سیاسی اجتماعی فرهنگی اقتصادی

 

گروهک تروریستی داعش،

  ایران و بویژه شهر مشهدمقدس را تهدید کرد

 

گروهک تروریستی داعش اعلام کرد:

«رافضی»هابدانند،که هدف ما تخریب نماد شرک آلود در نجف، کربلاء و سامرا است.

 بدانیدکه بعد از تخریب این نمادها درعراق به ایران خواهیم آمد و مشهد ایران را با خاک

یکسان خواهیم کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، در چند روز گذشته گروهک تروریستی - تکفیری داعش، در تهدیدات گسترده ی خود مدعی شده بود که قصد دارد عتبات عالیات در عراق را با خاک یکسان کند، از این رو بسیاری از محبین اهل بیت علیهم السلام از تمامی نقاط جهان به عراق آمده اند تا که از مراقد شریف دفاع و حمایت کنند.

قادسیه صدام

* قادسیه صدام تکرار خواهد شد

تهدید داعش

گروهک «داعش» امروز در صفحات توئیتر خطاب به تمامی شیعیان نوشت: «رافضی»ها بدانند که هدف ما تخریب نماد شرک آلود در نجف، کربلاء و سامرا است. بدانید که بعد از تخریب این نمادها در عراق به ایران خواهیم آمد و مشهد ایران را با خاک یکسان خواهیم کرد.!؟

در پایان، «داعش» از تمامی مسلمانان درخواست کرد که برای تطهیر زمین از «رافضی»ها بسیج شوند، تا هر چه سریعتر اسلام اصیل در جهان جریان یابد.

تکفیری ها بر اساس فتوای شیوخ وهابی، علاقه و عزیز داشتن فرزندان پیامبر (ع) و در دل داشتن محبت آنها و ابراز آن را شرک و بت پرستی می دانند. بسیاری از علمای اسلامی و حتی جامعه شناسان و روان شناسان تلاش کرده اند با توضیح و استدلال به تکفیری ها تفهیم کنند که بوسیدن پیراهن یوسف توسط یعقوب یا احترام گذاشتن پیامبر به سنگ سیاه کعبه به علت منسوب بودن به ابراهیم نبی شرک و بت پرستی نیست. اما تمام زحمات علما بی نتیجه بوده و وهابی هایی که نعلین چرمی و کهنه عبدالعزیز، بنیانگذار حکومت آل سعود را در محفظه ای تزئین شده نگهداری می کنند و آن را عزیز و متبرک می دانند، همچنان دوست داشتن و حب اهل بیت پیامبر و درخواست از آنها برای دعا و شفاعت نزد پروردگار را بت پرستی می خوانند.

تهدید تکفیری ها علیه ایران

اگرچه حمله به ایران و تخریب حرم فرزند پیامبر خیال خام و دور از دسترس وهابی ها و حرامیان است و آنها دو هفته قبل طعم دست درازی به مقدسات شیعه در سامرا را چشیده اند، اما وحشیگری آنها در نینوای عراق چندان بعید نیست و به احتمال زیاد بزودی تمام آثار باستانی و تاریخی تمدن بین النهرین را همانند مجسمه های بودا در بامیان افغانستان تخریب خواهند کرد.

بزرگان تکفیری هادر عربستان، طی سال های اخیر بیش از نود درصد بناهای تاریخی این کشور را به همین بهانه ها نابود کرده اند، اما دانشمندان و علاقمندان به تاریخ و فرهنگ، امیدوارند بناها و آثار تاریخی که همچنان زیر خاک هستند، از جمله آثار قوم عاد دور از دسترس وهابی ها بماند.

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

در بحبوحه جدی ترین مذاکرات، نخی که از دگمه پیراهن طرف مقابل آویزان است را گوشزد کند: به جزئیات توجه کند.
پارسينه_یک سیاستمدار خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟‌ این سوالی است که بسیاری از سیاستمداران ایرانی ،‌بی پاسخ به آن ، وارد گود سیاست شده اند و بسیاری از مردم نیز بی توجه بدان ،‌ به سیاستمداران رأی داده اند.

30 ویژگی سیاستمدار را برشمرده اندکه عبارتنداز:
 
1- اول تحصیلات خود را تکمیل کرده باشد و بعد کار اجرایی قبول کند و نه بالعکس.

2- تا آنجا که مقدور باشد، از روی متن سخنرانی کند.

3- کانون انرژی خود را در مدیریت، در بخش های فکری، تولیدی و فن آوری کشور متمرکز کند.

4- به طور دائمی، همه را متوجه "آینده" و "تحقق افق ها" نماید.

5- عصبانیت او با محاسبه قبلی باشد.

6- ظرفیت صبر و خویشتن داری تا سه سال برای پاسخ به مخالفان خود را داشته باشد.

7- جلسات را در راس ثانیه آغاز کند.

8- ارتباط خود را با تمامی اقشار جامعه به صورت مستمر و سازمان یافته حفظ کند.

9- از کوچک ترین تا استراتژیک ترین اقدامات در روابط خارجی را صرفا برای افزایش قدرت کشور بداند.

10- وقتی اشتباه کرد، عذرخواهی کند.

11- همه را متوجه "کشور"، "مصالح کشور" و "قدرت کشور" کند.

12- قبل از رسیدن به قدرت، حداقل به چهل کشور سفر کرده باشد.

13- یک روز درمیان، دو ساعت ورزش کند.

14- با دست خط خود، یادداشت های تقدیرآمیز برای افرادی که برای کشور زحمت می کشند ارسال، کند.

15- به طور واقعی و با رفتارهای تقویت کننده، به "اصل مقدس رقابت" معتقد باشد.

16- به یک زبان روز خارجی مسلط باشد.

17- پدر و مادر اصیلی داشته باشد.

18- برنامه ریزی و مدیریت او، با واقعیت ها و مقدورات سنخیت داشته باشد.

19- حداقل دو کار مهم عمرانی و دو چرخش بزرگ فکری که به نفع زندگی مردم باشد، از خود به جا گذارد.

20- در بحبوحه جدی ترین مذاکرات، نخی که از دگمه پیراهن طرف مقابل آویزان است را گوشزد کند: به جزئیات توجه کند.

21- زیرمجموعه او از هوش ذهنی، هوش عاطفی و هوش اجتماعی برخوردار باشد.

22- در هر شرایطی و با هر کسی، مودب باشد.

23- از اسلحه "سکوت" نهایت بهره برداری را کند.

24- در سخنرانی و اقناع مخاطبان، تا می تواند از آمار و ارقام استفاده کند.

25- توجه به زیبایی ها اعم از طبیعت، رنگ های شاد، لبخند، محبت، جزئی از زندگی روزانه او باشد.

26- اخلاق و مدنیت او قبل از مواضع سیاسی اش نمود داشته باشد.

27- قبل از آنکه به قدرت برسد، در حد معمول، خوب زندگی کرده باشد.

28- حداقل 200 بیوگرافی خوانده باشد.

29- از یک نظام فکری منسجمی برخوردار باشد ولی با داده های جدید، آمادگی تعدیل و اصلاح فکر خود را پیدا کند.

30- مسئولیت قدرت را بپذیرد و پاسخگویی به مردم را، جدی، حقوقی و مقدس بشمارد.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

خراسان رضوي
 
باتوليد بيش از۳۱هزار تن گيلاس،درجايگاه دوم کشورقراردارد
 
 

مدير امور باغباني سازمان جهاد کشاورزي خراسان رضوي گفت : استان خراسان رضوي با توليد سالانه بيش از 31 هزار تن گيلاس، بعد از تهران دومين توليد کننده اين محصول در کشور به شمار مي آيد.مهندس محمدرضا قدسي در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران خراسان رضوي ، گفت :از سطح 6 هزار و 483 هکتار باغ گيلاس ، 5هزار و557 هکتار آن بارور و 627 هکتار هنوز به بار ننشسته است.وي گفت : بيشترين سطح کشت با مساحت 2 هزار و 21 هکتار مربوط به شهرستان چناران و پس از آن طرقبه-شانديز با يک هزار و 515 هکتار و نيشابور با 875 هکتار است.مدير امور باغباني سازمان جهاد کشاورزي خراسان رضوي افزود : از ميان ارقام توليدي گيلاس در خراسان رضوي که شامل پيش رس ، دوم رس ، شيشه اي ،سياه و تکدانه مشهد است، تکدانه مشهد با توليد 60 درصدي معروفيت کشوري دارد.خاطر نشان مي شود فصل برداشت اين محصول از اواخر ارديبهشت و اوايل خرداد و در مناطق سردسير از اواخر مرداد و اوايل شهريور است.

روزنامه خراسان- ویژه نامه خراسان رضوي - ۲۸خرداد۱۳۹۳

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

یکی از مسائلی که باعث می‌شود انسان در زندگی از حقایق دور شود پیروی از هوای نفس است، پیروی از این امر باعث می‌شود که انسان دچار خود بزرگ بینی، انکار حق و... شود.

 
 
یکی از مسائلی که باعث می‌شود انسان در زندگی از حقایق دور شود پیروی از هوای نفس است، پیروی از این امر باعث می‌شود که انسان دچار خود بزرگ بینی، انکار حق و... شود.

به گزارش ایسنا، یکی از مسائلی که برای شناخت انسان مانع ایجاد می‌کند تیرگی نفس است و اگر بتوانیم نفس خود را از آلودگی پاک کنیم باعث می‌شود که شناخت ما نسبت به تمامی مسائل بیشتر شود و این پاکی نفس انسان را به کمال می‌رساند.

خداوند در آیه 28 سوره قصص در مورد هوای نفس می‌فرمایند: اگر پذیرای دعوت تو نشدند بدان که پیروی هواهای خود می‌کنند؛ و چه کس گمراه‌تر از کسی است که به جای راه خدا پیروی هوای نفس می‌کند؟ و خدا ستمکاران را راه نمی‌نماید.

امام علی (ع) در حدیثی می‌فرمایند: هوای نفس دشمن عقل است.

این امام همام در حدیثی دیگر می‌فرمایند: چه بسیار عقلی که اسیر است و هوای نفس امیر؟

خداوند در آیه 41 سوره فصلت می‌فرمایند: به قوم ثمود راه نمودیم ولی آنان خود کوری و گمراهی را بر هدایت ترجیح دادند، پس به سبب آنچه خود کرده بودند گرفتار صاعقه عذاب‌خوارکننده گشتند.

پیامبر اکرم (ص) در حدیثی فرمودند: دوستی تو نسبت به چیزی تو را کور و کر می‌کند یعنی چون چیزی را دوست بداری نه عیب‌های آن را می‌بینی و نه سخن عیب‌بینان را درباره آن می‌شنوی، این است که درباره آنان کور و کر می‌شوی.

امام علی (ع) فرمودند: عقل با شهوت جمع نمی‌شود.

خداوند در آیه 40 سوره غافر با بیان این‌که خود بزرگ بینی و تکبر هم از عوامل پیروی از هوای نفس است، فرمودند: کسانی که بدون برهانی که به ایشان رسیده باشد، درباره آیات خدا مجادله می‌کنند، در دل کبر دارند، و به مراد دل نیز نخواهند رسید، تو به خدا پناه بر که او شنوای بینا است.

امام رضا (ع) به نقل از امام علی (ع) می‌فرمایند: دلیل نادانی تو همین بس که عملت سبب خودبینی و کبر شود.

امام صادق (ع) می‌فرمایند: خودبینی آدمی را از دانش‌طلبی منصرف می‌کند و او را به انکار حق و نادانی می‌کشاند.

پی نوشت:

سوره قصص آیه 24

بحار 78/12

نهج البلاغه /1182

نهج البلاغه /936

منبع:

الحیات محمدرضا حکیمی
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

ماهواره ها اعتقادات و بنیان خانواده را نشانه گرفته اند
 
عده ای می گویند درباره آسیب های ماهواره سخنی نگویید
 
 حضرت آیت الله مکارم شیرازی با تاکید بر این که ماهواره ها اعتقادات و بنیان خانواده های ما را نشانه گرفته است، گفت: ماهواره ها اساس و بنیان نهاد خانواده را نشانه گرفته و عده ای نگویند چرا شما مدام دارید درباره ماهواره و مضرات و آسیب های آن صحبت می کنید.
به گزارش پایگاه خبری انصارحزب الله، حضرت آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید، امروز در آخرین جلسه درس خارج خود در سال تحصیلی حوزه علمیه که در مسجد اعظم قم، برگزار شد، توصیه هایی به طلاب و مبلغان ارائه کرد.

وی با تاکید بر این که همه افرادی که توانایی دارند باید در برنامه های تبلیغی حضوری فعال داشته باشند، تربیت مبلغان را یکی از برکات حوزه های علمیه دانست و تواضع، برخورداری از اخلاق حسنه و حسن معاشرت را از ویژگی های اصلی مبلغان ذکر کرد.

این مرجع تقلید خطاب به طلاب و فضلای حاضر در جلسه درس تاکید کرد: مراقب باشید به نقاطی که می روید مصداق طبیب دوار بطبه باشید؛ به هر منطقه ای که می روید توجه کنید چه مشکلی دارند و درباره آن بیشتر بحث کنید.

این مرجع تقلید در ادامه سخنان خود ترویج مفاسد اخلاقی و ناهنجاری ها را توطئه دشمنان و معاندان اسلام و انقلاب دانست و تاکید کرد: امروز شبکه های ماهواره ای بسیاری برای ترویج مفاسد و از بین بردن هویت نسل جوان فعال هستند و ما نمی توانیم در قبال آنها ساکت و بی تفاوت باشیم.

وی انگیزه های سیاسی، مادی و ضربه زدن به مکتب را از عوامل پشت پرده مفاسد دانست و تصریح کرد: نباید در برابر هجمه های دشمنان مرعوب و منفعلانه رفتار کنیم.

این مرجع تقلید با تاکید بر این که همت دنیای غرب برای سلطه بر کشورهای اسلامی نشر مفاسد اخلاقی است، گفت: طبق آمارهای اعلام شده از سوی مسؤولان رسانه ملی امروز بیش از دو هزار کانال ماهواره ای فارسی زبان برای تخریب کشور و هویت ما و فارسی زبانان فعالیت می کنند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی، ماهواره ها را خطری برای بنیان خانواده دانست و تاکید کرد: ماهواره ها اساس اعتقاد و هویت جوامع اسلامی و دینی جامعه و جوانان ما را هدف گرفته اند؛ عده ای نگویند راجع به ماهواره و خطرات آن صحبت نکنید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر ضرورت توجه به امر به معروف و نهی از منکر تاکید کرد: ما حرف خود را منطقی، مؤدبانه، شفاف و صریح می‌زنیم و از این که برخی نق می زنند و می‌گویند نباید درباره حجاب و ماهواره صحبت کنیم، هراس و خوفی نداریم.


منبع:رسا
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

گزارش افتتاحیه جام‌جهانی/

خوش‌آمدگویی به زبان فارسی

 

۲۳ خرداد ۱۳۹۳ ، نخست نیوز: افتتاحیه رقابت‌های جام جهانی از دقایقی دیگر در ورزشگاه سائوپائولو آغاز می‌شود. گزارش لحظه به لحظه خبرنگار اعزامی ایسنا از برزیل را با ذکر ساعت محلی در ادامه می‌خوانید: ۱۴: از این ساعت درهای ورزشگاه ۶۸ هزار نفری سائوپائولو بر روی هواداران دو تیم باز شد. از ساعت‌ها قبل از باز شدن درهای […] نخست نیوز: افتتاحیه رقابت‌های جام جهانی از دقایقی دیگر در ورزشگاه سائوپائولو آغاز می‌شود. گزارش لحظه به لحظه خبرنگار اعزامی ایسنا از برزیل را با ذکر ساعت محلی در ادامه می‌خوانید: ۱۴: از این ساعت درهای ورزشگاه ۶۸ هزار نفری سائوپائولو بر روی هواداران دو تیم باز شد. از ساعت‌ها قبل از باز شدن درهای ورزشگاه، هواداران پشت درها صف‌های طویلی را شکل داده بودند. پیش از ورود تماشاگران پارچه بزرگ پلاستیکی برای برگزاری مراسم افتتاحیه روی چمن ورزشگاه کشیده شده بود. چهار گوشه زمین چمن هم طبل‌های چوبی بزرگی قرار گرفته است. پشت دروازه غربی هم یک قایق چوبی تعبیه شده است. هر چند جزییات مراسم افتتاحیه پیش از این رسانه‌ای نشده بود اما به نظر می‌رسد مانند دیگر مراسم‌های افتتاحیه‌های رقابت‌های ورزشی، تمرکز بر روی سنت است؛ سنتی که در برزیل قدمت زیادی دارد. مسئولان برگزاری مراسم افتتاحیه آماده برگزاری مراسم افتتاحیه می‌شوند و اکنون بر روی چمن ورزشگاه پارچه بزرگی پلاستیکی پهن شده است. ۱۴:۱۵: اکثر صندلی‌های ورزشگاه به رنگ زرد درآمده است و تعداد کمی تماشاگر کروات در ورزشگاه حضور دارد. البته تمام تماشاگرانی که پیراهن برزیل را بر تن دارند برزیلی نیستند و هوادارانی از کشورهای مختلف با بر تن کردن پیراهن زرد برزیل به حمایت از این تیم می‌پردازند. از دیگر حاشیه‌های این دیدار می‌توان به حضور یک تماشاگر اسرائیلی با پرچم رژیم اشغالگر قدس و البته پیراهن تیم ملی آرژانتین اشاره کرد. او در کنار یک آرژانتینی دیگر در ورزشگاه حاضر شد. به نظر می‌رسد رژیم اشغالگر قدس که تاکنون توفیقی در فوتبال دنیا نداشته قصد دارد تلاش نافرجامی برای استفاده از فضای جام جهانی برای ابراز وجود استفاده کند. ۱۵: تقریبا هشتاد درصد از ورزشگاه تکمیل شده است. بازیگران مراسم افتتاحیه هم بر روی پارچه‌ی پلاستیکی قرار گرفته‌اند. اِلمان‌هایی نظیر درخت، گل و کلاه‌های مخصوص کشاورزان برزیلی در مراسم امروز نقش مهمی ایفا می‌کنند. ۱۵:۰۵: تعداد زیادی معلول با صندلی‌های چرخ‌دار و لباس سرمه‌ای رنگ در کنار زمین حضور دارند.

  برروی توپی که باLEDروشن شده به۱۱زبان دنیابه تماشاگران جام بیستم خوش آمدگفته شد.

 یکی ازاین زبانها زبان پارسی بود.

