سیاسی اجتماعی فرهنگی اقتصادی
ضرب الاجل ۲ ماهه شوراي عالي شهرسازي براي
 
 تعيين تکليف طرح جامع و حريم مشهد
 
خراسان رضوي - مورخ دوشنبه 1392/11/28 شماره انتشار 18626

شوراي عالي شهرسازي پس از پايان مهلت، راساً تصميم گيري مي کند

مديرکل راه و شهرسازي استان روز گذشته در گفت وگو با «خراسان رضوي» در اين باره و درباره سفر «حناچي» دبير شوراي عالي معماري و شهرسازي به مشهد اظهار داشت: سفر معاون معماري و شهرسازي و دبير شوراي عالي معماري و شهرسازي کشور به مشهد طي شنبه گذشته، بيشتر براي تعيين تکليف طرح جامع مشهد در شوراي برنامه ريزي و توسعه استان بود که جلسه شوراي برنامه ريزي و توسعه استان به دلايلي لغو شد و معاون معماري و شهرسازي وزير راه و شهرسازي جلسه شوراي نهاد مطالعات را تشکيل داد.

محمدرضا اخوان عبدالهيان افزود:  در جلسه شوراي نهاد مطالعات، شهردار مشهد، اعضاي شوراي شهر مشهد، مسئولان سازمان نظام مهندسي استان و جمعي از مسئولان دستگاه هاي اجرايي مختلف حضور داشتند.

وي ادامه داد:دراين جلسه مروري برمحدوده شهرمشهدانجام شدو بحث هاي مربوط به خارج ازمحدوده مشهدو طرقبه و شانديز در آن مطرح نشد.

مديرکل راه و شهرسازي خراسان رضوي گفت: در اين جلسه مقرر شد نامه اي از سوي شوراي عالي معماري و شهرسازي کشور به استان نوشته شود مبني بر اين که اگر ظرف حداکثر ۲ ماه موضوع طرح جامع و حريم مشهد تعيين تکليف نشود، شوراي عالي شهرسازي، خود راساً در اين باره تصميم گيري مي کند.

وي اضافه کرد: بايد شوراي برنامه ريزي استان تشکيل و مراحل قانوني کار طي شود. استاندار نيز اعلام کرده که جلسه شوراي برنامه ريزي استان در فرصتي که شوراي عالي معماري و شهرسازي کشور تعيين کرده است، تشکيل و اتخاذ تصميم شود و پس از آن شوراي عالي شهرسازي اين موضوع را در دستور کار خود قرار دهد.

اخوان عبدالهيان ادامه داد: چنانچه جلسه شوراي برنامه ريزي و توسعه استان ظرف ۲ ماه برگزار نشد، شوراي عالي معماري و شهرسازي کشور، خود تصميم گيري خواهد کرد.

قصد نداريم مشکلي درسرمايه گذاري«پديده»به وجودآيد

وي درپاسخ به اين که در سفر«حناچي»درباره طرح پديده شانديز نيز جلسه اي برگزار شده و يا بحثي انجام شده است؟گفت:درسفر وي درباره طرح پديده شانديزهيچ بحثي نشدو وي هيچ بازديدي ازطرح پديده شانديز نداشت.مديرکل راه وشهرسازي خراسان رضوي افزود:زيرابحثهاي مفصل درباره اين پروژه باحضور شهردار شانديزدرجلسه شوراي عالي معماري وشهرسازي کشور انجام وتصميمات خوبي هم دراين شورااتخاذشده است.

وي درباره اين تصميمات ادامه داد: در مجموع بنا بر اين شده است که شرايطي را فراهم کنيم که پروژه پديده شانديز شکل قانوني خود را بگيرد و قصد نداريم مشکلي در سرمايه گذاري اين پروژه به وجود آيد.اخوان عبدالهيان در واکنش به اين مطلب خبرنگار خراسان رضوي مبني بر اين که آنجايي هم که احياناً خلاف قانوني انجام شده باشد، جلوي آن را مي گيريد، اظهار داشت: ابتدا بايد طرح جامع و تفصيلي شانديز ابلاغ شود و مقرر شده است که موضوعاتي که در آن تخلف رخ داده، در جلسه کميسيون ماده ۵ بررسي شود تا حقوق شهري و شهروندي پرداخت شود و پروژه پديده شانديز به شکل قانوني به حرکت خود ادامه دهد.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

مدير امور اراضي استان:
 
300 تعاوني مسکن درتغييرغيرمجازکاربري اراضي زراعي طرقبه شانديز
 
 حضور دارند

مديرامور اراضي سازمان جهاد کشاورزي خراسان رضوي گفت:هم اينک بيش از 300 شرکت تعاوني مسکن از سراسر کشور در بحث خريد و فروش و تغيير کاربري غيرمجاز اراضي شهرستان طرقبه -شانديز فعاليت دارند. محمود بهزادي در گفت و گو با ايرنا افزود : طرقبه - شانديز به دليل آب و هواي مطلوب و جذابيت هاي طبيعي زياد آن و قرار گرفتن در نزديکي مشهد الرضا (ع) از شهرستان هاي توريستي استان محسوب مي شود.

وي اظهار داشت: بر اساس آمارهاي موجود تغيير کاربري هاي غيرمجاز در اين شهرستان طي ۳ سال اخير بالغ بر يک هزار و 250 مورد بوده است.اين مسئول گفت : عمده تغيير کاربري ها در استان مربوط به اين شهرستان است ضمن آنکه مشهد چناران، سبزوار و نيشابور هم جزو شهرستان هاي پرخطر و داراي جاذبه براي تغيير کاربري هاي غير مجاز است. وي بيان کرد : در هر صورت تغيير کاربري ها در اين چند شهرستان به اندازه طرقبه - شانديز نيست و در ساير نقاط استان هم رقم بسيار اندک است. وي گفت : جذابيت طرقبه- شانديز به اندازه اي است که طي اين سال ها تعاوني هاي مسکن از سراسر کشور قطعاتي را خريداري کرده اند به اميد آنکه در سال هاي آينده آنها را به مسکوني تبديل کنند. بهزادي افزود : ما به شدت و بر اساس قانون با اين شرکت هاي تعاوني برخورد خواهيم کرد.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 
حجت الاسلام قرائتي درمسجدجامع شهر شاندیز :
 
شانديزنبايدفقط به عنوان شهر غذامعرفي شود
 
شانديز، بخشي زاده /

 
حجت الاسلام قرائتي پنجشنبه شب گذشته درجمع نمازگزاران شانديزي گفت:شهرشانديزبا اين آب و هواي خوبي که داردمي تواند مکاني باشدبراي مطالعه کساني که به اين شهرييلاقي مي آيندنه اين که اين شهر را فقط به عنوان شهر غذا بشناسند.
 به گزارش خراسان، «قرائتي»، در بخش ديگري از سخنان خود، افزود: بايد مديريتي در اين شهرستان گردشگري اعمال شود تا توجه به شکم در اين شهر کم رنگ شودواين شهر رابه عنوان شهرنوابغ يا شهدا بشناسند.
 
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 
‌سرلشکر ‌سلیمانی ‌در نخستین سالگرد ‌شهید ‌شاطری:
 
هیچ کشوری جز ایران قادربه رهبری جهان اسلام نیست
 
عظمت انقلاب ونظام اسلامی روزبه روزدرحال افزایش است

فرمانده نیروی قدس سپاه گفت:

هیچ نیرویی وهیچ کشوری دربرهه کنونی جزایران قادربه رهبری جهان اسلام نیست.

خبرگزاری فارس: هیچ کشوری جز ایران قادر به رهبری جهان اسلام نیست/ عظمت انقلاب و نظام اسلامی روز به روز در حال افزایش است

به گزارش خبرگزاری فارس از استان سمنان، سردار سرلشکر قاسم سلیمانی بعد از ظهر امروز در نخستین سالگرد سردار شهید حاج حسن شاطری، رئیس هیئت ایرانی ستاد بازسازی لبنان در شبستان اعظم آستان مقدس امامزاده یحیی (ع) سمنان اظهار داشت: گر چه امروز در ادامه حرکت‌های گذشته، شماری از کشورهای اسلامی مدعی رهبری جهان اسلام هستند و برای دستیابی به این عنوان تلاش می‌کنند، اما هیچ کشوری جز ایران نمی‌تواند این مسئولیت خطیر را بر عهده گیرد.

وی تصریح کرد: از گذشته‌های بسیار دور تاکنون کشورهایی نظیر مصر، عربستان سعودی و پاکستان مدعی رهبری جهان اسلام بوده‌ و برای آن تلاش‌های بسیاری نیز انجام داده‌اند؛ اما هیچ یک از این کشورها جز ایران قادر به پذیرش این مسئولیت خطیر نیستند.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: هیچ کدام از این کشورهای مدعی به واسطه غیاب دو عنصر مهم در عالم اسلامی‌‌شان قادر به رهبری جهان اسلام نیستند و این دو عنصر به طور انحصاری در اختیار جمهوری اسلامی ایران است.

وی گفت: «حمایت از مبارزان و جریان‌های انقلابی و اسلامی» و نیز «دفاع از مسلمانان و اسلام ر مقابل تجاوزاتی که به جهان اسلام صورت می‌گیرد»، ایران را قادر ساخته است تا رهبری جهان اسلام را بر عهده گیرد.

سلیمانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در این دو بعد به طور انحصاری عمل می‌کند، گفت: بعید است کشوری بتواند هم‏چون ایران این نقش را بر عهده گیرد؛ چرا که سایر کشورهای اسلامی در اساس خود چنین قابلیتی ندارند.

* دشمن برای مقابله با نظام دائماً تاکتیک‌های خود را تغییر می‌دهد‌

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت:‌ دشمنان اسلام و انقلاب همواره برای مقابله با نظام اسلامی، تاکتیک‌های خود را تغییر می‌دهند؛ اما نمی‌توانند فروغ جاویدان انقلاب را خاموش کنند.

سلیمانی اظهار کرد: دشمنان، اصراری که بر دشمنی با جمهوری اسلامی ایران دارند را در طول 35 سال که از عمر انقلاب می‌گذرد، همواره نشان داده‌اند و استمرار ددمنشی‌ها و دشمنی‌های آنها با نظام اسلامی به واسطه عظمت انقلاب و تأثیرگذاری آن در جهان است.

وی گفت: دشمنان انواع تاکتیک‌ها را برای مقابله با نظام جمهوری اسلامی ایران و اهمیت و عظمت انقلاب آزمایش کرده‌اند؛ چرا که به خوبی ماهیت انقلاب و بزرگی آن را درک می‏کنند.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: امروز شدت دشمنی معاندان نظام بیشتر نمایان می‌شود؛ چرا که عظمت انقلاب و نظام اسلامی روز به روز در حال افزایش است.

سلیمانی افزود: در بُعد شناخت عظمت انقلاب اسلامی باید بیشتر کار شود و دانست که بزرگی نظام اسلامی، در افزایش دشمنی‌‌ها با نظام تأثیر اساسی دارد.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 بدين وسيله به اطلاع كليه شهروندان عزيز مي رساند خبر منتشر شده در برخي سايت هاي خبري مبني بر پلمب مجموعه پديده از طرف شهرداري شانديز كذب مي باشد و تكرار اين گونه مطالب غير واقعي قابليت پيگرد قانوني خواهد داشت .

لازم بذکراست بعضی سایتهای خبری به دروغ مدعی توقف عملیات ساختمانی بزرگترین پروژه گردشگری کشور یعنی شرکت پدیده شاندیز نموده بودند که این خبر ازسوی شهرداری تکذیب شده است وصحت ندارد.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

خراسان

سرزمین علم فرهنگ ادب هنر و سیاست ایران


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

معرفی یک سایت مهم مذهبی

برای شمامنتظران حقیقی حضرت ولیعصر(عج )

***

نشانی سایت جنبش سایبری ۳۱۳امام زمان :

http://www.jc313.ir/

موضوعات ومطالب مهم سایت عبارتنداز:

فراماسونری -آخرالزمان-سخنرانی -مهدویت-دجال -جنگ نرم -جنبش سایبری ۳۱۳-امام زمان و...

این سایت به عنوان پیوندوبلاگ لینک شده است که می توانید ازطریق وبلاگ شاندیزبه آن دسترسی

 داشته باشید.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

تازه‌هاي مطبوعات
 
منبع :روزنامه خراسان - مورخ پنج‌شنبه 1392/11/24 شماره انتشار 18623
 
 
اعتماد

در آستانه 22 بهمن تعدادي از زندانيان سياسي بند 350 که اکثرا ماه هاي آخر دوران محکوميت خود را طي مي کردند، شامگاه دوشنبه 21 بهمن 1392 از زندان آزاد شدند. درميان اين آزاد شدگان برخي از زندانيان حوادث پس از انتخابات 88 حضور دارند.

شرق

اين روزنامه در گفت و گويي با جواد جهانگيرزاده از اعضاي هيأت رئيسه مجلس به موضوع پخش فيلم فاضل لاريجاني در مجلس توسط احمدي نژاد پرداخته است. در بخش هايي از اين گفت و گو آمده است: آن چيزي که از اقوال شنيدم اين است که برخلاف ديگر لاريجاني ها، «فاضل لاريجاني» آدم ساده اي است و پيچيده نيست. شايد هم طمع دنيا بوده يا هر چيز ديگري... قطعا کار «فاضل لاريجاني» خلاف بوده. همچنين کار ديگراني که چنين زمينه اي را فراهم کرده بودند هم درست نبوده، بخشي از آن هم طراحي بوده...خيلي ها معتقد بودند احمدي نژاد بنا داشت تا با پخش آن فيلم لاريجاني را تخريب کند و او را از ورود به عرصه انتخابات رياست جمهوري باز دارد... همه متفق القول چنين نظري داشتند اما خب اصولا آن موقع ايشان تمايلي براي ورود به انتخابات نداشتند، نه سال ۸۸ و نه در انتخابات اخير.

آرمان

در نشست شوراي انجمن دفاع از آزادي مطبوعات، فائزه هاشمي به عنوان رئيس، بدرالسادات مفيدي به عنوان نايب رئيس و عباس صفايي فر به عنوان دبير و سخنگوي اين انجمن انتخاب شدند. اين انجمن سال 1377 ايجاد شد و در سال 1380 مجوز خود را از وزارت کشور گرفت.

آرمان

مرضيه افخم که نخستين سخنگوي زن وزارت خارجه کشورمان است، چندي پيش ازدواج کرده است. اين ازدواج در روز ميلاد پيامبر (ص) صورت گرفته است. بر اساس اين گزارش،افخم با يکي از همکارانش که از کارشناسان وزارت خارجه است، ازدواج نموده است.

شرق

منصور حقيقت پورنايب رئيس کميسيون امنيت ملي در گفت وگو با اين روزنامه خبر داده  که پشت  پرده حمله به سخنراني علي لاريجاني و سفارت انگليس يکي بود.

آرمان

جسد 4 ايراني که 6 روز پيش در يکي از مناطق ترکيه مفقود شده بودند پيدا شد. رسانه هاي ترکيه روز يکشنبه با پرداختن به اين مساله اعلام کردند: پليس ترکيه جسد 4 ايراني که 6 روز پيش در منطقه اي در اين کشور در برف هاي اين منطقه گرفتار و مفقود شده بودند را بعد از بررسي ها و عمليات جست وجو پيدا کردند.

اعتماد

سيد ابوالحسن مختاباد در اين روزنامه نوشت:ماجراي مواجهه تيم رسانه اي دولت در دو قضيه انتخاب مجري (اولي براي رييس جمهور ودومي براي جشنواره فيلم فجر) نمونه اي از بي تدبيري هاست که اگر استمرار يابد قطعا به پاشنه آشيل دولت در اين حوزه تبديل خواهد شد.

منبع:روزنامه خراسان

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

راهپیمایی۲۲بهمن۹۲

                  گزینه روی میز مردم ایران

 

میلیون‌ها ایرانی به خیابان‌ها آمدند
شور مردم امروز بسیار شبیه به شور مردم در سال 1357 بود؛ شوری که برای مقایسه اش، کافی است تا گزیده ای از تصاویر این دو روز مبارک را کنار هم قرار داد. «تابناک» نیز چنین کرد تا در عصر 22 بهمن 1392، یاد جوانان انقلابی باشیم که بنایی نو در ساختار سیاسی این کهن بوم بنا نهادند.
کد خبر: ۳۷۷۸۴۷
تاریخ انتشار: ۲۲ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۷:۱۳ - 11 February 2014
در سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، ملت ایران در سراسر کشور علی الخصوص در پایتخت کشورمان با حضور گسترده در راهپیمایی 22 بهمن ماه، عهدی دوباره با آرمان های انقلاب، امام و رهبر معظم انقلاب بستند و بار دیگر به جهانیان نشان دادند مردمان این دیار همچنان با وحدتی کم نظیر، مقابل بدخواهان این کشور صف کشیده اند.

پس از بیانیه هایی که گروه‌ها و تشکل‌های سیاسی، انجمن‌های دانشجویی و طلاب، خانواده معظم شهدا و ایثارگران و شخصیت های سیاسی و فرهنگی در روزهای اخیر مبنی بر دعوت از مردم برای حضور گسترده تر از هر سال در راهپیمایی امسال داشتند، سیل جمعیت مردم ولایتمدار ایران از صبح امروز، خیابان های اصلی شهرهای بزرگ را در نوردید و در پایتخت نیز خیابان های انقلاب و آزادی تا میدان آزادی و تمامی خیابان‌های منتهی به این دو خیابان اصلی، با جمعیت عظیمی مواجه بود.

فیلم: حماسه ملت ایران از 22 بهمن 57 تا 22 بهمن 92

در طول مسیرهای راهپیمایی ضمن سر دادن شعارهایی همچون «مرگ بر آمریکا»، «این همه لشکر آمده، به عشق رهبر آمده»، «نه سازش، نه تسلیم، یار خامنه‌ای هستیم»، «خونی که در رگ ماست، هدیه به رهبر ماست»، پلاکاردهایی با مضمون «ما مشتاق گزینه‌های روی میزیم»، «ما همه مصطفاییم، دشمن‌آمریکاییم» و ... در دست داشتند.

همچنین راهپیمایان پلاکاردهایی در دست داشتند که ضمن درج تصاویر فرماندهان نیروهای مسلح از جمله سرلشکر سیدحسن فیروزابادی رییس ستاد کل نیروهای مسلح، سردار سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران و امیر سرلشکر عطاءالله صالحی فرمانده کل ارتش، نوشته شده بود: «آقای کری! ما برای نبرد بزرگ آماده‌ایم» و در واقع به تهدیدکنندگان ایران برای عقب نشینی از مواضع سیاسی شان هشدار داده بود که ملت ایران عزتمندانه پشت سرداران سپاه اسلام است.

شور مردم امروز بسیار شبیه به شور مردم در سال 1357 بود؛ شوری که برای مقایسه اش، کافی است تا گزیده ای از تصاویر این دو روز مبارک را کنار هم قرار داد. «تابناک» نیز چنین کرد تا در عصر 22 بهمن 1392، یاد جوانان انقلابی باشیم که بنایی نو در ساختار سیاسی این کهن بوم بنا نهادند. تماشای این ویدئو را از دست ندهید.

 
 
 
 
 
 
 
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

برخی قائلند که اعتدال میانه حق و باطل است، مثلا در یک نشریه می خواندم: که انسان نمی تواند طوری زندگی کند یا موضع بگیرد که هم رضایت اهل حق را بگیرد و هم اهل باطل را . این میانه روی نیست. بلکه نفاق و دو رویی است .
-
دولت یازدهم با شعار اعتدال توانست اقبال عمومی را بدست آورد و پیروز کارزار انتخابات شود. یکی از چالش های اساسی دولت یازدهم از ابتدای روی کارآمدن معنایابی و تعریف اعتدال در حوزه های مختلف سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی یوده است. البته برای رفع این نقصان چند کنفرانسی با موضوع اعتدال نیز برگزار شده و همچنین گاهی بعضی از افراد در دولت جدید نیز به رمزگشایی از واژه اعتدال پرداخته اند اما همچنان این خلا پابرجاست.

 عده ای معتقدند در ایران دو طرز فکر و رویکرد که یکی اصلاح طلبی و دیگری اصولگرایی بیشتر وجود ندارد. در واقع رویکرد اعتدالی گفتمان نیست بلکه یک خط مشی در یکی از این دو رویکرد است.  در همین رابطه «تابناک» در گفت و گو با «جهانبخش ایزدی» محقق و استاد دانشگاه موضوع اعتدال و عملکرد دولت یازدهم در چارچوب شعار اعتدال را مورد بررسی قرار داده است.

