سیاسی اجتماعی فرهنگی اقتصادی
توقف موقت پروژه پدیده شاندیز و تخریب شهرک تماشا

 

 

اجتماع > نهادها- همشهری آنلاین:
رییس سازمان امور اراضی اعلام کرد: پرونده‌های بسیاری برای شهرک‌سازی‌ها و ساخت مجموعه‌های تجاری و تفریحی مانندپدیده شاندیز،شهرک تماشا و مزرعه محمودیه تشکیل و برای بررسی به شورای عالی حفظ حقوق بیت‌المال معرفی شده که ادامه ساخت پروژه پدیده شاندیز موقتا متوقف و شهرک تماشا تخریب شده است.

ایسنا نوشت: قباد افشار اظهار کرد: بررسی، کشف و برخورد با پروژه‌ها و طرح‌هایی که از نظر حفظ اراضی ملی دارای مشکلات قانونی هستند یا زمین‌خواری به‌شمار می‌روند در دستور کار سازمان امور اراضی به عنوان ارگان حاکمیتی که وظیفه‌ حفظ اراضی ملی و کشاورزی را دارد، قرار گرفته است.

وی افزود: در این راستا با دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های مختلف از جمله قوه قضاییه، دادستانی کل کشور، وزارت کشور و غیره هماهنگی‌های بسیاری انجام شده تا بتوانیم با کم‌ کردن بروکراسی‌های اداری، براساس قانون با متخلفان برخورد کرده و همزمان با بروز تخلف اجازه ساخت‌وساز روی اراضی ملی و کشاورزی داده نشود.

رییس سازمان امور اراضی با بیان این‌که همزمان با جلوگیری از ادامه ساخت‌وساز روی اراضی ملی و کشاورزی امکانات و تجهیزات متخلفان ضبط می‌شود، ادامه داد: تاکنون پرونده‌های بسیاری از پروژه‌های مسکونی، تجاری و تفریحی که از نظر قانونی مشکل داشته‌اند، تشکیل شده که می‌توان به طرح‌هایی مانند پدیده شاندیز، شهرک تماشا و مزرعه محمودیه اشاره کرد که این پرونده‌ها مورد بررسی قرار گرفته و برای تصمیم‌گیری درباره‌ آنها به شورای عالی حفظ حقوق بیت‌المال ارسال شده است.

افشار تصریح کرد: برخی طرح‌ها مانند شهرک تماشا که حق اجازه ساخت‌وساز در منابع ملی و کشاورزی را نداشته‌اند به صورت کامل متوقف و ضمن جریمه مجری طرح، پروژه به صورت کامل تخریب شده است اما برخی دیگر از پرونده‌ها مانند پدیده شاندیز به دلیل انجام ندادن مراحل اداری و پرداخت نکردن حقوق بیت‌المال به صورت موقت متوقف شده‌اند.

رییس سازمان امور اراضی تاکید کرد: حفظ کاربری اراضی کشاورزی و جلوگیری از خرد‌شدن آنها یکی از وظایف سازمان امور اراضی به عنوان یک ارگان حاکمیتی است و درصدد هستیم بتوانیم استان‌های در معرض این تخلف قانونی مانند خراسان رضوی، تهران، مازندران، قزوین، قم، اصفهان، شیراز، البرز، گیلان و گلستان را از تغییر کاربری اراضی کشاورزی نجات دهیم.

به گزارش ایسنا، شهرک چند منظوره پدیده شاندیز در استان خراسان رضوی در حال ساخت و قرار است چندین ساختمان مسکونی، تجاری و رفاهی در آن احداث شود.

شهرک ویلایی تماشا نیز نزدیک محور جنوبی کمربند بومهن و شمال سد ماملو واقع شده است.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

حساسيت درايستگاه پاياني ليگ يک فوتبال کشوربه اوج ميرسد
 
 
امروز بليت ليگ برتر به پديده شاندیزمي رسد يا سياه جامگان خراسان؟
 
ویژه نامه خراسان رضوي -روزنامه خراسان- مورخ سه‌شنبه 1393/01/19 شماره انتشار 18656
نويسنده: بهروز

عکس :دهقاني
آخرين تلاش هاي ابومسلم براي بقا

بيست و ششمين و آخرين هفته رقابت هاي ليگ دسته اول باشگاه هاي کشور (جام آزادگان) امروز به صورت همزمان از ساعت 16:15 در ۱۲ورزشگاه کشور آغاز مي شود. براي خراساني ها که از ۳ نماينده شان، ۲ نماينده (پديده و سياه جامگان) براي صعود مستقيم به ليگ برتر تلاش مي کنند، هفته آخر اين رقابت ها از حساسيت خاصي برخوردار است. هرچند نماينده باقي مانده (ابومسلم) هم با نيم نگاهي به رأي صادر نشده کميته انضباطي درباره بازي ناتمام با آلومينيوم هرمزگان، آخرين تلاش هايش را براي بقا در ليگ دسته اول انجام مي دهد.

«سياه جامگان» در ورزشگاه تختي مشهد به ميدان مي روند

در آخرين مسابقه خانگي تيم «سياه جامگان»، اين تيم امروز در ورزشگاه تختي مشهد روي کاغذ بازي آساني مقابل تيم «الوند همدان» دارد؛ تيمي که پيش از اين، سقوطش به ليگ دسته دوم کشور قطعي شده است. اما دشواري کار ياران جوان و سختکوش تيم سياه جامگان اين جاست که تنها پيروزي آنان در اين مسابقه خانگي، پايان دغدغه هاي آنان براي صعود مستقيم به ليگ برتر نيست و اين تيم بايد براي سفر مستقيم به سرزمين آرزوها، گوش به زنگ نتيجه ديدار همشهري صدرنشين گروه «الف» بماند و در صورت کسب پيروزي «سياه جامگان» و تساوي «پديده» است که شاگردان «محمدرضا مهاجري» صاحب بليت پرواز مستقيم به ليگ برتر کشور خواهند شد.

بديهي است پيروزي و تساوي هر دو تيم مدعي صعود، حضور سياه جامگان را در مرحله «پلي آف» قطعي مي کند. تيم «سياه جامگان» در هفته بيست و پنجم اين رقابت ها و در حالي که صدرنشين گروه «الف» مسابقات بود با تساوي بدون گل مقابل تيم «شهرداري بندرعباس» ۲ امتياز حساس را از کف داد تا در حال حاضر با يک امتياز کمتر، تيم دوم اين گروه باشد. شاگردان «محمدرضا مهاجري» تا همين مرحله از مسابقات نيز بسيار فراتر از حد انتظار ظاهر شده اند و تيمي با برنامه، با انگيزه و جوان بوده اند که در اولين فصل حضورشان در رقابت هاي ليگ يک نگاه ها را به خود جلب کردند و مزد بازي هاي خوبشان را امروز مي خواهند با صعود مستقيم به ليگ برتر دريافت کنند، هر چند که حتي بازي در مرحله «پلي آف» هم چيزي از ارزش هاي اين تيم بومي و جوان کم نخواهد کرد. اين تيم در بازي امروز هم مثل مسابقه با شهرداري بندرعباس چند غايب دارد که مهم ترين اين غايبان «امين عباسي» و «وحيد فارغ» بازيکنان پرتلاش اين تيم هستند که هر دو بازيکن ۳اخطاره و محروم از حضور در اين مسابقه هستند. در سوي ديگر مستطيل سبز نيز تيم «الوند همدان» حريف امروز سياه جامگان، در هفته ماقبل پاياني در خانه با ۲ گل «پيمان نامور» و «فريور ترابي» مغلوب تيم نيروي زميني تهران شد و طبيعي است که امروز نبايد حريف دشواري براي «سياه جامگان» خراسان رضوي باشد اما با اين تفاصيل تيم خراساني نبايد چيزي را به قضا و قدر بسپارد و بايد با يک پيروزي پرگل، منتظر وقايع بازي ورزشگاه شهر سيرجان استان کرمان باشد...

پيروزي، «پديده شاندیز» را راهي ليگ برتر مي کند

ديگر نماينده شايسته فوتبال خراسان رضوي در ليگ دسته اول امسال، تيم فوتبال «پديده» است که در حال حاضر با يک امتياز بيشتر از تيم دوم، صدرنشين گروه «الف» است. تيم «پديده» امروز در ورزشگاه اختصاصي تيم «گل گهر سيرجان» مصافي نه چندان آسان با تيم پنجم جدول دارد. اما شاگردان «اکبر ميثاقيان» سرمربي باسابقه و محبوب خراساني ها به لطف داشتن بهترين خط حمله و خط دفاع در ميان ۲۶تيم گروه هاي «الف» و «ب» و همچنين تفاضل گل خيره کننده نسبت به تيم «سياه جامگان»، در اين مسابقه تنها بايد به کسب ۳امتياز ديدار بينديشند و با توجه به آسان تر بودن بازي خانگي امروز سياه جامگان، توقف و تساوي اين تيم در سيرجان و پيروزي محتمل رقيب بر حريف قعرنشين، گذر اين تيم را به مسير ناهموار مرحله «پلي آف» مي کشاند.

تيم پديده «خراسان رضوي» در هفته قبل و در آخرين بازي خانگي خود مقابل تيم قعرنشين و سقوط کرده «گهر درود» جشنواره اي از گل به راه انداخت و با گل هاي «عباس پورخسرواني» (۲گل)، «مهرداد قنبري»، «مهرداد آوخ» و «افشين دانشيان» حريفش را گلباران کرد. اما حريف امروز شاگردان «ميثاقيان» تيم باسابقه «گل گهر سيرجان» است که هفته قبل با تک گل «حميد حاتمي» گلزن خود، تيم «شهرداري ياسوج» را در خانه حريف شکست داد تا با وضعيت روحي مناسبي آماده پذيرايي از صدرنشين خراساني باشد. «حاشيه امن» تيم فوتبال «پديده» اين است که تنها با کسب پيروزي در بازي آخر مي تواند بدون نگراني خاصي صاحب بليت پرواز يک سره به ليگ برتر شود و به عبارتي سرنوشت صعود اين تيم در دست خودشان است. تيم «پديده» نيز در فصل جاري رقابت هاي ليگ دسته اول نمايش قابل قبولي داشت و اگر در چند بازي خانگي بهتر عمل مي کرد، زودتر از اين ها به سرمنزل مقصود مي رسيد. به هر حال صعود مستقيم يا غيرمستقيم تيم «پديده» هم چيزي از ارزش هاي اين تيم نمي کاهد و همين که اين تيم داراي بهترين خط دفاع و حمله ميان ۲۶تيم دو گروه است خود حاکي از شايستگي هاي ياران «پديده» است.

«ابومسلم» در پيچ و خم اما و اگر ...

فصل تاريک و غمبار تيم «ابومسلم» هم امروز به پايان مي رسد. تيم شايسته و جواني که چوب بي تدبيري مسئولان گذشته باشگاه و حمايت نشدن توسط مسئولان ورزشي و غيرورزشي استان را در اين مسابقات بارها خورد، امروز در ورزشگاه قدس همدان به مصاف تيم پاس اين شهر مي رود. برخي طرفداران نابخرد تيم ابومسلم هم هفته گذشته در ورزشگاه تختي مشهد با رفتار ناشيانه خود به انبوه مشکلات اين تيم محبوب و قديمي استان افزودند تا کار ابومسلم براي باقي ماندن در جمع تيم هاي دسته يکي با هزار «اما» و «اگر» رو به رو باشد.

بازيکنان جوان و زحمتکش ابومسلم که در اين فصل بارها با دست خالي به جنگ مشکلات رفتند، امروز در حالي که خوش بينانه چشم انتظار رأي کميته انضباطي براي تکرار بازي ناتمام با آلومينيوم هستند، آخرين تلاش هايشان را براي بقا در ليگ دسته اول به کار مي بندند تا شايد کابوس فصلي پر از مشکلات هرچه زودتر براي اين تيم ريشه دار به پايان برسد. اما «پاس همدان» حريف امروز ابومسلم، هفته قبل با ۲گل «ميلاد پورصف شکن» و «محمداسماعيل نظري» مقابل «پارسه تهران» مغلوب شد تا اين تيم هم براي بقا محتاج امتيازات بازي امروز باشد.

برنامه کامل بازي هاي امروز هفته پاياني ليگ دسته اول باشگاه هاي کشور (جام آزادگان):

گهر درود - صنعت نفت آبادان (ورزشگاه تختي درود)؛ شهرداري بندرعباس - استقلال اهواز (ورزشگاه تختي اهواز)؛ گل گهر سيرجان - پديده خراسان رضوي (ورزشگاه اختصاصي گل گهر)؛ الوند همدان - سياه جامگان خراسان رضوي (ورزشگاه تختي مشهد)؛ نساجي مازندران - شهرداري ياسوج (ورزشگاه شهيدوطني قائمشهر)؛ نيروي زميني تهران - فولاد يزد (ورزشگاه شهداي نزاجا)؛ آلومينيوم هرمزگان - نفت مسجدسليمان (ورزشگاه خليج فارس بندرعباس)؛ ايران جوان بوشهر - البدر بندر کنگ (ورزشگاه شهيدبهشتي بوشهر)؛ ابومسلم خراسان رضوي - پاس همدان (ورزشگاه قدس همدان)؛ راهيان کرمانشاه - نفت و گاز گچساران (ورزشگاه کارگران کرمانشاه)؛ پارسه تهران - يزد لوله (ورزشگاه شهيدنصيري يزد)؛ پيکان تهران - پرسپوليس شمال (ورزشگاه شهداي شهر قدس تهران).

* توضيحات:

۱ - در جدول گروه ب، بازي ناتمام ابومسلم و آلومينيوم هرمزگان محسوب نشده است.

۲ - از امتيازات تيم البدر بندر کنگ هم ۶امتياز در ابتداي فصل طبق رأي کميته انضباطي کسر شده است.

۳ - در اين فصل ۳تيم از هر گروه به صورت مستقيم به ليگ دسته دوم سقوط خواهند کرد و ۲ تيم دوم برتر هر گروه هم ديدارهاي پلي آف را با يکديگر براي مقابله با تيم چهاردهم ليگ برتر انجام خواهند داد تا در نهايت تيم سوم حاضر در ليگ برتر فصل بعد معرفي شود.

جدول گروه «الف» مسابقات ليگ دسته اول کشور

رديف تيم بازيها برد مساوي باخت گل زده گل خورده تفاضل گل امتياز

۱ پديده خراسان رضوي ۲۳ ۱۱ ۱۰ ۲ ۳۱ ۱۵ ۱۶ ۴۳

۲ سياه جامگان خراسان رضوي ۲۳ ۱۱ ۹ ۳ ۲۶ ۱۷ ۹ ۴۲

۳ گيتي پسند اصفهان ۲۴ ۹ ۸ ۷ ۲۹ ۲۸ ۱ ۳۵

۴ نساجي مازندران ۲۳ ۹ ۷ ۷ ۲۵ ۲۲ ۳ ۳۴

۵ گل گهر سيرجان ۲۳ ۸ ۸ ۷ ۲۹ ۲۱ ۸ ۳۲

۶ شهرداري بندرعباس ۲۳ ۹ ۵ ۹ ۲۱ ۱۹ ۲ ۳۲

۷ صنعت نفت آبادان ۲۳ ۸ ۸ ۷ ۲۱ ۲۰ ۱ ۳۲

۸ استقلال اهواز ۲۳ ۷ ۹ ۷ ۲۵ ۲۷ ۲- ۳۰

۹ نيروي زميني تهران ۲۳ ۹ ۳ ۱۱ ۲۵ ۲۷ ۲- ۳۰

۱۰ فولاد يزد ۲۳ ۶ ۱۰ ۷ ۲۰ ۱۸ ۲ ۲۸

۱۱ شهرداري ياسوج ۲۳ ۶ ۱۰ ۷ ۲۱ ۲۱ ۰ ۲۸

۱۲ الوند همدان ۲۳ ۵ ۷ ۱۱ ۲۳ ۳۳ ۱۰- ۲۲

۱۳ گهر درود ۲۳ ۲ ۶ ۱۵ ۱۵ ۴۳ ۲۸- ۱۲

جدول گروه «ب» مسابقات ليگ دسته اول باشگاه هاي کشور

رديف تيم بازيها برد مساوي باخت گل زده گل خورده تفاضل گل امتياز

۱ نفت مسجد سليمان ۲۳ ۱۱ ۷ ۵ ۳۰ ۲۲ ۸ ۴۰

۲ پيکان تهران ۲۳ ۱۱ ۴ ۸ ۳۰ ۲۴ ۶ ۳۷

۳ پارسه تهران ۲۳ ۹ ۹ ۵ ۲۶ ۲۱ ۵ ۳۶

۴ مس رفسنجان ۲۴ ۸ ۱۱ ۵ ۲۸ ۲۱ ۷ ۳۵

۵ ايران جوان بوشهر ۲۳ ۸ ۱۱ ۴ ۲۷ ۲۰ ۷ ۳۵

۶ نفت و گاز گچساران ۲۳ ۷ ۹ ۷ ۲۶ ۲۵ ۱ ۳۰

۷ راهيان کرمانشاه ۲۳ ۸ ۶ ۹ ۲۱ ۲۷ ۶- ۳۰

۸ آلومينيوم هرمزگان ۲۲ ۷ ۷ ۸ ۲۵ ۱۹ ۶ ۲۸

۹ يزدلوله ۲۳ ۶ ۱۰ ۷ ۲۱ ۲۰ ۱ ۲۸

۱۰ پاس همدان ۲۳ ۷ ۵ ۱۱ ۱۷ ۲۶ ۹- ۲۶

۱۱ البدر بندر کنگ ۲۳ ۹ ۴ ۱۰ ۲۰ ۲۸ ۸- ۲۵

۱۲ ابومسلم خراسان رضوي ۲۲ ۴ ۱۰ ۸ ۲۵ ۳۲ ۷- ۲۲

۱۳ پرسپوليس شمال ۲۳ ۴ ۷ ۱۲ ۲۶ ۳۷ ۱۱- ۱۹

منبع:روزنامه خراسان -۱۹فروردین۱۳۹۳

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

تمام نکاتی که برای ثبت نام دریارانه نقدی بایدبدانید

 

اقتصاد > یارانه- همشهری آنلاین:
دولت یازدهم در حالی در هفته جاری گام دوم هدفمندی یارانه‌ها را کلید خواهد زد که طبق قانون مصوب مجلس تنها متقاضیانی که نیازمند تلقی شوند همچنان یارانه نقدی دریافت خواهند کرد.

ایسنا نوشت: خود اظهاری به عنوان تنها ملاک دولت برای تخصیص یارانه نقدی به مردم است و عدم ثبت نام به منزله انصراف از دریافت یارانه خواهد بود.

طبق اعلام دولت سایت سازمان هدفمندی به آدرسwww.refahi.ir تنها محیطی است که به امر نام نویسی مردم اختصاص یافته و هیچ یک از مراحل ثبت نام نیازی به حضور در مراکز دولتی و یا پر کردن فرم چاپی ندارد.

البته دولت به منظور اطمینان از نام نویسی تمام متقاضیان در شهرها و روستاهایی که امکان دسترسی به اینترنت محدود است برخی از دفاتر بهزیستی، کمیته امداد و اداره پلیس از افرادی که دسترسی به سامانه رفاهی نداشته اند،اطلاعات مربوط به خانوار را دریافت می کنند.اما کسانی که قصد ثبت نام از طریق فضای مجازی را دارند باید از سه مرحله گذر کنند.

کلیات 6 بندی برای یارانه بگیران

در مرحله نخست سرپرست خانوار موظف است با مطالعه شش بند قانونی، آنها را تایید کند که عبارت اند از:

1 - به موجب قانون مصوب مجلس شورای اسلامی صرفا افراد نیازمند می‌توانند نسبت به تکمیل فرم تقاضای یارانه نقدی اقدام کنند.

2-فقط مشخصات افرادی که در حال حاضر تحت تکلف اینجانب هستند در فرم تقاضای یارانه نقدی درج می کنم.

3-در صورت درخواست سازمان هدفمندی‌ یارانه‌ها مدارک لازم برای اثبات درستی اطلاعات درج شده در فرم تقاضای یارانه نقدی را ارائه خواهم کرد.

4- به موجب قانون ارائه هر گونه اطلاعات نادرست موجب استرداد وجوه دریافتی و جریمه نقدی به میزان سه برابر یارانه نقدی دریافتی‌ خواهد شد.

5-بانک‌ها، موسسه‌های مالی و سایر دستگاه‌های اقتصادی می توانند اطلاعات مندرج در فرم تقاضای یارانه نقدی را مبنای ارزیابی توانایی مالی و رتبه سنجی اقتصادی اینجانب برای اعطای وام و یا هر نوع تسهیلات دیگر قرار دهند.