مراسم افتتاحیه یک دقیقه بعد آغاز شد. ۱۵:۳۰: در حالی که ۱۵ دقیقه از آغاز مراسم گذشته، هنوز صندلی‌های ورزشگاه پر نشده و کمتر از ۱۰ درصد از صندلی‌ةا خالی است. مراسم همچنان با تاکید بر طبیعت و سنت برزیل در حال اجراست. در وسط زمین، هشت کودک با پیراهنهای داوری حضور دارند و بعد از پایان هر بخش با به صدا در آوردن سوت خود و نشان دادن کارت قرمز از بازیگران آن قسمت می‌خواهند زمین را ترک کنند. بر روی توپی که با LED روشن شده هر چند لحظه یک بار پرچم کشورها به نمایش در می‌آید. هواداران کشورهای مختلف پس از به نمایش در آمدن پرچم کشورهای خود سر و صدای کر کننده‌ای را ایجاد می‌کنند. آخرین پرچمی که نشان داده شد، پرچم کشور میزبان بود. ۱۵:۴۵:همه بازیگران مراسم افتتاحیه زمین چمن ورزشگاه را ترک کردند. والنتیرها در حال جمع آوری پارچه پلاستیکی هستند. با انجام این کار توسط والنتیرها افتتاحیه جام جهانی به پایان رسید.

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

چگونگي ولادت حضرت مهدی (عج)

(بسم الله الرحمن الرحيم)
يكي از حوادث مهمّ در تاريخ بشر، ولادت آخرين ذخيرة الهي و موعود امت ها حضرت مهدي(عجل الله تعالي فرجه الشريف) است به گونه‌اي كه اصل ولادت آن حضرت، جزو مسلمات تاريخ به شمار مي آيد و نه تنها ائمه معصومين(عليهم السلام) و دانشمندان و تاريخ نويسان شيعه به اين مهمّ اشاره كرده اند؛ بلكه مورخان و محدثاني چند از اهل سنّت نيز به اين حادثه بزرگ تصريح نموده، آن را يك واقعيت دانسته اند. اين ولادت نقطة عطفي در تاريخ زندگي بشر بر روي كره زمين است. و مي-رود تا پس از گذشت قرن ها با ظهور آن منجي موعود، اميد انسان‌هاي مظلوم و حقيقت خواه، تحقق يابد.

چگونگي ولادت حضرت مهدی (عج)

حضرت مهدي(عجل الله تعالي فرجه الشريف)، ولادت استثنايي داشته و اين براي بسياري سؤال انگيز بوده است. از اين رو، ترسيم و تصوير مقدمات ولادت و برخورد مخالفان و دشمنان اهل بيت(عليهم السلام)، در برابر اين پديده، ضروری مي نمايد.
جريان امامت پيشوايان معصوم(عليهم السلام)، پس از رسول خدا(صلي الله عليه و آله وسلم) فراز و فرودهاي فراواني پيدا كرد. امامان معصوم(عليهم السلام)، با حفظ استراتژي كلي و خطوط اساسي امامت، در رابطه با حفظ مكتب و ارزش‌هاي آن، روش‌هاي گوناگوني را در برابر ستمگران، در پيش گرفتند. اين فراز و نشيب ها، تا زمان امامت علي بن موسي الرضا(عليهما السلام)، استمرار داشت و ائمه(عليهم السلام) تا آن زمان، هر يك به تناسب زمان و مكان و ارزيابي شرايط سياسي و اجتماعي، موضعي خاص انتخاب مي كردند. پس از امام رضا(عليه السلام)، جريان امامت شكل ديگري يافت. امام جواد، هادي و عسكري(عليهم السلام)، در برابر دستگاه حاكم و خلفاي عباسي موضعي يگانه برگزيدند.1
پس از اينکه دو قرن و اندي از هجرت پيامبر(صلي الله عليه و آله وسلم) سپری شد و امامت به آنان رسيد، اندك اندك در ميانِ حكومتگرانِ مسلمين در مركز خلافت، نگراني هايي عميق جان گرفت. اين نگراني ها مربوط به اخبار و احاديث بسياري بود كه در آنها آمده بود: از امام عسكري(عليه السلام) فرزندي تولد خواهد يافت كه برهم زنندة اساس حكومت‌ها است. اين پيشگويي، هم در كتاب‌هاي پيشينيان آمده بود و به وسيله آگاهان در ميان مسلمين نقل مي شد و هم در اخبار اسلامي، به تواتر از پيامبر(صلي الله عليه و آله وسلم) نقل شده بود. بر مبنای اين بشارت ها، قرار بود از امام يازدهم فرزندي پديد آيد كه ويران كنندة تخت‌ها و فرو افكنندة تاج‌ها و پايمال كنندة قدرت های ستمگرباشد... .
از اين رو بر فشارها و سخت گيري ها نسبت به امام حسن عسكري(عليه السلام) افزوده شد تا شايد با نابودي ايشان، از تولد مهدي(عجل الله تعالي فرجه الشريف) و تداوم امامت جلو گيري شود. اما بر خلاف برنامه ريزي ها و پيشگيري هاي دقيق و پي در پي دشمنان، مقدمات ولادت حضرت مهدي(عجل الله تعالي فرجه الشريف) آماده شد و توطئه هاي ستمگران، راه به جايي نبرد.
بدين علت دوراني که آن حضرت در شکم مادر بزرگوار خود بود و سپس تولدش، همه و همه، از مردم پنهان بود و جز چند تن از نزديكان، شاگردان و اصحاب خاص امام عسكري(عليه السلام)، كسي او را پس از ولادت نمي ديد. آنان نيز مهدي(عجل الله تعالي فرجه الشريف) را گاه گاه مي ديدند؛ نه پيوسته و به صورت عادي2.
دربارة چگونگي ولادت ايشان مشهورترين نظر، سخنان ارزشمند بانوي بزرگوار ، حضرت حكيمه(عليها السلام) عمه امام عسكري(عليه السلام) است. شيخ صدوق(ره)، اين حادثه بزرگ را از زبان او چنين آورده است:
امام حسن عسكري(عليه السلام) مرا به نزد خود فرا خواند و فرمود:‌اي عمه! امشب افطار نزد ما باش كه شب نيمة شعبان است و خداي تعالي امشب حجّت خود را ـ كه حجّت او در روي زمين است ـ ظاهر سازد. گفتم: مادر او كيست؟ فرمود: نرجس. گفتم: فدايت شوم! اثري از حمل در او نيست، فرمود: همين است كه به تو مي‌گويم.
گويد: آمدم و چون سلام كردم و نشستم؛ نرجس آمد و كفش مرا بر داشت و گفت:‌اي بانوي من و بانوي خاندانم! حالتان چطور است؟
گفتم: تو بانوي من و بانوي خاندان من هستي، از كلام من ناخرسند شد و گفت:‌اي عمه جان! اين چه فرمايشي است؟ بدو گفتم:‌اي دختر جان! خداي تعالي امشب به تو فرزندي عطا فرمايد كه در دنيا و آخرت آقا است. نرجس خجالت كشيد و حيا نمود.
چون از نماز عشا فارغ شدم، افطار كردم و در بستر خود خوابيدم. در دل شب براي اداي نماز برخاستم و آن را به جاي آوردم؛ در حالي كه نرجس خوابيده بود. براي تعقيبات نشستم و پس از آن نيز دراز كشيدم و هراسان بيدار شدم. او همچنان خواب بود، پس برخاست و نماز گزارد و خوابيد.
حكيمه گويد: بيرون آمدم و در جست ‏و جوي فجر به آسمان نگريستم و ديدم فجر اوّل دميده است و او در خواب است. شك بر دلم عارض گرديد، ناگاه ابومحمد از محل خود فرياد زد:‌اي عمه! شتاب مكن كه اينجا كار نزديك شده است. گويد: نشستم و به قرائت سوره های «الم سجده» و «يس» پرداختم. در اين ميان او هراسان بيدار شد و من به نزد او پريدم و بدو گفتم: نام خدا بر تو باد، آيا چيزي احساس مي‌كني؟ گفت:‌اي عمه! آري. گفتم: خودت را جمع كن و دلت را استوار دار كه همان است كه با تو گفتم. حكيمه گويد: من و نرجس را ضعفي فرا گرفت و به ندای سرورم به خود آمدم و جامه را از روي او برداشتم و ناگهان سرور خود (فرزند نرجس) را ديدم كه در حال سجده بوده و مواضع سجودش بر زمين است. او را در آغوش گرفتم، ديدم پاك و نظيف است. ابومحمد فرمود: ‏اي عمه! فرزندم را به نزد من آور! او را نزد وي بردم و او دو كف دستش را گشود و فرزند را در ميان آن قرار داد و دو پاي او را به سينه خود نهاد. پس زبانش را در دهان او گذاشت و دستش را بر چشمان و گوش و مفاصل وي كشيد. سپس فرمود:‌اي فرزندم! سخن گوي. گفت: «اَشْهَدُ اَنْ لا اِلهَ اِلاَّ اللّه وَحْدَهُ لاشَرِيكَ لَهُ وَ اَشْهَدُ اَنَّ مُحَمَّداً رَسُولُ اللّهِ». سپس بر اميرمؤمنان و ساير امامان(عليهم السلام) درود فرستاد تا آنكه بر پدرش رسيد و زبان دركشيد».3

--------------------------------------------------------------
 • پي نوشت ها:
  1. جمعي از نويسندگان، چشم به راه مهدي(عجل الله تعالي فرجه الشريف)، ص 318.
  2. محمد رضا حكيمي، خورشيد مغرب، صص 21ـ22. (با تصرف)
  3. كمال‏الدين و تمام النعمة، ج 2، باب 42، ح 1؛ همچنين ر.ك: كتاب الغيبة، ص 238؛ كشف‏الغمة، ج 2، ص449.
 • منبع: درسنامه مهدویت1-ص181 تا ص183
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

نشانه‌های ظهور

 (حتمی و غير حتمی)

(بسم الله الرحمن الرحیم)
ظهور و قيام و انقلاب جهاني امام مهدي (عليه السلام) نشانه‌هايي دارد. دانستن اين علايم، آثار مهمي در پي خواهد داشت، چرا كه اين نشانه‌ها نويدبخش فرج مهدي آل محمد(صلي الله عليه و آله وسلم) است و وقوع هر يك از آن‌ها نور اميد را در دل‌هاي منتظران پرفروغ‌تر خواهد كرد.

 نشانه‌های ظهور (حتمی و غير حتمی)

همچنين اين نشانه‌ها معيار خوبي براي تشخيص مدعيان دروغين مهدويت است. بنابراين اگر كسي ادعاي مهدويت كرد ولي قيام او همراه با اين نشانه‌ها نبود، به سادگي مي‌توان به دروغ‌گو بودن او پي برد.
نشانه‌هاي ظهور به دو دسته تقسيم مي‌شوند: نشانه‌هاي حتمي و نشانه‌هاي غير حتمي. چنان‌كه فضيل بن يسار از امام باقر (عليه السلام) روايت كرده كه فرمودند:
«إنَّ مِنَ الأُمورِ أموراً مَوقوفَةً وَ أموراً محتومةً وَ أنَّ السُّفياني مِنَ المحتوم الّذي لابُدَّ منهُ»؛1 «به درستي که بعضي از امور، امور موقوف (غير حتمي) هستند و بعضي امور حتمي و به درستي که سفياني از امور حتمي است که چاره‌اي از آن نيست.»

1- نشانه‌هاي حتمي

منظور از نشانه‌هاي حتمي آن است که تحقق پديدار شدن آن‌ها، بدون هيچ قيد و شرطي، قطعي و الزامي خواهد بود، به گونه‌اي که تا آن‌ها واقع نگردند، حضرت مهدي (عليه السلام) ظاهر نخواهد شد و اگر کسي پيش از واقع شدن نشانه‌هاي حتمي، ادعاي ظهور حضرت مهدي (عليه السلام) را بکند، ادّعايي است نادرست. از روايات معصومين، استفاده مي‌شود که منظور از «حتمي» امري قطعي و مسلم است که خداوند تغيير و تبديل آن‌ها را اراده نکرده است.2
البته بايد توجه داشت که حتمي و يا مسلم بودن وقوع اين نشانه‌ها، به اين معني نيست که پديد نيامدن آن‌ها محال است، بلکه به حسب فراهم بودن شرايط و مقتضيات و نبودن بازدارنده‌ها، پديد آمدن آن‌ها، اگر خداوند اراده کند، قطعي است.
امام باقر (عليه السلام) فرمودند:
«پيش از ظهور قائم (عليه السلام) پنج نشانه‌ي حتمي است؛ يماني، سفياني، صيحه‌ي آسماني، قتل نفس زكيه، و خسف بيدا.»3
الف) خروج سفياني
سفياني مردي از نسل ابوسفيان است كه اندكي پيش از ظهور از سرزمين شام قيام مي‌كند. امام صادق (عليه السلام) در توصيف او مي‌فرمايند:
«اگر سفياني را ببيني، پليدترين مردم رامشاهده كرده‌اي.»4
آغاز قيام او در ماه رجب است. وي پس از تصرف شام و مناطق اطراف آن به عراق حمله مي‌كند در آن‌جا به كشتار گسترده‌اي دست مي‌زند و با دشمنان خود به شكل فجيعي رفتار مي‌كند‌. او لشکري را براي مقابله با حضرت مهدي (عليه السلام) به حجاز مي‌فرستد که لشکرش در منطقه‌ي بيدا فرو مي‌رود و همه‌ي لشکريانش نابود مي‌گردند. حکومت او به گونه‌اي است که شيعيان و انسان‌هاي درست کردار از حاکميت وي در رنج و عذاب هستند.5 براساس بعضي روايات، از خروج تا كشته شدن او پانزده ماه طول مي‌کشد.
ب) خسف بيداء
خسف به معناي فرو رفتن است و بيداء منطقه‌اي ميان مكه و مدينه است. مقصود از خسف بيدا اين است كه سفياني براي مقابله با امام مهدي (عليه السلام) لشكري به سمت مكه روانه مي‌کند. هنگامي كه لشكر او به منطقه‌ي بيدا مي‌رسد، به صورتي معجزه آسا در زمين فرو مي‌رود.
امام باقر(عليه السلام) در اين‌باره فرموده‌اند:
«به فرمانده‌ي سپاه سفياني خبر مي‌رسد كه مهدي (عليه السلام) به سوي مكه رفته است، پس لشكري در پي او روانه مي‌كند ... چون لشكر سفياني به سرزمين بيدا رسيد، ندا دهنده‌اي از آسمان آواز مي‌دهد: اي سرزمين بيدا، آنان را نابود كن. پس آن سرزمين لشكر را در خود فرو مي‌برد.»6
امام علي (عليه السلام) نيز در تفسير آيه‌ي وَ لَو تری إذ فَزَعوا فَلا فَوتَ وَ أُخِذوا مِن مکانٍ قَريب7 مي‌فرمايند:
«قبيلُ قائمنا المهدي يخرُجُ السّفياني ... و يأتِي المدينةِ جَيشَةً حَتّی إذا النتهی إلی البيداءِ خسفَ اللهِ به»؛8 «در آستانه‌ي ظهور قائم ما مهدي (عليه السلام)، سفياني خروج مي‌کند ... سپاه وي به سوي مدينه حرکت مي‌کند و چون به سرزمين بيداء مي‌رسند، خداوند آن‌ها را در کام زمين فرو مي‌برد.»
ج) خروج يماني
يکي ديگر از علامت‌هاي حتمي ظهور، خروج يماني است. امام صادق (عليه السلام) مي‌فرمايند:
«وَ اليماني مِن المَحتوم»؛9 «يماني از علايم حتمي است.»
وي که گويا مردي از يمن است، هم‌زمان با خروج سفياني از شام قيام مي‌کند و مردم را به حق و راستي و عدالت دعوت مي‌کند. از امام باقر (عليه السلام) روايت شده است که:
«خروج السّفياني و اليماني و الخُراساني في سَنَةِ واحدةِ ... و ليسَ في الرّاياتِ رايةٌ أهدَی مِن رايةِ اليماني»؛10 «خروج سفياني و يماني و خراساني در يک سال است ... و در ميان پرچم‌ها، هدايت کننده‌تر از پرچم يماني نيست.»
همچنين در جايي ديگر مي‌فرمايند:
«... در ميان بيرق‌هايي كه قبل از قيام مهدي (عليه السلام)بلند مي‌شود، پرچمي هدايت كننده‌تر از پرچم يماني وجود ندارد. آن پرچم هدايت است، چون به سوي صاحب شما (امام مهدي (عليه السلام)) دعوت مي‌كند.»11
د) صيحه‌ي آسماني
يكي ديگر از نشانه‌هايي كه پيش از ظهور اتفاق مي‌افتد، صيحه‌ي آسماني است. اين نداي آسماني كه براساس بعضي از روايات نداي جبرئيل (عليه السلام) است، در ماه رمضان شنيده مي‌شود و از آن‌جا كه قيام امام مهدي (عليه السلام) قيامي جهاني است و همگان منتظر آن هستند، يكي از راه‌هاي آگاهي مردم جهان از اين رويداد، همين نداي آسماني خواهد بود. در روايات غير از صيحه، از تعابيري چون ندا، صوت، فَزعَت و ... نيز استفاده شده است. آن‌چه از روايات به دست مي‌آيد اين است که:
1- وقوع آن بشارت ظهور را به همراه خواهد داشت و به گونه‌اي خواهد بود که مردم را متوجه ظهور خواهد کرد.
2- محتوا و مضمون دعوت، بيان حقّانيّت و ظهور دادگستر الهي، حضرت مهدي (عليه السلام) خواهد بود به گونه‌اي که مردم به درستي آن را درک کرده و متوجه آن مي‌شوند که وي همان موعود و منجي حقيقي مي‌باشد.
امام باقر (عليه السلام) مي‌فرمايند:
«ينادي منادٍ منَ السّماءِ باسمِ القائِم (عليه السلام) فَيسمَعُ مَن بالمشرقِ وَ مَن بالمغرِب، لايبقی راقِدٌ إلّا استَيقَظَ و لاقائِمٌ إلّا قَعَدَ وَ لا قاعِدٌ إلّا قامَ عَلی رِجلَيهِ فَزَعاً مِن ذلک الصّوتِ، فَرَحمَ اللهُ مَنِ اعتَبَرَ بذلک الصّوتِ فَأجابَ فإنَّ الصوتَ الأوّل هوَ صَوتُ جبرئيلَ الرّوحُ الأمينِ»؛12 «ندا کننده‌اي از آسمان، نام قائم را ندا مي‌کند. پس هر که در شرق و غرب است، آن را مي‌شنود. از وحشت اين صدا، خوابيده‌ها بيدار، ايستادگان نشسته و نشستگان بر دو پاي خويش مي‌ايستند. رحمت خدا بر کسي که از اين صدا عبرت گيرد و نداي وي را اجابت کند، زيرا صداي نخست صداي جبرئيل روح الأمين است.»
همچنين امام صادق (عليه السلام) مي‌فرمايند:
«إذا نادي منادٍ منَ السّماءِ أنَّ الحقَّ في آل محمّدٍ(صلي الله عليه و آله وسلم) فعندَ ذلکَ يظهَرُ المهدی علی أفواهِ النّاسِ و يشرَبونَ حُبَّهُ و لا يکونَ لهم ذکر غيره»؛13 «هرگاه ندا دهنده‌اي از آسمان صدا بزند که حق با اولاد محمد(صلي الله عليه و آله وسلم) است، آن هنگام، ظهور مهدي (عليه السلام) بر سر زبان‌ها مي‌افتد، به گونه‌اي که غير از او ياد نمي‌کنند.»
درباره‌ي محتواي اين نداي آسماني روايات مختلفي رسيده است. از جمله اين‌که امام صادق (عليه السلام) فرموده‌اند:
«ندا دهنده‌اي از آسمان به نام قائم (عليه السلام) و نام پدرش آواز مي‌دهد.»14
ه‍( قتل نفس زكيه
نفس زكيه به معناي شخصي است كه به رشد و كمال رسيده يا انسان پاك و بي‌گناهي است كه قتلي مرتکب نشده. در قرآن کريم حضرت موسي (عليه السلام) در اعتراض به کار حضرت خضر (عليه السلام) مي‌فرمايند:
«أقَتَلتَ نَفساً زَکِيةً بِغَيرِ نفسٍ»؛15 «آيا جان پاکي را بي‌آن‌که قتلي انجام داده باشد، مي‌کشي».
مقصود از قتل نفس زكيه اين است كه اندكي پيش از قيام امام مهدي (عليه السلام)، شخصيت برجسته يا بي‌گناهي به دست مخالفان حضرت كشته مي‌شود. زمان اين رخداد بر اساس بعضي از روايات پانزده شب پيش از قيام امام مهدي (عليه السلام) است.
امام صادق (عليه السلام) در اين‌باره فرمودند:
«بين قيام قائم آل محمد(صلي الله عليه و آله وسلم) و كشته شدن نفس زكيه تنها پانزده شب فاصله است.»16

2- نشانه‌هاي غير حتمي

منظور از نشانه‌هاي غير حتمي، اموري است که رخ دادن آن‌ها قطعي نيست و ممکن است به دليل عدم تحقّق شرايط يا ايجاد مانع، به وقوع نپيوندند.