ایزدی در پاسخ به سئوالی پیرامون انتخاب شعار اعتدال توسط یازدهم عنوان داشت،  یک دلیل اتخاذ رویکرد اعتدالی می تواند این باشد که اقای روحانی به اقبال مردم نسبت به اعتدال تفطن و توجه داشته است. از این حیث معیار انتخاب اعتدال همان اقبال عمومی است. رویکرد اعتدال حاصل واکنش عمومی به شرایط سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، بین المللی و مدیریتی حاکم بر کشورهای چند سال گذشته است به باور اینجانب مزاج جامعه مستعد تغییر گردیده بود. 

دولت های نهم و دهم به مثابه عامل و قریب تجربه کامیابی نداشت. نوع مدیریت و خط مشی آن مایه نگرانی و تداوم آن از منظر علم الاجتماع مقرون به صحت و صواب نبود. در عرصه خارجی بیش از آنکه تهاجمی باشد؛ تقابلی بود. ادبیات نامتعارف و ناموزونی داشت.

وی ادامه داد، پروتکل های دیپلماتیک در بسیاری از سفرها رعایت نمی شد و مالاً وجهه فرهنگی و تمدنی کشور مخدوش شده بود. تصمیمات ناسنجیده و عمدتا برمدار شخصی و غیرحرفه ای می گرفت. روابط ما با کشورهای متعدد غربی وعربی به سطح نازلی کاهش یافته بود. در عرصه داخلی نیز ثبات مدیریتی کشور متلاطم و به هر بهانه ای یکی عزل و دیگری نصب می شد. مصوبات اجرا نشده فراوانی که سطح مطالبات عمومی را افزایش داد به یادگار گذاشت. 

تورم ، رکود و بی انضباطی مالی در مقایسه با گذشته به سطح بالایی ارتقا یافته بود و در عین چالش با گذشته برای آینده نیز یک سیستم رویارویی بر بستری از تخیل و توهم با طعم مدیریت جهان ترسیم گردیده بود. عرصه نرم فرهنگ نیز به دلیل خود کنترلی های زیاد از حد از هر گونه خلاقیت خالی شده بود و نقدهای حرفه ای با نخبه کشی و مواضع  تازش گونه مواجه گردید.

بر این سیاق ، شعار اعتدال و اعتدال گری در جامعه ای که مزاج آن حاجت به تغییر داشت بارور افتاد. از این جهت رمز باروری کنش اعتدال و اقبال عمومی به آن محصول واکنش به شرایط واقعیت جغرافیایی معرفتی، مختصات متنوع آن و کنش منطق موقعیت است.

 

این کارشناس مسائل سیاسی در ادامه در پاسخ به اینکه آیا اعتدال به مثابه یک گفتمان است یا یک خط مشی گفت، دو نکته را باید روشن ساخت. اول آنکه می توان پذیرفت که، اعتدال در سیاست یک چیزی است و اعتدال در مدیریت چیز دیگری است و لزوما اولی به دومی نمی انجامد. 
 به عنوان مثال: برخی اعتدال را یک رویکرد اخلاقی می دانند، برخی آن را در مقابل افراطی گری می بینند. برخی اعتدال را یک مفهوم بدیهی غیرقابل تعریف معنا می کنند. برخی اعتدال را مفهومی کلی و قاب دار می شناسند. برخی اعتدال را در میانه گفتمان، راهبرد، رویکرد و برنامه واجد نوسان می دانند. برخی اعتدال را یک خط مشی تلقی می کنند که هیچ خاستگاه و جایگاهی در مکاتب سیاسی و جامعه شناسی ندارد. 

شخصا معتقدم که اعتدال بن مایه های تاریخی و فلسفی و اندیشگی دارد. تحول عمده در اندیشه اعتدال بیشتر معطوف به آثار متاخر است که مستقل از حد و سط در نظریه های سیاسی دانشمندانی چون رالز و پوپر به چشم می خورد.

ایزدی افزود، البته که برخی اعتدال و اعتدالگرایی را نوعی راه سوم و حرکت در میانه جناح های سیاسی موجی در کشور و یا نوعی راست مدرن می دانند که در گذشته هم میل به ظهور و بروز داشته، اما کامیاب نبوده است. اعتدال گرایی در فرهنگ سیاسی ایران قدمتی بیش از یک قرن دارد. مطلبی که مایل هستم تاکید کنم آن است که هم اعتدال گرایی عصر مشروطه دولتی مستعجل بوده و هم کنش میانه یا راه سوم در فضای پس از انقلاب ناموفق بوده است. جمعیت دفاع از ارزش ها در فضای انتخابات 76 نماد روشن این داوری است. 

در انتخابات بعدی ریاست جمهوری هم شعارهای میانه مثل اینکه اصلاح طلبان در گذشته مانده اند و اصولگرایان در حال بلکه باید راهی به سوی آینده گشود که قرین توفیق نبوده است. بر این اساس اگر در پی اعتدال به معنای اعم باشیم، کارنامه کامیابی نداشته و اگر در پی اعتدال به معنای اخص باشیم، مساله شخصی می شود و ترجمان نوعی خط مشی اعتدالی است تا مشربی فکری فلسفی که زیر بنای اعتدال را تشکیل می دهد. از این جهت هیچ حزب یا جناحی را نمی توان برشمرد که نه اصلاح طلب باشد و نه اصولگرا تا بگوییم یک نیروی سوم بوجود آورده است. 

وی ادامه داد، برخی قائلند که اعتدال میانه حق و باطل است، مثلا در یک نشریه می خواندم: که انسان نمی تواند طوری زندگی کند یا موضع بگیرد که هم رضایت اهل حق را بگیرد و هم اهل باطل را . این میانه روی نیست. بلکه نفاق و دو رویی است و یا این جمله که: برخی معتقدند منظور از اعتدال یعنی حد میانه بین اراده شریعت و اراده عمومی، یعنی اگر انسان خیلی به دنبال دین برود، این افراط است و اگر اصلا به دین کار نداشته باشد و در پی حرف مردم و اراده مردم و رای اکثریت باشد. این هم یعنی بی دینی محض و تفریط. پس باید راهی بین شریعت و ارده عمومی را برگزید. اصلا کفر حقیقی همین است که اسم این کار در ادبیات امروز التقاط است.

حقیقت آن است که موارد فوق و نظائر انها هیچ ارتباطی به مقوله اعتدال و اعتدال گرایی ندارد، زیرا حق و باطل شاخص های خود را دارند و هیچگاه قابلیت تبدیل به یکدیگر و ظرفیت جمع شدن ندارند. حق و باطل مقولاتی این نه آنی اند و نه این همانی که سنتزی به نام اعتدال بوجود آوردند. جریان اعتدال می تواند تفکری هم این باشد و هم آن و یا اندیشه ای نه این و نه آن باشه. یعنی امکان اجتماع و ارتفاع دارد اما مشروط به این که وجهی مشترک داشته است.

ایزدی در پایان گفت، برای ارزیابی کارنامه دولت یازدهم در پیروی و یا تقید به خط مشی اعتدالی اندکی زمان لازم است. اما از آن مهمتر مستلزم تبیین شاخص ها و مختصات نظری و عینی استدلال و راهبرد اعتدالی از سوی رئیس جمهور به عنوان حاصل اعتدال است. به باور اینجانب دولت نباید اهمیت امر نظری و کار تئوریک را وانهد یا نادیده بگیرد.

بصیرت در نظر منشاء شجاعت و ظرافت در عمل است. شاخص سازی و تبیین اعتدال معیار و مکیال لازم را برای ارزیابی بهینیه عملکرد دولت فراهم می سازد و دولت بهتر می تواند از عملکرد خود دفاع نماید. در غیر این صورت،  جناح ها و جریان های سیاسی و حزبی در مقام تعریف اعتدال متناسب با مرامنامه و نظام نامه فکری خود برآمده و منظومه ای نامتوازن و ناموزون توام با تعابیر غیر منطبق بر یکدیگر ارائه می نمایند. بدیهی است در چنین شرایطی انرژی دولت صرف رفع و یا دفع شبهات احتمالی می شود.تجربه دولت های پیشین در عدم معنادهی به اصلاحات و عدالت اصولگرایانه تجربه گرانی است که فراروی دولت یازدهم قرار دارد.
منبع:تابناک
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

جلوه هایی ازمعجزات امام حسن عسکری (ع)

(بسم الله الرحمن الرحیم)

پیش گفتار

یکی از موضوعات مهمی که در بحث نبوت و امامت مطرح است، موضوع اعجاز یا معجزه است.

 جلوه هایی از معجزات امام حسن عسکری (ع) (1)

 

اگر کسی بپرسد: چرا پیامبران به معجزه نیاز دارند؟
در کوتاه سخن می توان گفت: به این دلیل که نبوت و پیامبری، بزرگ ترین منصب و مقامی است که به گروهی از پاکان بشریت داده شده است؛ این منصب بر جان و دل جامعه ها حکومت می کند؛ بدین جهت مدعیان دروغین و افراد شیاد، ممکن است آن را ادعا نموده و از آن سوء استفاده کنند. از این رو، اگر مردم سخن هر مدعی پیامبری را بپذیرند، هرج و مرج لازم آید و اگر هیچ یک را نپذیرند، نتیجه اش گمراهی و دور افتادن از رهنمودهای پیامبران واقعی است. بنابراین باید نشانه هایی همراه مدعیان حقیقی باشد تا امتیاز آنان را از مدعیان دروغین بنمایاند و آشکار سازد، و این همان موضوع «معجزه» است.
درباره امامت نیز سخن بالا به گونه ای قابل طرح است که در بحث های اعتقادی به تفصیل آمده است. اکنون اگر سؤال شود: چه تفاوتی میان کارهای خارق العاده دیگران با معجزات پیامبران و امامان (علیهم السلام) وجود دارد؟ در پاسخ به دو جمله کوتاه بسنده کرده و توضیح بیشتر را در کتاب های مربوطه می توان ملاحظه کرد:
1.بعضی از کارهای خارق العاده از افراد غیر مؤمن سر می زند؛ مانند مرتاضان که بر اثر انجام ریاضت هایی امور عجیب و غریبی انجام می دهند. اما کار آنان متکی به قدرت محدود بشری است، در حالی که معجزات پیامبران و امامان (علیهم السلام) بدون آن ریاضت ها و متکی بر قدرت بی پایان خداوند و نامحدود است.
2.اگر برای کسانی از اهل ایمان و فرزانگان کار خارق العاده ای رخ دهد و به قول معروف اهل «کرامت» باشند، این کار آنان توأم و همراه با ادعای پیامبری یا امامت نیست، در حالی که کار خارق العاده آن وقت نام «معجزه» به خود می گیرد که همراه با ادعای نبوت یا امامت باشد. یکی از راه های شناخت امامان (علیهم السلام) همین معجزات است، اگرچه راه های دیگری نیز برای شناخت آن بزرگواران وجود دارد.
در این نوشتار به جلوه هایی از اعجاز امام حسن عسکری (علیه السلام) می پردازیم.

طی الارض امام (علیه السلام) به گرگان

راوندی به سند خود نقل کرده است که جعفر بن شریف جرجانی می گوید:
سالی عازم حج شدم و در «سامرّا» نزد امام عسکری (علیه السلام) رسیدم. شیعیان، مال زیادی را توسط من برای آن حضرت فرستاده بودند. خواستم از حضرت بپرسم که آنها را به چه کسی بدهم؟ اما پیش از این که چیزی بگویم، فرمود: آنچه با خود آورده ای به مبارک، خادم من بده!
من نیز چنان کردم. سپس گفتم: در گرگان شیعیانت به شما سلام می رسانند. فرمود: آیا بعد از اتمام مناسک حجّ به آنجا برمی گردی؟
گفتم: آری. فرمود: تو بعد از صد و هفتاد روز، به گرگان می رسی. و در آغاز روز جمعه، سه روز گذشته از ماه ربیع الآخر، به آنجا وارد می شوی. به آنها بگو که من نیز پایان همان روز، آنجا می آیم. برو که رهیافته ای! خدا تو را و آنچه با خود داری سالم نگه خواهد داشت. بر خانواده ات وارد می شوی و برای پسرت، شریف فرزندی به دنیا خواهد آمد، اسمش را صلت بن شریف بن جعفر بن شریف بگذار. و خداوند او را بزرگ می گرداند و از دوستان ما خواهد شد.
گفتم: ای فرزند رسول خدا! ابراهیم بن اسماعیل جرجانی از شیعیان شما است و بین دوستانت بسیار کار خیر انجام داده و هر سال بیش از صد هزار درهم از ثروت خود را به آنان می دهد.
فرمود: خدا به ابراهیم بن اسماعیل، به خاطر رفتارش با شیعیان ما پاداش دهد، گناهان او را بخشیده و فرزند سالمی به او روزی خواهد کرد که حق را می گوید، به او بگو که حسن بن علی گفت: نام پسرت را «احمد» بگذار.
آنگاه از پیش آن حضرت رفته و مناسک حج را انجام دادم. و خدا مرا سالم نگه داشت تا اینکه روز جمعه، از ماه ربیع الآخر، در ابتدای روز همچنان که امام (علیه السلام) فرموده بود، به گرگان رسیدم. دوستان و آشنایان برای تبریک به دیدارم آمدند. به آنها گفتم که امام حسن عسکری (علیه السلام) وعده داده است که تا پایان امروز اینجا بیاید، پس آماده شوید تا پرسش ها و حاجت های خود را از او بخواهید.
همین که نماز ظهر و عصر را خواندند، در خانه من گرد آمدند. به خدا سوگند! چیزی متوجه نشدیم جز اینکه امام آمد و وارد خانه شد. ابتدا او بر ما سلام کرد، آنگاه ما به استقبالش رفتیم و دستش را بوسیدیم.
سپس فرمود: من به جعفر بن شریف وعده داده بودم که آخر همین روز به اینجا بیایم. نماز ظهر و عصر را در سامرّا خواندم و به سوی شما آمدم تا تجدید عهد نمایم. و اکنون در میان شما هستم تا پرسش ها و حاجت های خود را مطرح سازید.
نخستین کسی که پرسش نمود، «نضر بن جابر» بود. او گفت: ای فرزند رسول خدا! چند ماه است که چشمان پسرم آسیب دیده است، از خدا بخواه تا بینایی را به او برگرداند.
حضرت فرمود: او را بیاور، پس دست مبارکش را به چشمان وی کشید، بینایی او به حالت اول برگشت، آنگاه مردم یکایک می آمدند و نیازهای خود را مطرح می کردند و حضرت نیز برای آنها دعا می نمود و نیازهایشان را برآورده می ساخت. سپس حضرت، همان روز به سامرّا برگشت.(1)

رام شدن درندگان

شیخ کلینی نقل کرده است:
علی بن محمد به نقل از بعضی دوستانش گوید: امام حسن عسکری (علیه السلام) را به شخص ماهر و کارکشته ای ــ که گویا از نگهبانان باغ وحش بوده ــ سپردند [تا نزد او زندانی باشد]. او بر حضرتش سخت می گرفت و آزارش می داد، زنش به او گفت: وای بر تو! از خدا بترس، نمی دانی چه شخصی در منزل تو است؟! و شایستگی حضرت را برای او بیان کرد و گفت: من درباره او بر تو نگرانم. مرد گفت: [اکنون که چنین گفتی] او را میان درندگان می اندازم. و همین کار را هم کرد. آنگاه امام را دیدند که به نماز ایستاده و درندگان گرد او هستند...(2)

رام شدن استر چموش

شیخ کلینی به سند خود چنین آورده است:
احمد بن حارث قزوینی گوید: من با پدرم در سامرا بودم و پدرم رسیدگی به چهارپایان اصطبل امام حسن عسکری (علیه السلام) را بر عهده داشت. مستعین (خلیفه عباسی) استری داشت که در زیبایی و بزرگی مانند نداشت، ولی از سواری دادن و لجام و زین گرفتن سرپیچی می کرد. رام کنندگان ستور بر سرش ریخته بودند و چاره ای برای رام کردن آن نیافته بودند، یکی از همدمان خلیفه گفت: ای امیرمؤمنان! چرا دنبال (امام) حسن «ابن الرضا» نمی فرستی تا بیاید، یا این استر را سوار شود و یا استر وی را بکشد تا از دستش راحت شوی؟!
خلیفه نزد ابو محمد (امام عسکری (علیه السلام)) فرستاد، پدرم نیز همراه او بود. پدرم گوید: وقتی که حضرت وارد خانه شد، من با او بودم، نگاهی به استر کرد که در صحن منزل ایستاده بود، آنگاه به سویش رفت و دست بر کپلش گذاشت، استر را دیدم که عرق از بدنش سرازیر است. سپس امام نزد مستعین رفت و سلام کرد، مستعین او را خوش آمد گفت و نزدیک خود نشانید، و گفت: ای ابا محمد! این استر را لجام گذار.
حضرت به پدرم گفت: ای غلام! لجامش گذار، مستعین گفت: خود شما لجامش گذارید. حضرت رو لباسی اش را کنار گذاشت و برخاست و استر را لجام کرد و به جای خود بازگشت و نشست. مستعین گفت: ای ابا محمد! آن را زین بگذار، حضرت به پدرم فرمود: غلام! آن را زین گذار. باز خلیفه گفت: خود شما زین بگذارید. امام دوباره برخاست و استر را زین گذاشت و برگشت.
مستعین گفت: میل دارید سوارش شوید؟ فرمود: آری. آنگاه بر آن سوار شد، بدون اینکه سرکشی کند و در میان منزل آن را براند، راندنی تند و آرام و بهترین راندنی که ممکن است، سپس برگشت و فرود آمد.
مستعین گفت: ای ابا محمد! آن را چگونه دیدی؟ فرمود: ای امیرمؤمنان! در زیبایی و مهارت رفتار، مانندش ندیده ام و چنین استری جز امیرمؤمنان را شایسته نیست. خلیفه گفت: ای ابا محمد! امیرمؤمنان هم شما را بر آن نشانید (و به شما بخشید). حضرت به پدرم فرمود: غلام! آن را بگیر. پدرم آن را گرفت و افسار کشید.(3)

نشان دادن بوستان ها و نهرهای روان

یکی از یاران امام عسکری (علیه السلام) در زندان به حضور حضرت رسید، و هنگامی که تنها بود، عرض کرد: شما حجت خدا در زمین هستید و در «خان الصعالیک» (4) بازداشت شده اید؟!
امام با دست مبارک خود اشاره کرد و فرمود: نگاه کن! آن مرد هنگامی که دید در اطراف آن حضرت، باغ های سرسبز و نهرهای روان قرار دارد، شگفت زده شد. امام فرمود: «حیث ما کنّا هکذا، لسنا فی خان الصعالیک؛ هر جا ما باشیم، همین طور است. ما در «خان الصعالیک» نیستیم!(5)

بیرون آوردن طلا از زمین

شیخ کلینی به سندش چنین نقل کرده است:
ابوهاشم جعفری گوید: از نیازمندی خود به امام حسن عسکری (علیه السلام) شکایت کردم، حضرت با تازیانه اش به زمین کشید و به گمانم با دستمالی روی آن را پوشانید و پانصد اشرفی بیرون آورد و فرمود: «یا أبا هاشمٍ خذ و أعذرنا؛ ای ابا هاشم! بگیر و ما را معذور دار (که مقدار آن کم است یا دیر به تو رسید)».(6)

سخن گفتن به زبان های گوناگون

نصیر خادم گوید: بارها می شنیدم که امام حسن عسکری (علیه السلام) با غلامان ترک و رومی و صقالبی خود به لغت و زبان خودشان سخن می گفت. شگفت زده شده با خود می گفتم: این شخص که در مدینه به دنیا آمد و تا [پدرش] ا

 

مام هادی (علیه السلام) وفات کرد، پیش کسی نرفت و
کسی او را ندید [که پیش وی درس بخواند یا با اهل زبان های دیگر گفتگو کند]! من این موضوع را در دل داشته و با خود گفتگو می کردم، که حضرت به من روی کرد و فرمود:
«إنّ الله تبارک و تعالی بیّن حجّته من سائر خلقه بکلّ شیءٍ و یعطیه اللّغات و معرفة الأنساب و الآجال و الحوادث و لو لا ذلک لم یکن بین الحجّة و المحجوج فرق؛ (7) همانا خدای تبارک و تعالی حجت خود را با سایر مردم در همه چیز امتیاز بخشیده و شناخت زبان ها، نسبت ها، مرگ ها و پیش آمدها را به او عطا فرموده و اگر چنین نبود، میان حجت خدا و مردم (امام و مأموم) فرقی نبود».

