سیاسی اجتماعی فرهنگی اقتصادی
به فاصله کوتاهی از سخنان وزیر خارجه سعودی‌ها، رئیس‌جمهور ترکیه نیز در مراسم آغاز سال تحصیلی در دانشگاه مرمره در استانبول با ادبیاتی توهین‌آمیز‌تر سخنانی مشابه سعودالفیصل بر زبان راند‌ تا نشان ‌دهد ‌این متحد امریکا، نه تنها در حمایت از گروه‌های تروریستی منطقه و اقدام علیه دولت‌های قانونی عراق و سوریه، بلکه در هوچی‌گری همزمان علیه ایران نیز هماهنگ هستند.
 
-
 
 
توهین اردوغان به مقامات ایرانی، بلافاصله پس از اظهارات سعود الفیصلبه فاصله کوتاهی از سخنان وزیر خارجه سعودی‌ها، رئیس‌جمهور ترکیه نیز در مراسم آغاز سال تحصیلی در دانشگاه مرمره در استانبول با ادبیاتی توهین‌آمیز‌تر سخنانی مشابه سعودالفیصل بر زبان راند‌ تا نشان ‌دهد ‌این متحد امریکا، نه تنها در حمایت از گروه‌های تروریستی منطقه و اقدام علیه دولت‌های قانونی عراق و سوریه، بلکه در هوچی‌گری همزمان علیه ایران نیز هماهنگ هستند.
به گزارش «تابناک» ‌به نقل از رسانه‌های کشور ترکیه، اردوغان که این روز‌ها به دلیل حمله به کرد‌ها، همزمان با حملات داعش به شهر کردنشین کوبانی تحت فشار افکار عمومی است و در حالی که اعتراضات مردم این کشور، تنها در چند روز بیش از سی کشته بر جای گذاشته، ایران و رهبری آن را به دلیل جنگ داخلی در سوریه مورد حمله قرار داده است.
به نوشته رسانه‌های ترکیه، هرچند اردوغان‌ مستقیم از رهبر انقلاب نام نبرده، ‌استفاده وی از عبارت «رهبر دینی» و همچنین اشاره به بخشی از محتوای گفت‌و‌گویش با رهبری ایران، نشان می‌دهد ‌فرد مورد نظر در سخنان اردوغان، رهبر انقلاب است.
موضع‌گیری اردوغان علیه ایران تنها دو روز پس از آن صورت می‌گیرد که سعود‌الفیصل، وزیر خارجه سعودی‌ها در جده و در جریان کنفرانس خبری با همتای آلمانی خود، ایران را عامل اشغال سوریه دانست و ادعا کرد که نیروهای ایرانی باید نه تنها از سوریه، بلکه از عراق و یمن نیز خارج شوند.
همزمانی و شباهت سخنان دو مقام ترکیه‌ای و سعودی آخرین پرده از همراهی آن‌ها از انتخابات پارلمانی عراق در سال ۲۰۱۰ تاکنون علیه ایران و شیعیان منطقه است.
این دو کشور در آن سال از هیچ تلاشی برای جلوگیری از به قدرت رسیدن دوباره نوری المالکی فروگذار نکردند. سپس به طور مشترک به حمایت از برخی عناصر هوادار گروه‌های تروریستی در عراق مانند طارق الهاشمی پرداختند. در حالی که الهاشمی برای فرار از مجازات به ترکیه گریخت، سعودی‌ها نیز هموار روابط تیره و تاری با دولت قانونی عراق داشتند.
ترکیه و عربستان در تحولات سوریه نیز از آغاز اصلی‌ترین پشتیبانان گروه‌های تروریستی و پرشور‌ترین هواداران سرنگونی دولت بشار اسد بودند. همکاری این دو کشور حتی به مسائل داخلی لبنان و حمایت از گروه‌هایی کشیده شد.
همین دو کشور همچنان پیگیر سرنگون کردن حکومت سوریه، میزبان آموزش تروریست‌های مورد تأیید آمریکا در خاک خود و چهره پشت پرده ناآرامی‌های عراق به قصد تجزیه این کشور هستند.
مرور رفتار پنج سال اخیر اردوغان، نشان می‌دهد که تکرار سخنانی از جنس سخنان سعودالفیصل از جانب رئیس‌جمهور ترکیه، جای هیچ تعجبی ندارد.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 

 
تازه‌هاي‌ مطبوعات
 
منبع : روزنامه خراسان - مورخ پنج‌شنبه 24مهر93
 
 
 
جمهوري اسلامي

سعدا... نصيري قيداري معاون وزارت علوم از تعيين تکليف دانشگاه‌هاي داراي سرپرست در نخستين جلسه شوراي عالي انقلاب فرهنگي خبر داد و گفت: احتمال معرفي شدن نجفي سرپرست فعلي وزارت علوم براي اين وزارت بيشتر از ساير گزينه‌ها است.

جوان

نرخ باروري در ايران از ميان 26 کشور منطقه، عدد 1.59 است و از اين نظر رتبه 25 را دارد در حالي که رتبه اسرائيل 7 است. حجت الاسلام عباسي ولدي، کارشناس امور خانواده و جمعيت با بيان اين مطلب گفت: در حال حاضر ايران، ششمين کشور جهان است که به سرعت به سوي سالمندي پيش مي‌رود.

 هفت صبح

اين روزنامه در مطلبي نوشت :طي دودهه اخير نهادهاي اطلاعاتي – حفاظتي جديدي تاسيس شده و تعداد آنها به 16 نهاد رسيده است .در اين گزارش به جزئياتي در تقسيم وظايف اطلاعاتي اشاره شده که پيش از اين انتشار آن بي سابقه بوده است .

 کيهان

اين روزنامه در مطلبي به بهانه برگزاري ميتينگ سياسي حزب اعتمادملي نوشت: ته مانده‌هاي‌ فتنه آمريکايي-اسرائيلي 88 با برگزاري اين همايش به پيام مايکل لدين پاسخ دادند.

 آرمان

اين روزنامه در خبري به نقل از حجت الاسلام پور محمدي وزير دادگستري نوشت: نگرانيم پول‌هاي‌ بابک زنجاني برنگردد.

 

آرمان

قدرت ا... عليخاني، مشاور پارلماني رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام معتقد است پايداري‌ها و احمدي نژادي‌ها به شدت نگران سرنوشت سياسي شان هستند. عليخاني اعتقاد دارد اصلاح طلبان همچنان قابليت بسيج مردم را دارند.

 رسالت

اين روزنامه در مطلبي به نقل از وزير اطلاعات  نوشت: "سيا، موساد و ام آي 6 از فضاي مجازي براي جاسوسي استفاده مي‌کنند" .

 سياست روز

اين روزنامه در مطلبي با عنوان  «آمار سازي‌ها تکرار مي‌شود؟» از نرخ بيکاري به عنوان يکي از آمارهاي اشتباه دولت ياد کرد و نوشت: دوشنبه شب رئيس جمهور بار ديگر در رسانه ملي حاضر شد و با مردم سخن گفت. اما اين اظهارات رنگ و بوي اظهارات متناقض دولت دهم را به همراه داشت و گويا همان چيزي که دولت يازدهم از آن مي‌ترسيد بر سرش آمد و آمارهاي اين دولت نيز غير قابل باور شد. يکي از مواردي که مورد انتقاد منتقدين در اين گزارش بود اظهارات رئيس جمهور در مورد کاهش متقاضيان بيمه بيکاري و ايجاد اشتغال بود.

 آفتاب يزد

اين روزنامه در مطلبي با عنوان  «اين دولت دولت راستگويان است» و با طرح اين سوال که چرا آمار رسمي را زير سوال مي‌بريد؟ به آمارهاي منتشر شده از سوي دولت و بازتاب‌هاي‌ انتقادي پس از آن پرداخت و نوشت: از نظر سعيد ليلاز، کارشناس مسائل اقتصادي، بعد از مدت‌ها وعده هايي از سوي مسئولان مطرح شد که اميد را به دل مردم بازگرداند.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

رازتقویت حافظه
 
یک تخصص تغذيه در گفتگو با خبرنگار کلينيک باشگاه خبرنگاران گفت:‌ در برخي از مواد غذايي املاح معدني وجود دارد كه باعث بروز تقويت حافظه و نيرو مي‌شود.
برخي از مواد غذايي همچون سويا، جگر و گندم باعث تقويت حافظه و كاهش عصبانيت مي‌شود.
وي افزود: مواد غذايي همچون گردو،‌ جگر، گوشت و گندم غني از ويتامين b هستند كه در افزايش تقويت يادگيري و كاهش عصبانيت بسيار تاثير گذار است.

وي عنوان كرد: از غذاهايي كه غني از امگا 3 هستند همچون روغن‌هاي سويا، ماهي، كنجد و گردو تاثير بسزايي در كاهش عصبانيت و تقويت حافظه دارد.

وي به افراد توصيه كرد: مواد غذايي همچون گوجه فرنگي، كاهو، هويج و قارچ كه سرشار از ويتامين b هستند در سبد غذايي روزانه گنجانده شود.
 
 
 **************************************
 

معجزه میوه های پاییزی دردرمان بیماریهای فصلی

طبیعت بزرگ‌ترین داروخانه و گیاهان و میوه‌ها قدیمی‌ترین و مطمئن ترین داروهایی هستند که بشر استفاده از آنها را تجربه کرده و با یقین می‌شود گفت اگر خواص شگفت انگیز میوه‌ها را بدانیم، قطعا نیازی به دکتر و داروهای شیمیایی پیدا نمی‌کنیم و درست به همین دلیل روستایی‌ها عمر زیادی دارند و کمتر کارشان به دوا و دکتر می‌افتد.

فصل پاییز در کنار تمام ویژگی‌هایی که دارد میوه‌های منحصر به فرد و ویژه‌ای هم دارد که سرشار از خاصیت و فواید شگفت انگیزی هستند و تقریبا همه‌شان مثل دژ دفاعی برای مقابله با انواع بیماری‌های این فصل هستند و این بهانه خوبی بود تا سراغ دکتر سید مرتضی صفوی، متخصص تغذیه، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برویم و از او درباره خواص 4 میوه شاخص پاییزی بپرسیم. حاصل صحبت‌های این متخصص تغذیه را در ادامه می‌خوانید.

 لیموشیرین؛قوی ترین کپسول طبیعی درمانی دنیا!
لیمو شیرین از میوه‌هایی است که در کمتر کشوری یافت می‌شود و در شمال و جنوب کشور پرورش پیدا کرده و از راه ادرار و مدفوع سموم بدن را خارج می‌کند. بنابراین بیمارانی که تبدار هستند بعد از خوردن لیموشیرین احساس سبکی و راحتی می‌کنند.

لیمو شیرین میوه‌ای خنک است. التهاب بیماران تبدار را برطرف می‌کند. به طورکلی مرکبات و لیموشیرین سرگیجه را برطرف می‌کند و اگربا عسل خورده شود حالت دلهره و شورزدن دل را برطرف می‌کند. ویتامین c و پتاسیم بالایی دارد و به همین دلیل به عنوان آنتی اکسیدان مفید و قوی است و بنابراین می‌تواند پیشگیری کننده خوبی از بیماری‌های مختلفی مثل آنفولانزا و حتی سرطان باشد و پتاسیم موجود در آن تنظیم قلب را به عهده می‌گیرد.

در تنظیم سایر نسوج و دستگاه‌های بدن موثر است و ماهیچه‌ها را تقویت می‌کند. چسبندگی خون و تصلب شراین، ورم‌های وریدی و سیاه شدگی رگ‌ها را درمان می‌کند. عناصر مفیدی در لیمو شیرین وجود دارد که برای قلب،خون و مجاری مختلف مفید است. لیوشیرین دارای ویتامین‌های B1 و B2 بوده و املاح معدنی مختلفی مثل پتاسیم،کربن و آهن دارد.

یک لیموشیرین متوسط حدود 39 کیلوکالری انرژی دارد.7 دهم گرم پروتئین، 6 دهم گرم چربی ،30 میلی گرم کلسیم، نیم میلی گرم آهن و 5 صدم میلی گرم ویتامین B1 و یک دهم میلی گرم B2 و 50 میلی گرم هم ویتامینC دارد. لیمو شیرین به دلیل دارا بودن همین موارد در فصل پاییز و شروع بیماری‌هایی مثل آنفولانزا مفید است.

انار بخورید و شاد باشید
از میوه‌های مفید در سلامت انسان است. برای انار خواص متعددی در ریشه، پوست و جوشانده گل آن و در دانه‌های انار وجود دارد. انار به دلیل دارا بودن پتاسیم و منیزیم در شست و شو و تصفیه خون بسیار موثر است. فعالیت کبد را زیاد می‌کند و در رفع اوره و کلسترل،دفع سموم و تعادل مایعات بدن نقش زیادی دارد.

انار شیرین شادی بخش است و انار ترش برای قلب مفید است. انار اشتها آور است و بهتر است قبل از غذا مصرف شود. بوی بد دهان را از بین می‌برد و مصرف آن می‌تواند مشکل و بیماری نرمی استخوان‌ها را موثر باشد. قوت بدن را زیاد می‌کند و از نظر افزایش قدرت بدن برای انجام فعالیت‌ها را زیاد می‌کند. انار رنگ صورت را روشن می‌کند و برای ضعف و لاغری شدید انار شیرین موثر است. تقویت کنده کبد بوده و در معالجه یرقان و زردی مفید است.
صدا را صاف می‌کند و سرفه را تسکین می‌دهد. مصرف انار ترش و ملس باعث تسکین خارش‌های بدن می‌شود. البته نباید در مصرف انار ترش زیاده روی شود،چون ممکن است برای معده مشکل ساز شود. مقدار زیاد آن موجب زخم معده می‌شود.ا نار ترش زخم‌های دهان را درمان می‌کند. چند بار شست‌و‌شوی دهان در روز باعث رفع و درمان آبسه دهان می‌شود. زخم داخل بینی را هم درمان می‌کند و مخلوط کردن آن با عسل برای این مورد مفید است.

رب انار از‌آب انار قوی تر و برتر است و برطرف کننده غم و اندوه و تشنگی شدید است. التهاب افراد تب دار را کاهش می‌دهد. گل انار اسهال‌های معمولی را درمان می‌کند. باید افراد انار را بجوشانند و دم کنند و مثل چای با کمی شکر روز 2 مرتبه صرف کنند. دم کرده برگ انار ضد استفراغ و اشتها آور است، میگرن را برطرف می کند. کم خونی و ضعف شدید را درمان می کند. انار میوه‌ای سرد و خنک است و برای تصفیه خون مناسب است.خوردن آن از ابتلا به بیماری قند جلوگیری می کند و کبد را معتدل می کند.


طعم گس خرمالو؛ تامین املاح بدن
خرمالو از دیگر میوه‌های پاییزی است. طعم اولیه آن قبل از رسیدن و شیرین شدن کمی گس است. در اواخر پاییز این میوه می‌رسد. از خواص آن می ‌وان به پاک کنندگی آن اشاره کرد. افرادی که کم خونی دارند بعد از غذا خرمالو مصرف نکنند، چون باعث جذب آهن در بدن فرد می شود. ویتامین A و کلسیم دارد. گوگرد و فسفر دارد و بعضی از املاح بدن را تامین می‌کند. قند خرمالو از نوع لوولوز و گلوکز است وبرای کسانی که دیابت و مرض قند دارند مضر نیست.یک خرمالو 79 کیلوکالری پروتئین دارد.
عطر نارنج و آرامش اعصاب
نارنج میوه ای از دسته مرکبات است. میوه آن آبدار و ترش است. از گل آن عرق بهار نارنج تهیه می شود و در شمال وجنوب ایران کاشت و برداشت می شود. آب میوه آن در مصارف غذایی مثل سرکه و آب لیمو استفاده شده و بسیار موثر است. میوه، برگ و پوست میوه نارنج همگی مفید هستند. دم کرده برگ نارنج اثر مهلل دارد و تشنج را از بین می‌برد.

بهار نارنج یا گل نارنج ضد تشنج است و سکسه را درمان می‌کند. آب مقطر بهار نارنج اعصاب را تقویت کرده و بی خوابی را درمان می‌کند. ویتامین‌های Bو C دارد و خواص آب لیمو را دارد. آب نارنج ویتامین‌های B و خواص آب لیمو را دارد. از پوست آن مربا تهیه می‌شود که ضد کرم و انگل است و نارحتی‌های معده را از بین می‌برد.

دم کرده گل درخت نارنج یا همان بهار نارنج برای قولنج‌های عصبی مفید است. دم کرده پوست نارنج تب را درمان می‌کند. برای آرام کردن قلب و جلوگیری از تپش قلب دوایی موثر است و میگرن را هم درمان می‌کند. استشمام عطر برگ درخت نارنج برای آرامش اعصاب و برطرف کردن اندوه موثر است و انسان را شاد و مفرح می‌کند.

مربای پوست نارنج معده را تقویت کرده و ضد خونریزی‌های داخلی است. عرق آن برای رفع غم و افسردگی موثر است و نیروی جنسی را تحریک می‌کند. برای ضعف اعصاب موثر است. کسانی که دارای طحال بزرگ هستند، عرق بهار نارنج برایشان مفید است. برای درمان سنگ‌های کلیوی و مثانه هم موثر است.


با وجود تمام این خواص درمانی در میوه‌های فصل پاییز، فکر می‌کنید اگر برای پیشگیری به سراغ آنها بروید و برایشان جایی در سبد خرید‌تان در نظر بگیرید، باز هم در این فصل نسبتا سرد سال نیازی به پنی سیلین و پنادور و خانه نشینی‌های چند روزه پیدا می کنید؟

 منبع : برنا

                                      ****************************

 شش فن قوي براي آرامش روحي

 استرس زيادي كه دنياي مدرن به ما وارد مي كند سبب شده است كه آرامش دست نيافتني به نظر برسد. با اين حال باز هم هيچ دليلي وجود ندارد كه زندگي خود را پر از استرس و اضطراب نماييم. اگر هنر ايجاد آرامش را بياموزيد مي توانيد به راحتي لذت زندگي را بچشيد. راز ايجاد آرامش كنترل ذهن است. به عنوان مثال شما مي توانيد براي سلامتي خود يك ساعت در روز ورزش كنيد و همينطور مي توانيد نسبت به اضافه وزن خود بي تفاوت باشيد و يك عمر با نگراني دست به گريبان باشيد.

فنون ايجاد آرامش:

1- مهمترين زمان اكنون است - بسياري از ما زمان زيادي را در نگراني آينده به سر مي بريم. اگر در كل عمر خود اين زمان ها را محاسبه نماييم متوجه مي شويم از يك سال هم بيشتر شده است. محققان متوجه شده اند كه نگراني و تشويش براي آينده قسمت زيادي از فعاليت ذهني فرد را اشغال مي كند. در حاليكه اين نگراني هيچ كمكي به شما نمي كند به هيچ وجه. اگر بيشتر وقت خود را به فكر كردن درباره گذشته و نگراني درباره آينده بگذرانيد هيچگاه نخواهيد توانيست به اندازه كافي آرامش داشته باشيد. براي رسيدن به آرامش روحي و فكري واقعي بايد فقط در زمان حال از زندگي خود لذت ببريد نه افسوس گذشته را بخوريد و نه نگران آينده باشيد.

2- محيط اطراف بسيار مهم است - جايي كه كار مي كنيد و وقت خود را مي گذرانيد در وضعيت فكري شما تاثير عميقي دارد. شايد ما آگاهانه اين موضوع را درك نكنيم ولي اگر دقت كنيد در بعضي اتاق ها آرامش بيشتري داريد و تمايل داريد هنگام استراحت آنجا باشيد. به اتاق خود نگاه كنيد اگر بسيار درهم و برهم و ريخت و پاش است مانند اين است كه مرتب كسي كاري را به شما يادآوري مي كند ولي شما آنرا انجام نمي دهيد. و اين چرخه همينطور را ادامه دارد.

اين يادآوري ناخودآگاه و مداوم در ذهن جاي زيادي اشغال مي كند. اگر اتاق خود را مرتب كنيد و محيطي دلچسب براي خود فراهم كنيد احساس بهتري نسبت به قبل خواهيد داشت . راحتتر مي توانيد خود را آرام و ريلكس نماييد. براي خريد سيستم هاي تهويه و تصفيه هوا، گل و ... خساست به خرج ندهيد تا شرايط بهتري براي خود فراهم كنيد. براي آرام ساختن خود هدف آرام نگه داشتن مغز است. كه نتيجه آن ارامش روحي است. اين بهترين نوع ريلكسيشن است چون ما را نسبت به كار هايي كه خود بايد انجام دهيم آسوده خاطر مي كند. هر روز 10 تا 15 دقيقه وقت براي مديتيشن مشخص كنيد در طول مديتيشن مي توانيم روح و فكر خود را از دلبستگي هاي مادي رها كنيم.

 3- سازنده بودن به جاي به تعويق انداختن - رسيدن به آرامش و آسودگي خيال فقط با استراحت كردن تمام وقت در ساحل دريا بدست نمي آيد. بلكه بايد بياموزيم چگونه آرامش را بدست بياوريم. مهم نيست كه در حال كار باشيم يا استراحت مهم اين است كه بدانيم چه بكنيم. بنابراين كار هايي را كه بايد انجام شود اولويت بندي كنيد. اگر هر كاري را با برنامه و از راه صحيح انجام دهيد احساس استرس و فشار كمتري خواهيد داشت. وقتي كه مي خواهيم چند كار را با هم انجام دهيم خود را زير بار فشار زيادي قرار داده ايم. و در اين حال ايجاد آرامش بسيار سخت و دشوار است. زندگي را براي خود سخت نكنيد. براي هر كاري زمان مشخص نماييد و آنقدر به خود وقت بدهيد كه از انجام آن لذت ببريد. يك كار را تكميل نماييد و هر چه لازم است براي آن انجام دهيد. آنگاه پاداش شما لذتي است كه از انجام بي عيب و نقص آن كار نصيب شما خواهد شد.

 4- با تاثير ديگران بر خود مقابله كنيد - چقدر به نظر ديگران وابسته هستيد و به آن اهميت مي دهيد. وقتي كه ما نگران حرف مردم هستيم در حقيقت يك بار فكري به ذهن خود تحميل كرده ايم. و ناخودآگاه به سمتي حركت مي كنيم كه ديگران را خوشحال كنيم. و اين هم ايجاد آرامش فكري را غير ممكن مي سازد. مهم نيست كه ما چه كار مي كنيم يا چه مي گوييم هميشه عده اي هستند كه ايراد بگيرند. بنابراين بايد در خود روحيه اي را تقويت كنيم كه نه با ستايش و نه با انتقاد تحت تاثير قرار نگيريم. اين بدان معنا نيست كه ما افكاري متفاوت با ديگران داريم، بلكه فقط به اين معناست كه نمي خواهيم به ديگران اجازه دهيم با عقايد خود آرامش روحي و فكري ما را به هم بريزند. البته اين كار ساده اي نيست اما به مرور زمان مي توانيم اثر عقايد ديگران در زندگي خود را كمتر كنيم. رسيدن به آرامش زماني مقدور مي شود كه ما فكر كردن به حرف هاي مردم را متوقف كنيم.

5- زماني براي خود اختصاص دهيد - اجازه ندهيد تمام وقت شما صرف ديگران شود طوري كه براي خود وقت كافي نداشته باشيد. اگر كار شما به گونه اي است كه مدام با تلفن و ايميل درگير هستيد بهتر است از آنها در زمان استراحت فرار كنيد. مثلاً مي توانيد ساعات مشخصي را براي پاسخگويي به تلفن ها مشخص كنيد. به اين صورت به ديگران مي فهمانيد كه شما هم به زماني براي استراحت و آرامش نياز داريد و نبايد مزاحم شما شوند. وقتي به فشار هاي روحي اجازه مي دهيد ساخته شوند ايجاد آرامش كار سختي مي شود. اما با استراحت كافي مي توانيد هنگام كار با انرژي و توان بيشتري به وظايف خود را انجام دهيد كه نتيجه آن يك رضايت دروني است.

6- يك تغيير به اندازه يك استراحت ارزش دارد - زندگي نبايد تكرار مكررات باشد اگر متوجه شديد كه در چرخه اي نا تمام از روزمرگي گير كرده ايد كار هايي كاملاً متفاوت انجام دهيد. مثلاً اگر هر روز بعد از ظهر وقت خود را با روزنامه خواندن و تماشاي تلوزيون مي گذرانيد و پس از آن احساس خوبي نداريد مي توانيد براي قدم زدن با خانواده يا دوستان بيرون برويد يا در فعاليت هاي ورزشي با دوستان شركت كنيد. اين تغيير رويه به شما كمك مي كند احساس آرامش بيشتري داشته باشيد و نه تنها از روزمرگي نجات پيدا مي كنيد بلكه فعاليت هاي روزانه خود را هم بهتر انجام خواهيد داد.

 ريلكسيشن به سادگي يك نفس عميق كشيدن است.

اگر احساس استرس مي كنيد چند دقيقه بيرون برويد. فقط به تنفس خود دقت كنيد. به آرامي نفس بكشيد اين كار اثري قدرتمند براي آرام كردن دارد. وقتي كه هوا را به داخل شش هاي خود فرو مي بريد آرامش دروني را وارد بدن خود مي كنيد. و وقتي كه هوا را به بيرون مي رانيد تجسم كنيد تمام نگراني ها و تشويش ها را بيرون رانده ايد. بدست آوردن آرامش به همين سادگي است پس سعي نكنيد آنرا پيچيده نماييد.

نوشته: تجان پتينجر

 
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

گزارش ویژه؛
چه کشورهایی در جهان با بحران کاهش رشد جمعیت مواجه هستند؟ این کشورها چه راهکارهایی برای مقابله با این معضل بکار بسته اند؟ چه مشوق هایی برای فرزند آوری در کشورهای دیگر در نظر گرفته شده است؟ آیا در ایران شرایط لازم برای افزایش زاد و ولد فراهم شده است؟ گزارش ویژه مشرق به این سوالات پاسخ می دهد.
گروه گزارش ویژه مشرق "پیری عمومی" از جمله معضلاتی است که کشور در صورت ادامه روند کنونی رشد جمعیت، در سال های آینده با آن مواجه خواهد شد؛ معضلی که رهبر انقلاب نیز با هشدار به کاهش جمعیت جوان کشور نسبت به تهدیدات ناشی از آن ابراز نگرانی کردند.

در پیام رهبر انقلاب به دست اندرکاران همایش ملی تغییرات جمعیتی که اواسط سال گذشته برگزار شد، آمده است:

 

"مسئله جمعیّت که بجد هم مورد بحث و اختلاف نظر در جامعه است، مسئله بسیار مهمّی است. بلاشک از نظر سیاست کلّی کشور، کشور باید برود به سمت افزایش جمعیّت؛ البتّه به نحو معقول و معتدل. همه ‌ی اشکالات و ایرادهایی که وارد میشود -که بعضی از اشکالاتی را هم که مطرح میکنند ما دیده ایم - قابل برطرف شدن و قابل پاسخ دادن است. آنچه مهم است این است که کشور ما با ظرفیّت طبیعی و با ویژگی جغرافیای سیاسی خود احتیاج دارد به یک جمعیّت بیشتر؛ علاوه بر این همان طور که قبلاً هم گفته ایم- مسئله ی نمای جوان برای کشور یک مسئله ی اساسی و مهم و تعیین کننده است. آن ‌طوری که اهل علم و اهل تحقیق بررسی کرده اند و جوانب قضیّه را ملاحظه کرده اند و آمارها را مورد مداقّه قرار داده اند، ما اگر چنانچه با این شیوه ای که امروز داریم حرکت میکنیم پیش برویم، در آینده‌ ی نه چندان دور، یک کشور پیری خواهیم بود که علاج این بیماری پیری هم در حقیقت در دسترس نیست؛ حالا نه [ اینکه] در دسترس ما نیست، [بلکه] در دسترس هیچ کس نیست؛ یعنی امروز کشورهایی که در دنیا دچار پیری شده اند و قدرت زاد و ولد خودشان را از دست داده اند، به دشواری میشود گفت که راه علاجی برای حلّ این مشکل دارند. ما هم طبعاً با همین مشکل مواجه خواهیم شد؛ و نباید بگذاریم به اینجا برسد. البتّه مبانی اسلامی و تفکّر اسلامی در زمینه‌ ی جمعیّت و افزایش جمعیّت و با توجّه به وضع جغرافیای سیاسی منطقه و کشور جمهوری اسلامی، یک چیزهای روشن و واضحی است.

جوانب قضیّه را بسنجید، ببینید چه چیزهایی است که موجب میشود جامعه ما دچار میل به کم ‌فرزندی بشود. این میل به کم بودن فرزند، یک عارضه است؛ والّا انسان به طور طبیعی فرزند را دوست میدارد. چرا ترجیح میدهند افرادی که فقط یک فرزند داشته باشند؟ چرا ترجیح میدهند فقط دو فرزند داشته باشند؟ چرا زن به شکلی، مرد به شکلی پرهیز می‌کنند از فرزند داری؟ اینها را بایستی نگاه کرد و دید عواملش چیست؛ این عوامل را پیدا کنید، بر روی علاج این عوامل بیماری ‌زا -که به اعتقاد بنده اینها عوامل بیماری زاست- متخصّصین و صاحبان اندیشه را بخواهید فکر کنند.