نشانه‌هاي غير حتمي بيان شده در روايات فراوان است كه برخي از آن‌ها عبارتند از:

خروج دجال (موجودي پليد و حيله‌گر كه بسياري از انسان‌ها را گمراه مي‌كند)، خورشيد گرفتگي و
 
ماه گرفتگي در ماه مبارك رمضان، آشكار شدن فتنه‌ها و قيام مردي از خراسان.

 • پي نوشت ها:
 • 1 . نعمانی، غيبت، ص 429 .
  • 2 . علامه مجلسی، بحارالانوار، ج 52، ص 249 .
  • 3 . شيخ صدوق، كمال الدين و تمام النعمة، ج 1، ص 650 .
  • 4 . شيخ صدوق، کمال الدين و تمام النعة، ج 2، ص 557 .
  • 5 . کنز العُمّال، ج 14، ص 272 .
  • 6 . نعمانی، غيبت، ص 289 .
  • 7 . سبأ (34)، 51 .
  • 8 . قندوزی، ينابيع المودة، ص 427 .
  • 9. نعمانی، غيبت، ص 252 .
  • 10. نعمانی، غيبت، ب 14، ح 13 .
  • 11. نعمانی، غيبت، ص 284 .
  • 12. نعمانی، غيبت، ص 254 .
  • 13. تاريخ ما بعد الظهور، ص 176 .
  • 14. تاريخ ما بعد الظهور، ص 187 .
  • 15. کهف (18)، 74 .
  • 16. شيخ صدوق، كمال الدين و تمام النعمة، ج 2، ص 554
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

امام خامنه ای :

 پیروزی انقلاب نمونه‌ای اطمینان‌بخش برای تحقق وعده بزرگ ظهور

(بسم الله الرحمن الرحیم)

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ضمن تشکر صمیمانه از تدوین دانشنامه امام مهدی(عج)، آن را هدیه‌ای ارزشمند در آستانه عید بزرگ نیمه شعبان، خواندند و افزودند: موضوع مهدویت و ظهور امام زمان(عج) وعده قطعی الهی است.


به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری در آستانه خجسته سالروز ولادت با سعادت منجی عالم بشریت حضرت صاحب الزمان(عج)، رهبر معظم انقلاب اسلامی امروز (چهارشنبه) از نمایشگاه مجموعه تولیدات علمی و پژوهشی مؤسسه دارالحدیث بازدید کردند. در جریان این بازدید، دانشنامه امام مهدی(عج) که به همت این مؤسسه تهیه شده است، ارائه شد.

رهبر انقلاب اسلامی بعد از این بازدید، در جمع اساتید، محققان، مسئولان و کارکنان مؤسسه دارالحدیث و پژوهشگاه قرآن و حدیث، ضمن تشکر صمیمانه از تدوین دانشنامه امام مهدی(عج)، آن را نمونه برجسته‌ای از شناسایی خلأها و مسئله‌یابی درست، و هدیه‌ای ارزشمند به جامعه اسلامی و جامعه علمی، در آستانه عید بزرگ نیمه شعبان، خواندند و افزودند: موضوع مهدویت و ظهور امام زمان(عج) وعده قطعی الهی است که محقق شدن وعده‌هایی که در طول تاریخ، به بشریت داده شده، در واقع نوعی اطمینان‌بخشی به انسان‌هاست که آن وعده بزرگ نیز حتماً محقق خواهد شد.

ایشان پیروزی انقلاب اسلامی ایران را تحقق یکی از همان وعده‌های اطمینان‌بخش به بشریت دانستند و گفتند: چه کسی تصور می‌کرد در این منطقه بسیار حساس و در این کشور بسیار مهم و در جایی که یک رژیم مورد حمایت کامل قدرت‌های بین‌المللی حضور داشت، انقلابی براساس دین و فقه و شریعت به پیروزی برسد.

رهبر انقلاب اسلامی در همین خصوص به یک نمونه قرآنی نیز اشاره کردند و افزودند: در قرآن کریم هنگامی که داستان کودکی حضرت موسی(ع) نقل می‌شود، خداوند دو وعده به مادر آن حضرت می دهد؛ اول بازگرداندن آن کودکی که به دریا انداخته شده است و دوم رسیدن حضرت موسی(ع) به مقام پیامبری.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: تحقق وعده اول از جانب خداوند متعال، در مدت کوتاهی، در واقع اطمینان‌بخشی برای وعده دوم بود که در سال‌های بعد محقق شد.

ایشان با اشاره به اینکه اعتقاد به امام زمان(عج) و سرانجامِ حرکت کاروان بشریت در این دنیا، یکی از بخش‌های مهم جهان‌بینی ادیان الهی است، افزودند: همه ادیان الهی معتقدند کاروان بشریت در پایان راه، به یک منزلگاه مطلوب و دلگشا و دلنشینی خواهد رسید که مهم‌ترین ویژگی آن عدالت است.

ایشان گفتند: کاروان بشریت از ابتدای خلقت، در حال عبور از پیچ و خم‌های دشوار، خارزارها و لجنزارهاست تا به یک مسیر هموار و باز برسد که این مسیر هموار، همان دوران ظهور حضرت مهدی(عج) است.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه تحقق شرایط مطلوب در دوران امام زمان(عج) بصورت دفعی نخواهد بود، خاطرنشان کردند: در آن دوران نیز تنازع میان خیر و شر در طبیعت بشر ادامه خواهد داشت و در کنار افراد خوب، افراد بد نیز خواهند بود اما شرایط آن دوران به گونه‌ای است که زمینه خوب شدن انسان‌ها و تحقق عدالت بسیار فراهم است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، پایان راه کاروان بشریت را بسیار امیدبخش خواندند و تأکید کردند: انتظار فرج، انتظاری امیدبخش و نیروبخش است و روحیه انتظار یکی از بزرگترین دریچه‌های فرج برای جامعه اسلامی است.

ایشان در پایان از زحمات و تلاش‌های حجت‌الاسلام والمسلمین ری‌شهری و اساتید و محققان مؤسسه دارالحدیث در تهیه دانشنامه امام مهدی(عج) قدردانی کردند.

پیش از سخنان رهبر انقلاب، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی ری‌شهری رئیس موسسه علمی ـ فرهنگی دارالحدیث در گزارشی با اشاره به رونمایی از دانشنامه امام مهدی(عج) در آستانه ولادت آن حضرت، اعتبارسنجی مضاعف منابع، استناد گسترده به منابع شیعه و سنی، نقد و ارزیابی دلایل غیرنقلی مهدویت، جامعیت و گزیده‌نگاری، برخورداری از تبیین و تحلیل و همچنین نقد و بررسی دیدگاه‌های مختلف، تبیین عقاید دیگر ادیان درباره منجی، جمع‌بندی و تحلیل گزارش‌های متعارض، پاسخ‌گویی به پرسش‌ها و شبهات و هشدار درباره خرافه‌گرایی را از مهم‌ترین خصوصیات دانشنامه امام مهدی(عج) خواند.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 درباره حضرت مهدی عج :

سایت جنبش سایبری۳۱۳دربباره حضرت مهدی و...بامطالب متنوعی ازجمله :

مهدویتُ-دین- انتظار-جنگ نرم-شیطان پرستی -ائمه اطهار-آیات وروایات-اخبار- مقالات-نرم افزار-مستند

-عکس و فیلم و انجمهای مخفی جهان-سخنرانی-بزرگان دین اسلام و شیعه-سیاست دین-تاریخ-زندگی

امامان-جهان درآخرالزمان-مفاسد اخلاقی فکری فرهنگی و....درجهان وصدهاموضوع متنوع دیگر مطالب

خوب ومناسبی دارد.که دیدن آنراتوصیه می کنیم

سایت مهم درباره امام زمان که حتی لحظه غیبت تا ثانیه آخررادرج می کند.

نشانی سایت جنبش سایبری ۳۱۳

www.jc313.ir

 

 

 

 

 

(بسم الله الرحمن الرحیم)

آیا همه یاران حضرت مهدی (عج) مسلمان و شیعه هستند؟

پاسخ:

یاران حضرت را سه گروه تشکیل مى‌دهند:

الف. 313 نفر که یاران خاص هستند؛

ب. ده هزار نفر؛

ج. عموم شیعیان و محبان.

 
در روایتى از امام جواد علیه‌السلام آمده است: «پس هنگامى که این تعداد (313 نفر) از اهل اخلاص گرد او (در مکه و به اذن خدا) جمع شدند، خدا امر او را ظاهر کند. پس هنگامى که براى او عقد (ده هزار نفر مرد) کامل شد، به اذن خداى عزوجل خروج مى کند». (1)

یاران گروه اول و دوم، کسانى هستند که ولایت و امامت امام مهدى عجل‌ اللّه‌ تعالى‌ فرجه‌الشریف را پذیرفته و لیاقت سربازى را در خود ایجاد کرده‌اند. اما گروه سوم (شاید برخى از افراد گروه دوم)، هم مى‌توانند از افرادى باشند که قبل از ظهور شیعه بوده و لیاقت یارى امام را پیدا کرده‌اند و هم مى‌توانند از افراد غیر شیعه باشند که با درک ظهور و شنیدن پیام دعوت امام - با توجه به فطرت الهى و عدالت‌خواهى و حق‌طلبى خود - حضرت را بپذیرند و با همه وجود سر به اطاعت ایشان بگذارند.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 
البته با رعایت این نکته ها و کاهش وزن، سلامت شان را دوباره بازخواهند یافت. پس مقدمه را کوتاه می کنیم و سراغ اصل مطلب می رویم.
 
پارسینه: آنها که به اصطلاح هیکل‌ مناسبی دارند از آمدن نوروز ناراحت نمی‌شوند که هیچ، خیلی هم خوشحال می‌شوند. چون براحتی می‌توانند لباس مناسب بخرند و بپوشند و لذتش را ببرند، اما آنها که دچار اضافه وزن هستند، خرید لباس برایشان مصیبت است؛ اما اگر کمی مانده به نوروز به این چند نکته طلایی عمل کنید، حتما می‌توانید خرید دلخواهی داشته باشید.

البته با رعایت این نکته ها و کاهش وزن، سلامت شان را دوباره بازخواهند یافت. پس مقدمه را کوتاه می کنیم و سراغ اصل مطلب می رویم.

1 ـ غذا خوردن سر ساعت: اگر از همین امروز با خودتان قرار بگذارید سرساعت غذا بخورید، اولین قدم را به سوی کاهش و کنترل وزن برداشته اید. به این ترتیب مغز و معده را مقید به پذیرش، هضم و جذب موادغذایی در زمانی مشخص خواهید کرد. علاوه بر این که با گذشتن زمان غذا خوردن، برای سیرشدن ریزه خواری نمی کنید و دچار اضافه وزن نخواهید شد.

2 ـ دوستانی به نام غلات: در دو وعده، یکی صبح و دیگری بعدازظهر به عنوان میان وعده، کورن فلکس رژیمی همراه با شیر بدون چربی بخورید. این خوراکی به دلیل فیبری که دارد، باعث پر شدن حجم معده شده و مانع پرخوری می شود.

3 ـ چربی دریافت کنید: برخلاف تصور عموم، بدن نیازمند دریافت روزانه مقداری چربی مفید است تا بتواند فعالیت های روزانه را بخوبی انجام دهد. برای این منظور روزانه تا پنج عدد زیتون یا دو قاشق روغن زیتون یا آفتابگردان یا کانولا همراه با سالاد مصرف کنید.

4 ـ حذف نکنید: هیچ وعده غذایی را به طور کامل حذف نکنید، اما می توانید آنها را سبک میل کنید. مثلا برای وعده شام به جای خوردن غذای سنگین، تکه ای مرغ بدون چربی همراه با کمی سالاد میل کنید. با حذف هر وعده غذایی، کالری دریافتی روزانه مختل و نیاز بدن از طریق مصرف خوراکی های غیرمفید تامین می شود.

5 ـ آجیل، بهترین میان وعده: صبح و عصر باید میان وعده مصرف کنید. بهترین میان وعده، آجیل خام و بهترین میزان مصرف آن نیز روزانه نصف فنجان است. این مقدار را در دو وعده صبح و عصر تقسیم کنید.

6 ـ آب پز بخورید: هنگام پخت و پز استفاده از روغن را فراموش کنید و تا حد ممکن غذاها را به صورت آب پز مصرف کنید. با کاهش دریافت موادغذایی چرب، وزن بدن کاهش می یابد.

7 ـ سالم خرید کنید: سهم عمده خرید منزل را به خریدهای سالم مانند میوه، سبزی، انواع صیفی جات، غلات، حبوبات و نوشیدنی های سالم مانند گیاهانی که از آنها دم نوش تهیه می کنند، اختصاص دهید. به این ترتیب با جلوگیری از ورود موادغذایی ناسالم به منزل، مصرف آنها نیز متوقف می شود و دچار اضافه وزن نخواهید شد.

8 ـ با دستگاه حرکت کنید: تعجب نکنید، درست شنیدید با دستگاه حرکت کنید. این دستگاه چیزی جز قدم سنج نیست. اگر روزانه ده هزار قدم راه نروید یعنی این که به اندازه کافی حرکت نداشته اید. برای آن که تعداد قدم هایتان به اندازه ای که باید برسد، به هر بهانه ای راه بروید. کافی است در محل کار یا منزل برای برداشتن هر وسیله ای خودتان اقدام کنید. اگر خودروی شخصی دارید، آن را یک کوچه پایین تر از محل کارتان پارک کنید تا مجبور به پیاده روی شوید.

9 ـ قهوه را درست مصرف کنید: اگر اهل خوردن قهوه هستید، چند نکته را رعایت کنید. اگر قهوه را بدون شیر دوست دارید، همراه آن زیاد شکلات نخورید. طبیعی است برای کاهش وزن، خوردن شیرینی و کیک را هم کنار گذاشته اید. اگر قهوه را همراه شیر یا کافی میت دوست دارید، از شیر یا کافی میت بدون چربی استفاده کنید.

10 ـ نان سالم انتخاب کنید: یکی از دلایل اضافه وزن، خوردن نان است. برای کاهش وزن و حذف تدریجی نان از برنامه غذایی، نان پیتا را که سبک، سالم و قابل هضم و کم کالری است، جایگزین نان معمولی مانند بربری و تافتون کنید. این نکته بویژه در زمان خوردن ساندویج بسیار مهم است. بهتر است نان را جایگزین برنج و بتدریج برنج را حذف کنید و پس از آن نیز با حذف نان های سنگین و پرکالری، انواع سبکی مانند نان پیتا مصرف کنید.

11 ـ خوردن بسته آماده: همیشه داخل یخچال خوراکی هایی مانند هویج خردشده، کلم بروکلی شسته و خردشده، خیار، گوجه حلقه شده و... داشته باشید. زمانی که احساس گرسنگی کردید از این خوراکی ها مصرف کنید. این نکته بویژه در زمان عصبانیت که بعضی افراد دچار پرخوری می شوند، بسیار مهم است.

12 ـ غذا را تند بخورید: به هر وعده غذایی تان کمی فلفل بویژه فلفل قرمز اضافه کنید.این خوراکی باعث کاهش اشتها می شود. بنابراین با اضافه کردن فلفل دلمه ای قرمز یا فلفل کبابی قرمز، اشتهای تان را کنترل کنید. علاوه بر این، دو خوراکی یادشده فیبر دارند و مصرف آنها حجم معده را پرکرده و مانع پرخوری می شود.

13 ـ ماهی سالمون بخورید: یکی از راه های کاهش وزن، تغذیه سالم و مفید است. مصرف گوشت قرمز را به حداقل برسانید و به جای آن ماهی سالمون را جایگزین کنید. این ماهی با داشتن اسیدچرب امگا3 به کاهش وزن کمک می کند.

14 ـ پیش غذا نخورید: وقتی رستوران می روید، از خوردن پیش غذا که معمولا چیپس، سیب زمینی پخته، نان و کره و پنیر یا نان، ماست و... است، بپرهیزید. برای این کار از گارسون بخواهید این خوراکی ها را از منوی شما حذف کند. نوشیدن انواع نوشیدنی های پرکالری و مضر را هم باید از برنامه غذایی تان حذف کنید.

15 ـ پیش غذای سالم: قبل از شروع غذای اصلی حتما یک کاسه متوسط سوپ رقیق سبک و کم کالری یا سالاد بدون سس همراه با روغن زیتون و آبلیموی تازه مصرف کنید. خوردن این پیش غذاها باعث می شود اشتهای زیادی برای خوردن غذای اصلی نداشته باشید.به این ترتیب کالری اضافی دریافت نخواهید کرد.

16 ـ بشقاب کوچک بردارید: هرچه بشقاب کوچک تری انتخاب کنید، تصور می کنید غذای بیشتری داخل بشقاب تان کشیده اید و با خوردن همان بشقاب، احساس سیری خواهید کرد.پس بشقاب غذای تان را کوچک انتخاب کنید تا به پیش دستی برای غذا خوردن برسید. این کار یک تاثیر روانی مثبت روی عادت غذا خوردن شماست.

17 ـ خوراکی را از جعبه بیرون بیاورید: بهتر است خوردن خوراکی های داخل جعبه را فراموش کنید چون اغلب مضر بوده و به دلیل ترکیب هایی که دارند باعث اضافه وزن می شوند. اما اگر خواستید هرازگاهی از این خوراکی ها بخورید، مقداری از آن را داخل بشقاب بریزید و نوش جان کنید. اگر از داخل همان پاکت یا جعبه این خوراکی ها را مصرف کنید، تصور می کنید مقدار آن کم است و ممکن است همه خوراکی داخل جعبه را بخورید!