آگاه بودن از امور پنهان

اسماعیل بن محمد، از نوادگان عباس بن عبد المطلب گوید: سر راه حضرت عسکری (علیه السلام) نشستم. چون بر من گذشت، از نیازمندی خود به او شکایت کردم و سوگند خوردم که یک درهم یا بیشتر از آن ندارم و صبحانه و شام هم ندارم. امام فرمود:
«تحلف بالله کاذباً و قد دفنت مائتی دینارٍ و لیس قولی هذا دفعاً لک عن العطیة، أعطه یا غلام ما معک؛ (8) به نام خدا سوگند دروغ می خوری در صورتی که دویست دینار زیر خاک پنهان نموده ای؟! من این سخن را برای نبخشیدن به تو نمی گویم. ای غلام! هر چه همراه داری به او بده».
غلامش صد دینار به من داد، سپس رو به من کرد و فرمود: «إنّک تحرمها أحوج ما تکون إلیها؛ هنگامی که به آن دینارهای زیر خاک نیاز شدیدی داری، از آنها محروم می شوی». و راست فرمود و چنان شد که او گفت؛ زیرا دویست دینار زیر خاک پنهان کردم و با خود گفتم: پشتیبان و پس انداز روز بیچارگی ام باشد، سپس برای انجام کاری به شدت ناچار و نیازمند شدم و درهای روزی به رویم بسته شد، آنجا را کندم تا دینارها را بردارم، اما معلوم شد پسرم جای آنها را دانسته و برداشته و فرار کرده و چیزی از آنها به دست من نرسید.(9)
-------------------------------------------------
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

تذکر دادسراي عمومي و انقلاب مشهد به خريداران املاک
خراسان رضوي - مورخ پنج‌شنبه 1392/11/17 شماره انتشار 18618

داديار پيشگيري از وقوع جرم دادسراي عمومي و انقلاب مشهد به خريداران املاک واقع در شمال غرب مشهد تذکر داد.«بخشي محبي» اعلام کرد: با توجه به اعلام مراجع سياسي مبني بر اين که مطابق تقسيمات کشوري روستاهاي «صفي آباد، حسين آباد و جلدک» جزو بخش شانديز و آرامگاه فردوسي (توس) و اراضي واقع در بولوار آرامگاه جزو بخش مرکزي شهرستان است و به لحاظ اين که توس اخيرا به مشهد مقدس ملحق شده، لازم است خريداران و مشاوران املاک توجه جدي را به موضوع کاربري املاک و استعلام از مراجع ذي صلاح از جمله شهرداري منطقه ۱۲، بخشداري شانديز و دهياران منطقه داشته باشند تا با مشکلات حقوقي و کيفري مواجه نشوند.به گفته وي گزارش هايي مبني بر خريد و فروش اراضي واقع در اطراف توس به حوزه معاونت اجتماعي و پيشگيري از وقوع جرم دادسراي عمومي و انقلاب مشهد واصل شده است.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

ادیان زنده دنیا کدامند؟!

(بسم الله الرحمن الرحیم)

دين بر دو قسم است،

دين الهي:

و آن عبارت از ديني مي‌باشد كه توسط پيامبران از طرف خداوند براي بشر آورده شده باشد. دين الهي دين توحيدي و دين ابراهيمي نيز ناميده مي‌شود.(1) پس مؤسس دين الهي خداوند بوده و به انسان هيچ ربطي ندارد.

دين غير الهي:

به ديني گفته مي‌شود كه به خداوند ربطي ندارد و شخص معيني از ميان انسانها آن را تأسيس كرده است. و مراد از دين زنده ديني است كه در عصر حاضر كم و يا زياد در بين افراد جامعه پيروان و طرف‌داراني داشته باشد. با توجه به تعاريف فوق به (9) دين زنده دنيا به طور مختصر اشاره مي‌شود:


 

1 . دين اسلام:

  اين دين آخرين دين الهي است كه خداوند آن را با نبوت حضرت محمد ـ صلي الله عليه و آله ـ «1396 سال» پيش ازاين، براي هدايت بشر فرستاده است. كتاب مقدس اين دين «قرآن كريم» مي‌باشد كه متشكل از «114» سوره است.

اصول عقايد: اصول عقايد اين دين عبارت‌ است از: «توحيد» يعني اعتقاد به وحدانيت و يگانگي خداوند. و «نبوت» يعني اعتقاد به نبوت تمام انبياء و «معاد» يعني اعتقاد به قيامت و تمام متعلقات آن. البته «امامت» و «عدل» در نزد مذهب شيعه نيز از اصول دين شمرده مي‌شود.

دين اسلام داراي فروع عملي مي‌باشد كه مهمترين آن‌ها عبارت‌اند از:‌نماز، روزه ماه مبارك رمضان، حج خانه خدا، زكات، خمس، امر به معروف و نهي از منكر، جهاد، تولي و تبري.

از نظر كلامي و اعتقادي دين اسلام به دو مكتب كلامي با زيرمجموعه‌هاي آن به نام مذهب شيعه و مذهب سني تقسيم شده است. و از نظر فقهي و فروع عملي پنج مذهب در دين اسلام وجود دارد كه عبارت‌اند از: مذهب جعفري و دوازده امامي، مذهب حنفي، مذهب شافعي، مذهب مالكي و مذهب حنبلي.

امروز تقريباً بيش از يك ميليارد نفر كه در كشورهاي اسلامي و سراسر دنيا به سر مي‌برند پيرو دين اسلام هستند.

 2 . دين مسيحيت:

  اين دين، قبل از اسلام از طرف خداوند رسميت داشته است و پيامبر اين دين حضرت عيسي ـ عليه السلام ـ است كه به صورت اعجاز از مادرش حضرت مريم ـ سلام الله عليها ـ در (2004) سال پيش از اين، متولد گرديده و بعد توسط خداوند به آسمان رفت و به عقيده مسلمين او هنوز زنده است.

كتابي كه از طرف خداوند به حضرت عيسي ـ عليه السلام ـ نازل گرديده «انجيل» نام دارد(2) و لكن در مسيحيت امروز كه مسيحيت تحريف شده است كتاب آن به نام «كتاب مقدس» ياد مي‌شود كه شامل دو بخش «عهد عتيق و عهد جديد» مي‌باشد. عهد عتيق كه به زبان «عبري» و «كلداني» نوشته شده است، همان كتاب مقدس يهوديان است كه مشتمل بر 39 كتاب مي باشد و عهد جديد كه به زبان يوناني نوشته شده مشتمل بر چهار انجيل، مرقس، يوحنا، متي و لوقا و برخي كتاب هاي ديگر است كه در مجموع داراي 27 كتاب مي‌باشد.(3)

اصول عقايد: مسيحيت معتقد به تثليث مي‌باشد، حضرت عيسي ـ عليه السلام ـ را پسر خدا دانسته و مجموع مسيح، روح‌القدس و خداوند را، به عنوان پروردگار و معبود مي‌پرستند.

شعائر و فروع عملي: در مسيحيت شعائر هفت‌گانه معروف است كه عبارت‌اند از: «تعميد»، «تدهين»، «عشاي ربّاني»،‌ «اعتراف و توبه» در نزد كشيشان، «ورود به كليسا» و «تشريفات محتضر». مسحيت داراي سه مذهب مي‌باشد كه عبارت‌اند از: «كاتوليك»،‌«ارتودكس» و «پروتستان».

3 . دين يهودي:

 دين يهود نيز از اديان الهي شمرده مي‌شود، و پيامبر آن حضرت موسي ـ عليه السلام ـ است كه در سال 1350 ق.م در زمان رامسيس دوم (فرعون) در مصر متولد شده و در زمان پسر رامسيس به پيامبري مبعوث گرديده است.كتاب مقدس اين دين كه بر حضرت موسي ـ عليه السلام ـ فرستاده شده است «تورات» نام دارد ولكن فعلاً تورات اصلي وجود ندارد، بلكه كتاب رايج آنان «عهد عتيق» است كه در سال «457 ق.م» توسط «عزرا» و جمعي ديگر از يهوديان نوشته شده است.(4)

اين كتاب در مجموع داراي «39» كتاب بوده كه پنج «سِفر» آن در اول كتاب به نام «تورات» معروف است. فرقه‌هاي دين يهود عبارت‌اند از: صدوقيان، سامريان، اسنييان، قرائيم و...(5) اكثر اعتقادات دين يهود مبتني بر خرافات و يك سلسله اساطير مي‌باشد كه خودشان ساخته‌اند.

 4 . دين زردشت يا مجوس:

 در متون اسلامي طرفداران اين آيين را از جمله اهل كتاب شمرده‌اند و خود زردشتيان نيز دين خود را الهي مي‌دانند. بنا بر يك قول دين مجوس توسط «زردشت» كه در حدود 660 ق.م متولد گرديده در بلخ تأسيس شده و به اطراف انتشار يافته است.

كتاب مقدس اين دين «اوستا» نام دارد كه متشكل از پنج بخش به نام‌هاي «يسنا» يعني سرودها و «ويسپرد» يعني دعاها و ستايش و «ونديداد» يعني داد بر ضد ديوها و «يشتها» يعني ستايش در مدح خداوند و «خرده اوستا» كه عبادات روزانه ماهيانه و سالانه در آن درج شده، مي‌باشد. اصول و عقايد زردشت عبارت‌اند از: 1 . زردشت پيامبري است كه از طرف اهورا مزدا مبعوث گرديده است.

2 . اهورا مزدا آفريدگار همه عالم است و تنها او شايسته عبادت مي‌باشد. 3 . اهورا مزدا، اراده قدوسي و علوي خود را به وسيله روح مقدس و نيكونهاد به فضيلت مي‌رساند. 4 . اعتقاد به روح پليد در برابر روح پاك 5 . نفس انسان ميدان دائمي براي نبرد خير و شر است. 6 . بعد از تكميل دور و زمان خير كه اهورا مزدا باشد، پيروز گرديده و شرّ مغلوب مي‌گردد. 7 . زردشت از قيامت و آخرالزمان نيز سخن گفته است.(6)

 5 . دين صابئي:

 خود صابئين كه در خوزستان و عراق بسر مي‌برند دين خود را به حضرت يحيي كه خداوند او را از صاحبان كتاب و احكام معرفي كرده است.(7) نسبت مي‌دهند و لكن علامه طباطبايي مي‌فرمايد: دين صابئي ممتزج از دين مجوسيت و يهوديت است.(8) كتاب‌هاي مقدس دين صابئي عبارت‌اند از: كنيزاربا، ادرافشادهين، قلستا، سدرا دنشماتا، ديونال، اسفر ملواشي ايناني، دهيقل، تفسير پغره و دساتير. صابئين علاوه بر اينكه به خداوند و معاد و خلقت آدم مانند اعتقادات يهوديان اعتقاد دارند، ستارگان را نيز تقديس نموده و آنها را مي‌پرستند. عبادات و اعمال ديني صابئين عبارت است از: دعا و اذكار، نماز، روزه كه عبارت است از نخوردن گوشت به مدت سي و شش روز و غسل تعميد.

6 . دين هندويي:

  اين دين غير الهي و قديمي‌ترين دين زنده دنيا مي‌باشد. اين دين در ابتداء بنام دين ودايي ناميده مي‌شده است. كتابهاي مقدس دين ودايي يا هندويي عبارت‌اند از: «ريگ ودا» يعني قطعه‌هاي حمد و ستايش «سامه ودا»، «يجورودا» و «اتروما ودا» در اين مرحله نام خدايان آنان «ايندرا» و «ادونا» بوده و در مرحله دوم كه توسط برهمنان در آن تحول ايجاد مي‌شود دو كتاب‌ بنامهاي «برهمنه‌ها» و «اوپا نيشاد» بر كتاب‌هاي چهارگانه اضافه مي‌گردد و اصول عقايدشان را چنين بيان مي‌كنند.

1 . برهمن مبدأ و منتهاي عالم است

2. آتمن يعني روح و گوهر هستي در پس پرده جسم همه موجودات وجود دارد. 3 . اعتقاد به تناسخ.

در دين هندويي سه خدا مورد پرستش قرار مي‌گيرد كه عبارت‌اند از: «برهما» خداي خلقت، «ويشنو» خداي زندگي و «شيوا» خداي مرگ. دين هندويي معتقد به نظام طبقاتي است و طبقات آنان عبارت‌ است از: برهمن‌ها (روحانيون و انديشمندان) كشاترياها (حكام و جنگجويان) وايشيه‌ها (كشاورزان و صنعت‌گران» شودراها (پائين‌ترين طبقه جامعه).(9)

7 . دين جين:

اين دين غير الهي بوده و مؤسس آن مهاويرا نام دارد. مهاويرا خودش چيزي نمي‌پرستيد، اما پيروانش او را مي‌پرستند. متون مقدس آيين جين عبارت‌اند از: اگمه‌ها يعني فرائض و سيدهانتاها يعني ذخاير، اصول عقايد دين جين عبارت است از:

1 . عبادت و پرستش مهاويرا 2 . زهد، رياضت، تواضع و عدم كينه‌جوئي 3 . اجتناب از دوستي. و دشمني چون به نظر جايني‌ها دوستي و دشمني هر دو از صورت‌هاي وابستگي بشمار مي‌آيند.
جايني داراي دو فرقه مهم مي‌باشد: 1 . سپيد جامگان (آشوتامبارا) 2 . آسمان جامگان (ديگ امبارا) دين جايني از محدوده هندوستان به بيرون نتوانسته نفوذ بكند.(10)

8 . دين بودايي:

 اين دين نيز غير الهي بوده و توسط شخصي به نام «سيدراتا» كه بعدها به نام «بودا» معروف گرديد در هندوستان تأسيس گرديد. دين بودايي نيز مانند دين جين بعد از اينكه بودا خواست در دين هندويي اصلاحات ايجاد كند. به وجود آمده است. بودا نه خودش را پيامبر مي‌دانست و نه خدا و نه تجسمي از آلهه پس در دين بودائي در ابتداء هيچ نوع آلهه و يا خالق عالم ديده نمي‌شود، ولي در طول گذشت زمان كم‌كم بودا به عنوان معبود و يك امر مقدس در نزد پيروان او تبديل گشته است.

دين بودايي امروز در سرزمين سيلان، برمه، كامبوج، تايلند، چين، كره، ژاپن، تبت و مغولستان رائج مي‌باشد. فرقه‌هاي بودايي عبارت‌اند از: هينايانا، مهايانا و لاما.

9 . دين كنفوسيوس:

 اين دين غيرالهي بوده و توسط شخصي به نام كنفوسيوس كه اسم اصلي او «كونگ چيو» بوده ودر سال 551 ق.م در ايالت «شانتونگ» چين متولد گرديده، تأسيس شده است.

كتب ديني كنفوسيوس كه خود او نوشته است عبارت‌اند از: شوچينگ (تاريخ)،‌شي‌ چينگ(شعر)، لي چي (شعائر) يي چينگ (تحولات) و چون چيو (سالنامه). خود كنفوسيوس ادعا پيامبري و هيچ چيز ديگري را كه دلالت بر تقدس او بكند نكرده است ولكن در نزد پيروانش رفته رفته به عنوان معبود تبديل گشته و در حال حاضر در معابد پرستيده مي‌شود.(11)

   ------------------------------------------------------

 • پاورقی:

 • 1. ربّاني گلپايگاني، علي، تاريخ اديان و علم كلام، منشورات مؤسسه امام صادق ـ عليه السلام ـ ص الف.
  • 2. آل عمران:3.
  • 3. تاريخ اديان و علم كلام، ص 68.
  • 4. همان، ص 56 و توفيقي،كتاب مقدس مسيحيان، منشورات مؤسسه امام صادق ـ عليه السلام ـ ، ص4.
  • 5. رباني گلپايگاني، علي، تاريخ اديان و علم كلام، منشورات مؤسسه امام صادق ـ عليه السلام ـ ص 61 ـ 63.
  • 6. همان، ص 40.
  • 7. مريم:14.
  • 8. طباطبائي، محمدحسين، الميزان، جامعه مدرسين حوزه علميه قم، ج1، ص196، بي تا.
  • 9. هيوم، رابرت، اديان زنده جهان، ترجمه دكتر عبدالرحيم گواهي، دفتر نشر فرهنگ اسلامي، اول، 1369، ص 38.
  • 10. همان، ص 81.
  • 11. همان، ص167 ـ 168.
  • جام

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

دانشمندان با استفاده از DNA و از طریق ترمیم استخوان‌ها و اسکلت برجای مانده از یک انسان، موفق شدند نمایی کلی از چهره وی را ترسیم کنند.

صراط: به نقل از پایگاه خبری عالم‌الغریب، دانشمندان موفق شدند، با استفاده از DNA و استخوان‌های برجای مانده یک انسان که قدمت آن به 7 هزار سال قبل باز می‌گردد، اسکلت وی را ترمیم کرده و نمایی کلی از وی را به دست آوردند.

این دانشمندان می‌گویند که این انسان 7 هزار سال قبل می‌زیسته و استخوان‌های او را در غاری در منطقه «کانتاپریا» در شمال اسپانیا پیدا کردند.

آنها براساس DNA به دست آمده از این استخوان‌های این فرد، حدس می‌زنند که وی دارای پوستی گندمگون با موهایی سیاه و چشمانی آبی درخشان بوده است.

آنچه تعجب این پژوهشگران را 2چندان کرده آن است که آنها در این قدیمی ژن‌هایی آفریقایی و اروپایی توامان یافته‌اند.

استخوان‌های این مرد ما قبل تاریخ در غار «لابرنا 1» کشف شده که 5 هزار پا زیر زمین و در سلسله کوه‌های «سانتندر» در شمال غربی اسپانیا واقع شده است.


+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

افزايش 5 برابري صادرات محصولات گلخانه اي خراسان رضوي

کارشناس مسئول گل وگياه جهادکشاورزي استان خراسان رضوي گفت:بهبودکيفيت وبالا رفتن ميزان توليدموجب افزايش5 برابري محصولات گلخانه اي استان شده است.

مهردادميرحسيني در گفت وگو با ايسنا تصريح کرد:درسطح استان خراسان رضوي حدود 109 هکتارگلخانه وجود دارد که مشهد،چناران،فريمان،شانديز و طرقبه ازعمده ترين مناطق گلخانه اي استان به شمار مي روند.

وي با اشاره به اينکه توليد محصولات گلخانه اي در دو گروه خوراکي و زينتي است، افزود: خيار، گوجه فرنگي، توت فرنگي، فلفل رنگي و انواع کلم در گروه محصولات خوراکي گلخانه اي توليد شده و گل هاي شاخه بريده مانند رزهلندي، ژربرام،  آنتوريوم و لي لي ريوم محصولات زينتي استان را شامل مي شوند.کارشناس مسئول گل و گياه جهادکشاورزي استان تاکيد کرد: گلخانه هاي استان حدود 468 بهره بردار داشته که موجب اشتغال زايي بيش از هزار و 500 نفر در استان خراسان رضوي شده است.ميرحسيني اظهارکرد: با توجه به افزايش صادرات محصولات گلخانه اي استان محصولاتي نظير گل هاي شاخه بريده و زينتي به کشورهايي چون آسياي ميانه،  افغانستان و کشورهاي عربي خليج فارس صادر مي شود.وي عنوان کرد:گلخانه هاي استان طي سال هاي اخير از نظر فني و استانداردهاي ساخت و ساز توليد پيشرفت بسياري يافته همچنين در توسعه روش مدرن و کشت بدون خاک رتبه اول تا سوم کشور را کسب کرده است.کارشناس مسئول گل و گياه جهادکشاورزي استان بيان کرد: پايين بودن دانش فناوري موجب عدم توسعه گلخانه هاي خراسان رضوي در دهه هاي گذشته شده، که امروزه با پيشرفت  فناوري و دانش فني کشت، گلخانه ها در همه مناطق استان افزايش يافته است.ميرحسيني خاطرنشان کرد: توسعه هزار هکتاري گلخانه هاي استان از برنامه هاي مديريت باغباني جهاد کشاورزي است که تحقق اين امر مستلزم فراهم شدن تسهيلات و امکانات و عدم مشکلات و پيچيدگي هاي اداري در اخذ پروانه است

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

تعطيلي تعدادي ازمدارس مشهد و برخي مناطق خراسان رضوي براي چهارمين روزپياپي

به دليل بارش برف، برودت هوا و لغزندگي سطح معابر و جاده ها، مدارس تعدادي از شهرستان هاي خراسان

 رضوي امروز (سه شنبه ۱۵بهمن ماه) براي چهارمين روز پياپي، در نوبت صبح تعطيل است. به گزارش خراسان،

 روابط عمومي اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوي شب گذشته اعلام کرد: با توجه به بارش برف، برودت

 هوا و لغزندگي سطح معابر مدارس کليه مقاطع تحصيلي شهرهاي درگز و نوخندان در نوبت صبح امروز تعطيل

 است.همچنين مدارس ابتدايي و متوسطه اول (راهنمايي قديم) سبزوار، ششتمد و داورزن امروز در نوبت صبح

تعطيل اند.درمقطع ابتدايي نيز مدارس نواحي ۷گانه مشهد، تبادکان، گلبهار، فريمان، قوچان، سرخس، طرقبه،

شانديز، چناران، خوشاب و جغتاي امروز در نوبت صبح تعطيل مي باشند.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 درمراسمي باحضور معاون پرورشي مدير کل آموزش و پرورش استان،«سيداحمد باقري»به عنوان مدير

جديد آموزش وپرورش طرقبه شانديز معرفي شد.

