سیاسی اجتماعی فرهنگی اقتصادی
سالروز رحلت جانگداز پیامبرگرامی و عظیم الشان اسلام حضرت رسول اکرم(ص)،شهادت دومین اختر تابناک ولایت و امامت حضرت امام حسن مجتبی(ع)و سالروز شهادت جانسوزهشتمین گوهر درخشان آسمان ولایت و امامت،عالم آل محمد(ص)حضرت علی ابن موسی الرضا (ع)را به پیشگاه مقدس حضرت ولی عصر (عج)،بر شیفتگان وارادتمندان خاندان‎ عصمت‎‎ و طهارت علیهم‎‎ السلام وتمامی مسلمین جهان بویژه شماشیعیان سوگوار وگرانقدر تسلیت عرض مینمائیم .

مدیر وبلاگ شاندیز


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

چگونه شادو پر انرژی شویم ؟

آزمايش‌ها و مطالعات پزشکي نشان مي‌هد که مصرف نوشابه‌هاي انرژي‌زا براي داشتن احساس شادابي و افزايش انرژي بدن نه تنها براي سلامتي مضر است بلکه مي‌تواند حتي در برخي موارد مرگبار باشد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

ماندگاری گردشگر بایدافزایش یابد.

صنعت گردشگری مشهد درلبه پرتگاه !

مشهد - صنعت پر رونق گردشگري در مشهد مورد غفلت واقع شده و سالهاست که اين صنعت در لبه پرتگاه قرار دارد طوري که مطابق نظر کارشناسان گردشگري بخش اعظمي از تقصيرها بر گردن دست اندرکاران امور شهري و مسئولان ميراث فرهنگي است که دست از اين صنعت سودآور کشيده و برنامه ريزي در اين خصوص را به فراموشي سپرده اند.به گزارش مهر، پايتخت معنوي به عنوان دومين کلانشهر مذهبي جهان مي‌توانست نقش فراواني را در جذب گردشگر ديني و توريسم مذهبي ايفا کند و اين امر در حالي است که مسئولان شهري در جذب گردشگر داخلي نيز آنچنان که بايد و شايد نتوانسته موفق ظاهر شوند و با اين وجود ديگر نمي‌توان در شرايط فعلي به سفر گردشگران خارجي اميدوار بود.
گردشگري حلقه وصل توسعه اقتصادي

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

سرگیجه دولت در پیچ دوم:
نزدیک شدن به ماههای پایانی سال یک دغدغه مهم را بین دولت، مجلس و افکار عمومی به اشتراک گذاشته است. درد مشترک هدفمندی یارانه ها، و نحوه اجرای آن. در حالی که دولت و مجلس در پی راه حلهایی برای حذف دهکه های درآمدی هستند، اظهار نظرات متفاوت فضای افکار عمومی جامعه را به شدت دچار اضراب و نگرانی از نحوه اجرا در سال آینده کرده است.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

در مورد سلامت قلب بيشتر بدانيم

بيماري قلبي بيماري كشنده براي مرد و زن در تمام سنين و در سراسر جهان است. انجمن بين المللي سلامت، مي گويد اگر بطور متوسط جوانان چاق، تنها 10% از كل وزن بدنشان را كم كنند، بطور قابل ملاحظه اي احتمال بروز بيماري قلبي در آنها كاهش مي يابد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

خدمات دهي به مسافران وگردشگران بااتوبوسهاي فرسوده
 
درشهرشانديز
 
منبع:روزنامه خراسان -صحفه خراسان رضوي-مورخ سه‌شنبه 1392/10/03 شماره انتشار 18583
نويسنده: باقر بخشي زاده

عکس: بخشي زاده

شهر گردشگري شانديز يکي از مناطق مهم استان خراسان رضوي به شمار مي رود که هر سال چند ميليون زائر و گردشگر به اين شهر مسافرت مي کنند و کمتر مسافر و زائري است که اين روزها بعد از زيارت مرقد مطهر حضرت علي بن موسي الرضا(ع) براي برخورداري از آب و هواي دلنشين و زيبايي هاي منحصر به فرد منطقه سري به اين شهر ييلاقي نزند، متأسفانه گاه مسافراني که مجبور به تردد با اتوبوس به اين شهر هستند بايد سوار بر ناوگان کهنه و خسته اي شوند که در شأن و آوازه اين شهر گردشگري نيست و اين در حالي است که ناوگان اتوبوسراني شهرداري شانديز علاوه بر جمعيت بومي به جمعيت کثيري از مسافر و زائر خدمات دهي مي کند که به علت فرسودگي و کهنه بودن اتوبوس هاي موجود برخي اوقات در نيمه راه از حرکت باز مي ايستند و مسافران به مقصد نمي رسند.

ضرورت وجود اتوبوسراني مستقل براي شانديز

شهردار شانديز در اين باره به خراسان مي گويد: شانديز يک شهر گردشگري است که در ماه ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار و در مواقع خاص حتي بيشتر از اين، مسافر وارد اين شهر مي شود که ناوگان اتوبوسراني شانديز علاوه بر جمعيت زائر و مسافر به مردم بومي هم خدمات دهي مي کند.مهندس «جواد رجب زاده» مي افزايد: شهرداري مشهد ۱۵ دستگاه اتوبوس فرسوده و کهنه به شهرداري شانديز واگذار کرد و شهرداري شانديز هم با هزينه بسيار بالايي آن ها را بازسازي و تعمير کرد و هم اکنون ۱۰ دستگاه از پايانه وکيل آباد تا زشک مشغول خدمات رساني هستند که به علت فرسوده بودن برخي از آن ها براي خدمات رساني مطلوب با مشکل مواجه هستيم.شهردار شانديز اظهار داشت: حدود ۲ سال است که شهرداري شانديز پي گير گرفتن مجوز تأسيس سازمان اتوبوسراني به صورت اختصاصي براي شانديز است. طبق دستورالعمل ها شهرهايي مي توانند سازمان اتوبوسراني داشته باشند که جمعيت ساکنان آن بيش از ۳۰ هزار نفر باشد و چون جمعيت ساکن اين منطقه کمتر از اين ميزان است، هنوز مسئولان اين مجوز را نداده اند.

اصلاح ديدگاه

مهندس «رجب زاده» خاطر نشان کرد: به همه شهرهاي کشور يارانه بليت براي حمل و نقل و اتوبوس «نو» تعلق مي گيرد، اما چون ما هنوز مجوز سازمان اتوبوسراني مستقل نداريم تاکنون يارانه اي هم نگرفتيم. وي افزود: مسئولان بايد توجه داشته باشند که ناوگان اتوبوسراني شانديز فقط به مردم منطقه خدمات نمي دهد، بلکه به سيل عظيمي از جمعيت مجاور و زائر که براي زيارت يا سياحت به اين شهر ييلاقي سفر مي کنند، خدمات رساني مي کند. طبيعي است که هرچه خدمات رساني به اين زوار بهتر باشد، رضايت آن ها نيز بيشتر خواهد شد. وي در پايان خاطر نشان کرد: به عقيده من بايد اتوبوس هاي اين منطقه از بهترين اتوبوس هاي موجود باشد تا خدمات ديگر مسئولان شهر به زوار و مسافران هنگام سفر به اين نقطه گردشگري مخدوش نشود.

منبع:روزنامه خراسان

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

خوانده می‌شوید:
با وجودمخالفت نماینده دولت و مغایرت‌های احتمالی طرح پیشنهادی جمعی ازنمایندگان مجلس با قانون اساسی، کلیات این طرح به تصویب مجلس رسید. به نظر شما، چرا طرح‌های انتقال پایتخت ‌مطرح می‌شوندوچقدر شانس موفقیت دارند؟این گزارش با دیدگاه‌های شما تکمیل خواهد شد.
‌سال‌هاست که وضعیت شهر تهران و مشکلات آن، گزینه انتقال پایتخت را در ذهن برخی از مسئولان مطرح ‌و بعضی شهر‌ها را داعیه‌دار پذیرایی از پایتخت جدید نیز کرده است.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست صبح سه‌شنبه، کلیات طرحی را تصویب کردند که در صورت تصویب نهایی و تأیید احتمالی در شورای نگهبان، راه را برای «تشکیل شورای عالی انتقال پایتخت» باز خواهد کرد که بررسی‌ جمع‌بندی مطالعات انجام شده درباره تراکم‌زدایی از شهر تهران و انتقال پایتخت سیاسی و اداری و... و تهیه برنامه‌های اجرایی لازم، بررسی و جانمایی مکان مناسب برای انتقال پایتخت سیاسی و اداری، ساماندهی پایتخت جدید در افق‌های زمانی کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت را انجام خواهد داد.

برخی از مخالفان این طرح، هزینه‌های بسیار بالای چنین انتقالی و لزوم بررسی کلان آن در چهارچوب سیاست‌های کلان کشور را دلیل مخالفت خود با چنین طرحی اعلام کرده‌اند.

پیش از آنکه وضعیت نهایی این طرح در مجلس و پس از تصویب احتمالی در روند بررسی در شورای نگهبان تعیین شود، فرصت هست که ابعاد ‌چنین تصمیمی ‌بررسی شود.

خوانده می‌شوید امروز به همین موضوع اختصاص دارد. به نظر شما:

* آیا انتقال پایتخت می‌تواند مشکلات تهران را حل کند؟

* در صورت تصمیم به انتقال، مکان پایتخت جدید چه شرایط و ویژگی‌هایی باید داشته

 باشدوکدام شهرازهرلحاظ مناسب است‌؟

* درصورت انجام،روندانتقال پایتخت چندسال طول خواهدکشیدوپایتخت جدیدچه شکلی

خواهد یافت؟

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

گزارشی ازشيوع فساداخلاقي دردانشگاه‌های آمريکا

(بسم الله الرحمن الرحیم)
دانشگاه‌های آمریکا تنها نماد علم و دانش نیستند، رشد فساد جنسی و اخلاقی در دانشگاه‌های این کشور باور کردنی نیست. اعمال ناشايستی همچون روابط جنسی نامشروع، استعمال مواد مخدر و مشروبات الکلی، مهماني‌هاي غير اخلاقي شبانه، رفتارهای خشونت‌آمیز و تعداد دانشجویان اخراجی در سال‌های اخیر رشد چشمگیری در دانشگاه‌هاي آمريکا داشته است.

تا صحبت از دانشگاه‌های آمریکا می‌شود تصویری از تکنولوژی‌ها و اختراعات پیچیده در ذهن آدمی شکل می‌گیرد، فارغ از اینکه سهم آمریکا در دانش بشری به آن اندازه هم که تصور می‌شود نبوده و نیست.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 
دجال همان نظریه "داروینیسم" است/
طبق ادعاهاي فرضيه تكامل، انسانها و ميمونهاي معاصر داراي يك نياكان بوده اند. اين موجودات به مرور زمان تكامل يافته و برخي از آنها به ميمونهاي امروزي تبديل شدند در حالي كه گروه ديگر كه شاخه ديگري از تكامل را دنبال مي كردند به انسان امروزي مبدل شدند. تكامل گرايان اولين گروه مشترك از اجداد انسانها و ميمونها را ” آسترالوپيتكوس“ (Australopithecus) نام گذاري كردند كه به معناي ” ميمون آفريقاي جنوبي“ بود.
اعتقاد به مفهوم "آخرالزمان" یکی از اشتراکات ادیان ابراهیمی و به خصوص مذهب شیعه است، "

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

ایجادمعاونت فرهنگی اجتماعی درشهرداری شاندیز

باتلاش شورای چهارم اسلامی شهر شاندیزمعاونت فرهنگی اجتماعی در شهرداری شاندیز ایجادوساختمان

آن به بهره برداری رسید.

همانطورکه انتظارمی رفت باتوجه به صبغه فرهنگی اعضای شورای جدیدشهرشاندیز ُاین گام مهمی در

 سازماندهی فعالیتهای فرهنگی هنری مذهبی اجتماعی  شهر شاندیز می باشد./

لازم بذکراست که این اقدام مهمترین اقدام شورای اسلامی شهرشاندیز دردوره چهارم بعدازسه ماه فعالیت

 می باشد.

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

انـدرزهایی زیبا از دانشمنـد بزرگ آلبـرت اینـشتیـن

 

 

نام آلبرت اینشتین در جهان به مثابه ی هوش فراوان و استعداد و نبوغ است. درست است که همه ی ما فیزیکدان نیستیم اما می توانیم از شیوه ی زندگی اش برای رسیدن به موفقیت درس های بسیاری بگیریم.

1. از مواجهه با ترس ها نترس!
او حتی در نوجوانی از به چالش کشیدن نظرات و عقاید اطرافیانش ابایی نداشت. از روش تدریس رایج در مدارس آن زمان راضی نبود. او در یادگیری به تفکر انتقادی در برابر حفظ بی چون و چرای مطالب کتاب ها معتقد بود. اگر قرار بود هر بار که کسی کارهایش را به باد انتقاد می گرفت عقب نشینی کند و دست از تلاش بکشد هیچ وقت به موفقیت نمی رسید. برخی از نظریه های او به سرعت و سهولت در مجامع علمی پذیرفته نشد اما او از پا ننشست، ادامه داد و سرانجام توانست نگاه بشریت را به جهان هستی دگرگون کند.

2. زیاد جدی نگیر!
زمانی که اینشتین در آمریکا به شهرت رسید اغلب مردم او را در خیابان می شناختند و درباره ی نظریه هایش او را سؤال پیچ می کردند. ولی او با لطافت طبع خاص خودش می خندید و می گفت همه من را با پروفسور اینشتین اشتباه می گیرند. با توجه به نوع کاری که انجام می داد(فعالیت عمیق فکری) هیچ کس انتظار شخصیتی شوخ در کسی که با نظریاتش جهان را به لرزه درآورد ندارد. اما تلاش برای نیل به پیروزی کاری نیست که جدیتی همیشگی بطلبد. اندکی شوخ طبعی و شادی در دراز مدت ضامن سلامتی است. اگر اینشتین در تمام مدت کار و فعالیتش جدی و عبوس بود، با کاری که او انجام می داد و مباحث عمیقی که درگیرش شده بود مطمئناً به عرصه جنون می رسید.

3. گاهی فقط تظاهر کن که مشغول فعالیتی!
مانند بقیه افراد اینشتین هم گاهی حس و حوصله کار نداشت او هم به مرخصی می رفت. اما موفقیت و حجم عظیم یافته های او نشان می دهد که علیرغم آنکه گاهی از کار دست می کشید اما هیچگاه مسیرش را گم نکرد و دست از تلاش نکشید. او به خوبی می دانست که احساسات و عواطف تکیه گاهی مطمئن برای اهداف و آرزوهای بزرگ هستند.

4. انتقاد پذیر باش!
مثل همه ی بزرگان می دانست که ممکن نیست همه با عقاید و نظراتش موافق باشند و البته لزومی بر جلب موافقتشان نمی دید. اما این بازخوردها را چالش هایی در ادامه ی راهش می انگاشت و سعی می کرد سخت‌تر کار کند تا به آن ها ثابت شود که اشتباه می کنند و او درست می گوید. تلاش برای جلب رضایت و اعتماد منتقدین تنها اتلاف وقت وانرژی است که می توانی از آن برای پیشبرد کارت فارغ از نظرات و عقاید دیگران استفاده کنی.

5. شکست را سخت در آغوش بگیر!
فیزیک جزء علوم دقیق است اما بعید می دانم هیچ فیزیکدانی در همان ابتدای مواجهه با آن به همه ی ابعادش مسلط شده باشد. اینشتین معتقد بود موفقیت یعنی روند یادگیری در گذر زمان! تنها هدف و مأموریت اشتباهات، آموزش نکات کوچک و بزرگ به او بود. اشتباهاتی که با برگشتن و تصحیح آن ها روی تخته سیاه کارگاهش، راهش را در حرکت دوباره در آن مسیر هموارتر می ساخت. یکی از معظلاتی که همواره ما را عقب نگه می دارد ترس از ارتکاب اشتباه است. در دراز مدت در می یابی که سکوت و سکون به مراتب بدتر و مضرتر از رفتن و اشتباه کردن است. اشتباه در واقع یعنی به پیش رفتن و یادگرفتن آن چه نباید انجام داد.

6. قدم های کوچک بسوی هدف
اکثر ما موفقیت را قله ای دور از دسترس می بینیم و این گاهی باعث می شود هیچ تمایلی به سعی و تلاش از خود نشان ندهیم. چرا سختی بکشیم وقتی به هر حال این راه طی می شود و به پایان می رسد؟ این تصور از پیروزی اشتباه و مهلک است. اینشتین روز و شب تلاش کرد و بر کاستی ها و مسائل علم فیزیک غلبه کرد اما نه یک شبه! هدفی غایی در ذهن داشت و می دانست با هر گامی که به جلو بر می دارد یک قدم به آن چه در ذهنش دارد نزدیکتر می شود. کار کوچکی که در یک زمان محدود انجام می دهی شاید به نظر بزرگ و مهم نرسد اما بدان که در مقیاس بزرگتر حرکتی است کوچک در مسیری طولانی به سوی هدفی بزرگ!

7. خودخواه نباش!
موفقیت های اینشتین موجب حسن شهرت و محبوبیتش در جهان شد. وی بدون هیچ گونه چشمداشت و تمایلی به کسب قدرت یا ثروت موجب پیشرفت و تعالی نوع بشر شد! او خیر و صلاح انسان ها را سرلوحه ی راهش قرار داد و تا رسیدن به آن از پا ننشست. به خاطر داشته باشیم که ما در این دنیا تنها نیستیم و تنها برای خودمان زندگی نمی کنیم. وقتی سخاوتمندانه، با رویی گشاده و قلبی سبکبار و رها به دیگران خدمت کنیم جهان تبدیل به مکانی بهتر می شود و این امر کمک می کند تا در مسیر زندگی دگرش یابیم و انسان های بهتری شویم.

8. تنها به ساز خودت برقص!
اینشتین از دنباله روی های کوکورانه و بی فکر مردم متنفر بود. اگر به دیگران اجازه بدهی در مورد توانایی‌هایت اظهار نظر کنند باید تنها به رؤیای پیروزی وکامیابی بسنده کنی. آنچه اطرافیان در مورد ما می‌گویند نظراتی است که البته وحی منزل نیستند و در بیشتر موارد باید به آرامی از کنار آن ها گذشت. قدرت اندیشه و اختیار موهبتی بزرگ برای همه ی انسان هاست. دنیا با آن چه امروز می بینیم بسیار تفاوت داشت اگر اینشتین تحت تأثیر حرف کسی قرار می گرفت که در کودکی به او گفته بود: به درد هیچ کاری نمی خورد!