18 ـ دستگاه سوخت و ساز را تحریک کنید: یکی از دلایل اضافه وزن، به هم خوردن تعادل سوخت و ساز یا همان متابولیسم بدن است. برای آن که بتوانید آن را متعادل کنید، یکی از راه ها نوشیدن چای سبز، چای فلفل و چای دارچین است. این نوشیدنی ها سوخت و ساز بدن را فعال می کنند و باعث کاهش وزن می شوند. روزانه تا سه فنجان از یکی از این چای ها مصرف کنید.

19 ـ آرام بخورید: هر چقدر لقمه ها را آرام تر بخورید، پیام سیری از دستگاه گوارش به مغز بهتر و زودتر می رسد؛ بنابراین دیگر پرخوری نخواهید کرد. رمز کاهش وزن آرام خوردن است. هر لقمه را بین 20 تا 25 بار بجوید و بعد قورت بدهید.

20 ـ پیاده روی قبل از غذا: پیش از وعده ناهار یا شام حدود نیم ساعت قدم بزنید. می دانید چرا این پیاده روی باعث کاهش وزن می شود؟ به این دلیل که به لحاظ روانی بعد از پیاده روی دیگر دوست ندارید غذا بخورید تا تاثیر ورزش کردن تان را از بین ببرید. بنابراین کم غذا خواهید خورد. باور نمی کنید؟ امتحان کنید؛ فقط یک بار.

21 ـ ورزش آرام تنی: یکی از بهترین راه ها برای کمک به هضم و جذب موادغذایی، انجام ورزش های آرام تنی است. با این ورزش ها دستگاه های مختلف بدن بویژه دستگاه گوارش بخوبی فعالیت می کنند. بنابراین برنامه تغذیه روزانه نیز منظم شده و پرخوری یا بی اشتهایی اتفاق نخواهد افتاد.

22 ـ به اندازه کافی بخوابید: شاید دوندگی های پایان سال اجازه ندهد راحت و کافی بخوابید. اما سعی کنید خواب تان را تنظیم کرده و به قدر کافی استراحت کنید. خواب کافی باعث تنظیم ترشح هورمون رشد می شود. بنابراین دچار افزایش وزن نخواهید شد. حداقل مدت زمان خواب روزانه شش ساعت و حداکثر آن هشت ساعت است. کمتر یا بیشتر از این میزان، تعادل ترشح هورمون های بدن را به هم می زند.

23 ـ ورزش های استقامتی: این ورزش ها دو تا سه برابر ورزش های عادی چربی اضافی بدن را می سوزانند. بنابراین هر هفته حداقل سه بار به مدت 20 دقیقه ورزش استقامتی انجام دهید. یکی از راحت ترین این ورزش ها، دمبل زدن است.

24 ـ هدف داشته باشید: هرکار هدفمندی به موفقیت ختم می شود. بنابراین برای خودتان هدفی برای کاهش وزن در ذهن ترسیم کنید. بهتر است مدتی را هم برای آن تعیین کنید. این هدف هرچه باشد به شما انگیزه ادامه مسیر برای کاهش و کنترل وزن خواهد داد. یکی از بهترین انگیزه ها سلامت است. اما گاهی این انگیزه شرط لازم است، اما کافی نیست. پس به دنبال انگیزه های جدی تری بگردید تا وزن تان سریع تر و بهتر کاهش یابد.

25 ـ آب بنوشید: شاید باورتان نشود، اما گاهی تشنگی با گرسنگی اشتباه می شود و فرد زمانی که تشنه است، احساسی شبیه گرسنگی را تجربه و ریزه خواری می کند؛ بنابراین روزانه تا پنج لیوان آب بنوشید. با نوشیدن آب اولا پوست سالم می ماند و ثانیا خطر اشتباه شدن گرسنگی با تشنگی وجود نخواهد داشت.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

PostHeaderIcon فرهنگستان زبان و ادب فارسی" ، نهادی برای پاسداشت زبان پارسی

"تایر بی تویی " ُ " تویی " ، " قدرت سپاری " ، "دولت ملت جو" ، "قطبیت" و "انزواطلبی" .
اینها واژه هایی هستند که در ماههای اخیر از سوی فرهنگستان زبان و ادب فارسی به ما ایرانیان پیشنهاد شده است و این واژه ها به ترتیب جایگزین واژه های عمومی یا علمی " تیوبلس " ، " تیوب " ، " دولوشن "، " نان استیت نیشن "، "پُلاریتی" و "آیزولیشنیسم" می شوند.

 کاربرد واژه ها در هرزبان وفرهنگی مساله ای مهم و قابل توجه است و دلسوزان هر فرهنگ و ملتی تلاش می کنند تا زبان خود را به گونه ای پیرایش کنند که کمترین کاربرد لغات خارجی در محاوره و نوشتار مردمانشان باشد.اما چرا واژه های ابداعی برای کلمات مصطلح خارجی در زبان فارسی در سال های اخیر ، رایج نمی شود و در زبان و محاورات و نوشته ها جا نمی افتد؟

دلایل این مساله را می توان درموضوعات مختلف و متنوع دسته بندی کرد،این که بیشتر ما ایرانی ها نه بلدیم آن گونه که باید خوب حرف بزنیم ونه خوب بنویسیم(حتی همین مطلب و نوشتار نیز خالی از ایراد و خطاهای دستوری و آرایه ای نیست  مساله ای عمومی است.ازخانواده هاومدارس گرفته تادبیرستان ودانشگاه،اهمیت درس ادبیات فارسی بسیار کمتر از دروسی چون ریاضی ، فیزیک و... است و وقتی دانش آموزی در ادبیات نمره پایینی کسب می کند ، والدین بر او نهیب می زنند ، که "حتی" درادبیات فارسی هم نمره پایینی آورده است. البته این سرزنش والدین از سرناآگاهی ، ناظر براین پیش فرض است که زبان و ادبیات ملی درسی راحت و آسان است و دانش آموز باید این درس آسان و البته غیر مهم را حتما "20 " بگیرد!این نوع نگاه در کنار نگاه کلان و کلیشه ای رایج شده درمدارس (که عموما برخوار کردن و خفیف دانستن علوم انسانی متمرکز است ) نتیجه اش همین مشکلاتی می شود که امروز در گفتار و نوشتار ما وجود دارد که حتی بسیاری از اساتید دانشگاه ها و نخبگان ما در گفتار و نوشتار سهو می کنند و نمی توانند آن گونه که شایسته یک شخصیت نخبه و باسواد است حرف بزنند و یا بنویسند.روزنامه های ما پر است از واژه ها و ترکیب بندی های ناصواب و خطا و در بسیاری از موارد هیچ الگوی مورد اجماعی بر ادبیات نوشتاری ما حاکم نیست.

حال در چنین آشفته بازاری ، فرهنگستان زبان و ادب فارسی در تلاش است تا زبان فارسی را منزه سازد و به مبارزه با واژگان بیگانه بپردازد . این ، البته اقدام و رویکرد خجسته ای است اما نکته این است که فرهنگستان ما به قول معروف " صبر یک روزه اش یک سال طول می کشد "!

بدیهی است تحقق هر کاری زمان خود را می طلبد و هنگامی که پدیده های جدید در اجتماع ظاهر می شوند،به همان عنوان وارداتی نامیده می شوند و مردم ماهها و سال ها به کاربرد واژه اصلی پدیده جدید در زبان سازنده آن پدیده یا کالا و.. عادت می کنند و پس از طی ماه ها و گاه سال های متمادی، تازه فرهنگستان ما از خواب برمی خیزد و واژه ای – که باید دعا کنیم کاربرد آن آسان باشد – پیشنهاد می دهد که عموما این واژه پیشنهادی هم جا نمی افتد و فقط از سرتکلیف در برخی مکاتبات اداری یا رسمی و دولتی و... کاربرد پیدا می کند و درهمان حدمیماندوجنبه عمومی پیدا نمی کند.(حال بماند واژه هایی که دستمایه بگو و بخند مردم می شوند!)

این یک نکته درباره واژه سازی فرهنگستان .

اما نکته دیگر نیز آن است که فرهنگستان زبان و ادب فارسی که موظف به حفظ زبان فارسی است ، در واژه گزینی های خود ، عنایت وِیژه ای به زبان عربی دارد و در ساخت کلمات جدید ، بعضاً تنها کاری که می کند این است که یک کلمه عربی را به جای کلمه انگلیسی به زبان و ادب فارسی پیشنهاد می کند ، حال آن که نه آن انگلیسی،فارسی است و نه آن عربی! مثلاً همین واژه "انزوا طلبی" را ببینید که از دو واژه عربی تشکیل شده و انشاء الله قرار است به جای "آیزولیشنیسم" وارد زبان فارسی شود !

اصلاً اگر قرار است کلمه ای غیر فارسی به عنوان معادل معرفی شود ، چرا همان کلمه اصلی را استفاده نکنیم و به جایش کلمه ای از زبانی دیگر را برگزینیم؟ مگر فرهنگستان زبان و ادب فارسی ، مسوول تبدیل کلمات انگلیسی به عربی و وارد سازی آنها در قاموس زبان فارسی است؟
البته در این که عربی ، زبان دین و کتاب آسمانی ماست ، سخنی نیست ولی وظیفه فرهنگستانی که نام "فارسی" را یدک می کشد ، حفظ این زبان است نه خدمت به زبان عربی.

جایی نوشته بودند:"استفاده کلمات عربی اکیداً ممنوع"؛حالا حکایت فرهنگستان زبان و ادب فارسی است!


برگرفته از : عصر ایران


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

به مناسبت سالگرد رحلت حضرت امام خمینی(ره)

 شمه ای از سیره اخلاقی و عملی امام خمینی

 

امام خمینی (ره) از دیدگاه مقام معظم رهبری

درست است که ما منازل امثال آن بزرگوار را نمى‏توانیم بفهمیم؛ اما از همین پایین که انسان نگاه مى‏کند، اوج آن باز بلندپرواز را مى‏بیند. خدا شاهد است که بعد از هر ماه رمضان، گاهى که خدمت امام مى‏رسیدم، برایم محسوس بود که در این ماه رمضان، امام نسبت به گذشته بالاتر رفته، پرواز کرده و از مادّه دورتر شده است. روزبه‏روز جلوتر مى‏رفت و خودش را کاملتر مى‏کرد. انسان مؤمن، این است. «من ساوى یوماه فهو مغبون». اگر دو روزمان مثل هم باشد، سرمان کلاه رفته است. مغبون، یعنى فریب خورده، سرکلاه‏رفته. و کسى که فردایش از امروزش بدتر باشد، «فهو ملعون»؛ یعنى طرد شده است.(فرازی از بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با فرماندهان و جمعی از سپاهیان و اعضای کمیته انقلاب اسلامی ... 29/11/69.)

سیره امام خمینی (ره) در خانه

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gifخوش خُلقی با همسر : همسر، فرزندان و خدمت گزارانی که سالیانی دراز در کنار امام خمینی بودند، همگی به حُسن رفتار امام راحل در محیط خانواده گواهی داده اند. همسر امام در این باره می گوید:

امام، احترام ویژه ای برای من قائل بودند و حتی در اوج عصبانیت نیز هرگز نسبت به من بی احترامی و اسائه ادب نمی کردند. همیشه جای خوب را به من تعارف می کردند و همیشه تا من سر سفره نمی آمدم، شروع به خوردن غذا نمی کردند. به بچه ها هم می گفتند: صبر کنید تا خانم بیاید.

امام خمینی در بیان قدردانی از همسر خویش چنین گفته است: «فداکاری ای که خانم در زندگی کرده اند، هیچ کسی نکرده است. همسر امام در پاسخ به این پرسش که امام چگونه همسری است و در طول سال های زندگی با شما چگونه رفتار کرده است، می گوید:رفتار ایشان با من، بسیار خوب بوده است. من از ایشان، خیلی راضی هستم. همیشه احترام مرا داشته اند. هیچ وقت با تندی صحبت نمی کنند. اگر لباس و حتی چای بخواهند، می گویند: ممکن است، بگویی به من فلان لباس را بدهند! حتی گاهی خودشان چای خودشان را می ریزند. امام، محیط زندگی را و احترام به همسر و فرزندان را، بخشی از سلامت و سعادت جامعه آینده می دانند.

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gifدختر بزرگوار امام (ره) نقل می کردند که: امام با افراد خانواده بسیار گرم و مهربان بودند و در عین اینکه ما به خاطر جذبه ای که داشتند حساب می بردیم ولی در همان حال خیلی با پدر، گرم و مهربان و صمیمی بودیم. امام همه اولادشان را به یک نظر نگاه می کنند و به همه به یک اندازه محبت دارند به طوری که بعد از این همه سال ما هنوز متوجه نشدیم امام کدام فرزندشان را بیشتر دوست دارند.

احترام به کودکان

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gifعلی بر دوش امام :حاج سید احمد آقا خمینی: بارها شده بود که من وارد اتاق می شدم و امام مرا نمی دیدند.می دیدم که امام به زانو روی زمین نشسته اند و پسرم علی روی دوش شان سوار است. خیلی دلم می خواست از آن صحنه ها فیلم یا عکس بگیرم، اما می دانستم که امام نمی گذارند. صمیمیت و صداقت امام با بچه ها و مادرم خیلی عجیب بود.

آیت اله مظاهری می فرمایند : من سی سال با رهبر عظیم الشان انقلاب بودم ، به جان این شخصیت بزگوار قسم میخورم مطلبی که شبه غیبت باشد از ایشان ندیدم.

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gifعطوفت با کودکان : آیت اللّه معرفت: من به کربلا مشرف شده بودم که امام تشریف آوردند... . من دیدم که در بالای سر امام حسین علیه السلام نشستند و مشغول نماز شدند. رسم مردم بغداد این است که می آیند و شیرینی یا شکلات یا خرما و از این چیزها، تقسیم می کنند.امام آنجا نشسته بودند.بنده در نزدیکی ایشان نشسته بودم. بنده زاده هم با من بود که خیلی کوچک بود.آقایی شیرینی آورد و جلوی من و امام و دیگران گذاشت. امام شیرینی را برداشت و با کمال مهربانی به بنده زاده داد، زیرا به او شیرینی نداده بودند و ایشان در چنین جایی به این مسئله توجه کردند.

اجتناب از غیبت

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gifحتی شبهه غیبت نشنیدم :آیت اللّه مظاهری: من سی سال با استاد بزرگوارم رهبر عظیم الشأن انقلاب بودم، به جان این شخصیت بزرگوار قسم می خورم، مطلبی که شبه غیبت باشد، از ایشان ندیدم. غیبت که نه شبهه غیبت هم ندیدم.

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gifحجت الاسلام و المسلمین توسلیمی گویند : هیچ امری امام را بیشتر از غفلت اوامر الهی متغیر نمی کرد، به خصوص اگر کسی در محضر ایشان قصد غیبت شخص یا قصد اهانت به بزرگان دین را داشت.روزی بنده حاضر بودم.شخصی نسبت به یکی از علما و مراجع مطلبی گفت که بوی اهانت در آن بود. امام او را مورد عتاب شدید قرار دادند و بر او برآشفتند؛ با اینکه شخص گوینده از مخلصین امام بود.ایشان در تکلیف الهی هیچ گاه ملاحظه اشخاص را نمی کردند.اگر نزدیک ترین افراد به ایشان می خواستند در محضر ایشان خبری بگویند که غیبت یا اهانت بود، جرئت نمی کردند؛ چون امام می فرمودند: «حاضر نیستم این مطلب را بشنوم».

سیره امام خمینی درتدریس و تربیت شاگردان

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gifاز خصوصیات درسی حضرت امام که بر جاذبیت درسشان نیز می افزود تذکرات اخلاقی ایشان بود . گاه این تذکرات را به مناسبتهایی در موقع شروع درس و یا در ایامی که منجر به تعطیلات می شد، می فرمودند ... . گاه این تذکرات آنچنان نافذ و مؤثر بود که بعضیها در درس امام به گریه می افتادند و بعضیها هم از حال می رفتند

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gifیکی از یاران امام رحمه الله می گوید: من یازده سال در نجف خدمت امام بودم . هرگز حوادث و رویدادهای بزرگ سیاسی موجب آن نشد که امام از برنامه های حوزه ای و تدریس فقه اسلام باز بمانند و یا با سردی و بی نشاطی این برنامه ها را انجام دهند .

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gifامتیاز درس امام ارج نهادن فراوان به روایات اهل بیت علیهم السلام بود ... . امام عملا به روایات عنایت داشتند

احترام به فقها و علما

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gif امام هنگام صحبت از استادشان می فرمودند: «شیخ عارف کامل ما شاه آبادی » و در دنباله آن نیز، «روحی فداه: جانم فدای او باد» را اضافه می کردند . مرحوم آیة الله مطهری می گفت: «من هرگز از حضرت امام نشنیدم که اسم مرحوم شاه آبادی رحمه الله را بیاورند و بدنبال آن، "روحی فداه" را نگویند .»

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gif حضرت امام نه تنها به استادان خود احترام می گذاشتند، بلکه از تمام علما و دانشمندان به نیکی یاد می کردند . یکی از شاگردان حضرت امام خمینی رحمه الله می گوید: در یکی از نوشته های خود، درباره مطلب کسی، نوشته بودم که سخن وی «ظاهر الفساد» است . ایشان هنگام مطالعه نوشته من، در کنار آن مرقوم داشتند: «احترام مشایخ و بزرگان پیوسته باید مراعات شود .»

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gifیکی دیگر از شاگردان حضرت امام خمینی رحمه الله می گوید: عصرها امام در مسجد سلماسی قم درس اصول می گفتند . به ایشان اطلاع داده بودند که در مجلس درس بعضی از محققین نسبت به ملا صدرا رحمه الله اهانت شده است . ایشان با حال عصبانیت و در مقام موعظه و نهی از جسارت کردن به بزرگان دین فرمودند: «وما ادریک ملاصدرا: تو چه می دانی که ملاصدرا کیست؟ مسائلی را که بوعلی سینا از حل آنها عاجز مانده، ملاصدرا حل نموده است . چرا مواظب زبانمان نیستیم؟»

همسر امام خمینی (ره) می فرمایند :

امام احترام ویژه ای برای من قائل بودند و حتی در اوج عصبانیت نیز هرگز به من بی احترامی و اسائه ادب نمی کردند . همیشه جای خوب را به من تعارف می کردند و همیشه تا من سر سفره نمی آمدم شروع به غذا خوردن نمی کردند .