 

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

جانشین فرمانده کل سپاه/
از واقعه تاسوعای 3 سال پیش تاکنون، 11 تلاش انتحاری انجام گرفت که همه آنها در نطفه خفه شده‌اند.
سردار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با حضور در برنامه زنده تلویزیونی «نگاه یک» به بررسی توان دفاعی و اقتدار نظامی ایران اسلامی در سی و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت.

سردار سلامی در این برنامه با اشاره به واکاوی نقش انقلاب اسلامی در ایجاد یک الگوی موفق برای آزادی ملتهای مسلمان و مستضعف در شرایط برده داری مدرن، گفت: انقلاب اسلامی ایران در حقیقت منطق جدیدی در عرصه روابط بین الملل وارد کرد.

وی با بیان اینکه تا آن زمان تقریبا همه ملتهای مسلمان تحت سیطره امریکا بودند، انقلاب اسلامی ایران را نقطه آغاز یک دومینوی سیاسی دانست و گفت: انقلاب ایران بزرگترین خطر برای توسعه سیاسی امریکا در جهان اسلام بود که با تکیه بر ارزشهای اسلامی شکل گرفت.

سلامی انقلاب اسلامی ایران را یک شوک استراتژیک سیاسی برای آمریکا دانست و گفت: آمریکا با انقلاب ایران یک فضای مانور بزرگ را از دست داد و با افت کیفی در توسعه قدرت خود مواجه شد لذا به عکس‌العمل‌ها و واکنش‌های سرسختانه برای مقابله با این انقلاب دست زدند.

وی گفت:‌ انقلاب اسلامی ایران نقشی فراتر از کاهش منافع آمریکا در منطقه داشت و در حقیقت با پیدایش یک منطق جدید در عرصه جهانی وقوع یک تمدن نوین براساس ارزش‌های اسلامی در جهان را نوید می‌داد و آمریکا نگران تکرار این انقلاب در دیگر کشورها است.

جانشین فرمانده سپاه با بیان اینکه منطقه ملت‌های مسلمان دارای ذخایر انرژی و ژئوپلتیک با اهمیت است، گفت: اگر اتحاد بین ملت‌‌های مسلمان برقرار شوند قادر هستند فضای تنفسی غرب و آمریکا را به قدری تنگ کنند که حتی برای رژیم صهیونیستی هیچ فضای برای تنفس نباشد.

سلامی با اشاره به اظهارات مقامات آمریکایی مبنی بر اینکه گزینه نظامی را در مقابل ایران روی میز دارند، تصریح کرد: معمولاً در یک نبرد دیپلماتیک، هر طرفی که دارای منطق و اقتدار دیپلماتیک باشد هرگز از واژه‌های نظامی استفاده نمی‌کند و آمریکایی‌ها در جریان مذاکرات ایران و غرب در 2حوزه منطق سیاسی و اقتدار دیپلماتیک دچار ضعف بوده و در واقع فاقد اقتدار دیپلماتیک هستند و قدرت اعمال نفوذ ایده‌های خود را به طرف مقابل ندارند.

سلامی افزود: وقتی آنها با سرسختی و مقامت سیاسی روبه‌رو باشند چاره‌ای جز رجوع به سایر مؤلفه‌های قدرت ندارند.

سلامی ادامه داد: ما با اینکه دارای قدرت نظامی فوق العاده ویرانگر و مخرب و تهاجمی هستیم، و قادریم منافع قدرتهای بزرگ را در هر سطحی به مخاطره بیندازیم ولی در تعامل دیپلماتیک از قدرت نظامی سخن نمی‌گوییم.

سلامی ادامه داد: اساساً آمریکایی‌ها در روابط بین‌الملل فاقد منطق سیاسی هستند و تلاش می‌کنند از منطق قدرت به جای قدرت منطق استفاده کنند.

جانشین فرمانده کل سپاه افزود: آمریکایی‌ها غالباً در محاسبات خود اشتباهات فراوانی دارند که باعث می‌شود رویکردهای غلطی اتخاذ کنند وگرنه باید از تاریخ نزدیک عبرت بگیرند که قدرت نظامی‌شان نتوانسته مولد مؤلفه قدرت باشد.

وی گفت: استفاده از ادبیات نظامی در فاز اول، یک عملیات روانی است که فکر می‌کنند با استفاده از ادبیات تهدید می‌توانند در تغییر نگرش و انعطاف ما موفق بوده و ما را وادار به عقب‌نشینی کنند.

جانشین فرمانده کل سپاه با بیان اینکه آمریکایی‌ها دچار جهل استراتژیک شدند و فهم عمیقی از عناصر قدرت در جمهوری اسلامی ایران ندارند، تأکید کرد: هنوز آمریکایی‌ها نمی‌دانند با چه ادبیاتی باید با ملت ایران صحبت کنند و این ادبیات آنان، نشان از فقدان دانش تاریخی مسئولان آمریکایی دارد.

سلامی اضافه کرد: شرایط استراتژیک برای اعمال قدرت نظامی از سوی آمریکا در هیچ نقطه‌ای از جهان وجود ندارد و صرف داشتن قدرت نظامی به مفهوم توانایی و قابلیت برای به کارگیری آن قدرت نیست.

به گزارش فارس، وی تصریح کرد: قدرت نظامی در زمینه سایر عوامل قدرت مفهوم پیدا می‌‌کند و آنها باید واکنش‌های طرف مقابل را دقیق بررسی کنند چرا که کسی که می‌خواهد تصمیم بر اعمال قدرت نظامی علیه کشوری کند باید قواعد بازی جنگ را خوب بداند.

جانشین فرمانده کل سپاه گفت: آیا آنها می‌توانند دامنه‌های یک جنگ گسترده را با جمهوری اسلامی ایران مهار کنند؟ آیا می‌توانند منافع حیاتی خود را در منطقه در مقابل تهاجم‌های پایان‌ناپذیر ایران حفظ کنند؟ آیا می‌توانند از تلفات سنگین روزانه بیش از حد تحمل آمریکا جلوگیری کنند؟ آیا می‌توانند امنیت انرژی را در منطقه در برابر ظرفیت عظیم تهاجمی ما را حفظ کنند؟ آیا می‌توانند ناوگان دریایی‌شان را و امنیت رژیم صهیونیستی را حفظ کنند؟ و آیا می‌توانند مطمئن باشند انرژی‌های متراکم جهان اسلام و ظرفیت‌های بالقوه مقابله با آمریکا که تبدیل به ساختار پیچیده و ویرانگر شده است را مهار کنند؟ آیا می‌توانند آرمان‌های ملت‌هایی که آرزوی مقابله با آمریکا را دارند، درک می‌کنند و آیا می‌توانند ضربات موشکی ما را تحمل کنند؟

سلامی افزود: توسعه قدرت دفاعی و ساختارهای ما به شکلی توسعه یافته که نه تنها می‌توانند منافع حیاتی ایران را حفظ کند بلکه منافع حیاتی دشمن را در منطقه در هر سطحی با خطر مواجه خواهند کرد.

وی ادامه داد: گزینه نظامی آمریکا برای ما فرقی نمی‌کند. آنها می‌توانند از این گزینه استفاده کنند اما باید مسئولیت پیامدهای ویرانگر آن را هم بپذیرند.

جانشین فرمانده کل سپاه در ادامه گفت: آیا آمریکایی‌ها امروز در موقعیت اقتصادی هستند که بتوانند یک جنگ با ابعاد جغرافیایی و شدت و گستره نامشخص و زمانی طولانی را تحمل کنند در صورتی که کشورشان بزرگترین بدهکار در جهان است.

سلامی افزود: حداقل تا به امروز آمریکا به دلیل مداخله در کشور عراق به لحاظ اقتصادی 3 هزار میلیارد دلار هزینه داده است.

سلامی در ادامه گفت: امروز آیا آمریکایی‌ها نفوذ سیاسی اجتماعی ایران در عراق را نمی‌بینند؟ روند برای آمریکایی‌ها معکوس شده و به شکلی در آمده که آمریکایی‌ها هزینه می‌کنند و دیگران منافع می‌برند.

وی ادامه داد: امروز با اقدامات و حمایت آمریکا از تروریسم، این پدیده به صورت سیال در مرزهای شرقی اروپا فعال است و با پایان یافتن ماجراها در سوریه، تروریست‌ها نفوذ خود را در اروپا توسعه خواهند داد. آیا آمریکایی‌ها توانسته‌‌اند در سوریه به نتایج مثبتی برسند؟

جانشین فرمانده کل سپاه افزود: آمریکایی‌ها امروز توان مداخله در کشوری مثل سوریه را هم ندارند؛ کشوری که چند سال درگیر جنگ داخلی است. اما آمریکایی‌ها حتی نتوانسته‌اند عملیات نظامی انجام دهند چرا که زمینه‌ها و عواملی که اعمال قدرت نظامی را برای آنها تسهیل می‌کند، برای سال‌های سال در این منطقه از بین رفته و امروز آنها در یک فرسایش قدرت نظامی و سیاسی و اجتماعی قرار گرفته‌اند.

به گزارش فارس، وی ادامه داد:‌ امروز بیشترین سود آمریکایی‌ها از قدرت نظامی‌شان در ارعاب و ترس قدرت نظامی نهفته است که البته در خصوص ایران هیچ تأثیری ندارد چون راهبردهای دفاعی خود را براساس یک نبرد موفق در برابر آمریکایی‌ها طراحی کرده‌ایم که مدام به‌روز می‌شود و براساس تحول قدرت نظامی آمریکا و دیگران شکل گرفته است.

جانشین فرمانده کل سپاه تصریح کرد: ما مجبور بودیم دامنه‌های اشراف اطلاعاتی‌مان را در مقیاس‌های استراتژیک به گونه‌ای توسعه دهیم که در تحولات و گسترش و استعداد و حجم و نقاط قوت و ضعف و دکترین‌ها و تاکتیک‌های عملیاتی آنها نفوذ کنیم.

سلامی افزود: آمریکا می‌تواند علیه ایران سناریوهای مختلفی مثل تهاجم هوایی، موشکی و زمینی محدود داشته باشد که همه این سناریوها شناسایی شده تمام احتمالات ممکن بررسی شده و اشراف ما بر این موارد و راهبردهای عملیاتی کامل است.

وی تصریح کرد: ما استراتژی نظامی آمریکا را تشخیص داده، آنها را بررسی کرده و توانمندی‌های خودمان را نیز شکل داده‌ایم و نقاطی که در آمریکا ایجاد شوک می‌کند را شناسایی کرده‌ایم.

وی گفت: اگر ما می‌گوییم آمریکا قادر نیست دست به عملیات نظامی علیه ایران بزند به این دلیل نیست که فکر می‌کنیم آنها علیه ما عملیات نظامی نمی‌کنند بلکه ما براساس اینکه آنها عملیات نظامی انجام می‌دهند، آماده هستیم.

جانشین فرمانده کل سپاه خاطرنشان کرد: اینکه آنها علیه ما عملیات نظامی انجام می‌دهند، یک فرض قطعی است ولی ما زمانی به مذاکره روی آوردیم که قدرت نظامی ما اثبات شده است.

سلامی با بیان اینکه دامنه‌های قدرت نظامی ما جزو اسرار نظام است، گفت: اما بخشی از آن گفته می‌شود تا جهالت استراتژیک دشمن را رفع کنیم.

وی تأکید کرد:‌ تمام مبادی عملیات دشمن در منطقه در هر سطح و حجم و مکانی زیر آتش ما است. اشراف لحظه‌ای روی این نقاط را گسترش دادیم و همه آنها را شناسایی و تعقیب می‌کنیم و کاملاً بر منافع حیاتی دشمن مسلط هستیم.

جانشین فرمانده کل سپاه با بیان اینکه ظرفیت‌های عظیمی در محیط‌های بیرونی شکل گرفته است، گفت: حز‌ب‌الله دارای سطح گسترش عمیقی در منطقه است؛ انسان‌هایی که در رویای یک نبرد سرنوشت‌ساز هستند.

سلامی افزود: در کنار اینها، قدرت دریایی ما براساس یک نبرد دریایی سرنوشت‌ساز در هر سطحی کاملاً آماده بوده و موشک‌های کروز و بالستیک ما نیز به درجه بالایی از دقت رسیدند.

وی تصریح کرد: موشک‌های بالستیک ما با سرعتی چند برابر صوت می‌توانند وارد جو زمین شده و هدف‌های متحرک را منهدم کنند. پدافند هوایی قدرتمند ما نیز فضای را برای پرنده‌های دشمن به شکل قابل توجهی ناامن کرده‌اند و پهبادهای ما علاوه بر عملیات‌های شناسایی می‌توانند عملیات تهاجمی انجام داده و مثل یک موشک کروز عمل کنند.

جانشین فرمانده کل سپاه افزود: هزاران گردان روی زمین وجود دارد که از استقلال و تمامیت ارزی ما به شکلی رویایی دفاع می‌کنند و هر کس بخواهد با زبان تهدید یا تحقیر با ملت ما صحبت کنند باید بدانند که ما هیچ مرز جغرافیایی برای مقابله با او نمی‌شناسیم و دامنه‌های برخورد را به هیچ مرزی محدود نمی‌کنیم البته دشمن نیز این پیام‌ها را درک کرده است.

سلامی افزود: ما از امام‌مان یاد گرفتم که به دشمن بگوییم اگر بخواهند با دین ما مقابله کنند با همه دنیای آنها مقابله می‌کنیم و ضربه‌ای به آنها می‌زنیم که از درون متلاشی شوند. ما براساس دیدگاه‌ها و تدابیر رهبرمان آماده می‌شویم.

وی تصریح کرد: امروز قدرت نظامی ما فراتر از دامنه انتظار قدرت‌های بزرگ گسترش یافته است.

جانشین فرمانده کل سپاه تصریح کرد: مقامات سیاسی و دیپلمات‌ها و عزیزانی که در عرصه دیپلماتیک هسته‌ای خطوط مقدم سیاسی ما را شکل می‌دهند با اقتدار و اعتماد به نفس و مسلط از منافع ملت دفاع کنند. ما ظرفیتی عظیم و مستحکم برای سیاست خارجی هستیم و قدرت نظامی ما پشتوانه‌ای برای تیم هسته‌ای است.

سلامی افزود: مردان هسته‌ای بدانند در برابر قدرت‌هایی نشسته‌اند که دارای ضعف‌های بزرگی هستند و ما هیچ نگرانی نداریم و از مسئولان خود اعتماد به نفس، استحکام و تعقیب منافع ملی را طلب می‌کنیم.

سلامی افزود: شیب توسعه قدرت ایران شگفت‌انگیز است و ما در میدان‌هایی سخت، مورد آزمایش قرار گرفتیم و در جنگ رشد پیدا کردیم و به تدریج دامنه‌های قدرت‌مان بیشتر شد و اگر دفاع مقدس نبود، امروز سپاه در این ابعاد، بزرگ نمی‌شد.

به گزارش فارس، وی گفت: آمریکایی‌ها وقتی در طبس سوختند در سال‌های پایان جنگ در خلیج فارس وارد نبرد دریایی مستقیم با ما شدند، هواپیمای مسافربری ما را زدند و بعد از آن وارد جنگ‌های دیگر مثل تحریم اقتصادی، تهاجم فرهنگی، عملیات روانی و جنگ‌های اطلاعاتی و نیابتی شدند که باز هم موفق نبوده‌‌اند و ما روز به روز پیشرفت کردیم.

جانشین فرمانده کل سپاه تأکید کرد:‌ آنها دانشمندان ما را در خیابان‌ها ترور کردند اما باز ما به علوم روز دنیا دست یافتیم و ماهواره‌های‌مان سینه فضا را شکافت و به انرژی هسته‌ای رسیدیم.

سلامی خاطرنشان کرد:‌ شاید دلیل اینکه آمریکایی‌ها از ادبیات نظامی استفاده می‌کنند، این است که فکر می‌کنند تحریم اقتصادی ما را به پای میز مذاکره رسانده اما آنها بیایند شاخص‌های اقتصادی ایران و آمریکا را مقایسه کنند. سفره‌های مردم ما و خودشان را مقایسه کنند. امروز دولت ما به ضعیف‌ترین تا ثروتمندترین مردم یارانه می‌دهد. چه کسی می‌گوید تحریم اقتصادی آنها روی ما تأثیر گذاشته است؟

وی با بیان اینکه آمریکا نزد ملت ایران تبرئه نشده است، گفت: اصلاً نباید خوش‌رفتاری مسئولان سیاسی ما، آنها را به اشتباه بیندازد خوش‌رفتاری خصیصه ایرانی‌ها است اما پشت این رفتار خوش، خاطره ظلم‌های آمریکایی‌ها وجود دارد.

سلامی با بیان اینکه همه دستاوردها و پیشرفت‌های ایران حاصل مقاومت است، اظهار داشت: مقاومت ریشه در اعتقادات اصیل ما دارد و ما از عاشورا ریشه گرفته‌ایم.

جانشین فرمانده کل سپاه افزود: مقاومت اسلامی مانند مقاومت اسلامی فلسطین، حزب‌الله لبنان و هسته‌های مقاومتی که در مقابل هواداران و جیره‌خواران نظام سلطه وجود دارد، بخش لاینفکی از اعتقاد، باور و سیاست‌های ما است.

سلامی تأکید کرد: ما نمی‌توانیم نسبت به مسلمانان مستضعف بی‌تفاوت باشیم آنها بخشی از منابع حیاتی ما هستند و ما قاطعانه از آنها دفاع می‌کنیم. هر کجا علیه مسلمانان ظلمی شود، مسلماً می‌ایستیم و این رسالت ما است.

وی با اشاره به شکل‌گیری گروه‌های تکفیری گفت: حامیان گروه‌های تکفیری معین هستند و سلسله جنبان و مرکز اصلی این توطئه خطرناک، آمریکا و رژیم صهیونیستی است آنها از تضعیف مسلمانان لذت می‌برند و از طرفی هم یکسری از این کشورها و دولت‌های مرتجعی که وابستگان سیاسی آمریکا هستند به دنبال تسلط و نفوذ در منطقه هستند اما باید بدانند پژواک و بازتاب این حرکت دامن خود آنها را خواهد گرفت.

سلامی افزود: البته اروپایی‌ها مقداری به این واقعیت واقف شده‌اند که کسانی که در سوریه آموزش نظامی می‌بینند و شارژ ایدئولوژیک می‌شوند، وقتی برگردند، کشورهای دیگر را با این بحران مواجه می‌کنند.

جانشین فرمانده کل سپاه تصریح کرد: با این وجود، ایران با ساختار اطلاعاتی منسجم و روحیه‌ای سرشار دارای محیطی امن است و از واقعه تاسوعای 3 سال پیش تاکنون، 11 تلاش انتحاری انجام گرفت که همه آنها در نطفه خفه شده‌اند.

سلامی در پایان، در خصوص آخرین وضعیت پهپاد RQ170 گفت: کار مهندسی معکوس و بهینه‌سازی این پهپاد ادامه دارد و به نقاط خوبی رسیده‌ایم. البته پهپاد ترکیبی از سیستم های متنوع است و در صورت جواب دادن همه این‌ها، این ابرسیستم قابل ارائه است و ما به سرعت در حال نهایی کردن کار هستیم. هرچند ما پهپادهای بسیار خوبی در همان تراز و ساخت داخل داریم که در حال پرواز هستند و RQ نیاز فوری ما نیست.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ؛

جان کری درباره تحریم‌ها به ظریف چه گفت؟

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، روزهای پرکاری را در کنفرانس امنیتی مونیخ در آلمان ‌می‌‌گذراند. پس از دیدار با شماری از مقامات بین‌المللی طی دو روز اخیر، یکی از مهم‌ترین دیدارهای ظریف، دیدار امروز وی با جان کری، وزیر خارجه آمریکا بود.

-
محمد جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، روزهای پرکاری را در کنفرانس امنیتی مونیخ در آلمان ‌می‌‌گذراند. پس از دیدار با شماری از مقامات بین‌المللی طی دو روز اخیر، یکی از مهم‌ترین دیدارهای ظریف، دیدار امروز وی با جان کری، وزیر خارجه آمریکا بود.

به گزارش «تابناک»، ساعتی پیش، وزرای خارجه ایران و آمریکا‌ در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با یکدیگر دیدار و گفت‌و‌گو کردند.