فرض کنید مثلاً بالا رفتن سنّ ازدواج؛ بلاشک یکی از چیزهایی که باروری را محدود میکند، بالارفتن سنّ ازدواج است؛ خب، این یکی از کارهایی است که باید در کشور فکر بشود. چرا سنّ ازدواج در کشور ما بالا رفته؟ مگر جوان هفده ساله، هجده ساله، نوزده ساله، احتیاج ندارد به اطفاء نیاز جنسی و غریزه ی جنسی؟ ما باید این را فکر کنیم. خب، از آن طرف میگویند که اینها خانه ندارند، شغل ندارند، درآمد ندارند؛ ببینیم چگونه میشود کاری کرد که همه ‌ی اینها با هم جمع بشود."

افزایش سریع جمعیت در دهه 50 و 60 میلادی موجب شد در سال‌های 1355 تا 1365 نرخ 3.9 درصد در رشد موالید ثبت شود که در شرایط درگیری کشور با خسارات ناشی از جنگ تحمیلی، مسؤولان وقت به فکر تشدید سیاست‌های کنترل جمعیت افتادند و شعار "فرزند کمتر، زندگی بهتر" بر در و دیوار شهر نقش بست؛ شعاری که در دهه 40 در راستای اجرای سیاست های تنظیم خانواده منتشر شد اما در دوران انقلاب و پس از آن کمرنگ شد و از اواسط دهه 60 دوباره پیگیری شد.

دکتر علیرضا مرندی وزیر بهداشت کشور در دهه 60 و اوج دوران کنترل جمعیت، اقدام دولت وقت در اجرای سیاست‌های تنظیم خانواده را "کاری انقلابی" میداند که افزایش نگران‌کننده جمعیت در آن دوره را کنترل کرد. به گفته دکتر مرندی نرخ رشد جمعیت در آن زمان 9/3 درصد بود و این قاعده وجود دارد که هر 17 یا 18 سال جمعیت ایران، دو یا سه برابر شود یعنی اگر قرار بود این وضع ادامه پیدا کند، تخمین بزنید از آن تاریخ تاکنون جمعیت ایران به چه رقمی می‌رسید؟ در آن زمان کالاهای اساسی به صورت کوپنی ارائه می‌شد، مثلاً یک شانه تخم‌مرغ را باید با کوپن خریداری می‌کردیم و نصف تخم‌مرغ‌های آن نیز شکسته بود که باید آنها را دور می‌ریختیم. اما با اینکه در آن زمان وزیر بهداشت بودم به دلیل کمبود مواد غذایی، این تخم‌مرغ‌های شکسته را هم مصرف می‌کردیم. مدارس‌ چند‌شیفته بود و وضعیت بیکاری وحشتناک؛ شرایط اقتصادی نامناسب بود و بیکاری امنیت کشور را هم به مخاطره می‌انداخت.

 

دکتر مرندی اما امروز معتقد است کاهش رشد جمعیت نیز به همان اندازه نگران‌کننده است و می تواند در دهه‌های آینده موجب کاهش جمعیت شود. چرا که آنچه که در دهه شصت برای کنترل جمعیت پیش‌بینی شده بود که تا سال 91 نیز به نقطه مورد نظر نخواهد رسید، در سال 71 محقق شد.

چرا تمایل به زاد و ولد کم شد؟

سیاست‌های تنظیم خانواده توانست به خوبی طی یک دهه رشد افسارگسیخته جمعیت را مهار کند اما بعد از مهار، شیب کاهشی فرزندآوری ادامه پیدا کرد. افزایش ورودی دانشگاه‌ها بویژه افزایش دانشجویان دختر و بالا رفتن سطح تحصیلات موجب تاخیر در ازدواج و رشد بی علاقگی به فرزندآوری در میان نسل جوان شد. شاید بتوان تغییر فرهنگی را یکی از عمده‌ترین دلایل تغییر رویکرد از تشکیل خانواده‌های پرجمعیت به تاخیر در ازدواج تا پایان تحصیلات و نهایتا ازدواج بدون فرزند یا حداقل فرزند دانست. چرا که معضلات اقتصادی گرچه می‌تواند در کاهش زاد و ولد موثر باشد اما در میان گروه‌هایی با تمکن مالی نیز شاهد تعدد موالید نبوده‌ایم و در عین حال وضع مشوق‌های مالی طرح‌هایی نظیر پرداخت یک میلیون تومان و سکه طلا به ازای تولد فرزندان نتوانست قشرهای متوسط و پایین را نیز به فرزندآوری تشویق کند.

در ادامه این گزارش، با نگاهی به رشد جمعیت در کشورهای دیگر راهکارهای این کشورها در افزایش اشتیاق به زاد و ولد را بررسی خواهیم کرد. نمودار رشد جمعیت در کشورهای پیشرفته و تازه توسعه‌یافته نشان می‌دهد کاهش نرخ رشد جمعیت و معضل پیری عمومی از جمله مشترکات این کشورهاست و سال‌هاست سیاست‌های تشویقی در این کشورها اجرا می‌شود؛ بدین ترتیب اینگونه دریافت می‌شود که توسعه تک‌بعدی اقتصادی - صنعتیِ صِرف، موجب کاهش تمایل جامعه به زاد و ولد و تشکیل خانواده - بویژه خانواده‌های پرجمعیت شده است. به گزارش سازمان جهانی بهداشت، جمعیت 60 ساله و بالاتر از 60 سال جهان تا سال 2050 به دو میلیارد نفر خواهد رسید که نسبت به سال 2000 میلادی سه برابر می‌شود.

 

سنگاپور؛ 15 هزار دلار به ازای هر فرزند

سنگاپور از جمله کشورهای تازه توسعه‌یافته است که میزان موالید در آن 0.78 فرزند به ازای هر زن است و جمعیت این کشور با شیبی تند رو به کاهش. مقامات سنگاپور مجموعه‌ای از اقدامات تبلیغی و فرهنگ‌ساز و بسته‌های مشوق اقتصادی را برای حل این معضل ارائه کرده‌اند. شهروندان سنگاپوری روزانه تا 11ساعت مشغول کار هستند و بچه‌دار شدن و تشکیل خانواده‌های پرجمعیت برایشان در اولویت نیست. البته این معضل طبق سالنامه اطلاعات جهان سازمان سیا، کشورهای پیشرفته این ناحیه از آسیا نظیر هنگ‌کنگ، تایوان، کره‌جنوبی نیز همراه سنگاپور پایین‌ترین میزان زاد و ولد در میان کشورهای جهان را دارند.


مشوق‌های مالی یک خانواده سنگاپوری تا سن 13 سالگی فرزندان

اما دولت سنگاپور وزارت توسعه اجتماعی، جوانان و ورزش را مأمور تسریع و تسهیل ازدواج جوانان و تشویق زوج‌های جوان به فرزندآوری کرده است. وزارت ورزش و جوانان سنگاپور بدین منظور سازوکاری را هم برای معرفی جوانانی که تصمیم به ازدواج دارند به یکدیگر تعیین کرده است و از مرحله انتخاب همسر تا تولد فرزندان قدم به قدم سیاست‌های تشویقی را اجرا می‌کند. این سیاست‌ها حتی تا طراحی خانه‌های شهروندان این کشور نیز پیش رفته است. بدین‌ترتیب که دولت در ساخت آپارتمان‌های کوچک تک‌خوابه محدودیت‌هایی وضع کرد تا جای خالی فرزند در خانه زوج‌های جوان بیشتر احساس شود. دولت سنگاپور سالانه1.3 میلیارد دلار برای تشویق شهروندانش به ازدواج و تولید مثل هزینه می‌کند که از جمله مهمترین بسته‌های اقتصادی می‌توان به کمک بلاعوض 15 هزار دلاری به ازای تولد هر فرزند، معافیت‌های مالیاتی و افزایش زمان مرخصی زایمان اشاره کرد.

کره‌ جنوبی؛ مرخصی اجباری در روز خانواده

کره‌ جنوبی با نرخ 1.2 فرزند به ازای هر زن دیگر کشور توسعه یافته شرق آسیاست که با کاهش و پیری جمعیت روبروست. این میزان کاهش جمعیت حتی از چین نیز که سیاست تک‌فرزندی را به اجرا گذاشت، بیشتر است. کره‌ جنوبی نیز همانند ایران در دهه 70 و 80 میلادی سیاست‌های سختگیرانه‌ای برای کنترل جمعیت و تک‌فرزندی در پیش گرفت اما امروز با مشکل پیری روبروست. مهمترین مانع بر سر راه زوج‌های کره‌ای امروز بدهی سنگین خانواده‌هاست که انگیزه بچه‌دار شدن و تحمل هزینه‌های بیشتر را به حداقل رسانده است. یکی از مهمترین دغدغه‌های خانواده‌ها تأمین مخارج سلامت و آموزش فرزندان است، ازین رو دولت کره جنوبی متعهد شده است هزینه‌های مراکز دولتی نگهداری کودک مهدکودک‌ها را به نصف کاهش دهد و همچنین با در پیش گرفتن سیاست‌های فرهنگی، در تغییر الگوی مدرک-محور بودن و رابطه تحصیلات عالی و موفقیت دارد.

چگونه می‌توان خانواده‌ها را به فرزندآوری تشویق کرد؟+تصاویر و فیلم

علاوه بر این، کره‌ جنوبی مشوق‌های اقتصادی را نیز در نظر گرفته است. از هدایای نقدی به ازای هر فرزند بیشتر تا ابتکاراتی چون روز خانواده. براساس این اقدام ابتکاری وزارت سلامت کره جنوبی، سومین چهارشنبه هر ماه "روز خانواده" نام گرفته است و در این روز چراغ تمام ادارات رأس ساعت 19 خاموش خواهد شد و تمامی کارمندان باید زودتر از همیشه به منزل رفته و در کنار خانواده خود باشند. به گفته مقامات کره‌ای، تحکیم پیوندهای خانوادگی موجب افزایش اشتیاق زوج‌ها به فرزندآوری بیشتر می‌شود.

همچنین دولت کره جنوبی برای آندسته از مادرانی که بدلیل سختی‌های دوران بارداری رغبتی به باردار شدن ندارند، برای زوج‌هایی که لحاق خارج از رحم را انتخاب کنند، 3 هزار دلار پاداش در نظر گرفته است.

روسیه؛ روز ملی حاملگی

فدراسیون روسیه نیز از دهه 1990 میلادی با کاهش زاد و ولد و افزایش مرگ و میر (که یکی از عوامل آن شیوع استفاده از الکل است) مواجه شده است. در سال 2007 دولت روسیه روز 12 سپتامبر را "روز ملی حاملگی" قرار داده است به امید اینکه با تعطیلی این روز و ایجاد انگیزه ملی و وطن پرستانه در زوج های جوان، آن ها اقدام به فرزندآوری کنند. علاوه بر این اقدام فرهنگی، مادرانی که در این روز فرزندشان به دنیا بیاید شانس برنده شدن یخچال فریزر، وجه نقد و حتی خودرو خواهند داشت.

 

همچنین در برخی از مناطق روسیه برای تولد هر فرزند مبلغ 250 هزار روبل (معادل 10 هزار دلار) هدیه نقدی نیز در نظر گرفته شده است. بنابر گزارش موسسه فوربز، بررسی آمار رشد جمعیت روسیه نشان می‌دهد این سیاست‌ها چندان بی‌اثر نبوده است و این کشور توانسته است در سال 2012 ایالات متحده را در رشد جمعیت پشت سر بگذارد. با توجه به پراکندگی جمعیت روسیه نسبت به وسعت این کشور پیش بینی شده بود در صورت عدم حل مشکل کاهش جمعیت، تا سال 2050 جمعیت این کشور به 100 میلیون نفر کاهش یابد. ولادیمیر پوتین نیز در مبارزات انتخاباتی خود در سال 2011 متعهد شد طی 5 سال با سرمایه‌گذاری 33 میلیارد دلاری، زاد و ولد این کشور را 30 درصد افزایش دهد.


رسیدن نرخ رشد جمعیت روسیه به آمریکا در سال 2011 با اجرای سیاست‌های تشویقی

ژاپن؛ مستمری سالانه و ابداع روبات‌های کودک

ژاپن علاوه بر دست و پنجه نرم کردن با رکود اقتصادی، با نرخ پایین زاد و ولد نیز روبروست؛ کاهش جمعیت ژاپن به حدی است که کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند با روند کنونی تا هزار سال آینده نسل ژاپنی‌ها منقرض خواهد شد. نرخ زاد و ولد ژاپن از سال 1975 به این سو، از به کمتر از دو فرزند به ازای هر زن رسید و هم اکنون نیز 1.39 فرزند به ازای هر زن است. جمعیت سالمندان ژاپن به حدی افزایش پیدا کرده است که در سال 2012 میزان فروش پوشک بزرگسالان از پوشک نوزادان در این کشور پیشی گرفت!


نمودار کاهش جمعیت ژاپن از دهه 50 میلادی به بعد

منتقدان معتقدند دولت ژاپن همچنان نسبت به کاهش و پیری جمعیت این کشور بی تفاوت هستند. از سوی دیگر یک مخترع ژاپنی برای پر کردن خلاء فرزند نوزادی پلاستیکی را ساخته است که مانند یک کودک واقعی گریه می کند، مریض می شود و درد می کشد و نسبت به ابراز احساسات والدینش واکنش نشان می دهد. سازنده این کودک که "یوتارو" نام گرفته است، امیدوار است با برانگیخته شدن احساس پدرانه و مادرانه در صاحبان این کودک روزی یک کودک واقعی بسازد!

چگونه می‌توان خانواده‌ها را به فرزندآوری تشویق کرد؟+تصاویر و فیلم
"یوتارو" روبات کودک ژاپنی که قابلیت واکنش نسبت به احساسات والدین را دارد!

اما دولت ژاپن آنقدر که منتقدانش می‌گوید هم بیکار ننشسته است تا هزار سال دیگر نسل ژاپنی‌ها منقرض شود! مقامات این کشور سعی کرده‌اند با محور قرار دادن کمک‌های نقدی، خانواده‌ها را به داشتن فرزند ترغیب کنند؛ هزینه‌های بالای تحصیل و بهداشت از جمله بزرگترین موانع زاد و ولد در این کشور است. دولت ژاپن از سال 2009 میلادی بسته حمایتی را پیشنهاد کرد تا خانواده‌ها به ازای هریک از فرزندانشان تا سن 15 سالگی، مستمری سالانه معادل 3300 دلار دریافت کنند. همچنین بهره‌مندی از مزایای مراکز دولتی نگهداری کودک، تحصیل رایگان و ... از جمله سیاست‌های ژاپن برای تشویق زوج‌های جوان به پدر یا مادر شدن است.

 

اما پرداخت‌های نقدی و کمک‌های اقتصادی همه مشکل را حل نمی‌کند. جامعه ژاپن بطور سنتی جامعه‌ای مرد سالار است که زنان تمام کارهای خانه را بر دوش دارند و همین موضوع، زنان ژاپنی را نسبت به بچه‌دار شدن بی علاقه کرده است. از این رو، تشویق مردان به مشارکت در کارهای خانه و کمک به همسرانشان از جمله اقدامات فرهنگی در این کشور برای افزایش میل به فرزندآوری بوده است. به عقیده کارشناسان این کشور، کمک‌های اقتصادی می‌تواند به جهش ناگهانی در رشد جمعیت کمک کند اما برای داشتن رشد پایدار، توجه به مسائل فرهنگی و روابط درون خانواده‌ها مهمتر از مسائل اقتصادی است.

رومانی؛ تنبیه مجردها و بدون فرزندها

رومانی هم مانند کشورهایی که تا کنون به آن‌ها اشاره کردیم با کاهش زاد و ولد روبروست. اما تفاوتی که رومانی با روش‌های مورد اشاره در کشورهای دیگر دارد، اتخاذ سیاست‌های تنبیهی برای خانواده‌هایی است که بچه‌دار نمی‌شوند. در دهه 1960 میلادی رشد جمعیت در رومانی به صفر نزدیک شد که برای کشوری کمونیست با الگوهای مارکسیستی که سلامت اقتصادی را بسته به تقویت قشر کارگر می‌داند. ازین رو دولت از سال 1966 دست به کار شد.

دولت رومانی در انتخاب سیاست هایشان به تشویق بیشتر به سراغ تنبیه رفتند؛ در حالی که مشوق‌های اقتصادی و مالیاتی برای تشویق خانواده‌ها به بچه‌دار شدن در نظر گرفته شده است، اما وزن بیشتری به تنبیه مالیاتی افرادی که از ازدواج و بچه‌دار شدن امتناع می ورزند داده شده است. براساس این قانون، تمام شهروندان (اعم از زن و مرد) رومانی پس از سن 25 سالگی در صورت نداشتن فرزند (چه مجرد باشند چه متأهل)، باید مالیات بپردازند که می تواند تا 20 درصد درآمد آنان را ببلعد. همچنین قوانین سختگیرانه برای طلاق و استقرار پلیس در بیمارستان‌ها برای جلوگیری از سقط جنین به همراه توقف واردات وسایل پیشگیری از بارداری نیز از دیگر سیاست‌های رومانی در این مسیر بوده است. قوانین سختگیرانه برای طلاق در دهه 60 میلادی به حدی رسید که در سال 1967 تنها به 28 زوج اجازه جدایی داده شد.

 

این اقدامات در همان سال اول جواب داد و زاد و ولد در رومانی از 273 هزار واقعه تولد، به بیش از 527 هزار مورد رسید. البته بدلیل سختگیرانه بودن برخی از این سیاست‌ها، فراز و فرودهایی هم داشته که مهمترین آن کاهش دوباره رشد جمعیت در دهه 80 میلادی بود. این سختگیری‌ها تا جایی پیش رفت که پلیس زنان را تحت مراقبت‌ها و معاینه‌های دوره‌ای قرار می‌داد تا در صورت محرز شدن حاملگی، تا تولد نوزاد تحت نظارت باشند. همچنین زوج‌هایی که برای مدت طولانی بچه‌دار نمی‌شدند از سوی کمیته‌ای، مورد بازخواست و رفتارهای زناشویی آنان مورد بازپرسی قرار می‌گرفت.

در نهایت این سیاست‌ها در سال 1989 و با سقوط "نیکولای چائوشسکو" دبیرکل حزب کمونیست رومانی، متوقف شد. جمعیت رومانی تا سال 1991 رشدی سریع داشت اما از آن زمان، روند نزولی را در پیش گرفت. در سال 1991 جمعیت این کشور به بیش از 23 میلیون نفر رسید اما جمعیت این کشور تا سال 2011 به 20 میلیون نفر و در سال 2012 به 19 میلیون نفر کاهش یافت که مهاجرت به کشورهای غرب اروپا برای کار از جمله دلایل این کاهش شدید است. معضلات اقتصادی رومانی همچنان گریبانگیر مردم این کشور است و ریاضت اقتصادی در رومانی هم در عدم تمایل به زاد و ولد نقشی پررنگ داشته است.


کاهش شدید زاد و ولد بدلیل مشکلات اقتصادی و مهاجرت، رومانی را با پیری و کاهش جمعیت درگیر ساخته است

در سال 2013 در این کشور تنها 180 هزار نوزاد متولد شد که پایین‌ترین میزان از زمان جنگ جهانی دوم تا کنون است. نرخ زاد و ولد هم اکنون 1.4 فرزند به ازای هر زن است که برای رهایی از معضل کنونی، این رقم باید به 2.2 فرزند برسد و با روند کنونی جمعیت این کشور تا 2016 بیش از هفت میلیون نفر کاهش خواهد یافت.

دیگر کشورهای اروپایی

در فرانسه و کشورهای اسکاندیناوی که بالاترین میزان زاد و ولد در اروپا را دارا هستند، والدین حمایت‌های خوبی از سوی دولت می‌شوند. به عنوان نمونه، یک مادر فرانسوی دست کم 16 هفته مرخصی با حقوق زایمان دریافت می‌کند و در عین حال نگران از دست دادن شغل خود نیست؛ حال آنکه در کشورهای دیگر از جمله ایران ما، مادرانی که از مرخصی قانونی زایمان استفاده می‌کنند، پس از پایان دوران مرخصی شانس چندانی برای بازگشت به محل کار خود ندارند. در فرانسه مادران برای فرزند سوم خود، به مدت یکسال ماهانه 1000 یورو مستمری دریافت می‌کنند.

در نروژ، مرخصی زایمان مادران 10 ماه با حقوق کامل یا یکسال با 80 درصد حقوق است. بدلیل پایداری این مشوق‌ها که قریب به یک دهه در حال اجراست، هم اکنون نرخ زاد و ولد در نروژ به 2.1 فرزند به ازای هر زن رسیده است؛ رشد مطلوبی که جمعیت فعال یک کشور را بدون نیاز به مهاجرت نیروی کار تضمین می‌کند.

در اسپانیا به ازای تولد هر فرزند، 2500 یورو جایزه در نظر گرفته شده است. در آلمان نیز به پیشنهاد صدر اعظم این کشور آنگلا مرکل، برای والدینی که خانه‌دار و مشغول تربیت فرزند هستند، ماهانه 1800 یورو حقوق تعیین شده است.

ایرلند

از سیاست‌های جمعیتی این کشور می‌توان به اختصاص حقوق ماهیانه به والدین براساس تعداد فرزندان اشاره کرد که برای تک فرزند150 یورو، دو فرزند 300 یورو، سه فرزند 487 یورو، چهار فرزند 671 یورو، پنج فرزند 861 یورو، شش فرزند 1048 یورو، هفت فرزند 1235 یورو و هشت فرزند 1422 یورو است. البته این مقدار به فرزندان زیر 16 سال و یا 19 سالی که به صورت تمام وقت تحصیل می‌کنند تعلق می‌گیرد.

ایران؛ مشوق‌های ضعیف، اجرای ضعیف‌تر

کشور ما نیز همانطور که در ابتدای گزارش ذکر شد، با کاهش جمعیت جوان و فعال روبروست. اما چه اقداماتی در این سال‌ها برای تشویق خانواده‌ها و زوج های جوان به فرزندآوری چه کارهایی انجام شد؟

در سال 1391 شورای عالی انقلاب فرهنگی طرحی را تصویب و به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کرد که بر مبنای آن مشوق‌هایی همچون وام، سکه طلا، مسکن ارزان، زمین و تخفیف‌های مالیاتی برای افزایش جمعیت در نظر گرفته شود. بدین منظور، دولت برای فرزند اول والدین زیر 25 سال نیم سکه، فرزند دوم یک سکه، فرزند سوم یک و نیم سکه، فرزند دوم والدین 25 تا 29 سال نیم سکه، فرزند سوم یک سکه، فرزند جهارم یک و نیم سکه، فرزند سوم والدین 30 تا 39 سال نیم سکه و برای فرزند چهارم یک سکه هدیه داده خواهد شد. واضح است که با بالارفتن سن ازدواج و رسیدن آن به 28 سال در میان پسران و 24 سال برای دختران و فاصله میان ازدواج تا فرزند اول، عملا کمتر زوجی مشمول دریافت این هدایا می‌شود و اساسا نیم سکه و یک سکه حتی هزینه های رفت و آمد زنان باردار به مطب و بیمارستان را هم پوشش نمی دهد، چه رسد به اینکه انگیزه‌ای شود برای زودتر ازدواج کردن و زودتر بچه‌دار شدن! پیش از آن نیز در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد پرداخت یک میلیون تومان به ازای تولد هر فرزند تصویب شد که بدلیل عدم تأمین منابع مالی آن، اجرایی نشد.

چگونه می‌توان خانواده‌ها را به فرزندآوری تشویق کرد؟+تصاویر و فیلم

دو برابر شدن "حق عائله‌مندی" کارمندان و کارگران، "پرداخت پاداش اولاد به صورت ماهانه"، "اعطای مشوق‌های مالیاتی به خانواده متناسب با تغییرات در بُعد خانوار" و "حمایت از طراحی، ساخت و واگذاری مسکن‌های چند نسلی به خانواده‌های گسترده" از دیگر مشوق‌های پیش بینی شده در مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

وام ازدواج نیز از جمله مشوق‌هایی است که مدت‌هاست متوقف شده و اکنون بیش از یک و نیم میلیون زوج جوان در انتظار دریافت آن هستند و رقم آن با ارفاق! سه میلیون تومان اعلام شده است که در شرایط فعلی خاصیت تشویقی خود را از دست داده است.

از جمله دیگر مصوبات جدید قائل شدن معافیت‌هایی برای سربازان متأهل و دارای فرزند است. بدین ترتیب که از سال 1394 با افزایش خدمت سربازی به 24 ماه، سربازان متأهل 21 ماه خدمت خواهند کرد و به ازای هر فرزند نیز از سه ماه کسری خدمت برخوردار خواهند شد.

با توجه به اینکه خدمت سربازی به تنهایی یکی از عوامل تأخیر در ازدواج برشمرده می‌شود، معافیت‌هایی ازین دست می‌تواند راهگشا باشد. گرچه خدمت دوره ضرورت طی سال‌های اخیر بدلیل کاهش جمعیت جوان و به تبع آن کاهش سرباز افزایش یافته است و در مورد اخیر نیز از 21 ماه به 24 ماه افزایش پیدا کرده و پس از آن 3 ماه کسری خدمت برای متأهلین در نظر گرفته شده است که در مجموع توجه به خدمت سربازی متأهلین، گامی مثبت ارزیابی می‌شود که تقویت آن و لحاظ کردن معافیت‌های بیشتر می‌تواند به عنوان یک پیش شرط سنتی - نقش بسزایی در پایین آمدن سن ازدواج داشته باشد.

 

جدول حق عائله‌مندی که تنها به دو فرزند تعلق می‌گیرد

همچنین سیاست‌های تشویقی دیگری برای افزایش جمعیت تدوین شده است که بخشی به حوزه فرهنگ‌سازی، تسهیل ازدواج، ترویج ازدواج آسان و پایین آوردن سن ازدواج اختصاص پیدا کرده و بخش دیگری هم به مشوق‌های اقتصادی اختصاص پیدا کرده است که مهمترین دغدغه و نگرانی مردم از عقیم ماندن این مصوبه ها در هزارتوی اجراست.

سیاست‌های تشویقی طرح افزایش جمعیت:

1- فرهنگ‌سازی برای دست‌یابی به جمعیت مطلوب و اصلاح بینش و نگرش مسئولان و مردم نسبت به پیامدهای منفی کاهش باروری بویژه زیر حد جانشینی؛

2- تدوین سیاست‌ها، برنامه‌ها و قوانین و مقررات حمایتی و تشویقی برای دست‌یابی به نرخ باروری مناسب، جمعیت مطلوب و لغو سیاست‌ها، برنامه‌ها و قوانین و مقررات مشوق کاهش باروری؛

3- تدوین الگوی سبک زندگی و ترویج آن به‌ویژه فعالیت‌های اجتماعی، آموزشی و اشتغال زنان متناسب با معیارهای اسلامی و هماهنگ با مصالح خانواده به منظور ایفای هر چه کامل‌تر نقش مادری و همسری؛

4-ایجاد و استقرار نظام مدیریت فرابخشی و جامع جمعیت کشور؛

5-آمایش مستمر جمعیتی کشور و تدوین سیاست‌های مهاجرتی به منظور جهت‌دهی به جابجایی‌های جمعیتی در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی؛

6-اهتمام به ارتقاء کیفی جمعیت کشور از طریق متناسب‌ ساختن نرخ باروری خانواده‌ها با شرایط و اقتضائات سلامت، معیشت و فرهنگ آنها.

3-1- تهیه طرح جامع تولید و اجرای انواع برنامه‌های آموزشی، پژوهشی، اطلاع‌رسانی، نمایشی، تبلیغی و غیره در رسانه‌های جمعی بویژه صدا و سیما و شبکه‌های استانی آن با هدف گفتمان‌سازی و ترویج فواید فرزند‌آوری و تبیین آثار منفی کاهش نرخ باروری با رعایت شرایط و مقتضیات راهبردی.

2- تبیین نظریه جمعیتی اسلام و ترویج آن توسط روحانیت برای اصلاح نگرش مسئولان و مردم نسبت به فواید باروری و افزایش نرخ آن.

3-3- تدوین و اجرای برنامه‌های ترویجی، آموزشی، پژوهشی و خدمات پزشکی توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جهت اصلاح نگرش عمومی.

3-4- برنامه‌ریزی و فرهنگ‌سازی در تسهیل ازدواج، کاهش سن ازدواج و استحکام خانواده.

5- حمایت از گسترش شبکه‌های اجتماعی و سازمان‌های مردم‌نهاد حامی کاهش سن ازدواج جوانان و استحکام خانواده.

7-اصلاح نگرش‌ها و برنامه‌های درسی در سطوح آموزش و پرورش و آموزش عالی نسبت به جمعیت مطلوب و فرزندآوری و استفاده از ظرفیت‌های آنها در این زمینه

8-بازنگری کلیه سیاست‌ها، برنامه‌های توسعه و قوانین و مقررات کشور با تأکید بر اصلاح قوانین و مقررات تنظیم خانواده.

