به تكثير نسل كمك كرد.

چون مسأله مربوط به ما قبل تاريخ مى باشد اظهار نظر قطعى در باره ى آن بسيار مشكل است.([2])
 
  

  
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

در یک ویدئو که به تازگی در سطح اینترنت منتشر شده و به ویژه در شبکه های اجتماعی بازتاب پیدا کرده، چند تروریست وابسته به گروه القاعده، با متوقف کردن کامیون هایی که به نظر می رسد راننده های آن ها شیعه هستند، به طرز وحشیانه ای این راننده ها را به قتل می رسانند. اتفاقی که از ماهیت شدید فرقه ای درگیری هایی در منطقه حکایت دارد که صدها سال است در زیر سطح امور جریان دارند.
شباهت عجیب تروریست‌های تکفیری با خوارج نهروان + فیلمدر یک ویدئو که به تازگی در سطح اینترنت منتشر شده و به ویژه در شبکه های اجتماعی بازتاب پیدا کرده، چند تروریست وابسته به گروه القاعده، با متوقف کردن کامیون هایی که به نظر می رسد راننده های آن ها شیعه هستند، به طرز وحشیانه ای این راننده ها را به قتل می رسانند. اتفاقی که از ماهیت شدید فرقه ای درگیری هایی در منطقه حکایت دارد که صدها سال است در زیر سطح امور جریان دارند.

به گزارش «تابناک»، این ویدئو توسط گروهی منتشر شده که خود را «دولت اسلامی عراق و شام» می خوانند و فعالیت های خود به طور خاص در نواحی بی ثبات مرزی میان عراق و سوریه متمرکز کرده اند. آن گونه که از اقدامات این گروه برمی آید، اقدام علیه شیعیان و به ویژه تلاش برای تضعیف دولت شیعی عراق، از محورهای اصلی فعالیت های آنان است. این گروه شعار «شمشیر پیروز می شود» را برای خود انتخاب کرده است.

آن گونه که از متن زیرنویس این فیلم برمی آید، هدف اصلی آن ایجاد رعب و وحشت در میان شیعیان منطقه است. در زیر نویس ابتدایی این فیلم آمده: «شیرهای [منطقه] انبار عراق، مسیر کمک رسانی «رافضیان» را از کنترل ... علوی در شام خارج کرده اند». 

در ادامه فیلم، یک عضو این گروه تروریستی، سه کامیون که گویا در مسیر میان عراق و سوریه به کار ترانزیت مشغول هستند را متوقف کرده و آن ها را مورد بازجویی قرار می دهد. این تروریست از سه راننده مذکور اوراق هویتیشان را درخواست کرده و می پرسد «شما شیعه هستید. درست است؟». راننده ها نیز مشخصاً از ترس جان خود منکر شده و می گویند «ما سنی و اهل حمص هستیم». 

در اینجا راننده سوم نیز به دو همکار خود ملحق شده و می گوید: «ما فقط می خواهیم زندگی کنیم. ما برای کسب درآمد برای گذران زندگی اینجا هستیم». فرد تروریست می پرسد: «چه چیزی ثابت می کند که شما سنی هستید؟». آن ها جواب می دهند: «خداوند بزرگ و پیامبر اسلام». 

با این حال، فرد تروریست که آشکارا به دنبال بهانه جویی است، از پاسخ آن ها قانع نشده و از آن ها درباره تعداد رکعات نمازهای یومیه می پرسد. اما راننده ها یا از سر ترس و یا ناآگاهی، نمی توانند پاسخ درستی به سوالات این فرد بدهند. 

بعد از این است که فرد تروریست سراغ اصل مطلب رفته و از راننده ها می پرسد: «نصیری ها (علویان) با عزت مسلمانان در سوریه چه می کنند؟». راننده ها سوگند می خورند چیزی در این باره نمی دانند. اما این تروریست تکفیری قانع نشده و به اتهام زنی خود علیه علویان ادامه می دهد و راننده ها را «مشرک» می خواند. 