گفته می‌شود، محور اصلی این دیدار، بحث درباره دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ بوده که قرار است در وین برگزار شود.

«جن پساکی»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، دیدار کری با ظریف را تأیید نمود، ولی در عین حال از بیان جزئیات این دیدار خودداری کرده است.

با این حال، «جفری گلدبرگ»، خبرنگار آتلانتیک در صفحه توئیتر خود نوشته، در این دیدار، جان کری به ظریف گفته ایالات متحده به اعمال همه تحریم‌های باقی‌ مانده علیه ایران ادامه می‌دهد.

ایران و گروه ۱+۵ در ماه نوامبر به توافقی دست یافته‌اند که بر مبنای آن، در ازای اعمال محدودیت‌هایی از سوی ایران بر فعالیت‌های هسته‌ای خود، بخشی از تحریم‌های غرب و از جمله آمریکا علیه ایران کاهش می‌یابد. این توافق‌نامه که اجرای آن از بیستم ژانویه آغاز شده، یک دوره موقتی شش ماهه را در بر می‌گیرد؛ هجدهم فوریه نیز دور جدید مذاکرات هسته‌ای به منظور رسیدن به توافق نهایی ‌در وین آغاز خواهد شد. 

تکمیلی

یکی از مقامات وزارت خارجه آمریکا در گفت‌و‌گو با «رویترز»، خبر گلدبرگ درباره دیدار ظریف و کری را تأیید کرده است.

این مقام آمریکایی گفته است: «جان کری بر اهمیت مذاکره دو طرف بر اساس حسن نیت و نیز رعایت اصول برنامه اقدام مشترک از سوی ایران تأکید کرده است. وی همچنین تصریح نموده که ایالات متحده به اعمال تحریم‌های موجود ادامه خواهد داد». 
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

هشدارها درباره سونامی سرطان در ایران
سونامی سرطان، رشد سرطان و هشدار درباره سرطان؛ اینها عناوینی است که این روزها از گوشه و کنار به گوش می‌رسد...
پارسینه-گروه اجتماعی: سونامی سرطان، رشد سرطان و هشدار درباره سرطان؛ اینها عناوینی است که این روزها از گوشه و کنار به گوش می‌رسد و هر چند گه گداری تکذیب می شود اما هرچه هست بی‌ارتباط با واقعیت‌ها نیست.

بر اساس آمار ، سرطان رتبه سوم مرگ‌ومیرها در ایران را به‌خود اختصاص داده است بعد از تصادفات در رتبه دوم و بیماری‌های قلبی و عروقی در رتبه اول. اما ریشه این بیماری خانمان‌برانداز چیست؟ چرا ایرانی‌ها اینقدر به سرطان‌های رنگارنگ مبتلا می‌شوند؟ چه اتفاقی در ایران افتاده که باعث رشد شتابان سرطان در کشور شده است؟پاسخ در نگاه اول ساده است. سرطان هم ناشی از عوامل زمینه‌ای و هم عوامل ناشناخته است. به‌عنوان مثال در مورد سرطان ریه مهم‌ترین عامل، سیگار و دخانیات است. مصرف دخانیات در کشور 15درصد است اما دو شاخص موجود در این مصرف آن را خطرناک‌تر می‌کند؛ یکی کاهش سن مصرف دخانیات و افزایش طول مصرف در دوران عمر و در نتیجه افزایش ابتلا به سرطان ریه می‌شود و دیگری افزایش خانم‌های مصرف‌کننده دخانیات که سبب رشد سرطان ریه در زنان شده است.

 عوامل دیگر تماس با بعضی مواد سرطان‌زاست؛ به‌عنوان مثال آزبست باعث ایجاد سرطان خون و ریه می‌شود همچنین فلزات سنگین و باقیمانده سموم در محصولات کشاورزی می‌تواند زمینه‌ای برای ایجاد سرطان باشد اما  باید گفت بیشتر سرطان‌ها به دلایل ناشناخته‌ای ایجاد می‌شوند.
این در حالی اسنت که رئیس مرکز تحقیقات سرطان به تازگی از عوامل ابتلا به سرطان در کشور رونمایی کرده وگفته: ‌آلودگی هوا ژن افراد را تغییر می‌دهد، دکل‌های تلفن همراه سرطانزا هستند،۵۰ درصد کودکان سرطانی در ایران می‌میرند و ایران بیشترین رشد سرطان را در دنیا دارد.

این در حالی است که رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه سال گذشته 41 هزار ایرانی بر اثر سرطان فوت شدند، گفته: به‌کار گرفتن اصطلاح سونامی برای سرطان غلط است چراکه سرطان‌ها یکدفعه ایجاد نمی‌شوند و از قبل زنگ خطر آن به صدا درآمده و در آینده هم از بین نمی‌رود با این وجود متأسفانه سرطان‌ها سال به سال در حال افزایش هستند.

اکبری با اشاره به اینکه ایران بیشترین رشد سرطان در جهان را دارد، تاکید کرده: میزان سرطان‌ها در کشور از دنیای غربی کمتر است اما روند رو به رشد ما از همه بیشتر بوده است.

از سوی دیگر بسیاری از کارشناسان آلودگی هوای کلان شهرهای ایران را عامل اصلی ابتلا به سرطان می دانند.به تازگی آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان (IARC)  نیزاعلام کرده،  آلودگی هوا مهمترین عامل سرطان زا برای انسان‌ها است.

طبق این گزارش ذرات معلق موجود در هوا به عنوان یکی از اجزای مهم آلودگی هوای محیط بیرون بطور ویژه مورد بررسی قرار گرفته‌اند و نتیجه حاصله به عنوان یک عامل سرطان زا برای انسان ها اثبات شده است.

این در حالی است که در سال‌های اخیر بیشتر مناطق کشور ما با پدیده آلودگی هوا مواجه هستند. هوای کلان شهر‌ها تحت تاثیر آلاینده‌های صنعتی ،خودروها و سوخت غیر استاندارد قرار دارند و هوای بخش وسیعی از مناطق کشور هم از معضل ریزگردها رنج می‌برند.

براساس آمارهای سازمان بهداشت جهانی، کشور ایران بالاترین میزان شیوع سرطان در خاورمـــیانه را دارد و سن سرطان در ایران به زیر 30 سال رسیده است. طبق گزارش (IARC) و اظهار نظرها و آمارهای مسوولین وزارت بهداشت ارتباط معناداری بین سرطان و آلودگی هوا در کشور وجود دارداما هنوز در کشور متولی اصلی کاهش آلودگی هوا مشخص نیست و معلوم نیست چند نفر دیگر باید بمیرند که مسئولین به فکر بیافتند.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

دل نوشته هاوحرفهایی با امام زمان(عج)

عصريك جمعه دلگير،دلم گفت بگويم بنويسم

كه چراعشق به انسان نرسيده است؟

چرا آب به گلدان نرسيده است؟

چرالحظه باران نرسيده است؟

...وهركسي كه در اين خشكي دوران به لبش جان نرسيده است،

به ايمان نرسيده است.

وغم عشق به پايان نرسيده است.
بگو حافظ دل خسته زشيرازبيايدبنويسدكه هنوزم كه هنوزاست،

چرايوسف گمگشته به كنعان نرسيده است؟

چراكلبه احزان به گلستان نرسيده است؟

دل عشق ترك خورد،گل زخم نمك خورد،زمين مرد،

خداوند گواه است،دلم چشم به راه است؛ ودرحسرت يك پلك نگاه است.

ولي حيف نصيبم فقط آه است و همين آه خدايا برسد كاش به جايي؛

برسد كاش صدايم به صدايي...

عصراين جمعه دلگير وجود توكناردل هربيدل آشفته شود حس،

توكجايي گل نرگس؟

به خداآه نفس هاي غريب توكه آغشته به حزني است زجنس غم وماتم،

زده آتش به دل عالم وآدم

مگراين روز وشب رنگ شفق يافته درسوگ كدامين غم عظمي


به تنت رخت عزاكرده اي اي عشق مجسم كه به جاي نم شبنم

بچكدخون جگردم به دم از عمق نگاهت

نكندبازشده ماه محرم كه چنين ميزند آتش به دل فاطمه آهت

به فداي نخ آن شال سياهت

به فداي رخت اي ماه بيا،

صاحب اين بيرق واين پرچم واين مجلس واين روضه واين بزم تويي؛

آجرك الله،عزيزدو جهان يوسف درچاه،دلم سوخته ازآه نفس هاي غريبت

دل من بال كبوترشده،خاكسترپرپرشده،


همراه نسيم سحري روي به فطرس معراج نفس

گشته هوايي وسپس رفته به اقليم رهايي

به همان صحن وسرايي كه شما زائرآني

وخلاصه شود آياكه مرا نيزبه همراه خودت زير ركابت ببري

تابشوم كرب وبلايي؛ به خدا درهوس ديدن شش گوشه دلم تاب ندارد،

نگهم خواب ندارد شب من روزن مهتاب ندارد،

همه گويندبه انگشت اشاره:

مگراين عاشق بيچاره ي دلداده ي دل سوخته ارباب ندارد؟

توكجايي؟توكجايي شده ام بازهوايي...

گريه كن گريه وخون گريه كن آري كه هرآن مرثيه را خلق شنيده ست

شماديده اي آن راواگرطاقتتان هست كنون من نفسي روضه مقتل بنويسم؛

وخودت نيز مددكن كه قلم دركف من همچوعصا دركف موسي بشود

چون تپش موج مصيبات بلنداست.

به گستردگي ساحل نيل بلند است.

...واين بحرطويل است وببخشيداگراين مخمل خون برتن تبدارحروف است

كه اين روضه ي مكشوف لهوف است.

عطش برلب عطشان لغات است

وصداي تپش سطربه سطرش همگي موج مزن آب فرات است.

وارباب همه سينه زنان كشتي آرام نجات است؛

ولي حيف كه ارباب((قتيل العبرات)) است؛

ولي حيف كه ارباب ((اسيرالكربات))است؛

...ولي هنوزم كه هنوزاست حسين بن علي تشنه ياراست

وزني محو تماشاست زبالاي بلندي،

الف قامت اودال همه هستي اودركف گودال و سپس آه كه؛((الشمر...))

خداياچه بگويم كه(( شكستند سبو را وبريدند...))

دلت تاب ندارد به خدا باخبرم ميگذرم ازتپش روضه كه خود غرق عزايي،

تو خودت كرب و بلايي؛

قسمت ميدهم آقا به همين روضه كه درمجلس ما نيز بيايي،

تو كجايي.... توكجايي....


اثربرادرعزيزسيدحميد برقعي

كه درحضور مقام معظم رهبري قراعت گرديدادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

چرامبلغان سعودی علیه"اسرائیل"حکم جهادنمیدهند؟!

(بسم الله الرحمن الرحیم)
رویارویی بین مبلغان سعودی و در صدر آنها سلمان العوده و محمد العریفی و با داود الشریان روزنامه نگار و چهره معروف تلویزیونی در عربستان به شبکه اجتماعی توییتر رسید.

چرا مبلغان سعودی علیه "اسرائیل" حکم جهاد نمیدهند؟!

کابران توییتر بر ضرورت فعالیت رسانه ها برای دور کردن مبلغان فتنه و آگاه کردن جوانان سعودی فریب خورده تاکید می کنند.

بسیاری از کاربران در صفحات خود نوشته اند که دولت هایشان باید کسانی را که خود را مبلغ می نامند مهار کند. آنها می پرسند که فرزندان البریک، قرضاوی و العواجی کجا هستند؟ چرا افرادی مانند العریفی و البریک خود به جهاد نمی رود. پیامبر (ص) اولین فرد حاضر در میدان های جهاد بود. اما آنها و خانواده هایشان که مکان جهادشان در لندن و تایلند است، روزی به جزای خود خواهند رسید.

برخی کاربران نیز نوشته اند که بعضی از مدعیان سعودی می دانند که آنچه در سوریه روی می دهد فتنه ای است که به جنگ چریکی تبدیل شده است، اما به علت هراس از تضعیف جایگاه خود از عنوان کردن آن خودداری می کنند.

محمد العریفی، محسن العواجی و سعد البریک چند روز پیش به داود الشریان حمله کرده بود ند زیرا او آنها را تحریک کنندگان جوانان برای جنگ در سوریه توصیف کرده بود.

الشریان درباره برخی از مبلغان وهابیت گفته بود که عدنان العرعور و فرزندانشان در حال تجارت هستند و کمک های مالی را به نام جهاد در سوریه جمع آوری می کنند و در خانه های مجلل و راحت زندگی می کنند، اما جوانان ما در درگیری ها در سوریه کشته می شوند. چرا عدنان العرعور و فرزندان او به سوریه نمی روند و چه کسی اجازه داده است که عرعور در کشور ما فعالیت کند؟

کاربران شبکه های اجتماعی تاکید می کنند که جهاد تنها زمانی است که برای آزادی بیت المقدس باشد و پس از آن زمانی است که برای ایجاد صلح و رشد و نمو در سرزمین خود تلاش

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

سخناني ازپيامبراكرم(ص)دررابطه بانيكي به والدين

نگاه محبت آميزفرزندبه پدرومادرش عبادت است.

خداوند به عمركسي كه به پدرومادرش نيكي كندمي افزايد.

خوشابه حال كسي كه به پدرومادرش نيكي كند،خداوند عمرش رازيادمي كند.

رضايت پروردگاردر خرسندي وخشنودي پدرومادراست.

به پدران خود نيكي كنيدتافرزندانتان به شمانيكي كنند.

هركس بين دوچشم(پيشاني)مادرش راببوسد،پوششي ميان خودش وآتش كشيده.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

دراین مقاله۱۱ مورداز معروف‌ترین صفات ژاپنی‌ها را عنوان می‌کنیم.

۱- ادب


می‌توان گفت ژاپنی‌ها مودب‌ترین ملت دنیا هستند. چیزی که باید به آن دقت کنیم این است که مفهوم «ادب» در کشورهای مختلف متفاوت است.منظوراز «ادب» در این مقاله به فلسفه آسیای شرقی از ‫کنفوسیوس، هارمونی اجتماعی، برمی‌گردد.

کنفوسیوس می‌گوید:

«دولت وجود دارد،وقتی که شاهزاده،شاهزاده است،وزیر وزیر است،وقتی پدر پدر است و وقتی پسر پسر است.»

به عبارت دیگر، هر فرد باتوجه به کسی که با او در ارتباط است، موقعیت اجتماعی متفاوتی دارد: بعنوان بچه در ارتباط با والدین و بزرگتران.بعنوان بزرگتر در ارتباط با خواهر و برادرها، دانش‌آموزان و دیگران.

آموزش هارمونی اجتماعی به خوبی در جامعه ژاپنی بهتر از هر کشور آسیای شرقی دیگر، حفظ شده است (کره نیز هارمونی اجتماعی بسیار قوی دارد اما کمی با ژاپن متفاوت است).

۲- وقت‌شناسی

شکی نیست که ژاپنی‌هاوقت‌شناس‌ترین ملت دنیا هستند.(البته ممکن است بعضی از آنها اینطور نباشند، اما وقت‌شناس بودن یکی از هنجارهای بسیار قوی اجتماعی در ژاپن است).

به قطارهای ژاپن نگاه کنید. ۵ دقیقه دیر رسیدن در ژاپن برای خیلی از ژاپنی‌ها مثل حکم اعدام دادن به آنهاست. اما در مالزی حتی اگر قطاری یک ساعت دیر برسد چیزی مثل حکم اعدام نخواهد بود.

۳- مهربانی


خیلی‌ها ژاپنی‌ها را بخاطر رفتار دوستانه، ملاحظه‌کار بودن و مهربان بودنشان تحسین می‌کنند. ژاپنی‌ها همیشه حواسشان قبل از خودشان به دیگران است و از همه مراقبت می‌کنند.

حتی دردنیای آکادمیک فلسفه،طرز تفکر ژاپنی(جمع‌‌گرایی)درمقابل طرزفکر امریکایی(فردگرایی) قرار می‌گیرد.

۴- سخت‌کوشی

ژاپن ازلحاظ طولانی بودن ساعات کاری در رده دوازدهم جهان قرار دارد. رواقع،اضافه‌کاری‌هایی هم در بین ژاپنی‌هاوجود دارد که در اسنادرسمی قید نمی‌شود.ژاپنی‌هاهمیشه نمادسخت‌کوشی بوده‌اند.

۵- احترام

ژاپنی‌ها یک هنجار اجتماعی "内と外” (روابط داخلی و بیرونی) دارند. آنها سعی می‌کنند در برخورد با روابط بیرونی خود(غریبه‌ها)همیشه بااحترام وادب رفتار کنند.حتی درروابط داخلی(خواهر و برادرهاودوستان)باز با احترام رفتار می‌کنند.

۶- خجالت


ژاپنی‌هاگاهی اوقات افرادی خجالتی خوانده می‌شوند. این می‌تواند بخاطر فرهنگ «هارمونی اجتماعی» آنها باشد.البته ژاپنی‌های زیادی هم هستند که با غریبه‌ها خجالتی نیستند اما اکثریت آنها اینطور می‌باشند.

۷- هوش

از دیدگاه غربی‌ها، آسیایی‌ها باهوش خوانده می‌شوند. بعنوان مثال، آنها در ریاضیات، زبان، بیزنس و امثال آن بسیار خوب هستند.

یکی از لایل باهوش خوانده شدن ژاپنی‌ها مهارت شنیداری آنهاست. ژاپنی‌ها قبل از اینکه حرف خودشان را بزنند، بسیار با دقت به حرف‌های دیگران گوش می‌دهند. فرایند گوش دادن باعث می‌شود حرف خودشان بسیار جامع‌تر و کامل‌تر باشد.

۸- کار گروهی

اولویت ژاپنی‌ها گروه است نه فرد. به عبارت دیگر، ژاپن نماد بسیار خوبی از جمع‌گرایی است که از جنبه‌های بسیاری با کشورهای فردگرا متفاوت است.

۹- رسمی بودن

ژاپنی‌ها بخاطر هنجار هارمونی اجتماعی در روابط اجتماعی خود بسیار رسمی برخورد می‌کنند. فقط در روابط داخلی خود است که می‌توانند کمی غیررسمی باشند(اما در عین‌حال رفتاری توام با احترام دارند).

۱۰- پاکیزگی

 دستشویی‌های ژاپن ازهرکجای دیگر در دنیا تمیزتر است.به سختی می‌توانیدتکه آشغالی کنارخیابان ببینید زیرا هیچکس در ژاپن زباله‌های خود را در خیابان نمی‌اندازد.

۱۱- بی علاقگی به قدرت و تمایل زیاد به خدمت

ژاپنی ها دغدغه رسیدن به قدرت ندارندوهیچگاه ازقدرت برای رسیدن به منافع شخصی وکسب ثروت سوء استفاده نمی کنند و اگر احساس کنند پست و مقامی که به آنها داده شده است از عهده و توانایشان خارج است به سرعت استعفا داده و بخاطر قصور و اشتباهاتشان در کمال خضوع و خشوع عذر خواهی می کنند و هرگزتقصیر را به گردن دیگران نمی اندازند و در جهت جبران اشتباهات خود تلاش می کنند و مسئولیت آن خطاها را بطور کامل می پذیرند. ژاپنی ها تمای سعی خود را می کنند تا کشورشان پیشرفته تر و توسعه یافته تر شود.

تحقیقات این مقاله نشان می‌دهد که مردم دنیا تصویر بسیار خوبی از ژاپنی‌ها دارند. در کنار صفاتی که در بالا عنوان شد، می‌توانیم به صفات «صادق» و «جدی» بودن نیز از خصوصیات ژاپنی‌ها اشاره کنیم.

شما ژاپنی‌ها را با چه خصوصیات دیگری می‌شناسید؟

منبع : سایت مردمان

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

رئیس مرکز تحقیقات سرطان از یک یافته جدید محققان کشور در زمینه نقش معنویت درمانی برای پیشگیری از سرطان خبر داد و گفت: بیشترین استانی که زنان آن مبتلا به سرطان می شود استان یزد و بیشترین استانی که مردان آن مبتلا به سرطان می شوند استان مرکزی شناخته شده است.

به گزارش مهر، دکتر اسماعیل اکبری در نشست خبری پیش از ظهر امروز با تأکید بر اینکه سرطان شایع ترین و بدترین مرگ ها است، افزود: سالانه 85هزار بیمار سرطانی جدید در کشور داریم که بر طبق آمار 55.5 درصد مرد و 44.5 درصد از میان زن ها هستند.

رئیس مرکز تحقیقات سرطان با بیان اینکه 132نفر در هر 100هزار نفر مرد، سالانه مبتلا به سرطان می شوند، اظهار داشت: این میزان در میان زنان 123نفر در هر 100هزار زن است.

وی خاطرنشان کرد: روند ابتلا به سرطان ها در کشور ما بیشتر از سایر کشورها است.