9- تدوین و تصویب برنامه‌های هوشمند برای ارتقاء باروری.

10- تدوین و اجرای الگوها و برنامه های حضور اجتماعی مطلوب و تنوع‌بخشی به مشاغل زنان متناسب با مسئولیت‌های خانوادگی (همسری و مادری).

11- ایجاد بانک‌های اطلاعاتی جامع جمعیتی ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی و رصد مستمر تحولات جمعیتی در جهت اهداف و سیاست‌های جمعیتی کشور.

12- سیاست‌گذاری توزیع و بازتوزیع جمعیت واعمال آن در طرح‌ها و برنامه‌های توسعه ملی و منطقه‌ای.

13- بازنگری و وضع قوانین و مقررات حمایتی و تشویقی فرزندآوری به صورت پلکانی با رعایت سه معیار سن ازدواج، فاصله موالید و تعداد فرزندان ازطریق پیش‌بینی الزاماتی همچون:(2،3و6)

13-1- پوشش بیمه اجباری درمان رایگان مادر و کودک از ابتدای بارداری تا پایان دو سالگی کودک برای کسانی که فاقد پوشش بیمه درمانی می‌باشند.

-2- اختصاص سبد تغذیه رایگان ماهانه به صورت بن کالا شامل؛ پروتئین، لبنیات، برنج و حبوبات به میزان یک تا دو میلیون ریال به مادران باردار و دارای فرزند زیر 2 سال حداقل برای 3 دهک درآمدی پایین و نیازمندان بر اساس ارزش ریالی سال 1390 به عنوان سال پایه

تبصره: اقلام سبد تغذیه رایگان توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تعیین می‌شود.

13-3- اختصاص بسته بهداشتی - درمانی رایگان شامل؛ مکمل‌های غذایی، دارو، آزمایش‌های دوره‌ای و موردی و معاینه‌های ماهیانه به مادران باردار و دارای فرزند زیر 2 سال برای حداقل 3 دهک درآمدی پایین و نیازمندان.

تبصره: اقلام بسته بهداشتی درمانی رایگان توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تعیین می‌گردد.

13-4- پوشش کامل بیمه‌ای برای درمان ناباروری‌های اولیه و ثانویه.

تبصره: مرخصی استعلاجی و بدون حقوق قابل بازخرید نمی‌باشد و حداکثر تا 6 سالگی کودک قابل استفاده است.

13-6- اختصاص مرخصی استحقاقی 2 هفته‌ای تولد فرزند به پدر.

تبصره: این مرخصی قابل بازخرید نمی‌باشد.

-7- اجرای کامل طرح آتیه فرزندان با مبنا قرار گرفتن ارزش ریالی سال 1389 به عنوان سال پایه.

13-8- پرداخت هدیه تولد فرزند به مادر به صورت سکه بهار آزادی طبق جدول زیر:

سن پدر یا مادر

فرزند اول

فرزند دوم

فرزند سوم

فرزند چهارم

زیر 25 سال

نیم سکه

یک سکه

یک و نیم سکه

-

29-25 سال

-

نیم سکه

یک سکه

یک و نیم سکه

39-30 سال

-

-

نیم سکه

ک سکه

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

گفتاری از غلامعلی حدادعادل؛

زبان پارسی در معرض تهدید

 زبان، رکنی از ارکان هویت ملی اقوام است؛ چیزی که ملتی را از ملت دیگر متمایز می‎کند و هویت جداگانه‎ای به آن‎ها می‎بخشد. و برای ما ایرانیان این زبان و ادبیات کهن فارسی است که تجلی‎گاه مجموعه‎ی سنن، آداب، اخلاق، ارزش‎ها و در یک کلمه، فرهنگی است. جلوه‎گاه تمام این ویژگی‎های یک ملت در زبان آن‎ها نهفته است.

 

فرهنگ امروز/فاطمه امیراحمدی: پیشرفت‎های دنیای امروز در حوزه‎ی رسانه‎های دیجیتال و در فضاهای مجازی باعث شده است تا رسم‎الخط و زبان فارسی با چالش جدیدی مواجه باشد که مسئولین و دست‎اندرکاران این امر را به تکاپو برای حل این معضل نو انداخته است.  دکتر غلامعلی حدادعادل رییس فرهنگستان ادب و زبان فارسی در این‌باره به سوالات پاسخ داد که مشروح آن در ادامه می‎آید.

غلامعلی حدادعادل رییس فرهنگستان ادب و زبان فارسی درباره نقش، جایگاه و اهمیت زبان گفت: قبل از پاسخ به این سوال در ابتدا باید از مقام معظم رهبری تشکر کنم که همواره پشتیبان زبان فارسی بوده‎اند. به ویژه در دیدار اخیر اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی با ایشان، درباره زبان فارسی صحبت کردند و هشدارهایی به مسئولین این امر دادند.

وی در ادامه بیان داشت؛ زبان فارسی، رکنی از ارکان هویت ملی ما ایرانیان است. چیزی که ملتی را از ملت دیگر متمایز می‎کند و هویت جداگانه‎ای به آن‎ها می‎بخشد مجموعه‎ی خصوصیات ویژه‎ی آن ملت است که هویت آن‎ها نیز محسوب می‎شود. یکی از این خصوصیات زبان هر ملتی است. هویت ما ایرانیان این است که ما یک ملت مسلمان، با اعتقادات و باورهای خود هستیم؛ و اتحادی که از روحیه‎ی ملی ما نشات گرفته است. دیگر چیزی که به ما به عنوان یک ایرانی هویت می‎بخشد زبان و ادبیات کهن فارسی است و نیز تاریخ مشترکی است که با یکدیگر داریم. سنت، آداب و رسوم، اخلاق، ارزش‎ها و در یک کلمه، فرهنگی است که ما داریم. و جلوه‎گاه تمام این ویژگی‎ها در زبان ما نهفته است؛ یعنی در زبان فارسی متجلی می‎شود.

رییس فرهنگستان ادب و زبان فارسی گفت: زبان ما جزیی از هویت ما در جهان امروز است. و ما باید توجه داشته باشیم که زبان فارسی، یک سرمایه بزرگ برای ملت ایران است، مثل منابع طبیعی. اما تفاوت آن‎ها در این است که زبان هم‎چون منابع طبیعی به طور طبیعی و خارج از اراده‎ی ما به وجود نیامده است. بلکه پدران و نیاکان ما در این‎‏باره تلاش و کوشش بسیار کرده‎اند تا این زبان به بالندگی خود رسیده است. اجداد ما آن را رشد داده‎اند و روز به روز دقیق‎تر و ظریف‎تر کرده‎اند و آن را برای بیان اندیشه‎ها تواناتر کرده‎اند. زبان ما محصولی است که ساخته‎ی اندیشه‎ی پدران ما در طول چندین سده است. ما باید قدر و منزلت این زبان را بدانیم.

حدادعادل در ادامه اظهار داشت؛ زبان فارسی این توانایی بالقوه را دارد که تبدیل به زبان علمی شود. این زبان چیزی از زبان انگلیسی، فرانسوی و آلمانی کم ندارد. زبان ما می‎تواند پا به پای زبان‎های مهم و زنده‎ی دنیا جلو برود و تبدیل به زبان علم شود. و نیز تمام نیازهای ما را پاسخ دهد.

این محقق ادب و زبان فارسی تصریح کرد؛ ما باید به عنوان ملت ایرانی از زبان فارسی حمایت کنیم. این زبان در روزگاری هم‎چون یک همای بلند پرواز، از بالکان تا جنوب هند را مسخر خود کرده بود. از جنوب چین تا خلیج فارس، میدان جلوه‎ی این زبان بوده است. وی افزود؛ در حدود 30 سلسله حکومتی در هندوستان به وجود آمده است که زبان رسمی آن‎ها زبان فارسی بوده است. مردم باید بدانند که تعداد نسخه‎های خطی و کهنی که در شبه‎قاره هند وجود دارد دو برابر کل نسخ خطی موجود در کتابخانه‎های رسمی و شخصی ما در ایران است. زبان فارسی زبانی نیرومند است که افتخار ملت ما است.

رییس فرهنگستان ادب و زبان فارسی در مورد این‎که نقطه‎ی آسیبی که باعث تهدید این گوهر یگانه شده است و این‎که چرا ضمانت اجرایی به طور جدی در برابر اصل پنجم قانون اساسی وجود ندارد، گفت: ریشه‎های نامطلوب این پدیده بسیار وسیع است. و لازم است پرسیده شود چرا این طور شده است و این اتفاق رخ داده است. در دیدار مقام معظم رهبری با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی دیدیم که ایشان با چه تاسفی از این پدیده یاد می‎کردند و چه هشدارهایی در این‎باره به مدیران و مسئولین فرهنگی کشور دادند. او گفت: به نظر من ریشه‎ی این بی‎توجهی بیش‎تر به عدم خودباوری ما نسبت به فرهنگ بومی خود و نیز باور فرهنگ بیگانه وارداتی، برمی‎گردد. چرا ما ایرانیان که خط و زبان خود را داریم لغت و واژه‎ی فرهنگی دیگر را استعمال میکنیم؟ زمانی است که دستگاهی اختراع شده است یا روشی ابداع گردیده و در رشته‎ی تخصصی آن معادل فارسی نداریم، این‎جا چاره‎ای نیست. زیرا بحث تخصصی چیزی نو و جدید است. اما وقتی شما در خیابان‎های شهرهای کشور راه می‎روید این واژه‎ها و رسم‎الخط بیگانه است که چشم شما را آزار می‎دهد. کشوری که چشم امید کشورهایی فارسی‎زبان چون افغانستان و تاجیکستان است این طور آلوده به حروف و ارقام بیگانه شده است که جای تاسف دارد.

وی ادامه داد؛ در بین برخی افراد این طور جا افتاده است که هر چه لغت و اصطلاحات را به زبان فرنگی بگویند موقعیت بالاتری به دست میآورند. این یک اهانت به ملت ایران است. متاسفانه افراد با این تهاجمات فرهنگی احساس تفاخر و خودبزرگی می‎کنند. این حالت تفاخر زبان فارسی را آزار می‎دهد. از طرف دیگر فروشندگانی که برای نام فروشگاه خود اسمی لاتین انتخاب می‎کنند و به خط لاتین بر سر در فروشگاه حک می‎کنند به فکر یک نوع سودجویی نیز هستند. زیرا فکر می‎کنند به این شکل مشتریان بیش‎تری جذب می‎کنند.

حدادعادل به نکته‎ی دیگر اشاره کرد و گفت: علت دیگر بی‎توجهی ما به این نکات ظریف است. همه از روی بی‎علاقگی یا احساس دین نکردن به هویت و وطن خود به این سمت نمی‎روند، بلکه به قولی شاید این معضل به عادت تبدیل شده است. این موضوع به ریشه‎های عمیق اجتماعی-فرهنگی برمی‎گردد.

وی در بیان راه‎های این پدیده‎ی نوظهور بیان کرد؛ اولا مردم باید از فروشگاه‎هایی که به هویت و فرهنگ آن‎ها احترام نمیگذارند و از واژه‎های بیگانه استفاده می‎کنند، خرید نکنند. کسی که زبان فارسی را لایق ندانسته است که به عنوان اسم فروشگاه یا نام کالای خود از آن استفاده کند باید مورد بی‎توجهی قرار بگیرد. به کار بردن الفاظ نامفهوم انسان را به حیرت وامی‎دارد و رنج‎آور است. این رفتار نوعی اهانت به ملت و مردم محسوب می‎شود. ما باید به این کج‎روی‎ها و ناهنجاری‎ها حساسیت نشان بدهیم.

حدادعادل درباره مهم‎ترین اقدامات فرهنگستان ادب و زبان فارسی عنوان داشت؛ در طول این 23 سالی که فرهنگستان ادب و زبان فارسی تاسیس شده است برنامه‎های وسیع و گوناگونی پی‎گیری و انجام شده است. به طور مثال یکی از گروه‎های فعال در این فرهنگستان، گروه واژه‎گزینی است که برای تعدادی از واژه‎های عمومی که در بین مردم استفاده‎ی زیادی دارد واژه‎ی جایگزین ساخته است. به طور مثال به جای واژه‎ی موبایل، «تلفن همراه» ساخته شد. یا به جای هلی‎کوپتر واژه‎ی «بالگرد» ساخته شد. به جای اس مس «پیامک» آمده است. من فکر می‎کنم به لحاظ موسیقیای این واژه‎‌های فارسی به گوش ما ایرانیان گوش‎نوازتر باشد.

وی در ادامه گفت: ما روز به روز با استعمال این واژه‎های بیگانه زبان فارسی را تیره‎تر و نامفهوم‎تر می‎کنیم و به کارکرد اصلی زبان نیاکان خود لطمات زیادی وارد می‎سازیم. و با این روند حتا دستر زبان خود را نیز با خطر مواجه می‎کنیم.

حدادعادل ادامه داد؛ ما در فرهنگستان ادب و زبان فارسی در طول این 20 سال، 80 هزار لغت و واژه‌ی بیگانه در گروههای واژه‎گزینی خود بررسی کرده‎ایم. در این زمینه 70 گروه در حال فعالیت هستند که نزدیک به 300 استاد آشنا به زبان فارسی و دیگر زبان‎ها ما را در این امر یاری می‎کنند و با ما همکاری دارند. در حال حاضر 45 هزار واژه عرضه شده است که در لوح فشرده‎ای در اختیار دیگران قرار گرفته است.

او از دیگر اقدامات فرهنگستان در این زمینه به فرهنگ‎های مصوری اشاره کرد که تا کنون به چاپ رسیده است و بیان داشت؛ 10 جلد فرهنگ مصور از سوی فرهنگستان منتشر شده است که روال کار به این شکل است، در هر رشته‎ای وقتی تعداد واژگان مصوب به 1000 کلمه می‎رسد به شکل کتاب منتشر می‎شود. تا کنون فرهنگ مصور زیست‎شناسی، شیمی، علوم نظامی، علوم زمین، فیزیک، حمل و نقل اعم از زمینی- دریایی- ریلی - هوایی و پزشکی به چاپ رسیده است که در حوزه پزشکی جلد دوم نیز به زودی منتشر می‎شود. او ادامه داد؛ تا پایان سال نیز چند هزار واژه آماده‎ی چاپ می‎شود.

رییس فرهنگستان ادب و زبان فارسی از مجریان قانون گفت و در این رابطه بیان داشت؛ همه‎ی دستگاه‎های قانون‎گذار موظف هستند از به کار بردن واژه‎های لاتین چه در بخش اداری و چه در سخنرانی‎ها باید پرهیز کنند. و هم‎چنین استفاده از کلملت لاتین برای کالای تولیدی داخلی که در داخل عرضه می‎شود ممنوع است. و برای کالاهای صادراتی نیز باید واژه زبان فارسی باشد و در کنار آن از نمونه‎ی لاتین آن استفاده شود. در این خصوص نیز از فرهنگستان خواسته شده تا اقدام کند و واژه‎های بومی به تصویب برساند.

حدادعادل درباره فروشگاه‎ها و کارخانه‎هایی که از نام بیگانه استفاده کرده‎اند نیز گفت: در قانون اساسی آمده است که در ابتدا به آن‎ها اخطار داده می‎شود که در ظرف 2 سال اسامی کالاهای تولیدی خود را به فارسی برگردانند و نیز در ظرف یک سال نام فروشگاه یا کارخانه خود را تغییر دهند؛ در غیر این صورت، فروشگاه یا کارخانه مورد نظر تعطیل و پروانه کار آن لغو خواهد شد.

وی ادامه داد؛ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید با این تخلفات برخورد کند و نیز صدا و سیمای جمهوری اسلامی به عنوان یک رسانه‎ی ملی باید دستور زبان فارسی را معیار خود قرار دهد.

او درباره افرادی که از لغات بیگانه و انگلیسی استفاده می‎کنند، گفت: عموما این افراد زبان انگلیسی را نمی‎دانند. کسی که به زبان‎های بیگانه آشنا است، برای زبان خود ارزش زیادی قائل است و می‎بینیم که این اساتید از به کار بردن واژه‎های خارجی در زبان فارسی به شدت پرهیز می‎کنند.

رییس فرهنگستان درباره نامفهوم بودن و نیز نامانوس بودن برخی اصطلاحات جایگزین شده به جای واژه‎های بیگانه هم‎چون «خمیربرگ» به جای لازانیا و ... گفت: همیشه در ابتدا وقتی اصطلاحی جدید می‎آید استعمال آن سخت به نظر می‎رسد تا زمانی از آن بگذرد. مثلا قبلا به جای «پرونده» دوسیه استعمال می‎شد. دوسیه برای ما در حال حاضر نامانوس است در حالی که آن زمان وقتی پرونده به جای آن گذاشته شد برای مردم نامانوس بود. ضمن این که ما این اصطلاحات جایگزین شده را بازخوردهای آن را می‎گیرد و بعد از 3 سال از جامعه و متخصصین نظر می‎خواهیم، اگر ایرادی داشته باشد دوباره بررسی و رفع اشکال می‎شود.

غلامعلی حدادعادل درباره نقدی که به فرهنگ‎های مصور شده است، این‎که باید اولویت‎بندی شود و مثلا درباره اصطلاحات جایگزین رسانه‎های نوظهوری چون اینترنت و ... زودتر اقدام شود تا مثلا علوم زمین، گفت: در رشته‎ی رایانه، واژه‎های زیادی در گروه واژه‎گزینی تصویب و ابلاغ شده است. اما چون هنوز به 1000 واژه نرسیده، در غالب کتاب منتشر نشده است.

وی در مورد اولویت‎بندی جایگزین کردن واژه‎های بومی به جای بیگانه ادامه داد؛ الان در مورد واژه‎ها در حوزه ورزش که استفاده زیادی می‎شود در حال کار هستیم. او اشاره داشت که مجری سیما در بیان اخبار به جای واژه‎ی فارسی «جام» لیگ استفاده می‎کند و به جای گفتن «جام برتر» اصطلاح بیگانه سوپر لیگ به کار می‎برد. یا گزارش‎گر خبری سیما، به جای واژه‎ی «ردیف» از اصطلاح نامفهوم ترینگTiering)) استفاده می‎کند. او ضمن تشکر از مهندس ضرغامی که بسیار پرتلاش در این راستا در رسانه در حال کار است گفت: من از رسانه ملی و از مطبوعات می‎خواهم که به زبان فارسی اهمیت بیش‎تری بدهند. وقتی اصطلاح‎ها را رسانه‎ها به کار ببرند کم‎کم عادی می‎شود و عموم مردم نیز از آن استفاده می‎کنند. بسیاری از واژه‎هایی که امروز زیبا و آشنا به نظر می‏رسند در ابتدا غریب و ناآشنا بودند.

غلامعلی حدادعادل در انتها گفت: من از تمام ملت و ایرانیان تقاضا دارم نسبت به زبان فارسی غیرت داشته باشند و نویسندگان و مترجمان از این سرمایه‎ی ملی و گوهر ارزنده محافظ کنند. فارسی زبانان ایرانی باید حافظ این زبان ملی در جهان باشند. «گرت هواست که از یاد مردمان نروی زبان مادری خویش را مبر از یاد»

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

تازه هاي مطبوعات
 
 
روزنامه خراسان - مورخ پنج‌شنبه 1393/07/17
 
 
آفتاب يزد

حجت الاسلام منتجب نيا در گفت و گو با اين روز نامه تاکيد دارد که مجموعه اي شبکه وار در دولت عليه روحاني کار شکني مي کند.

جوان

اين روزنامه در مطلبي با اشاره به توهين نشريه نزديک به کارگزاران به روحاني در مطلبي با عنوان «پروژه عبور از روحاني از تخريب به توهين رسيد» نوشت :در حالي سيل «هجمه ها» عليه روحاني و دولت يازدهم روزافزون و گسترده تر مي شود و جاي خود را آرام آرام به « توهين » و « تحقير» مي دهد که اين رويکرد با تئوري «سعيد حجاريان» مبني بر اينکه استراتژي دوم خردادي ها در برابر دولت يازدهم «اتحاد علني و انتقاد مخفيانه» است، مخالفت و ضديت دارد و اين در شرايطي است که پيش تر برخي سايت هاي خبري نيز از انتقادات شديد متقابل اعضاي دولت يازدهم از شخصيت هاي اصلاح طلب در جلسات خصوصي اخباري منتشر کرده بودند.

شرق

سلطاني، عضو کميته پيگيري پرونده «بابک زنجاني» گفت: در بررسي اين پرونده به اسامي گردن کلفتي رسيده ايم و به زودي نام 10 تا 15 نفر از همکاران زنجاني افشا خواهد شد. همکاراني که به گفته سلطاني نام برخي از مديران رده بالاي دولت قبل هم در آن به چشم مي خورد.

اعتماد

صادق زيبا کلام استاد دانشگاه در يادداشتي با عنوان " آنچه روحاني گفت و آنچه نگفت " نوشت :« از وي انتظار داشتيم در خصوص آزادي انديشه و ضرورت آن جدي تر و صبورانه تر صحبت مي کرد.»

کيهان

اين روزنامه د رمطلبي با عنوان «خدمات وزارت علوم ما به وزارت دفاع آمريکا! »با بيان اينکه مقصود اين متن به هيچ وجه سياسي و جانبدارانه نيست نوشت :يکي از اين پروژه هاي تحقيقاتي، پروژه مرتبط با آزمايشگاه MAV يا ريز بالزن ها است که با بررسي منابع و اسناد آکادميک آن در دانشگاه هاي سراسر جهان، مي توان به نکات قابل تأمل و صد البته تعجب برانگيزي دست يافت!

آرمان

اين روزنامه با عنوان «احمدي نژاد با خاتمي و ناطق ديدار مي کند؟»، نوشت: چندي پيش محمود احمدي نژاد به بهانه زيارت مرقد بنيانگذار انقلاب اسلامي به آنجا رفت و از سيدحسن خميني تقاضاي ديدار نمود. در روزهاي اخير برخي از نزديکان احمدي نژاد به ديدار سيدمحمد خاتمي رفته اند تا زمينه ديدار احمدي نژاد و خاتمي را نيز فراهم کنند؛ اتفاقي که بعيد است به سر انجام برسد. اين اقدام عيناً درباره حجت الاسلام ناطق نوري نيز افتاده و اين بار هم نزديکان احمدي نژاد به در بسته خورده اند.

اعتماد

اين روزنامه در مطلبي با عنوان «کنايه هاشمي»ضمن انعکاس جمله آيت ا... هاشمي رفسنجاني که احمدي نژاد مي گفت مجمع تشخيص مصلحت را قبول ندارم نوشت : بالاخره هاشمي رفسنجاني زبان به گلايه از دولت احمدي نژاد گشود . 
       
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

بدون دانش بدون تخصص سفر > گردشگری -

یک دهه مدیریت گردشگری، بدون دانش بدون تخصص

صنعت گردشگری ایران سال‌هاست که از چرخه پیشرفت جهانی بازمانده اما بازماندن ایران از رقابت گردشگری در جهان ارتباط مستقیمی با ضعف مدیریت کلان بخش گردشگری در کشور دارد. خبرگزاري مهر ديروز در گزارشي با انتشار «تخصص مديران بخش گردشگري» مشخص كرد كه از يك دهه پيش تاكنون هيچ‌يك از مديران ارشد در معاونت گردشگري سازمان ميراث فرهنگي تجربه و تحصيلات مرتبط با اين صنعت را نداشته‌اند.

براساس سند چشم‌انداز، صنعت گردشگري كشور بايد در افق1404 به جايگاهي برسد كه سهم ايران از گردشگري جهان را از0/09 درصد در سال83 به 5 /1درصد در سال1404 افزايش داده و 20ميليون گردشگر به ايران جذب شود. درآمد كشور از محل گردشگري جهاني نيز بايد از 0/07درصد به 2درصد در سال1404 رشد يابد تا ايران بتواند در سال1404 حدود 25ميليارد دلار از محل گردشگر ورودي درآمدزايي كند. اكنون جدول سابقه علمي و مديريتي مديران گردشگري كشور از يك دهه پيش يكي از دلايل عقب‌ماندگي كشور در رقابت جهاني گردشگري را مشخص مي‌كند.

براساس اين جدول در سال83 علي هاشمي، معاون گردشگري، پيش از ورود به سازمان ميراث فرهنگي در مجمع تشخيص مصلحت نظام مشغول به‌كار بود. سال84 نيز محمد شريف ملك‌زاده با دكتري مديريت و عضويت در هيأت علمي دانشگاه آزاد و عضو علي‌البدل هيأت تجديدنظر رسيدگي به تخلفات انتظامي اعضاي هيأت علمي اين دانشگاه، به معاونت گردشگري منصوب شد. ملك‌زاده 4سال در اين سمت ماند تا آنكه در سال88 حسين فاضلي با ليسانس رياضيات از مدرسه عالي كرج و مدرك معادل كارشناسي ارشد برنامه‌ريزي سيستم‌هاي اقتصادي در سازمان برنامه و بودجه به سرپرستي معاونت گردشگري رسيد. فاضلي تنها 2ماه معاونت گردشگري سازمان ميراث فرهنگي را مديريت كرد. در مهرماه همان سال، رضا موسوي كارشناس علوم اجتماعي كه از سال86 مدير روابط عمومي سازمان ميراث فرهنگي شد و پيش‌تر كارمند اداره نغمات راديو بود، به معاونت گردشگري منصوب شد. موسوي اما در مردادماه سال89 مديرعامل منطقه آزاد قشم شد و عليرضا عامري كه او نيز بعدها مديرعامل منطقه آزاد كيش شد سرپرستي معاونت گردشگري را برعهده گرفت. عامري پيش از ورود به سازمان ميراث فرهنگي شهردار كوهسار بود. او پس از ورود به سازمان ميراث فرهنگي، مديركل دفتر بازاريابي و تبليغات معاونت گردشگري، سرپرست پژوهشكده گردشگري، دبير كميته ملي طبيعت‌گردي، رئيس ستاد دائمي تسهيلات سفرهاي كشورو پس از آن معاون گردشگري شد. عامري 8‌ ماه بعد به كيش رفت و به جاي او شهباز يزداني، قائم‌مقام سازمان ميراث فرهنگي در امور بين‌الملل، اسفندماه89 به معاونت گردشگري منصوب شد. يزداني پيش از ورود به سازمان ميراث فرهنگي، مدير روابط عمومي و امور بين‌الملل سازمان تعاون روستايي، مشاور وزير تعاون و مديركل امور بين‌الملل جهادكشاورزي بود. در تيرماه90 نيز حامد دهقانان با داشتن دكتري مديريت منابع انساني از دانشگاه شهيد بهشتي به معاونت گردشگري منصوب شد. معاون سياسي امنيتي استاندار فارس، عضو شوراي سياستگذاري شبكه خبر سيما و مديرگروه مديريت و تشكيلات مركز پژوهش‌هاي مجلس از سوابق دهقانان پيش از ورود به سازمان ميراث فرهنگي بود. آذرماه90 اما سيدفرهاد سجادي گيلوان جايگزين حامد دهقانان در معاونت گردشگري سازمان ميراث فرهنگي شد. گيلوان، مدتي سرپرست استانداري فارس و بعدتر رئيس 2واحد دانشگاهي در تهران بود. گيلوان پس از 2ماه از معاونت گردشگري كنار گذاشته شد و منوچهر جهانيان جايگزين او شد. جهانيان دكتري جغرافياي سياسي و عضو هيأت علمي دانشگاه علم و فرهنگ بود. او پيش از حضور در سازمان ميراث فرهنگي، رياست مركز علمي - فرهنگي گردشگري دانشجويان ايران وابسته به جهاد دانشگاهي را برعهده داشت.مديريت جهانيان در معاونت گردشگري سازمان ميراث فرهنگي 2سال به طول انجاميد تا آنكه دولت تدبير و اميد تشكيل شد و اين‌بار مرتضي رحماني موحد در آبان‌ماه92 بر صندلي معاونت گردشگري نشست. رحماني موحد نيز هنگام انتصاب،سابقه و دانش علمي از صنعت گردشگري نداشت. او يك ديپلمات بود. مرتضي رحماني موحد پيش از نشستن بر صندلي معاونت گردشگري، كارشناس سياسي اروپاي غربي در وزارت امور خارجه، دبيراول سفارت ايران در آلمان، سركنسول ايران در شانگهاي چين و سفير ايران در نيوزيلند بود. مرتضي رحماني موحد اما امروز ميزبان فعالان صنعت گردشگري براي برگزاري روز جهاني گردشگري در سالن اجلاس سران كشورهاي اسلامي است. اين ميزباني درحالي‌انجام مي‌شود كه مرور آنچه بر مديريت كلان بر صنعت گردشگري ايران رفت، بيانگر آن است كه گردشگري ايران نه‌تنها نتوانسته با استانداردهاي جهاني منطبق باشد كه با كشورهاي همسايه نيز قابل مقايسه نيست.