پس از آن، تروریست ها با منتقل کردن این سه راننده به وسط جاده، آن ها را به شکل وحشیانه ای به قتل می رسانند. دردناک تر آنکه این تروریست ها در توجیه اقدام خود به آیات قرآن استناد کرده و در این فیلم که خود آن ها در سطح اینترنت منتشر کرده اند، آیات قرآن بر روی تصویر خوانده می شود.

در پایان، یکی دیگر از تروریست ها بالای سر جنازه ها رفته و می گوید: «بگذار نوری مالکی، پیروان شیعه وی و اهریمنانش ببینند... همان هایی که ادعا می کنند بزرگراه بین المللی میان بغداد، امان و سوریه را تحت کنترل خود دارند». وی می گوید اکنون این جاده بین المللی در دست «دولت اسلامی» و «مجاهدین» است.

این اقدام جنون آمیز و تروریستی، به شدت یادآور اقدامی است که خوارج در صدر اسلام با پیروان حضرت علی (ع) انجام داده و به سبب درک ناصحیح و دیدگاه فرقه گرایانه خود، به قتل همه پیروان آن حضرت اقدام می کردند. به نظر می رسد تاریخ بار دیگر و این بار در بخش دیگری از جهان اسلام در حال تکرار است.

قرار دادن تصاویر اقدام تروریستی اخیر در کنار صحنه هایی از سریال «امام علی (ع)»، اثر ارزشمند داوود میرباقری و اندیشیدن دوباره به محتوای آنچه توسط تروریست ها در سوریه، عراق و دیگر مناطق در جریان است، می تواند به خوبی بیانگر محتوای واقعی اقدامات تروریست های تکفیری باشد. دیدن شباهت میان این دو فرقه خالی از لطف نیست.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

روابط عمومي شهرداري شانديز اعلام كرد :

موزه فرهنگي شانديز براي اولين بار در شانديز افتتاح شد

وي افزود : موزه شانديز با حضور مسئولين شهرستان طرقبه و شانديز و فرهيختگان عرصه خبر شهرستان با هدف جمع آوري و نگهداري اثار باستاني شهر شانديز در محل رستوران دربندپارک جنگلی شهرشاندیز بازگشايي گرديد.


بيدابادي ادامه داد: شهرداري شانديز با همكاري شهروندان فهيم شهر اجناس اتيغه را با نام اشخاص مالك به صورت امانت در اين مجموعه نگهداري خواهد كرد .


ايشان ضمن تشكر از شهروندان عزيز افزود : زين پس كلاسهاي فرهنگي و هنري در اين مكان تشكيل خواهد شد و همشهريان مي توانند از اين كلاسها بهره ببرند.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

رازهاي طول عمر
 

فكر مي‌كنيد چقدر عمر برايتان مناسب است ؟خيلي‌ها دوست دارند عمر طولاني داشته باشند بعضي‌ها هم مي‌گويند 50 سال بس است. پس قبل از آن بهتر است پرونده خود را ببنديم. 
 
اما اگر عمر طولاني و با سلامت و عزت باشد چه باز هم دوست نداريد؟ دانشمندان كه خيلي دوست دارند راز طول عمر را بدانند هر روز چيز‌هاي تازه اي كشف مي‌كنند. دراين گزارش ما سعي كرده‌ايم تمامي‌رازهاي طول عمر را براي شما فاش كنيم.

بد نيست شما هم تا پايان با ما همراه باشيد.

گشاده دست باشيد تا سلامت بمانيد

كينه‌توزي و بخل ورزيدن بر عملكرد قلبي عروقي و دستگاه عصبي افراد تاثير منفي مي‌گذارد.

مايو كلينيك مي‌نويسد: افرادي كه مي‌توانند ديگران را ببخشند و از كينه توزي پرهيز مي‌كنند، از نظر سلامت قلبي عروقي در وضع بهتري قرار دارند.