استان‌های سرطان خیز

اکبری با اشاره به وضعیت استان های کشور در خصوص ابتلا به سرطان خاطرنشان کرد: بیشترین استانی که زنان آن مبتلا به سرطان هستند، استان یزد و بیشترین استانی که مردان آن درگیر بیماری سرطان می شوند استان مرکزی است.

شایع‌ترین سرطان‌های مردانه و زنانه


به گفته وی سرطان سینه شایع ترین سرطان درمیان زنان وسرطان پروستات شایع ترین سرطان درمیان مردان است.

کشنده ترین سرطان


وی همچنین باتأکیدبراینکه سرطان معده کشنده ترین نوع سرطان است،یادآورشد:میزان بروز این سرطان در کشورکم است که درنتیجه مداخلات بهداشتی انتظار داریم در 10 سال آینده نیز از ارقام کنونی کمتر شود.

این محقق در عین حال با تأکید بر اینکه میزان ابتلا به سرطان روده و کلورکتال در کشور رو به افزایش است، اضافه کرد: بر اساس تحقیقات در چند سال آینده سرطان دهانه رحم و تخمدان در زنان به بالاترین رقم خواهد رسید.

وضعیت تحقیقات سرطان در ایران


اکبری همچنین بااشاره به وضعیت تحقیقات در کشور در زمینه سرطان خاطرنشان کرد: در سال جاری بالاترین رقم سطح مقالات درحوزه سرطان راداشتیم که تقریباًبدون بودجه دولتی این تحقیقات اجرایی شده است.

توسعه قطب درمانی سرطان در کشور

رئیس مرکز تحقیقات سرطان از 3 اقدام مهم در زمینه توسعه مراکز درمانی سرطان در کشور خبر داد و گفت: با همکاری یکی از خیرین با مبلغی بالغ بر 100 میلیارد تومان اقدام به بازسازی بیمارستان شهدای تجریش خواهد شد.

وی راه اندازی بزرگ ترین قطب درمانی سرطان در جنوب غربی تهران از دیگر اقدامات نام برد و خاطرنشان کرد: این قطب درمانی در قالب یک بیمارستان در منطقه یافت آباد تأسیس خواهد شد علاوه بر این اقدام به راه اندازی مرکز خیریه در منطقه نوبنیاد خواهیم کرد.

کمک خیرین برای توسعه تحقیقات سرطان


اکبری همچنین با اشاره به حمایت های خیرین به بیماران مبتلا به سرطان یادآور شد: مؤسسه خیریه که از سوی مجید کاشانی راه اندازی شده است اعلام آمادگی کرده که کلیه هزینه های مربوط به تحقیقات، پژوهش و چاپ کتاب های علمی در حوزه سرطان را بر عهده خواهد گرفت.

اکبری با اشاره به تغییر رفتار و توجه به معنویات برای درمان بیماری سرطان افزود: در مطالعات نشان داده است که تغییر رفتار و عادات، تأثیرات زیادی در پیشگیری و درمان بیماری سرطان دارد که در حال حاضر مطالعاتی در این زمینه در دستور کار قرار دارد.

معنویت درمانی مانع بروز سرطان


وی خاطرنشان کرد: به زودی قادر خواهیم بود عامل معنویت درمانی را که بر تغییر ژن در بروز سرطان تأثیر گذار است، معرفی می کنیم. به این ترتیب که با تغییر ذهنیت انسان و توجه به معنویات می توان اقدام به پیشگیری از سرطان کرد و همین موضوع عامل درمان افراد مبتلا به سرطان نیز خواهد شد.

رئیس مرکز تحقیقات سرطان با تأکید بر اینکه سرطان بیماری ژنتیکی نیست، گفت: ولی بیماری سرطان بدون تغییر ژنتیکی رخ نخواهد داد.

افزایش مرگ و میر کودکان سرطانی در ایران


به گفته وی 15درصد سرطان های کشور مربوط به سرطان کودکان است و مرگ و میر در میان کودکان سرطانی در کشور 50درصد است در حالی که در کشورهای غربی 30درصد است.

رابطه سرطان و فقر

اکبری با بیان اینکه سالانه 6میلیارد دلار هزینه مستقیم درمان سرطان است، ادامه داد: در بیماری سرطان به طور متوسط 80درصد هزینه ها از سوی خانوارها تامین می شود که این رقم بسیار بالا است علاوه بر این مطالعات نشان داده است که به طور طبیعی 6/4 درصد افرادی که بیمار هستند زیر خط فقر می روند که این میزان برای بیماران مبتلا به سرطان به 10درصد افزایش می یابد.

کمبود دستگاه های رادیو تراپی در کشور


وی با بیان اینکه در حال حاضر کشور با کمبود 30درصدی دستگاه رادیوتراپی مواجه است افزود: درصورتی که بخواهیم استانداردها را افزایش دهیم این میزان به 50درصد خواهد رسید.

به گفته وی در حال حاضر میلیاردها دلار صرف تأمین داروهای شیمی درمانی می شود در حالی که هزینه یک ماه واردات داروهای شیمی درمانی را می توان به جبران کمبود های دستگاه های رادیوتراپی پرداخت.

خبرهای خوش مرکز تحقیقات سرطان


اکبری در ادامه این جلسه از اعطای جایزه کلان برای محققان حوزه سرطان خبر داد و اظهار داشت: 70درصد از محققانی که در حوزه سرطان تحقیقات شایسته ای را انجام داده باشند جایزه ای اعطا می شود ضمن آنکه به 70نفر از بیماران سرطانی به قید قرعه در روز 13رجب (در اردیبهشت ما) به میزان 7میلیون تومان اعطا خواهد شد.

رئیس مرکز تحقیقات سرطان همچنین اقامت رایگان 700 نفر از بیماران سرطانی در مشهد مقدس را از دیگر برنامه های این مرکز نام برد و ادامه داد: علاوه بر آن 80درصد هزینه های اقامت 7هزار بیمار سرطانی در مشهد از سوی این مرکز پرداخت خواهد شد.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

گزارشي ازتنها پيست اسکي شرق کشور در ارتفاعات«شيرباد»خراسان
  
هيجان اسکي در ارتفاع 2900متري!
 
خراسان رضوي - مورخ چهارشنبه 1392/11/09 شماره انتشار 18611

درسال هاي نه چندان دورقرار بودنخستين پيست اسکي استان خراسان رضوي درمنطقه «ابرده» شانديز احداث شود تا علاقه مندان مشهدي براي اولين بار بتوانند لذت واقعي رشته ورزشي اسکي را درک کنند. ولي به دليل وجود برخي مشکلات روند احداث آن با مشکلات زيادي روبه رو شد و در نهايت موضوع به حال خود رها شد. در حال حاضر 80 کيلومتر دور تر از مشهد در بلند ترين ارتفاعات استان خراسان رضوي در نزديکي رشته کوه بينالود يعني قله «شيرباد»، پيست اسکي فعالي وجود دارد که هر هفته ميزبان علاقه مندان به اين رشته ورزشي جذاب و مفرح است. در حالي که اين روز ها مردم مشهد براي بارش برف و باران لحظه شماري مي کنند و فصل زمستان نيز به نيمه رسيده است، گزارش خبرنگار اعزامي ما حاکي است ارتفاعات 3 هزار و 320 متري قله هاي شير باد اين روزها سراسر سفيد پوش است به گونه اي که علاقه مندان به ورزش هاي زمستاني را سر ذوق آورده است، هر چند که پيست موجود داراي اشکالات زيادي است و همه افراد به راحتي نمي توانند از اين پيست استفاده کنند. تنها پيست اسکي شرق کشور چون در رشته کوه بينالود و در مرتفع ترين دامنه قله استان يعني «شيرباد» به ارتفاع 3 هزار و 320 متر واقع شده، در بيشتر ماه هاي سال برف گير است.

تاريخچه احداث پيست

پيست اسکي شيرباد به عنوان تنها پيست شرق کشور، سال 89 در ارتفاع 2 هزار و 900 متري از سطح دريا احداث شد. طول خط اسکي اين پيست در حدود 2.5 کيلومتر امتداد دارد که اسکي بازان مي توانند با تله اسکي(بالابر)که 900 متر طول دارد تا ارتفاعات بالا بروند و ورزشکاران علاوه بر استفاده از منظره زيباي اين پيست، مي توانند با طي مسير، اسکي مطمئن و فرح بخشي را تجربه کنند.از ابتداي مسير جاده بين شهري مشهد به چناران تا پيست اسکي شيرباد 36 کيلومتر فاصله است که حدود 8 کيلومتر آن تا روستاي «دولت آباد»، آسفالت است، حدود 10 کيلومتر راه خاکي و 18 کيلومتر مسير صعب العبور است.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

چگونه افزایش بهای بنزین به انتخابات گره خورده؟
در حالی که تقریباً تکلیف تبصره هدفمندی یارانه‌ها‌ در کمیسیون تلفیق مشخص شده‌، گویا قرار است نرخ حامل‌های انرژی ‌تدریجی در فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها افزایش یابد. اما آن گونه که مشخص است، دوباره بازی‌های مجلس و دولت بر سر پذیرش مسئولیت افزایش قیمت سوخت و به‌ ویژه بنزین به راه افتاده است.
-

در حالی که تقریباً تکلیف تبصره هدفمندی یارانه‌ها‌ در کمیسیون تلفیق مشخص شده‌، گویا قرار است نرخ حامل‌های انرژی ‌تدریجی در فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها افزایش یابد. اما آن گونه که مشخص است، دوباره بازی‌های مجلس و دولت بر سر پذیرش مسئولیت افزایش قیمت سوخت و به‌ ویژه بنزین به راه افتاده است.

به گزارش «تابناک» صبح امروز غلامرضا کاتب، سخنگوی کمیسیون تلفیق اعلام کرد‌، ‌بر پایه ‌بررسی‌های ‌شب گذشته درباره تبصره قانون هدفمندی یارانه‌ها در بودجه سال آینده، تصمیم بر آن شد‌ که نرخ حامل‌های انرژی‌ تدریجی افزایش یابد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

دلیل غیبت امام زمان(عج) چیست؟!

(بسم الله الرحمن الرحیم)

مدیر حوزه علمیه امام مهدی(عج) گفت: علت غیبت حضرت حجت(عج) این است که مردم به اخلاق الهی مزین شوند و برای آن زمانی که آن جنت الصغری در مقابل جنت الکبری تبیین می‌شود، آماده شوند.

 

آیت‌الله روح‌الله قرهی مدیر حوزه علمیه امام مهدی(عج) حکیمیه تهران در تازه‌ ترین جلسه اخلاق خود به موضوع «علّت غیبت حضرت حجّت» پرداخت که مشروح آ‌ن در ادامه می‌آید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

7 واقعيت براي کاهش وزن
 

بسياري از شرکت ها، از طريق فروش جديدترين دستگاه هاي کاهش وزن و تناسب اندام و توصيه هاي رژيمي، پول زيادي به جيب مي زنند. شکي نيست که اين مقوله جنبه تجارتي پيدا کرده است اما نکته اي که بايد به آن توجه کنيم اين است که بدون صرف هزينه هنگفت هم مي توان وزن خود را کاهش داد. سازندگان و فروشندگان تجهيزات و محصولات کاهش وزن يک سري واقعيت ها را مي دانند که علاقه اي به گفتن آن ندارند. ما در اين مطلب به نقل از سايت «نيوزويک» به اين واقعيت ها اشاره مي کنيم؛ورزش به تنهايي در کاهش وزن کم اثر است .اگر مربي ورزش ادعا مي کند صرفاً با استفاده از وسايل و برنامه ورزشي مي توانيد وزن کم کنيد مطمئن باشيد که اين ادعا بي اساس است. براي کم کردن و حفظ وزن متعادل بايد ورزش همراه با رژيم غذايي مناسب باشد. در واقع ورزش به تنهايي باعث کاهش کمتر از ۳ درصد وزن کل بدن مي شود. از طرفي در برخي افراد ورزش باعث گرسنگي مي شود و اين امر مي تواند باعث بازگشت وزن قبلي شود.

مصرف چربي براي کاهش وزن ضروري است

راز کاهش وزن در مصرف درست چربي است. بدون شک، مصرف چربي اشباع شده موجود در گوشت هاي فرآوري شده مضر است. اما چربي هاي خوب مانند اسيدچرب غيرقابل اشباع مي تواند به کاهش وزن کمک کند. بنابراين مواد غذايي مانند روغن زيتون، مغز ميوه، آواکادو و ماهي چرب از جمله سالمون را به برنامه غذايي خود بيفزاييد. اين چربي ها، در سوخت کالري موثر است و احساس سيري طولاني تري ايجاد مي کند.

مصرف لبنيات در کاهش وزن موثر است

مدت هاست که برخي ادعا مي کنند ، مصرف لبنيات باعث افزايش وزن مي شود. اما واقعيت اين است که کمبود کلسيم به افزايش وزن و عدم کنترل اشتها منجر مي شود. برخي منابع کلسيم مانند ماست و پنير کم چرب نسبت به منابع ديگر کلسيم در سرعت بخشيدن به روند کاهش وزن موثرتر است.

براي اين که روند کاهش وزن سرعت يابد، کافي است روزانه لبنيات کم چرب مصرف کنيد.

شکلات کاکائو مفيد است

شکلات با درصد بالاي کاکائو (کم شيرين) سرشار از آنتي اکسيدان است و در صورت مصرف به ميزان مناسب به کاهش وزن منجر مي شود. آنتي اکسيدان هاي موجود در شکلات با بهبود بخشيدن به سلامت رگ ها، از تراکم چربي پيشگيري مي کند.

موفقيت اوليه در کاهش وزن، اعتماد به نفس را افزايش مي دهد.

يکي از موضوعاتي که کارشناسان ورزشي بر آن تاکيد مي کنند کاهش وزن طولاني و آرام است در حالي که نتايج بررسي ها نشان مي دهد کاهش قابل ملاحظه وزن در ابتداي شروع به ورزش علاوه بر تاثير مثبت روي روحيه فرد، مانع بازگشت وزن مي شود.

حرکت هاي کالري سوز

حرکت هاي کوچک مانند تکان دادن پا و ضربه زدن با کف پا به زمين مي تواند در سوزاندن کالري موثر باشد. نتايج تحقيقات نشان مي دهد همين حرکت هاي به ظاهر کوچک و کم اهميت در طول روز مي تواند ۶۵۰ کالري يا بيشتر بسوزاند.

تنفس در هواي سالم، در کاهش وزن موثر است

محققان دريافتند، سموم و ماده شيميايي موجود در مواد غذايي و هوا در بروز چاقي مفرط نقش دارد. به عنوان مثال، قرار گرفتن در معرض آلودگي هوا با مقاوم شدن بدن نسبت به انسولين، تحمل گلوکز و افزايش التهاب ارتباط دارد. در واقع محققان معتقدند که قرار گرفتن طولاني مدت در معرض آلودگي هوا، خطر بيماري ديابت را افزايش مي دهد.

کم کردن دماي محيط، ارزان ترين راه کاهش وزن

محققان مي گويند کم کردن دماي منزل نه تنها باعث صرفه جويي در هزينه  هاي خانواده مي شود بلکه به کاهش وزن نيز کمک مي کند.به نقل از سايت «MSN» ادله زيادي وجود دارد که نشان مي دهد سرما در کاهش وزن نقش موثري دارد. در حالي که منزل و محل کار گرم و نرم باعث افزايش وزن مي شود. نتايج بررسي ۱۰ ساله محققان هلندي درباره تاثير سرما بر روند سوخت و ساز بدن نشان مي دهد توليد حرارت در واکنش به احساس سرما تا حدي که باعث لرز فرد نشود مي تواند تا ۳۰ درصد سوخت و ساز را افزايش دهد و اين يعني که دماي پايين تر به طور چشمگيري مي تواند ميزان کالري سوزانده شده را افزايش دهد.

منبع:خراسان - مورخ شنبه 1392/11/05

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

فساداخلاقی چگونه باعث اخراج مسلمانان ازاندلس شد؟

(بسم الله الرحمن الرحیم)

اندلس از جمله سرزمین‌هایی است که تمدن اسلامی در آن شکوه خود را به اوج رساند. اما همین شهر در پی گسترش مفاسد اخلاقی، به راحتی از دست مسلمانان خارج شد. این مطلب تلاش می‌کند تا نشان دهد که چگونه اباحه‌گری باعث سقوط اندلس شد.

 

تهاجم فرهنگی نوع خاصی از تهاجم است که به طور پنهان و غیرمستقیم از جانب یک ملت نسبت به ملت دیگر در زمینه‌های فکری و فرهنگی صورت می‌گیرد. پدیده‌ «تهاجم فرهنگی» دارای مسائل و ابعاد پیچیده و گسترده‌ای است.

همان طور که مقام معظم رهبری در دیدار خود با اعضای شورای انقلاب فرهنگی فرمودند، «تهاجم فرهنگى، مثل خودِ کار فرهنگى، اقدامِ آرام و بى‌سروصدایى است. یکى از راه‌هاى تهاجم فرهنگى، این بوده است که سعى کنند جوانان مؤمن را از پایبندی‌هاى متعصبانه به ایمان، که همان عواملى است که یک تمدن را نگه مى‌دارد، منصرف کنند. همان کارى را که در اندلس، در قرن‌هاى گذشته کردند؛ یعنى جوانان را در عالم، به فساد و شهوت‌رانى و میگسارى و این چیزها مشغول کردند. این کار، حالا هم انجام مى‌گیرد.»(21 مرداد 1371)

 تهاجم فرهنگی را نمی‌توان مختص زمان حال دانست، بلکه این پدیده در طول تاریخ بارها گریبان‌گیر تمدن‌های مختلف، از جمله کشورهای اسلامی شده است.

این پدیده هرچند در هر دوره و زمانی با شیوه‌ خاصی بروز یافته است، اما در اصل و مبانی خود، به طور ثابت عمل می‌کند. این مقاله در تلاش است تا با واکاوی واقعه‌ی اندلس، به تبیین نقش تهاجم فرهنگی در سقوط یک تمدن بر اساس بیانات مقام معظم رهبری بپردازد.

 *وضعیت فرهنگی شهر اندلس در زمان اسلام

 فتح اندلس به دست مسلمانان سبب تحولی عظیم در زندگی عموم مردم و نظام اجتماعی و اقتصادی آن سرزمین شد و سرآغاز یک دوران تازه و ابتدای یک تحول و تکامل بسیار مهم بود. قبل از ورود اسلام به این سرزمین، اقلیتی ستمکار، که شامل شهریاران و اشراف و نجبای ممتاز می‌شدند، حق و حقوق یک ملت را در دست داشته و آنان را مورد ظلم و ستم و بهره‌کشی قرار می‌دادند و حتی آنان را در بردگی و بندگی خویش نگاه می‌داشتند.

 تهاجم فرهنگی را نمی‌توان مختص زمان حال دانست، بلکه این پدیده در طول تاریخ بارها گریبان‌گیر تمدن‌های مختلف، از جمله کشورهای اسلامی شده است. این پدیده هرچند در هر دوره و زمانی با شیوه‌ خاصی بروز یافته است، اما در اصل و مبانی خود، به طور ثابت عمل می‌کند.

با پیروزی مسلمانان و ورود اسلام به این سرزمین، در طی چند سال اندک، چهره‌ آن کشور تغییر کرد و دین اسلام، عدالت، آزادی و برابری را برای مردم آن منطقه به ارمغان آورد،ظلم و ستم را از بین برد و به سلطه‌ طبقاتی اشراف جامعه پایان داد و مسلمانان توانستند عناصر آشفتگی و نابسامانی را از میان بردارند و سازمانی اداری و مالی ایجاد کردند.

 یکی از دستاوردهای تمدن اسلامی در آن زمان، شوق دستیابی به علوم و فنون جدید بود و به هر مکان و سرزمین که ورود پیدا می‌کردند، آموزشگاه‌ها، کتابخانه‌ها، و بنگاه‌ها و مجامع علمی و ادبی تأسیس می‌نمودند و به این ترتیب، کتب یونانی ترجمه گردید و تحصیل هندسه، هیئت، طبیعیات، شیمی و طب با نهایت موفقیت جریان داشت. تجارت و اقتصاد نیز در اوج شکوفایی و رونق بود و معادن، اسلحه، پارچه‌های حریر و سایر منسوجات، چرم‌های دباغی‌شده و شکر تماماً در آنجا فراهم می‌آمد. مسلمانان در زمینه‌ی کشاورزی و زراعت، بیش از علوم و صنایع استعداد خود را نشان دادند؛ چنان که در اندلس برای آبیاری اسباب و وسایلی بنا کردند که هنوز آثار آن موجود است. همچنین در اراضی اندلس، زراعت نیشکر، توت، پنبه، موز، برنج و غیره را رونق دادند.