منبع:روزنامه همشهری

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

نیمی از مرگ های کشوربه دلیل روغن‌های بی‌کیفیت،شکرونمک
       

 
سلامت > خانواده - همشهری آنلاین:
وزیر بهداشت با بیان اینکه وزارت بهداشت تنها به میزان ۲۰ درصد می‌تواند در تامین سلامت مردم نقش داشته باشد، گفت: مسلما بخش عمده تامین سلامت در گرو همکاری سایر بخش‌ها و فرهنگ‌سازی میان مردم است.
به گزارش ایسنا، دکتر سیدحسن هاشمی در سفر به استان یزد و در جمع مدیران صنایع غذایی این استان با اشاره به اینکه این جلسه یکی از بهترین جلسات در طول یک سال گذشته است، افزود: چاره اصلی حل مشکلات سلامت بویژه در حوزه غذا، در گرو همدلی و همکاری است.

وی ادامه داد: هرچند سلامت ابعاد مختلفی دارد، اما سلامت غذا از اهمیت بسیاری برخوردار است که متاسفانه در طول دهه‌های گذشته آنطور که باید نسبت به آن حساسیت وجود نداشته است.

هاشمی همچنین افزود: باید در مسیر توجه به سلامت غذا، به دور از غوغاسالاری و تشویش اذهان مردم، به درستی عمل کنیم و مردم نسبت به سلامت ماده غذایی که مصرف می‌کنند، اطمینان حاصل کنند.

به گفته وزیر بهداشت استان یزد از جمله استان‌هایی است که به آداب و سنن ایرانی اهمیت ویژه‌ای می‌دهد، اما متاسفانه نسل جوان ما که ثروت‌های آینده محسوب می‌شوند، با مفهوم غذای ایرانی به درستی آشنا نیستند و در اثر تغییر ذائقه، از غذاهای آماده استقبال بیشتری می کنند. این وضعیت باعث افزایش انواع بیماری‌ها از جمله دیابت، اضافه وزن و چاقی در کشور شده است.

وی با بیان اینکه اکنون حدود 50 درصد مردم یزد اضافه وزن دارند، ادامه داد: همچنین نیمی از این افراد دچار دیابت و یا در معرض ابتلا به دیابت هستند. ضروری است مصرف مواد جایگزین شکر را که قند و کالری کمتری دارند، در برنامه‌های غذایی مردم این استان گنجانده شود.

هاشمی همچنین با تاکید بر اینکه می‌توان با بهره‌گیری از آداب و سنن مردم ایران بر بخشی از مشکل اضافه وزن و چاقی غلبه کرد، افزود: متاسفانه طی 20سال گذشته شیوع دیابت در استان یزد از 12درصد به 25 درصد رسیده و این نشان می‌دهد صاحبان صنایع باید بکوشند ذائقه مردم را به تدریج به مصرف غذای سالم تغییر دهند.

وزیر بهداشت در ادامه خاطرنشان کرد: ما موظف به حمایت از تولید و مکلف به حمایت از مردم هستیم. البته مردم نیز باید اطمینان داشته باشند که دولت از سلامت آنها غافل نیست.

هاشمی با بیان اینکه البته نباید از نظارت و بازرسی در امر تولید غافل شد، اضافه کرد: در حال حاضر بیش از نیمی از مرگ و میرها، ناشی از مصرف روغن‌های بی‌کیفیت، شکر و نمک است. بنابراین باید در تهیه محصول غذایی دقت کرده و مردم را به خودمراقبتی، کنترل فشار خون، قند خون و سایر عوامل خطر بیماری‌ها تشویق کنیم.

همچنین در حاشیه نشست وزیر بهداشت با اعضای شورای سلامت و صاحبان صنایع شیرینی از کیک یزدی با جایگزینی شیرین کننده طبیعی گیاهی به جای شکر رونمایی شد.این کیک با شیرین کننده طبیعی گیاه استویا با همکاری متخصصان غذا و دارو و یکی از تولید کننده‌های یزدی تهیه شده و می‌تواند جایگزین مناسبی برای کیک‌هایی که با شکر شیرین می‌شوند، باشد.

منبع:همشهری

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 
 به سه مورد زير، توجه فرماييد:
 
.1 كشورهاي عربي حوزة خليج فارس حدود2 تريليون دلار صندوق دخيرة ارزي(خارج از بودجه جاري خود)دارند كه درسال چندصدميليارددلارازطريق سرمايه‌گذاري درغرب وآسيا،براي اين كشورهاونسلهاي آتي آنها سودحاصل مي‌كند؛

.2 منطقه سي لي كان ولي (Silicon Valley) كه مهم‌ترين منطقه فن‌آوري جهان درشمال كاليفرنياست با جمعيتي معادل 6.828.617 نفر در ماه جاري،درآمدسرانة 63.288 دلاركه جزء بالاترين درجهان است را رقم زد؛
.3 چيني‌هااخيراًموشك زمين به درياي1100كيلومتري (DF-21D)باهزينة 11 ميليون دلارباموفقيت آزمايش كردند.
معاني صريح و تلويحي اين تحولات عظيم در سطح همسايه‌هاي ما و در مقياس جهاني چيست؟ همة كشورها به فكر توسعه و افزايش توان‌مندي هستند حتي قطر با جمعيت 250 هزار نفري معادل يك محلة تهران. اعراب جنوب خليج فارس به‌تدريج در حال خريد روزافزون سهام شركت‌هاي نفتي بزرگ جهان هستند و اگر ما در آينده بخواهيم به‌منظور دستيابي به فن‌آوري نفت و گاز، با شركت‌هاي بزرگ جهان همكاري كنيم چه‌ بسا با دستور كار سياسي همسايگان سهامدار خود نيز روبرو شويم. آيا مي‌توان عنصر فن‌آوري و تكنيك را از فرآيند توليد ثروت و قدرت ناديده گرفت؟ چيني‌ها به دو دليل وارد عرصة جهاني شده‌اند: اول فروش كالا و خدمات و دسترسي به پول و ثروت و دوم همكاري‌هاي مربوط به دستيابي فن‌آوري. از قديم روس‌ها و چيني‌ها علاقة وافري به منطقة سي‌لي‌كان‌ولي داشته‌اند به‌طوريكه آمريكا، اين منطقه را از مناطق كليدي امنيت ملي خود تلقي مي‌كند.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

جنگي با 19 فرمانده زير 26 سال
 
خراسان رضوي - مورخ یکشنبه 1393/07/06 شماره انتشار 18796

 

 

جنگ تحميلي ۳۱ شهريور ۱۳۵۹ آغاز شد و ۸ سال ادامه يافت. نگاهي هر چند گذرا به فرماندهان ايراني در جنگ تحميلي، گواه روشني بر نقش آفريني بسيار درخشان جواناني است که شايد اولين تجربه جدي زندگي را در جبهه هاي جنگ با ارتش بعثي از سر مي گذراندند، اما چنان با صلابت و قهرماني پا به ميدان گذاشتند که گويي سال ها تجربه جنگاوري داشته اند.

کاوه؛ از بيت امام(ره) تا لشکر ويژه شهدا مردی ازدیار سرزمین خورشیدخراسان

«محمود کاوه» را مي توان يکي از جوان ترين فرماندهان دفاع مقدس دانست. او در شرايطي فرماندهي «تيپ ويژه شهدا» را بر عهده گرفت که فقط ۲۱ سال داشت. تيپ ويژه شهدا در آغاز جنگ براي جبران کمبود نيروهاي آموزش ديده تاسيس شد و به همت شهيدان علي قمي، گلاب و گنجي زاده در پادگاني در کرمانشاه به آموزش هاي نظامي و عقيدتي پرداخت. کاوه سرانجام ۱۱ شهريور ۱۳۶۵ در منطقه عمومي حاج عمران و بر فراز قله ۲۵۱۹ در پي اصابت ترکش گلوله توپ در ۲۵ سالگي به شهادت رسيد.

حاج يونس؛ فرمانده ۲۱ ساله

«يونس زنگي آبادي» در سال ۱۳۶۰ و تنها يک سال پس از آغاز جنگ به عضويت سپاه پاسداران در آمد. شجاعت و دليري او باعث شد در حالي که تنها ۲۱ سال داشت از سوي سردار قاسم سليماني فرمانده لشکر ۴۱ ثارا...،به فرماندهي تيپ امام حسين(ع) برسد.

او که در سال ۱۳۴۰ در زنگي آباد کرمان متولد شده بود، ۲۵ دي ۱۳۶۵ در عمليات کربلاي ۵ و زماني که ۲۵ سال داشت، در شلمچه به شهادت رسيد.

زين الدين؛ شهادت ۲ برادر در يک روز

«مهدي زين الدين» که در سال ۱۳۳۸ در تهران متولد شده بود، پس از انقلاب اسلامي و با تاسيس سپاه پاسداران، به واحد اطلاعات سپاه پيوست و تا پيش از آغاز جنگ تحميلي در تبريز و قم به فعاليت هاي مختلف پرداخت. زين الدين که يکي از خوش فکرترين و جوان ترين فرماندهان دفاع مقدس بود، ۲۷ آبان ۱۳۶۳ همراه برادرش در حالي که فقط ۲۵ سال داشت در جبهه هاي غرب به شهادت رسيد.

موحد دانش؛ فرمانده اي با دست قطع شده

عليرضا موحد دانش يکي ديگر از فرماندهان سپاه پاسداران بود که در عمليات هاي فتح المبين، والفجر و والفجر ۲ حضوري چشمگير داشت. او که متولد ۱۳۳۴ تهران بود، در عمليات والفجر ۲ دو بار مجروح شد و ۱۳ مرداد ۱۳۶۲ در جريان عمليات والفجر ۲ در منطقه حاج عمران، به شهادت رسيد.

حاج احمد؛ جانبازي با پا، دست و کمر مجروح

سردار سرلشکر احمد کاظمي يکي ديگر از فرماندهاني است که در سال هاي جواني به نقش آفريني در جبهه هاي جنگ عليه رژيم بعث عراق پرداخت. وي در ابتداي پيروزي انقلاب براي مقابله با دشمنان داخلي انقلاب در اوايل ۱۳۵۹ به کردستان رفت. او يکي از جوان ترين فرماندهان دفاع مقدس بود که در ۱۹ دي ۱۳۸۴ در جريان سانحه هوايي سقوط هواپيماي فالکن در نزديکي اروميه به همرزمان شهيدش پيوست.

و ديگران...

جوانان برومند و شجاع ديگري هم هستند که در جريان ۸ سال دفاع مقدس مايه عزت و سربلندي ملت ايران شدند. نزديک به ۳۰ تن از فرماندهان جنگ را مي توان برشمرد که بين سال هاي ۱۳3۰ تا ۱۳4۰ متولد شدند و سال هاي جواني خود را در جبهه ها سپري کردند؛ از «سيدحسين علم الهدي» که در ۲۲ سالگي در عمليات نصر به سبب اصابت همزمان ۳ گلوله تانک به شهادت رسيد، تا «حسين خرازي» که سال ۱۳۳۶ در اصفهان زاده شد، و در ۷ اسفند ۱۳۶۵ و در ۲۹ سالگي در عمليات کربلاي ۵ به شهادت رسيد.

محمدعلي جعفري، قاسم سليماني، علي شمخاني، حسين دهقان، حميد باکري، محسن رضايي، مهدي باکري، سيد محسن صفوي، محمد بروجردي و محمد جهان آرا همگي فرماندهاني بودند که در ابتداي جنگ تحميلي ۲۵ تا ۲۶ سال داشتند.

 غلامعلي رشيد، احمد متوسليان، سيديحيي رحيم صفوي، سيدعطاءا...صالحي، نورعلي شوشتري، داوود کريمي، علي صياد شيرازي و عبدالحسين برونسي هم از زمره فرماندهاني بودند که در آغاز دفاع مقدس ۲۷ تا ۳۸ سال داشتند.

محمدباقرقالیباف(زاده شهرستان طرقبه شاندیزخراسان) نیز بعلت داشتن لیاقت و شایستگی در سن۲۲

سالگی فرماندهی لشگر ۵ نصر خراسان را در دوران دفاع مقدس برعهده داشته است .

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

شکاف طبقاتی جامعه آمریکا؛

آتش زیر خاکستر در بحران‌های اجتماعی

ریشه ناآرامی‌های اجتماعی در طبقه متوسط و پایین آمریکا چیست؟ ادعای وجود شکاف طبقاتی و نابرابری اقتصادی-اجتماعی در آمریکا چقدر با واقعیت انطباق دارد؟ پیامدهای شکاف طبقاتی برای آینده آمریکا چیست؟ وضعیت سیاهان آمریکا در دوره ریاست اوبامای سیاهپوست چه تغییری کرده است؟ گزارش ویژه مشرق به سوالات پاسخ خواهد داد.
ناآرامی‌های فرگوسن که به بهانه کشته‌شدن یک نوجوان دیگر سیاهپوست به ده‌ها شهر دیگر ایالات متحده کشیده شد و مقامات محلی را مجبور به اعلام مقررات منع آمد و شد و تدابیر امنیتی شدید کرد، بار دیگر آتش زیر خاکستر جامعه آمریکا را شعله‌ور ساخت. تبعیض دامنه‌دار و توزیع ناعادلانه ثروت در جامعه آمریکا حتی با روی کار آمدن یک سیاهپوست در مقام ریاست جمهوری این کشور، تغییری نکرد و بنابر گزارش سی‌ان‌ان این کشور با رشد تبعیض مبتنی بر نژاد طی 6 سال گذشته روبرو بوده است. براساس این گزارش، در فاصله سال‌های 2007 تا 2010، میزان شکاف درآمدی خانواده‌های سفیدپوست و سیاهپوست رشد چشم‌گیری داشته است. متوسط درآمد یک خانواده سفیدپوست 110729 دلار و میانگین درآمد یک خانواده سیاهپوست آمریکایی تنها 4955 دلار است که باعث شده است آمریکا در بین 136 کشور جهان در رده‌بندی برابری درآمد و شکاف طبقاتی رتبه‌ای بهتر از 93 را کسب نکند. ایران در این رده‌بنده جایگاه 68 را دارد

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

به مناسبت هفته دفاع مقدس

 

نقشه ایران از 200 سال پیش تا امروز/

سندی بر پایمردی هشت ساله ایرانیان در دوران دفاع مقدس   

سیاست >نظامی -بارهای شنیده‌ایم که جنگ تحمیلی هشت ساله تنها جنگی بود که در آن حتی یک وجب
 
 از خاک ایران به دست دشمن نیافتاد.
 

در دویست سال گذشته ایران طی نبردها و برخی سوء تدبیرهای رجال سیاسی قاجار و پهلوی بخش های عظیمی از سرزمین ایران از حاکمیت ایرانیان خارج شده است و تنها در جنگ تحمیلی ایران و عراق بود که هیچ بخشی از ایران جدا نشد. فلش حاضر بخش های جداشده از ایران در 200 سال اخیر را نشان می دهد.  


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

به بهانه اول مهر سالروز تولدم

درسال ۱۳۵۸خورشیدی دراول مهرماه که مصادف باتولدحضرت معصومه ص بوده است بدنیاآمده ام .

(۲۳سپتامبر۱۹۷۹میلادی برابربا اول ذیقعده ۱۴۰۰قمری  و۱مهر۱۳۵۸)

 مشخصات کلی متولدین مهر ماه  :

 اهل اعتدال ، حامی وپشتیبان همسر ، شیرین بیان ، صلح جو ، علاقه مند به فضا ، آرام و متین ، بسیار منطقی ، بی آلایش ، عاشق اصالت ، علاقه مند به موسیقی  ، اجتماعی ، مؤقّر ، بد پیله ، خجالتی ، پر از احساس ، اهل مشورت ، عاشق هنر و ادبیات ، سیاستمدار ، به فکر فردا نیست ، مقبول اطرافیان ، اهل مساوات و برابری ، پر شور و حرارت نیست ، عاقل ، اهل حمایت از دیگران ، معتدل و پایدار ، شکمو ، امیدوار ، با انصاف ،خوش سلیقه ، اهل تجزیه و تحلیل ، گاهی تنبل ، کنجکاو و جستجو گر ، متنفّر از زیادی مهمان ، انتقامجو ، از بی بند و باری متنفّر است ، با معلومات و با درایت ، به آسانی تغییر عقیده نمی دهد ، مهربان ، شیک پوش و جذّاب ، نکته سنج ، دارای پشتکار فراوان ، یک روز گرم و یک روز سرد ، هوشمند ، مشاور خوب ، دوست یاب ، منظّم و مرتّب ،عاشق رنگ آبی،گاهی لجباز،مثل باتری باید مرتّب شارژ شود،صادق و درستکار،خوش مشرب ،ساده دل ، آسان گیر، دو دل و مردد ،خوش‌بین .

 اعتدالین

Ecliptic path.jpgا
اعتدال پائیزی در نیم‌کره شمالی هم‌زمان با آغاز فصل پائیز است.
اعتدالین در ستاره‌شناسی به لحظه‌ای گفته می‌شود که خورشید از دید ناظر زمینی از صفحه استوای سماوی می‌گذرد که این پدیده در هر سال شمسی دوبار رخ می دهد یکی آغاز فروردین اعتدال بهاری شمالی تقریبا در آغاز فروردین و دیگری اعتدال پاییزی جنوبی تقریبا اول مهر ماه رخ می دهد. حرکت زمین به دور خورشید در هر سال باعث می شود تا ناظر زمینی تصور کند خورشید روی یک مدار دایروی که با مدار استوای زمین ۲۳/۵ درجه اختلاف دارد، به دور سیاره ما می چرخد. در این میان چهار نقطه از مدار فرضی گردش خورشید به دور زمین بسیار مهم می شود. دو اعتدال بهاری و پاییزی که محل تلاقی دو مدار گردش خورشید به دور زمین و دایره استوای سماوی است و دو انقلاب تابستانی و انقلاب زمستانی که به نظر می رسد خورشید در بیشترین ارتفاع نسبت به استوای سماوی قرار گرپرش به: ناوبری، جستجو
دایره سرخ صفحه استوا و دایره زرد مسیر ظاهری حرکت خورشید را نشان می‌دهد. نقطه برخورد این دو، اعتدال بهاری یا اعتدال پائیزی است.
تاریخ و زمان (UT)
انقلابین و اعتدالین روی زمین[۱]
زماناعتدال
بهاری
انقلاب
تابستانی
اعتدال
پاییزی
انقلاب
زمستانی
ماهمارسژوئنسپتامبردسامبر
سال
روزساعتروزساعتروزساعتروزساعت
۲۰۱۰۲۰۱۷:۳۲۲۱۱۱:۲۸۲۳۰۳:۰۹۲۱۲۳:۳۸
۲۰۱۱۲۰۲۳:۲۱۲۱۱۷:۱۶۲۳۰۹:۰۴۲۲۰۵:۳۰
۲۰۱۲۲۰۰۵:۱۴۲۰۲۳:۰۹۲۲۱۴:۴۹۲۱۱۱:۱۲
۲۰۱۳۲۰۱۱:۰۲۲۱۰۵:۰۴۲۲۲۰:۴۴۲۱۱۷:۱۱
۲۰۱۴۲۰۱۶:۵۷۲۱۱۰:۵۱۲۳۰۲:۲۹۲۱۲۳:۰۳
۲۰۱۵۲۰۲۲:۴۵۲۱۱۶:۳۸۲۳۰۸:۲۰۲۲۰۴:۴۸
۲۰۱۶۲۰۰۴:۳۰۲۰۲۲:۳۴۲۲۱۴:۲۱۲۱۱۰:۴۴
۲۰۱۷۲۰۱۰:۲۸۲۱۰۴:۲۴۲۲۲۰:۰۲۲۱۱۶:۲۸
۲۰۱۸۲۰۱۶:۱۵۲۱۱۰:۰۷۲۳۰۱:۵۴۲۱۲۲:۲۳
۲۰۱۹۲۰۲۱:۵۸۲۱۱۵:۵۴۲۳۰۷:۵۰۲۲۰۴:۱۹
۲۰۲۰۲۰۰۳:۵۰۲۰۲۱:۴۴۲۲۱۳:۳۱۲۱۱۰:۰۲
تاریخ و زمان (به وقت ایران)
انقلابین و اعتدالین روی زمین
زماناعتدال
بهاری
انقلاب
تابستانی
اعتدال
پاییزی
انقلاب
زمستانی
ماهاسفندخردادمهرآذر
سال
روزساعتروزساعتروزساعتروزساعت
۱۳۹۲۳۰۱۵:۳۲۳۱۰۸:۳۴۱۰۰:۱۴۳۰۲۰:۴۱

اعتدال پاییزی یا اعتدال تیرماهی[۲] یا هموگان ِ پاییزی، (در نیم‌کره شمالی) در ستاره‌شناسی به لحظه‌ای گفته می‌شود که خورشید از صفحه استوای زمین می‌گذرد و به سمت جنوب آسمان می‌رود. اعتدال پائیزی یکی از دو اعتدالی است که در هر سال رخ می‌دهد (اعتدال دیگر اعتدال بهاری است ).

اعتدال پائیزی در نیم‌کره شمالی هم‌زمان با آغاز فصل پائیز است و برابر است با اعتدال بهاری در نیم‌کره جنوبی که هم‌زمان با آغاز فصل بهار استفته است.[

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

تازه هاي مطبوعات

منبع:روزنامه خراسان - مورخ دوشنبه 1393/06/31 شماره انتشار 18791

ابتکار

اين روزنامه درمطلبي با عنوان "رايزني در لابي هتل هاي ايران " نوشت: لابي هتل هاي ايران اين روزها پذيراي سرمايه گذاراني ازسراسر جهان است که هواي تازه دميده شده در ايران آنها را به ايران کشانده تا از فضاي جديد بهره ببرند و راه هاي ورود به بازار ايران را دوباره امتحان کنند.

جام جم

اين روزنامه با عنوان" بحران جمعيت را هنوز جدي نگرفته ايم" نوشت: بحران جمعيت در ايران همان مسيري را مي رود که بحران خشکسالي طي اين سال ها طي کرد و حالا نتيجه بي توجهي به آن به وضع فعلي و خشک شدن آب سدها منجر شد. آمارها مي گويند: 14.4 درصد خانواده هاي ايراني فرزند ندارند و حدود 19 درصد نيز تک فرزند هستند، بنابراين مي توان گفت 33.3 درصد خانواده هاي ايراني حداکثر يک فرزند دارند.

ايران اميرعباس سلطاني نماينده مجلس از بازجويي از رابط هاي بابک زنجاني خبر داد که قصد داشتند با فعاليت در شبکه هاي اجتماعي، افکار عمومي را نسبت به وي تغيير دهند. نماينده بروجن با بيان اينکه «اين افراد يک يا دو نفر نيستند بلکه تعداد آنان زياد است» اظهار کرد: ما نام افراد را به هزار و يک دليل نمي توانيم رسانه اي کنيم.

کيهان

دکتر عليرضا دلداده جاويد عضو انجمن اقتصاددانان ايران گفت: آماري که درخصوص عبور از رکود اقتصادي به رئيس جمهور مي دهند اشتباه است.وي افزود: آمار و ارقامي درباره عبور از رکود منتشر نشده که با قاطعيت عبور از رکود را نشان دهد؛ لذا در حالتي مي توانيم بگوييم از رکود خارج شده ايم که رشد اقتصادي کشور بيش از 4 درصد باشد.

جوان

اين روزنامه با عنوان "مردم بازنده جمع آوري کارتخوان ها" نوشت: خدماتي که تا ديروز به نام گسترش خدمات بانکداري الکترونيکي رايگان بود، امروز بانک مرکزي از ضرر و زيان شرکت هاي ارايه دهنده اين خدمات و نابودي آنها سخن مي گويد. انگار بانک مرکزي در همين يک سال گذشته يادش افتاده خدماتي که توسط کارتخوان ها داده مي شود بايد پولي باشد!

ايران

دبستان پسرانه اي واقع در منطقه ۵ تهران اقدام به تفکيک کلاس هاي درس به دو نوع هوشمند و غيرهوشمند (عادي) کرده اند که بر اين اساس دانش آموزاني که هزينه هوشمندسازي کلاس ها از سوي والدين آن ها پرداخت نشده باشد، در کلاس هاي عادي تحصيل خواهند کرد. بنا بر اين گزارش؛ کلاس هاي هوشمند در اين دبستان تنها مجهز به ويدئو پروژکتور و تخته هوشمند است که در اين نوع تخته مي توان تصوير پروژکتور يا نمايشگر را لمس کرد و با قرار گرفتن در محيط ويندوز بدون استفاده از صفحه کليد و ماوس و تنها با لمس کردن به مديريت تخته پرداخت.

دنياي اقتصاد

گفته مي شود که روزگذشته (يکشنبه) نخستين گوشي هاي آي فون 6 وارد بازار ايران شدند. گفته مي شود قيمت پيش فروش اين گوشي ها به 5 ميليون و 300 هزار تومان هم رسيده است.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

سرطان مي خريم مي خوريم!
 
خراسان - مورخ شنبه 1393/06/29 شماره انتشار 18789

 

 
پديده هايي مثل آلودگي هوا يا ايمني و جاده ها يا مواد سرطان زاي لامپ هاي کم مصرف و ... را فعلاً فراموش کنيد، چون هيچ کدام از اين موارد را براي خوردن تهيه نمي کنيم و معمولاً هم سمت آن ها نمي رويم بلکه در زندگي روزمره مان به طور ناخودآگاه يا ناخواسته با آن ها سروکار داريم؛ اما وقتي ماجراي مواد مضر و سرطان زا به خوردني هايي که براي تهيه شان پول هم مي دهيم مي کشد يعني انگار داريم سرطان و بيماري خريداري مي کنيم!

 بين تمام مواد مضر براي سلامتي آن دسته که خوراکي هم هستند به نوعي مستقيم ترين تاثير را روي ما مي گذارند، از برنج هاي خارجي بگيريد که انواع و اقسام ضرر و زيان را دارند تا سبزي هاي آلوده و ميوه هايي که براي رشد بهتر مجهز!! به انواع مواد غير مجازهستند و حالا هم که چند وقتي است کار به شير داراي روغن پالم و سوسيس و کالباس مملو از خمير غير بهداشتي مرغ رسيده!

حالا هم که خبر رسيده خيلي راحت هر ايراني سالي نيم کيلو سم مي خورد! طبيعتاً بخش زيادي از اين سمي که مي خوريم هم خودمان مي خريم، مي خريم چون اطمينان داريم يا به خودمان قبولانديم اگر مواد غذايي را با مجوز بهداشت و تاريخ مصرف و ... تهيه مي کنيم پس به عهده ما که مصرف کننده هستيم نيست که نگران ضرر و زيان مواد داخلش باشيم. غافل از اين که بسياري از هشدارهايي که به گوش ما مي رسد را همين مسئولان در مورد ضرر شير پر چرب يا پالم دار، برنج آلوده، مرغ هورموني، سوسيس و کالباس و... مي دهند.

 بماند چه قدر مواد خوراکي ديگري وجود دارد که هنوز جزئيات عوارض مصرفش مشخص نشده، اما همين مقدار که هشدار داده شده را بايد بدانيم تا سلامتي مان بيشتر از اين به خطر نيفتد.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

چرا ۲۳ ذی‌القعده روز زیارتی مخصوص امام رضا(ع) است؟

(بسم الله الرحمن الرحیم)
عضو هیئت علمی دانشگاه قرآن و حدیث با اشاره به دلایل تعیین روز زیارتی مخصوص برای امام رضا(ع) گفت: بعد از روایت‌های ثواب زیارتی حضرت سیدالشهدا(ع)، روایت‌های ثواب زیارتی امام رضا(ع) نسبت به دیگر ائمه(ع) در جایگاه دوم قرار دارد.
حجت‌الاسلام مهدی غلامعلی عضو هیئت علمی دانشگاه قرآن و حدیث با اشاره به اینکه درباره روز ولادت امام رضا(ع) اختلاف است، بیان داشت: درباره ولادت ثامن الحجج(ع) مشهور همان یازدهم ذی‌القعده سال 148 هجری در شهر مدینه است که در متون مختلف مانند «مصباح کفعمی»‌ و «تاریخ الموالید فی الموالید ائمه و وفیاتهم» بیان شده است.

وی افزود: البته در دو کتاب «مرآت الحق» و «عوالم العلوم» هم به طور مفصل آورده است، البته درباره روز ولادت امام رئوف هم گزارش‌هایی بیان شده است، از جمله اینکه ولادت حضرت روز پنج‌شنبه بوده است که در «عیون اخبار الرضا» و «الارشاد» آورده شده است، البته برخی تواریخ روز جمعه را نیز ذکر کرده‌اند.

حجت‌الاسلام غلامعلی با تأکید بر اینکه این اختلاف‌ها در گزارش تاریخی کهن طبیعی است، ابراز داشت: غیر از روز یازدهم ذی‌القعده نظرات غیر قابل قبول یا کم اعتبار هم مطرح شده از جمله روز سوم، هفتم و هشتم شوال، یازدهم ذی‌الحجه، یازدهم ربیع‌الاول و ربیع ‌الآخر که البته در کتاب‌های معتبرتر نظیر «کافی»، «تهذیب الاحکام» و «إرشاد» همان یازدهم ذی‌القعده ذکر شده است.