6-منظور از سطح درآمد ماهانه خانواده‌ام میانگین مجموع درآمد ماهانه همه اعضای خانوار در سال 1392 شامل درآمد حاصل از شغل اصلی و شغل دوم ، دریافت اجاره بها، سود سهام، سود سپرده بانکی، عایدی از مستغلات، حقوق ماهانه مستمری با وظیفه بگیران و موارد مشابه قبل از پرداخت اقسام وام خواهد بود.

سرپرست خانوار باید پس از مطالعه این شش بند در صورتی که همه آن ها را مورد قبول قرار داده باشد روی آیکون تایید کلیک کند.

به این ترتیب و با توجه به قوانین مصوب کشور این تایید به منزله امضای اینترنتی و قابلیت پیگیری قانونی خواهد داشت.

نکاتی که در این بخش باید مورد توجه خانوارها قرار گیرد این است که دادن هر گونه اطلاعات غلط می‌تواند باعث جریمه سنگین شود. در کنار آن طبق بند پنجم این قوانین کلیه بانک‌ها و موسسات مالی می توانند اطلاعات مندرج در این فرم را ملاک قرار دهند یعنی اگر به طور مثال شخصی بخواهد از بانک تسهیلاتی به شکل وام دریافت کند و میزان حقوقی را برای تایید شدن در نزد بانک ارائه کند بانک اجازه خواهد داشت با توجه به اطلاعات درآمدی در فرم خوداظهاری یارانه‌ها نسبت به دادن و یا ندادن وام اقدام کند و در بند ششم سرپرست خانوار باید توجه باشد میزان درآمدی که ارائه می کند مربوط به تمام اعضای خانوار خواهد بود و البته هزینه‌های جاری خانواده مانند اقساط بانکی و یا مواردی شبیه به آن در کم کردن میزان درآمد نقشی نداشته و سرپرست خانوار باید میزان درآمد خود را به صورت کامل و قبل از پرداخت اقساط وام درج کند.

اطلاعات سرپرست خانوار

در بخش دوم این فرم سرپرست خانوار باید در ابتدا شماره ملی کامل خود را بدون هیچ گونه خط تیره و یا علامتی درج کند.

در بخش دوم این فرم شماره حسابی که تاکنون در سازمان هدفمندی‌ یارانه‌ها به حساب سرپرست خانوار ثبت شده و یارانه نقدی تا این ماه به آن حساب واریز می‌شده درج می‌شود.

در این بخش نیز نکته بسیار مهم این است که سرپرستان خانوار نباید شماره حساب خود را با شماره 16 رقمی روی کارت بانکی جابه جا کنند بلکه در این آیکون باید شماره حساب درج شود.

در بخش سوم این فرم نیز سرپرست خانوار باید تعداد افراد تحت تکفل خود را ثبت کند در این بخش نیز با توجه به برنامه ای که بر روی سایت وجود دارد سرپرست خانوار نمی‌تواند بیش از تعداد اعضای خانواده خود را در این لیست جای دهد.

در این بخش سوال مهمی که پیش می‌آید این است که آیا کودکانی که تازه به دنیا آمده‌اند و یا افرادی که در گذشته نزدیک فوت کرده‌اند نیز اطلاعاتشان قابل ثبت خواهد بود یا خیر؟

طبق اعلام رسمی سازمان هدفمندی‌ یارانه‌ها مرکز آمار کلیه اطلاعات جدید خانوارهای ایرانی تا روز اول فروردین سال 93 را در اختیار این سازمان قرار داده پس اگر تغییر و تحولات قبل از این تاریخ صورت گرفته و در سایت رسمی مرکز آمار ثبت شده باشد مشکلی برای نام نویسی فرد جدید نخواهد بود. اما در غیر این صورت سرپرست خانوار فقط اجازه دارد به تعداد اعضای خانواده خود و یا کمتر از آن اقدام کند.

در پایان این مرحله با پر کردن کد 5 رقمی امنیتی و تایید آن صفحه سوم که مهمترین بخش ثبت نام به حساب می‌آید باز خواهد شد.

فرم اعلام نیاز سرپرست خانوار متقاضی دریافت یارانه نقدی

در این بخش ابتدا سرپرست خانواده نام و شماره ملی خود را بخش بالایی صفحه خواهد دید و در روبرو نیز در رابطه با وضعیت تملک واحد مسکونی پرسیده شده است که در صورت تملک جواب بلی خواهد بود و در غیر این صورت باید آیکون خیر پر شود.

برای دیگر اعضای خانواده نیز با ثبت شماره ملی باید بار دیگر نسبت به تملک واحد مسکونی پاسخ داده شود.

در زیر این اطلاعات نکته بسیار مهمی درج شده که بار دیگر تایید می‌کند منظور از درآمد ماهانه اعضای خانوار درآمد حاصل از شغل اصلی و شغل دوم، دریافت اجاره، سود سهام و سپرده بانکی، عایدی از مستغلات،‌ حقوق ماهانه، سطح درآمدی خانوار باید با دارایی‌ها همخوانی داشته باشد پس از تایید این نکته سوال اصلی درباره میزان درآمد خانوارهای ایرانی در پنج سطح وجود دارد که سرپرست خانوار با توجه به نکات ثبت شده تا این بند یکی از پنج گزینه کمتر از 600 هزار تومان، از 600 هزار تا یک میلیون تومان، از یک میلیون تا دو میلیون تومان، از دو میلیون تا دو میلیون و 500 هزار تومان و گزینه پنجم بیشتر از دو میلیون و 500 هزار تومان را تایید می‌کند.

و در بند پایانی سرپرست باید نوع خانوار خود را از سه گزینه شهری، روستایی و عشایر اعلام کرده و سپس استان و شهرستان محل زندگی خود را به صورت دقیق مشخص کند.

در پایان نیز باید کدپستی محل زندگی، شماره تلفن ثابت به همراه کد شهرستان و همچنین شماره از تلفن همراه خود یادداشت کند در این بند یادداشت دقیق شماره تلفن همراه بسیار مهم است زیرا پس از تایید نهایی ثبت نام در سایت تنها علامت تایید شدن پیامکی خواهد بود که از طریق سامانه به شماره سرپرست خانوار ارسال شده و یک کد 4 رقمی پیگیری به سرپرست داده می‌شود.

در اینجا نیز نکته بسیار مهم آن است که سرپرست خانوار کد 4 رقمی وارد شده در پیامک را حفظ کرده و تا پایان مراحل هدفمندی‌ یارانه‌ها آن را نگه دارد. پس از آن سرپرست با تایید تمام بندها و گزینه‌های فوق دکمه تایید نهایی را فشار می‌دهد و به این ترتیب مرحله ثبت نام رسما تمام خواهد شد.

در این راستا گروه نظامیانی که تاکنون از طریق یگان خود دریافت می کردند استثنا به حساب می‌آیند آن‌ها باید همانند قبل اطلاعات و ثبت نام خود را از طریق یگان خود پیش ببرند.

ثبت نام مردم از طریق آخرین عدد سمت راست شماره ملی آن‌ها از بیستم تا بیست و نهم فروردین ماه ادامه خواهد داشت و دولت روزهای سی‌ام و سی و یکم فروردین برای نام نویسی برای کسانی که از نام نویسی جا مانده‌اند اختصاص خواهد داد.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

شماره ۹و۱۰نشریه آوای شاندیزمنتشرشد.

 

شماره۹و۱۰نشریه آوای شاندیز به صاحب امتیازشهرداری شاندیز باهزاران مطلب متنوع منتشرشده است

شهروندان شاندیزی می توانند آنرا از دکه مطبوعاتی میدان ولیعصرشهرشاندیز تهیه کنند.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

                       

 

در گفت و گو با آنا

مرزبان:

 تیم پدیده شاندیز به لیگ برترصعود می کند

خبرگزاری آنا: مربی تیم پدیده شاندیز این تیم را بخت نخست صعود به لیگ برتر دانست.

 

مرزبان در گفت و گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری آنا خاطرنشان کرد: بازیکنان پدیده در سال جاری زحمات زیادی کشیدند تا این تیم را به جایگاه اصلی خود برسانند.

وی ادامه داد: مسوولین پدیده در اولین سال حضور این تیم در رقابت های لیگ دسته اول تمام تلاش خود را به کار گرفتند تا این تیم بتواند به لیگ برتر صعود کند.

وی افزود: با توجه به نتایج به دست آمده اکنون ما امید اول صعود به رقابت های لیگ برتر هستیم.

مرزبان به آنا گفت: هدف ما از اولین بازی در لیگ دسته یک صعود به لیگ برتر مسابقات بود و حالا در یک قدمی آن قرار داریم.

مربی پدیده عنوان کرد: همه چیز به بازی هفته آخر ما بستگی دارد و در صورت پیروزی پدیده به لیگ برتر صعود می کند.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

فعاليت80سايت اينترنتي متخلف فروش بليت درخراسان رضوي متوقف شد
خراسان رضوي - مورخ یکشنبه 1393/01/17 شماره انتشار 18654

معاون ستادخدمات هماهنگي سفر استان خراسان رضوي گفت: فعاليت80 سايت متخلف فروش بليت اينترنتي در اين استان متوقف شد.حجت ولي زاده در گفت و گو با ايرنا افزود:اين دفاتر مجوز فروش بليت اتوبوس از اداره کل حمل ونقل و پايانه ها داشته اند اما اقدام به فروش بليت قطار و هواپيما نيز در ايام نوروز کرده اند که با آنان برخورد شد.وي اظهار کرد: هم اکنون بيش از 300 دفتر خدمات مسافرتي و گردشگري در اين استان فعاليت مي کنند که در ايام نوروز از تمام اين دفاتر به همراه نماينده اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان بازديدهاي نظارتي روزانه انجام شد.رئيس انجمن دفاتر خدمات مسافرتي و گردشگري اين استان اظهار کرد: در طول تعطيلات نوروزي نظارت بر روند فروش بليت و برگزاري تورهاي مسافرتي به خوبي انجام گرفت و هيچ يک از دفاتر خدمات مسافرتي استان در اين زمينه تخلفي نداشته اند.

ولي زاده افزود:

در نوروزامسال تورهاي گردشگري يک روزه نيزتوسط17 دفترخدمات مسافرتي وگردشگري مشهدبرگزار شد

که اين تورهابه چهارمقصدشهرکلات،شهرستان نيشابور،شهر توس وشهرستان طرقبه وشانديز بود.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

مدير کل آمار و اطلاعات استانداري خراسان رضوي خبر داد
 
اقامت بيش ازيک ميليون و818 هزارنفرشب مسافردرخراسان رضوي
 
خراسان - مورخ شنبه 1393/01/16 شماره انتشار 18653

محمدجواد رنجبر - مدير کل آمار و اطلاعات استانداري خراسان رضوي از اقامت بيش از يک ميليون و 818 هزار نفر شب مسافر و زائر در اين استان طي 25 اسفند سال گذشته تا 14 فروردين ماه امسال خبر داد.مجيد نعيمي روز گذشته در گفت وگو با خراسان افزود: از اين تعداد 87 درصد در مشهد و مابقي در ديگر شهرستان هاي استان اقامت داشتند.وي ادامه داد: بسياري از زائران و مسافران نوروزي مشهد در منازل اقوام و منازل شخصي و همچنين در مراکز اقامتي وابسته به ارگان ها، سازمان ها و وزارت خانه ها که تحت نظارت نيستند و آمار آنان مشخص نيست، اقامت داشته اند که در اين آمار نمي گنجد.مدير کل آمار و اطلاعات استانداري خراسان رضوي درباره آمار بازديد از آثار و ابنيه تاريخي استان نيز اظهار داشت: کل بازديد از آثار و ابنيه تاريخي و مراکز گردشگري در استان دو ميليون و 835 هزار نفر بوده که حدود 3 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش را نشان مي دهد. همچنين بازديد از مراکز سه گانه فردوسي، هارونيه، عطار، خيام و عمارت خورشيد در شهرستان هاي مشهد، نيشابور و کلات، 6.2 درصد از اين بازديدها را شامل مي شود.نعيمي افزود: اگر در بازديدها موقعيت زيارتي مشهد را محاسبه نکنيم، شهرستان هاي نيشابور با 45 درصد، کاشمر با 26 درصد و طرقبه شانديز با 5 درصد به ترتيب رتبه اول تا سوم جذب بازديدکننده آثار و ابنيه تاريخي استان را به خود اختصاص داده اند.نعيمي درباره آمار ورودي و خروجي زائر و مسافر به مشهد و خراسان رضوي طي ايام نوروز نيز گفت: اين آمار وجود دارد، اما وزارت راه و شهرسازي، استان ها را از ارائه اين آمار منع کرده است.وي خاطرنشان کرد: کل نظارت ها به منظور ارائه خدمات بهتر به مسافران نوروزي استان 2 هزار و 667 مورد بوده که نسبت به سال گذشته 11 درصد افزايش داشته است و همچنين گفت: در حوادث جاده‌اي هم در اين مدت ميزان فوتي هاي در صحنه نسبت به سال گذشته 60 درصد کاهش داشته و از 15 نفر به 6 نفر رسيده است

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 


ویژگی شیعه واقعی از منظر ام‌ابیها (س)

تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۲۶
 
حضرت فاطمه(س) می‌فرمایند: شیعیان ما از بهترین افراد اهل بهشت هستند و هر کس ما را دوست بدارد و دشمنِ دشمنان ما باشد و با قلب و زبانش ایمان آورده است، اگر مخالفت با امر و نهی ما کند، شیعه ما نیست، گر چه به بهشت می‌رود.
به گزارش جهان به نقل از فارس، حضرت صدیقه طاهره(س) در ساعت‌های پایانی عمر با برکتش خطاب به امیرالمؤمنین(ع) فرمود: ای پسر عم! در دوران ازدواج هرگز مرا دروغگو و خائن نیافتی و از آغاز زندگی مشترک با تو جز طریق وفا و صفا نپیمودم، امام علی(ع) فرمود: پناه بر خدا راست می‌گویی، به خدا سوگند تو داناتر، نیکوتر و پرهیزکارتر از آن بودی.... فقدان و جدایی تو بر من سنگین است، چون چاره‌ای جز تسلیم ندارم آن را تحمل می‌کنم، به خدا قسم مصیبت رسول خدا(ص) بر من تجدید شد، آنگاه ساعتی با هم گریستند.

* وصیت حضرت زهرا (س) از دفن شبانه تا سلام بر فرزندانش تا روز قیامت

بعد از مدتی این بانوی بزرگ اسلام وصیت‌‌ای را ایراد کرد که متن آن از کتاب بحارالانوار علامه مجلسی در ادامه می‌آید:

«هذا ما اوصت به فاطمه بنت رسول الله(ص) اوصت وهی تشهد ان لااله‌الاالله وان محمداً عبده ورسوله وان الجنه حق والنار حق وان الساعه آتیه لاریب فیها وان الله یبعث من فی القبور.

یا علی! انا فاطمه بنت محمد(ص) زوجنی الله منک لاکون لک فی الدنیا والاخره، انت اولی لی من غیری حنطنی وغسلنی وکفنی باللیل ولا تعلم احداً واستودعک اللّه واقرء علی ولدی السلام الی یوم القیامه».(۱)

این وصیت فاطمه(س) دختر رسول الله است و او شهادت به وحدانیت خدا و رسالت محمد(ص) می‌دهد و گواهی می‌دهد که بهشت و دوزخ حق است و قیامت آمدنی است در آن شکی نیست و خداوند همه آن‌ها را که روزی در قبر می‌خوابند مبعوث می‌گرداند.

ای علی! من فاطمه دختر پیامبرم، خدای مرا به همسری تو در دنیا و آخرت مفتخر گردانیده، تو به من سزاوارتر از دیگرانی، مرا شب غسل ده و کفن و دفن کن و احدی را بر آن مطلع مساز، با تو خداحافظی کرده و به فرزندانم تا روز قیامت سلام می‌فرستم.

* آخرین سخنان صدیقه طاهره (س) در دنیای فانی

کلماتش را در حین شهادت چنین ضبط کرده‌اند: «السلام علیک یا جبرئیل السلام علیک یا ملائکه ربی الیک ربی لا الی النار، الی رحمتک لا الی غضبک، رضاک رضاک...».(۲)

* شاهدان مراسم تدفین حضرت زهرا (س)

امام صادق(ع) درباره حاضران مراسم تدفین ام‌ابیها(س) فرمود: شاهدان دفن حضرت فاطمه(س) سلمان فارسى، مقداد بن اسود، ابوذر غفارى، عبداللَّه بن مسعود، عبّاس بن عبدالمطّلب و زبیر بن عوام بودند.(۳)

به مناسبت شهادت ریحانه خلقت حضرت راضیه مرضیه(س) سه حکایت از زندگانی ایشان در ادامه بیان می‌شود:

* توسل به ام‌ابیها (س)

ام‌ایمن از زنان بزرگ صدر اسلام است که همواره در خدمت خاندان نبوت بود، پس از آنکه فاطمه(س) از دنیا رفت، ام‌ایمن آن چنان ناراحت بود که دیگر نمی‌توانست در مدینه بماند، بنابراین عازم مکه شد، در راه در بیابان جحفه تشنگی بر او غلبه کرد و آبی نیز به همراه نداشت و تشنگی او آنچنان شدید شد که به حد خطر مرگ رسید.

در این لحظه متوجه خدا شد و در حالی چشمش پر از اشک بود عرض کرد: «یا رب! اتعطشنی و انا خادمه بنت نبیک»، پروردگار من! آیا مرا تشنه می‌گذاری با اینکه من کنیز دختر پیامبرت(فاطمه) هستم، پس از دعا، دلوی از آسمان پر از آب بهشت بر او نازل شد، از آن آب آشامید و تا هفت سال دیگر تشنه و گرسنه نشد.(۴)

* تابوت جالب و نیک!


اسماء دختر عمیس می‌گوید: در لحظات آخر عمر فاطمه(س) در حضورش بودم، به من فرمود: این تابوت‌ها ناپسند است، زیرا جسد را خوب نمی‌پوشاند، من عرض کردم در مهاجرت به حبشه تابوت‌هایی دیده‌ام که جسد را به خوبی می‌پوشانند، فاطمه(س) فوراٌ فرستاد چند چوب درخت خرما آوردند و من با آن‌ها تابوت خوبی ساختم، فاطمه(س) خوشحال شد و فرمود: «ما احسن هذا و اجمله لاتعرف به المرثه من الرجل»، به به! این تابوت چه زیبا و نیکو است که جسد مرد و زن در آن تشخیص ‍ داده نمی‌شود.(۵)

* شیعه فاطمی کیست؟

مردی به همسرش گفت: نزد فاطمه(س) برو و درباره من از او سؤال کن که آیا من شیعه شما هستم یا خیر؟ همسرش نزد فاطمه(س) رفت و از او سؤال کرد، حضرت فرمود: به او بگو «ان کنت تعمل بما امر ناک وتنتهی عما زجرناک عنه فانت من شیعتنا والا فلا»، اگر به آنچه تو را امر کردیم عمل می‌کنی و از آنچه نهی کردیم پرهیز می‌کنی تو از شیعیان ما هستی و گرنه شیعه ما نیستی.

زوجه آن مرد گوید: جواب فاطمه(س) را به شوهرم رساندم، او گفت: وای بر من! چه کسی از گناهان و خطاها بدور است! پس من در این صورت برای همیشه در جهنم هستم، زیرا هر کسی از شیعیان آن‌ها نباشد همیشه در آتش جهنم است، همسرش دوباره به خدمت فاطمه(س) می‌رسد و سخن شوهرش را به آن حضرت می‌رساند. فاطمه(س) می‌فرماید: به او بگو آن طور که گمان کردی نیست، شیعیان ما از بهترین افراد اهل بهشت هستند و هر کس ما را دوست بدارد و دوستان ما را هم دوست بدارد و دشمن دشمنان ما باشد و با قلب و زبانش ایمان آورده است، اگر مخالفت با امر و نهی ما کند شیعه ما نیست، گرچه به بهشت می‌رود، اما بعد از آنکه به وسیله بلاها و سختی‌ها از گناهانشان پاک شوند یا با انواع سختی‌ها در عرصه‌های قیامت و یا ورود در طبقه بالای جهنم که عذاب می‌شوند پاک شوند، آنگاه به خاطر محبتی که به ما دارند از جهنم نجاتشان می‌دهیم و به نزد خود می‌بریم.(۶

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

نشانه‌های ظهور (حتمی و غير حتمی)

(بسم الله الرحمن الرحیم)
ظهور و قيام و انقلاب جهاني امام مهدي (عليه السلام) نشانه‌هايي دارد. دانستن اين علايم، آثار مهمي در پي خواهد داشت، چرا كه اين نشانه‌ها نويدبخش فرج مهدي آل محمد(صلي الله عليه و آله وسلم) است و وقوع هر يك از آن‌ها نور اميد را در دل‌هاي منتظران پرفروغ‌تر خواهد كرد.