9. همیشه برای یادگیری و پیشرفت حرص و ولع داشته باش!
او خودش را صاحب استعداد خاصی نمی دید تنها تفاوتش این بود که بسیار کنجکاو بود. او سیری ناپذیر بود. هر مقاله و نظریه ای گامی بود به سوی پرسش و پاسخ بعدی! بعدی! بعدی! همیشه به دنبال تازه ها! همیشه در حال رشد و بالیدن! اگر این صفات را در خودمان نهادینه کنیم به موفقیت نزدیکتر می شویم. سمی ترین تفکر ممکن آن است که فکر کنیم آن چه انجام داده ایم کافی است! احساس کامل بودن را در خودت از بین ببر تا راهت را برای پیشرفت هموار سازی!

10. ادامه بده! از پا ننشین!
در مسیر پیش روی به سوی آمال و آرزوهایت ممکن است با موانع زیادی روبرو شوی. اما این دلیل نمی شود که عقب نشینی کنی و بازی را واگذار کنی! این فقط نشان می دهد که چقدر اراده ات سست و بی جان است! اینشتین کسی بود که سعی کرد در زندگی با مسائل و مشکلات کنار بیاید و آن ها را قدم به قدم حل کند.

منبع:p30data.com

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

بزرگراه شاندیز-مشهدهمچنان درخاموشی؟! 
 
 
جاده شاندیزکه تنها راه مواصلاتی شهر به مشهدمی باشداز پل چهل بازه تاشاندیزکه درمحدوده شهرداری
 
 شاندیز می باشد.با همت وحمایت شورای سوم و شهرداری ازنظرروشنایی تکمیل گردید.و تصادفات درپیچ
 
خطرناک به حداقل رسید.

ازپل چهل بازه تادو راهی در محدوده ی وزارت راه و شهرسازی می باشد که فاقد روشنایی میباشد.

آقای امیرکلالی فرماندارمحترم شهرستان درخرداد۹2 گفتنددر آینده نزدیک این مسیراز روشنایی بهره مندمی

 گردد.

از طرفی گویادرگذشته مبلغ 650میلیون تومان بودجه به این امراختصاص یافته بودکه بعلت بدهی به پیمانکار

پرداخت شده است .

باتوجه به این که در روزهای آخر دهه ی صفر گروه های زائر پیاده رو این مسیر راطی میکنندو بعلت کوتاهی

روزبه تاریکی برمی خورند لازم است مسئولان چاره ای بیندیشندو ورودی این شهرتوریستی را از روشنایی

بهره مند گردانند.

  ابتدای بزرگراه مشهد- شاندیز *عکس مربوط به تابستان ۱۳۹۲

ابتدای بلوارامام رضا شهرشاندیز - واقع دربزرگراه شاندیز-مشهد

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

ایران یک گام دیگر به اعزام انسان به فضا نزدیک‌تر شد + کاوشگر پژوهش در نخستین روز از هفته پژوهش با آخرین محموله زیستی حامل دومین میمون فضایی با نام «فرگام»، بامداد امروز توانست مأموریت زیر مداری خود را با موفقیت کامل پشت سر بگذارد تا جمهوری اسلامی ایران، یک گام دیگر به فرستادن انسان به فضا نزدیک‌تر شود.

کاوشگر پژوهش حامل دومین موجود زنده به فضا پرتاب و بازیابی شد. پرتاب کاوشگر پژوهش و بازیابی آن، گام بلند دیگری در راستای نزدیک شدن جمهوری اسلامی ایران به اعزام انسان به فضا به شمار می‌رود.

به گزارش «تابناک»، سازمان فضایی ایران اعلام کرد: کاوشگر پژوهش در نخستین روز از هفته پژوهش با آخرین محموله زیستی حامل دومین میمون فضایی با نام «فرگام»، بامداد امروز توانست مأموریت زیر مداری خود را با موفقیت کامل پشت سر بگذارد تا جمهوری اسلامی ایران یک گام دیگر به فرستادن انسان به فضا نزدیک‌تر شود.

کاوشگر پژوهش که حامل یک میمون از ‌نژاد رزئوس بود، پس از پیمودن یک مسیر زیرمداری تا ارتفاع ۱۲۰ کیلومتر، در مدت زمان نزدیک پانزده دقیقه، توانست به زمین باز‌گردد و موجود زنده را سالم بازیابی کند.

در طول این مأموریت دانشمندان فضایی کشور توانستند علایم محیطی داخل محموله زیستی از جمله صوت، تصویر، ترکیب گازی و نشانه‌های حیاتی موجود زنده نظیر نوار قلب و شاخص‌های تعیین کننده وضعیت عمومی در طول پرواز زیر مداری را ثبت و کنترل کرده و در ایستگاه‌های زمینی آن‌ها را لحظه به لحظه ببینند.

این اطلاعات دریافتی به متخصصین کشورمان این فرصت را می‌دهد تا در زمینه‌های گوناگون از جمله زیست فضایی، فیزیولوژی، هوافضا و مهندسی پزشکی تحقیقات در حوزه فناوری فضایی تأمین کنند.

پرتاب کاوشگر پژوهش و بازیابی آن، گام بلند دیگری در راستای نزدیک شدن جمهوری اسلامی ایران به فرستادن انسان به فضا به شمار می‌رود.

از ویژگی‌های جدید این کاوشگر، می‌توان به استفاده از پرتابگر با سوخت مایع که به دلیل اعمال سطح شتاب و ارتعاش پایین‌تر بر محموله زیستی نسبت به پرتابگر‌های قبلی جهت مأموریت‌های حامل موجود زنده از قابلیت‌های بالا‌تری برخوردار است اشاره کرد.

به‌کار‌گیری فناوری ضربه‌گیر فرود برای کاهش ضربه وارده به موجود زنده در زمان نشست، حداقل‌سازی زمان جستجو و نجات محموله و پاسخگویی مطلوب چتر نجات در مرحله پایانی پرواز، از دیگر ویژگی‌های کاوشگر پژوهش به شمار می‌رود.

در بهمن ماه سال ۱۳۹۱ دانشمندان ایرانی برای نخستین بار موفق شدند ‌با ‌کاوشگر پیشگام‌ نخستین میمون را به فضا پرتاب کرده و به سلامت بازیابی کنند. با تکرار این موفقیت و دستاوردهای جدید آن، جایگاه جمهوری اسلامی ایران در فناوری زیست ـ فضایی بیش از پیش تثبیت شد.

جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۸۷با پرتاب کاملا مستقل اولین ماهواره ایرانی با نام امید، توانست وارد باشگاه فضایی جهان شود.

محمد ابراهیمی چندی پیش درباره پرتاب کاوشگر‌ها گفته بود: فرستادن فضانورد به مدار زمین در دو مرحله «‌اعزام انسان به زیر مدار و اعزام مداری» تقسیم بندی می‌شود ‌که این طرح هنوز ‌‌رسما آغاز نشده است.

وی مساعد بودن شرایط جوی و آب و هوایی را از جمله الزامات اعزام موجود زنده به فضا دانست و گفت: دومین کاوشگر پیشگام، پرتابی متفاوت از کاوشگر پیشگام یک خواهد داشت.

رئیس پژوهشکده سامانه‌های فضانوردی سازمان فضایی ایران با بیان اینکه این کپسول زیستی حامل سوخت مایع خواهد بود، ولی کاوشگر آن‌‌ همان کاوشگر پیشگام است، افزود: اکنون عملیات آماده‌سازی چند میمون از ‌نژاد رزئوس در حال انجام است و علاوه بر این تست چند موجود زنده در ابعاد میمون نیز برای اعزام به فضا در دست انجام است.

ابراهیمی در توضیح نوع سوخت حامل فضایی گفت: نوع سوختی که حامل‌های فضایی دارد در دو نوع جامد و مایع است که در پرتاب اولیه میمون فضانورد از سوخت جامد استفاده شد که شتاب بیشتری ایجاد می‌کنند، ولی سوخت‌های مایع شتاب کمتری دارند که برای سلامتی موجود زنده و حفاظت از آن سوخت مناسبتری به شمار می‌رود.

وی تفاوت شتاب در استفاده از سوخت مایع نسبت به سوخت جامد را کاهش حدود ۶۰ درصدی عنوان کرد و گفت: در سوخت مایع، شتاب حامل فضایی ۶۰ درصد کاهش می‌یابد و برای نمونه، اگر در حامل فضایی سوخت جامد شتاب ۱۰ در نظر گرفته شده بود با سوخت مایع این شتاب به حدود ۶ می‌رسد که این مقوله بسیار مفید است و ما را از نظر ساخت فضاپیما آماده‌تر می‌کند.

رئیس پژوهشکده سامانه‌های فضانوردی سازمان فضایی ایران تأکید کرد: موجود زنده‌ای که قرار است برای بار دوم به فضا فرستاده شود، از‌‌ همان نسل و ‌نژاد میمون پیشگام ـ ‌نژاد رزئوس ـ خواهد بود.

۹ گام برای فرستادن فضانورد ایران به مدار

مدیر پروژه اعزام انسان به فضا، ۹ گام اعزام نخستین فضانورد ایرانی در مدار زمین را موجودات کوچک، موجودات بزرگ، فضانورد به زیرمداری، موجودات کوچک در مدار، بازگشت کپسول زیستی از مدار، آمادگی برای فرستادن کپسول زیستی حاوی انسان به مدار، تست بدون سرنشین و تست با روبات و نهایتا فضانورد در مدار عنوان کرد.

ابراهیمی افزود: میزان موفقیت در پروژه اعزام انسان به فضا به دو عامل «میزان سرمایه‌گذاری در این بخش» و «مدیریت خوب و ظرفیت‌سازی» برای جذب افراد توانمند بستگی دارد.

تبریک رئیس‌جمهور

حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران‌ نیز در پیامی این موفقیت را تبریک گفت. متن پیام رئیس‌جمهور به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

با عنایت الهی و تلاش‌های دانشمندان فضایی کشور در اولین روز از هفته پژوهش، کاوشگر پژوهش حامل دومین میمون فضانورد با نام فرگام برای نخستین بار توسط حامل سوخت مایع با موفقیت به فضا اعزام و در کمال صحت و سلامتی بازیابی گردید.

این موفقیت بزرگ را خدمت مقام معظم رهبری و ملت شریف و سرافراز ایران تبریک عرض می‌نمایم. توفیق روز افزون دانشمندان و پژوهشگران کشور را از خداوند منان خواستارم.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

هشداري هنرمندانه نسبت به مضرات كاهش جمعيت

تراز: جديدترين طرح‌هاي «خانه طراحان انقلاب اسلامي» در سطح شهرهاي كشور به نمايش درآمد.

به گزارش تراز به نقل از جام‌نیوز، بعد از نمايش مجموعه پوسترهايي چون «هنوز ادامه دارند»، «اراده ايراني، سرمايه ايراني»، «شمر زمانه‌ات را بشناس» و... اينبار پوسترهايي با موضوع سبك زندگي توسط «خانه طراحان انقلاب اسلامي» براي نمايش در سطح كشور آماده شده است.

اثر جديد اين موسسه «با يك گل بهار نميشه» نام دارد و به صورت خاص به موضوع افزايش جمعيت

 مي‌پردازد.

پروژه‌ی «با يك گل بهار نميشه» از نمونه آثاریست که اولیت سنجی، تعریف و تولید آن، از ابتدا تا مرحلهی چاپ، در آتیله ی خانه طراحان انقلاب اسلامی صورت گرفت.

تغییر سیاست جمعیتی کشور

سیاست افزایش فرزندآوری خانواده های ایرانی یدلیل ترس از پیری جمعیت دردستورکارقرارگرفت

 

 

روند رو به رشد ایران اسلامی امروز و سبقتی که از بسیاری کشورها گرفته ایم، در مسائل علمی، صنایع موشکی، هوا فضا و... مرهون جامعه ی جوان ماست. در عین حال کم توجهی به مسئله جمعیت و حفظ این نیروی جوانی در جامعه هشدارهایی را در پی خود پدید آورده است. هشدار در باره معضلات تربیتی ناشی از تک فرزندی، هشدار درباره کمبود نیروی جوان و آماده به کار و پیرشدن جامعه ی آینده، هشدار در باره ی معضلات اجتماعی، رفاهی و خانوادگی سالمندان در آینده و... .

از این رو، و از باب تاکیدی که مقام معظم رهبری بر این موضوع دارند، پرداخت به این موضوع وجه همت هنرمندان «خانه طراحان انقلاب اسلامي» شده است.

خانه طراحان انقلاب اسلامي در توضيح مراحل ايده تا اجراي اين پروژه گفته است: پیش تولید این آثار با بررسی نمونه های موجود در سطح بین اللمل در موضوع سبک زندگی به صورت خاص جمعیت، آغاز شد.

این پروژه نیز با ایده پردازی گروهی آغاز شد. در ابتدا کلیه ی ایده های ممکن در بازه زمانی یکروزه مطرح گردید. در مرحله ی بعد ایده ها با توجه به مخاطب (مخاطب عام)، امید بخش بودن، تاکید بر نکات مثبت فرزندآوری پالایش شد.

پس از آن با توجه به زمانبندی تعریف شده، ایده حاضر برای اجرا انتخاب و وارد مرحله ی تولید شد.

در مرحله تولید ابتدا پیش طرح های اولیه به منظور دستیابی به ترکیب بندی مناسب و جانمایی عناصر موجود، صورت گرفت.

پس از آن نوبت به پیش طرحِ پس زمینه ها و اجرای نهایی هریک رسید. مرحله بعد اختصاص به طراحی شخصیت و جزیئات مورد نظر داشت.

با جاگذاری نهایی هریک از عناصر تصویر، نوبت به پردازش نهایی و اصلاحات کیفی تصایر رسید.

در این  مرحله می بایست با توجه به تغییرات جزئی ایجاد شده در حین اجرا، عنوان بندی اثر، مناسب سازی می شد که عنوان «با یک گل بهار نمیشه» به همین منظور انتخاب گردید.

بسترهایی که برای اکران آثار در نظر گرفته شده است تفاوت هایی در ابعاد و بعضا ملاحظات و محدودیت های اساسی دارند. برای مثال آماده سازی آثار برای نمایش بروی بدنه ی اتوبوس ها، قریب به یک اجرای مجدد بود.

عرشه‌ی پل ها نیز که ارتفاع کمی دارند نیاز بود در باره ی برجستگی و تخت بودن قسمت های مختلف آن تصمیم گرفته می شد. در پایان با تلاش و مجاهدت دوستانآثار به سرعت در سطح شهر منشر گردید.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

پديده»شاندیز در کمين سکوي دوم
خراسان رضوي - مورخ پنج‌شنبه 1392/09/21 شماره انتشار 18574
ابومسلم به کرمانشاه مي رود

ترابي- تيم فوتبال «پديده شانديز»، جمعه ۲۲ آذر۹۲در چارچوب بازي معوقه ليگ دسته اول فوتبال کشور، به مصاف تيم شهرداري بندرعباس مي رود. به گزارش خراسان، ديدار هفته ششم اين تيم به دليل بازي هاي شهرداري بندرعباس در رقابت هاي جام حذفي لغو شد که حالا براساس اعلام سازمان ليگ از ساعت ۱۴ فردا در ورزشگاه ثامن الائمه(ع) مشهد برگزار مي شود. اين تيم که وضعيت مالي مناسبي دارد، در نيم فصل اول با مربيگري اکبر ميثاقيان نتايج خوبي را کسب کرده است و تاکنون با ۳ برد، ۶مساوي و يک باخت و ۱۵امتياز در رده پنجم گروه اول قرار دارد و با صدرنشين گروه نيز تنها ۴امتياز اختلاف دارد. شاگردان ميثاقيان براي اينکه وضعيت خود را در جدول بهبود بخشند، فردا مقابل نماينده بندرعباس با تمام قدرت به ميدان مي روند تا در صورت کسب ۳ امتياز اين ديدار، خوش بين به صعود تا جايگاه دوم جدول باشند.ابومسلم هم در همين چارچوب عصر فردا در کرمانشاه به مصاف نماينده اين استان خواهد رفت. طبق آخرين اطلاعات تا زمان چاپ مطلب کاروان اين تيم راهي کرمانشاه شده است.+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

مقامات آمریکایی اذعان کرده اند:
منابع امنیتی اسرائیلی مدعی شده است که مقامات آمریکایی اعتراف کرده اند که ایران از قبال رفع تحریم ها به ۲۰ میلیارد دلار سود دست پیدا خواهد کرد و تا پیش از این مقامات آمریکایی سودهای اقتصادی ایران از بابت رفع تحریم ها در مذاکرات ژنو را دست کم جلوه میدادند.
-
 
منابع امنیتی اسرائیلی مدعی شده است که مقامات آمریکایی اعتراف کرده اند که ایران از قبال رفع تحریم ها به ۲۰ میلیارد دلار سود دست پیدا خواهد کرد و تا پیش از این مقامات آمریکایی سودهای اقتصادی ایران از بابت رفع تحریم ها در مذاکرات ژنو را دست کم جلوه میدادند.

به گزارش «تابناک» روزنامه صهیونیستی هاآٰتص در مطلبی عنوان کرده است که طی دیدارهایی که در هفته اخیر با برخی از چهره های دانشگاهی اسرائیل داشته اند عنوان کرده اند که سود اقتصادی ایران از قبال رفع تحریم ها میتواند بسیار بیشتر از آن چیزی باشد که مقامات واشنگتن به آن اذعان کرده اند.

این در حالی است که در بیانیه ای که کاخ سفید بلافاصله بعد از امضای توافق نامه ژنو بین ایران و گروه ۵ + ۱ منتشر کرد آمده بود که سود اقتصادی ایران از قبلال برداشته شدن بخشی از تحریم ها بسیار اندک و در حد ۶ تا ۷ میلیارد دلار خواهد بود اما مقامات اسرائیلی این رقم را در حدود ۲۰ میلیارد دلار ارزیابی کرده اند.

بنا بر ادعای مقامات امنیتی اسرائیل در حالی که قرار بوده استحین مذاکرات قرار بر آن بوده است که آمریکا تنها اقدام به آزاد سازی بخشی از دارایی ایران در حد ۳ تا ۴ میلیارد دلار کند اما بعد از آن گروه ۵ + ۱ با عدول از این مقصود اقدام به تغییر جهت و ایجاد امتیازات اقتصادی بیشتری برای ایران در زمینه هایی نظیر تجارت طلا و پتروشیمی و همچنین رفع تحریم صنعت خودروسازی و ایجاد امکان دسترسی ایران به قطعات صنعت هوایی کرده اند. در آن زمان مقامات آمریکایی عنوان کرده بود که این امر تنها میتواند سود اقتصادی ایران را در نهایت به دو برابر یعنی میزان ۸ میلیارد دلار برساند.