وی در ادامه به علت نامگذاری روز 23 ذی‌القعده به نام «روز زیارتی مخصوص امام رضا(ع)» اشاره کرد و گفت: در باب زیارت روایت‌های متعدد نقل شده است، به گونه‌ای که در کتاب «کامل الزیارة» ابن قولویه که معتبرترین و کهن‌ترین کتاب زیارتی است که حدود هزار سال -در قرن چهارم- پیش نگارش یافته است، روایت‌های متعددی درباره ثواب زیارت ائمه(ع) آمده است.

چرا ۲۳ ذی‌القعده روز زیارتی مخصوص امام رضا(ع) است

عضو هیئت علمی دانشگاه قرآن و حدیث با اشاره به اینکه بعد از روایت‌های ثواب زیارتی حضرت سیدالشهدا(ع)، روایت‌های ثواب زیارتی امام رضا(ع) نسبت به دیگر ائمه(ع) در جایگاه دوم قرار دارد، خاطرنشان کرد: در روایتی جواد الائمه(ع) ثواب زیارتی پدر بزرگوارش را بالاتر از ثواب زیارتی امام حسین(ع) دانسته و می‌فرماید: زیارت پدرم افضل است، زیرا حضرت اباعبدالله الحسین(ع) را همه مردم زیارت مى‌کنند؛ اما پدرم را جز خواص شیعه زیارت نمى‌کنند.

وی با بیان اینکه فرقه‌های باطل درون شیعی از جمله چهار امامی، شش امامی و هفت امامی جایگاهی برای امام رضا(ع) قائل نیستند، افزود: هشت امامی‌ها، امامت حضرت رضا(ع) و در ذیل آن امام مهدی(عج) را قبول دارند، با وجود فرقه‌های باطل درون شیعی تأکیدات زیادی قبل از ولادت و شهادت ثامن‌الحجج(ع) برای زیارت حضرت شده است که این امر توسط ائمه بعدی امام رضا(ع)، از جمله امام جواد(ع) و امام هادی(ع) بارها مورد سفارش واقع شده است.

چرا ۲۳ ذی‌القعده روز زیارتی مخصوص امام رضا(ع) است

حجت‌الاسلام غلامعلی با بیان اینکه روز 23 ذی‌القعده، ماه رجب و روز شهادت امام رضا(ع) به عنوان روز زیارتی مخصوص ایشان مطرح شده است، اظهار داشت: اهل بیت(ع) از این منظر خواسته‌اند که شیعه به امام رضا(ع) توجه زیادی کند تا پاسخی به آن انحراف‌ها باشد که در اندیشه شیعه هفت امامی (واقفیه) رخ داد، زیرا آن‌ها معتقد به این بودند که امام کاظم(ع) آخرین امام بوده است و از دیده‌ها غائب شده و یک روز ظهور می‌کنند! بنابراین امامت امام رضا(ع) را انکار کردند.

وی ادامه داد: اهل‌بیت(ع) خواستند این سرخط را به شیعیان بدهند که این انحراف، انحراف باطلی است و تعیین روز زیارتی برای امام رضا(ع) خط بطلانی بر اندیشه‌های فرقه‌های باطل شیعه باشد، بنابراین حرکت شیعیان از شهرهای مختلف آن هم در زمان عباسیان برای زیارت حرم امام رضا(ع) برای یک روز خاص بسیار ارزشمند بوده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه قرآن و حدیث در پایان سخنان خود به بیان جایگاه ثواب زیارتی امام رئوف(ع) پرداخت که مشروح این روایت به شرح زیر است:

چرا ۲۳ ذی‌القعده روز زیارتی مخصوص امام رضا(ع) است

ابن قولویه قمی از قول حمدان نقل می‌کند: روزی به محضر مولایم حضرت امام جواد(ع) تشرّف پیدا کردم و به ایشان عرض کردم: پاداش زائری که مرقد پدرت حضرت رضا علی بن موسی الرضا را در خراسان زیارت کند، چقدر است؟ امام در پاسخ فرمود: کسی که قبر پدرم را زیارت کند، خداوند گناهان حال و گذشته او را خواهد آمرزید. حمدان می گوید: من ایوب بن نوح را ملاقات کردم و گفتم: ای اباالحسین! من از مولا و حجت خدا امام جواد، چنین و چنان شنیدم، ایوب گفت: ایا من به دانش تو بیش از آنچه شنیده‌ای، نیفزایم؟ گفتم: بله. گفت: من از امام جواد(ع) این روایت را شنیدم و سپس آن حضرت افزود: کسانی که پدرم را زیارت کنند، در روز قیامت برای آنان منبرهایی مقابل منبر رسول الله(ص) نهاده خواهد شد، تا همه از حساب و کتاب قیامت فارغ شوند.

آن گاه حمدان می‌گوید: من بعد از چندی، ایوب بن نوح را دیدم که به شهر طوس به زیارت حضرت رضا(ع) مشرف شده. تا مرا دید گفت: به زیارت مولایم آمده‌ام و هدفم به دست آوردن منبری است که امام جواد(ع) فرموده است.

منبع:سایت  فارس
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

به مناسبت ۲۷شهریور روز شعر و ادب پارسی

زبان پارسی زبان ملی ما ایرانیان است.


آنچه فرهنگ مارا پس از تازش عربها, مغولها , انگلیسیها و دیگرکشورها به میهن مازنده نگاه داشته , زبان مادری مان است پس تلاش می کنیم زبان مادری خود را پاس داریم و تا می توانیم از واژه های زبان خودمان به جای واژه های بیگانه ای که پس از این تازشها به زبانمان وارد شده بهره ببریم و با آنها گفتگو کنیم و بنویسیم...
چرا از بکار بردن واژه های زبان خود که سرمایه های فرهنگی ما هستند سربلند نباشیم ؟
آیا زبان پارسی مایه شرمساری ایرانیان است یا دست آویز سربلندی ما ؟
زبان مادری ما همچون گنجینه ای از هزاران سال پیش با گذر از جنگها و کشتارها و درازای سده ها به دست من و شما رسیده و مایه ی سربلندی ماست. بیاییم پارسی را پاس داریم !

اگر دقت کرده باشید به مرور زمان کلمه های بیگانه فراوانی وارد زبان عامیانه ما شده است . کلماتی که بیشتر از زبان عربی و یا … وارد زبان پارسی شده اند .

 بیایید با درست گفتن و درست نوشتن

                              پارسی را پاس بداریم

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

معاون اول رئیس جمهوری:
 
بحران آب جدی است،مردم صرفه جویی کنند
 
 صدور مجوز ۱۰ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای طرح‌های آب

معاون اول رئیس جمهوری در جلسه شورای عالی آب با بیان اینکه حساسیت موضوع کمبود آب در سال جاری دو چندان شده، گفت:‌ در این موضوع هر چه زمان را از دست بدهیم، وضع بدتر می‌شود لذا علاوه بر اقدامات فوری ، نیازمند تهیه برنامه‌های کوتاه و بلند مدت هستیم.

خبرگزاری فارس: بحران آب جدی است، مردم صرفه جویی کنند/ صدور مجوز ۱۰ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای طرح‌های آب

 

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت ، اسحاق جهانگیری عصر سه شنبه در جلسه شورای عالی آب با بیان اینکه حساسیت موضوع کمبود آب در سال جاری دو چندان شده گفت:‌ در این موضوع هر چه زمان را از دست بدهیم، وضع بدتر میشود لذا علاوه بر اقدامات فوری ، نیازمند تهیه برنامه های کوتاه و بلند مدت هستیم، بر این اساس موضوع آب باید در برنامه ششم توسعه بعنوان یک موضوع محوری مطرح باشد و توسعه سایر بخشها منوط به تامین آب و استفاده صحیح و بهره وری از این منابع گردد.

*برداشت 10 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی بعنوان تسهیلات برای طرح های آب و خاک کشور

- See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930625001106#sthash.4yykFD4r.dpuf
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 حکايت دست‌درازي چيني‌ها در بازار سوغات مشهد تمامي ندارد و سال‌هاست چشم زائران رضوي به جاي سوغات بومي پايتخت معنوي به تحفه‌هاي چين روشن مي‌شود و اين در حالي است که مشهد سالانه ميزبان بيش از ۲۵ ميليون زائر است.
به گزارش مهر، عرضه تحفه چين در ويترين مغازه‌هاي پايتخت معنوي ايران حکايت ديروز و امروز نيست و مدت‌هاست که در اين آشفته بازار چيني‌ها پا را فراتر گذاشته و به حوزه سوغات اين شهر نيز چنگ انداخته‌اند تا از اين راه نيز سود بسياري را در جيب خود سرازير کنند، اين امر موجب ناديده گرفتن هويت سوغات پايتخت معنوي شده است.

سوغات واقعي شهرهاي مذهبي راهي براي انتقال اعتقادات و معارف فرهنگ اسلامي است اما اکنون بازارهاي مشهد به محلي براي عرضه سوغات چين و تحفه ساير شهرهاي ايران تبديل شده و در اين آشفته بازار خبري از سوغات حقيقي مشهدالرضا نيست.

هر زائري که به اين شهر مي‌آيد يا بايد نظاره‌گر سوهان قم و گز اصفهان باشد و يا جانماز و سجاده چيني بخرد! در بازار رضا، عباسقلي خان، مغازه‌هاي بست بالا خيابان و پايين خيابان، مغازه‌هاي اطراف فلکه آب و چهارراه شهدا سوغات‌هاي چيني و تحفه تمام شهرهاي ايران را مي توان پيدا کرد به جز سوغات مشهد!!!

طي ساليان دور کالاهاي روسي به وفور در مشهد عرضه مي‌شد و در حقيقت اين اجناس بلاي جان کساني شده بود که به دنبال جنسي با هويت و شناسنامه پايتخت معنوي بودند اما رفته رفته بساط کالاهاي روسي از اين شهر جمع شد و در مقابل عرصه‌اي براي جولان جنس چيني شکل گرفت و امروز کار به جايي رسيده که چيني ها دست بردار بازار سوغات مشهد نيستند.
 
قيمت گران سوغات مشهد
يکي از فروشندگان عرضه سوغات مشهد که در مغازه‌اش گز و سوهان و پولکي به وفور پيدا مي‌شود، به خبرنگار مهر مي‌گويد: سالهاست که به دليل گراني سوغات مشهد بازارهاي اين شهربه محلي براي عرضه کالاي چشم بادامي‌ها تبديل شده و اغلب زائران ترجيح مي‌دهند تا به طور مثال جانماز، مهر و تسبيح چين را به دليل قيمت پايين‌تر خريد کرده و به عنوان تبرک به شهرهاي خود ببرند.

مهدي محرابي عنوان مي‌کند: سوغات مشهد اغلب شامل عطر، نبات، زعفران، زرشک، نخودچي کشمش، مهر، تسبيح، جانماز و سجاده است و چيني‌ها تا اين لحظه به غير از موارد خوراکي؛ در توليد مابقي سوغات اين شهر دست دارند و خوب مي دانند که زائران قيمت پايين را در خريد يک سوغات مدنظر قرار مي دهند.
 
عباس مکتبي هم يکي از بازارياني است که در بازار رضا در فروشگاه عرضه سوغات پايتخت معنوي کار مي‌کند. او معتقد است؛ طي سالهاي اخير خريد سوغات مشهد براي زائر صرفه اقتصادي ندارد به همين دليل بيشتر زواران به دنبال جنسي مشابه و ارزان تر هستند و از سويي ديگر براي مغازه‌داران هم صرف نمي‌کند که تنها به فروش سوغات واقعي مشهد روي آورند زيرا همواره تحفه ارزان توسط مشتري‌ها به شدت مورد استقبال قرار مي گيرد.

مکتبي عنوان مي‌کند: سوهان، باقلوا، قوتو، زيره، کشک، قره قروت، نبات، زعفران، زرشک، حاجي بادومي و نخودچي از سوغات هايي است که در اغلب مغازه ها عرضه مي‌شود و اين در حالي است که همه مي‌دانيم بيشتر کالاهايي که نام برده شد جزو سوغات مشهد نيست.
 
وي افزود: در کنار اين امر مسئله تحفه‌هاي چين نيز قوز بالاي قوز شده و همه اين موارد در کنارهم بازار سوغات مشهد را بي هويت کرده و همان طور که مي‌دانيم قيمت بالاي سوغات مشهد سبب شده تا فروشندگان همه نوع سوغاتي را در مغازه هاي خود عرضه کنند.
 
کاميار کريمان از ديگر بازارياني است که سالها در حوزه عرضه سوغات مشهد فعاليت کرده و اعتقاد دارد يکي از مشکلات مهم اين شهر باز گذاشتن دست چيني ها و عدم حمايت از توليدکننده‌اي است که مي تواند بهترين و مرغوب ترين سوغات را براي مشهد تهيه کند. البته جداي از اين مسئله بايد اين نکته را هم مدنظر داشت که تحفه اين شهر گران است و همين امر رغبت زائر براي خريد را کم مي کند.
 
اين فروشنده بيان مي‌کند: امروزه زعفران به دليل قيمت بالايي که دارد بيشتر مورد استقبال زائران مرفه است و زائراني که درآمد کمتري دارند همان جانماز و تسبيح چيني را به دليل قيمت پايين آن خريداري مي کنند.
به نظر مي‌رسد باتوجه به قيمت بالاي سوغات اين شهر بايد جايگاه خاصي نظير ايجاد يک بازارچه را براي به فروش رساندن سوغات مشهد اختصاص داد تا تحفه اين شهر با قيمتي به مراتب پايين‌تر عرضه شده و از سويي ديگر نظر زائر نيز به جاي توجه به سوغات ساير شهرهاي ايران به سمت تحفه معنوي همين شهر جلب شود.
 
لزوم ايجاد بازارچه سوغات در مشهد
مديرکل ميراث فرهنگي خراسان رضوي در اين رابطه مي‌گويد: ايجاد بازارچه صنايع دستي و بازارچه‌اي براي عرضه سوغات مشهد مي‌تواند ضمن ايجاد اشتغالزايي به کوتاه کردن دست چيني ها از اين بازار کمک کند.رجبعلي لباف خانيکي ادامه مي‌دهد: در حال حاضر براي ايجاد چنين بازارچه‌هايي نيازمند مشارکت بخش خصوصي هستيم و بي ترديد با راه اندازي اين بخش مي‌توان ضمن عرضه سوغات اين شهر با قيمت ارزان تر زمينه مقابله با کالاي چين و حمايت از توليد کنندگان داخلي را فراهم کرد.به گفته وي نبايد اجازه داد که بازارهاي اين کلانشهر مذهبي به محلي براي عرضه تسبيح، جانماز و چادر چيني تبديل شود.

سالانه ۵۰۰ ميليارد تومان از فروش سوغات به جيب چين سرازير مي‌شود
عضو کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي نيز با انتقاد از عرضه سوغات چيني در مشهد به خبرنگار مهر مي‌گويد: اين درست نيست که سالانه بيش از ۵۰۰ ميليارد تومان درآمد فروش سوغات اين شهر در جيب چيني‌ها سرازير شود و مشهدي‌ها از کسب اين مبلغ بي‌نصيب باشند.

حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر بيان مي‌کند: هيچ معني ندارد که کشوري همچون چين بخواهد در عرصه سوغات نيز ورود پيدا کرده و با توليد سجاده و جانماز، مشکلات گسترده اي را براي توليد کننده داخلي بوجود آورد.

وي ادامه مي‌دهد: عرضه سوغات حقيقي پايتخت معنوي در رشد شاخصه ‌هاي فرهنگي و اقتصادي اين شهر و ايجاد اشتغالزايي نقش موثري دارد و نبايد از کنار اين مسئله به سادگي عبور کرد زيرا سوغات ابزاري براي معرفي هويت و فرهنگ يک شهر يا منطقه است.

نماينده مردم مشهد در مجلس شوراي اسلامي با اعلام اينکه بايد دست چيني‌ها را از بازار سوغات مشهد کوتاه کرد، مي افزايد: البته تنها گراني در کاهش رغبت مردم براي خريد سوغات پايتخت معنوي نقش ندارد بلکه ضعف فرهنگسازي هم در کاهش خريد تحفه هاي واقعي مشهد نقش دارد.
 
امروزه مشهد به شهري براي عرضه سوغات همه شهرهاي ايران و محلي براي جولان کالاهاي چيني به جاي تحفه هاي بومي تبديل شده است و ضروري است اين مسئله را به صورت ريشه‌اي حل و فصل کرد.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

رئیس ستاد هماهنگی خدمات سفر گفت: در ایام تابستان امسال استان های مازندران، گیلان، خراسان رضوی، کهگیلویه و بویر احمد، اردبیل، خراسان شمالی، گلستان، همدان، کردستان و آذربایجان غربی به ترتیب جزو پرگردشگر ترین شهرهای کشور بودند.
شهرخبر: رئیس ستاد هماهنگی خدمات سفر گفت: در ایام تابستان امسال استان های مازندران، گیلان، خراسان رضوی، کهگیلویه و بویر احمد، اردبیل، خراسان شمالی، گلستان، همدان، کردستان و آذربایجان غربی به ترتیب جزو پرگردشگر ترین شهرهای کشور بودند.

علی باقر نعمتی زرگران گفت: جلسات ستاد هماهنگی سفر پیش از شروع سفرهای مرحله اول تابستان برگزار شد. ناظران تلفیقی را به استانها اعزام کردیم این افراد نمایندگان عضو ستاد بودند که به صورت اکیپ سه نفره برای بازدید از مراکز گردشگری به استانها اعزام شدند.

وی ادامه داد: در استانها جلسه ای با حضور استانداری و یا قائم مقام آنها تشکیل شد و گزارش عملکرد هر یک از دستگاهها را به استانداری ها اعلام کردند هماهنگی بین واحدها پارامتر مهمی بود و هم افزایی و کیفیت خدمات رسانی و آمادگی برای پذیرش مسافران در این جلسات مورد بحث قرار گرفت.


پر گردشگرترین شهر در تابستان

وی همچنین درباره آمار سفرهای انجام شده در طول ایام تابستان اعلام کرد: آمار سفرهای تابستانی به طور حتم با آمار سفرهای نوروزی متفاوت است چرا که با تغییر آب و هوا مواجه می شویم. با این حال برخی از شهرها چه در تابستان و چه در ایام نوروز جزو اولویت سفرهای مردم هستند مانند مازندران و گیلان. ولی در ایام نوروز استانهای سردسیر جزو مقاصد سفر نیست مانند اردبیل و خراسان شمالی.

نعمتی ادامه داد: در ایام تابستان امسال استان های مازندران گیلان خراسان رضوی کهگیلویه و بویر احمد
 
اردبیل خراسان شمالی گلستان همدان کردستان و آذربایجان غربی به ترتیب جزو پرگردشگر ترین استان
 
های کشور بودند و تهران همچنان مبدا تعطیلات تابستانی است.

وی افزود: این آمار براساس میزان اقامت مسافران در مراکز اقامتی و بازدیدشان از جاذبه های گردشگری به دست آمده است.

مشکلات مردم با آژانسهای مسافرتی

مشاور ارشد معاون گردشگری کشور مشکلات مراکز اقامتی در ایام تابستان را گران فروشی و رعایت نکردن بهداشت اعلام کرد و گفت: در حوزه تورهای مسافرتی نیز تفاوت قرارداد با خدمات دریافت شده توسط مسافران، گران فروشی و اجرا نکردن تعهدات مشکلاتی بود که گردشگران با آژانس های مسافرتی داشتند در همین حال مردم همچنان در ایام تابستان با خودروی شخصی سفر کردند.

سفرهای تابستانی تحت تاثیر رمضان

وی گفت: سفرهای تابستان امسال تحت تاثیر ایام ماه مبارک رمضان قرار گرفت ولی دوباره در ایام پایانی تابستان با حجم انبوه مسافرتها مواجه شدیم.
منبع: ایسنا
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

شناخت كوتاه از امام زمان (عج)

(بسم الله الرحمن الرحیم)
نام: محمّد.
پدر: امام حسن عسكرى(ع).
مادر: نرجس.
القاب: حجت، خاتم، صاحب الزّمان، قائم، منتظَر، و از همه مشهورتر مهدى.
شكل: چون ستاره درخشان نورانى، و داراى خالى سياه بر گونه راست.
زاد روز: شب نيمه شعبان 255، هنگام طلوع فجر.
زادگاه: شهر سامراء.
غيبت صغرى: از سنّ پنج سالگى به مدّت 69 سال.
نمايندگان: چهار نفر از شخصيّتهاى شيعه به نامهاى:
1 ــ ابو عمرو، عثمان بن سعيد بن عمرو عمرى اسدى، وكيل و نماينده پيشين امام هادى و امام عسكرى عليهما السّلام.
2 ــ فرزند او، ابو جعفر، محمد بن عثمان بن سعيد، در گذشته304.
3 ــ أبوالقاسم، حسين بن روح بن ابىبحر نوبختى، در گذشته326.
4 ــ ابوالحسن على بن محمد سمرى، در گذشته329.
محل اقامت نامبردگان بغداد، و كليّه امور شيعيان و خواستهها و نامههاى آنان به وسيله اين چهار نفر انجام و ردّ و بدل مىشد; و آرامگاه آنان نيز در بغداد مشهور است.
غيبت كبرى: با در گذشت چهارمين نماينده و سفير آن حضرت از سال 329 آغاز گرديد; و تا به هنگام فرمان الهى مبنى بر اجازه ظهور و قيام آن بزرگوار، همچنان ادامه خواهد داشت.
نمـايندگان و وظـيفه مردم در دوران غيبت كبرى: كسيكه فقيه خويشتن دار، مخالف هواى نفس، و فرمانبر امر خداوند باشد، او نماينده امام زمان است; و بر ديگران لازم است از او پيروى كنند; زيرا اينگونه افراد از طرف امام بر مردم حجّتاند، و امام از طرف خداوند بر آنان حجت باشد.
هنگام ظهور: آنگاه كه منادى حقّ از جانب آسمان ندا دهد: حقّ با آل محمّد است. نام مهدى بر سر زبانها افتد; مردم دلباخته او شوند; و از كسى جز او سخن نگويند.
محل ظهور: مكّه معظّمه.
محل بيعت (تعهّد مردم در پيروى از امام): مسجدالحرام، ميان ركن و مقام.
نشانى: فرشتهاى از بالاى سر او فرياد مىزند: اين مهدى است، او را پيروى كنيد.
يادگار أنبياء: انگشتر سليمان در انگشت او، عصاى موسى در دستش، و بطور خلاصه آنچه خوبان همه دارند او تنها دارد.
ياران: سيصد و سيزده نفر (به عدد اصحاب بدر)، افرادى باشند كه هسته مركزى زمامدارى او را تشكيل دهند; و در حقيقت كارگردانان اصلى قيام مهدى(ع)، و كارگزاران درجه اوّل انقلاب جهانى اسلام خواهند بود كه از اطراف جهان به دور حضرتش گرد آيند.
روش حكومتى: بر اساس قرآن و سيره پيامبر(ص) و امام اميرمؤمنان(ع).
شعاع و دامنه حكومت: سراسر جهان را فرا گيرد; و زمين را از عدل و داد پر كند در حالى كه از جور و ستم پر شده باشد.
مركز حكومت: مسجد كوفه، مركز خلافت و حكومت جدّ بزرگوارش على(ع).
چگونگى پيروزى بر دشمنان: همانند پيروزى جدّ عالى مقامش پيامبر اكـرم(ص) بر كافران و مشركـان، خداوند او را با گـروههاى منظّم هزار نفرى از فرشتگان يا سه هزار نفرى كه از آسمان فرود آمدند يا پنج هزار نفرى كه داراى نشان مخصوص بودند مدد داد; و نيز در جبهههاى جنگ ياريش كند، آنچنان كه مؤمنان را در حال شكست در بدر و ديگر جبهههاى فراوان و روز تاريخى حنين يارى و پيروز فرمود و در جنگ احزاب، رعب و وحشت در دل كفار و مشركان فرو ريخت.
مدت زمامدارى: روايات كه اكثراً مربوط به اهل تسنّن استـ در اين باره باختلاف سخن گفته، امّا به عقيده شيعه خدا آگاه است.
وزير و معاون: عيسى(ع) از آسمان فرود آيد و به عنوان وزير با حضرتش همكارى نمايد.
بركات حكومت و رهبرى او: درهاى خير و بركت از آسمان به روى مردم گشوده شود; عمرها به درازا كشد; مردم همه در رفاه و بىنيازى بسر برند; شهرها همه بر اثر آبادانى و سرسبزى به هم پيوسته گردند، آنچنان كه مسافران را به برداشتن توشه نيازى نخواهد بود; و اگر زنى يا زنانى تنها از مشرق به مغرب روند كسى را با آنها كارى نباشد.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

زمانی که زنا آشکار می شود ؟!

(بسم الله الرحمن الرحیم)
اصبغ بن نباته گوید: امیرالمومنین فرمود: زمانی بر مردم می آید که عمل زشت برتری (کامل ) پیدا کند وخودسازی نموده جلوه گری نماید .پرده از روی محرمات برداشته شود،زنا آشکارمی گردد ومال یتیمان را حلال دانسته می خورند. کم فروشی نمایندوشراب رابه جای آب انگورحلال دانندورشوه را به عنوان هدیه حلال شمرند.خیانت درامانت را جایز می دانند، مردها شبیه به زنها وزنها شبیه به مردها شوند.(درلباس همجنس گرائی ، با اینکه پیامبرخدا(ع)لعنت نمودمردانی که شبیه زنها وزنانی که شبیه مردها شوند).


به حدود واحکام نماز اعتنا نمی کنند ،درآن زمان برای غیرخدا (سیاحت ،تجارت ، ریا ، سیاست وغیره حج کنند. درآن زمان گاهی ماه شب اول آنقدربزرگ (دیده) شود که به نظر دو شب آید وگاهی درشب اول دیده نشود ، سپس چون ماه دیده نشود روز اول ماه رمضان را روزه نگیرند و روزعید فطررا روزه بگیرند. درآن زمان مراقب باشید ، مراقب باشید ، مبادا خداوند ناگهان انتقام گیرد، همانا در پس آن زمان مرگ سریع وعجیبی خواهدبود به گونه ای که مرد هنگام صبح سالم است وشب به خاک سپرده می شود ، شب زنده است وصبح مرده. درآن زمان پیش از آنکه به بیماری مرگ مبتلاشوند واجب است وصیت خود را بکنند ونماز را دراول وقت به جا آورند مبادا تا آخروقت اجل مهلت ندهد . هرکدام از شما که آن زمان را درک کند شب نخوابد مگر با طهارت (وضو)واگر بتواند درتمام احوال با طهارت باشد انجام دهد زیرا نمی داند ملک الموت چه وقت به سراغ او می آید . من شما را ترساندم اگر بترسید وفهماندم اگر بفهمید وپند دادم اگر پند بگیرید ، درنهان وآشکار از خدا بترسید و(سعی کنید) مسلمان بمیرید چه هرکس غیراز اسلام دینی قبول کند از او پذیرفته نخواهد شد ودرآخرت از زیانکاران است .
 
  
 
 http://www.mashreghnews.ir/files/fa/news/1393/6/23/719502_239.jpg
  
» بحار، ج ۹۶ منبع :پیشگوئیهای امیرالمومنین ، سید محمد نجفی یزدی
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 
 
  
 
در عملیات موسوم به حیرام عناصر صهیونیست به همراه بلدوزرها و خودروهای زرهی خود وارد این روستا شدند. بعد از مقاومت اهالی روستا 52 مرد با دست بسته داخل یک چاه انداخته شدند و روی آنها آتش گشوده شد. ده نفر از زنان در حالی که گریه می کردند و کمک می خواستند کشته شدند. سه زن مورد تجاوز به عنف قرار گرفتند.

دهها جنایت از بزرگترین جانی جهان؛ تجاوز به زنان پیش چشم همسران در ملا عام +تصاویر


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

یک نگاه/

توسعه‌ی صنعت گردشگری راه نجات کشورهای تک محصولی

  لازم است افراد متخصص‌تر وارد این صنعت شوند، برنامه‌ریزی پایه‌ای‌تر و بنیادی‌تر باشد و در هر لحظه با عوض شدن مدیران برنامه‌ها مسکوت نماند و مدیر دیگری بیاید و بخواهد برنامه‌های خود را اجرا کند. ما همیشه داستان عدم برنامه‌ریزی‌مان به کشور آسیب زده است. به گزارش پارسینه، واژه توسعه (Development) از نظر لغوی در زبان انگلیسی، به معنی بسط یافتن، درک کردن، تکامل و پیشرفت است.