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gifاحترام نسبت به بیت آیت الله بروجردی (ره) :خانم آیت الله...بروجردی مریض شده بود ،خانم آمدند ،به آقا گفتند : ایشان مریض شده اند ،اقا گفتندحتما ایشان را دعوت کنید بیاید تهران. و ایشان آمدند تهران و به بیمارستان و دکتر رفتند و فکر کنم یک هفته ای هم خانه خانم مهمان بودند،خیلی رفتار امام نسبت به خانواده آقای بروجردی برایم جالب بود. به هرحال خانم آقای بروجردی کسی بود . هر روز امام پایین پله میایستادندچون اتاق خانم بالا بود. یکی از ماها واسطه میشدیم. میگفتند به خانم سلام برسانید. بگویید: حالا شما خوب است؟ کاری ندارید؟ به خاطر حرمتی که برای آقای بروجردی قائل بودند و خانم آقای بروجردی هم میآمدند بالای پله میایستادند. ایشان هم خیلی تعارفی بودن با کلماتی که خیلی ادیبانه بود بین اینان رد و بدل میشد. سایه عالی کم نشود و ظل عالی مستدام و از این تعارفها به هم میکردند. بعد هم امام به ما میگفتند این مدتی که ایشان این جا هستند شما سعی کنید حتماً بیایید. ناهار و شام بیایی( نقل از فاطمه طباطبائی ؛ عروس امام خمینی )

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gifاحترام برادر بزرگتر در حد یک استاد : بارها و بارها شاهد احترام بیش از حد امام نسبت به آیت الله پسندیده بودیم. ایشان به عنوان برادر بزرگتر و استاد امام در دوران کودکی و نوجوانی در حد یک استاد و شبیه یک پدر، مورد احترام امام قرار می گرفت. مجلس انس امام با برادر بزرگترشان به دور از مسائل سیاسی و رهبری جهان اسلام، احوالپرسی و تفحص از مشکلات احتمالی برادر بود.

احترام به والدین در سیره امام خمینی

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gifاحترام به والدین در نزد امام خمینی ( رحمه الله) نیز از اهمیت خاصی برخوردار بود که برای نمونه به بیان چند مورد از سیره ی حضرت ایشان می پردازیم: یک بار یکی از مسؤولان مملکتی برای انجام کارهای جاری به خدمت امام رسید، همراه او، پدر هم دیده می شد . پس از این که از خدمت امام بازگشت، گفت: «وقتی می خواستم به حضور امام برسم، من جلو افتاده بودم و پدرم از شت سر می آمد . پس از تشرف; پدرم را به امام معرفی کردم . امام نگاه می کردند و فرمودند: این آقا پدر شما هستند؟ پس چرا شما جلوتر از او راه افتادی و وارد شدی؟»

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gifدکتر فاطمه طباطبائی در مورد احترام کودکان به والدین در سیره ی حضرت امام خمینی چنین نقل می کنند: «یادم است که پسر کوچکم وقتی با تندی جوابم را داد، آقا جدا از رفتار او با من ناراحت می شد . بعدا او را جداگانه می خواستند و می گفتند: تو رفتارت با مادرت خیلی بد بود . به من می گفتند: نباید رفتارش این گونه باشد . یعنی از کنار این قبیل مسائل به ظاهر ساده هم راحت رد نمی شدند»

منبع:http://www.tebyan.net

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

اعضای تیم ملی فوتبال ایران درجام جهانی ۲۰۱۴برزیل

کی روش اعلام کرد:

کارلوس کی روش-سرمربی تیم ملی فوتبال اسامی 24 بازیکن تیم ملی اعزامی به رقابتهای جام جهانی 2014 برزیل را در حالی اعلام کرد که فردا بعدازظهر و پس از دریافت آخرین وضعیت پزشکی هاشم بیگ زاده، بازیکن بیست و سوم از بین بیگ زاده و خانزاده اعلام خواهد شد اما در عین حال و در صورت انتخاب هاشم بیگ زاده نیز محمدرضا خانزاده به برزیل سفر می کند.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
اسامی بازیکنان دعوت شده برای حضور در رقابتهای جام جهانی 2014 برزیل توسط کارلوس کی روش اعلام شد.

به گزارش «انتخاب»، کارلوس کی روش-سرمربی تیم ملی فوتبال اسامی 24 بازیکن تیم ملی اعزامی به رقابتهای جام جهانی 2014 برزیل را در حالی اعلام کرد که فردا بعدازظهر و پس از دریافت آخرین وضعیت پزشکی هاشم بیگ زاده، بازیکن بیست و سوم از بین بیگ زاده و خانزاده اعلام خواهد شد اما در عین حال و در صورت انتخاب هاشم بیگ زاده نیز محمدرضا خانزاده به برزیل سفر می کند.

اسامي بازيکنان به شرح زير است:

دروازبانان:

رحمان احمدی-علیرضا حقیقی-دانیل داوری.

مدافعان:

مهرداد بیت آشور-هاشم بیگ زاده- پژمان منتظری-سیدجلال حسینی-امیر حسین صادقی-احمد آل نعمه-مهرداد پولادی-حسین ماهینی.

هافبک ها:

آندارنیک تیموریان-جواد نکونام-قاسم حدادی فر-رضا حقیقی-بختیار رحمانی-احسان حاج صفی.

مهاجمان:

خسرو حیدری- اشکان دژاگه-مسعود شجاعی-رضا قوچان نژاد-علیرضا جهانبخش-کریم انصاری فرد.


 با توجه به توضیح فوق محمدرضا خانزاده به همراه تیم به مسابقات جام جهانی اعزام خواهد شد.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 
ﺑﺮﺧﯽ ﺍﺯ ﻏﺬﺍﻫﺎ ﺑﺴﯿﺎﺭ ﺧﻮﺷﻤﺰﻩ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﺍﻣﺎ ﻋﻮﺍﺭﺽ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺧﻮﺭﺩﻥ ﺁﻧﻬﺎ ﺑﺴﯿﺎﺭ ﻧﺎﺭﺍﺣﺖ ﮐﻨﻨﺪﻩ ﺍﺳﺖ.
 
 ﺍﺯ ﺟﻤﻠﻪ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﻪ ﺑﻮﯼ ﺑﺪ ﺩﻫﺎﻥ ﯾﺎ ﺑﻮﯼ ﺑﺪ ﺑﺪﻥ ﺍﺷﺎﺭﻩ ﮐﺮﺩ. ﻫﯿﭻ ﮐﺲ ﺩﻭﺳﺖ ﻧﺪﺍﺭﺩ ﮐﻨﺎﺭ ﻓﺮﺩﯼ ﺑﻨﺸﯿﻨﺪ ﮐﻪ
ﺑﻮﯼ ﺗﺨﻢ ﻣﺮﻍ ﮔﻨﺪﯾﺪﻩ ﻣﯽ ﺩﻫﺪ. ﺑﻨﺎﺑﺮﺍﯾﻦﺗﺮﺟﯿﺤﺎ ﻣﺼﺮﻑ ﻏﺬﺍﻫﺎﯼ ﮐﻪ ﻧﺎﻡ ﺑﺮﺩﻩ ﺍﯾﻢ ﺭﺍ ﺗﺎ ﺣﺪ ﺍﻣﮑﺎﻥ ﮐﺎﻫﺶ ﺩﻫﯿﺪ ﺗﺎ ﺩﯾﮕﺮﺍﻥ ﺍﺯ ﺑﻮﺩﻥ ﺩﺭ ﮐﻨﺎﺭ ﺷﻤﺎ ﺁﺯﺭﺩﻩ ﻧﺸﻮﻧﺪ.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

رضا حقیقی شاندیز

تنها خراساني تيم ملي فوتبال درجام جهاني

دست پرورده فوتبال شانديز

 

 

رئیس اداره تربیت بدنی شهرستان طرقبه شاندیز گفت:

درحال حاضر تنها خراساني تيم ملي فوتبال درجام جهاني آينده«رضا حقيقي شانديز»است که

 دست پرورده فوتبال همين منطقه وعضو تيم«پرسپوليس تهران» است.

به جز وي«فرزاد زامهران»هم که عضو تيم هاي ملي پايه درهمين رشته و باشگاه «پديده» است،در

همين شهرستان پرورش يافته است.

اين در حالي است که درمنطقه شانديزحتي يک زمين خاکي وجود ندارد!؟

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

دستیابی به آرامش و آسایش با استفاده از چند روش

بسم الله
سلام
ﺑﺎ ﺩﺳﺘﻬﺎﯼ ﺧﺎﻟﯽ ﺑﻪ ﺩﻧﯿﺎ ﺍﻣﺪﯾﻢ ﻭ ﺑﺎ
ﺩﺳﺘﻬﺎﯼ ﺧﺎﻟﯽ ﺍﺯ ﺩﻧﯿﺎ ﺧﻮﺍﻫﯿﻢ ﺭﻓﺖ ﻧﮕﺮﺍﻥ
ﭼﯿﺰﻫﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺍﺭﺍﻣﺶ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺗﻮ ﻣﯿﮕﯿﺮﻧﺪنباش! 

1. برای دستیابی به آرامش بیشتر، میوه و سبزی خام بخورید. ماست ، شیر، تخم مرغ ، دانه های خوراكی، حبوبات ، فندق و بادام نیز مصرف كنید.

2. بیشترین تنش از سر آغاز می شود نه از تن. پس دراندیشه های خویش سخت گیر مباش.

3. بوی خوش موجب افزایش سروتونین در مغز و پدید آورنده آرامش است.

4. نیایشگاه ها آرام ترین مكان ها هستند. بی توجه به باورهای خویش ، به مسجد ، معبد ، كلیسا و ... روی آور، جایی برای نشستن پیدا كن و در آرامش این مكان ها فرو شو.

5. فك به هنگام استرس سفت می شود. برای رهایی از تنش فك ، سقف دهان را با زبان فشار دهید.

6. پره های آسیاب بادی را تصور كنید كه می چرخند. با دستان خویش حركت پره ها را تقلید كنید و با این كار به آرامش دست یابید.

7. كف دستان خود را بر دو جانب چهره خود قرار دهید ، از لب تا چشمان . بینی خود را بیرون بگذارید و دستان خود را به نرمی بر چهره بفشارید تا آرامش فرا رسد.

8. در جستجوی نكته ای باشید كه شما را به خنده وادارد. اگر نیفتادید ، تظاهر كنید كه یافته اید و بخندید.

9. مشكلات و تشویش های خویش را بنویسید و ببینید كه چگونه موقع خواندن آن ، مشكل شما حل یا ناپدید می شود.

10.در انجام كاری كه شما را سخت نگران كرده ، با خود قرار بگذارید كه آن را در زمانی دیگر انجام دهید. چنین تدبیری شما را از تشویش می رهاند.

11.تمركز بر یك جنبش ، صدا ، تصور یا یك اندیشه ، بدون استرس و بدون هراس از پراكندگی ، مراقبه است.

 

12.اگر بتوانید مسائل كوچك زندگی را سهل بگیرید ، در حل مسائل پیچیده موفق می شوید. در این كار آرامش نهفته است.

13.برای رهایی از استرس دو راه وجود دارد : تغییر نگرش شما به مشكل و تغییر مشكل. تغییر نگرش موجب روشن شدگی است.

14.حواس را تربیت كنید . از گوش برای شنیدن بهترین اثر موسیقی ، از چشم برای دیدار برترین زیبایی و.... بهره بگیرید.

15.به هنگام استرس ، به تماشای درختی بلند و زیبا بنشینید .

16.كلام یا صدایی بی معنی اما خوش نوا برگزینید. در مكان های آرام و به هنگام آرامش ، آن كلام یا نوای انتخابی را كه راز شماست ، بی صدا بر زبان جاری سازید.به هنگام اضطراب- گه گاه و نه همیشه- چشم های خود را ببندید و كلام راز انگیز را بر زبان جاری سازید.

17.زمانی را به تماشای قالی ها و كاشی كاری های زیبای ایرانی اختصاص دهید؛ این كار را تكرار كنید. از میان این نقش ها، نقشی را كه با جان شما سازگارتر است برگزینید و آن را با دقت به خاطر بسپارید. به هنگام استرس چشمان را ببندید ؛ سه بار آرام تنفس كنید و جز بدان نقش ، به چیزی دیگر نیندیشید.

18.نهایتِ داشتن ، داشتن آرامش باطنی و بردباری است .

19. در گذشته زندگی كردن ، شما را از " حال " و توجه به آینده ‌باز می دارد . زمانی كه نیاز به شادی دارید اكنون است .

20.بسیاری از ناراحتی های ما ناشی از این است كه خود را در كارهای یكنواخت محبوس كرده ایم ، كارهایی كه مرتب باید تكرار كرد . به دنبال تنوع و تغییر بگردید تا از كسالت و افسردگی نجات یابید .

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

فرصتها تهدیدات نقاط قوت وضعف 

 اینترنت شبکه جهانی

 منبع:ویکی پدیا

 

طرحی محاسباتی از بخش کوچکی از شکل شبکه اینترنت. نقطه‌ها در تصویر نشانگر آدرس‌های آی‌پی، و خطوط میان آن‌ها نشانگر خط ارتباط بین دو آی‌پی می‌باشد.

اینترنت (به انگلیسی: Internet) ( مخفف interconnected networks شبکه‌های به هم پیوسته ) را باید بزرگ‌ترین سامانه‌ای دانست که تاکنون به دست انسان طرّاحی، مهندسی و اجرا گردیده‌است. ریشهٔ این شبکهٔ عظیم جهانی به دههٔ ۱۹۶۰باز می گردد که سازمان‌های نظامی ایالات متّحدهٔ آمریکا برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی برای ساخت شبکه‌ای مستحکم، توزیع شده و باتحمل خطا سرمایه گذاری نمودند. این پژوهش به همراه دوره‌ای از سرمایه گذاری شخصی بنیاد ملی علوم آمریکا برای ایجاد یک ستون فقرات جدید، سبب شد تا مشارکت‌های جهانی آغاز گردد و از اواسط دههٔ ۱۹۹۰، اینترنت به صورت یک شبکهٔ همگانی و جهان‌شمول در بیاید. وابسته شدن تمامی فعّالیت‌های بشر به اینترنت در مقیاسی بسیار عظیم و در زمانی چنین کوتاه، حکایت از آغاز یک دوران تاریخیِ نوین در عرصه‌های گوناگون علوم، فن‌ّآوری، و به خصوص در نحوه تفکّر انسان دارد. شواهد زیادی در دست است که از آنچه اینترنت برای بشر خواهد ساخت و خواهد کرد، تنها مقدار بسیار اندکی به واقعیت درآمده‌است.

اینترنت سامانه‌ای جهانی از شبکه‌های رایانه‌ای بهم پیوسته‌است که از پروتکلِ «مجموعه پروتکل اینترنت» برای ارتباط با یکدیگر استفاده می‌نمایند. به عبارت دیگر اینترنت، شبکه‌ی شبکه هاست که از میلیون‌ها شبکه خصوصی، عمومی، دانشگاهی، تجاری و دولتی در اندازه‌های محلی و کوچک تا جهانی و بسیار بزرگ تشکیل شده‌است که با آرایه وسیعی از فناوریهای الکترونیکی و نوری به هم متصل گشته‌اند. اینترنت در برگیرنده منابع اطلاعاتی و خدمات گسترده ایست که برجسته‌ترین آنها وب جهان‌گستر و رایانامه می‌باشند. سازمان‌ها، مراکز علمی و تحقیقاتی و موسسات متعدد، نیازمند دستیابی به شبکه اینترنت برای ایجاد یک وب‌گاه، دستیابی از راه دور وی‌پی‌ان، انجام تحقیقات و یا استفاده از سیستم رایانامه، می‌باشند. بسیاری از رسانه‌های ارتباطی سنتی مانند تلفن و تلویزیون نیز با استفاده از اینترنت تغییر شکل داده‌اند ویا مجدداً تعریف شده اند و خدماتی جدید همچون صدا روی پروتکل اینترنت و تلویزیون پروتکل اینترنت ظهور کردند. انتشار روزنامه نیز به صورت وب‌گاه، خوراک وب و وب‌نوشت تغییر شکل داده‌است. اینترنت اشکال جدیدی از تعامل بین انسانها را از طریق پیام‌رسانی فوری، تالار گفتگو و شبکه‌های اجتماعی بوجود آورده‌است.

در اینترنت هیچ نظارت مرکزی چه بر امور فنّی و چه بر سیاست‌های دسترسی و استفاده وجود ندارد. هر شبکه تشکیل دهنده اینترنت، استانداردهای خود را تدوین می‌کند. تنها استثنا در این مورد دو فضای نام اصلی اینترنت، نشانی پروتکل اینترنت و سامانه نام دامنه است که توسط سازمانی به نام آیکان مدیریت می‌شوند. وظیفه پی بندی و استاندارد سازی پروتکل‌های هسته‌ای اینترنت، IPv4 و IPv6 بر عهده گروه ویژه مهندسی اینترنت است که سازمانی بین‌المللی و غیرانتفاعی است و هر فردی می‌تواند در وظایفشان با آن مشارکت نماید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

اختراع تلفن

 