اما اکنون مقامات اسرائیلی عنوان کرده اند که آمریکایی ها در سخنان خود با مقامات این رژیم اذعان کرده اند که سود اقتصادی ایران از قبل رفع تحریم بسیار بیشتر از این رقم است. بر اساس اظهارات مقاما اسرائیلی:‌ اقتصاد وابسته به انتظارات است و اکنون بازار سهام در ایران از بابت امیدواری ها به آینده شاهد رشد اساسی است و بسیاری از کشورها اکنون در صف انتظار هستند تا بعد از رفع تحریم ها در مذاکرات ژنو مناسبات اقتصادی خود با ایران را از سر بگیرند.

این مقامات عنوان کرده اند که اکنون چین به دنبال اجرای قراردادهایی در صنعت نفت ایران به ارزش ۹ میلیارد دلار است و همچنین برخی از شرکتهای آلمانی مشتاق و علاقمند به سرمایه گذاری در ایران هستند. به گفته این مقامات ارزش اقتصادی مذاکرات ژنو و رفع تحریم برای ایران در حدود ۲۰ تا ۲۵ میلیارد دلار است.

روزنامه ها آرتص در ادامه و با اشاره به نا امیدی و یاس مقامات رژیم اسرائیل به خصوص نتانیاهو از ایالات متحده آمریکا طی مذاکرات اخیر در ژنو و تلاش این مقامات برای فشار در خصوص وضع تحریم های جدید اشاره کرده است که این فشار بیش از همه از ناحیه ارتباط مقامات اسرائیلی با سناتورهای آمریکایی در مجلس سنا صورت میگیرد.

این روزنامه با اشاره به سناتورهایی که مقامات اسرائیلی به شکل مستقمی با آنها در ارتباط هستند به افشای نام آنها پرداخته است و نوشته: این افراد عبارتند از سناتورهای جمهوری خواه لیندسی گراهام جان مک کین مارک کرک و اریک کانتور و همچنین سناتورها دموکرات یعنی چاک شومر رابرت منندز و استنی هایر.

بنابراین گزارش در حالی روزنامه اسرائیلی در خصوص سود اقتصادی ۲۰ میلیارد دلاری ایران از بابت رفع تحریم ها سخن میگود که پیش از این عنوان شده بود ایالات متحده با آزاد سازی حدود ۸ میلیارد دلار از درآمدهای بلوکه شده ایران موافقت کرده بود.

این موضوع هرچند در رسانه های داخلی بازتاب یافت اما چندی بعد از مطرح شدن آن محمد باقر نوبخت از این موضوع اظهار بی اطلاعی کرد.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

برای فعالیتهای فرهنگی، برنامه ریزی ضروری است و نمی‌توان انتظار داشت که فرهنگ کشور اعم از فرهنگ عمومی، فرهنگ نخبگان و فرهنگ دانشگاهی، به خودی خود پیش برود. نظارت و هدایت دولت درخصوص مسائل فرهنگی لازم است. دستگاههای مختلف در قبال جریان فرهنگ عمومی کشور مسئولند. کندن علف های هرز در یک بوستان به معنای رشد گلها و استفاده طبیعی آنها از آب و نور و هواست.
-

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (سه شنبه) در دیدار رئیس و اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی، با تبیین اهمیت حیاتی مقوله فرهنگ و جایگاه شورایعالی انقلاب فرهنگی؛ ضمانت اجرای مصوبات این شورا؛ وظایف نظارتی و هدایتی دستگاهها در مقوله فرهنگ؛ ضرورت برخورد حکیمانه با پدیده های فرهنگی، استمرار پیشرفت علمی در دانشگاهها؛ تدوین مبانی تحول علوم انسانی، و صیانت از زبان زیبای فارسی، نکات مهمی را بیان کردند.

حضرت آیت الله خامنه ای اولین نکته سخنان خود را به موضوع اهمیت و جایگاه فرهنگ در جامعه اختصاص دادند و با اشاره به شخصیت و سوابق فرهنگی روسای سه قوه و همچنین اکثریت اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی بعنوان دردمندان عرصه ی فرهنگ، گفتند: بر همین اساس از این شورا انتظار می رود اهتمام و تلاش بیشتری برای برجسته کردن موضوع فرهنگ در جامعه و رساندن آن به جایگاه واقعی، به خرج دهد.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه فرهنگ و ارزشهای فرهنگی، هویت و روح یک ملت است، خاطر نشان کردند: فرهنگ، حاشیه و ذیل اقتصاد و سیاست نیست بلکه اقتصاد و سیاست حاشیه و ذیل فرهنگ هستند.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره با تأکیدهای قبلی مبنی بر لزوم وجود پیوست فرهنگی برای همه موضوعات و مسائل مهم در عرصه های مختلف افزودند: برخی اوقات ممکن است، تصمیم گیری ها و مصوّبات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و حتی علمی، تبعات منفی فرهنگی در جامعه بوجود آورد که دلیل آن نبود پیوست فرهنگی است.

ایشان تأکید کردند: برای فعالیتهای فرهنگی، برنامه ریزی ضروری است و نمیتوان انتظار داشت که فرهنگ کشور اعم از فرهنگ عمومی، فرهنگ نخبگان و فرهنگ دانشگاهی، به خودی خود پیش برود.

رهبر انقلاب اسلامی از این نکته وارد موضوع لزوم نظارت و هدایت دولت درخصوص مسائل فرهنگی شدند و خاطر نشان کردند: دستگاههای مختلف در قبال جریان فرهنگ عمومی کشور مسئولند.

حضرت آیت الله خامنه ای هدایت و نظارت در مسائل فرهنگی را همچون مراقبت باغبان از گلهای زیبا دانستند و گفتند: کندن علف های هرز در یک بوستان به معنای رشد گلها و استفاده طبیعی آنها از آب و نور و هواست.

رهبر انقلاب اسلامی حساس بودن و مقابله با مسائل مخرّب فرهنگی را از وظایف نظارتی حکومت دانستند و افزودند: همه ما در قبال مسائل فرهنگی و فرهنگ عمومی کشور مسئولیت شرعی و قانونی داریم.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه فرهنگ همواره متکی به حضور مردم است، افزودند: سپردن مسائل فرهنگی به مردم نافی وظیفه نظارتی و هدایتی دولت نیست و حضور حکومت و دولت در عرصه فرهنگ نیز به معنای سلب حضور مردم نمی باشد.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به برخی اظهارات غیر مسئولانه در خصوص لزوم آزادی های فرهنگی همچون غرب، خاطر نشان کردند: چرا هنگامی که غربی ها بر مسائل غیر معقول و انحرافی همچون اختلاط زن و مرد با عنوان تساوی زن و مرد، یا سبک زندگی خود با عنوان پیشرفت و تجدد لجاجت دارند، ما بر ارزشهای والای فرهنگ خود اصرار نداشته باشیم؟

جایگاه و اهمیت شورای عالی انقلاب فرهنگی دومین نکته ای بود که رهبر انقلاب اسلامی به آن اشاره کردند و گفتند: شورای عالی انقلاب فرهنگی یکی از ابتکارات با برکت امام خمینی (ره) بود که عالی ترین و بهترین مرکز فرهنگی کشور است.

حضرت آیت الله خامنه ای، حضور مسوولان ارشد و همچنین حضور چهره های تأثیرگذار علمی و فرهنگی در شورای عالی انقلاب فرهنگی را مهمترین نقطه قوت این شورا دانستند و تأکید کردند: همین مساله موجب می شود که موضوع فرهنگ کشور، تابع بالا و پایین شدن جریانات سیاسی نباشد و حرکت فرهنگی کشور ضمن برخورداری از ثبات، از روزمره گی خارج شود.

ایشان افزودند: یکی از مسائل مهم در شورایعالی انقلاب فرهنگی این است که اعضای شورا، جایگاه و تأثیرگذاری آن را به عنوان مرکز اصلی سیاستگذاری فرهنگی کشور باور داشته باشند.

ایشان حضور مستمر اعضاء و تعطیل نشدن جلسات شورا را بسیار ضروری برشمردند و افزودند: شورایعالی انقلاب فرهنگی به مسائل زیرساختی و اساسی بپردازد و از ورود به جزئیات پرهیز کند.

رهبر انقلاب اسلامی سومین نکته خود را به ضمانت اجرای مصوبات شورایعالی انقلاب فرهنگی اختصاص دادند و گفتند: مصوبات شورا حتماً اجرا شوند.

رهبر انقلاب اسلامی حضور رئیس قوه مجریه، رئیس قوه مقننه و قانونگذاری و وزرا و مسئولان را ضمانت اجرای مصوبات شورایعالی انقلاب فرهنگی دانستند و خاطرنشان کردند: اسناد بسیار مهم و خوبی همچون نقشه جامع علمی کشور، سند تحول بنیادی در آموزش و پرورش، سند دانشگاه اسلامی، و سند راهبردی نخبگان باید اجرایی و عملی شوند و خودِ شورا نیز بر نحوه اجرای آنها نظارت داشته باشد.

واقعیتی به نام تهاجم فرهنگی، چهارمین نکته ای بود که رهبر انقلاب توجه اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی را به آن جلب کردند.

ایشان با اشاره به سخنان چهره های فرهنگی و سیاسی کشورهای مختلف از جمله کشورهای اروپایی درباره تهاجم فرهنگی آمریکا علیه سایر فرهنگها افزودند: واقعیتی که سالها قبل، آن را گوشزد می کردم هم اکنون، عینیات انکار ناپذیری یافته است.

حضرت آیت الله خامنه ای سپس یک واقعیت دیگر را مورد اشاره قرار دادند: «فعالیت حداقل صدها رسانه صوتی، تصویری، مکتوب و اینترنتی در جهان با هدف مشخص تأثیرگذاری بر ذهن و رفتار ملت ایران».

ایشان برخی بازی های رایانه ای و اسباب بازیهای وارداتی را از جمله مصداق هایی خواندند که در ترویج رفتار و سبک زندگی غربی در ذهن کودکان، نوجوانان و جوانان ایرانی تأثیرگذاری میکند.

رهبر انقلاب کار و ابتکار را اساس برخورد حکیمانه با مقوله تهاجم فرهنگی دانستند و تأکید کردند: باید با تلاش مبتکرانه به مقابله با این مقوله پرداخت که در این زمینه مسئولیت صدا و سیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بسیار سنگین است.

حضرت آیت الله خامنه ای در همین زمینه به وزارت ارشاد توصیه موکد کردند: تولید کتاب، ترجمه کتاب های مفید، تولید فیلم های سینمایی جذاب با تکیه بر ظرفیت های بالای ساخت فیلم، تولید بازی های رایانه ای مفید، ترویج بازی های پر تحرک و تولید اسباب بازی های معنا دار و جذاب را در دستور کار قرار دهد.

رهبر انقلاب ، رصد و شناخت دقیق پدیده های نوظهور تهاجم فرهنگی را قبل از ورود به ایران ضروری دانستند و خاطر نشان کردند: دیر فهمیدن و دیر جنبیدن مشکل آفرین است بنابراین باید به موقع و حکیمانه برخورد کرد.

ایشان در تبیین برخورد حکیمانه خاطر نشان کردند: گاه باید از نفوذ پدیده ها، کاملا جلوگیری کرد اما برخی پدیده ها را میتوان پذیرفت و یا اصلاح کرد.

حضرت آیت الله خامنه ای به عنوان آخرین نکته در بحث تهاجم فرهنگی، انفعال و موضع دفاعیِ صرف در مقابل فرهنگ مهاجم را، بدترین و خسارت بار ترین نوع برخورد خواندند و خاطر نشان کردند: مواضع تهاجمی نیز در برخی موارد لازم است اما به هر حال در هر شرایط باید حکیمانه و با فکر عمل کرد.

رهبر انقلاب سپس در پنجمین نکته از سخنان خود رئیس و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی را به توجه کامل به ضرورت استمرار پیشرفت علمی در دانشگاهها و مراکز پژوهشی فراخواندند.

ایشان شتاب فراوان علمی کشور و پیشرفتهای علمی یک دهه اخیر را واقعیت مبارکی خواندند که مخالفان ایران نیز به آن اذعان کرده اند.

حضرت آیت الله خامنه ای با یادآوری سخنان رئیس جمهور در همین زمینه، همه مسئولان کشور به ویژه وزیران آموزش عالی و بهداشت و درمان را موظف کردند همه تلاش خود را بکار گیرند تا چرخه پیشرفت علمی کشور کند نشود و هر روز توسعه و سرعت بیشتری یابد.

ایشان افزودند: واقعیتی به نام «ما می توانیم» در روح جوانان کشور موج می زند، این امواج نشاط آفرین را تقویت کنید تا به یاری پروردگار رسیدن کشور به قله های علمی و مرجع شدن علمی ایران و برپایی تمدن نوین اسلامی، تحقق یابد.

رهبر انقلاب اسلامی یک توصیه بسیار مهم دیگر هم داشتند و آن اینکه: دانشگاهها به هیچ دلیلی جولانگاه جریانهای سیاسی نشود چرا که اینکار جلوی رشد و شتاب علمی را می گیرد.

ایشان خاطرنشان کردند: همچون گذشته اعتقاد داریم جوان به ویژه جوان دانشجو موتور محرک تحولات سیاسی اجتماعی است اما این مسئله با تبدیل دانشگاه به محل جولان جریانهای سیاسی کاملاً متفاوت است.

ششمین نکته سخنان رهبر انقلاب در دیدار اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، ابراز یک نگرانی شدید و دغدغه عمیق بود: «نگرانی از بی توجهی به زبان فارسی و تهاجماتی که به این زبان می شود».

ایشان با انتقاد از کاربرد تعابیر بیگانه در مواقعی که لغت فارسی وجود دارد افزودند: متأسفانه کار به جایی رسیده است که برخی از به کار نبردن اصطلاحات فرنگی احساس خجالت می کنند و نامها و تعابیر بیگانه در مسائل مختلف و حتی در مسائل مربوط به کودکان و نوجوانان در حال گسترش است.

حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: شورایعالی انقلاب فرهنگی ضمن مقابله حکیمانه با هرگونه تضعیف و معارضه با زبان عمیق و زیبای فارسی، برای تقویت، گسترش و تحکیم زبان فارسی در همه زمینه ها، تلاش ملموس و مجدانه ای انجام دهد.

حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه سخنانشان، وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه علوم انسانی را یادآور شدند و افزودند: شورا، به عنوان اساسی ترین کار، به تدوین مبانی علمی و فلسفی تحول علوم انسانی اقدام کند.

رهبر انقلاب در آخرین نکته، ضرورت توجه به آسیبهای اجتماعی و علل فرهنگی آن را خاطرنشان کردند و افزودند: ریشه یابی و بررسی راه حلهای مسائلی همچون طلاق، فسادهای مالی و بزهکاری مورد توجه شورا قرار گیرد.

ایشان در زمینه مسائل اجتماعی، افزایش سن جمعیت کشور را خطری واقعی برشمردند و افزودند: مسئولان مقابله با کاهش جمعیت جوان کشور را جدی بگیرند و برای آن راه حلهای به موقعی ارائه دهند.

رهبر انقلاب در این دیدار همچنین یاد مرحوم دکتر حسن حبیبی را گرامی داشتند.

قبل از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین روحانی رئیس جمهور، شورایعالی انقلاب فرهنگ را بالاترین نهاد سیاستگذاری فرهنگی کشور خواند و گفت: اگر دولت قصد داشت بهترین مشاوران فرهنگی را برگزیند، نمی توانست بهتر از اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی را انتخاب کند.

آقای روحانی با اشاره به مصوبات بسیار موفق شورا بویژه درخصوص تولید علم و فناوری تأکید کرد: دولت مصمم است اقدامات مجدانه ای را برای تکمیل چرخه علم و فناوری در کشور و تولید ثروت از علم و افزایش قدرت ملی، انجام دهد.

رئیس جمهور با تأکید بر عزم دولت برای اجرای مصوبات شورایعالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: از جمله اسناد شورا، سند مربوط به نخبگان است که دولت برای اجرایی شدن آن و حمایت از شرکتهای دانش بنیان اقدام خواهد کرد.

آقای روحانی یکی از رویکردهای دولت را تهیه پیوست فرهنگی برای مسائل اجرایی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی دانست و با اشاره به اهتمام دولت برای صیانت از باورهای دینی و اخلاقی، افزود: ما معتقدیم باورهای دینی باید در کنار عقلانیت و اعتدال، از افراطی گری و خرافه گرایی و شعار زدگی فاصله بگیرد.

رئیس جمهور با اشاره به نقش مردم در مسائل فرهنگی و همچنین وظیفه نظارتی شورایعالی انقلاب فرهنگی، موضوعات نهاد خانواده و آموزش و پرورش را دارای اهمیت ویژه برشمرد و تأکید کرد: اصلاح فرهنگ عمومی جامعه از طریق فرهنگ سازی در خانواده ها و مدارس امکان پذیر است

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

طرح وزارت کشوربراي تبديل هر5 استان به يک منطقه
 
خراسان - مورخ سه‌شنبه 1392/09/19 شماره انتشار 18572
نويسنده: انوار political@khorasannews.com

مقام هاي وزارت کشور طي روز هاي گذشته از احتمال تغيير در تقسيمات کشوري سخن به ميان آوردند . در همين حال وزير کشورروز گذشته در جمع خبرنگاران در سنندج با بيان اين که هر 5 استان کشور يک منطقه مي شود، گفت: طرح تقسيمات کشوري و منطقه اي کردن استان هاي کشور به صورت يک بحث کارشناسي شده است و تمام اين موارد در دست مطالعه قرار دارد.در همين حال کوليوندنايب رئيس کميسيون شورا هاي مجلس به خراسان گفت : آن چه وزارت کشور در پي آن است تقسيم مناطق کشور به مناطق اقتصادي و اجتماعي يا نوعي فدرال اقتصادي است . به گزارش فارس عبدالرضا رحماني فضلي در جمع خبرنگاران در فرودگاه سنندج گفت: در اجراي طرح تقسيمات کشوري جديد و منطقه اي کردن استان ها از تمامي افرادي که در اين بخش ها تجربه کافي دارند استفاده مي شود.وي تصريح کرد: در حال حاضر اين طرح در مرحله مطالعه قرار دارد و تا زماني که کانون اصلاح شود و چنين طرحي به کانون تبديل شود به صورت قراردادي هر 4 تا 5 استان را به يک منطقه تبديل مي کنيم. وي گفت: با اين مهم و تعامل بين استانداران در اين مناطق تمامي ضعف هاي استان هاي آن منطقه پوشش داده مي شود. رحماني فضلي همچنين در پاسخ به سؤال يکي از خبرنگاران مبني بر فعاليت دو حزب مشارکت و مجاهدين انقلاب گفت: پرونده اين دو حزب در حيطه کاري قوه قضائيه است و فعاليت اين احزاب منوط به مجوز اين قوه است. وي در پايان به روند انتخاب استاندار کردستان اشاره کرد و گفت: فردي با تجربه کافي از نيروهاي بومي استان پيدا نکرديم اما از نيروهاي متخصص استان در بدنه استان استفاده خواهيم کرد.