 توسعه در یک کشور با شاخص‌های آماری چون درآمد سرانه (تولید ناخالص داخلی| GDP)، نرخ سواد، امید به زندگی، و غیره برآورد می‌شود. سازمان ملل، توسعه بالای انسانی را تحت عنوان یک شاخص مرکب از موارد آماری فوق ارائه نموده تا سطح توسعه انسانی را برای کشورهایی که داده‌ها در آن‌ها در دسترس قرار دارد، سنجیده شوند. کشورهای در حال توسعه در مجموع کشورهایی هستند که به درجه قابل توجهی از صنعتی شدن متناسب با جمعیتشان دست نیافته‌اند،و دارای استانداردپایینی از زندگی هستند.در این کشورها همبستگی شدیدی میان درآمد پایین و رشد بالای جمعیت، هم میان هر دو و هم در بین کشورها وجود دارد. بر طبق تعریف سازمان جهانی جهانگردی (UNWTO)، گردشگر به فردی اطلاق می‌شود که به دلایل عمده‌ای چون تفریح، استراحت،بازدید از اماکن تاریخی و فرهنگی، زیارت اماکن مقدس، درمان، شرکت در همایش‌ها و نشست‌هاو..به سرزمین یا کشوری غیر از محل زندگی خود سفر کرده وحداقل یک شب و حداکثر یک سال در آنجا بماند.

 

 

 

 

 

 

 

 

گردشگری به دلیل اهمیت فراوان، توسط اقتصاددانان توسعه، در ردیف صنعت قرار گرفت و به عنوان صنعت گردشگری یا صنعت توریسم در جهان مطرح شد. اصلی‌ترین و به بیان دیگر تنها منبع درآمد صنعت گردشگری، گردشگران به شمار می‌روند و توجه به آن موجب دستیابی به یک اقتصاد گردشگری پر رونق می‌شود. گردشگری صرفاً بازدید از مناطق تاریخی، طبیعی و دیدنی‌های دنیا نیست، چرا که امروزه این صنعت در حوزه‌ی تجارت نقش فعالی ایفا می‌کند و راه میانبری برای پیشبرد اهداف اقتصادی برای رسیدن به توسعه در کشورهای جهان سوم و افزودن ثروت کشورهای توسعه‌یافته و صنعتی می‌باشد و به طور یقین در آینده‌ی نزدیک به یکی از مهمترین شاخص‌های اقتصادی در دنیا تبدیل می‌شود. گذشته از مسائل یاد شده، مساله‌ی گردشگران خارجی، یکی از موثرترین عوامل در توسعه صادرات یک کشور است چرا که می‌تواند زمینه‌ساز آشنایی آن‌ها با عرصه‌های گوناگون فعالیت‌های اقتصادی یک کشور شود و نه تنها توسعه‌ی صادرات را در آن کشور فراهم می‌کند بلکه جذب سرمایه‌های خارجی در عرصه‌های مختلف اقتصادی و صنعتی را فراهم می‌سازد. توجه گردشگران به کالاهای ساخت داخل از جمله صنایع دستی و دیگر صنایع می‌تواند زمینه‌ی بسیار مساعدی برای توسعه‌ی صادرات کشور میزبان بوده و حتی اقتصادی بودن تولید بسیاری از فرآورده‌های صنعتی توجه سرمایه‌گذاران خارجی را نیز به خود جلب می‌کند. وضعیت صنعت گردشگری در دنیا بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد درآمدهای گردشگری و سهم خدمات مربوط به گردشگری در کل مبادلات تجاری جهان در دهه‌های اخیر افزایش متوسطی داشته است و اگر در شروع دهه‌ی 1950 سهم خدمات گردشگری در کل صادرات جهانی 4/3 درصد بود، اقتصاد جهان در سال‌های پایانی دهه 1980 شاهد افزایش 6/4 درصدی این خدمات بود و سهم خدمات گردشگری در کل صادرات به بیش از 8 درصد رسید.

 گردشگران در سال 1990 میلادی، 230 میلیارد دلار در کشورهای مختلف جهان خرج کردند و 425 میلیون گردشگر در دنیا به ثبت رسیده است. در سال 2000 تعداد گردشگران جهان به حدود 661 میلیون نفر افزایش یافت و در سال 2007 میلادی این رقم به حدود 900 میلیون رسید. در سال 2011 میلادی کشورهای سوئیس، آلمان، فرانسه بالاترین رتبه را در جذب گردشگران خارجی از آن خود کردند. در این میان جمهوری اسلامی ایران تنها توانست از میان 139 کشور جایگاه 114 را از آن خود کند. این در حالی است که برخی از کشورهای در حال توسعه، با وجود اینکه از جاذبه‌های گردشگری، تاریخی، طبیعی و زیارتی بی‌بهره و یا کم بهره هستند و با تحولات عمده‌ی سیاسی و تنش‌های امنیتی مواجه می‌باشند، توانسته‌اند با تفاوت نسبتا زیادی نسبت به کشورمان جایگاه بهتری را به خود اختصاص دهند.

امروزه اقتصادهای تک محصولی بیشترین ضربه را از نظر اقتصادی متحمل می‌شوند. بسیاری از کارشناسان حوزه‌ی اقتصاد بر این اعتقاد هستند که وابستگی اقتصادی بسیاری کشورها از جمله ایران به درآمدهای سرشار ارزی حاصل از فروش فرآورده‌های نفتی دلیل ضعف اصلی کشورها در اقتصاد گردشگری است. در پایان سال 1390 کل درآمد ارزی ایران بالغ بر 110 میلیارد دلار برآورد شده بود که از این رقم 69 میلیارد و 561 میلیون دلار آن مربوط به درآمدهای حاصل از صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی بود. رهایی از اقتصاد تک محصولی نیاز به برنامه‌ریزی‌های بسیار وسیع و بلند مدت دارد، چرا که تبعات بسیار پیچیده‌ای را به همراه دارد و زمینه‌ساز ایجاد مشکلات ساختاری گسترده‌ای بر پیکره‌ی یک کشور است. باید همواره این نکته را مدنظر قرار دهیم که ذخایر بیشمار نفتی و گازی روزی به پایان خواهد رسید.

همچنین اتکای کشورهای نفت‌خیز به درآمدهای نفتی باعث می‌شود این کشورها در مراودات سیاسی خود با مشکلات عدیده‌ای مواجه شوند، یا مدارا کنند و یا قربانی تحریم‌های سخت سیاسی و اقتصادی شوند و با کوچکترین مشکلی درآمدها بلوکه شده و مسئولان کشور مجبور شده برای کسب درآمد از بسیاری از اهداف خود چشم‌پوشی کنند. یکی از راه‌های رهایی از اقتصاد تک‌محصولی در این قبیل کشورها، اهمیت دادن ویژه به گردشگری و توسعه‌ی این صنعت می‌باشد. گردشگری صنعتی مستقل است که می‌تواند مکمل درآمد حاصل از فروش نفت خام باشد و در بهبود تراز صادراتی کشورها و تولید ناخالص ملی موثر واقع شود. بی‌شک نباید به سادگی از کنار توسعه‌ی گردشگری عبور کرد. کشورهای عربی حوزه‌ی خلیج‌فارس از این طریق توانسته‌اند به خوبی به توسعه‌ی زیرساخت‌های کشورشان بپردازند و گام‌های موثری در حوزه‌ی تجارت بردارند. در کل می‌توان از گردشگری به عنوان صادرات پنهان یاد ‌کرد، صنعتی که درآمد حاصل از آن به شاخص‌های اقتصادی نظیر افزایش یا کاهش ارز ملی و نیز بازدید و خرید گردشگران از کشورها بستگی دارد. طبق آمارهای موجود، جمعیت فعال در بخش گردشگری در کشورهای پیشرفته و توسعه یافته بالغ بر 10 درصد نیروی کار می‌باشد در صورتی که در کشور ما تنها 50 هزار نیروی فعال در این بخش مشغول می‌باشند.

 با توجه به میزان گردشگران و توسعه‌ی این صنعت، دولتمردان می‌بایست با ایجاد زمینه‌های مناسب حدود یک و نیم میلیون نفر نیروی کار آموزش دیده را وارد این بخش کنند. این مسئله در کشورهایی که با کمبود نیروی کار روبه رو هستند ایجاد مشکل می‌کند چرا که نیروی کار ماهر نه تنها پرهزینه است بلکه ممکن است با مخالفت‌های دولت روبه رو شود که تمام این مسائل باعث می‌شود صنعت گردشگری نتواند جایگاه خود را پیدا کرده و پیشرفت کند. اما در ایران با توجه به این موضوع که با مازاد نیروی کار مواجه هستیم، ضرورت دارد دولت و سازمان گردشگری با ایفای نقش نظارتی و هدایتی خود و اتخاذ استراتژی‌های مناسب، موانع موجود بر راه توسعه‌ی گردشگری را شناسایی کرده و سپس راهکارهایی از جمله بالابردن سطح امکانات رفاهی در شهرها و جاده‌های ایران، افزایش هتل‌ها و مهمان‌پذیرها در شهرهای توریستی، توجه به خواسته‌های گردشگران، ایجاد فضاهای ارزان قیمت اقامتی، بازسازی و ترمیم اماکن تاریخی و گردشگری و ... برای از میان برداشتن این مسائل ارائه دهند. امید است که روزی صنعت گردشگری به یکی از بزرگترین واقعیت‌های اقتصادی در کشورهای در حال توسعه تبدیل شود.

یک کارشناس صنعت توریسم: صنعت گردشگری در دستان افراد غیرمتخصص قرار دارد آی تک نصیریان، کارشناس صنعت گردشگری و توریسم در گفتگو با خبرنگار پارسینه به بیان خصوصیات صنعت گردشگری و انواع آن پرداخت و گفت: صنعت تورسیم صنعتی خاص است و همانند صنایع دیگر نیست که فقط یک شاخه داشته باشد و چرا که یک صنعت کاملا مردم گرا می‌باشد. وی افزود: به اعتقاد من به تعداد آدم‌ها می‌توان صنعت تعریف شود که در این میان می‌توان از گردشگری تفریحی، مذهبی، دریایی، ماجراجویانه، آرام‌بخش، سلامت، پزشکی و ... اشاره کرد اما در کل بالای 60 شاخه مختلف در صنعت گردشگری وجود دارد. نصیریان در ادامه به صنعت گردشگری در ایران اشاره کرد و اظهار داشت: در کشور ما بیشرین شاخه‌ای که می‌توان بر روی آن برنامه‌ریزی کرد به نوعی گردشگری تفریحی، مذهبی و سلامت است. وی در پاسخ به این سوال که وضعیت صنعت گردشگری در ایران را چگونه می‌بینید، گفت: اگر بخواهم صادقانه صحبت کنم وضعیت اسفناکی در این حوزه داریم. کشور ما در نگاه سازمان جهانی جهانگردی یا UNWTO با توجه به پتانسیل‌هایی موجود و تعداد جاذبه‌های گردشگری، رتبه دهم جهان را داراست اما از نظر جذب گردشگر چه داخلی و چه خارجی اصلا در رنکینگ حضور جدی نداریم و شاید رتبه‌ای بالای 100 داشته باشیم. این کارشناس صنعت گردشگری در ادامه اضافه کرد: پتانسیل ما فوق‌العاده است، چه بسا اگر بخواهیم بررسی کنیم پتانسیل جذب گردشگر ما تقریبا هم تراز کشور فرانسه می‌باشد. چه از نظر مساحت کشورمان و چه از نظر تعداد جاذبه‌های گردشگری. اما وضعیت حاکم را که می‌بینیم بسیار پایین بوده و عملا صنعت حرفی برای گفتن ندارد. وی در توضیح دلایل مغفول ماندن صنعت گردشگری ایران تصریح کرد: اگر بخواهیم دقیق این موضوع را بررسی کنیم خیلی گسترده و زمان‌بر است، اما مهمترین دلیلی که من می‌بینم این است که اولا صنعت در دست کسانی قرار دارد که تخصص کافی برای اینکار را ندارند و دوم اینکه آن‌هایی که در راس قرار دارند علاوه بر نداشتن سواد و تخصص، برنامه‌ریزی صحیح هم نمی‌تواند انجام دهند. نصیریان در پایان پیشنهاداتی برای رشد صنعت گردشگری در ایران ارائه کرد. وی گفت: زمانی بود که در ایران تحصیل‌کرده گردشگری نداشتیم، آن موقع منطقی بود که کار در دست کسانی باشد که گردشگری نمی‌دانند. اما در حال حاضر تعداد قابل ملاحظه‌ای از دانشجویان و فارق‌التحصیلان گردشگری در کشور آماده به کار هستند اما بستر برایشان آماده نیست.

شاید بالای 50 درصد فارق‌التحصیلان این رشته به دلیل نبود بازار کار به سراغ کارهای دیگر می‌روند در حالی که غیرمتخصصانی که در راس صنعت قرار دارند نمی‌دانند این کارشان چه لطمه‌ای به بدنه گردشگری می‌زند. وی افزود: لازم است افراد متخصص‌تر وارد این صنعت شوند، برنامه‌ریزی پایه‌ای‌تر و بنیادی‌تر باشد و در هر لحظه با عوض شدن مدیران برنامه‌ها مسکوت نماند و مدیر دیگری بیاید و بخواهد برنامه‌های خود را اجرا کند. ما همیشه داستان عدم برنامه‌ریزی‌مان به کشور آسیب زده است. قادری: زیرساخت‌ها برای جذب گردشگر فراهم نیست جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارسینه به بیان دلایل ضعف صنعت گردشگری در ایران پرداخت و گفت: یک بحث آن برمی‌گردد به نبود زیرساخت‌ها. گردشگری که می‌خواهد وارد کشور شود احتیاج به خطوط ریلی مطمئن، خطوط هوایی مطمئن و جاده‌های ایمن دارد که ما متاسفانه وضعیت مناسبی در این زمینه‌ها نداشته و نداریم. وقتی خطوط ریلی پرسرعتی نداریم و هواپیما عمر مفیدشان طولانی شده است همه اینها ایجاد مشکل می‌کند. وی افزود: همچنین در بحث نقل و انتقالات پولی تحریم‌هایی متوجه کشور ات که مشکلاتی در پرداخت‌ها و تبدیل ارز بین‌المللی به ریال به وجود می‌آورد و به همین شکل در دسترسی به اینترنت و مشکلات این چنینی مباحثی است که در زیرساخت‌ها ایجاد مشکل می‌کند. نماینده مردم شیراز در خانه ملت ادامه داد: موضوع دیگری که وجود دارد این است که تبلیغات مناسبی در سطح بین‌المللی در مورد ایران انجام نمی‌شود. در حالی که تبلیغات منفی زیادی علیه کشورمان وجود دارد. ما نتوانسته‌ایم تبلیغاتی در جهت خنثی سازی این تبلیغات و یا انعکاس مثبت رویدادها و حوادث کشورمان خیلی فعال برخورد نکرده‌ایم. وی مهترین معضل را مدیریت گردشگری دانست و اظهار داشت: گردشگری یک علم و دانش است و اکثر نیروهایی که در بخش گردشگری مشغول به فعالیت هستند نیروهای تخصصی و مربوط به حوزه گردشگری نیستند.

 ما در همه دولت‌ها با این مشکل مواجه بوده و هستیم. در تمام دولت‌ها نیرویی که در سایر وزارتخانه‌ها رای نمی‌آورد به بخش گردشگری می‌فرستاند در نتیجه بازخورد خیلی گره‌گشا نبوده است، در صورتی که اگر نیروهای باانگیزه‌ای در این بخش‌ها قرار می‌گرفتند از ظرفیت‌های این بخش استفاده بهتری میشد. در حال حاضر علی‌رقم پتانسیلی که در بخش گذدشگری داریم نتوانسته‌ایم از ظرفیت‌های موجود استفاده کنیم و در جذب گردشگر با مشکلات جدی مواجهیم. قادری در پایان خاطرنشان کرد: نکته دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که توانمندی‌ها و ظرفیت‌های بخش‌های مختلف این صنعت کاملا برجسته نشده است. هر کدام از حوزه‌ها همانند خیابان‌گردی، کوه‌نوردی، استفاده از مناظر طبیعی کشورمان، تنوع فرهنگی و طبیعی، مکان‌های مذهبی و غیره می‌تواند یک سوژه برای جذب توریست باشد که کمتر مورد توجه قرار گرفته است. جلیلی: گردش چرخ‌های اقتصاد با تقویت صنعت گردشگری اسماعیل جلیلی، نماینده مردم مسجد سلیمان در مجلس شورای اسلامی نیز در رابطه با تاثیر گردشگری در شکوفایی اقتصاد بیان داشت: گردشگری یک صنعت در حوزه اقتصاد با گردش مالی بسیار بالا بوده و در بخش هایی از قبیل خدمات و تولید، تاثیرات اقتصادی بسیار بزرگی دارد.

وی افزود: باید توجه داشت رونق صنعت گردشگری معضلاتی از قبیل نبود فرصت شغلی را رفع می کند و با برنامه ریزی برای این بخش از اقتصاد، می توان بسیاری از مشکلات کشور را حل کرد. عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به دو وجه عمده صنعت گردشگری شامل اقتصاد و فرهنگ تصریح کرد: در بعد اقتصادی باید گفت که اکنون اکثر کشورها توجه ویژه ای به صنعت گردشگری دارند، چرا که با رونق این بخش، شاهد رشد کارآفرینی های منطقه ای، ایجاد فرصتهای شغلی جدید و خدمات گردشگری هستند که ثمره اینها به چرخه درآمدن صنعت است، ما نیز باید برای گردشگری برنامه ریزی های درستی داشته باشیم. وی اظهار داشت: از لحاظ فرهنگی نیز جذب توریست باعث ترویج فرهنگ دینی می شود و مسافران می توانند با عقاید دینی، مذهبی، تاریخ معاصر و باستانی کشور ایران آشنا شوند که قطعا اثرات مثبتی را هم به همراه خواهد داشت. جلیلی در ادامه اضافه کرد: همچنین اگر ما بخواهیم شعار امسال را محقق سازیم باید به بخش گردشگری توجه ویژه داشته باشیم چرا که هم در رشد اقتصادی اثر گذار است و هم در حوزه فرهنگ به رشد و توسعه فرهنگ بومی و مذهبی کمک می کند و حتی فرهنگ های محلی کشور را در جهان مطرح می سازد. نماینده مردم مسجد سلیمان، لالی، اندیکا و هفتکل در مجلس در رابطه با نقش گردشگری در خروج از اقتصاد تک بعدی نیز گفت: باید بپذیریم که اکنون بیشترین گردش منابع اقتصادی کشور در حوزه اقتصاد است، در صورتی که پتانسیل های گردشگری ایران فرصتی مناسب برای توسعه و رشد اقتصادی است.

 

 

 


منبع: سایت پارسینه
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

وزیرکشور در مورد پرونده پدیده شاندیز گفت: این پرونده به وزارت کشور ارسال نشده است.

وزیر کشور اعلام کرد:
اجرای 2 هزار حکم تخریب برای زمین خواران/ آخرین وضعیت پرونده ساخت هتل در بستر رودخانه فشم
وزیر کشور با بیان اینکه تنها در استان تهران طی یک سال گذشته 2 هزار حکم تخریب اجرا شده است گفت: پرونده ساخت هتل در بستر رودخانه فشم نیز نیاز به حکم قضایی دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، وزیر کشور ظهر سه شنبه در حاشیه نشست ملی پیشگیری از سوءاستفاده از زمین در جمع خبرنگاران اظهار داشت: پس از جلسه با مبارزه با مفاسد اقتصادی و اعلام گزارش ساخت و سازهای غیرمجاز، تغییر کاربری و تصرفات غیر قانونی از سوی وزارت جهاد کشاورزی، وزارت مسکن، وزارت کشور و خود ستاد مشخص شد تصرف های غیر قابل قبولی در زمین های خوب سه استان شمالی، استان تهران، قزوین و البرز انجام شده است که نگرانی هایی را به دنبال داشت.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

۴۵میلیون ایرانی سوءتغذیه دارند ؟!

منبع:روزنامه امتیاز-۲۵شهریور۹۳

 

سوء تغذيه ( maltritionnu )

سوء تغذيه اصطلاحي است که براي بيان حالت کسي که رژيم غذايي نامتعادلي داشته، به کار مي رود.
کسي که سوء تغذيه دارد، ممکن است غذاي خيلي کم يا خيلي زيادي مصرف کند و در هر دو صورت، در رژيم غذايي او، يک يا چند ماده مغذي وجود نداشته است.

سوء تغذيه هنگامي رخ مي دهد که بدن غذاي کافي که براي رشد و سالم بودن نياز دارد را دريافت ننمايد. واين هنگامي رخ مي دهد که فردي غذاي کافي نخورد يا غذايي که براي سلامت و رشد وي ضروري مي باشد را مصرف نکند. ويا برخي افراد ممکن است بدليل ابتلا به بعضي اختلالات سوء جذب روده اي ، قادر به جذب مواد مغذي از غذاهايي که دريافت مي کنند، نباشند وبه همين دليل دچار سوء تغذيه باشند

معمولاً کسي که مبتلا به سوء تغذيه است، در رژيم غذايي اش يا کالري کافي وجود ندارد و يا اينکه رژيم او فاقد پروتئين، ويتامين ، مواد معدني ( مواد مغذي ) مي باشد.

سوء تغذیه پروتئین - انرژی در دنیا یکی از عوامل عمده مرگ ومیر در کودکان زیر 5 سال است.وطیف وسیعی ازوضعیتهای مختلف است که در اثر کمبود پروتئین و کالری به نسبتهای متفاوت به وجود می آید که شامل : بیماریهای مهم از جمله ماراسموس و کواشیورکور است 

دراينجا لازم است کمي در مورد کالري توضيح بدهم
«يک کالري» مساوي است با مقدار حرارتي که دماي «يک گرم آب» را «يک درجه سانتي‌گراد» بالا مي‌برد. براي اندازه‌ گيري انرژي غذاها، از واحد کالري ودر مقياس بزرگتر از کيلو کالري استفاده مي شود. «يک کيلو کالري» برابر است با هزار کالري معمولي.
غذايي را که مي‌خوريد همچون «سوخت» براي بدن خود بپنداريد. تحليل غذا در بافت‌هاي بدن در واقع نوعي «سوختن» است. اکنون براي آن‌که بدانيم چقدر سوخت وارد بدن مي‌کنيم، به يک سوخت‌سنج نياز داريم، و اين همان کالري است. هر کسي براي تامين حيات خويش، به مقدار معيني کالري نياز دارد. دانشمندان با توجه به نيازهاي افراد گوناگون، قواعدي کلي به‌دست آورده‌اند؛ مثلا دريافته‌اند که يک انسان بالغ روزانه به‌طور معمولي به 2 تا 3 هزار کالري نياز دارد؛ ولي اگر کارگري باشد که در کارخانه کار مي‌کند، بي‌شک انرژي بيشتري مصرف خواهد کرد. در اين صورت وي به 3 تا 4 هزار کالري نياز دارد. ورزشکاران و ديگر کساني که کارهاي سنگين بدني انجام مي‌دهند، بايد حدود 4 هزار يا بيشتر کالري مصرف کنند.

اگر شما بيش از نياز خود کالري مصرف کنيد، در چنين صورتي، سوخت اضافي مصرف نشده در بدن شما، به چربي تبديل و در لابه‌لاي بافت‌ها‌ ذخيره مي‌شود. اين همان چيزي است که نگراني مردم را از کالري فراهم آورده است. شما نيز اگر بخواهيد از کالري بکاهيد بايد از مواد قندي، نشاسته‌اي و چربي کمتر مصرف کنيد.

غذاهاي فاقد مواد مغذي

اصطلاح غذاهاي فاقد مواد مغذي به آن دسته از غذاها اطلاق مي شود که ارزش غذايي بسيار کمي دارند. اگر يک رژيم غذايي، مملو از غذاهاي فاقد مواد مغذي باشد، چنين رژيمي به هيچ عنوان يک رژيم غذايي متعادل به حساب نمي آيد.

تهيه غذاهاي فاقد مواد مغذي ارزان تمام مي شود، اين غذاها راحت مصرف مي شوند و از آنجا که مقادير بالايي چربي، نمک يا شکر دارند خوشمزه هستند. معمولاً اين غذاها، تنها کالري بالايي دارند.

مثال: پفک،چيپس سيب زميني،وشيدنيهاي گازدار،همبرگري که چربي زيادوسس فراوان دارد.

به دليل جذابيت اين دسته غذاها، صنعت توليد آن بسيار گسترش يافته است. سازندگان اين دسته غذاها در بازاريابي و تبليغات بسيار موفق بوده اند و به همين دليل، مصرف اين غذاها تا حدي زياد شده که در بيشتر کشورها، متخصصين تغذيه بسيار نگران سلامتي افراد مصرف کننده هستند. اغلب، نوجوانان و کودکان، به طرف اين غذاها جذب مي شوند و از آنجا که مواد مغذي ندارند، باعث سوء تغذيه کودکان و نوجوانان مي شوند.

از نظر متخصصين تغذيه، رژيم غذايي که سرشار از غذاهاي فاقد مواد مغذي باشد بيماري هاي مختلفي از جمله چاقي، پوکي استخوان و بيماري قلبي را ايجاد مي کند. چنين رژيم غذايي در نهايت منجر به سوء تغذيه، کمبود ويتامين و ديگر مشکلات تغذيه اي مي شود. 

علائم سوء تغذيه چيست؟

برخي اوقات، کودکي که دچار سوء تغذيه است ممکن است طبيعي و سالم به نظر آيد. به همين دليل است که بردن آنان پيش پزشک براي معاينه حائز اهميت است.
در ساير موارد اين علائم عبارتند از :
• خستگي وبي حالي
• مشکل در توجه کردن و کاهش تمرکز
• شکم برآمده همراه با تحليل رفتن ماهيچه ها
• پوست خشک ورنگ پريده
• لاغري و کوتاه قد بودن بر اساس سن
*تغییررنگ و ریزش موها

عوارض سوء تغذيه

سوء تغذيه و فقر غذايي باعث بروز بيماريهاي گوناگون ، عدم رشد جسمي و رواني کودک ، وقفه در سير تکاملي ، پيدايش اختلالات گوارشي و کبدي ، قلبي- عروقي ، دستگاه عصبي و ... مي‌گردد.
سوء تغذيه روي رشد بدن و مغز کودک شما تاثير مي گذارد کودکاني که سوء تغذيه داشته اند به سختي مي توانند در مدرسه پيشرفت کرده و پا به پاي سايرين فعاليت نمايند. احتمال مريض شدن اين افراد بيشتر است چون توانايي بدن آنان براي مبارزه با عفونتها کم شده است

مشکلات پزشکي ناشي از سوء تغذيه به بيماري هاي کمبود مواد مغذي معروف است وعبارتند از :

.بیماریهای مهم از جمله ماراسموس و کواشیوکور که در اثر سوء تغذیه پروتئین - انرژی ایجاد می شوند

1-ماراسموس : شایعترین نوع سوء تغذیه پروتئین - انرژی است وناشی از کاهش شدید کالری دریافت شده می باشد و از علائم آن لاغری مفرط - تحلیل رفتن شدید ماهیچه ها و چربی زیرپوست - پوست خشک ونازک - موهای نازک وپراکنده که به آسانی کنده می شوند ودر این بیماری معمولاٌ ادم وجود ندارد .

2-کواشیوکور: درواقع ناشی از کمبود شدید پروتئین دریافتی درکنار کالری کافی ایجاد می شود ودر مواردی که کودکان از شیر گرفته شده و روی غذاهای کم پروتئین گذاشته می شوند بروز می کند . واز علائم آن ورم(ادم) که نوع خفیف از پشت پاها شروع می شود تادر موارد شدید که حتی صورت را درگیر می سازد - تغییر رنگ موها ( به رنگ کدر قهوه ای ، قرمز یا زرد و سفید ) که این تغییر رنگ با دادن پروتئین کافی به کودک رفع می شود - شکم متسع وبزرگ که ناشی از ادم و بزرگی کبد می باشد - 

3- بيماري هاي ناشي از کمبود ويتامين ها شامل : بري بري( کمبود ويتامين ب 1) ، اسکوروي(کمبود ويتامين ث) و پلاگرا ( کمبود نیاسین یاویتامین ب3)از جمله اين بيماري ها مي باشند. کمبود ريبو فلاوين (ویتامین ب2 ) باعث کم خوني ، شقاق لب ودرماتیت سبوره ای مي شود.کمبود ویتامین آ سبب شب کوری وخشکی ملتحمه و قرنیه چشم می شود.کمبود ویتامین د سبب راشیتیسم و اختلالات استخوانی می شود . در نتيجه کمبود ويتامين ها، افراد دچار خستگي مزمن، تند مزاجي و بي حالي مي شوند.

4- بیماریهای ناشی از کمبود مواد معدنی (املاح ) شامل : کم خونی ناشی از فقر آهن که از مهمترین این بیماریها می باشد نوزادان بعد از 4 ماهگی ذخیره آهن بدنشان کافی نیست وبه همین دلیل در این سن دادن قطره آهن توصیه می شود .- کمبود روی که سبب کاهش سرعت رشد ( کوتاهی قد ) و ریزش مو ومشکلات بینایی و در نهایت سبب تاخیر در بلوغ جنسی کودکان می شود . - کمبود ید که سبب بیماریهای مهم از جمله گواتر (بزرگی غده تیروئید ) ودر نهایت موجب کم کاری تیروئید و بیماری کرتینیسم که از مشخصات آن عقب افتادگی ذهنی ، کوتاهی قد ، آتاکسی ،وکر و لا ل بودن است می شود .