 نشانه‌های ظهور (حتمی و غير حتمی)

همچنين اين نشانه‌ها معيار خوبي براي تشخيص مدعيان دروغين مهدويت است. بنابراين اگر كسي ادعاي مهدويت كرد ولي قيام او همراه با اين نشانه‌ها نبود، به سادگي مي‌توان به دروغ‌گو بودن او پي برد.
نشانه‌هاي ظهور به دو دسته تقسيم مي‌شوند: نشانه‌هاي حتمي و نشانه‌هاي غير حتمي. چنان‌كه فضيل بن يسار از امام باقر (عليه السلام) روايت كرده كه فرمودند:
«إنَّ مِنَ الأُمورِ أموراً مَوقوفَةً وَ أموراً محتومةً وَ أنَّ السُّفياني مِنَ المحتوم الّذي لابُدَّ منهُ»؛1 «به درستي که بعضي از امور، امور موقوف (غير حتمي) هستند و بعضي امور حتمي و به درستي که سفياني از امور حتمي است که چاره‌اي از آن نيست.»

1- نشانه‌هاي حتمي

منظور از نشانه‌هاي حتمي آن است که تحقق پديدار شدن آن‌ها، بدون هيچ قيد و شرطي، قطعي و الزامي خواهد بود، به گونه‌اي که تا آن‌ها واقع نگردند، حضرت مهدي (عليه السلام) ظاهر نخواهد شد و اگر کسي پيش از واقع شدن نشانه‌هاي حتمي، ادعاي ظهور حضرت مهدي (عليه السلام) را بکند، ادّعايي است نادرست. از روايات معصومين، استفاده مي‌شود که منظور از «حتمي» امري قطعي و مسلم است که خداوند تغيير و تبديل آن‌ها را اراده نکرده است.2
البته بايد توجه داشت که حتمي و يا مسلم بودن وقوع اين نشانه‌ها، به اين معني نيست که پديد نيامدن آن‌ها محال است، بلکه به حسب فراهم بودن شرايط و مقتضيات و نبودن بازدارنده‌ها، پديد آمدن آن‌ها، اگر خداوند اراده کند، قطعي است.
امام باقر (عليه السلام) فرمودند:
«پيش از ظهور قائم (عليه السلام) پنج نشانه‌ي حتمي است؛ يماني، سفياني، صيحه‌ي آسماني، قتل نفس زكيه، و خسف بيدا.»3
الف) خروج سفياني
سفياني مردي از نسل ابوسفيان است كه اندكي پيش از ظهور از سرزمين شام قيام مي‌كند. امام صادق (عليه السلام) در توصيف او مي‌فرمايند:
«اگر سفياني را ببيني، پليدترين مردم رامشاهده كرده‌اي.»4
آغاز قيام او در ماه رجب است. وي پس از تصرف شام و مناطق اطراف آن به عراق حمله مي‌كند در آن‌جا به كشتار گسترده‌اي دست مي‌زند و با دشمنان خود به شكل فجيعي رفتار مي‌كند‌. او لشکري را براي مقابله با حضرت مهدي (عليه السلام) به حجاز مي‌فرستد که لشکرش در منطقه‌ي بيدا فرو مي‌رود و همه‌ي لشکريانش نابود مي‌گردند. حکومت او به گونه‌اي است که شيعيان و انسان‌هاي درست کردار از حاکميت وي در رنج و عذاب هستند.5 براساس بعضي روايات، از خروج تا كشته شدن او پانزده ماه طول مي‌کشد.
ب) خسف بيداء
خسف به معناي فرو رفتن است و بيداء منطقه‌اي ميان مكه و مدينه است. مقصود از خسف بيدا اين است كه سفياني براي مقابله با امام مهدي (عليه السلام) لشكري به سمت مكه روانه مي‌کند. هنگامي كه لشكر او به منطقه‌ي بيدا مي‌رسد، به صورتي معجزه آسا در زمين فرو مي‌رود.
امام باقر(عليه السلام) در اين‌باره فرموده‌اند:
«به فرمانده‌ي سپاه سفياني خبر مي‌رسد كه مهدي (عليه السلام) به سوي مكه رفته است، پس لشكري در پي او روانه مي‌كند ... چون لشكر سفياني به سرزمين بيدا رسيد، ندا دهنده‌اي از آسمان آواز مي‌دهد: اي سرزمين بيدا، آنان را نابود كن. پس آن سرزمين لشكر را در خود فرو مي‌برد.»6
امام علي (عليه السلام) نيز در تفسير آيه‌ي وَ لَو تری إذ فَزَعوا فَلا فَوتَ وَ أُخِذوا مِن مکانٍ قَريب7 مي‌فرمايند:
«قبيلُ قائمنا المهدي يخرُجُ السّفياني ... و يأتِي المدينةِ جَيشَةً حَتّی إذا النتهی إلی البيداءِ خسفَ اللهِ به»؛8 «در آستانه‌ي ظهور قائم ما مهدي (عليه السلام)، سفياني خروج مي‌کند ... سپاه وي به سوي مدينه حرکت مي‌کند و چون به سرزمين بيداء مي‌رسند، خداوند آن‌ها را در کام زمين فرو مي‌برد.»
ج) خروج يماني
يکي ديگر از علامت‌هاي حتمي ظهور، خروج يماني است. امام صادق (عليه السلام) مي‌فرمايند:
«وَ اليماني مِن المَحتوم»؛9 «يماني از علايم حتمي است.»
وي که گويا مردي از يمن است، هم‌زمان با خروج سفياني از شام قيام مي‌کند و مردم را به حق و راستي و عدالت دعوت مي‌کند. از امام باقر (عليه السلام) روايت شده است که:
«خروج السّفياني و اليماني و الخُراساني في سَنَةِ واحدةِ ... و ليسَ في الرّاياتِ رايةٌ أهدَی مِن رايةِ اليماني»؛10 «خروج سفياني و يماني و خراساني در يک سال است ... و در ميان پرچم‌ها، هدايت کننده‌تر از پرچم يماني نيست.»
همچنين در جايي ديگر مي‌فرمايند:
«... در ميان بيرق‌هايي كه قبل از قيام مهدي (عليه السلام)بلند مي‌شود، پرچمي هدايت كننده‌تر از پرچم يماني وجود ندارد. آن پرچم هدايت است، چون به سوي صاحب شما (امام مهدي (عليه السلام)) دعوت مي‌كند.»11
د) صيحه‌ي آسماني
يكي ديگر از نشانه‌هايي كه پيش از ظهور اتفاق مي‌افتد، صيحه‌ي آسماني است. اين نداي آسماني كه براساس بعضي از روايات نداي جبرئيل (عليه السلام) است، در ماه رمضان شنيده مي‌شود و از آن‌جا كه قيام امام مهدي (عليه السلام) قيامي جهاني است و همگان منتظر آن هستند، يكي از راه‌هاي آگاهي مردم جهان از اين رويداد، همين نداي آسماني خواهد بود. در روايات غير از صيحه، از تعابيري چون ندا، صوت، فَزعَت و ... نيز استفاده شده است. آن‌چه از روايات به دست مي‌آيد اين است که:
1- وقوع آن بشارت ظهور را به همراه خواهد داشت و به گونه‌اي خواهد بود که مردم را متوجه ظهور خواهد کرد.
2- محتوا و مضمون دعوت، بيان حقّانيّت و ظهور دادگستر الهي، حضرت مهدي (عليه السلام) خواهد بود به گونه‌اي که مردم به درستي آن را درک کرده و متوجه آن مي‌شوند که وي همان موعود و منجي حقيقي مي‌باشد.
امام باقر (عليه السلام) مي‌فرمايند:
«ينادي منادٍ منَ السّماءِ باسمِ القائِم (عليه السلام) فَيسمَعُ مَن بالمشرقِ وَ مَن بالمغرِب، لايبقی راقِدٌ إلّا استَيقَظَ و لاقائِمٌ إلّا قَعَدَ وَ لا قاعِدٌ إلّا قامَ عَلی رِجلَيهِ فَزَعاً مِن ذلک الصّوتِ، فَرَحمَ اللهُ مَنِ اعتَبَرَ بذلک الصّوتِ فَأجابَ فإنَّ الصوتَ الأوّل هوَ صَوتُ جبرئيلَ الرّوحُ الأمينِ»؛12 «ندا کننده‌اي از آسمان، نام قائم را ندا مي‌کند. پس هر که در شرق و غرب است، آن را مي‌شنود. از وحشت اين صدا، خوابيده‌ها بيدار، ايستادگان نشسته و نشستگان بر دو پاي خويش مي‌ايستند. رحمت خدا بر کسي که از اين صدا عبرت گيرد و نداي وي را اجابت کند، زيرا صداي نخست صداي جبرئيل روح الأمين است.»
همچنين امام صادق (عليه السلام) مي‌فرمايند:
«إذا نادي منادٍ منَ السّماءِ أنَّ الحقَّ في آل محمّدٍ(صلي الله عليه و آله وسلم) فعندَ ذلکَ يظهَرُ المهدی علی أفواهِ النّاسِ و يشرَبونَ حُبَّهُ و لا يکونَ لهم ذکر غيره»؛13 «هرگاه ندا دهنده‌اي از آسمان صدا بزند که حق با اولاد محمد(صلي الله عليه و آله وسلم) است، آن هنگام، ظهور مهدي (عليه السلام) بر سر زبان‌ها مي‌افتد، به گونه‌اي که غير از او ياد نمي‌کنند.»
درباره‌ي محتواي اين نداي آسماني روايات مختلفي رسيده است. از جمله اين‌که امام صادق (عليه السلام) فرموده‌اند:
«ندا دهنده‌اي از آسمان به نام قائم (عليه السلام) و نام پدرش آواز مي‌دهد.»14
ه‍( قتل نفس زكيه
نفس زكيه به معناي شخصي است كه به رشد و كمال رسيده يا انسان پاك و بي‌گناهي است كه قتلي مرتکب نشده. در قرآن کريم حضرت موسي (عليه السلام) در اعتراض به کار حضرت خضر (عليه السلام) مي‌فرمايند:
«أقَتَلتَ نَفساً زَکِيةً بِغَيرِ نفسٍ»؛15 «آيا جان پاکي را بي‌آن‌که قتلي انجام داده باشد، مي‌کشي».
مقصود از قتل نفس زكيه اين است كه اندكي پيش از قيام امام مهدي (عليه السلام)، شخصيت برجسته يا بي‌گناهي به دست مخالفان حضرت كشته مي‌شود. زمان اين رخداد بر اساس بعضي از روايات پانزده شب پيش از قيام امام مهدي (عليه السلام) است.
امام صادق (عليه السلام) در اين‌باره فرمودند:
«بين قيام قائم آل محمد(صلي الله عليه و آله وسلم) و كشته شدن نفس زكيه تنها پانزده شب فاصله است.»16

2- نشانه‌هاي غير حتمي

منظور از نشانه‌هاي غير حتمي، اموري است که رخ دادن آن‌ها قطعي نيست و ممکن است به دليل عدم تحقّق شرايط يا ايجاد مانع، به وقوع نپيوندند.
نشانه‌هاي غير حتمي بيان شده در روايات فراوان است كه برخي از آن‌ها عبارتند از:
خروج دجال (موجودي پليد و حيله‌گر كه بسياري از انسان‌ها را گمراه مي‌كند)، خورشيد گرفتگي و ماه گرفتگي در ماه مبارك رمضان، آشكار شدن فتنه‌ها و قيام مردي از خراسان.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

پارسی را پاس بداریم

بجای ایام بگوییم روزها

بجای تحت نظر ...بگوییم زیر نظر

بجای آدرس بگوییم نشانی

بجای شمسی بگوییم خورشیدی

سعی کنیم بیشتر به حفظ زیان ملی مان زبان شیرین پارسی که حکیم ابوالقاسم فردوسی بزرگ برای

حفظ آن۳۰سال ازعمر گرانمایه خودراصرف نمودبیاندیشیم ماهم کمی دلسوزباشیم بازبان گفتاری ونوشتاری

دربرنامه های صداوسیما وروزنامه هاوغیره...شوخی نکنیم وازبکاربردن کلمات غیرپارسی پرهیزکنیم .

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

عید نوروز و سال نو خورشیدی رابه همه پارسی زبانان جهان و هموطنان عزیز ایرانی تبریک می گوییم .

 سبزه عید

 

 

سال نو مبارک

عیدتان مبارک

۱۳۹۳هجری خورشیدی

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

خراسان امام رضا ُاول فروردین ۱۳۹۳

 میزبان رهبر انقلاب

 

زمین ولایت میزبان ولی امر مسلمین/وعده دیدار اول فروردین 93

قدس آنلاین:رهبر معظم انقلاب در آغازین روز سال 1393 در جمع مردم مشهد و زائران بارگاه منور رضوی سخنرانی خواهند نمود

    به گزارش قدس آنلاین،در همین زمینه نماینده ولی فقیه و تولیت آستان قدس رضوی در پیامی از زائران و مجاوران بارگاه منور رضوی دعوت کرد تا ساعت 9 صبح یکم فروردین ماه 1393 در دیداربا رهبر معظم انقلاب اسلامی، بار دیگر با آرمانهای امام راحل (قدس سره) و مقام عظمای ولایت تجدید میثاق کنند و حضور حماسی خود را به نمایش بگذارند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی آستان قدس رضوی، متن پیام آیت‌ا... واعظ طبسی به این شرح است:
نسیم سال نو با عطر دل انگیز فاطمی در حالی به مشام می‌رسد که بیش از پیش اقتدار و عظمت اسلام و مسلمانان، باعث سرشکستگی و اضمحلال قدرت پوشالی سردمداران استکبار شده و به برکت انقلاب اسلامی مردم ایران با قیادت امام راحل عظیم الشأن، خمینی کبیر (قدس سره) و در سایه رهبری حکیمانه مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌ا... العظمی خامنه‌ای (مدظله العالی) و مجاهدت و استقامت ملت انقلابی ایران، امواج بیداری ملتهای مسلمان و غیرمسلمان را فراگرفته و قدرت‌های استکباری و از جمله شیطان بزرگ دریافته‌اند که گزینه‌های به اصطلاح روی میز آنان در مقابل عظمت مردمی نستوه و انقلابی پشیزی نمی‌ارزد و این ملت با اتکا به الطاف الهی ذره‌ای هراس به دل ندارد.
سکوت داعیه‌داران حقوق بشر نسبت به کشتار بی‌رحمانه مسلمانان در آفریقای مرکزی، سوریه، عراق، افغانستان و دیگر بلاد اسلامی، جلوه‌ای از بداندیشی و دین ستیزی حزب شیطان است که به چیزی جز منافع خود و اربابان صهیونیستی‌شان نمی‌اندیشند.
در سالی که گذشت، با حضور پرشکوه و مشارکت مثال زدنی مردم شریف ایران در انتخابات ریاست جمهوری، حماسه سیاسی رقم خورد و ابلاغ سیاستهای اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری، آغازی مبارک بر حماسه اقتصادی و پاسخی دندان شکن به یاوه سرایی‌های معاندان نظام جمهوری اسلامی ایران بود که نظام اسلامی به فضل الهی در این آزمون نیز سرفراز خواهد شد.
دیار خراسان و شهر انقلابی مشهد به برکت مضجع منور رضوی (علیه آلاف التحیه و الثناء) همواره مفتخر است که در طلیعه سال نو از این مکان مقدس، پیام انقلاب و ولایت از زبان ولی فقیه و امام جامعه اسلامی به جهان منتشر می‌شود و رهبر فرزانه و هوشمند با تعیین نقشه راه انقلاب و جهان اسلام از این پایگاه بلند شیعه، نقشه‌های دشمنان را نقش بر آب و امید آنان را به یأس مبدل نموده و به دلهای دوستان قوت و گرما می‌بخشند.
ضمن سپاس به درگاه باری تعالی به شکرانه این نعمت عظیم و خیر مقدم به رهبر معظم انقلاب اسلامی، از مردم مؤمن و انقلابی مشهد مقدس، بویژه حضرات آیات، علمای اعلام، روحانیت معظم، خانواده معزز شهدا و ایثارگران، دانشگاهیان، اصناف و یکایک برادران و خواهران دینی و نیز عموم زائران بارگاه منور رضوی دعوت می‌نمایم روز جمعه اول فروردین ماه 1393، ساعت 9 صبح برای دیدار با رهبر معظم انقلاب اسلامی و پیشوای عظیم الشأن امت اسلام (مدظله العالی) در رواق امام خمینی(ره) حرم مطهر رضوی حضور یافته و از فیوضات این مراسم معنوی و باشکوه بهره‌مند شده و در جوار بارگاه ملکوتی ولی نعمت‌مان، حضرت علی بن موسی الرضا (علیه السلام) با آرمانهای امام راحل(قدس سره) و مقام عظمای ولایت تجدید بیعت و بار دیگر با حضور حماسی خود دشمنان اسلام و قرآن را ناامید نمایند.
عباس واعظ طبسی
نماینده ولی فقیه در خراسان و تولیت آستان قدس رضوی
 پیام امام جمعه مشهد
امام جمعه مشهد نیز در پیامی از اقشار مختلف مردم دعوت کرد تا در اولین روز سال جدید با حضور در آستان ملایک پاسبان ثامن الحجج، گوش دل به رهنمودهای حکیمانه مقام معظم رهبری بسپارند.
پیام آیت‌ا... علم الهدی به این شرح است:
همزمان با رویش یاس کبود در فاطمیه امسال، مهری تابناک از تبار فاطمی در طلوع اولین روز فروردین در کنار درخشش گنبد رضوی می‌درخشد و دیدگان ساکنان سرزمین خورشید را طبق معمول همه ساله روشن می‌سازد.
افتخار ما خراسانیان این است که در ساعتهای اولین روز سال جدید در پای رهنمودهای حکیمانه‌اش زانو می‌زنیم. تشرف پربرکت مقام معظم رهبری(مدظله العالی) به آستان ملایک پاسبان ثامن الحجج(علیه السلام) در حلول سال نو همراه با افادات سازنده و دشمن ستیز آن حضرت به همه برادران و خواهران مژده باد، از عموم عزیزان به منظور بهره‌برداری از انفاس قدسیه آن بزرگوار در روز جمعه ساعت 9 صبح در بیوتات مقدسه حرم مطهر با مرکزیت رواق امام خمینی (قدس سره) دعوت به عمل می‌آید، به امید دیدار در این میقات ولائی.

دعوت استاندار خراسان رضوی از مردم
استاندار خراسان رضوی هم در پیامی از مردم برای حضور در مراسم دیدار با مقام معظم رهبری همزمان با آغاز سال نو دعوت کرد.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، در پیام علیرضا رشیدیان آمده است:
در طلیعه هر بهار در شهر امام مهربانی‌ها، نغمه جان بخش ولی امر مسلمین حضرت آیت‌ا... العظمی خامنه‌ای (مدظله العالی) گوش نواز دلهای بی‌قراری است که در همایش عظیم عاشقان ولایت در فضایی آکنده از عشق ورزی و وفاداری به دیدار مراد خویش می‌شتابند تا از بیانات ناب رهبر فرزانه انقلاب توشه راه برگیرند.با تبریک فرا رسیدن سال نو و عرض خیرمقدم به محضر مبارک ولی امر مسلمین جهان (مدظله العالی) بدین وسیله از قشرهای مختلف مردم متدین و همیشه در صحنه و زائران حریم ملکوتی حضرت ثامن الحجج(ع) جهت حضور در این آیین باشکوه که ساعت 9 صبح اول فروردین ماه 93 در حرم مطهر رضوی برگزار می‌گردد، دعوت به عمل می‌آورد.
رجاء واثق دارم حضور انبوه شیفتگان ولایت در این مراسم، یک بار دیگر صحنه‌هایی به یادماندنی از همدلی و وحدت دشمن شکن و پیوند ناگسستنی مردم با مقام عظمای ولایت را در برابر چشمان حیرت زده جهانیان به نمایش خواهد گذاشت.
 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 
از گردش در طبیعت زیبای شاندیز تا قایق سواری در سد چالیدره

استان‌های زیبای کشورمان هر کدام جذابیت‌های طبیعی و تاریخی خاص خود را دارند که در هر فصل گردشگران زیادی را به خود جلب می‌کند یکی از استان‌هایی که در ایام نوروز مقصد گردشگران مذهبی و دوستداران طبیعت است استان خراسان رضوی است.

خبرگزاری فارس: از گردش در طبیعت زیبای دشت گیلاس تا قایق سواری در سد چالیدره

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، در شماره دیگری از عیدانه خبرگزاری فارس به یکی از استان‌هایی سفر می‌کنیم که علاوه بر جاذبه‌های طبیعی فراوانی که دارد یکی از قطب‌های مهم گردشگری مذهبی کشور است که باعث می‌شود در تمام فصل‌ها از سراسر جهان گردشگران زیادی را به خود فرا بخواند.

این استان از شمال به جمهوری ترکمنستان، از شمال غربی به استان خراسان شمالی، از غرب به استان سمنان، از جنوب غربی به استان‌های یزد و اصفهان، از شرق به کشور افغانستان، از جنوب به استان خراسان جنوبی محدود شده است.