همچنين بخشندگي تاثير مثبت در ارتقاي سلامت روان و پيشگيري از بروز اختلالات روان دارد.

فكر كنيد تا 15 سال ديگر به دست آوريد

مي‌گويند آدم‌هاي متفكر 15 سال بيشتر از ديگران عمر مي‌كنند چرا كه طول عمر با هوشمندي رابطه مستقيم دارد.بر اساس اين پژوهش، آدم‌هاي زيرك با ژن‌هاي متغير، تا 85 سال زندگي مي‌كنند و آدم‌هاي ممتاز با ژن‌هاي ثابت تا 100 سال زندگي مي‌كنند.

گروه پژوهشگران دانشگاه «كالاباريا» ايتاليا، با تجزيه و تحليل روي 500 نفر مرد و زن كهنسال به اين نتيجه دست يافتند.

آنان همچنين اعلام كردند كه علت درازاي عمر آدم‌هاي متفكر، آهسته آهسته پير شدن مغز آنان است.

14 سال عمر بيشتر فقط با 4 روش

اين همان 4 روش جادويي است كه طبق تحقيقات دانشمندان انگليسي 14 سال ديگر به شما هديه مي‌كند.

ترك سيگار، انجام ورزش منظم، خودداري از مصرف نوشيدني‌هاي الكلي، مصرف ميوه و سبزيجات فراوان حداقل 5 نوبت در روز

100 سال را پر كنيد

مي‌توان با رعايت برخي مسائل بهداشتي متوسط طول عمر را به نود و حتي يكصد سال نيز افزايش داد.

با مسواك و خلال كردن روزانه مي‌توان متوسط طول عمر را 6 سال افزايش داد.

مسواك زدن و خلال كردن روزانه دندان‌ها سبب كاهش تورم لثه‌ها مي‌شود كه كاهش تورم لثه‌ها نيز كاهش مشكلات در سرخرگ‌ها را به همراه دارد.

با مصرف يك قرص آسپرين در هر روز مي‌توان به طور متوسط دو و نيم سال به طول عمر افزود مصرف روزانه آسپرين سبب كند شدن روند پير شدن مي‌شود و از پيرشدن سرخرگ‌ها جلوگيري مي‌كند البته بايد با مشورت پزشك باشد.

با الگوي خواب مناسب مي‌توان 3 سال متوسط طول عمر را افزايش داد.

در صورتي كه ساعت خواب كافي نباشد فرد دچار خستگي مفرط مي‌شود كه اين روند در طولاني مدت بر سلامت وي تاثير منفي قابل توجهي دارد. به گفته پزشكان متوسط ساعت خواب 6 تا 8 ساعت در شبانه روز است. در صورت رعايت اين الگو مي‌توان به متوسط طول عمر افزود.

با خنديدن زياد مي‌توان متوسط طول عمر را 7 سال افزايش داد.

خنده براي افزايش متوسط طول عمر پيشنهاد مي‌شود. خنده علاوه بر كاهش استرس آثار مثبت ديگري دارد.

با مصرف روزانه حدود 30 گرم شكلات سياه مي‌توان متوسط طول عمر را 3 سال و 2 ماه افزايش داد.

به 1000 فكر كنيد

دانشمندان آمريكايي در تحقيقات خود با افزايش 10 برابري عمر نوعي مخمر كشف كردند كه تغييرات كوچك ژنتيكي و يك رژيم غذايي مناسب مي‌تواند راز عمر طولاني سلول‌ها باشد.

گروهي از محققان دانشگاه كاليفرنياي جنوبي موفق شدند بدون عوارض جانبي عمر سلول‌هاي يك نوع مخمر را كه به طور طبيعي يك هفته زندگي مي‌كنند به 10 برابر عمر طبيعي آن افزايش دهند.