پيشگيري از سوء تغذيه در کودکان

• به کودک خود روزانه انواع غذاهاي سالم و مقوي رابدهيد مانند حبوبات، سبزيجات، شير و ساير محصولات لبني، گوشت، ماهي و لوبيا.

• اگر به کودک خود از شير مادر مي دهيد بايد غذاي سالم و مغذي کافي مصرف کنيد تا بتوانيد شير کافي براي نوزاد توليد کرده و به وي انرژي و ساير مواد مغذي را
بدهيد. بايد ميوه، سبزي، دانه هاي کامل زياد، پروتئين و مواد غذايي کلسيم دار مانند شير مصرف کنيد.

در حال حاضر کودکان بسياري از سوء تغذيه و پيامدهاي ناشي از آن رنج مي‌برند که يکي از عوامل آن ناآگاهي والدين در خصوص تغذيه کافي آنها مي‌باشد. نوزادان مادراني که برنامه غذايي آنها براساس مقادير کافي مواد مغذي قرار داده شده، از نظر سلامت عمومي و قواي جسماني بهتر از نوزاداني هستند که مادرانشان در دوران بارداري دچار کمبود غذايي بوده و برنامه نامناسب داشته‌اند.

توصيه‌هاي جهاني زير کمکي براي والدين است تا بتوانند از سوء تغذيه کودکان خود ، حتي در کشورهاي در حال توسعه و جوامع کم درآمد ، پيشگيري نمايند.

رژيم غذايي در دوران بارداري و شيردهي

خانمي که زندگي خود را با تغذيه ناکافي در دوران کودکي يا همراه با بيماري شروع کرده و به دوره جواني پا مي‌گذارد، نمي‌تواند دوران بارداري و شيردهي خوبي داشته باشد. زيرا در اين شرايط که ذخاير بدني او مصرف مي‌شود، سو تغذيه مادر تشديد يافته و علاوه بر او سو تغذيه گريبانگير فرزندش نيز مي‌شود.

مادراني که تغذيه ناکافي دارند، داراي اندازه بدني کوچک هستند و رشدشان کامل نشده است و از طرف ديگر ذخاير بدني اين قبيل مادران ناچيز بوده و در معرض حملات عفونتهاي انگلي مي‌باشند. بنابراين به مادران توصيه مي‌گردد که از يک برنامه غذايي متنوع که حاوي مقادير کافي انرژي ، پروتئين ، املاح و ويتامين باشد، پيروي کنند و روند افزايش وزن مناسب داشته باشند. زيرا زنان چاق بيشتر مستعد عوارض و مشکلات حاملگي نظير افزايش فشار خون ، مرگ جنين ، افزايش دوره حاملگي و ... مي‌باشند.

همچنين محدوديت انرژي در دوره حاملگي در زنان چاق باعث تولد نوزاد کم وزن مي‌گردد. در صورتي که مواد غذايي مناسب در برنامه مادر وجود نداشته باشد، در دوران بارداري ممکن است کمبودهايي را در مادر بوجود آورد. اين قبيل کمبودها بيشتر در خصوص کلسيم ، فسفات ، آهن و ويتامينها ديده مي‌شود. در دوران شيردهي نيز با توجه به تغييرات مجموعه بدن ، ميزان مورد نياز انرژي و پروتئين و ويتامينها و املاح افزايش مي‌يابد. برنامه غذايي دوران بارداري و شيردهي با توجه به سن و وزن مادر توسط کارشناس تغذيه تنظيم مي‌گردد. مادران با مراجعه به بخش تغذيه بيمارستانها و ديگر مراکز مي‌توانند برنامه غذايي خود را دريافت کنند.

تغذيه نوزاد در 6 ماه اول

از لحظه تولد تا حدود 6 ماهگي شير مادر بهترين غذا و آشاميدني براي رشد کودک است و وي را از اسهال و ساير بيماريهاي شايع مصون نگه مي‌دارد و در صورت تمايل مادر ، تغذيه با شير تا 2 سالگي يا بيش از آن مي‌تواند ادامه يابد. شير دادن منظم و بلافاصله بعد از تولد ، با تکرار کافي و بدون استفاده از تغذيه کمکي همچنين مي‌تواند سبب توليد شير بيشترگردد . و نيز دوره بدون تخمک‌گذاري مادر را افزايش داده، باعث پيشگيري از بارداري گردد. فاصله گذاري مناسب بين تولدها اثر بسيار زيادي روي سطح سلامت کودکان و پيشگيري از تمام شدن ذخيره‌هاي غذايي مادران دارد. ا

پيگيري وزن نوزاد

اندازه‌گيري اضافه وزن کودک در هر ماه نشان دهنده وضعيت سلامتي و رشد کودک است. مقايسه وزن کودک با وزن خودش در ماههاي قبل قابل اهميت است و کارت رشد اين وضعيت را به درستي نشان مي‌دهد. بنابراين اگر در عرض 2 ماه متوالي وزن کودک اضافه نشد، والدين و کارکنان بهداشتي بايد هوشيار بوده و اقدام مناسبي را انجام دهند.

غذاهاي کمکي در سن حدود 6 ماهگي

بيشتر نوزادان حدود 6 ماهگي ، علاوه بر شير مادر به ساير غذاها نيازمند مي‌شوند و شروع تغذيه کمکي در نوزادان با غذاهاي نيمه جامد بايد بتدريج انجام شود. زماني که به کودک غذاهاي جامد داده مي‌شود لازم است شروع تغذيه با غذاها بصورت تک ‌تک باشد تا حساسيت کودک نسبت به مواد غذايي مشخص گردد. معمولا شروع تغذيه کودک با غلات به خصوص برنج به خوبي قابل تحمل است.

به تمامي غذاهاي کودکان نبايد شکر و نمک اضافه شود. زمان غذا دادن به کودک حائز اهميت است. زيرا ممکن است بعد از غذاي کمکي ، کودک تمايلي به شير مادر نشان ندهد.سه نوبت غذا در روز و دو نوبت غذاي کوچک بين صبح و عصر معمولا کافي است. به هر صورت طي روزکودک نبايد بيش از 4 ساعت بدون غذا بماند. ولي براي شب حتي تا 10 ساعت نيز بلامانع است.


طي 6 ماهه دوم زندگي ، کودکي که به طور طبيعي رشد نموده است ممکن است از شير مادر يا شير خشک، تغذيه مخلوط و مقداري از غذاي معمولي خانواده استفاده کند. بعضي از شيرخواران غذاهاي جامد را قبل از شير و گروهي بعد از شير ترجيح مي‌دهند. غذاي خاصي را که کودک از آن متنفر است نبايد به زور و اصرار به او خوراند، بهترين راهنماي مقدار لازم غذا ، اشتهاي کودک است.

با توجه به اينکه معده کودک کوچکتر از معده بزرگسالان است و نياز به انرژي فراوان دارد، به کودک چندين بار در روز غذا بدهيد و به سوپ ، فرني يا پوره کودک ، سبزي له شده ، کمي روغن يا چربي اضافه کنيد و هيچ وقت غذاي کودک را براي چند ساعت نگه نداريد و هميشه از غذاي تازه استفاده کنيد. ميوه‌ها را به صورت پوست گرفته شده يا پخته و له کرده به کودک بدهيد. ميوه‌ها معمولا اثر ملين دارند. سبزيهاي تازه را به صورت پخته و له کرده مصرف کنيد.

غذاهاي نشاسته‌اي و تخم مرغ معمولا در نيمه دوم سال اول تجويز مي‌گردند، ابتدا بايد زرده تخم مرغ را سفت کرده آن را به غلات و غذاهاي ديگر افزود. تخم مرغ را مثل تمام غذاهاي جديد بايد ابتدا به مقدار کم مصرف کرد و تدريجا مقدار آن را زياد نمود تا به يک عدد زرده تخم مرغ در روز برسد. مصرف سفيده تخم مرغ را براي جلوگيري از بروز حساسيت بايد در پايان يک سالگي شروع نمود.

سيب زميني ، برنج ، ماکاروني ، نان و غذاهاي نشاسته‌اي ارزش انرژيزايي بالايي دارند و سيب زميني آب پز (پخته) که در شير و کره نرم شود، غذاي مطلوبي است. معمولا در 7 تا 8 ماهگي که طفل از جويدن غذاهاي سفت‌تر خوشش مي‌آيد، مي‌توان بيسکويت ، نان برشته و بيسکويت بدون شيريني (کراکر) مصرف کرد که موجب مي‌شود طفل جويدن را ياد گرفته و خودش را تغذيه نمايد. گوشت منبع خوبي از نظر تامين پروتئين ، آهن و ويتامينها است. در ابتدا بايد گوشت گاو تازه و چرخ کرده و پوره گوشت را مصرف کرد. اکثر شيرخواران به راحتي اين غذاها را تحمل مي‌کنند. شيرخواران گوشت را به صورت مخلوط با ساير غذاها ، بهتر قبول مي‌کنند.شیر گاو را می توان بعد از یک سالگی به غذای کودک اضافه کرد .

تغذيه کودک پس از بيماري

بسياري از بيماريهاي عفوني مخصوصا اسهالهاي مکرر و سرماخوردگي باعث کاهش اشتها و عدم جذب صحيح مواد غذايي مي‌شود، و در صورت وقوع پي‌در‌پي باعث کاهش وزن و به تعويق افتادن رشد کودک مي‌گردد. در اين مواقع ضروري است به کودک غذاهايي داده شود که با اشتها بخورد. تغذيه با شير مادر خيلي مهم است. پس از بهبود بيماري ، اگر وزن کودک کم شده است، لازم است غذاي اضافي روزانه به مدت يک هفته يا بيشتر داده شود، تا کودک به وزن طبيعي خود باز گردد.


درمان


فقر غذايي را معمولاً با مصرف تدريجي مواد غذايي درمان مي کنند؛ تا جايي که ديگر کمبودي وجود نداشته باشد. مثلاً رژيم غذايي فردي که مبتلا به فقر غذايي بوده بايد 5000 کالري داشته باشد و دو برابر ميزان مواد مغذي توصيه شده در يک رژيم غذايي معمولي، مواد مغذي(ازجمله پروتئین وچربی ، ویتامینها ومواد معدنی ) داشته باشد.
با اندازه گیری وضعییت قد و وزن و دور سر و مقایسه آن با استانداردهای طبیعی می توان کمبود مواد مغذی را ارزیابی کرد پایین بودن درصد وزن به قد کمبود اخیر کالری را و کوتاهی قد برای سن کمبود مزمن کالری را می رساند . و همچنین با ارزیابی های خاص می توان کاهش چربی بدن ونیز نقصان توده عضلانی را بررسی کرد .
درمان تغذیه ای شامل تغذیه از راه خوراکی ویا از راه وریدی می باشد که ارجحیت با تغذیه خوراکی می باشد . 

منبع:مبانی طب کودکان نلسون

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

فرار مالیاتی 150هزار میلیاردی درایران ؟!

برخي از تحليلگران اقتصاد ايران معتقدند که ما در حال حاضر بين صد تا ۱۵۰ هزار ميليارد تومان فرار مالياتي داريم. موضوعي که به خوبي نشان دهنده وجود نوعي اقتصاد زير زميني در ايران است. مالياتي که دولت از درآمدهاي شهروندان مي‌گيرد، بايد جايگزين درآمدهاي نفتي شود تا اقتصاد کشور از تک محصولي بودن و تکيه بر اين منبع تمام شدني و تجديدناپذير رها شود.

به نوشته ابتکار، درآمد نفتي ايران در سال ۹۰ در حدود آن ۱۱۸ ميليارد و ۲۰۰ ميليون دلار بوده است که اين درآمد در سال بعد يعني سال۹۱ به کمتر از ۶۳ ميليارد دلار رسيده است، اين کاهش درآمد به معني وجود نوسان ۵۰ درصدي در منابع مالي کشور در عرض يک سال است که علت آن اعمال تحريم‌هاي يک جانبه در فروش نفت ايران بود اما به هر حال تکيه بودجه سالانه کشور به درآمدهاي نفتي، موجب شد تا اين نوسان ۵۰ درصدي در کليت اقتصاد ايران اثر منفي بر جاي بگذارد.هم اکنون نزديک به نيمي از بودجه و درآمد کشور به فروش نفت وابسته است و مي‌توان گفت که کاهش ۵۰ درصدي اين درآمد در سال ۹۱، تقريبا ۲۵ درصد کل اقتصاد کشور را تحت تاثير خود قرار داده و يا از بين برده است.بنابراين فوريت گذار از درآمدهاي تک محصولي در سطح گسترده‌اي احساس مي‌شود. براي اين گذار معمولا دو استراتژي وجود دارد، يکي توسعه توليدات و صادرات غيرنفتي است و ديگري تکيه بر چرخش اقتصادي داخل کشور و تأمين هزينه‌هاي اداره کشور از منبع ماليات.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

کتاب رکوردهای گینس

رکوردهای جهانی گینس (به انگلیسی: Guinness World Records) کتابی مرجع و دارای مجموعه‌ای از رکوردهای بین‌المللی است. این رکوردها شامل دستاوردهای انسان و پدیده‌های طبیعی هستند. کتاب رکوردهای جهانی گینس هر سال با اطلاعات جدید تجدید چاپ می‌شود، و خود رکورددار پرفروش‌ترین سری کتاب کپی‌رایت جهان است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 خواص میوه ها

 

 

 

 انجير

1. طبع آن گرم و تر است.
2. سرشار از ويتامينها به خصوص B1 مي‌باشد.
3. ضدچربي خون ، اوره خون و تصفيه كننده خون مي‌باشد.
4. براي كساني كه دوره نقاهت را مي‌گذرانند مفيد است. 10 صبح 5 عصر ميل شود.
5. نرم كننده سينه و روده است.
6. براي كساني كه تنگي نفس دارند خوب است.
7. انجير داراي آهن ، برم ، منگنز ، آهك و گوگرد مي‌باشد.
8. خوردن انجير قبل از غذا باعث تحريك اشتها مي‌شود و محيط را براي هضم غذا آسان مي‌كند.
9. كساني كه يبوست دارند قبل از غذا انجير بخورند.
10. كساني كه مي‌خواهند چاق شوند. صبح ناشتا انجير با كمي رازيانه ميل كنند.
11. خوردن انجير باعث ازدياد عرق مي‌شود به خاطر همين سموم بدن دفع مي‌گردد.
 

1. پوست و ريشة انار ضدكرم مي‌باشد.
2. انار معتدل ، مقوي ، ملين ، ادار آور و ضد تشنگي مي‌باشد.
3. اگر بعد از غذا انار شيرين خورده شود رنگ چهره زيبا و غذا آسان هضم مي‌شود.
4. كساني كه لاغر هستند خوردن انار براي آنها مفيد است البته نوع شيرين آن.
5. انار شيرين براي كساني كه يرقان دارند مفيد است، يك ساعت قبل يا بعد از غذا ميل شود.
6. انار شيرين سرفه را تسكين مي‌دهد و صدا را باز مي‌كند (براي كساني كه آواز مي‌خوانند).
7. انار شيرين خارشهاي بدن را تسكين مي‌دهد.
8. طبع انار ترش سرد است.
9. مقوي معده و كبد است، البته انار شيرين.
10. كساني كه زخم معده دارند انار ترش ممنوع است. به طور كلي زياده‌روي در مصرف انار ترش امكان به وجود آمدن زخم معده را دارد.
11. جهت درمان زخمهاي دهان روزي چندبار آب انار ترش را در دهان نگه داشته و مزمزه نماييد.
12. جهت درمان زخم داخل بيني يا گوشت اضافي روي زخمها آب انار ترش را بجوشانيد تا غليظ شود، سپس با عسل مخلوط نماييد و بر روي آنها بماليد.
13. رب انار مقوي بدن و چاق كننده است.
14. رب انار يبوست مي‌آورد.
15. خوردن انار غم و اندوه را از بين مي‌برد.
16. كساني كه ميل به خوردن خاك و چيزي ديگر دارند با خوردن رب انار از بين مي‌رود.
17. خانم ‌هاي حامله اگر در دوران حاملگي رب انار بخورند ويار آنها از بين مي‌رود.
18. براي از بين بردن ترشحات سادة زنانگي از دمكردة گل انار روزي 2 استكان استفاده شود. 5 گرم گل خشك در 200 سي‌سي آب جوش 20 دقيقه دم كرده، بنوشيد.
 

1. هيچگاه خربزه را ناشتا نخوريد امكان دارد باعث فلج شود و يا تب‌هاي صفراوي به وجود آيد.
2. بهترين زمان خوردن خربزه ميان دو وعده غذا مي‌باشد.
3. پوست خشك خربزه 10 گرم در 50 سي سي آب جوشانده روزي چهار مرتبه ميل شود امكان انداختن سنگ كليه و مثانه را دارد.
4. كمي از پوست خشك خربزه را اگر در گوشت بندازيم باعث زود پخته شدن آن مي‌شود.
5. ماليدن پوست خربزه به صورت باعث جلاي پوست مي‌شود.
6. پوست خربزه در حمام اگر به بدن ماليده شود پاك كنندة خوبي است.
7. كساني كه كم خون هستند خوردن خربزه را 2 ساعت بعد از غذا فراموش نكنند.
8. خربزه ادرارآور و لينت دهنده است.
9. خربزه به معالجه كيسه صفرا كمك مي‌كند.
10. خربزه براي كساني كه رماتيسم يا بواسير دارند مفيد است.
11. خربزه چاق كننده است در فواصل غذا خورده شود.
12. براي شفاف شدن پوست و رفع زردي آن مي‌توان از ماسك تخم خربزه + شيره انگور + تخم زيتون استفاده نماييد.
13. براي از بين بردن منافذ و سوراخ‎ها‌، تخم خيار + تخم كدو + تخم خربزه به مقدار مساوي پودر كرده در شير حل نموده به مدت نيم ساعت بصورت ماسك روي پوست بگذاريد.
 

1. انگور داراي كلسيم ، آهن ، فسفر ، سيلسيم و املاح معدني است و منگنز و يد را نيز دارد.
2. انگور داراي ويتامين‌هاي و B و C وA و D است.
3. انگور ميوة جواني است.
4. تأمين كنندة‌ غذاي عضلات و روشن كنندة مغز و تقويت حافظه است.
5. خود انگور از شراب آن بهتر است.
6. خوردن انگور از كم خوني جلوگيري مي‌كند مخصوصاً براي كودكان در فواصل غذا ميل شود.
7. انگور ميوة خوبي براي خانمهاي حامله است و از خطر سقط جنين جلوگيري مي‌كند.
8. خانمهاي شيرده اگر انگور بخورند شير آنها زياد ، مقوي و مغزّي براي كودك خواهد بود.
9. كساني كه مرض قند دارند از خوردن انگور نگران نباشند زيرا انگور به خاطر اسيدهايي كه دارد قند خون را بالا نمي‌برد.
10. كساني كه ريه‌هاي آزرده دارند انگور غذاي خوبي است.
11. قابل توجه گياه‌خواران و ديگران در ماههاي مرداد، شهريور و مهر بيشتر از هر زمان ديگري انگور بخوريد.
12. انگور اشتهاآور است.
13. انگور رماتيسم را درمان مي‌كند، اگر چاق هستيد صبح تا ظهر انگور بخوريد و غذاي ديگري نخوريد.
14. انگور فشار خون را برطرف مي‌كند. 10 صبح و 5 عصر ميل شود.
15. هيچ وقت انگور را به عنوان دسر نخوريد.
16. انگور را با گوشت و چربي نخوريد.
17. انگور با گوشت و شير نمي‌سازد.
18. انگور با دانه‌هاي روغني سازگاري ندارد.
19. انگور با سبزيهاي خوردني و گوجه‌فرنگي سازگاري ندارد.
20. اگر انگور با گوشت و ماهي خورده شود براي كبد بسيار مضر است و خون مسموم مي‌شود و امكان اسهالهاي شديد دارد.
21. مهمترين مسئله براي انگور، دانستن اين است كه چه زمان و با چه چيزي خورده شود.
22. انگور با نان برشته سازگار است.
23. انگور با برنج، پرتقال، سيب زميني تنوري و خربزه سازگار است.
24. هضم آب انگور بسيار آسان است و داراي كالري زيادي است.
25. كساني كه مي‌خواهند چاق شوند انگور را همراه با غذاي سازگار بخورند.
26. كساني كه زردي دارند 25 گرم از برگ انگور را در يك ليتر آب جوشانده روزي 3 ليوان بخورند.
27. اگر هر صبح ناشتا يك قاشق از اشك مو بنوشيد سنگ كليه و مثانه برطرف خواهد شد.
28. روش به دست آوردن اشك مو: هنگامي كه ما سرشاخه‌هاي مو را مي‎زنيم آبي از سرشاخه بيرون مي‌آيد كه به آن اشك مو مي‌گويند.
29. كساني كه مي‌خواهند لاغر شوند قبل از غذا 2 قاشق از آب غورة انگور ميل كنند. افراط در خوردن آبغوره نشود.
30. خاكستر شاخه‌هاي انگور به صورت ضماد جهت ورم بيضه مفيد است.
31. خاكستر شاخه‌هاي انگور جهت بواسير مفيد است. بصورت ضماد بگذاريد بدين صورت خاكستر شاخه‌هاي انگور با آب تره مخلوط به صورت ضماد بگذاريد.
32. انگور چون تشعشعات خورشيد را جذب نموده بهتر است خالص خورده شود.
33. انگور دافع سودا ، نرم كنندة سينه و برطرف كنندة ترشي خون است.
 
1. طبع زيتون گرم، معتدل و بسيار خشك است.
2. براي درمان فشارخون 15 گرم برگ زيتون در يك ليتر آب جوش دم كرده يك ساعت بعد از غذا يك فنجان بنوشيد.
3. براي درمان نقرس 50 گرم برگ يا پوست درخت زيتون در يك ليتر آب بجوشانيد روزي 3 فنجان ميل شود توجه داشته باشيد كساني كه فشار خون آنها پائين است با احتياط مصرف كنند.
4. براي درمان يبوست صبح ناشتا يك قاشق روغن زيتون ميل كنيد.
5. براي سنگ صفرا و تحريك كبد صبح ناشتا يك قاشق روغن زيتون و بعد از 15 دقيقه يك ليوان آب جوش ميل كنيد.
6. براي برنزه شدن پوست ماليدن روغن زيتون و گرفتن حمام آفتاب مفيد مي‎باشد.
7. برگ درخت زيتون ضدعفوني كننده است.
8. دم كردة برگ درخت زيتون آرام بخش و براي ناراحتي‌هاي عصبي مفيد مي‌باشد.
9. براي درمان نقرس از تركيب روغن زيتون و صمغ كاج استفاده نماييد.
روش تهيه بدين صورت است: روغن زيتون و صمغ كاج به طور مساوي در يك شيشه درجه دار ريخته و آن را در آب جوش قرار داده شيشه را خوب تكان مي دهيم تا مخلوط شوند سپس به محل درد مي‌ماليم.
10. براي تقويت دندانها و لثه‌ها با انگشت آغشته به روغن زيتون آنها را ماساژ دهيد.
11. ماليدن آب دم كردة برگ، چوب و ريشه زيتون براي رفع سردرد، سرگيجه مفيد است.
12. ضماد برگ زيتون براي ورم‌هاي گرم چشم مفيد است.
13. مزمزه با آب برگ زيتون براي دندان درد مفيد باشد.
14. صمغ درخت زيتون مقوي ذهن و حافظه است.
15. مزمزه با آب نمكي كه زيتون در آن پرورده شده است به لثه‌ها استحكام مي دهد و مفيد براي دندان است.
16. خاكستر چوب زيتون با عسل و آب ميوة زيتون براي جلوگيري از ريختن مو و كچلي و جوش سر مفيد است.
17. كساني كه درد سياتيك دارند صبح حدود 50 گرم روغن زيتون با آب ولرم يا ماءالشعير ميل كنند. علاوه بر اينكه مسهل قوي مي‌باشد درد سياتيك را هم خوب مي‌كند.
18. براي دفع سنگ‌هاي مثانه و يا صفراوي مي‌توان روغن زيتون 50 گرم همراه آب گرم ميل نمود.
19. ماليدن روغن زيتوني كه چند سالي از عمر آن گذشته باشد براي تقويت چشم مفيد است.
20. دم كردة برگ زيتون براي كساني كه بيماري قند دارند يك نوشيدني خوبي است و نافع مي‌باشد. 20 گرم برگ خشك در يك ليتر آب سرد يك شب بگذاريد بماند سپس 20 دقيقه بجوشانيد صاف نموده روزي 4 نصف استكان ميل شود.
 

1. طبع خرما گرم و خشك است.
2. براي رفع خشونت و نرم كردن سينه 50 گرم خرما در 1000 گرم آب جوشانده صاف نموده روزي 2 تا 3 استكان بخوريد. البته اين براي افراد سرد مزاج بسيار خوب است.
3. براي تقويت كليه از شربت فوق استفاده كنيد.
4. كساني كه دردكمريادردمفاصل دارند مي توانند از شربت خرما كه در شماره 2 آمده است استفاده كنند.
5. اگر خرما با شنبليله خورده شود جهت سنگ مثانه مفيد است.
6. براي تقويت نيروي جنسي خرما را در شير تازه خيس كرده كمي دارچين بزنيد و صبح به عنوان صبحانه بخوريد و سپس كمي شير بالاي آن ميل كنيد. البته براي گرم مزاجان زياد خوب نيست.
7. كساني كه مي‌خواهند سنگ مثانه‌شان خرد شود از دمكردة آن استفاده كنند(دم كرده هسته خرما) و دم كردة آن بسيار قابض است و كساني كه يبوست دارند سعي كنند در هنگام استفاده از دم كردة خرما از غذاهاي ساده و ملين استفاده كنند.
8. به خاطر وجود ويتامين B در خرما ميوه خوبي براي تعادل اعصاب و نيز باعث رشد است.
9. فسفري كه در خرما وجود دارد باعث سر زنده نگاه داشتن سلول‌هاي عصبي مي ‌شود.
10. براي كمبود آهن بسيار مفيد است.
 
 
 
 
میوه, خواص میوه, بهترین میوه ها

fruit

 

اکثر مردم از خوردن میوه لذت می برند بسیاری از مقالات و تحقیقات متخصصین، میوه را به عنوان بخش اصلی برنامه غذایی جهت سلامت و تنظیم بدن معرفی می کند.


در این مقاله به بررسی خواص و مضرات میوه می پردازیم:

خواص میوه:


1. میوه یک محصول طبیعی است.
2. دارای ویتامین ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان، فیبر فراوان و قند طبیعی است.
3. خوش طعم و اغلب با قیمت مناسب تهیه می شود.


خوردن یک وعده یا حداکثر دو وعده میوه در روز به جهت نکات مثبت ذکر شده مفید است، اما بنا بر تجربه کلینیکی ما خوردن بیش از حد میوه یا به عنوان بخش اصلی برنامه غذایی به دلایلی که در زیر بیان می کنیم به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

1. اکثر میوه ها دارای طبیعت فوق العاده سرد می باشند و مصرف بیش از حد آن ها سبب کاهش سرعت متابولیزم بدن می شود، این امر بخصوص برای افرادی که متابولیزم بدنشان کند می باشد بسیار مضر است.

2. قند بالای موجود در میوه ها باعث افزایش قند خون و ترشح بیش از حد هورمون انسولین می شود که سبب ازدیاد وزن شده و یا کاهش وزن را با مشکل روبرو می کند، این مشکل در آب میوه ها بیشتر دیده می شود چون فاقد فیبر بوده و قند موجود در آن ها راحتر جذب بدن می گردد، همچنین قند زیاد سبب رشد انواع قارچ و مخمر در روده ها می شود.

3. سمپاشی بروی میوه ها: انواع آفت کش مانند سولفات مس و غیره که بروی میوه ها اسپری می شود مخصوصاً به روی میوه هایی که دارای پوست نازک هستند مثل گیلاس، آلبالو، هلو و... سبب جذب این سموم به داخل میوه شده که متأسفانه با شستن و پوست کندن از بین نمی رود، وارد شدن این سموم به بدن باعث ایجاد بیماری ها و عوارض خطرناکی می شود، یکی از دلایلی که بیماری ازدیاد مس امروزه بسیار شایع است استفاده از سولفات مس به عنوان آفت کش و اسپری آن بروی میوه هاست.(جهت مطالع بیماری ازدیاد مس اینجا کلیک کنید)


4. فروکتوز، قند موجود در میوه ها به سرعت گلوکز سبب افزایش قند خون نمی شود و به جای آن وارد کبد شده تا به گلوکز تبدیل شود و کبد برخی از افراد نمی تواند به راحتی آن را تبدیل نماید و به جای گلوکز به تری گلیسرید و سایر چربی ها تبدیل می شود که برای برخی بسیار مضر است.

5. در خیلی از کشورها میوه ها با روش های رویش سریع مثل استفاده از هورمون ها پرورش می یابند که موجب کاهش مواد معدنی و ویتامین های موجود در آن ها می شود.