از شهرهای مهم استان خراسان رضوی می‌توان به مشهد، بردسکن، تایباد، تربت جام، تربت حیدریه، خواف، درگز، زاوه، طرقبه شاندیز، سبزوار، سرخس، قوچان، کاشمر، کلات، نیشابور، فریمان، چناران، گناباد اشاره کرد.

استان خراسان رضوی در مناطق مختلف دارای شرایط اقلیمی متنوعی است به طوری که مناطق کوهپایه‌ای دارای آب و هوای نیمه بیابانی ملایم، نواحی جنوبی «گرم و خشک» و مناطقی چون قوچان، نواحی جنوب بینالود، ارتفاعات هزار مسجد و قسمتی از شهرستان مشهد دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است.

خراسان و با توجه به مناطق مختلف آب و هوایی کوهستانی و کویری، سفر به این استان را در هر چهار فصل می‌توان برنامه‌ریزی کرد همچنین استان خراسان رضوی یکی از قطب‌های مهم گردشگری مذهبی در جهان تشیع می‌باشد.

جاذبه‌های برتر استان: دریاچه بزنگان، آبشار اخلمد، غارمغان، پارک ملی تندوره، بند گلستان، سد چالیدره، جاده چلمیر درگز، چشمه سبز.

جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی برتر استان: مجموعه معماری، آرامگاهی حرم مطهر حضرت رضا (ع)، آرامگاه حکیم ابوالقاسمی فردوسی، آرامگاه نادرشاه افشار، آرامگاه حکیم عمر خیام نیشابوری، آرامگاه عطار نیشابوری، خانه حاج حسین ملک، قنات گناباد، مجموعه معماری مزار شیخ احمد جامی تربت جام.

استان خراسان رضوی از جمله استان‌هایی است که جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی زیادی دارد.

دریاچه بزنگان: در فاصله 70 کیلومتری شهر سرخس قرار دارد و مساحت آن حدود 50 هکتار و حداکثر عمق تقریبی آ‌ن 12 متر است.

چشمه سبز (دریاچه طبیعی): در فاصله 15 کیلومتری چناران و 60 کیلومتری غرب مشهد در مسیر مشهد به قوچان قرار دارد. این پدیده‌ با دبی آب بالا دریاچه کوچکی را شکل داده است.

 

 

چشمه‌های زیبای استان خراسان یکی از جاذبه‌های زیبای طبیعی این استان است که گردشگران زیادی را به خود فرا می‌خواند.

چشمه گیلاس: در فاصله 50 کیلومتری شمال غربی مشهد و در مسیر مشهد - چناران قرار دارد عمق چشمه 4 تا 5 متر است.

چشمه حضرت: در فاصله 24 کیلومتری از شهر نیشابور، در کنار بنای قدمگاه واقع شده است.

چشمه حضرت دهسرخ: شهرستان مشهد، بخش ملک‌آباد، روستای دهسرخ

آبگرم معدنی کاریز: در فاصله 15 کیلومتری شهر ریوش کاشمر و به فاصله 3 کیلومتری روستای کاریز واقع گردیده که دارای آبگرم معدنی با خاصیت‌های درمانی است.

چشمه آب گرم شهر کهنه قوچان: در فاصله 12 کیلومتری قوچان قرار دارد و دارای تأسیسات آب درمانی است.

چشمه گرماب طاقانکوه: در فاصله 44 کیلومتری نیشابور در مسیر نیشابور - سبزوار قرار دارد.

آبشارها از دیگر جاذبه‌هایی است که در هر فصلی زیبایی‌های خاص خود را دارد و در هر منطقه‌ای که آبشار وجود داشته باشد گردشگران زیادی به آن منطقه سفر می‌کنند.

آبشار اخلمد: در فاصله 12 کیلومتری چناران در مسیر چناران - قوچان در مسیر فرعی روستای اخلمد و در فاصله 2 کیلومتری روستای اخلمد قرار دارد. دره‌ای زیبا و دیدنی که 5 آبشار با ارتفاع بیش از 40 متر در آن جای گرفته است. مسیر روستا تا پای آبشار پیاده طی می‌شود. مناظر طبیعی اخلمد در دی ماه سال 1390 در فهرست آثار ملی جای گرفته و از تفرجگاه‌های استان است.

آبشار رودمعجن: در فاصله 48 کیلومتری غرب تربت حیدریه، در مسیر تربت حیدریه - بایک در نزدیکی روستای رود معجن قرار دارد. ارتفاع این آبشار 25 متر است.

آبشارهای استای بالا: در فاصله 40 کیلومتری صالح‌آباد از توابع تربت جام در مسیر صالح‌آباد - سمیع‌آباد و در روستای استای بالا قرار دارد. مسیر دسترسی به این روستا سخت و ناهموار است.

آبشار دافی: در فاصله 70 کیلومتری شمال غرب تربت حیدریه و در بین کوه‌های سه پایه در جنوب روستای دافی و در 15 کیلومتری شهر کدکن واقع شده است.

آبشارهای ارزنه: در فاصله 14 کیلومتری جنوب شهرستان قوچان در دامنه ارتفاعات کوه سنگر و محمد بیک واقع شده که در سرچشمه رودخانه سراب آبشار بسیار زیبایی قرار گرفته است.

آبشار آبقد: در فاصله 70 کیلومتری شمال مشهد در مسیر مشهد، گوارشک در روستای آبقد قرار دارد چند آبشار در مسیر این دره قرار گرفته است.

آبشار چهار تکاب: در فاصله 35 کیلومتری فریمان در مسیر فریمان - قلندرآباد - چهار تکاب و در روستای چهار تکاب قرار دارد. حدود 3 کیلومتر تا پای آبشار پیاده‌روی دارد.

آبشار درود: در فاصله 20 کیلومتری نیشابور در مسیر نیشابور - مشهد و مسیر فرعی درود قرار دارد از 7 آبشار متوالی تشکیل شده است.

پیست اسکی شیرباد از توصیه‌ةای عیدانه خبرگزاری فارس به دوستداران ورزش اسکی است.

شیرباد: در فاصله 50 کیلومتری مشهد قرار دارد. این پیست دارای مدرسه اسکی، 1 تکه اسکی، پارکینگ، رستوران و درمانگاه است.

غارها محل مناسب برای افرادی است که جویای کشف مناظر بکر زیرزمینی هستند و در هر استانی به دنبال غارهای زیبای آن استان هستند استان خراسان رضوی نیز از این منظر زیبایی‌های فراوانی دارد که در ادامه با تعدادی از آنها آشنا می‌شویم.

غار مغان: در فاصله 35 کیلومتری مشهد در جنوب روستای مغان در دامنه کوه‌های بینالود قرار گرفته است غار درجه 1 است.

غار دره آل: در فاصله 45 کیلومتری شمال شرق مشهد در مسیر کلات نادری قرار دارد. غار دارای دهانه بزرگ و دیدنی و دیواره‌های مرتفع و بلند است و چشمه‌ای در مجاورت آن قرار دارد.

غار هندل‌آباد: در فاصله 45 کیلومتری مشهد روستایی با همین نام قرار دارد درون غار چشمه آبی وجود دارد که آب آن از نظر مردم محلی مقدس است غار درجه 3 است.

غار مزد آوند: در 95 کیلومتری جاده مشهد - سرخس و در 3 کیلومتر مزداوند قرار دارد. غار درجه یک است.

غار سیر: در فاصله 25 کیلومتری شمال شرقی بردسکن و 5 کیلومتری روستای سیر قرار دارد. غار درجه 2 است.

غار زری: در فاصله 9 کیلومتری جنوب غربی مشهد، پشت بنای امامزادگان یاسر و ناصر قرار دارد. غار درجه 2 است.

غار قباد: در مسیر قوچان به سمت روستای شیخکانلو قرار دارد.

غار ماپری: در فاصله 15 کیلومتری شمال غربی تربت حیدریه و در نزدیکی روستایی به نام «صنوبر» قرار دارد. بنا بر شواهد قدمت آن پیش از تاریخ است.

کویرها و جنگل‌ها از جمله جاذبه‌های زیبا و بی نظیر طبیعی این استان است.

کویر نمکی بردسکن: بخش شهرآباد - دهستان شهرآباد - روستای رحمانیه (شماره ثبت ملی 157).

ریگزار صبری: سبزوار - بخش روداب - دهستان بروغن - روستای گرو صبری

 

 جنگل

جنگل پسته خواجه: شهرستان کلات - بخش زاوین - دهستان پساکوه - جنوب روستای چهچهه

رویشگاه جنگلی گیاه قره‌قات: سنقز در گز واقع در ارتفاعات هزار مسجد

رویشگاه اشتران: شهرستان گناباد - دهستان پس کلون - شهر بیدخت

سیستان: در ارتفاعات رشته کوه هزار مسجد در شمال شهرستان چناران قرار دارد.

جنگل پسته شور لق: در شهرستان سرخس ارتفاعات مزدآوند قرار دارد.

استان خراسان رضوی مناطق مناسب پرنده نگری و قایق سواری زیبایی دارد که طرفداران طبیعت می‌توانند به این مناطق بروند و لحظات زیبایی را برای خود و خانواده لحاظ کنند.

مناطق مناسب پرنده‌نگری

پارک ملی تندوره: در فاصله 40 کیلومتری شمال شرق قوچان قرار دارد و زیستگاهی کوهستانی است. پرنده‌های شاخص آن هما، دال سیاه و سهره سیاه است.

هریر رود - سرخس: نوار مرزی 40 کیلومتری با عرض حدوداً 2 کیلومتر در سواحل غربی هریر رود و تا جایی که این رود از محدوده ایران خارج می‌شود، یعنی 10 کیلومتری شمال سرخس هریر رود در کف دره‌ای عرض پیچ و تاب می‌خورد تا به استپ‌های مواج ماسه‌ای کناره‌های جنوبی صحرای کاراکوم برسد، اینجا یکی دیگر از دو منطقه‌ای است که بخشی از زیستگاه کویر قره‌قوم در داخل مرزهای ایران واقع می‌شود. در فصول بهار و زمستان هریر رود خروشان و پرآب است. از پرندگان شاخص این منطقه می‌توان به انواع سسک‌ها، کبوتر خاوری و سهره سیاه اشاره نمود.

مناطق مناسب قایق‌سواری

بند گلستان: ابتدای جاده طرقبه

سد چالیدره: طرقبه - جاده نغندر (کایاک  قایق موتوری و قایق پایی)

پارک ملت: شهر مشهد

روستای هدف گردشگری کنگ: در فاصله 18 کیلومتری شمال غربی طرقبه در دامنه‌های ارتفاعات بینالود قرار دارد. با توجه به شکل استقرار سکونتگاه‌های آن بر دامنه کوه دارای معماری پلکانی شبیه به ماسوله می‌باشد. از ویژگی‌های این روستا ترکیب معماری با طبیعت، ایجاد بناهای پلکانی با معابر کم عرض و وجود باغات پیرامون این روستا اشاره کرد. از آثار تاریخی این روستا می‌توان قلعه حصار، رباط پای کوه، قلعه تیغ میان و مقبره عبدالله انصاری را نام برد.

روستای فریمانه: در فاصله 13 کیلومتری جغتای قرار دارد آب و هوای روستای فریمانه کوهستانی مطبوع است. از جمله عوامل زیبایی و مناظر طبیعی فریمانه قنات قدیمی و پر آب پایاب است. این روستا درختان کهنسال زیادی دارد که از مهمترین آنها چنار و سپیدار است.

از جمله جاذبه‌های دیدنی استان خراسان رضوی می‌توان به جاده کلات، جاده سد فریمان، جاده چلمیر

درگز، گردنه الله‌اکبر، جاده طرقبه - شاندیز و جاده کویری لوت گناباد اشاره کرد.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

عضوشورای اسلامی شهرستان طرقبه شاندیز عنوان کرد:
 
بيداد تقابل شهر و روستادرشانديز و طرقبه!!!
 
 
پيشنهاد بودجه 24 ميليارد ريالي براي سال آينده شوراي اسلامي استان
 
ویژه نامه خراسان رضوي-مورخ چهارشنبه 1392/12/21

علي بيات-آخرين جلسه شوراي اسلامي استان روزگذشته درمشهدتشکيل وبراي سال آينده شوراي اسلامي

استان ۲ميلياردو۴۰۰ ميليون تومان اعتبارپيشنهاد شد.

 

*****************************************************

عضو شوراي اسلامي استان و عضو شوراي شهرستان طرقبه و شانديز هم جلسه  شورای استان از بيداد تقابل

روستا و شهر در شانديز و طرقبه خبر دادوگفت:سکونتگاه ها خودبايدارتقايابند و اين که من تأکيد کنم طرقبه

ياشانديز بزرگ تر شود کار غلطي است!؟

دکترهمايي فر گفت: محدوده شهر شانديز بسيار بزرگ است و با اين که طرح محدوده شانديز

مصوب شده ولي استاندارهنوز ابلاغ نکرده است.محدوده شانديزشامل شهر شانديز،روستاي ابرده

 عليا، ابرده سفلي، سرآسياب و حصارسرخ است.

 و....

منبع:روزنامه خراسان

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 


دکترحسن روحانیُ ریاست جمهوری اسلامی ایران:

کسانی که به یارانه نقدی نیازندارندفرم‌های مربوط به آنراپرنکنند

 

 

***

می‌خواهیم در قدم دوم یارانه، به تولید کمک کنیم. می‌خواهیم اقشار نیازمند نه تنها از کمک نقدی و غیر نقدی محروم نشوند، بلکه بتوانیم به آنها کمک بیشتری کنیم. راه آن این است، آنهایی که نیاز آنچنانی به یارانه ندارند، دست رد به سینه یارانه نقدی بزنند و فرم‌هایی را که در فروردین میان مردم پخش خواهد شد پرنکنند تا ما بتوانیم با دست بازتر به مشکلات جامعه رسیدگی کنیم.
معضل بهداشت، درمان، حمل و نقل عمومی و تولید، همه اینها در سایه آن امکان‌پذیر است، مردمانی که نیاز آنچنانی به یارانه ندارند با صدای رسا به یارانه نقدی نه بگویند. برای این کار اصحاب رسانه باید قدم به میدان بگذارید و همه توان خود را به کار بگیرید. تنها بحث یارانه و محیط زیست نیست؛ همه مسایل اصلی جامعه ما نیاز به حضور، فعالیت و اقدامات اساسی شما دارد.

و...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

شهردار منطقه ۱۲ مشهدخبر داد
 
اختلاف برسر۵هزارهکتار مانع تصويب طرح جامع جديد مشهد
 
خراسان رضوي - مورخ پنج‌شنبه 1392/12/15 شماره انتشار 18641

جواد حاتمي - شهردار منطقه ۱۲ مشهد، اختلاف نظر بر سر ۵هزار هکتار اراضي حريم و محدوده شهر مشهد و شهرستان طرقبه- شانديز را عامل تاخير در تصويب طرح جامع شهر مشهد اعلام کرد. مهندس «حسنعلي رجب زاده» روز گذشته در نشستي خبري با اعلام اين خبر گفت: محدوده و حريم شهر مشهد در قالب قانون پيگيري مي شود و طرح جامع از سال ۸۵ با کارفرمايي سازمان وقت مسکن و شهرسازي به مشاور سپرده شد و در سال ۸۶ براساس تفاهم نامه اين سازمان و شهرداري وقت، طرح مجموعه شهري مشهد از طرح جامع جدا و در سال ۸۸ تصويب و ابلاغ شد.

به گفته وي، طرح جامع شهر مشهد براساس ساختار قانوني در شوراي راهبردي و راهبري پيگيري و در ۴جلسه کارگروه امور زيربنايي و شهرسازي استان بررسي شد که به دليل اختلاف شهرستان طرقبه- شانديز هنوز مصوب نشده است. وي عمده اختلاف را که از سال ۸۶ سبب تعيين نشدن تکليف محدوده شهرستان طرقبه - شانديز با حريم و محدوده شهر مشهد شده است بر سر ۵هزار هکتار اعلام کرد که يک هزار هکتار محدوده و ۴هزار هکتار حريم شهر است.

***

متاسفانه برخی مدیران درمشهدهمچنان بدنبال گرفتن زمینهای واقع درمحدوده شهرستان طرقبه شاندیزبدون توجه به ضوابط تقسیمات کشوری هستندوگویا تمایلی به پذیرفتن واقعیات موجود ندارند!

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 
 
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۲ -      -
در جلسه امروز هیئت دولت علیرضا رشیدیان به عنوان استاندار خراسان رضوی انتخاب شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، در جلسه امروز هیئت دولت علیرضا رشیدیان به عنوان استاندار خراسان رضوی انتخاب شد.

با انتخاب استاندار خراسان رضوی پرونده انتخاب استانداران در دولت یازدهم بسته شد
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

عملیات روشنایی جاده شاندیز مشهد از سمت دو راهی امروز 12 اسفند آغاز گردید. این محور حدود 10 کیلومتر می باشد . پیمانکار در گفتگوی کوتاهی اعلام داشت که در مدت 2 ماه می تواند این پروژه را به اتمام برساند مشروط به این که اعتبار لازم تخصیص یابد .

این محور که چند سال قبل آماده گردیده ، از پل چهل بازه تا شاندیز دارای روشنایی و بقیه مسیر منتظر تخصیص اعتبار بود که آن نیز تامین شده است.+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

قصه عاشقی پیرزن چشم انتظار
31 تقویم عوض شد،‌31 بهار، 31 تابستان، 31 پاییز، 31زمستان، بهروز اما یوسفی شده بود که میل کنعان نداشت؛ ابراهیم‌وار، آتش به صفای قدمش گلستان شده، از گلستانش بیرون نمی‌آمد
چون موسی موج‌موج در سبدی چوبی، روی دست‌های نیل رفته، خیال برگشتن نداشت؛ بی‌بی اما بی‌تاب پسرکش بود، بی‌تاب بهروزش؛ بی‌تاب عطر تنش که نفس‌نفس با باد،‌از دشت‌های گرم و سوزان می‌آمد؛ بی‌تاب شانه‌های محکمش که پناه گریه‌های مادر بود؛ بی‌تاب چشم‌های محجوبش که هزار بار از غم شهدای کربلا خیس شده بود؛ بی‌تاب صدایش که مثل لالایی آرام جان پیرزن بود؛ حتی بی‌تاب تماشایش، وقتی در مرخصی‌های کوتاه از جبهه می‌آمد و با همان لباس‌های خاکی و چفیه، زیر نور کمرنگی که از پنجره‌های خانه محقرشان تو می‌ریخت، از خستگی به خواب می‌رفت.

دلتنگی که امان بی بی را می برید، می رفت سراغ سنگ سیاهی در بهشت زهرا (س) که روی آن اسم پسرکش را نوشته بودند و بعد مثل مهمانی که بیم داشته باشد مبادا صاحبخانه راهش ندهد، با انگشت های لرزان، آهسته روی سنگ می کوبید و عزیزش را صدا می کرد «پسرکم بهروز! کجا جان داده ای نور چشمم؟ کی ببینمت مادر؟ دلم برایت تنگ شده.»

سنگ سیاه اما مثل دری رو به خانه ای خالی بود. بهروز بی بی، آنجا نبود. پیرزن، نبودن پسرکش را حس می کرد و به همین خاطر دم به دم پریشان تر می شد و آن وقت، سوگوار و سرگشته، عکس سیاه و سپید پاره تن شهیدش را بغل می گرفت، راه می افتاد پی کاروان های شهدای گمنام، زار می گریست، ضجه می زد و به هر که به چشمش آشنا می آمد، التماس می کرد «شما پسر مرا نمی شناسید؟ اسمش بهروز صبوریست، هجده ساله بود، در عملیات مسلم بن عقیل منطقه سومار، جاویدالاثر شد. شما او را ندیده اید؟»

سوی چشم های بی بی رفته بود، شهر بی یار که ارزش دیدن نداشت، چشم می خواست چکار، به همین خاطر گیج و بی خود، از کنار تابوت های پرچم پیچیده و مردم سیاه پوش و غمگین، می گذشت و بو می کشید، اما عطر تن بهروزش نبود؛ گوش می کرد، اما صدای ضربان قلب بهروزش نمی آمد، دست می کشید روی تابوت ها، اما گرمای تن عزیزش را حس نمی کرد، پسرش انگار داشت مثل روزهای کودکی، با مادر قایم موشک بازی می کرد، بی بی اما دیگر طاقت دوری عزیزش را نداشت، ذره ذره داشت آب می شد و بهروز، ندیدنی و دور، مادر را تماشا می کرد که گریه نفسش را می برید و میان هق هق به رهگذرها می گفت «داماد بی نام نشان دیده اید؟ این داماد بی نام و نشان، پسر من است. شما همرزمش نبوده اید؟ رفیقش نبوده اید؟ صورتش به خیال تان آشنا نیست؟»

قصه عاشقی پیرزن چشم انتظار، مستور نماند؛ مردم حکایت بی بی و بهروز را مثل عاشقانه های هزاران ساله برای هم تعریف کردند و آنقدر از حال زار پیرزن گفتند که حرف هایشان رسید به گوش جبهه ای های قدیم بهروز که حالا تفحصی شده بودند و وجب به وجب خاک را پی استخوان ها و پلاک ها و پیرهن های به خون نشسته همرزم هایشان می گشتند، غیرتشان نگذاشت، مادر رفیق شان، چشم انتظار بماند، بسیج شدند که هر طور شده بهروز بی بی را پیدا کنند و برسانندش به آغوش مادر، اما بهروز نبود، نمی آمد، پیدا نمی شد و به همین خاطر، علم به کمک شان آمد، از پیرزن آزمایش دی .ان .ای(DNA) گرفتند و بعد، سرصبر رفتند سراغ هزاران نتیجه آزمایش که از همرزم های گمنامشان گرفته بودند و آنقدر گشتند که فهمیدند، شهیدی با مشخصات بهروز، از سال 89 در دانشگاه خلیج فارس، کنار همرزم های گمنام دیگرش آرمیده است.