فعاليت هاي شفاف از سوي گروه هاي سياسي اولويت وزارت کشور

وزير کشور در بخش ديگري از سخنان خود به فعاليت هاي وزارت کشور اشاره کرد و گفت: تلاش براي فعاليت هاي شفاف، قانون مند و مسئوليت پذير از سوي گروه هاي سياسي از برنامه هاي اولويت دار وزارت کشور است.رحماني فضلي با اشاره به اينکه وزارت کشور يک حزب يا جناح سياسي نيست و تنها داور اين ميدان است، افزود: وزارت کشور نمي خواهد بازيگر باشد و به هر گروه و فردي که تخلف کند کارت زرد و قرمز نشان مي دهد.

لايحه جديد تقسيمات کشوري قبل از پايان سال به مجلس مي رود

يک روز قبل از اظهارات وزير کشور، حسينعلي اميري سخنگو و قائم مقام وزير کشور نيز توضيحاتي در اين باره ارائه کرده بود. به گزارش ايسنا، حسينعلي اميري قائم مقام وزير کشور، از ارائه لايحه جديد تقسيمات کشوري به مجلس قبل از پايان سال جاري خبر داد و افزود:هم اکنون در وزارت کشور کارگروه هايي متشکل از کارشناسان وزارت کشور، همچنين استادان دانشگاه و صاحبنظراني که در مورد تقسيمات کشوري داراي صلاحيت هستند مشغول فعاليت است و طي هفته گذشته محصول جلسات اين کارگروه در جلسه اي با حضور وزير کشور و نمايندگاني از مجلس شوراي اسلامي و استادان دانشگاه و استاندارهاي سابق تشکيل و اين موضوع به بحث و بررسي گذاشته شد. سخنگوي وزارت کشور افزود: تقسيماتي که در قبل انجام شده بايد خود را با شرايط جديد تطبيق دهند. وي افزود: در گذشته آيتم هاي مربوط به تقسيمات کشوري عمدتاً مساحت و جمعيت بود که در حال حاضر اين دو به اعتقاد ما نمي تواند تنها ملاک تقسيمات کشوري باشد؛ چرا که علاوه بر مساحت و جمعيت، بحث هاي فرهنگي، اجتماعي، سياسي و مذهبي با توجه به قانون اساسي و اسناد بالادستي همچون برنامه توسعه پنجم و سياست هاي کلي نظام همگي بايد با هم در نظر گرفته شود. او با اشاره به کارگروه هاي تخصصي تشکيل شده در وزارت کشور ابراز اميدواري کرد تا قبل از پايان سال جاري لايحه جديد تقسيمات کشوري را در دولت مطرح و پس از آن به مجلس ارائه کنيم.وي افزود: در دولت تدبير و اميد رويکرد، رويکرد توسعه اي و نه منطقه اي است و ما بايد به دنبال توسعه پايدار باشيم.

کوليوند: وزارت کشور به دنبال نوعي فدرال اقتصادي است

در اين باره محمد جواد کوليوند نايب رئيس کميسيون شوراها و امور داخلي در گفت وگو با خراسان تاکيد کرد: وزير کشور پيگير اين است که اگر بتواند طرحي راکه براساس آن کشور به مناطق اقتصادي اجتماعي و به عبارت ديگر فدرال اقتصادي و اجتماعي تقسيم مي شود پياده کند. وي افزود: اگر اين لايحه در دولت مصوب شود و در مجلس هم به تصويب برسد در کشور مناطق اقتصادي و اجتماعي شامل چند استان تشکيل مي شود. وي درباره ويژگي هاي اين مناطق نيز گفت: اين مناطق به لحاظ اقتصادي مستقل خواهند بود روساي اين مناطق مديراني هستند که در هيئت دولت شرکت مي کنند تا با دولت در حوزه هاي مختلف اقتصادي و اجتماعي هماهنگ شوند. کوليوند تصريح کرد:البته اين لايحه بايد تقديم مجلس شود تا بتوان به طور دقيق درباره آن اظهار نظر کرد.

منبع:روزنامه خراسان

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

کمبودسرانه های فرهنگی ورزشی تفریحیُ معضل شهرسازی شاندیز 

نویسنده:مهندس شیخ زاده شاندیز کارشناس ارشدجغرافیابرنامه ریزی شهری

 تامین سرانه های شهری اعم ازفضای سبز، ورزشی،آموزشی خدماتی وفرهنگی نقش مهمی در

توسعه اصولی شهرهاومنطبق بااستانداردهای موجود دارد.

میزان سرانه کاربری ها به عواما متعددی بستگی دارد که یکی ازاساسی ترین آنها شرایط آب وهوایی است.

وعلاوه برآن جمعیت وسعت ونقش وکارکردشهر دراین مقوله موثرمی باشد

دسترسی عادلانه به کاربری های شهری واستفاده بهینه از کاربری ها یکی ازمولفه های اساسی در

توسعه پایدار می باشد.دراین راستا توجه کافی به معیارها واستانداردهای کاربری اراضی وواردکردن آنها

درطرحهای شهری می توانند گام مهمی درساماندهی زمین می باشد.

 

عکس: (پارک جنگلی طبیعی شهرزیبای شاندیز خراسان )

بخش زیادی ازمیزان وسعت فضای سبز شهرشاندیز که سرانه فضای سبز شهرشاندیز رابه میزان استاندارد

نزدیک کرده مربوط بهباغات خصوصی شهروندان می باشدواین شهرتوریستی همچنان فاقدپارکها و

بوستانهای عمومی (محلی و بزرگ ومتوسط) درسطح شهر وبطورمتعادل وبخصوص درمحلات جدیدمی باشد.

نتایج تحقیقات وبررسی طرح جامع وتفصیلی شهرشاندیزنشان می دهدکه کاربری های تجاری،پذیرایی و

مسکونی بیشترین سهم رادرسرانه شهروندان شاندیزی دارداما باسهم اندک کاربریهای

فرهنگی،ورزشی،آموزشی(آموزش عالی)تفریحی و سبز باکمترین سهم سرانه برای هر شهروند

شاندیزی مواجه امی باشیم .

همچنین۱۶هکتارازکاربری باغات شاندیزطی سالیان اخیردرمحدوده شهری ازبین رفته است!!! 

لذا بایدباتخصیص فضاهای موردنیاز وتوزیع فضایی مکانی مناسب آن جهت رفع کمبودها آتی شهرشاندیز در

راستای توسعه پایدار دراولویت برنامه ریزی ها باشد.

منطقه نمونه بین المللی گردشگری شاندیزبا توجه به نقش وکارکرد مهم توریستی وگردشگری اش

 نیازمندتوسعه جدی فضاهای فرهنگی هنری ورزشی تجاری رفاهی تفریحی بطورویژه وخاص می

باشدوکمبودسرانه هاحتی برای شهروندان شاندیزی ساکن دراین شهر اندک و ناچیز است که علاوه بر آن

 این شهرنقش خدمات دهی به جمعیت میلیونی گردشگران داخلی وخارجی رانیز به عنده داردو به آنهانیز

 بایدخدمات و امکانات مورد نیاز را ارائه کند.

منابع وماخذ:

۱-طرح جامع وتفصیلی شهرشاندیز-شرکت مهندسی مشاورفرنهاد-شهرداری شاندیز -۱۳۹۰

۲-سایت شهرداری شاندیز به نشانی .شاندیز دات آی آر

۳-پایان نامه بررسی تحولات کاربری اراضی شهرشاندیز-مرتضی غلامزاده-دانشگاه فردوسی مشهد-۱۳۹۰

۴-کتاب طرح ها وبرنامه های شهرسازی -دکترمصطفی بهزادفر- تهران -نشرشهر- ۱۳۹۰

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

ليگ دسته اول فوتبال کشور در ايستگاه بازي هاي معوقه
 
«پديده شاندیز» ۳ پله صعود کرد «ابومسلم» دوباره وارد بحران شد!

عکس : ميثم دهقاني
مدير کل ورزش و جوانان استان: مي خواهيم مشکلات ابومسلم را براي هميشه حل کنيم

تيم «پديده شانديز» که اولين حضور خود را در رقابت هاي ليگ دسته اول فوتبال کشور تجربه مي کند عصر پنج شنبه گذشته در چارچوب بازي معوقه هفته يازدهم اين مسابقات به ديدار صنعت نفت آبادان رفت. تيم پديده با در اختيار گرفتن بازيکن سابق پرسپوليس تهران توانست ۳ امتياز اين بازي سخت را از آن خود کند و از پله هشتم به پله پنجم جدول صعود کند.

ديدار دو تيم پنج  شنبه گذشته در ورزشگاه ثامن الائمه(ع) مشهد با سوت «اميرحسين فتاحي» (داور مسابقه) آغاز شد و ۲ تيم براي اين که وضعيت خود را در جدول بهبود ببخشند، به ميدان رفتند. تيم صنعت نفت آبادان يکي از تيم هاي نام آشناي کشورمان به سرمربي گري «ابراهيم قاسم پور» در نيمه اول موفق شد در دقيقه ۴۰ بازي توسط «حميد طاهري فرد» به گل دست پيدا کند و ۲ تيم با همين يک گل به رختکن رفتند. تيم پديده در نيمه دوم با تغييرات تاکتيکي، بازي را هجومي تر آغاز کرد تا اين که بازيکن جديد اين تيم يعني «يونس شاکري» که از پرسپوليس تهران به اين تيم پيوسته با يک شوت زيبا از پشت ۱۸ قدم توانست گل تساوي را به ثمر برساند و روحيه مضاعفي به تيم پديده ببخشد اما اين پايان کار نبود و پديده که مي خواست ۳ امتياز اين مسابقه را به دست آورد در ادامه باز هم در دقيقه ۶۹ بازي توسط «يونس شاکري» (به دنبال خطاي مدافع حريف روي خودش) به گل رسيد. داور مسابقه در پايان ۹۰ دقيقه ۶ دقيقه وقت اضافه کرد که بازيکنان صنعت نفت در اين لحظات روي دروازه پديده فشار زيادي وارد کردند اما در پايان تيم پديده پيروز اين ميدان شد تا با کسب اين پيروزي ۱۵ امتيازي شود و خود را تا رديف پنجم جدول گروه الف ليگ دسته اول کشور بالا آورد. يکي از نکات قابل توجه در اين ديدار، بازي ۹۰ دقيقه اي «بهتاش ميثاقيان» فرزند «اکبر ميثاقيان» در ترکيب تيم پديده بود.سرمربي تيم فوتبال پديده مشهد پس از پيروزي تيمش برابر صنعت نفت آبادان در جمع خبرنگاران گفت: بازي سنگين و سختي بود. تيم صنعت نفت آبادان به خاطر نتايج خوبي که در جام حذفي کسب کرده بود، از نظر روحي و رواني وضعيت خوبي داشت و اين تيم الان هم يکي از تيم هاي مدعي قهرماني در گروه الف است. «اکبر ميثاقيان» با بيان اين که اين ديدار يکي از بازي هاي سخت تيم ما بود، تصريح کرد: خيلي خوشحالم که اين بازي را با پيروزي پشت سر گذاشتيم و به آينده اميدوار شديم. ميثاقيان قضاوت داوري را خيلي خوب عنوان کرد و درباره اعتراض هاي سرمربي تيم صنعت نفت آبادان به داوري هم خاطرنشان کرد: به کسي کاري ندارم فقط درباره خودم پاسخگو هستم. وي اضافه کرد: هفته آينده نيز يک مسابقه معوقه ديگر برابر شهرداري بندرعباس داريم که اگر آن مسابقه را ببريم مي توانيم به صعود اميدوارتر باشيم. وي درباره وضعيت تيمش در گروه الف، اظهار کرد: تيم پديده جديد و نوپاست. از طرفي گروه ما نيز گروهي سخت است اما اين دليل نمي شود که تيمي که پولدارتر است پيروز باشد، بلکه تيمي موفق است که داراي تعادل و هماهنگي بيشتري باشد.

آخرين خبرها از اردوي ابومسلم

ديگر نماينده استان يعني تيم فوتبال ابومسلم مشهد هم قرار بود عصر پنج شنبه گذشته در چارچوب بازي معوقه هفته اول رقابت هاي ليگ دسته اول کشور در شهر يزد به ميدان برود که متاسفانه باز هم مشکلات مديريتي و مالکيتي اين باشگاه باعث شد که کادر فني تصميم بگيرند به اين شهر سفر نکنند.شنيده ها حاکي است که مسئولان ورزش استان براي روشن شدن وضعيت مالکيت ابومسلم جلسه هاي مختلفي را برگزار کرده اند که مهم ترين آن جمعه شب گذشته بدون حضور «وفايي» (مديرعامل) برگزار شد. مديرکل ورزش و جوانان خراسان رضوي درباره جزئيات جلسه جمعه شب گذشته به خراسان گفت: همان روزهاي اول هم اعلام کرده بوديم که شخص «وفايي» به تعهدات خودش نمي تواند عمل کند و حتي ممکن است بدهي هاي زيادي را نيز براي باشگاه به وجود بياورد و حتي خود وفايي هم طي مصاحبه اي اعلام کرد که ديگر نمي تواند براي ابومسلم هزينه کند تا اين تيم براي بازي روز پنج شنبه به يزد سفر نکند. دکتر «هاشمي جواهري» اضافه کرد: با توجه به اين مشکلات ديگر نمي توانيم به راحتي از وضعيت تيم ابومسلم به عنوان تيم قديمي و محبوب خراساني ها بگذريم؛ از طرفي مطالبه عمومي هم همين است. من نيز با توجه به اين که تمايل نداشتم دوباره وارد بحث ابومسلم شوم اما تصميم گرفتيم که مشکلات آن را براي هميشه حل کنيم. وي خاطرنشان کرد: در جلسه جمعه شب گذشته قرار بر اين بود که اگر «وفايي» مديريت تيم را رها کرد، هيئت مديره اي تحت نظر «هيئت فوتبال استان» تشکيل شود و در ادامه فصل به کار خود ادامه دهد تا بحث مالکيت ابومسلم از سوي مراجع قضايي حل شود. وي افزود: با توجه به اين  که در ابتداي فصل، فدراسيون فوتبال تيم را در اختيار «وفايي» گذاشت، ما تصميم گرفتيم نامه اي به فدراسيون فوتبال ارسال و به آن ها اعلام کنيم که «وفايي» به تعهدات خود در اين چند ماه اخير عمل نکرده است. وي در پاسخ به اين سوال که هزينه هاي تيم در آينده چگونه تامين مي شود، گفت: تکليف وفايي مشخص شود، از نظر تامين هزينه هاي جاري مشکل خاصي وجود ندارد. وي تصريح کرد: اسماعيل وفايي تعهد داده بود که بدهي هاي تيم را پرداخت کند اما تا الان هيچ هزينه اي براي تيم نکرده و بازيکنان نيز مبلغي از قراردادهاي خود را دريافت نکردند. در ادامه اين گزارش براي گفت وگو با «اسماعيل وفايي» هم اقدام کرديم که متاسفانه «وفايي» پاسخگوي تماس هاي خراسان نبود.

توضيح: در جدول گروه ب به حکم شوراي استيناف ۶ امتياز از تيم البدرکنگ کسر شده است.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

پرفسور کاظم معتمدنژاداز نخستین نظریه پردازان بومی درایران ونخبه بزرگ خراسانی ایران 
 
 وپدرعلم ارتباطات ایران است.
 
 اوکه درحوزه ارتباطات،دیدگاه های کاربردی فراوانی ازایشان برجای مانده وهمین نظریه هااست که از او
 
چهره ای بین المللی ساخته بود.
-
در حالی که قرار بود «نکوداشت استاد دکتر کاظم معتمدنژاد؛ زمینه‌ها و مسائل مطالعات ایرانی ارتباطات و فرهنگ» ۲۳ آذر ماه در دانشگاه علامه طباطبائی برگزار می‌شود، عمر پدر علم ارتباطات تا روز بزرگداشت دیرهنگام به درازا نکشید و عصر امروز در آستانه هشتاد سالگی پس از تحمل مدت ها بیماری به دیار باقی شتافت.

به گزارش «تابناک»، در روزهای اخیر همزمان با روز به وخامت گذاشتن وضعیت بیماری  دکتر کاظم معتمدنژاد، انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات با همکاری انجمن ایرانی مطالعات جامعه اطلاعاتی، انجمن جامعه شناسی ایران و دانشگاه علامه طباطبایی، درصدد برآمدند همایش یک روزه‌ای را با عنوان "نکوداشت استاد دکتر کاظم معتمدنژاد؛ زمینه‌ها و مسائل مطالعات ایرانی ارتباطات و فرهنگ" برگزار کنند و بر همین اساس مقرر شد این همایش 23 آذرماه با سخنرانی دکتر حسام الدین آشنا، دکتر حسینعلی افخمی، مهندس نصرالله جهانگرد، خانم دکتر شهیندخت خوارزمی، دکتر هادی خانیکی، دکتر یونس شکرخواه، دکتر سعید رضا عاملی، دکتر محمدمهدی فرقانی، دکتر محمد امین قانعی راد، دکتر مسعود کوثری، دکتر محمدمهدی محسنیان‌راد، دکتر احمد میرعابدینی و دکتر حسن نمکدوست برگزار شود.

با این حال عمر دکتر معتمدنژاد بنیانگذار علم ارتباطات و احیاگر آموزش روزنامه‌نگاری کوتاه تر از آن بود که به این همایش برسد تا این رویداد بدون حضور صاحبش برگزار شود. معتمدنژاد در سال 1313 در روستاى مود از بخش مركزى بيرجند متولد شد، تحصيلات ابتدائى و قسمتى از تحصيلات متوسطه خود را در زادگاهش و قسمت ديگر را در بيرجند و سال ششم ادبى را در دبيرستان مروى تهران گذرانيد.

در سال 1336 به اخذ درجه ليسانس و در سال 1339 به اخذ درجه دكترى در رشته قضائى از دانشكده حقوق و علوم سياسى دانشگاه تهران نائل گرديد. وى در زمان تحصيل در دورة كارشناسى با مدير وقت روزنامه كيهان كه استاد ايشان نيز بود رابطه دوستانه‏اى برقرار كرد. وقتى استاد از دانشجويان دوره دكترى براى همكارى در كيهان دعوت كرد، معتمد نژاد فرصت را غنيمت شمرده و به محيط روزنامه وارد شد.