۱۸۷۶ م. اختراع تلفن
يک فيزيکدان آمريکائى چارلز پيچ (Charles Page) در سال ۱۸۳۷ توانسته بود به‌وسيله مغناطيسى کردن متوالى و سريع ميله‌اى از آهن خالص توليد اصوات کند. همکار او به ‌نام اگوست دلاريو (August dela Rive) اهل ژنو توانست در اين دستگاه اصلاحاتى به‌عمل آورد و اصوات خوش‌آهنگ ايجاد کند. اين کار در سال ۱۸۴۳ انجام گرفت. در سال ۱۸۶۱ فيزيکدان آلمانى فيليپ رايس وارد صحنه گرديد و اين شخص را مى‌توان به حق و در واقع اولين مخترع تلفن اوليه دانست. قسمت اساسى دستگاه رايس عبارت بود از پرده ديافراگم که در نتيجه ايجاد صوت به ارتعاش درمى‌آمد و اين ارتعاشات با سرعت بسيار جريان برقى را متصل و منفصل مى‌کرد. رايس از دانشمندانى که ارزش بين‌المللى داشتند محسوب نمى‌شد و به اندازه هم‌وطن و معاصر خود هلم‌هولتز (Helmholtz) شهرت نداشت. بدون ترديد استاد جوانى از اهالى ممالک متحده آمريکا که برحسب اتفاق در اين اوقات به تجسسات متشابهى اشتغال داشت از اکتشافات او خبردار نبود.
اين استاد جوان گراهام‌بل نام داشت. او در سوم مارس ۱۸۴۷ در اديمبورگ متولد شد و فرزند مردى بود که به تدريس فن خطابه و اداء صحيح تلفظ اشتغال داشت. گراهام‌بل همچون پدر خود به موضوع فن تلفظ علاقمند شد و در سازوکار 'حرف زدن' مطالعاتى مى‌نمود و آنگاه به مسئله ناشنوايان توجه کرد. اين اشتغالات موجب شد که وى به مطالعه يکى از کتب مشهور هلم‌هولتز به ‌نام تئورى وظايف‌الاعضائى موسيقي، مبنى بر مطالعه احساسات شنوائى بپردازد. در نتيجه مطالعه اين کتاب آموخت که چگونه مى‌توان دياپازون (Diapason) را تحت اثر مغناطيسى الکتريکى قرار داد و ايجاد صوت کرد و اين اطلاع وى را واداشت ک به مطالعه در الکتريسيته بپردازد.
اين استاد جوان گراهام‌بل نام داشت. او در سوم مارس ۱۸۴۷ در اديمبورگ متولد شد و فرزند مردى بود که به تدريس فن خطابه و اداء صحيح تلفظ اشتغال داشت. گراهام‌بل همچون پدر خود به موضوع فن تلفظ علاقمند شد و در سازوکار 'حرف زدن' مطالعاتى مى‌نمود و آنگاه به مسئله ناشنوايان توجه کرد. اين اشتغالات موجب شد که وى به مطالعه يکى از کتب مشهور هلم‌هولتز به ‌نام تئورى وظايف‌الاعضائى موسيقي، مبنى بر مطالعه احساسات شنوائى بپردازد. در نتيجه مطالعه اين کتاب آموخت که چگونه مى‌توان دياپازون (Diapason) را تحت اثر مغناطيسى الکتريکى قرار داد و ايجاد صوت کرد و اين اطلاع وى را واداشت ک به مطالعه در الکتريسيته بپردازد.
در سال ۱۸۷۲ به آمريکا مهاجرت کرد و سال بعد از آن به سمت استاد وظايف الاعضاء تارهاى صوتى در دانشگاه بوستون به تدريس مشغول شد، اما به هيچ‌وجه نقشه خود را که مطالعه در احوال ناشنوايان بود تغيير نداده بود حتى با دختر جوان ناشنوائى ازدواج کرد. به منظور پيدا کردن روشى براى معالجه ناشنوايان بود که در سال ۱۸۷۵ دياپازونى را که با کمک دستگاه تلگرافى به ارتعاش در مى‌آورد طرح کرد. اما يک روز به جاى دياپازون چند تيغه فلزى مغناطيسى اختيار کرد و ملاحظه کرد که يکى از آنها پيش رفت و به مغناطيس الکتريکى اتصال يافت و در اثر اين برخورد صداى خشکى حاصل شد. در نتيجه اين حادثه ناچيز الهامى ناگهانى در او به‌وجود آمد. وى تيغه‌هاى فلزى را کنار گذاشت و پرده ديافراگم را جانشين آن کرد و مجموعه را به يک دوره مسدود جريان الکتريسيته که مقاومت آن بر حسب شدت و ضعف نوسانات ديافراگم تغيير مى‌کرد اتصال داد و آنگاه دستيار خود را که در سر ديگر سيم قرار داشت و به‌کار مشغول بود صدا زد 'Mr. Watson Come here I want you' آقاى واتسون Watson اينجا بائيد من به شما احتياج دارم' واتسون به حريت بسيارى به‌سوى او آمد؛ وى صداى استاد خود را به‌وسيله تلفن شنيده بود. اين حادثه در روز دهم مارس ۱۸۷۶ اتفاق افتاد و بدين وسيله تلفن اختراع شد. نام اين دستگاه را نيز مانند ماشين رايس تلفن گذاشتند به‌طورى که ويليام تامسون دانشمند شهير، آن را عالى‌ترين چيزى که در آمريکا وجود دارد ناميد. حتى به تصور ما در نمى‌آيد که آن تا چه اندازه بدوى و مقدماتى بوده است.
اين دستگاه با هيچ‌گونه عامل مولد برق بستگى نداشت و فقط تغييرات ميدان مغناطيسى در دستگاه فرستنده صوت بود که جريان القائى ايجاد مى‌کرد و اين جريان در داخل سيم انتشار مى‌يافت و مغناطيس الکتريکى را که در دستگاه شنونده وجود داشت به‌کار مى‌انداخت از اين رو به‌خوبى معلوم مى‌شود که به چه دليل ميدان عمل آن از دوازده کيلومتر تجاوز نمى‌کرد در سال ۱۸۷۶ تامس اديسن دستگاه مزبور را اصلاح اساسى او اين بود که پيل الکتريکى به دستگاه فرستنده صوت متصل ساخت و در نتيجه قدرت ارسال صوت را به‌طور قابل ملاحظه‌اى افزايش داد.
آنگاه در سال ۱۸۷۸ هوگز با کربن سخت ميکروفون (Microphone) را اختراع کرد که به نسبت فوق‌العاده‌اى اصوات حاصل از نوسانات ديافراگم را شدت مى‌داد. مسلماً يک چنين اختراع خارق‌العاده‌اى در نيويورک صداى دوستى را که در بوستون حرف مى‌زند شنيد! ايجاد سر و صداى بسيار کرد جمعى به استهزاء و تمسخر پرداختند در گروهى کينهٔ شديد ايجاد شد، آتش حسادت بالا گرفت و کار به محاکمه رسيد اولين شکايت به محکمه از طرف اين بهترين صنعتگران آمريکائى به‌نام اليشاگرى (Elisha Gray) بود که هيچ‌کس در ارزش فن او ترديد نداشت. چنين به‌نظر مى‌رسد که اين شخص که جستجوکننده‌اى خود آموخته و منزوى بود و در همان وقت که گراهام‌بل تلفن را اختراع کرد نيز به همين اختراع توفيق يافته بود. اما از بخت بد دو ساعت ديرتر از خود به دفتر ثبت اختراعات مراجعه کرد. همين ۱۲۰ دقيقه تأخير موجب شد که همه محاکم دادگسترى رأى به حقانيت گراهام‌بل دادند و ادعاى گرى را وارد ندانستند و گراهام‌بل اختراع خود را در تاريخ ۷ مارچ ۱۸۷۶ ثبت نمود. هنگامى که گراهام‌بل اختراع خود را به يکى از کمپانى‌هاى بزرگ تلگرافى به‌نام وسترن يونيون (Western Union) ارائه داد، کمپانى مزبور از قبول آن خوددارى کرد، آنگاه خود او در سال ۱۸۷۷ شرکت تلفن بل (Bell Telephon Asso Ciation) را تأسيس کرد. سرانجام استفاده از تلفن رواج يافت و سيم‌هاى آن از شهرى به شهر ديگر مى‌رسيد و دو قاره اروپا و آمريکا تحت محاصره شبکه‌اى در مى‌آمد که لحظه به لحظه گسترش مى‌يافت.
A - نخستين دستگاه ارسال صوت و صدا به‌وسيله گراهام‌بل در سال ۱۸۷۵
B - نخستين ارسال مکالمه با دستگاه بوقى شکل توسط گراهام‌بل ۱۸۷۶
C - نخستين دستگاه ارسال مکالمه که با ارتعاش ديافراگم کار مى‌کرد ۱۸۷۷
در سال ۱۸۸۰ هشتادوپنج شهر از شهرهاى آمريکائى داراى مراکز تلفن بودند و روى‌هم هفتادهزار مشترک داشتند. روز چهارم اوت سال ۱۹۲۲ که گراهام‌بل در هاليفاکس (Halifax) وفات يافت ارتباط تلفني، مدت يک دقيقه، برروى شبکه وسيع آمريکائى و کانادائى که مجموعاً داراى هفده ميليون تلفن بودند قطع گرديد.
شرکت (بل تلفن) امروزه بزرگ‌ترين کمپانى تهيه تلفن در جهان مى‌باشد و به‌طور کلى يکى از قوى‌ترى مؤسسات سرمايه‌دارى جهان است و فعاليت آن فقط به ساختن تلفن محدود نمى‌شود. اين کمپانى در عين حال يکى از مهم‌ترين مؤسسات تحقيقات علمى را در جهان به‌وجود آورده است و بسيارى از فيزيکدانان درجه اول در آن به‌کار و تحقيق مشغول هستند. شهر هاليفاکس بندرى است در کانادا در کنار اقيانوس اطلس.
شرکت (بل تلفن) امروزه بزرگ‌ترين کمپانى تهيه تلفن در جهان مى‌باشد و به‌طور کلى يکى از قوى‌ترى مؤسسات سرمايه‌دارى جهان است و فعاليت آن فقط به ساختن تلفن محدود نمى‌شود. اين کمپانى در عين حال يکى از مهم‌ترين مؤسسات تحقيقات علمى را در جهان به‌وجود آورده است و بسيارى از فيزيکدانان درجه اول در آن به‌کار و تحقيق مشغول هستند. شهر هاليفاکس بندرى است در کانادا در کنار اقيانوس اطلس.


 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

به مناسبت عیدمبعث رسول خدا ص

هنر پیامبر این بود که از دشمنانش دوست می ساخت

 6 گفتار درباره پیام آور اخلاق، مهربانی و نیکویی

فرهنگ > دین و اندیشه - حضرت محمد (که درود خدا بر او باد) را به خلق نیکو و نرم خویی ستوده اند، پیامبری که با سیره اخلاقی اش توانست دل مشرکان و کافران را متغیر کند و به سوی خداوند یکتا بازگرداند.

خداوند نیز پیامبرش را به خوش اخلاقی می ستاید، به خلق عظیم و خوی و منش بزرگ. و نیز به نرمی خویی و پرهیز از خشونت در رفتار و گفتار با دیگران. پیامبر این گونه بود که رسالتش را به تمامی تکمیل کرد و از پیروانش خواست که جز به نیکی با دیگران رفتار نکنند.

در سالروز مبعوث شدن پیامبر مهربانی ویژگی های اخلاقی او را از زبان محققان و نویسندگان دین و اندیشه مرور می کنیم. گلچین خبرآنلاین از سخنانی درباره سیره اخلاقی پیامبر و فاصله جامعه اسلامی با ایشان را در ادامه می خوانید.

منبع:خبرآنلاین


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

ابقاي دو نماينده استان در جمع اعضاي هيئت رئيسه مجلس

 دو نماينده استان خراسان رضوي درجمع اعضاي هيئت رئيسه مجلس شوراي اسلامي ابقاء شدند.

 به گزارش «خراسان رضوي»، انتخابات هيئت رئيسه مجلس شوراي اسلامي روز گذشته برگزار شد و طي آن علي لاريجاني براي سومين سال پياپي در مجلس نهم، به عنوان رئيس و حجت الاسلام ابوترابي و باهنر به ترتيب به عنوان نواب اول و دوم رئيس انتخاب شدند.

 همچنين حجت الاسلام حسين سبحاني نيا نماينده مردم نيشابورونيزمحمددهقان نماينده چناران

وطرقبه شانديز به عنوان ۲ تن از ۶ دبير هيئت رئيسه مجلس شوراي اسلامي انتخاب شدند.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

شرکت پديده شاندیز بي درنگ فعال است

 به گزارش روابط عمومي شهرداري شانديزشرکت پديده شاندیزكماكان درحال پيشبرد پروژ هاي خود

مي باشد.

این خبر در پی اظهارات مسولین جهادکشاورزی کشور مبنی برتصرف زمینها و تغییرکاربری غیرمجاز اراضی

دربخش خبری20:30 شبکه دوم سیما درتاریخ سوم خردادماه1393مطرح گردیده است.

 تبلیغاتی که به اعتماد مردم به صدا‌و‌سیما خدشه وارد می‌کند/درسی که

*********

خبرمندرج درروزنامه خراسان را نیز بخوانید :

توسعه پديده شانديز با دخالت وزارت جهاد کشاورزي متوقف شد؟؟؟ !!!

تسنيم-رئيس سازمان امور اراضي گفت:در ماه هاي دي و بهمن سال گذشته شوراي عالي شهرسازي تصويب کرد مجوز جديد براي توسعه ساخت و ساز پديده شانديز صادر نخواهد شد اما اين مصوبه اجرا نشده است و اين طرح با دخالت وزارت جهادکشاورزي متوقف شد.

قباد افشار در جلسه خبري ديروز با اشاره به اينکه سه طرح پديده شانديز، شهرک تماشا و شهرک محموديه در اراضي کشاورزي اجرا شده است درباره توقف طرح پديده شانديز در حومه شهر مشهد افزود: در ۶ ماه گذشته پرونده اين طرح دوبار به شوراي عالي شهرسازي و معماري رفت و در نهايت قرار شد اراضي زراعي و باغي محدوده اين طرح حفظ شود ، در غير اين صورت ساخت و ساز متوقف مي شود. رئيس سازمان امور اراضي کشور گفت: در ماه هاي دي و بهمن سال گذشته شوراي عالي شهرسازي تصويب کرد مجوز جديد براي توسعه ساخت و ساز پديده شانديز صادر نخواهد شد اما اين مصوبه اجرا نشده است و اين طرح با دخالت وزارت جهادکشاورزي متوقف شد.

افشار افزود: متاسفانه طرح هاي ساخت و ساز باوجود اينکه به تاييد شوراي عالي شهرسازي استان نرسيده است ، آغاز و تخريب اراضي زراعي و باغي محدوده طرح پديده شانديز انجام شد که اين اقدام غيرقانوني است. وي گفت: سازمان امور اراضي کشور از روند تخريب اراضي کشاورزي محدوده پديده شانديز گزارشي تهيه و به قوه قضائيه ارسال کرد و رئيس قوه قضائيه دستور رسيدگي صادر کرد و قرار است اين مسئله در کميسيون اصل ۹۰ و شوراي عالي حفظ حقوق بيت المال نيز مورد بررسي قرار گيرد.

وي افزود : مسئولان طرح ساختماني پديده شانديز فقط براي ۹ هکتار مجوز تغيير کاربري داشتند اما ۵۵ هکتار اراضي زراعي و باغي را بدون مجوز قانوني از وزارت جهادکشاورزي تخريب کردند.

منبع:روزنامه خراسان

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

سيرت امام زمان (عج)

1- زهد
پيامبر اکرم صلّي‌الله‌عليه‌وآله‌سلّم در اين‌باره مي¬فرمايند:
«لايَضَعُ حَجَراً عَلی حَجَر»؛26 « سنگي بر سنگي بنا نمي¬دهد. (از مقام دنيا چيزي برنمي¬گيرد)»
امام صادق (عليه السلام) نيز مي¬فرمايند:
«ما لِباسُهُ إلاّ الغَليظ و لاطَعامُهُ إلاّ الجَشِب»؛27 «به خدا سوگند، لباس مهدي (عليه السلام) جز پوشاکي درشت و خوراک او جز غذايي ساده نيست.»
2- تقوا
امام رضا (عليه السلام) در اين‌باره مي¬فرمايند:
«يَکون ... أتقَی النّاسِ»؛28 «او پرهيزگارترين مردم است.»
3- عبادت
امام کاظم (عليه السلام) مي¬فرمايند:
«يَعتادَهُ مَعَ سَمرَتِه صَفرَةً مِن سَهرِالليلِ، بأبي مَن ليلةٍ يَرعَی النُّجومَ ساجداً و راکعاً»؛29 «مهدي (عليه السلام) بر اثر تهجّد و شب زنده‌داري، رنگش به زردي متمايل است، پدرم فداي کسي باد که شب¬ها در حال سجده و رکوع، طلوع و غروب ستارگان را نظاره مي¬کند.»
4- سخت‌کوشي و جهاد
امام رضا (عليه السلام) مي¬فرمايند:
«الجَحجاحُ المُجاهدُ المُجتُهد»؛30 « او شتابنده به سوي نيکي¬ها و بزرگواري¬هاست، او مبارز و سخت¬کوش است.»
5- عدالت
يکي از سلام‌هايي که در زيارت صاحب الامر به امام مي-دهيم اين است:
«السّلامُ عَليکَ يا عَدلَ المُشتَهَر»؛31 «سلام بر تو اي عدل شناخته شده و مشهور.»
امام باقر (عليه السلام) مي¬فرمايند:
«يَعدِلُ فِي خَلقِ الرَّحمانِ، البِّر مِنهُم و الفاجِر»؛32 «با بندگان خدا - چه نيکوکار و چه بدکار ـ عدالت مي-ورزد.»
6- سخاوت
امام صادق (عليه السلام) مي¬فرمايند:
«المهدي سمحٌ بِالمالِ»؛33 «مهدي (عليه السلام) بخشنده¬اي است که مال را به وفور مي‌بخشد.»
همچنين امام رضا (عليه السلام) در مورد سخاوت ايشان مي¬فرمايند:
«يکونُ ... أسخی النّاسِ»؛34 «با سخاوت¬ترين مردمان است.»
7- خشوع
امام رضا (عليه السلام) در اين‌باره مي¬فرمايند:
«خاشِعُ للهِ کَخُشوعِ النَّسرِ لِجِناحِه»؛35 «مهدي (عليه السلام) در برابر خداوند فروتن است، همچون عقاب در برابر بالش.»
ايشان در حديثي ديگر مي¬فرمايند:
«يَکون ... أشَدُّ النّاسِ تواضعاً لله عزّ و جل»؛36 «مهدي (عليه السلام) در برابر خداوند از همه متواضع¬تر است.»
8- موضع¬گيري در برابر بدعت¬ها
«لايَدَعُ بِدعَةً إلاّ أزالها»؛37 «بدعتي نمي‌ماند جز آن که آن را از بين برد.»
در دعاي ندبه چنين مي‌گوييم:
«أينَ المُنتَظَرُ لِإقامَةِ الأمتِ وَ العِوَج»؛ «کجاست آن مورد انتظار براي اصلاح نقايص و برقراري راستي و درستي؟»
9- نصيحت و خيرخواهي
در زيارت صاحب الامر (عليه السلام) آمده است:
«السّلام عَليکَ ايها الولي النّاصح»؛ «سلام بر تو اي ولي نصيحت کننده.»
10- صبر و بردباري
امام صادق (عليه السلام) مي¬فرمايند:
«عَلَيه کمالُ موسَی و بهاءِ عيسَی و صبر أيوب»؛38 «او داراي کمال موسي، شکوه عيسي و شکيبايي ايوب است.»
و در حديثي ديگر از امام حسين (عليه السلام) آمده است:
«تَعرِفونَ المَهدي بالسَّکينَةِ و الوِقارِ»؛39 «مهدي را با سکينه و وقار، خواهيد شناخت.»
آن حضرت سرآمد همه¬ در علم و دانش و وجود نازنينشان چشمه‌سار برکت و پاکي است. ايشان اهل قيام و جهادند. رهبر جهاني انقلابي بزرگ، منجي نهايي و مصلح موعود بشريت است. به هنگام ظهور بر کعبه تکيه زده، پرچم پيامبر صلّي‌الله‌عليه‌وآله‌سلّم را در دست گرفته و با قيام خود، دين خدا را زنده و احکام خداوند در سراسر گيتي جاري مي¬کند. جهان را پر از عدل و داد مي¬گرداند، پس از آن که از جور و بيداد پر شده باشد.
 
منبع:سایت جنبش سایبری ۳۱۳ امام زمان عج
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

طبیعت

            الهام بخش اختراعات مهم بشری

 

 اختراع هواپیما از روی حرکت سنجاقک ها

اختراع زیردریایی ازروی حرکت وال ها در دریا

اختراع رایانه از روی مغزانسان

اختراع بیل مکانیکی ازروی حرکت دست انسان

و...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

هشدار ُهشدارُ هشدار!!!

رشدصعودی ایدزدر ایران وخاورمیانه

 
eids5.jpg

رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران با بیان اینکه "در حال حاضر ایدز در ایران و منطقه خاورمیانه رشد صعودی دارد"، اظهار کرد: متأسفانه شیوع ایدز در ایران از طریق تماس جنسی رو به افزایش است.

به گزارش سرویس سلامت ایسنا، دکتر مینو محرز رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران، متخصص بیماری‌های عفونی و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه افزود: ایدز در افراد زیر 30 سال و در مردان بیشتر دیده شده و در زنان نیز در حال افزایش است و اگر در این خصوص فکر اساسی نشود تعداد نوزادانی که با ایدز متولد می‌شوند هر روز بیشتر خواهد شد.