رفقای بهروز در طول راه، بارها و بارها در خیالشان بی بی را تصور کردند که با شنیدن این خبر چه واکنشی نشان می دهد، چه می گوید، چه می خواهد، چه می کند، اما هیچ کدام از حدس های شان درست نبود، خبر که به گوش بی بی رسید، فقط آه کشید و بعد یک قطره اشک از پشت شیشه ضخیم عینکش روی گونه سر خورد و چکید روی چارقدش و بعد به صورت سیاه و سپید بهروزش در قاب عکس نگاه کرد و گفت «خدا را شکر، بالاخره دلم آرام گرفت ...» و بعد ساکت شد، نشست کنار مزار تازه پسرکش و باز مثل مهمانی انگشت سبابه را به در سنگی خانه عزیزش کوبید و آن وقت، طوری که انگار صاحبخانه به استقبالش آمده است، لبخند زد و به رسم پیشکش ضیافت باشکوه شان، آهسته آهسته فاتحه خواند و صبر سی و یک ساله اش، اشک شد تا پایان قصه انتظار به وصل برسد و خنده و گریه ای همزمان، مثل بارانی که میان آفتاب نرم روزهای نرسیده به بهار، باریدن بگیرد.

منبع:سایت پارسینه
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

توسعه‌ی گردشگری،ازعلل رشداقتصادی خراسان‌رضوی

معاون گردشگری سازمان گردشگری و میراث فرهنگی خراسان‌رضوی گفت: مشهد مقدس و خراسان‌رضوی یکی از علل رشد اقتصادی خود را توسعه‌ی گردشگری می‌داند.

«سیدجواد موسوی» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه‌ی خراسان، اظهار کرد: رونق اقتصادی یکی از پیامدهای مهم گردشگری است، ورود سالانه 28 میلیون گردشگر داخلی و یک میلیون و 500 هزار گردشگر خارجی، تحولات عظیمی را در حوزه‌های اقتصادی استان ایجاد می‌کند.

وی یکی از پیامدهای مثبت ورود گردشگران خارجی به استان را ارزآوری دانست و افزود: هزینه‌هایی که گردشگران بمنظور اقامت، غذا و حمل و نقل در استان و بصورت خاص در مشهد صرف می‌کنند کمک شایانی به وضعیت اقتصادی استان می‌کند.

معاون گردشگری سازمان گردشگری و میراث فرهنگی خراسان‌رضوی با اشاره به اینکه در خراسان‌رضوی مطالعات امکان‌سنجی توسعه‌ی گردشگری انجام شده است، گفت: هم‌اکنون جاذبه‌های گردشگری استان شناخته شده و براساس اولویت‌بندی برای هر یک از آن‌ها به تناسب شرایط برنامه‌ریزی شده است.

موسوی در خصوص اقدامات انجام شده در استان گفت: از مهم‌ترین اقدامات انجام شده، ایجاد سرویس‌های بهداشتی در محورهای گردشگری و جاذبه‌های گردشگری، بهسازی و ایجاد برخی مسیرهای دسترسی به محورهای گردشگری، انتقال برخی تأسیسات زیرساختی به محل جاذبه‌های گردشگری، فراهم کردن شرایط سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و حمایت از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است.

وی ادامه داد: هم‌چنین شفاف‌سازی قوانین و مقررات مربوط به سرمایه‌گذاری، تسهیل و کوتاه کردن فرآیندهای سرمایه‌گذاری، به همکاری گرفتن شهرداری‌ها در برنامه‌ریزی توسعه‌ی تأسیسات گردشگری عام‌المنفعه، توجه به قابلیت‌های متنوع استان در بحث گردشگری و بطور خاص گردشگری زیارت از دیگر اقدامات است.

معاون گردشگری سازمان گردشگری و میراث فرهنگی خراسان‌رضوی ادامه داد: هم‌چنین در بحث توسعه‌ی گردشگری شناسایی و مکان‌یابی 33 منطقه‌ی نمونه‌ی گردشگری استان و 17 روستای هدف گردشگری از موضوعاتی است که در سال‌های گذشته به آن پرداخته شده و در برخی از این موضوعات پس از مطالعات لازم هزینه‌های زیرساختی انجام و برای گردشگران با مشارکت و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی فضاهایی در نظر گرفته شده است.

موسوی با بیان اینکه حرم مطهر امام رضا(ع) جاذبه بی‌بدیل مشهد مقدس است، ادامه داد: به مجموعه‌های «تاریخی - فرهنگی» توس و نادری، ایجاد موزه‌ی بزرگ خراسان در تفرجگاه کوه‌سنگی، مناطق ییلاقی و پذیرائی طرقبه و شاندیز و دیگر جاذبه‌های مشهد توجه‌ی ویژه‌ای شده است.

وی گفت: خراسان‌رضوی به‌واسطه‌ی موقعیت جغرافیایی، گستردگی و تاریخ و فرهنگ خود، جاذبه‌های غنی زیارتی هم‌چون حرم مطهر امام رضا(ع)، خواجه‌ربیع، خواجه اباصلت، سید حمزه و سید مرتضی دارد در شهرستان کاشمر هم امامزاده یاسر و ناصر در مسیر مشهد و امام زاده یحیی در میامی است.

معاون گردشگری سازمان گردشگری و میراث فرهنگی خراسان‌رضوی ادامه داد: در بخش گردشگری طبیعی، خراسان‌رضوی، طبیعت جذاب و متنوع هم‌چون جنگل‌های ارس سیستان، دامنه‌ی 1000 مسجد، بیابان، پارک‌های ملی، مناطق حفاظت‌شده و شکار ممنوع، آثار طبیعی و ... دارد.

موسوی تصریح کرد: گردشگری یک زنجیره‌ی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری دارد و بمنظور حفظ ظرفیت گردشگری باید همه‌ی جنبه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری را در نظر گرفت.

وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر گردشگری موضوعی است که مقولات متعددی با آن مرتبط است که هر مقوله، علاوه بر سازمان میراث فرهنگی، متولیان متعددی دارد، از این‌رو در بحث گردشگری باید نگاهی جامعی به مسائل داشت.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

ستاره پرسپولیس
 
بین قطر،مصر،بوندس لیگاوپرسپولیس کدام راانتخاب می کند؟!
 
يکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۲ مرجع : خبرگزاری ايسنا
 
قطر حالا همان سرزمین رویایی برای فوتبالیست‌هایی است که می‌خواهند یکی دو ساله بارشان را ببندند و در ادامه زندگی خیال شان راحت باشد که برای نقد کردن چک‌های باشگاه و سند دار شدن ماشین‌هایی که جای پول از باشگاه گرفته‌اند اصلا کک شان نخواهد گزید و فقط دنبال فوتبال شان می‌روند و بس.

ستاره پرسپولیس بین قطر،مصر،بوندس لیگا و پرسپولیس کدام را انتخاب می کند؟!

به گزارش افکارنیوز، قطر حالا همان سرزمین رویایی برای فوتبالیست‌هایی است که می‌خواهند یکی دو ساله بارشان را ببندند و در ادامه زندگی خیال شان راحت باشد که برای نقد کردن چک‌های باشگاه و سند دار شدن ماشین‌هایی که جای پول از باشگاه گرفته‌اند اصلا کک شان نخواهد گزید و فقط دنبال فوتبال شان می‌روند و بس.

از شواهد و شایعات نزدیک به خبر اینگونه به نظر می‌رسد که پرسپولیس بعد از جام جهانی با این شکل و شمایل وجود نخواهد داشت و تهی از ستاره‌های فعلی‌اش می‌شود.

همین دیروز بود که رسانه‌ها نوشتند خلعتبری و سیدجلال از همین حالا با تیم سال آینده شان در قطر قرارداد بسته‌اند تا خیال شان را از دریافتی میلیاردی فصل بعدشان راحت کنند اما ظاهرا رفتن ستاره‌ها از پرسپولیس محدود به این دو ملی‌پوش نمی‌شود.

فعلا ۷ بازیکن پرسپولیس در اردوی تیم ملی حضور دارند و هیچ بعید نیست حداقل ۵ نفر از این جمع به جام جهانی بروند. در این صورت کیست که نداند در صورت حضور در برزیل و حتی قرار گرفتن در لیست پرواز به سائوپائولو، دلال‌های تیم‌های حاشیه خلیج فارس برای به چنگ آوردن ستاره‌های پرسپولیس دندان تیز نکنند کما اینکه همین الان گفته می‌شود بازیکنی مثل محمد نوری که در اردوی فعلی تیم ملی هم حضور ندارد از تیم‌های عربی پیشنهاد دارد و جدا از پیشنهادهایی که به صادقیان، سیدجلال، خلعتبری و... رسیده، پیشنهادهای کویتی، عمانی، اماراتی، عربستانی و قطری حسابی بازیکنان سرخپوش را هوایی کرده است.

یکی از ملی‌پوشان پرسپولیس رضا حقیقی شاندیز است که فصل خوبی را پشت سر گذاشته و بعد از چند مصدومیت و بدشانسی متوالی در یکی دو اردوی اخیر همراه تیم ملی بوده است و شانس رفتن به برزیل را هم دارد.

حقیقی در حال حاضر یک پیشنهاد خوب از تیمی قطری دارد اما در کنار این واسطه نقل و انتقالات یک تیم آلمانی هم اعلام کرده اگر حقیقی بخواهد این بازیکن سال بعد می‌تواند در بوندس لیگا حضور داشته باشد.

طبق قرارداد دو و نیم ساله شاندیز با پرسپولیس این بازیکن قاعدتا یک سال دیگر هم باید در اختیار این باشگاه باشد اما بندی که در قرارداد او وجود دارد و می‌تواند در صورت رفتن رویانیان از پرسپولیس برود، او را به تیم‌های خارجی نزدیک‌تر خواهد کرد؛ آن هم درست زمانی که فصل به پایان رسیده و حقیقی مثل سیدجلال حسینی لازم نیست برای گرفتن رضایتنامه از پروین و دایی به دردسر بیفتد و در صورت مشخص شدن تکلیف تیم پروسه جدایی‌اش راحت‌تر و کوتاه‌تر طی خواهد شد.

در مورد حقیقی این نکته هم جالب است که بعد از حضور دوباره مانوئل ژوزه در الاهلی مصر این مربی پرتغالی خواستار به خدمت گرفتن هافبک دفاعی پرسپولیس است کما اینکه حقیقی با اصرار بیش از حد مانوئل از فجر به پرسپولیس آورده شد اما عمر این مربی به استفاده از رضا جواب نداد و یحیی گل محمدی از حضور او در خط میانی تیمش بهره برد.

به غیر از این یک تیم قطری برای حقیقی آفری فرستاده که سخت می‌توان از آن عبور کرد. جدا از پیشنهاد تیم پرطرفدار مصری خود حقیقی دوست دارد به پیشنهاد تیم آلمانی جواب مثبت دهد و آرزوهایش را در اروپا دنبال کند اما از پول پیشنهاد قطری‌ها که سه برابر مبلغ پیشنهادی آلمانی هاست نمی‌توان گذشت.

با این حال رضا فقط ۲۴ سال سن دارد و شاید داستان او با خلعتبری ۳۰ ساله و سیدجلال ۳۱ ساله که بعد از جام جهانی یک سال دیگر بزرگتر می‌شوند فرق می‌کند و او به آینده خود در اروپا هم فکر می‌کند و شاید اگر نزدیکانش رای او را نزنند بعد از مدتی از فوتبال ایران در بوندس لیگا لژیونر داشته باشیم.

همین چند روز پیش واسطه انتقال تیم آلمانی که تیم خوبی هم هست و به نوعی پدیده این فصل بوندس لیگا بوده ملاقاتی با مدیر برنامه‌های حقیقی داشته و به او اطمینان خاطر داده که اگر رضا بخواهد زمینه انتقال او به تیم مورد نظر صد در صد فراهم است. این واسطه فیلم بازی‌های حقیقی را برای تیم آلمانی مورد نظرش فرستاده و اوکی لازم را برای ادامه مذاکرات گرفته است.

با این حال نکته اینجاست که اگر حقیقی فقط پول زیاد و مزیت‌های رفتن به قطر را با قراردادی سه ساله مد نظر داشته باشد خیلی سریع می‌تواند کار را نهایی کند و برای بعد از جام جهانی خیالش راحت باشد.

گفته می‌شود چنانچه حقیقی قید رفتن به آلمان را بزند تا ۱۰ روز دیگر به قطری‌ها جواب مثبت را خواهد داد و از حالا برای فصل بعدش قرارداد می‌بندد؛ اتفاقی که دور از ذهن نیست و تقریبا محتمل به نظر می‌رسد.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

ده گام تا امام زمان (عج)

 (بسم الله الرحمن الرحیم)

سلام ، خدا قوّت .
گام اول را چگونه برداشته اید؟ امام زمان(عج) را به چه شناخته اید؟ به مهربانی و عطوفت ، به فکر و یاد همه بودن ، به مفید بودن برای ما و دیگران ، به عادل بودن و عدالت گستری ، به زهد و بی اعتنایی به دنیا ، به اهتمام در دعا و عبادت و ... به چه شناخته اید؟

ده گام تا امام زمان (عج) (2)

 

امید است گام اول را درست و کامل برداشته و برای گام دوم آمادگی لازم را داشته باشید . چرا که یک شروع خوب ، همواره سرانجام خوب را به دنبال دارد.
در غیر این صورت به قول شاعر :« خشت اول گر نهد معمار کج             تا ثريا مي‌رود ديوار كج»
حال اگر آماده هستید ، به سراغ گام دوم می‌رویم.
آماده اید ؟ بسم ا...
گام دوم : اقتدا و تأسی
سؤال : اقتدا و تأسی به چه معناست ؟
و چگونه می توان به امام زمان(عج) که پنهان از دیده‌هاست اقتدا و تأسی نمود ؟
« اقتدا» به معنی الگو قرار دادن و جلودار دانستن مقتداست و « تأسی» به معنی اسوه قرار دادن و تبعیت و پیروی کردن از اوست .
لازمه درک صحیح مفهوم اقتدا و تأسی و به کارگیری آن ، برداشتن دقیق و کامل گام اول است که خود مهم‌ترین گام و زیربنای بقیه گام‌ها است .
اگر امام زمان (عج) را به عادل بودن شناخته‌ایم، پس ما هم باید عدالت دوستی و عدل ورزی را پیشه کنیم ، اگر امام زمان(عج) را به مهربانی و خوش خُلقی شناخته‌ایم ، ما نیز باید با دوستان و آشنایان و اقوام و مردم اطرافمان به خُلق و خُوی خوش رفتار کنیم، اگر امام زمان را به زهد و پارسایی و پرهیزگاری شناختیم، ما هم باید چون او باشیم و در مسیر تحصیل تقوا و پرهیزگاری به او اقتدا و تأسی نماییم .
وقتی برای اقامه نمازجماعت به امام حاضر اقتدا می کنیم ، تمام حرکات نماز خود را با او هماهنگ کرده و از او پیروی می‌كنیم ، یعنی به او تأسی می‌جوییم. هنگامی که نیّت می‌کند و به نماز می ایسـتد، ما هم نیّت می کنیم و به نماز می ایسـتیم ، به رکـوع مـی رود مـا نیز به رکـوع می رویم ، به سجده می رود ، به سجده می رویم ، بر می خیزد ، برمی خیزیم و ...
پس وقتی به کسی اقتدا و تأسی مي كنیم ، تمام افعال و حرکاتمان بی کم و کاست در پی افعال و حرکات او قرار می گیرد ، در پشت سر او و همراه او.
حال چه کسی جز امام زمان(عج) برای مقتدا بودن و الگو قرار گرفتن و پیروی کردن از او در این عالم هستی بهترین است ؟
اوست انسان کامل ، قرآن ناطق ، ذخیره خالق، تبلور حق ، منشاء برکات و خیرات عالم ، مقتدای عالمان و عاشقان و عارفان و درویشان و حق جویان و منتظران و ...
چه زیبا و قابل تأمل است آن‌جا که رسول مکرم اسلام (ص) فرمودند : « خوشا به حال آن کس که قائم اهل بیتم را درک کند، در حالی که در زمان غیبت و دوران قبل از قیامش به او تأسی جوید » 1.
برای هرچه بهتر برداشتن این گام ، که ما را یک قدم به مولایمان نزدیک تر می کند ، تقویت روحیه اطاعت پذیری الزامی است . اطاعت از آنچه مـقتدایمان، امام زمانمان (عج) از مـا می‌خواهد که همان اطاعت از خدا و انجام صحیح احکام الهی است . چنان که خود فرموده است :« آن چه موجب جدایی ما و دوستانمان گردیده و آنان را از دیدار ما محروم نموده است ، گناهان و خطاهای آنان نسبت به احکام الهی است»2 .
« پس سعی کنید اعمالتان طوری باشد که شما را به ما نزدیک سازد و از گناهانی که موجبات نارضایتی ما را فراهم می نماید ، بترسید و دوری کنید»3. خلاصه آنکه برای اقتدا و تأسی آگاهانه به امام زمان(عج) توجه به احکام الهی و اجرای دقیق آنان و دوری و پرهیز از گناه الزامی است .
التماس دعا
--------------------------------
  • پی نوشت ها :
  • 1. بحار الانوار ، ج 51 ، ص 72
  • 2. احتجاج طبرسی ، ج 2 ، ص 498
  • 3. بحارالانوار ، ج 53 ، 175
  • نويسنده:علي سرائي
  • ماهنامه موعود

امروز, 11:48 | ارسال شده توسط
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 
سرهنگ بهشتی:
 
رزمایش بزرگ الی بیت المقدس طرقبه شاندیزدرحال برگزاری است
 
 خبرگزاری مهر: فرمانده بسیج سپاه شهرستان طرقبه شاندیز از برگزاری رزمایش بزرگ الی بیت المقدس همزمان باشهرستانهای خراسان رضوی در اردوگاه شهید ناصری این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، سرهنگ پاسدار ابوالفضل بهشتی صبح پنجشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: رزمایش بزرگ "الی بیت المقدس" در منطقه عمومی نقندر در حل برگزاری است.

وی افزود:هرساله سازمان بسیج مستضعفین و مجموعه سپاه، رزمایش هایی را در سطح کشور برگزار می کند و این رزمایش که حالت پدافند غیر عامل دارد برای ما بسیار مهم است و سازمان بسیج در راستای دفاع همه جانبه،نمایش‌ها و رزمایش‌های متعددی را در دستور کار خود قرار داده است.

بهشتی هدف از برگزاری این رزمایش را حفظ، انسجام و همبستگی بیشتر بسیجیان برای اجرای فرامین مقام معظم رهبری دانست و اظهار داشت: ما در این رزمایش به دنبال افزایش قدرت بازدارندگی و ارتقاء سطح دفاع همه جانبه و پاسخگویی سریع و مؤثر در برابر هرگونه تهدید‌ و همچنین ارتقای سطح آمادگی بسیجیان می باشیم.

وی ادامه داد: ایفای نقش بسیج در حل بحران ها و حوادث در کشور ما بارها مشاهده شده است و این اتفاق مرهون آمادگی و انسجام بسیجیان است که انشالله در این رزمایش به این هدف خواهیم رسید.

وی تصریح کرد: برگزاری اینگونه رزمایش ها و حضور با صلابت بسیجیان در این میدان گاه و نمایش توانمندی های نظامی برای مردم، آرامش خاصی به جامعه می بخشد و در قلب دشمن رعب و وحشت ایجاد می کند.

 فرمانده بسیج سپاه بینالود شهرستان طرقبه شاندیز با اشاره به جنگ روانی دشمنان در خصوص توان تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت : ما هر نوع سلاحی را که در اختیار داریم و یا در ایران ساخته می شود، سلاح بازدارنده می دانیم و تا روزی که دشمن خطایی را مرتکب نشود ما نیز از این سلاح ها استفاده نخواهیم کرد اما اگر روزی دشمن تهاجمی را آغاز کند در کمترین زمان ممکن، پاسخ کوبنده ای به دشمنان خواهیم داد.