گنجینه علوم ارتباطات ایران بدرود حیات گفت

ديرى نپائيد كه پروفسور معتمدنژاد از مترجمى زبان فرانسه، به مسؤليت گروه خارجى و مقالات ارتقاء يافت. روزنامه كيهان كه به روزنامه نگاران تحصيلكرده نياز داشت، براى وى بورسيه‏اى از دولت فرانسه دريافت داشت. معتمد نژاد در دانشگاه سوربن فرانسه موفق به اخذ دكترى حقوق و علوم سياسى و نيز دكترى تخصصى روزنامه نگارى از انستيتوى مطبوعات و علوم نظرى دانشگاه پاريس گرديد.

خدمات دانشگاهى ايشان از سال 1344 در سمت استاد يارى در دانشكده حقوق و علوم سياسى دانشگاه تهران آغاز مى ‏شود، ضمناً همكارى خود را از آغاز ورود به ايران با موسسه كيهان حفظ كرد. در سال 1343 مؤسسه كيهان پيشنهاد وى را براى يك دوره عالى روزنامه نگارى پذيرفت و براى اين منظور از بين داوطلبان ديپلم، 25 نفر انتخاب شدند. در پايان دوره دو ساله، اسم اين دوره عالى به مؤسسه عالى مطبوعات و روابط عمومى تغيير كرد.

در سال 1350 يعنى زمانى كه نخستين فارغ التحصيلان در بحبوحه اخذ دانشنامه بودند، اسم مؤسسه به دانشكده علوم ارتباطات اجتماعى تغيير يافت. دراين موقع از دانشيارى دانشكده حقوق دانشگاه تهران استعفا داده و در دانشكده علوم ارتباطات اجتماعى در سمت معاونت دانشكده مشغول به كار گرديد. از سال 56 تا 59 نيز سمت رياست دانشكده را عهده ‏دار بود. با پیروزی انقلاب اسلامى ایران، دانشكده مذكور تعطيل و در دانشكده علوم اجتماعى دانشگاه علامه طباطبائى به عنوان يك گرايش ادغام شد. چنین بود که معتمد نژاد به پاريس رفت و در آنجا به تدريس و تحقيق پرداخت تا ياد وطن او را دلتنگ كرد و در سال 1368 به ايران بازگشت.

معتمدنژاد مجدداً نسبت به توسعه رشته علوم ارتباطات و گشايش دوره ه اى كارشناسى، كارشناسى ارشد و دكترى اقدام نمود تا سرانجام در سال 1375 با پذيرفته شدن دوره دكتراى ارتباطات در وزارت فرهنگ و آموزش عالى به آرزوى ديرين خود رسيد. معتمدنژاد در حال حاضر استاد تمام وقت دانشكده علوم اجتماعى دانشگاه علامه طباطبائى مى ‏باشد و در سطوح مختلف آموزشى اشتغال به آموزش دارد. معتمدنژاد در تشكيل و عضويت انجمن هاى مختلف از قبيل: انجمن دفاع از آزادى مطبوعات، انجمن بين المللى تحقيق در ارتباطات جمعى، انجمن بين المللى حقوق فضا، انستيتوى بين المللى ارتباطات، انجمن فرانسوى علوم ارتباطات و اطلاعات نقش عمده داشت.

گنجینه علوم ارتباطات ایران بدرود حیات گفت

معتمدنژاد بيش از 70 مقاله علمى به مجامع بين ‏المللى و يا مجلات ارائه داده و ياخود در تشكيل سمينار ها و كنفرانس هاى علمى نقش مهمى داشته است. در سال 1373-74 به عنوان استاد نمونه دانشگاه هاى كشور از دست رياست جمهورى لوح نقدير دريافت داشته و به پيشنهاد وزير فرهنگ و آموزش عالى و حكم رياست شوراى عالى انقلاب فرهنگى از مهر ماه 1378 به عضويت هيأت امناى دانشگاه هاى منطقه مركزى منصوب شد. پرفسور کاظم معتمدنژاد از نخستین نظریه پردازان بومی در ایران است که در حوزه ارتباطات، دیدگاه های کاربردی فراوانی از ایشان بر جای مانده و همین نظریه ها است که از او چهره ای بین المللی ساخته بود.

برخی تالیفات استاد کاظم معتمدنژاد عبارتند از:

- روزنامه‌نگاری، نویسنده: دکتر کاظم معتمدنژاد، دکتر ابوالقاسم منصفی
- روش تحقیق در محتوای مطبوعات نویسنده: دکتر کاظم معتمدنژاد
- وسایل ارتباط جمعی (جلد نخست) نویسنده: دکتر کاظم معتمدنژاد
- مبانی حقوقی بین‌المللی گزارشگری برای صلح، نویسنده: دکتر کاظم معتمدنژاد
- اجلاس جهانی سران درباره جامعه اطلاعاتی، نویسنده: دکتر کاظم معتمدنژاد
- جامعه اطلاعاتی: اندیشه‌های بنیادی، دیدگاه‌های انتقادی و چشم‌اندازهای جهانی، نویسنده: دکتر کاظم معتمدنژاد
- حقوق مطبوعات، نویسنده: دکتر کاظم معتمدنژاد
- حقوق حرفه‌ای روزنامه‌نگاران نویسنده: دکتر کاظم معتمدنژاد، دکتر رویا معتمدنژاد
- حقوق ارتباطات نویسنده: دکتر کاظم معتمدنژاد، دکتر رویا معتمدنژاد
و... .

«حسین انتظامی» معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پی درگذشت دکتر کاظم معتمدنژاد، پدر علم ارتباطات ایران پیامی صادر کرد. در بخشی از این پیام آمده است: « اینک همه در غم از دست دادن این چهره ماندگار ایران زمین اندوهگینیم و آنچه وظیفه همه ما را در پاسداشت این شخصیت علمی سنگین‌تر می‌کند حفظ و توسعه میراثی است که از کرسی استادی او برای جامعه ارتباطات، رسانه و مطبوعات  باقی مانده است. درگذشت ایشان را به خانواده محترم معتمدنژاد، به جامعه رسانه‌ای کشور، شاگردان وی و همه استادان روزنامه‌نگاری و ارتباطات تسلیت عرض می‌کنم و در این شب‌های آغارین ماه صفر، طلب مغفرت و رحمت ذات متعال را برای وی خواستارم.»

مراسم تشییع پیکر این استاد برجسته ارتباطات و روزنامه‌نگاری، روز شنبه (16 آذر) ساعت 9 صبح از مقابل دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی واقع در سه‌راه ضرابخانه، خیابان شهید گل‌نبی، برگزار می‌شود و پس از تشییع، پیکر ایشان در قطعه نام‌آوران بهشت زهرا (س) آرام می‌گیرد.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 

نلسون ماندلا درگذشت

نلسون ماندلا، رئیس جمهور پیشین آفریقای جنوبی و قهرمان مبارزه با آپارتاید، در سن 95 سالگی درگذشت. وی که از چند سال پیش تاکنون از بیماری های شدید رنج می برد، اخیراً به طور مستمر در بیمارستان و تحت مراقبت های ویژه قرار داشت. ماندلا در سراسر جهان به عنوان نماد مبارزه با نژاد پرستی شناخته می شود.

به گزارش «تابناک»، نلسون ماندلا ساعاتی پیش و در اثر شدت گرفتن بیماری خود در بیمارستان درگذشت. وی مدتی بود که از عفونت ریه رنج می‌برد.

«بی بی سی» گزارش داده که «جیکوب زوما»، رئیس جمهور آفریقای جنوبی در بیانیه ای تلویزیونی این خبر را اعلام کرد و گفت که آقای ماندلا اکنون «ما را ترک کرده است». نلسون ماندلا در بیمارستانی در شهر پرتوریا در آفریقای جنوبی درگذشت.

زوما گفت که ماندلا در ساعت هشت و ۲۰ دقیقه به وقت محلی درحالی که اعضای خانواده اش در کنارش بودند در آرامش درگذشت. او گفت: «ملت ما بزرگترین فرزند خود را از دست داده است. مردم ما پدر خود را از دست داده اند. تقلای خستگی ناپذیر او برای کسب آزادی احترام جهانیان را برایش به همراه آورد».
ماندلا اولین رئیس جمهوری سیاه پوست آفریقای جنوبی بود که از سال ۱۹۹۴ به مدت ۵ سال این سمت را بر عهده داشت و بسیاری او را پدر آفریقای جنوبی می‌دانند. رهبر پیشین آفریقای جنوبی، علیه آپارتاید (یا حاکمیت اقلیت سفید بر کشور) مبارزه کرد و در سال ۱۹۹۳ جایزه صلح نوبل را دریافت کرد.

نلسون ماندلا، که مدت ۲۷ سال زندانی بود، نقش برجسته ای در برقراری صلح در سایر مناقشات به عهده داشت. ماندلا در ماه‌های اخیر چندین بار به دلیل مشکلات جسمانی در بیمارستان بستری شده بود. او در دهه هشتاد، زمانی که زندانی شده بود، دچار بیماری سل شد.

نلسون ماندلا علیرغم حبس طولانی مدت، دشمنان سابق خود را بخشید و به عنوان رییس جمهوری وقت از تمام نژادها خواست برای دستیابی به آشتی ملی همکاری کنند.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

به بهانه سالگرد شهادت شهیدمدرس و سالگردشهادت میرزا کوچک خان جنگلی

 

قهرمانان مبارزه با استبداد واستعمار  

 

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

بینالود یا طرقبه شاندیز ؟!

بعدازارتقاءبخش طرقبه شاندیزبه شهرستان درسال۱۳۸۶یکی ازمسائلی که بحث مهم دربین شهروندان

 شاندیزی بود انتخاب نام شهرستان جدیدباتوجه به مشترک بودن استثنایی آن بود.

عده ای ازافرادخارج ازاین منطقه تاریخی و عمدتا غیربومی نام بینالودرا به واسطه نزدیکی به رشته

کوههای بینالودبرای این شهرستان انتخاب کردند ولی عموم مردم شهرستان برانتخاب نام طرقبه شاندیز

که  نامی ریشه ای وتاریخی وچندهزارساله  برای این منطقه سرسبز وخوش آب وهواست و ترکیبی ازهردو

شهر است تاکیدداشتند.

آنچه پس از۵سال ازارتقاءهمچنان دربعضی ادارات و سازمانهاوسربرگ کاغذهای بعضی ادارات مشاهده می

 شودهمچنان نام بینالوداست بهتراست درهمین ابتداوشایدخیلی زودترنام طرقبه شاندیز قطعی و تنهانام این

 شهرستان تلقی می گشت تاشاهددوگانگی و ناهماهنگی دراستفاده ازنام این شهرستان نباشیم .

حرف وتوقع منطقی مردم شهرهای شاندیزو طرقبه بکارگیری نام اصیل وتاریخی طرقبه شاندیزکه ترکیبی از

 نام هردوشهراست تاکیدواصراردارندبنابراین همچنان نام منطقه زیباو تاریخی مابطورهماهنگ طرقبه شاندیز

 بماند./

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

زنگ خطر بحرانی شدن ایدز در کشور

از اعتیاد تا رفتارهای پرخطر جنسی؛

 

 برای کنترل ایدز چه باید کرد؟

پاييز سال 89 بود كه وزير بهداشت وقت یعنی مرضیه وحید دستجردی در اقدامي بي‌سابقه در برابر دوربين‌هاي تلويزيوني...
-گروه سلامت: پاييز سال 89 بود كه وزير بهداشت  وقت یعنی مرضیه وحید دستجردی  در اقدامي بي‌سابقه در برابر دوربين‌هاي تلويزيوني و خبرنگاران در حاشيه نشست با مدير اجرايي برنامه مشترك سازمان ملل‌متحد در زمينه «ايدز» اعلام كرد كه آتشفشان ايدز در راه است و با اعداد و ارقام، ادعاي خود را مستند كرد.

وي بيشترين مبتلايان به ايدز را مربوط به معتادان تزريقي عنوان كرد و گفت: «در حال حاضر 7 درصد از مبتلايان به ايدز را افراد در معرض خطر مسائل اخلاقي و رفتاري تشكيل مي‌دهند كه با افزايش رفتارهاي پرخطر در آينده ممكن است با آتشفشاني از بيماري ايدز در كشور روبرو شويم، بنابراين لازم است در اين زمينه اطلاع‌رساني لازم به مردم صورت گيرد.»این اولین هشدار رسمی مسئولین  دولتی در برابر رسانه ها در باره این بیماری پنهان بود.

ابتلاي بيماران تالاسمي و هموفيلي، موج نخست ايدز در كشور بود؛ اگرچه به اعتقاد مسوولان ذي‌ربط اين تنها آمار رسمي است و مبتلاياني كه به آنها دسترسي وجود ندارد، بسيارند. غربالگري فرآورده‌هاي خوني نخستين اقدام كميته كشوري مبارزه با ايدز بود و بيشترين بار اين كميته به دوش وزارت بهداشت، اما امروز نهادهاي ديگري نيز پايشان در کمك‌رساني به مبتلايان به ايدز گير است. از سازمان بهزيستي گرفته تا ستاد مبارزه با موادمخدر هريك در اين امر دخيل هستند.
موج دوم ايدز با ابتلاي معتادان تزريقي از طريق استفاده از سرنگ مشترك آلوده بروز كرد و حالا موج سوم از طريق رفتارهاي پرخطر جنسي جان گرفته است.

آمارهاي وزارت بهداشت نشان مي‌داد موارد ابتلا به ايدز از طريق رفتارهاي جنسي پرخطر رو به افزايش است و مي‌تواند زنگ خطر براي تشديد عواقب ناگوار اين بيماري در جامعه باشد.
بدون شك در اين ميان نقش زنان خياباني پررنگ و برجسته است. زناني كه ميان مجرم بودن و قرباني بودن سرگردانند. چراكه يك روز در رسانه مجرم اعلام مي‌شوند و يك روز قرباني. نيروي انتظامي از عدم همكاري بهزيستي درباره آنها سخن مي‌گويد و بهزيستي از كمبود امكانات و اعتبارات براي رسيدگي به آنها.

حالا نیز در دولت حسن روحانی، معاون بهداشتی وزیر بهداشت است که می‌گوید: «کاهش سن مصرف مواد محرک زنگ خطر ایدز را به صدا درآورده است.»

علی‌اکبر سیاری تاکید می کند : سن مصرف مواد محرک به نوجوانان رسیده؛ سنینی که باعث رفتارهای جنسی مخاطره‌آمیز می‌شوند. آمارها نیز بیانگر همین موضوع است؛ به‌طوری که مشاهده می‌کنیم آمار ابتلا به ایدز از طریق تزریقات با سرنگ مشترک در معتادان به سوی انتقال‌از طریق رفتارهای پر خطر جنسی منتقل شده است.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت  اما از آمار نگران کننده درباره کودکان خیابانی نیز پرده برداشته است.وی ضمن ابراز نگرانی از بروز و شیوع HIV / ایدز در کودکان کار و خیابانی به مطالعه انجام شده بر روی یک هزار کودک خیابانی در شهر تهران اشاره کرده و گفته: بر اساس این مطالعه، شیوع HIV/ ایدز در کودکان مورد مطالعه 5/4 درصد بوده است. این درحالی است که شیوع این بیماری در جمعیت عموم کشور یک دهم درصد است.

بر این اساس می‌توان گفت شیوع HIV/ ایدز در کودکان کار و خیابانی 45 برابر جمعیت عادی است.

سیاری همچنین تاکید کرده: آمار نشان می‌دهد که حدود 2/33 درصد بیماری از طریق روابط جنسی غیرایمن منتقل شده است که از این میان 5/32 درصد مردان و 5/67 درصد را زنان تشکیل می‌دهند. بنابراین در یکی دو سال اخیر میزان ابتلای زنان از طریق روابط جنسی بیشتر شده است.

تا به این ترتیب وی نیز موج سوم شیوع ایدز را که در سال 89 مطرح شد تایید کند.

ذر هر حال آنچه مسلم است، تلاش برای ایجاد تغییرات فرهنگی که بتواند شیوع آسیب‌هایی نظیر روابط نامشروع و در نتیجه ایدز  را کنترل کند ضروری به نظر می‌رسد، اما وقتی از بیماری قابل انتقال مهلک سخن  گفته می شود که تبعات شدید اجتماعی نیز دارد، نمی‌توان تنها به اقدامات فرهنگی زمان‌بر بسنده کرد.

 به عبارت دیگر، اقداماتی که در نهایت جوانان را به ازدواج و تشکیل خانواده ترغیب کند و از برقراری تماس‌های جنسی ناایمن باز دارد، در یک دوره‌ زمانی طولانی‌مدت به ثمر خواهد نشست و تا آن زمان اقدامات دیگری مورد نیاز است. اقداماتی نظیر آگاه کردن جامعه و به خصوص جوانان از تبعات روابط محافظت نشده‌ جنسی.

باید منتظر ماند و دید وزارت بهداشتی ها این بار چگونه عمل خواهند کرد و آیا ایدز در کشور کنترل خواهد شد.

منبع:سایت پارسینه
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

گفت وگو با خانواده شهید حسن طهرانی مقدم؛
می خواست روی موشک هایش بنویسدساخت شیعه!
 
در لبنان بعد از چند بار جابه جایی که انجام دادند ما را داخل یک ساختمان بردند و بعد از مدتی خود سید حسن نصرالله تشریف آوردند و با زبان فارسی با ما صحبت کردند.

می خواست روی موشک هایش بنویسد ساخت شیعه!

رفتیم به خانه شهید حاج حسن طهرانی مقدم تا با خانواده این پدر موشکی گفت وگو کنیم. وارد اتاق که شدیم اولین چیزی که توجه مان را جلب کرد پرچم سرخ رنگ حرم اباعبدالله الحسین(ع) بود که تقریبا با همان اندازه اصلی روی یک قاب چوبی به دیوار نصب شده بود و همین کافی بود برای اینکه حال و هوای خانه، عطر روضه بگیرد. همسر شهید به همراه دخترش نشستند برای مصاحبه اما این جمع دو مهمان دیگر هم داشت.

محمد طاها و حسن، نوه های دوست داشتنی شهید طهرانی مقدم. محمد طاها خاطراتی از قایم باشک بازی کردن و تاب بازی با پدر بزرگ به خاطر داشت. حسن اما بعد از شهادت پدربزرگ به دنیا آمده بود و لبخند، میراث حاج حسن برای او بود.

تلاش کردیم در این گفت وگو زوایای پنهانی از شخصیت این شهید بزرگوار را آشکار کنیم. گفتگوی کیهان با خانواده شهید را بخوانید:

ابتدا بپردازیم به آن چه بعد از شهادت حاج حسن طهرانی مقدم رخ داد.