نتیجه گیری: خوردن میوه یک وعده در روز برای افراد با متابولیزم کند و 2 وعده در روز برای افراد با متابولیزم سریع کافی و مفید است اما حقیقتا مصرف بیش از آن بنا به تجربه ما مضر است.

نکات مهم در مصرف میوه ها:


بهتر است میوه ها را شکم خالی و با فاصله از غذا میل نمایید، میوه ها اکثراَ سریع هضم شده(حدود 45 دقیقه) و اگر با غذا خورده شوند زمان بیشتری در معده باقی و بیش از اندازه در معرض آنزیم های گوارشی قرار گرفته و تخمیر می شوند و دیگر خواص لازم برای سلامت دستگاه گوارش را نخواهند داشت.

از دیدگاه ما از خوردن میوه هایی که دارای پوست نازک می باشند مانند گیلاس، آلبالو، زردآلو، شلیل و... به دلیل جذب آفت کش ها به داخل میوه خودداری نمایید، مگر آنکه مطمئن هستید که با روش های طبیعی و بدون استفاده از آفت کش ها پرورش یافته اند، در اصلاح انگلیسی به آن Organic گویند. میوه هایی که از دیدگاه ما خوردن آن ها بلامانع است عبارتند از: نارنگی، لیمو شیرین، پرتفال، گرفوروت، خیار، سیب(مشروط بر آنکه پوست آن کنده شود)، طالبی، هندوانه، گرمک، نارگیل، آناناس، لیمو ترش

 
 
 
 
 
 

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

تازه هاي مطبوعات
 
منبع :روزنامه خراسان - مورخ پنج‌شنبه 1393/06/20 شماره انتشار 18782
 
 
آرمان

غلامعلي جعفرزاده ايمن آبادي عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بيان اينکه شکايت حميد بقايي از دادستان ديوان محاسبات مظلوم نمايي است، گفت: بقايي در حالي از مسئولان شکايت مي کند که تمامي مراحل تقاضا، موافقتنامه، حواله، سند و واريز وجه 16ميليارد تومان به حساب دانشگاه ايرانيان قبل از ثبت قانوني دانشگاه در 26مرداد سال92 انجام شده است.

اعتماد

اين روزنامه با برجسته کردن موضوع راهبرد اصلاح طلبان براي کسب اکثريت مجلس دهم نوشت: محمدرضا عارف هر چه از انتخابات سال گذشته دورتر مي شود مواضع و سخنانش بيشتر همگرايي را در جريان اصلاحات دنبال مي کند. عارف اين روزها ضمن پيگيري تلاش هاي فرهنگي و سياسي اش کم کم خود را به عنوان کانديداي يک رييس مجلس اصلاح طلب معرفي مي کند. اين را وقتي بايد فهميد که تاکيد مي کند هدف کسب اکثريت در مجلس آتي است. مجلسي با اکثريت اصلاح طلب، رييس اصلاح طلب هم مي خواهد.

رسالت

اين روزنامه که در مطلبي با عنوان "گشاد است لباس نقد، مي نشيند بر تن"خطاب به رئيس جمهور گفت: چرا منتقدين خود را دشمن مي پنداريد؟ يک سال از عمر دولت شما مثل برق و باد سپري شد. 3 سال ديگر هم به همين سرعت سپري مي شود. دوست دارم شما 3 سال ديگر هم در مسند خدمتگزاري به مردم باقي بمانيد.

آرمان- پايگاه خبري دانا مجدداً فيلتر شد. به گزارش ايران اين سايت به دليل نداشتن مجوز از سوي هيأت نظارت بر مطبوعات مسدود شده است.

آرمان

غلامحسين کرباسچي دبيرکل حزب کارگزاران سازندگي در واکنش به اخبار منتشر شده مبني بر اينکه وي در ديدار با محمد خاتمي مسئوليت راه اندازي نشريات اصلاح طلبان را برعهده گرفته است، گفت: خير؛ اين خبر صحت ندارد.

کيهان

محمود ميرلوحي معاون مشارکتي وزارت کشور اصلاحات مي گويد؛ يکي از گزينه هاي تصدي معاونت سياسي در اين وزارتخانه است.

آرمان

به ادعاي يکي از مسئولان عالي رتبه يمن، ديپلمات ايراني که از بيش از يک سال پيش در يمن ربوده شده بود، زنداني دستگاه اطلاعاتي يمن است و ربوده نشده است.

کيهان

نشريات زنجيره اي سخنان هنري کيسينجر استراتژيست و وزير خارجه پيشين آمريکا درباره قدرت جمهوري اسلامي ايران را منتشر نکردند.روزنامه هاي شرق، اعتماد، آرمان و... ترجيح دادند اظهارات کيسينجر در مصاحبه با راديو آمريکا- NPR- را سانسور کنند و اين در حالي است که همين نشريات، به سياه نمايي يا نظرسنجي هاي محافل غربي عليه ايران بها مي دهند.

آرمان

حميدرضا جلايي پور، در مورد آينده اصلاحات با عنوان «غفلت دولت روحاني اتفاقات ۸۴ را پديد مي آورد» نوشته است: اگر بي ثباتي هاي حاد در جامعه رخ دهد در آن صورت اولين قرباني آن امنيت و نظم و همين مردم سالاري حداقلي موجود است. هرجا ناامني رخنه کرده است تندرو ها اولين برنده آن بوده اند و تقويت مردم سالاري را به تعويق انداخته اند.

جوان

اين روزنامه با بازتاب عنوان لوازم التحرير با تصاوير قهرمانان هسته اي پر فروش ترين شد، به نقل از حامد علامتي دبير کل اتحاديه انجمن هاي اسلامي دانش آموزان نوشت: تمثال شهيد احمدي روشن پرفروش ترين کاراکتر روي جلد لوازم التحريرها بوده است، در حوزه دانش آموزي و دانشجويي از دفاتري که تمثال اين شهيد روي آن قرار گرفته است، استقبال زيادي شده است.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

چرا عقب مانده ایم ؟!

تاریخ وگذشته ماایرانی ها  که حاکمان وپادشاهان  زورگو  وابسته درایران سلطه داشته اند.

معیشت وشغل مان درطول تاریخ که کشاورزی وزراعت پیشگی وروستازاده بودن ایرانیان امری بدیهی است

مسائل اقلیمی طبیعی آب و هوا که طبق گفته دانشمندان گرماو خشکی هوادربروزبرخی خلقیات تاثیردارد

 خلقیات ما ایرانیان مثل قانون گریزی،بی نظمی، بی برنامگی،کم کاری،راحت طلبی و خودخواهی و...

یا هرعامل داخلی دیگر  ....

یا استعمار و استکبار و دشمنان خارجی وتوطئه های آنان درطول تاریخ چندهزارساله ایران

یا همه موارد فوق ....

 

نظر شما چیست؟

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

بازدیدوزیرکشاورزی ازدهکده گل وگیاه ایرانیان درشهرشاندیز

درتاریخ ۱۶شهریور ماه۹۳اقای دکترحجتی وزیرجهادکشاورزی و دکترمحمددهقان نماینده شهرستان درمجلس

وتنی چندتن ازمسولان استانی وملی ازمراحل ساخت مجموعه گل وگیاه ایرانیان درشهرستان زیبای شاندیز

بازدید نمودند.مخابره : ۱۳۹۳/۶/۱۵ ساعت ۱۸ : ۷


 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

تصاویر

حال و هوای حرم مطهر رضوی در آستانه میلاد امام رضا(ع)


+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

روشی که امام رضا(ع) برای مدیریت اوقات زندگی سفارش فرمودند

امام علی‌بن‌موسی‌الرضا عليه‌السلام فرمودند: بكوشيد كه زمانتان را به چهار بخش تقسيم كنيد:

زمانى براى مناجات با خدا ؛ زمانى براى تأمين معاش ؛ زمانى براى معاشرت با برادران و معتمدانى كه عيب‌هايتان را به شما مى‌شناسانند و در دل شما را دوست دارند؛ و ساعتى براى كسب لذّت‌هاى حلال و با بخش چهارم توانايى و نیروی انجام وظایف سه بخش دیگر را تامین كنید.

متن حدیث: إجتَهِدوا أن يَكونَ زَمانُكُم أربَعَ ساعاتٍ: ساعَةً مِنهُ لِمُناجاةِ اللّه ِ و ساعَةً لِأمر المَعاشِ و ساعةً لِمُعاشَرَةِ الإخوانِ و الثِّقاتِ و الَّذينَ يُعَرِّفُونَ عُيُوبَكُم و يَخلِصونَ لَكُم فِي الباطِنِ و ساعَةً تَخلُونَ فِيها لِلَذّاتِكُم و بِهذِهِ السّاعَةِ تَقدِروُن عَلَى الثَّلاثِ ساعاتٍ.  

                ***                                              ***                                                    ***

 

ولادت حضرت  امام رضا(ع) سلطان خراسانُ برهمه مسلمانان مبارک باد

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

 پیشینه زبان پارسی

زبان پارسی نو در طول تاریخ و در پهنه‌های مختلف جغرافیایی نام‌های متفاوتی داشته و دارد. این زبان بصورت رسمی در ایران به نام پارسی، در افغانستان دری، در تاجیکستان به نام تاجیکی و در ازبکستان به نام فارسی مشهور است. اگرچه مردم فارسی زبان افغانستان همچنان زبان خود را پارسی می‌نامند.زبان فارسی در بحرین نیز نام عجمی دارد. در ترکیه عثمانی که زبان پارسی دارای جایگاهی ادبی بود نام پارسی برای آن کاربرد داشت. در هند به زبان پارسی، فارسی می‌گویند. فارسی زبانان در گذشته واژگان دری و پارسی را نیز برای این زبان بکار می‌بردند و فارسی که معرب پارسی است. در کشور ایران نام این زبان در سراسر کشور پارسی است.[ در زبان عربی کلاسیک بویژه قرن‌های نخست دوره اسلامی به زبان پارسی لسان العجم یا زبان عجم و به ایرانیان عجمی و گاهی نیز عجمو می‌گفتند. بطور نمونه در تفسیر الضحاک آمده‌است منظور قرآن از عجمی سلمان فارسی است.

جایگاه زبان پارسی

رنگ سبز مناطق رسمیت زبان فارسی و رنگ نارنجی سرزمین‌هایی که فارسی‌زبانان مهاجر در آن اسکان دارند.

زبان پارسی با اینکه یکی از ارکان اصلی هویت ایرانی است و به عنوان زبان ملی و رسمی ایران شناخته شده‌است، ولی هویتی بسیار فراتر از فلات ایران دارد.و به همین دلیل عصر ارتباطات و دهکده جهانی آنرا آسیب‌پذیر نمی‌کند.[ فارسی از حدود سال ۱۰۰۰ میلادی تا ۱۸۰۰، زبان میانجی بخش بزرگی از غرب و جنوب آسیا بود.[به عنوان نمونه پیش از استعمار هند توسط انگلیس، در زمان حکومت گورکانیان در هند، که ادامه دهنده امپراتوری تیموریان در هند بودند، فارسی زبان رسمی این امپراتوری وسیع بود.[] یا نقل می‌کنند که وقتی که شاه اسماعیل صفوی در ابتدای یکی از جنگ‌های خود قطعه شعری به زبان ترکی آذربایجانی برای پادشاه عثمانی فرستاد، پادشاه عثمانی شعری فارسی را در جواب او، برای شاه اسماعیل پس فرستاد.[] زبان فارسی جدا از اینکه زبان اصلی و یا زبان دوم مردم سرزمین ایران با قومیت‌های مختلف بوده‌است، نفوذ بسیاری در کشورهای مجاور خود همچون هند و عثمانی داشته‌است. و در دوره امپراتوری گورکانیان زبان فارسی در هندوستان زبان رسمی اداری و نظامی بوده‌است و در کنار نفوذ زبان فارسی، نفوذ فرهنگ ایرانی هم در فرهنگ‌های دیگر دیده می‌شود و به طور مثال در امپراتوری گورکانیان در کنار دین اسلام، فرهنگ ایرانی جزو سرلوحه‌های فرهنگی‌شان بوده‌است.این نفوذ فرهنگی تا به آن حد است که ریچارد نلسون فرای، استاد بازنشسته دانشگاه هاروارد معتقد است که «... عربها دیگر نقش ایران و زبان فارسی را در شکل‌گیری فرهنگ اسلامی درک نمی‌کنند. شاید آنان آرزو دارند که گذشته را فراموش کنند، ولی با این کار آنها ریشه‌های معنوی، اخلاقی و فرهنگی خودشان را حذف می‌کنند

در سال ۱۸۷۲ در نشست ادیبان و زبان‌شناسان اروپایی در برلین، زبان‌های یونانی، فارسی، لاتین و سانسکریت به عنوان زبان‌های کلاسیک جهان برگزیده شدند. بر پایهٔ تعریف، زبانی کلاسیک به شمار می‌آید که یکم، باستانی باشد، دوم، ادبیات غنی داشته باشد و سوم در آخرین هزاره عمر خود تغییرات اندکی کرده باشد.

زبان پارسی پس از عربی زبان دوم اسلام است و امروزه هم گروندگان به اسلام در چین و دیگر نقاط آسیا فارسی را به عنوان زبان دوم متون اسلامی پس از عربی می‌آموزند .

از زبان فارسی واژه‌های زیادی در دیگر زبان‌ها به وام گرفته شده‌است.

 شمار وام‌واژه‌های فارسی در زبان انگلیسی ۸۱۱ واژه‌است.

 زبان پارسی از نظر شمار و تنوع ضرب‌المثل‌ها در میان سه زبان اول جهان است.

دامنه واژگان و تنوع واژه‌ها در فارسی هم‌چنین بسیار بزرگ و پرمایه‌است و یکی از غنی‌ترین زبان‌های جهان از نظر واژه‌ها و دایره لغات به‌شمار می‌آید. در کمتر زبانی فرهنگ لغاتی چون دهخدا (در ۱۸ جلد) و یا فرهنگ معین (در ۶ جلد) دیده می‌شود.

امروزه به‌جز صدها کانال رادیویی و تلویزیونی داخلی کشورهای فارسی‌زبان، بسیاری از رسانه‌های بزرگ جهان هم‌چون بی‌بی‌سی، صدای آمریکا، یورونیوز، صدای آلمان (دویچه‌وله)، رادیو فرانسه، نشنال جیوگرفیک، صدای روسیه، رادیو اسرائیل و رادیو بین‌المللی چین، العربیه و غیره به زبان فارسی برنامه دارند. و ده‌ها کانال ماهواره‌ای و اینترنتی به پخش برنامه به زبان فارسی مشغول‌اند، و فارسی از زبان‌های قابل انتخاب در گوگل، جی‌میل و بسیاری از دیگر ابزارهای ارتباطی است.

 پارسی هم‌چنین جزو چند زبانی است که در بسیاری از دانشگاه‌های اصلی جهان به عنوان رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی و بالاتر ارائه می‌شود و بسیاری از دانشگاه‌ها نشریاتی به فارسی یا در مورد زبان فارسی دارند.

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

شبکه های مسیحی وترویج بی بندوباریهای جنسی و اخلاقی


برخی از آزادی های بی حد و حصر و بی بند و باری های جنسی و اخلاقی که در میان برخی از جوامع و شبکه های تند روی مسیحی مشاهده می شود در حالی است که کتاب مقدس مسیحیان به شدت به مساله حجاب و حیا و عفت برای تمامی انسانها و به ویژه زنان تاکید ورزیده است.

شبکه های مسیحی و ترویج بی بند و باری های جنسی و اخلاقی

برخی از آزادی های بی حد و حصر و بی بند و باری های جنسی و اخلاقی که در میان برخی از جوامع و شبکه های تند روی مسیحی مشاهده می شود در حالی است که کتاب مقدس مسیحیان به شدت به مساله حجاب و حیا و عفت برای تمامی انسانها و به ویژه زنان تاکید ورزیده و همه انسانها را به رعایت اصول اخلاقی دعوت می کنند.

آیا به راستی این دسته از مسیحیان این قسمت از انجیل متی را خوانده اند که حضرت عیسی می فرمایند:
« شنیده اید که به اولین گفته شده زنا مکن؛ لیکن من به شما می گویم هر کس به زنی نظر شهوت اندازد همان دم در دل خود با او زنا کرده است» (متی، ۵: ۲۷)

سخنان بسیار دیگری نیز در این زمینه در کتاب مقدس مسیحیان مورد اشاره قرار گرفته است از جمله:
• هر زنی که سر نپوشیده دعا یا نبوت کند سر خود را بی حرمت کرده… اگر زنی سر خود را نمی پوشاندپس اصلا موهای خود را بچیند و اگر برای زن شرم آور است که موهایش را بچیند یا بتراشد پس باید سر خود را بپوشاند. مرد نباید سر خود را بپوشاند زیرا او صورت و جلال خداست، اما زن جلال مرد است.(اول قرنتیان ، ۵:۱۱)

• زنان باید در کلیسا خاموش بمانند. آنان مجاز به سخن گفتن نیستند، بلکه باید چنانکه شریعت می‌گوید، مطیع باشند.۳۵اگر دربارۀ مطلبی سؤالی دارند، از شوهر خود در خانه بپرسند؛ زیرا زنان را حرف زدن در کلیسا قبیح است .(اول قرنتیان ۱۴: ۳۴- ۳۵)

متاسفانه یکی از شیوه های مسیحیت تبشیری در جلب و جذب جوانان به سمت مسیحیت استفاده از شیوع بی بند و باری های جنسی و اخلاقی و رابطه های آزاد جنسی است که به شدت مورد تبلیغ قرار می گیرد.

در حقیقت دست اندر کاران این شبکه سعی دارند با بهره گیری از این مسایل و مشروع دانستن این اعمال در مسیحیت جوانان را به سمت مسیحیت جذب نمایند و این در حالی است که همان طور که اشاره شد کتاب مقدس مسیحیان نیز حجاب و حیا و عفت را برای انسان ها مورد توجه قرار داده است.


+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

سخنگوي مقاومت فلسطين:
غزه با کمک ايران و حزب‌الله پيروز شد

سخنگوي کميته‌هاي مقاومت مردمي فلسطين تاکيد کرد که غزه با کمک ايران و حزب‌الله پيروز شده است. به گزارش تسنيم، ابو مجاهد سخنگوي کميته‌هاي مقاومت مردمي فلسطين در گفت‌و‌گو پايگاه خبري العهد، تاکيد کرد که غزه با کمک ايران و حزب‌الله پيروز شده است. ابو مجاهد افزود: اين دستاورد بزرگ نتيجه از خودگذشتگي‌هاي ملت صبور و سربلند غزه است و ما توانستيم که از بين خرابه‌ها هزاران موشک را به سرزمين‌هاي اشغالي شليک کنيم و به اين وسيله توانستيم پيروزي بزرگي براي ملت بزرگوار خود به دست بياوريم و ما عبارت « اسرائيل شکست‌ناپذير است» را زير پا گذاشتيم.

سخنگوي کميته‌هاي مقاومت مردمي فلسطين گفت: دستاوردهاي ما در درجه اول از فضل خداوند بزرگ بود و بعد از آن با پشتيباني برادران ما در جمهوري اسلامي ايران و حزب‌الله صورت گرفت که از هيچ تلاشي در زمينه ميداني دريغ نکردند و حتي در زمينه سياسي هم با تمامي راه‌ها و ابزارها از مقاومت فلسطين حمايت کردند و ما الان در برابر دستاوردي قرار داريم که بسياري از کشور‌هاي عربي از تحقق آن ناتوان بودند. وي در ادامه تاکيد کرد در اولين لحظات از اعلام توافق آتش‌بس مرحله جديدي از آماده‌سازي را شروع کرديم و انگشتان ما براي درگيري بعدي روي ماشه خواهد بود.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

وقتی بی حیا بودن، کلاس می شود!


وقتی جای ارزش‌ها و ضدارزش‌ها عوض شود، توضیح دادن ارزش‌های «حقیقی» برای بچه‌ها خیلی سخت است؛ وقتی بی‌حیایی، خوشگلی، اسراف، دست و دل‌بازی و ولخرجی باکلاسی است، چطوری باید برای بچه حیا را، قناعت را و صرفه‌جویی را، توضیح داد؟

وقتی بی حیا بودن، کلاس می شود!

وبلاگ روزهای مادرانه، که گاه‌نوشت‌های یک زن از تجربه‌ها و بایدها و نبایدهای تربیت فرزند است، نوشت:۲-۳ ماه است آب بازی تعطیل شده. حالا نه این که قبلاً هم شیلنگ را باز می‌کردیم و می‌گذاشتیم به امان خدا! ولی همان حمام نیم ساعته بچه‌ها هم شده ۵ دقیقه. خودم تند و تند می‌شویم‌شان و می‌آورم‌شان بیرون. نرگس خواهش می‌کند که یک بار برویم آب‌بازی. می‌گویم «توی حموم نه، آب کمه، بعد یک روز آب قطع می‌شود».

 می‌رویم خانه فلانی، فلانی شیر آبش مثل دریچه سد باز است که ۳ تا استکان بشوید. نرگس می‌گوید «ما که آب بازی نکردیم، چرا آب‌مون قطع شد؟ چرا آب فلانی که این همه شیر آب بازه، قطع نمی‌شه پس؟» من نمی‌دانم چه بگویم.

 رفته‌ایم پاساژ نزدیک خانه، از خانم مغازه‌داری سوال می‌پرسم، وقتی می‌آییم بیرون، نرگس می‌گوید: «خانومه چه خوشگل بود!» دوباره برمی‌گردم و نگاهش می‌کنم، موهایش ترکیب خوش‌رنگی از قرمز و مسی است، بافته و انداخته روی شانه‌اش، با شال و مانتوی خردلی و سبز و قرمز، خدایی‌اش ترکیب جذابی درست کرده. دلم می‌خواهد به نرگس بگویم که زیباست، ولی اینکه زیبایی‌ات را بریزی کف پاساژ، زیبا نیست. دلم می‌خواهد بداند که «عفاف» از همه این بافته‌ها و رنگ‌وارنگ‌ها قشنگ‌تر است، ولی بلد نیستم، نمی‌دانم چه بگویم.

 دارند تعریف می‌کنند که عادت ندارند یک لباس را مدت زیادی بپوشند، دل‌شان را می‌زند. باید تند و تند عوضش کنند، یکی می‌گوید اصلاً از این یک قرون دوزار کردن‌ها بدم میاد، زن باید خرج کنه دیگه، نرگس نیست، رفته بازی. ولی فکر می‌کنم اگر بود، اگر می‌شنید، اگر می‌پرسید، چه باید می‌گفتم؟ چطور باید بهش می‌فهماندم که قناعت ارزش است، نه ولخرجی. خرج کردن بی‌حساب، لارج بودن نیست، قناعت هم گدابازی نیست. خوب شد نیست، چون من نمی‌دانم چه بگویم.

 سخت است، در دوره و زمانه‌ای که جای ارزش‌ها و ضدارزش‌ها عوض شده، توضیح دادن ارزش‌های «حقیقی» برای بچه‌ها خیلی سخت است، وقتی بی‌حیایی، خوشگلی است؛ اسراف، دست و دل‌بازی؛ ولخرجی، باکلاسی؛ چطوری باید برای بچه حیا را، قناعت را، صرفه‌جویی را، توضیح داد؟ من نمی‌دانم چه بگویم.


» فرهنگ نیوز
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

مردم غزه درپیروزی مقاومت و ایستادگی دربرابر رژیم صهیونیستی درخیابان هابه شادی پرداختند.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  | 

فتح اندلس و فروپاشی آن

(بسم الله الرحمن الرحیم)

در زیرسایه همین درخت بود که بنیان گذاران تمدن نوین اروپایی توانستند از تاریکی جهالت قرون وسطا رهایی یابند.

با بررسی تاریخ آندلس، می توان به نقاط ضعف و قدرت دوستان و دشمنان خویش پی برد. بدین منظور در این بخش به بررسی مختصری از تاریخ فتح آندلس بوسیله ی مسلمانان پرداخته ایم:

در سال 92 هجری، مسلمانان تحت فرماندهی «طارق بن زیاد» حركت براي فتح اندلس را آغاز كردند. این جریان از 92 تا 96 طول کشید.

سپاه اسلام، پس از فتح اندلس، آزادي مسيحيان و يهوديان اهل اين سرزمين را تضمين كردند و با گرفتن جزيه و خراج اسلامي، آن ها را در پناه خود در آوردند.

مسلمانان فاتح، فقط املاك «خانواده رودريك» و افراد وابسته به آن و يا كساني كه در جنگ با مسلمانان كشته شده بودند و هم چنين املاك كليساها را غنيمت جنگي قلمداد كردند كه خمس آن به عنوان سهم دولت اسلامي خارج شد و بقيه در دست صاحبان آن ها باقي ماند به شرط آن كه ماليات آن را بپردازند.

در زيرسايه همين درخت بود كه بنيان گذاران تمدن نوين اروپايي، چون دكارت (دكارت، پياده از پاريس تا طليطله را پيمود، تا در مدارس عربي طليطله با زبان عربي آشنا شود.) توانستند از تاریکی جهالت قرون وسطا رهایی یابند.

بازپس‌گیری آندلس

در این بین کسانی (مسیحیان) که هنوز مسسلمین را دشمنان خود می پنداشتند برای بازپس گیری آندلس راه هایی را در پیش گرفتند. راهبرد آن ها شامل سه مرحله بود:

مرحله اول: تبليغ و ترويج افكار و انديشه هاي مسيحيت با هدف ايجاد تزلزل در عقايد جوانان مسلمان و سست نمودن آنان در پايبندي به احكام ديني.

مرحله دوم: نفوذ در امر حياتي و مهم تعليم و تربيت جوانان مسلمان از طريق گرفتن امتياز باز كردن مدارس مجاني با هدف تعليم مطالب انحرافي و القاي شبهات در جوانان مسلمان.

مرحله سوم: توسعه روابط تجاري با مسلمين با هدف ترويج فساد و بي بند و باري در زمام داران و به ويژه جوانان مسلمان اندلس.

نتيجه مراحل سه گانه مذكور كه جملگي يك راهبرد اساسي براي فروپاشي اندلس اسلامي و خارج كردن اين سرزمين از دست مسلمانان بود، تخدير افكار و انديشه هاي مسلمانان بود. وضعيت فرهنگي – اجتماعي ايجاد شده در اندلس اسلامي، اين گونه در كتاب «غروب آفتاب در اندلس» تشريح شده است:

1. مي خوارگي كه در گذشته در ميان مردم عياش اندلس به طور خفا انجام مي شد، يك عمل عمومي و علني گرديد.

2. جوانان مي گسار و بي بند و بار، روش پدران خود را حقير شمرده و آنان را نادان و احمق و دور از تمدن خواندند.

3. لباس ساده خود را كه نشانه صبر بود از تن در آورده و جامه تن پروري را به تن كردند.

4. جوامع مذهبي در انحصار پير مردان و پير زنان در آمد و جوانان را با مسجد و نماز سرو كاري نبود.

5. دختران زيبای اروپايي كه در همه جا مامور دلربايي از جوانان مسلمان بودند با دقت هر چه تمام تر ماموريت خود را انجام دادند و در نتيجه جوانان مسلمان تا نيمه هاي شب در گوشه مهمانخانه ها به سر بردند.

عوامل سقوط

دراینجا به طور مختصر عوامل سقوط اندلس را بررسی میکنیم.

1. دلدادگی فرمانروایان اسلامی به فرهنگ ترسایان(ازدواج با زنان مسیحی)

2. ساده لوحی فرمانروایان اسلامی و ندانستن فنون پیچیده جنگ نرم و دشمن شناسی

3. اشاعه اصالت لذت و تن آسایی بین مسلمین

4. اشاعه فحشا و بی بند و باری و غنا

5. بوجود آمدن اختلاف بین مسلمانان عرب و بربر

6. انگیزه مسلمانان برای فتح اندلس الهی نبود

7. بوی غرور و ریاست‌طلبی در سخنان فاتح اندلس

8. رفتارعباسیان با خلفای اموی پیش ازخود

9. دريايي مسلمين و پيدايش قدرت دريايي اروپايي پرتغالي

10. ركود تجارت و فروپاشي و سقوط اقتصادي جهان اسلام و دولت مماليك

11. جنگ استشراقي

12. انحطاط علمی مسلمانان


نتیجه

با توجه به چگونگی نفوذ مسیحیان در بین مسلمین، و در نتیجه ناکامی سپاه اسلام در حفظ اسپانیا، می توان از تکرار چنین وقایعی پیش گیری کرد.

شیوع بی حیایی که در نتیجه منجر به مسائلی چون بی عفتی، گناه آشکار، و ... می شود، یکی از مواردیست که به مرور باعث از هم گسستگی ملتهای مسلمان و در نتیجه انحتاط دولتهای آنها می گردد و تنها راه مبارزه با آن داشتن هوشیاری و بصیرت است که از راه های کسب آن نیز مطالعه در تاریخ، و تدبر و تعقل در آن است.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شاندیزی  |