بهشتی در ادامه با اشاره به اظهارات اخیر مقامات اسرائیلی گفت: به عنوان یک فرمانده کوچک در مجموعه بزرگ سپاه می گویم که حرف های اسرائیل برای ما ارزشی ندارد و مقامات آن را عددی هم حساب نمی کنیم و هیچ توجهی هم به آنها نخواهیم کرد.

بهشتی با تقدیر از همکاری تمامی ادارات شهرستان طرقبه شاندیز در خصوص آماده سازی برگزاری این رزمایش اظهار داشت: بسیجیان شهرستان طرقبه شاندیز در گروهان های مختلف ، روزهای پنجشنبه و جمعه در اردوگاه شهید ناصری نقندر حاضر خواهند شد و برنامه ها و تمرین های تاکتیکی از جمله پدافند غیر عامل، امداد و نجات، عملیات ضد هلی برن و سایر آموزش ها بخصوص در غالب شجره طیبه صالحین و تعمیق معنویت، در این دو روز اجرا می شود.

منبع:خبرگزاری مهر

***

مشهد/
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: برای نخستین بار و به صورت پایلوت دوره آموزشی گردشگری روستایی در طرقبه و شاندیز برگزار می‌شود.
به گزارش گروه استانهای باشگاه خبرنگاران، ، سید جواد موسوی صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با عنایت به سیاست‌های سازمان در راستای آموزش مستمر مدیران واحدهای اقامتی و دست اندرکاران صنعت گردشگری دوره آموزشی مدیران و پرسنل منازل شخصی و استیجاری برگزار می‌شود و متقاضیانی که قصد تمدید پروانه واحدهای خود را دارند ضروری است این دوره را پشت سر بگذرانند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر  منازل شخصی دارای مجوز از سازمان در تامین اقامت بخشی به زائرانی که از درآمد بالایی برخوردار نیستند خدمت رسانی می‌کند که لزوم آموزش و تربیت نیرو ماهر در این بخش ضروری به نظر می‌رسد.

موسوی بیان کرد: همچنین برای نخستین بار و به صورت پایلوت دوره آموزشی گردشگری روستایی در طرقبه و شاندیز با هدف آشنایی دهیاران و مسئولان محلی منطقه با صنعت گردشگری و خدمت رسانی مطلوب‌تر به زائران و مسافران برگزار می‌شود.

وی با اشاره به نقش و اهمیت مناطق روستایی در رشد و توسعه گردشگری خاطرنشان کرد: دومین دوره آموزش راهنمایان طبیعت گردی نیز همزمان با  15 اسفند روز درختکاری برگزار می‌شود.
منبع :باشگاه خبرنگاران جوان
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

دین برای بخش حیوانی انسان محدودیت ایجادمی کند

 

آیا دین محدودیت می آورد؟

در جواب کارشناس تلویزیون ج.ا که فرمایش کردند:


"اگر کسی گفت دین برای انسان محدودیت می آورد منظورش از انسان بخش حیوانی آن است ."


اول اینکه منظور آن کسی که میگویید را درباره خود دین هم باید پرسیددین شخصی و یا دین حکومتی با هم تفاوت زیادی دارند که اینجا منظوراز محدودیت را هم باید جویا شد که اجباری است و یا اختیاری است و پرسید که اصولا منظور از محدودیت چیست چرا که فارغ از بحث حیوانی انسانی آدمی فرضا قانون هم محدودیت ایجاد میکند و گاهی اعتقاد به یک اصل اخلاقی مثلا راستگویی هم میتواند برای کسی محدودیت ایجاد کند.


مومن یا دین دار با پذیرفتن دین ایده و ایدئولوژی و اعتقادی را پذیرفته که برایش در زندگی برنامه های دارد و همین یعنی ایجاد محدودیت مهم این است که این محدودیت با بدیهیات خوب در منافات نباشد


دینی که باعث میشود چشم بر اخلاقیات ببندیم و دینی که تروریست بوجود می آورد چه بر بخش انسانی و چه حیوانی آدم مضر است.


اما اینکه آقای کارشناس میگوید دین بر بخش حیوانی انسان تنها محدودیت ایجاد میکند هم بحثی دیگر است .

در این مدعا فرضا که صحیح باشدمحدودیت بداست اماچون بربخش حیوانی انسان اعمال میشودمشکلی نیست.

اگر معنی سخن ایشان همین باشد توضیح بیشتر لازم نخواهد بود.همین خود کافی است که پوچ بودن دفاع

ایشان از دین را نشان دهد.این روزها دین باوران بایستی برای زنده نگاه داشتن دین آنرا پویا کنند پویا کردن دین

 یعنی دین حرفی برای گفتن داشته باشدمسلمااین انتظارازکسانی که دین وسیله آنان در قدرت هست بیهوده

 است.


+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

کلیدهای اقتصادی برای فاز دوم هدفمندی:
در حالی که پیش از این، افزایش بهای حامل‌های انرژی برای سال آینده قطعی شده بود و وزیر اقتصاد از آغاز فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها از ابتدای سال آینده ‌خبر داده بود، معاون اول رئیس‌جمهور مجوز افزایش بهای برق را از یکم بهمن‌ به وزارت نیرو صادر کرده و آنچه به نظر می‌رسد، این است که قفل‌های هدفمندی در فاز دوم در حال باز شدن هستند!
-
در حالی که پیش از این، افزایش بهای حامل‌های انرژی برای سال آینده قطعی شده بود و وزیر اقتصاد از آغاز فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها از ابتدای سال آینده (فروردین یا اردیبهشت) ‌خبر داده بود، معاون اول رئیس‌جمهور مجوز افزایش بهای برق را از یکم بهمن‌ به وزارت نیرو صادر کرده و آنچه به نظر می‌رسد، این است که قفل‌های هدفمندی در فاز دوم در حال باز شدن هستند!

به گزارش «تابناک»، بنا بر ابلاغیه اخیر‌ اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور به وزارت نیرو، مجوز افزایش ۲۴ درصدی بهای برق صادر شده است؛ گویا آن گونه که مشخص شده این افزایش از آغاز اسفندماه سال جاری قابل اعمال است.

بر پایه این گزارش، در متن ابلاغیه افزایش ۲۵ درصدی بهای برق آمده است: به وزارت نیرو اجازه داده می‌شود که از اول بهمن ماه سال ۱۳۹۲ متوسط قیمت فروش هر کیلووات ساعت را بدون تغییر ساختار تعرفه‌ها از ۴۳۰ ریال به ۵۳۳.‌۲ ریال افزایش دهد.

اما در حالی این ابلاغیه مجوز افزایش قیمت را از اول بهمن ماه صادر کرده ‌که امروز حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو در خصوص این افزایش ۲۵ درصدی در قیمت برق اعلام کرده است: این افزایش قیمت از اسفند ماه اعمال می‌شود، ولی قبوضی که افزایش قیمت برق در آن‌ها اعمال شده، فروردین ماه ۹۳ به دست مشترکین می‌رسد.

چیت چیان همچنین گفت: ‌چون قبوض برق هر یک ماه‌و‌نیم صادر می‌شوند، بنابراین بهای برق در قبوض سال ۹۲ افزایش ۲۵ درصدی‌ نخواهد داشت و با توجه به مصوبه اخیر هیأت وزیران، قبوض فروردین ماه مشترکین با این افزایش صادر خواهد شد.

مجوز افزایش قیمت برق از آغاز بهمن در حالی صادر شده ‌که چندی پیش وزیر اقتصاد، علی طیب نیا، گفته بود‌ از آغاز سال آینده، فاز دوم هدفمندی یارنه‌ها با افزایش قیمت حامل‌های انرژی کلید خواهد خورد.

طیب‌نیا اظهار کرده بود: بنا بر ‌تکلیف مجلس، از فروردین یا اردیبهشت سال آینده، این قانون اجرایی ‌می‌شود و زمان‌بندی و شیب آن تدریجی افزایش می‌یابد. بر پایه قانون بودجه ۹۳ از آغاز سال آینده در قیمت حامل‌های انرژی تجدید‌‌نظر می‌شود و با توجه به شرایط رکودی که در کشور از پیش شروع شده و‌ ادامه دارد، تصمیم دولت این است که افزایش قیمت حامل‌ها ملایم باشد.

اما موضوع افزایش قیمت آب و برق و بحث بر سر تغییر تعرفه‌ها در این دو، خیلی پیشتر از مباحث مربوط به هدفمندی یارانه‌ها در فاز دوم و حتی پیش از تحویل بودجه سال آینده به مجلس‌ در وزارت نیرو کلید خورده بود.

در آبان ماه امسال، علیرضا دائمی، معاون وزیر نیرو اعلام کرده بود که افزایش قیمت آب و برق برای سال آینده قطعی به نظر می‌رسد. وی تأکید کرده بود: با توجه به مصوبه قانون بودجه سال جاری، امکان افزایش بهای آب و برق تا مرز ۳۸ درصد وجود دارد. با ‌وجود این، هم‌اکنون‌ وزارت اقتصاد و امور دارایی، دولت و معاونت برنامه‌ریزی نهاد ریاست جمهوری در حال بررسی آثار تورمی افزایش قیمت حامل‌های انرژی ‌هستند. در این بین، سناریوهای پیشنهادی وزارت نیرو برای افزایش قیمت آب و برق هم با در نظر گرفتن آثار تورمی آن به دولت ارائه شده است.

اما در حالی دائمی در آبان ماه این سخنان را بر زبان آورد‌‌ که حدود یک ماه پیش در اظهاراتی متفاوت، هدف اصلی را ‌افزایش قیمت آب و برق عنوان کرده بود.

دائمی گفته بود: وزارت نیرو به منظور جبران بخشی از هزینه‌های سنگین تأمین آب و برق، پیشنهاد افزایش تعرفه‌ها را ‌پلکانی و بنا بر وضع جغرافیایی مناطق گوناگون کشور داده است.

به گفته دائمی، قیمت واقعی برق برای هر کیلووات ساعت ۲۵۰ تومان ‌و متوسط دریافتی از مردم در قبوض آب و برق ۴۳ تومان است و با توجه به کم شدن هزینه‌ها برای هدفمندی و تخفیف برخی ‌مراکز آموزشی و مذهبی از هر کیلووات ساعت، ۲۰ تومان به وزارت نیرو برمی‌گردد.

وی با بیان اینکه هم اکنون به ازای هر نفر در هر روز در تهران ۳۰۰ لیتر آب مصرف می‌شود، گفت‌: این رقم در کشورهای پیشرفته ۱۵۰ و حتی کمتر است و ما جزو پر مصرف‌ترین مردم دنیا در حوزه‌های مصرف آب و برق هستیم. ‌بحث و فرهنگ‌سازی کردن درباره اصلاح الگوی مصرف تا اندازه‌ای پاسخگو خواهد بود و برای بقیه آن باید اصلاح تعرفه‌ها در دستور قرار گیرد.

اما به ‌هر حال، بنا به گفته طیب‌نیا، افزایش بهای برق مصرفی از ماه جاری‌ یا به گفته وزیر نیرو از اول اسفند ماه، نشانه‌های خود را همزمان با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها ـ ‌چه برای رساندن بهای برق و آب قیمت واقعی در قالب هدفمندی یارانه‌ها و چه در قالب سناریوی کاهش هزینه‌های وزارت نیرو و صرفه‌جویی در مصرف‌‌ ـ بروز خواهد داد.

این به آن معناست که با افزایش قیمت برق و احتمالا ‌آب در کنار افزایش قیمت دیگر حامل‌های سوخت و در ‌‌نهایت حذف برخی افراد از دریافت یارانه نقدی ـ البته با روشی پر ابهام و یقینا غیر‌علمی ـ قفل‌های هدفمندی در فاز دوم یک به یک در حال باز شدن هستند!
منبع:تابناک
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

ترفندهای بهائیت برای نفوذ در جامعه ایران!


نفوذ بهائیان در جامعه از طریق فعالیت‌های اجتماعی؛

تبلیغات در بهائیت از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار است به گونه ای که اگر تبلیغ را از این تشکیلات جدا کنید رگ حیات بهائیت خشکیده می شوند.


به گزارش ازخبرگزاری مهر:مدیرگروه ادیان و فرق مؤسسه راهبردی دیده‌بان با تشریح ترفندهای بهائیت برای نفوذ در جامعه ایران، حسن معاشرت پیروان این فرقه ضاله رایکی از دستورات تشکیلات بهائیت برای جذب افراد خواندوگفت:دربسیاری ازمواردتشابه زیادی بین فرقه بهائیت ومنافقین وجود داردواگررؤسای تشکیلات دستوردهندتروری انجام شودباکمال میل انجام می‌دهند.


امیرسالاروندمدیرگروه ادیان وفرق مؤسسه راهبردی دیده‌بان درگفتگو با خبرنگارمهر،درموردفعالیت فرقه ضاله بهائیت گفت:تبلیغات در بهائیت ازاهمیت وجایگاه ویژه ای برخوردار است به گونه ای که اگر تبلیغ را از این تشکیلات جدا کنید رگ حیات بهائیت خشکیده می شوند. به طور مثال درپیام بیت‌العدل در26 ژوئن سال2006، شدیداًتاکیدبه تبلیغ شده وتاآنجا پیش رفته که به اعضای بهائی گوشزد می‌کند«...اگردرتبلیغ سستی کنیدرگ حیات تشکیلات قطع می‌شوددرهرصورت بایدتبلیغ کرد ولی باسیاست، اگرتبلیغ آشکار ممکن نشددرپنهان به جذب بپردازید...»
محیط های مورد تأکید بهائیت برای تبلیغ
وی افزود:شیوه های تبلیغی تشکیلات بهائیت بر اساس تمام تجارب جهانی آنها انجام می گیرد و آنها بر اساس قشرشناسی و متناسب با هر فرد و هرتفکرامرتبلیغات را در پیش می گیرند. روش های تبیلغی بهائیت به این شکل است:محیط کاری،سیرآموزش‌های تبلیغی،آداب اجتماعی، فعالیت روستائی، فعالیت‌های توسعه اجتماعی بارویکردتبلیغی،دوست‌یابی،تیم‌های ورزشی،دانشجویان،ایجاد سازمان‌های مردم‌نهاد(NGO)، همسایه‌ها،گزارش‌نویسی یا وقایع اتفاقیه توسط اعضاء.
وی تأکیدکرد: روش تبلیغ در بهائیت بیشتر در محیط های کاری و در پایگاههای اجتماعی صورت می گیرد و آنها بیشتر با افرادی که از نظر اعتقادات دینی سست وضعیف هستندارتباط می گیرندوبابرخورد اخلاق حسنه که دربهائیت یک دستورتشکیلاتی است ارتباط دوستانه را کلیدمی زنند.نوک تیز پیکان تبلیغ بهائیت آداب اجتماعی و ارتباط دوستانه در جامعه است. آنها با روابط دوستانه‌ای که ایجاد می کنند اعتماد افراد را که آگاهی کمتری نسبت به مسائل دینی دارند به خود جلب می‌کنند و بعد با این روابط کم‌کم ایراداتی که جامعه نسبت به آموزه‌های بهائیت وارد نموده است را با توجیهاتی پاسخ می‌دهند.
روش بهائیت برای نفوذ در روستاهای کشور/ حضور فعال در مشارکت های شهری
سالاروند به فعالیتهای تبلیغی بهائیت در روستاهای ایران اشاره کرد و گفت: در استانهای مرزی و دیگر شهرستان‌ها، ردپای مبلغین بهائی به چشم می خورد. از آنجا که روستائیان نسبت به آموزه های دینی از تعصب بیشتری برخوردارند، مبلغین بهائیت با تدبیر بیشتری عمل می‌کنند یعنی در بدو ورود به آنها خدمات می‌دهند و بعد وارد گفتگوی سطحی با آنها می‌شوند و بعد که ارتباط دوستانه‌تری را با آنها بر‌قرار کردند، عقاید خود را در پس شبهات دینی به آنها القا می‌کنند و از آنجا که قشر روستایی جهت برطرف نمودن شبهات خود دسترسی به روحانیت، کتاب و یا رسانه‌ای مطمئن ندارد،مجبور به خواندن کتبی می شوند که توسط مبلغین بهائی در اختیار آنها گذاشته شده است.وی افزود: بهائیت به تمام فضاهای تبلیغی خود به صورت کمی وکیفی نگاه می کند و عمدتا در شهرستانها، روستاها، دانشگاه، سینما و پارکها فعالیت دارند. تشکیلات بهائیت شاید در دانشگاه بتواند یک نفررا جذب و در فعالیت‌های حقوق بشری و یا سیاسی در ضدیت با نظام درآورد که این امر ارزشش از جذب افراد در روستاها برایشان بیشتر است.یکی دیگر از فضاهایی که بهائیت بر آن انگشت گذاشته است، ورود به تیمهای ورزشی و باشگاهی است؛ باشگاه‌های ورزشی، از مهم‌ترین مکان‌ها برای نفوذ در میان جوانان می‌باشد. تفاوت این نوع فعالیت با فعالیت دوست‌یابی در نحوه و اجراءآن می‌باشد. در دوست‌یابی محور تبلیغ، «فرد با فرد» است، ولی در محافل ورزشی سعی تشکیلات فرقه بر این است، تا با نفوذ افراد بهائی در یک تیم یا یک ورزشگاه، محل خاصی را تبدیل به پایگاه تبلیغ بهائیت کنند.این کارشناس فرق و ادیان اعلام کرد: یکی از دستورات تشکیلاتی برای پیروان بهائیت در ارتباط با همسایگان است و برای آنها مسلمان و غیرمسلمان فرقی نمی کند و از بین همه افراد با هر دینی دست به جذب می‌زنند. یکی دیگر از فعالیتهای اجتماعی آنها حضور فعال در مشارکتهای شهری است تا در محل‌های سکونت خود نقش آفرین باشند. در این قبیل امور، از مبلغین بهائیت خواسته می‌شود، برای آنکه وجهه اجتماعی مؤثری در محل خود پیدا کنند اقداماتی از قبیل ذیل را در دستور کار خود قرار دهند: مشارکت فعال در امور محله در طی درخواست از شهرداری های هر منطقه، جهت تهیه سطل‌های زباله و یا گُل‌کاری کوچه ها و خیابان ها و از این قبیل فعالیت ها که توسط افراد فرقه در مناطق مختلف کشور صورت می گیرد، تهیه بروشور برای حفاظت محیط زیست و ضرورت محافظت از آن و توزیع در سطح شهر، بازسازی مناطق بهایی نشین.وی تأکید کرد: فعالیت‌های توسعه در محله و کوچه، باعث جلب توجه همسایگان شده و تصویری مطلوب از فرد در ذهن همسایه‌ها پدید می‌آورد. مبلغین بهائیت در این مرحله از بروشورهای مخصوص خود استفاده می کنند. و در نتیجه، مرحله اول ارتباط، مرحله دوم اعتماد و در نهایت آشناسازی و تبلیغ مستقیم آغاز می‌شود. فعالیت در حوزه پارک‌ها و سینماها، فعالیتی مکمل شناخته می‌شود که در کنار فعالیت‌های دیگر در جهت تکمیل آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد. تجربه فعالیت بهائیان درپارک‌ها نشان داده است که از هر 20 نفر سوژه هدف، تنها یک نفر جذب کامل شده و دورۀ «طرح روحی» را می‌گذراند.زیرادرجه اعتماد و عمق دوستی،درپارک‌ها به کندی پیش می‌رود و به جهت ایراد شبهات مناسب می‌باشد.
علل گرایش برخی از افراد جامعه ایران به تشکیلات بهائیت/ حمایت از افراد بی خانمان و تربیت آنها به عنوان مبلغ بهائیت
سالاروند در تشریح علل گرایش برخی از افراد جامعه ایران به تشکیلات بهائیت گفت: عدم آگاهی، دین گریزی، سستی در باورهای دینی، رفع مشکلات مالی، سوء استفاده افراد و... است به این معنی که برخی برای گرفتن اقامت در خارج، یا ارتباط جنسی آزاد و یا رفع مشکلات مالی جذب بهائیت می شوند. بهائیت با جمع آوری افراد بی خانمان به آنها امکانات زندگی می دهد و پس از مدتی به عنوان مبلغ به دل جامعه می فرستد.وی تأکید کرد: NGO یکی از بهترین بسترهای پوششی برای فعالیت تشکلات بهائیت است. فعالیت‌های بهائیان در قالب این قبیل سازمان‌ها، پوششی مناسب برای تمامی فعالیت‌هایِ دیگر تبلیغیشان است. فعالیت‌های تبلیغی و جذبی، فعالیت‌های توسعه اجتماعی و اقتصادی می‌تواند در این قالب ساماندهی شود. در واقع بستر چنین سازمان‌هایی ظرفیت مناسب و ایده آلی برای فعالیت‌های جامعۀ بهائی است. برخی از فعالیت های این بخش: تهیه و پخش بروشورهای مختلف در جامعۀ هدف، تشکیل کلاس‌های سوادآموزی از طریق NGO و در لوای این پوشش تبلیغ آموزه های فرقه. از این دست NGOها در بسیاری از نقاط مختلف کشور تشکیل شده و مشغول به فعالیت های خود هستند.وی افزود: یا با راه اندازی مهد کودک به ویژه مهد کودک های استثنایی که جذابیت و توجه بیشتری ایجاد می کند، دست به جذب می زنند و یا مراکزی برای افراد بی سرپرست و کودکان خیابانی راه اندازی می کنند و وقتی این افراد را تحت پوشش خود قرار دادند  پس از چند سال به عنوان یک مبلغ  به جامعه می فرستند. این تشکیلات به صراحت اذعان نموده است که هدف اصلی از این امر، ایجاد پایگاه‌های دائمی و مستحکم می‌باشد تا بعد از مدت نسبتاً طولانی به فعالیت تبلیغی مؤثری تبدیل شود. جامعۀ بهائی از اینگونه تبلیغ، ثمرات بسیاری دیده ‌است و همواره آن را مد نظر قرار داده است.
طرح برنامه جامعۀ بهائی در یکی از شهرستان‌ها