همسر شهید: به خاطرکار حساس ایشان بخصوص در این چند سال اخیر همیشه این احساس خطر را داشتیم که احتمال خیلی زیادی این حادثه برای ایشان پیش بیاید. خصوصا اینکه خود ایشان در ماه‌ها و روزهای آخر حالت عجیبی داشتند که این حالات حاجی برای من غیر عادی بود و من را به یک دلشوره و اضطراب عجیبی می‌کشاند.

این اضطراب شاید نزدیک به شش ماه طوری بود که وقتی ایشان شب‌ها دیر می‌آمد، من در حیاط منزل دائما راه می‌رفتم و دعا می‌کردم. نه این حس که ایشان قرار است شهید بشود بلکه حس می‌کردم خطری دنبال ایشان هست و یک عده می خواهند او را از جایگاهی که دارد پایین بیاورند. من برای خودم ایشان را یک الگو و نمونه می‌دانستم.

همیشه دعا می‌کردم که حاج حسن کسی است که سال های سال زحمت کشیده، تلاش کرده، از وجود خودش، از زندگی خودش، از بچه های خودش، از هر آنچه دوست داشته گذاشته برای کارش، از خدا می خواستم نتیجه‌اش عاقبت به خیری باشد و آن چیزی که خودش از خدا خواسته برایش فراهم شود.

بعد از نماز مغرب و عشاء بود که خبر شهادتش را آوردند، خدا را شکر کردم، هیچ عکس العمل تندی نشان ندادم و این هم لطف خداست و فقط آیه "انا لله و انا الیه راجعون" به زبانم آمد. همیشه خودشان می گفتند تا وقتی من زنده هستم شما عزت دارید و وقتی من نباشم عزت شما خیلی بیشتر خواهد شد.

من می گفتم ما دوست داریم همیشه شما باشید. مطلبی هم که دائم می گفتند این بود که کاری که ما می کنیم بسیارحساس است و اهمیت دارد و اصلا صرف ایران نیست که از این کار استفاده می‌کند بخصوص برای خودش این مهم بود که می گفت می‌خواهم روی این موشک‌ها بزنم "ساخت شیعه" و اعتقاد داشت این موشک‌ها در واقع اختراع شیعه است و بعدها خواهند فهمید که ما به اذن الله چه کار بزرگی انجام می دهیم همیشه می‌گفت به اذن خدا و کمک اهل بیت(ع) کاری خواهیم کرد که آیندگان خواهند فهمید چقدر اهمیت دارد.

حتی آقا هم که آن روز اینجا تشریف آورده بودند و سه ربع - یک ساعت از شخصیت حاج حسن حرف زدند به این نکته اشاره کردند که حاج حسن در کار خودش آن قدر سریع و تند پیش می رفت که من نگه می‌داشتم و مانع می شدم که جلوتر نروید. واقعیت هم این است که ایشان تلاش می‌کردند تا به نتیجه برسند.

من این طور احساس می‌کردم که با این پختگی که از جنگ و بعد از آن به دست آورده بود، فکرش شده بود فکر خدایی، عملکردها، کارکردها، تمام وجود ایشان شده بود الهی، حتی مقام معظم رهبری اشاره کردند که ایشان خالص و مخلص بودند.

دختر شهید: سراپا اخلاص بودند.
همسرشهید: بله سراپا اخلاص.

با توجهی که ایشان نسبت به وجه بین‌المللی کارشان داشتند ظاهرا خارج از ایران هم شناخته شده بودند. به این واسطه شما هم دیداری با سید حسن نصرالله داشتید. درباره این دیدار بفرمایید.

همسر شهید: بله. ما رفتیم بیروت و با تمام محدودیت‌های امنیتی جایی را قرار گذاشتند و ایشان آمدند دیدن ما. گفتند من به تبعیت از رهبر انقلاب خودم می‌آیم به دیدن خانواده شهید. ایشان خیلی با عظمت و بزرگی از حاج حسن یاد می‌کردند. برای خانواده ما هم غیر قابل باور بود که سید حسن نصرالله کجا، ما کجا! اما خوب با تعریف‌هایی که ایشان کردند...

یعنی وقتی شما می رفتید لبنان نمی دانستید چنین قراری هست ؟

همسر شهید: چرا گفته بودند و دعوت کرده بودند. بعد از شهادت حاج حسن فقط با یک پرواز ویژه از لبنان، برخی از مسئولین حزب‌الله آمدند اینجا برای تسلیت گفتن به خانواده. قبل از چهلم آمدند. آن‌موقع من از کسانی که مسئول این گروه بودند درخواست دیدار کردم. حاج حسن عاشق سید حسن بود و البته دائما هم دیدار داشتند. طوری که سید حسن شخصیت ایشان را کاملا می‌شناخت. به هر حال مقدمات دیدار را آماده کردند تا عید ۹۱ و ترتیبی دادند تا ما برویم لبنان و ایشان را ببینیم.

آن جلسه چطور برگزار شد؟

دختر شهید: در لبنان بعد از چند بار جابه جایی که انجام دادند ما را داخل یک ساختمان بردند و بعد از مدتی خود سید حسن نصرالله تشریف آوردند و با زبان فارسی با ما صحبت کردند. ایشان بسیار نورانی بودند و ما بعد از حضرت آقا چنین روحانیت و عظمتی را در چهره کسی ندیده بودیم. گفتند من خیلی به ایشان ارادت داشتم و اگر ما در جنگ ۳۳ روزه موفق شدیم به کمک موشک‌هایی بود که توسط ایشان ساخته شده بود. از صلابت و همتشان خیلی صحبت می‌کردند.

خیلی به ما تاکید می‌کردند که قدر رهبری را بدانید و می‌گفتند هر صحبت آقا که پخش می شود همان موقع گوش می ‌دهیم و یادداشت می‌کنیم و عمل می‌کنیم. ایشان می‌گفتند عجیب است که در ایران بعضی‌ها به صحبت‌های آقا توجه نمی‌کنند. حتی در ابتدای صحبت مهم ترین ویژگی پدرم را ولایت‌پذیری گفته بودند.

مهم ترین ویژگی حاج آقا این بود که گوش به فرمان رهبری بودند و اگر بعضی وقتها میل و نظر خودشان چیز دیگری بود اما باز به نظر آقا توجه می‌کردند.

جناب سید حسن گفتند در حزب الله حرف‌های آقا مثل گوهر می‌ماند و سعی می‌کنیم به آن خیلی توجه و تکیه کنیم. حاج آقا ضربه سختی به اسرائیل زد و ما باید سعی کنیم کاری نکنیم که فقدان این افراد حس شود و اسرائیل را خوشحال کند.

این پرچم حرم اباعبدالله هم ظاهرا ایشان هدیه داده‌اند ...

دختر شهید: بله. سید حسن از تک‌تک ما دلجویی کردند وگفتند من می‌خواهم بهترین چیزی که دارم به شما هدیه بدهم و دیدم با ارزش‌ترین چیزی که دارم پرچم امام حسین(ع) است که اخیرا برای من از گنبد حضرت اباعبدالله آورده‌اند و من این پرچم را به شما هدیه می‌دهم. ما هم این پرچم را قاب کردیم و گذاشتیم در این اتاق که حالت حسینیه دارد و هر هفته اینجا مراسم داریم. حالا واقعا خود ما همه تکیه گاهمان همین پرچم است.

پس شهید طهرانی مقدم در رابطه با حوزه کاری خودش رابطه ی قوی با حزب الله لبنان داشت.

همسر شهید: بله سید حسن نصرالله می‌گفتند هر زن شیعه‌ای که با امنیت در خیابان‌های لبنان قدم می‌زند مدیون حاج حسن و به برکت امثال حاج حسن طهرانی‌هاست.

شما از ارتباط شهید طهرانی مقدم با حزب‌الله اطلاع داشتید؟

دختر شهید: قبل از شهادت پدرم به دعوت شهید عماد مغنیه که معروف به حاج رضوان بود به لبنان رفتیم. من ۱۳ – ۱۴ سالم بود. فکر نمی‌کردیم ایشان نفر دوم حزب‌الله باشند. مثل یک محافظ دنبال ما بودند و جاهای مختلف لبنان را نشانمان می‌دادند.

ارتباط خیلی خوبی با پدرم داشتند. پدرم هم چیزی به ما نگفتند، که ایشان کی هست و چه مسئولیتی دارد. بعد از اینکه عماد مغنیه شهید شد به ما گفتند که ایشان همان کسی بود که در لبنان مهمانش بودیم.

اتفاقا بعد از دیدار با سید حسن رفتیم منزل خانواده شهید عماد مغنیه و یک دیدار خیلی خوب و صمیمانه با آنها داشتیم با وجود اینکه به خاطر اختلاف زبان خیلی نمی‌توانستیم ارتباط برقرار کنیم اما جالب بود که روحیات و اهداف مشترکی داشتیم.

یعنی در مورد فعالیت‌هایشان خیلی در منزل صحبت نمی‌کردند؟

دختر شهید: بچه که بودم می گفتم بابا همه را تلویزیون نشان می‌دهد اما چرا شما را نشان نمی‌دهد. چرا نه خودت هستی که ما به دوستانمان نشانت دهیم نه در تلویزیون هستی.

اما هیچ وقت به ما نمی‌گفت که این کارها که تلویزیون نشان می‌دهد کار ماست تنها چیزی که این اواخر که بزرگ تر هم شده بودیم گفتند این بود که ما کاری داریم می‌کنیم که امیدواریم به واسطه آن مقدمات ظهور فراهم شود، وقتی حضرت بقیه الله تشریف بیاورند شاید از این ابزار استفاده کنند. اگر شما هم صبور باشید در اجر این‌کار شریک خواهید بود.

یعنی یک چیز خیلی بزرگ و آرمانی را برای ما نشان می‌دادند و ما انرژی زیادی می‌گرفتیم. شاید حضورشان در منزل کمیت نداشت اما کیفیت داشت. یعنی به ما انگیزه می دادند و ما هم فکر می‌کردیم داریم کاری انجام می‌دهیم .

این ویژگی خیلی جالبی بود که این‌همه کار انجام دهد به اسم افراد دیگر حالا یک وقت در فضای جامعه است اما در منزل هم حتی وقتی این پیروزی‌ها از تلویزیون نشان داده می‌شد نمی‌گفت در این کار سهم داشتم. ما حسرت می‌خوریم که چرا نمی‌دانستیم ایشان چنین کارهای بزرگی را انجام می‌دهد.

همسر شهید: رفتارشان طوری بود که آدم حس می‌کرد اصلا در جریان نیستند به نظر می‌رسید آن قدر درگیر کارهای تخصصی خودشان هستند که اصلا خبر ندارند در لبنان و در جنگ ۳۳ روزه چه خبر است. بعضا بچه ها از ایشان می‌پرسیدند که بابا لبنان را می‌بینی؟ می‌گفتند بله پیروز می‌شوند و اسرائیل هیچ وقت نمی‌تواند کاری کند. فقط با همین لفظ تمام می‌کردند.

دختر شهید: من از دبیرستان به بعد خیلی دوست داشتم از زندگی شهدا بدانم مدام سوال می‌کردم. می‌خواستم از همت یا باکری تعریف کند. زمان جنگ یک بار همه این فرماندهان را دعوت کرده بودند منزل و من این را از مادر بزرگم شنیده بودم.

این همه با هم بهشت زهرا می‌رفتیم هیچ‌وقت حتی یک خاطره تعریف نکردند که من با شهید همت این کار را کردیم یا با شهید صیاد این خاطره را دارم.

وقتی حضرت آقا فرمودند سراپا اخلاص بود، واقعا همین طور است. یعنی ایشان در منزل هم خیلی این مسائل را مطرح نمی‌کردند. چند وقت پیش در خیابان‌ها عکس ۱۰ تن از این شهدای اسطوره‌ای را زده بودند.

همت، چمران،صیاد،پدرم و... واقعا غبطه خوردم که پدرم همطراز این شهدا بوده ولی هرگز خودشان را مطرح نمی‌کردند و کسان دیگر را نشان می دادند. آنقدر اسطوره های دیگر را با انگشت به ما نشان می‌داد که ما غفلت کردیم از اینکه ببینیم صاحب این انگشت کیست و خودش را هم ببینیم.

یک بعدی از شهید طهرانی مقدم که چندان توجهی به آن نشده توجه ایشان به ورزش بود. چطور با این‌همه مشغله کاری می توانست وقت برای ورزش بگذارد؟

همسرشهید: اتفاقا دانشجویان زیادی می‌پرسیدند از من که چطور ایشان با این همه فعالیت‌هایی که داشتند در هر کاری که وارد می‌شدند نفر اول بودند هم در کار خودشان موفق بودند هم در ورزش. آن هم نه اینکه محدود شود به یک باشگاه رفتن، بلکه؛ کوه می رفتند، آن‌هم به سخت‌ترین شکلش یعنی مشکل‌ترین قسمت کوه را انتخاب می‌کردند.

دماوند، سبلان و تمام قلل و ارتفاعات را می‌رفتند. خارج از کشور هم برای اورست برنامه‌ریزی کرده بود. تمام دفاتر و برنامه‌ریزی‌هایش هست اما از لحاظ امنیتی اجازه نداشت. بعد از سال ۹۰ برنامه ریزی کرده بود که به قله اورست صعود کند.

اینطور نبود که دو ساعت دوچرخه ثابت پا بزنند دائما ورزش می‌کردند گاهی می‌گفتم ورزش را کمتر کن. می‌گفت من با ورزش زنده‌ام، با ورزش نفس می‌کشم اگر جسم خودم را آماده نکنم نمی‌توانم فکرم را راه بیندازم. دو هفته قبل از شهادتشان برف خیلی سنگینی آمد، ایشان تنها رفته بودند کوه وقتی آمدند از شدت سرما تمام صورتش قرمز شده بود. با حال خیلی خسته‌ای برگشتند منزل.

گفتم حاج حسن واقعا انصاف است تنهایی بروید کوه با وجود اینکه این‌همه محافظ دارید، می‌گفت نه مشکلی نیست، این ورزش من را نگه می دارد فکرم آنجا کار می کند. وقتی می‌رفت کوه حتما بعدش یک پروژه سنگین راه می‌انداخت یعنی تمام این مسیر را در باره پروژه‌اش فکر می‌کرد. غیر از کوه‌نوردی، صخره نوردی، یخ نوردی، شنا و دوچرخه سواری هم می‌کردند. تو همین پادگان مدرسی که سانحه رخ داد روزی دو ساعت دور پادگان می‌دوید.

اعتقاد داشت با جسم قوی باید برویم سراغ کارهای بزرگ. اگر مسافرت می‌رفتیم متناسب با آنجا امکانات ورزش را هم همراه می بردند. هر جا بود می‌رفت می‌دوید. اما به هیچ عنوان اهل این که دائم گوشی موبایل دستش باشد و کارها را چک کند نبود.

وقتی وارد خانه می‌شد کار خودش را پشت در می‌گذاشت و می‌آمد. اگر خیلی کار فوری پیش می‌آمد تماس می گرفتند که باز هم تذکر می‌دادند. معمولا آقایانی که خیلی پر کار هستند ۳ تا تلفن همراه دارند.
منبع:جهان نیوز
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

مانورمقابله با زلزله درمدارس طرقبه شاندیز برگزارمی شود  
 
موسی شیرمحمدی در گفتگو  با خبرنگار مهر اظهار داشت:
 
با هماهنگی های بعمل آمده از سوی مدیریت آموزش و پرورش با دستگاه های اجرایی یاعت 10 صبح یکشنبه دهم
 
 آذرماه سال جاری مانور مقابله با زلزله در کلیه مدارس شهرستان برگزار خواهد شد.


وی افزود: این برنامه به صورت پایلوت در شهر های طرقبه و شاندیز به ترتیب در مدرسه های سلمان فارسی حصار
 
و مجتمع شهید باهنر انجام می شود.


شیرمحمدی بیان داشت: آموزش در خصوص زلزله تجربه ای است مبتنی بریادگیری که می تواند عملکرد مردم و
 
علی الخصوص دانش آموزان را سامان دهد.


وی ادامه داد: آموزش زلزله به منظور ایجاد تغییرات به نسبت ماندگاری در رفتار افراد صورت می گیرد تا آنها بتوانند
 
 توانایی های خودشان را برای انجام دادن کارهای مشخص، در هنگام زلزله ، قبل و بعد از آن بهبود ببخشند.


مدیر آموزش و پرورش طرقبه شاندیز مانور را شبیه سازی شرایط بحرانی دانست و افزود: مانور مجموعه ای از تمرین ها
 
و ممارست هاست که برای ارزیابی برنامه های تدوین شده جهت مقابله و مواجهه باحوادث و بلایا علی الخصوص زلزله
 
 در تمامی مکان ها از جمله در مدارس به کار می رود .


وی تصریح کرد: در مانور ها دانش آموزان در شرایط حادثه قرار گرفته و همین امرباعث می شود که شیوه رویارویی
 
با زلزله را که از پیش با استفاده از روش های علمی و نتیجه بخش تدوین شده و مورد ارزیابی نیز قرار گرفته را
 
 بیاموزند و این یافته های تجربه شده را نیز در طول زندگی و در هنگام زلزله مورد استفاده قرار دهند.


وی افزود: به عبارتی آموزه ها و آموخته هایی که در مانور ها در مدارس ارائه و تمرین می شوند، می توانند
 
 گره های به وجود آمده در اوج حادثه ای همچون زلزله را باز کند.


وی ادامه داد:  دانش آموزان با اتکا به این آموزش ها و آموخته ها با آرامش و اطمینان خاطر به استقبال حادثه بروند
 
 و همین آرامش نسبی روانی می تواند تا حد بسیار زیادی از تلفات و آسیب های روحی و روانی در هنگام و بعد از
 
زلزله بکاهد.
 
منبع:سایت فرمانداری شهرستان طرقبه شاندیز
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

مرگ؛ همسايه ديوار به ديوار روستانشينان «دهنو»
 
نويسنده: باقر بخشي زاده

عمليات احداث پل عابر پياده روي جاده پرخطر روستا ۳ماه است به حال خود رها شده است

روستاي دهنو با جمعيتي بيش از هزارو۲۰۰نفر در حاشيه جاده شانديز قرار گرفته و روزانه تعداد زيادي از اهالي اين روستا مجبور به عبور از عرض محور شانديز هستند. به علت نبود پل گذر عابر پياده و سرعت بالاي خودروهاي عبوري نيز تاکنون چند تن از اهالي اين روستا بر اثر برخورد با وسايل نقليه کشته يا زخمي شده اند و اين در حالي است که بنا به درخواست اهالي و پي گيري شوراي اسلامي روستا احداث پل توسط اداره راه و ترابري، مصوب شده اما متاسفانه قطعات فلزي اين پل بيش از ۳ماه است که در حاشيه روستا در محل نصب و جانمايي پل به حال خود رها شده که مشکلات عديده اي براي اهالي اين روستا فراهم آورده است.