مسلمانان در اندلس در تمامی زمینه‌های علوم و فنون، استعداد و لیاقت خود را نشان دادند. جاده‌ها، پل‌ها، کاروانسراها، مسافرخانه‌ها، بیمارستان‌ها و مساجد در اطراف شهر به کثرت ساخته شد. وضعیت دریانوردی هم با نظم خاصی انجام می‌شد و تجارت با اروپا و آسیا و آفریقا برقرار بود. در پزشکى نیز با ظهور افرادى چون على بن عباس، زهراوى، باهلى، ابن زهر و... مسلمانان بدان درجه از تخصص علمى رسیدند که جراحى‏هاى دقیق چشم را انجام مى‏دادند.

مسلمانان در طول چند قرن، کشور اندلس را نه تنها از نظر علمی و مادی به کلی منقلب کردند و بلکه در زمینه‌ی اخلاق و فرهنگ هم تأثیر شگرفی داشتند. مسیو سدیلو در این خصوص می‌نویسد:«از ممیزات مسلمانان نسبت به اقوام دیگر، که در واقع جزء مفاخر آن‌ها باید شمرد، یکی محترم شمردن نوع انسان بوده است... سلاطین مسیحی قسطیله و ناوار تا این درجه به حس وفاداری، خلاصه میهمان‌نوازی مسلمانان اعتماد داشتند که برای معالجه و مداوا، همیشه بدون هیچ بیمی، به پایتخت آن‌ها آمد و شد می‌کردند.»

حکام مسلمان رسم و سنت و قوانین آنان را به رسمیت شناختند و حتی برایشان حاکمانی از میان خودشان تعیین کردند که استان‌ها را اداره و مالیات‌ها را جمع‌آوری و قوانین و فرمان‌ها را اجرا می‌کردند و خود مسلمانان تنها وظیفه‌های عالی حکومتی را بر عهده داشتند و بر حسن اجرای قوانین نظارت می‌نمودند. بدین ترتیب، بسیاری از اوقات، والی، رئیس شهربانی، والی خراج، متصدی برید و اطلاع‌رسانی و قاضی از میان بومیان بودند.مسلمانان با اقلیت‌های دینی، به خصوص مسیحیان، با تسامح دینی رفتار می‌کردند و بهره‌مندی از جلوه‌های این تسامح دینی چنان گسترده بود که کنیزان و بردگان را هم شامل می‌شد.

در آن زمان و هنگامی که سراسر اروپا در جهل و بی‌خبری کامل بود، اندلس به تنهایی پرچم‌دار دانش و تمدن در غرب محسوب می‌شد و تمدنی که مسلمانان در این منطقه ساختند، خاستگاه بیداری و تحول علمی بود که به مثابه‌ی تمدن شرق از غنای چشمگیری برخوردار بوده و حاصل این تمدن اسلامی را می‌توان در ظهور اندیشمندان، علما، فلاسفه و آثار معماری و رشد اقتصادی در جنوب اروپا مشاهده کرد.

در واقع فرهنگ غنى اسلامی در تمدن شکوفاى اسپانیاى مسلمان چنان بالنده و رو به رشد و گستردگى بود که هر کسى هر چه می‌خواست بدان دست می‌یافت. می‌توان گفت همه‌ی شاخه‌هاى فرهنگ بشرى، از ادب و هنر، حقوق و سیاست، فلسفه، طب و جانورشناسى، گیاه‌شناسى و معدن‌شناسى، بارور و رو به گسترش بوده است و این غناى فرهنگى در اندلس توانست فرهنگ اسلامی را به اروپا انتقال دهد و مقدمات نهضت فکرى و بیدارى غرب را به وجود آورد.

با دیدن این همه قدرت و عظمت در اندلس، این سؤال پیش می‌آید که علل انحطاط تمدن باشکوه اسلامی اندلس چه بود؟ و دلایل آن را باید در چه عواملی جست‌وجو کرد؟ با جست‌وجو و تفحص در متون تاریخی می‌توان چند عامل را به عنوان آسیب‌های جدی و اساسی فرهنگ و تمدن اسلامی اندلس برشمرد. اما اکثر صاحب‌نظران بر تأثیر عوامل فرهنگی و فساد اخلاقی بیش از دیگر عوامل اتفاق نظر دارند. در ادامه‌ی این مقاله به بررسی علل فساد اخلاقی و انحطاط فرهنگی اندلس خواهیم پرداخت.

علل انحطاط فرهنگی و فکری در جامعه‌ی اسلامی اندلس

مسیحیان وقتی پیشرفت مسلمانان را در همه‌ زمینه‌ها دیدند و احساس کردند که این پیشرفت‌ها و قدرت و عظمت مسلمانان، خطر بزرگی برای منافع آن‌هاست، از راه‌های مختلف تلاش کردند تا در مقابل پیشرفت مسلمانان ایستادگی کنند و آرام‌آرم به فکر نابودی جامعه‌ی اسلامی اندلس افتادند و توانستند با تهاجم فرهنگی به نیات خود دست یابند.

آنان برای رسیدن به این هدف خود، ریشه‌ی جامعه اسلامی را هدف قرار دادند و با ترویج و تبلیغ اندیشه‌های مسیحیت و آزادی‌های وارداتی و غربی (اشاعه‌ی بی‌بندوباری) جوانان را به سمت فساد سوق دادند. مقام معظم رهبری معتقد است در تفکر اسلامی و مکاتب غربی، تفاوت‌های اصولی و اساسی در بیان مرزهای آزادی و تعیین چارچوب آن وجود دارد و اگر بخواهیم نسبتی بین تفاوت آزادی در غرب و اسلام ارائه دهیم، این نسبت عموم و خصوص من وجه خواهد بود: «در تفکر اسلامی و مکاتب غربی، تفاوت‌های اصولی و اساسی در بیان مرزهای آزادی و تعیین چارچوب آن وجود دارد... اسلام در برخی از زمینه‌ها دایره را از این محدودتر می‌کند و در بعضی از زمینه‌ها آن را گسترش می‌دهد و به اصطلاح طلبگی، بین نظر اسلام و نظر رایج در دنیای غرب در باب آزادی، عموم و خصوص من وجه است. در برخی از چیزها ما نظر غرب را بسیار محدود، تنگ‌بینانه و در بعضی از امور آن را بیش از حد وسعت‌یافته و نزدیک به بی‌بندوباری می‌دانیم.»

مسیحیان توانستند با تبلیغ و ترویج افکار و اندیشه‌های مسیحیت، با هدف ایجاد تزلزل در عقاید جوانان و سست نمودن آنان در پایبندی به احکام دینی و همچنین نفوذ در تعلیم و تربیت جوانان از طریق اخذ مجوز برای برپایی مدارس رایگان با هدف تعلیم مطالب انحرافی و ایجاد شبهات دینی و در کنار آن، توسعه‌ی روابط تجاری و اقتصادی با مسلمانان، زمینه‌ی ترویج فساد و بی‌بندوباری و همچنین تجمل‌پرستی را در بین مسلمانان اندلس فراهم آورند و آرام‌آرام مردم اندلس در مجامع عمومی، به صورت علنی به شراب‌خواری و عیاشی روی آوردند.

مقام معظم رهبری در خصوص این نوع عملکرد می‌فرمایند: «تهاجم فرهنگى این است که یک مجموعه (سیاسى یا اقتصادى) براى مقاصد سیاسى خود و براى اسیر کردن یک ملت، به بنیان‌هاى فرهنگى آن ملت هجوم مى‌برد. چنین مجموعه‌اى هم چیزهاى تازه‌اى را وارد آن کشور و آن ملت مى‌کند، اما به زور، اما به قصد جایگزین کردن آن‌ها با فرهنگ و باورهاى ملى. این اسمش تهاجم است. در تبادل فرهنگى، هدف، بارور کردن فرهنگ ملى و کامل کردن آن است. اما در تهاجم فرهنگى، هدف، ریشه‌کن کردن فرهنگ ملى و از بین بردن آن است.»

تهاجم فرهنگی، سبب شد تا جامعه‌ی اسلامی، به ویژه جوانان، نسبت به مسائل دینی بی‌تفاوت شوند و به تدریج روح دین اسلام در جامعه‌ی اندلس کم‌رنگ شود. توجه به ادبیات اندلس نیز این موضوع را تأیید می‌کند. دست‌کم تا پایان دوره‌ی ملوک‌الطوایف، ادبیات مخصوصاً شعر، دارای صبغه‌ی غیردینی شد. محور اصلی شعر اندلسی، تجمل‌پرستی و لذت‌جویی بود. سایر اندیشه‌های معتبر ادب عربی، از قبیل تمثیلات، زهدیات و عرفانیات نیز سخنگویانی داشت، لکن اوج شعری نداشت. در عوض سخن از شب‌های عیش و نوش بر روی رودخانه یا سخن از دلبران غزال‌مانند و دختران باریک‌میان در میان است.

فراگیر شدن فساد در سطح حاکمیت و جامعه، مسلمان را از توجه به صلاح و سلامت و پیشرفت جامعه بازداشت و حمیت و غیرت دینی را در آن‌ها از بین برد و آنچه برای آن‌ها اهمیت داشت، قدرت‌طلبی و خوش‌گذرانی بود.در نتیجه‌ی این تهاجم فرهنگی، شهرهای اسلامی یکی پس از دیگری از تحت حکومت آن‌ها خارج گردید و به تصرف دشمن درآمد.

با افزایش تجمل‌پرستی و فساد اخلاقی در جامعه‌ی اندلس، شور دینی در آنجا کاهش یافت و موجی از شکاکیت و تردید در عقیده‌ی مردم به وجود آمد و در کنار آن، فرقه‌ای پدید آمده بود که می‌گفت همه‌ی موضوعات مربوط به دین باطل است و احکام دین را از نماز و روزه و حج و زکات مسخره می‌کرد.

به جز این فرقه، گروه دیگری نیز به وجود آمدند که خود را «پیرو دین جهانی» نام داده بودند. این گروه نیز با همه‌ی عقاید دینی مخالف بود و دینی را که فقط بر مبادی اخلاقی استوار باشد تبلیغ می‌کرد. یک فرقه‌ی لاادری نیز بود که می‌گفتند عقاید دینی ممکن است درست یا نادرست باشد و ما آن را نه تأیید و نه انکار می‌کنیم؛ هر چه هست ما از حقیقت آن بی‌خبریم و نمی‌توانیم عقایدی را که از اثبات صحت آن عاجزیم بپذیریم.

مسیحیان با اجرای همین طرح‌ها و برنامه‌های دقیق و هدفمند، به اهداف خود که انحراف جامعه‌ی اسلامی بود دست یافته و کشور اسلامی اندلس را به سمت سقوط و نابودی سوق دادند. در واقع فراگیر شدن فساد در سطح حاکمیت و جامعه، آنان را از توجه به صلاح و سلامت و پیشرفت جامعه بازداشت و حمیت و غیرت دینی را در آن‌ها از بین برد و آنچه برای آن‌ها اهمیت داشت قدرت‌طلبی و خوش‌گذرانی بود. در نتیجه‌ی این تهاجم فرهنگی، شهرهای اسلامی یکی پس از دیگری از تحت حکومت آن‌ها خارج گردید و به تصرف دشمن درآمد.

نتیجه‌گیری

ضعف و انحطاط جامعه‌ی اسلامی اندلس و در نهایت، اخراج مسلمانان از این سرزمین پس از هشت قرن (92‌ـ‌898ق)، جدا از تفرقه و ضعف حکومت، معلول تهاجم فرهنگی مسیحیان به صورت آهسته و پیوسته بوده است. فساد اخلاقی و عمل نکردن به دستورات دینی از عواقب همین تهاجم فرهنگی بود. عالمان دین نیز در قبال چنین وضعیتی تنها نظاره‌گر بودند و حتی گاه خود توجیه‌گر وضع موجود می‌شدند.

همان طور که بررسی کردیم، انحطاط فرهنگی و ترویج بی‌تفاوتی دینی در جامعه‌ی اسلامی، به خصوص در میان جوانان، از جامعه‌ی شکوهمند اسلامی، یک جامعه‌ی بیمار و ضعیف ساخت که توانایی هیچ گونه دفاعی از اعتقادات، باور و فرهنگ خود نداشت. بنابراین آن چیزی را که دشمن به عنوان فرهنگ مطلوب ارائه می‌داد به راحتی می‌پذیرفت و این همان مسئله‌ای است که مقام معظم رهبری به خوبی به آن اشاره کرده‌اند:

«در تهاجم فرهنگى، ملتى را که تحت تهاجم قرار گرفته است، باید به بیمارى که افتاده و خودش کارى نمى‌تواند بکند، تشبیه کنیم. آن وقت دشمن، آمپولى به او تزریق مى‌کند و معلوم است آمپولى که دشمن تزریق کند، چیست! این فرق دارد با آن دارو و درمانى که خود شما بروید و آن را با میل، انتخاب و وارد بدنتان کنید. این تهاجم فرهنگى است.»

در شرایط کنونی، دشمنان اسلام و انقلاب اسلامی، با استفاده از همین حربه‌ی قدیمی خود، یعنی تهاجم فرهنگی، در صدد هستند تا جامعه‌ی اسلامی را دچار ضعف کرده و بر آن دوباره مسلط شوند و امروزه با اشاعه‌ی فرهنگ غربی و ترویج و تبلیغ فرهنگ لیبرالیستی، سعی دارند تا جوانان را نسبت به مسائل دینی بی‌تفاوت کنند و با استفاده از همه‌ی ترفند‌ها، در پی ایجاد اندلسی دیگر هستند. همان طور که مقام معظم رهبری در سال 1381 در جمع جوانان و دانشجویان سیستان و بلوچستان فرمودند، سیاست امروز، سیاست اندلسى کردن ایران است

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

دانلود کليپ شانديزي ها و فصل پاييز
 
فیلم کوتاه پخش شده ازشبکه خبر -ارسالی ازشبکه استان خراسان رضوی -تاریخ پنجشنبه۱۴آذر۱۳۹۲
 
در اين مطلب يک کليپ جديد و بسيار زيبا به نام شانديزي ها و فصل پاييز را براي شما عزيزان آماده کرده ايم که با مراجعه به ادامه مطلب مي توانيد اين کليپ که “شانديزي ها و فصل پاييز ” نام دارد را دانلود کنيد.
همچنين مي توانيد در ادامه اين کليپ را به صورت انلاين مشاهده نماييد.
 
 
 851804 1 b دانلود کليپ شانديزي ها و فصل پاييز

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

معرفی یک کتاب تاریخی به شهروندان شاندیزی

 درباره تاریخ شهرشاندیز

***

مروري بركتاب افسانه قاجارازحمزه سردادور:

يكسال از سلطنت ناصرالدين شاه مي گذشت. 
در تمام اين مدت شاه جوان مضطرب و نگران بود و تخت پادشاهي به زير پايش لرزان.

دشمن بزرگش حسن خان سالار پس از تصرف تمام خطه خراسان وارد نيشابور شده بودتااز آنجامقدمات حمله به تهران را فراهم آورد. سالار پس از ساعت ها شور و مشورت باروساي ايلات كرد وتركمن و ساير بزرگان خراسان خسته شده از جا برخاست و مهمانان خود را براي شام دعوت نمود.

در این داستان تاریخی ماجرای زندگی دختری با نام «افسانه»در دورة قاجاریه روایت می‌شود. بدین ترتیب در روند این داستان، وقایع تاریخی آن دوره؛ چون مرگ فتحعلی‌شاه قاجار؛ انتخاب ولیعهد؛ عشق ولیعهد به افسانه؛ چگونگی و علل ملاقات امیرکبیر با افسانه؛ ازدواج افسانه با «امیراصلان خان»، پسر «سالارخان» حاکم شهر خراسان در آن دوره؛ توطئه علیه امیرکبیر؛ چگونگی سقوط شهر مشهدوبه توپ بستن قلعه تاریخی شاهاندژ شاندیز ومرگ افسانه مورد توجه قرار گرفته است.

«ملك جهان» همسر محمدميرزا كه در نخستين بارداري خود،دختر زيبايي را به محمدميرزا هديه كرده است دردومينبارداري نگران از متولدشدن دختر ديگري،دعا مي كندتافرزندپسري نصيب او شود.حيله هاي«عيسي خان»،برادرملك جهان موجب مي شودتاوي به روستاي«كهن مير»برودو در آنجا نوزادخودرابه دنيا بياورد.نوزاد متولد شده دختر است به همين دليل بانوزادپسر ديگري تعويض مي شود. روايت زندگي اين دختر؛ يعني «افسانه»،دختر ملك جهان، واقعيتي حيرت انگيز است كه درادامة اين داستان به آن پرداخته مي شود.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

ارزش واقعی انسان

علامه  جعفری می‌گفتند:

عده‌ای از جامعه‌شناسان دنیا در دانمارک جمع شده بودندتا در باره‌ی موضوع
مهمی به بحث و تبادل نظر بپردازند. موضع این بود: ارزش واقعی انسان به چیست؟
معیار ارزش انسان‌ها چیست.
هر کدام از جامعه‌شناسان، صحبت‌هایی داشتند و معیارهای خاصی را ارائه کردند
.
بعد، وقتی نوبت به بنده رسید، گفتم: اگر می‌خواهید بدانید یک انسان چه‌قدر ارزش دارد، ببینید به چه چیزی علاقه دارد و به چه چیزی عشق می‌ورزد.  کسی که عشق‌اش یک آپارتمان دوطبقه است، در واقع، ارزش‌اش به مقدار همان  آپارتمان است. کسی که عشق‌اش ماشین‌اش است، ارزش‌اش به همان میزان است. اما کسی که ‌عشق‌اش خدای متعال است ارزش‌اش به اندازه‌ ی خداست
.
علامه فرمودند: من این مطلب را گفتم و پایین آمدم. وقتی جامعه‌شناسان صحبت‌های مرا شنیدند، برای چند دقیقه روی پای خود ایستادند و کف زدند. وقتی تشویق آن‌ها تمام شد، من دوباره بلند شدم و گفتم: عزیزان! این کلام از من نبود، بلکه از شخصی به نام علی (ع) است. آن حضرت در نهج‌البلاغه می‌فرمایند: «قِیمَةُ کُلِّ أمْرِئٍ مَا یُحْسِنُهُ» / «ارزش هر انسانی به اندازه‌ی چیزی است که دوست می‌دارد
».
وقتی این کلام را گفتم، دوباره به نشانه‌ی احترام به وجود مقدس امیرالمؤمنین علی (ع) از جا بلند شدند و چند بار نام آن حضرت را بر زبان جاری کردند
.
علامه در ادامه می‌گفتند: عشق حلال به این است که انسان (مثلاً) عاشق ۵۰ میلیون تومان پول باشد. حال اگر به انسان

بگویند: «آی، پنجاه‌میلیونی!» .
چه‌قدر بدش می‌آید؟ در واقع می‌فهمد که این حرف، توهین در حق اوست
.
حالا که تکلیف عشق حلال، اما دنیوی، معلوم شد

ببینید اگر کسی عشق به گناه و معصیت داشته باشد، چه‌قدر پست و بی‌ارزش است

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

دردیدار وزیر راه و شهرسازی با اعضای شورای اسلامی شهر مشهد صورت گرفت :

نگرانی عضوشورای شهر مشهد ازدفاع دکتردهقان

 ازحقوق مردم خطه طرقبه شاندیز !!!


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

محمود سریع‌القلم، استاد دانشکده علوم اقتصادی و سیاسی دانشگاه شهید بهشتی؛ استادی که اعتلای ایران و ایرانیان از راه کمک به توسعه عقلانیت، یکی از دغدغه‌های سالیان وی بوده و هست. وی در تازه‌ترین مطلبی که برای «تابناک» فرستاده، سی ویژگی از انسان عقلانی نوشته که مخاطبان ‌می‌توانند دیدگاه‌های خود را درباره این مطلب ‌با ما در میان بگذارند. سردبیران تابناک نیز پیام‌های مخاطبان را ‌برخط (‌آنلاین) منتشر می‌کنند.
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۲ - ۱۱:۴۴ -
 
محمود سریع‌القلم، استاد دانشکده علوم اقتصادی و سیاسی دانشگاه شهید بهشتی؛  استادی که اعتلای ایران و ایرانیان از راه کمک به توسعه عقلانیت، یکی از دغدغه‌های سالیان وی بوده و هست. وی در تازه‌ترین مطلبی که برای «تابناک» فرستاده، سی ویژگی از انسان عقلانی نوشته که مخاطبان ‌می‌توانند دیدگاه‌های خود را درباره این مطلب ‌با ما در میان بگذارند. سردبیران تابناک نیز پیام‌های مخاطبان را ‌برخط (‌آنلاین) منتشر می‌کنند.