این کارشناس تصریح کرد: در طرح برنامه جامعۀ بهائی، در یکی از شهرستان‌ها آمده است: «چون این کودکان نیازمند محبت هستند از طریق «یکپارچگی» و «وحدت»، می‌توان داخل قلب آنها نفوذ کرد و خانواده‌های آنها را تقدیم حضرت بهاء‌الله نمود و سپس آنها را به گروه‌های مطالعه، بعد از مدت طولانی دعوت نمود.»
وی میزان تراکم جمعیتی بهائیت در تهران را در نقاط حاشیه تهران پررنگ تر اعلام کرد و در تشریح راهکارهای مقابله با بهائیت گفت: مهمترین مسئله ای که مانع خروج افراد از تشکیلات بهائیت می شود، اقدامات هیئت صیانت در تشکیلاتِ بهائیت است که وظیفه این هیئت کنترل دائمی وضعیت قبل، حال و آینده افراد فرقه بهائیت است. این هیئت می‌بایست ارتباطات افراد بهائی را به طور مداوم بررسی کند تا مشخص شود آیا نسبت به معتقدات فرقه دگر‌اندیش بوده یا مطیع محض هستند؟ میزان وابستگی و تعلقشان به فرقه بهائیت چگونه است؟ با بیانی ساده می‌توان گفت کارکرد اصلی هیئت صیانت، حفظ افراد در درون ساختار تشکیلات است.سالاروند یادآور شد: خاطرات نجات‌یافتگان بهائیت نشان می‌دهد اگر فردی بخواهد مستقل و خارج از چارت تشکیلات از خود قدرت تصمیم‌گیری، به خرج دهد فوراً و به انواع مختلف سرکوب می‌شود. در وهله اول نسبت به فرد خاطی و طغیان گر، وی را سلبِ نسبت کرده و سعی می‌کنند تا فرد کاملاً احساس تنهائی و بی کسی کند، تا دیگر قادر نباشد اقدامی انجام دهد و در نهایت مجبور شود زیر سلطه تشکیلات قرار گیرد حتی بعد از اینکه فردی از بهائیت جدا شد، باز هم محافل وی را رها نمی‌کنند. به اشکال مختلف تهدید، تطمیع و‌... سعی می‌کنند وی را دوباره جذب کنند. این افراد همواره در مظان تنش و حوادث هستند. نجات‌‌یافتگان شهادت می‌دهند اصلاً بدین شکل نیست که محفل، امید خود را از دست بدهد.
ضرورت حمایت مادی و معنوی از نجات یافتگان
وی افزود: به نظر تشکیلات، جذب هر نجات‌یافته حتی بعداز سالهای زیادی که فرد از تشکیلات جدا شده، برای بهائیت کارائی دارد. محافل در برهه‌های زمانی خاص این موضوع را به شدت دنبال می‌کنند. در بسیاری از موارد تشابه زیادی بین فرقه بهائیت و فرقه منافقین وجود دارد. اگر رؤسای تشکیلات دستور دهند تروری انجام شود با کمال میل انجام می‌دهند. فعالیت های شبانه روزی و زیره زربین قرار دادن هیئت صیانت از یک طرف و ترس از اقدامات تهدید آمیز این هیئت از طرف دیگری باعث شده تا افرادی که تمایل به جدایی از فرقه بهائیت را دارند، قادر به جدایی و رهایی از تشکیلات منحوس بهائیت نباشند این افراد نیاز به حمایتهای مادی و معنوی دارند و نیاز است که شرایطی مهیا شود که این افراد تحت حمایتهای دولتی قرار گیرند.این پژوهشگر افزود: از طرفی فرد پس از آگاهی نسبت به تشکیلات بهائیت و جدا شدن از این فرقه با برخورد سرد مسلمانان مواجه میشودوجامعه هنوز او را به دید یک فرد بهائی می نگرد که ما باید جامعه را نسبت به این مسئله آگاه کنیم. مقام معظم رهبری در سخنانشان اشاره به این مسئله دارند که برای مقابله با جنگ نرم هر شیوه ای را که دشمن استفاده می کند از همان روش جهت مقابله با آنها بهره بگیرید پس وقتی بهائیت آداب اجتماعی و دوستی و رفاقت را سرلوحه کار تبلیغ خود قرار می دهد چرا ما اینگونه عمل نکنیم در حالیکه امام صادق(ع) می فرماید: هل الدین الا الحب.
هشدار نسبت به نفوذ برخی عوامل بهائی در ارگانهای رسمی کشور
سالاروند با اشاره به نمونه هایی، از نفوذ برخی افراد بهائی در ارگانهای رسمی کشور اظهار تأسف کرد و در تشریح روشهای مقابله با بهائیت گفت: همانطور که تبلیغات مثبت برای بهائیت اهمیت دارد به اذعان خود این تشکیلات تبلیغ منفی هم برایشان تبعات سنگین دارد اما ما متأسفانه از افراد جدا شده از بهائیت اصلا استفاده نمی کنیم و در واقع عملیات روانی ما ضعیف است. ما بسیاری از جدا شدگان از بهائیت را داریم که فقط یکی دو نفر از آنها رسانه ای شدند در حالیکه مثلا آقای قادری که از تشکیلات بهائیت جدا شد یکی از معتمدن تشکیلات بهائیت در ایران بود که رسانه ها از این فرصت برای رسوایی فرقه ضاله بهائیت استفاده نمی کنند.وی در ادامه افزود: بررسی فرقه بهائیت از آن جهت قابل تأمل است که غرب همواره درتلاش بوده از ظرفیت‌های گروه‌های شبه عرفانی و انحرافی مذهبی، بهره‌برداری کند و با کمک‌های مستقیم مادی و معنوی آنهارابه جریان‌هایی شبیه بهائیت تبدیل کند. این مسئله هوشیاری تمام مسئولان را در برخورد  زود هنگام با موج اولیه نحله‌های شبه عرفانی می طلبد؛  تا مبادا این جریان های انحرافی با گذشت زمان گسترش یابند و هزینه‌های فراوانی بر جامعه و نظام اسلامی تحمیل نمایند.این کارشناس حوزه بهائیت در پایان تأکید کرد:بهائیت فرقه‌ای چند‌چهره ای است. چهره‌ای «صوری» مبتنی بر شعارهایی مزوّرانه و چهره‌ای «درونی»که هماننددیگر فرقه‌ها فشار معنوی و فیزیکی قابل توجهی بر اعضای خود وارد می کندتاآنهاراوادار به تمکین خواسته های بیت‌العدل کند.این رفتارهای دوگانه در فرقه بهائیت بر مبنای یک عادت تبلیغی سامان‌دهی می‌شود. روابط عمومی به جهت ارائه چهره‌ای انسان‌دوستانه به عنوان مهم‌ترین ابزارتبلیغ دراین فرقه شمرده می‌شود.تبلیغ چنان ریشه درماهیت تشکیلات بهائی دارد که شناخت روند تبشیر، همان شناخت ماهیت بهائیت می‌باشد.

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

مکاشفه‌ای از خواجه‌نصیر

(بسم الله الرحمن الرحیم)

خواجه نصیر‌ طوسی، در سایه توسل بی‌وقفه به حضرت ولی عصر(عج) به محضر ایشان شرفیاب شد و آن حضرت را ملاقات کرد و از ایشان خواست مقدمات ورودش را به دستگاه حکومت بنی‌عباس فراهم سازند.

 

روز پنجم اسفند سال 579 در سرزمین توس خواجه نصیر‌الدین محمد طوسی دیده به جهان گشود، شاعر، فیلسوف، متکلم، فقیه، دانشمند، ریاضیدان و منجم ایرانی سده هفتم است. کنیه‌اش «ابوجعفر» و به القابی چون «نصرالدین»، «محقق طوسی»، «استاد البشر» و «خواجه» شهرت دارد، در واقع او مردی است که همه طوایف و فرق اسلام، به عظمت و بزرگی او گواهی داده‌اند.

قاضی نورالله درباره او می‌گوید: او فیلسوفی است که روان افلاطون و ارسطو به وجود او مفاخرت و مباهات جویند و زبان حال ابوعلی ‌سینا، شکر مساعی جمیله او گوید، عقل فعال در اشراق، طفل راه او است و مشکلات ارباب کمال، وقوف به یک نگاه او است.

چنین فرزانه‌ای، در جمادی‌الاولی سال 597 در توس از استان خراسان به دنیا آمد. نام پدرش محمد‌بن حسن طوسی بود. در علوم عقلی شاگرد فرید‌الدین داماد و در علوم دینی شاگرد پدر بزرگوار خود و در ریاضیات شاگرد کمال‌الدین یونس موصلی بود. او در کلیه علوم زمان، به درجات عالی نائل آمد.

مدتی به خاطر آنکه مورد خشم و غضب ناصر‌الدین عبدالرحیم بن ابی‌ منصور -حاکم قهستان که از امرای اسماعیلیه بود- قرار گرفت و در قلاع اسماعیلیه محبوس بود و در آن ایام بود که بیشتر تحریرات ریاضی او و شرح اشارات و اساس‌الاقتباس را نوشت.

در حدود سال 654 با پیروزی هلاکوخان بر اسماعیلیان و فتح قلاع اسماعیلیه، خواجه نجات پیدا کرد؛ اما دوباره گرفتار دربار هلاکوخان مغول شد، ولی از آن فرصت هم به خوبی استفاده کرد و آنان را نصیحت و هدایت کرد و شر آنان را از شیعه بازداشت و سپس خود به ترویج دین شیعه و شرح کتب فلسفی و ریاضی پرداخت.

او در مراغه کتابخانه‌ای را که مشتمل بر 400 نسخه کتاب بود، فراهم کرد، بیش از 120 جلد - و بنا بر نقلی بیش از 180 جلد- آثار از او برجای مانده که از آن جمله عبارتند از: آداب المتعلمین، إثبات بقاء النفس الانسانیه، اثبات‌ الواجب تعالی، اخلاق ناصری، أساس الاقتباس، الإمامة، اوصاف‌ الأشراف، تجرید الکلام، و ...

سرانجام او در آخرین سفری که در سال 672 با جمعی از شاگردانش به بغداد رفت، بیمار شد و در همان جا درگذشت و طبق وصیت خودش، در کاظمین پایین پای دو امام بزرگوار، به خاک سپرده شد.

*نمونه‌ای از مکاشفه و کرامت

مرحو تنکابنی صاحب کتاب معروف قصص‌العلماء در کتاب دیگرش کرامات الاولیاء گفته است: خواجه نصیر‌ طوسی، در سایه توسل بی‌وقفه به حضرت ولی عصر(عج) به محضر او شرفیاب شد و او را ملاقات کرد و از آن حضرت خواست تا مقدمات ورود او را به دستگاه حکومت بنی‌عباس فراهم سازد و خواسته‌اش اجابت شد و به این طریق توانست دستگاه حکومت بنی‌عباس را ساقط کند و حکومت شیعی را در بلاد ایران برقرار سازد.

*چند مورد از توصیه‌های خواجه‌نصیرالدین طوسی 

در ادامه به چند مورد از توصیه‌های این عالم شیعی از کتاب «نامداران مکاشفه و کرامت» تألیف حجت‌الاسلام حمید احمدی جلفایی اشاره می‌شود:

-باید دانست که ایمان را مراتب است؛ از همه کمتر، ایمان به زبان است که «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا آمِنُوا بِاللَّهِ وَرَسُولِهِ وَالْکِتَابِ الَّذِی نَزَّلَ عَلَىٰ رَسُولِهِ» عبارت از آن است و امر «قَالَتِ الْأَعْرَابُ آمَنَّا قُل لَّمْ تُؤْمِنُوا وَلَکِن قُولُوا أَسْلَمْنَا وَلَمَّا یَدْخُلِ الْإِیمَانُ فِی قُلُوبِکُمْ» اشاره به همان است.

و بالای آن، ایمان به تقلید است، و آن، تصدیق جازم باشد به آنچه تصدیق یابد و زوالش ممکن بود. چون تصدیق جازم، حاصل شود، هر آینه آن تصدیق، مستلزم عمل صالح باشد «إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذِینَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَرَسُولِهِ ثُمَّ لَمْ یَرْتَابُوا وَجَاهَدُوا» و از آن بهتر، ایمان به غیب است که «یُؤْمِنُونَ بِالْغَیْبِ» و آن مقارن با عبارتی باشد در باطن مقتضی ثبوت ایمانی، کانه من وراء حجاب؛ و از این جهت مقرون به غیب باشد.

از این کامل‌تر، ایمان آن‌هایی که در حق ایشان فرموده است: «إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذِینَ إِذَا ذُکِرَ اللّهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ وَإِذَا تُلِیَتْ عَلَیْهِمْ آیَاتُهُ زَادَتْهُمْ إِیمَانًا وَعَلَى رَبِّهِمْ یَتَوَکَّلُونَ» و این مرتبه ایمان به کمال است.

متصل باشد با این ایمان یقینی و آن، منتهای مراتب ایمان باشد و آنچه در سلوک، کمتر از آن نشاید، ایمان به تقلید است و ایمان به غیب؛ چه ایمان به زبان، تنها به حقیقت ایمان نباشد «وَمَا یُؤْمِنُ أَکْثَرُهُمْ بِاللّهِ إِلاَّ وَهُم مُّشْرِکُونَ» اشارت به آن است؛ و هرگاه اعتقاد جزمی حاصل باشد به آنکه کاملی مطلق- یعنی آفریدگاری- هست، با سکون نفس، سلوک ممکن باشد به آنکه کاملی مطلق- یعنی آفریدگاری – هست، با سکون نفس، سلوک ممکن باشد و حصول آن به غایت آسان باشد به اندک سعی، حاصل شود.

-زهد، عدم رغبت است و زاهد کسی باشد که او را بدانچه تعلق به دنیا دارد- مانند ماکل و مشارب و ملابس و مساکن و مشتهیات و مستلذات دیگر و مال و جاه و ذکر خیر و قربت ملوک و نفاذ امر و حصول هر مطلب که به مرگ از او جدا تواند بود- رغبت نبود، نه از سر عجز یا از راه جهل به آن، و نه از جهت غرضی یا عوضی که به او راجع باشد و هر کس که موصوف به این صفت باشد، زاهد باشد بر وجه مذکور.

اما زاهد حقیقی کسی باشد که به زهد مذکور، طمع نجات از عقوبت دوزخ و ثواب بهشت هم ندارد؛ بلکه صرف نفس از آن جمله که برشمردیم، بعد از آنکه فواید و تبعات هر یک دانسته باشد، او را ملکه باشد...

- تقوا پرهیز باشد از معاصی از بیم خشم خدای تعالی و دوری از او، همچنان که بیمار را که طالب صحت باشد، از تناول آنچه در آن مضرت باشد و آنچه را اقدامش مقتضی مزید بیماری او باشد، پرهیز باید کرد تا علاج او دست دهد و درمان بیماری او منجح آید. همچنین ناقصانی را که طالب کمال باشند، از هر چه منافی کمال باشد، یا مانع حصول آن، یا سالک را شاغل از سیر و سلوک، در طریق طلب کمال، پرهیز باید کرد تا آنچه مقتضی وصول باشد، یا معاون در سلوک بود، مفید و مؤثر باشد.


+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

المنار:
 
مانورهای ایران ادامه دارد اما این بار از سلاح و تجهیزات نظامی خبری نیست و این کشور برای مقابله با تحریمهای غرب از شمشیر اقتصاد استفاده می‌کند.
به گزارش سرويس بين‌ الملل باشگاه خبرنگاران، "مرتضی رواس" خبرنگار شبکه المنار لبنان با اعلام این مطلب گزارش داد: ساخت بزرگترین طرح اقتصادی در زمینه های تجاری و سیاحتی در اطراف جزیره کیش واقع در جنوب ایران از جمله این مانورهاست. ایران قصد دارد  در این منطقه طی3 سال مجموعه ای بزرگ به نام "پدیده شاندیز" برای پذیرایی از گردشگران و سرمایه گذاران بین المللی بنا کند. این طرح 250 هزار متر مربع از دریا را به تصرف خود در می آورد و دارای پنج برج به ارتفاع 250 متر است که به دست 2500 ایرانی ساخته می شود. 

خبرنگار المنار در پایان افزود: ایران برای مقابله با تحریمهای غرب از ابزار مختلف دیپلماتیک و اقتصادی بهره می‌برد که ادامه این سیاست، ایران را به قطب سرمایه‌گذاری جهانی تبدیل خواهد کرد.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

۵محورو۷شهر هدف گردشگری درخراسان رضوی انتخاب شد

مشهد-ایرنا-مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت:

باهدف معرفی هرچه بهترجاذبه های فرهنگی،تاریخی وطبیعی دراستان پنج محوروهفت شهرهدف گردشگری انتخاب شد.

علی اکبر لباف خانیکی روز یکشنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: این تقسیم بندی با توجه به موقعیت ها و ظرفیت های خاص استان در عرصه گرشگری و وجود جادبه های متعدد و متنوع تاریخی و فرهنگی انجام شده است.

وی اظهارداشت: بر این اساس محورهای مشهد- قوچان- بجنورد، مشهد- کلات - درگز، مشهد- نیشابور-سبزوار،مشهد- تربت حیدریه -گناباد و محور مشهد- تربت جام -تایباد بعنوان پنج محور گردشگری در نوروز سال آینده مد نظر قرار می گیرند.

لباف خانیکی گفت: هر یک از محورهای فوق به دلیل بهره مندی از آثار تاریخی و جاذبه های طبیعی ،فرهنگی و گردشگری خاص، می توانند مورد استقبال و بازدید مسافران و زائران قرار گیرند.

وی افزود: در کنار این محورها بحث گردشگری پیرامون مشهد در شهرستان شاندیز و طرقبه و نیز شهر تاریخی توس مورد توجه جدی و مداوم خواهد بود.

مدیر کل میراث فرهنگی استان خراسان رضوی در ادامه اظهارداشت: همچنین به توصیه معاونت گردشگری سازمان مرکزی هفت شهر هدف گردشگری در استان انتخاب شده اند که به ترتیب شامل شهرهای نیشابور، سبزوار، کاشمر، نایباد، تربت جام، کلات نادر و بجستان می شوند.

وی افزود:هر یک از این شهرها به دلیل برخورداری از ویژگی های تاریخی ،طبیعی و فرهنگی به سازمان مرکزی معرفی شده اند تا از طریق رسانه های گروهی به صورت کامل به مسافران و زائران معرفی شوند.

وی با بیان اینکه جذابیت این شهرستانها برای مسافران در سطح بسیار بالایی قرار دارد، گفت: به منظور معرفی هرچه بهتر این شهرستانها و نیز سایر شهرستانها و نقاط دیدنی در استان بروشور، کتابچه و نقشه های متعدد تهیه و چاپ شده است که در بین مسافران در محورها و شهرستانها توزیع می گردد.

لباف خانیکی افزود: علاوه بر این در پایگاههای اطلاع رسانی واقع در جاده های مواصلاتی استان و نیز در پایگاههای واقع در مبادی ورودی شهرها شامل فرودگاه، راه آهن و پایانه های مسافربری کار اطلاع رسانی و توزیع بروشور و دفترچه راهنما انجام می شود.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 
رئیس سازمان امور اراضی کشور خبر داد:
 
اجرای طرح پیشگیری از تغییر کاربری اراضی در 8 استان کشور

رئیس سازمان امور اراضی کشورگفت:طرح پیشگیری ازتغییر کاربری اراضی بایددرهشت استان کشوراجرایی شود.