چند تن از اهالي اين روستا ضمن گلايه از مسئولان درباره تاخير در احداث اين پل به خراسان گفتند: چند روستا و باغ تالار به ويژه ايستگاه اتوبوس در آن سوي جاده قرار دارد و مردم هر روز مجبورند براي کارهاي روزانه خود از عرض محور عبور کنند.يکي از اهالي مي گويد: تاکنون به علت نبود پل گذر عابر پياده و سرعت بالاي خودروهاي عبوري از محور شانديز چندين نفر از اهالي و چند دانش آموز دبستاني جان خود را از دست داده اند، اما برخي مسئولان در احداث سريع تر اين پل سهل انگاري مي کنند، در حالي که پي ريزي پل هم انجام شده اما بيش از ۳ ماه است که هيچ گونه اقدامي نسبت به تکميل پروژه انجام نمي شود.

دهقاني افزود: احداث پل گذر عابر پياده يکي از خواسته هاي ديرينه مردم روستاست اما نمي دانيم مشکل کجاست که مسئولان هنوز دستور اجرا و احداث آن را صادر نمي کنند.وي اضافه کرد: روستاي دهنو در محل انحناي جاده شانديز قرار دارد و با توجه به سرعت بالاي خودروهاي عبوري به خصوص در تعطيلات عبور و تردد از عرض اين جاده بسيار خطرناک و حادثه ساز مي باشد و به همين دليل مسئولان بايد هر چه زودتر براي احداث اين پل اقدام کنند.

پدر يکي از دانش آموزان که فرزند خود را براي حضور در امتحانات مدرسه از عرض جاده همراهي مي کرد، گفت: ساکن روستاي «درخت بيد» هستم و هر روز فرزندم را براي رفتن به مدرسه در روستاي دهنو همراهي مي کنم تا در هنگام عبور از عرض جاده دچار حادثه نشود.اکبري در ادامه افزود: نبود پل گذر عابر پياده در محدوده روستاي دهنو موجب شده که والدين دانش آموزاني که از روستاي درخت بيد براي تحصيل به دهنو مي آيند هر روز تا برگشتن فرزندانشان دلهره و اضطراب داشته باشند و هر روز که قدري ديرتر برمي گردند فکر مي کنند که اتفاق ناگواري براي آن ها افتاده است.

خواسته ديرينه اهالي

رئيس شوراي اسلامي روستاي دهنو هم احداث پل گذر عابر پياده بر روي محور شانديز را يکي از خواسته هاي ديرينه مردم اين روستا برشمرد و گفت: اين شورا به علت اهميت احداث پل گذر عابر پياده در حاشيه اين روستا که تاکنون نبود آن منجر به کشته يا زخمي شدن تعدادي از اهالي اين روستا شده پي گيري هاي لازم را در اين خصوص انجام و هماهنگي و درخواست مردم را به مسئولان محلي و اداره راه و ترابري ارجاع داده است.

«محمدعلي افشاري پور» افزود: با درخواست شوراي اسلامي روستا و پي گيري فرماندار طرقبه شانديز موضوع احداث پل در دستور کار اداره راه و ترابري قرار گرفت و مصوب شد که تا قبل از سال ۹۱ اين پل احداث و به بهره برداري برسد.وي تصريح کرد: پل قبل از سال ۹۱ ساخته و عمليات پي ريزي آن انجام شد در حالي که مدت بيش از سه ماه است براي اين پل در حاشيه روستا هيچ گونه اقدام عملي براي نصب آن نشده که مشکلاتي را براي مردم فراهم کرده و هر روز مردم شاهد حوادث ناگواري مي باشند.رئيس شوراي اسلامي دهنو در ادامه گفت: روستاي دهنو با بيش از هزارو۲۰۰ نفر جمعيت استحقاق ساخت سريع تر اين پل را دارد.

رئيس پليس راهنمايي و رانندگي طرقبه شانديز هم احداث پل گذر عابر پياده در چندين نقطه از محور شانديز- مشهد را از ضروريات برشمرد و گفت: شهر ييلاقي شانديز به علت توريستي بودن هر ساله به خصوص در ايام تعطيلات پذيراي جمع کثيري از گردشگران و مجاوران است که به علت همين امر شاهد حجم بالايي از تردد خودروها در اين محور مي باشيم.«عليرضا رحيمي» افزود: در حاشيه محور اين شهر ييلاقي چندين روستاي پرجمعيت و واحدهاي تجاري قرار دارد که مردم براي انجام کارهاي اداري و تجاري خود مجبور به عبور از عرض جاده مي باشند و گاه به علت سرعت بالاي خودروهاي عبوري و مخصوصا نبود ديد کافي در شب شاهد حوادث دلخراش بوده ايم.وي اذعان کرد: احداث چند پل گذر عابر پياده در تقاطع پرجمعيت اين محور يکي از ضروريات است تا خسارت ها به حداقل برسد و اين اداره پي گيري هاي لازم را انجام و به گوش مسئولان رسانده است و تاکنون يک پل در عرض محور شانديز در منطقه ويراني نصب شده و به بهره برداري رسيده است که احداث چند پل ديگر هم در اين منطقه ضروري است.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

رئیس جمهور گزارش۱۰۰ روز اول دولت را ارائه کرد

 

 

 

رئیس جمهور گزارش صد روز اول دولت را ارائه کرد

 

 

ارائه گزارش رئیس جمهور با یک ویدئو آغاز شد و سپس شهیدی‌فر، سپانلو و احمدی، مجریان صداوسیما اجرای این گفت‌وگوی زنده تلویزیونی را برعهده گرفتند. دومین گفت‌وگوی زنده رییس‌جمهور با مردم در طول مدتی که مسئولیت ریاست دولت یازدهم را بر عهده گرفته حدود یک صد و ده دقیقه طول کشید.
 
ارائه گزارش رئیس جمهور با یک ویدئو آغاز شد و سپس شهیدی‌فر، سپانلو و احمدی، مجریان صداوسیما اجرای این گفت‌وگوی زنده تلویزیونی را برعهده گرفتند. دومین گفت‌وگوی زنده رییس‌جمهور با مردم در طول مدتی که مسئولیت ریاست دولت یازدهم را بر عهده گرفته حدود یک صد و ده دقیقه طول کشید.
 گزارش «تابناک»، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی قرار است در این گفت‌وگوی زنده که از شبکه یک سیما (و همزمان از رادیو ایران) پخش می‌شود، به ارائه گزارشی از واقعیت‌های کشور و عملکرد دولت در این 100 روز بپردازد.

امروز صد و یکمین روزی کاری دولت تدبیر و امید پس از تشکیل اولین جلسه هیأت دولت است.

روحانی سخنان خود را با سلام و درود بر امام حسین(ع) و یاران و اصحابش و همچنین درود بر بسیجیان دلاور و مردم دلاور و مهربان ایران آغاز کرد و با گرامیداشت هفته بسیج افزود: همان طور که در ایام تبلیغات انتخاباتی به مردم بزرگ وعده داده بودم، قرار شد علاوه بر برنامه 4 ساله دولت تدبیر و امید، برنامه کوتاه 100 روزه نیز داشته باشیم.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

تیم فوتبال اروگوئه هرچند در بازی برگشت برابر اردن در مرحله پلی‌آف جام جهانی 2014 به تساوی رضایت داد اما به لطف برتری پرگل در بازی رفت، آخرین تیم راه یافته به جام جهانی 2014 برزیل لقب گرفت.

دیدار برگشت از مرحله پلی‌آف جام جهانی بین نمایندگاه آمریکای جنوبی و آسیا که آخرین تیم راه یافته به برزیل را مشخص می‌کرد، بامداد امروز پنجشنبه بین تیم‌های اروگوئه و اردن برگزار شد که دو تیم به تساوی بدون گل در این مسابقه حساس رضایت دادند.

در این بازی که با قضاوت یوناس اریکسون از سوئد و در ورزشگاه مونته‌ویدئو سنتناریو برگزار شد، دیه‌گو گودین از اروگوئه و عدنان حسن، عدی زهران و محمد الادمیری از تیم اردن از داور مسابقه کارت زرد دریافت کردند.

تیم اروگوئه که در بازی رفت و در زمین اردن موفق به کسب پیروزی 5 بر صفر شده بود، در مجموع دو بازی رفت و برگشت و با همین نتیجه به برتری دست یافت و به عنوان سی و دومین تیم جواز حضور در جام جهانی برزیل را بدست آورد.

بر این اساس فهرست تیم‌های راه یافته به جام جهانی 2014 به شرح زیر مشخص شد

میزبان: برزیل

آسیا: ژاپن، استرالیا، ایران و کره‌جنوبی

اروپا: هلند، ایتالیا، بلژیک، سوییس، آلمان، اسپانیا، روسیه، انگلستان، بوسنی و هرزگوین، پرتغال، فرانسه، یونان و کرواسی

آمریکای شمالی و حوزه دریای کاراییب: آمریکا، کاستاریکا، هندوراس و مکزیک

آمریکای جنوبی: آرژانتین، کلمبیا، شیلی، اکوادور و اروگوئه

آفریقا: نیجریه، ساحل عاج، کامرون، غنا و الجزایر
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

هفتمین شماره آوای شاندیز انتشار یافت . 

 می توانید در این شماره علاوه بر اخبار شهرستان با صفحه باقیات الصالحات (اهدای کمک های نقدی و غیر نقدی به مراکز عمومی) ، با استادکاران ، ورزش بومی ، مشکلات ورزش شهرستان ،گفتگو با سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و... مطالعه نمایید. برای تهیه آن به وبلاگ نشریه   avashandiz.blogfa.comمراجعه شود.


+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، محمدحسن واحدی صبح امروز در بیست و هفتمین جلسه کمیته ایمنی، حمل و نقل و سوانح رانندگی خراسان‌رضوی اظهار کرد: محور مشهد- شاندیز به سبب حجم بالای تردد گردشگران و مسافران، حایز اهمیت است.

وی افزود: طرح جامع ایمنی این محور، با مشارکت دبیرخانه‌های اداره کل راه و شهرسازی، پلیس راهور، پلیس راه استان و با بهره‌گیری از تجربیات سازمان ترافیک مشهد تدوین شده و پس از بررسی در شورای ترافیک شهرستان طرقبه شاندیز، در جلسه آینده کمیته ایمنی استان ارائه می‌شود.

واحدی با اشاره به اینکه در این محور 12 کیلومتری، پنج دوربرگردان وجود دارد، گفت: لزوم نصب علایم راهنمایی و رانندگی، دستگاه‌های کنترل سرعت و مقابله با استقرار دستفروشان به منظور ارتقای ایمنی و کاهش تصادفات و تلفات جاده‌ای ضروری است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان‌رضوی به بررسی راهکارهای افزایش روشنایی این محور پرداخت و خاطرنشان کرد: با مکانیزم‌های پیشنهادی توسط ادارات کل راه و شهرستازی و سازمان حمل و نقل و پایانه‌های استان اقدامات لازم برای روشنایی این محور انجام می‌شود.

واحدی با بررسی راهکارهای گوناگون تامین اعتبار برای اجرایی شدن این پروژه افزود: با بهره‌گیری از ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و با مسئولیت شهرداری، توانایی لازم برای اجرایی شدن پروژه فراهم می‌شود.


+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

این روز‌ها و شب‌ها، بزرگداشت بسیج و بسیجی است. روزگاری در این مملکت انسان‌هایی ظهور کردند که آنان را بسیجی نامیدند. افرادی که سرآمد روزگار بودند در اخلاق، در معنویت، در جهد و کوشش و جهاد، در گذشتن از نفس، در فداکاری بر خلق، در اخلاص عمل... چنین انسان‌هایی را چگونه بسازیم، پیدا کنیم یا... با هم در این باره گفت‌و‌گو کنید. تابناک گفت‌و‌گوی شما را ‌به صورت برخط (‌آنلاین) در قالب پیام بیننده منتشر می‌کند.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

دولت زمین بازی اقتصاد را عوض کند
متأسفانه فرصت‌طلبان اقتصادی در دوران دولت دهم به انباشت بی‌سابقه‌ای از سرمایه رسیده‌اند و امروز هر گونه تغییر در رفتارهای اقتصادی دولت را بر‌نمی‌تابند و با شیوه‌های گوناگون به دنبال این هستند تا در ‌روی‌‌ همان پاشنه بچرخد و آن‌ها بتوانند زیاده‌خواهی و رانت‌خواری‌ها خود را ادامه دهند.
-
وضعیت اقتصادی کشور در سال‌های اخیر نسبت به همه دوران پس از انقلاب از حیث تورم و گرانی سرسام‌آور ‌شدت و سختی بیشتری ‌داشته ‌و طبیعی است که دولت تدبیر و امید، سازماندهی فوری مشکلات اقتصادی را در دستور کار خود قرار دهد. البته رسیدن به نتیجه مقدماتی دارد که باید فراهم باشد و در کنار آن‌، زمانی هم لازم است که باید به دولت داده شود.

به گزارش «تابناک»، انتظار این است که دولت به بحث اقتصاد به طور جدی بپردازد. امروز با افزایش قیمت کالاهای مورد نیاز مردم مواجهیم. در مورد یارانه‌ها نیز باید گفت که برای دهک‌های بالای جامعه، بود و نبود یارانه اهمیتی ندارد و تنها فشاری بر دولت وارد می‌کند و فرصت ساماندهی و اصلاح امور و کمک به دهک‌های پایین‌تر را از دولت گرفته است.

غلام محمد زارعی‌ در توضیح این ‌که دولت گذشته، مردم را محلی برای تأمین درآمد و کسب نقدینگی می‌دانست و زمانی که در تنگنا قرار گرفت، فشارهای اقتصادی را بر مردم تحمیل کرد و دولت جدید نیز درصدد اصلاح این روند کاری نکرده است، ‌گفت: بر کسی پوشیده نیست تصمیمات اشتباهی که در گذشته گرفته شد، هم ملت و هم دولت را در شرایط باتلاقی قرار داده است. فرصت چندانی برای اصلاح روند گذشته و بیرون آمدن از این شرایط نداریم، چرا که این موضوع نارضایتی عمومی را به دنبال داشته است. اگر کارکردهای گذشته اقتصادی ادامه پیدا کند، شاهد افزایش تورم و قیمت‌ها خواهیم بود و به سمت اقتصادی خواهیم رفت که در آن چشم‌اندازی برای بهبود شرایط زندگی مردم وجود ندارد و باید گفت، اگر کسانی همچنان بر ادامه این راه اصرار دارند در اشتباه هستند. دیگر نباید شاهد آزمون و خطا در عرصه‌های گوناگون به ویژه ‌در اقتصاد باشیم.

وی افزود: در حوزه اقتصادی بخشی از مشکلات مرتبط با مسائل بین‌المللی ماست. در حوزه بین‌الملل هر گامی که برمی‌داریم تأثیر بسزایی در حوزه اقتصاد دارد و این نشان می‌دهد که بهبود روابط بین‌المللی می‌تواند پایه‌ای برای بهبود شرایط اقتصادی کشور و افزایش قدرت پول ملی ما باشد.

این نماینده گفت: متأسفانه فرصت‌طلبان اقتصادی در دوران دولت دهم به انباشت بی‌سابقه‌ای از سرمایه رسیده‌اند و امروز هر گونه تغییر در رفتارهای اقتصادی دولت را بر‌نمی‌تابند و با شیوه‌های گوناگون به دنبال این هستند تا در ‌روی‌‌ همان پاشنه بچرخد و آن‌ها بتوانند زیاده‌خواهی و رانت‌خواری‌های خود را ادامه دهند. این شجاعت می‌خواهد که دولت از این شرایط خارج شود. این کار علاوه بر جلوگیری از ثروت اندوزی و رانت خواری عده‌ای خاص، فشار را از مردم بر‌می‌دارد و امید را افزایش می‌دهد و در نتیجه با بهبود شرایط کسب وکار و رونق اقتصاد، ضمن ایجاد اشتغال «رکود تورمی» موجود را از شرایط رکود خارج خواهد شد؛ هرچند که همچنان با تورم همراه باشد.

نماینده کهگیلویه و بیراحمد گفت: بد‌ترین شرایط اقتصادی «رکود تورمی» است که از سال‌های گذشته تاکنون بوده است. اگر در این حالت ‌بمانیم و همچنان از روش‌های گذشته پیروی کنیم، دیپلماسی خود را فعال نکنیم و به دنبال بهبود فضای کسب و کار و تولید نباشیم، تورم افزایش خواهد یافت و ارزش پول ملی بیشتر از گذشته کاهش خواهد یافت.

وی گفت: توصیه من به دولت این است که تحت تأثیر حاشیه‌سازی‌ها و فشارهای فرصت‌طلبان اقتصادی قرار نگیرد و بر ‌تئوری‌هایی که راهکاری برای خروج از بحران اقتصادی دارند به اجماع برسد و آن را دنبال کند.

فرصت طلبان برای اینکه دولت را مجبور به پیروی از خواسته‌های خود کنند، راه‌های گوناگونی را می‌روند و با توانی که به دلیل ضعف سیستم به دست آورده‌اند بازار را با کمبودهایی مواجه می‌کنند. دولت اگر خود را تجهیز کند می‌تواند با آن‌ها رقابت کند و با مدیریت هوشمندانه می‌تواند آن‌ها را به حاشیه ببرد و جلوی این وضع را بگیرد. اگر دولت ‌ناخواسته در زمین رقیب بازی کند، وضعیت تغییری نخواهد کرد. فرصت طلبان قدرتمند‌تر و دولت‌ها ضعیف‌تر خواهند شد و مردم نیز در فشار اقتصادی بیشترخواهند بود.

این نماینده در پایان تأکید کرد: دولت باید برنامه‌ای شفاف داشته باشد؛ با نگاه به ویژه‌خواران اقتصادی که به دنبال طراحی مسیر اقتصادی دولت هستند. نقشه راه اقتصاد کشور را باید دولت طراحی کند، نه آنهایی که به دنبال منافع شخصی و گروهی هستند. متخصصین می‌توانند در این میان ایده‌های خود را در اختیار دولت قرار دهند و با اجماع و توافق است که می‌توان نسخه‌ای برای بهبود اقتصاد پیچید. دولت باید در عرصه اقتصاد شجاعت داشته باشد و خودش نقشه راه را تعیین کند و نباید به ویژه خواران اجازه زیاده خواهی دهد. به عبارت دیگر دولت نباید در زمین بازی ثروت اندوزانی که در دولت قبل فربه شده‌اند، بازی کند و ‌باید بکوشد زمین بازی را خودش تعریف کند.