وی نداشتن آگاهی کافی مردم از ایدز، شیوع و راه های پیشگیری آن را از بزرگترین معضلات جامعه ایران دانست و گفت: مردم ایران و به خصوص نوجوانان از ایدز اطلاعات کافی ندارند و به جد می گویم رسانه‌ها و آموزش و پرورش نقش عمده‌ای در آگاه کردن مردم می توانند داشته باشند.وی افزود: ولی متأسفانه به دلیل قبح مسئله، در مدارس و رسانه‌های کشور ما شفاف سازی نمی شود و مهارت زندگی به نوجوانان و جوانان در اینکه به اعتیاد و بی بندوباری نه بگویند آموزش داده نمی شود تا کمتر دچار آسیب‌های زندگی شوند.

دکتر محرز با اشاره به فعالیت‌های مرکز تحقیقات ایدز، گفت: مرکز تحقیقات ایدز ایران از نقشی محوری درایران و منطقه جهت بالا بردن و پیشبرد سطح آگاهی در زمینه HIV/AIDS برخوردار است. به همین منظور، با همکاری دیگر مراکز تحقیقاتی و با کمک پژوهش، آموزش و توسعه برنامه های الگویی هدف‌هایی چون افزایش طول عمر افراد مبتلا، جلوگیری از انتقال HIV و بالا بردن سلامت افرادی که با HIV/AIDS زندگی می‌کنند را دنبال می‌کند.

منبع:همشهری

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

با اولین وتنهامنطقه نمونه بین المللی گردشگری ایران بیشتر آشناشویم

***

شاندیز شهرباغهای گیلاسُ ویلا جنگل و رودخانه زیبا ومناطق سرسبزی و آب وهوای خوش و سرد

شاندیزشهرغذاهای بی نظیر مثل شیشلیک شاندیز و کباب شاندیز

شاندیزشهرسرداران شهید مسعود افشاریان -سردارعلیرضا گیلاسی وسردار رضا خضرایی راد

شاندیزشهرمردم مذهبی و متدین و مومن با معنویت و بافرهنگ

شاندیز شهری زیبا و دیدنی وتوریستی دراستان خراسان ایران

و..

شاندیزاولین منطقه نمونه بین المللی گردشگری ایران طبق مصوبه دولت درسال۱۳۸۴

 

 

  

 

 

 

 

  

  

  

  


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

ولادت امام علی ع  وروز مرد مبارک باد

ویژگی‌های شخصیت حضرت امام علی(ع)
یکی از مهم‌ترین و محوری‌ترین جلوه‌های شجاعت حضرت امام علی (ع) "شجاعت در عدل" است. این موضوع، خود دارای شاخه‌هایی است که یکی از آنها "شجاعت در مبارزه با سارقین از بیت‌المال مسلمین" می‌باشد. حضرت امیرالمومنین(ع)‌که در همه ارزش‌ها از جمله شجاعت، الگوی کامل زمامداران است،‌ در شجاعت اقتصادی و مقابله با اختلاس‌گران و چپاول‌کنندگان ثروت‌های کلان نیز باید الگوی زمامداران باشد، تا جایی که اموال غارت شده را همچنان که آن پیشوای معصوم(ع) اعلام کرد، به جایگاه اولیه خود برگردانند و کوچک‌ترین ملاحظه و سستی و مصلحت‌اندیشی را جایز ندانند.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

ماهواره عامل۵۰درصد جنایات خانوادگی

تاثیرات ماهواره بر روی خانواده چگونه است

ترويج بدحجابي و كمرنگ شدن عفاف در جوامع اسلامي بدترين پيامد و تاثير استفاده از ماهواره است.

 

به گزارش پایگاه عدالت خواهان گلستان "ترويج بدحجابي و كمرنگ شدن عفاف در جوامع اسلامي بدترين پيامد و تاثير استفاده از ماهواره است.

در روزها و ماه های اخیر بحث پیرامون شبکه های ماهواره ای خارج از کشور، آسیب های اجتماعی- فرهنگی آن برای جامعه وراهکارهای مقابله با تاثیرات مخرب آن، از مسائل مهم و اساسی مورد بحث در میان اندیشمندان، سیاسیون و به خصوص مجریان نهادهای دولتی ذیربط بدل شده است.ابعاد و اثرات کوتاه مدت و دراز مدت ماهواره به عنوان یکی از فراگیرترین و موثرترین وسایل ارتباط جمعی، همیشه دارای اهمیت بوده اما با گذشت زمان و تغییرات اساسی در شرایط اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کشور و جهان، هرروز به این ضرورت افزوده می شود. اگر در گذشته فقط چند شبکه ماهواره ای فارسی زبان مانند بی بی سی یا صدای آمریکا با جهت گیری و اهداف سیاسی خاص و هدایت شده از سوی دولت های انگلیس و آمریکا وجود داشت؛ اما در چند سال اخیر شبکه های با اهداف کاملا متفاوت مانند من و تو1 و2، فارسی one،pmc و... بوجود آمده اند و در مدت زمان بسیار محدود مخاطبان بسیاری در بین مردم وبه ویژه کانون های خانوادگی به خود اختصاص داده اند. بنابراین جنگ نرم رسانه ای بر ضد جامعه ایرانی در ظاهر و محتوا گسترده تر شده و ابعاد بسیار وسیعی پیدا کرده است. شبکه های کمتر سیاسی جدید بیشتر به مسائل فرهنگی - اجتماعی تکیه کرده و خانواده و روابط انسانی به عنوان بزرگترین سرمایه جامعه را هدف قرار داده اند. به عنوان مثال برخی از شبکه های ذکر شده با پخش فیلم و سریال های شبانه روزی اهداف زیر را دنبال می کنند:

- ترویج خانواده های بی سامان و لجام گسیخته در مقابل ساختار سنتی خانواده

- ترویج و عادی جلوه دادن خیانت زن به همسرر و البته شوهر به زن

- بی اهمیت جلوه دادن احترام به والدین

- عادی جلوه دادن رابطه جنسی دختر و پسر قبل از ازدواج تا حد باردار شدن دختر خانواده

- هویت زدایی از مفهوم خانواده به عنوان کوچکترین واحد اجتماعی مستقل و مؤثر

- عادی جلوه دادن سقط جنین برای دختران قبل از ازدواج به عنوان راه حلی طبیعی برای

رفع دلهره های احتمالی در روابط جنسی دختر و پسر

- تعصب زدایی از کانون خانواده و ترویج بی تفاوتی نسبت به حریم خانواده

- ترویج مفهوم زندگی با دیگران به جای ازدواج ( جالب است بدانیم این مفهوم سالهاست در

برخی تولیدات روتین تلویزیونی خودمان هم تبلیغ می شود).

- ترویج فمینیسم و کم رنگ کردن نقش مرد در جامعه در حد کسی که تنها جهت رفع

 نیازهای جنسی زن خلق شده است!

- مخدوش نمودن رابطه فرزندان پسر و دختر در خانواده

- افزایش تأثیر پذیری جنسی و خشونت در جوانان و نوجوانان بخصوص از طریق پخش

 موزیک ویدئوهای خاص

- پی ریزی و ایجاد آمادگی ذهنی تفکر شیطان پرستی در نوجوانان و جوانان


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

محسن پهلوان مقدم  مدیرعامل شرکت پدیده شاندیز درگفتگوباهفته نامه نخست چاپ مشهدمقدس:

تیم پدیده شاندیز پدیده لیگ سال۹۳-۹۴می شود


درحالیکه همه نگاه خراسانی ها به ابومسلم بود این تیم نوظهور پدیده شاندیزبودکه به

 لیگ برترکشور راه یافت .

حالا مدیرعامل شرکت گردشگری و تیم فوتبال پدیده شاندیز از پدیده شدن این تیم در اولین حضورش

وباتوجه به سابقه کم حضورش درفوتبال ایران، درفصل آینده فوتبال کشور خبرداده است .

حاج محسن پهلوان مقدم که مدیریت تیم ۸ماهه پدیده رابرعهده دارد وخلافیت زیادی درکارآفرینی

وسرمایه گذاری های بخش توریسم در منطقه زیبای شاندیزخراسان دارد قول داده است که این تیم

 که افتخاراستان خراسان رضوی است بتواند پدیده لیگ برتر۹۳-۹۴شود./

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

سردار شهیدهمت اسوه تقوا و اخلاص

 

ويژگي هاي اخلاقي شهیدهمت :

حاج همت با وجود برجستگي هاي نظامي, عارفي وارسته بود كه به خدا و رضاي حق به چيزي نمي انديشيد. اخلاص در عمل, از ويژگي هاي بارز او بود. شهيد بزرگوار محلاتي, در اين باره مي گويد : (( او انساني بود كه براي خدا كار مي كرد و بالا ترين اعمال را داشت و فضيلت هر انسان مومني, اين است كه اين دو وژگي را داشته باشد يكي اخلاص و ديگري عمل .))

او همواره خود را خدمتگزار بسيجيان مي دانست و به عشق آنان نفس مي كشيد. خاكسار بسيجيان بود آنان هم با تمام وجود به او عشق مي ورزيدند. همت,تنها,فرماندهشان نبود مرادشان بود. در يك كلمه حاجي يك بسيجي رزمنده و يك پاسدار نمونه بود. او اهل ولايت بود و پيروي از ولايت را بر خود واجب مي دانست و به ولايت اعتقاد داشت. شهيد عباس كريمي مي گويد:((او واقعا به امر ولايت اعتقاد كامل داشت و حاضر بود در اين راه جانش را بدهدكه عاقبت هم چنين كرد. ولايتي بود و هميشه سفارش مي كرد كه: دستور هاي فرماندهان را بايد مو به مو اجرا كرد. اينها مر ولايت است.))

حاجي مصداق روشن (( اشداء علي الكفار رحماء بينهم )) بود.

سردار رحيم صفوي مي گويد:((حاج همت مثل مالك اشتر بود كه در عين خضوع و خشوعي كه در مقابل خدا و در برابر برادران دلاور بسيجي داشت, در مقابله با دشمن كافر, همچون شير غرنده و همچون مشير برنده بود.))

جان كلام آنكه آنچه خوبان همه داشتند او يكجا داشت.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

آشنایی کوتاهی باشهرشیراز

 شهرشعرای بزرگی مثل سعدی و حافظ

 شهر گل و بلبل و باغ

شهری گرم با مردمانی گرمتر و مهربان

 با جاذبه های شهر شیراز 

پایتخت تمدن، فرهنگ و هنر ایران بیشتر آشنا شویم .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

hafezieh 03 180x180 حافظیه شیراز  آرامگاه حافظ شاعر و عارف قرن هشتم

 

 

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

با سلسله افشاریه و نادرشاه افشار بیشتر آشنا شویم

نادرشاه افشار دوران۱۱۱۴ تا ۱۱۲۶ خورشیدی


۱۱۴۸ تا ۱۱۶۰ (۱۲ سال)نام کامل نادرقلی یا نَدَرقلی لقب(ها)نادرقلی بیگ تهماسب قلی خان

نایب‌السلطنه نادر شاه زادروز :دوشنبه ۲ آذر ۱۰۶۷خورشیدی

۱۱۰۰ (قمری)زادگاه ابیورد ( درگز کنونی )مرگ بامداد یکشنبه۱۱ جمادی‌الثانی۱۱۶۰ قمری

۲۸ خردادیا۳۰ خرداد ۱۱۲۶ خورشیدی(۶۰ سالگی)محل مرگ: قوچان (شمال خراسان)

آرامگاه  و موزه نادرشاه:مشهدمقدس-چهارراه شهدا-نزدیک حرم امام رضا علیه السلام

پیش ازعادل‌شاه افشارپس ازشاه عباس سوم همسران رضیه خانم ستاره و...دودمان بنیانگذار

سلسله افشاریه پدرامامقلی فرزندان رضاقلی میرزانصراللّه میرزاو...دین اسلام(تشیع)

نادرقلی ملقب به تهماسب‌قلی خان و نادر شاه از ایل افشارخراسان از ۱۱۱۴ خورشیدی تا ۲۸ خرداد[یا ۳۰ خرداد۱۱۲۶ خورشیدی، پادشاه ایران و بنیانگذار دودمان افشاریه است.او از مشهورترین پادشاهان ایران پس از اسلام است و بسیاری از مورخین او راقدرتمندترین پادشاه ایرانی بعد اسلام می دانند[نیازمند منبع] که سرکوب افغانها و بیرون راندن عثمانی و روسیه از کشور و تجدید استقلال ایران و نیز فتح هندوستان و ترکستان و جنگهای پیرزومندانه او سبب شهرت بسیارش گشت. به او در اروپا لقب «آخرین جهانگشای شرق»، «ناپلئون ایران» و «اسکندر دوم» نیز داده‌اند. شعر معروف نادر که در زمان تاجگذاری، دستور ضرب آن بر سکه هارا داد، به شرح زیر است:سکه بر زر کرد نام سلطنت را در جهاننادر ایران‌زمین و خسرو گیتی‌ستان
۱ کودکی تا مشهور شدن در خراسان۲ پیوستن به تهماسب دوم و شکست اشرف افغان۳ برکنار کردن تهماسب دوم و نایب‌السلطنگی۴ پادشاهی۵ تعقیب افغانها و حمله به هندوستان۶ تغییر اخلاق نادر و ستمگری بر مردم ایران و مرگش۷ ایران در دورهٔ نادرشاه۸ جانشینان نادرشاه۹


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: 90 درصد ثبت نام کنندگان در سامانه دریافت یارانه نقدی درآمد خود را زیر یک میلیون تومان اعلام کرده اند که از این میان 60 درصد در آمد خود را زیر 600 هزار تومان اعلام کرده اند.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت:
90 درصد ثبت نام کنندگان در سامانه دریافت یارانه نقدی درآمد خود را زیر یک میلیون تومان اعلام کرده اند که از این میان 60 درصد در آمد خود را زیر 600 هزار تومان اعلام کرده اند.

به گزارش مهر جعفر قادری در مورد اطلاعات در آمدی مردم در ثبت نام برای دریافت یارانه نقدی گفت:دولت در این خصوص آمار و ارقام رسمی را منتشر نکرده است اما بر اساس اطلاعات موجود 90 درصد مردم در آمدشان را زیر 1میلیون تومان و از این میان 60 در صد مردم هم در آمد شان را زیر 600 هزار تومان اعلام کرده اند.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی به دولت توصیه کرد برای حذف مردم از دریافت یارانه نقدی شفاف اطلاع رسانی کرده و با مردم صحبت کند.او با تاکید بر اینکه اطلاعاتی که مردم در سامانه دریافت یارانه اعلام کرده اند نمی تواند ملاک عمل دولت برای حذف خانوار ها از دریافت یارانه نقدی قرار گیرد گفت: دولت باید از پایگاه های اطلاعاتی اش استفاده کند تا بتواند بر اساس واقعیات تصمیم گیری کند.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس، از تصویب گزارش شور دوم طرح انتقال پایتخت در کمیسیون متبوعش خبر داد و گفت: همدان،‌ سمنان و پردیس تاکنون به عنوان ‌گزینه‌های انتقال پایتخت سیاسی کشور طرح هستند.
-
 رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس، از تصویب گزارش شور دوم طرح انتقال پایتخت در کمیسیون متبوعش خبر داد و گفت: همدان،‌ سمنان و پردیس تاکنون به عنوان ‌گزینه‌های انتقال پایتخت سیاسی کشور طرح هستند. 
به گزارش ایسنا،‌ امیر خجسته از تصویب گزارش شور دوم طرح انتقال پایتخت در کمیسیون متبوعش خبر داد و گفت: پس از تصویب نهایی طرح انتقال پایتخت در مجلس و اخذ نظر مثبت شورای نگهبان این طرح برای اجرا به دولت ابلاغ خواهد شد. نماینده مردم همدان، فامنین و قهاوند در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه گزارش شور دوم طرح انتقال پایتخت در حال حاضر در نوبت قرائت و تصویب در صحن علنی مجلس قرار دارد، گفت:‌ انتقال پایتخت در شرایط کنونی کشور اجتناب ناپذیر بوده و برای ساماندهی امور باید صورت بگیرد.این نماینده مردم در مجلس نهم، تمرکز‌زدایی و ساماندهی قطعی کشور را در انتقال پایتخت دانست و گفت: با وجود اینکه ضرورت انتقال پایتخت بر کسی پوشیده نیست اما باید این طرح با جدیت و کارشناسی دقیق‌تری بررسی شود.او درباره گزینه‌های پیشنهادی مطرح شده برای انتقال پایتخت سیاسی کشور، گفت: گزینه‌هایی چون همدان،سمنان،پردیس به عنوان گزینه‌های انتقال پایتخت مطرح هستند اما باید با انجام بررسی‌های کارشناسانه مکان مناسبی را برای انتقال در نظر گرفت.خجسته با تاکید بر اینکه باید در جریان بررسی طرح انتقال پایتخت در شورای عالی انتقال پایتخت نحوه انتخاب اعضای کارشناس نیز باید اصلاح شود، گفت: در جریان بررسی شور دوم این طرح در صحن علنی مجلس کم‌ و کیف اعضا نیز مشخص خواهد شد.لازم به ذکر است؛ کلیات طرح انتقال پایتخت در 3 دی‌ماه سال گذشته به تصویب مجلس رسید.
منبع:سایت تابناک
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

۳خلاقیت داشتن در کار به تنوع کاری کمک می کند. گاهی اوقات یکنواختی محیط باعث کندشدن روندکاری می شود. خلاقیت داشتن خود به ایجاد ایده های کاری کمک می کند.سه روش ساده برای افزایش خلاقیت در کار وجود دارد. این سه روش به شما کمک می کند تا با افزایش خلاقیت در بازار کار بدرخشید.اولین کاری که باید برای افزایش خلاقیت انجام دهید تصویر سازی ذهنی است. به عنوان یک کارفرما یا کارمند برای اینکه همیشه یک قدم جلوتر از دیگران باشید باید قدرت تصویر سازی ذهنی خود را بالا ببرید.بتوانید تصور کنید این قدرت تصور بالا باعث شکل گیری ایده های بزرگ می شود وقتی ذهن به اندازه کافی پتانسیل داشته باشد میتواند ایده های بزرگتری را در خود بپروراند. اگرمیخواهیدبه طراحی محصولات جدیدیا ایجادیک بازار جدید اقدام کنید باید تصویر سازی ذهنی خود را بالا ببرید.خلاقیت به ما کمک میکند به آن چیزهایی که عادت کردیم و از آن پیروی کنیم فاصله بگیریم و چیزهایی جدیدتری را در ذهن خود قرار دهیم به این صورت که با پیشرفت تکنولوژی ذهن خود را آماده می کنیم تا این چیزهای جدید را یاد بگیریم.باری استیو مشاور روانشناسی در دانشگاه کالیفرنیا معتقد است انسان باید بتواند ذهن خود را آنقدر آماده کند تا بتواند آنچه که در آینده به وجود می آیدرا پیش بینی کنددر اصل یک کارآفرین بایدبتواند آنچه که در بازار کار به وجود می آیدرا پیش بینی کند.برای این کار باید تمام چیزهایی را که باعث عدم تمرکز می شود را از ذهن دور نمود. یک فردخلاق ساعت هاممکن است به یک ایده کاری فکرکندو آن را در ذهن طراحی کنداین کار خودمستلزم وجودتمرکز است.برای اینکه ذهن را برای ایجاد خلاقیت آماده کنیم باید از سه روش زیر استفاده کنیم.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

وزير اقتصاد:
 
بررسي ها براي حذف يارانه غيرنيازمندان آغازشده است
 
  
کاهش تورم به معناي ارزاني نيست

وزير امور اقتصادي و دارايي با بيان اينکه کاهش نرخ تورم به معناي کاهش قيمت ها نيست، از آغاز بررسي هاي دولت براي حذف يارانه نقدي غيرنيازمندان براساس مصوبه مجلس شوراي اسلامي خبر داد و اعلام کرد: در 6 ماه گذشته براي 8 ميليارد دلار منابع مالي خارجي گشايش اعتبار کرديم و تا 22 ميليارد دلار نيز آماده گشايش اعتبار هستيم.طيب نيا تاکيدکرد:باوجود اصلاح قيمت حامل هاي انرژي امسال حتماً به نرخ تورم 25 درصدي خواهيم رسيد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

وقتی ارتقاء سیاسی اداری منطقه طرقبه شاندیز تحمل نشود؟!