براساس گزارش نيوز مديكال تودي در اين تحقيق دانشمندان يك موقعيت مهم را بين ژن‌هاي مرتبط با تنظيم طول زندگي در مخمرها و پستانداران شناسايي كردند و نشان دادند كه 3 فاكتور مهم در افزايش عمر اين ارگانيسم‌ها وجود دارد. تاكنون تصور بر اين بود كه رژيم غذايي بر پايه كالري كم مي‌تواند منجر به افزايش طول عمر شود. اين در حالي است كه عوامل ژنتيكي نيز در اين فرآيند نقش موثري دارد.

در حقيقت اين دانشمندان موفق شدند با ساكت كردن دو ژن به نامهاي2RAS و9SCH و رژيم غذايي مناسب عمر اين مخمرها را افزايش دهند.

اين دو ژن در فرآيند پيري مخمرها و پيدايش تومورها در انسان شركت دارند. اگر ما هم مثل اين مخمر خوش شانس باشيم مي‌توانيم به 1000 سالگي فكر كنيم.

نصيحت‌هاي مرد 256 ساله

او راز طول عمرش را چنين خلاصه مي‌كند: آرامش خود را حفظ كردم. مثل لاك‌پشت نشستم، مثل كبوتر با نشاط راه رفتم و مثل سگ خوابيدم.

اينها راز عمر طولاني لي چينگ يون(Li Ching Yuen ) است كه آنها را در قلب نصيحت به ما مي‌دهد. چيز زيادي در مورد اين مرد مشخص نيست. او در همان روستايي كه به دنيا آمد در سال 1993در 256 سالگي فوت كرد در حاليكه 23 همسرش قبل از وي مرده بودند. وي تا آن زمان 180 فرزندش را بزرگ كرده بود.

خوشبين باشيد شما عمر طولاني داريد

اين چيزي است كه خبرگزاري شين‌هوا اعلام كرده است. افراد خوش بين نسبت به افراد بدبين عمر طولاني‌تري دارند و سالم‌تر زندگي مي‌كنند و پژوهشگران دلايل متعددي را بر اين عامل بيان كرده‌اند:

افرادي كه مثبت انديش هستند، فشار خون كمتري دارند، در صورتي كه بيشتر مردان بدبين حدود 2 برابر بيشتر از افراد خوش بين در معرض بيمار‌هاي قلبي قرار داند.

شايد يكي ديگر از دلايلي كه افراد خوش بين زندگي سالم‌تر و طولاني‌تري دارند اين باشد كه اين افراد روش زندگي سالم‌تري دارند و روابط اجتماعي قوي‌تري با ديگران برقرار مي‌سازند و بيشتر تحت مراقبت‌هاي پزشكي قرار مي‌گيرند.

همچنين، استرس برخي هورمون‌ها را از بين مي‌برد و در نتيجه باعث مشكلاتي از لثه تا قلب خواهد شد، در صورتي كه افراد خوش بين كمتر دچار استرس مي‌شوند.

گاهي اوقات وراثت در برخي افراد خوش بيني را مستعد مي‌كند و همين ژن‌هاي همانند منجر به سلامت و طول عمر مي‌شود.

قسمتي از ناحيه مغز افراد افسرده بخوبي فعاليت نمي‌كند، در صورتي كه اين مشكل در افراد خوش بين وجود ندارد.  

منبع : جام جم آنلاین

.
 
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

جدی شدن حمله به سوریه در پی عدم

توافق ایران و آمریکا

در روزهای اخیر، تهدیدات کشورهای غربی درباره انجام اقدام نظامی علیه سوریه‌، بی‌سابقه‌‌ افزایش یافته است. در این میان، برخی منابع اسرائیلی مدعی شده‌اند در پی ناکامی عوامل واسطه میان ایران و آمریکا برای توافق درباره سوریه، چشم‌انداز حمله نظامی به این کشور از همیشه جدی‌تر شده است.
در روزهای اخیر، تهدیدات کشورهای غربی درباره انجام اقدام نظامی علیه سوریه‌، بی‌سابقه‌‌ افزایش یافته است. در این میان، برخی منابع اسرائیلی مدعی شده‌اند در پی ناکامی عوامل واسطه میان ایران و آمریکا برای توافق درباره سوریه، چشم‌انداز حمله نظامی به این کشور از همیشه جدی‌تر شده است.