بار‌ها شنیده‌ایم که بخش عمده‌ای از ثروت جامعه در اختیار اقلیت محدودی است. این فاصله طبقاتی، اشرافی‌گری را دامن زده است. نباید اقلیتی ثروت اندوز، برای اکثریتی که در عرصه‌های مختلف وفاداری خود را به نظام‌ اثبات ‌و سهم خود را ادا کرده‌اند، تعیین تکلیف کند. دولت باید منافع اکثریت را برآورده سازد.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

واکنش نصرالله به حمله تروریستی به سفارت ایران در بیروت
 
حمله تروریستی به سفارت ایران در بیروت بی‌پاسخ نمی‌ماند
 
دبیرکل حزب الله لبنان در واکنش به انفجار تروریستی مقابل سفارت ایران در بیروت گفت: این اقدام تروریستی بدون پاسخ باقی نخواهد ماند.

واکنش نصرالله به حمله تروریستی به سفارت ایران در بیروت

به گزارش جهان، تسنیم به نقل از الرای کویت نوشت: سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در تماسی تلفنی با مسئولان عالی‌رتبه سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت ضمن محکومیت اقدام تروریستی حمله به ساختمان سفارت ایران در بیروت و ابراز همدردی با بازماندگان این حادثه گفت: این اقدام تروریستی بی‌پاسخ باقی نخواهد ماند.

وی همچنین شهادت شیخ ابراهیم انصاری رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به همراه ۴ نفر دیگر از نگهبانان سفارت را به مقامات ایرانی و ملت این کشور تبریک و تسلیت گفت.

براساس اطلاعات به دست آمده دبیرکل حزب الله لبنان همچنین این حادثه تروریستی را به سفیر جمهوری اسلامی ایران در بیروت و به خانواده عزیزانی که بستگانشان را در این حمله تروریستی از دست دادند تبریک و تسلیت گفت و اعلام کرد: این اقدام تروریستی به مجازات و پاسخ باقی نخواهد ماند.
 
منبه:جهان
 
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

عزاداری روزتاسوعاوعاشورادرشهرشاندیز-محرم ۱۴۳۵قمری(سال۱۳۹۲خورشیدی)

منبع:سایت شاندیز ما

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

از امام حسین (ع) بیاموزیم :

همیشه در مسیر حق باشیم .

ظلم پذیر نباشیم .

اهل ایثار و از خودگذشتگی باشیم .

آزاد مرد باشیم.

صادق باشیم .

اهل امربه معروف و نهی ازمنکر باشیم .

پاسدار ارزشهاباشیم .

یار و یاور مظلوم باشیم .

ازبدی ها وزشتی ها بازبداریم

برای اصلاح جامعه اسلامی تلاش کنیم .

در راه رضای خدا از همه چیز خودحتی مال وجان خود گذشت کنیم .

و...

 

 

 

 

  

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

سلام بر محرم

سلام برشعر محتشم

 سلام  بر  دسته و  علم

سلام برمحرم . سلام برمحرم

 

***                                            ***                                        ***

  حلول ماه محرم برهمه مسلمانان وبویژه شیعیان جهان تسلیت باد.

  

   

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

هشداررهبرانقلاب درباره خطر پیرشدن جمعیت
 
کشور ما کشور هفتاد و پنج ميليوني نيست،کشور صدو پنجاه ميليوني است

بنده همچنان معتقدم کشور ما کشور هفتاد و پنج ميليوني نيست، کشور ما کشور صد و پنجاه ميليوني است ، حالا ما دستِ کم را گرفتيم گفتيم صد و پنجاه ميليون؛ بيشتر هم مي شود گفت. قطعاً اين کشور با اين سطح وسيع، با اين تنوّع آب و هوايي، با اين امکانات فراوان زيرزميني، با اين استعداد بالقوّه  علمي که در اين کشور وجود دارد، مي تواند يک کشور پر جمعيّتي باشد و ان شاءا... خودش هم اين جمعيت را اداره کند؛ يعني همچنان  که ما فکر مي کنيم که اگر چهار پنج بچّه افتاد روي دوش يک خانواده وضع زندگي شان چگونه خواهد شد، فکر اين را هم بکنيد که اين چهار پنج بچّه وقتي بزرگ شدند و کاري پيدا کردند و شغلي پيدا کردند چه کمکي مي توانند به پيشرفت کشور بکنند؛ يعني اين را هم بايد فکر کرد. يک نگاه مقلّدانه اي به زندگي غربي يا به زندگي اروپايي وجود داشته که به اينجاها منتهي شده و ميراث آن به ماها رسيده؛ ما هم در يک برهه اي از زمان غفلت کرديم، کاري که بايد انجام بدهيم انجام نداديم. در حالي که امروز در بعضي از همين کشورهاي غربي از کاهش باروري دارند زيان مي بينند، پشيمانند؛ و در بعضي از کشورهاي غربي مطلقاً کاهش باروري وجود ندارد؛ يعني خانواده هاي پر جمعيّت؛ مثلاً خانواده  آمريکايي با ده دوازده بچّه، چطور خانواده  ايراني که مي خواهد از او تقليد کند بايد حتماً يک بچّه داشته باشد يا دو بچّه! که اين الان وجود دارد و گزارش ها و خبرها از اين واقعيّت به ما اطلّاع مي دهد. ان شاء ا... که موفّق و مؤيّد باشيد. والسلام عليکم و رحمة ا...»

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

همه اتهامات انگلیس در ایران از زبان حدادعادل؛
 
حتی آمریکا هم مستعمره بریتانیا شد/
 
 حدس می‌زنم اختلافات میان علما و سران مشروطه کار انگلیس باشد
 
 
مشاور رهبر انقلاب با بیان اینکه با حضور پدیده استعمار، انگلیس از حکومت جزیره‌ای به یک امپراتوری جهانی مبدل شد، گفت: هیچ جای دنیا از استعمار انگلیس آسوده نبوده و حتی آمریکا با وضعیت کنونی خویش روزی مستعمره انگلیس بود.

حتی آمریکا هم مستعمره بریتانیا شد/ حدس می‌زنم اختلافات میان علما و سران مشروطه کار انگلیس باشد

به گزارش جهان به نقل از تسنیم، همایش «کالبدشکافی سیاست انگلیسی‌ها» در ایران امروز هفتم آبان ماه به همت موسسه مطالعات تاریخ ایران معاصر با حضور جمعی کثیری از فرهیختگان حوزه و دانشگاه در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد.

غلامعلی حدادعادل مشاور رهبر انقلاب و رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی یکی از سخنرانان این همایش بود که با موضوع محورهای اصلی سیاست‌های انگلستان در ایران به سخنرانی پرداخت و گفت: جای خوشحالی است که همایش بررسی دانشگاهی و علمی سیاست انگلیس در ایران استمرار پیدا کرده و و به کار خود تداوم بخشیده است؛ زیرا معمولا همایش‌های ما موقتی و مقطعی است. استعمار انگلیس در طول قرن‌های گذشته یک پدیده جهانی بوده و همگی می‌دانیم خواست یکی دو کشور نیست و تنها به ایران اختصاص نداشته است.

وی ادامه داد: با حضور پدیده استعمار، انگلیس از حکومت جزیره‌ای به یک امپراتوری جهانی مبدل شد که به قول خودشان آفتاب در قلمروشان هرگز غروب نمی‌کند. موضوع استعمار انگلیس در ایران بخشی از کل استعمار این کشور در سراسر جهان است که این نکته از دو جهت قابل بررسی است؛ نخست آنکه استعمار انگلیس در ایران امری تصادفی نیست و دوم اینکه از طریق مطالعه استعمار در ایران می‌توان مناظر وسیع‌تری از استعمار انگلیس در جهان را نیز مورد مطالعه قرار داد. ما اگر تاریخ قرن‌های ۱۸، ۱۹ و ۲۰ را مطالعه کنیم خواهیم دید در سرزمین‌هایی همچون چین ، هند، ایران،‌خلیج فارس، خلیج فارس، بین‌النهرین، آفریقا، مصر و آمریکای لاتین ، استعمار انگلیس گسترش یافته و این کشور به هر نقطه‌ای که دستش رسیده مستعمره خود را وسعت بخشیده است.

مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی در ادامه سخنان خود افزود: هیچ جای دنیا از استعمار انگلیس آسوده نبوده و حتی آمریکا با وضعیت کنونی خویش روزی مستعمره انگلیس بوده و با جنگ این کشور را از منطقه خود بیرون کرده است. در این بحث باید به انگیزه‌ها، ابزارها و روش‌های جداگانه توجه کرد که راهبردهای استعماری انگلیس چه بوده است؟ یکی از انگیز‌ه‌های اصلی انگلیس در استعمار ایران مسئله هندوستان بوده بخش مهمی از وقایع با توجه به همین نکته قابل فهم و تبیین است.نفت یکی دیگر از راهبردهای انگلیس در ایران بوده است از زمان کشف ذخایر که در زمان مظفرالدین شاه رخ داد تا امروز همیشه مبنا برای فعالیت‌های استعماری انگلیس در ایران بوده است. موضوع خلیج فارس،‌تسلط بر جزایر این خلیج، سیاست‌های انگلیس در عراق و بین النهرین از جمله راهبردهای انگلیس بوده است. رقابت روسیه. فرانسه در ایران را نیز می‌توان از جمله این موارد دانست.

حدادعادل ساخت ادیان جعلی در ایران و حمایت از فرقه‌های انحرافی را از جمله راهبردهای انگلیس در ایران دانست و توضیح داد: حمایت از فرقه‌هایی که تقویت آنها سبب تضعیف وحدت مذهبی ایران می‌شد از جمله سیاست‌های انگلیس بود که از نمونه‌های آن می‌توان به وجود آمدن بهائیت و حمایت از بهایی‌ها اشاره کرد؛ از سیاست‌های ثابت این کشور طی ۲۰۰ سال گذشته بوده است و امروز همچنان ادامه دارد. از جمله ایستگا‌ه‌ها و مواقف تاریخی در این حیطه می‌توان به عزل و قتل امیرکبیر، تحریم تنباکو، مشروطیت،‌ قرارداد ۱۹۰۷ و ۱۹۱۹، انقراض قاجاریه، روی کار آمدن رضا خان، خلع رضاخان، کودتای ۲۸ مرداد، انقلاب اسلامی ۲۲ بهمن و حوادثی که در این ۳۵ سال میان جمهوری اسلامی ایران و انگلیس اشاره کرد که می‌توان از این میان به نقش انگلیس در تشدید تحریم‌های امروز که بر ملت ایران تحمیل می‌شود، یاد کرد.

رئیس فرهنگستان ادب و زبان فارسی تصریح کرد: ابزارهای مورد استفاده انگلیس در ایران برش دیگری از سیاست‌های انگلیس در ایران است. دست‌های پنهان یکی از این ابزارها است که انگلیس مقاصد خود رابه کمک موسسات، انجمن‌ها، خاندان‌ها و افرادی اجرا می‌کرد که ایرانی بوده و در داخل کشور حضور داشتند مثل انجمن‌های سری که در مشروطه وجود داشت،‌فراماسونری ، جماعاتی که در ایران با افکار ملکم خان تغذیه می‌شدند و یا خاندان‌های حقوق‌بگیر در ایران.

حدادعادل یادآور شد: همچنین وجود برخی از احزاب در ایران که با حمایت‌های مالی از سوی انگلیس به فعالیت می‌پرداختند، از جمله این موارد است. وقتی مجموعه این فعالیت‌ها در طول ۲۰۰ سال درنظر گرفته شود، تصدیق می‌شود که تحقیق درمورد همه این موضوعات اگر به یک پژوهشگاه احتیاج نداشته باشد حداقل به یک پژوهشکده نیاز دارد به اندازه این زخم عمیق است که کار به چند جلسه سخنرانی و همایش ختم نمی‌شود. اگر بخواهیم کار علمی در مورد انگلیس انجام دهیم و صدها مسئله دیگر را بررسی کنیم به یک پژوهشکده احتیاج داریم. حجم مطالب به قدری نیاز است که می‌توانیم یک دایره المعارف و دانشنامه در مورد کالبدشکافی انگلیس در ایران تدوین کنیم که شامل همه مبانی، راهبردها ، وقایع، واکنش‌ها و اشخاص مبارزه گر با استعمار انگلیس شود.

وی اظهار داشت: استعمار انگلیس در ایران یک واقعیت انکارناپذیر در کشور است که برنامه‌ریز‌ی‌هایش همچنان ادامه دارد. شناخت شیوه‌های خاص استعمار انگلیس و تفاوت آن با روش‌های آمریکایی متفاوت است. انگلیسی‌ها اصول استعماری مشخصی دارند. آمریکا بیشتر از قدرت سخت‌افزاری استفاده می‌کند، اما انگلیس کارهای خود را به صورت پنهانی پیش می‌برد. زیرکی خاص انگلیسی‌ها، سابقه حضور در کشورهای بسیاری از جهان، آشنایی با فرهنگ منطقه، گزارش‌هایی که از خاک ایران و مناطق مرزی تهیه کرده است و ... همه باعث شده است که تا یک روش خاص مخصوص استعمارانگلیس به وجود آید که این روش رخنه در عمق جامعه است. اگر سیاست انگلیس‌ اقتضا کند به اعمال قدرت هم روی می‌اورد، اما تا انجا که بتواند این کار را نمی‌کند و سعی دارد با تدبیر و توطئه کار خود را ارزان تمام کند و چهره خشن را فقط در صورتی بروز می دهد که چاره دیگری نداشته باشد.

حداد عادل به تفاوت میان روش استعماری انگلیس وآمریکا اشاره کرد و گفت:‌برای فهم این تفاوت می‌توان به اختلاف برنامه‌های بی‌بی‌سی،‌ وی او ای و صدای آمریکا توجه داشت انگلیس با شناخت از ایران، طراحی های خود را به گونه‌ای تنظیم می‌کند که برنامه‌هایش جاذبه بیشتری داشته باشد. گزارش‌ها و اخبارش از هوشمندی بالایی برخوردار است و از روانشناسی ملت‌ها استفاده می‌کند تا از سنت‌های ملل مختلف علیه همان کشورها استفاده کند. روش تخصصی انگلیس ایجاد اختلاف بین مردم، کشورها، رهبران، سران، مسئولان و حکومت‌ها است. این یکی از شگردهای تاریخی انگلیس است که در آن ورزیدگی بسیاری دارد.

مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی در این بخش از سخنان خود عنوان کرد: من حدس می‌زنم اختلافاتی که از نهضت مشروطیت میان علما و سران مشروطه اتفاق افتاد توسط انگلیس طراحی شده است. این یک احتمال است. محققان تاریخ می‌توانند تحقیق کنند آیا انگلیس‌ها در فاصله‌ای که بین شیخ فضل الله و ایت الله بهبهانی افتاد نقش داشت یا خیر؟ چیزی که مشاهده شد نقش موثر انگلیس در تشدید اختلاف میان آیت الله کاشانی و مصدق بود. اوج قوت نهضت ملی در ۳۰ تیر سال ۳۱ ظاهر شد که دین مذهبی و ملی بدون اینکه مقابل هم قرار گیرند در کنار هم به میدان آمدند و حکومت قوام را سرنگون کردند و شاه را مجبور کردند که مصدق را بر سرکار بیاورد در اسناد هم موجود است که هم در خانه آیت الله کاشانی و هم در خانه مصدق جاسوس وجود داشت با طراحی‌های که صورت گرفت اختلاف میان این افراد شعله ورتر شد و در۱۳ ماه قبل ا ز۲۸ مردادماه بعد از ملی شدن نفت مردم تحریم شدند.

وی در ادامه سخنان خود اضافه کرد: مردمی که از ملی شدن صنعت نفت خوشحال بودند، گرفتار تحریم و مشکلات اقتصادی شدند چیزی شبیه وضع امروز که البته وضع کنونی از پیچیدگی و گستردگی بیشتری برخوردار است؟ انگلیس‌ها بحران اقتصادی را با بحران سیاسی تکمیل کردند کشور به جای اینکه بتواند آرامشی در اوضاع خود برقرار کند و از بحران تحریم نفت عبور کند دچار اختلاف میان آیت الله کاشانی و مصدق شد جامعه از نظر اوضاع سیاسی آشفته بود و از نظر وضع اقتصادی نیز گرفتار و بهم ریخته شد. در نتیجه جامعه متعهد ایران در عرض ۱۳ ماه به کشورهایی مبدل شد که با کودتای چند ساعته پرونده نهضت ملی را بست و مصدق زندانی و آیت الله کاشانی منزوی شد این تنها یک صحنه از برنامه اختلاف انگیزی انگلیس در ایران بود.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی تصریح کرد:انقلاب اسلامی در پاییز سال ۵۷ در شرایطی بود که بی‌بی‌سی مخاطبان بسیاری داشت و می‌خواست از جاذبه‌ای که دارد استفاده کند و انقلاب از ماهیت اسلامی‌اش منحرف شود تا به سوی ماهیت‌های دیگر مانند ملیت‌گرایی سوق دهد. مردم به دعوت علما و مراجع به خیابان می‌آمدند، اما بی‌بی‌سی این کار را از جانب جبهه ملی معرفی می‌کرد. احساس من این است که امروز هم انگلیس برنامه اختلاف‌افکنی خود را دنبال می‌کند تا همان اختلافی که در زمان مصدق به‌پا کرد متناسب با شرایط امروز تکرار شود و تحریم‌هایی وسیع، خشن، ظالمانه، غیرمنطقی، بی‌رحمانه و مشکلات اقتصادی را با دامن زدن در ایران وسعت بخشد و این یک ضلع از اختلاف افکنی‌های انگلیس است.

حدادعادل افزود: تشدید فشار اقتصادی برای مردم جزیی لازم برای رسیدن انگلیس به اهداف خویش است که در کنار این فشار اقتصادی که اصرار دارد به دست آمریکا انجام شود با قوت و زیرکی درصدد تشدید اختلاف سیاسی در بالاترین سطوح ایران نیز است.شاید اشخاص در انگلیس عوض شود اما سیاست آن عوض نمی‌شود. باز طراحی‌ها به گونه‌ای ترتیب داده می ‌شود که مردم دو دسته شده و با تنش و درگیری درمقابل یکدیگر قرار گرفته و در ضمن مشکلات اقتصادی زمینه برای بحران‌های سیاسی آماده شود؛ البته تفاوت اصلی در شرایط امروز و زمان مصدق وجود حکومت دینی و شرعی است در زمان مصدق این حکومت وجود نداشت؛ حال آنکه امروز عنصر مهم، نیرومند و اثرگذار ولایت فقیه در ایران نقش‌آفرین است و صحنه را متفاوت می‌کند. سخنان من به معنای این نیست که انگلیس در تکرار توطئه خود موفق می‌شود به معنای این است که ما باید دشمن را بشناسیم و بدانیم در مقابل تاریخ باید چه عبرت‌هایی گرفته و گذشته را چراغ آینده خویش قرار دهیم.
منبع:جهان نیوز
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  |