خبرگزاری فارس: اجرای طرح پیشگیری از تغییر کاربری اراضی در 8 استان کشور

به گزارش خبرگزاری فارس از شرق استان تهران، قباد افشار عصر امروز در گفت‌‏وگو با خبرنگاران در دماوند با تأکید بر اینکه توسعه شهری و روستایی جزو ضروریات است، اظهار داشت: این توسعه در زمین‌هایی به جز زمین‌های کشاورزی باید صورت گیرد و برای ساخت و ساز به جان اراضی با ارزش کشاورزی نیفتیم.

افشار تأکید کرد: با تخریب هر یک هکتار زمین کشاورزی، امنیت غذایی 20 نفر به خطر می‌افتد و زمینی که در آن ساخت و ساز شده، 800 سال طول می‌کشد تا قابل بازیافت برای کشاورزی شود.

وی به فرموده‌ای از مقام معظم رهبری اشاره کرد که در روز درختکاری سال پیش اعلام فرمودند که در شهرها به جای درخت، تیر آهن و سیمان سبز می‌شود.

رئیس سازمان امور اراضی کشور تصریح کرد: اگر پیشگیری انجام نشود، دیری نمی‏پاید که سراسر شهرستان دماوند تبدیل به ویلا می‌شود و مردم دماوند و به خصوص کشاورزان عزیز، به جای اینکه روی زمین خود کار کنند، به ویلاداران خدمت کنند.

وی با بیان اینکه مرحله اولیه اجرای طرح پیشگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در مشهد اجرا شده است، افزود: زمانی بود که آلوی طرقبه شهرت جهانی داشت، ولی اکنون سفر زیارتی مشهد تبدیل به سفر تفریحی و باغ‌های سرسبز طرقبه و شاندیز محلی برای اماکن تفریحی، شهربازی‏‌ها و رستوران‌ها تبدیل شده است.

افشار با ذکر اینکه طرح پیشگیری از تغییر کاربری باید در هشت استان صورت گیرد، گفت: برای تبرک طرح را از مشهد آغاز کردیم، سپس در دماوند برای نخستین بار به صورت پایلوت اجرا می‌شود و اولویت بعدی در استان تهران، شهرستان شهریار است.

رئیس سازمان امور اراضی کشور ادامه داد: استان‌های شمالی، قزوین، البرز، اردبیل و تمام کلان‌شهرهای کشور از نقاط آلوده به تغییر کاربری اراضی کشاورزی هستند که باید از این اقدامات با انجام روش‌های پیشگیرانه جلوگیری به عمل آورد.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

کلنگ احداث سوله چند منظوره صالحين در شانديز به زمين زده شد

شانديز، بخشي زاده / کلنگ احداث مجموعه ورزشي صالحين بسيج شانديز با حضور مسئولان شهرستان طرقبه شانديز به زمين زده شد.فرمانده سپاه امام رضا(ع) در مراسم کلنگ زني مجموعه ورزشي صالحين گفت: حلقه هاي صالحين شهرستان طرقبه شانديز يکي از فعال ترين حلقه ها محسوب مي شود.سردار «غلامرضا احمدي» افزود: بخش شانديز در اقتصاد مقاومتي و در حلقه هاي صالحين و انسجام دروني بسيجيان از شرايط بسيار مطلوبي برخوردار است.

صعود تيم هيئت کوهنوردي طرقبه شانديز به ۲ قله در کرمان

طرقبه، عابد خراساني- تيم ۲۶ نفري هيئت کوهنوردي شهرستان طرقبه شانديز به ۲ قله هزار به ارتفاع ۴۵۰۱ متر و قله سه شاخ بزرگ جوپار (هر دو در استان کرمان) به ارتفاع ۴۱۳۵ متر صعود کردند. دبير هيئت کوهنوردي طرقبه شانديز در گفت وگو با خراسان گفت: تيم کوهنوردي شهرستان طرقبه شانديز موفق به فتح اين ۲ قله شد.

«شاه نظري» افزود: صعود در شرايط نيمه زمستاني و در حالي که ريزش برف و بوران منطقه را فرا گرفته بود انجام شد.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

پايان مسابقات فوتبال ليگ طرقبه شانديز

شانديز - بخشي زاده/

 مسابقات فوتبال ليگ دسته اول شهرستان طرقبه شانديز(جام شهدا)با قهرماني تيم زاده حسين» روستاي ارچنگ پايان يافت. رئيس هيئت فوتبال اين شهرستان به خراسان گفت: ۱۳تيم از طرقبه و ۱۰تيم از شانديز در اين مسابقات شرکت داشتند که در پايان ۱۲۳ بازي انجام شده تيم «زاده حسين» ارچنگ به مقام قهرماني رسيد و تيم هاي «استقلال شهرداري طرقبه» و «جوانان حصار» دوم و سوم شدند. «ثابت گلستاني» افزود: در ليگ دسته دوم طرقبه شانديز هم با حضور ۱۳تيم تيم هاي جوانان کنگ، ايثار طرقبه و شاهين دهبار به ترتيب اول تا سوم شدند

***
 
نوجوانان پديده شانديز در المپياد محلات مشهد سوم شدند

شانديز، بخشي زاده - تيم نوجوانان پديده شانديز در المپياد محلات ۱۳گانه مشهد توانست مقام سوم اين رقابت ها را از آن خود کند. اين دوره از مسابقات در سالن نصرت مشهد برگزار شد و تيم پديده شانديز به مربي گري مهدي زامهران رتبه سوم مسابقات را از آن خود کرد.

 

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

ضرب الاجل ۲ ماهه شوراي عالي شهرسازي براي
 
 تعيين تکليف طرح جامع و حريم مشهد
 
خراسان رضوي - مورخ دوشنبه 1392/11/28 شماره انتشار 18626

شوراي عالي شهرسازي پس از پايان مهلت، راساً تصميم گيري مي کند

مديرکل راه و شهرسازي استان روز گذشته در گفت وگو با «خراسان رضوي» در اين باره و درباره سفر «حناچي» دبير شوراي عالي معماري و شهرسازي به مشهد اظهار داشت: سفر معاون معماري و شهرسازي و دبير شوراي عالي معماري و شهرسازي کشور به مشهد طي شنبه گذشته، بيشتر براي تعيين تکليف طرح جامع مشهد در شوراي برنامه ريزي و توسعه استان بود که جلسه شوراي برنامه ريزي و توسعه استان به دلايلي لغو شد و معاون معماري و شهرسازي وزير راه و شهرسازي جلسه شوراي نهاد مطالعات را تشکيل داد.

محمدرضا اخوان عبدالهيان افزود:  در جلسه شوراي نهاد مطالعات، شهردار مشهد، اعضاي شوراي شهر مشهد، مسئولان سازمان نظام مهندسي استان و جمعي از مسئولان دستگاه هاي اجرايي مختلف حضور داشتند.

وي ادامه داد:دراين جلسه مروري برمحدوده شهرمشهدانجام شدو بحث هاي مربوط به خارج ازمحدوده مشهدو طرقبه و شانديز در آن مطرح نشد.

مديرکل راه و شهرسازي خراسان رضوي گفت: در اين جلسه مقرر شد نامه اي از سوي شوراي عالي معماري و شهرسازي کشور به استان نوشته شود مبني بر اين که اگر ظرف حداکثر ۲ ماه موضوع طرح جامع و حريم مشهد تعيين تکليف نشود، شوراي عالي شهرسازي، خود راساً در اين باره تصميم گيري مي کند.

وي اضافه کرد: بايد شوراي برنامه ريزي استان تشکيل و مراحل قانوني کار طي شود. استاندار نيز اعلام کرده که جلسه شوراي برنامه ريزي استان در فرصتي که شوراي عالي معماري و شهرسازي کشور تعيين کرده است، تشکيل و اتخاذ تصميم شود و پس از آن شوراي عالي شهرسازي اين موضوع را در دستور کار خود قرار دهد.

اخوان عبدالهيان ادامه داد: چنانچه جلسه شوراي برنامه ريزي و توسعه استان ظرف ۲ ماه برگزار نشد، شوراي عالي معماري و شهرسازي کشور، خود تصميم گيري خواهد کرد.

قصد نداريم مشکلي درسرمايه گذاري«پديده»به وجودآيد

وي درپاسخ به اين که در سفر«حناچي»درباره طرح پديده شانديز نيز جلسه اي برگزار شده و يا بحثي انجام شده است؟گفت:درسفر وي درباره طرح پديده شانديزهيچ بحثي نشدو وي هيچ بازديدي ازطرح پديده شانديز نداشت.مديرکل راه وشهرسازي خراسان رضوي افزود:زيرابحثهاي مفصل درباره اين پروژه باحضور شهردار شانديزدرجلسه شوراي عالي معماري وشهرسازي کشور انجام وتصميمات خوبي هم دراين شورااتخاذشده است.

وي درباره اين تصميمات ادامه داد: در مجموع بنا بر اين شده است که شرايطي را فراهم کنيم که پروژه پديده شانديز شکل قانوني خود را بگيرد و قصد نداريم مشکلي در سرمايه گذاري اين پروژه به وجود آيد.اخوان عبدالهيان در واکنش به اين مطلب خبرنگار خراسان رضوي مبني بر اين که آنجايي هم که احياناً خلاف قانوني انجام شده باشد، جلوي آن را مي گيريد، اظهار داشت: ابتدا بايد طرح جامع و تفصيلي شانديز ابلاغ شود و مقرر شده است که موضوعاتي که در آن تخلف رخ داده، در جلسه کميسيون ماده ۵ بررسي شود تا حقوق شهري و شهروندي پرداخت شود و پروژه پديده شانديز به شکل قانوني به حرکت خود ادامه دهد.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

مدير امور اراضي استان:
 
300 تعاوني مسکن درتغييرغيرمجازکاربري اراضي زراعي طرقبه شانديز
 
 حضور دارند

مديرامور اراضي سازمان جهاد کشاورزي خراسان رضوي گفت:هم اينک بيش از 300 شرکت تعاوني مسکن از سراسر کشور در بحث خريد و فروش و تغيير کاربري غيرمجاز اراضي شهرستان طرقبه -شانديز فعاليت دارند. محمود بهزادي در گفت و گو با ايرنا افزود : طرقبه - شانديز به دليل آب و هواي مطلوب و جذابيت هاي طبيعي زياد آن و قرار گرفتن در نزديکي مشهد الرضا (ع) از شهرستان هاي توريستي استان محسوب مي شود.

وي اظهار داشت: بر اساس آمارهاي موجود تغيير کاربري هاي غيرمجاز در اين شهرستان طي ۳ سال اخير بالغ بر يک هزار و 250 مورد بوده است.اين مسئول گفت : عمده تغيير کاربري ها در استان مربوط به اين شهرستان است ضمن آنکه مشهد چناران، سبزوار و نيشابور هم جزو شهرستان هاي پرخطر و داراي جاذبه براي تغيير کاربري هاي غير مجاز است. وي بيان کرد : در هر صورت تغيير کاربري ها در اين چند شهرستان به اندازه طرقبه - شانديز نيست و در ساير نقاط استان هم رقم بسيار اندک است. وي گفت : جذابيت طرقبه- شانديز به اندازه اي است که طي اين سال ها تعاوني هاي مسکن از سراسر کشور قطعاتي را خريداري کرده اند به اميد آنکه در سال هاي آينده آنها را به مسکوني تبديل کنند. بهزادي افزود : ما به شدت و بر اساس قانون با اين شرکت هاي تعاوني برخورد خواهيم کرد.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 
حجت الاسلام قرائتي درمسجدجامع شهر شاندیز :
 
شانديزنبايدفقط به عنوان شهر غذامعرفي شود
 
شانديز، بخشي زاده /

 
حجت الاسلام قرائتي پنجشنبه شب گذشته درجمع نمازگزاران شانديزي گفت:شهرشانديزبا اين آب و هواي خوبي که داردمي تواند مکاني باشدبراي مطالعه کساني که به اين شهرييلاقي مي آيندنه اين که اين شهر را فقط به عنوان شهر غذا بشناسند.
 به گزارش خراسان، «قرائتي»، در بخش ديگري از سخنان خود، افزود: بايد مديريتي در اين شهرستان گردشگري اعمال شود تا توجه به شکم در اين شهر کم رنگ شودواين شهر رابه عنوان شهرنوابغ يا شهدا بشناسند.
 
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 
‌سرلشکر ‌سلیمانی ‌در نخستین سالگرد ‌شهید ‌شاطری:
 
هیچ کشوری جز ایران قادربه رهبری جهان اسلام نیست
 
عظمت انقلاب ونظام اسلامی روزبه روزدرحال افزایش است

فرمانده نیروی قدس سپاه گفت:

هیچ نیرویی وهیچ کشوری دربرهه کنونی جزایران قادربه رهبری جهان اسلام نیست.

خبرگزاری فارس: هیچ کشوری جز ایران قادر به رهبری جهان اسلام نیست/ عظمت انقلاب و نظام اسلامی روز به روز در حال افزایش است

به گزارش خبرگزاری فارس از استان سمنان، سردار سرلشکر قاسم سلیمانی بعد از ظهر امروز در نخستین سالگرد سردار شهید حاج حسن شاطری، رئیس هیئت ایرانی ستاد بازسازی لبنان در شبستان اعظم آستان مقدس امامزاده یحیی (ع) سمنان اظهار داشت: گر چه امروز در ادامه حرکت‌های گذشته، شماری از کشورهای اسلامی مدعی رهبری جهان اسلام هستند و برای دستیابی به این عنوان تلاش می‌کنند، اما هیچ کشوری جز ایران نمی‌تواند این مسئولیت خطیر را بر عهده گیرد.

وی تصریح کرد: از گذشته‌های بسیار دور تاکنون کشورهایی نظیر مصر، عربستان سعودی و پاکستان مدعی رهبری جهان اسلام بوده‌ و برای آن تلاش‌های بسیاری نیز انجام داده‌اند؛ اما هیچ یک از این کشورها جز ایران قادر به پذیرش این مسئولیت خطیر نیستند.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: هیچ کدام از این کشورهای مدعی به واسطه غیاب دو عنصر مهم در عالم اسلامی‌‌شان قادر به رهبری جهان اسلام نیستند و این دو عنصر به طور انحصاری در اختیار جمهوری اسلامی ایران است.

وی گفت: «حمایت از مبارزان و جریان‌های انقلابی و اسلامی» و نیز «دفاع از مسلمانان و اسلام ر مقابل تجاوزاتی که به جهان اسلام صورت می‌گیرد»، ایران را قادر ساخته است تا رهبری جهان اسلام را بر عهده گیرد.

سلیمانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در این دو بعد به طور انحصاری عمل می‌کند، گفت: بعید است کشوری بتواند هم‏چون ایران این نقش را بر عهده گیرد؛ چرا که سایر کشورهای اسلامی در اساس خود چنین قابلیتی ندارند.

* دشمن برای مقابله با نظام دائماً تاکتیک‌های خود را تغییر می‌دهد‌

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت:‌ دشمنان اسلام و انقلاب همواره برای مقابله با نظام اسلامی، تاکتیک‌های خود را تغییر می‌دهند؛ اما نمی‌توانند فروغ جاویدان انقلاب را خاموش کنند.

سلیمانی اظهار کرد: دشمنان، اصراری که بر دشمنی با جمهوری اسلامی ایران دارند را در طول 35 سال که از عمر انقلاب می‌گذرد، همواره نشان داده‌اند و استمرار ددمنشی‌ها و دشمنی‌های آنها با نظام اسلامی به واسطه عظمت انقلاب و تأثیرگذاری آن در جهان است.

وی گفت: دشمنان انواع تاکتیک‌ها را برای مقابله با نظام جمهوری اسلامی ایران و اهمیت و عظمت انقلاب آزمایش کرده‌اند؛ چرا که به خوبی ماهیت انقلاب و بزرگی آن را درک می‏کنند.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: امروز شدت دشمنی معاندان نظام بیشتر نمایان می‌شود؛ چرا که عظمت انقلاب و نظام اسلامی روز به روز در حال افزایش است.

سلیمانی افزود: در بُعد شناخت عظمت انقلاب اسلامی باید بیشتر کار شود و دانست که بزرگی نظام اسلامی، در افزایش دشمنی‌‌ها با نظام تأثیر اساسی دارد.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 بدين وسيله به اطلاع كليه شهروندان عزيز مي رساند خبر منتشر شده در برخي سايت هاي خبري مبني بر پلمب مجموعه پديده از طرف شهرداري شانديز كذب مي باشد و تكرار اين گونه مطالب غير واقعي قابليت پيگرد قانوني خواهد داشت .

لازم بذکراست بعضی سایتهای خبری به دروغ مدعی توقف عملیات ساختمانی بزرگترین پروژه گردشگری کشور یعنی شرکت پدیده شاندیز نموده بودند که این خبر ازسوی شهرداری تکذیب شده است وصحت ندارد.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

خراسان

سرزمین علم فرهنگ ادب هنر و سیاست ایران


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

معرفی یک سایت مهم مذهبی

برای شمامنتظران حقیقی حضرت ولیعصر(عج )

***

نشانی سایت جنبش سایبری ۳۱۳امام زمان :

http://www.jc313.ir/

موضوعات ومطالب مهم سایت عبارتنداز:

فراماسونری -آخرالزمان-سخنرانی -مهدویت-دجال -جنگ نرم -جنبش سایبری ۳۱۳-امام زمان و...

این سایت به عنوان پیوندوبلاگ لینک شده است که می توانید ازطریق وبلاگ شاندیزبه آن دسترسی

 داشته باشید.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

تازه‌هاي مطبوعات
 
منبع :روزنامه خراسان - مورخ پنج‌شنبه 1392/11/24 شماره انتشار 18623
 
 
اعتماد

در آستانه 22 بهمن تعدادي از زندانيان سياسي بند 350 که اکثرا ماه هاي آخر دوران محکوميت خود را طي مي کردند، شامگاه دوشنبه 21 بهمن 1392 از زندان آزاد شدند. درميان اين آزاد شدگان برخي از زندانيان حوادث پس از انتخابات 88 حضور دارند.

شرق

اين روزنامه در گفت و گويي با جواد جهانگيرزاده از اعضاي هيأت رئيسه مجلس به موضوع پخش فيلم فاضل لاريجاني در مجلس توسط احمدي نژاد پرداخته است. در بخش هايي از اين گفت و گو آمده است: آن چيزي که از اقوال شنيدم اين است که برخلاف ديگر لاريجاني ها، «فاضل لاريجاني» آدم ساده اي است و پيچيده نيست. شايد هم طمع دنيا بوده يا هر چيز ديگري... قطعا کار «فاضل لاريجاني» خلاف بوده. همچنين کار ديگراني که چنين زمينه اي را فراهم کرده بودند هم درست نبوده، بخشي از آن هم طراحي بوده...خيلي ها معتقد بودند احمدي نژاد بنا داشت تا با پخش آن فيلم لاريجاني را تخريب کند و او را از ورود به عرصه انتخابات رياست جمهوري باز دارد... همه متفق القول چنين نظري داشتند اما خب اصولا آن موقع ايشان تمايلي براي ورود به انتخابات نداشتند، نه سال ۸۸ و نه در انتخابات اخير.

آرمان

در نشست شوراي انجمن دفاع از آزادي مطبوعات، فائزه هاشمي به عنوان رئيس، بدرالسادات مفيدي به عنوان نايب رئيس و عباس صفايي فر به عنوان دبير و سخنگوي اين انجمن انتخاب شدند. اين انجمن سال 1377 ايجاد شد و در سال 1380 مجوز خود را از وزارت کشور گرفت.

آرمان

مرضيه افخم که نخستين سخنگوي زن وزارت خارجه کشورمان است، چندي پيش ازدواج کرده است. اين ازدواج در روز ميلاد پيامبر (ص) صورت گرفته است. بر اساس اين گزارش،افخم با يکي از همکارانش که از کارشناسان وزارت خارجه است، ازدواج نموده است.

شرق

منصور حقيقت پورنايب رئيس کميسيون امنيت ملي در گفت وگو با اين روزنامه خبر داده  که پشت  پرده حمله به سخنراني علي لاريجاني و سفارت انگليس يکي بود.

آرمان

جسد 4 ايراني که 6 روز پيش در يکي از مناطق ترکيه مفقود شده بودند پيدا شد. رسانه هاي ترکيه روز يکشنبه با پرداختن به اين مساله اعلام کردند: پليس ترکيه جسد 4 ايراني که 6 روز پيش در منطقه اي در اين کشور در برف هاي اين منطقه گرفتار و مفقود شده بودند را بعد از بررسي ها و عمليات جست وجو پيدا کردند.

اعتماد

سيد ابوالحسن مختاباد در اين روزنامه نوشت:ماجراي مواجهه تيم رسانه اي دولت در دو قضيه انتخاب مجري (اولي براي رييس جمهور ودومي براي جشنواره فيلم فجر) نمونه اي از بي تدبيري هاست که اگر استمرار يابد قطعا به پاشنه آشيل دولت در اين حوزه تبديل خواهد شد.

منبع:روزنامه خراسان

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  |