به گزارش «تابناک»، پایگاه اینترنتی «دبکا فایل»، وابسته به محافل امنیتی رژیم اسرائیل مدعی شده، تلاش‌های اوباما برای رسیدن به توافق‌ با ایران بر سر سوریه جهت جلوگیری از انجام اقدام نظامی در این کشور‌ ‌ناکام‌ شده و بنابراین، هم‌اکنون نیروهای نظامی کشورهای گوناگون در سراسر خاورمیانه در حالت آماده باش کامل‌اند.

بنا بر ادعای دبکا، رئیس‌جمهور آمریکا دو واسطه را ‌‌ـ موازی ـ مسئول گفت‌و‌گو با ایران کرده بود؛ یکی از این دو، «جفری فلتمن»، معاون دبیر کل سازمان ملل و دیپلمات سابق آمریکایی بود که روز دوشنبه با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

واسطه دیگر، سلطان قابوس، پادشاه عمان بود که برای دیدار با عالی‌ترین مقامات ایرانی به تهران سفر کرد؛ اما به نوشته دبکا، وی نیز نتوانسته ایران را در رسیدن به توافقی درباره سوریه متقاعد کند.

همچنین هشدار آیت الله خامنه‌ای، رهبری جمهوری اسلامی ایران، مبنی بر این که در صورت حمله آمریکا، همه خاورمیانه به آتش کشیده خواهد شد، پاسخی بوده که به سلطان قابوس داده شده است.

به این ترتیب، ارتش آمریکا به مراکز نظامی خود در منطقه مدیترانه و خلیج فارس دستور داده که در ‌آماده باش کامل باشند.

از سوی دیگر، ایران، روسیه و سوریه نیز نیروهای خود را در حال آماده باش قرار داده‌اند. این در حالی است که به واحدهای ارتش سوریه دستور داده شده پایگاه‌های خود را ترک کرده و در سراسر کشور پراکنده شوند.

افزون بر این، مقامات ارشد نظامی ده کشور در امان، پایتخت اردن دیدار کرده و درباره ابعاد حمله نظامی به سوریه ‌بحث کرده‌اند. در این نشست که ریاست آن با «مارتین دمپسی»، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا بوده، فرماندهان ارشد نظامی اردن، عربستان سعودی، قطر، ترکیه، انگلیس، فرانسه، آلمان، ایتالیا و کانادا شرکت داشته‌اند.

بنا بر این گزارش، موضع‌گیری‌های شب گذشته جان کری، وزیر امور خارجه و جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، حاکی از آن بود که دولت اوباما نمی‌خواهد از مواضع قبلی خود مبنی بر نشان دادن واکنش نظامی در صورت انجام حمله شیمیایی در سوریه عقب‌نشینی کند. این دو مقام آمریکایی، ضمن طرح ادعای استفاده دولت سوریه از سلاح شیمیایی، بشار اسد را به انجام جنایت متهم کردند.

به هر حال، مجموعه این تحولات حاکی از آن است که بحث حمله کشورهای غربی به سوریه، این بار بیش از همیشه جدی شده است.

گفتنی است، در آخرین تحولات در این زمینه، جنگنده‌های انگلیسی وارد قبرس شده و در حالت آماده باش قرار گرفته‌اند. از سوی دیگر، یکی از شبکه‌های تلویزیونی رژیم اسرائیل نیز مدعی شده، اوباما تا ۴۸ ساعت آینده، تصمیم نهایی را درباره حمله به سوریه می‌گیرد.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  |