به گزارش «تابناک»، سی ویژگی که استاد دانشگاه شهید بهشتی برای یک انسان عقلانی بر‌شمرده، ‌به شرح زیر است:

یک انسان عقلانی باید...

۱. در روز حداقل یک بار بگوید «من نمی‌دانم‌».

۲. کمتر از کسی تقاضایی داشته باشد و عمدتا به همت، فکر، برنامه‌ریزی و زحمات خود اتکا کند.

۳. در موضوعاتی که اطلاعات کلی دارد، اظهار‌نظر نکند.

۴. دغدغه کانونی زندگی او، بهترین عملکرد در حرفه‌اش باشد.

۵. به استقبال کسی برود که با او تفاوت یا حتی تضاد فکری دارد.

۶. بدون اجازه قبلی از کسی، سخن او را به شخص دیگری بازگو نکند.

۷. زباله را به خیابان و از اتومبیل به بیرون پرت نکند.

۸. با رعایت حروف اضافه و با ‌‌‌نهایت دقت، «نقل قول» کند.

۹. دائما در حال تغییر و بهتر شدن باشد، به طوری که اطرافیان تغییر را حس کنند.

۱۰. از اینکه دیگران را به خود و افکار خود دعوت کند، چه مستقیم چه غیرمستقیم‌ پرهیز کند.

۱۱. برای محیط جنگل که به مه، نم نم باران و رنگ‌های زنده طبیعت آمیخته شده، وقت بگذارد.

۱۲. این ظرفیت را در خود ایجاد کند که واکنش به دیگران را حتی تا پنج سال به تأخیر اندازد.

۱۳. حدود ۱۰ درصد از وقت، انرژی و تخصص خود را ‌‌رایگان‌ صرف جامعه کند.

۱۴. در حرفه‌ای که تخصص ندارد، مسئولیت نپذیرد.

۱۵. خوشبختی را با راحتی و مصرف‌گرایی مساوی نداند.

۱۶. هر دو سال یک بار، با ارزیابی کار‌ها و رفتارهای خود‌ به اشتباهات گذشته پی برده و خود را اصلاح کند.

۱۷. با عبارت «من اشتباه کردم» به صلح دائمی برسد.

۱۸.حریم شهروندان رارعایت کند:در نظم صفوف،خود‌پرداز بانک،پارک کردن،نزاکت عمومی،عابر پیاده،صحبت آرام.
 
۱۹. آنقدر بر قوای فکری و روحی خود وقت گذاشته باشدتا نیاز به تایید و تمجید دیگران در خود را، در یک دوره پنج ساله به صفر برساند.

۲۰. از رفتن به تئا‌تر به عنوان منبعی برای رشد و شکوفایی خود استفاده کند، چون تئا‌تر قدرت مند‌ترین نمایش توانایی‌های انسان‌هاست.

۲۱. در هر نوع تصمیم‌گیری از خرید دمپایی تا مسائل جدی حرفه‌ای، راه‌های مختلف را مکتوب کند، مطالعه کند، مشورت کند و با دقت ۹۰ درصدی به نتیجه برسد.

۲۲. با عمل خود به دیگران نشان دهد، تفاوت میان هشت و هشت و یک دقیقه را می‌داند.

۲۳. در روز حداقل از پنج نفر قدردانی کند: به خاطر نزاکت، اخلاق، دانش و خلاقیت آن‌ها.

۲۴.قبل ازقضاوت کردن درموردفردی،حداقل ده ساعت بااو تعامل فکری رودررو برقرار کندتاباجهان او آشنا شود.

۲۵. «ناراحت شدن» از توانایی‌ها، ظرفیت‌ها و برتری‌های دیگران را در خود به تعطیلی بکشاند.
۲۶. اجازه دهد افراد، سخن خود را تمام کنند.

۲۷. به موسیقی به عنوان یک منبع تمرکز، آرامش و خوداکتشافی نگاه کند.

۲۸. حداقل ۲۰ درصد وقت خود را صرف توسعه فردی، فکری، اخلاقی و مدنی نماید.

۲۹. در صحبت کردن، یک سوم سؤال کند و دو سوم قضاوت. بعد از پنج سال، پنج ششم سؤال و یک ششم قضاوت.
 
۳۰. حداقل یک ساعت در روز‌ مطالعه کند.
منبع:سایت تابناک
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 
 
دربي فوتبال استان هفته آينده برگزار مي شود
خراسان رضوي - مورخ شنبه 1392/10/21 شماره انتشار 18596

بهروز / دربي حساس نمايندگان فوتبال استان در ليگ دسته اول کشور هفته آينده برگزار مي شود.

به گزارش روابط عمومي هيئت فوتبال استان طبق اعلام فدراسيون فوتبال ۲تيم «پديده شانديز» و «سياه جامگان خراسان رضوي» از ساعت ۱۴شنبه آينده (۲۸دي ماه) در ورزشگاه ثامن الائمه(ع) مشهد به مصاف يکديگر خواهند رفت که امتيازات اين مسابقه حساس خانگي براي هر دو تيم حائز اهميت زيادي است

 
 
 
شرکت آب و فاضلاب روستايي استان

در خصوص پيامک مندرج در 92.4.13 با موضوع «کمبود آب شرب در روستاي کلاته ابراهيم آباد شهرستان طرقبه- شانديز» به استحضار مي رساند؛ در حال حاضر روستاي مذکور تحت پوشش اين شرکت قرار ندارد و تأسيسات آبرساني آن توسط شوراي اسلامي و دهياري اداره مي شود. اما طي جلسات متعدد امور آبفار شهرستان طرقبه شانديز با بخشدار شانديز و شوراي اسلامي روستا، مقرر شده است تا طبق ضوابط شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور، تحت پوشش قرار گيرد. ضمن اين که در حال حاضر با همکاري امور آبفار شهرستان طرقبه شانديز و شوراي اسلامي و دهياري روستاي ابراهيم آباد، تعويض شبکه آب شرب و نصب کنتور و اتصالات آن و همچنين حفر يک حلقه چاه در حال انجام است.

لذا اميد مي رود؛ پس از انجام موارد مذکور کمبود آب شرب مردم شريف روستاي ابراهيم آباد شهرستان طرقبه شانديز مرتفع شود.

                       ****************************************

۱۰نفر از هيئت امناي بقعه مزار شريف افغانستان، از تعدادي بقعه متبرکه استان خراسان رضوي بازديد مي کنند. به گزارش روابط عمومي اداره کل اوقاف و امور خيريه خراسان رضوي، ۱۰نفر از هيئت امناي بقعه متبرکه مزار شريف افغانستان از بقاع متبرکه مشهد، نيشابور، کاشمر و طرقبه شانديز بازديد مي کنند. هم چنين بازديد از موقوفات شاخص مشهد از جمله موقوفه عبدا... رضوي، تکيه ابوالفضلي نيشابور و دانشکده علوم قرآني مشهد، براي اين ميهمانان در نظر گرفته شده است. اين ميهمانان از فعاليت هاي اين اداره در طرح هاي قرآني، عمراني، سامانه، اتوماسيون و ... بازديد خواهند کرد. اين بازديد چهار روزه که از جمعه ۲۷دي ماه با افتتاح تربت خانه جديد بقعه بي بي  صنوبر آغاز مي شود، تا دوشنبه ادامه دارد.

                         *******************************************

پديده شاندیز» صدرنشين ليگ آزادگان شد

خراسان رضوي - مورخ شنبه 1392/10/07 شماره انتشار 18586

ترابي - تيم فوتبال «پديده مشهد» باشکست «گل گهر سيرجان» بر صدر جدول گروه اول ليگ دسته اول فوتبال کشور تکيه زد.به گزارش خراسان هفته سيزدهم رقابت هاي ليگ دسته اول فوتبال کشور روز گذشته با ديدار پديده شانديز و گل گهر سيرجان آغاز شد که در پايان نماينده مشهد با برتري يک بر صفر پيروز ميدان شد.

اين ديدار در حالي روز گذشته در ورزشگاه ثامن الائمه(ع) مشهد برگزار شد که تا قبل از اين بازي تيم پديده با 18 امتياز دوم و گل گهر سيرجان نيز با 19 امتياز در صدر جدول قرار داشتند که اين ديدار در واقع جدالي بين دو تيم صدر نشين بوده که تيم پديده موفق شد با تک گل دقيقه 69 «مير هاني هاشمي» مهمان خود را شکست دهد و با 21 امتياز بر صدر جدول تکيه بزند.اين مسابقه در هوايي نسبتا سرد انجام شد اما با اين وجود حدود 2 هزار تماشاگر نظاره گر اين مسابقه بودند.

همچنين غلامرضا بهروان رئيس سازمان ليگ نيز ناظر ويژه اين ديدار بود.اکبر ميثاقيان سرمربي تيم فوتبال پديده پس از پيروزي ارزشمند تيمش برابر گل گهر سيرجان با اظهار رضايت از بازيکنانش افزود:بازي خيلي سختي پيش رو داشتيم .چرا که حريف مقابل يکي از تيم هاي قوي گروه ما است و امروز (جمعه)نيز براي تثبيت صدر نشيني خود به ميدان آمده بود.اما بچه هاي ما خيلي خوب بازي کردند و 3 امتياز ارزشمند را به دست آورديم.ميثاقيان به حضور گرم تماشاگران و هواداران مشهدي حاضر در ورزشگاه اشاره کرد و اظهار داشت:پيروزي امروز تيم را مديون تماشاگران حاضر در ورزشگاه مي دانم که با حضور گرمشان مرا ذوق زده کرده اند.وي ادامه داد:خيلي خوشحالم که اين هواداران با خوشحالي ورزشگاه را ترک کردند و ان شاءا... اميدوارم در همه مسابقات ما را حمايت کنند.

   
                                       ***************************************

باستاني کاران شانديز همچنان در انتظار تکميل گود زورخانه

خراسان رضوي - مورخ چهارشنبه 1392/10/25 شماره انتشار 18600
نويسنده: باقر بخشي زاده

عکس :بخشي زاده

ورزش زورخانه اي و کشتي پهلواني در جاي جاي استان خراسان رضوي علاقه مندان و طرفداران فراواني دارد که حضور همين افراد، موجب شده است تا چراغ اين رشته اصيل و سنتي همچنان روشن بماند.

از آن جا که «گروه ورزش خراسان رضوي» معتقد است ورزش استان تنها در مشهد خلاصه نمي شود و شايد بعضي از رشته هاي ورزشي در شهرستان ها پوياتر و فعال تر هم باشند، در دومين گزارش از سلسله گزارش هاي مربوط به حال و هواي زورخانه هاي استان، گزارشي از تنها گود ورزش زورخانه اي «شانديز» تهيه کرده ايم که تقديم علاقه مندان اين رشته ورزشي مي شود...

گود زورخانه اي که محل هنرنمايي ورزشکاران نونهال و نوجوان است

گود ورزش زورخانه اي شانديز سابقه زيادي در اين منطقه ندارد و تنها چند سالي است که ورزشکاران در اين مکان به ورزش مي پردازند. رئيس هيئت ورزش هاي زورخانه‌اي و کشتي پهلواني طرقبه شانديز درباره جايگاه اين ورزش به خراسان مي گويد: در گود زورخانه، ورزشکاران همواره با ياد خدا و ذکر منقبت مولاي متقيان حضرت علي(ع) ورزش مي کنند که اين امر خود عبادت محسوب مي شود. به جز اين، در فرهنگ ما ايراني ها نيز ورزش باستاني با فتوت و جوانمردي عجين است.

 

مسئول هيئت ورزش هاي زورخانه اي و کشتي پهلواني «طرقبه شانديز» خاطرنشان مي کند: البته برخي کم توجهي ها از سوي مسئولان در سال هاي گذشته منجر به حرکت کند اين رشته ورزشي شد؛ از اين رو بايد با برنامه ريزي مدون و فراهم کردن امکانات زيرساختي اصولي براي اين ورزش در شهرستان طرقبه شانديز، زمينه شکوفايي آن را فراهم کرد.

«رختشوي خانه»اي که گود شد

يکي از مربيان تنها زورخانه شانديز هم مي گويد:

 ساخت زورخانه در شانديز حاصل تلاش و همت خود ورزشکاران و شهرداري شانديز بود.

«جعفر حسن نژاد» مي افزايد: شهرداري با واگذاري مکاني که قبلا به عنوان «رختشوي خانه» و بعضا نيز به عنوان انبار وسايل مستعمل شهرداري از آن استفاده مي شد، نقش مهمي در راه اندازي اين ورزش سنتي و مهم در اين شهر ييلاقي داشت.وي مي افزايد: به همت ورزشکاران و مساعدت شهرداري اين مکان بازسازي شد و اولين گود زورخانه شانديز به بهره برداري رسيد.

وي افزود: استقبال خوب جوانان و دوستداران اين رشته اصيل و سنتي، موجب شده است ۴تيم از رده هاي مختلف سني در اين زورخانه ورزش کنند و چراغ اين زورخانه روشن بماند.

نبود فضاي کافي براي هنرنمايي ورزشکاران

«حسن نژاد» نبود فضاي کافي در زورخانه فعلي شانديز را يکي از مشکلات برمي شمارد و مي گويد: در حال حاضر نزديک به ۱۰۰ورزشکار در نوبت هاي زماني مختلف در تنها گود باستاني شانديز که فضاي آن به ۵۰مترمربع هم نمي رسد، ورزش مي کنند که نبود فضاي کافي موجب دلسردي برخي ورزشکاران شده است.

رونق ورزش زورخانه اي در شهرستان ها نيازمند حمايت هاي بيشتر است

يکي از ورزشکاران قديمي اين رشته در زورخانه شانديز هم به خراسان مي گويد: زورخانه از جمله مکان هاي ارزشمند به شمار مي آيد که فضاي معنوي بسيار خوبي دارد.

«کريمي» مي افزايد: يکي از رفتارهاي خوب و پسنديده ورزشکاران باستاني، مقيد بودن آن ها به حفظ احترام پيشکسوت و بزرگ تر در اين ورزش به ويژه «سادات» است که چنين ويژگي هايي در ديگر رشته هاي ورزشي کمتر ديده مي شود.

ورزشکاران شانديزي چشم انتظار گود جديد

«رضا کريمي» مي افزايد: در حال حاضر تنها حاميان ورزش زورخانه اي در شهر ييلاقي شانديز، شهرداري و شوراي شهر و خود ورزشکاران اين رشته هستند که تاکنون با توجه به علاقه وافر دوستداران اين رشته سنتي، چراغ تنها گود زورخانه اين شهر با وجود فضاي کوچک و محدود آن خاموش نشده است.

وي در پايان صحبت هاي خود از مسئولان هيئت ورزش هاي زورخانه اي استان خواست، تا هرچه زودتر با تخصيص اعتبارات لازم، براي بهره برداري از گود جديد زورخانه که يکي از خواسته هاي ديرينه طرفداران اين رشته ورزشي است، اقدام کنند.

ورزش زورخانه جزو مفاخر فرهنگي است

يکي از مرشدهاي تنها زورخانه شانديز هم مي گويد: روشن نگه داشتن چراغ زورخانه، نيازمند توجه بيشتر مسئولان و ديد عميق تر ورزشکاران به اين رشته است.

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

بیکاری بزرگترین معضل اجتماعی ایران
بیکاری در ایران معضلی است که به گفته علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی در سالهای آینده با ورود بیش از5/4 میلیون نفر...
پارسینه-گروه اقتصادی: بیکاری در ایران معضلی است که به گفته علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی در سالهای آینده با ورود بیش از5/4 میلیون نفر دانش آموخته جدید که هم اکنون در دانشگاه‌های کشور به تحصیل اشتغال دارند، تشدید خواهد شد.

همین چند وقت پیش بود که طبق آخرین اطلاعات منتشرشده از شاخص‌های اقتصادی صندوق بین‌المللی پول بازهم رتبه ایران در یکی دیگر از آمارهای این صندوق که مربوط به بیکاری است سقوط کرد تا بار دیگر بر مشکل بیکاری در کشور مهر تایید بین المللی زده شود.

بی تردید، بیکاری معضلی است که با خود تبعات ناگواری را بر جامعه تحمیل خواهد کرد. افزایش فقر و نابرابری، اعتیاد، طلاق، بزهکاری، خشونت های اجتماعی و تندخویی، افسردگی و ناامیدی و غیره بخشی از عوارض معضل پدیده بیکاری است.بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی خود حکایتی به مراتب ناگوارتر از بیکاری سایر اقشار جامعه است زیرا این قشر چهار سال و یا بیشتر از بهترین سالهای زندگی خود را در دانشگاههای کشور به امید دستیابی به شغل و شرایط بهتر معیشت صرف می کنند.

جوانان یادشده وقتی به سوی بازار کار هدایت می شوند به طور عام با درهای بسته این بازار مواجه می شوند که مهمترین پیامد آن برای جوانان تحصیلکرده سرخوردگی، ناامیدی و بدبینی نسبت به جامعه است.

نرخ بیکاری جوانان 15 تا 24 ساله در ایران بیش از 26 درصد و نرخ بیکاری جوانان تحصیلکرده دانشگاهی بیش از 40 درصد است.

 وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی چندی پیش اعلام کرد: نرخ بیکاری جوانان بیش از 26 درصد و رشد بهره وری3/1 درصد است و این دو پدیده نشان می دهد که جامعه در شرایط خوبی نیست و هر جامعه دارای چنین شرایطی با معضلات متعددی در بخش اقتصادی مواجه خواهد شد.

علی ربیعی با بیان اینکه تنها 50 درصد متقاضیان کار دارای مهارت هستند، افزود: از آنجا که نیروی کار در آغاز فعالیت خود مهارت لازم را ندارد، این امر سبب شده که این سازمان‌ها رشد نیابند. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان آنکه هیچ کشوری جز با توانمندسازی نیروی انسانی خود رشد نمی کند، تاکید کرد که اصلی ترین موضوع در این بخش تکیه بر منابع انسانی ماهر است زیرا این نیرو است که می تواند کشور را از شرایط نامناسب اقتصادی نجات دهد.

این درحالی است که که جمعیت فعلی جوان ایران  که تعداد زیادی از دهه 60 هی ها را شمال می شود می تواند یک فرصت طلایی برای شکوفایی اقتصادی کشور محسوب شود.فرصتی که با عدم ایجاد شغل و مهارت های لازم از بین می رود ودر  چند سال آینده ایران می مانند و نیروی متخصص پیر شده و نیروی جوان بیکار و غیر متخصص!

در هر حال،هر چند  بسیاری از کارشناسان اقتصادی در دولت گذشته نسبت به بی‌توجهی تیم اقتصادی دولت به آمار این سازمان هشدار می‌دادند ولی بارها این آمار از طرف رییس کل سابق بانک مرکزی تکذیب شد.

حالا این میراث به دولت یازدهم هم رسیده است و اگر مشکل حل نشود دولت دوازدهم و دولت های بعد از آن را هم درگیر خواهد کرد و باید هر چه سریعتر چاره ای برای رفع معضل بیکاری در کشور اندیشید چرا که بیکاری فقر به دنبال دارد و فقر هم فساد.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

نقش خراسان دربرافراشتن پرچم هدایت

  

 به آهنگ سمت خراسان مهدی(عج)

***

 سرزمین خراسان،باداشتن مردمانی سختکوش،دلیروجنگجو،درپیشبرداهداف یاران امام مهدی(علیه السلام)وبرپایی حکومت آن بزرگوارازجایگاهی ویژه برخوردار است.

زُرارَة بن اَعیَن می گوید:امام صادق(علیه السلام)فرمود:

اهل خراسان پرچمهای ما هستند...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

امیر کبیر قهرمان مبارزه با استعمار انگلیس

 ميرزاتقي خان، در ايام جواني به سر مي برد که ماجراي قتل گريبايدوف روي داد. فتحعلي شاه تصميم گرفت هيئتي به روسيه براي تجديد مناسبات اعزام کند و قائم مقام، ميرزاتقي خان را به عنوان يک ديپلمات لايق، همراه با خسروميرزا به سن پترزبورگ فرستاد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 
حداد عادل در گفتگوی ویژه خبری مطرح کرد:
 

زبان پارسی هویت ملی ما ایرانیان است

 

در نامه نگاری‌هاوسخنرانی‌ها پارسی را پاس بداریم

 

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با اشاره به اینکه باید همه ملت نسبت به زبان و ادب فارسی تعصب و غیرت ملی داشته باشند گفت:‌ طبق قانون ممنوعیت به کارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه، همه دستگاه‌های اجرایی، قضایی، سازمان‌ها و شرکت‌ها و سایر نهادهای دولتی موظف هستند که در گزارش‌ها، سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های رسمی از به کار بردن چنین لغاتی خودداری کنند.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  |