اظهارت غیرمنطقی ودرجهت خلاف منافع شهروندان شاندیزو طرقبه ازسوی برخی مدیران درمرکز

استان خراسان رضوی متاسفانه دراین۶سالی که ازارتقاءاین منطقه می گذردهرچندوقت یکبار

به گوش می رسد!!!گویا علاقه ای به حفظ طبیعت ومنابع طبیعی ندارند واهداف خاص را مدنظردارند!

با ارتقاء این منطقه  که گمان میرفت باخیرخواهی ومحبت مدیران درمشهد مقدس مواجه شودُ گویا

 با تنگ نظری و حسادت روبرو گشته است !؟

***

اظهارات شهردارمشهدکه قبلا نیزمعاون سیاسی وزارت کشوربوده است رادر روزنامه  وزین  ومعروف

خراسان مورخه۱۵ اردیبهشت ۹۳بخوانید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

روشی سریع برای مخترع شدن

دکتر «آلبرت اس گئورگی» برنده ی جایزه ی نوبل می گوید: «اکتشافات، نگریستن به آن چیزی است که همه می بینند و اندیشیدن درباره ی آن به گونه ای که همه نمی اندیشند.»آیا اگر انسان، فرایندِ اختراع و اکتشاف را بداند می تواند مخترع شود؟ آیا می توان درسِ مخترع شدن را همانند درس ریاضی و فیزیک در دبیرستان ها و دانشگاه ها تدریس کرد؟ «جنریچ آلتشولر» دانشمندی که هیچ گاه نامش از ذهن بشر فراموش نمی شود نیز سعی کرد تا به همه بفهماندکه برای اختراع کردن حتماً هوش و استعداد لازم نیست و دیدگاه ها و ایده های این دانشمند بزرگ به تکوین نظریه ی حل ابتکاری مسأله ی (TRIZ) منجر شد.  
در زیر چند اصل از 40 اصل TRIZ و روش هایی برای مخترع شدن را آورده ایم:


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 

مشاهیر و نوابغ خراسان بزرگ

اهمیت وتعداد مشاهیرونخبگان خراسانی ایران درطول تاریخ کشورایران به قدری است

که اگراسامی آنهارا ازنخبگان ایرانی حذف کنیم تقریبا"چیزی برای ایران عزیزمان باقی

 نمی ماند.حال به ذکرنام برخی ازآنان اشاره کوتاهی می شود:

 

حکیم ابوالقاسم فردوسی توسی (زنده نگهدارنده زبان پارسی ایرانیان)

خواجه نصیرالدین توسی (پدرمهندسی ایران)منجم دانشمند ریاضی دان بزرگ

ابوعبدالله جعفر بن محمد بن حکیم بن عبدالرحمن بن آدم متخلص به رودکی و مشهور به استاد شاعران (زادهٔ ۲۴۴، رودک تاجیکستان کنونی - درگذشتهٔ ۳۲۹ هجری قمری) نخستین شاعر مشهور ایرانی-فارسی حوزه تمدن ایرانی در دورهٔ سامانی درسدهٔ چهارم هجری قمری و استاد شاعران این قرن در ایران است.)

مولوی(شاعربزرگ پارسی):

جلال‌الدین محمد بلخی معروف به مولوی و مولانا و رومی(‎۶ ربیع‌الاول ۶۰۴،بلخ– ۵ جمادی‌الثانی ۶۷۲ هجری قمری، قونیه) (۱۵ مهر ۵۸۶ - ۴ دی ۶۵۲ هجری شمسی) از مشهورترین شاعران ایرانی‌تبارپارسی‌گوی استنام کامل وی «محمد ابن محمد ابن حسین حسینی خطیبی بکری بلخی» بوده و در دوران حیات به القاب «جلال‌الدین»،«خداوندگار» و «مولانا خداوندگار» نامیده می‌شده‌است. درقرن‌های بعد (ظاهراً از قرن ۹) القاب«مولوی»،«مولانا»،«مولوی رومی» و «ملای رومی» برای وی به کار رفته‌است و از برخی از اشعارش تخلص او را «خاموش» و «خَموش» و «خامُش» دانسته‌اند. زبان مادری وی پارسی بوده است.[

عطارنیشابوری( شاعروعارف بزرگ پارسی)

بایزید بسطامی

ابوالحسن خرقانی

ابوسعیدابوالخیر

خواجه نظام الملک توسی

حکیم خیام نیشابوری( شاعر بزرگ پارسی)

شیخ توسی(عالم بزرگ شیعی درعصرامام صادق(ع) )

حکیم دانشمند ابونصرمحمدبن فارابی (زاده در۲۶۰هجری درفاراب خراسان وفیلسوف بزرگ )

شیخ حسن جوری (رهبرمبارزه علیه مفولان درسبزوار و رئیس سربداران)

نادرشاه افشار (موسس سلسله افشاریه)

دکتر علی شریعتی(اندیشمندوروشنفکراسلامی معاصر)

آیت الله شهیدمرتضی مطهری(فیلسوف ودانشمنداسلامی معاصرونویسنده بزرگ)

پروفسور محمدحسن گنجی (پدرعلم جغرافیادرایران-زاده بیرجندخراسان)

پروفسورکاظم معتمدنژاد (پدرعلم ارتباطات  ایران- زاده بیرجندخراسان)

پروفسورشمس شریعت تربقان)پدرعلم پاتولوژی وچهره ماندگارپزشکی-زاده درکاشمر)

سردارشهید محمود کاوه سردار رشیداسلام و فرمانده لشگر خراسان دردفاع مقدس

سردارسرتیپ اسماعیل سرتیپ احمدی مقدم (فرمانده کل نیروی انتظامی کشور)

تیمسار عطاء الله صالحی (فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران)

سردارلشگرحسن فیروزآبادی (رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران )

جابربن حیان توسی :او که حیان بن عبداللّه کوفی توسی نام داشت درفلسفه کیمیاگری ریاضی، هیئت و نجوم استادبودودر قرن دوم وسوم هجری درتوس بدنیا آمدازآثاراو می توان به ارض الاحجار،اصول کیمیا،الجفرالاسود اشاره کرد.(۱۲۰- ۱۸۰ ه-)

محمد کاظم آخوند خراسانی:عالم امامی و محقق برجسته مشهدی (۱۲۵۵- ۱۳۲۹). آخوند خراسانی به علت نوآوریهایش در علم اصول شهرت عظیمی کسب کرد.گروه کثیری ازعلماومراجع بعدی ازمکتب درس اوبهره مندبودند.آثار :۱) کفایه الاصول در اصول فقه ۲) الاجتهاد و التقلید۳) حاشیه بر اسفار ملا صدرا ۴) حاشیه بر رسائل شیخ مرتضی انصاری

نورالدین عبدالرحمان جامی:شاعر و عارف ایرانی در قرن نهم هجری است ولی در خرگرد جام متولد شده است. از آثار اومی توان از دیوان اشعار، بهارستان، هفت اورنگ و نفحات الانس یاد کرد.

پوریای ولی:ازچهره های نامی فرهنگ ایران است نام اصلی وی محمود قتالی خوارزمی است.وی عارف شجاع و پهلوان بود که در فنون ادب دست داشت و شعر می سرود. (۶۴۵- ۷۲۲)

ابوعبداللّه محمد بن احمد جیهانی:ازوزرای دستگاه سامانی بود وی برای تدوین قانون مدون از اکناف جهان قوانین کشورداریفراهم آوردو کتاب مالک الممالک،آیین و الزیادات از جمله آثار اویند.

استادمحمدرضا حکیمی خراسانی :متفکر، نویسنده ایرانی و اسلامی که از وی با عناوینی چون «علامه» و «فیلسوف عدالت» یاد می‌شود

شیخ محمدتقی بهلول گنابادی.

حضرت آیت الله واعظ طبسی

حضرت ایت الله سیدعلی حسینی خامنه ای(زاده وبزرگ شده درمشهدمقدس-تیرسال ۱۳۱۸)

آیت الله حسین وحید خراسانی (مرجع تقلیدبزرگ شیعه)

ایت الله محمد عبایی خراسانی

دکترحسن رحیم پور ازغدی

دکترسعیدجلیلی

دکترمحمدباقرقالیباف

محمد واعظ زاده خراسانی

 استادمحمدحکیمی خراسانی

هنرمندان  و ورزشکارانی بزرگی مثل:

داریوش ارجمند-رضا عطاران-محمدرضا شجریان-همایون شجریان-رضا کیانیان-هنگامه

قاضیانی-استادحمیدسبزواری-ماشالله شاهمرادی-مهدی صباغی-برزو ارجمند -

استادعمادخراسانی-مهدی صباغ زاده -حامدبهداد-رسول خادم و امیررضا خادم-جواد

شمقدری-حشمت مهاجرانی-رضا قوچان نژاد-وحیدجلیلی-امیرتوکلیان-بهروز شعیبی

خدادادعزیزی- مصطفی صابرخراسانی(شاعرمعاصر) ُجواد فروغی(قاری معروف قرآن)و...

شیخ الرئیس ابوعلی سینا:متولدافشنه دربخارا عالم درمنطق،هندسه،نجوم،طب وعلوم طبیعی

ومابعدالطبیعه،موسیقی،ریاضی وفلسفه.

ازتألیفات وی میتوان به شفا،قانون،اشارات،دانشنامه علایی وکتاب النجاه اشاره کرد.(۳۷۰- ۴۲۸)

خوارزمی:ریاضی دان ستاره شناس فیلسوف جغرافیدان و مورخ شهیرایرانی زاده درخوارزم خراسان

اسدی توسی،شاعروحماسه سرای ایرانی در قرن پنجم هجری ومعاصر بافردوسی(۴۶۵)

ادیب نیشابوری،(ادیب ثانی)شاعر ومدرس مذهبی(۱۳۱۵- ۱۳۹۶هـ.ق)

ادیب صابرترمذی،شاعرمعروف عصرسلاجقه (۵۴۷)

اثیرالدین اخسیکتی،ازشعرای پارسی گوی عراق عجم دارای دیوان اشعار(۵۷۷ )

ابومنصور موفق هروی،پزشک و داروشناس (سده ۴ و ۵)

ابومسلم خراسانی،که نام اصلی وی بهزادان بوده است.رئیس سیاه جامگان خراسان که طومار

بنی امیه رادرهم پیچیدوبدست منصوردومین خلیفه عباسی کشته شد.(۱۰۰- ۱۳۷)

ابوشکوربلخی،ازشعرای بزرگ عصر سامانی (۳۳۰)

ابوبکرسورآبادی نیشابوری،ازمفسران بزرگ ومعاصربا الب ارسلان تفسیرسورآبادی ازآثاراوست.

ابوالقاسم حکیم سمرقندی،حکیم و عالم حنفی (اواخر سده ۳)

عبدالسلام بن صالح هروی خراسانی،معروف به خواجه اباصلت،محدث امامی وخادم حضرت رضا

ابن یمین فریومدی،متولد فریومد ازتوابع بیهق،شاعرشیعی مذهب(۷۶۹ هـ-ق)

ابن بکران،جغرافیدان فاضل توسی(قرن ششم و هفتم)

کمال الدین بهزاد:وی از مردم هرات بود و بزرگترین و مشهورترین مینیاتور ساز و نگارگر ایرانی است.

اودرخط وشعرنیزدستی داشت از آثار وی می توان از تصویرگری خمسه نظامی یادکرد.(۸۴۴- ۹۴۲)

ابوالفضل بیهقی:درحارث آباد بیهق بدنیاآمدوی حوادث دوره غزنویان رادرتاریخ عظیمی مشتمل

بر۳۰جلد نوشت که امروزه به نام تاریخ بیهقی یا تاریخ مسعودی معروف است.(۳۸۵- ۴۷۰)

مهدی اخوان ثالث:شاعرنامدار معاصرکه درمشهدولادت یافت استادسرودن اشعاربه سبک نیمایی

 و قدیم است.

ابوریحان بیرونی:ریاضیدان،جغرافیدان و فیلسوف ایرانی است که درقصبه ی بیرون ازتوابع خوارزم

بدنیاآمد.ازآثارروی میتوان ازکتب آثارالباقیه عن القرون الحالیه تحقیق مالهند،قانون مسعودی،الجماهر

فی معرفه الجواهرو التفهیم یادکرد.(۳۶۲- ۴۴۰)

سید خراسانی درآخرالزمان  :

قیام خراسانی اشاره به یکی از نشانه های ظهور مهدی از دیدگاه شیعیان دارد.بنابرنوشته های نویسندگان وروحانیان شیعه مانندشیخ توسی و نعمانی، در آخرالزمان،فردی ازجانب خراسان،برای یاری مهدی و جنگ با سفیانی قیام خواهد داد.بنابر دیدگاه شیعه، پيش از ظهور مهدی، معترضی در ميان پارسيان،ظاهر شده و رهبرى سياسى مردم معترض را به عهده مى گيرد.شعيب بن صالح نيز رهبرى نظامى ايرانيان را برعهده می‌گیرد. به عقیده شیعه، او نقش بزرگی پیش از ظهور و قیام مهدی ايفاء مى كند.اوجنگ رادرخاورمیانه هدایت می کند.روايات شیعه،او را ازنسل علی ابن ابی طالب(امام اول شیعیان)معرفی می کنند.روایاتی،او را داراى خالهایی برگونه راست توصیف کرده اند.اما رواياتى كه درمنابع حديث درجه اول شيعه،مانند غيبت نعمانى و طوسى، در خصوص اين شخص وارد شده است،احتمال داردکه ايشان رابه ياورخراسانيان يارهبراهالى خراسان يافرمانده لشكری ازخراسان تفسيركرد.


وهزاران دانشمندشاعراندیشمند،فیلسوف،عارف،هنرمند،ورزشکار،نخبه ونوابغ خراسانی

 دیگر ...

***                       ***                            ***

درودبرخراسان وخراسانیان بزرگ ونخبه پرور ایران عزیز

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

سی ویژگی انسان عقلانی از نظر دکتر سریع‌القلم 

سی ویژگی ازانسان عقلانی  به شرح زیر است:

 یک انسان عقلانی باید...

۱. در روز حداقل یک بار بگوید «من نمی‌دانم‌».
۲.کمترازکسی تقاضایی داشته باشدوعمدتا”به همت،فکر،برنامه‌ریزی وزحمات خوداتکاکند.
۳. در موضوعاتی که اطلاعات کلی دارد،اظهار‌نظر نکند.
۴. دغدغه کانونی زندگی او، بهترین عملکرد در حرفه‌اش باشد.
۵. به استقبال کسی برود که با او تفاوت یا حتی تضاد فکری دارد.
۶. بدون اجازه قبلی از کسی، سخن او را به شخص دیگری بازگو نکند.
۷. زباله را به خیابان و از اتومبیل به بیرون پرت نکند.
۸. با رعایت حروف اضافه و با ‌‌‌نهایت دقت، «نقل قول» کند.
۹. دائما در حال تغییر و بهتر شدن باشد، به طوری که اطرافیان تغییر را حس کنند.
۱۰.ازاینکه دیگران رابه خودوافکار خوددعوت کند،چه مستقیم چه غیرمستقیم‌ پرهیز کند.
۱۱.برای محیط جنگل که به مه،نم نم باران ورنگ‌های زنده طبیعت آمیخته شده،وقت بگذارد.
۱۲.این ظرفیت رادرخودایجادکندکه واکنش به دیگران راحتی تاپنج سال به تأخیر اندازد.
۱۳. حدود۱۰درصدازوقت،انرژی وتخصص خودرا‌‌رایگان‌ صرف جامعه کند.
۱۴.درحرفه‌ای که تخصص ندارد،مسئولیت نپذیرد.
۱۵.خوشبختی را با راحتی ومصرف‌گرایی مساوی نداند.
۱۶.هردوسال یک بار،باارزیابی کار‌هاورفتارهای خود‌به اشتباهات گذشته پی برده و خودرااصلاح کند.
۱۷. باعبارت«من اشتباه کردم» به صلح دائمی برسد.
۱۸. حریم شهروندان رارعایت کند:درنظم صفوف،خود‌پرداز بانک، پارک کردن، نزاکت عمومی،عابر پیاده، صحبت آرام.
 ۱۹. آنقدربر قوای فکری و روحی خود وقت گذاشته باشدتا نیاز به تایید و تمجید دیگران درخود را،در یک دوره پنج ساله به صفر برساند.
۲۰. ازرفتن به تئا‌تربه عنوان منبعی برای رشدوشکوفایی خوداستفاده کند،چون تئا‌ترقدرت مند‌ترین نمایش توانایی‌های انسان‌هاست.
۲۱.درهرنوع تصمیم‌گیری ازخریددمپایی تامسائل جدی حرفه‌ای،راه‌های مختلف رامکتوب کند،مطالعه کند،مشورت کندوبادقت۹۰ درصدی به نتیجه برسد.
۲۲.باعمل خودبه دیگران نشان دهد،تفاوت میان هشت وهشت ویک دقیقه رامی‌داند.
۲۳. درروزحداقل ازپنج نفرقدردانی کند:به خاطر نزاکت،اخلاق،دانش و خلاقیت آن‌ها.
۲۴. قبل ازقضاوت کردن در موردفردی،حداقل ده ساعت با اوتعامل فکری رودرروبرقرارکندتاباجهان اوآشنا شود.
۲۵.«ناراحت شدن»ازتوانایی‌ها،ظرفیت‌هاوبرتری‌های دیگران رادرخودبه تعطیلی بکشاند.

۲۶. اجازه دهدافراد،سخن خودراتمام کنند.
۲۷. به موسیقی به عنوان یک منبع تمرکز،آرامش وخوداکتشافی نگاه کند.
۲۸. حداقل۲۰ درصدوقت خودراصرف توسعه فردی،فکری،اخلاقی ومدنی نماید.
۲۹.درصحبت کردن،یک سوم سؤال کندودوسوم قضاوت.بعدازپنج سال،پنج ششم سؤال ویک ششم قضاوت.
 ۳۰. حداقل یک ساعت درروز مطالعه کند.

 شما هموطنان عزیز چقدر واقعا این مسائل رارعایت می کنید؟!

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  |